Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 44 prej 44
 1. #41
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,595
  Faleminderit
  35
  57 falenderime nė 54 postime

  Pėr: Meditim mbi Ngjizjen e Paperlyer (Nga Padre Pio i Pietrelcines)

  Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
  Zoteri sa here qe kam shkruajtur ne kete faqe katolike, gjithmone kam sjelle vargje apo mesime te tua, te cilat bijen ndesh me fjalen profetike. Po keshtu, ti kam argumentuar me shkrimin biblik, dhe KURRE nuk kam fyer askend, .
  Nuk ka fyrje me te madhe se genjeshtrat qe i ben ti. E jo per faktin pse me ben mua dicka keq, por per faktin se, pos qe je njeri, mandej edhe thirresh ne FRYME te Zotit !! Nuk te duket fyrje kjo ?

  Si ka mundesi qe thua se "gjithmone kam sjelle vargje apo mesime te tua, te cilat bijen ndesh me fjalen profetike" !! Kjho nuk eshte e vertet. Eshte e kunderta, ti vjen ketu ne faqe katolike, edhe pse realisht as nuk ke te drejt te shkruajsh sipas rregullores, dhe sulmon pa lidhje me shkrime dhe doktrina tua qe i krijuar jasht Kishes se Krishtit.

  Pa u zgjatur ma shume sepse e shoh se nuk ja vlene, e shoh se ke probleme te medha frymore, une kam nje keshille per ty si vella - mos rri larg Kishes se Krishtit, por kthehu ne Kishe pasi ende nuk eshte vone.
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 2. #42
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-04-2002
  Postime
  2,293
  Faleminderit
  9
  25 falenderime nė 21 postime

  Pėr: Meditim mbi Ngjizjen e Paperlyer (Nga Padre Pio i Pietrelcines)

  Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
  Nuk ka fyrje me te madhe se genjeshtrat qe i ben ti. E jo per faktin pse me ben mua dicka keq, por per faktin se, pos qe je njeri, mandej edhe thirresh ne FRYME te Zotit !! Nuk te duket fyrje kjo ?

  Si ka mundesi qe thua se "gjithmone kam sjelle vargje apo mesime te tua, te cilat bijen ndesh me fjalen profetike" !! Kjho nuk eshte e vertet. Eshte e kunderta, ti vjen ketu ne faqe katolike, edhe pse realisht as nuk ke te drejt te shkruajsh sipas rregullores, dhe sulmon pa lidhje me shkrime dhe doktrina tua qe i krijuar jasht Kishes se Krishtit.

  Pa u zgjatur ma shume sepse e shoh se nuk ja vlene, e shoh se ke probleme te medha frymore, une kam nje keshille per ty si vella - mos rri larg Kishes se Krishtit, por kthehu ne Kishe pasi ende nuk eshte vone.
  Asnjehere nuk perbuz keshillat, por kur ato kane qellime te mbrapshta, natyrisht qe bej kujdes. Qe te jesh i besueshem ne ate qe thua ndaj meje, sil te lutem "fyerjet" e mija, dhe le ti argumentojme, gjithmone nen veshtrim te shkrimit profetik Bibles. Ti ke nje problem, ashtu si te gjithe religjionozet. Ti gjykon kishen e Krishtit, per te cilen Ai dha jeten ne kryq, ku per ty gjithe besimtaret e krishtere jokatolike, jane me djallin. Kete thone dhe orthodhoksit. Pra ju qe jeni dy religjione, ku konkuroni me njeritjetrin se kush eshte kisha e vertete, nuk beni gje tjeter, vecse gjykoni, ata qe nuk i perkasin religjionit tuaj, por Beses ne Krisht.
  A mund te me thuash, se:
  - cfar relijgioni kishin apsotujt e Krishtit, Orthodhoks apo Katolik?
  - cfar religjioni kishin dishepujt e Krishtit, ate orthodhoks apo katolik?
  - si i quante Jezusi dishepujt e tij, katolike apo orthodhokse?
  - si i quan Pali dhe Pjetri besimtaret qe mblidheshin ner guva dhe shtepi fshehur, katolike apo orhtodhokse?
  - sa sekretare dhe pallate kishin apsotujt e Krishtit, sic kane katoliket dhe orthodhokset?
  - ke religjion ju mesoi Jezusi apsoutjve dhe dishepujve te tij, ate katolik apo ate orhtodhoks?
  - cilat ishin ikonat dhe shenjtoret, te cilave ju peruleshin, ju faleshin apo i adhuronin, Jezusi dhe apsotujt?

  Atehere nese une nuk ju falem ikonava, nuk i adhuroj dhe nuk ju gjunjezohem pikerisht ashtu si Jezusi dhe apsotujt mesuan dhe bene, atehere: perse une qenkam heretik???
  Ti nuk di cfar flet. Shkrimet e Djelles, te cialt jane mare nga mesimi qe religjioni juaj meson, jane fakti i gjalle i asaj me te cilin ju gjykoni te krishteret jokatolike dhe joorthodhokse. Ti ke guximin e te marrit, sepse gjykon nje besimtar te krishtere, i cili nuk ndjek papen dhe religjionin tuaj ashtu si Djella, por, ndjek dhe beson vetem Krishtin Jezus. i cili nuk larteson dhe adhuron Marien si mbretereshe te qiellit dhe nene te kishes, por Krishtin si te vemtin Zot e Perendi, Mbret mbi mbreter e Zot mbi zoter. Zoteri hiq dore nga gjykimi qe ben ndaj kishes se Krishtit, perfaktin se ata nuk i perkasin religjionit tuaj. Prano diskutimin me paqe ,dhe sill argument nga shkrimi profetik, nese je kunder. Dhe ndiq paqen dhe jo luften, dashurine dhe jo urrejtjen. Persa kohe te kem fryme do te mesoj dhe shpall vetem emrin e Krishtit, sepse vetem ne Ate ka Paqe, Hir dhe Dashuri ne jete te perjetshme. KJo eshte deshmia qe Zoti ka vulosur me ane te Frymes se tij, ne zemren time. Prandaj dhe Jezusi tha: shkoni dhe deshmoni ate qe Perendia ka bere ne ju. Mbec me shendet.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 31-03-2015 mė 18:41

 3. #43
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,595
  Faleminderit
  35
  57 falenderime nė 54 postime

  Pėr: Meditim mbi Ngjizjen e Paperlyer (Nga Padre Pio i Pietrelcines)

  Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
  A mund te me thuash, se:
  - cfar relijgioni kishin apsotujt e Krishtit, Orthodhoks apo Katolik?
  .
  Ata sot e asaj dite quhet tė-Krishtit.
  Ndėrsa, Kisha e Krishtit emėrtimin katolik e mori qe nė koncilin e pare qe u mbajt ne Jeruzalem. Ti je aq burr i keq sa e din shumė mirė se cka d.t.th fjala “KATOLIK” por shprendanė frymė tė keqe. – Katolik d.t.th – e pergjithshme (pa dallim race apo gjinie apo regjioni... Universale)

  Nga dhe si ndodhi kjo ?
  Para se tė shpėrndaheshin apostujt, ata mbajten sė bashku njė tubim tė madh pėr at fillim tė ri, ai tubim quhet nga dijetarėt e historisė sė Kishės dhe biblistėt "Koncili i parė i Kishės". Tubimi u mbajt nė Jeruzalem dhe nėn kryesinė e Shėn Pjetrit. Nė at tubim u caktuan shumė ēėshtje tė rendėsishme tė Kishės, mė e rėndėsishmja ėshtė qė u lirua Kisha nga traditat hebraike, u caktua, shkurtorja e besimit "Simboli i apostujve - Besojma". Rėndėsi tė veēant pati ēėshtja; a do tė pranonin mė parė rregulloren hebrenje apo jo. Nė kėtė ēėshtjė gjallėrisht diskutoj Pali dhe mund tė thuhet se me ndihmen e Krishtit, ai edhe e shpėtoi kishėn qysh nė fillim nga ndikimi i disa tė krishterėve judei, qė donin t'i tė krishterėt e kthyer nga paganizmi tė mbanin rregulloret e hebraizmit. Kjo ishte merita e Palit qė Kisha u dallua qartėsisht qysh nė fillim nga hebraizmi dhe nuk mbeti si tė ishte njė sekt i tij. Koncili deklaron lirinė e paganėve nė Kishė dhe ėshtė i qartė se vetėm besimi nė Jezusin pastron zemrat dhe jep shpėtimin.
  Kisha nuk mbeti njė sekt i hebrenjve dhe nuk kerkohej te jet veq per hebrenjte, por Kishe e pergjithshme – KATOLIKE. Por, jo vetėm kaq – katolike dhe apostolike.
  Ndrėsa pėr ortodokset mund i pyet ata, gjithsesi, edhe fjala “ortodoks: e ka kuptimin e vet.

  - cfar religjioni kishin dishepujt e Krishtit, ate orthodhoks apo katolik?

  Apostujt ndjeken Krishtin, apostull pas apostujve – deri ne ditet e sotme – Kisha katolike (e pergjithshme apo si me thene, univerzale e jo sektare sic jeni ju)

  - si i quante Jezusi dishepujt e tij, katolike apo orthodhokse?

  Jezsui i quajti Apostuj: "Dhe kur zbardhi dita, thirri pranė vetes dishepujt e vet dhe zgjodhi prej tyre dymbėdhjetė, tė cilėve u dha edhe emrin apostuj" (Lk 06:12) Per kete arsye, Kisha katolike edhe quhet apostolike dhe katolike. Ama, as te krishter, apo kristian nuk i quajti. Kete gje ti duhet ta dtesh.


  - si i quan Pali dhe Pjetri besimtaret qe mblidheshin ner guva dhe shtepi fshehur, katolike apo orhtodhokse?

  Pjetri I zanafilles se Kishes se Krishtit, e deri ne Pjetrin aktual i diteve tona, I quajten besimtar te Krishtit, vellezer dhe motra, te bekuar apo shenjter te Krishtit, trupi i Krishtit apo edhe besimtar te Kishes katolike qe d.t.th Kishe e pergjithshme e jo sektare.


  - sa sekretare dhe pallate kishin apsotujt e Krishtit, sic kane katoliket dhe orthodhokset?

  Je nje shpifes, gjithsesi Maria, nena e Zotit tone, Maria Magdalene, Suzana dhe ka edhe tjera qe ishin me Krishtin dhe pastaj edhe me apostujt, farizejte, ato i quajten "sekretaresha" ne kuptimin tend te frymezuar nga djalli. Por, ato ishin te zgjedhura ne at sherbese te Zotit - motra.

  Mandej, nuk kam arritur te lexoj per "sekretaresha" pos cka arrita te mesoj nga ata qe urrenin Jezusin dhe nxeneset e Tij, une kam lexue ne Ungjilli qe na meson se:
  Gjerat u shkruan “vetėm qė ju tė besoni se Jezusi ėshtė Krishti, Biri i Perėndisė dhe qė, duke besuar, ta keni jetėn nė emėr tė tij”. Kisha e Krishtit na meson se nė Krishtin e kemi jeten, e nuk shet perralla si ju sektarėt me dokrra dhe rrena si ne rastin tend "sekretaresha". Por, fale Zotit, ne disa vende te botes Kisha nuk diskriminohet, ka mundesi te zhvilloj punen dhe predikon Ungjillin lirshem, natyrisht, te ndertoj edhe ndertesat Kishtare – aty ku mblidhen besimtaret, te gjithe se bashku lavderojme dhe kendojme himne lavdie Zotit. Fatkeqesisht, ka edhe vende ku te krishterte po vuajne shume, me perndjekje dhe vrasje sic ndodhi edhe ne Kishen fillestare. Per ndryshe, mendon ti se Kisha e Krishtit po tubohet si ju sektarėt neper dhoma 3 metra me 2 metra, ne nje dhome te vocerr sic mbledhi ju duke o qyrravur me lot – e duke ja marue qefin vetit me emucione djallzore dhe pollavra a ? Jo bre shoq, eshte Kishe Univerzale, e ka rrite Zoti.

  Per ndryshe ne kemi shembullin me te mire, lexo mbi nje person qe ishte ne kete bote dhe e njohin gjeneratat tona, ajo eshte shqiptarja e njohur ne Krishtin, pra – katolike "sekretareshe" sipas frymes tende, ajo quhet Nėnė Tereza, aty e merr pergjigjen nese ta lejon djalli, sepse e shoh se ai nuk te len me pa bardh..

  - ke religjion ju mesoi Jezusi apsoutjve dhe dishepujve te tij, ate katolik apo ate orhtodhoks?

  Krishti mesoj – shpalli UNGJILLIN te cilin Kisha e beson dhe e shpall deri ne ditet e sotme, dhe do ta vazhdoj ungjillizimin deri ne fund te botes. E jo pse njeriu eshte aq besnik, por Krishti dergoj Shpirtin e Zotit Kishes se Tij, Krishti ka premtuar dhe Ai qendron besnik. Ata qe frigohen dhe ikin nga Kisha (TRUPI) duke u shpernda ne sekte sipas tekeve te tyre, ata nuk i besojne premtimit te Krishtit qe tha: “do jam me ju deri ne fund te botes”, ikin ne qorrsokak nga mashtrimi i djallit duke ua mbushur mendjen ai se “Krishti nuk eshte ne Kishen e Tij”!!

  - cilat ishin ikonat dhe shenjtoret, te cilave ju peruleshin, ju faleshin apo i adhuronin, Jezusi dhe apsotujt?

  Fillimisht po bej me dije se krejt cka ke shkruar eshte me tendence dhe e ngarkuar me rrena dhe shpifje te zakonshme, te kundertshtarve te Kishes se Krishtit, po shtiresh si djall. Tash po theksoj per kete thenje qe perdor shpesh kur thua “adhuronin”! Kisha, Pjetri i zanafilles se Kishes e deri ne Pjetrin aktual, asnjeher, qe ne zanafille, nuk adhuron askned tjeter pos Zotit. Kisha nderon dhe kujton shenjtnorėt ne menyra dhe forma te ndryshme, Kisha eshte e pa ndare me te gjithe ata qe ishin deshmitare te Krishtit dhe me sakrifice dhe perkushtim te madh, i qendruan besnik Jezusit. Kisha eshte NJE - e pa ndare, eshte Jeruzalemi qiellor dhe ai tokesor. TRUPI i Krishtit nuk vdes nese vdiq mishi, TRUPI i Krishtit eshte per amshim - eshte ne lavdine e Krishtit duke i dhene lavdi Zotit. Eshte krejt dicka tjeter ne sekte dhe copeza te deshtuara qe nuk jane brenda Kishes - TRUPIT te Zotit, ata jane te ndare edhe me Kishen mbi toke, e lere ma me ate ne qiej. Prandaj, pasi jane te ndare - s'kan edhe si te kuptojne. E perseri se Kisha ADHURON Zotin, nderon, kujton dhe respekton te bijt e Zotit - gjymtyren e vet. Dy TRUPA nuk jane - eshte vetem nje TRUP, i pa ndare. Nese njeriut i vdes mishi ai si gjymtyrte e Krishtit nuk ka vdekur por jeton. Gjithmone ne jete Kisha do nderton permendore, do ti kujton dhe do ta shkruan historine e te bijve te Zotit qe me aq dashuri i sherbyen Atij, Kisha nuk i perndjek shenjtnoret e Zotit por i nderon ata. Rrenat, shpifjet dhe pollavrat e juaja shiten vetem te ata qe jane te verbuar dhe ende kane vendosur te mbesin ashtu nen erersire dhe roberi duke u besuar emucioneve njerzore et juaja dhe menyres; cicrime e papagalli, kinse po citoni nga Bibla, por jeni aq te erret dhe te ftoft – sa eshte mjerim i madh ne ju, nuk keni dashuri as fryme hyjnore, jeni akuzues dhe rrenca, shpifes te medhenje. Edhe ma keq, kete e beni ne emer te Krishtit qe kurr nuk e keni takue ne fryme por u ka mashtruar djalli duke ua mbushur mendjen per te mire.

  - Atehere nese une nuk ju falem ikonava,

  Ti I falesh djallit dhe ben punen e tij duke sulmue Kishen dhe shenjterit e Krishtit.

  -nuk i adhuroj dhe nuk ju gjunjezohem pikerisht ashtu si Jezusi dhe apsotujt mesuan dhe bene, atehere:

  Ti asgje te perbashklet nuk ke me Jezusin as Apostujt, thirresh ne emer te tyre sepse te ka mesuar djalli, edhe kjo eshte nje menyre, bile menyra me e mira qe ka gjetur djalli: te krijoj sekte te ndryshme ne emer te Ungjillt dhe ti qes ne terren te flasin ne emer te Jezusit dhe Ungjillit – duke sulmue Kishen dhe shenjterit e Zotit.

  Mos u mburr me ato, sepse edh Deshmitaret e Jehovait nuk nderojne shenjetrit dhe deklarohet njet si ti, por ata sulmojne te VERTETEN e Zotit.

  Mandej e perseris per te saten, e saten her, se, Kisha nuk adhuron dhe nuk meson asnje njeri ne bote te adhuron asnje shenjt dhe askend ne bote pos t’madhin ZOT. Mos genjej, mos shpif sepse eshte veti I djallit. Shenjterit nderohen dhe kujtohen perher, dhe jane per lavd dhe nderim, ne kemi Histori te Zotit me njeriun - mijera e mijra vjeqare, Kisha mban e ruan, nderon dhe kujton Historine e Zotit mbi toke qe nga koha e Adamit. Kisha e Krishtit nuk eshte nej sekt sic jeni ju, ju 4 apo 5 persona qe thirri si Kishe, nuk pushoni duke sulmue Kishen e Zotit, argat te djallit jeni ju.

  -perse une qenkam heretik???

  Je, dhe shume bile, je rrezik per shpirta te roberuar qe ende skan arritur ta njohin Ziotin. Ju ata I roberoni edhe mė, e ajo roberi nuk I len kurr me takue te verteten nga genjeshtrat e juaja.


  T-i nuk di cfar flet. Shkrimet e Djelles, te cialt jane mare nga mesimi qe religjioni juaj meson, jane fakti i gjalle i asaj me te cilin ju gjykoni te krishteret jokatolike dhe joorthodhokse.


  Ja se cka flet ti tash, ja sa i ulet qe je!! Une kam zhvillue debat disa dite me te, duke e kundershtue me kembengulje, duke ja bere me dije se ajo qe thua nuk eshte mesim i Kishes, mandej bile kam kerkue deshmi nga katekizmi e Kishes dhe nga Ungjilli nese eshte ashtu, dhe duke ja bere me dije se ti p o flet nga nje liber e dikujt privat qe ka shkrue – ku ka te drejt dhe ka mundesi secili te shkruan, por nuk eshte mesim i Kishes. Kurse ti tash na tregon se nese ajo perfaqsonte mesimet e kishes apo te vetat, kurse ato qe kam shkrue une nuk qenkan mesim i Kishes, turpi i botes je, shume i djallezuar je. Gjithsesi, Diella ka dashuri shume ma shume sa ti, dhe te betohna se eshte shume ma e sinqert se ti. Ike keput qafen se zhurmagji I qoftlargut je, ujk ne lekuren e deles je qe shtiresh si i Krishtit por je “vrases” i te krishterve.


  -Ti ke guximin e te marrit, sepse gjykon nje besimtar te krishtere, i cili nuk ndjek papen dhe religjionin tuaj ashtu si Djella,

  Natyrisht se ndjeki Papen dhe falenderoj Krishtin qe i dha Kishes se Tij Papen, per dnryshe Kisha do ishte e ndare ne sekte si ju ashtu, si ju me mijera e mijera sekte ne bote. Por fale Krishtit dhe Ai, duke ditur dobesite e njeriut, krijoj Bashkesine dhe ne krye te bashkesise zgjodhi 12 apostujkt, kisha ka rregull.

  -por, ndjek dhe beson vetem Krishtin Jezus.

  Ti, Krishtin veq e eprdore se ato far falltoret, edhe ato qe qesin fall dhe ushtrojne magji, edhe ato thirren ne Zotin, sepse pot a dinin njerezit se kush eshte “zoti” I tij do ikin nga ai. E Thash, eshte nje metode e mire qe ka zgjedhur djalli.

  -i cili nuk larteson dhe adhuron Marien si mbretereshe te qiellit dhe nene te kishes,

  Marinė e lartesoj Zoti e jo na. Lavdi Zotit, ajo eshte e shenjt, eshte Nėnė e dashur dhe “mbi te gjitha grate” Plot hire dhe bekime et Zotit, cfar mrekullie e Zotit.

  -Prano diskutimin me paqe ,

  Ty cdo e VERTET te duket JO-PAQE, nuk eshte problem imp or I yti.

  -dhe sill argument nga shkrimi profetik, nese je kunder.
  Nuk sheh, nuk sheh ti shoq, I ke veq ne kete forum mbi 4000 shkrime te mia, nese nuk I sheh dhe nuk I kupton, nuk eshte problem imp or I yti.

  -Dhe ndiq paqen dhe jo luften, dashurine dhe jo urrejtjen.

  Per ata edhe kerkova te kthehsh ne Kishen e Krishtit, me beso se kam dhimbje per ty.

  -KJo eshte deshmia qe Zoti ka vulosur me ane te Frymes se tij, ne zemren time. Prandaj dhe Jezusi tha:

  Po, dashuri duke sulmue Kishene duke sulmue te VERTETEN e Zotit – Kishen e Tij. Asnje lloj paqe as dashurie nuk ekziston ne ty.


  shkoni dhe deshmoni ate qe Perendia ka bere ne ju.

  Krejt po imiton Deshmitarėt e Jehovait, edhe ata si papagaj dalin duke cituar fjale te embla dhe kinse paqe, njejt si ti, edhe thirren ne Bibel, por vrasin dhe mohojne te VERTETEN.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 02-04-2015 mė 18:40
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar toni77_toni pėr postimin:

  bojana (15-01-2017)

 5. #44
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,026
  Faleminderit
  3
  49 falenderime nė 43 postime

  Pėr: Meditim mbi Ngjizjen e Paperlyer (Nga Padre Pio i Pietrelcines)

  ..............
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ilia spiro : 15-01-2017 mė 12:04
  Duaje te afermin tend si veten

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •