Close
Faqja 30 prej 30 FillimFillim ... 20282930
Duke shfaqur rezultatin 581 deri 582 prej 582
  1. #581
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,481
    Postimet në Bllog
    3

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    F. A. E DIELA Xl ORD. VITI B.

    PËRGATITJA E LITURGJISË

    E DIELA Xl ORD. VITI B.

    MË 16 – 6 – 2024.


    UNGJILLI: Mk. 4, 26-34.


    26 Dhe vazhdoi: “Mbretëria e Hyjit është porsi kur njeriu e hedh farën në dhe. 27 Si të flejë si të rrijë zgjuar natë e ditë, fara mbin, rritet ‑ pa ditur ai se si. 28 Toka vetvetiu qet bimën; më parë kërcyllin, pastaj kallirin e në fund kallirin plot kokrra. 29 E posa fryti piqet, i vë draprin, sepse është koha e korrjes”.
    30 Dhe thoshte: “Me çka ta krahasojmë Mbretërinë e Hyjit? Ose me çfarë krahasimi ta paraqesim? 31 Ajo i përngjet kokrrës së sinapit që është më e vogla ndër farëra kur hidhet në dhe; 32 por, kur mbillet, rritet e bëhet më e madhe se të gjitha perimet; lëshon degë të mëdha, aq sa zogjtë e malit banojnë nën hijen e saj”.
    33 Me shumë shëmbëlltyra si këto ua shpallte Fjalën, ashtu si ishin të zotët ta kuptojnë; 34 por pa shëmbëlltyra atyre nuk u fliste asgjë, kurse nxënësve ua shtjellonte veçmas të gjitha.


    LECTIO DIVINA – MEDITIM – LUTJE.
    Sot do të dëgjojmë dy shëmbëlltyra të Jezusit të vëna në një mjedis bujqësor në të cilën ai u rrit.
    E para është një xhevahir i çmuar, i cili na është ruajtur nga Ungjilltari Marku, sepse nuk është raportuar nga ungjilltarët e tjerë. Jezusi na tregoi një shëmbëlltyrë tjetër, shëmbëlltyrën e mbjellësit, që ne e dimë shumë mirë, atë të katër vendeve në të cilët bie fara e Fjalës së Ungjillit: në këtë shëmbëlltyrë të parë Jezusi donte të paraqiste vështirësitë që has fara e fjalës për t'u mirëpritur dhe për t'u rrënjosur në zemra, dhe për të prodhuar fryt. Ai kishte folur për tre toka në të cilat fara nuk mund të prodhojë asgjë, por tha se ka një tokë të katërta të mirë që për këtë arsye jep shumë fruta. Ai nuk po i referohej katër llojeve të njerëzve, kështu që ata që duken më pak të hapur, duhet të hidhen poshtë, sepse shpallja e fjalës duhet të rezervohet për ata që janë më të hapur. Nuk është ky mesazhi.
    Jezusi donte t'i inkurajonte predikuesit duke thënë: "Kini parasysh se shumë nga fara që mbillni, do të humbasin, sepse në zemrat e çdo njeriu ka ato gjemba, ata gurë, atë tokë të fortë, në të cilën mesazhi nuk mund të depërtojë, por terreni i bukur është i pranishëm në çdo person, prandaj ju duhet ta shpallni mesazhin ungjillor me besim”. Por në këtë shëmbëlltyrë të parë, Jezusi u referohej mbi të gjitha atyre njerëzve të pagëzuar që kuptojnë, në jetën e tyre, se ungjilli që ata dëgjojnë, prodhon shumë pak dhe më pas ftesa ishte që të verifikohej pse ky Ungjill nuk po jepte rezultate të mëdha dhe arsyeja ishte se terreni nuk ishte i përgatitur për ta marrë atë.

    Nuk është faji i farës, nuk është faji i predikuesve. Jezusi tha: "Kontrolloni tokën, nëse ka shumë gjemba, shumë gurë, nëse toka është e fortë, përpiquni ta punoni".
    Shëmbëlltyra e sotme nuk u drejtohet atyre që e marrin Fjalën, por atyre që e shpallin atë. Le të përpiqemi të kujtojmë fjalimet që dëgjojmë shpesh nga priftërinjtë, katekistët, prindërit, të cilët duan të ngulitin Mesazhin e Ungjillit në zemrat dhe mendjet e fëmijëve të tyre, për të cilët ata dëshmojnë edhe me jetën e tyre, dhe më pas edhe nga të gjithë të krishterët, veçanërisht ata më të përkushtuarit, të cilët i referohen Ungjillit në kuadrin e punës së tyre profesionale ose në takime dhe me miqtë. Kur ata paraqesin propozimet e tyre për një jetë të krishterë, gjykimet e tyre mbi realitetin politik, ata gjithashtu angazhohen për të mishëruar këtë Ungjill, por kanë përshtypje që ashkush nuk i dëgjon.
    Çfarë fjalimesh kanë të krishterët? Duke filluar nga priftërinjtë: këta janë fjalime të njerëzve të shkurajuar, të atyre që e ndjekin jetën e Kishës me pasion më të madh, të cilët mendojnë se janë anëtarë të gjallë; mund të shohim vuajtjet në fytyrat e tyre kur dëgjojnë të dhënat e pamëshirshme të raportuara në gazeta, qindra kisha në Evropë të mbyllura ose të dekonkretuara, të shndërruara në librari, muze, dyqane ose thjesht të lëna në një gjendje të braktisur. Le të mendojmë për Holandën, ku katedralja e mrekullueshme të Utrehtit, e cila nuk është më e nevojshme, u shit me çmimin simbolik të një euro muzeumit aty pranë.
    Epo, njerëzit, të krishterët më të përkushtuar vuajnë kur ndjejnë këtë realitet kishtar: braktisjen e praktikës fetare dhe më pas propozimet e jetës që na rrethojnë, të cilat joshin veçanërisht brezat e rinj dhe këto propozime për jetë nuk janë ato të ungjillit, janë të tjera. Deri para disa dekadash, shoqëria jonë nuk mund të kuptohej pa iu referuar Zotit dhe vlerave të predikuara nga krishterimi. Sot ne mund ta kuptojmë shumë mirë botën, shoqërinë pa përmendur Zotin, sot njeriu nuk kuptohet nëse nuk u referohemi parasë, kënaqësisë, argëtimit.
    Bota laike gëzohet për këtë situatë dhe vazhdon të na përsërisë neve të krishterëve se tani e kemi kaluar ditën dhe se duhet të dorëzohemi për t'u zhdukur. Në këtë kontekst, dekurajimi mund të shihet në fytyrat e priftërinjve, katekistëve dhe prindërve të krishterë; nuk e thonë, por mendojnë se është më mirë të jepet dorëheqja. Pse duhet të vazhdohet shpallja e Ungjillit për ata njerëz që nuk janë të interesuar, ose më saktë janë të interesuar për diçka krejtësisht të ndryshme? A ka Jezusi ndonjë gjë për t'u thënë këtyre dishepujve të shkurajuar? Pyetjeve tona ai sot u përgjigjet me një shëmbëlltyrë të parë, pikërisht këtyre pyetjeve që përmenda. Le të dëgjojmë pjesën e parë të kësaj shëmbëlltyre, atë në të cilën një fermer është në punë.
    Është shumë e shkurtër.
    Jezusi tha: “Mbretëria e Hyjit është porsi kur njeriu e hedh farën në dhe […]”.
    Jezusi po ia shpjegon turmës Mbretërinë e Perëndisë. E dime, me fjalët “Mbretëria e Hyjit” nuk nënkuptohet këtu parajsa, ose një botë tjetër. Është pikërisht në këtë botë ku jetojmë ne sot që Jezusi dëshiron të vendosë Mbretërinë e tij, të cilën e filloi me personin e tij, me mesazhin e tij; këtu ai dëshiron të fillojë një shoqëri alternative dhe vërtetë humane.
    Atëherë, natyrisht, kjo Mbretëri e Perëndisë do të realizohet plotësisht në shtëpinë e Atit.

    "Mbretëria e Perëndisë është si një njeri që hedh farën në tokë" (v. 26). Por kush është ky mbjellës? Është ai, Jezusi dhe pas tij vijnë dishepujt, që thirren për t'i dhënë vazhdimësi misionit të tij: ata duhet të hedhin këtë farë, që është mesazhi ungjillor.
    Dhe vërejmë se nuk thuhet se njeriu mbjell farën, por thuhet se që “hedh farën” që do të thotë se po hedh farën me dorë gjerësisht, ku bie bie, e hedh me bollëk. Do të thotë se mesazhi ungjillor do t'u shpallet të gjithëve, ai nuk është i rezervuar për askënd në veçanti, sepse të gjithë njerëzit duhet të kenë mundësi të përfitojnë nga ky propozim.
    Dishepujt e Krishtit duhet të shpallin Ungjillin për të gjithë njerëzit, për cilindo popull, për çfarëdo kulture, për çfarëdo feje që ata i përkasin: kjo Fjalë e Shpëtimit duhet të shpallet gjithkund!
    Dhe ku bie kjo farë? Jezusi e zgjodhi mirë imazhin që përdor, sepse dëgjuesit e tij e njohin vendin e tyre. Tokat në të gjithë Izraelin janë plot me gurë, aq sa rabinët thoshin se Zoti, kur krijoi botën, kishte katër masa gurë, dhe tre u përdorën për Izraelin. Dhe në fakt çdo metër fushë duhet pushtuar duke hequr gurët që më pas përdoren për të ndërtuar ato mure prej guri të thatë që shënojnë kufirin dhe mbrojnë nga kafshët e egra, të cilat shkatërrojnë të mbjellat: derrat e egër, dhelprat...
    Dhe pastaj ka, përtej gurëve, shumë shkurre, degëza, gjemba, barërat e këqija... dhe pastaj në Izrael ka shumë diell dhe pak shi, dhe kështu mbjellja në këtë lloj toke për fermerët është një akt besimi: besimi në forcën e farës, e cila ka forcën e jetës, e cila u reziston të gjitha vështirësive dhe në fund mbin, por është edhe besim në dhe, sepse pavarësisht nga të gjitha pengesat që natyra dhe agjentët e jashtëm i vendos rrugës, në fund fermeri është i sigurt se ajo tokë do të japë fryte.
    E njëjta gjë ndodh, thotë Jezusi, me shpalljen e Fjalës: është një akt besimi nga ana e predikuesit; besimi në forcën jetësore të kësaj fjale, e cila është e aftë të japë fryte të jashtëzakonshme, të ndryshojë zemrat e njerëzve, të krijojë një botë të re. Dhe është besimi, jo vetëm te forca e farës ungjillore, por besimi te njeriu që është shëruar, që është bërë pikërisht për ta mirëpritur këtë fjalë dhe është një besim që duhet kultivuar. Për çfarë arsye?
    Çfarë sheh mbjellësi i Ungjillit? Çfarë sheh prifti pas predikimit, prifti që e përgatiti me kujdes të dielën a mendon gjithashtu se i doli mirë? Çfarë fryti sheh pasi e hedh këtë farë në arë? Kur, te dera e kishës i dëgjon njerëzit që ende mendojnë si më parë, sikur të mos e kishin dëgjuar predikimin? Ata besimtarët e lënë veten të ndikohen nga arsyetimi i të gjithëve, fillojnë të bëjnë sërish të njëjtat fjalime të vjetra dhe ende arsyetojnë duke folur për banalitete.
    Çfarë sheh katekisti, i cili me përkushtim prekës e kalon gjithë pasditen e së shtunës në famulli? Çfarë sheh ai? Fëmijët largohen nga katekizmi, kthehen në futboll dhe fillojnë të debatojnë si më parë, sikur të mos e kishin dëgjuar mësimin e katekizmit. Ata janë të interesuar për modelin më të fundit të iPad-it, për lojërat elektronike dhe ndajnë çdo rekord që kanë arritur të vendosin.
    Çfarë sheh nëna, e cila ka rrënjosur vlerat ungjillore në zemrën e të birit? Kur i mbush tetëmbëdhjetë vjeç, nuk dëshiron më të shkojë në kishë.
    Pra, ishte një punë e kotë, ajo e këtyre mbjellësve të Ungjillit. Kujdes nga gabimi: mos prisni të shihni rezultatin menjëherë.
    Ashtu si fara, edhe mesazhi ungjillor kërkon kohë për t'u asimiluar dhe për të dhënë fryte.
    Mbjellësit e Fjalës së Ungjillit duhet të kenë durim, të kultivojnë shpresën që është siguria në vitalitetin e farës ungjillore.
    Edhe mbjellësi Jezusi duhej të kishte këtë durim. Le të përpiqemi të mendojmë për atë që ai pa tek dishepujt e tij të shkurajuar.
    U them shpesh prindërve dhe katekistëve: “Ju keni mbjellë, keni punuar shumë, besoni tani në farën e Ungjillit. Nëse ajo që keni shpallur, ishte një ungjill autentik, jo mendjemprehtësi apo banalitet, djali juaj, studentët tuaj të katekizmit, nuk do ta heqin kurrë qafe atë, mund të kalojnë dhjetë, njëzet vjet, por ajo farë do të përfundojë duke mbirë dhe ndoshta ju nuk do të jetoni mjaft për të parë rezultatet e punës suaj. Prandaj jini të sigurt: këto rezultate do të jenë atje një ditë ose në një tjetër, kur fara do të mbijë”.
    "Tani," u them ndonjëherë prindërve, "duhet të pushoni, duhet të flini", siç do të thotë së shpejti shëmbëlltyra.
    Mbjellësi e ka mbaruar punën, duhet të largohet mënjanë. Tani ai nuk ka të bëjë më me të, është fara që duhet të merret me tokën. Farës nuk duhet t'i mësohet se çfarë duhet të bëjë.
    Pra, le të dëgjojmë tani se çfarë na thotë Jezusi për atë që ndodh nën tokë.
    “Si të flejë si të rrijë zgjuar natë e ditë, fara mbin, rritet ‑ pa ditur ai se si. Toka vetvetiu qet bimën; më parë kërcyllin, pastaj kallirin e në fund kallirin plot kokrra. E posa fryti piqet, i vë draprin, sepse është koha e korrjes” (v.27-29).
    Në pjesën e parë të shëmbëlltyrës pamë se Jezusi e paraqiti punën e fermerit në mënyrë shumë të nxituar: "Hidhe farën".
    Tani shëmbëlltyra, megjithatë, vazhdon shumë ngadalë, sepse Jezusi dëshiron të paraqesë atë që ndodh nën tokë, kur fermeri nuk ka më asgjë me të: "Fli ose rri zgjuar".
    Fermeri bën jetën e tij të qetë, duke mos menduar më për atë që ndodh në tokë, sepse ai nuk mund të bëjë më asgjë për këtë, nuk varet më prej tij, ai as nuk e di se çfarë po ndodh nën tokë.
    Është pikërisht eksperienca që kam edhe unë: mund të kem bërë një konferencë në një sallë apo në streaming, dhe pastaj mund të kem shkuar të fle, nuk kam më asgjë për të bërë, tani është fjala e Ungjillit që merret me zemrat e njerëzve që e kanë dëgjuar. Unë nuk kam më rëndësi, më duhet vetëm të fle i qetë, duhet të largohem mënjanë.
    Pastaj Jezusi e konsideron kohën që kalon: "natën ose ditën", pastaj kalojnë ditët dhe netët, pastaj stinët pasojnë njëra-tjetrën. Pas mbjelljes së vjeshtës vjen dimri, ftohti, bora. Bujku rri në shtëpi dhe pushon. Pastaj vjen pranvera, kur fara fillon të mbijë, të rritet, atëherë fermeri mund të kundrojë mrekullinë e natyrës. “Toka vetvetiu qet bimën; më parë kërcyllin, pastaj kallirin e në fund kallirin plot kokrra”. Mund të shohim se si Jezusi ishte një vëzhgues i vëmendshëm i natyrës. Këtu, kjo shëmbëlltyrë jeton pikërisht në këtë kontrast midis pasivitetit të bujkut, i cili pushon pas mbjelljes, dhe vitalitetit të farës, i cili lëshon të gjithë forcën e tij jetësore nga toka dhe jep fryt. Është ftesa e Jezusit për sigurinë se fara e Ungjillit, kur hidhet në tokë, përfundon duke mbirë dhe duke dhënë fryt. Në fakt, ne dëgjojmë përfundimin e shëmbëlltyrës.

    Dhe kur fryti piqet, bujku vendos menjëherë dorën në drapër, sepse koha e të korrave ka ardhur.
    Fermeri ka durim, di të presë të piqet fruti. Kur fruti piqet, e vë dorën te drapëri, jo më parë. Jetojmë në një botë gjithnjë e më të përshpejtuar, ku duam të shohim menjëherë rezultatin, ku besojmë vetëm në atë që mund të verifikohet; sot, prandaj planifikimi i shpejtë dhe ndërhyrjet vendimtare janë normë, sepse ritmi i prodhimit është i ngutshëm.
    Kjo nxitim, ky padurim është i kuptueshëm tek ata që drejtojnë një kompani dhe kujdesen për prodhimin, por këtu nuk jemi në kontekstin e prodhimit, por në kopntekstin të një bote të dashurisë, ku vendimet nuk mund të merren me nxitim, por duhet të merren me kujdes dhe lirisht.
    Ne e dimë se shkëndija e dashurisë mund të godasë e papritur si dashuria me shikim të pare. Ka dashuri me shikim të parë edhe tek ata që dëgjojnë Ungjillin: ata entuziazëm të menjëhershëm, që megjithatë nuk zgjasin shumë. Nxitimi nuk është i Zotit, nuk është i Krishtit dhe nuk duhet të jetë i të krishterëve, sepse nxitimi nuk favorizon zgjedhjet e lira, të menduara, të pjekura me urtësi.
    Ajo që Jezusi dëshiron të kuptojë dishepulli që shpall Ungjillin e tij, është se ai nuk duhet të jetë me nxitim, ai nuk duhet të presë të shohë menjëherë ose thjesht të shohë frytin e punës së tij, por ai duhet të kultivojë sigurinë se ky frut do të jetë atje. Pas përpjekjes së mbjelljes, dishepullit nuk i mbetet gjë tjetër veçse të jetë i durueshëm duke pritur me besim.
    Jezusi paraqiti në shëmbëlltyrë mesazhin e gëzimit dhe të shpresës, të pranishëm në tekstin e famshëm të Isaias, të cilin Jezusi e njihte shumë mirë dhe që predikuesit e Ungjillit duhet ta kenë gjithmonë parasysh; ky tekst i mrekullueshëm gjendet në kapitullin 55,10-11 të Isaisë:
    "…sikurse zbret shiu e bora nga qielli
    e atje nuk kthehet,
    por e ujit tokën, e zbrun
    dhe i jep fuqi të blerojë,
    i jep bujkut farën dhe bukën për ushqim,
    kështu edhe fjala ime që del prej gojës sime,
    s’do të kthehet tek unë pa fryt,
    pa pasë kryer gjithçka më pëlqen
    dhe pa pasë zbatuar atë për çka e nisa”.
    Dhe tani le të dëgjojmë shëmbëlltyrën e dytë.
    “Dhe thoshte:
    “Me çka ta krahasojmë Mbretërinë e Hyjit? Ose me çfarë krahasimi ta paraqesim? Ajo i përngjet kokrrës së sinapit që është më e vogla ndër farëra kur hidhet në dhe; por, kur mbillet, rritet e bëhet më e madhe se të gjitha perimet; lëshon degë të mëdha, aq sa zogjtë e malit banojnë nën hijen e saj”.
    Me shumë shëmbëlltyra si këto ua shpallte Fjalën, ashtu si ishin të zotët ta kuptojnë; por pa shëmbëlltyra atyre nuk u fliste asgjë, kurse nxënësve ua shtjellonte veçmas të gjitha” (v.30-35).
    Shëmbëlltyrën e dytë e prezanton Jezusi me dy pyetje: “Me çfarë mund ta krahasojmë Mbretërinë e Perëndisë? Me çfarë shëmbëlltyre mund ta përshkruajmë?”
    Këto janë pyetje retorike: dëgjuesit e tij, turmat dhe dishepujt që e ndiqnin e kishin gati përgjigjen: "Mbretëria e Perëndisë do të jetë si kedri i Libanit". Ata nuk e shpikën këtë imazh, por gjendet tek profeti Ezekiel, i cili për të përshkruar Sirinë në kulmin e shkëlqimit të saj, në kapitullin 31, 2-7 thotë:
    “2 “Biri i njeriut, thuaji faraonit, mbretit të Egjiptit, e krenarisë madhështore të tij: Kujt i përngjan në madhështinë tënde? 3 Je si bredh, porsi cedri i Libanit, me gema të bukur, me gjethe të njoma, me shtat të lartë; maja ndër re i ka arritur! 4 E ushqyen ujërat, e rriti humnera, lumenjtë e tij rridhnin gjithreth rrënjëve të tij, përrenjtë i lëshoi përreth të gjitha pemëve të fushës! 5 Prandaj edhe u rrit i lartë përmbi të gjitha pemët e fushës, u shumuan degët e tij morën lart gemat e tij, sepse ujët kurrë s’i mungoi. 6 Kur e shtriu hijen e vet, në degët e tij i bënë foletë të gjithë fluturakët e qiellit, e nën gema plot me gjethe egërsirat e fushës pollën, e nën hije të tij banonin popuj të shumtë! 7 Ishte i hijshëm në madhëri të vet, në shtrirjen e degëve të veta, sepse rrënjët e veta i kishte përbri ujit që s’mungon”.
    Ishte bërë si kedri i Libanit, i bukur me degë, i trashë me degë, i gjatë me trung dhe maja e tij ishte deri te retë, siç do të bëhej një ditë Izraeli.
    Izraeli është një popull që ka qenë gjithmonë i parëndësishëm, në skenën ndërkombëtare, sepse e gjen veten në mes të perandorive të mëdha, që e kishin shtypur gjithmonë, ato të Lindjes së Mesopotamisë dhe të Egjiptit, por një ditë, thotë profeti Ezekieli, "Zoti do të marrë një degë kedri dhe do ta mbjellë në një mal të lartë, në malin e Izraelit, dhe ky kedri do të bëhet i madh, do të lëshojë degë, do të japë fryt, do të bëhet madhështor, nën të do të banojnë të gjithë zogjtë, çdo zog do të pushojë në hijen e degëve të tij".
    Për kë po fliste? Për Izraelin, i cili një ditë do të bëhej Mbretëria nën të cilën do të kërkonin strehë të gjitha mbretëritë e tjera, të gjithë popujt e tjerë: madhështia, pra, e kedrit. Kjo është ajo që dishepujt do t'i kishin sugjeruar Jezusit: "Edhe ne duhet të bëhemi të tillë". Madhësia e kedrit ishte gjithashtu proverbiale për të drejtët: në Psalmin 92, 13-16:
    "I drejti lulëzon si palma, rritet porsi cedri i Libanit. Të mbjellë në Shtëpinë e Jakobit lulëzojnë në banesat e Hyjit tonë. Japin fruta edhe në pleqëri, janë të kërthndeztë e plot shëndet, për të shpallur se Zoti është i drejtë: Qeta ime, në të cilin nuk ka të meta!”.
    Jezusi i zhgënjen: ai merr imazhin që ata kanë në mendje, imazhin madhështor të kedrit, e zhvillon atë sipas mënyrës së tij, e rrënon, rrënon këtë madhështi; ka një madhësi, por nuk është ajo e kedrit, dhe merr imazhin e farës më të vogël, farës së mustardës. Ai imazh ishte proverbial për vogëlsinë e fares së saj.
    Cili është imazhi që përdor Jezusi? Është krahasimi midis vogëlsisë së asaj fare dhe asaj që zhvillohet në një stinë të vetme. Ajo farë krijon një shkurre, e cila mund të arrijë dy, madje edhe tre metra; nuk është një kedër i Libanit, është një madhësi tjetër: "Rritet", thotë Jezusi, "bëhet më e madhe se të gjitha perimet e kopshtit". Flitet për një madhështi mes perimeve të kopshtit: “lachanon” në greqisht do të thotë "një shkurre", por është për t'u habitur që ajo lloj madhështie del nga një farë e vogël; një bimë e zakonshme, pra, nuk ka asgjë që të bie në sy, rritet mes perimeve të shtëpisë, patëllxhanëve, angjinarëve… por ka përmasat e saj, jo përmasat që vlerësojne ata që admirojnë kedrat e medhenj... është një madhësi të ndryshme.
    Prandaj Jezusi nuk ka ndërmend të bëjë profeci për të ardhmen e ndritur të Kishës, e cila filloi me peshkatarët e varfër, por më pas është e destinuar të bëhet një shoqëri e madhe dhe të fortë, të aftë për të marrë respekt edhe nga mbretëritë, nga perandoritë e kësaj bote. Jo, përparimi i Mbretërisë së Zotit nuk vlerësohet në këtë mënyrë, sepse në Ungjillin e Lukës, 17,20vv thuhet:
    "20 I pyetur prej farisenjve: “Kur do të vijë Mbretëria e Hyjit?” ai iu përgjigj: “Mbretëria e Hyjit nuk vjen në mënyrë të dukshme, 21 as nuk do të mund të thuhet: ‘Qe këtu!’ Ose ‘Qe atje! ‘Porse, ja, Mbretëria e Hyjit është mes jush!”
    22 Atëherë u tha nxënësve të vet: “Do të vijë koha, kur do të dëshironi të shihni një ditë të vetme të Birit të njeriut, por nuk do ta shihni. 23 Do t’ju thonë: ‘Qe, këtu është! Ja, atje!’ Mos shkoni as mos i ndiqni! 24 Sepse, sikurse vetëtima që vetëton në njërin skaj e ndrit deri në skajin tjetër të qiellit, ashtu do të jetë edhe Biri i Njeriut [Ditën e tij]. 25 Por, më parë i duhet të vuajë shumë e të përbuzet prej kësaj breznie”. Mbretëria e Zotit nuk mund të shihet nga jashtë, ajo është brenda, në zemrën e çdo njeriu. Në kapitullin 17 të Lukës ka kjo thënie e Jezusit, çfarë do të thotë? Çfarë është kjo farë e vogël?
    Aty ku mirëpritet Ungjilli, aty fillon Mbretëria e Zotit, diçka e jashtëzakonshme ndodh në zemrat e njerëzve, ndodh një ngjarje e papritur, një transformim i brendshëm që i lë të gjithë të habitur, por asgjë si habia të "yjeve" të suksesshme në këtë botë; jo, është një madhësi tjetër. Koprrac, që shfrytëzon më të dëshpëruarit për të grumbulluar para, ka humbur mendjen për të mirat e kësaj bote: një ditë gjen një farë të vogël, një thërrime të ungjillit. Kjo farë zhvillohet tek ai dhe shkakton diçka të jashtëzakonshme. Një zgjedhje e papritur, ai fillon të shohë nevojën e të varfërve, ai fillon të ndihmojë ata që kanë nevojë. Këtu është një madhështi që nuk ndodh jashtë, por brenda zemrave të njerëzve. Kjo nuk është madhështia e kedrave para së cilës të gjithë mbeten të mahnitur, të magjepsur, është madhështia e brendshme, ajo e dashurisë, e cila është e vetmja madhështi e vërtetë.
    Jezusi përdor edhe një herë imazhin e farës së sinapit për të folur për efektet e jashtëzakonshme, befasuese të besimit, që i jepet atij. Në kapitullin 17,20 të Mateut ai thotë:
    "Përnjëmend po ju them: në paçit fe edhe vetëm sa një kokërr sinapi e i thoni këtij mali: ‘Dil këndej e shko atje!’, do të kalojë dhe asgjë s’do t’ju jetë e pamundshme!”
    Besimi në Ungjill prodhon diçka të jashtëzakonshme, diçka që është e pamundur për njerëzit, si lëvizja e një mali. Ka male që na ndajnë: disa urrejtje, pakënaqësi të caktuara që “nuk do të lëvizin kurrë”, themi; jo, Ungjilli është i aftë t'i lëvizë ata, nëse i japim mbështetjen tonë.

    “Por, kur mbillet, rritet e bëhet më e madhe se të gjitha perimet; lëshon degë të mëdha, aq sa zogjtë e malit banojnë nën hijen e saj” (v. 32
    Zogjtë e qiellit kujtojnë profecinë e bërë nga profeti Ezekiel, të gjithë zogjtë do të zbarkonin më pas në një kedër. Çfarë janë këta zogj? Në Bibël, këta zogj përfaqësojnë popujt paganë. Libri i Zanafillës thotë se këta zogj, këta popuj paganë, donin të pengonin aleancën e Abrahamit me Perëndinë dhe Abrahami i kishte përzënë. “Tani”, thotë Jezusi, “do të kërkojnë strehim edhe këta popuj që janë larg Mbretërisë së Perëndisë, do të afrohen dhe do të mirëpriten në krahët, në degët e kësaj kaçube, që ka dalë nga një farë e vogël”.
    Është komuniteti i krishterë që përfaqësohet këtu nga ky fidan mustardë dhe çfarë donte të thoshte Jezusi? Mbretëria e Zotit është një vend mikpritës për të gjithë, është një realitet modest që nuk poshtëron askënd, nuk e bën askënd të ndihet i padenjë dhe secili mund ta gjejë shtëpinë e tij nën hijen e kësaj mustarde, që është Mbretëria e Zotit; edhe ata që ndihen të larguar nga Zoti sepse jetojnë në kushte mëkati nuk duhet të ndihen të refuzuar, duhet të ndihen të mirëpritur në degët e kësaj mustarde, që janë krahët mikpritës të bashkësisë së krishterë.
    Me këto dy shëmbëlltyra sot, Jezusi dëshiron të na rrënjosë gëzimin dhe optimizmin. Shumë madhështi të Kishës sonë do të pakësohen në madhësi. Këto janë madhështia e kedrave të Libanit, ato të mbretërive të kësaj bote, të cilat gjatë shekujve gjithashtu na kanë joshur; dhe lidhja me këto madhështi e ka errësuar identitetin tonë si dishepuj dhe të atij që u bë shërbëtor i të gjithëve: Providenca po na zhvesh nga këto madhështi, por thellë brenda njerëzve, fara e Ungjillit dhe e Mbretërisë së Perëndisë do të vazhdojë të zhvillohet në mënyrë të pandalshme, sepse në këtë farë ka një forcë që nuk është e kësaj bote, por vjen nga qielli. Kjo është arsyeja e shpresës sonë.

  2. #582
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2020
    Postime
    1,481
    Postimet në Bllog
    3

    Për: Përgatitja e liturgjisë së festave të urdhëruara. Komente postohen disa ditë përpara festave.

    .A. JAVA. E DIELA Xl ORD. VITI B.

    PËRGATITJA E LITURGJISË.

    E DIELA Xl ORD. VITI B

    MË 16-6-2024.


    3 LEXIME.


    Ne do të sodisim kallëzat e pjekura.
    Kemi përshtypjen se jemi dëshmitarë të një rënieje të shpejtë të vlerave të krishtera: shohim njeriun që përpiqet të çlirohet nga ideja e Zotit, duke e vendosur veten si një pikë referimi absolute, si masë e gjithçkaje. Njeriu vendos veten si arbitër të së mirës dhe të së keqes, absolutizon realitetet e kësaj bote dhe e konsideron besimin si një aspekt të vjetëruar të jetës. Ky është laicizmi, një fenomen që ka rrënjë të largëta historike, por që ka arritur kulmin e tij në kohën tonë. Si ka ardhur? Në kërkimin e shkaqeve, ka nga ata që ia atribuojnë përgjegjësinë priftërinjve, të cilët, gjithnjë e më të frikësuar, nuk i kujtojnë ato të vërteta, të cilat në të kaluarën, kur kishat mbusheshin me besimtarë, përbënin temat e përsëritura të katekzës: gjykimi i Zotit, dënimi i përjetshëm, djalli, dënimet.
    E vërteta është tjetër: sot ne po paguajmë pasojat e një ungjillizimi dhe një katekizimi, i cili - pa dashur t'ua atribuojë fajin predikuesve dhe katekistëve të gatshëm të së kaluarës - u shkëput nga fjala e Zotit.
    E ardhmja është në duart tona. Kisha e ka rindërgjegjësuar thesarin që i ka dhënë Mjeshtri: Fjalën, një farë që pret të përhapet në botë me bollëk, që besimi të lulëzojë sërish mbi baza të reja dhe mbi një themel të sigurt.
    Ata që sot me vështirësi po e mbjellin këtë farë të çmuar në mbarë botën, nuk do të shohin kallëzat e pjekura, por të paktën kërcellin: po, mund t'i kërkojnë Zotit që të jenë në gjendje ta shohin atë.
    Për të përvetësuar mesazhin, ne do të përsërisim:
    "Vetëm kokrra e grurit që zhduket në tokë, prodhon shumë fruta"


    LEXIMI I PARË: Ez 17,22-24)

    22 Kështu thotë Zoti Hyj:
    Edhe unë do ta marr
    prej majës së cedrit të madh
    prej majës së gemave të tij
    do ta këpus një gemëz
    e do ta mbëltoj mbi një mal
    të lartë e të madhërishëm.
    23 Do ta mbëltoj në mal të lartë të Izraelit:
    do të shpërthejë në pinjolla e do të bëjë fruta:
    cedër do të jetë i madhërueshëm.
    Nën të do të banojnë të gjithë shpendët,
    çdo shpend nën hijen e gemave të tij
    çerdhen do ta bëjë.
    24 Të gjitha pemët e fushës do ta dinë
    se unë jam Zoti
    që e zvogëlon pemën e madhe
    dhe e lartëson të voglën,
    e thaj lëndën e njomë
    dhe e bëj të bulëzojë të thatën.
    Unë Zoti thashë dhe do të bëj ashtu.


    LECTIO DIVINA – MEDITIM - LUTJE

    Kjo profeci u shqiptua nga Ezekieli në një moment veçanërisht dramatik në historinë e Izraelit: Jehojakini, pasardhësi i fundit i dinastisë së Davidit, u mund, u kap rob dhe u internua në Babiloni.
    Fatkeqësia kombëtare ka tronditur besimin e shumë izraelitëve që pyesin sesi Zoti, i cili i premtoi Davidit një dinasti të përjetshme, e lejoi Jehojakinin të rrëmbyhej nga froni i Jerusalemit, si një pemë shkulet nga një stuhi dhe tërhiqet zvarrë nga valët e vrullshme të një lumi. Ndoshta Zoti nuk i mban më me besnikërinë premtimet që iu betua të zgjedhurit të tij?
    Ezekieli, i cili e gjen veten mes të dëbuarve në Babiloni, i përgjigjet kësaj pyetjeje shqetësuese me një imazh. Familja e Davidit - shpjegon ai - është një cedër i harlisur që një druvar barbar dhe i pamëshirshëm, Nabukodonosor, mbreti i Babilonisë, e preu dhe e bëri copë-copë.
    Megjithatë, Zoti nuk përgënjeshtron vetveten, ai kurrë nuk i mban premtimet e tij. Ja çfarë do të bëjë: ai do të shkojë në Babiloni dhe, nga kedri i shkatërruar i dinastisë së Davidit, do të këpus filizin e fundit dhe do ta mbjellë në një mal të lartë në tokën e Izraelit (v. 22). Ky pinjoll i brishtë dhe pothuajse i pajetë do të zhvillohet derisa të bëhet një kedër i pamasë, nën të cilin do të banojnë të gjithë zogjtë e qiellit (v. 23).
    Premtimi është, s’ka se ç’thuhet, befasues. Me imazhin e zogjve të qiellit, profeti aludon, në fakt, për askënd tjetër veç mbretërive vasale të perandorisë së pamasë asiriane (Ez. 31,6: “Kur e shtriu hijen e vet, në degët e tij i bënë foletë të gjithë fluturakët e qiellit, e nën gema plot me gjethe egërsirat e fushës pollën, e nën hije të tij banonin popuj të shumtë!). Këta - siguron ai - një ditë do të bien nën sundimin e Izraelit, të gjithë do t'i nënshtrohen atij, si në kohën e Davidit.
    Kur shqiptoi këtë profeci, Ezekieli ndoshta ëndërroi për një rivendosje të shpejtë të monarkisë Davidike, por vitet kaluan dhe pritshmëritë e tij u zhgënjyen. Në këtë situatë, pritja e Mesisë, e një dege të familjes së Davidit, e destinuar për të realizuar plotësisht premtimet e bëra nga Zoti për popullin e tij, u shfaq me qartësi gjithnjë e më të madhe.
    Në kohën e caktuar, profecitë u përmbushën në Jezusin, filizin e kedrit të madh që Perëndia mbolli në tokë. Ai është pasardhësi i pritur i Davidit. Zogjtë që gjejnë freskim nën hijen e degëve të tij përfaqësojnë të gjithë popujt, të nënshtruar më parë nga fuqia e së keqes që i bëri skllevër. Degët, nga ana tjetër, mund të tregojnë krahët mikpritës të komunitetit të krishterë.
    Ky lexim është një ftesë për t'i besuar Perëndisë, gjithmonë, por veçanërisht kur pritjet tona duken të kota dhe shpresat tona të prishura. Ai është ai që zakonisht "ngre pemën e ulët" dhe është i aftë të bëjë "të mbijë pemën e tharë" (v. 24).
    Shprehjet e përdorura nga Ezekieli na kujtojnë këngën e Marisë:
    "51 E tregoi fuqinë e krahut të vet:
    i hodhi poshtë qëllimet e krenarëve,
    52 i rrëzoi princat prej froneve të tyre
    e i lartësoi të përvuajturit.
    53 Me të mira i mbushi ata që s’kishin ç’të hanë
    e të pasurit i nisi duarthatë.
    54 I ndihmoi Izraelit, shërbëtorit të vet,
    duke e sjellë në mend mëshirën
    55 ‑ si ua pati premtuar etërve tanë ‑
    në të mirën e Abrahamit e të pasardhësve
    të tij në amshim” (Lk 1:52).
    Ata na kujtojnë, mbi të gjitha, veprën supreme të Perëndisë: ringjalljen e Krishtit. Nga varri ku vdekja mbretëroi, ai bëri që të lindte jeta. Nëse ai ka bërë një mrekulli të tillë, ai do të jetë në gjendje të transformojë çdo humbje në fitore.


    LEXIMI I DYTË: 2 Cor 5,6-10.

    6 Kështu, pra, jemi gjithmonë plot shpresë edhe pse e dimë se derisa të banojmë në këtë trup, jemi të mërguar, larg Zotit; 7 sepse jetojmë në fe e jo në pamje të Zotit. 8 Për këtë arsye edhe jemi plot shpresë e më fort dëshirojmë ta lëmë banesën e këtij trupi për të banuar te Zoti. 9 Prandaj, edhe mundohemi me gjithë shpirt t’i pëlqejmë Zotit, qoftë duke qëndruar në banesën tonë, qoftë edhe duke e lënë atë, 10 sepse të gjithëve na duhet të dalim në gjyq para Krishtit, që secili të marrë shpërblimin për veprat që ka bërë gjatë jetës së vet në trup, qoftë për të mira, qoftë për të këqija.


    LECTIO DIVINA – MEDITIM - LUTJE

    E kemi thënë tashmë gjatë të dielave të fundit se Pali, tashmë i moshuar, kishte filluar të ndihej i lodhur. Vuajtjet që kishte duruar, përndjekjet, tradhtitë e miqve, keqkuptimet e shumë vëllezërve të besimit e kishin shënuar në trup dhe në shpirt.
    Në pjesën e parë të fragmentit të sotëm (v. 6-8) ai e krahason gjendjen e tij me atë të mërgimit: në këtë botë ndihet i huaj, jeton larg atdheut, me mendimet e tij gjithmonë të drejtuara nga atdheu që e pret. Ai dëshiron të jetë me Perëndinë dhe me Krishtin përgjithmonë dhe e di se, për të arritur këtë jetë të plotë dhe përfundimtare, duhet të kalojë përmes vdekjes, por ky mendim nuk e tremb.
    Në pjesën e dytë (v. 9) ai kupton se dëshira e tij për të lënë këtë botë mund të kuptohej si një arratisje nga vështirësitë, nga vuajtjet, nga përgjegjësitë e tij ndaj komuniteteve të krishtera të lindura nga predikimi i tij. Më pas ai përfundon: për sa kohë që Zoti dëshiron të më lërë në këtë trup, unë do të jap më të mirën nga vetja.
    Në vargun e fundit (v. 10) ai kujton, duke përdorur imazhin tradicional të gjykimit të Zotit, vlerën dhe rëndësinë vendimtare të jetës në këtë botë. Jeta e ardhshme nuk do të lindë nga asgjëja, ajo do të mbijë nga ajo që të gjithë kanë mbjellë në këtë jetë. Askush nuk do të refuzohet nga Zoti, por aftësia për të mirëpritur dashurinë e tij të pafund do të jetë e ndryshme për të gjithë dhe do të varet nga "shtatzania" më e mirë ose më e keqe e përjetuar në këtë botë.


    UNGJILLI: Mk 4,26-34.

    26 Dhe vazhdoi:
    “Mbretëria e Hyjit është porsi kur njeriu e hedh farën në dhe. 27 Si të flejë si të rrijë zgjuar natë e ditë, fara mbin, rritet ‑ pa ditur ai se si. 28 Toka vetvetiu qet bimën; më parë kërcyllin, pastaj kallirin e në fund kallirin plot kokrra. 29 E posa fryti piqet, i vë draprin, sepse është koha e korrjes.”
    30 Dhe thoshte:
    “Me çka ta krahasojmë Mbretërinë e Hyjit? Ose me çfarë krahasimi ta paraqesim? 31 Ajo i përngjet kokrrës së sinapit që është më e vogla ndër farëra kur hidhet në dhe; 32 por, kur mbillet, rritet e bëhet më e madhe se të gjitha perimet; lëshon degë të mëdha, aq sa zogjtë e malit banojnë nën hijen e saj.”
    33 Me shumë shëmbëlltyra si këto ua shpallte Fjalën, ashtu si ishin të zotët ta kuptojnë; 34 por pa shëmbëlltyra atyre nuk u fliste asgjë, kurse nxënësve ua shtjellonte veçmas të gjitha.


    LECTIO DIVINA – MEDITIM – LUTJE.

    A mund të përshpejtohet rritja e mbretërisë së Perëndisë?
    Kësaj pyetjeje Jezusi i përgjigjet me një shëmbëlltyrë të shkurtër, një xhevahir të vogël, të ruajtur për ne vetëm nga Marku, që përbën pjesën e parë të ungjillit të sotëm (v. 26-29).
    Ndahet në tre pjesë me gjatësi të ndryshme, të cilat korrespondojnë me tre momentet në të cilat zhvillohen punët bujqësore: mbjellja (v. 26), rritja e farës (v. 27-28), korrja (v. 29).
    E para dhe e treta, pra ato në të cilat përshkruhet puna e fermerit, reduktohen në minimum: “Ai e hedh farën në tokë” (v. 26) dhe “i vë dorën drapërit” (v. 29), asgjë tjetër.
    Shumë më i zhvilluar është pjesa qendrore që zë dy të tretat e shëmbëlltyrës. Narratori dëshiron qartë të tërheqë të gjithë vëmendjen në kohën e rritjes; për këtë arsye, me njëfarë force, jo vetëm i shmanget theksimit të punës së fermerit, por injoron qëllimisht veprimtaritë që ai kryen zakonisht edhe pas mbjelljes: mbrojtjen, pastrimin, vaditjen e arave. Jezusi dëshiron të nxjerrë në pah vetëm një gjë: forcën e parezistueshme të farës, e cila, sapo të hidhet në tokë, rritet vetë.
    Vëmë re një detaj nga pjesa e parë e shëmbëlltyrës (v. 26): ungjilltari nuk përdor termin teknik mbjellje, por tregon për një njeri që hedh farën, duke e bërë gjestin e gjerë të krahëve të fermerit pothuajse të dukshëm ndërsa shpërndan kudo, me gëzim dhe pa kursim, kokrrat e çmuara. Kështu duhet të përhapet, me bollëk, mesazhi ungjillor dhe duhet të lëshohet në tokë, jo në një fushë të caktuar dhe të kufizuar, por kudo, në mbarë botën. Është ftesa për të kapërcyer çdo ekskluzivitet; asnjë popull nuk mund t'i konsiderojë bekimet e Zotit të rezervuara për veten e tyre.
    Pas stinës së mbjelljes, për njeriun vjen momenti kur puna pushon (v. 27-28). Ditët dhe netët pasojnë njëra-tjetrën dhe fermeri fle e zgjohet pa mundur të ndërhyjë më në rritjen. Nuk ka kuptim që ai të jetë i zënë, apo i shqetësuar, procesi i vazhdueshëm nuk varet më prej tij; nëse trazohet, nëse futet në fushë, shkakton vetëm telashe, shkel e dëmton lastarët e njomë. Gjithçka që ai duhet të bëjë është që të presë. Në fakt, në heshtje dhe pothuajse në mënyrë të padukshme, mrekullia fillon: fara del nga toka.
    Përshkrimi i rritjes është i saktë: fillimisht shfaqet kërcelli i gjelbër dhe i butë, më pas kalli dhe në fund kokrra e pjekur. Një zhvillim që të mahnit dhe të magjeps, por që nuk mund të detyrohet, kërkon kohë dhe durim.
    Asimilimi i mesazhit ungjillor nuk është i menjëhershëm; puna e transformimit të brendshëm të njeriut kërkon ditë dhe vite. Megjithatë, sapo të ketë depërtuar në zemër, fjala e Krishtit vë në lëvizje një dinamizëm të pandalshëm, ndonëse të ngadaltë. Kush e ka dëgjuar nuk mbetet më i njëjti.
    Një nga tundimet më të zakonshme për apostujt e ungjillit është shkurajimi. Ata shpesh dekurajohen nëse nuk vërejnë menjëherë disa rezultate konkrete nga predikimi i tyre.
    Mesazhi i shëmbëlltyrës u drejtohet mbi të gjitha atyre. Nëse ata janë të sigurt se kanë shpallur mesazhin autentik të Krishtit, nëse nuk e kanë ngatërruar atë me urtësinë e kësaj bote, nëse nuk e kanë dobësuar forcën e saj shpërthyese me shtimin e një majë të logjikës njerëzore, ata duhet të kultivojnë siguri intime se frutat do të jenë të bollshme.
    Stina dhe bollëku i të korrave nuk varet prej tyre, por nga toka pak a shumë pjellore në të cilën ra fara e fjalës.
    Modeli i çdo predikuesi është Pali, i cili u tha Korintasve: "Unë mbolla, Apoli lagu, por Hyji bëri që të rritet" (1 Kor 3,6).
    Procesi i maturimit duhet respektuar. Kushdo që dëshiron ta përshpejtojë këtë proces, rrezikon ta lërë veten të kapur në furi, ata e bindin veten se mund ta zëvendësojnë veprimin e tyre me atë të Shpirtit dhe, nëse ndërhyjnë, humbasin lehtësisht kontrollin dhe madje përdorin metoda të pasakta, përdorin dhunën, të gjitha mjetët e shtrëngimit, nuk respektojnë lirinë, bëjnë shantazh psikologjik.
    Ata që, që nga koha e Shën Agustinit, kanë justifikuar përdorimin e shpatës për të detyruar konvertimin, tregojnë se në çfarë devijimesh çon mungesa e respektit për kohën e rritjes së farës.

    Shëmbëlltyra vë në dyshim të gjithë, prindër, edukatorë, udhëheqës të komunitetit të krishterë, të cilët, edhe pse të gjallëruar nga qëllimet më të mira, ndonjëherë e lejojnë veten të kapërcejnë nga padurimi, nxitimi, efikasiteti, duke marrë, si rezultat i vetëm, të duken irritues, agresivë, intolerantë.
    Shumica e rekomandimeve të mjeshtrave të jetës shpirtërore përbëhen nga ftesa të ngutshme për angazhim, për veprimtari të palodhur, për punë të ethshme. Ungjilli i sotëm kujton një aspekt tjetër, po aq të rëndësishëm. Ka momente kur duhet “të flesh”, pra të dish të presësh, të qëndrosh i qetë dhe të ulesh e të soditësh me habi farën që mbin dhe rritet vetë. Frutat me siguri do të shkojnë përtej çdo pritshmërie. Kushdo që nuk është i bindur për këtë, nuk ka besim në fuqinë e jashtëzakonshme të fjalës së Krishtit.
    Shëmbëlltyra e dytë (v. 30-32) është marrë gjithashtu nga përvoja e jetës në fusha. Çdo ditë fermeri sheh farat e vogla të zhduken në tokë dhe të rilindin për t'u bërë kërcell, shkurre dhe madje edhe pemë të mëdha.
    Është ky kontrast mahnitës midis vogëlsisë së fillimeve dhe madhështisë së rezultateve që Jezusi synon të nxjerrë në pah me shëmbëlltyrën e farës së sinapit, e cila, sipas mendimit popullor, është më e vogla nga të gjitha farat. Çudia erdhi nga vëzhgimi se, nga një kokërr pothuajse e padukshme, mbiu dhe u rrit, në një stinë të vetme, një shkurre, e cila edhe sot në brigjet e liqenit të Galilesë mund të arrijë tre metra lartësi.
    Me këtë shëmbëlltyrë, Jezusi nuk kishte ndërmend të bënte profeci për triumfet e ardhshme të kishës, e cila, e lindur nga disa peshkatarë të varfër, do të bëhej një institucion solid, me ndikim, i aftë për të ngjallur frikë dhe respekt edhe te mbajtësit e pushtetit politik. Zhvillimi i mbretërisë së Perëndisë nuk mund të vlerësohet me statistika, sepse, siç raporton Luka, ai nuk mund të shihet ose të matet, në fakt gjendet brenda çdo njeriu (Lk 17,21).
    Fara e mbretërisë së Perëndisë mbetet gjithmonë e vogël dhe pa lavdinë e kësaj bote; efektet që prodhon në vend të kësaj i tejkalojnë të gjitha pritjet dhe në shëmbëlltyrë paraqiten përmes imazheve të marra nga Besëlidhja e Vjetër.
    Rritja e harlisur e pemës ngjall bollëkun e jetës, plotësinë e suksesit. Ezekieli e krahason Asirinë, që ka arritur majat e fuqisë, me një kedër të Libanit: “3 Je si bredh, porsi cedri i Libanit, me gema të bukur, me gjethe të njoma, me shtat të lartë; maja ndër re i ka arritur! 4 E ushqyen ujërat, e rriti humnera, lumenjtë e tij rridhnin gjithreth rrënjëve të tij, përrenjtë i lëshoi përreth të gjitha pemëve të fushës!
    5 Prandaj edhe u rrit i lartë përmbi të gjitha pemët e fushës, u shumuan degët e tij, morën lart gemat e tij, sepse ujët kurrë s’i mungoi. 6 Kur e shtriu hijen e vet, në degët e tij i bënë foletë të gjithë fluturakët e qiellit, e nën gema plot me gjethe egërsirat e fushës pollën, e nën hije të tij banonin popuj të shumtë!” (Ez 31,3-6).
    Hija që mbron nga rrezet djegëse të diellit është një metaforë për mbrojtjen që u ofron mbretëria e Perëndisë atyre që hyjnë në të (Ps 91,1).
    Imazhi i zogjve që bëjnë folenë e tyre, gjendet gjithashtu në Besëllidhjen e Vjetër (Ez 31,6); ai përshkruan ata që, duke pasur besim të plotë në fjalën e Perëndisë, ndërtojnë folenë e tyre në shtëpinë e Zotit (Ps 84,4), domethënë, ata planifikojnë jetën e tyre në harmoni me vlerat ungjillore. Ata do të përjetojnë lumturinë, paqen, plotësinë e dashurisë, në strehën e hijes së ofruar nga Shumë i Larti (Ps 91,1).
    Shëmbëlltyra është një ftesë për ta konsideruar realitetin përmes syve të Zotit. Njerëzit i japin vlerë asaj që është e madhe dhe asaj që duket, ata gjykojnë sukseset dhe dështimet e njerëzve bazuar në paratë e grumbulluara, pozicionin e pushtetit të arritur, titujt e nderit, prestigjin, famë. Jezusi e ktheu përmbys peshoren e vlerave: "Kushdo që bëhet i vogël do të jetë më i madhi në mbretërinë e qiejve" (Mt 18,4).
    Vetëm ata që e kanë bërë veten të vegjël sa një kokërr sinapi do të bëhen "si një pemë e mbjellë pranë rrjedhave të ujit, që do të japë fryte në kohën e duhur dhe gjethet e saj nuk do të bien kurrë" (Ps 1,3).
    Shëmbëlltyra synon të ngjall gëzim dhe optimizëm. Një ditë mrekullitë e bëra nga Perëndia do t'i shfaqen të gjithëve nëpërmjet atyre që, ashtu si Biri i tij, janë bërë shërbëtorë të përulur dhe të butë të të gjithëve.
    Nga i gjithë mesazhi i krishterë, kjo është sigurisht pjesa më e vështirë për t'u asimiluar, kështu që nuk është për t'u habitur që jo të gjithë mund ta kuptojnë atë. Për shumicën mbetet një enigmë e pazgjidhur, jo sepse nuk e kuptojnë domethënien e saj, por sepse është absurde dhe e pakonceptueshme nga ana njerëzore që, duke e bërë veten të vogël, të shfaqet i madh përpara Zotit.
    Pjesa përfundon me një shënim të ungjilltarit: "Pa shëmbëlltyra atyre nuk u fliste asgjë, kurse nxënësve ua shtjellonte veçmas të gjitha" (v. 34). Reflektimi, heshtja dhe lutja janë të nevojshme; duhet t'i kushtojmë kohë dialogut me Krishtin, duhet të krijojmë një klimë të përshtatshme shpirtërore nëse duam të mirëpresim, nga Shpirti, dritën e nevojshme për të asimiluar dhe përkthyer mesazhin e kësaj shëmbëlltyre në zgjedhjet e jetës.

Faqja 30 prej 30 FillimFillim ... 20282930

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 11-02-2021, 09:44
  2. Zbukurimet E Festave *-*
    Nga alketi83 në forumin Albumi fotografik
    Përgjigje: 26
    Postimi i Fundit: 17-01-2011, 23:54
  3. Atmosfera e Festave!
    Nga Mina në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 02-04-2004, 09:25
  4. Si te ruajme linjat pak dite para festave.
    Nga Mina në forumin Bukuri dhe estetikë
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 13-12-2002, 23:51

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •