Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,460
    Postimet në Bllog
    17

    Pse amerikanët po bëhen më budallenj?

    Pse amerikanët po bëhen më budallenj?

    I gjithë sistemi ynë arsimor ka nevojë për një revolucion

    Emri:  GettyImages-819382468-e1547593693822.jpg

Shikime: 153

Madhësia:  29.6 KB

    Nga Joel Kotkin

    “Perandoritë e së ardhmes janë perandoritë e mendjes”, tha Winston Churchill. Dhe duke gjykuar nga gjendja e arsimit në Amerikë, duket se të dyja këto perandori së shpejti mund të shemben. Mosfunksionimi është i dukshëm nga lart poshtë: nga postat e Ivy League deri te shkollat e mesme. Të dy po prodhojnë një brez që është i keqinformuar, analfabet dhe i panumërt. Me fjalë të tjera, një brez gjithnjë e më i papërshtatshëm për të funksionuar si qytetarë produktivë në një demokraci.

    Mund të pritet, pra, që krijimi i një grupi universitetesh dhe shkollash të reja të fokusuara në të bërë diçka ndryshe do të dukej si një domosdoshmëri themelore. Në fund të fundit, të rinjtë po braktisin kolegjin me shumicë, me regjistrime në rënie me 15% gjatë dekadës së fundit; në klasat e ulëta, është e zakonshme të dëgjosh të flitet për "shkolla zombie", produkt i më shumë se 20% të nxënësve që "mungesojnë në mënyrë kronike".

    E megjithatë, shfaqja e këtyre lastarëve ende të vegjël e ka tmerruar institucionin arsimor. Disa pretendojnë se ndryshimi i theksit drejt klasikëve dhe atyre qytetare, që ndodh tani në vende të tilla si Kolegji i Ri i Floridës, është "zhvillim i keq" nga të djathtët e poshtër. Në mënyrë të ngjashme, sindikatat e mësuesve kanë rezistuar një sërë lëvizjesh për të krijuar shkolla çarter – të cilat rrisin zgjedhjen në sistemin publik – sepse ato janë pjesë e një “lufte kundër shkollave”.

    Në disa raste, mbrojtja e dështimit është befasuese. Shtetet blu si Illinois kanë punuar për të gjithë, por kanë eliminuar kartat, edhe pse Toka e Lincoln krenohet me 53 shkolla ku asnjë student nuk mund të bëjë matematikë në nivelin e klasës dhe 30 ku asnjë nuk mund ta bëjë këtë në anglisht. Këto shkolla janë në masë dërrmuese në Çikago, ku një rritje e konsiderueshme e shpenzimeve për nxënës që nga viti 2019 duket se nuk ka ndikuar.

    Megjithatë, dështimet e Çikagos janë tërësisht përfaqësuese. Vlerësimet më të fundit Kombëtare të Progresit Arsimor zbuluan se vetëm 27% e nxënësve të klasës së tetë janë të aftë në lexim, 20% në matematikë, 22% në gjeografi dhe vetëm 13% në Historinë e SHBA. Bllokimet e Covid mund të kenë përshpejtuar përkeqësimin, por rezultatet kanë vazhduar të bien që nga përfundimi i pandemisë. Rezultatet e IQ, të cilat ishin rritur për dekada, tani po bien edhe në mesin e studentëve të kolegjit.

    Më me ndikim këtu është radikalizimi gradual i arsimit, i cili e ka origjinën në krye të zinxhirit ushqimor. Tashmë në vitin 2018, një studim i 51 kolegjeve të vlerësuara më të larta zbuloi se përqindja e liberalëve ndaj konservatorëve ishte përgjithësisht të paktën 8 me 1 dhe shpesh deri në 70 me 1. Pesë vjet më vonë, pothuajse tre në pesë profesorë amerikanë pranuan veten -censurimi për të shmangur ofendimin e administratorëve dhe studentëve.

    Qëndrimi ideologjik i kolegjeve elitare shpesh justifikohet duke iu referuar përkushtimit të tyre të ndritur ndaj drejtësisë sociale. Por në realitet, sistemi arsimor është bërë më elitar dhe më pak i lidhur me pjesën tjetër të shoqërisë. Ne jemi shumë larg nga zgjerimi masiv i arsimit të lartë gjatë mesit të shekullit të 20-të, kryesisht përmes Projektligjit të GI dhe më vonë Aktit të Arsimit të Mbrojtjes Kombëtare, si dhe përpjekjeve të pasluftës për të zgjeruar universitetet në MB dhe në mbarë Evropën.

    Një faktor i qartë është kostoja në rritje e një arsimi universitar në SHBA, e cila, edhe pas përshtatjes me inflacionin, është rritur me 180% që nga viti 1980. Harvard, Princeton, Stanford dhe Yale regjistrojnë kolektivisht më shumë studentë nga familjet në 1% më të lartë të Shpërndarja e të ardhurave sesa nga familjet në 60%.

    Edhe në nivelin e shkollës së mesme, shumë sisteme shtetërore zgjedhin të vendosin shenjat e tyre në indoktrinimin progresiv. Sistemi K-12 i Kalifornisë, për shembull, dështon të edukojë shumicën e studentëve të saj: më pak se gjysma përmbush standardet kombëtare për shkrim-leximin, ndërsa vetëm një e treta përmbushin standardet për matematikën. Zgjidhja e shtetit është në thelb ulje e standardeve; shumë përpara se studentët të kenë njohuri mbi bazat dhe metodën shkencore, kurrikula e matematikës përfshin një theks te "drejtësia sociale" dhe mandaton programe të zhytura në katastrofë klimatike.

    Prandaj, nuk është çudi që sistemi arsimor nuk arrin të prodhojë punëtorët e nevojshëm për punëdhënësit. Këta të fundit, në veçanti, vënë në dukje mungesën e "aftësive të buta" te punëtorët e rinj, si aftësia për të menduar në mënyrë kritike, si dhe pritshmëritë e tyre "joreale" për punën. Edhe pse shkollat e biznesit, veçanërisht ato elitare, shtyjnë tema të tilla si teoria kritike e racës, afërsisht gjysma e të gjitha korporatave të mëdha tani po eliminojnë diplomat e kolegjit si një kusht për punësim.
    "Kur i dëgjon këto gjëra," më thotë profesori i shtetit të Arizonës, Paul Carrese, "nuk di të qeshësh apo të qash." Megjithatë, përkundër gjithë kësaj, ai sugjeron gjithashtu se "jemi në fund të një spiraleje në rënie", ku "humbja e besimit në arsim është bërë një thirrje zgjimi".

    Në pjesën më të madhe, institucionet e reja që kërkojnë të ofrojnë një oaz në shkretëtirën arsimore të Amerikës po krijohen në shtete të kuqërremta, duke përfshirë Florida, Karolinën e Veriut, Teksas, Tenesi dhe Ohajo. Në disa vende, këto funksionojnë si departamente; në të tjera si shkolla të veçanta paralele. Në Universitetin e Teksasit, për shembull, shkolla e re Civitas kërkon të përfitojë nga braktisja me shumicë e arsimit qytetar nga profesori.

    Dhe në të tjera, ka lëvizje për të krijuar universitete krejtësisht të veçanta, veçanërisht Universitetin e Austin (UATX) dhe Kolegjin Ralston me qendër në Savannah. Shfaqja e këtyre institucioneve reflekton në një masë të madhe tjetërsimin e klasës së donatorëve; vitet e fundit, shumë donatorë kryesorë kanë anuluar dhuratat e tyre për kolegjet elitare dhe në vend të kësaj po financojnë shkolla të reja brenda dhe jashtë hierarkisë aktuale arsimore.

    Një revolucion paralel po merr formë ngadalë edhe në nivelin e shkollës së mesme. Për vite të tëra, ka qenë e qartë se shkollat katolike kanë tejkaluar ato publike dhe po kanë një ndikim veçanërisht pozitiv tek meshkujt e qytetit. Fëmijët që shkonin në këto shkolla kanë dy herë më shumë gjasa të diplomojnë nga kolegji se sa kolegët e tyre me mendje më laike, vëren sociologia Tulane, Ilana Horwitz. Në përgjithësi, nxënësit që ndjekin shkollat katolike gjithashtu i kalojnë lehtësisht shkollat publike, me rezultatin e tyre mesatar në klasën e katërt afërsisht 1.5 nivele të klasës përpara.

    E megjithatë, e vërteta është se shkollat katolike pengohen nga çështjet financiare të kishës dhe përballen me kufizime në zgjerimin e tyre; shkollat private të krishtera, të cilat vazhdojnë të gëzojnë rritje të qëndrueshme, janë shumë përjashtim. Ndryshuesi i madh i lojës, pra, mund të provojë të jetë rritja e shpejtë e shkollave charter të financuara nga publiku, numri i të cilave është dyfishuar që nga viti 2005, ndërsa numri i studentëve është rritur me më shumë se trefish. Edhe pse disa nga këto shkolla janë infektuar nga ideologjia progresive, ato kanë tejkaluar vazhdimisht rivalët e tyre tradicionalë të shkollave publike për sa i përket rezultateve akademike.

    Aktualisht, këto alternativa janë pak më shumë se gjilpëra në sistemin arsimor të godinës kolosale. Megjithatë, ata mund të parashikojnë fillimin e një përpjekjeje të përbashkët për të shpëtuar arsimin nga edukatorët dhe ideologjia e tyre mbizotëruese. Universitetet dhe shkollat e mesme dikur ishin motorë të lëvizshmërisë dhe kulturës qytetare. Ata duhet të bëhen përsëri të tillë - ose të rrezikojnë izolimin, rënien dhe, në fund të fundit, të parëndësishme.

    Joel Kotkin është anëtar presidencial në të ardhmen urbane në Universitetin Chapman dhe drejtor ekzekutiv i Institutit të Reformës Urbane. Libri i tij i ri, ARDHJA E NEO-FEUDALIZMIT, tashmë doli nga Encounter.

    Burimi: Unherd

  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Albo për postimin:

    Jetmiraaa (01-03-2024)

  3. #2
    i/e regjistruar Maska e Jetmiraaa
    Anëtarësuar
    03-11-2023
    Vendndodhja
    Tokë
    Postime
    730

    Për: Pse amerikanët po bëhen më budallenj?

    Jo vetëm USA,por edhe EUROPA e ka ktë problem.
    Sot të rinjtë merren me Tik_Tok,jo me studime.
    Shumica përdorin rrjetet sociale për të ardhurat e tyre.
    Sot rinia është e prirur drejt krimit.
    Po i vjen fundi njerzimit mesa duket.

  4. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,931

    Për: Pse amerikanët po bëhen më budallenj?

    disa interpretime përfshijnë:

    1. Ndikimi i materializmit: obsesioni për pasurinë materiale dhe përfitimet e jashtme ndikojnë në humbjen e kuptimit dhe qëllimit të jetës. Në këtë kontekst, interpretohet se rritja e materializmit në shoqërinë amerikane po çon drejt një mungese të ndërgjegjësimit dhe qëllimit të thellë të jetës, që nënkupton "budallenj".

    2. Kriza e vlerave: disa tendenca negative në shoqërinë amerikane si shenja të një krize të vlerave morale dhe etike. Nëse perceptohet se shoqëria po humbet vlerat tradicionale të respektit, të solidaritetit dhe të integritetit moral, shihet si shenjë e dobësimit intelektual ose "budallenj".

    3. Paaftësia për të kuptuar nevojat e thella të shpirtit: Nëse shoqëria amerikane ka një trend drejt orientimit të vëmendjes së saj vetëm në aspektet materiale të jetës dhe neglizhon nevojat e thella të shpirtit dhe përparimit personal, kjo interpretohet si një formë e "budallallëkut"

  5. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,460
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Pse amerikanët po bëhen më budallenj?

    EKSKLUZIVE
    Lufta e Amerikës për të shpëtuar shkrimin e dorës nga zhdukja ndërsa IQ-të fillojnë të bien për herë të parë dhe mësuesit paralajmërojnë se disa 20-vjeçarë nuk mund të nënshkruajnë më çeqe


    - Amerikanët raportuan se nuk kishin shkruar një shënim apo letër personale për pesë vjet
    - Njerëzit e kanë të vështirë të lexojnë dorëshkrimin e tyre dhe të të tjerëve
    - Studimet tregojnë se shkrimi mund të rrisë aftësitë njohëse të trurit

    Nga NIKKI GAZETARJA KRYESORE E SHKENCËS PËR DAILYMAIL.COM

    PUBLIKUAR: 13:09 EDT, 22 prill 2024 | PËRDITËSUAR: 14:44 EDT, 22 prill 2024

    Disa shtete amerikane po përpiqen të parandalojnë zhdukjen e shkrimit të dorës, ndërsa klasat gjithnjë e më shumë ndërrojnë stilolapsin dhe letrën me tableta dhe kompjuterë.

    Qeveria e SHBA-së e hoqi aftësinë nga kurrikula bazë në 2010 për shkak të pretendimeve se kërkonte kohë dhe nuk do të ishte e dobishme në epokën e teknologjisë, gjë që nënkuptonte se shkollat ​​mund të përqendroheshin në orët e shtypjes.

    Shkrimi i dorës konsiderohet si një aftësi e shkëlqyer motorike që stimulon dhe sfidon trurin, por me shkollat ​​që i drejtohen teknologjisë, disa mësues ankohen se studentët mezi mbajnë një laps, por mund të rrëshqitin dhe të klikojnë dy herë në pajisjet e tyre.


    Nxënësit me aftësi të kufizuara në të nxënë si disgrafia - kur fëmijët dinë të lexojnë, por kanë vështirësi në shkrimin e letrave - mund të preken gjithashtu sepse metodat e tejkalimit të aftësisë së kufizuar kërkojnë që ata të praktikojnë shkrimin me dorë.

    Studimet e mëparshme kanë zbuluar se rezultatet e IQ kanë rënë për herë të parë në një shekull dhe kanë treguar se teknologjia mund të jetë fajtore.

    Mësuesit, prindërit dhe ekspertët me të cilët foli DailyMail.com thanë se po shihnin fëmijë dhe të rinj të cilët nuk dinë të nënshkruajnë emrin e tyre ose të lexojnë kursive.

    Emri:  83871941-13273363-image-a-365_1713559435439.jpg

Shikime: 4

Madhësia:  48.9 KB
    Shkrimi i dorës nuk po përdoret në shkolla si dikur, dhe ekspertët thonë se kanë vënë re se nxënësit kanë probleme me mbajtjen e lapsit, por janë në gjendje të klikojnë dy herë ose të rrëshqisin në një pajisje dixhitale.

    Emri:  83871345-13273363-Handwriting_isn_t_being_used_in_schools_like_it_once_was_and_exp-a-3_171379612.jpg

Shikime: 4

Madhësia:  34.8 KB
    Shkrimi i dorës nuk po përdoret në shkolla si dikur, dhe ekspertët thonë se kanë vënë re se nxënësit kanë probleme me mbajtjen e lapsit, por janë në gjendje të klikojnë dy herë ose të rrëshqitin në një pajisje dixhitale. hequr nga standardi bazë i përbashkët në 2010

    Emri:  83871343-13273363-image-a-361_1713559379549.jpg

Shikime: 4

Madhësia:  18.0 KB
    Ekspertët u kanë kërkuar shkollave që të fusin përsëri kurrikulën në kurrikulë, duke përmendur nevojën për të kuptuar dokumentet historike. Në foto: Kursivi i shkruar përpara se të hiqej nga standardi bazë i përbashkët në 2010

    Projektligje të reja legjislative janë miratuar në shtete si Kalifornia dhe Nju Jorku që kërkojnë nga nxënësit e moshës gjashtë deri në 12 vjeç të mësojnë shkrimin kursive , por të tjerat janë ende duke avancuar në legjislaturën e shtetit ndërsa disa ende hezitojnë të kthehen duke përfshirë Kolorado , Nju Meksiko dhe Nevada .

    "Do të doja që [nxënësit] të mësonin se si të shkruanin në kursive," tha për DailyMail.com Tracy Bendish, një terapiste e autizmit në ABA për shkollat ​​publike Jefferson.

    "Por është si telefoni në mur," tha ajo. 'Gjithnjë e më pak i përdorur dhe më pas nuk është më atje'.

    Ekziston një pabarazi e madhe arsimore midis shkollave që kanë lehtësisht akses në pajisje kundrejt atyre që nuk kanë, duke shkaktuar atë që quhet ndarja dixhitale.

    Studentët që kanë akses më të mirë në teknologji do të kenë sukses më të mirë arsimor sesa ata që nuk kanë, gjë që është veçanërisht shqetësuese pasi më shumë mësues i drejtohen teknologjisë në kurset e tyre.

    "Ndarja dixhitale ka prekur studentë individualë në të njëjtën shkollë, si dhe grupe studentësh nëpër rrethe, duke ulur rezultatet akademike të studentëve dhe rretheve me të ardhura të ulëta, të pashërbyer", sipas Universitetit Amerikan .

    Vitin e kaluar, studiuesit në Universitetin e Oregon dhe Northwestern raportuan se rezultatet e IQ kishin rënë sepse teknologjia shkurton hapësirën e vëmendjes dhe zvogëlon nevojën për të menduar thellë.

    Ekspertët u kanë kërkuar qeverive dhe administratorëve të shkollave që të rikthejnë shkrimin e dorës në shkolla, duke përmendur nxënësit e klasës së gjashtë që kanë vështirësi të mbajnë një laps, por mund të përdorin pajisjet dixhitale me lehtësi.

    Dr. Lori Koerner, ndihmës mbikëqyrëse për Distriktin Shkollor Qendror të Riverhead në Nju Jork, tha për DailyMail.com se është thelbësore që nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme të mësohen kursive.

    “Megjithëse teknologjia ka përfitimet e saj, fëmijët duhet të jenë në gjendje të lexojnë kursive në rast se një dokument u paraqitet gjatë udhëtimit të tyre.

    “Ata me siguri, të paktën, duhet të dinë se si ta nënshkruajnë emrin e tyre”, tha Koerner.

    "Kam hasur shumë studentë të mesëm dhe kandidatë për punësim që nuk mund të nënshkruajnë dokumente në lidhje me procesin e tyre të hyrjes në bord."

    Mësuesit dhe kolegët vazhdojnë të luftojnë me shkrimin e papërshtatshëm dhe një sondazh i vitit 2021 i kryer nga OnePoll në emër të Bic USA Inc. zbuloi se 45 për qind e amerikanëve kanë vështirësi të lexojnë shkrimin e tyre, ndërsa një 70 për qind tronditëse raportuan se kanë probleme me leximin e shënimeve ose raporteve. nga kolegët e tyre.

    Disa njerëz kanë shprehur pikëpamje të ngjashme, duke thënë se nënshkrimi i dokumenteve të rëndësishme do të bëhet një praktikë stresuese pa aftësinë për të shkruar kursive.

    “Mbaja ime 20 vjeçare lufton për të nënshkruar një çek”, tha Kimberly Jacovino nga Monroe, Connecticut.

    “Është shumë e rëndësishme dhe duhet të kthehet në të gjitha shkollat”, shtoi ajo.

    Në vazhdën e kthimit në tastierë në vend të shkrimit me dorë, edukatorët zbuluan se nivelet e IQ-së së studentëve po tkurren dhe fajësuan teknologjinë në klasë, raportoi Psychology Today .

    Hetty Roessingh, një profesoreshë e merituar e arsimit në Universitetin e Calgary-t i bëri jehonë kësaj ndjenje, duke thënë se pesëvjeçarët nuk po përmbushin standardet akademike për shkak të aksesit të pajisjeve dixhitale.

    Roessingh ka mbrojtur prej kohësh që shkollat ​​të shtyjnë shkrimin e dorës dhe kursive tek fëmijët, sepse është një mjet i rëndësishëm për të përfshirë kompleksin dhe qarkun e trurit të dorës që nxit kujtesën dhe marrjen e informacionit që thjesht nuk e bën të shtypurit.

    Një studim i ri i publikuar në shkurt nga studiuesit në Universitetin Norvegjez të Shkencës dhe Teknologjisë (NTNU) zbuloi se shkrimi i dorës lidhet me rritjen e funksionit kognitiv të trurit, aftësive motorike dhe kujtesës.

    “Është e rëndësishme të kuptojmë se truri ndjek parimin e 'përdor ose humbas', tha Audrey van der Meer, autori kryesor i studimit dhe profesori i neuropsikologjisë në NTNU.

    “Kur shkruani me dorë, pjesa më e madhe e trurit është aktive”, vazhdoi ajo.

    “Kjo kërkon që truri të komunikojë midis pjesëve të tij aktive, gjë që, nga ana tjetër, e vendos trurin në një gjendje që i ndihmon fëmijët dhe të rriturit të mësojnë më shumë dhe të mbajnë mend më mirë”, tha van der Meer.

    Emri:  83254495-13273363-image-a-281_1713387462077.jpg

Shikime: 4

Madhësia:  126.2 KB
    Projektligjet e reja legjislative tani po kërkojnë që studentët e moshës 6 deri në 12 vjeç të mësojnë shkrimin kursive dhe ekspertët argumentojnë se është e nevojshme të lexohen dokumente historike si Deklarata e Pavarësisë

    Emri:  83254187-13273363-image-a-279_1713387450167.jpg

Shikime: 3

Madhësia:  98.9 KB
    Dokumentet e tjera, si ditari i Anne Frank (në foto), mund të humbasin nëse shkollat ​​nuk e mbajnë kursin si pjesë e kurrikulës.

    Shkollat ​​ndaluan mësimin e kursive në vitin 2010, kur shumica e shteteve të SHBA miratuan ato që quhen Standardet e Përbashkëta të Shtetit Bërthamë , të cilat vendosën standarde për leximin dhe matematikën, por nuk përfshinin kursiven si pjesë të kurrikulës së rekomanduar.

    Në atë kohë, kritikët thanë se përpjekjet e mësimdhënies do të shpenzoheshin më mirë për zhvillimin e aftësive të reja si kodimi dhe tastierja, ndërsa të tjerët e quajtën stilin e të shkruarit 'modës së vjetër'.

    Kur e hoqën kursiven nga thelbi i përbashkët, ligjvënësit argumentuan se kursive kërkon kohë dhe nuk do të ishte aq e dobishme sa aftësitë e tjera si shkrimi, që do t'u duheshin studentëve për të kaluar në shkollën e mesme dhe të mesme,' një zëdhënës i atëhershëm i Departamentit të Gjeorgjisë. i Arsimit tha në atë kohë për ABC News .

    Kursive gjithashtu nuk ishte në testet që renditnin shkollat ​​sipas ligjit "No Child Left Behind", i cili u vendos nga Administrata Bush në 2002 dhe përfundoi në 2015.

    Shkollat ​​zakonisht do ta përshtatnin kurrikulën e tyre të të mësuarit rreth asaj që kërkohej në bazë të Aktit No Child Left Behind (NCLB) i cili përcakton standardet për performancën akademike që të gjitha shkollat ​​duhej të përmbushnin.

    Nëse vazhdimisht nuk arrinin të përmbushnin standardet e NCLB, shteti kishte të drejtë të ndryshonte ekipin drejtues të shkollës apo edhe të mbyllte shkollën.

    Dyzet e një shtete miratuan kurrikulën bazë të përbashkët dhe ndërsa individualisht ata ishin në gjendje të zgjidhnin të jepnin mësime kursive, Kalifornia dhe Massachusetts ishin ndër të paktat shtete që u zgjodhën.

    Afërsisht gjashtë vjet më vonë, 14 shtete rifutën stilin e të shkruarit në të gjitha klasat, dhe deri në vitin 2019, ky numër u rrit në 20 shtete.

    Asambleistja demokrate Sharon Quirk-Silva prezantoi një projekt-ligj në Kaliforni vitin e kaluar, duke përmendur nevojën që studentët jo vetëm të jenë në gjendje të shkruajnë në kursive, por edhe ta lexojnë atë.

    Projektligji i Kalifornisë do të hyjë në fuqi për vitin e ardhshëm shkollor 2024-2025, por fatura të ngjashme janë ende në pritje në shtete si Kentaki , ku, nëse miratohet, do të zbatohen në vitin akademik 2025-2026.

    Shtytja është gjithashtu në përgjigje të teknologjisë gjithnjë në rritje të inteligjencës artificiale, për të cilën Quirk-Silva besonte se do t'i bënte mësuesit t'u kthehen provimeve të eseve të shkruara me dorë, duke kërkuar aftësinë e studentëve për të shkruar në kursive, sepse është më e shpejtë se e shtypur.

    Emri:  83564711-13273363-image-a-104_1712942845277.jpg

Shikime: 3

Madhësia:  45.8 KB
    Një studim i ri zbuloi se shkrimi i dorës kontribuon në ndjeshmërinë dhe kujtesën dhe shkakton një përgjigje njohëse. Në foto: Audrey van der Meer, autori kryesor i studimit dhe profesori i neuropsikologjisë në NTNU me Katja që teston reagimin kognitiv të trurit të saj ndaj shtypjes kundrejt shkrimit të dorës

    Nëse shkrimi i dorës zhduket, do të ishte një humbje e madhe për të kuptuar historinë ose për t'u lidhur me të kaluarën tonë, tha Roessingh.

    "Bëhet fjalë për njohjen e mishëruar dhe qarkun pas mesazheve personale që janë të dobishme si për personin që e ka shkruar atë ashtu edhe për personin që e lexon," tha ajo.

    Shkrimi i dorës, veçanërisht kursive, paraqet idenë e asaj që quhet njohje e mishëruar, që do të thotë se vepron si një çelës për të kyçur në kujtesën tuaj.

    Kjo e bën gjithnjë e më të rëndësishme për fëmijët që të shkruajnë me dorë dhe të mësojnë kursive, sepse ata janë "qënie në thelb prekëse dhe ndijore që marrin botën përmes angazhimit", shpjegoi Roessingh.

    Për më tepër, një pjesë e historisë mund të humbasë për brezat e rinj të cilët nuk janë mësuar të lexojnë dhe të shkruajnë kurvë, duke i lënë ata të paaftë të lexojnë dokumente të mëdha historike si ditari i Anne Franke, Kushtetuta e SHBA dhe Ligji i të Drejtave.

    Chelsea Hayes, një nënë nga Maryland, tha se pavarësisht se çfarë vendos shkollat, ajo planifikon të sigurohet që vajza e saj trevjeçare të dijë të shkruajë në kursive kur të rritet.

    'Unë mendoj se është e rëndësishme. Jo vetëm për qëllime historike, por edhe vetëm si aftësi. Unë mendoj se është pothuajse si të mësosh një gjuhë tjetër”, tha Hayes.

    Ju nuk u mësoni fëmijëve artin ose muzikën për shkak të historisë, megjithëse mendoj se ka një komponent historik që mund të vendosni atje.

    “Është vetëm një aftësi tjetër që mendoj se ajo duhet të ketë. Nëse ajo nuk e përdor kurrë, oh mirë. Nëse ajo e bën, shkëlqyeshëm.'


    Burimi: Daily Mail

Tema të Ngjashme

  1. A është vështirë të bëhen animacionet dhe si bëhen ato?
    Nga projekti21_dk në forumin Pyetni ekspertët
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 01-01-2012, 16:30
  2. Amerikanët mësojnë Islamin
    Nga Explorer në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 05-08-2009, 17:37
  3. Sllavët e Maqedonisë: Hajdutë budallenj
    Nga Alienated në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 01-03-2009, 04:21
  4. Si e imagjinojne nje shqiptar/e amerikanet!
    Nga Edvin83 në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 35
    Postimi i Fundit: 20-01-2009, 23:08
  5. Amerikanet qe “zbuluan” Shqiperine
    Nga Humdinger në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 18-10-2006, 23:32

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •