Close
Faqja 13 prej 44 FillimFillim ... 3111213141523 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 241 deri 260 prej 864
 1. #241
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  O intersant qe sipas nji shkrimi,edhe suedezet rrjedhin prej thrakve.Tiras himself was worshipped by his descendants as Thuras (Thor), the god of war. The river Athyras was also named after him, and the ancient city of Troas (Troi, Troy - the Trajans or Trojans) perpetuates his name, as also does the Taunrus mountain range. Thracian lands stretched from southwestern Europe to Asia Minor, a vast area historically known as Thracia. The historical Thracian genealogical tree counts over 200 tribes which had several names, according to their specific regions. Some of their tribal names were Trajans, Etruscans, Dacians, Luwians, Ramantes, Pelasgians, Besins, Odrisi, Serdoi, Maidoi and Dentheletoi. The Trajans (Trojans) founded the city of Troy which existed approximately 2400 years (about 1900 BC to 500 AD), which was destroyed and rebuilt several times. Thousands of Trojan warriors left the city of Troy during the 11th century BC. They came north and captured land along the banks of the river Don (southwestern Russia), a major trade route. The locals named the Trojan conquerors the "Aes," meaning "Iron People," for their superior weaponry. The tribes of Trojan Aes would eventually move north, settling in present-day Scandinavia. The Aes or Aesar (plural), subsequently became known as the Svear, and then Swedes. Historians refer to the Aes people as "Thraco-Cimmerians" due to their Trojan ancestry. Other tribes of Thracians remained a culture in Asia Minor and southern Europe until the 5th century AD. Many present-day Bulgarians claim to be direct descendants of ancient Thracians (different from the Slavs who arrived that region in the 6th century AD).

  The name Tiras perpetuated through different languages, as in this list of names from Noah to the present-day Swedes.

  1. Noah
  2. Japheth
  3. Tiras
  4. Tarusha
  5. Thirasian
  6. Thracian
  7. Troi
  8. Trojan
  9. Aes
  10. Aesar
  11. Svear
  12. Svenonian
  13. Sverige
  14. Swede
  <---------------------4,000+ years--------------------->

  Japheth's first born son was Gomer. Gomer is perpetuated through the names of Gamir, Gimmer, Gomeria, Gotarna and Goth. The tribes of Gomer are mentioned by the Jews in the 7th century BC as the tribes that dwelt in the "uppermost parts of the north". The Assyrians in the 7th century referred to them as the Gimirraya. Other names used throughout history include Gimmerai, Crimea, Chomari, Cimmer, Cimmerian. Cimmerians populated areas of the north of the Caucasus & Black Sea in southern Russia. Linguistically they are usually regarded as Thracian, which suggests a close relationship. "Thraco-Cimmerian" remains of the 8th-7th century BC found in the southwestern Ukraine and in central Europe are associated with the Aes people. http://translate.google.com/translat...%3Dsq%26sa%3DG
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 19-07-2009 m 08:57

 2. #242
  SHKOZA
  Antarsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  44
  Postime
  595
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Shume shkrim interesant Feq. Kjo e perforcon teorine se migrimet e para te popujve evropian jane bere nga populli pellazg i mesdheut ne drejtimi jug- veri dhe me vone paraqitet shtresimi i dyte i popujve indeoevropian qe vijne nga lindja drejt perendimit.

  SHKOZA nga Prizreni
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 3. #243
  SHKOZA
  Antarsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  44
  Postime
  595
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga Humanisti Lexo Postimin
  Shkoz a ka shkrue dikush gja vetem per fisin e Gashit? gjenealogjin e tyre te paster, jo me rrogtar as me rom ashkali, por historikun e Gashve te paster dhe shtegtimin e tyre Shqiperi-Kosove.

  shendet
  Humanist per fisin Gash ke nje monografi te Ali Lushaj ,, Shipshani i Malesise se Gjakoves ", botimi Tirane 1999
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 4. #244
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  A i vertet ky shkrim per Mamushen.Ne Prizren shumica e popullit e flet dhe e perdor turqishten dhe mbas lufte eshte shtue ndikimi i shtetit turk edhe ne pjese tjera... Ne Kosove ekziston fshati Mamushe afer Prizrenit ku popullata eshte e fiseve Bytyq, Krasniq etj dhe ata e njehin veten turq!!! Pra, une Krasniq shqiptar e ata Krasniq po turq....! Besoj s'ka nevoje per koment...

 5. #245
  SHKOZA
  Antarsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  44
  Postime
  595
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga fegi Lexo Postimin
  A i vertet ky shkrim per Mamushen.Ne Prizren shumica e popullit e flet dhe e perdor turqishten dhe mbas lufte eshte shtue ndikimi i shtetit turk edhe ne pjese tjera... Ne Kosove ekziston fshati Mamushe afer Prizrenit ku popullata eshte e fiseve Bytyq, Krasniq etj dhe ata e njehin veten turq!!! Pra, une Krasniq shqiptar e ata Krasniq po turq....! Besoj s'ka nevoje per koment...
  Feqi degjo , tuqit e Mamushes nuk jane shqiptar . Ata jane turqe nga vija e gjakut te babes. Te paret e tyre kane ardhe nga nje qyteze Anadollit para rreth 370 vjete. Per fat te keq une e kam harruar emrin e vendit, por mund ta gjeje kete emer, sepse jo vetem qe eshte e regjistruar ne arkivat turke kjo ardhje por edhe sot e kesaj dite ata kane lidhje me ate vend. Ata kur kane ardhe kane qene te vendosur mes fshatrave Novake dhe Samadraxhe. Aty ata kane rene ne konflikte dhe pastaj jane vendosur ne Mamushen e sotme. Kuptohet ata kane filluar martesat me shqiptaret dhe te gjithe jane nipa te shqiptareve. Keta banore per te qene me te sigurte kane marre mbiemrat ose fiset e dajeve te tyre, te cilet kuptohet se i kane mbrojtur si nipa qe i kane pasur. Keshtu pra kemi mbiemra Bytyqi, Krasniqi, Thaqi e sa e sa mbiemra te tjere shqiptaresh.
  Poashtu ne Prizren jetojen dy tre mije banore te perkatesise turke, te cilet jetojne ne pjesen qendrore te Prizrenit.
  Pas luftes jo qe nuk eshte rritur ndikimi i tyre por ka rene dhe po bije panderprere. Qendra e qytetit tashme eshte me shumice ne duarte e shqiptareve nga fshatrat. Megjithekete popullesia turke e Prizrenit ka qene gjithenje ne anen e shqiptareve.

  SHKOZA nga Prizreni
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 6. #246
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,103
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga SHKOZA Lexo Postimin
  Feqi degjo , tuqit e Mamushes nuk jane shqiptar . Ata jane turqe nga vija e gjakut te babes. Te paret e tyre kane ardhe nga nje qyteze Anadollit para rreth 370 vjete. Per fat te keq une e kam harruar emrin e vendit, por mund ta gjeje kete emer, sepse jo vetem qe eshte e regjistruar ne arkivat turke kjo ardhje por edhe sot e kesaj dite ata kane lidhje me ate vend. Ata kur kane ardhe kane qene te vendosur mes fshatrave Novake dhe Samadraxhe. Aty ata kane rene ne konflikte dhe pastaj jane vendosur ne Mamushen e sotme. Kuptohet ata kane filluar martesat me shqiptaret dhe te gjithe jane nipa te shqiptareve. Keta banore per te qene me te sigurte kane marre mbiemrat ose fiset e dajeve te tyre, te cilet kuptohet se i kane mbrojtur si nipa qe i kane pasur. Keshtu pra kemi mbiemra Bytyqi, Krasniqi, Thaqi e sa e sa mbiemra te tjere shqiptaresh.
  Poashtu ne Prizren jetojen dy tre mije banore te perkatesise turke, te cilet jetojne ne pjesen qendrore te Prizrenit.
  Pas luftes jo qe nuk eshte rritur ndikimi i tyre por ka rene dhe po bije panderprere. Qendra e qytetit tashme eshte me shumice ne duarte e shqiptareve nga fshatrat. Megjithekete popullesia turke e Prizrenit ka qene gjithenje ne anen e shqiptareve.

  SHKOZA nga Prizreni
  Shume interesante paska turqe ne kosove e para here po ndiej,edhe te ardhun prej anadolli ,edhe samodraxhe ,po mose ja fute kote se ne kosove ende nuke pashe turk,mirepo qe folin turqisht nuke done me thane se jane turq,turku po te jetoje ne kosove njihet,tiparet nuke ndryshojne jesin gjithmone ,edhe nu ndrofshin kthehen pase disa gjenerateve prape,turqe ne kosove nuke ka serbe ne kosove nuke ka malazeze nuke ka vetem ka shqipetare dhe magjupe,tjere nuke ka te gjithe antropologet qe 10 vjet jane ne kosove perfundimi ashte ky,edhe amin,mirepo futja teke e fundit si te duesh ai ashte problemi yt.

 7. #247
  el kafirun Maska e chino
  Antarsuar
  04-02-2008
  Postime
  5,240
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 19 postime
  Fisi Berisha nga e ka prejardhjen/origjinen?
  Po fisi Krasniqi?


  *

 8. #248
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  Citim Postuar m par nga chino Lexo Postimin
  Fisi Berisha nga e ka prejardhjen/origjinen?
  Po fisi Krasniqi?


  *
  Nga ana tjetr pr fisin e Berishs kemi dshmi t shkruara q n shekullin e par t e.r. se Berisha n antikitet thirrej me kt emr (Bertish- nga Apiani, shek I, e.re) dhe ky emrtim kishte kuptimin gjeografik gjithprfshirs t Alpeve (Bjeshkt e Nemuna) dhe m vone ky emrtim pr nj zone e nj popullsi t caktuar, mori kuptimin etnologjik; Fisi i Berishs. Berishasit i kemi t dokumentuar q n shekullin e XIII, q jan banor t shprndar n gjith trevat veriore t trojeve shqiptare, n shek. XIII n Ulqin, fisi i Kuit (sot Mali i Zi) me princin mesjetar shqiptar Lala Drekali sht berishas, n Shkoder,
  http://puka.shqiperia.com/index/arti.../Komuna-Iballe

 9. #249
  SHKOZA
  Antarsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  44
  Postime
  595
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga vetemnje Lexo Postimin
  Shume interesante paska turqe ne kosove e para here po ndiej,edhe te ardhun prej anadolli ,edhe samodraxhe ,po mose ja fute kote se ne kosove ende nuke pashe turk,mirepo qe folin turqisht nuke done me thane se jane turq, turku po te jetoje ne kosove njihet,tiparet nuke ndryshojne jesin gjithmone ,edhe nu ndrofshin kthehen pase disa gjenerateve prape,turqe ne kosove nuke ka serbe ne kosove nuke ka malazeze nuke ka vetem ka shqipetare dhe magjupe,tjere nuke ka te gjithe antropologet qe 10 vjet jane ne kosove perfundimi ashte ky,edhe amin,mirepo futja teke e fundit si te duesh ai ashte problemi yt.
  Ka turq ne Kosove qe jane me origjine dhe e ndjene veten turq, flasin turqishte dhe e njohin Turqine si shtet ame. Nuk kam thene se ka turq ne fshatin Samadraxhe , por ne fshatin Mamushe. Ata ne mund ti quajme si te duam, por ata e ndjene veten turq dhe jane te regjistruar si turq.

  SHKOZA nga Prizreni
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 10. #250
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,103
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Kombe, turk nuke egzistone ne kosove dhe nuke ka ,ata munden me e quejte vehten si te dojne,une theme se vtem shqipetare dhe magjupe ka ne kosove kurse te tjere jane krejte fallsifikim,edhe pake edhe komb unmike ka me pasur se ata po i mbrojne,sikurse goranet nuke e dine prej ardhjen qudi prej qielli paskan ramur bashke me ata turqet ne mamushe,atehere paska edhe kombe ARABE ne kosove se shume shkolla po qelen dhe po folin nji gjuhe tjeter ku ta di une pase 150 vjete thojne qe jane arabe edhe na ka prue IBN AL NATOedhe do te kerkojne Tv ne gjuhen arabishte ,turqishte magjupishte serbishte ,,crnagorqe,,goranqe muslimanqe egjiptjane rome cincare kurse krejte keto do ti finansojne SHQIPETARET,edhe parlamenti do ta votoje,populli do ta paguen si gjithmone hyzmeqari hyzmet duhet bamur ,sepse shqipetari ka musafire e per musafire e kemi tradite me i priture ,edhe pse thmija nuke kane kurgja me ngrane kryesore musafireve duhet ngi gojen se idhnohen dhe nuke vijne ma tek ne.

 11. #251
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime
  Fakt esht qe kapas turqi ne kosov,vetum jon martu me shqiptar,p.sh,Spahit,Bikliqt,Berkiqetj.kta jan me prejardhe turke.

 12. #252
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,103
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Kursesi nuke ka pase turq ne kosove hyzmeqare te turkut sa te duesh,sa turqe jane ne malin e zi ne serbi maqedoni asnji turke nuke ka vetem e ndruen qergen dhe ska problem ti nehi se paku 10 artista ne beograd qe kane qene turqe ,te shkruem po kane qene cincare te nushiqit dhe jane shkrue serb me kone turk i shkruem para 120 vjete ka qne privilegje dhe ende mendojne se kame ardhe turku ose serbia sepse kasapat e vjeter jane ne pension dhe i kane lane paseardhesit e vete ,sepse nji krize lufte 7 nacione te kosoves ta kallin shtepin,per ate edhe migjeni thote ne mes QIRIT kame qendruar edhe u pervlue ,se nuke dike qka ashte shqiptare serb crnagore,dikur i plasi zemra,prej mose dijes,shqipetaret thone i yni pore edhe serbet thone i yni kurse ,,crnagoret,,thojne se po dojne me na vjedhe poetin qe i mesoi shqipetaret me kendue poezi ,eh he.

 13. #253
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime

  Thumbs up Per fisin Kuman turk.

  Per fisin Kuman qe edhe Kumanova eka mar. Historia e Kumanovs

  Etimologjia e toponimit Kumanov ka pr baz nj emr mesjetar kalendarik Kuman, ku sipas disa t dhnave, ky emr qyteti rrjedh nga fisi Kuman, q nga fundi i shek. XI (1094), prej viseve t Azis t ken ardhur dhe nj koh t ken qndruar n territorin e sotm t Kumanovs. T dhnat e para pr vendbanimin Kumanov prmenden n vitin 1519 nga shnimet e udhprshkruesve q gjenden n arkivat e Turqis, edhe at me 52 familje me rreth 300 banor.N shnimet dhe dokumentet historike, Kumanova prmendet n shek. XVII nga udhprshkruesi (kronisti) i famshm turk Evlia elebija. Sipas tij Kumanova n vitin 1660 shtrihej n territorin e Sanxhakut t Shkupit q ka patur m se 600 shtpi, n mesin e t cilve kishte xhami, teqe, medrese, hane, hamame dhe disa dyqane.

  Ballkanologu dhe kronisti freng Ami Boe, i cili e vizitoi Kumanovn n gjysmn e par t shek. XIX, gjegjsisht me 1836, thekson se Kumanova ka patur 3000 banor, kurse n t dhnat e konsullit austriak J. G. Han t vitit 1835, pohon se ky vend ka pasur 650 shtpi. Prej fiseve m t vjetra turke n Kumanov supozohet t ket qen fisi Oxhak , i cili ka pasur m tepr shtpi dhe antar se fiset tjera, por m von mbeti me nj shtpi dhe ajo u shprngul n Turqi.

  Jan paraqitur edhe fise tjera familjare si Kotlelert, Tatart, q kan patur nj lagjeje t veant n kt qytet, por gjat luftrave austro - turke kan migruar n Turqi. Prej fiseve shqiptare ishin t pranishm Gono, Malokt dhe si mr familjar prmendeshin Spahiler, kurse sot jan t pranishm fiset: Berish, Gash, Krasniq, Tha, Sop, Shal etj., ku prkatsia fisnore sht harruar dhe nuk prmendet fare te t gjitha shtresat e popullsis s ksaj treve. N t kaluarn e largt historike Kumanova ishte nj zon q i takonte krahins s Dardanis dhe e banuar nga fisi ilir-Dardant, tez q e vrteton edhe Vasileviqi.

  sht me rndsi t prmendim se edhe erkezt, t cilt vendlindjen e tyre e kan patur n rajonin e Kaukazit, kishin qen vendosur pran stacionit hekurudhor t Kumanovs, ku sot gjendet fshati me t njjtin emr erkez.

  Deri n vitin 1877-78 n kt qytet, ka patur m tpr mysliman, d.m.th. shqiptar q kishin pranuar fen myslimane, kurse n mbarim t shek. XIX me ardhjen e kolonistve serb, rritet numri i popullsis sllave.emrin.

 14. #254
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime

 15. #255
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime n 36 postime

 16. #256
  SHKOZA
  Antarsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  44
  Postime
  595
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga chino Lexo Postimin
  Fisi Berisha nga e ka prejardhjen/origjinen?
  Po fisi Krasniqi?


  *
  Fisi Berishe ne shumicen e rasteve del se ka banuar ne rajonet e Dukagjinit dhe Dukagjinit te ri, mes Pukes dhe Komanit. Gjurme te ketij fisi te vjeter , nder fiset e para, kemi edhe ne Diber, Ulqin dhe Kosove. Shumica mendojne se vendi i pare i origjines qe mbahte mend eshte Krahina e Dukagjinit. Fisi Berishe mendohet se eshte fisi me autokton nga te gjitha fiset. Mendohet se vete familja e njohur feudale e Dukagjineve ishte me fis Berishe.
  Fiset dhe nenfiset si Piper, Kuq, Cernojeviq, Mertur jane te derivuara nga Berisha. Ne popull flitet per Berishen e Kuqe dhe Berishen e Bardhe. Thuhet se kjo ndarje eshte bere kur te gjitha fiset e kane leqitur Berishen sepse paskan qene shume problematike. Ata per te mos u dorezuar paskan filluar te martohen mes vete dhe prej Berishes se vjeter dalin dy Berisha. Berisha e bardhe ndoshta Berishasit e sotem, Merturi dhe Piperi dhe Berisha e kuqe qe me vone u quajt Kuqi. Fisi Kastrat thuhet se eshte pasardhes i Ded Bretalit nga Kuqi .
  Me origjine te njetet pra jane keto fise dhe nenfise e tyre:
  1. Berisha ;
  2. Kuqi;
  3. Piperi;
  4. Kastrati;
  5. Merturi.

  Nga shumica e gojedhenave fisi Krasniqe mesa mbahet mend i pari i ketij fisi ka banuar ne Drenicen veriore. Ata kane migruar ne zonen malore te Dinarikeve dhe Gega nje pasardhes i feudaleveve te njohur i kishte pese djemrasen ose Krahen, Otin, Vasen, Lazin ose Klimentin dhe Ozdrin. Kraha ose Krasa nga Mali i Zi vendoset ne Req te Shkodres dhe quhet Krahe Reqi. Pasardhesit e Krahe Reqit pastaj vendosen ne Dushaj te Tropojes dhe nga aty e largojne Gashin dhe zene pjesen perendimore te lugines se Valbones. Perveq Krasniqes se Malesise permendet edhe Krasniqja e vendit qe ka qendruar ne Drenice dhe eshte perhapur neper Kosove bashke me Krasniqen e Malesise. I pari i fisit Nikaj eshte Krasniqe. Nga Oti rrejdhe fisi Hot qe u vendos ne veri te Liqenit te Shkodres, nga Lazi ose djali i tij Klimenti ( Kelmendi ne shqip) rrjedhe fisi Kelmend. Vasa zuri malet e Komovit , prej tij rrjedh Vasojeviqi , kurse nga Ozdri formohet fisi Ozdrimci.
  Fiset me nenfiset qe mendohet se kane origjine te perbashket pra jane :
  1. Krasniqja ( dhe Nikaj) ;
  2. Hoti;
  3. Vasojeviq ( me nenfiset e veta );
  4. Kelmendi;
  5. Ozdrimci ;

  Grupi tjeter i rendesishem i fiseve eshte grupi i fiseve qe quhen fiset e Dukagjinit ose Leket. Sipas gojedhenave i pari tyre Murr Dedi vendoset ne zonen e Mirdites i ardhur ne njerin version nga rajoni i Gjakoves, kurse ne nje version tjeter nga Liqeni i Ohrit. Versioni i ardhejs nga Rrafshi i Dukagjinit eshte me shume i besueshem tek Mirditoret dhe Dukagjinasit. Nga djemte Pog Guri dhe Dide Muri dalin fiset Thaq me nenfiset ( Sop, Helshan, Kabash ), pastaj fiset Shala, Shosh dhe Shllak. Thaqi del shume here si fis i vjeter Trak dhe i perhapur shume ne Dardani.
  Qeshtja e fisit Morine eshte me shume e diskutueshme. Ka te ngjare se te paret qe erdhen nga rajoni i Gjakoves ishin te fisit Morine qe ishte shume i perhapur nga Morina e Malit te Zi e deri ne Morinen e Lumes .
  Fiset dhe nenfiset qe mendohet se kane origjine te perbashket ne kete grup pra jane:
  1. Thaqi ;
  2. Sopi;
  3. Kabashi;
  4. Helshani;
  5. Shala;
  6. Shoshi;
  7. Shllaku.

  Nga fisi Morine e vjeter saktesisht dihet se dalin fiset dhe nenfiset :
  1. Morine;
  2. Orosh;
  3. Kushnen;

  Grupi tjeter i fiseve dhe nefiseve qe mendohet se kane origjine te perbashket vijne nga i pari i tyre Leke Shkreli i cili mendohet se ka ardhur nga Bosnja. Nje variant tjeter me pak i perhapur thote se Bytyqi se bashku me Gashin jane me origjine nga fisi Varohej dhe te paret e tyre kane jetuar ne Boken e Kotorrit.
  Ne kete grup fisesh kemi keto fise dhe nenfise:
  1. Shkreli;
  2. Bytyqi;
  3. Kryeziu;
  4. Kqira;

  Sipas nje versioni Leka i pari i Gashit nga Rrafshi i Dukagjinit migron ne Mal te Zi dhe nga dy djemte e tij Pali dhe Gaqi krijohen dy fiset Palbardhet dhe Gashi i bardhe. Palabardhet ngelin ne Mal te Zi kurse Gashi se bashku me Bytyqin mundin Thaqin dhe zene hapesiren nga malet e Shkelzenit deri ne lumin Drin. Eshte edhenje variant se Gashi dhe Bytyqi kane origjine nga fisi i vjeter ilir Varohej dhe se jane perhapur se bashku.
  Gashi tjeter dhe nenfisi Shipshan ka nje version tjeter. Gjithashtu per Gashin thuhet ne nje version se ai eshte sjell nga Anadolli.
  Fiset qemendohet se kane origjine te perbashket jane :
  1. Gashi i bardhe;
  2. Palbardhi;
  3. Shipshani;


  SHKOZA nga Prizreni
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 17. #257
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,103
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  zotni Shkoza po me duket se nuke qenke ne toke pore dikune ne afrike kure citoni malazezet,dhe merr nji propagande te tyne dhe e plasone ketu,si mundet nji njeri si ju ti pershkruej disa gjana qe edhe nji femije i vogel te shkruen keshtu kishte qene marre,pa mareparasysh se qka shkruen po me duket po hine hithave ,dhe kurgja nuke po tregon ju deshironi fiset ti qoni edhe 2000 vjete large mirepo duhet shkrue te verteten,prandaj shkruej te verteta e jo historija te vlladikave te rusise e te serbise qe kane perpilue me ja mbylle syte EDIT Durhamit ,zbrite prej shkalleve te ballkonit dhe pyet popullin se po me duket vetem ja kahe tue qorodite kete teme,

 18. #258
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-01-2008
  Postime
  386
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Po me intereeson pse nuk shkruhet fare per fiset e jugut.

  A jan njohur si fizi Muzakaj e Arjanitet ne mbledhjet e fiseve apo kan qen te pushtuar nga vatikan e per at arsye nuk kan mund ti bashkohen mbledhjes se fisev a ka dikush pergjigje per ket.

 19. #259
  SHKOZA
  Antarsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  44
  Postime
  595
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Kategorizimi i fiseve sipas Kanunit te maleve :
  1. Triepshi;
  2. Piperi;
  3. Kuqi;
  4. Vasojeviq;
  5. Kelmendi;
  6. Hoti;
  7. Gruda;
  8. Shkreli;
  9. Kastrati;
  10. Krasniqja;
  11. Gashi;
  12. Bytyqi .

  Kategorizimi i fiseve sipas Kanunit te Leke Dukagjinit :
  1. Hoti;
  2. Morina;
  3. Kabashi;
  4. Gashi;
  5. Dukagjini;
  6. Kelmendi;
  7. Krasniqja;
  8. Thaqi;
  9. Gruda;
  10. Berisha;
  11. Shkreli;
  12. Bytyqi .

  Kategorizimi i fiseve ne Shqiperine verilindore dhe ne Kosove :
  1. Kuqi;
  2. Hoti;
  3. Berisha;
  4. Gashi;
  5. Thaqi ;
  6. Krasniqja;
  7. Kelmendi;
  8. Kastrati;
  9. Morina ;
  10. Shkreli;
  11. Bytyqi;
  12. Shala .

  SHKOZA nga Prizreni
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 20. #260
  Perjashtuar
  Antarsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,103
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga urani29 Lexo Postimin
  A jan njohur si fizi Muzakaj e Arjanitet ne mbledhjet e fiseve apo kan qen te pushtuar nga vatikan e per at arsye nuk kan mund ti bashkohen mbledhjes se fisev a ka dikush pergjigje per ket.
  Muzaket dhe arjanitet,fillimi dhe mbarimi fisi i molloseve ate me siguri,arjanitet jane fisi i vjeter i epirit edhe nuke ka koment,fiset ne juge te shqiperise dihen shume mire mirpo deri sot nuke ka shkrue askushi vazhdimesine etyre skane pase koheme i shkrue se ju kane bamure shume hyzmet turqeve dhe kane qene shume te afte gjithkunde permenden ne mediteran e pse nuke permblidhen pyete akademin e Tiranes.

Faqja 13 prej 44 FillimFillim ... 3111213141523 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. A ka konspiracion kundr Shqipris?
  Nga BARAT n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
 2. Misioni Amerikan N Shqipri (1946)
  Nga DriniM n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
 3. "Dr. dituria"
  Nga Sabriu n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 18-12-2008, 05:32
 4. Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 06-12-2008, 13:08
 5. Ervin Hatibi
  Nga erzeni n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 17-11-2006, 23:39

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •