Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,545
    Postimet në Bllog
    18

    Ekspertët: Nuk ka mashtrim më të madh se sa pretendimi se niveli i CO2 në atmosferë dëmton klimën!

    Shkencëtarët e klimës thonë se ne duhet të përqafojmë nivele më të larta të CO2

    Ndërsa qeveritë derdhin miliarda dollarë për të ulur emetimet e CO2, disa ekspertë të klimës thonë se CO2 është thelbësor dhe nivelet më të larta nuk janë problem.

    Emri:  Screenshot 2024-04-14 at 11.38.16 PM.jpg

Shikime: 27

Madhësia:  42.7 KB
    (Ilustrim nga The Epoch Times, Shutterstock)

    Nga Katie Spence

    30 dhjetor 2023

    Toka ka hyrë në "territor të paeksploruar" dhe jeta është "nën rrethim". Publiku nuk e ka dëgjuar këtë mesazh, dhe tani, "koha ka mbaruar", sipas një raporti të fundit nga BioScience të Oxford Academics.

    Autorët e raportit shkruajnë se katalizatori pas paralajmërimeve të tmerrshme është përqendrimi i përshkallëzuar i dioksidit të karbonit (CO2).

    Autorët thanë se për të shpëtuar atë që ka mbetur, është i nevojshëm një largim më i shpejtë i naftës, qymyrit dhe lëndëve djegëse të tjera fosile. Dështimi mund të shkaktojë mungesë uji dhe ushqimi, plus nxehtësia ekstreme, për një të tretën deri në gjysmën e popullsisë së botës.

    Mesazhi është i ngjashëm me atë të Kombeve të Bashkuara, SHBA. Presidenti Joe Biden, Forumi Ekonomik Botëror dhe liderë të panumërt qeveritarë: përqendrimet e CO2 janë shumë të larta dhe djegia e vazhdueshme e lëndëve djegëse fosile, të cilat çlirojnë CO2, do të shkaktojnë vdekjen e njerëzve.

    Kështu, OKB-ja. deklaron se është e nevojshme të shpenzohen triliona dollarë të taksapaguesve për "iniciativa miqësore ndaj klimës" si energjia e erës dhe diellit dhe për të ngrënë më pak mish, dhe administrata Biden ka bërë thirrje për një kalim të plotë drejt automjeteve elektrike.

    Megjithatë, jo të gjithë shkencëtarët e ndajnë këtë pikëpamje.

    Sipas Patrick Moore, kryetar dhe shkencëtar kryesor i Ecosense Environmental dhe bashkëthemelues i organizatës mjedisore Greenpeace, mesazhet e ndryshimeve klimatike nuk janë të bazuara në fakt.

    “E gjithë kjo është një mashtrim total,” tha zoti Moore. "Në fakt nuk ka asnjë provë shkencore që CO2 është përgjegjës për ndryshimet klimatike gjatë shekujve."

    Z. Moore tha se gjatë dekadave të fundit, mesazhi i klimës ka ndryshuar vazhdimisht; fillimisht, ishte ftohja globale, pastaj ngrohja globale, pastaj ndryshimi i klimës dhe tani, është moti katastrofik.

    “Ata thonë se të gjitha tornadot, të gjitha uraganet, të gjitha përmbytjet dhe të gjitha valët e të nxehtit janë shkaktuar të gjitha nga CO2. Kjo është një gënjeshtër. ... Ne jemi pjesë e ciklit,” tha ai.

    “Nuk kemi nevojë për CO2. Për ne, është një produkt i mbeturinave - ne kemi nevojë për oksigjen. Por bimët janë ato që krijuan oksigjenin për ne dhe ne po e kthejmë CO2 për ta.”

    Ai tha se djegia e lëndëve djegëse fosile - të cilat lëshojnë CO2 - është një gjë e mirë për jetën e bimëve.

    "Ne jemi duke e rimbushur atmosferën me CO2 deri në një nivel që është shumë më përçues për jetën dhe rritjen e bimëve, në veçanti."

    Vdekjet e lidhura me motin dhe katastrofat klimatike në fakt kanë rënë "në mënyrë të shpejtë" me kalimin e viteve, sipas John Christy, një klimatolog dhe profesor i shkencës atmosferike në Universitetin e Alabamës në Huntsville dhe drejtor i Qendrës së Shkencës së Sistemit të Tokës.

    Emri:  Screenshot 2024-04-14 at 11.41.26 PM.jpg

Shikime: 28

Madhësia:  57.8 KB
    Kujdestari i lojërave Simba Marozva heq një tufë nga një elefant i dekompozuar, i cili vdiq në një thatësirë ​​në Parkun Kombëtar Hwange në Hwange, Zimbabve veriore, më 16 dhjetor 2023. (Zinyange Auntony/AFP nëpërmjet Getty Images)

    Në vitin 1925, kishte një mesatare prej 484,880 vdekjesh të lidhura me klimën në mbarë botën, sipas Human Progress. Që atëherë, është ulur në mënyrë të vazhdueshme, me raportin e fundit, nga viti 2020, që tregon se kishte një mesatare prej 14,893 vdekjesh të lidhura me klimën në mbarë botën.

    “CO2 është portretizuar tani si shkaku i motit të dëmshëm ekstrem. Hulumtimi ynë tregon se këto ekstreme nuk po bëhen më intensive apo të shpeshta,” tha zoti Christy për The Epoch Times. "Kështu, CO2 nuk mund të jetë shkaku i diçkaje që nuk ndodh."

    OKB-ja po planifikon që vendet të ulin emetimet sa më afër zeros deri në vitin 2050.

    Plani është "vetëvrasje kolektive", sipas Malgosia Askanas, një bashkëpunëtore e lartë e kërkimit dhe zhvillimit në Institutin e Kërkimeve të Biofizikës Aurora.

    Zonja Askanas tha se shqetësimi për CO2 nuk bazohet në shkencë.

    “Filloi me histerinë e Epokës së Re të Akullnajave dhe një raport pak të njohur të CIA-s në 1974 që pretendonte se një ndryshim i madh klimatik po ndodhte,” tha ajo.

    "Më vonë, alarmizmi i 'ftohjes globale' u shndërrua në të kundërtën e tij, duke përdorur nocionin e rremë të ngrohjes globale për shkak të CO2 të tepërt - që kimikisht është një gënjeshtër."


    Dioksidi i karbonit dhe jeta

    Z. Christy tha se klima e tokës ka "ndryshueshmëri të jashtëzakonshme natyrore" dhe se aktualisht është në një fazë të ngrohjes graduale.

    “CO2 është demonizuar në mënyrë të padrejtë sepse është në fakt ushqim bimor në formën e tij atmosferike dhe është pasojë e gjenerimit të energjisë me bazë karboni, e cila padyshim përmirëson jetën në mbarë botën”, tha ai.

    Ai e quan CO2 "monedha e jetës".

    "Në epokat e kaluara, kishte shumë herë më shumë nivele të CO2 në atmosferë sesa sot."

    Z. Moore tregoi një grafik që tregon CO2 dhe temperaturën gjatë 500 milionë viteve të fundit.

    “Është shumë e qartë se CO2 dhe temperatura kanë qenë jashtë sinkronizimit më shpesh sesa kanë qenë të sinkronizuara,” tha ai. "Kjo pak a shumë mohon të gjithë idenë se ka një shkak-pasojë të drejtpërdrejtë që po ndodh atje."

    Emri:  Screenshot 2024-04-14 at 11.43.51 PM.jpg

Shikime: 30

Madhësia:  55.6 KB
    Takuya Sato kontrollon bimët e reja të trëndafilave nën kanalet që lëshojnë CO2 në një serë në Rokkasho, Japoni, më 9 qershor 2008. (Toru Yamanaka/AFP nëpërmjet Getty Images)

    Zoti Moore tha se përqendrimet aktuale të CO2 janë "historikisht të ulëta".

    “Duke u kthyer 150 milionë vjet më parë, CO2 ishte diku midis 2,000 dhe 2,500 pjesë për milion (ppm),” tha ai.

    Në përgjithësi, CO2 atmosferik është i ulët (rreth 180 ppm) gjatë periudhave akullnajore dhe më i lartë gjatë periudhave ndërglaciale, sipas KB. Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike (IPCC).

    Përpara epokës industriale, rreth vitit 1750, CO2 atmosferik ishte rreth 280 ppm për disa mijëra vjet, thotë IPCC.

    Niveli aktual i pikut në atmosferë është rreth 420 pjesë për milion (ppm), sipas të dhënave të vitit 2021 nga NOAA Research.

    Z. Moore tha se kjo është një gjë e mirë dhe se shtytja për CO2 neto zero është një politikë katastrofike. Çdo gjë nën 150 ppm është "niveli i urisë" për shumicën e specieve bimore.

    “CO2 është vetëm tani në 0.042 për qind të atmosferës. Dhe fakti i çështjes është se bimët do të preferonin midis 1500 dhe 2000 ppm për rritje optimale,” tha zoti Moore.

    “Kultivuesit e serave komerciale në mbarë botën e rrisin qëllimisht nivelin e CO2 në serrat e tyre në mes 800 dhe 1200 ppm. Në të vërtetë, është rreth 2000 ku jeni në nivelin optimal për pemët dhe bimët, në përgjithësi.”

    Patrick Hunt, president i Realistëve të Klimës së Kolumbisë Britanike, tha se njerëzit në përgjithësi nuk e kuptojnë CO2.

    "Atyre u është thënë se një Tokë më e ngrohtë është e keqe, megjithëse provat tregojnë se kjo është e gabuar," tha ai për The Epoch Times. “Në epokën e errët, ishte më ftohtë. Ishte më e ftohtë dhe jo aq e rehatshme të jetosh gjatë Epokës së Vogël të Akullit.

    "Por gjatë periudhës së ngrohjes mesjetare, ata kishin mjaftueshëm para për të ndërtuar katedrale."

    Emri:  Screenshot 2024-04-14 at 11.45.42 PM.jpg

Shikime: 27

Madhësia:  30.8 KB
    Një buldozer vepron në majë të një grumbulli qymyrguri në terminalin e degës CCI Energy Slones në Shelbiana, Ky, më 3 qershor 2014. (Luke Sharrett/Getty Images)

    Zoti Hunt tha se biomasa, ose rritja e bimëve, në tokë është rritur me 20 për qind gjatë 40 viteve të fundit, "dhe 70 për qind e asaj rritjeje prej 20 për qind i atribuohet CO2".

    Në vitin 2018, NASA publikoi një raport që tregonte se "gjelbërimi" i Tokës po rritej, gjë që tregoi se shëndeti i pyjeve, kullotave dhe fermave ishte më i fortë.

    “Është ironike që emetimet e njëjta të karbonit që janë përgjegjëse për ndryshimet e dëmshme në klimë po fekondojnë gjithashtu rritjen e bimëve, e cila nga ana tjetër po moderon disi ngrohjen globale,” tha bashkëautori i raportit, Jarle Bjerke i Institutit Norvegjez për Kërkimin e Natyrës.

    Hartat e mëvonshme kanë vazhduar të tregojnë rritje të "gjelbërimit" të Tokës.


    Temperatura dhe CO2 si një e mirë neto

    Që nga viti 1950, emetimet e CO2 nga njerëzit janë rritur "në mënyrë eksponenciale", tha zoti Moore, por temperatura nuk është përgjigjur në të njëjtën mënyrë.

    “Nuk ka asnjë mënyrë që mund të jetë një marrëdhënie shkak-pasojë. Shkaku supozohet të jetë CO2. Por nëse CO2 do të ishte përgjegjës për ngrohjen, do të ishte ngrohur më shumë se sa është”, tha ai.

    Lëvizja kryesore globale kundër rritjes së temperaturës është Marrëveshja e Parisit e OKB-së, një traktat ndërkombëtar ligjërisht i detyrueshëm për "reduktimin e ndjeshëm të emetimeve globale të gazeve serrë" në mënyrë që të kufizojë rritjen e temperaturës globale në 1.5 gradë C mbi nivelet para-industriale.

    Emri:  Screenshot 2024-04-14 at 11.47.17 PM.jpg

Shikime: 27

Madhësia:  46.4 KB
    Temperatura e sipërfaqes globale nga 65 milion YBP që tregon tendencën kryesore të ftohjes gjatë 50 milion viteve të fundit. Ndërsa polet ishin dukshëm më të ngrohta se sa janë sot, kishte shumë më pak ngrohje në tropikët, të cilët mbetën të banueshëm në të gjithë. Toka është tani në një nga periudhat më të ftohta gjatë 600 milionë viteve të fundit. (Me mirësjellje të Dr. Patrick Moore)

    Marrëveshja u miratua në vitin 2016 dhe më shumë se 195 vende kanë hyrë në të. Presidenti Donald Trump i tërhoqi Shtetet e Bashkuara nga marrëveshja në qershor 2017.

    “Marrëveshja e Parisit për Klimën është thjesht shembulli i fundit i hyrjes së Uashingtonit në një marrëveshje që i vë në disavantazh Shtetet e Bashkuara për përfitimin ekskluziv të vendeve të tjera, duke i lënë ... taksapaguesit të thithin koston në kushtet e vendeve të humbura, pagave më të ulëta, fabrikave të mbyllura, dhe zvogëloi ndjeshëm prodhimin ekonomik”, tha Presidenti Trump në atë kohë.

    Presidenti Biden iu bashkua marrëveshjes në ditën e tij të parë në detyrë, 20 janar 2021. Shtëpia e Bardhë tha se "kriza klimatike" është një nga "katër krizat" që administrata do të fokusohej në adresimin dhe se ribashkimi në marrëveshje ishte një gjë e rëndësishme. mënyrë për ta bërë këtë.

    Zoti Moore tha se kufiri prej 1.5 gradë Celsius i vendosur nga Marrëveshja e Parisit është "plehra".

    “Kjo 1.5 gradë që do të shkatërrojë të gjithë Tokën? Toka ka qenë më shumë se 1.5 gradë më e ngrohtë gjatë pjesës më të madhe të historisë së saj”, tha ai.

    “Ndodh që jemi në një krizë ngrohjeje që tani quhet Periudha e ngrohtë moderne. Por Periudha e Ngrohtë Moderne po del nga Epoka e Vogël e Akullnajave, e cila arriti kulmin rreth vitit 1600 – shumë kohë përpara se të fillonim përdorimin e lëndëve djegëse fosile.”

    një punim të rishikuar nga kolegët e tij, z. Moore shkroi se, sipas 800,000 viteve të modeleve historike, një periudhë e madhe akullnajash do të kishte ndodhur nëse njerëzit nuk do të kishin shkaktuar një rritje të CO2.

    Emri:  Screenshot 2024-04-14 at 11.48.40 PM.jpg

Shikime: 27

Madhësia:  48.9 KB
    Fshatarët përdorin pusin e tyre të ri të ndërtuar nga Water Wells për Afrikën në fshatin Khobwe 2, Malavi, më 6 korrik 2021. (John Fredricks/The Epoch Times)

    Z. Christy tha se CO2 shtesë mund të shtyjë epokën e ardhshme të akullit, por jo shumë.

    "Unë dyshoj se CO2 ka një përfitim neto kur peshoni avantazhet e energjisë dhe produkteve me bazë karboni në krahasim me të jetuarit pa këtë energji ose këto produkte," tha ai. “Kam jetuar në Afrikë dhe mund t'ju siguroj se, pa energji, jeta është brutale dhe e shkurtër.

    “Përqendrimi i CO2 po rritet sepse njerëzit përdorin karbonin në shumë mënyra për të përmirësuar standardet e jetesës. Përgjigja e sistemit klimatik është graduale dhe, për mendimin tim, plotësisht e menaxhueshme, veçanërisht duke marrë parasysh përfitimet masive për jetën njerëzore që sjell.

    Emri:  Screenshot 2024-04-14 at 11.49.42 PM.jpg

Shikime: 29

Madhësia:  37.2 KB
    Afati kohor gjeologjik: Përqendrimi i CO2 dhe luhatjet e temperaturës. (Me mirësjellje të Dr. Patrick Moore)


    Politika kundrejt shkencës

    Zoti Christy tha se shkenca e klimës është bërë një "shkencë e dështuar" pasi vënia në pikëpyetje e pretendimeve të saj është "dekurajuar apo edhe parandaluar".

    “Kjo është veçanërisht e vërtetë për grupe të caktuara politike dhe për shumicën e mediave që unë shoh.”

    Zonja Askanas e shtyu përsëri konceptin e përhapur gjerësisht se ekziston një konsensus shkencor për "dëmshmërinë e CO2, për prirjen e ngrohjes globale, për rritjen e fatkeqësive natyrore, për shkrirjen e akullit arktik".

    "Këto janë të gjitha dogma të motivuara politikisht që mbështeten nga të dhëna, statistika dhe argumente të pakujdesshme ose të drejtpërdrejta mashtruese," tha ajo, duke thirrur KB. Plani neto-zero "fashist përmes-dhe-përmes".

    Ajo tha se e sheh axhendën e klimës si një mënyrë që qeveritë të fitojnë kontroll të plotë politik.

    Zonja Askanas përshkroi disa zgjidhje klimatike të imponuara nga qeveria, duke përfshirë rregulloret e gjurmës së karbonit, kreditë e karbonit, kostot e transportit në rritje dhe subvencione të mëdha qeveritare për të ashtuquajturat nisma të gjelbra.

    Në buxhetin e tij fiskal 2024, Presidenti Biden përfshiu 52.2 miliardë dollarë në shpenzime diskrecionale "për të trajtuar krizën klimatike", sipas një deklarate të Shtëpisë së Bardhë. Është një rritje prej 10.9 miliardë dollarësh krahasuar me vitin fiskal 2023.

    Emri:  Screenshot 2024-04-14 at 11.51.04 PM.jpg

Shikime: 27

Madhësia:  40.8 KB
    Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare John Kirby (L) dhe sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Karine Jean-Pierre mbërrijnë për konferencën e përditshme në Shtëpinë e Bardhë më 21 dhjetor 2023. (Mandel Ngan/AFP nëpërmjet Getty Images)

    "Si president, unë kam një përgjegjësi të veproj me urgjencë dhe të vendos kur kombi ynë përballet me rrezik të qartë dhe aktual," tha Presidenti Biden më 16 gusht 2023. "Dhe kjo është ajo që ka të bëjë me ndryshimin e klimës. Është fjalë për fjalë, jo figurativisht, një rrezik i qartë dhe i pranishëm.”

    Z. Moore shprehu shqetësim të veçantë për efektin e shpenzimeve në heqjen graduale të lëndëve djegëse fosile në sistemet energjetike.

    “Me erën, nuk mund ta parashikosh shumë larg në të ardhmen, dhe as me diellin, sepse retë do të vijnë. Dhe kështu, ju keni rreth një të tretën e kohës kur ato dy teknologji prodhojnë, "tha ai.

    “Pra, çfarë bëni dy të tretat e tjera të rasteve nëse mbyllni karburantet fosile? Epo, përgjigja e parë do të ishte energjia bërthamore, sepse kjo mund ta bëjë atë. Por jo, ne nuk e duam këtë në Perëndim.”

    Era dhe dielli, tha ai, "nuk janë të realizueshme".

    “Është thjesht një ëndërr e plotë, një vend fantazi. Nuk mund të bëhet.”

    Zonja Askanas ra dakord.

    “Shndërrimi i Tokës në një shkretëtirë me panele diellore dhe gjeneratorë të erës nuk do të sigurojë ende energji të mjaftueshme. Edhe pse mund ta bëjë planetin mjaftueshëm të pajetueshëm, kështu që nuk do të kërkohet energji.”


    Burimi: The Epoch Times
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 15-04-2024 më 00:04

Tema të Ngjashme

  1. Njeriu po ndryshon klimën e planetit Tokë
    Nga kriskulli në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 01-10-2013, 16:47
  2. Arvizu: Kujdes me çështjet etnike, veçanërisht në klimën e zgjedhjeve
    Nga Akili-A në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 24-01-2013, 11:14
  3. Seks falas për pjesëmarrësit e samitit për klimën
    Nga brooklyn2007 në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 09-12-2009, 03:45
  4. Atmosfere X-mas .
    Nga PINK në forumin Albumi fotografik
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 24-12-2008, 23:53
  5. Atmosfere Pashke ne Korce
    Nga Kryeengjelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 11-05-2008, 09:14

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •