Pikëpamjet e amerikanëve për kompanitë teknologjike

Shumica mendojnë se kompanitë e mediave sociale kanë shumë ndikim në politikë dhe censurojnë pikëpamjet politike që ata kundërshtojnë – të dyja ndjenjat po rriten në mesin e demokratëve

NGA MONICA ANDERSON

Shumica e amerikanëve janë të kujdesshëm për rolin e mediave sociale në politikë dhe ndikimin e saj të përgjithshëm në vend, dhe këto shqetësime po rriten në mesin e demokratëve, sipas një sondazhi të ri të Qendrës Kërkimore Pew me të rriturit amerikanë. Megjithatë, republikanët dallohen në disa masa, me shumicën që besojnë se kompanitë e mëdha të teknologjisë janë të njëanshme ndaj liberalëve.

Sondazhi ynë pyeti amerikanët për tre fusha kryesore: Ndikimi i mediave sociale në politikë dhe në vend | Censura politike dhe paragjykimi në Big Tech | Rregullimi qeveritar i kompanive teknologjike

Ndikimi i mediave sociale në politikë dhe në vend

Që nga viti 2020, më shumë amerikanë – veçanërisht demokratë – besojnë se kompanitë e mediave sociale kanë shumë pushtet politik. Afërsisht tetë në dhjetë amerikanë (78%) thonë se këto kompani kanë shumë pushtet dhe ndikim në politikë sot, sipas një sondazhi të ri të Qendrës Kërkimore Pew me 10,133 të rritur amerikanë të kryer nga 7-11 shkurt 2024. Kjo është rritur nga 72 % në 2020.

Një tjetër 16% thonë se këto faqe kanë sasinë e duhur të ndikimit politik, ndërsa vetëm 4% mendojnë se nuk kanë fuqi të mjaftueshme.

Pikëpamjet sipas partisë

Republikanët dhe të pavarurit që anojnë nga Partia Republikane (84%) kanë më shumë gjasa se demokratët dhe ata demokratë (74%) të mendojnë se këto kompani kanë shumë pushtet politik. Dhe ndërsa opinionet e republikanëve kanë ndryshuar pak që nga viti 2020, kjo pikëpamje është bërë më e zakonshme në mesin e demokratëve gjatë katër viteve të fundit: 74% e demokratëve besojnë se kompanitë e mediave sociale kanë shumë pushtet dhe ndikim në politikë, nga 63% në 2020.

Emri:  PI_2024.04.29_views-of-tech-companies_0-01.jpg

Shikime: 51

Madhësia:  47.4 KB

Çfarë ndikimi kanë mediat sociale në vend?

Amerikanët kanë shumë më tepër gjasa të thonë se media sociale ka një ndikim negativ dhe jo pozitiv në vend. Afërsisht dy të tretat (64%) mendojnë se media sociale ka një efekt kryesisht negativ në mënyrën se si po shkojnë gjërat në vend sot.

Vetëm 10% i përshkruajnë mediat sociale se kanë një ndikim kryesisht pozitiv në vend. Dhe rreth një e katërta thonë se këto faqe nuk kanë as një efekt pozitiv dhe as negativ.

Këto shifra të përgjithshme janë pothuajse identike me ato që zbuloi Qendra në vitin 2020 . Për shembull, pjesa e amerikanëve që e shohin ndikimin e mediave sociale në vend si kryesisht negative ka mbetur në 64%.

Pikëpamjet sipas partisë

Shumica në të dyja partitë politike e shohin negativisht ndikimin e mediave sociale në vend, megjithëse republikanët mbeten më të kujdesshëm se demokratët (71% kundrejt 59%). Thënë kështu, një numër në rritje i demokratëve besojnë se këto platforma kanë një ndikim kryesisht të keq në vend, duke u rritur në 59% në sondazhin tonë aktual, nga 53% në 2020.

Për krahasim, pjesa e republikanëve që thonë se media sociale ndikon negativisht në mënyrën se si po shkojnë gjërat në vend ka rënë nga 78% në 2020 në 71% sot.

Emri:  PI_2024.04.29_views-of-tech-companies_0-02.jpg

Shikime: 50

Madhësia:  49.6 KB

Censura politike dhe paragjykimi në Big Tech

Ndërsa media sociale është bërë një mënyrë kyçe në të cilën njerëzit ndajnë lajme dhe informacione, disa ligjvënës dhe komentues – veçanërisht konservatorët – kanë shprehur shqetësime se këto kompani janë të njëanshme politikisht dhe kufizojnë lirinë e fjalës .

Sondazhi ynë zbulon se shumica e amerikanëve mendojnë se faqet e mediave sociale censurojnë në mënyrë aktive pikëpamjet politike me të cilat ata nuk pajtohen. Afërsisht tetë në dhjetë të rritur në SHBA (83%) thonë se është shumë ose disi e mundshme që këto platforma të censurojnë qëllimisht pikëpamjet politike që ata i konsiderojnë të pakëndshme, nga 77% në 2022. Vetëm 17% në sondazhin aktual mendojnë se kjo nuk ka të ngjarë të jetë kështu. .

Pikëpamjet sipas partisë

Shumica në të dyja partitë besojnë se censura politike ka të ngjarë të ndodhë në mediat sociale, por më shumë republikanë kanë këtë pikëpamje. Plot 93% e republikanëve thonë se ka të ngjarë që faqet e mediave sociale të censurojnë qëllimisht pikëpamjet politike që ata i konsiderojnë të pakëndshme, duke përfshirë 66% që thonë se kjo ka shumë të ngjarë të ndodhë.

Për krahasim, 74% e demokratëve mendojnë se kjo ka të ngjarë të ndodhë, me 25% që thonë se ka një mundësi të madhe që kjo të ndodhë.

Pikëpamjet e republikanëve kanë mbetur të qëndrueshme që nga viti 2022. Por pjesa e demokratëve që mendojnë se ka të ngjarë që faqet e mediave sociale të censurojnë qëllimisht pikëpamjet politike që ata kundërshtojnë po rritet – 74% e thonë këtë sot, nga 66% dy vjet më parë.

A kanë kompanitë e mëdha të teknologjisë paragjykime liberale apo konservatore?
Në përgjithësi, amerikanët kanë më shumë gjasa të mendojnë se kompanitë e Big Tech mbështesin pikëpamjet e liberalëve ndaj konservatorëve sesa anasjelltas. Më shumë se katër në dhjetë të rritur në SHBA (44%) mendojnë se kompanitë kryesore të teknologjisë mbështesin pikëpamjet e liberalëve ndaj konservatorëve. Shumë më pak - 15% - thonë se këto kompani mbështesin pikëpamjet konservatore ndaj atyre liberale. Megjithatë, një pjesë e konsiderueshme (37%) mendon se kjo industri vlerëson njësoj pikëpamjet konservatore dhe liberale.

Emri:  PI_2024.04.29_views-of-tech-companies_0-03.jpg

Shikime: 49

Madhësia:  60.0 KB

Pikëpamjet sipas partisë

Republikanët besojnë gjerësisht se kompanitë e mëdha të teknologjisë kanë një paragjykim pro-liberal. Plot 71% e republikanëve thonë se kompanitë e mëdha të teknologjisë mbështesin pikëpamjet e liberalëve ndaj konservatorëve. Aksione shumë më të vogla besojnë se këto kompani mbështesin pikëpamjet e liberalëve dhe konservatorëve në mënyrë të barabartë (22%) ose favorizojnë besimet konservatore mbi ato liberale (6%).

Në të kundërt, pikëpamja më e zakonshme midis demokratëve është se kompanitë e teknologjisë mbështesin pikëpamjet e konservatorëve dhe liberalëve në mënyrë të barabartë, me 50% që e thonë këtë. Përafërsisht një e katërta e demokratëve thonë se këto kompani favorizojnë pikëpamjet e konservatorëve mbi liberalët (25%) ose të liberalëve mbi konservatorët (22%).

Ndërsa ka pasur pak ndryshime në pikëpamje që nga viti 2022, ka disa dallime kur krahasojmë pikëpamjet e sotme me ato në 2018, kur filluam të bënim këto pyetje.

Gjatë gjashtë viteve të fundit, një pjesë në rritje e republikanëve thonë se kompanitë e mëdha të teknologjisë favorizojnë pikëpamjet liberale sesa ato konservatore (71% sot kundrejt 64% në 2018), ndërsa më shumë demokratë sot se në të kaluarën mendojnë se këto kompani mbështesin pikëpamjet konservatore më shumë se ato liberale (25% sot kundrejt 16% në 2018).

Rregullimi qeveritar i kompanive teknologjike

Emri:  PI_2024.04.29_views-of-tech-companies_0-04.jpg

Shikime: 48

Madhësia:  55.3 KB

Mes shqetësimeve për fjalën e lirë, ndikimin e mediave sociale tek të rinjtë dhe terrenin e afërt të inteligjencës artificiale , ligjvënësit dhe avokatët në të dy anët e rrugës politike kanë shtyrë për më shumë mbikëqyrje qeveritare të industrisë së teknologjisë.

Por ka një debat të gjatë se çfarë roli duhet të luajë qeveria në rregullimin e Big Tech. Ne donim të dinim se ku qëndrojnë amerikanët, si kanë ndryshuar pikëpamjet me kalimin e kohës dhe nëse opinionet ndryshojnë sipas partive.

Amerikanët favorizojnë më shumë sesa më pak rregullimin e kompanive Big Tech. Kur u pyetën nëse qeveria duhet të rregullojë kompanitë kryesore të teknologjisë më shumë, më pak apo në nivelin aktual, 51% besojnë se këto kompani duhet të rregullohen më shumë se sa janë tani. Shumë më pak – 16% – mendojnë se duhet të rregullohen më pak se sa janë tani.

Megjithatë, 31% thonë se niveli i tyre aktual i rregullimit duhet të qëndrojë i njëjtë.

Mbështetja për më shumë rregullime qeveritare të kompanive të teknologjisë është identike me atë që ishte në 2018. Mbështetja për më shumë rregullime është rritur dhe rënë disi gjatë gjashtë viteve të fundit, duke filluar nga 44% në 2022 në 56% në 2021. Pjesa e amerikanëve që mendojnë këto kompani duhet të rregullohen më shumë se sa janë tani është identike me atë që ka gjetur Qendra në vitin 2018, kur kemi bërë pyetjen për herë të parë. Në të njëjtën kohë, pjesa që thonë se duhet të ketë më pak rregullime është rritur nga 9% në 2018 në 16% sot.

Emri:  PI_2024.04.29_views-of-tech-companies_0-05.jpg

Shikime: 49

Madhësia:  42.0 KB

Pikëpamjet sipas partisë

Demokratët janë më mbështetës për rritjen e mbikëqyrjes qeveritare të kompanive të teknologjisë sesa republikanët. Gjashtë në dhjetë demokratë thonë se qeveria duhet të rregullojë kompanitë kryesore të teknologjisë më shumë se sa është tani, krahasuar me 45% të republikanëve.

Emri:  PI_2024.04.29_views-of-tech-companies_0-06.jpg

Shikime: 50

Madhësia:  45.1 KB

Hendeku partizan midis demokratëve dhe republikanëve është i ngjashëm me atë të vitit 2022. Por këto dallime nuk kanë qenë gjithmonë të mëdha. Për shembull, pjesë të ngjashme të republikanëve (48%) dhe demokratëve (46%) favorizuan më shumë rregullime të kompanive të teknologjisë në vitin 2020.

Burimi: Pew Research