Close
Faqja 5 prej 11 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 212
 1. #81
  i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
  Anėtarėsuar
  25-06-2002
  Postime
  773
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Hapja e lojrave olimpike ishte me te vertet madheshtre, statujat ne ajer dhe projektimi i adn-se me pelqyen me shum. Me erdhi mir qe katie holmes e NBC tha qe nje pjes e madhe e ketyre ndertimeve u ben me punen e shqiptarve qe jetojn ne greqi.
  Sa per ate sportistin me origjin shqiptare mos i bini tjetrit me qaf kot. po nuk ju pelqeu mos e shikoni, ashtu si beri dhe nje sportist iranian kur i ra per te luajtur me nje izraelit. Ai tha qe nuk me pelqejn izraelitet dhe me mir spo marr pjes ne lojra fare, kshu dhe ju qe sju pelqen ai person mos e ndiqni ate.

 2. #82
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga miki_ro
  Pershendetje


  Dhe nje gje qe me beri me shume pershtypje.......Nga te gjithe "tradhetaret"vetem Pirro Dhima figuron ne faqen zyrtare te athina 2004 qe di shqip,te tjeret 3 peshengrites+dhe Mirela Manjani,figurojne sikur nuk kane asgje te perbashket me shqipen
  Une nuk e di se si figuron Pirro Dhima ne faqen zyrtare te Athina 2004, por mora vesh se Luan Shabani ( edhe ky nje "tradhetar" sipas jush-qe greket nuk e permendin se di shqip)e kishte ndihmuar Klodiana Shalen ( bashke me te fejuarin e saj) te largoheshin nga Fshati Olimpik ( ku kushtet nuk ishin sipas disa zerave dhe aq te mira) dhe te shkonin te vendoseshin ne Agjio Kosma ( tek kendi sportiv)...Klodiana, megjithese perfaqeson Shqiperine, stervitjen e 5-6 muajve te fundit e ka bere ne Greqi. Dhe po kujtoni se ju genjej, te dali Klodiana Shala te thote te kunderten. Jane shume gjera qe ata bejne per Shqiperine dhe shqiptaret , qe keta "tradhetaret" as i reklamojne, as i thone...Sepse pretendojne te jene te thjeshte ashtu sic jane. Jane mediat greke ato qe ekzagjerojne dhe thone gjera te paqena ose qe e bejne qimen tra....

  Prandaj ne disa raste eshte me mire te heshtim...sepse po peshtyme diku, ka rrezik te na vije ne fytyre!
  "Who is John Galt?"

 3. #83
  Eagles
  Anėtarėsuar
  14-08-2004
  Vendndodhja
  U.S.A
  Mosha
  30
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Thumbs up Na nderoj Shqiperia dje.

  Mu be shume qefi dje kur parakaloj Shqiperia. Ne vitin 2008 do jem une ai qe do mbaj flamurin.[/IMG]

 4. #84
  .
  Anėtarėsuar
  27-05-2004
  Postime
  965
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Cupke_pe_Korce

  ps. sesi me erdhi kur parakaloi ekipi yne dhe komentatori i NBC-se permendi se stadiumi fantastik ishte rezultat i punes se emigranteve shqiptare. Kur grekeve u vetetinte palla mbi kalin e krenarise, ne te gjoret ishim ne rolin e kovacit
  Tamam, ashtu thane..per te qene me preciz..."kane punuar rreth 20,000 albanian workers"...cheep work, huh... Koment i hidhur!

 5. #85
  Football Factory Maska e Moltisanti
  Anėtarėsuar
  22-11-2002
  Postime
  1,437
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga greenflower111
  Tamam, ashtu thane..per te qene me preciz..."kane punuar rreth 20,000 albanian workers"...cheep work, huh... Koment i hidhur!
  Me erdhi me verte shume keq ,,plus qe kishin humbur jeten gjate punimeve 7 shqiptare ne fshatin olimpik si pasoje e aksidenteve!!

  hajt shnet e pare

 6. #86
  i/e regjistruar Maska e EXODUS
  Anėtarėsuar
  15-06-2003
  Vendndodhja
  Intravenous..
  Postime
  1,668
  Faleminderit
  20
  71 falenderime nė 56 postime
  E marre Nga Gazeta Korrieri....

  Per atletet tane, Collaku do konkurroje me 20 gusht, nga ora 07.15 ne hedhje cekici. Klodiana Shala do garoje me 21 gusht, ne 400 metra. Ne mundjen e lire, Said Prizreni do jete ne tapet me 27 gusht ne mengjes, ne peshen 60-66 kg. Gerti Trasha ne peshengritje, ne peshen 56 kg, do garoje ne daten 15 gusht, ndersa Theoharis Trasha, ne peshen 77 kg do garoje me 19 ose 21 gusht. Ne not, Rovena Marku do garoje me 18 gusht ne 100 metra stil i lire. Kreshnik Gjata, po ne not, do jete ne pishine me 15 gusht per 200 metra stil i lire dhe me 17 gusht per 100 metra stil i lire

 7. #87
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-03-2004
  Vendndodhja
  paris ,te lagjia e arabeve
  Mosha
  40
  Postime
  21
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga EXODUS
  E marre Nga Gazeta Korrieri....

  Per atletet tane, Collaku do konkurroje me 20 gusht, nga ora 07.15 ne hedhje cekici. Klodiana Shala do garoje me 21 gusht, ne 400 metra. Ne mundjen e lire, Said Prizreni do jete ne tapet me 27 gusht ne mengjes, ne peshen 60-66 kg. Gerti Trasha ne peshengritje, ne peshen 56 kg, do garoje ne daten 15 gusht, ndersa Theoharis Trasha, ne peshen 77 kg do garoje me 19 ose 21 gusht. Ne not, Rovena Marku do garoje me 18 gusht ne 100 metra stil i lire. Kreshnik Gjata, po ne not, do jete ne pishine me 15 gusht per 200 metra stil i lire dhe me 17 gusht per 100 metra stil i lire
  Faleminderit.

 8. #88
  i/e larguar Maska e Mjellma
  Anėtarėsuar
  26-06-2002
  Postime
  282
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Fat!

  Qudi por mua me ra diq ne sy :

  Kur dolen kuqe zinjet tani nuk pati aq shume pershndetje nga ana e publiku si duket Greket nuk na dojn ashtu siq i duam disa nga ne

  Nese per asgje tjeter Greket eshte dasht te na aplaudojne kur parakalluam per keto arsye:

  1.Qe ne Shqiptaret po ju pastrojm WC-et Grekeve !
  2.Qe ne Shqiptaret po ju pastrojm rruget Grekeve !
  3.Qe neve shqiptarve Greket po na perdorin per ti vjel perimet e tyre e ato perime po i shesin ne Shqiperi!
  4.Qe te gjithe leket tone qe po i grumbulloj po shkojne ne kompanit telefonit Greke.

  etj etj

  I deshiroj fat ekipit ton pa marre parasysh renditjen e tyre ata te shtatit jan te stolisur me medale te Arta nga te gjithe ne shqiptaret.Me rendesi eshte se ekipi jon nuk jan atje si puntor krahu por si "luftetar" te barabart per medale !

  Ju pershndes kudo qe jeni,
  Mjellma
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mjellma : 14-08-2004 mė 23:15

 9. #89
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  JA KUSH JANE KOMPIONET SHQIPTARE NE LOJERAT OLIMPIKE  SAHIT PRIZRENI

  PASAPORTA

  Emri; Sahit

  Mbemri; Prizreni

  Vendlindja; Kukes

  Vitlindja 1983

  Gjatesia; 1.65 cm

  Pesha; 65 kg

  Konkurimi; Mundje e lire

  Ekipi; Tirana

  Data e garimit; 28 Gusht

  Vendi; Pallati i mundjes,

  Ano Losia

  Ora; O9, 30

  Ka fituar medalje bronzi, ne vitin 1998, ne Itali "Sasari). Eshte rreshtuar ne vendin e katert, ne garat e zhvilluar per moshat 17 vjecare ne Sllovaki ne vitin 2000. Ne vitin 2001 eshte nderuar me medalje ari per mosha te rritur, ne France. Ne vitin 2002, per 20 vjecaret ka marre, medalje te arte ne Larisa, Greqi, turne nderkombetar. Medalje bronzi ne France "Klemont) ne vitin 2002. Ne vitin 2003 ka merituar medalje ari ne lojrat "Turneu internacional", Spanje. Po ne vitin 2003 ka marre medalje ari Cikago. Emri Prizrenit eshte renditur per kater vite, nder 10 sportistet me te mire Shqiperise.

  Koha
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 10. #90
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  KRESHNIK GJATA

  PASAPORTA;

  Emri; Kreshnik

  Mbemri; Gjata

  Vendlindja; Pogradec

  Vitlindja; 1983

  Gjatesia; 1.75 cm

  Pesha; 75 kg

  Konkurimi ; Not 50, 100 si dhe

  stil i lire, 200 m

  Ekipi; Pogradecit

  Data e garimit; 19 Gusht

  Vendi; Pishina Olimpike.

  Nisma e tij sportive eshte sporti i notit. Ne moshen 13 vjec, ne vitin 1996 ishte fituesi i "Maratones, Kombetare" te Notit. Per here te pare konkuron ne nje aktivitet te madh si Lojerat Olimpike. Ne konkurimin per Kupen e Republikes ne vitin 2002, ne Sarande, klasifikohet ne vendin e pare. Ka qene konkurues ne Boterorin e zhvilluar ne Barcelone te Spanjes. Ka thyer rekord kombetar ne vitin 2003. Eshte ambicioz, per te merituar vend nderi, ne Garat e Olimpiades.
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 11. #91
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  ROVENA MARKU

  PASAPORTA

  Emri; Rovena

  Mbiemri; Marku

  Vendlindja; Shkoder

  Vitlindja; 1987

  Gjatesia; 1.72 cm

  Pesha; 58 kg

  Konkurimi; Not

  Ekipi; Vllaznia

  Data e garimit; 20 Gusht

  Vendi; Pishina Olimpike

  Rovena Marku eshte e 5 ne klasfikimin mes 63 notareve, ne aktivitetin per kupen "Obale", ne Mali i Zi. Ka konkuruar ne Kampionatin Ballkanik te zhvilluar ne Stamboll. Nder 98 sportiset e Boterorit, Marku renditet e 51-ta. Eshte pjesemarrese per here te pare ne nje zhvillim te tille.

  marre nga koha........
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 12. #92
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  GERTI TRASHA

  PASAPORTA;

  Emri; Gerti

  Mbiemri; Trasha

  Vendlindja; Elbasan

  Vitlindja; 1988

  Gjatesia; 1.65 cm

  Pesha; 56 kg

  Konkurimi; Peshengritje

  Ekipi; Egnatia

  Data e garimit; 16 Gusht

  Vendi; Pallati i peshengritjes, Nikea

  Ora 10, 30 - 12, 30 grupi A

  Ora 20, 00 - 21, 40 grupi B

  Gerti Trasha ka merituar medalje bronzi ne vitin 2002, ne kampionatin Europian "U 17", zhvilluar ne France. Eshte shpallur kampion europe ne vitin 2003, ne Gjermani. Eshte shpallur Kampion i vendit, rekord ne vitin 2002-2004. Trasha do te konkuroje me kampionin e botes, Luan Shabanin - sportisti shqiptar, qe luan me ekipin grek per disa vite. Trasha ndihet i kenaqur duke konkuruar me kampionin. Ne lojerat e zhvilluara ne Norvegji ka marre nje medalje ari dhe dy argjendi. Synon te renditet ne 10-teshen e klasifikimit te Olimpiades.
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 13. #93
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  KLODIANA SHALA

  PASAPORTA;

  Emri; Klodiana

  Mbiemri; Shala

  Vendlindja; Shkoder

  Vitlindja; 1987

  Gjatesia; 1.72 cm

  Pesha; 58 kg

  Konkurimi; Not

  Ekipi; Tirana

  Data e garimit; 20 Gusht

  Vendi; Pishinat Olimpike

  Gjate karrieres sportive, ka fituar 4 medalje ari ne turet nderkombetare. Eshte shpallur dy here nenkampione e Ballkaniades. Ka shenuar gjithashtu 12 rekorde kombetare. Ka arritur rekord ne garen "Idoor", Athine 2003. Eshte renditur e 17-ta ne kampionatin Boteror 2004, Budapest.
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 14. #94
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  DORIAN COLLAKU

  RUBRIKAT;

  Emri; Dorian

  Mbiemri; Collaku

  Vendlindja; Tirane

  Vitlindja; 1977

  Gjatesia; 1. 84 cm

  Pesha; 115 kg

  Konkurimi; Atletike, hedhje cekici

  Ekipi; Dinamo

  Vendi; Pallati peshengritjes, Nikea

  Data e garimit; 20 Gusht

  Ora; grupi A o9, 45 - 10, 14

  grupi B 10, 45 - 11, 44

  Ka fituar titullin Kampion Kombetar per tete here ne hedhje cekici. Ka merituar vendin e dyte ne takimin nderkombetar te zhilluar ne Gjermani ne vitin 2004, me 73, 31m. Renditet ne vendin e 12-te te Kampionatit Europian, te zhvilluar ne Malte me 72. 19 m. Ka fituar vendin e katert, ne Kupa e Europes me 70. 06 m, ne Novi Sad, Vojvodine
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 15. #95
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  THEOHARIS TRASHA

  PASAPORTA;

  Emri; Theoharis

  Mbiemri; Trasha

  Vendlindja; Elbasan

  Vitlindja; 1985

  Gjatesia; 1.75 cm

  Pesha; 77 kg

  Ekipi; Egnatia

  Vendi; Pallati i peshengritjes Nikea

  Data e garimit; 19 Gusht

  Ora; grupi A; 10, 30 - 12, 30

  grupi B; 20, 00 - 21, 40

  Eshte pjesemarres ne disa kompionete europiane. Trasha eshte nder 10 sportistet me te mire te Shqiperise. Ndihet i emoncionuar perpara ketj turneu, dhe beson te arrije sukses te dukshem gjate konkurrimit.
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 16. #96
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Pasi harxhova rreth 20 minuta per te pastruar temen nga komentet jashte teme, po jap edhe une pershtypjet e mia mbi lojrat olimpike pasi pashe hapjen dje (NBC ka te drejten e transmetimit ne SHBA per ata qe jetojne ne SHBA).

  Hapja ishte spektakolare dhe une nuk jam tip qe impresionohem lehte. Ishte kenaqesi te shikoje nje atmosfere te atille ku njerezit me te perkushtuar ndaj sporteve, me formen me te mire fizike, ishin mbledhur ne nje stadium. Kjo eshte nje mbrekulli qe ndodh vetem njehere ne kater vjet. Gjithcka ishte e bukur dhe organizuar ne menyre te mahnitshme, aqsa shpesh here pyesja veten "se si e kane realizuar nje gje te tille", dhe "kushedi sa kohe u ka ngrene te bejne kete".

  Pas kaq vitesh kur Pirro Dhima ngrinte pesha per 11 Nentorin e Tiranes, e pashe perseri. Besoj se ai u nderua jashte mase nga greket duke shpene i pare flamurin e shtetit organizues ne stadium. Por me sa e mbaj mend une Dhimen qe para 14 vjetesh, shendeti e paska marre per keq ne Greqi. Ne faqen zyrtare te lojrave olimpike pashe edhe profilin e tij ku shkruhet se ka lindur ne Shqiperi dhe qe flet shqip. Edhe pse ai sot ngre flamurin grek, me erdhi mire qe te pakten ai nuk e kishte fshehur te shkuaren e tij. Nuk i mbaj me meri Pirro Dhimes per ate qe eshte sot, pasi eshte me mire te kesh nje Pirro Dhima grek kampion olimpik, se sa te kesh nje Pirro Dhima shqiptar pa mundesi per te marre pjese ne lojra olimpike. Nga nje ane eshte edhe per te ardhur keq, pasi fati i sportisteve shqiptare qe sot konkurojne nen flamurin grek eshte si fati i atij mulatit. Te bardhet nuk e pranojne se eshte i zi, kurse te zinjte nuk e pranojne si nje prej tyre pasi nuk eshte i zi sa duhet. Shqiptaret nuk e pranojne pasi ai eshte grek, greket nuk e nderojne si nje prej tyre pasi nuk eshte grek sa duhet.

  Stadiumi ishte madheshtor dhe shume modern dhe me erdhen ne mendje gjithe ata emigrante shqiptare qe do kene punuar per ndertimin e atij stadiumi. Edhe ata bene te mundur realizimin e lojrave olimpike ne Athine dhe ky eshte gjest shume domethenes, pasi perben kontributin shqiptar per realizimin e lojrave olimpike. Greqia eshte Ballkan. Shqiperia eshte Ballkan dhe vend fqinj i Greqise. Ne nje fare menyre, lojrat olimpike u realizuan edhe nga krahet e punes se shqiptareve, pra jane edhe lojrat tona olimpike. Mos u perpiqni te minimizoni apo ofendoni ata shqiptare qe punojne ne Greqi, pasi ata jane nderi i kombit ne keto momente. Ndryshe nga shume shqiptare ne Shqiperi qe rine kafeneve gjithe diten dhe ndryshe nga shume prej jush ne forum qe prodhoni vetem fjale, ata shqiptare derdhin djerse e mund per buken e tyre te gojes, dhe nuk ka gje me te ndershme se kjo. Me shume respekt per ta, pasi respektoni veten tuaj duke e bere kete.

  Gjeja qe nuk me pelqeu ishte kengetaria Bjork, kenga e saj dhe fustani i saj qe mbuloi kokat e gjithe sportisteve me harten e botes. Ide e mire, realizim i keq, sidomos kengetaria.


  Dy fjale per sportin

  Duke qene se sportet i kam pasur shume pasion qe i vogel, do u jepja nje keshille miqesore te gjithe antareve te forumit. Nese nuk gjeni pak pasion ne vetvete per sportet dhe sportistet, eshte me mire te mos shkruani fare ne kete teme pasi cdo gje qe do te shkruani ne te do te tregoje vetem qe: a) nuk jeni i apasionuar pas sporteve b) jetoni ne nje bote bardhe e zi. Bota eshte shume ngjyreshe dhe sportet jane nje prej ngjyrave te kesaj bote. Shijoini ato dhe lerini mllefet dhe kontrastet e erreta per nje teme tjeter.

  Suksese sportisteve shqiptare ne olimpiade dhe me erdhi keq qe numri ishte aq i vogel. Tregon sa poshte ka rene interesi dhe perkujdesja ndaj sporteve dhe sportisteve shqiptare ne Shqiperi.

  Albo
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 17. #97
  i/e regjistruar Maska e EXODUS
  Anėtarėsuar
  15-06-2003
  Vendndodhja
  Intravenous..
  Postime
  1,668
  Faleminderit
  20
  71 falenderime nė 56 postime

  Evenimenti i lojrave Lojrave Olimpike ėshtė Festivali mė madheshtor, me kalibėr boteror i kompeticionit ne atletikė dhe njėkohesisht nje mundesi me tepėr per tė zhvilluar, apo pėr tė nxitur permiresim-bashkepunim ne marredheniet me karakter nderkombetar midis shteteve pjesmarrese.

  Atletė nga ēdo cep i botes dhe cdo hap i jetės, mblidhen sė bashku, nė njė vend pėr te vėnė nė jetė apo pėr tė shndėrruar nė realitet ėndrrat e tyre dhe ne te njėjtėn kohė tė jenė protagonsitėt kryesorė nė pėrjetimin e lavdisė qė buron nga konkurrenca Olimpike.

  Ja dhe njė permbledhje e shkurter nė retrospektiven e Lojrave Olimpike...

  Lojrat Olimpike Antike ishin nje gėrshetim i Festivaleve tė mėdha fetare greke, ato atletike dhe kulturore te cilat ishin njė inspirim drejt krijim tė Lojrave Olimpike moderne...
  Dokumentet mė tė herėta tė cilat hedhin dritė mbi fillesat e lojrave antike, shėnohen me pėrpjekjet e Mbretit Ifitos tė Elis, te fund shekullit tė 9 B.C me synimin parėsor pėr arritjen e nje "Armpushimi te Shenjtė" pėrmes konduktimit apo mbikqyrjes sė Lojrave me moton "te arrijme marredhenie miqesore me njėri-tjetrin perballė Zotave"
  Po ashtu vlen tė pėrmendet se ishte pikėrisht mesi i shek. tė VIII, periudhe e cila shėnon zhvillimin e kėtyre Lojrave ēdo 4 vjet.

  Lojrat Antike konsideroheshin nga tė gjithė, si lojra tė shenjta. Atletė nga tė gjithė qytezat apo provincat e Greqisė merrnin pjesė nėpėr Festivalėt e lartpėrmendur ne fshatin Olimpia (atje ku zhvillohen Lojrat Olimpike aktualisht). Ashtu si Lojrat moderne edhe ato antike ishin tė shoqėruara me Ceremoni hapėse dhe mbyllėse me karakter solemn. Pėrsa i pėrket arritjes sė qėllimit parėsor pėrmes ketyre Lojrave qe kish tė bėnte me politikėn "Armėpushim i Shenjtė" i cili vendosej nė krye tė ceremonisė hapėse kish pėrmbajtje urimi sipas tė cilės shkruhej "Urojmė qė bota t'i shmanget krimit dhe vrasjes dhe tė ēlirohet nga dylyftimi me armė" Qėllimi ishte qė qytezat nė gjendje lufte tė lėshojnė armėt gjatė periudhės sė zhvillimit tė Lojrave, ne mėnyrė qė atletėt tė konkurronin nė paqe.

  Pėr mė tepėr programi i evenimenteve pėr konkurrim i Lojrave Olimpike evoloi me kohėn. Midis lojrave tė shumta konkurruese, ishin gara e vrapit, mundja, boksi, pankration (apo kickboxing sic quhet sot),pentathlon (apo nje pėrmbledhje e disa lojrave sė bashku si 200 metėrshi, gara me pengesa, hedhje e diskut apo gjyles, hedhje shtize etj.) po ashtu edhe garat me karrocat e tėrhequra nga kuaj) etj...
  Fituesi i parė i kėtzre lojrave ka qenė Koroibos.

  Ne lojrat antike nė ndryshim nga ato moderne lejohej tė merrnin pjesė vetėm meshkujt. Femrave nuk ju lejohej ligjėrisht (dėnoheshin me vdekje nese...) tė merrni pjesė ne lojra por kishin privilegjin tė luanin rolin e spektatorit ne Lojrat Olimpike Antike.
  E vetmja femėr e cila u lejua tė merrte pjesė ne Olimpia ishte priftėresha e lartė e Perėndeshės Demeter.
  E mgjth vlen tė pėrmendet se femrat nė Greqinė e lashtė kishin Festivalet e tyre me karakter kulturor apo lojrash olimpike.
  Lojrat e gjinisė femėrore mbaheshin ekskluzivisht nė nderim tė perėndeshės Hera.

  Lojrat Olimpike Antike ėshtė konstatuar se kanė egzistuar pėr rreth 12 shekuj...

  Pėra i pėrket themeluesit te Levizjes Olimpike moderne ka qenė francezi i mirėnjohur Pierre de Fredy apo i njohur si Baroni de Coubertin, te cilit i pėrkasin cdo lloj atributi ne lidhje me rilindjen e Lojrave Olimpike.

  Pėrsa i pėrket pėrdorimit tė termit Olimpiadė ka patur disa komente ne kėtė temė nė lidhje me kėtė ēėshtje...

  Termi Olimpiadė i referohet njė periudhe 4 vjeēare, fillimi i sė cilės shėnohet me kremtimin apo festimin e Lojrave Olimpike.


  P.S Albo...nuk mund ta mohoj (pėrkundrazi) kontributin qė tashmė ke dhėne ti (besoj se nuk ka nevoje per publicitet te gjere...) dhe shumė tė tjerė me hapjen, organizimin dhe mbarėvajtjen e kėtij Forumi icili pėr mendimin tim ėshtė njė nga mė prestigjiozėt nė mbarė Internetin Shqiptar.

  Jam dakort nė lidhje me ate muhabetin e pastrimit te temės...dhe duke hyrė ne temėn e qellimit te komenteve tė mia...lind problemi cili ka tė bėjė me fshirjen e postimit tim tė parė tek kjo temė i cili ishte totalisht me pėrmbajtje rreth temes...pasi lexova postimin tėnd tė fundit...arrita nė perfundimin se pėrderisa ju keni pėrdorur komente pothuajse te ngjashme ndaj Dhimės (pasi ndoshta ishte ky shkaku pėr tė cilin e fshive postimin tim) me pėrmbajtje reflektuese pėr ngjarjet dhe ecuritė e sportit dhe sportistėve shqiptarė nėpėr botė...atėherė pse nuk duhet tė dėgjohet edhe zėri i tė tjerėve ne lidhje me kėtė ēėshtje (...zėrin tim e kam fjalėn)
  A ėshtė kjo e drejta qė na takon ne si anėtarė, qė sipas menyrės sė trajtuar mė tė fundit mė bėn tė mendoj se jemi te konsideruar si "ata me kontribut tė papėrfillshėm" dhe duhet tė mos e zgjatim mė muhabetin...pasi ligjin e bėn Maliqi edhe 10 pika muhabeti?!
  Apo ndoshta kur tek ai postim shkrova diēka nė lidhje me identifikimin nga ana e shqiptarit e vetvetes, a nuk mund tė shtohet diēka e tillė nė temė e cila pėrkon drejtpėrsėdrejti me gjendjen e sportistėve shqiptarė dhe gjithė shqiptarėt, e cila ka qėllim tė motivojė atė ēka jemi?!
  Atėherė nėse nuk mė lejohet tė shkruaj atė ēka ndiej pėr vendin tim dhe njėkohėsisht kėrkoj ta pėrcjell edhe tek tė tjerėt duke nxitur ndėrgjegjėsim tek ata...lind pyetja --->Cili ėshtė qėllimi kryesor i kėtij forumi?!
  E pra egziston apo me mire te shkruaj, lind njė farė paradoksi, pasi postimi im i pare ėshtė fshirė i nxitur nga 3 postimet e fundit tė cilat edhe pse nuk i permbaheshin temes, perkonin me tė dhe mbi tė gjitha kishin karakter reflektues ndaj 1 apo 2 kokrra anetaresh...

  Respekte...respekte!!!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga EXODUS : 15-08-2004 mė 12:53

 18. #98
  Shife icik ket..timin Maska e miko
  Anėtarėsuar
  05-04-2003
  Vendndodhja
  Nė botėn e ēudirave
  Postime
  755
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Toro
  Une nuk e di se si figuron Pirro Dhima ne faqen zyrtare te Athina 2004, por mora vesh se Luan Shabani ( edhe ky nje "tradhetar" sipas jush-qe greket nuk e permendin se di shqip)e kishte ndihmuar Klodiana Shalen ( bashke me te fejuarin e saj) te largoheshin nga Fshati Olimpik ( ku kushtet nuk ishin sipas disa zerave dhe aq te mira) dhe te shkonin te vendoseshin ne Agjio Kosma ( tek kendi sportiv)...Klodiana, megjithese perfaqeson Shqiperine, stervitjen e 5-6 muajve te fundit e ka bere ne Greqi. Dhe po kujtoni se ju genjej, te dali Klodiana Shala te thote te kunderten. Jane shume gjera qe ata bejne per Shqiperine dhe shqiptaret , qe keta "tradhetaret" as i reklamojne, as i thone...Sepse pretendojne te jene te thjeshte ashtu sic jane. Jane mediat greke ato qe ekzagjerojne dhe thone gjera te paqena ose qe e bejne qimen tra....

  Prandaj ne disa raste eshte me mire te heshtim...sepse po peshtyme diku, ka rrezik te na vije ne fytyre!

  Po pra eshte me mire dhe ti te heshtesh lal..........se e njoh dhe une personin ne fjale dhe madje mund te them mire..........Luan Shabanin.


  Ti thua te heshtim.........

  Dakort.......te njejten gje permenda dhe une ne shkrimin tim te mesiperm,por me arsye tjeter nga kjo e jotja.....

  Mos na trego se mediat greke lal...nqs e bejne apo jo qimen tra,se nuk jemi fare injorante sa te "hajme" te gjitha qe degjojme apo lexojme.............por jam ne dijeni dhe ndjek kete problem me vite me rradhe.....dhe mund te them qe influencohem si shume nga media greke......  Eshte me mire te lexosh shume....te mendohesh mire.........dhe te jesh i sigurte per ato gjera qe shkruan........

  Nuk e di nqs e ka ndihmuar apo jo Klodianen..........dhe nqs e ka bere bravo i qofte...............por e njoh me mire se ty personin ne fjale,dhe si rrjedhoje ne nje shkrim tim tek kjo teme kam theksuar qe le te perqendrohemi tek ata 7 sportiste qe perfaqesojne shqiperine dhe jo tek te tjeret......
  Te pakten te ashtuquajturit "tradhetare"kur te therrasin GIA TIN ELLADHA (PER GREQINE).......ta ndjejne ate qe thojne dhe jo ta therrasin vetem e vetem per servillek.......dhe nqs e ndjejne ate gje......hallall ja bafte zoti se keshtu ndjejne e keshtu veprojne.......por e dine mjaft mire qe mbas nje medalie qe marrin dhe nje bravooo e thene ne sy nga mbrapa shpine perseri nuk i vleresojne si te "tyret"

  Dhe nje gje tjeter........se lane nam injorantet"tradhetaret"............te pakten kane nga 10 vjet te pakten ne greqi dhe akoma nuk dine me fol greqisht sic duhet......ne fakt grekut nuk i intereson si shume....se historia nuk do te shkruaje qe medaliet e arta i moren shqiptare te helenizuar......por Greqia.....

  Nejse..........................se si shume rendesi nuk i dhame te ashtuquajturve "tradhetare"????????????
  Ps.Albo me pelqeu shume shkrimi yt........ndoshta eshte nga ato pak shkrime te tua qe jam pothuajse 99% dakort me ty,po nejse hallall se ke folur bukur.


  Suksese sportisteve shqiptare qe perfaqesojne Shqiperine.


  Ja kalofshi mire
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga miko : 15-08-2004 mė 17:04 Arsyeja: Kot per fiksim
  .........................

 19. #99
  http://www.ganoweb.com Maska e Shpirt Njeriu
  Anėtarėsuar
  30-09-2002
  Vendndodhja
  Ne toke sepse ne HENE per fat te keq nuk arrita dot
  Postime
  1,897
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  [B]Sidnei 2000

  Atlantė 1996

  Barcelonė 1992

  Seul 1988

  Los Anxhelos 1984

  Moskė 1980

  Montreal 1976

  Munih 1972


  Meksiko 1968

  Tokio 1964

  Romė 1960

  Melburn - 1956

  Helsinki 1952

  Londėr 1948

  Berlin 1936

  Los Anxhelos1932

  Amsterdam 1928

  Paris 1924

  Antverp 1920

  Stokholm 1912

  Londėr 1908

  Seint Luis 1904

  Paris 1900

  Athina 1896


  Stadiumi Olimpik gjatė ceremonisė pėrmbyllėse
  Lojėrat nė Sidnei janė cilėsuar si mė tė mirat nė historinė e Olimpiadave  Pretendentja vendase pėr titullin, Cathy Freeman ishte nė qendėr tė ceremonisė hapėse ku u gėrshetua mė sė miri ideali olimpik me kulturėn australiane.

  Freeman ishte e para australiane nga popullsia aborigjine qė fitoi medalje ari dhe kjo e kėnaqi pa masė publikun nė stadium.

  Steve Redgrave i Britanisė sė Madhe konfirmoi vendin e tij nė librin e famės tė Lojėrave Olimpike duke marrė medaljen e pestė rradhazi nė kanotazh - njė prej 11 medaljeve tė arit tė fituara nga Britania e Madhe.

  Maurice Greene, ēimentoi reputacionin e tij si njeriu mė i shpejtė i botės duke fituar garėn e 100 metrave, ndėrsa bashkėatdhetari i tij Michael Johnson, u bė i pari atlet qė mbrojti kurorėn e kampionit nė garėn e 400 metrave.

  Atletja amerikane Marion Jones u bė gruaja e parė qė fitoi pesė medalje brenda njė Olimpiade.

  Gara e notit u dominua nga australiani 17-vjeēar, Ian Thorpe, qė e fitoi garėn duke thyer rekordin e vendosur nga ai vetė nė garėn e 400 metrave stil i lirė. Ai mė vonė fitoi dy medalje ari dhe dy argjendi.

  Megjithatė kampioni olimpik mė i famshėm nuk ishte as Jones dhe as Thorpe.

  Gjimnasti Alexei Nemov mori gjashtė medalje tė arta, duke barazuar rekordin e vendosur katėr vjet mė parė nė Atlantė nga ai vetė.

  Nė disiplina tė tjera notari Eric Moussambani u bė njė yll botėror.

  Notari 22 vjeēar nga Guinea Ekuatoriale, qė kishte vetėm gjashtė muaj qė ushtrohej pėr kėtė disiplinė, fitoi garėn e 100 metrave stil i lirė.

  Triumfi i tij u mundėsua kur dy notarė tė baterisė sė tij u eliminuan, pėr shkak se e nisėn garėn para kohe. Moussambani vendosi njė rekord personal, qė ishte pėrfundimi i garės.

  Ekipi amerikan pėrsėri dominoi Olimpiadėn duke marrė 97 medalje; 39 ari, 25 argjendi dhe 33 bronzi.


  Shpirt Njeriu

 20. #100
  http://www.ganoweb.com Maska e Shpirt Njeriu
  Anėtarėsuar
  30-09-2002
  Vendndodhja
  Ne toke sepse ne HENE per fat te keq nuk arrita dot
  Postime
  1,897
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Ndahen medaljet e para nė Athinė

  Nė ditėn e parė tė Lojėrave Olimpike tė Athinės, Kina mori dy medaljet e para te arta.


  Atletėt kinezė fituan garat e qitjes me pushkė e pistoletė per femra e meshkuj.

  Paulo Bettini i Italisė, fotoi garėn e ēiklizmit nė rruge dhe rrėmbeu medaljen e artė.

  Medaljen e argjendttė tė garės e mori portugezi Sergio Paulinho, kurse atė tė bronzit Axel Merckx i Belgjikės.

  Lojėrat tashmė kanė hyrė nė rrjedhėn e tyre tė plotė me gara noti, handbolli, basketbolli, qitjeje dhe xhudo.

  Ēiklistėt pėrshkruan 224 km nėpėr rrugėt e Athinės.

  Lojėrat Olimpike tė Athinės u hapėn ditėn e premte me njė ceremoni spektakolare ku morėn pjesė 202 ekipe.

  Pishtari olimpike u ndez nga fituesi i medaljes sė artė nė Lojėrat e Atlantės, Nikos Kaklamanakis, dhe jo si pritej nga kampioni nė fuqi i garės sė 200 m, Kostas Kenteris.

  Ai dhe atletja tjetėr greke, Katerina Thanou, do tė pėrballen tė hėnėn me njė seancė disiplinore pasi nuk kryen testet e drogės.

Faqja 5 prej 11 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Muzeume - Ekspozita
  Nga Eni nė forumin Arti shqiptar
  Pėrgjigje: 57
  Postimi i Fundit: 05-06-2010, 09:17
 2. Lojrat Olimpike nga nje sy tjeter
  Nga rolua nė forumin Emigracioni
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-09-2004, 10:23
 3. Masa sigurie per lojrat olimpike edhe ne Shqiperi
  Nga StormAngel nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-08-2004, 19:37
 4. Lojrat Olimpike kthejne emigrantet e paligjshem.
  Nga kolombi nė forumin Emigracioni
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-05-2004, 00:40
 5. Greqia dhe Lojrat Olimpike te 2004.
  Nga Enri nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 11-10-2003, 23:11

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •