Close
Faqja 13 prej 17 FillimFillim ... 31112131415 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 241 deri 260 prej 332
  1. #241
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    Gregu, te falem nderes per pergjigjen e gjate qi ti me ka dhan dhe per kohen qi ke harxhue per mue. Ta shperbleft Zoti! Puna asht se un jo ma kot te kam pvet ty dhe se nuk kam dal hiq prej temet. Tema asht nese dikush mund te shpetoje pa lexue Biblen. Dhe un kam dash me ba dallimin kryesor midis fjales dhe Fjales. Pse kam dash me e ba kyt dallim? Per me muejt e me kuptue se nji liber nuk mund te te shpetoje, sado i mire me kene.

    Pse nuk mundet nji liber me shpetue dike? Sepse libri ne vetvedi, nuk ka jete. A e kupton pra i dashtun vlla se pse e kam ba un pytjen? Asht vetem Fjala qi ka jete dhe vetem prej Tij njeriu mundet me shpetue. Dhe ajo Fjale asht e gjalle dhe banon tek zemnat e atyne qi i kan besue.

    Do me thuesh ti, po ajo ato fjale qi ne lexojme ne Bibel, a nuk jane fjalet e Zotit? Sigurisht, por vetem Fjala qi banon ne tye e ne mue, dhe qi i ka shkruejt vet ato fjale, duhet me t'i shkrue edhe ne zemnen tanda, se perndryshe njata fjale mbesin te vdekuna.

    Un po t'jap shembullin e farisenjve, qe e dinin permendsh Testamentin e Vjeter, por ishin ata qi nuk kishin muejt me pa Krishtin ne te.

    I dashtun, fakti qi dikush pvete nese mundet me shpetue njeriu pa lexue Biblen tregon se mjerisht njjerzit kane arrit me i atribue meritat e Fjales se Gjalle, Bibles. Kaq ne erresire jane te krishteret sa nuk munden me konceptue se Fjala nuk mundet te kufizohet nga faqet e nji libri, sado i mire me ken. Fjala, mund te flasin me shume fare menyrash. Ajo nuk mund te kufizohet nga faqet e nji libri.

    Pra, fjala pa Fjalen asht e vdekun, ndersa Fjala ka jete edhe pa fjalen. Un i falem nderes Zotit qi me ka dhane edhe fjalen, por frigohem me i dhan asaj atributet qi i takojn vetem Fjales.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga marcus1 : 08-09-2009 mė 11:34

  2. #242
    Paqe! Maska e Matrix
    Anėtarėsuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Nė Zemrėn e Hyjit!
    Postime
    3,123
    Ndersa po ta zevendesojme fjalen "Fjale" me "Krisht", kuptimi jo vetem ngelet por perforcohet dhe del akoma me i qarte:

    Psalmi 119:41-50
    41 Le tė mė arrijė shpirtmadhėsia jote, o Zot, dhe shpėtimi yt sipas Krishtit tend
    42 Kėshtu do tė mund t`i pėrgjigjem atij qė mė fyen, sepse kam besim te Krishti yt.
    43 Mos hiq plotėsisht nga goja ime Krishtin, sepse unė kam shpresė te dekretet e tua.
    44 Kėshtu do tė respektoj ligjin tėnd vazhdimisht, pėrjetė.
    45 Do tė ec nė liri, sepse kėrkoj urdhėrimet e tua.
    46 Do tė flas pėr porositė e tua para mbretėrve dhe nuk do tė turpėrohem.
    47 Do tė kėnaqem me urdhėrimet e tua, sepse i dua.
    48 Do tė ngre duart e mia drejt urdhėrimeve tė tua, sepse i dua, dhe do tė mendohem thellė mbi statutet e tua.
    49 Mbaje mend Krishtin qė i ke dhėnė shėrbėtorit tėnd, me tė cilin me kė bėrė tė kem shpresa.
    50 Ky ėshtė pėrdėllimi im nė pikėllim, qė Krishti yt mė ka dhėnė jetė.

    Jeremia 1:2-5
    2 Krishti iu drejtua nė kohėn e Josias, birit tė Amonit, mbret i Judės, nė vitin e trembėdhjetė tė mbetėrimit tė tij;
    3 iu drejtua gjithashtu nė kohėn e Jehojakimit, birit tė Josias, mbret i Judės, deri nė fund tė vitit tė njėmbėdhjetė tė Sedekias, birit tė Josias, mbret i Judės, domethėnė deri nė robėrimin e Jeruzalemit, qė ndodhi nė muajin e pestė.
    4 Krishti m`u drejtua, duke mė thėnė:
    5 "Para se unė tė tė formoja nė barkun e nėnės sate, tė kam njohur; para se ti tė dilje nga barku i saj, tė kam shenjtėruar dhe tė kam caktuar profet tė kombeve".

    Hagai 2:1 Nė muajin e shtatė, nė ditėn e njėzetenjėtė tė muajit, Krishti u drejtua me anė tė profetit Hagai, duke thėnė:...

    Zbulesa 21:5 Dhe ai qė rrinte mbi fron tha: ``Ja, unė i bėj tė gjitha gjėrat tė reja``. Dhe mė tha: ``Shkruaj, sepse Krishti eshte i vertete dhe besnik``.
    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

  3. #243
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    Citim Postuar mė parė nga Matrix Lexo Postimin
    Ndersa po ta zevendesojme fjalen "Fjale" me "Krisht", kuptimi jo vetem ngelet por perforcohet dhe del akoma me i qarte:

    Psalmi 119:41-50
    41 Le tė mė arrijė shpirtmadhėsia jote, o Zot, dhe shpėtimi yt sipas Krishtit tend
    42 Kėshtu do tė mund t`i pėrgjigjem atij qė mė fyen, sepse kam besim te Krishti yt.
    43 Mos hiq plotėsisht nga goja ime Krishtin, sepse unė kam shpresė te dekretet e tua.
    44 Kėshtu do tė respektoj ligjin tėnd vazhdimisht, pėrjetė.
    45 Do tė ec nė liri, sepse kėrkoj urdhėrimet e tua.
    46 Do tė flas pėr porositė e tua para mbretėrve dhe nuk do tė turpėrohem.
    47 Do tė kėnaqem me urdhėrimet e tua, sepse i dua.
    48 Do tė ngre duart e mia drejt urdhėrimeve tė tua, sepse i dua, dhe do tė mendohem thellė mbi statutet e tua.
    49 Mbaje mend Krishtin qė i ke dhėnė shėrbėtorit tėnd, me tė cilin me kė bėrė tė kem shpresa.
    50 Ky ėshtė pėrdėllimi im nė pikėllim, qė Krishti yt mė ka dhėnė jetė.

    Jeremia 1:2-5
    2 Krishti iu drejtua nė kohėn e Josias, birit tė Amonit, mbret i Judės, nė vitin e trembėdhjetė tė mbetėrimit tė tij;
    3 iu drejtua gjithashtu nė kohėn e Jehojakimit, birit tė Josias, mbret i Judės, deri nė fund tė vitit tė njėmbėdhjetė tė Sedekias, birit tė Josias, mbret i Judės, domethėnė deri nė robėrimin e Jeruzalemit, qė ndodhi nė muajin e pestė.
    4 Krishti m`u drejtua, duke mė thėnė:
    5 "Para se unė tė tė formoja nė barkun e nėnės sate, tė kam njohur; para se ti tė dilje nga barku i saj, tė kam shenjtėruar dhe tė kam caktuar profet tė kombeve".

    Hagai 2:1 Nė muajin e shtatė, nė ditėn e njėzetenjėtė tė muajit, Krishti u drejtua me anė tė profetit Hagai, duke thėnė:...

    Zbulesa 21:5 Dhe ai qė rrinte mbi fron tha: ``Ja, unė i bėj tė gjitha gjėrat tė reja``. Dhe mė tha: ``Shkruaj, sepse Krishti eshte i vertete dhe besnik``.
    Ty t'lumt goja o mik e vlla se per nji mend m'ke knaq e mke mbush me njita fjale.

  4. #244
    Shtegtari! Maska e Gregu
    Anėtarėsuar
    30-11-2008
    Postime
    869
    Ooohahahaha!
    A u lodhet o trima?

    Ju past daja ju paste.

    Beni kujdes me referimet se po dilni ne jashte doktrines se bibles.
    "Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi!"

  5. #245
    Pasioni pėr shkencėn Maska e Erlebnisse
    Anėtarėsuar
    06-12-2007
    Postime
    3,438
    Sipas Fe-ve nje njeri qe eshte jobesimtar e sidomos qe nuk e ka njohur kurre Zotin nuk shpeton, por si cdo njeri qe ka shpresa e qe ka nje fare racionaliteti, dihet qe njeriu nuk eshte e thene te lexoje nje Liber, sado qe thuhet eshte nga dora e Zotit, por duhet dicka me teper. Duhet nje sjellje normale, nje jete e qete e pa shqetesuar tjetrin, duhet mos kerkosh per veten, cfare mendon qe duhet t'ia ndalosh tjetrit e me rradhe. Ne Bibel apo Kuran, nuk shkruhet gje tjeter, pervec gjerave qe ne i jetojme dita dites e prandaj nuk ma ha mendja se ka njeri qe s'e ka jetuar Biblen e Kuranin... qe dmth eshte akoma me e madhe se sa leximi. Ne jetojme bashke me Zotin, ne njohim te miren e te keqen, ne bejme dallimin mes ketyre e pergjigjemi per aktet tona ne cdo lloj situate.
    La vita č bella...

  6. #246
    Paqe! Maska e Matrix
    Anėtarėsuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Nė Zemrėn e Hyjit!
    Postime
    3,123
    Citim Postuar mė parė nga Gregu
    Beni kujdes me referimet se po dilni ne jashte doktrines se bibles.
    E cila eshte doktrina e Bibles?

    A nuk eshte Krishti?


    Lum ato sy qe shohin Krishtin kudo ne Bibel!
    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

  7. #247
    Shtegtari! Maska e Gregu
    Anėtarėsuar
    30-11-2008
    Postime
    869
    Nje burre ishte kryqezuar bashke me Krishtin.
    E dijme se Bibla akoma nuk ishte shkruar e tera, por ky burre shkoj ne parajse bashke me Jezusin po ate dite!
    A e kishte lexuar biblen ai?
    "Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi!"

  8. #248
    Paqe! Maska e Matrix
    Anėtarėsuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Nė Zemrėn e Hyjit!
    Postime
    3,123
    Pikerisht. Ky burre gjeti Krishtin dhe kjo i mjaftoi per te shpetuar.
    Po sjell nje histori qe e kam lexuar diku dhe besoj se ka lidhje me temen:

    Ishte njehere nje piktor i moshuar qe kishte bere shume koleksione me piktura te rralla
    Por piktura e tij me e dashur ishte nje portret qe i kishte bere birit te vet.
    Kur ky piktor do vdiste, ai ngarkoi nje nepunesin e vet qe ta shiste kete koleksion.
    Ky nepunes ftoi te gjithe te interesuarit ne nje ankand te madh.

    "Tani do fillojme ankandin" - tha. " Kush e do portretin e birit te piktorit?"

    Askush nuk reagoi. Dikush thoshte qe duam pikturat e Van Gogut,dikush kerkonte ato Rembrantit etj...
    Ky plak kishte ne koleksionin e vet gjithe pikturat me te rralla te kohes,
    por ai kishte lene nje amanet. Amaneti i plakut ishte qe pa u shitur porteti i birit, ankandi nuk mund te vazhdonte.

    Me ne fund, nje plak qe ndodhej aty dhe kishte punuar si kopshtar per kete plak,
    pranoi ta blinte portetin e birit per nje cmim qesharak 10 dollare. Ky plak ishte i varfer
    dhe nuk mund te ofronte me shume, por ai kishte respekt shume te madh per birin e ketij plaku,
    ndaj vendosi t'i shpenzonte ato 10 dollare qe kishte per te blere portretin e tij.

    Meqenese askush nuk ofroi me teper, porteti i takonte ketij plaku.

    Por, ne kete moment ndodh nje cudi.Drejtuesi i ankandit tha:
    "Ankandin e deklaroj te mbyllur!"

    Habia pushtoi fytyrat e te gjitheve aty.

    "Po me pikturat e tjera?" - thirri dikush.

    "Plaku ka lene nje amanet" - tha drejtuesi i ankandit
    "Ai qe ble pikturen e birit, e fiton te gjithe koleksionin e pikturave!"

    Te gjithe u larguan te zhgenjyer, ndersa plaku kopshtar trashegoi gjithe koleksionin!


    Premtimi i Atit Perendi eshte :"Kush ka Birin, ka Jeten!"
    Ai qe nuk ka Birin nuk ka asgje, edhe sikur te kete te gjithe boten.
    Asnje filozofi, mendim, shkence, kulture, (madje as vete Bibla nqs nuk shohim Krishtin aty) nuk mund te te ofroje dot Jeten
    Pse? Sepse kjo Jete gjendet brenda Birit te Perendise, Jezus Krishtit!
    Ose me mire, ky Bir eshte vete Jeta!
    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

  9. #249
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga Matrix Lexo Postimin
    Pse? Sepse kjo Jete gjendet brenda Birit te Perendise, Jezus Krishtit!
    Ose me mire, ky Bir eshte vete Jeta![/I]
    Njėra dhe tjetra mėnyrė e tė shprehurit ka tė njėjten, por ajo qe unė takoj dhe ndiej ėshtė se; eshte vete Jeta. Nuk ėshtė edhe lehtė tė dhash spegime por ajo qe mund tė thuehet ėshtė se ; ky Bir ėshtė vet JETA.
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  10. #250
    Paqe! Maska e Matrix
    Anėtarėsuar
    02-11-2002
    Vendndodhja
    Nė Zemrėn e Hyjit!
    Postime
    3,123
    Biri eshte vete Jeta. Kjo eshte dhe ajo qe the ti vella se Ati ne na ka dhene Birin dhe jo thjesht gjera.
    Dhe ky Bir eshte gjithcka na duhet, dmth Jeta jone
    Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

  11. #251
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Ju pershendes te gjitheve, faleminderit te gjitheve per pergjigjet. D.m.th kusht i shpetimit eshte qe nje njeri te jete i rilindur shpirterisht... rilindja vjen duke iu 'perkulur' urdherimeve te Zotit dhe duke besu ne Jezus Krishtin. Pyetja tjeter eshte kjo:

    A vjen Rilindja Shpirterore ne nje moment kur nje person vendos ta besoje Jezusin, apo eshte graduale gjate jetes se tij si besimtar?

  12. #252
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anėtarėsuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perėndinė
    Postime
    1,258
    Pėrshėndetje tė gjithėve dhe mirė se erdhėt. Matrix u bė kohė e gjatė pa tė parė.


    Personalisht besoj se Perėndia flet nė mėnyra tė ndryshme dhe u flet nė mėnyra tė ndryshme tė gjithė atyre qė e kėrkojnė nė tė vėrtetė. Nuk ėshtė ēudi qė dikush qė nuk e ka lexuar kurrė Biblėn, tė jetė i shpėtuar. Besoj se Perėndia nuk e lė njė shpirt tė tillė tė panjohur me Fjalėn e Tij.

    Perėndia nė ato vende qė mesia4ever pėrmend, flet nė mėnyra tė tilla qė ndoshta pėr ne europianėt janė pak tė ēuditshme ose ndoshta mund ti fusim nė njė kategori qė i pėrkasin tė kaluarės dmth Dhiatės sė Vjetėr.


    Nėn Hirin e Tij,

    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtė I Shenjtė...

  13. #253
    e kapur nga Krishti Maska e Noku Ymeri
    Anėtarėsuar
    05-03-2009
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    84

    Pse dhe per ke qau Jezusi ne Bible?

    Jepni mendimin tuaj....per ke qau Jezusi dhe pse?
    Kush ka Birin ka Jeten

  14. #254
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    Jezu Krishti kjau per Lazrin para se me e ngrit prej te dekunish. Vargu thot kshu:

    E Jezusit i ngufi vaji. Atėherė judenjtė thanė: “Shih, sa e ka dashur!” Disa prej tyre thanė: “A thua ky, qė i dha dritėn e syve tė verbėrit, nuk mundi tė bėjė qė ky tė mos vdiste?” (Gjoni 11:35-37)

  15. #255
    Shtegtari! Maska e Gregu
    Anėtarėsuar
    30-11-2008
    Postime
    869
    "Jezusi qau", e gjejm ne dy vende. Gjoni 11:35 dhe tek Luka 19:41.

    Tek Gjoni, Jezusi qau per shkak te keqardhjes se thell qe ndjeu per hidherimin e njerezve (familjen e Llazarit). Qarja tregon keqardhjen e Krishtit per njerzit per shkak se Ai i do (na do). Perendia ka nje dashuri keqardhese dhe emocionuese.

    Tek Luka, Jezusi qau duke ndjere meshire per njerezit qe se shpejti do te te vuanin gjykimin e tmerrshem. Jezusi nuk zbulon vetem ndjenjat e Tij por edhe zemren e thyer te Perendise per humbjen e races njerezore dhe mospranimin e tyre per t'u penduar dhe per te pranuar shpetimin.
    Ai e dinte se populli po priste nje Mesi politik dhe se ata nuk do ta pranonin Ate si Mesia i premtuar i Perendise, dhe qau.

    Zoti na don me shume se sa mund ta mendojme. Jezusi Zot qau per ne!
    "Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi!"

  16. #256
    e kapur nga Krishti Maska e Noku Ymeri
    Anėtarėsuar
    05-03-2009
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    84
    mua me ben shume pershtypje fakti qe Jezusi nuk vajti menjehere ne varrimin e Llazarit ,,kur e mori vesh...por qendroi dhe dy dite pastaj vendosi te shkonte.kjo te ben te mendosh qe dhe pse Jezusi e donte Llazarini nuk ju bind ndjenjes se mire per te bere vepren e ringjalljes,por priti qe gjithe lavdin e asaj ngjarje ta merrte vete Perendia.
    Kur dėgjoi se Llazari ishte i sėmurė, qėndroi edhe dy ditė nė vendin ku ishte.
    Kur Jezusi arrin ne vendngjarje"Betani" gjithashtu te ben cudi mos fakti qe Maria dhe Marta nuk e njihnin mjafte Jezusin.
    Marta i tha Jezusit: ``Zot, po tė ishe kėtu, im vėlla nuk do tė kishte vdekur,
    por edhe tani e di se tė gjitha ato qė ti i kėrkon Perėndisė, Perėndia do tė t`i japė``.
    Jezusi i tha: ``Yt vėlla do tė ringjallet``
    Marta i tha: ``E di se do tė ringjallet, nė ringjallje, ditėn e fundit``.

    Sapo Maria arriti te vendi ku ndodhej Jezusi dhe e pa atė, i ra ndėr kėmbė duke i thėnė: ``Zot, po tė ishe ti kėtu, im vėlla nuk do tė kishte vdekur``.
    Te dy motrat e Llazarit nuke njihnin mjafte Jezusin per te besuar qe ai ishte ne gjendje ta ringjallte LLazarin dhe pse kishte kater dite ne varr.

    33.tėherė Jezusi, kur pa se ajo dhe Judenjtė qė kishin ardhur me tė po qanin, u psherėtiu nė frymė dhe u trondit,
    34.dhe tha: ``Ku e keni vėnė?``. Ata i thanė: ``Zot, eja e shih!``.
    35.Jezusi qau.


    Shpesh here thuhet qe Jezusi qau ne ate momente per Llazarin sepse mbeshteten ne perfundimin qe jep populli kur shohin Jezusin te qaj.
    Ne fakte Kezusi qau per mosbesimin e popullit,per faktin qe po shkonin ne humbje nga mosbesimi dhe shpresa e humbur.
    Kjo pjese e karakterit te Perendise tregon se sa shume na do dhe sa shume i dhemb kur jemi larg tij dhe njohjes se Tij.
    Kush ka Birin ka Jeten

  17. #257
    Inxhinier Maska e albani1
    Anėtarėsuar
    16-08-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    840

    Po eshte e vertete

    Citim Postuar mė parė nga Noku Ymeri Lexo Postimin
    mua me ben shume pershtypje fakti qe Jezusi nuk vajti menjehere ne varrimin e Llazarit ,,kur e mori vesh...por qendroi dhe dy dite pastaj vendosi te shkonte.kjo te ben te mendosh qe dhe pse Jezusi e donte Llazarini nuk ju bind ndjenjes se mire per te bere vepren e ringjalljes,por priti qe gjithe lavdin e asaj ngjarje ta merrte vete Perendia.
    Kur dėgjoi se Llazari ishte i sėmurė, qėndroi edhe dy ditė nė vendin ku ishte.
    Kur Jezusi arrin ne vendngjarje"Betani" gjithashtu te ben cudi mos fakti qe Maria dhe Marta nuk e njihnin mjafte Jezusin.
    Marta i tha Jezusit: ``Zot, po tė ishe kėtu, im vėlla nuk do tė kishte vdekur,
    por edhe tani e di se tė gjitha ato qė ti i kėrkon Perėndisė, Perėndia do tė t`i japė``.
    Jezusi i tha: ``Yt vėlla do tė ringjallet``
    Marta i tha: ``E di se do tė ringjallet, nė ringjallje, ditėn e fundit``.

    Sapo Maria arriti te vendi ku ndodhej Jezusi dhe e pa atė, i ra ndėr kėmbė duke i thėnė: ``Zot, po tė ishe ti kėtu, im vėlla nuk do tė kishte vdekur``.
    Te dy motrat e Llazarit nuke njihnin mjafte Jezusin per te besuar qe ai ishte ne gjendje ta ringjallte LLazarin dhe pse kishte kater dite ne varr.

    33.tėherė Jezusi, kur pa se ajo dhe Judenjtė qė kishin ardhur me tė po qanin, u psherėtiu nė frymė dhe u trondit,
    34.dhe tha: ``Ku e keni vėnė?``. Ata i thanė: ``Zot, eja e shih!``.
    35.Jezusi qau.


    Shpesh here thuhet qe Jezusi qau ne ate momente per Llazarin sepse mbeshteten ne perfundimin qe jep populli kur shohin Jezusin te qaj.
    Ne fakte Kezusi qau per mosbesimin e popullit,per faktin qe po shkonin ne humbje nga mosbesimi dhe shpresa e humbur.
    Kjo pjese e karakterit te Perendise tregon se sa shume na do dhe sa shume i dhemb kur jemi larg tij dhe njohjes se Tij.
    Jezusi qau per njerezit sepse nuk besonin se do ta ringjallte lazrin
    Nga vet pyetja qe ata bene si me cudi.
    Po ky nuk mund ta bente te mos vdiste?
    Jezusi u trishtua me trishtimin e Zotit per ata njerez qe nuk kishin besim tek Ai edhe pasi e kishin pare te bente mrekulli
    Edhe pse sapo kishte shpallur qe kush beson tek Une nuk do te vdes kurre madje edhe sikur te vdese do te ringjallet.
    Vetem Maria e kuptoi dhe tha po Zot un besoj se ti mund ta ringjallesh por me duket nese nuk gaboj ajotha ne diten e fundit
    Por Jezusi e kishte fjalen per aty ne ate moment
    Ma do mendja se aty ndoshta kishte njerez qe e degjuan, nuk e di sjam i sigurte por me duket se po sepse nuk e kam Biblen perpara tani
    Dhe nqs eshte keshtu atehere edhe me shume Jqzusi qau se ata nuk ia besuan fjalen kur tha qe kush beson tek une do te jetoje perjete.
    Keshtu mendoj, Zoti ju bekofte.
    Me korrigjoni po e pata gabim
    Perendia eshte aq i madh, saqe ne na duhet perjetesia per ta njohur Ate plotesisht.

  18. #258
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Edhe kete e degjova. Dmth Perendija po qaka !!!
    Nuk e kam problem te kuptoj qe njeriu te qaj, por ama Perendija te qaj, kete nuk ma kap mendja!!!

    Me Respekt
    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  19. #259
    Inxhinier Maska e albani1
    Anėtarėsuar
    16-08-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    840

    Smile Epo ti nuk e kupton sepse...............................

    Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    Edhe kete e degjova. Dmth Perendija po qaka !!!
    Nuk e kam problem te kuptoj qe njeriu te qaj, por ama Perendija te qaj, kete nuk ma kap mendja!!!

    Me Respekt
    GV_USA
    ...................ti nuk e kupton qe Ai eshte nje at per ne.
    Ati qan kur sheh bijte e Tij qe i ka krijuar vete te nos i besojne Atij eshte si kur nijte e Tij ta akuzojne dhe ti thone qe ne skemi besim tek ty.
    Ati qan jo se u lendua por se kupton dhe di gjendjen e tyre te humbur per shkak te mosbesimit.
    Ati ka dhembshuri per te humburit.
    Dhe gezohet per ata qe shpetojne.
    A beson ti qe Zoti mund te gezohet?
    Nqs po atehere pse te mos besosh edhe qe trishtohet? Jo per veten po per ty dhe ate qe ka humbur.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga albani1 : 08-10-2009 mė 18:41
    Perendia eshte aq i madh, saqe ne na duhet perjetesia per ta njohur Ate plotesisht.

  20. #260
    Inxhinier Maska e albani1
    Anėtarėsuar
    16-08-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    840

    A ta kap mendja qe .....................

    Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    Edhe kete e degjova. Dmth Perendija po qaka !!!
    Nuk e kam problem te kuptoj qe njeriu te qaj, por ama Perendija te qaj, kete nuk ma kap mendja!!!

    Me Respekt
    GV_USA
    Zoti mund edhe te qeshi?
    Nqs po ateher cte pengon te mendosh se edhe mund te qaj, kur ka mekat ne zemren e njeriut.
    Sepse mosbesimi eshte mekat, nuk i pelqen Zotit? pa besim.
    Perendia eshte aq i madh, saqe ne na duhet perjetesia per ta njohur Ate plotesisht.

Faqja 13 prej 17 FillimFillim ... 31112131415 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Prifeterinjte Pyesin Hoxhallaret Pergjigjen
    Nga Fjala e drejte nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 29
    Postimi i Fundit: 05-02-2009, 07:33
  2. Pensionet, si ndahen profesionet nė tė thjeshta dhe tė vėshtira
    Nga Zemrushja nė forumin Ekonomi & biznes
    Pėrgjigje: 30
    Postimi i Fundit: 14-07-2007, 21:28
  3. Del nė shitje "Njė dosje pėr Kadarenė"
    Nga Albo nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 17-03-2007, 01:53
  4. Pyetje shkencore , por
    Nga Anton nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 03-07-2004, 02:22

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •