Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 26 prej 26
 1. #21
  MBRET Maska e ILIRI I MADH
  Antarsuar
  05-12-2005
  Vendndodhja
  Manastir, Ilirida
  Postime
  162
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Tannhauser
  Ajo Albania e Ptolemeut thote se Abannia ndodhet ne kaukaz, mos i kalon gje shqiptaret per rrace aziatike te ardhur ne shqiperi? Lexo perpara c'fare thote Ptolemeu, pastaj boto harten...
  Ku thote ashtu more djalo? Epiri edhe Maqedonia jane ne kaukaz gjithashtu apo jo, heh lol?...
  Here's one Serbian document mentioning us in the 12th century, an extract from the Dusanova Zakonik;

  A brawl between villages, fifty perpers, (one perper was worth six gold francs); but between Vlachs and Albanians, one hundred perpers.
  Here are some more quotes;

  In the II Century BC, the geographer and astronomer from Alexandria, Ptolemy drafted a map of remarkable significance for the history of Illyria. This map shows the city of Albanopolisi (located south of Durrës), from which the Albanians were later on to be identified by the world.
  The first mention of Albanians in the region corresponding to modern Albania is as the Arbanites of Arbanon in Anna Commenas account of the troubles in that region caused in the reign of her father Alexius I Comneus (1081- 1110) by the Normans. (The Alexiad The Alexiad is a book written around the year 1148 by the Byzantine historian Anna Comnena, the daughter of Emperor Alexius I. She describe the political and military history Byzantine Empire during the reign of her father (1081-1110) , making it one of the most important sources of information on the Byzantines of the Middle Ages....
  In ‘History’ written in 1079-1080, Byzantine historian Michael Attaliates was first to refer to the "Albanoi" as having taken part in a revolt against Constantinople in 1043 and to the Arbanitai as subjects of the duke of Dyrrachium.
  1285 in Dubrovnik (Ragusa) where a sizeable Albanian community had existed for some time. In the investigation of a robbery in the house of Petro del Volcio of Belena (now Prati), a certain Matthew, son of Mark of Mançe, who appears to have been witness to the crime, states: "Audivi unam vocem clamantem in monte in lingua albanesca" (I heard a voice crying in the mountains in the Albanian language).
  Link

  Our first mentioning is in the 2th century AD. It's from that Illyrian tribe (the Albanoi) we received our ethnonym. They were mentioned by the Greek geographer Ptolemy Claudius of Alexandria, in his work Geographia, as situated near the modern capital Tirana;

  Our own medieval term for ourselves wasn't Albanian with the letter 'l', but Arberesh or Arberor or Arban, with 'r', from whence the Slav term 'Arbanas' and Greek term 'Arvanites' came from, when they referred to us. This name stems also from the Illyrian era;

  In the II Century BC, in the History of the World, written by Polybius, there is mention of a city named Arbon in present day central Albania. The people who lived there were called Arbanios and Arbanitai.
  This mention of us is in the IIth century BC

  In the I Century AD, Pliny the Elder mentions an Illyrian tribe named Olbonenses.
  The first century Anno Domini. Replace the letter 'o' with 'a' and you'll get (*surprise* *surprise*) Albonenses or Albanenses!!! And finally;

  In the II Century AD, Ptolemy, the geographer and astronomer from Alexandria, drafted a map of remarkable significance for the history of Illyria. This map shows the city of Albanopolis (located south of Durrës). Ptolemy also mentions the Illyrian tribe named Albanoi, who lived around this city.
  Link

  Here is something that shows continuation of Illyrian culture  Another continuation of culture is the Kanun...which was the natural law the Albanians lived for centuries, it is believed to be a older law than the time of Skenderbe since the kanun of Skenderbe, or Leke Dukagjini, and the southern Albanian kanun were basically the same!

  Perendi

  The Albanian thunder god of Illyrian origin. He is the consort of Prende, the goddess of love. Perendi is identical with the Lithuanian Perkunas and the Latvian Perkons.

  Source

  etj. etj. ...
  Ndryshuar pr her t fundit nga ILIRI I MADH : 16-12-2005 m 23:11

 2. #22
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-02-2007
  Vendndodhja
  Canada
  Mosha
  42
  Postime
  188
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Lis, kur ta kuptosh se cdo te thote te jesh shqiptar, do ta kuptosh se kush jane shqiptaret. Prandaj, perpara se te pyesesh, "kush jane shqiptaret?", ben mire te pyesesh veten se cdo te thote te jesh shqiptar.

  Gjithe te mirat.
  Shqiptari eshte merre si te duash sot eshte ilir kur vjen koha behet grek sikur disa ketu neser behet boshnjak pasneser ku ta di une vetem mevaret cila kohe eshte dhe sa i ofrojsh
  Por me pak eshte qe eshte vertet pra shqiptar
  Te ishim ne vertet nje komb si duhet ne do ishim ata qe kemi duhur ta kontrolojme balkanin e jo greku apo serbi
  E sot si tha zotriu me siper jemi vertet SKLLAVE I TYRE

  SA LEHT ESHTE TE NA BLEJNE DHE TE NA PERQAJNE

  PRA KETO JANE KARAKTERISTIKAT TE SHQIPTARI
  "Un jam mir kur asht mir Shqipnia"

  Je vais bien quand l'Albanie va bien

 3. #23
  Burrels Forever. Maska e Doc_ERI
  Antarsuar
  22-06-2006
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  247
  Faleminderit
  1
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga lis Lexo Postimin
  E hapa kete teme dhe uroj qe ndonje moderues i panjohur me probleme dhe diskutime te tilla, te mos nervozohet dhe te rrahe cekicin ose te perdore kompetencat e tij ne menyre naive per te mbyllur diskutimin ne forum.
  Do te mundohemi ti permbahemi ne menyre objektive temes dhe deshiroj qe gjithshka te shkoje mire.

  A jane shqipetaret Sllave?

  Jo me kot e hapa kete teme.
  Ne fakt objektiv per kete diskutim jane dyshimet e pafajshme ne librat e autoreve te ndryshem boterore njerin prej te cileve do ta theksoj edhe ketu ne kete diskutim.
  Gjashte jane arsyet qe me detyruan te hap kete teme.
  Se pari, pasi kam lexuar nje liber te George Castellan me titull "Historia e Ballkanit" kam vene re se iliret ose pasardhesit e ilireve, shqipetaret, permenden pakez ne kete histori.
  Ne fund te shpjegimeve te ketij libri(te fjaleve te huaja) vura re se Ilirizem do te thote Sllavizem
  Se dyti, pothuajse e gjithe Evropa lindore disa shekuj mbas ardhjes se Krishtit, ishte orthodokse dhe sllavizmi ka qene dominant dhe gjithperfshires si shpirterisht ashtu edhe fizikisht.
  Se treti, flamuri yne kombetar ka pasur per simbol shqiponjen dykokeshe qe e kemi diskutuar te tema tjeter po te ky forum dhe eshte simboli i Bizantit orthodoks.
  Se katerti, gjate shpartallimit te ngadalshem te padukshem te perandorise osmane, shqipetaret kane qene shume te dashuruar pas grekeve, gje te cilen e treguan me vepra duke shkeputur Greqine nga sundimi osman dhe duke i dhene pavaresine.(jo pak shqipetare kane luftuar dhe jane vrare per pavaresine e Greqise e cila e fitoi ate shume vite me pare se shqipetaret).
  Se pesti, edhe rregjimi komunisto-diktatorial ka pasur mardhenie te mrekullueshme me sllavet serbe si dhe me ruset, gjithashtu ne vitet e mevonshme me greket te cilet me pare po ky rregjim i pat cilesuar nga veprat e demshme ne dem te shqipetareve, shoviniste.
  Se gjashti, qeveria e sotshme dhe pozita e sotshme u ngrit mbi gjakun e mijera te vrareve, duke ngritur tre gishtat ne Vlore dhe duke treguar hapur mundesisht dashurine per "popullin mik grek"

  Realisht, gjeografikisht, Shqiperia eshte ne anen lindore te Adriatikut pra ngelet pjese e Evropes Lindore dhe perfshihet ne harten e Sllaveve.
  A jane shqipetaret sllave kur edhe historianet boterore(rasti i Kastelan) thone qe iliret jane sllave?
  Shumica e shqipetareve e urrejne sllavizmin dhe shovinizmin per demet qe na kane shkaktuar historikisht por a duhen urryer sllavet dhe shovinistet kur ne mund te jemi pjese e tyre dhe mund te jemi gjaku i tyre?
  "Shenim"
  Do te falenderoja Toron si mikun tim te vecante virtual ne kete forum per shpjegimet dhe detajet e avancuara qe mund te me jape.


  [COLOR="Blue"][B]Ku i ke lexuar kto informacione zotrrote se po na lu menc po nuk ke horizont per te hap tema te hajrit ne forum po duhet te hapesh tema te tilla pa piken e kuptimit?
  Ti xhanem sdi as historine e paraardhesve te tu ca pret me shum ...
  Kjo tem esht nje gabim sepse nuk mund te pyesesh shqiptaret se cfar jan nuk e di si e mendojn tjeret por nuk besoj qe ka ndonje qe nuk e di prejardhjen e vet dhe cfar esht.
  If My Heart Could Talk,You Would See How Much I Love You.

 4. #24
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  ILIRT? AH, KTA NGATRRESTAR!

  T pafundme jan librat q jan shkruar pr ilirt. Dshmi t autorve antik i prmendin prher ilirt. Populli i madh i ilirve sbashku me thrakasit, sipas Herodotit, prbjn popujt m t mdhenj t lashtsis pas hinduesve. Burimet kronikore prvijojn historira t ndrthurrura dhe sinkretike pr ilirt n epokat e motshmris. T tr historiant serioz t bots nuk mtojn t’i shmangin ilirt nga historia e qytetrimeve t njerzimit. Ekzistenca e ilirve sht nj ekzistenc e patjetrsueshme dhe e padyshimt. Miku im, ilirologu m i madh i ditve t sotme, prof.Stipevi ka botuar nj vepr fundamentale, t quajtur “Bibliographia Ilyrica”. Shfletimi i ksaj vepre nuk sht thjesht nj trill kurioziteti. Ata q se kan par kt vepr mund t flasin pr Hnn por q s’kan shkelur asnjher n siprfaqen e Hns. udira t tilla gazmore dhe t trishtueshme jan t pafundme. Pa i studjuar ilirt mundet ose ti mitizosh, ose ti prbuzsh., por asnjher me siguri nuk mund t’i kuptosh.
  Qllimi im nuk sht pr t vrtetuar at q nuk ka nevoj t vrtetohet: ekzistencn e ilirve. Si hulumtues dhe arkeolog i kam kushtuar nj pjes t madhe t jets sime njohjes dhe kuptimit t shtjes s ilirve n histori. Kjo shtje sht e trifisht. S pari sht shtje e ballafaqimit dhe kriticizmit serioz dhe akribik t burimeve t autorve antik pr Ilirin dhe ilirt, s dyti, sht shtja e glosave, toponimeve dhe antroponimeve, q jan pasaportizuar si t qytetrimit dhe t gjuhs ilire, s treti, sht bota e rizbuluar, e zhveshur nga lvozhgat e paemrsis ndrmjet arkeologjis s monumenteve dhe t dhnave jashtzakonisht t pasura dhe interesante t qytetrimit ilir. N kt trinitet tejet shkencor dhe diturak pr fat t mir, dy shekujt e fundit shkenctar nga m seriozt dhe m autoritativ t Evrops dhe t bots kan br disa struktura mendore dhe sinteza t palkundura q do t formonin disiplinn e padiskutueshme t ilirologjis, disiplin kryesore pr shkencat e gjenezave, kthjellzimeve dhe historis s qytetrimeve t popujve t bots. Ilirologjia sht pruruar nga shkenctar t huaj t cilt nuk kishin stimulime politike, as kompleksin e apologjive false. Kta shkenctar fillimisht u nisn nga glosat ilire dhe gjetn nj prputhje jot rastsishme me t dhnat kronikore t autorve antik pr Ilirin dhe ilirt. Kjo ndrthurrje bhej nj shtrat gjeografikisht t prcaktuar dhe t sakt. Kriticimi i tyre qe domethns dhe t nisur nga nj krahasueshmri rigoroze ata prftonin jo vetm nj vizion por edhe nj histori konkrete, t pafallsifikueshme dhe aspak t shpikur t ilirve n histori. Kjo gj nuk mund t vihet n dyshim nga askush, kursesi “revolucionet publicistike” t komplekseve t ’mitizimeve pr hir t ekzibicionizmave vetiak nuk kan t bj fare me t vrtetn shkencore. Fakti q monopoli i ilirologjis zotrohej nga dijetar t huaj nuk qe fatal, sepse konkretisht n shek.XX edhe dijetart shqiptar kryesisht n rrafshin gjuhsor, por edhe at arkeologjik si t thuash zbuluan nj bot, q konsiderohej e humbur, duke konkretizuar t vrtetat e mdha t nj historie t pamohueshme. shtja e ilirve nuk i ka shptuar mtimeve t ndryshme, madje dhe t skajshme. Ka patur edhe mohime ekleziastike t ilirve pr t’i quajtur edhe nj popull fantazmagorik. Po kto qen prpjekje liliputsh, karakteristik kjo, e amatorve delirant, me prapavija politike shum t qarta. Gjithashtu ka patur prpjekje pr ti ngulitur ilirve kompleksin frojdian t inferioritetit, simetrikisht edhe t kundrtn, kompleksin absurd t madhshtis s kot. T shumta jan librat vendimtar pr ilirt. Nj nga librat m autoritar sht ai i dijetarit J.Willkes. i quajtur “The Yllirians”, botuar n Oxford m 1992. Ai q se ka lexuar kt libr nuk mund ta bj pgjegjs autorin e librit,se pr ’arsye pr shkak t injorancs tipologjike nuk ka arritur ta lexoj kt libr. Nj nga arkeologt m t mdhenj n bot Theodor Mommsen n korpusin e tij madhshtor t mbishkrimeve n rrafsh evropian sht pioner themelvns i ilirologjis. Librat e Mommsenit zen nj bibliotek, e cila sht m e rnd se faqet e tabloidve. Publicistika nuk sht e barabart me shkencn. Mediatizmi me shpejtsi t pabesuar i artikujve sht njkohsisht edhe nj liri pr t drdllitur apo nj ki kulture q s’ka asnj lidhje me seriozitetin shkencor. sht merit e jashtzakonshme e filologut gjenial Eqrem abej, i cili duke u mbshtetur n shkolln gjermane t ilirologjis shtroi si askush dhe argumentoi me nj dituri t pabesueshme shtjen vrtet t diskutueshme t prejarhdjes s shqiptarve edhe nga ilirt. sht nj merit e pamohueshme e arkeologve shqiptar, q me zbulimet e tyre dhan nj ndihmes t jashtzakonshme pr kt shtje. Sintezat e historianve shqiptar pr fat t keq nuk jan n nivel t knaqshm, prshkrimet inventarizuese krkojn akoma mndje t fuqishme t kulturs s sintezs. Megjithat, miku dhe kolegu im i vjetr Neritan Ceka e ka botuar librin e tij “Ilirt”, ku metodikisht dhe qart bn publike urbi et orbi jo vetm botn ilire, por dhe etnogjenezn e shqiptarve edhe prej ilirve. Zbulimi kryesor m i madh arkeologjik n Shqipri n shek.XX lidhet me kulturn prehistorike nga m t vjetrat n Evrop n pellguan e Fushs s Kors, por edhe n pika t tjera gjeografike t Shqipris. Pr her t par, prmes nj materiali, pr fat t keq, pjesrisht t botuar, ne msojm pr preilirt e epoks s neolitit dhe t eneolitit, pr protoilirt e epoks s bronzit dhe t hekurit dhe pr prmendjen historike t ilirve. Herodoti dhe Tukididi, Aristoteli dhe Hekateu, Skylaksi etj., jan tepr konkret n t dhnat e tyre historike pr ilirt. Prehistoria n kronologjin e s cils ka nj merit t padiskutuar dijetari i madh, miku im Frano Prendi, jo vetm q riformuloi iden e gjenezs, por u b baza e birsis (filiacionit) t popullsis vendase n procesin e saj t zhvillimit nga preilirt te protoilirt dhete vet ilirt. Nuk kam ndrmend ktu t skicoj ato gjra q tashm jan br pron e paluajtshme e prons intelektuale shkencore. Asnj dijetar dhe asnj shkenctar serioz nuk bn m akrobacira apo shakara, ata nuk ven n dyshim ekzistencn e ilirve, por bjn saktsisht studimin e tyre t thukt. sht e vrtet q n vitet 30 t shek.XX i mirnjohuri Hans Krahe bri nj tejlakim me teorin e tij t panilirizmit, gj q u kaprcye shum shpejt. Por studimi i fisieve t shumta t popullit kontinental t ilirve sht nj proces hulumtues me t papritura nga m t uditshmet. Studimet nuk kufizohen vetm pr ilirt ballkanik ose t Gadishullit ilirik, por flitet edhe pr ilirt e Gadishullit Apenin, konkretisht dhe pr kulturn materiale madje dhe shkrimore t ilirve mesap,pa harruar edhe ata japig. Korpusi i mbishkrimeve mesape sipas studjuesit t madh Karlo De Simone, lidhet me substancn e gjuhs ilire, kshtu miti q ilirt nuk kan shkruar gjuhn e tyre, t paktn duhet revizionuar. Studimi i glosave ilire n mnyr t veant nga Jokli, Majeri dhe sidomos nga Eqrem abej, e lidhin ilirishten me shqipen. S’mund t thuhet q ky studim sht i prfunduar, por s’mund t thuhet q ky studim sht nj problematik e gjall dhe e patjetrsueshme. N rrafshin historik arkeologjia shqiptare ka zbuluar t dhna jo vetm pr jetn paraqytetare ilire, ose protourbane, por ka folur konkretisht pr qytetin ilir si koncept organizativ dhe politik, si dhe pr historin politike t shtetit ilir, i cili prfundon n vitin 168 p.e.son kur mundet mbreti Genti nga romakt. sht gjetur varri monumental i mbretit Gent, q ruhet n Gubio t Italis ende dhe sot. Ky varr sht nj monument, q nuk mund t ’bhet, as t shpiket dhe as t mohohet.
  sht e vrtet q mohimi i ilirve tani sht dika e pamundur. shtja m e vshtir dhe m delikate, pr pasoj akoma dhe m e rndsishme sht shtja e birsis s shqiptarve prej ilirve. Nj ekuacion i till, q prfshin dshmit kronikore, glosat dhe faktet arkeologjike sht ravizuar qart n studime serioze. Gjeneza e shqiptarve duke filluar nga arbrit e hershm sht e vrtet q krkon studime t reja dhe m t thelluara dhe sidomos shum disiplinore. T gjitha arritjet madhore t shkencs, flasin qart q populli shqiptar sht autokton n viset e veta pr shkak t vijimsis historike, q sht gjeografike dhe gjuhsore, si dhe kulturologjike dhe shpirtrore.
  Teorit e prejardhjes s shqiptarve jan t shumta dhe nga optika t ndryshme. Politikat antishqiptare kan krijuar formula t prejardhjes s shqiptarve q nga Kaukazi, nga Veriu i Evrops, nga Azia e Vogl, madje dhe nga Irlanda, ndoshta dhe nga planeti Mars. Ka teori bizare, q shqiptart i bn t prejardhur nga Arabia, akoma m qesharake jan teorit e amalgams, sipas t cilave shqiptart jan nj popull pa identitet, por nj hibrid popujsh t ndryshm dhe t rastsishm, nj metafor kolonizimesh t ndrthurrura dhe t alambikuara nga trillli i fatit dhe paradokset e historis. Dikur nj kryeministr i Serbis, i quajtur Gjeorgjevi shkroi nj libr ku i quan shqiptart n mnyr pezhorative “Evgjitt e Evrops, nj rac kreole, barbarsh t paditur dhe pa kultur, pa gjuh dhe letrsi, pa dinjitet dhe t kriminalizuar n ind”. Ka teori q duke mohuar rndshm autoktonin e shqiptar i bjn ata ardhacak kryesisht n shek.XII dhe pr rrjedhim prvetsues t trojeve t “t tjerve”. Akademikt serb kan krijuar kshtu me kt tez nj delir kinse t frikshm, por dhe me nj absurd qesharak.
  Pr fat t mir shkenca serioze i sht shmangur politizimeve t neveritshme dhe antishqiptare. Origjina e shqiptarve ka disa teori q duhen marr parasysh. Kto teori nisen nga kushti kryesor formuluar s pari nga vepra prej pionieri e Franc Boppit, se gjuha shqipe sht nj gjuh indevropiane, me prbrs autokton t tejlasht, madje me disa prbrs paraevropian, fakt ky tepr i rndsishm.
  Shqipja si gjuh indevropiane sht elsi dhe kodi i ritkhimit n histori drejt gjenezs. Problemi i burimit t gjuhs shqipe lidhet me nj numr shtjesh t tjera t mdha. Dy teori kryesore jan t rndsishme. Nj teori lidhet me analogjit gjuhsore iliro-shqiptare dhe tregon se shqiptart burojn prej ilirve. Teoria tjetr merr n konsiderat afrit e thrakishtes me shqipen, pa mohuar dhe afrit e vet ilirishtes me thrakishten. Teoria e tret sht ajo e sintezs, q formulohet m afr dhe m prekshm s vrtets s formimi i gjuhs shqipe lidhet jo vetm m ilirishten por dhe me nj dimension thrakas. Teoria e sintezs qe ajo q i kushtoi kujdes te veant kolosi i gjuhsis shqiptare Eqrem abej. Nuk sht vendi pre t rreshtuar argumentet e nj diturie universale, q i reflekton dhe i skalit prjet abej i pavdekshm. Argumenti i gjoja nj golle, boshllku, i mosprmendjes s emrit t shqiptarve nga shek.II i ers son, kur Ptolemeu i Aleksandris, shnon qytetin Albanopolis si krthizn, epiqndr t albanve dhe deri n shek XI, kur kronistt bizantin Ataliati dhe Ana Komnena, i prmendin prsri kta alban nuk sht nj argument fatal. Dijetari Johan Thumanni ka shkruar m 1774 pr shqiptart “n historin e tyre nuk kam gjetur ndonj gjrum t nj emigracioni t mpastajm, gjuha e tyre na ka dhn t tilla dshmi pr fatin e popullit, q un nuk mund t mos njoh tek ky popull, fqinjt e lasht t grekrve dhe nnshtetasit e Roms s vjetr. Po t dyja kto m kallxojn ilirt”. Kretschmeri ka thn “mendimi q gjuha shqipe paraqet fazn m t re t ilirishtes s vjetr, ose si shprehet me t matur, Gustav Majeri t nj dialekti ilir, sht n baz t t gjith situacionit aq afr mendjes, sa duhej njeriu t sillte arsye shum t rnda pr ta hedhur posht, sepse shqiptart banojn atje, ku n koh t vjetr rronin popujt ilir”. Kjo do t thot q ilirt jo vetm kan jetuar n brigjet bregdetre por edhe shqiptart rrjedhimisht i kan viset e tyre autoktone brigjet bregdetare. Kjo vrtetohet edhe nga dshmit e toponomastiks shqiptare q sipas abejt jan zhvilluar sipas ligjeve t fonetiks shqipe, gj q vrteton pikrisht vijimsin. Elementt paraindevropian n shqip nuk mund t flasin pr nj ardhje t von t shqiptarve. Autoktonia e shqiptarve vrtetohet dhe nga huazimet e vjetra greke, kryesisht dorike ose t ashtuquajturit dorizm ilir. E njejta pik reference e pashlyeshme lidhet dhe me huazimet e latinishtes, tepr t hershme, madje edhe n nj shtje kolosale si sht ajo e terminologjis s krishtrimit t hershm te shqiptart duke filluar nga shek. I pas Krishtit. Shtreszimi i huazimeve dalmate, spanjolle, italiane, anzhuine, q vijn nga Evropa Perendimore jan gjithashtu t vijueshme n koh dhe hapsir dhe vrtetojn gjithshtu autoktonin. uditrisht kt gj e vrtetojn n nj kah tjetr dhe huazimet sllave madje dhe ato turke. Teoria e huazimeve lidhet jo vetm me qnien e kontakteve, por edhe t mosshkputjes s vendbanimit t shqiptarve nga vet shqiptart, me ngjarjet e mdha t lvizjeve nga Perndimi dhe Lindja. Nj tem m vete sht marrdhniet e shqipes me rumanishten, ku elementet latine me shqipen dhe rumanishten lidhen edhe me elementet jolatine n kto dy gjuh. T prbashktat midis tyre krijuan teorin e substratit, teori e cila u ndoq nga shum dijetar por ktu sht harruar vrejtja shum e rndsishme e abejt, q teoria e substratit nuk ka karakter prfundimtar se kjo do t parakuptonte eleminimin e njrs nga gjuht. T dalim tashm tek ajo q sht m vendimtare, jo tek huazimet leksikore por tek sintaksa tepr konservative dhe e veant e gjuhs shqipe. Arkeologjikisht mund t them q e shtuquajtura kultur e Komanit ose e arbrve t hershm n shek.V-VII pas Krishtit, vrteton materialisht gjithashtu procesin e vijimsis t autoktonis dhe t etnogjenezs s shqiptarve.
  Teoria e Vajgandit sht tepr e njohur. T gjitha pikat e ksaj teorie u morren n konsiderat dhe u studjuan seriozisht nga Eqrem abej. Ktu qndron nj nga vlerat m kolosale t shkenctarit ton, i cili me fakte dhe logjik t pamohueshme tregoi vijimsin e shqiptarve n trojet tona duke prfshir edhe disa fjal kryesore t leksikut detar si sht fjala det, fjala anije(q vjen nga fjala en) dhe terminologji t tjeraa vendase. T vesh n dyshim autoktonin e shqiptarve, do t thot t bhesh personazh humoristik i Erazmit t Roterdamit. Nj paskuil t flliqur shkroi nj far Kapllan Resuli, padyshim duke i br jehon tezave shoviniste serbe. Publicitika e dits pr autoktonin e shqiptarve mund t jet interesante pr buj mediatike, por sht pllcitse si fishekzjarrt e kualitetit m t rndomt.
  Sejcili mund t thot: Ilirt? ’jan kta ilir? ’duan ilirt m shqiptart? ’jan kta shqiptar? Ilirt, ah kta ngatrrestar! Shqiptart, ah kta t marr! Heshtja e akademikve tan t nderuar e arkeologve dhe e historianve sht turpi i tyre. E vrteta sht prtej vetvetes, prtej t gjith atyre, q e kuptojn, apo nuk e kuptojn t vrtetn. Amen!


  shkruan:
  DR.MOIKOM ZEQO
  "Carpe Diem"

 5. #25
  Carpe Vinum Maska e Zombi
  Antarsuar
  27-08-2007
  Vendndodhja
  Postime
  1,035
  Faleminderit
  5
  39 falenderime n 29 postime
  Sllavet vet pohojne qe kane ardhur nga Karpatet, ndersa ne duam ta mohojme!
  • The rest is silence.


 6. #26
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga lis Lexo Postimin

  A jane shqipetaret Sllave?
  Si arrini te mohoni identitetin e shqiptarit dhe te mos dini historine e tij?!...
  Para se te hapje kete teme,do te kishe bere mire ti kishe hedhur nje sy nenforumit ku ke hapur kete teme,pasi aty kishe plot material qe te tregonte origjinen qe ti nuk njeh!!

  Po te jap nje prej tyre...

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=82101
  Ndryshuar pr her t fundit nga DI_ANA : 01-12-2007 m 16:47
  "Carpe Diem"

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •