Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime

  Rregjistrimet neper shkollat e larta

  TIRANE (2 Gusht) -Nė 11 universitetet e vendit nisi sot (e Hėnė) proēesi i regjistrimit pėr konkurset e pranimit nė shkollat e larta. Nė ditėn e parė tė regjistrimeve numri i maturantėve ka qenė i konsiderueshėm, ku njė pjesė jo e vogėl ka ardhur nga Kosova, Maqedonia dhe Mali i Zi. Fluksi mė i madh i regjistrimeve ėshtė vėnė re nė degėt e Universitetit tė Tiranės dhe atė Politeknik, kryesisht nė Fakultetin e Mjeksisė, Drejtėsisė dhe atė tė Ekonomikut, si dhe nė Fakultetin e Inxhinierisė Elektronike dhe Elektrike. Sipas zyrave tė informacionit tė fakulteteve, "ky fluks i madh vjen si pasojė e kohės sė shkurtėr qė ėshtė lėnė pėr procesin e regjistrimeve". Data 29 gusht do tė jetė afati i fundit pėr regjistrimet pėr tė gjithė kandidatėt. Tė gjithė studentėt qė duan tė regjistrohen pėr konkurset e pranimeve nė shkollat e larta duhet t'u drejtohen sekretarive tė fakulteteve, ku preferojnė tė konkurojnė pėr tė dorėzuar dokumentacionin e nevojshėm. Dosja me dokumentacionin pėrkatės duhet tė pėrmbajė njė kopje tė noterizuar tė Dėftesės sė Pjekurisė, kėrkesėn e kandidatit pėr degėn ku preferon tė studiojė, njė vėrtetim mjekėsor pėr tė treguar aftėsinė pėr tė ndjekur shkollėn e lartė, si dhe pagesėn e regjistrimit prej 2 000 Lekė.
  nga balkanweb
  ----------


  Ky eshte me te vertete nje lajm shume pozitiv, per nje ngritje interesimi per shkolle, sidomos per ata qe vine nga mali i zi, kosova dhe maqedonia. Nje lajm shume inkurajues.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 2. #2
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime nė 24 postime
  Nese ka fluks te studenteve nga shqiptare nga Maqedonia sidomos ne fakultetin e mjekesise kjo ndodh per shkak te mos ligjerimit te katedres se mjekesise ne Univerzitetin e Tetoves.
  Tirana cdohere ka patur studente nga Maqedonia,sidomos ne art dhe ne mjekesi.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 3. #3
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Anėtarėsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime nė 24 postime

  MASH shpall kuotat dhe datat e konkurseve

  02/08/2004 Ministri i Arsimit dhe Shkencės, Luan Memushi, vendosi sot kuotat e pranimeve dhe datat e konkurseve pėr shkollat e mesme social-kulturore dhe tekniko-profesionale pėr vitin shkollor 2004-2005. "9 405 nxėnės tė rinj do tė pranohen nė shkollat e mesme profesionale kėtė vit tė ri shkollor, prej tė cilėve 1 466 vetėm nė shkollat e Tiranės", deklaroi Niko Kreēi, shef i arsimit profesional nė Ministrinė e Arsimit dhe Shkencės. Njė pjesė e kėtyre shkollave, kryesisht shkollat e mesme pedagogjike, artistike, tė gjuhėve tė huaja, shkolla e mjeshtėrisė sportive dhe shkollat teknike dhe profesionale, do t'i pranojnė nxėnėsit e rinj pėrmes konkurimit. Konkurset do tė zhvillohen nga 30 Gushti deri mė 5 Shtator. "Nisur nga kėrkesat pėr arsimin profesional kuotat e pranimeve tė reja janė rritur, rreth 688 tė drejta studimi mė shumė se njė vit mė parė", theksoi Kreēi. Regjistrimi pėr konkursin e pranimit do tė nisė mė 9 Gusht. Nxėnėsit duhet tė paraqesin nė sekretaritė e shkollave dėftesėn e lirimit ose njė kopje tė noterizuar, kėrkesėn e degės, ēertifikatėn e lindjes me fotografi si dhe ēertifikatėn shėndetėsore.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 4. #4
  Perjashtuar Maska e Delisios
  Anėtarėsuar
  13-07-2004
  Postime
  43
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Pse mer nuk eshte me free shkolla ne shqiperi ee

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 31-08-2012, 13:07
 2. Kriteret pėr njohjen nė Shqipėri tė diplomave tė huaja
  Nga shigjeta nė forumin Mentori akademik
  Pėrgjigje: 37
  Postimi i Fundit: 27-09-2009, 04:52
 3. Kryqi ne shkollat italiane
  Nga [A-SHKODRANI] nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-08-2006, 05:04
 4. Pranimet ne universitet per 2006-2007
  Nga helene nė forumin Mentori akademik
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 31-01-2006, 03:18
 5. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-06-2003, 03:43

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •