Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,460
    Postimet në Bllog
    17

    Kryeministri Kurti: Britania duhet të dërgojë më shumë trupa në Kosovë, serbët gati për sulm

    Kryeministri i Kosovës thotë se Britania duhet të dërgojë më shumë trupa për të mbrojtur vendin pasi ai pretendon se bazat ushtarake serbe janë të pozicionuara për të sulmuar

    - Kryeministri i Kosovës ka kërkuar nga Britania e Madhe që të dërgojë më shumë trupa për arsye sigurie
    - Albin Kurti akuzoi Serbinë se po pret të rimarrë territorin e Kosovës
    - Ai tha se siguria e Kosovës është e lidhur me sigurinë e Perëndimit


    Nga PERKIN AMALARAJ

    Kryeministri i Kosovës i ka bërë thirrje Britanisë së Madhe që të dërgojë më shumë trupa për të mbrojtur kombin e tij, pasi ai pretendon se Serbia është në një pozicion të përsosur për të sulmuar kombin.

    Albin Kurti i tha Telegrafit në një intervistë në zyrën e tij në Prishtinë, kryeqytetin e vendit, se prania 'simbolike' e NATO-s në Kosovë nuk ishte e mjaftueshme për të penguar Beogradin nga pushtimi.

    Vetëm këtë javë, lideri i Serbisë Aleksander Vuçiq la të kuptohet se ai dëshironte të rimarrë Kosovën, duke pretenduar se qeveria e tij do të 'priste momentin më të mirë të mundshëm dhe ne do të shfrytëzojmë mundësinë tonë'.

    Udhëheqësi tha se Britania e Madhe, si anëtare e NATO-s, ka përgjegjësi për të ndihmuar Kosovën.

    Ai tha: “Mbretëria e Bashkuar është pjesë e NATO-s dhe ata veprojnë dhe veprojnë në atë mënyrë. Unë besoj se duhet të ketë më shumë trupa të NATO-s në Kosovë.'

    NATO ka afërsisht 4,000 trupa në Kosovë, të cilët kanë qenë atje që nga vitet 1990 pas shpërthimit të Luftës së Kosovës.

    Emri:  82679465-13218435-image-a-527_1710939257989.jpg

Shikime: 25

Madhësia:  32.6 KB
    Udhëheqësi i Kosovës, Albin Kurti (në foto) i bëri thirrje Mbretërisë së Bashkuar që të sigurojë më shumë trupa

    Emri:  82679469-13218435-image-a-528_1710939264473.jpg

Shikime: 59

Madhësia:  81.8 KB
    Udhëheqësi tha se Britania e Madhe, si anëtare e NATO-s, ka përgjegjësinë për të ndihmuar Kosovën (Image File)

    Emri:  82679471-13218435-image-a-529_1710939268021.jpg

Shikime: 875

Madhësia:  97.5 KB
    Ushtria e Mbretërisë së Bashkuar luajti një rol vendimtar në koalicionin e NATO-s që ndihmoi Kosovën të fitonte pavarësinë e saj (Imazhi i dosjes)

    Ushtria e Mbretërisë së Bashkuar luajti një rol vendimtar në koalicionin e NATO-s që ndihmoi Kosovën të fitonte pavarësinë e saj.

    Dhe Mbretëria e Bashkuar merr pjesë aktive në përpjekjet paqeruajtëse në Kosovë, me 400 trupa që shërbejnë në një kontingjent të përhershëm në vend dhe 45 trupa të tjera britanike janë përfshirë në përpjekjet paqeruajtëse të udhëhequra nga NATO, të cilat ngadalë po fillojnë të mbyllen.

    Në tetor, 200 ushtarë të tjerë britanikë, si dhe qindra automjete, iu bashkuan kontingjentit prej 400 trupash për një stërvitje vjetore stërvitore. Që atëherë ata janë larguar nga rajoni.

    Kurti tha se siguria dhe stabiliteti i Kosovës është i lidhur drejtpërdrejt me sigurinë e Perëndimit, duke pasur parasysh lidhjet e ngushta të Serbisë me Rusinë.

    “Për shkak të kërcënimit që Serbia po na paraqet dhe për shkak të lidhjeve të shumta me Kremlinin, të kemi më shumë kapacitete dhe aftësi për ushtrinë dhe policinë tonë dhe më shumë trupa të NATO-s do të rriste sigurinë e vendit tonë dhe të rajonit. ka thënë Kurti.

    Emri:  82682465-13218435-image-a-530_1710939289568.jpg

Shikime: 25

Madhësia:  55.7 KB
    Mbretëria e Bashkuar merr pjesë aktive në përpjekjet paqeruajtëse në Kosovë (Imazhi i dosjes)

    Emri:  82682467-13218435-image-a-531_1710939293451.jpg

Shikime: 25

Madhësia:  33.9 KB
    Në tetor, 200 ushtarë të tjerë britanikë, si dhe qindra automjete, iu bashkuan kontingjentit prej 400 trupash për një stërvitje vjetore stërvitore.

    “Besoj për aq kohë sa Serbia nuk e njeh Kosovën, përderisa Serbia mban 48 baza operative përpara rreth vendit tonë dhe përderisa Serbia është aleate e ngushtë e Kremlinit, duhet të ketë më shumë kapacitete nga ana jonë dhe më shumë NATO. trupat.'

    Edhe pse Serbia e ka paraqitur zyrtarisht veten si një kandidate për anëtarësim në Bashkimin Evropian, ajo ende ka ruajtur një marrëdhënie me Rusinë, gjë që i ka bërë shtetet në të gjithë Perëndimin të mos jenë rehat.

    Rusia ka mbështetur vazhdimisht kundërshtimin e Serbisë ndaj pavarësisë së Kosovës.

    Një raport i Komisionit Evropian i vitit 2023 zbuloi se Serbia "nuk është lidhur me asnjë masë kufizuese kundër Rusisë, as me shumicën e deklaratave të Përfaqësuesit të Lartë në lidhje me Rusinë dhe Ukrainën".

    Raporti zbuloi gjithashtu se Serbia nuk arriti të mbështesë BE-në në masat ndëshkuese kundër Kinës, Bjellorusisë dhe Iranit gjithashtu.


    Burimi: Daily Mail

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,460
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Kryeministri Kurti: Britania duhet të dërgojë më shumë trupa në Kosovë, serbët gati për sulm

    SHBA shuan spekulimet “Përdorimi i forcës në Kosovë, rrezik për NATO-n”

    Emri:  obrien-1068x590-removebg-preview-1.jpg

Shikime: 8

Madhësia:  41.2 KB

    Një filmim që tregon ushtarët serbë pranë kufirit me Kosovën ka shtuar dozat e pasigurisë për një përsëritje të sulmeve terroriste si ai në Banjskë dhe për kërcënimet që vijnë nga Serbia. Pamjet u publikuan mbrëmjen e të enjtes nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sipas të cilit ushtarët që duken aty janë pjesë e njësive të specializuara të ushtrisë serbe, që ishin afruar pranë fshatit Banjë të Zubin Potokut. Lëvizje të ngjashme kanë ndodhur edhe pranë fshatit Oslarë të Bujanocit.

    Video

    Për ta bërë më të qartë se çfarë domethënie kishin pamjet e ushtarëve në kufi, Kurti citoi një deklaratë të Vuçiçit të pak ditëve më parë, në të cilën presidenti serb shprehej se “Serbia do të presë momentin më të mirë të mundshëm dhe do ta shfrytëzoj mundësinë për të vepruar”.

    I menjëhershëm ishte reagimi i ndihmëssekretarit amerikan të Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, James O’Brien. Sipas zyrtarit amerikan, Shtetet e Bashkuara janë duke i vëzhguar lëvizjet e ushtrisë serbe afër kufirit me Kosovën dhe se ia kanë bërë të ditur Serbisë që përdorimi i forcës do të ishte i papranueshëm.

    “Në Serbi, presidenti [i Serbisë, Aleksandar] Vuçiq e di mirë se çdo përdorim i forcës kundër Kosovës do të ishte i papranueshëm, do të konsiderohej rrezikim i forcave të NATO-s, që janë aty për të mbrojtur popullsinë, shqiptarët dhe serbët. Ai ka thënë se nuk do të ketë përdorim të forcës” ka thënë O’Brien.

    Në Serbi thanë se deklaratat e Kurtit ishin keqinformuese. Një deklaratë e publikuar nga ministria e Mbrojtjes e Serbisë citon kreun e Komisionit për Zbatimin e Marrëveshjes Ushtarako-Teknike, kolonel Zoran Jovanoviq. Sipas tij, lëvizja e trupave ushtarake bëhet në zbatim të marrëveshjeve, por edhe në bashkëpunim me KFOR-in.

    “Përhapja e mashtrimeve dhe dezinformatave, të cilat janë ekspozuar shumë herë deri më tani si gënjeshtra më e zakonshme, janë pjesë e një fushate më të gjerë të Institucioneve të Përkohshme të Vetëqeverisjes në Prishtinë, e cila ka për qëllim ngritjen e tensioneve, mashtrimin e opinionit, krijimin kushte të padurueshme për jetën e serbëve në Kosovë dhe Metohi dhe shmangie nga obligimi i pranuar ndërkombëtarisht”, thekson Jovanoviçi.

    E gjithë situata është qetësuar 24 orë pas publikimit të pamjeve. Kurti tha se nuk ka më lëvizje të ushtarëve serbë pranë kufirit dhe se situata ishte më e qetë. “Nëse dëshiron normalizim të marrëdhënieve, ushtria rri në kazerma dhe jo te kufiri” – ka thënë ai.

    Gjithsesi, reagimi i menjëhershëm i amerikanëve shërben për t’i shuar spekulimet e javëve të fundit, që hedhin idenë se ka një thyerje mes qeverisë së Kosovës dhe SHBA. Shkak për spekulimet janë bërë disa vendime të forta të Albin Kurtit, që janë shoqëruar shpesh me kritika dhe qortime nga zyrtarët amerikanë.

    Hamendësimet morën krahë ditët e fundit nga një deklaratë e ambasadorit të SHBA në Beograd, Kris Hill sipas të cilit për momentin, Serbia ishte një partner më i afërt me NATO-n se Kosova. Edhe O’Brien u tregua i ashpër me Kurtin rreth një muaj më parë, kur tha se “nëse ne nuk trajtohemi si partnerë, edhe ne nuk do ta trajtojmë qeverinë e Kosovës si partnere”.

    Por ndërkohë që amerikanët i dolën në krah Albin Kurtit brenda disa orësh, mbetet i paqartë propozimi që ka bërë qeveria e Kosovës për çështjen e dinarit, që ishte rënë dakort të bëhej sot. Pamjet e ushtarëve serbë në kufi kanë qenë temë kryesore e opinionit, madje disa thonë se kjo është e qëllimshme dhe shërben si një shpërqëndrim që të “harrohet” propozimi për çështjen e dinarit.

    Lapsi.al

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,460
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Kryeministri Kurti: Britania duhet të dërgojë më shumë trupa në Kosovë, serbët gati për sulm

    Harta/ Bazat serbe në kufi me Kosovën në formë patkoi

    Emri:  Harta-serbia.jpg

Shikime: 3

Madhësia:  34.4 KB

    Përpara se policia kosovare të fillojë patrullimin e saj në kufirin me Serbinë, ata e ngarkojnë makinën me armatim: AK-47 janë të lidhur në pjesën e pasme të sediljeve të veturës, pistoletat poshtw këmbëve dhe dronët dhe jelekët antiplumb të mbushur në bagazhin e Land Rover.

    Ky është tani protokoll standard në një nga kufijtë më të paqëndrueshëm në kontinentin evropian.

    Kur njerëzit e pyesin Venton Elshanin, zëvendëskomandantin e policisë në veri të Kosovës se si është situata, ai thjesht u tregon përgatitjet që bën para patrullimit. “I shihni armët?” tha ai, para se ta nxirrte grupin e xhirimit tw Telegrafit në kufi, “këto janë për t’i mbajtur policët. Situata nuk është e mirë.”

    Që kur Kosova fitoi pavarësinë nga Jugosllavia në një luftë që përfundoi në vitin 1999, ajo ka pritur një komunitet të vogël serbësh etnikë në rajonin kufitar verior. Tensionet me shumicën etnike shqiptare janë rritur së fundmi. Aleksandër Vuçiq, presidenti i Serbisë, ka lënë të kuptohet për një pushtim. Nacionalistët i kërkojnë atij që të veprojë për të “mbrojtur” serbët e detyruar të jetojnë nën “sundimin” kosovar.



    Frika e një lufte të re u rrit në vitin 2023 kur një grup i armatosur serbësh sulmuan përtej kufirit në fshatin verior të Banjskës dhe u barrikaduan në manastirin e tij. Tre nga 30 militantë të dyshuar u vranë në një shkëmbim zjarri. Një nga njerëzit e komandant Elshanit humbi jetën në shkëmbim zjarri.

    Që nga ajo ditë, oficeri dhe ekipi i tij kanë kryer patrulla ditore në rajonin kufitar të dominuar nga serbët, duke kërkuar rrugë të paligjshme në Serbi të llojit të përdorur nga personat e armatosur në sulmin e tyre.

    “Ne i njohim këto rrugë më mirë se kushdo,” tha komandanti Elshani për The Telegraph ndërsa patrulla përshkoi rrugën e saj nëpër male. “Serbët nuk mund të shkojnë asnjë rrugë që ne nuk do ta gjejmë.”

    Në numërimin e fundit, policia identifikoi 65 rrugë të paligjshme, të gjitha të bllokuara me kanale të mëdha të prera në beton. Edhe 10 rrugë të tjera mbahen nën vëzhgim të vazhdueshëm, kryesisht nëpërmjet dronëve.

    Prezenca e vazhdueshme në rajonin me shumicë serbe i dërgoi mesazh Beogradit se Kosova po i mbronte kufijtë e saj, tha komandanti Elshani.

    “Banjska ndryshoi lojën, e vendosi lojën në një nivel tjetër për shkak të vdekjeve,” tha ai. “Kur gjaku derdhet, atëherë është problem.”

    Emri:  Screenshot 2024-04-10 at 2.19.28 PM.jpg

Shikime: 2

Madhësia:  61.2 KB
    Patrullë e ushtarëve amerikanë në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë

    Emri:  Screenshot 2024-04-10 at 2.20.36 PM.jpg

Shikime: 2

Madhësia:  42.3 KB
    Komandant Major Gjeneral Özkan Ulutaş, i forcave paqeruajtëse të Nato-s në Prishtinë

    Analistët paralajmërojnë se propaganda e Kremlinit po nxit trazira në veri në një komb ku 93 për qind janë shqiptarë dhe 4 për qind serbë. Shumica e serbëve në Kosovë ende e konsiderojnë Beogradin, i cili kurrë nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës, si qeverinë e tyre.

    Pas rrethimit, autoritetet zbuluan një depo të madhe armësh që sulmuesit kishin fshehur në ndërtesat e papërdorura përreth fshatrave veriore. Vetëm pak javë më parë ata zbuluan pesë raketahedhës të tjerë, një shenjë e shkallës së sulmit të planifikuar.

    Në një intervistë për The Telegraph, Albin Kurti, kryeministri i Kosovës, paralajmëroi se zoti Vuçiq, presidenti i Serbisë, kishte në plan të pushtonte. Ai tha se Serbia kishte ndërtuar baza operative përpara rreth kufirit në një “formë patkoi” për të “mbrojtur Beogradin dhe sulmuar Kosovën”.

    Emri:  Screenshot 2024-04-10 at 2.21.27 PM.jpg

Shikime: 2

Madhësia:  35.5 KB
    48 bazat ushtarake që Serbia ka ngritur në kufi me Kosovën në formën e një patkoi

    Shpërqëndrimi nga lufta në Ukrainë

    Bazuar në fjalët e vetë presidentit Vuçiq, Kurti beson se presidenti serb po kërkon kohën e tij për një mundësi për të pushtuar.

    Miqësia e Vuçiqit me Vladimir Putinin është e njohur dhe Kurti beson se është në interesin e liderit rus që Serbia të pushtojë Kosovën, pasi kjo do të largonte vëmendjen nga lufta e tij në Ukrainë.

    Pas Urës së Mitrovicës që ngrihet mbi lumin Ibër, flamuri i Serbisë i kuq, i bardhë dhe blu valëvitet gjithandej. Dikur kjo urë ishte një “pikë e nxehtë” – një ndarje joformale midis rajonit kufitar verior të Kosovës dhe jugut etnik shqiptar. Gjërat duken paqësore, ndërsa këmbësorët ecin lirshëm midis dy anëve.

    Por ka tension nwn kwtw panoramw. Disa banorë etnikë serbë nga veriu e shohin këdo që kalon në jug si tradhtar, një njeri që tradhton plagët e pashëruara nga gjakderdhja e viteve 1990.

    Emri:  Screenshot 2024-04-10 at 2.22.28 PM.jpg

Shikime: 2

Madhësia:  47.4 KB
    Policë të Kosovës në kufi me Kosovës, përmbi fshatin e Banjskës. Një prej tyre thotë se situata nuk është e mirë

    Makinat ende nuk lejohen të kalojnë mbi urën, e penguar nga bllokada dhe prania 24/7 e dy policëve me Land Rover, njëri i parkuar me pamje nga jugu dhe tjetri nga veriu.

    Policia tha se këto masa paraprake ishin thelbësore për të ruajtur stabilitetin në zonë.

    Thashethemet flasin se Putini ka rekrutuar serbë për të luftuar në ushtrinë e tij kundër Ukrainës dhe ndërsa The Telegraph udhëtonte në veri, solidariteti me Rusinë ishte i gjithëpranishëm. Shkronja “Z” ishte grafituar në anët e dyqaneve, kafeneve dhe shtëpive lokale.

    Albin Kurti thotë: “Kjo është pishina nga ku ata [Rusia] do të rekrutojnë paraushtarakë të ardhshëm të Wagner-it për Ukrainën dhe Ballkanin”.

    Në një tabelë rrugore, dikush kishte shkruar fjalët “F— k Nato”, një paralajmërim për praninë paqeruajtëse të bllokut të KFOR-it, i cili është stacionuar në Kosovë që nga viti 1999.

    Ashtu si policia, ata kryejnë patrullime, duke vigjiluar në atë që e quajnë si vijë kufitare administrative, një shtrirje tokësore prej 237 miljesh që ndan Kosovën dhe Serbinë.

    Togeri i parë Caldwell i Gardës Kombëtare të Gjeorgjisë, i cili përbën kontributin e Amerikës në KFOR, tha se detyra e tyre ishte të zbulonin këdo që synonte të ndiqte veprimtari armiqësore.

    Ai theksoi rëndësinë e “ndërprerjes” së rrugëve ilegale për të ndaluar kalimin e kontrabandistëve në Kosovë. Sipas tij më shumë ndërprerje rrugësh po kryheshin sa herë që ishte e mundur. Për komandant Elshanin njerëzit e tij janë në stërvitje për sulm.

    “Nuk është surprizë që Vuçiq dëshiron të pushtojë,” tha ai. “Ata mund të na qëllojnë, por nuk mund të na trembin.”

    Burimi: The Telegraph, përshtati Lapsi.al

  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,460
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Kryeministri Kurti: Britania duhet të dërgojë më shumë trupa në Kosovë, serbët gati për sulm

    Komandanti i Aleatëve të NATO në Evropë: Do të dërgojmë pajime më të rënda dhe më shumë trupa në Kosovë

    Emri:  auto_Screenshot_161713354680.jpg

Shikime: 1

Madhësia:  34.1 KB

    Gjeneral Cavoli, Komandanti Suprem i Aleatëve të NATO-s në Evropë, në një fjalë që mbajti para Senatit të SHBA më 10 prill 2024 lidhur me pushtimin e Ukrainës nga Rusia dhe kërcënimet që ajo paraqet më gjërë, ndër të tjera tha se ai ka autorizuar inteligjencë ajrore, mbikëqyrje dhe zbulimin për të monitoruar kërcënimet ndaj Kosovës dhe Bosnje Hercegovinës.

    Po ashtu, ai shtoi se NATO do të dërgojë pajisje më të rënda, më shumë trupa në Kosovë. Ndërkohë, një aeroplanmbajtëse franceze është afruar në Adriatik.



    Komandanti i SHBA në Evropë thotë se Rusia është një 'kërcënim kronik' për botën

    "Rusia përbën "një kërcënim kronik" për botën dhe ndihma e mëtejshme për Ukrainën për të zmbrapsur pushtimin rus të atij vendi është vendimtare, tha gjenerali i ushtrisë Christopher Cavoli, komandanti i Komandës Evropiane të SHBA, sipas njoftimit nga Departamenti amerikan i Mbrojtjes.

    Gjeneral Cavoli, i cili shërben gjithashtu si komandanti suprem i aleatëve të NATO-s në Evropë, dëshmoi më 10 prill para Komitetit të Shërbimeve të Armatosura të Dhomës së Përfaqësuesve.

    "Ne po përballemi me kohë sfiduese, për të mos thënë më pak, në teatrin evropian," u tha Cavoli përfaqësuesve. "Lufta brutale dhe e paprovokuar e Rusisë ka shkatërruar Ukrainën për më shumë se dy vjet. Forcat [ruse] po shkatërrojnë qytete dhe po shkatërrojnë jetë të pafajshme në një shkallë që nuk e kemi parë që nga Lufta e Dytë Botërore."
    Gjithashtu shqetësuese është varësia e Rusisë nga Kina, Irani dhe Koreja e Veriut për të mbështetur fushatën e saj në Ukrainë, tha ai. "Këto vende po krijojnë partneritete strategjike të ndërlidhura në një përpjekje për të sfiduar rendin ekzistues," tha gjenerali. "Kjo është thellësisht armiqësore ndaj interesave kombëtare të SHBA."

    Më shumë se dy vjet pas pushtimit, presidenti rus Vladimir Putin nuk tregon asnjë shenjë ndalimi, tha Cavoli. "Rusia nuk ka ndërmend të ndalet me Ukrainën," tha ai. "Rusia paraqet një kërcënim kronik."

    Komanda Evropiane po i përgjigjet kërcënimit ndaj NATO-s duke përmirësuar qëndrimin e saj parandalues në të gjithë Evropën. "Ne kemi forcuar krahun tonë lindor me dislokime të forcës rrotulluese, kemi zgjeruar rezervat e para-pozicionuara dhe kemi modernizuar infrastrukturën tonë për të mundësuar marrjen e shpejtë të forcave përforcuese," tha gjenerali.

    Trupat e SHBA-së dhe aleatëve kanë ushtruar gjerësisht për të demonstruar aftësitë e reja për t'u përforcuar në të gjitha fushat. "Ne jemi gati të mbrohemi dhe kjo na lejon të frenojmë dhe ne e kemi penguar Rusinë të sulmojë aleancën tonë," tha ai.

    Mbështetje për Ukrainën

    Cavoli tha gjithashtu se Komanda Evropiane ka mbështetur përpjekjet ndërkombëtare për të mbështetur Ukrainën dhe komanda ngriti një grup ndihme sigurie. "Në 26 muajt e fundit të kësaj lufte, SHBA dhe partnerët tanë kanë dorëzuar sasi të mëdha municionesh dhe pajisjesh kritike për kolegët tanë ukrainas," tha ai. "[Grupi i asistencës së sigurisë] ka lehtësuar një gamë të plotë trajnimesh për të promovuar gatishmërinë e njësisë. Ne kemi siguruar që Ukraina të dijë se si të përdorë pajisjet e saj të reja dhe të dijë se si t'i mirëmbajë ato."

    Por Putini është këmbëngulës dhe fakti është se Ukraina "mbetet pothuajse tërësisht e varur nga mbështetja e jashtme për të qëndruar në këtë luftë," tha ai. Ashpërsia e këtij momenti nuk mund të mbivlerësohet: nëse nuk vazhdojmë të mbështesim Ukrainën, Ukraina mund të humbasë.

    Kësti i fundit i ndihmës së SHBA-së mbaroi në fillim të këtij viti dhe Kongresi ka para tij legjislacionin për të vazhduar financimin. Aleatët kanë kapur disa nga mungesat, por Shtetet e Bashkuara janë furnizuesi kryesor i mbrojtjes ajrore me bazë tokësore dhe predhave të artilerisë për Ukrainën tani, tha Cavoli.

    “Nuk mund ta parashikoj të ardhmen, por mund të bëj matematikë të thjeshtë”, tha gjenerali. "Kur shikoj normat e furnizimit, ... kur shikoj normat e konsumit, nëse nuk vazhdojmë të mbështesim Ukrainën, Ukrainës do t'i mbarojë predhat e artilerisë dhe do t'i mbarojë përgjuesit e mbrojtjes ajrore në një kohë mjaft të shkurtër.

    "Bazuar në përvojën time në 37 e më shumë vite në ushtrinë amerikane, nëse njëra palë mund të qëllojë dhe pala tjetër nuk mund të kundërpërgjigjet, pala që nuk mund të kundërpërgjigjet humbet," vazhdoi ai. "Pra, aksionet janë shumë të larta."

    Gjithashtu në rrezik është lidershipi amerikan. "Udhëheqja e vazhdueshme e SHBA është thelbësore," tha ai. "Aleatët tanë po shtohen. Por ata kërkojnë dhe shpresojnë për udhëheqjen dhe shembullin tonë të vazhdueshëm. Duke mbështetur angazhimin tonë ndaj Ukrainës dhe duke demonstruar kohezion të palëkundur me aleancën e NATO-s, ne ofrojmë një pengesë të qartë për kundërshtarët tanë. Nëse kjo frenim të dështojë, Eucom i SHBA - së bashku me aleatët tanë - është gati të luftojë dhe të fitojë."

    ar.sh/SYRI.NET

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 12-12-2022, 14:55
  2. Shqipëria e gatshme të dërgojë trupa në Kosovë
    Nga strange në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 05-04-2009, 08:03
  3. Serbet ne Kosove me shume te drejta se Shqiptaret ne Maqedoni ?
    Nga faruk_01 në forumin Bashkëpatriotët e mi në botë
    Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 25-07-2008, 22:27
  4. Shqipëria do të dërgojë 63 trupa në Çad dhe Afrikën Qëndrore
    Nga Qyfyre në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 11-06-2008, 12:38
  5. NATO: 2000 trupa më shumë në tetor në Kosovë
    Nga Albo në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 14-09-2004, 06:59

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •