Close
Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 104
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    Akademia Amerikane e Pediatėrve

    "Hutimi pėr orientimin seksual nuk ėshtė i pa zakontė gjatė adoleshencės. Kėshillimi mund tė jetė i ndihmės pėr tė rinjtė qė janė tė pasigurtė se si ta shprehin seksualitetin e tyre dhe si do tė mund tė pėrfitonin nga njė tentim i qartėsimit pėrmes njė kėshillimi ose nisme psikoterapeutike. Terapia e drejtuar nė mėnyrė specifike nė ndėrrimin e orientimit seksual ėshtė e papreferueshme meqė mund tė provokojė faj dhe shqetėsim duke pasur fare pak ose aspak potencial pėr arritjen e ndryshimeve nė orientim".

    "Pediatrit duhet tė jenė tė vetėdijshėm qė disa tė rinjė qė janė nėn kujdesin e tyre mund tė jenė homoseksualė ose tė kenė brenga rreth orientimit seksual. Ofruesit e kujdesit duhet tė sigurojnė informata faktike, aktuale, jo gjykuese nė mėnyrė tė besueshme".

    "Problemet psikosociale tė gejėve dhe tė lezbikeve tė moshės adoleshente janė nė rend tė parė rezultat i stigmės (turpit) shoqėrore, armiqėsisė, urrejtjes dhe izolimit. Serioziteti i kėtyre fakteve vėrtetohet nga tė dhėnat aktuale qė dokumentojnė se rinia homoseksuale pėrbėn deri nė 30% nga tė gjitha vetėvrasjet e adoleshentėve nė pėrgjithėsi. Rreth 30% e njė grupi tė anketuar tė gejėve dhe biseksualėve janė pėrpjekur tė bėjnė vetėvrasje sė paku njė herė. Adoleshentėt qė ballafaqohen me ēėshtjet e preferimit seksual duhet tė sigurohen se ata gradualisht do ta formojnė identitetin e tyre personal dhe qė nuk ka nevojė pėr pėrcaktim tė parakohshėm tė identitetit seksual tė ndokujt".
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  2. #42
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    Homoseksualiteti: Tė qenurit gej ose lezbike

    Nė kulturėn tonė ėshtė vėshtirė tė jetohet kur dallohemi nga tė tjerėt. Kemi presion nga rrethi pėr tė qenė sikurse tė tjerėt. Edhe pse duket se tė gjithėve iu pėlqejnė pjesėtarėt e gjinisė sė kundėrt, kjo nuk ėshtė e vėrtetė. Disa njerėz janė homoseksualė: atyre iu pėlqejnė njerėzit e gjinisė sė njėjtė. Nė tėrė botėn, nė tė gjitha profesionet ka homoseksualė dhe lezbike e qė ēojnė jetė tė suksesshme.

    Kur pjesa mė e madhe e mendimeve dhe e aktiviteteve seksuale tė njė personi janė tė drejtuara nga njerėzit e gjinisė sė njėjtė, ky person mund tė jetė homoseksual. Femrave qė seksualisht iu pėlqejnė femrat tjera quhen lezbike. Disa njerėz e pėrdorin fjalėn “gay” pėr t’i quajtur si meshkujt ashtu edhe femrat homoseksuale, por nė tė shumtėn e rasteve pėrdoret vetėm pėr meshkuj. Njerėzve qė seksualisht iu pėlqejnė pjesėtarėt e gjinisė sė kundėrt janė heteroseksualė. Disa njerėzve pėr seks iu pėlqejnė si meshkujt ashtu edhe femrat, kėta njerėz janė biseksualė.

    Njerėzit mund tė ndiejnė tėrheqje tė fortė ndaj personave tė gjinisė sė njėjtė. Disa mund tė mendojnė dhe tė fantazojnė pėr personat e gjinisė sė njėjtė e qė nuk do tė thotė se patjetėr janė homoseksualė. Nė veēanti, tė rinjtė, kanė nevojė t’i hulumtojnė ndjenjat e tyre.

    Vetėm pse ju tėrheq njė person nuk do tė thotė qė duhet tė keni patjetėr seks me tė. Mund ta adhuroni atė ose tė keni njė lidhje qė ofron dashuri, kujdes dhe qė ndani shumėēka me tė pėrveē seksit. Nuk keni nevojė tė futeni nė seks pėrderisa nuk jeni tė gatshėm.

    Stereotipet (paragjykimet e fiksuara, shabllonizimet) pėr homoseksualėt nė televizion ose nė filma, bezdisin shumė njerėz. Shumica e homoseksualėve meshkuj dhe e lezbikeve nuk duken ose nuk sillen ndryshe nga tė tjerėt.

    Nuk e dijmė pse njerėzit janė heteroseksualė, homoseksualė ose biseksualė. Ka shumė teori por asnjė pėrgjigje e qartė. Shumė njerėz kanė fantazi seksuale pėr tė dyja gjinitė dhe ndonjėhere ndihen tė hutuar pėr atė se a janė homoseksual ose heteroseksual. Me kalimin e kohės e nganjėherė me ndihmėn e tė tjerėve, shumė persona mund t’i sqarojnė ndjenjat dhe orientimin e tyre seksual.

    Nėse mendoni se jeni homoseksual ose lezbike, mund tė jetė e vėshtirė t’iu tregoni tė tjerėve pėr seksualitetin tuaj. Mund tė keni frikė se do t’i humbasni shokėt, anėtarėt e familjes ose vendin e punės. Megithatė, mund tė jetė njė lehtėsim i madh nėse i tregoni madje edhe vetėm njė personi. Por mos nxitoni me kėtė. I tregoni dikujt qė me tė vėrtetė i besoni. Dhe, mbani nė mend se njerėzve nganjėherė iu nevojitet mė shumė kohė pėr t’iu pėrshtatur dhe pėrballur risive.

    “Coming out” (dalja haptazi) ose t’iu tregoni tė tjerėve se jeni homoseksual ėshtė proces qė zgjat tėrė jetėn; asnjėherė nuk merr fund. Sa mė shumė qė tė keni vetėbesim aq mė lehtė do tė jetė t’iu tregoni tė tjerėve. Nė shoqėrinė tuaj mund tė ketė grupe pėrkrahėse tė cilave mund t’iu bashkangjiteni.

    Nėse jeni prind ose shok i dikujt qė ju ka treguar se ėshtė homoseksual, mund tė ndiheni i zhgėnjyer, i shqetėsuar ose i brengosur. Mundohuni tė pėrballeni me lajmin nė atė mėnyrė qė t’i jepni personit tė kuptoj se ju akoma e doni dhe kujdeseni pėr tė. Si prind, ndodh qė tė keni plane pėr jetėn e fėmiut tuaj dhe ja qė kjo nuk ėshtė pjesė e planeve tuaja. Por, tė jeni homoseksual ose lezbike nuk ėshtė gjė e keqe. Homoseksualėt nuk janė tė sėmurė dhe ata nuk kanė nevojė tė ndryshohen ose tė shėrohen. Ėshtė me rėndėsi qė tani ta pėrkrahni fėmiun ose shokun/qen tuaj. Ai person ka pasur aq shumė besim dhe ju ka respektuar aq shumė sa qė ka mundur t’ju rrėfehet nė mirėbesim. Ai/ajo ka nevojė pėr ju. Dashuria dhe mirėkuptimi juaj do t’i ndihmoj atij/asaj ta pranoj veten ashtu siē ėshtė.
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    Parlamenti Europian ka bėrė thirrje pėr shtetet anėtare qė tė njohin familjet e homoseksualėve

    Nė Holandė dhe Belgjikė, gejėt dhe lezbiket mund tė martohen legalisht. Ekzistojnė disa tė drejta tė bashkimeve civile nė Francė, Gjermani dhe nė disa shtete Skandinave. Por, tė drejtat bashkėshortore nuk mund tė barten nga njėri shtet nė tjetrin brenda Bashkėsisė Evropiane.

    Nėse njėri partner i njė qifti legalisht tė martuar nė Holandė, transferohet nga punėdhėnėsi i tij nė ndonjė shtet tjetėr tė Bashkėsisė Evropiane ku nuk ėshtė e legalizuar martesa e homoseksualėve, atėherė kjo martesė nuk do tė njihet nga ai shtet. Kjo do tė thotė se partneri tjetėr nuk do tė ketė mundėsi tė marrė lejen e qėndrimit.

    Italia, Spanja, Irlanda, Greqia, Austria dhe Luksemburgu nuk njohin asnjė formė tė bashkimit civil tė homoseksualėve. Si rezultat, spitalet mund tė refuzojnė tė drejtėn e vizitės sė partnerit pasi qė ata nuk janė tė njohur si anėtarė tė familjes.

    Pėrderisa martesa heteroseksuale ėshtė e njohur nė gjithė Bashkimin Evropian, raportet e homoseksualėve janė grumbull i rregulloreve tė cilat nuk mund tė barten nė shtetet e tjera.

    Tė martėn nė Parlamentin Evropian nė Strazburg, Franca ka bėrė apel pėr njohjen e tė drejtės sė martesės homoseksuale nė gjithė Evropėn dhe pėr pranimin legal tė bashkimit tė partnerėve nga ato ēifte homoseksuale tė cilėt dėshirojnė t’iu njihen tė drejtat pa qenė tė martuar.

    Nga shtetet anėtare tė Bahkimit Evropian kėrkohet qė tė adaptojnė pozitat nė Parlamentin Evropian. Pritet qė ky tė jetė njė proceės i gjatė, duke filluar qė shtetet anėtare sė pari t’i harmonizojnė ligjet ekzistuese.
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  4. #44
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    Rasti i parė i dokumentuar i bartjes sė HIV-it nėpėrmjet seksit tė lezbikeve

    Ėshtė infektuar njėzetvjeēarja nga Filadelfia (SHBA), nė lidhjen e saj dy vjeēare me femrėn e cila ka qenė e diagnostifikuar HIV pozitiv. Kur ka shkuar pėr herė tė parė tė testohet pėr HIV, rezultatet kanė qenė negative, pėrderisa testi i ardhshėm, pas gjashtė muajėve, ka pasur rezultat pozitiv.

    Ajo asnjėherė nuk ka pėrdorur drogėn nė formė intravenoze, asnjėherė nuk ka marrė transfuzion tė gjakut, nuk ka pas ndonjė shpuarje tė trupit, nuk ka pas as tatuazha, qė hedh posht mundėsinė e transmetimit tė HIV-it me kėto rrugė tė infektimit. Gjithashtu, nuk ka pas as plagė nė gojė, qė hedh poshtė mundėsinė e bartjes orale tė HIV-it.

    Mjekėt supozojnė se ndoshta ajo ėshtė infektuar nėpėrmjet lodrave seksuale tė cilat i ka pasur tė pėrbashkėta me partneren e saj. Edhe pse nuk janė pėrdorur gjatė kohės sė menstruacionit, nė raport thuhet se ndonjėherė ato lodra janė pėrdorur mjaft ashpėr sa qė kanė shkaktuar gjakderdhje.

    Partnerja e saj biseksuale me HIV pozitiv ka bartur njė lloj tė virusit i cili ka qenė rezistues nė njė numėr tė medikamenteve, i cili shfaq mutacione edhe nė njė numėr tė madh tė ilaēeve kundėr HIV-it.

    Pas testimit ėshtė bėrė e qartė qė kjo femėr ka virusin HIV i cili ėshtė gati identik me virusin e partneres sė saj.

    Mjekėt kanė konstatuar se “ky ėshtė rasti i parė i bartjes sė virusit HIV prej njė femre nė femrėn tjetėr nėpėrmjet seksit, qė ėshtė vėrtetuar me identifikimin e gjenotipeve tė njėjta tė HIV-it nė tė dy partnereve”

    Raporti pėrmban edhe rekomandimin pėr lezbiket tė cilat janė nė lidhje me partneret e tyre qė janė HIV pozitiv se aplikimi i seksit tė sigurtė ėshtė mė se i nevojshėm, por gjithashtu thuhet se ka shumė pak tė dhėna pėr bartjen e HIV-it nė mesin e lezbikeve.
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    Ngjyrat e flamurit tė ylberit dhe simbolika e tyre

    Ngjyrat e flamurit tė ylberit janė bėrė lehtė tė dallueshme pėr parakalimet e komunitetit gej. Simbolizimi multikulturor i ylberit nuk ėshtė diēka e re, Koalicioni i Ylberit i Jesse Jackson's gjithashtu e pėrdor ylberin si simbol tė kėsaj lėvizjeje politike. Ylberi gjithashtu pėrmendet nė shumė mite dhe tregime te grekėt, amerikanėt vendas, afrikanėt dhe te kulturat e tjera nė lidhje me gjininė dhe ēėshtjet e seksualitetit.

    Pėrdorimi i flamurit tė ylberit nga komuniteti gej ka filluar nė vitin 1978, ku pėr herė tė parė ėshtė shfaqur nė San Fracisco nė parakalimin e gejėve dhe lezbikeve pėr ditėn e lirisė. Duke huazuar simbole nga lėvizja hipi dhe nga grupet pėr tė drejtat civile tė zezakėve, dizajneri nga San Francisco, Gilbert Baker, ka dizajnuar flamurin e ylberit si pėrgjigje pėr nevojėn e njė simboli qė do tė pėrdoret vite me radhė. Baker dhe 30 vullnetarė tė tjerė kanė qepur dhe ngjyrosur dy flamuj prototip tė mėdhenj pėr parakalimin. Flamuri ka pasur tetė shirita, ēdo ngjyrė ka paraqitur njė element tė komunitetit: Ngjyra pembe e mbyllur pėr seks, e kuqja pėr jetė, ngjyra e portokallit pėr shėrim, ngjyra e verdhė pėr diellin, e gjelbėrta pėr natyrė, ngjyra e bruztė pėr art, ngjyra indigo pėr harmoni dhe ngjyra vjollcė pėr shpirt.

    Njė vit mė vonė Baker iu drejtua Kompanisė sė flamujve Paramount nė San Francisco, pėr tė prodhuar flamurin e ylberit pėr parakalimin e vitit 1979. Pėr shkak tė rregullativave, siē ėshtė fakti se ngjyra pembe nuk ka qenė ngjyrė e lejuar komerciale, ngjyra pembe dhe ajo e bruztė janė hequr nga flamuri dhe ngjyra indigo ėshtė zėvendėsuar me ngjyrėn e kaltėrt. Ky version i gjashtė ngjyrave pastaj ėshtė shpėrndarė nga San Franciskco nė qytetet e tjera dhe mė vonė u bė i njohur si symbol i parakalimeve tė gejėve dhe i diversitetit qė ekziston sot. Gjithashtu ėshtė njohur zyrtarisht nga Kongresi Ndėrkombėtar i pėrcaktimeve tė flamujve (ICFM). Nė vitin 1994 flamuri i gjatė 1.600 metra dhe i gjėrė 10 metra ėhstė bartur nga 10.000 njerėz nė parakalimin e Nju Jorkut nė Stoneėall 25.

    Flamuri i ylberit ka inspiruar lloje tė ndryshme tė simboleve tė afėrta, sikurse rrathėt e lirisė dhe paisje shtesė tė tjera. Ekzistojnė shumė lloje tė flamurit, duke pėrfshirė verzionet e fushės sė kaltėrt me yje si ngjajshmėri me yjet dhe shiritat e flamurit amerikan dhe verzionet me vendosjen e lambdave, trekėndėshave me ngjyrė pembe dhe simbole tė tjera.

    Flamuri i fitores kundėr AIDS-it ėshtė i modifikuar nga flamuri i ylberit duke shtuar shiritin e zi nė pjesėn e poshtme. Ky shirit i zi ėshtė sugjeruar nga grupi i San Franciskos pėr tė pėrkujtuar ata qė kanė humbur jetėn nga AIDS-i. Rreshteri Leonard Matlovich, veteran shumė herė i dekoruar i luftės sė Vietnamit qė ka vdekur nga AIDS-i, ka propozuar qė kur tė zbulohet eventualisht shėrimi nga AIDS-i, shiriti i zi tė hiqet nga flamuri dhe tė digjet nė mėnyrė solemne nė Washington D.C.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  6. #46
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    Liri homoseksualėve, Kosova nė Evropė

    Realiteti i ri i krijuar pas ardhjes sė lirisė nė Kosovė ka bėrė qė shumė gjėra tė ndryshojnė ose tė marrin kahjen e duhur. Pėrveq lirisė sė pėrgjithshme nė Kosovė pėr herė tė parė pėr individin u dha mundėsia tė shprehet lirshėm, tė jetoj dhe tė krijoj njė jetė mė tė mirė dhe mė progresive.

    Ishin disa faktorė tjerė qė e dhanė kėtė mundėsi. Dhe ishte njė fillim sa frikėsues aq edhe i rėndėsishėm.Pėr herė tė parė kosovari filloi tė mendoj pėr interesat e tij personale dhe vetėm pėr jetėn e tij. Por mentaliteti patriarkal qė fatkeqėsisht nė njė masė tė madhe mbretėron nė kėtė vend Ballkanik bėn qė liria individuale e secilit tė vazhdojė tė jetė e kufizuar dhe nė shumė raste e panjohur pėr tė. Mungesa e informimit tė duhur dhe fakti qė nuk kemi mundur t'i shkėmbejmė kulturat dhe tė marrim njohuri tė reja, ose nė disa raste t'i kemi njohurit bazė, bėnė qė shumė tabu tė trashėguara nga e kaluara tė mbeten tė pa ndryshuara dhe pa qasje tjera. Fakti qė njeriut i duhet tė jetojė jetėn e tij ashtu siē don vetė, nė Kosovė mbetej i mbyllur nė ndėrdije tė shumė tė rinjėve. Kishte dhe ka shumė ēka qė duhet ndryshuar nga mentaliteti i shqiptarėve.


    Mirėpo tė drejtojmė kėtė mendim nga jeta e 10 apo 20 % e popullit. E vetmja formė e tė qenurit "ai qė je" pėr kėtė pėrqindje tė homosexualėve nė Kosovė ishte komunikimi virtual. Ndriqimi i ekranit tė kompjuterit, qetėsia e natės, plot cigare tė thithura afėr vetit, frika dhe epshi i ndezur, ishin netėt e pasluftės tė mijėra gay-ve nė Kosovė. Diqka kishte filluar tė ndryshonte. Pėr ēdo ndryshim nė shoqėri duhet patjetėr tė ekzistojė njė faktorė skajshmėrisht esencial. Kėsaj rradhe faktor i ndryshimit apo i tė shfaqurit tė identitetit real pėr kėtė pjesė tė shoqėrisė, ishte interneti. Filluan qė takimet dhe shoqėrimet e gay-ve nė Kosovė tė jenė mė tė lira dhe mė tė shpeshta. Frika pėrbrenda kėtij komuniteti po zbehej. Ndryshimi i parė nė njė mase tė gay-ve ishte se : frikė nga personat me orientim tė njėjtė seksual nuk duhet te ketė. Si rrjedhojė e kėsaj metamorfoze tė kėtij grupi ishte edhe formimi i shoqėrisė sė parė GAY, nė Prishtinė.


    Pjesė e evoluimit tė pasluftės sė shoqėrisė nė Kosovė ėshtė edhe formimi i shumė OJQ-ve qė mbrojnė interesat e komuniteteve tė ndryshme. Asnjė projekt i kėtyre OJQ-vė nuk kishte tė bėnte me homoseksualitetin, qė me plot kuptimin e fjalės ėshtė kategoria e njerzve qė mė sė paku e gėzojnė lirinė e lėvizjes, tė fjalės sė lirė dhe gjitha segmenteve qė pėrbejnė lirinė dhe tė drejtat e njeriut.


    Pas njė kohe shoqėrimi ky grup i homoseksualėve, me ndihmėn edhe tė disa ndėrkombėtarevė qė punojnė nė Kosovė, vendosėn tė themelojnė organizatėn e parė tė Homoseksualėve nė Kosovė "Elysium & Sappho" . Pasqyrimin e qėllimit dhe tė objektivave tė kėsaj organizate e bėnė pėrmes faqes sė internetit www.gaykosova.org. Reagimet e para filluan menjėher pas lansimit tė kėsaj web faqe. Kishte disa intervista tė anėtarėve tė kėsaj shoqate nė media. Njė qasje pozitive dhe profesionale kishte gazeta javore "Java". Ndėrkaq revista "Zėri" botoi njė shkrim me njė dozė tė lartė tė homofobisė. Mėgjithatė puna e kėsaj shoqate vazhdonte. Njė rrugė e vėshtirė dhe qė kėrkon guxim e shkathtėsi i priste udhėheqėsit e "Elysium & Sappho". Puna e kėsaj shoqate tani pėrqėndrohet nė hulumtimin e opinionit rreth homoseksualitetit, edukimin rreth sėmundjeve tė ndryshme seksuale dhe vetdijėsimi i opinionit pėr lirinė qė gėzon ky komunitet nė vendet demokratike tė botės. Edhe Kosova pėr tė hyrė nė Evropė duhet patjetėr t'ju garantoj lirinė grupeve shoqėrore, duke pėrfshirė edhe homoseksualėt. Lėnda "Edukatė seksuale" nė shkolla, trajnimet e psikologėve dhe mjekėve ( qė shumė prej tyre janė homofobė, qka bjen nė kundėrshtim me etikėn profesionale), miratimi i njė ligji qė e mbron kėtė komunitet dhe i jep lirinė e plotė tė lėvizjes dhe tė organizimit etj, janė vetėm disa prej kushteve qė institucionet e Kosovės duhet t'ia plotėsojnė homoseksualėve. Pėrqėndrimi duhet tė jetė edhe mė i thellė, nė ndryshimin e vetė mentalitetit tė popullit, e pėr kėtė njė rol kyq duhet tė luajnė edhe mediat. Nėse gjitha kėto nuk fillojnė tė realizohen qė tash, jeta e brezave tė ardhshė do tė vazhdojė tė jetė me plot tabu, dhe bindje tė konzervuara. Edhe prindėrit do tė vazhdojnė tė mos dijnė pėr identitetin e vėrtet tė fėmijėve tė tyre. Tek e fundit sa mė herėt qė e kupton shoqėria e Kosovės rėndėsinė e rrespektimit tė drejtės pėr orientim seksual dhe nė pėrgjithėsi tė tė drejtave tė njeriut, mė lirshėm do tė frymoj, edhe rruga pėr nė Europė do tė bėhet mė e lehtė. Shoqata "Elysium & Sappho" ėshtė pjesė e kėsaj rruge.
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    UESLI KLARK PARAQET QĖNDRIMET E VETA PĖR NJĖ SĖRĖ ĒĖSHTJESH TĖ GEJĖVE

    Kandidati presidencial pėrkrah barazinė e GLBT-ve, thotė HRC-ja

    Uashington - Kandidati presidencial, Uesli Klark (Wesley Clark), shpreh pėrkrahjen e tij pėr njė numėr tė madh tė ēėshtjeve tė komunitetit gay, lezbik, biseksual dhe atij transgjinor nė njė pyetėsor tė publikuar mė 12 nėntor tė organizatės Human Rights Campaign (Fushata pėr tė Drejtat e Njeriut). Qėndrimet e Klarkut pėr njė sėrė ēėshtjesh tė komunitetit GLBT, ish-gjeneralit tė ushtrisė, qė kohė mė parė i kishte bėrė vėrejtje politikės diskriminuese ushtarake “Mos pyet, mos trego”, pėr herė tė parė bėhen publike, thotė HRC-ja.
    “Tė gjithė amerikanėt duhet tė trajtohen njėsoj dhe me dinjitet”, tha Klark nė pyetėsorin me shkrim tė HRC-sė. HRC-ja, po ashtu, u ka ofruar po tė njėjtin pyetėsor tetė kandidatėve demokratė tė cilėt ende nuk e kanė fituar kanditaturėn pėr zgjedhjet presidenciale tė vitit 2004.

    Sa i pėrket njohjes sė lidhjeve, Klark ėshtė deklaruar: “Ēiftet e gjinive tė njėjta i meritojnė po tė njėjtat beneficione, tė drejta, privilegje dhe pėrgjegjėsi sikurse edhe ēiftet e gjinive tė kundėrta”, edhe pse pėr njė kohė tė shkurtėr u ndal sė pėrkrahuri marrjen e barabartė tė lejeve tė martesės civile pėr ēiftet e gjinive tė njėjta, ai e sinjalizoi pėrkrahjen e tij pėr martesat civile si mekanizėm pėr sigurimin e kėtyre tė drejtave ēifteve tė gjinisė sė njėjtė.

    “Gjenerali Klark duhet tė mirėpritet pėr kuptimin e tij se amerikanėt GLBT e meritojnė tė trajtohen njėjtė sikurse edhe tė gjithė amerikanėt e tjerė”, tha Uini Stashelberg (Winnie Stachelberg), drejtoreshė politike e HRC-sė. “Sido qė tė jetė, leja pėr martesė civile ėshtė i vetmi mjet me anė tė tė cilit ēiftet e gjinive tė njėjta mund ta fitojnė mundėsinė pėr tė gjitha tė drejtat dhe pėrgjegjėsitė shtetėrore dhe federale qė nevojiten pėr mbrojtjen e familjes”.

    Klarku e sinjalizoi pėr herė tė parė dhe publikisht pėrkrahjen e dy pjesėve legjislative- Aktin jodiskriminues pėr punėsim (Employment Non-Discrimination Act) qė do ta ndalonte me ligj diskriminimin e punėsimit nė sipas orientimint seksual, si dhe Aktin e ekzekutimit dhe tė pėrmirėsimit tė ligjit lokal (Local Laė Enforcement Enhancement Act) qė do t’ia shtonte orientimin seksual, gjininė dhe paaftėsinė, ligjit tė vitit 1968 qė aktualisht mbulon krimet ne baza racore, religjioze dhe nacionale.

    Klarku, po ashtu, pėrsėriti kundėrshtimin e tij ndaj politikės “Mos pyet, mos trego”, duke thėnė: “Kjo politikė nuk i shėrben asgjė kėtij vendi duke i diskriminuar njerėzit qė dėshirojnė t’i shėrbejnė forcave tona tė armatosura”. Ai vazhdoi tė thotė se do tė kėrkojė nga ushtria ta formulojė njė politikė tė re dhe se “do ta dorėzojė kėtė politikė nė Kongres pėr ta zėvendėsuar ligjin aktual “Mos pyet, mos trego”.

    Si pjesė e planit mė tė gjerė pėr kujdes shėndetėsor, Klark u zotua se do ta rrisė fondin pėr Aktin Rajan Uajt pėr kujdes shėndetėsor (Ryan White CARE Act) qė u siguron ndihmė substanciale pėrpjekjeve pėr parandalimin e HIV/AIDS-it si dhe atyre qė jetojnė me kėtė sėmundje. Ai, po ashtu, e pėrkrah Aktin pėr trajtim tė hershėm tė HIV-it, qė amerikanėve me tė ardhura tė vogla do t’u siguronte mundėsi mė tė mirė pėr trajtimin e HIV/AIDS-it; dhe edukimin seksual gjithpėrfshirės sipas moshės pėr tė rinjtė duke u bazuar nė metodat shkencore pėr parandalimin e HIV/AIDS-it.

    Pėrveē kėsaj, Klark beson se vendimet pėr adoptimin e fėmijėve duhet tė bazohen nė interesin mė tė mirė tė fėmijėve dhe se parandalimi i gejėve dhe i lezbianeve tė cilėsuar pėr adoptimin e tyre ėshtė i gabuar.

    Tha se e pėrkrah Aktin e migrimit tė pėrhershėm tė partnerėve (Permanent Partners Immigration Act), akt ligjor ky qė do t’i barazonte ēiftet e gjinisė sė njėjtė me ato tė gjinisė sė kundėrt kur ėshtė fjala pėr qasjen nė migrim.
    “Qėndrimet e tij ndaj njohjes sė lidhjes, diskriminimin e punėsimit, krimet pėr shkak tė urrejtjes, HIV/AIDS-in dhe pėr ēėshtjet e tjera, janė pėrgjithėsisht tė pėrsėritura nga konkurrentėt e tij demokratė”, tha Stashelberg.

    Sipas regjistrit tė votimeve tė Zogby International tė deleguar nga HRC-ja, gjatė zgjedhjeve afatmesme tė vitit 2002, komuniteti gej, lezbik dhe ai biseksual e ka pėrfaqėsuar elektoratin rreth 5%.

    Nė zgjedhjet e njėpasnjėshme paraprake, komuniteti gay nė mėnyrė tė vazhdueshme e ka pėrfaqėsuar elektoratin 4-5%.

    Sipas Voter News Service, nė zgjedhjet e vitit 2000, votuesit afriko-amerikan e kanė pėrfaqėsuar elektoratin 10%, ata hispanik (spanjollėt-amerikanė) 7%, jevrejėt 4% dhe aziatikėt 2%.

    HRC-ja (Human Rights Campaign-Fushata pėr tė Drejtat e Njeriut) ėshtė organizata mė e madhe politike amerikane e lezbianeve dhe e gejėve me anėtarė kudo nė Amerikė. Nė mėnyrė tė efektshme ushtron presion nė kongres, siguron pėrkrahje nė fushata dhe ofron edukim nė masė pėr tė siguruar qė lezbianet, gejėt dhe transgjinorėt amerikanė tė jenė tė hapur, tė sinqertė dhe tė sigurtė nė shtėpi, punė dhe nė shoqėri.
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  8. #48
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    Me tė kuptuar se jam gej…

    Me 16 vjet e kupton se je gej. Le tė themi se kjo ėshtė mosha mesatare kur personi nė veten e tij e zhvillon tė kuptuarin e seksualitetit tė tij. Tė qenurit gej ėshtė seksualiteti yt. Dhe vetėm kjo. Nuk do tė mund tė luftosh kundėr kėsaj e as mos u mundo tė krijosh nga kjo ndonjė definicion pėr vetveten. Ti je mė shumė se kjo, e ke emrin tėnd, i ke mendimet e tua, ndjenjat e tua, trupin tėnd, punėn tėnde… Gej, do tė thotė ta kesh seksualitetin e atillė qė ėshtė i orientuar drejt personave tė gjinisė sė njėjtė. Dhe kjo ėshtė e tėra. Mos u bazo nė traditėn, fenė, qėndrimet e rrethit, gjykimet e instancave mė tė larta e kush e di ēka tjetėr. Je ai qė je dhe lirohu nga ndikimet e mendimeve tė tė tjerėve, tė cilėt tė imponojnė vetėm akuza. A e ke pranuar faktin se je gej? A e ke pranuar me tė vėrtetė? A je i vetėdijshėm se mund ta duash njė djalė dhe mund tė kesh lidhje shumė tė bukur me tė? A ke miqė qė do tė dojnė ashtu si je dhe do ta pranojnė seksualitetin tėnd? A e don veten? Tė lutem tani pėrsėri mendo pėr secilėn pyetje sepse janė vendimtare. Qėndrimi i tė tjerėve ABSOLUTISHT do tė varet nga qėndrimi yt ndaj vetes tėnde. Mė beso, sepse kjo ėshtė pėrvojė e shumėkujt. Jij i sigurtė se je gej, jij i sigurtė se nuk je i pamoralshėm, se nuk je i sėmurė dhe i shėmtuar. Tė lutem, bėhu i sigurtė dhe pėrsėritja vetes ēdo ditė kur tė zgjohesh nė mėngjes se e ēmon secilėn pjesė tėnde. Tėrė kėtė merre me seriozitet. Ēdo mendim i ri duhet tė pėrsėritet shumė herė deri sa ta pranosh se je duke e shqyrtuar. Qėndrimi pozitiv ndaj vetes ndėrtohet gjatė dhe me mund.

    Njė gej sikurse edhe njė heteroseksual mund tė jetė i mirė ose i keq. Ose, thėnė mė mirė, mund tė bėjė vepra tė mira dhe tė kėqija. Nuk ekzistojnė dreqnitė ose mėkatet, ekziston gabimi ndaj vetvetes. E kjo ėshtė kur vetveten e bėn tė palumtur. Gjendja normale e njeriut janė begatia dhe lumturia. A mendon se kjo ėshtė marrėzi? A nuk iu kėndojnė tė gjithė dhembjes dhe dashurisė, fetė a nuk i pėrmendin vuajtjet, shkrimtarėt a nuk shkruajnė pėr absurditetet…? Pra mendo. Kujt nė kėtė gjithėsi i intereson se a je i palumtur? Kur dashuron, nuk ka shqetėsim. Dashuria ėshtė ajo qė tė bėn tė lumtur, kurse qetėsia dhe besimi se ēdo gjė do tė jetė nė rregull tė bėn qė tė jetosh nė begati. Begatia nuk do tė thotė kuleta plot (megjithėse mund t'i pėrfshijė edhe paratė). Begatia ėshtė gjendja kur jeton nė mirėkuptim mė tė tjerėt dhe kur jeton me tė vėrtetėn. Atėherė, nuk ke arsye pėr tė vuajtur dhe tė shpenzosh energji pėr t'u fshehur. Para se tė mendosh: "pse e tėrė kjo?" tė mendojmė tani pėr mundimin tėnd.

    Ēka do tė thotė katastrofa nė familje? Nuk e di se ēfarė ėshtė familja jote, a ėshtė patriarkale ose liberale, a je fėmijė i vetėm dhe se ēfarė i ke motrat ose vėllezėrit. Tė themi se tani kjo ėshtė e parėndėsishme. Paramendo tani se si familja jote ėshtė e parėndėsishme. Paramendo se si ka ndodhur njė tragjedi dhe tė gjithė kanė vdekur. Paramendo se ke mbetur vetėm. Sado qė dhimbja do tė pikėllonte, pėrsėri do tė mbetesh ai qė je. Pse mendon se tė jesh gej nė familje ėshtė katastrofė? A nuk ėshtė katastrofė mė e madhe ajo qė mendon se seksualiteti yt mund tė jetė burim i problemeve dhe i jolumturisė? Pse paraprakisht e akuzon veten se je ndonjė burim i katastrofės? A mendon se prindėrit ose vėllezėrit e tu nuk kanė bėrė gabime qė i afrohen katastrofės?
    Mendo: Shumica e njerėzve dikur e lėshojnė familjen nė tė cilėn kanė qenė, pavarėsisht nga seksualiteti i tyre. Kėshtu do t'ia bėsh edhe ti. Dhe atėherė kujt do t'i frikėsohesh qė do ta shpallte seksualitetin tėnd katastrofė?
    Mendo pėrsėri: Ndaj ēka do tė jetė kjo katastrofė? A thua ndaj asaj qė njerėzit tuaj presin nga ti qė tė jesh heteroseksual, qė tė kesh jetė tė cilėn ATA mendojnė se duhet ta kesh?

    Kėto quhen pritje tė gabueshme dhe ti e di shumė mirė se shumė prindėr kanė pritje tė tilla nga fėmijėt e tyre: bėhu mjek, avokat, automekanik, … e fėmiu ėshtė shpirt nė vete dhe i ka dėshirat dhe aspiratat e veta. Bėhu ai qė dėshiron tė bėhesh. Prindėrit dhe familja jote nuk kanė asnjė tė drejtė nė ty e as tė tė tregojnė se si tė ecėsh e me kėnd tė flesh. Ti je vet pėrgjegjės pėr vetveten. Arsyeja, pse dikush tė ka ushqyer, tė ka lindur dhe tė ka rritur, nuk i jep kurrėfarė tė drejte qė as bile tė supozojė se ēka ėshtė mė e mira pėr ty. Mos beso nė rrėfimet e mė tė vjetėrve pėr pėrvojat e tyre, sė pari pyeti se a janė ata vetė tė lumtur nė martesė, nė seks, nė punė… Do tė befasohesh se sa prej tyre do tė pėrgjigjen me jo, por ja qė ata tė gjithė veprojnė ashtu sepse edhe tė tjerėt kanė vepruar ashtu. Lirohu nga shablloni i sjelljes. Mendo: sikur tė mos ta kishe ngarkesėn e familjes dhe tė njohjes, a do tė ishe me tė vėrtetė i knaqur me veten si gej? A ėshtė ky fakti i vetėm qė tė bėn tė palumtur nė seksualitetin tėnd?

    Shkojmė tani nė atė qė ti do ta quajshe "bota reale". A jeton me familje? A je i varur ose jo financiarisht? Kjo ėshtė shpesh shablon i kėrcnimit: "Nuk do tė jesh peder deri sa unė tė ushqej"… A ke frikė nga kjo? A i frikėsohesh humbjes sė sigurisė, nėse ata ta ofrojnė kėtė? Atėherė mendo qė sa mė shpejtė tė pavarėsohesh! Dhe nėse kjo tė bėn mė tė sigurtė, atėherė, tregoju atyre. A ėshtė me tė vėrtetė se familja nuk do tė tė pranonte, apo kjo ėshtė njė pasiguri e jotja nė veten tėnde pėr faktin qė je gej? A mendon se me kėtė do ta lėndosh dikėnd?

    E di qė shumica e prindėrve do tė hamenden se sa janė fajtorė qė "djali i tyre ėshtė peder". Gjithashtu e di se ata do tė mundohen tė luajnė lojėra tė thjeshta tė nėnēmimit dhe tė kėrcėnimit si: "Ne t'i kemi dhėnė tė gjitha e ti je peder! Ti kėtė po e bėn vetėm qė tė na dėnosh, por ne do tė bėjmė gjithēka qė ti tė shėrohesh. Mos u dorėzo"… Kėto janė vetėm lojėra tė pritjeve tė tyre pėr tė kontrolluar ose mendojnė se dijnė ēka ėshtė mė e mira pėr ty. Kurse, ne tashmė kemi mėsuar se absolutisht vetėm ti je pėrgjegjės pėr veten tėnde! Sepse, ti e din mė sė miri se ēka ėshtė e mirė pėr ty. Mė beso, se edhe prindėrit shumė tė mbyllur dhe patriarkal nė fund dijnė shumė mirė ta pranojnė se je gej. A e kuptove pse tė thashė qė ėshtė mė rėndėsi qė sė pari t'i pastrosh gjėrat me vetveten? Nėse je i sigurtė, mė beso se do t'i mbijetosh tė gjitha ēastet e pakėndshme. Bėhu i fortė nė qėndrimin tėnd. Familja ėshtė shumė e shkathtė nė luajtjen nėnēmimeve dhe kėrcėnimeve emotive. Bėhu mė i fortė se lojėrat e tilla. Ne, tė cilėt tani jemi tė lumtur - kemi qenė mė tė fortė …

    Nė fund, mbaj nė mend se tė presin edhe shumė sfida dhe se familja do tė jetė nė fund, vetėm njė nga gjėrat e vogla qė do t'i keni nė listėn e kujtimeve. Kjo pėrvojė do tė jetė e thellė dhe e pasur dhe nėse vepron drejt, nga familja juaj do tė mund tė bėni qė tė jenė persona mė tė mirė. E vėrteta bėn ēudira: pėrvoja ime e madhe e jetės ka qenė mu kjo fjali e shkurtėr! Dhe ka bėrė ēudira qė mund tė krahasohen me pėrallat. A e kam thėnė atė se gjendja e jonė natyrshme ėshtė - gjendja e lumturisė dhe e begatisė?
    Mbaj nė mend, ti je i rėndėsishėm pėr veten tėnde. Familjen krahasoje me njė vazo nė tė cilėn rritet lulja: familja nuk ėshtė dheu qė e pėrcakton se ēfarė lule do tė bėhesh ti. Ti je unikat, e meriton dashurinė dhe e meriton ta japėsh atė. Sė fundi, njeriu lind dhe vdes vet. Njerėzit e tjerė janė vetėm kalimtarė qoftė edhe po ta kalonin tėrė jetėn me ju. Mėsohu tė mendosh se sa i rėndėsishėm je pėr veten tėnde.
    Po e pėrsėris, nė ēdo mėngjes zgjohu me ndjenjėn se sa shumė po e ēmon secilėn pjesė tėnde.
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    Tė drejtat e homoseksualėve nėpėr botė


    AFGANISTANI

    Tė dhėnat janė tė bazuara para vitit 2002, nuk kemi informata pėr ndryshime nė ligje qė kanė ndodhur pas zhdukjes sė regjimit Taliban.

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkon homoseksualitetin, dėnimi ėshtė me ekzekutim, metodat e ekzekutimit janė hedhja e homoseksualėve nga ndonjė ēati apo mal ose duke e varrosur atė pranė murit i cili pastaj pėrmbyset mbi tė.

    AFRIKA E JUGUT

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 19 pėr homoseksualėt dhe 16 vjeē pėr heteroseksualėt. Seksi me personin nėn moshėn 19 vjeēare sanksionohet deri nė gjashtė vjet burgim me ose pa gjobė deri nė 12,000 rand (1.300 Euro)
    2. Ka ligjin kombėtar pėr tė drejtat e gejėve qė ndalon disa diskriminime anti-gej
    3. Lejon homoseksualėt nė ushtri.
    4. Nė kushtet e marrėveshjes sė arritur me fondin qeveritar tė pensioneve tė tė punėsuarve, partnerėt e shėrbyesve civil gej dhe lezbike tani iu ėshtė dhėnė e drejta pėr pėrfitimet e plota tė pensionit deri nė vdekjen e tyre. Tė gjithė partnerėt e punėtorėve gej dhe lezbike tė shtetit ose tė organizatave joshtetėrore do tė kenė tė drejtė pėr pensionet nga fondi shtetėror i pensioneve deri nė vdekjen e tyre. Kjo i pėrfshinė ata qė janė nė gjendje tė regjistrojnė partnerėt e tyre pėr kėto lloje tė pėrfitimeve, si edhe partnerėt e punėsuar nė institucionet shtetėrore tė cilėt tanimė kanė vdekur.

    Gjykata: 1. Gjykata e lartė e Cape Town ka hedhur poshtė ligjin qė e kanė pėrdorur qeveria pėr tė mos pranuar tė drejtat e imigrimit pėr partnerėt e huaj tė gjinisė sė njėjtė tė gejėve tė Afrikės sė Jugut. Vendimi i datės 2 dhjetor 1999 konstaton se ligji pėrfshinė definicionin e bashkėshortit/bashkėshortes si martesė nė mes tė burrit dhe gruas dhe kėshtu nuk respekton kushtetutėn. Gjykata ka urdhėruar departamentin qė tė kthej vėrejtjet e paraqitura pėr partnerėt e gjinisė sė njėjtė tė gejėve tė Afrikės sė Jugut deri sa parlamenti ta rishkruaj ligjin qė nė mėnyrė eksplicite tė jenė tė pėrfshirė edhe ata.

    2. Me 25 korrik 2002 gjykata kushtetuese, qifteve tė gjinisė sė njėjtė iu ka dhėnė statut tė njėjtė financiar sikurse qifteve tė martuara heteroseksuale. Gjykata vendosi qė partnerja lezbike e gjykatėses sė gjykatės sė lartė, Kathy Satchwell, duhet tė ketė pėrfitime tė njėjta financiare sikur tė ishte partnere nė martesėn e pranuar heteroseksuale. Gjykata e lartė e Pretorias ka vendosur qė qifti duhet tė kualifikohet pėr pėrfitimet e shtetit por duhet pyetur gjykatėn kushtetuese pėr tė ratifikuar vendimin nėse pėr rastin kėrkon shteti. Duke e kaluar vendimin e gjyqit, gjykatėsi i gjykatės kushtetuese Tole Madala ka thėnė se Satchwell dhe partnerja e saj, emri i tė cilės nuk ėshtė bėrė publik, kanė qenė tė pėrfshirė nė marrėdhėnie intime, qė kanė bėrė marrėdhėnie tė veēantė dhe tė pėrhershme qė nga viti 1986. Ai ka thėnė: “Gjithashtu ato jetojnė pėr ēdo respekt si qift i martuar dhe janė pranuar si tė tilla nga familjet dhe shokėt e tyre, ato nuk janė bashkėshort legal dhe nuk kanė pėrfitimet qė i takojnė gjykatėsve tė martuar heteroseksual”. Gjykata e lartė vendimin qė e ka marrė ėshtė nė kundėrshtim me kushtetutėn e vendit pėr tė diskriminuar kundėr qifteve tė gjinisė sė njėjtė. Gjykata kushtetuese ka ratifikuar kėtė vendim. Madala ka thėnė: “Nė gjykatėn kushtetuese, qeveria ka pranuar qė partnerėt e gjinisė sė njėjtė kanė tė drejtė tė formojnė marrėdhėnien e tyre nė pajtueshmėri me orientimin e tyre seksual”. Gjykata ka pėrshtatur, sidoqoftė, qė martesa iu jep tė drejtė partnerėve pėr pėrkrahje reciproke dhe se pėrfitimet financiare mund t’i jipen partnerėve tė gjinisė sė njėjtė vetėm kur kjo pėrkrahje mund tė shihet qartė.. Madala ka thėnė: “gjykata kushtetuese nėnkupton se kushtet nė kėtė qėshtje diskriminojnė nė mėnyrė jo tė drejtė dhe jo tė arsyeshme nė bazė tė orientimit seksual”.

    3. Me 10 shtator 2002 gjykata kushtetuese ka vendosur qė qiftet e gjinisė sė njėjtė kanė tė drejtė tė adoptojnė fėmijė dhe ka aprovuar ligjet qė parandalojnė ata qė shkelin tė drejtat e tyre kushtetuese.

    ALGJERIA

    Ligjet: 1. Aktiviteti homoseksual ėshtė ilegal, dėnimet janė me tre vjet burgim dhe me gjoba prej 1,000 deri nė 10,000 dinarė Algjerian (10 – 100 Euro)

    ANDORA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 16 vjeē pėr tė gjithė.

    ANGOLA

    Ligjet: 1. Aktet homoseksuale janė ilegale, tė pėrshkruara si ofendim ndaj shoqėrisė.

    ANTIGUA DHE BARBUDA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 18 vjeē pėr homoseksualėt meshkuj dhe 16 vjeē pėr lezbiket dhe heteroseksualėt.

    ANTILET E MĖDHA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 16 vjeē.

    ANTILET E VOGLA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 16 vjeē pėr tė gjithė. Kontakti homoseksual me tė miturit nėn moshėn 16 vjeēare sanksionohet me dėnim deri nė katėr vjet burgim. Kontaktet heteroseksuale me tė miturit nėn moshėn 16 vjeēare janė vepra penale vetėm nėn kushte tė caktuara.

    ARABIA SAUDITE

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, aktet homoseksuale janė subjekt i dėnimit maksimal me vdekje. Vepra argumentohet ose me pranimin e vet fajtorit katėr herė ose me dėshminė e katėr besimtarėve tė vėrtetė musliman. Nėse janė mė pak se katėr dėshmitarė ose ndonjėri prej tyre nuk ėshtė besimtarė, tė gjithė ata do tė dėnohen me 80 kamxhika pėr shpifje.

    ARGJENTINA
    .
    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 16 vjeē pėr tė gjithė.
    2. Buenos Airesi dhe Rosario kanė ligje pėr tė drejtat e gejėve qė ndalojnė disa diskriminime anti-gej.
    3. Bartė pensionet e tė vejave/vejanėve partnerit tė mbijetuar tė qiftit tė gjinisė sė njėjtė.
    Shėnim: 1. Katėr sindikata tė punėtorėve tė Argjentinės kanė zgjeruar Sistemin Kombėtar tė Sigurimit nė pėrfitimet mjekėsore pėr partnerėt e gjinisė sė njėjtė tė punėtorėve. Sindikatat dhe Sistemi punojnė bashkarisht nė fushėn e kujdesit shėndetėsor. Pėrfitimet janė tė mundshme pėr anėtarėt e sindikatės sė arsimtarėve, tė tregtarėve, qeveritarėve dhe personelit tė transportit ajror.

    ARMENIA

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, tė sanksionuar deri nė pesė vjet burgim pėr seksin anal. Seksi oral ėshtė legal. Seksi nė mes tė lezbikeve nuk ėshtė i pėrmendur nė ligj.

    ARUBA

    Ligjet: 1 Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 16 vjeē pėr tė gjithė. Kontaktet homoseksuale me tė miturit nėn moshėn 16 vjeēare sanksionohen deri nė katėr vjet burgim. Kontaktet heteroseksuale me tė miturit nėn moshėn 16 vjeēare janė vepra penale vetėm nėn kushte tė caktuara.

    AUSTRIA

    Ligjet: 1 Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 18 vjeē pėr homoseksualėt meshkuj dhe 14 vjeē pėr lezbiket dhe heteroseksualėt. “Joshja pėr gjininė e njėjtė” me personat nėn moshėn 18 vjeēare: mashkulli mbi moshėn 19 vjeēare i cili ėshtė i pėrfshirė nė joshjen e gjinisė sė njėjtė me njė person i cili ėshtė i moshės prej 14 deri nė 18 vjeē mund tė dėnohet me burgim prej gjashtė muaj deri nė pesė vjet.

    2. I lejon homoseksualėt nė ushtri, megjithatė pėrderisa tė rekrutuarit gejė janė tė mirėseardhur nė shėrbimin e detyruar ushtarak, gejėt e hapur nuk kanė mundėsi tė fillojnė njė karierė profesionale nė ushtri.

    3. Dekreti i vitit 1992 i Medicinės Riprodhuese nė mėnyrė eksplicite i pėrjashton lezbiket dhe femrat beqare nga pėrfitimi nė mbarsjen artificiale ose nga metodat e fekondimit nė laborator, kėto janė tė kufizuara vetėm pėr femrat e martuara, ose vetėm pėr femrat nė marrėdhėnie tė gjata heteroseksuale.

    4. Qyteti Bludenz, ka njė “deklaratė” jo diskriminuese qė pėrfshinė “orientimin seksual”

    5. Dekreti i vitit 1993 i sigurimit policor, kėrkon nga polici qė tė pėrmbahet nga ēfarėdo akti qė mund tė krijojė pėrshtypjen e animit ose qė mund tė kuptohet si diskriminim nė fushėn e orientimit seksual

    Gjykata: 1. Gjykata Kushtetuese e Austrisė nė korrik tė vitit 2002 ka aprovuar nė mėnyrė antikushtetuese ligjin qė lejon sanksionimin me burgim pėr meshkujt qė kanė seks me meshkuj nėn moshėn 18 vjeēare. Gjykata ka thėnė se seksi nė mes tė dy meshkujve mbi moshėn 14 vjeēare ka qenė i diskriminuar.
    Austria ka rregullat mė strikte qė drejtojnė seksin gej nė Bashkėsinė Evropiane. Gjykata Kushtetuese i ka dhėnė ligjvėnėsve qė tė rishikojnė ligjin deri mė 28 shkurt 2003.

    AZERBEJXHANI

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin pėr aktet private jokomerciale tė marrėdhėnieve me pėlqim nė mes tė meshkujve tė rritur. Homoseksualiteti me dhunė ėshtė vepėr penale sipas nenit 150 tė kodit penal. Seksi i lezbikeve nuk ėshtė i pėrmendur nė ligj.




    --------------------------------------------------------------------------------


    BAHAMA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin pėr seksin nė vende private, mosha e arrirė seksuale ėshtė 18 vjeē pėr homoseksualėt dhe 16 vjeē pėr heteroseksualėt. Ekziston ligji kundėr seksit nė vende publike qė sanksionohet deri nė 20 vjet burgim. Njė burim tjetėr thotė se paragrafi 390 dhe 530 i kodit penal e konsideron vepėr penale aktin homoseksual nė mes tė meshkujve, me dėnim deri nė 10 vjet burgim. Paragrafi 529 i konsideron vepra penale kontaktet homoseksuale nė mes tė femrave, me dėnim deri nė 2 vjet burgim dhe se ligjet akoma zbatohen nė njė shkallė tė caktuar.
    2. I lejon homoseksualėt nė ushtrinė e tyre

    BAHRAIN

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin tė sanksionuara me burgim mė pak se 10 vjet, me ose pa dėnim fizik.

    BANGLADESHI

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin tė sanksionuara me deportim, gjoba dhe/ose me dėnim deri nė 10 vjet burgim.

    BARBADOSI

    Ligjet: 1. Aktiviteti homoseksual ėshtė ilegal

    BELGJIKA

    Ligjet: 1 Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 16 vjeē pėr tė gjithė.
    2. I lejon homoseksualėt nė ushtri.
    3. Ka kontratė tė paraparė me ligj pėr bashkėjetesė. Kontrata ėshtė e mundshme pėr ēfarėdo dy tė rritur tė cilėt nuk janė tė martuar ose nuk kanė qenė mė herėt me kontraktė me ndonjė person tjetėr, pa marrė parasysh nga gjinia ose lidhja e gjakut; nėnshkruhet nė ofiqari dhe vendoset nė regjistrin e qytetit ku ata jetojnė. Dobia kryesore e kontratės paraqitet si qasje nė gjyq pėr diskutimin e pasurisė nė rastin prishjes sė kontratės; pėrgjegjėsia kryesore e kėsaj kontrate ėshtė bashkimi i detyrueshėm pėr shpenzimet e jetesės, nė proporcion me mjetet e partnerėve. Prova nė mungesė e tė drejtės individuale, tė gjitha mjetet e fituara gjatė kohės sė kontratės konsiderohen se janė fituar bashkarisht. Sidoqoftė, nė veēanti shėnohet se qiftet trajtohen si individ tė ndarė lidhur me nėnshtrimin e tatimeve nė tė hyra, me shkallėn e tatimit, trashėgiminė, statuti prindor lidhur me fėmijėt, adoptimi, shėrbimet e lindjes, sigurimi social dhe tė drejtat e pensionit dhe imigrimit.

    Shėnim: 1. Me 30 Janar 2003, parlamenti Belg ka miratuar ligjin pėr lejimin e martesės nė mes tė qifteve tė gjinisė sė njėjtė.

    BELIZE

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin

    BELLARUSIA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 18 vjeē pėr meshkuj dhe prej 14 deri nė 18 vjeē pėr femra, varėsisht nga pjekuria e tyre seksuale. Aktiviteti seksual me njė person nėn moshėn 18 vjeēare sanksionohet me burgim deri nė 8 vjet.
    2. Nė ushtri, marrėdhėniet jo tradicionale nė mes tė meshkujve konsiderohen nė kundėrshtim me ligjet dhe kėrkesat e ushtrisė dhe ndiqen ashpėr.
    Shėnim: 1. Jeta homoseksuale nė Bellarusi ėshtė akoma me tė madhe e fshehur, dhe shumica e Bellarusėve e konsiderojnė homoseksualitetin si sėmundje. I vetmi klub i homoseksualėve nė kėtė shtet, “Oscar”, ėshtė mbyllur nga qeveria nė shkurt tė vitit 2000 sepse policia ka thėnė se aty mblidhen “njerėz jonormal”, gjithashtu disa klube kryesore siq ėshtė raportuar kanė mbajtur nė mėnyrė specifike mbrėmje pėr homoseksualėt.

    BENINI

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin

    BOLIVIA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 17 vjeē. Aktiviteti seksual me dikė nėn moshėn 17 vjeēare sanksionohet deri nė pesė vjet burgim.
    Shėnim: Oficerėt e policisė sė Bolivisė janė shumė anti-gej.

    BONSUANA

    Ligjet: 1. Sjellja homoseksuale e meshkujve sanksionohet deri nė shtatė vjet burgim

    BOSNJA DHE HERCEGOVINA

    Ligjet: 1 Republika Srpska ėshtė e vetmja federatė e mbetur qė i ka ligjet nė fuqi pėr ndėshkimin e homoseksualitetit duke i sanksionuar aktivitetet homoseksuale tė meshkujve deri nė njė vit burgim. Pjesa tjetėr e shtetit nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin. Mosha e arrirė seksuale ėshtė 16 vjeē pėr tė gjithė.

    BRAZILI

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin pėr qytetarėt jo ushtarak, mosha e arrirė seksuale ėshtė ėshtė 14 vjeē pėr tė gjithė, personeli ushtarak i cili ėshtė i pėrfshirė nė seksin gej mund tė sanksionohet prej gjashtė muaj deri nė njė vit burgim.

    2. Nga viti 1994 kryeqyteti i federatės Brasilia, tri shtetet: Bahia, Sergipe, Mato Grosso dhe 77 qytete: Salvador, Sao Paolo etj., gjithashtu edhe shteti i Rio de Janeiros ka ligjin e famshėm pėr gjobat kundėr personave ose institucioneve qė shpallen fajtorė pėr diskriminim ndaj homoseksualitetit. Zyrtarėve iu ėshtė dhėnė e drejta pėr tė mbyllur hotelet, restoranet dhe klubet e natės qė vazhdimisht refuzojnė shėrbimet pėr homoseksualėt.

    3. U lejon qifteve homoseksuale tė drejtėn pėr tė trashėguar pensionet e njėri tjetrit dhe pėrfitimet e sigurimit social. Brazilianėt homoseksual tė cilėt mund tė argumentojnė se ata kanė njė “bashkim stabil” do tė trajtohen nga Instituti Kombėtar i Mbrojtjes Sociale njėjtė sikurse qiftet e martuara nė rastet e daljes nė pension ose vdekjes. Gjithashtu i lejon personat e gjinisė sė njėjtė qė janė nė lidhje, tė deklarojnė partnerėt e tyre si tė varur pėr tatimet e tė hyrave. Ndryshimi i politikės sė Institutit Kombėtar tė Mbrojtjes Sociale ėshtė rezultat i vendimit tė para disa kohėve tė gjykatės.

    Gjykata: 1. Duke u bazuar nga shėrbimi i lajmeve AgIncia Estado, gjykata nė Brazil ka bėrė thirrje qė t’i paguhen pėrfitimet e sigurimit social publik pėr homoseksualėt dhe lezbiket partnerėt e tė cilėve kanė vdekur ose janė nė burg. Prokurori i Ministrisė Publike Federale pėr shtetin e Rio Grande do Sul ka regjistruar peticionin nė Gjykatėn Federale pėr tė urdhėruar Institutin Kombėtar tė Sigurimit Social qė t’i njohė qiftet e homoseksualėve dhe lezbikeve, duke e cituar nenin 5 tė kushtetutės kombėtare, i cili ndalon tė gjitha format e diskriminimit. Ligjvėnėsi i gjykatės federale mendon se urdhėri do tė pėrfshijė gjithė vendin, jo vetėm shtetin.

    2. Nė janar tė vitit 2002 gjykatėsi ka urdhėruar qė partneres sė lezbikes, yllit tė rokut, Cassia Eller t’i lejohet kujdestaria e pėrkohshme e djalit tė Eller. Agencia e lajmeve Reuters ka raportuar se Eugenia Vieira, 14 vjet partnere e Eller, ka fituar kujdestarinė pėr gjashtė muaj tė tetė vjeēarit Francisco Ribeiro Eller, i quajtur Chicao, nga gjykata e Rio de Janeiros. Eller ka vdekur nė dhjetor. Nėnkuptohet, vendimi gjithashtu i ka dhėnė tė drejtė Vieiras qė tė trashėgoj pasurinė e regjistruar tė artistes dhe tė drejtėn e shfrytėzimit. Familja e Eller nuk kishte vėrejtje. “Ky ėshtė rasti i parė nė Brazil qė partnerja femėr e nėnės mori tė drejtėn e kujdestarisė. Ende ėshtė e pėrkohshme, por shumė e sigurtė”, i ka thėnė Reuters-it avokati i Vieiras. Babai i Chicaos ishte Tavinho Fialho, njė mik dhe bashkėpunėtor i muzikės i Eller, i cili vdiq nė njė aksident komunikacioni para lindjes sė fėmiut. Barros ka thėnė se Chicao me gjasė ka kaluar kohėn mė tė madhe me Vieiran, tė cilėn ai e quante “Nėnė”. Aktivistėt e tė drejtave tė njeriut tė Grupit tė gejėve Bahia, grupi gej mė i vjetėr i tė drejtave civile nė Brazil, kanė thėnė se vendimi i gjyqit ishte fitore e komunitetit, duke thėnė se ky vendim do tė mund tė shpejtonte miratimin nga Kongresi e propozimit tė shumė pritur pėr tė legalizuar bashkimin pėr qiftet e gjinisė sė njėjtė.

    BREGU I FILDISHTĖ

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin.

    BRUNEI

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, tė sanksionuara deri nė dhjetė vjet burgim ose me gjobė deri nė 30.000 dollarė tė Bruneit (16.000 Euro)

    BULLGARIA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 18 vjeē pėr homoseksualėt dhe 14 vjeē pėr heteroseksualėt. Kodi penal i Bullgarisė ndalon “homoseksualitetin skandaloz”, homoseksualitetin nė vende publike dhe aktivitetet tė cilat mund tė “ēojnė nė perversion” (ēkadoqoftė qė ėshtė supozuar tė kuptohet), shkelja e kėtyre ligjeve mund tė sanksionohet prej njė deri nė pesė vjet burgim dhe/ose “turpėrim shoqėror”
    Gjykata: 1. Gjykata Supreme (tribunali mė i lartė i drejtėsisė) ka miratuar njėzėri lejimin e njė geji mashkull tė trashėgoj gjysmėn e pasurisė sė partnerit tė tij tė vdekur qė ka qenė nė lidhje tė gjatė.

    BURKINA FASO

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 21 vjeē pėr homoseksualėt dhe 13 vjeē pėr heteroseksualėt. Aktiviteti homoseksual me dikė nėn moshėn 21 vjeēare sanksionohet deri nė tre vjet burgim.

    BURMA

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin

    BURUNDI

    Ligjet: 1. Homoseksualiteti dėnohet si njė “akt jomoral”

    BUTANI

    Ligjet: 1. Seksi homoseksual i meshkujve ėshtė i ndaluar me ligj i sanksionuar me dėnimin maksimal burgim tė pėrjetshėm.




    --------------------------------------------------------------------------------


    ĒADI

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin.




    --------------------------------------------------------------------------------


    DANIMARKA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 15 vjeē pėr tė gjithė, por konsiderohet kundėrvajtje nėse njė person nėn moshėn 18 vjeēare “nxitet” nė aktin seksual, “nėse e abuzon ashpėr pėr shkak tė moshės mė tė madhe ose pėrvojės”.
    2. Lejon homoseksualėt tė regjistrojnė lidhjen e tyre me partner dhe iu jep atyre (me disa pėrjashtime) tė drejtat dhe pėrgjegjėsitė e njėjta sikurse qifteve tė martuara heteroseksuale.
    3. Lejon partnerėt e huaj tė shtetasve tė vet homoseksual pėr tė marr lejen e qėndrimit.
    4. Ka ligjet nacionale pėr tė drejtat e homoseksualėve qė ndalon disa diskriminime anti-gej.
    5. Lejon homoseksualėt nė ushtri.
    6. Ndalon pjesėmarrjen e mbarsjes artificiale pėr lezbiket.
    7. Lejon homoseksualėt qė janė nė lidhje dhe qė janė tė regjistruar tė adoptojnė fėmiun e partnerit, por jo edhe fėmijė tė tjerė.

    DJIBOUTI

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin.




    --------------------------------------------------------------------------------


    EGJIPTI

    Ligjet: 1. Ligji Egjiptian nuk i referohet nė mėnyrė tė caktuar homoseksualitetit, por njė numėr i madh i ligjeve duke pėrfshirė gjėrat e turpshme dhe moralin publik sanksionohen me burgim. Mospėrfillja e religjionit (interpretimi jo i drejtė i Kur’anit dhe shfrytėzimi i Islamit pėr tė pėrkrahur idetė e devijuara), sanksionohet deri nė pesė vjet burgim. Sjellja jo etike (ofendimi i papėrmbajtur) sanksionohet mė sė shumti deri nė tre vjet burgim. Mosha e arrirė seksuale ėshtė 18 vjeē.

    EKUADORI

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin.
    2. Kapitulli i dytė i kushtetutės sė Ekuadorit nė nenin 23, numėr 2 thot: “Barazia para ligjit: tė gjithė personat do tė konsiderohen tė barabartė dhe do tė kenė tė drejtat, liritė dhe mundėsitė e njėjta, pa diskriminim pėr arsye tė lindjes, moshės, gjinisė, kombėsisė, origjinės sociale, gjuhės, religjionit, bashkimit politik, pozitės ekonomike, orientimit seksual, gjendjes shėndetėsore, paaftėsisė, ose dallimeve tė ēfarėdo lloji.”

    EL SALVADORI

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin.

    EMIRATET E BASHKUARA ARABE

    Ligjet: 1. Ka disa ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, kodi penal i Abu Zhabi e sanksionon homoseksualiteti deri nė 14 vjet burgim, kodi penal i Dubait imponon burgim deri nė dhjetė vjet pėr akte homoseksuale me marrėveshje.

    ERITREA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin.

    ESTONIA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 16 vjeē pėr homoseksualėt meshkuj dhe 14 vjeē pėr lezbiket dhe heteroseksualėt. Me 6 Qershor 2001 parlamenti i Estonisė miratoi ligjin e ri penal qė zvogėlon moshėn e lejuar seksuale pėr homoseksualėt meshkuj, nė 14 vjet, njėjtė si pėr lezbiket dhe heteroseksualėt. Ky ligj i ri penal ka hyrė nė fuqi pas njė vit.

    ETIOPIA

    Ligjet: 1. Aktivitetet homoseksuale janė ilegale tė sanksionuara prej dhjetė ditė deri nė tre vjet “burgim tė thjeshtė”. Ky dėnim mund tė rritet nė pesė ose mė shumė vjet kur i akuzuari “krijon profesion nė aktivitete tė tilla”, ose shfrytėzon lidhjen nė varėsi nė mėnyrė qė tė ushtroj ndikim ndaj personit tjetėr. Sanksionimi maksimal prej dhjetė viteve burgim mund tė aplikohet kur i akuzuari pėrdorė dhunėn, kėrcėnimin ose forcėn, dredhinė ose mashtrimin, ose ka epėrsi tė padrejtė ndaj paaftėsisė sė viktimės pėr tė rezistuar. Sakcionimi maksimal gjithashtu mund tė aplikohet kur viktima ėshtė subjekt i akteve tė mizorisė ose sadizmit; kur kundėrvajtėsi bartė sėmundje tė transmetueshme seksuale dhe i cili ėshtė plotėsisht i vetėdijshėm se ėshtė i infektuar; kur i rrituri akuzohet se ka bėrė njė akt homoseksual me personin nėn moshėn 15 vjeēare; ose kur ankthi, turpi ose depresioni shkaktojnė qė viktima tė bėjė vetėvrasje.




    --------------------------------------------------------------------------------


    FILIPINET

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 12 vjeē pėr tė gjithė, por kontaktet me tė miturit (nėn moshėn 18 vjeēare) janė kundėrvajtėse, nėse i mituri pranon pėr tė bėrė aktin pėr shkak tė parave, fitim ose ēfarėdo pagese tjetėr ose si rezultat i ndikimit tė ndonjė personi tė rritur.
    2. Nuk i lejon homoseksualėt nė ushtri.

    FINLANDA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 16 vjeē pėr tė gjithė.
    2. Ka ligjin kombėtar pėr tė drejtat e gejėve qė ndalon diskriminimin anti-gej duke pėrfshirė edhe punėsimin.
    3. Lejon homoseksualėt nė ushtri.
    4. Lejon finlandezėt qė janė mė tė moshuar se 18 vjeē ta regjistrojnė bashkimin me gjini tė njėjtė nė ceremoninė civile tė krahasueshme me martesėn tradicionale. Gjithashtu qifteve homoseksuale iu jepen tė drejtat e njėjta sikurse qifteve heteroseksuale tė martuara sa i pėrket trashėgimisė sė njėri tjetrit edhe nė rastet e shkurorėzimit. Ligji e bėn legale lidhjen me gjini tė njėjtė por ndalon lezbiket dhe qiftet homoseksuale tė adoptojnė fėmijė ose tė pėrdorin mbiemrin e njėjtė.

    Gjykata: 1. Me 19 Tetor 2001 Gjykata Supreme e Finlandės i lejoi kujdestarinė e dy fėmijėve partneres sė nėnės sė tyre tė vdekur qė ishte lezbike, nė vend tė babait tė tyre biologjik. Gjykatat mė tė ulta kanė thėnė qė fėmijėt duhet t’i dorėzohen babait, i cili pjesėn mė tė madhe kishte jetuar jasht pėr tė mirė tė fėmijėve, por gjykata supreme e bazoi vendimin e saj nė vendimin e fėmijėve, tė cilėt dėshironin tė jetonin me partneren e nėnės sė tyre. Ky ishte vendimi i parė i gjykatės supreme nė tė cilin kujdestaria e fėmijėve iu dha personit i cili nuk ka lidhje familiare me fėmijėt, nė vend tė anėtarit biologjik tė familjes. Tė dy fėmijėt, tė moshės 12 dhe 14 vjeēare, ishin nėn pėrkujdesjen e veēantė tė nėnės sė tyre dhe partneres sė saj prej vitit 1993. Vendimi thot: “Gjykata ka ardhė nė konkluzion se ishte nė interes tė fėmijėve qė pėrkujdesja t’i jipet personit me tė cilin fėmijėt kanė jetuar”. Me 28 Shtator 2001 Finlanda pranoi njohjen legale tė lidhjes sė gjinisė sė njėjtė, ndonėse ajo ndaloi lejen e tė drejtave tė adoptimit pėr qiftet lezbike dhe homoseksuale.

    FIXHI

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin qė sanksionohen deri nė 14 vjet burgim, me ose pa dėnim fizik.
    2. U jep mbrojtje tė caktuar kushtetuese qytetarėve homoseksual.

    FRANCA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 15 vjeē pėr tė gjithė.
    2. Ka ligje kombėtare pėr tė drejtat e homoseksualėve qė ndalojnė disa diskriminime homoseksuale duke pėrfshirė punėsimin, shėrbimet, vendet publike ose private.
    3. Lejon homoseksualėt nė ushtri, por homoseksualėt mund tė mos pėrfshihen nė shėrbimet e detyrueshme nėse ekziston rasti qė mund tė jenė tė dėmtuar psikologjikisht nė mėnyrė tė pavolitshme.
    4. Ka ligjin pėr partneritet qė lejon regjistrimin e qifteve, homoseksual ose heteroseksual, shumicėn e tė drejtave tė martesės. Ligji aplikohet nė fushat siē ėshtė tatimi nė tė ardhura, trashėgimia, strehimi, imigrimi, pėrfitimet shėndetėsore, transferimi i vendit tė punės, koha e sinkronizuar e pushimeve, pėrgjegjėsia pėr borgjet, dhe tė mirat sociale. Nuk lejon barazi nė fushat e tė drejtės prindore, adoptimit ose mbarėsimit me ndihmėn mjekėsore. Pėrderisa heteroseksualėt martohen, partnerėt e regjistruar do tė “martohen” nė gjykatė nė vend tė ofiqarisė. Atyre gjithashtu nuk do t’iu lejohet tatimi i pėrbashkėt i tė hyrave pėrderisa nuk janė mė sė paku tre vjet sė bashku. Personat e martuar kėtė mund ta bėjnė menjėherė.
    5. Nė Left Bank tė Parisit, paraqitja e maskuar nė vendet publike nėpėr rrugėt kryesore ėshtė kundėrvajtje pėrveē nė ditėt e caktuara tė karnevaleve (shfaqja nuk ėshtė e pėrfshirė), dhe ekziston edhe gjobė mė e madhe nėse fotografohen nė rrugėt publike pa marrjen e lejes.
    6. Ndalon mbarėsimin artificial tė lezbikeve.

    Shėnim: 1. Kryetari Jacques Chirac ėshtė shumė anti-gej.
    2. Andre Labarrere (Socialist) (Pyrenees-Atlantiques), anėtarė i Asamblesė Kombėtare tė Francės ėshtė homoseksual i hapur.
    3. Bertrand Delanoe (Socialist), Kryetari i Parisit ėshtė homoseksual i hapur.
    Gjykata: Gjykata e Apelit nė mars tė vitit 1990 ka vendosur qė zyrtarėt Katolik tė kenė tė drejtė tė largojnė kishtarin pėr shkak se ėshtė homoseksual. Gjykata ka thėnė se homoseksualiteti i njė mashkulli ishte shkelje e kontratės sė tij me famullinė e Parisit ku ka qenė i punėsuar.




    --------------------------------------------------------------------------------


    GABONI

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin

    GANA

    Ligjet: 1. Aktet homoseksuale nė mes tė meshkujve mund tė sanksionohen nėn kushte tė sulmimit dhe dhunimit. Kjo do tė ndodhė nėsė njėri nga tė pėrfshirėt nė kėtė akt bėn ankesė formale ose nėse ky akt ka lidhje me tė mitur.

    GRENADA

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin.

    GRENLANDA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin.
    2. Lejon homoseksualėt tė regjistrojnė partneritetin e tyre dhe iu jep atyre (me disa pėrjashtime) tė drejtat dhe pėrgjegjėsitė e njėjta sikurse qifteve heteroseksuale tė martuara. Nuk iu lejohet adoptimi i fėmijėve.

    GREQIA

    Ligjet: 1. Aktiviteti homoseksual ėshtė legal, mosha e arrirė seksuale ėshtė 15 vjeē pėr tė gjithė. Veprimet e “paturpshme, jo tė natyrshme” nė mes tė meshkujve qė pėrfshijnė abuzimin e njė lidhjeje tė varur tė krijuar nga punėsimi, ose qė janė shkaktuar nga njė i rritur duke e joshur njė person nėn moshėn 17 vjeēare, ose qė janė bėrė pėr qėllime pėrfitimi, sanksionohen prej tre muaj deri nė pesė vjet burgim.
    2. Ndalon homoseksualėt nga ushtria.
    3. Sipas ligjit tė miratuar nė vitin 1981, si shkas pėr mbrojtjen e shėndetit publik, policėt janė autorizuar qė me forcė tė kėrkojnė nga homoseksualėt meshkuj tė testohen pėr sėmundjet seksuale tė transmetueshme.

    GUADELUPE

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 15 vjeē pėr tė gjithė.

    GUAJANA

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin tė sanksionuara deri nė burgim tė pėrjetshėm.

    GUAJANA FRANĒEZE

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 15 vjeē pėr tė gjithė.

    GUATEMALA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 18 vjeē

    GUINEJA E RE E PAPUAS

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, marrėdhėnia anale ėshtė e sanksionuar deri nė 14 vjet burgim, marrėdhėniet e tjera homoseksuale nė mes tė meshkujve janė tė sanksionuara deri nė pesė vjet burgim. Marrėdhėniet e lezbikeve nuk paraqesin vepėr penale, mosha e arrirė seksuale ėshtė 16 vjeē.

    GUINEJA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin.




    --------------------------------------------------------------------------------


    GJEORGJIA

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin vetėm pėr seksin anal, seksi oral ėshtė legal, nuk ka ligje qė ndėshkojnė seksin e lezbikeve.

    GJERMANIA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 14 vjeē pėr tė gjithė. Aktiviteti seksual me personin mbi 14 dhe nėn 16 vjeē nga personi mbi 18 vjeē duke cenuar shfrytėzimin e tė miturit nė rastėsi ose pėr pagesė mund tė sanksionohet deri nė pesė vjet burgim, dhe aktiviteti seksual me tė mitur nė grup moshėn e njėjtė nga njė person i moshės mbi 21 vjeēare nėse ai ose ajo shfrytėzon rastin e pamundėsisė sė vetė-pėrcaktimit tė tė miturit mund tė sanksionohet deri nė dy vjet burgim.
    2. Lejon regjistrimin e partnerėve me gjini tė njėjtė; iu jep atyre tė drejta pėr vizita spitalore, i jep tė drejtėn e qėndrimit pėr partnerin e huaj; i zgjeron disa tė drejta prindėrore nė lidhje me fėmijėt biologjik tė partnerėve tė tyre; qifteve iu jep status tė njėjtė sikurse qiftet e martuara pėr rastet e qiramarrjes, trashėgimisė (duke mos i pėrfshirė tatimet e trashėgimisė), pensionet, sigurimit shėndetėsor; dhe kėrkon njė proces formal legal pėr ndarjen e partneritetit, dhe provizion nga njėri partner pėr tė pasur mė vonė pėrkrahje nėse ėshtė e nevojshme.
    3. Lejon homoseksualėt nė ushtri, por jo si oficer.
    4. Berlini, Brandenburgu, Saxony-Anhalt dhe Thuringia kanė ligje kundėr diskriminimit nė bazė tė orientimit seksual.
    5. Ndalon mbarėsimin artificial pėr lezbiket.
    6. Hamburgu ofron regjistrimin shtėpiak tė partnerėve pėr qiftet e gjinisė sė njėjtė, lejon tė drejtat e vizitave spitalore dhe subvencionon qiratė e ulta pėr strehim pėr partnerėt e regjistruar.

    Shėnim: 1. Christina Schenk dhe Volker Beck janė homoseksuale tė hapura dhe anėtare tė Bundestagut Gjerman (dhoma e ulėt e parlamentit).
    2. Klaus Wowereit (Social Demokrat), Kryetari i Berlinit, ėshtė homoseksual i hapur.
    Gjykata: 1. Me 17 Korrik 2002 gjykata e lartė Gjermane miratoi ligjin qė qifteve tė gjinisė sė njėjtė t’iu jep disa tė drejta martesore. Gjykatėsit nė Gjykatėn Kushtetuese Federative nė Karlsruhe votuan 5 me 3 pėr tė mbėshtetur ligjin, i cili para dy viteve ėshtė kundėrshtuar nga Bavaria dhe dy shtete tė lindjes. Gjykata refuzoi procesin nga konzervativėt tė cilėt argumentonin se martesa homoseksuale cenon dispozitat kushtetuese qė mbrojnė martesėn dhe familjen. Ligji, nė fuqi qė nga Gushti 2002, lejon qiftet e gjinisė sė njėjtė tė “martohen” nė ofiqari (zyra e kurorėzimit) dhe kėrkon vendimin e gjyqit pėr shkurorėzim. Qiftet e gjinisė sė njėjtė gjithashtu kanė tė drejta tė njėjta sikurse qiftet heteroseksuale nė fushat siē janė trashėgimia dhe sigurimi shėndetėsor. Legjislacioni e ka sjell Gjermaninė nė rangun me shtetet siē ėshtė Danimarka, e cila ishte e para qė lejoi tė drejtėn e partneritetit tė qifteve me gjini tė njėjtė nė vitin 1989, Francėn dhe Suedinė. Holanda dhe Belgjika mbeten tė vetmet shtete qė zgjeruan tė mirat e martesės qė janė tė barabarta si pėr qiftet e gjinisė sė njėjtė ashtu edhe pėr qiftet heteroseksuale.




    --------------------------------------------------------------------------------


    HAITI

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 18 vjeē.

    HOLANDA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 16 vjeē pėr tė gjithė. Seksi nė mes tė tė rriturit dhe njė tė riu i moshės prej 12 deri nė 16 vjeē ėshtė i lejuar me ligj, pėrderisa i riu pajtohet. Kjo mund tė pėrndjeket nga ankesa e tė riut ose e prindėrve tė tė riut. Mbetet pyetja se a do tė zbatoj pėrndjekjen departamenti publik i pėrndjekjes nėse i riu ka qenė i pajtimit kurse prindėrit kanė bėrė ankesėn.

    2. Ka ligjet kombėtare pėr tė drejtat e homoseksualėve qė ndalojnė disa diskriminime kundėr homoseksualėve, duke pėrfshirė punėsimin, strehimin, kujdesin mjekėsor dhe qasjen nė tė mirat dhe shėrbimet.

    3. Lejon homoseksualėt nė ushtri. Ligji i Holandės lejon anėtarėt e shėrbimit tė ushtrisė qė tė pėrfshihen nė marrėveshjen e lidhjeve homoseksuale kur janė jashtė detyrės dhe jashtė pronės ushtarake, tė jetė me ndonjė civil apo anėtar tė shėrbimit ushtarak tė rangut tė njėjtė ose tė ndryshėm.

    4. Forca Ajrore Mbretėrore e Holandės kėrkon nga ēdonjėri i cili futet nė kėto forca qė tė kaloj programin e pėrtrirjes sė ushtrimieve pėr tė ngritur ndjeshmėrinė ndaj homoseksualėve nė forcat ajrore. Forcat e armatosura tė Holandės duket se janė forcat mė tė ndieshme nė botė ndaj homoseksualėve, megjithėse armata dhe aviacioni nuk i kanė programet e njėjta tė ushtrimeve.

    5. Lejon partnerin e huaj tė njė homoseksuali vendas tė marr lejen e qėndrimit.
    6. Lejon homoseksualėt tė adoptojnė fėmijė.
    7. Lejon qiftet e gjinisė sė njėjtė tė martohen, duke iu dhėnė qifteve homoseksuale barazi komplete me qiftet e martuara heteroseksuale. Qiftet e gjinisė sė njėjtė mund tė martohen nė ofiqari dhe mund tė adoptojnė fėmijė. Ata mund tė shkurorėzohen nėpėrmjet sistemit gjyqėsor, sikurse qiftet heteroseksuale.
    Gjykata: 1. Gjykatat kanė interpretuar kushtetutėn pėr tė ndaluar diskriminimin anti-gej.

    HONDURASI

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin.
    2. Kushtetuta e re e miratuar nė vitin 1982 nga Kongresi i ri Nacional “garanton” barazi para ligjit dhe ndalon diskriminimin e bazuar nė gjini, racė, klasė ose “nė ēfarėdo forme qė lėndon dinjitetin njerėzor” (neni 60). Ky formulim duket mjaft i pakufizuar pėr pėrfshirjen e diskriminimit kundėr minoriteteve seksuale dhe njerėzve qė jetojnė me HIV/AIDS, gjithashtu ky interpretim ka mbetur qė tė konsiderohet nga gjykatat.

    HONG KONGU

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 21 vjeē pėr homnoseksualėt meshkuj dhe 16 vjeē pėr heteroseksualėt dhe lezbiket.
    Shėnim: 1. Hong Kongu nė vitin 1997 ka kaluar nga kontrollimi Britanez nė atė Kinez, ndryshimet mund tė paraqiten.

    HUNGARIA

    Ligjet: 1. Aktiviteti homoseksual ėshtė legal, mosha e arrirė seksuale ėshtė 14 vjeē pėr tė gjithė.
    2. Lejon qė homoseksualėt tė hyjnė nė marrėdhėnie jashtmartesore (me tė drejtė zakonore). Kjo iu lejon homoseksualėve qė tė marrin pjesė nė pėrfitimet e marrėdhėnieve jashtmartesore sikurse heteroseksualėt, duke pėrfshirė tė drejtėn e trashėgimit tė pronės dhe pensionin e partnerit tė vdekur, por gjithashtu ndalon adoptimin nga qifti homoseksual.
    3. Ndalon mbarsjen artificiale tė lezbikeve.
    Gjykata: 1. Zėdhėnėsi i gjykatės ka thėnė se me 4 Shtator 2002 Gjykata Kushtetuese anuloi paragrafin e kodit penal qė thoshte se ishte krim i sanksionuar deri nė tre vjet burgim pėr homoseksualėt e rritur qė kanė pasur seks me pėlqimin e tinejxherėve tė moshės 14 deri nė 18 vjeē. Seksi nė mes tė tė rriturve heteroseksual dhe me tinejxherėt qė janė pajtuar, tė moshės mbi 14 vjeēare, nė Hungari nuk ėshtė ilegale. Nė vendimin e tij gjykata ka thėnė: “Kodi penal ka diskriminuar homoseksualėt nė mėnyrė tė paarsyeshme dhe objektivisht nė mėnyrė tė pajustifikueshme”




    --------------------------------------------------------------------------------


    INDIA

    Ligjet: 1. Seksi i homoseksualėve meshkuj ėshtė i ndaluar me ligj, i sanksionuar me dėnim maksimal, burgim tė pėrjetshėm.

    INDONESIA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 17 vjeē pėr heteroseksualėt, nuk ka ligje qė pėrcaktojnė moshėn e lejuar pėr homoseksualėt.

    IRAKU

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 18 vjeē. Nėse i mituri ėshtė nė mes tė moshės 15 dhe 18 vjeē dhe nuk i kundėrshton aktit seksual, i rrituri mund tė dėnohet deri nė shtatė vjet burgim. Nėse i mituri ėshtė nėn moshėn 14 vjeēare dėnimi mė sė shumti ėshtė dhjetė vjet burgim.

    IRANI

    Ligjet: 1. Homoseksualiteti ėshtė ilegal, tė “akuzuarit” qė kanė bėrė dashuri i jipet mundėsia pėr katėr lloje tė vdekjes: tė varet, tė gjuhet me gurė, tė pėrgjysmohet me shpatė (jatagan) ose tė kėrcej nga nje vend i lartė. Duke u mbėshtetur nė nenin 152, nėse dy persona qė nuk janė tė afėrt me gjak gjenden lakuriq nėn njė mbulesė pa ndonjė arsye tė mirė, qė tė dytė do tė dėnohen sipas mendimit tė gjykatėsit. Tinejxherėt gej (neni 144) gjithashtu dėnohen sipas mendimit tė gjykatėsit. Fėrkimi i penisit tė personit tjetėr nė mes tė kofshėve pa penetrim do tė dėnohen me 100 kamxhik pėr secilin kundėrvajtės. Nėse kundėrvajtėsi nuk ėshtė musliman, ky akt dėnohet me vdekje. Nėse kjo pėrsėritet tri herė dhe dėnimi me kamxhik nuk ka pasur sukses nė ndalimin e kėtyre pėrsėritjeve, me “kundėrvajtjen” e katėrt tė dy personat do tė dėnohen me vdekje. Sipas nenit 156, personi i cili pendohet dhe e pranon sjelljen e tij homoseksuale me katėr dėshmitarė, mund tė falet. Ky ligj fanatik vepron pėr tė eliminuar zakonet e vjetra Persiane tė quajtura si “lidhja e meshkujve”, duke pėrfshirė edhe puthjet e zakonshme dhe mbajtjen e duarve nė vendet publike.

    IRLANDA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 17 vjeē pėr homoseksualėt duke pėrfshirė seksin oral dhe anal, 15 vjeē pėr lezbiket dhe heteroseksualėt. Seksi oral ėshtė legal prej moshės 15 vjeēare.
    2. Nxitja e urrejtjes nė aspektin e orientimit seksual ėshtė ilegal.
    3. Ka ligjin kombėtar pėr tė drejtat e gejėve qė ndalon disa diskriminime anti-gej, duke pėrfshirė punėsimin. Institutet religjioze janė tė shkarkuara nga rastet ku bien ndesh me mėsimet e tyre. Orientimi seksual gjithashtu ėshtė kategori e mbrojtur nga diskriminimi nė furnizimin me tė mira, me shėrbime (duke pėrfshirė edhe klubet) dhe me strehim (duke pėrfshirė edhe anėtarėsimin nė klubet private), qoftė nga entitetet private ose qeveritare (duke pėrfshirė edhe drejtorinė e shėndetit). Ata tė cilėt ndiejnė se kanė pasur trajtim jo tė barabartė mund tė paraqesin ankesė nė drejtorinė e hetimeve pėr barazi, entitet qeveritar i themeluar me dekretin e barazisė nė punė, i cili mund tė lėshoj urdhėra qė tė zbatohen nga gjykata.
    4. Drejtoria e cenzurimit tė botimeve ka ndaluar librin “Jenny Lives with Eric and Martin”, libėr pėr fėmijė i cili bėn fjalė pėr njė vajzė qė jeton me babain e saj dhe me dashnorin e tij mashkull. Libri ishte nė shitje shtatė vjet para se tė ndalohej.
    5. Adoptimi i fėmijėve iu lejohet qytetarėve qė janė tė martuar legalisht, vejanėve, ose njerėzve qė janė tė ndarė juridikisht.
    Shėnim: 1. David Norris, Senator, ėshtė gej i hapur.

    ISHUJT COOK

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin tė sanksionuar me shtatė vjet burgim pėr sodomi dhe pesė vjet burgim pėr “vepra tė turpshme” me meshkuj.

    ISHUJT E SOLOMONIT

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin tė sanksionuar deri nė 14 vjet burgim

    ISHUJT FALKLAND

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 18 vjeē pėr homoseksualėt meshkuj dhe 16 vjeē pėr lezbiket dhe heteroseksualėt.

    ISHUJT FAROE

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 18 vjeē pėr homoseksualėt dhe 15 vjeē pėr heteroseksualėt.

    ISHUJT MARSHALL

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, tė sanksionuar me dhjetė vjet burgim.

    ISLANDA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 14 vjeē pėr tė gjithė. Ekziston ndalimi pėr joshjen e tė rinjve tė moshės 14 deri nė 16 vjeē me dhurata mashtruese, ose me forma tė tjera, qė vlen njėjtė si pėr heteroseksualėt ashtu edhe pėr homoseksualėt.
    2. Ka ligjin kombėtar pėr tė drejtat e gejėve qė ndalon disa diskriminime anti-gej.
    3. Lejon homoseksualėt nė ushtri.
    4. Lejon qiftet homoseksuale qė tė regjistrohen si qifte shtėpiake dhe lejon kujdestari tė pėrbashkėt pėr fėmijėt biologjik tė secilit.

    ITALIA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 14 vjeē pėr tė gjithė.
    2. Parlamenti Italian ka votuar pėr tė njohur grupin e personave qė bashkėjetojnė, tė lidhur me marrėveshje dashurie, siē ėshtė pėrfshirė nė definimin zyrtar tė familjes. Definimi i ri gjithashtu praktikohet nė ligjet dhe testamentin e trashėgimisė.
    3. Bologna ka caktuar njėsitė publike tė strehimit pėr qiftet homoseksuale.
    4. Lejon homoseksualėt nė ushtri, por ata mund tė pėrjashtohen pėr sjellje tė hapura seksuale.
    5. U lejon vetėm qifteve tė martuara tė adoptojnė fėmijė.

    Shėnim: 1. Mjekėt qė kanė marr pjesė nė mbledhjen e Shoqatės Kombėtare tė Mjekėsisė kanė votuar qė tė ndalohet pėrdorimi i mbarėsimit alternativ pėr femrat beqare heteroseksuale dhe pėr lezbiket.
    2. Gianfranco Fini dhe Gustavo Selva, anėtarė tė dhomės sė deputetėve (dhoma e ulėt e parlamentit Italian), janė shumė anti-gej.
    3. Nichi Vendola, Titti De Simone dhe Franco Grillini anėtarė tė dhomės sė deputetėve (dhoma e ulėt e parlamentit Italian), janė gej tė hapur.
    Gjykata: 1. Gjykata Supreme Italiane me 11 prill 2000 ka sjell rregulloren qė pohon se homoseksualiteti ėshtė “ērregullim ose sėmundje psikiatrike”. Rregullorja ka ardhė si shkak kur njė grua ka kėrkuar shkurorėzim nga burri i saj 25 vjeēar pasi qė ai ka pranuar qė ėshtė gej. Gjykata ka pėrkrah shkurorėzimin qė ėshtė bėrė nga gjykata kishtare, e cila ka miratuar rregulloren qė gruaja nuk ka tė drejtė pėr alimentacion sepse kisha beson se martesat nė tė cilat njėri partner del haptazi qė ėshtė gej nuk janė tė vlefshme “sikur tė mos kishte ndodhur kurr”. Gjykata supreme ėshtė pajtuar qė gjykata kishtare ka pas tė drejtė qė ka thėnė se gejėt janė “psikologjikisht tė paaftė tė pretendojnė nė obligimet bashkėshortore” dhe kanė “paaftėsi serioze qė tė kujdesen pėr detyrat e jetės bashkėshortore”

    IZRAELI

    Ligjet: 1. Aktiviteti homoseksual ėshtė legal, mosha e arrirė seksuale ėshtė 16 vjeē pėr tė gjithė. Gjithashtu lejon seksin homoseksual qė pėrfshin tė rinjtė e moshės 14 dhe 15 vjeē qė kanė pranuar me vetėdėshirė, nėse dallimi nė moshė nė mes tė partnerėve nuk ėshtė mė i madh se tre vjet.
    2. Lejon homoseksualėt nė ushtri.
    3. Ka ligjin kombėtar pėr tė drejtat e gejėve qė ndalon disa diskriminime anti-gej, duke pėrfshirė edhe punėsimin.
    4. Komisioni i shėrbimeve civile ka zgjeruar pėrfitimet dhe pensionet e bashkėshortėve nė partnerėt e homoseksualėve tė punėsuar.
    5. Qyteti Tel Aviv i njeh qiftet e pamartuara, duke pėrfshirė edhe gejėt dhe lezbiket, si njėsi familjare dhe iu mundėson atyre zbritje pėr shėrbimet e komunės. Sipas urdhėresės, qiftet e pamartuara kualifikohen pėr zbritje tė njėjta, sikurse qiftet e martuara, nė kujdesin ditor dhe pėrdorimin e bazeneve, ndėrtesave dhe paisjeve sportive si dhe aktivitetet e tjera tė sponzoruara nga qyteti.

    Shėnim: 1. Michal Eden (Meretz Party), anėtar i kėshillit tė qytetit tė Tel Avivit ėshtė lezbike e hapur.
    2. Yigal Bibi, Rabbi Haim Druckman, Rabbi Avraham Ravitz, Michael Eitan dhe Zevulun Orlev, anėtarė tė parlamentit (Knesset), janė anti-gej.
    3. Uzi Even (Meretz Party), anėtar i parlamentit (Knesset), ėshtė gej i hapur.

    Gjykata: 1. Gjykata e lartė ka urdhėruar qė partneri i njė punėtori gej nė El Al, kompania ajrore kombėtare e Izraelit, ka tė drejtė pėr biletė pa pagesė tė aeroplanit sikur qė ka tė drejtė edhe bashkėshorti/bashkėshortja e cilitdo punėtor heteroseksual.
    2.Gjykata e lartė iu jep tė drejtė lezbikeve qė tė jenė nėna tė adoptuara tė njė fėmiu katėr vjeēar tė partnereve tė tyre tė gjinisė sė njėjtė, dhe ka urdhėruar Ministrinė e Brendshme qė tė regjistrojė adoptimin.
    3. Gjykata familjare e Izraelit me 17 mars 2002 ka hedhur poshtė kėrkesėn e njė qifti tė lezbikeve qė lidhja e tyre tė deklarohet legale. Qifti ėshtė bashkuar nė njė ceremoni civile nė Gjermani. Kėto gra dėshironin qė gjykata tė njeh marrėdhėnien e tyre si martesė civile me ligjin e Izraelit. Gjykata ka thėnė se pasi qė kėto gra nuk janė tė njohura me ligjin e Izraelit si familje, gjyqi nuk ėshtė i autorizuar qė tė marr vendim nė favor tė rastit tė tyre. Avokati i qeverisė nga i cili gjykata ka kėrkuar qė ta jap mendimin legal pėr rastin nė emėr tė qeverisė sė Izraelit ka thėnė se shteti ka kundėrshtuar qė tė aprovoj kėrkesėn.




    --------------------------------------------------------------------------------


    JAPONIA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale pėr meshkuj ndryshon, varėsisht nga rajoni, prej 13 deri nė 17 vjeē.
    2. Ndalon nga ushtria homoseksualėt qė dalin haptazi.
    3. Qeveria e kryeqytetit tė Tokios orientimin seksual e pėrfshinė si kategori tė mbrojtur nga diskriminimi brenda direktivave tė tė drejtave tė njeriut. Rajoni i quajtur Ehime (nė pjesėn jug perėndimore tė Japonisė), gjithashtu ka direktiva tė tė drejtave tė njeriut ku pėrmenden edhe tė drejtat e lezbikeve dhe gejėve.

    JEMENI

    Ligjet: 1. Aktiviteti homoseksual ėshtė i ndaluar, i sanksionuar me vdekje.

    JORDANI

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 16 vjeē pėr tė gjithė. Dėnon marrėdhėniet seksuale me personat nėn moshėn 16 vjeēare (meshkuj ose femra) me punė tė detyrueshme prej tre deri nė pesė vjet, ndėrsa dėnimi pėr seks me mashkull ose femėr nėn moshėn 13 vjeēare mund tė jetė jo mė pak se pesė vjet burgim.




    --------------------------------------------------------------------------------


    KALEDONIA E RE

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 15 vjeē pėr tė gjithė.

    KAMBOXHIA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 16 vjeē pėr tė gjithė. Seksi me ata tė moshės 14 vjeēare, ose mė tė rinjė, sanksionohet deri nė 20 vjet burgim.

    KAMERUNI

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin qė sanksionohet prej gjashtė muaj deri nė pesė vjet burgim dhe me gjobė deri nė 200.000 CFA (300 Euro). Nėse njėri nga personat e pėrfshirė ėshtė mė i ri se 21 vjeē, dėnimi dyfishohet.

    KATARI

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, dėnon aktin homoseksual nė mes tė tė rriturve me pėlqimin e tyre (tė pavarur pėr seks) deri nė pesė vjet burgim.

    KAZAKISTANI

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin.

    KENIA

    Ligjet: 1. Aktiviteti homoseksual ėshtė i ndaluar, i sanksionuar deri nė 14 vjet burgim.
    Shėnim: 1. Presidenti i Kenisė, ėshtė jashtėzakonisht anti-gej.

    KEPI I BLERTĖ

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, sanksionimi parashihet me depozit si garancion pėr sjellje tė mirė ose lirim nėn mbikqyrje sė bashku me shtimin e depozitit pėr kundėrvajtje tė dytė. Kundėrvajtja e pėrsėritur mund tė sanksionohet me burgim.

    KILI

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 18 vjeē pėr homoseksualėt, por pėr heteroseksualėt mosha e lejuar ėshtė mė e vogėl.

    KINA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin.
    2. Me 20 Prill 2001 homoseksualiteti ėshtė hequr nga regjistri zyrtar i ērregullimeve psiqike. Botimi i tretė i Standardeve Kineze pėr Klasifikimin dhe Diagnozėn e Ērregullimeve Mentale formalisht e heq homoseksualitetin nga lista e sėmundjeve, megjithėse dėshirat e seksit me gjininė e njėjtė mbeten nė listė si burim i shqetėsimeve mentale pėr ata qė janė tė pakėnaqur pėr orientimin e tyre seksual.
    Shėnim: 1. Nė Kinė paragjykimi qė ndėshkojnė homoseksualitetin, ėshtė shumė i fortė dhe numri i homoseksualėve tė hapur ėshtė i vogėl. Puritanizmi komunist nėnkupton se pothuaj tė gjitha qiftet e reja duhet tė martohen para se tė jetojnė sė bashku dhe tradita e fortė konfuciane thot se “akti mė i rėndė jobijėror” ėshtė dėshtimi pėr tė pasur njė djalė nė mėnyrė qė tė vazhdohet vija familjare.

    KIRGISTANI

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin.

    KIRIBATI

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, tė sanksionuara deri nė 14 vjet burgim.

    KOLUMBIA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 14 vjeē pėr tė gjithė.
    Gjykata: 1. Gjykata Kushtetuese ka urdhėruar ushtrinė dhe policinė qė tė heq ndalimin pėr homoseksualėt.
    2. Gjykata Kushtetuese ka vendosur qė mėsuesit e shkollave nuk mund tė largohen nga puna pėr shkak tė zbulimit tė homoseksualitetit tė tyre, kjo ka pėrmbysur ligjin e vitit 1979 qė ka bėrė tė mundshėm largimin nga puna e mėsuesve me bazė homoseksuale.
    3. Gjykata Kushtetuese ka vendosur qė shkollat religjioze private nuk mund tė ndalojnė studentėt homoseksual.
    4. Gjykata Kushtetuese me 10 Dhjetor 2002 ka urdhėruar autoritetet e burgut qė tė bėjnė pėrshtatjet e nevojshme pėr t’iu mundėsuar tė burgosurve homoseksual tė kenė vizita bashkėshortore. Nė vendimin e saj gjykata shkroi: “Vizitat intime pėr njerėzit nėn pėrkujdesje nuk janė tė kufizuara pėr qiftet heteroseksuale”. Vendimi erdhi si rezultat nga procesi i regjistruar nga njė femėr e burgosur qė ishte dėnuar me 17 vjet burgim nė burgun e Pereiras, 280 km nė perėndim tė Bogotas. Partnerja e tė burgosurės ėshtė liruar kohėve tė fundit nga burgu i njėjtė.

    KOMOROSI

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin.

    KONGO

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin.

    KOREA E JUGUT

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, moshe e arrirė seksuale ėshtė 13 vjeē pėr tė gjithė.

    KOSOVA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 18 vjeē pėr homoseksualėt meshkuj dhe 14 vjeē pėr lezbiket dhe heteroseksualėt. Meshkujt homoseksual qė kanė marrėdhėnie seksuale me njė mashkull tjetėr tė moshės nėn 18 vjeēare mund tė dėnohen me 1 vit burgim.

    Shėnim: Kėto ligje janė tė Sėrbisė, por sipas UNMIK-ut ende janė nė fuqi.

    KOSTA RIKA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 15 vjeē pėr tė gjithė.

    KROACIA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 18 vjeē pėr homoseksualėt dhe 14 vjeē pėr heteroseksualėt.

    KUBA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin pėr seksin nė vende private, por neni 303a i kodit penal sanksionon “shfaqjen publike” tė homoseksualitetit prej tre muaj deri nė njė vit burgim, ose me gjobė prej 100 deri nė 300 pezos kubanez (90 – 270 Euro) pėr personat qė “vazhdimisht bezdisin tė tjerėt me orvatjet e tyre pėr dashurinė homoseksuale”

    KUVAJTI

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, sanksionon marrėdhėnien seksuale nė mes tė meshkujve tė moshės mbi 21 vjeēare deri nė shtatė vjet burgim, ky ligj sanksionon marrėdhėnien seksuale nė mes tė meshkujve nėn moshėn 21 vjeēare deri nė dhjetė vjet burgim.




    --------------------------------------------------------------------------------


    LESOTO

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin.

    LETONIA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 14 vjeē pėr tė gjithė.
    2. Vetėm qiftet e martuara mund tė adoptojnė dhe tė kujdesen pėr fėmijė.
    3. Lezbiket nuk kanė tė drejtė pėr mbarėsim artificial.
    4. Nė paragrafin 35.2 tė kodit civil tė Letonisė martesat e qifteve tė gjinisė sė njėjtė janė tė ndaluara.

    LIBANI

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, qė sanksionohet me mė pak se njė vjet burgim.

    LIBERIA

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin.

    LIBIA

    Ligjet: 1. Aktiviteti homoseksual ėshtė ilegal, i cili sanksionohet prej tre deri nė pesė vjet burgim.

    LIHTENSHTAJNI

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 18 vjeē pėr homoseksualėt dhe 14 vjeē pėr lezbiket dhe heteroseksualėt.
    2. Formimi i organizatave tė gejėve dhe lezbikeve ėshtė i ndaluar.
    3. Pėrkrahja e homoseksualitetit ėshtė e ndaluar.

    LITUANIA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 18 vjeē pėr homoseksualėt meshkuj dhe 16 vjeē pėr lezbiket dhe heteroseksualėt. Meshkujt homoseksual qė kanė marrėdhėnie seksuale me njė mashkull tjetėr tė moshės nėn 18 vjeēare mund tė dėnohen prej tre deri nė tetė vjet burgim.
    2. E drejta e mbarėsimit artificial ėshtė e kufizuar nė qiftet e martuara.

    LUKSEMBURGU

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 16 vjeē pėr tė gjithė.

    2. Lejon homoseksualėt nė ushtri.

    3. Ka ligjet kundėr urrejtjes kriminale qė sanksionohen prej njė muaji deri nė dy vjet me burgim dhe/ose me gjobė prej 250 deri nė 25.000 Euro pėr nxitje tė urrejtjes, diskriminimit dhe dhunės ose veprimeve diskriminuese kundėr njė personi fizik ose komunitetit, bazuar nė orientimin seksual. Dėnimet do tė rriten pėr njė tė tretėn (3 muaj deri nė tre vjet burgim, gjoba deri nė 37.500 Euro) nėse kundėrvajtja ėshtė bėrė nga shėrbyesit civil.

    4. Ka ligjin kombėtar pėr tė drejtat e gejėve qė ndalon disa diskriminime anti-gej. Ligji dėnon, pėrveē tė tjerave, refuzimin e tė mirave ose shėrbimit, reklamimin e kėtij lloj refuzimi grupeve nė bazė tė orientimit seksual, dhe bllokimin e ēfarėdo aktiviteti normal ekonomik. Ligji gjithashtu mirret me tregun e punės, p.sh. mospunėsimin ose plaēkitjen e personave pėr shkak tė orientimit tė tyre seksual. Duke u bazuar nė tė drejtat e njeriut, shoqatat qė luftojnė kundėr diskriminimit kanė tė drejtė tė institucionalizojnė veprimet edhe nėse individi i cili ėshtė diskriminuar nuk e paditė subjektin pėr diskriminimin e bėrė.




    --------------------------------------------------------------------------------


    MADAGASKARI

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 21 vjeē.

    MAKAU

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin.

    MALAJZIA

    Ligjet: 1. Aktet homoseksuale janė ilegale, tė sanksionuara me kamxhik dhe deri nė 20 vjet burgim. Edhe shetitja e homoseksualėve ėshtė ilegale e sanksionuar deri nė 2 vjet burgim.
    2. Ndalon homoseksualėt tė paraqiten nė radio ose television.

    MALAVIA

    Ligjet: 1. Neni 153 i kodit penal, qė ndalon “kundėrvajtjen jo natyrore” dhe neni 156 nė lidhje me “mirėsjelljen publike”, pėrdoren pėr tė dėnuar homoseksualėt. Ėshtė raportuar se, nė tė kaluarėn, Evropianėt tė cilėt kanė bėrė akte homoseksuale me banorė tė Malavisė janė dėnuar me nenin 156 dhe janė pėrzėnė si tė huaj tė padėshiruar.

    MALDIVE

    Ligjet: 1. Seksi homoseksual i meshkujve ėshtė i ndaluar, i sanksionuar me dėnimin maksimal me burgim tė pėrjetshėm.

    MALI

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin.

    MALI I ZI

    Ligjet: 1. Aktiviteti homoseksual ėshtė legal, mosha e arrirė seksuale ėshtė 14 vjeē pėr tė gjithė.

    MALTA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 12 vjeē pėr tė gjithė. Marrėdhėniet me adoleshentėt deri nė moshėn 18 vjeēare konsiderohen vepra kriminale vetėm nėse ato konsiderohen se kanė “joshur” tė miturin.

    MAQEDONIA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin.
    Shėnim: 1. Shoqata e avokatėve nė Maqedoni ka votuar qė tė ndaloj homoseksualėt dhe konsumuesit e alkoolit tė bėhen avokat. Gejėt tė cilėt tani mė janė tė licencuar do tė lejohen tė vazhdojnė ta ushtrojnė profesionin e tyre.

    MAROKU

    Ligjet: 1. Aktiviteti homoseksual ėshtė ilegal, qė sanksionohet prej gjashtė muaj deri nė tre vjet burgim dhe gjobat shtesė prej 120 deri nė 1,200 dirham (10 – 100 Euro) pėr “akte tė fėlliqura ose jo natyrore me individ tė gjinisė sė njėjtė”.

    MARTINIKA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 15 vjeē pėr tė gjithė.

    MAURICI

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, qė sanksionohen deri nė pesė vjet burgim.

    MAURITANIA

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, tė sanksionuara me vdekje.

    MEKSIKA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 18 vjeē. Burgosja prej tre deri nė tetė vjet aplikohet te ēdonjėri “i cili ndihmon ose i krijon kushtet” pėr keqpėrdorim tė tė miturit nėn moshėn 18 vjeēare, edukimi pėr seksualitetin ose pėr sėmundjet venerike nuk mund tė konsiderohet si keqpėrdorim tė tė miturit.

    2. Mexico City ka ligje pėr tė drejtat e gejėve qė ndalon disa diskriminime anti-gej. Ligji ndalon provokimin ose nxitjen e urrejtjes ose dhunės dhe ndalon paragjykimet nė vendet e punės dhe nė shėrbimet publike dhe tė strehimit. Dėnimi pėr kundėrvajtjen ndaj ligjit do tė jetė prej njė deri nė tre vjet burgim dhe/ose gjoba e barabartė me 50 deri nė 200 ditė pune dhe/ose 25 deri 100 ditė nė shėrbim tė komunitetit.

    3. Me vendimin e kėshillit tė qytetit tė Aguascalientes, kryeqyteti i shtetit Aguascalientes, nė parkun e ujit Ojo Caliente e ka ndaluar hyrjen pėr “qen dhe homoseksual”. Drejtori i rregullave tė qytetit Jorge Alvarez Medina ka thėnė se pėrderi sa ai e ka kėtė post “nuk do tė lejoj hyrjen pėr homoseksualėt”.

    4. Shteti i Aguascalientes ndalon diskriminimin nė bazė tė orientimit seksual. Kodi penal dėnon prej gjashtė deri nė nėntė muaj burgim “ēdonjėrin qė provokon ose nxit urrejtje ose dhunė, ose mohon apo kufizon tė drejtat e punėtorėve nė bazė tė orientimit seksual”. Shteti i Chiapas gjithashtu ndalon diskriminimin nė bazė tė orientimit seksual.

    Shėnim: 1. Nė qytetet bregdetare tė Meksikės, Veracruz dhe Boca del Rio, zyrtarėt lokal kanė premtuar “luftė tė pamėshirshme” kundėr gejėve dhe prostitutave. Fushata pėr tė “ēliruar” lokacionin e bregdetit nga gejėt dhe pėr tė mbajtur prostitutat sa mė larg buzė ujit ka filluar nė janar tė vitit 2001 pėr tė pėrfshirė kritikėn. Kryetari i Veracruzit, Ramon Gutiérrez de Velasco ka thėnė: “Do tė bėhet njė luftė e pamėshirshme kundėr homoseksualėve dhe prostitutave, me qėllim tė ērrėnjosjes sė imazhit tė keq dhe jo moralitetit nė qendėr tė qytetit”.

    MOLDAVIA

    Ligjet: 1. Seksi homoseksual i meshkujve ėshtė ilegal.

    MOLDOVA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 16 vjeē pėr seks oral dhe 18 vjeē pėr seks anal pėr tė gjithė.

    MONAKO

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 15 vjeē, mosha e lejuar nuk ėshtė konsideruar tė jetė prezente nė mes tė tė miturve (nėn moshėn 18 vjeēare) dhe pėr personin me pozitė autoritare.

    MOZAMBIKU

    Ligjet: 1. Aktiviteti homoseksual ėshtė ilegal, i sanksionuar deri nė tre vjet burgim nė “institucionet e riedukimit” ku aplikohet puna e rėndė pėr tė ndryshuar “sjelljet jo normale” tė tė burgosurit.




    --------------------------------------------------------------------------------


    NAMIBIA

    Ligjet: 1. Homoseksualiteti i meshkujve ėshtė jo legal.
    2. Kodi i punės i Namibisė (neni 107) nė mėnyrė tė veēantė ndalon diskriminimin nė bazė tė orientimit seksual nė vendin e punės.
    Gjykata: 1. Gjykata e lartė nė Windhoek me 24 qershor tė vitit 2002 ia riafirmoi lezbikes gjermane tė drejtėn e statusit pėr qėndrim tė pėrhershėm tė bazuar nė marrėdhėniet me partneren e saj namibiane. Gjykatėsi Harold Levy erdhi nė pėrfundim se pasi qė qiftet heteroseksuale janė tė njohura pėr relacionet sipas tė drejtės zakonore – “partneritet universal” – atėherė, duke i dhėnė “tė drejtė tė njėjtė nė kushtetutė dhe tė drejtė kundėr diskriminimit nė fushėn e seksit, nuk ngurroj pėr tė thėnė se marrėdhėnia afatgjate nė mes tė paraqitėseve tė kėrkesės pėrderi sa njihet si partneritet universal, ėshtė e njohur me ligj”.

    NAURU

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin.

    NEPALI

    Ligjet: 1. Seksi i homoseksualėve meshkuj ėshtė i ndaluar me ligj, qė sanksionohet me dėnim maksimal, burgim tė pėrjetshėm.

    NIGERI

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin.

    NIGERIA

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin tė sanksionuara deri nė 14 vjet burgim.

    NIKARAGUA

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, tė sanksionuara deri nė katėr vjet burgim.

    NIUE

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin tė sanksionuara deri nė 10 vjet burgim.

    NORVEGJIA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 16 vjeē pėr tė gjithė.
    2. I ka ligjet kombėtare pėr tė drejtat e gejėve qė ndalon disa diskriminime anti-gej.
    3. I lejon partnerėt e huaj tė qytetarėve tė tij homoseksualė tė marrin lejen e qėndrimit.
    4. I lejon homoseksualėt nė ushtri.
    5. Nxitja e urrejtjes ndaj homoseksualėve ėshtė ilegale.
    6. Qifteve homoseksuale tė regjistruara iu jep tė drejtėn e njėjtė sikurse qifteve tė martuara heteroseksuale, pėrveq tė drejtėn qė tė martohen nė kishė dhe tė drejtėn pėr tė adoptuar fėmijė.
    7. Sipas ligjeve norvegjeze, vetėm qifteve tė martuara heteroseksuale u lejohet adoptimi.
    Shėnim: 1. Per-Krisian Foss (konzervativ) ėshtė homoseksual i hapur, anėtarė i parlamentit.




    --------------------------------------------------------------------------------


    OMANI

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin tė sanksionuar deri nė tre vjet burgim, por vetėm pėr veprimet qė shkaktojnė skandal mund tė ngriten akuzat publike.




    --------------------------------------------------------------------------------


    PAKISTANI

    Ligjet: 1. Aktiviteti homoseksual ėshtė ilegal i sanksionuar me burgim tė pėrjetshėm dhe dėnimi fizik me 100 kamxhik, pėrderisa ligji islam, i cili mund tė zbatohet legalisht, i sanksionon me 100 kamxhik ose me vdekje duke i gjuajtur me gurė.

    PANAMAJA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin.

    PARAGUAJI

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 12 vjeē pėr tė gjithė, por mund tė sanksionohet nėn kushte tė caktuara nėse paraqiten akuza specifike tė “korrupsionit tė tė miturve” ose “ofendimit ndaj moralit publik”

    PERUJA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin pėr pjesėtarėt qė nuk janė ushtarak ose polic. Nė forcat ushtarake dhe policore interpretimi i “aktit ēnderues i dijenisė fizike kundėr urdhėrit tė natyrės” me njė person tė gjinisė sė njėjtė mund tė sanksionohet prej 60 ditė deri nė 20 vjet burgim, nė disa raste edhe shkarkim nga detyra (forcat).

    POLONIA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 15 pėr tė gjithė, por nė pėrgjithėsi ėshtė ofendim qė tė nxitet njė person tjetėr nė aktin seksual duke e abuzuar vartėsinė ose situatėn e shqetėsuar, i sanksionuar deri nė pesė vjet burgim. Prostitucioni homoseksual ėshtė legal.
    2. Kushtetuta e kufizon martesėn vetėm nė qiftet heteroseksuale.
    3. Mbarėsimi artificial ėshtė i mundshėm vetėm pėr qiftet e martuara heteroseksuale.

    PORTO RIKO

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin tė sanksionuar me 10 vjet burgim.
    2. Departamenti i drejtėsisė nė Puerto Rico ka aplikuar ligjet e dhunės familjare te qiftet e gjinisė sė njėjtė.
    Shėnim: Puerto Rico ėshtė vend nė vartėsi tė SHBA-sė.

    PORTUGALIA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e lejuar seksuale ėshtė 16 pėr homoseksualėt dhe 14 vjeē pėr heteroseksualėt. Marrėdhėniet homoseksuale te adoleshentėt e moshės 14 deri 15 vjeēare ėshtė e sanksionuar deri nė dy vjet burgim.
    2. Homoseksualėt janė tė penguar nga vendet e caktuara tė punės.
    3. Homoseksualėt janė tė pėrjashtuar nga ushtria.
    4. Ligjet momentale tė strehimit nuk bėjnė dallim nė mes tė qifteve homoseksuale dhe heteroseksuale. Kėshtu qė, do tė aplikohet njėjtė te qiftet e gjinisė sė njėjtė dhe tė gjinisė sė kundėrt. Nė rast tė vdekjes sė qiradhėnėsit, qiraja nuk i trashėgohet automatikisht partnerit tė mbetur por ai ose ajo ka tė drejta mė tė privilegjuara pėr tė mbajtur qiranė.
    5. Sė shpejti do t’u lejohet qifteve tė gjinisė sė njėjtė qė kanė jetuar sė bashku pėr mė shumė se dy vite tė drejta tė njėjta sikurse qifteve heteroseksuale nė ligjet e zakonshme tė martesės, tė drejtat nė fushėn e marrjes sė pushimit, tatimit, trashėgimisė, pensionit, kontratat e vendbanimit dhe qiratė. Ligji i ri nuk do t’iu lejoj qifteve gejė tė adoptojnė fėmijė.




    --------------------------------------------------------------------------------


    QIPRO

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 18 vjeē pėr homoseksualėt dhe 16 vjeē pėr lezbiket dhe heteroseksualėt. Aktivitetet homoseksuale nė vende publike ose me ndonjėrin nėn moshėn 18 vjeēare mund tė sanksionohen deri nė pesė vjet burgim.
    2. Homoseksualėt janė tė pėrjashtuar nga ushtria.




    --------------------------------------------------------------------------------


    REPUBLIKA ĒEKE

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 15 vjeē pėr tė gjithė.
    2. Kodi Civil njeh statutin legal tė “personave qė jetojnė nė familje tė pėrbashkėt”. Kjo mund tė aplikohet te qiftet homoseksuale dhe lezbike, por ndonjėherė ėshtė e nevojshme tė vėrtetohet se ata me tė vėrtetė jetojnė sė bashku. Edhe nėse njėri nga partnerėt vdes pa lėnė testament, partneri tjetėr i gjallė ka tė drejtė tė trashėgoj dhe tė vazhdoj tė pėrdor tė njėjtin vendbanim.

    REPUBLIKA DEMOKRATIKE E KONGOS (ish ZAIRI)

    Ligjet: 1. Aktiviteti homoseksual ėshtė ilegal, i sanksionuar deri nė pesė vjet burgim.

    REPUBLIKA DOMINIKANE

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 18 vjeē pėr tė gjithė. Ligjet publike tė moralit, sidoqoftė, pėrdoren nė mėnyrė tė veēantė kundėr homoseksualėve. Neni 330 i kodit penal sanksionon “ēdo shkelje tė moralit dhe mirėsjelljes nė rrugėt publike” deri nė dy vjet burgim

    REPUBLIKA QENDRORE AFRIKANE

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin.

    REUNION

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 15 vjeē pėr tė gjithė.

    RUANDA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 18 vjeē pėr tė gjithė. Marrėdhėniet seksuale me njė person nėn moshėn 18 vjeēare sanksionohet me dėnim prej dy muaj deri nė tre vjet burgim ose me gjobė deri nė 10,000 Franka tė Ruandės (20 Euro).

    RUMANIA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin.
    2. Ndalon paraqitjen e homoseksualitetit nė aspektin pozitiv.
    3. Ka ligjin kombėtar pėr tė drejtat e gejėve qė ndalon disa diskriminime anti-gej.

    RUSIA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 14 pėr seksin oral, dhe 16 vjeē pėr seksin anal. Seksi anal nė mes tė dy meshkujve, ose lezbianizmi i bėrė me dashje nga njė person mbi 18 me njė person nėn 16 vjeē sanksionohet me kufizim lirie deri nė tre vjet ose me heqje lirie deri nė katėr vjet.
    2. Homoseksualėt janė tė pėrjashtuar nga ushtria.
    3. Klasifikimi i ri i Ministrisė sė Shėndetėsisė pėr ērregullimin e sjelljeve dhe atij mental mė nuk e kategorizon “orientiminn seksual” si “ērregullim tė personalitetit” e as si ndonjė lloj tjetėr i problemit.
    Shėnim: 1. Yuri Luzhkov, Kryetari i Moskės ėshtė shumė anti-gay.
    Gjykata: 1. Gjykata nė Moskė ka urdhėruar njė gazetė tė paguaj gjobė pėr njė artikull qė ka paraqitur publikimet e gejėve tė shteteve qė kanė pėrkrahur nekrofilinė dhe pedofilinė.




    --------------------------------------------------------------------------------


    SAMOA

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, tė sanksionuara prej pesė deri nė shtatė vjet burgim.

    SAN MARINO

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, moshe e arrirė seksuale ėshtė 14 vjeē pėr tė gjithė, ėshtė ofendim nėse “nxitet i mituri nėn moshėn 18 vjeēare nė korrupsion seksual”

    SANTA LUĒIA

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin.

    SAO TOME

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin.

    SENEGALI

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, akti jo i drejtė ose i pazakontė me personin e gjinisė sė njėjtė do tė sanksionohet prej njė deri nė pesė vjet burgim dhe me gjobė prej 100.000 deri nė 1.500.000 franka (150 – 2.250 Euro), nėse akti ėshtė bėrė me njė person nėn moshėn 21 vjeēare gjithmonė do tė aplikohet dėnimi maksimal.

    SERBIA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetini, mosha e arrirė seksuale ėshtė 18 vjeē pėr homoseksualėt dhe 14 vjeē pėr lezbiket dhe heteroseksualėt. Aktet e pahijshme ndaj natyrės me tė miturit meshkuj mbi moshėn 14 vjeēare, mund tė sanksionohen deri nė njė vit burgim.
    2. Homoseksualėt janė tė shkarkuar nga Forcat e Armatės, nėse zbulohet homoseksualiteti i tyre. Termi “ērregullimi psikologjik” ėshtė i futur nė shėnimet e tyre shėndetėsore.
    Shėnim: 1. Kėtu pozicioni anti-gej ėshtė thellė i rrėnjosur.

    SEYCHELLES

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin.

    SIERA LEONE

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin.

    SINGAPURI

    Ligjet: 1. Seksi i homoseksualėve meshkuj ėshtė ilegal dhe mund tė sanksionohet me burgim tė pėrjetshėm, seksi i lezbikeve ėshtė legal nė vende private.
    2. Paraqitja vizuele e e akteve homoseksuale ėshtė e ndaluar, gjithashtu edhe materialet qė paraqesin homoseksualitetin si legjitim dhe tė pranueshėm nė stilin jetėsor.
    3. Nė ministrinė e punėve tė jashtme homoseksualėt e vetėpranuar janė tė mbrojtur nga takimet qė pėrfshijnė qasjen nė informacionet e klasifikuara, pėrderisa homoseksualėt e “hapur” pėrjashtohen ose barten nė ndonjė ministri tjetėr.
    4. Ministria e mbrojtjes nuk i pranon gejėt e vetpranuar nė ushtri, por ata duhet tė shėrbejnė nė ushtri nė cilėsi tė nėpunėsit administrativ ose logjistik kur janė nė shėrbim tė detyrueshėm tė shėrbimit ushtarak pėr dy vjet e gjysmė.

    SIRIA

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin tė sanksionuar deri nė tre vjet burgim.

    SLLOVAKIA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 15 vjeē pėr tė gjithė.

    SLLOVENIA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 15 vjeē pėr tė gjithė. Personi i cili ka marrėdhėnie seksuale ose bėn njė akt seksual me personin e gjinisė sė njėjtė apo tė kundėrt nėn moshėn 14 vjeēare do tė sanksionohet prej gjashtė muaj deri nė pesė vjet burgim.
    2. I ka disa ligje kombėtare pėr tė drejtat e homoseksualėve duke pėrfshirė punėsimin.
    3. Lejon homoseksualėt nė ushtri.

    SOMALIA

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin tė sanksionuar prej tre muaj deri nė tre vjet burgim dhe akti i epshit qė ėshtė i ndryshėm nga marrėdhėnia seksuale sanksionohet prej dy muaj deri nė dy vjet burgim.

    SPANJA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 12 vjeē pėr tė gjithė, por ndalon joshjen me mashtrim deri nė moshėn 16 vjeēare.

    2. Lejon homoseksualėt nė ushtri.

    3. U siguron qifteve homoseksuale me pėrfitimet e kujdesit shėndetėsor, qasje nė pensionin e vejanėve/vejave dhe pėrkrahje nė rastin e ndarjes.

    4. Qyteti verior i Vitorias u lejon qifteve gejė tė regjistrohen (zyrtarisht deklarohen pėr detyrimet e tyre ndaj njėri tjetrit), kjo iu ndihmon qifteve qė tė kėrkojnė sigurimin social, kreditė, dhe qiranė e pronės, Kjo gjithashtu do tė shėrbejė si argument nė rastet legale qė pėrfshijnė pensionet dhe testamentet, sidoqoftė kjo nuk ndikon nė tatimet.

    5. Aragona dhe Catalonia kanė ligje pėr partner familjar tė gjinisė sė njėjtė, ligji mund t’i njoh vetėm obligimet nė mes tė individėve tė pėrfshirė nė partneritet, por nuk mund ta rregulloj raportin e qeverisė me partneritetin. Mund tė ekzistojnė pagesat pėrkrahėse nga njėri partner pėr tjetrin nėse partnerėt ndahen, por nuk ka pėrkrahje tė qeverisė pėr ekzistencėn nėse njėri partner vdes qė te e veja/vejani tradicional mund tė ketė. Qiftet e pamartuara heteroseksuale dhe qiftet e gjinisė sė njėjtė nė shumicėn e rasteve trajtohen njėjtė para ligjit, pėrveq raseteve tė adoptimit qė janė tė ndaluara pėr qiftet e gejėve dhe lezbikeve. Qiftet janė tė definuara si dy persona tė pamartuar, individ jo tė lidhur tė moshės sė lejuar nė marrėdhėnie tė dashurisė sė dyanshme qė kanė jetuar sė bashku dy vjet, qė janė regjistruar nė administratėn rajonalale.

    6. Ka ligjin kombėtar pėr tė drejtat e gejėve qė ndalon disa diskriminime anti-gej duke pėrfshirė strehimin, punėsimin, shėrbimet publike dhe aktivitetet profesionale.

    7. I konsideron vepra kriminale urrejtjen dhe dhunėn ndaj individėve dhe organizatave homoseksuale me sanksion prej gjashtė muaj deri nė katėr vjet burgim.

    8. Shteti i Navarros lejon adoptimin pėr qiftet e gjinisė sė njėjtė. Ligji thot se qiftet qė gėzojnė “bashkim tė lirė dhe publik nė marrėdhėnie tė dashurisė, tė pavarur nė orientimin seksual… mund tė adoptojnė fėmijė me tė drejta dhe detyrime tė njėjta sikurse qiftet e bashkuara me martesė”.

    9. Personat homoseksualė nė forcat policore kombėtare tė Spanjės, Garda Civile, mund tė jetojnė me partnerėt e tyre nė kazerma.

    SUDANI

    Ligjet: 1. Aktiviteti homoseksual ėshtė ilegal i sanksionuar me 100 kamxhikė ose me vdekje.

    SUEDIA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, moshe e arrirė seksuale ėshtė 15 vjeē pėr tė gjithė.
    2. U lejon partnerėve tė huaj tė shtetasve homoseksualė pėr tė marrė leje qėndrimi.
    3. Ndalon diskriminimin nė bazė tė orientimit seksual nė tregun e punės, ligji zbatohet nė tė gjitha sekstoret e tregut tė punės si edhe nė tė gjitha kategoritė e punėdhėnėsve duke pėrfshirė edhe konkuruesit pėr vendin e punės.
    4. U lejon homoseksualėve tė regjistrojnė partneritetin e tyre me tė gjitha tė drejtat dhe obligimet legale tė martesės pėrveē adoptimit tė fėmijėve dhe ceremonisė kishtare, ose tė kenė fėmijė me mbarėsime alternative. Qiftet e gjinisė sė njėjtė qė hyjnė nė partneritet legal pas datės 1 shkurt 2003 do tė kenė mundėsi tė adoptojnė fėmijė. Ndryshimi do t’iu lejoj gjithashtu qė njėri partner ta adoptoj fėmiun biologjik tė partnerit tjetėr.
    5. Lejon homoseksualėt nė ushtri.
    NOTE: 1. Tasso Stafilidis (Partia e Majtė)(Helsingborg), Martin Andreasson (Partia Liberale)(Stokholm), Ulf Holm (Partia e Gjelbėr)(Lund), Börje Vestlund (Partia Social Demokrate)(Stokholm), dhe Tobias Billström (Partia e Moderuar) (Malmö) janė gejė tė hapur dhe anėtarė tė parlamentit.

    SURINAME

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 18 vjeē pėr homoseksualėt dhe 16 vjeē pėr heteroseksualėt. Akti homoseksual me dikė nėn moshėn 18 vjeēare sanksionohet deri nė katėr vjet burgim.

    SVAZILAND

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin tė sanksionuar me burgim ose me gjobė.




    --------------------------------------------------------------------------------


    SHQIPĖRIA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 18 vjeē pėr homoseksualėt meshkuj dhe 14 vjeē pėr lezbiket dhe heteroseksualėt.

    SHRI LANKA

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, tė sanksionuar deri nė dhjetė vjet burgim. Asnjė ligj nuk e pėrfshinė seksin nė mes tė femrave.




    --------------------------------------------------------------------------------


    TAHITI

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 15 vjeē pėr tė gjithė.

    TAJLANDA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e lejuar seksuale ėshtė 15 vjeē pėr tė gjithė. Mosha e lejuar seksuale qė pėrfshin prostitucionin ėshtė 18 vjeē.

    TAJVANI

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 16 vjeē pėr tė gjithė.
    2. I lejon homoseksualėt nė ushtri.

    TANZANIA

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin tė sanksionuar deri nė 14 vjet burgim.

    TAXHIKISTAN

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, qė nė veēanti e konsideron akt kriminal vetėm “marrėdhėnien anale nė mes tė meshkujve”. Seksi i lezbikeve dhe seksi jopenetrues i homoseksualėve nė mes tė tė rriturve me moshė tė lejuar nuk ėshtė pėrmendur nė ligj nė veēanti qė tė jetė vepėr penale.

    TOGO

    Ligjet: 1. Aktet homoseksuale janė ilegale dhe zakonisht akuzohen si dhunim ose sulm qė sanksionohen me gjoba dhe deri nė tre vjet burgim.

    TOKELAU

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin tė sanksionuar me dhjetė vjet burgim. Sanksionimi prej pesė vjet burgim shqiptohet nėse dy meshkuj janė nė lidhje.

    TONGA

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin tė sanksionuar me dhjetė vjet burgim.

    TRINIDADI DHE TOBAGO

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin tė sanksionuar prej 10 deri nė 20 vjet burgim. Nėse akti kryhet me njė tė mitur (nėn moshėn 18 vjeēare) sanksionohet me burgim tė pėrjetshėm.
    2. Nė nenin 8 tė ligjit tė imigrimit, homoseksualėt nuk e kanė tė lejuar tė hyjnė nė kėtė shtet.

    TUNISIA

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin tė sanksionuar deri nė tre vjet burgim.

    TURQIA

    Ligjet: 1. Aktiviteti homoseksual ėshtė legal, mosha e arrirė seksuale ėshtė 18 vjeē pėr seksin vaginal dhe anal, dhe 16 vjeē pėr llojet e tjera tė seksit.
    2. Homoseksualėt janė tė ndaluar nė ushtri, oficerėt dhe rekrutėt homoseksual do tė burgosen prej tre deri nė gjashtė muaj, oficerėt shkarkohen menjėhere me fillimin e vuajtjes sė dėnimit me burg.
    3. Qyteti jugor Adana ndalon puthjen publike mes dy meshkujve, ndėrsa puthjet mes mashkullit e femrės dhe mes femrave akoma janė tė lejuara.
    4. Neni 10 i ligjit pėr formimin e shoqatave mund tė pėrdoret qė organizatat e gejėve tė bėhen ilegale.

    TUVALU

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin tė sanksionuar me 14 vjet burgim. Sanksionimi prej shtatė vjet burgim shqiptohet nėse dy meshkuj janė nė lidhje.




    --------------------------------------------------------------------------------


    UGANDA

    Ligjet: 1. Aktiviteti homoseksual ėshtė ilegal, kriminalizon “njohjen epshore kundėr ligjeve tė natyrės” me dėnim maksimal burgim tė pėrjetshėm. Neni 141 ndalon “tentimet pėr njohjen epshore” me dėnim maksimal shtatė vjetė burgim. Neni 143 sanksionon aktet, krijimet ose tentimet pėr tė krijuar akte tė “gjėrave tė mėdha tė turpshme” nė mes tė meshkujve nė vendet publike ose private deri nė pesė vjet burgim. Akuzat janė tė rralla.
    Shėnim: 1. Yoweri Kaguta Museveni, presidenti i Ugandės ėshtė jashtėzakonisht anti-homoseksual.

    UKRAINA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 16 vjeē pėr tė gjithė.

    URUGUAJI

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin.
    Shėnim: 1. Punėtorėt nė Cooperativa Bancaria nėpėrmjet tė marrėveshjes sė tyre kolektive kanė fituar tė drejtėn pėr pėrfitime tė shėndetit dhe tė drejta tė tjera pėr partnerėt e pamartuar tė gjinisė sė njėjtė.

    UZBEKISTANI

    Ligjet: Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin tė sanksionuar deri nė tre vjet burgim pėr seksin anal. Seksi oral ėshtė legal. Seksi i lezbikeve nuk ėshtė i pėrmendur nė ligj.




    --------------------------------------------------------------------------------


    VANUATU

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e lejuar homoseksuale ėshtė 18 vjeē.

    VENEZUELA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin.
    2. Nuk i lejon homoseksualėt nė ushtri.

    VIETNAMI

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin. Seksi me pėlqim me personin nėn moshėn 13 vjeēare sanksionohet me vdekje.
    2. Asambleja kombėtare e Vietnamit e ka ndaluar martesėn e gejėve.

    VOJVODINA

    Ligjet: 1. Nuk kaligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e lejuar seksuale ėshtė 18 vjeē pėr homoseksualėt dhe 14 vjeē pėr lezbiket dhe heteroseksualėt. Aktiviteti homoseksual me njė mashkull tė moshės nėn 18 vjeēare sanksionohet me 1 vit burgim.




    --------------------------------------------------------------------------------


    XHAMAJKA

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, tė sanksionuar deri nė dhjetė vjet burgim dhe punė tė rėndė. Dėnimi deri nė shtatė vjet burgim me ose pa punė tė rėndė, i jipet ēdonjėrit qė tenton tė bėjė njė akt homoseksual ose njė “sulm tė pahijshėm” ndaj njė personit tjetėr mashkull.




    --------------------------------------------------------------------------------


    ZAMBIA

    Ligjet: 1. Ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, i sanksionuar deri nė 14 vjet burgim.
    Shėnim: 1. Frederick J.T. Chiluba, president i Zambisė ėshtė jashtėzakonisht anti-gej.

    ZELANDA E RE

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje kundėr hmoseksualitetit, mosha e arrirė seksuale ėshtė 16 vjeē pėr tė gjithė.
    2. Lejon partnerin e huaj tė qytetarit tė tij homoseksual tė marr lejen e qėndrimit.
    3. Ka ligjet kombėtare pėr tė drejtat e gejėve qė ndalojnė disa diskriminime anti-gej, punėsimin, edukimin, qasjen nė vendet publike, tė drejtėn e tė mirave dhe shėrbimeve, strehimin dhe vendbanimin, partneritetin, ushtrimin profesional, personelin kualifikues dhe shoqatat industriale dhe profesionale. Gjithashtu i mbron nga diskriminimi ata qė janė tė infektuar me HIV dhe AIDS.
    4. Lejon homoseksualėt nė ushtri.

    5. Rregullat e reja tė Autoritetit tė Financimit tė shėndetit tė Zelandės sė Re u lejojnė qifteve lezbike dhe femrave tė pamartuara tė kenė tė drejtė nė trajtimet e mbarsimit tė financuara nga shteti. Nė tė kaluarėn, kėto femra zakonisht vet kanė paguar 900 dollar tė Zelandės sė Re (450 Euro) pėr njė cikėl pėr shkak tė mungesės sė kritereve tė pranimit.

    6. U lejon qifteve homoseksuale dhe heteroseksuale, qė kanė qenė bashk mė sė paku tre vjet, tė drejtat e njėjta tė pronės sikurse qifteve tė martuara heteroseksuale. Nė momentin e ndarjes, prona e fituar gjatė relacionit duhet tė ndahet pėr gjysmė. Qiftet tė cilat nuk dėshirojnė tė jenė tė mbrojtura nga ligji mund tė hartojnė kontratėn e kushtueshme pėr tė pasur mundėsi tė zgjedhin kushte jasht kushteve tė ligjit.

    Shėnim: 1. Timothy Barnett (laburist) dhe Chris Carter (laburist) janė gejė tė hapur anėtarė tė shtėpisė sė pėrfaqėsuesve.
    Gjykata: 1. Gjykata mė e lartė e Zelandės sė Re ka vendosur qė ish partnerja lezbike e nėnės duhet tė paguaj alimentacion pėr tre fėmijėt tė cilėt i kanė pasur gjatė marrėdhėnieve tė tyre 14 vjeēare.

    ZIMBABVE

    Ligjet: 1. Aktiviteti homoseksual ėshtė ilegal, i sanksionuar deri nė dhjetė vjet burgim
    Shėnim: 1. Me 1 gusht 1995, presidenti Robert Gabriel Mugabe e ka quajtur homoseksualitetin “ofendim i neveritshėm kundėr natyrės”. Ai ėshtė jashtėzakonisht anti-gej.

    ZVICRA

    Ligjet: 1. Nuk ka ligje qė ndėshkojnė homoseksualitetin, mosha e arrirė seksuale ėshtė 16 vjeē pėr tė gjithė dhe seksi ėshtė legal nė mes tė tė miturve qė nuk kanė dallim nė moshė mė shumė se tre vjet.
    2. I lejon homoseksualėt nė ushtri, dhe ka legalizuar aktivitetet seksuale nė mes tė anėtarėve tė forcave ushtarake.
    3. Kushtetuta ndalon diskriminimin nė bazė tė orientimit seksual me frazėn “mėnyra e jetesės” me sqarimin e shoqėruar se gejėt dhe lezbiket janė tė pėrfshirė nė frazė.
    4. Kantoni i Gjenevės u jep qifteve tė pamartuara tė drejtėn pėr tė kėrkuar strehim tė pėrbashkėt, tė konsiderohen si tė afėrm pėr vizitat spitalore ose nė burg, dhe tė mos jenė dėshmitarė nė gjyq kundėr njėri tjetrit. Kėto qifte, sidoqoftė, janė tė papėrshtashme pėr pagesat e sigurimin social nga kantoni dhe nuk kanė status tė njėjtė tė tatimeve sikurse qiftet e martuara. Ky ligj gjithashtu nuk pėrfshinė trashėgiminė, tė drejtėn e adoptimit tė fėmijėve, dhe qasjen pėr mbarėsimin artificial.
    5. Shteti mė i madh i Zvicrrės, kantoni i Cyrihut, miratoi ligjin me 22 shtator 2002 qė iu dha qifteve tė gjinisė sė njėjtė njė numėr tė madh tė tė drejtave. Votuesit e miratuan me 63% pėr dhe 37% kundėr. Qiftet e gjinisė sė njėjtė tė regjistruara do tė kenė tė drejta dhe obligime tė martesės nė fushėn e imigrimit, tatimit, trashėgimisė, pėrfitimeve tė sigurimit social dhe vizitave spitalore.
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  10. #50
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    Nje tjeter e vertet per komunitetin gay ne Maqedoni

    "Terminali” ėshtė vendi i cili edhe ditėn edhe natėn vlon prej njerėzve. Ditėn nėpėr tė kalojnė tregtarė me zymbyla, punėtorė, studentė, autobusė, urbanė dhe periferikė … Gjatė mbrėmjes nė ”Terminal” prej atyre tė pranishmėve gjatė ditės mbesin vetėm bėrllogu, vrimat dhe pluhuri. Ka edhe njerėz. Por, ata nuk janė kalimtarė tė rastit. Kur tė errėsohet nė ”Terminal” vijnė burra qė kanė dėshirė tė shoqėrohen me njerėz tė ngjashėm me ta. Arsyet pėr shkak tė cilave doemos duhet tė kėrkojnė njerėz tė ngjashėm nė rrugė janė tė shumta. Ata qė vijnė kėtu shprehen se arsyeja kryesore ėshtė ajo qė njerėzit ”normal” duan tė mendojnė se nė Maqedoni numri i homoseksualėve ėshtė i vogėl, se janė tė sėmurė, dhe se nuk duhet tė pėrzihen me ta. Realiteti i ka mėsuar se duhet tė jenė tė padukshėm. Dhe nė shikim tė parė me tė vėrtetė nuk vėrehen. Nė pjesėt pak tė ndriēuara tė ”Terminalit” fitohet pėrshtypje sikur ky vend ėshtė tėrėsisht i braktisur. Kur do tė depėrtoni pak nė hijet do tė vėreni burra qė qėndrojnė vetė ose shėtiten. Ka edhe grupe tė vogla njerėzish qė rrinė pranė sandaqeve tė mbyllura pėr akullore, pijnė duhan dhe bėjnė muhabet. Nėse qėndroni pak aty do t`i shikoni veturat e njėjta tė cilat qarkullojnė rreth terminalit, duke vozitur ngadalė dhe duke shikuar se kush ėshtė kėtu. Nė kėtė ”kruzing” do tė vėreni lloje mė tė ndryshme veturash prej ”Jugos” e deri nė ”Audi”. Udhėtarėt dhe vozitėsit – shikojnė, pėrshėndesin, pyesin … Ndonjėherė si zėvendėsim pėr tryezėn nė kafene ėshtė e mirė edhe vetura ku mund tė ulesh dhe tė bėsh njė muhabet me kanaēe birre nė duar. Nėpėr terrin e kėtij vendtubimi ndoshta do tė hasni edhe nė ēifte.

    Kėtu vijnė djem, punėtorė, profesionistė, yje tė estradės, pasanikė, por edhe njerėz familjarė.

    Vende tė kėtilla ”kruzingu” ka gjithėkund nė botė. ”Terminali” i Shkupit nuk ėshtė asgjė e re. Dallimi i vetėm ėshtė ajo qė kėto vende nuk janė ashtu tė fshehura dhe sekrete siē ėshtė rasti me Shkupin ku homoseksualėt doemos duhet tė fshehen nga pjesa e mbetur e shoqėrisė.

    Edhe policia shėtitet nėpėr ”Terminal”

    Pėrderisa rrinim ulur nė njėrėn prej bankave tė rralla nėpėr sokaqet e ”Terminalit” ngadalė kaloi njė ”Lladė” e bardhė policore. Ata, siē na treguan bashkėbiseduesit, janė po ashtu nė mesin e vizitorėve mė tė rregullt. Ndonjėherė me vetura, e shpeshherė edhe si ”civilė”. Ata i njohin njerėzit qė mblidhen kėtu, ndėrkaq edhe homoseksualėt i njohin ata dhe mundohen qė t`u largohen prej syve sa ėshtė e mundshme mė shpejt.

    ”Po tė mos ishim tani me vajza, do tė vinin qė tė na pyesin se kush jemi, prej ku njihemi, ēfarė bėjmė kėtu. Do tė na legjitimonin dhe do tė na i shėnonin emrat nė fletoret e tyre sikur kemi bėrė ndonjė vepėr kriminale”, na rrėfeu njėri nga bashkėbiseduesit qė i takuam atė natė. Pasi qė policia kaloi pranė neve, pak mė poshtė u ndal qė tė legjitimojė njė grup prej katėr djemve.

    Por, policia edhe nuk ėshtė problemi kryesor. Nė vendet e kėtilla tė dyshimta, homoseksualėt shpeshherė janė cak i vjedhjeve, rrahjeve, maltretimeve nga kriminelėt ose vagabondė.

    ”Problem nuk paraqesin vetėm kėto situata. Mė e keqja ėshtė ajo se unė sikur ndonjė lavire duhet ta kėrkoj partnerin tim tė ardhshėm, pėr shkak se nuk mund ta gjej nė ndonjė vend tjetėr”, shprehet Nikolla.

    Para dy-tri viteve bashkėsia homoseksuale nė Shkup kishte njė klub tė natės – ”Valijant”, por pas disa viteve tė ekzistimit ai u mbyll.

    ”Nėse asgjė tjetėr atje mund tė silleshim nė mėnyrė normale – pa fshehje, pa u frikėsuar se dikush do tė rrahė nėse dikė e kap pėr dore ose i afrohesh. Tani vend tė tillė nuk ka. Kėshtu qė na mbetet vetėm Terminali ose Interneti”, shprehet Sedati, shkupjan i cili para do kohė pėrmes martesės gjeti mėnyrė pėr tė ikur nga Maqedonia.

    ”Por nuk e ndajnė tė gjithė mendimin e tillė ose nga ana tjetėr konsiderojnė se homoseksualėt duhet tė getoizohen nėpėr vende ku shkojnė vetėm homoseksualėt.

    ”Valijanti” mė nė fund u bė vend i dyshimtė. Kishte njerėz tė ndryshėm, ndėrsa nėpėr nevojtoret mund tė shiheshin njerėz tė cilėt paguanin pėr shėrbim tė shpejtė. Kryesisht ata ishin tė huaj, tė cilėt e paguanin shėrbimin. Por e gjithė kjo ishte njė gjė shumė e vrazhdė dhe jonormale”, shprehet njėri nga ish-vizitorėt e klubit.

    Dasmė qė tė mos pėlcasė turpi.

    Pėrderisa nėpėr botė shikojmė parakalime tė homoseksualėve, ndėrsa shtetet nė njė numėr gjithnjė e mė tė madh kanė filluar nė mėnyrė ligjore t`i pranojnė e bashkėsitė e njerėzve tė gjinisė sė njėjtė, nė Maqedoni kjo ende ėshtė tabu temė, nė tė cilėn pjesa mė e madhe e heteroseksualėve shikojnė si nė sėmundje e cila ”mos dhashtė Zoti qė tė ta infektojė fėmijėn”. Maqedonasit me orientim tė ndryshėm seksual (homoseksualė, homoseksuale, travestitė, biseksualė) e dinė se nėse mbesin nė Maqedoni tėrė jetėn doemos do tė duhet ta fshehin intimėn e tyre, me qėllim qė tė mos pėrjashtohen nga familja, miqtė, qė tė mos e humbin punėn.

    ”Njė pjesė e familjes sime supozojnė, e dinė, se jam homoseksual, por kjo ėshtė ēėshtje e cila asnjėherė nuk do tė parashtrohet drejtpėrdrejt. Unė vetėm kam miq. Tė afėrmit e mi, tė cilėt mė duan shumė, pa ndėrprerė potencojnė se dėshirojnė tė jem i lumtur. Mirėpo, dashnor, mund tė kem vetėm jashtė shtetit, mė larg nga fqinjėt dhe farefisi tė cilėt pandėrprerė pyesin se kur do tė mė bėjnė dasmė”, shprehet Jovani.

    Rrėfimet e kėtilla pėrsėriten, por jo tė gjitha familjet e pranojnė orientimin seksual tė fėmijės sė tyre, si familja e Jovanit. Zgjidhja pėr ”problemin” kėrkohet edhe me ”shėrimin” ose sė shpejti bėhet dasmė. Shėrimi nėnkupton vizitė nė psikiatėr i cili ndonjėherė krahas bisedės rekomandon edhe doza ditore dijazapam dhe valium.

    ”Pasi qė e ”zbuluan” shokun tim, qė tė mos pėlcasė turpi, shpejt e shpejt i gjetėn grua. Ai tani ka fėmijė, u shkurorėzua, ndėrsa gruaja nuk i lejon qė ta vizitojė fėmijėn. Sa njerėz tė pikėlluar qė mjedisi tė jetė i lumtur? Ndėrsa ēarshia sėrish flet”, rrėfen Nikolla, njė djalė 25-vjeēar i cili ia ka arritur tė gjejė punė dhe tė largohet nga qyteti i vogėl, por jo edhe shoku i tij mė i mirė. Ata tė dy nė moshėn 12-13 vjeēare, duke biseduar pėr modėn mashkullore kanė konkluduar se janė tė ndryshėm.

    ”Atėherė ishim tė frikėsuar dhe mendonin se kjo po na ndodh vetėm neve. Edhe nė mjedisin prej ku vij edhe nė qytetin e madh pėr kėtė ėshtė mė mirė qė tė heshtėsh. Por, kam qenė edhe me vajza edhe ato mė pėlqejnė. Nuk e di nėse jam i gatshėm tė pranoj se jam vetėm homoseksual. Nuk jam i gatshėm qė tė them se nuk dua tė kem familje dhe fėmijė. Shumė i dua fėmijėt”, shprehet Nikolla.

    Ai ka pasur lidhje trevjeēare me partnerin, por kjo lidhje ka dėshtuar dhe veē mė katėr vjet ėshtė vetė. Shprehet se kėto lidhje edhe nuk kanė ndonjė ardhmėri, por tė gjitha arsyet tė cilat i jep pėrse nuk do tė kishin ardhmėri janė arsye tė zakonshme qė i thotė ēdo njeri kur ėshtė i dėshpėruar dhe i vetmuar.

    Ndonjėherė madje edhe dasma nuk ėshtė e imponuar. Kurorėzohet me person tė gjinisė sė kundėrt, shok/qe, qė para mjedisit tė paraqitet si ēift normal, e nė fakt kjo ėshtė vetėm njė mėnyrė pėr tė dalė nga shtėpia, tė fitohet liri, tė zvogėlohet trysnia prej ”kur dasma”.

    Sociologėt, nga ana tjetėr hyrjen nė bashkėsi tė njerėzve me orientim tė ndryshėm seksual e komentojnė si mėnyrė qė homoseksualėt tė pranohen nga mjedisi si tė njėjtė. ”Por, po ashtu parashtrohet edhe ēėshtja e gatishmėrisė sė tyre qė tė heqin dorė nga familja tradicionale dhe sa janė tė sigurt nė pėrcaktimin e tyre. Ekzistojnė shembuj ku njė person njė kohė tė caktuar ka qenė heteroseksual, e pastaj biseksual dhe sėrish janė kthyer nė zgjedhjen e parė. Nėse dikush ėshtė i sigurt nė atė qė ėshtė edhe mjedisi do ta pranojė si zgjedhje tė tyre”, shprehen sociologėt.

    Pėr heteroseksualėt, homoseksualiteti ėshtė sėmundje e cila duhet shėruar.

    Nė hulumtimin pėr pėrcaktimin e gjendjes sė homoseksualėve nė Maqedoni, tė realizuar vitin e kaluar nga ana e Qendrės pėr tė drejtat e njeriut dhe zgjidhjen e konflikteve dhe Qendrės pėr tė drejta qytetare sė bashku me Komitetin e Helsinkit, tregohet se sa tradicionale dhe homofobike e kemi shoqėrinė. Prej 1.600 tė anketuarve nga Shkupi, Manastiri, Shtipi dhe Gostivari madje 64 pėr qind e qytetarėve tė anketuar e shikojnė homoseksualitetin si njė sėmundje ose ērregullim psikik qė duhet shėruar, ndėrsa njė pjesė e madhe e tė anketuarve konsiderojnė se duhet tė ndėshkohet me ligj.

    Mė shumė se gjysma e qytetarėve tė anketuar, tė pėrfshirė nė hulumtimin pėr gjendjen e homoseksualėve nė Maqedoni, konsiderojnė se homoseksualėt nuk duhet ta shprehin publikisht pėrcaktimin e tyre. Me kėtė pajtohen edhe ata qė pėr homoseksualitetin kanė thėnė se ėshtė diēka normale dhe kėtu diku pėrfundon toleranca e tyre pėrse nuk do tė donin qė dukuritė e tilla t`i shohin nė rrugė.

    Mė shumė se njė e treta nuk do tė donin tė punojnė me homoseksualė, ndėrsa gati se gjysma e tė anketuarve nuk ndihen mirė nė shoqėri tė homoseksualėve. Kjo vlen madje edhe pėr gjeneratėn mė tė re tė moshės prej 18 deri nė 25 vjeē. Mbi 50 pėr qind nuk do tė pranonin shok homoseksual, ndėrsa rreth 40 pėr qind do ta ndėrprisnin miqėsinė nėse marrin vesh se miku i tyre ėshtė homoseksual. Mė shumė se gjysma e tė anketuarve konsiderojnė se homoseksualėve nuk duhet t`u lejohet qė tė formojnė bashkėsi tė pėrhershme, si dhe tė kenė tė drejtė qė tė birėsojnė fėmijė. Hulumtimi tregon se homofobėt mė tė mėdhenj janė tė moshės 38 vjeē e lartė. Ajo ėshtė mė se e shprehur te gjenerata mė e vjetėr. Po ashtu, tė anketuarit shqiptarė dhe romė janė homofobė shumė mė tė mėdhenj, ndėrsa ėshtė interesante edhe ajo se homoseksualitetin e shikojnė si ***ė tė njė bashkėsie tė caktuar etnike, por jo tė vetes.

    ”Shqiptarėt homoseksualitetin e ndėrlidhin me prirje tė posaēme tė grupeve tė caktuara etnike pėr shkak se e konsiderojnė si dobėsi dhe kjo nuk ndodh tek ata. Ėshtė interesante, po ashtu, se shqiptarėt dhe romėt homoseksualitetin e ndajnė nė aktiv dhe pasiv. Aktiv ėshtė ai ku luhet roli mashkullor dhe ky rol nuk konsiderohet si homoseksual. Kjo nė njėfarė mėnyre ėshtė ”minimizim i fajit”, shprehet Miriana Najēevska, kryetare e Komitetit maqedonas tė Helsinkit.

    Najēevska shton se hulumtimi nuk ka treguar dallime tė mėdha ndėrmjet bashkėsive etnike, por mė shumė ndėrmjet bashkėsive fetare. Feja myslimane ėshtė mė konservative, ndėrsa si grup konservativ e bėn tė ditur edhe atė me arsim mė tė ulėt.

    Nė hulumtimin theksohet nevoja e vendosjes sė arsimit seksual, si dhe arsimim i tė drejtave tė njeriut dhe vendosjen e programeve mėsimore tė liruara nga tabutė homofobike dhe heteroseksuale, si dhe fillimin e debatit mė tė gjerė publik pėr seksualitetin dhe tė drejtat e njeriut tė mbėshtetur me fushatė publike pėr tė drejtat njerėzore tė jo-heteroseksualėve.

    ”Secili duhet ta udhėheqė betejėn e vet”

    Prej fillimi tė debatit publik nė kėtė temė fitohet pėrshtypja se jemi ende larg.

    Nė korniza botėrore homoseksualiteti qė moti ėshtė larguar nga lista e sėmundjeve psikike. Nė doracakėt maqedonas qė i shfrytėzojnė psikologėt e ardhshėm homoseksualiteti ende shikohet si ”ērregullim nė sferėn e epshit” me tretman tė njėjtė me zoofilinė, pedofilinė, anoreksinė …

    Pėrderisa nėpėr Evropė fillojnė tė miratohen ligje me tė cilat ligjėsohen ose pranohen lidhjet mes personave tė gjinisė sė njėjtė dhe zgjidhet mbrojtja sociale dhe shėndetėsore nė kėto bashkėsi, Maqedonia as qė mendon pėr ndryshimin dhe harmonizimin e ligjeve me tė cilat rregullohet kjo sferė. Deri nė vitin 1996 homoseksualiteti ishte vepėr penale pėr tė cilėn shkohej nė burg. Me ndryshimet kjo tėrėsisht ėshtė larguar, por legjislatura maqedonase do tė duhej tė kalojė edhe ndryshime tjera qė tė mund t`i afrohemi ligjeve evropiane veēmas nė sferėn e tė drejtave tė njeriut ku bėjnė pjesė edhe tė drejtat e minoriteteve seksuale.

    ”Atė qė e bėmė me hulumtimin ėshtė qė e hapėn pak derėn, por secili duhet ta udhėheq betejėn e vet”, konsideron Najēevska, duke shtuar se pėr tė ditur se sa ėshtė Maqedonia tolerante ndaj njerėzve me orientim tė ndryshėm seksual, ata duhet tė dalin dhe publikisht ta tregojnė ekzistimin e tyre.

    Qendra pėr tė drejta qytetare dhe njerėzore, organizata e vetme joqeveritare nė Maqedoni e cila nė statutin e saj i jep prioritet tė drejtave tė minoriteteve seksuale, filloi me fushatė afishesh pėr ngritjen e vetėdijes publike dhe shikimit pozitiv tė homoseksualitetit, ndėrsa nga fundi i vitit paralajmėrojnė edhe mbajtjen e konferencės sė parė pėr analizimin e situatės sė homoseksualėve nė Maqedoni. Nė kuadėr tė Qendrės punon edhe njė kėshillimore pėr personat tė cilėt kanė problem me identitetin personal dhe me vetėpranimin. Nė broshurėn ”Secili ka tė drejtė tė kalojė”, tė hartuar nga Qendra, janė dhėnė faktet themelore pėr homoseksualitetin dhe stereotipet tė cilat ekzistojnė. Kėtu, po ashtu thuhet: ”Dashuria nuk ėshtė vetėm seks dhe epsh, por paraqet edhe nevojė dhe intimė, miqėsi, afėrsi. Nė fakt kėtu nuk ka dallim ndėrmjet heteroseksualėve dhe homoseksualėve".

    ”Unė nuk jam fare mė i ndryshėm se cilido heteroseksual. E punoj atė qė e dua dhe kam ***ė. Dua tė argėtohem, tė shoqėrohem dhe tė kem miq, nė mesin e tė cilėve ka edhe shumė heteroseksualė. Dua tė mė ēmojnė dhe duan pėr atė qė jam si person. Unė jam homoseksual dhe kjo do tė mbetem. Atė qė e bėj unė nė dhomėn time tė fjetjes ėshtė vetėm puna ime”, shprehet Jovani, i cili shton se mjedisi negativisht shikon nė lidhjet ndėrmjet burrave, por lidhjet homoseksuale tė grave nuk janė edhe aq tė papranueshme.

    Si Jovani mendojnė edhe shumė bashkėbisedues tanė, ndėrsa edhe shikuar prej anėsh – si mund tė vėrej dikush se njerėzit nė kafeterinė tuaj tė preferuar janė tė ndryshėm. Dallimin e bėjnė paragjykimet dhe stereotipet e pranishme nė ēdo shoqėri, dhe me to ose pajtohemi ose i tejkalojmė. Fitohet pėrshtypje se nė Maqedoni homoseksualėt edhe njė kohė tė gjatė doemos do tė shkojnė te ”Terminali” ose disa vende tjera tė ngjashme pėr t`i kėrkuar tė ngjashmit.
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  11. #51
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    Postuar mė parė nga pyetesi
    Pederastat ku e kane vendin e qejfit, tek *****? Dmth atyra ua ndjen ***** ate qe shumica e meshkujve e ndjejne tek penisi?

    Si eshte kjo pune?
    Para se me tu pergjigj une do te te kishja keshilluar se nuk ekziston fjala pederast ne fjalorin tone.per ate une ne njeren ane do te kisha thene se nuk e kuptoj kete fjal,e ne anen tjeter do te kisha thene se shpesh po e ndegjij nga homofobet kete nocion ndhe ma e kam te qart. do te kisha keshilluar qe ato "pederastat" kane nje emer apo nje nocion qe i perfshin nepergjithesei e ai eshte HOMOSEKSUALET.

    Ti kthehemi pergjigjes qe mendoj une. ata vendin e fejfit e kane te dashurija.sic dhe ti sigurisht ate qe e ndien ne dashuri,te njejten e ndiejne edhe ata. cdokush ka stilin e vet seksual,kenaqesine,pikekulminacionin e seksit,ndienjat e me radh.edhe ata kane vendin e tyre te qejfit pa mare parasysh se ku,ne penis apo ...diku tjeter.

    si pergjigje tjeter do te shtoja dhe kete:

    Per nje moment e bana nje krahasim ndermjet jetes gay ne perendim (te pakten ato vende ku kam qene) dhe ketu ne Kosove,Maqedoni e Shquperi. Dhe e gjeta emeruesin e perbashket: frika nga lidhja dhe perdorimi maksimal i seksit. Kunder seksit nuk kam asgje kunder, gjithkush ka te drejte me ba cka te deshiron (perveq lendimit te tjereve), po mua me se tepermi me mundon qe ne ndonjehere jemi pre e heterokampanjes se ndermjet dy njerezve te nje gjinie nuk mund te egziston nje lidhje (e eshte vertetuar se "te shtypurit" gjithmone fillojne-me apo pa vetedije- te sillen ashtu si cfare "shtypesit" e propagojne si te meten me te madhe te "te shtypurve")... Gje me te cilen aspak nuk pajtohem, po qe megjithate me shtin te mendoj per faktin pse nuk praktikohet lidhja si forme edhe te ne ne Kosove? Pse ka tendenca maksimale te bastardimit te kontaktit fizik ne dem te dickaje (lidhja) qe e ban ne perspektive ate kontakt edhe me te mire? Psh ne cdo chat te mundshem i gjithe "muhabeti" sillet rreth seksit, e jam i bindur se te gjithe thelle ne vete deshirojne dicka shume me shume se seks.
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210

    :l

    Peace
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  13. #53
    i shplodhur
    Anėtarėsuar
    28-11-2002
    Vendndodhja
    Boston
    Postime
    289
    Bekim, informacionet e sjella jane shume interesante.
    Une po pozicionohem qe ne fillim, homoseksualiteti eshte nje devijance seksuale, per mua.

    Po sqaroj disa pika.

    1. Nuk ka asnje gen pergjegjes per Homoseksualitetin, ka gene perkates qe jane pergjegjes per prodhimin e hormoneve te seksit tjeter me shumice. Pra ka nje crregullim hormonal qe shoqerohet shume rralle me sjelljet homoseksuale. Shumica e homoseksualeve kane nje prodhim hormonesh ne ekuiliber.
    Homoseksualiteti eshte sjellje qe nuk ka baza gjenetike, ajo eshte nje sjellje e fituar gjate jetes ku mund te ndikojne shume faktore. Njeri prej tyre (qe krijon pak ngaterrese) eshte ajo qe thame me lart, crregullimet hormonale, qe tentojne te krijojne tek subjekti psikozen se ai ka dicka ndryshe persa i perket seksit te vet. Pas kesaj gjithcka i perket formimit psikologjik dhe social qe subjekti peson. Faktoret qe diktojne sjellje homoseksuale jane psikologjike dhe sociale. Mos keqinfromoni edhe te tjeret duke vene edhe biologjine ne qorrsokak.

    2. Nisur dhe nga verejtja qe ben PYETESI, dicka shume e thjeshte dhe mbase pak banale. Vete ndertimi i trupit te njeriut nuk le vend per shume dyshime. Organet seksuale jane ndertuar ne ate menyre qe te perputhen, mashkulli-penisin dhe femra-vaginen.
    Menyra sesi kryen mardheniet seksuale eshte e thjeshte dhe na i dikton vete ndertimi yne trupor.

    Midis homoseksualeve krijohen lidhje homseksuale emocionale (dashuria), e cila vete eshte nje crregullim emocional perderisa tenton te manifestohet me akt seksual devijant midis partnereve.
    Midis personave te te njejtit seks ka lidhje emocionale e shprterore te shendetshme dhe keto nuk tentojne te shkarkohen, apo te manifestohen me akt seksual. Psh, miqesia, afiniteti, keqardhja, empathia, etj.

    3. Njerezimi ekziston ne saje te mardhenieve seksuale te tipit mashkull-femer. Sot eshte e mundur qe te vazhdoje ekzistenca e llojit edhe pa kete, ne saje te teknologjise se larte, por deri para 20 vitesh kjo ishte e pamundur, pra ne jemi sot vetem ne saje te ketij lloji mardheniesh seksuale, . Vete vazhdimesia e llojit na dikton lidhje mashkull-femer.

    3. Une jam kunder keqtrajtimit fizik, emocional e mendor te homoseksuale nisur vetem nga fakti qe ata jane te tille.
    POR jam pro diskriminimit te tyre moral dhe mohimit te disa te drejtave qytetare dhe ligjore.

    Jam kunder shfaqjes haptazi te sjelljeve homoseksuale, sepse keto ndikojne negativisht ne formimin seksual te brezit qe eshte ne formim e siper. Shoqeria, shkenca, ZOTI dhe llogjika e shendoshe e konsiderojne homoseksualitetin si devijance, dhe si i tille ai eshte nje faktor negativ ne edukimin e brezit te ri. Njelloj si psh. aktet e Dhunes, apo aktet e imoralitetit, etj.

    Jam kunder legalizimit me ligj te lidhjeve te tilla, jam kunder insitucionalizimit te ketyre lidhjeve me martese. Jam absolutisht kunder lejimit qe nje cift i tille te krijoje familje te tipit Prinder-femije. Martesa eshte insitucion moral shoqeror themelor yni, duhet ruajtur me kujdes. Po ashtu edhe familja, nje cift homoseksual nuk mund te edukoje nje femije te shendetshem psikologjikisht. Modeli i familjes ku femija rritet dikton tek femija konceptin se nje familje e tille eshte normale dhe dikton prirjen qe edhe te ndertoje nje familje te tipit te tille.

    Une jam pro aktiviteteve homoseksuale te bazuara ne shoqata, publikime, takime, pra ne ektivitete te komunitetit te tyre. Por ata vete duhet qe ne keto aktivitete te njohin faktin qe perbejne devijance dhe te perpiqen me te gjitha menyrat, me aq sa munden ta luftojne homoseksualitetin e tyre, pa urryer veten, pa u ndjere inferiore, pa u ndjere te diskrimnuar pa te drejte.
    Secili ka problemet e veta dhe perpiqet ti rregulloje ato. une psh,jam duhanxhi i rregullt. Ne nje fare menyre une jam pjese e ketij komuniteti dhe si i tille jam shume here me i diskriminuar sesa homoseksualet. Nuk me lejohet te pi duhan ne asnje vend publik,-me te drejte, shume veta me perflasin meqe une pi duhan-dhe kjo shume e drejte, etj. Por une e pranoj qe jam gabim , sjellja ime eshte devijante, megjithesa jo aq shqetesuase sa homoseksualiteti, por ama edhe kjo devijance eshte. Dhe une peripqem me aq sa mund ta luftoj kete difekt qe kam. Psikologjikisht dhe BIOLOGJIKISHT ( na dallim nga homoseksualet) une e kam shume te veshtire te le duahnin. Mund te duket pak qesharak ky krahasim por na vlen si shembull.

    Pra cdo aktivitet i tyre duhet te kete Moton; te gjithe bashke te perpiqemi ta rregullojme kete problem. Ky eshte mendimi im.
    Nuk pajtohem me karakterin i levizjes homoseksuale, ai synon ta paraqese kete fenomen si dicka normale, si nje fenomen moralisht te justikuar, perpiqet ta shkarkoje individin nga pergjegjesia per ta luftuar homoseksalitetin si nje sjellje devijante qe eshte.
    Edhe ne shkrimet e tua BEKIM, shoh nje fryme te tille, per mua je gabim.

    Por, une vete jam sinqerisht shume i hapur per te ndihmuar mesa te mundem ne kete drejtim. Une vete mundohem te jem sa me shume tolerant, por nese akte qe cenojne integritetin tim, te familjes time dhe te shoqerise ne pergjithesi , do ti luftoj me te gjitha menyrat civile.

  14. #54
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210

    pjeserisht pajtohem me mendimin tuaj i nderuar Armandovranari

    Une jam pro aktiviteteve homoseksuale te bazuara ne shoqata, publikime, takime, pra ne ektivitete te komunitetit te tyre. Por ata vete duhet qe ne keto aktivitete te njohin faktin qe perbejne devijance dhe te perpiqen me te gjitha menyrat, me aq sa munden ta luftojne homoseksualitetin e tyre, pa urryer veten, pa u ndjere inferiore, pa u ndjere te diskrimnuar pa te drejte.
    une ne postimet e mia me larte kam postuar edhe ate se homoseksualet me menyra psikologjike apo dicka tjeter,disa prej tyre munden me ndryshuar orientimin seksual,por disa dhe jo. tek dikush eshte e mundeshme kjo e tek dikush jo. une sipas mendimit tim,duke u bazuar ne ate se njoh disa shoke qe jane homoseksual, ata ngadonjeher disa prej tyre nuk duan qe edhe ponese do te jet e mundeshme dalja haptazi ato thojne: "per vete une nuk do te kisha mbeshtetur kete gje edhe pse jam homoseksual". keshtu ata shprehen,por jo te gjith. ka prej atyre qe nuk jetojne me familjet e tyre apo jetojne ne tjeter qytet dhe pa te afermit e tyre. ata jane ne gjendje te bejne ckado vetem e vetem te jene te qete nga homofobet,nga fjalet fyese apo te ngjashme. por nje vyrtit i tyre eshte edhe adaptimi ne situata te ndryshme. per kete shkak edhe ata jane adaptuar dhe do te adaptohen ne lloj-lloj situatash,ne lloj-lloj rethanash e shoqerish te ndryshme.

    dua te them se: ata homoseksual qe jetojne sot ne bote nuk jane te vetmit ata,nuk jane te paret e as te fundit,kane qene dhe jane,do te jene dhe nuk do te zhduken kurr. sic cdo heteroseksual,edhe ata (homoseksualet) kane te drejte te jetojne kudo,sido, dhe te jene ata qe duan.pra ne baze te organizatave te ndryshme ata ua bejne me dije popullates ne gjith boten, qe sejcili prej tyre ti pranoj ashtu sic jane,te kuptojne gjendjen e tyre,ti pranojne ne shoqerine e tyre dhe te jene te barabarte me te gjithe. ata duan te deklarohen se jane ata qe jane,nuk munden te ndryshohen ose te dalin nga lekura e tyre. kerkojne qe ne te kuptojme ata se paku ashtu sic jane as me pak e as me shume. me kete ata do te jene shum te lumtur.

    ky ishte mendimi im. me respekt dhe mirekuptim.
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  15. #55
    i/e regjistruar Maska e leci
    Anėtarėsuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    Goetheanum,Italy
    Postime
    1,742
    Pershendetje Bekim
    Shpresoj te mos kem qene une me pyetjet e mija ironike ,te ken ndezur fitilin e bombes qe kishe brenda teje.
    Sinqerisht u nisa ti lexoj po kur pashe gjatesine e temes u terhoqa mbrapsht.
    Megjithate desha te shpreh kenaqesine time per shkrimet e tua.
    Mendje e hapur,horizonte te hapura dhe mbi te gjitha individ i pershtatshem i shekullit 21.
    Shpresoj qe ti mendosh me te vertete idete e shkrimeve te tua.
    gjithe te mirat
    Quod timor cladis.
    Sed intuitum amet elit vitae est

  16. #56
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210

    shum mire

    Postuar mė parė nga leci
    Pershendetje Bekim
    Shpresoj te mos kem qene une me pyetjet e mija ironike ,te ken ndezur fitilin e bombes qe kishe brenda teje.
    Sinqerisht u nisa ti lexoj po kur pashe gjatesine e temes u terhoqa mbrapsht.
    Megjithate desha te shpreh kenaqesine time per shkrimet e tua.
    Mendje e hapur,horizonte te hapura dhe mbi te gjitha individ i pershtatshem i shekullit 21.
    Shpresoj qe ti mendosh me te vertete idete e shkrimeve te tua.
    gjithe te mirat
    Shpresoj qe ti mendosh me te vertete idete e shkrimeve te tua.
    kjo fjale po me preku pak sikur shkendija prek benzinen. sido qe te jet une po them dhe kete fjal: une i mendoj ideete e shkrimeve te mia.per kete jam i vetedijshem qe bej une. detyra ime eshte per te punuar sa me teper dhe pa asnje fitimi prej askut qe te mundohemi t'ua ngulitim ne mendje homofobeve (personave qe kane urejtje ndaj homoseksualeve) qe homoseksualiteti nuk eshte semundje,nuk eshte cthurje,nuk eshte as cregullim psiqik,as dicka tjeter qe dikush homoseksualet i quan me ndonje emer qe nuk ka kuptim si 'pedera", "pederasta", e te tjere,por kjo eshte nje gje qe duhet pranuar si fenomen qe ekziston dhe qe nuk mund te ndryshohet.pra duhet me u pajtuar me realitetin qe ekziston ne kete rruzull Tokesor. une jam vertet i ri dhe dikush mund te thote se une mundohem apo kam qelluimin qe te shthur rinine shqiptare,apo qellim tjeter,por une kam guximin qe me cdo kusht qe shqipratet ne diaspore,ja une me disa te tjeter mundohemi per shqiptaret,dikush tjeter per maqedonasit ne maqedoni pasi qe ne bashkepunojme me ta nepermes organizatave per mbrojtjen dhe sigurimin e homoseksualeve ne maqedoni.bashkepunojme dhe me gjith organizatat te themi ne fjal, vetem e vetem qe populli shqiptar te kutoj gjendje e homoseksualeve,jo per dicka tjeter te keqe por per ti pranuar ata ashtu sic jane,as me shum e as me pak.me kete do te jene shum te lumtur ata. pra ne lidhje me kete ju mund te lexoni postimin 8 te temes http://www.forumishqiptar.com/showth...0&pagenumber=3 dhe njekohesisht do te mund te lexoni dhe kete teme,edhe pse ka dhe disa tema tjera ne kete forum lidhur me homoseksualitetin dhe homoseksualizmin (duhet me dalluar keto dy nocione). shpresoj se operatoret nuk do ta fshijnenkete postim pasiqe kjo eshte edhe si pergjigje ose nje koment lidhur me citatin me lart.

    me mirekuptim.
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  17. #57
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    une perseri aneytareve te forumit iu deshiroj komentim te sukseshem dhe nuk dua qe me keto postime te mia te blokohen apo te hamenden,perseri mund te vazhdonmi komentimin tuaj pasi shoh se jkoheve te fundit kuir ka keshtru pergjigje te vertetuara ne keto menyra qe cituara me larte,sikur ngec komentimi.

    me sepsekt !
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

  18. #58
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    24-07-2003
    Postime
    85
    Bekim ma ke cituar nje pyetje dhe po te saktesoj se fjalet e perdorura jane marre nga fjalori i gjuhes shqipe.

    Une e di qe fjala pederast eshte e huazuar ne shqipe sepse ne fakt ne gjuhen e perditeshme shqipe i thone "b.th.q.r."

    Tani une kam pyetur se dua t'a njoh problemin sepse gjate gjithe jetes sime qofte shkollore, qofte ne pune s'kam hasur qofte edhe nje rast te vetem te ketij fenomeni ne meshkuj lere qe per femrat as nuk di te kete ndonje fjale sinonim i "lesbike" ne shqip.

    Dmth ky fenomen ka qene inekzistent saqe as fjale ska ne shqip per te. Po te kishte qene se ekzistonte nje fenomen i tille do kishte edhe fjale perkatese.

    Mbase nuk i di te gjitha fjalet e gjuhes shqipe.

    Prandaj kam hyre tek ky forumi qe te mesoj.

    Po qe se di ndonje fjale shqip per fenomenin "lesbike" ma thuaj qe t'a mesoj edhe nje gje te re nga shqipja qe nuk e kam ditur me pare.
    You got to be Albanian to get a real tan!

  19. #59
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    24-07-2003
    Postime
    85
    Isha tek ky web site www.avert.org ku kishte plot statistika edhe mbi sasine e evidentuar te te semureve me SIDA madje edhe sipas mardhenies seksuale.

    Ky paragraf nuk eshte shume i qarte per mua.

    What is clear is that people's behaviour is influenced by their family environment, their experiences and their sense of themselves. Beliefs about sex are initially shaped by family values. Later on these beliefs may be shaped by pleasant and unpleasant experiences of sex and also shape their choice of activities and partners. Throughout their life a person's sense of who and what they are has a strong impact on their sexual development and experience.


    Nje interpretim ne shqip eshte ky:


    Ajo qe eshte e qarte eshte se sjella e njerezve influencohet nga mjedisi i familjes se tyre, perjetimet e tyre dhe kuptimi mbi vetveten. Besimet mbi seksin formohen fillimisht nga vlerat e familjes. Me vone keto besime mundet qe te konturohen nga perjetimet e kendeshme apo te pakendeshme te seksit dhe gjithashtu konturojne zgjedhjen e tyre mbi aktivitetet dhe partneret. Pergjate jetes se tyre ndjesia e personit se kush dhe c'fare ata jane ka nje goditje te fuqishme mbi zhvillimin dhe perjetimin e tyre seksual.


    Si duhet t'a kuptoj te shprehurin e mesiperm?

  20. #60
    i/e regjistruar Maska e Bekim Ismaili
    Anėtarėsuar
    09-09-2002
    Vendndodhja
    tetove
    Postime
    210
    Ajo qe eshte e qarte eshte se sjella e njerezve influencohet nga mjedisi i familjes se tyre, perjetimet e tyre dhe kuptimi mbi vetveten. Besimet mbi seksin formohen fillimisht nga vlerat e familjes. Me vone keto besime mundet qe te konturohen nga perjetimet e kendeshme apo te pakendeshme te seksit dhe gjithashtu konturojne zgjedhjen e tyre mbi aktivitetet dhe partneret. Pergjate jetes se tyre ndjesia e personit se kush dhe c'fare ata jane ka nje goditje te fuqishme mbi zhvillimin dhe perjetimin e tyre seksual.

    aty ku thuhet se Besimet mbi seksin formohen fillimisht nga vlerat e familjes. une me kete nuk pajtohem assesi! besimet mbi seksin nuk formohen fillimisht nga vlerat e familjes. kjo eshte me se e qarte duke u mbeshtetur ne faktin se familja asnjeher nuk fol ose bisedon me femijun e tij/saj per seksin ose dashurine duke pasur parasyshe seksin ose mardheniet mes dy personave ose me sakt per dashurine femiut te ty/saj. kjo nuk eshte e myundeshme qe te flitet drejtpersedrejti ne fam,ilje dhe qe femiju i tyre te mare nje kulture seksuale ne fjale ose te ngjashme.Me vone keto besime mundet qe te konturohen nga perjetimet e kendeshme apo te pakendeshme te seksit dhe gjithashtu konturojne zgjedhjen e tyre mbi aktivitetet dhe partneret. ketu nenkuptohet ajo se perjetimet e kendeshme apo te pakendeshme te seksit mund te sjlellin orientimin seksual te padeshiruar ??? JO asesi,duke mar nje shembull,ne moshen e adoleshences,ketro te fundit mendojne se "cdo gje qe fluturon dhe hahet" ??? jo nuk eshte e mundeshme kjo.ajo eshte natyrore kur njeriu ne kete moshe e kupton orientimin seksual,mundohet te tregohet 0para shoqerise ..., nje djal fillon te mendoj per nje femer e ndonje djakl tjeter sigurisht fillon te mendoj per nje djal.dhe e njejta ehste dhe tek vajzat. ku ishte fjala te perjetimet e kendeshme,ketu mund te themi se mund te ndodhin gjera te tilla qe te ket mardhenie te dhunshme. e kemi te qarte se kjo ndodh tek vajzat ne moshen e adoleshences,por e njejta kohen e fundit mer hov dhe tek djemt.eshte e vertet kjo sepse ka ndodhur,ndodh dhe do te ndodh dhe me tej.por per gjith kete nuk ka asnje faj familja,e as qe mund te nderhyje ne orientimin seksual te femijes se tyre.pra familja nuk ka asnjelidhje me kete pune per femijun e tyre.familja ka obligim qe te edukoje femijun e tyre qe ai femije te mare nje kulture familiare te mire,kulture fetare dhe shoqerore.te kujdeset se pari per veten,per familjen e vet,prinderit dhe femijet,e pastaj dhje per shoqerine,pasiqe nese nuk je per vete nyuk mund te jesh per askend. pra familja nuk mund te te mesoj djalin e vet se mos te ket seks me nje dhjal tjeter apo vajzen e saj me nej vajz tejeter.kjo tingellon shum palodhje ne vesh.pra familja eshte e pafajshme ne kete situate.
    -Nga vij une? -Ku gjendem une? -Ku shkoj une? -Kush jam une? -Kush dua te jem une? ...

Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •