Close
Faqja 9 prej 45 FillimFillim ... 789101119 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 180 prej 888
  1. #161
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    PER NGA NDRYSHIMI une shkoje shume large deri ne rranje dhe nuke kame smundje te jo dituris e di edhe per fise tjera prej rranjeve pore detyra ime nuke ashte te perzihem ne rranjet e tyre sepse nuke ashte fer vetem nese ashte gabim detyra ime ashte ta permiresoj ose ta ndihmoje e jo ta fyej fisin sepse ashte pjes e jetes sime dhe gjuhes dhe martesat jane te lidhura per ate gjdo fyrrje do te shkonte ne hymneren time perate une rrespektoje fisin.

  2. #162
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Shum mire Hotel, masi dole krejt prej teme ne skaj, tash na kallxo prej nga je taman?

  3. #163
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767

  4. #164
    Perjashtuar Maska e Zëu_s
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Postime
    1,672
    Citim Postuar më parë nga XH.GASHI Lexo Postimin
    1.Krasniqja ;
    2. Kelmendi;
    3. Hoti;
    4. Kastrati;
    5.Sopa
    6.Kryeziu ;

    7. Shala;
    8. Gashi;
    9. Berisha;
    10. Bytyqi;
    11. Thaqi;
    12. Morina.
    Po, keto jan 12 fiset, mirpo keto fise rradhiten ndryshe sipas vleres, nderit, fjales, vendit n'pleqni etj. ... pra rradhitja e tyre eshte keshtu :

    1. Gashi
    2. Hoti
    3. Krasniqi
    4. Kastrati
    5. Thaqi
    6. Morina
    7. Shala
    8. Kryeziu
    9. Kelmendi
    10. Berisha
    11. Sopi
    12. Bytyqi

    Deri frik, fisi i pare ka qene Krasniqi, por dikush i Krasniqve e ka bere nje pune te keqe diçka (nuk me kujtohet çka) qe i ka ra vlera ketije fisi.

    Keshtu thone pleqt te ne.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Zëu_s : 10-07-2009 më 14:55

  5. #165
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Shume mire feqi,mirepo ketu ka disa gjana qe nuke jane shenue,dhe pikerishte ato jane kryesore,kelmendasit iken ,prej kuhit iken,iken prej nikshiqit dhe rethines pra ashte dyndja e tret,dhe shkatrimi i tyre do te jete ne shekullin e 17 kure shperngulen ne hungari dhe austro hungaria perfitoi shume prej tyre,mirepo edhe turkia shikoje qytetin ne hungari te soteshme ,ashte plote me kelmendas dhe grudejan,dhe shume titujte te medhej kane pasur mbiemrat etyre jane te lakuara,mirepo munden me u lexue,e vertetet ashte se nen fis ashte bog ajo ashte e vertet sepse pikerishte ata jane pase ardhes te kelmendaseve,dhe shquhen per bame miresi dhe kure folin shikojne ne sy nuke tremben mirepo jane besimetare te medhej dhe rrespektojne shume fen,tri fshatrat ne vojvodin dhe kroaci jane te fundit te kelmendeve kane pake prej gjuhes shqipe mirepo kure ti shikojshe veshjen kombetare ne keto vende te kroacise vojvodines dheLMENDASIT EMALESIS gja qe edhe shume prifta kroat i kane pershkrue shume mire mirepo atjane asimilue dhe atje ata nuke deshirojne te hyjne se jane kroat ,e ase hungarez dhe aseserb e thirin vehten me nji emer tjeter.dukatet ne trupe femrat kane shume kurse martesat kure i bajna trashigojne vetem arin dhe dekorimet e arit jane te perputhshme me te kelmendaseve.

  6. #166
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Citim Postuar më parë nga Zëu_s Lexo Postimin
    Po, keto jan 12 fiset, mirpo keto fise rradhiten ndryshe sipas vleres, nderit, fjales, vendit n'pleqni etj. ... pra rradhitja e tyre eshte keshtu :

    1. Gashi
    2. Hoti
    3. Krasniqi
    4. Kastrati
    5. Thaqi
    6. Morina
    7. Shala
    8. Kryeziu
    9. Kelmendi
    10. Berisha
    11. Sopi
    12. Bytyqi

    Deri frik, fisi i pare ka qene Krasniqi, por dikush i Krasniqve e ka bere nje pune te keqe diçka (nuk me kujtohet çka) qe i ka ra vlera ketije fisi.

    Keshtu thone pleqt te ne.
    Fisit nuke i bie vlera e qka kanebamur sigurisht SHUME DOLLAR dhe mire e ke po i bien VLERA DOLLARIT,

  7. #167
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Citim Postuar më parë nga hoteli Lexo Postimin
    Fisit nuke i bie vlera e qka kanebamur sigurisht SHUME DOLLAR dhe mire e ke po i bien VLERA DOLLARIT,
    Edhe nga ana jon thon qe fisi gash esht i pari tana vin tjert

  8. #168
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Zotni feqi ashte enigma e vertet ,e fiseve gjithe secili fise kure bashkohet,duhet me thane prejardhjen e vehte,une per fisin tim e di ,mirepo fiset tjera a e dine?po te bashkohen fiset historia duhet rishikue prape e dikujte nuke i konvenon,sepse zgjidhja e problemit ashte ne fise ,qelesi ashte te fisi po te i cili fise,cili fise do te dije hronologjin te kalueres ,ma se miri ,mirepo me ndihmen e tjera fiseve,bie fjala tri fise jane shume te forta nuke deshiroja ta permendi emrin,gjate mesjetes kane qene katastrofe te forta,dhe kurkushi nuke kamunde ti zapoje ndertuen shume qytete ,ndertuen shume shtet mirepo humbenpikerishteprej Shqipetareve te vet dhe prej vitit 1723 skemi ma forcen qe kemi pase perpara,kure krejte mediteranin e kemi mbajte ne dore plote 200 vjet historia ashtee meshefte dh nuke ashte per gjithekende pore duhet ditur kush jane te paret tone apo jo.

  9. #169
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    2000 vjet se bana gabim shtypi

  10. #170
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    O Zëu_s une nuk i kam dhene rendesi renditjes , nuk gaboi thuja se ishte nje kopje e te nderuarit SHKOZA dhe as jam munduar ti rendis ato, sepse renditja per mendimin tim ka nje prapavi jo te mire e cila ka emnin perqarje.

    SELLOJT-SHALIONT
    THOPIA-SOPI
    CLEMENTI-KELMENDI
    FRIGJET-BERISHET
    CASTRIOT-KASTRAT
    CRESNIT-KRASNIQT
    HETET-HOTET
    BEOTIANT-BYTYQ
    GASI-GASHI
    ............etj
    Ndryshuar për herë të fundit nga XH.GASHI : 10-07-2009 më 16:53

  11. #171
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Citim Postuar më parë nga XH.GASHI Lexo Postimin
    O Zëu_s une nuk i kam dhene rendesi renditjes , nuk gaboi thuja se ishte nje kopje e te nderuarit SHKOZA dhe as jam munduar ti rendis ato, sepse renditja per mendimin tim ka nje prapavi jo te mire e cila ka emnin perqarje.

    SELLOJT-SHALIONT
    THOPIA-SOPI
    CLEMENTI-KELMENDI
    FRIGJET-BERISHET
    CASTRIOT-KASTRAT
    CRESNIT-KRASNIQT
    HETET-HOTET
    BEOTIANT-BYTYQ
    GASI-GASHI
    ............etj
    XH.GASHI pershendetje,

    Renditja dhe krahasimi i fiseve me terma latin duke iau gjetur origjinen po del mjaft interesant, veq a kishe pas mundesi diq me shume te shkruaje mbi etimologjine e tyre duke jau bashkuar edhe dokumentet.

    Shendet

  12. #172
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Kend ta pyetish per fise te tregone dhe ska nevoje kurkushi ti rendit ato dihen,nuke ashte marre me qene nen fis,sepse nen fisi ashte sikur nji princ qe e ka baban mbret,mirepo shumica e kupetojne ofendim,dhe shumica e disave qe thojne qe jane te nji fisi psh qe nuke ka qene fise virtytet shihen qe nuke kane qene fise ose kane humbur fisin shumica e qytetareve thojne jame fise mirepo po te shkojshe ne qytet humb fisi sepse ne qytet nuke mundesh me mbajte fisi martesat ,qyteterimi shperngulja zhvendosja dhe bie haresa si rasti i sShqipetareve te TOPLICEs dhe nishit,disa e dine qfare fisi kane mirepo si munden femija dhe nanat e tyre te dijne qfare fisi kane ,se shpejte humben prindet humben se jetuen ne qytet dhe shume gjana tjera psh,nji jetim nuke dine qfare fisi ashte sepse ashte jetim kashume gjana pore kryesorja qe kane shansa te kthehen ne fise ne baze te martesave me ndonji fise dhe pikerisht gati te gjithe ne Kosove jane me fise te babit dhe fise te mamit.

  13. #173
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    O humanist mjafte me pralla tua se na lodhe thopia sellojt ,mose hyne palidhje se nuke ashte ashtu,kjo list asht qesharake shume qesharake ,sopi asht i vjeter 1600 vjet pore nuke ashte fis,topia 700 vjet kastrati 600 vjet le allahile.

  14. #174
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    hotel kjo liste nuk eshte e imja, hapi syte mire a kuptove, po te them shiko punen tende o babush!

  15. #175
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    XH.Gashi ka publikime me mjaft interes ne kete forum, sidomos ne sektoret e arkeologjise dhe antropologjise, mbledhi mend e mos gjuj, boll mo!

  16. #176
    i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
    Anëtarësuar
    07-03-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    1,123
    Humanisti keto emertime nuk jane latine por i perkasin nje periudhe kohore para latine sellojt i ke banoret kembzbathune te Dodones pellasge .
    Frigjet-brigjet permenden ne kohen e faraonit psametich te eksperimenti me foshnje per te argumentuar se cila ishte gjuha e natyres ,si gjuha me e lasht, gjuha e perendis .
    Ndryshuar për herë të fundit nga XH.GASHI : 10-07-2009 më 17:22

  17. #177
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Zotni Xh gashit i kame thane se krejte e ka gabim mirepo hulumtimet ne ti vazhdone se ashte mire,ai ka hy ne fillozofi,dhe nuke do te kete veshtire te vije te e verteta,mirepo shkenca me qka ai miret ashte shme e madhe,aty ashtearheologjija astronomija astrologija etymologjija albanologjija,historia feja dhe pikerishte ashte veshtire per te une e di mirepo qka ka shkrue per krejte keto gjana spo me intereson mirepo pasi nuke ndalet ne pune me vjen mire,pasi ta zbuloje te verteten njeriu duhet pushue,dhe me shkrue qka ka gjete sepse Xh Gashi po mundohet mirepo a meritojne ket gja,ata qe shikojne nuke shofin,dhe endenuke i ndihmone kerkushi,edhe pse i kame thane z Gashi qe kame punue ne kalendare dhe jame njohes shume i mire shumica e perbuzin gjanat dhe deshirojne ta dine detajet,pore neqofseShqipetaret mundohen ta dijne historinateher puna jone ashte,per me arijte te perfekti i gjanave te dijunis per nji fotografi me duhen 5 minuta dikujt 5 vjet dhe ketu ashte mendim Z Gashi thot sqarom ku ta sqaroje psh,per njisqarim te shekullit 14 200 euro ashte te une dhe tashe me pase telefonin e gashit i kisha tregue do gjana kure me kish pyet,pore nuke kame kontakte me te edhe ti humanist nuke done me punesue njerez dhe meqel univerzitet ne prizeren aty ashte faji tjeter neqofse qelet univerziteti per albanologji ne tjetrin shtet ka me te ra ndermend pore do te jete vone sepse nuke je XH gashi.

  18. #178
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Flm per sqarim dhe je i mireseardhur nga ana ime,
    sepse nuk jam duke u marrur shum me lashtesin apo parahistorine, Historia eshte siq e ka cilesuar Sami Frasheri vepren e tij " Kamus-ul-Alam" apo Oqean i Pafund ne te cilin mundohemi ta vejme nga nje pike uje.
    Millan Shufllaj i konsideron fiset e sotshme te mbijetuara tonat si fiset e TRETA pas atyre sekondare: Turbaceoset, Letenet, Mazrekajt, te cilat permenden ne nje dokument Anzhuin ne fillim te shek. XIV ne gjuhen greke, sdi a e ke te njohur studimin e ketij albanologu kroat i cili u mbyt nga serbet ne vitet e 30-ta.
    Mirepo me intereson qasja studimore e jotja edhe per fiset e tjera te lartcekura.

    Shendet

  19. #179
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anëtarësuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Citim Postuar më parë nga XH.GASHI Lexo Postimin
    Humanisti keto emertime nuk jane latine por i perkasin nje periudhe kohore para latine sellojt i ke banoret kembzbathune te Dodones pellasge .
    Frigjet-brigjet permenden ne kohen e faraonit psametich te eksperimenti me foshnje per te argumentuar se cila ishte gjuha e natyres ,si gjuha me e lasht, gjuha e perendis .
    Me fal XH.GASHI se po me pelqen qasja jote e kete interesim e drejtova ndaj teje ma nalt.

  20. #180
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    28-03-2009
    Postime
    633
    Zotni Mllan shuflaj ashte i mire i ka lype 4 milion dollar ari prej Zogut,mirepo ai qe ka lype nuke mundi te mare para 2 vjete u kthye borgji kroacise sepse edhe dikush tashe po i lype kroacise 2milion dhe tashe kupetoje se kushe po ja lype,e dyta z ahmeti dhe etleva perkthejne statutet e drishtit 1000 gabime,dhe shume dokumenta me ndihmen e kroacise ju mundesohet me hy ne arhiva ,po hyjne te Shqiperis dhe te Kosoves mirepo skane lidhje mesa kroatet ne Arheologji dhe shkenca fillozofike,dh jane metur aty ku jane sandi nuke din ma shume se qka ka shkrue Aleksander Stipqeviqi Sandi,dhe tash jane gjujtur ne nji kalendar ilirik me marue he he dhe kerkojne bashke punim me shqipetare,dhe tashe paramendo nuke dine kurgja dhe bup kalendarin ,mosepo e bajne si te njejt me lulorin mujorin mjegllorin qka ta die une pore vazhdone puna po vazhdone me zefin dhe keta mendojne qe dijne diqka dine zero dhe pik.

Faqja 9 prej 45 FillimFillim ... 789101119 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. A ka konspiracion kundër Shqipërisë?
    Nga BARAT në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 42
    Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
  2. Misioni Amerikan Në Shqipëri (1946)
    Nga DriniM në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
  3. "Dr. dituria"
    Nga Sabriu në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 18-12-2008, 06:32
  4. Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 06-12-2008, 14:08
  5. Ervin Hatibi
    Nga erzeni në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 18-11-2006, 00:39

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •