Kuptimi i Ibadetit-adhurimit

Adhurim (Ibadet) don tė thotė:" Ēdo gjė qė All-llahu e donė, dhe ėshtė i kėnaqur me tė, qofshin ato fjalė apo vepra,tė dukshme apo tė padukshme.

Kėshtu namazi, zekati, agjėrimi, haxhi, tė flasesh tė vertetėn, tė pėrmbushesh amanetin, tė sillesh me respekt e dashuri ndaj prindėrve, tė ruash marrdheniet farefisnore, tė mbash premtimin, tė urdhėrosh pėr tė mira e tė ndalosh nga e keqja, tė bėsh xhihad kundėr kafirėve e munafikeve, tė jesh i sjellshem ndaj fqinjve, jetimėve, tė varfėrve, udhėtarve, skllevėrve dhe kafshėve, tė falėsh, te bėsh du`a, tė bėsh dhikėr (permendja e Allahut), tė lexosh Kuranin dhe punėt e tjera tė mira hyjnė tek ibadetet.

Ibadeti ėshtė gjėja kryesore qė Allahu e do dhe ėshtė i kėnaqur me tė.

Ky ėshtė kushti i krijimit:

"Une nuk i krijova xhinnėt dhe njerėzit pos qė tė Me adhurojnė”. (Dharijatė-56).

Ky ėshtė mesazhi i ēdo profeti:

"Adhuroni Allahun ju nuk keni Zot tjetėr pėrveē Tij”. (A`raf -59).

Hudi, Salihu, Shuajbi dhe profetėt e tjerė i pėrcollen tė njėjtin mesazh popujve tėtyre.

Allahu thotė: "Ne dėrguam nė ēdo popull tė dėrguar qė tu thotė: "Adhuroni vetėm Allahun e largojuni tagutit. Por pati nga ata qė Allahu i udhėzoi dhe pati nga ata qė ishin gjykuar pėr humbje, pra udhėtoni nėpėr botė dhe shihni se si ishte fundi i gėnjeshtarėve”. (Nahl-36).“

Ne nuk dėrguam asnjė tė dėrguar para teje e tė mos ti kemi shpallur: “Nuk ka zot tjetėr pėrveē Meje, pra me adhuroni”. (Enbija-25).

“Kjo fe e juaja ėshtė e vetmja fe, kurse Unė jam Zoti juaj, pra me adhuroni vetėm Mua”. (Enbija-92).

“O tė dėrguar, hani atė qė ėshtė e lejuar dhe e mirė dhe bėni vepra tė mira se Unė e di atė qė veproni. Kjo feja juaj ėshtė e vetmje fe e Unė jam Zoti juaj, ruajuni dėnimit Tim”. (Mu`minunė-51-52).

Kėshtu ky adhurim ėshtė bėrė obligim mbi tė dėrguarin e Tij deri nė vdekje, ashtu siē Allahu thotė: "Dhe adhuroje zotin tėnd derisa tė vije ty e vėrteta (vdekja)". (Hixher-99).

Ubudijeh

Ahmed ibn Tejmijje

Burimi: teuhidi.weebly.com