Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 24
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  OSBE: Jo politizimit te reformes territoriale

  Ambasadori Liponen e cileson projektligjin per reformen territoriale, si nje ligj kyc per vendin. Ministri Blushi: "Ndarja e re administrative e Shqiperise, do te ndikoje ne permiresimin e sherbimeve publike per njerezit"

  Shefi i Prezences se Organizates per Sigurim dhe Bashkepunim ne Evrope (OSBE) ne Tirane, Ambasadori Osmo Liponen e ka cilesuar dje, projektligjin per reformen territoriale, si nje ligj kyc per vendin tone. Ne kete menyre, sipas Liponenit, per realizimin e kesaj reforme te rendesishme per Shqiperine, duhet qe te gjitha forcat politike te jene ne nje mendje. "Ligji per reformen territoriale eshte nje ligj kyc per Shqiperine dhe duhet te kete konsensusin e te gjitha forcave politike. Me teper se nje ceshtje e politikes, kjo reforme eshte nje ceshtje per popullsine shqiptare", ka deklaruar dje, Ambasadori Liponen. Por, nderkaq, duket se ne te njejten mendje me Kreun e OSBE-se, ka qene edhe vete Ministri i Pushtetit Vendor dhe Decentralizimit, Ben Blushi. I cili e ka konsuderuar si shume konstruktiv biseden me Lipponen per reformen territoriale. Duke theksuar se "eshte nje bisede qe e kemi filluar me ambasadorin e OSBE-se dhe aktoret lokale gati nje vit me pare, kur qeveria pati mendimin per momentin dhe tashme eshte shume e pershtatshme per ta rimarre kete argument". Ky i fundit ka bere dje thirrje qe ligji per reformen territoriale, te mos shihet kurrsesi politikisht, pasi sipas Ministrit Blushi, ndarja e re administrative e Shqiperise, "do te ndikoje ne permiresimin e sherbimeve publike per njerezit dhe nuk eshte bere per te perfituar politikisht". "Gati gjysma e komunave te Shqiperise kane humbur me shume se gjysmen e popullsise se tyre ne 12 vitet e fundit. Sistemi qe kemi, nuk i pergjigjet, po ashtu, nevojes qe autoritetet vendore ne Shqiperi te jene me te forta, me te konsoliduara, te kete personel administrativ me te kualifikuar nga ky qe ka sot edhe pse per fat te keq ka statistika aspak optimiste", u shpreh dje per median, Ministri Blushi. Nderkohe, projektligji per reformen territoriale, i cili ka kohe qe diskutohet, tashme e ka kaluar proven e pare ne qeveri. Ai synon bashkimin e disa njesive administrative per te perqendruar dhe permiresuar sherbimet e popullates.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Bllokohet ne parlament plani per ndarjen administrative

  "Metistet" bllokojne ligjin e ndarjes territoriale ne Kuvend

  Deputete socialiste kane kundershtuar ligjin e prezantuar nga qeveria per "ndarjen e re administrative-territoriale te vendit". Muci dhe Dedja bashkohen me opoziten per ekspertize nga OSBE. Ministri Blushi reagon: "Absurde"

  Projektligji per "ndarjen e re administrative-territoriale te vendit", ka ngecur se diskutuari ne Komisionin parlamentar te Ligjeve dhe Ceshtjeve Kushtetuese. Shkak per kete, u be votimi kunder vazhdimit dhe pro propozimit te opozites, se dy deputeteve socialiste, Mustafa Muci dhe Taulant Dedja. Opozita kerkoi qe p/ligji, i prezantuar nga qeveria dhe qe mbrohej ne mbledhjen e djeshme nga ministri i i Pushtetit Vendor dhe Decentralizimit, Ben Blushi, te kalonte nje here ne filtrin e ekspertizes seperfaqesise se OSBE-se ne Tirane dhe te Keshillit te Europes. Nje gje qe ministri Blushi e kundershtoi, duke theksuar se vete OSBE dhe institucionet e tjera europiane kane kerkuar nje reforme te tille administrative. Pas shume diskutimesh ne komision, eshte hedhur ne votim vijimi i diskutimit ose jo. Votimi ka rezultuar i barabarte, 6-6 pasi Muci dhe Dedja kane votuar pro propozimit te opozites, duke bashkuar votat me to. Ky veprim ka shkaktuar reagimin negativ te ministrit Blushi, i cili ka cilesuar votimin e dy kolegeve te tij socilist si "absurd" . "Kam pershtypjen qe problemin me te madh per te kaluar ligjin e kemi ne nje 'fraksion' te Partise Socialiste, i cili vazhdon te votoje ne menyre absurde", ka deklaruar Blushi pas perfundimit te mbledhjes.

  Kriteret kryesore te parashikuara ne draftin e qeverise per ndarjen e re territoriale te Shqiperise, percaktojne bashkimin e njesive vendore, kur ato kane me pak se shtate mije banore dhe nuk arrijne te mbulojne shpenzimet financiare deri ne masen 40 perqind. Deputetet e opozites kerkuan qe per projektligjin te shprehen dhe ekspertet e OSBE-se. Ndersa, ministri i Pushtetit Vendor dhe Decentralizimit, Blushi, u shpreh se OSBE ka kembengulur ne domosdoshmerine e nje reforme territoriale te shpejte, qe pajton interesat komunitare me ato politike.

  Ben Blushi, Minister i Pushtetit Vendor dhe Decentralizimit:

  "Vendimi nuk ishte nje gje e papritur, ishte refleks i nje hezitimi, tradicional tashme te Komisionit te Ligjeve, te pakten. Une kam qene vazhdimisht i interesuar te gjej mirkuptim me opoziten. Sot u gjet, do te thosha nje pretekst, me shume se nje argument, per ta shtyre ligjin. Votimi doli i barabarte, 6 me 6 ne komision, gje qe e le ceshtjen aty ku u nis, gjysma e te keqes do te thosha. Kam pershtypjen qe problemin me te madh per te kaluar ligjin e kemi ne nje "fraksion" te Partise Socialiste, i cili vazhdon te votoje ne menyre absurde. Shtyrja e p/ligjit nuk sjell ndonje gje, megjithese besoj kemi humbur mjaftueshmerisht kohe per t'ju kthyer reformes territoriale".

  Fatos Beja, Zv/kryetar i Komisionit te Ligjeve:

  "Gjeja eshte fare e thjeshte, cfare kerkojme ne? Ne nuk jemi kunder rindarjes administrative. Kemi qene kunder deri ne tetor, deri per zgjedhjet lokale. Jemi teresisht dakord qe te fillojme kete proces. Kerkojme vetem qe opozita te jete pjese e procesit. Duke pasur parasysh se tek gjysma e komunave dhe bashkive te Shqiperise eshte mazhoranca parlamentare, ne gjysmen eshte pak a shume opozita, eshte e kuptueshme qe ketu interesat jane pothuajse te perbashketa. Ne kerkojme thjeshte nje ekspertize nga institucionet nderkombetare, nga OSBE dhe Keshilli Europes. Kerkojme transparence, perfshirje te opozites. Ne nuk nuk kemi qene pjese e ketyre kritereve qe bie qeveria".
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Reschen
  Antarsuar
  07-12-2008
  Postime
  450
  Faleminderit
  25
  3 falenderime n 2 postime

  Shqipria, kjo federat fshatarsh?!  Reforma e ndarjes administrative, e cila prej kohsh kish zn pluhur n planet e qeveris n ikje, sot po del nga sirtart e maxhorancs s re parlamentare, me shpresn ta fus Shqiprin n binart e vet normal t zhvillimit territorial. Por, a do jet vall e zonja maxhoranca e re ta oj para reformn me forcn e kartonve? Koha do ta tregoj dhe do t ndaj realisht prpjekjet me premtimet…

  Nga Ben Andoni, JAVA
  Nse teoria e njohur kineze “Fshati e rrethon qytetin” do t kishte nevoj pr nj shpjegim praktik, asaj do t’i mjaftonte situata e tmerrshme urbane e kryeqytetit t Shqipris. Komunat q e rrethojn Tirann (thjesht jan lagje), vese i kan zhvatur pafund territor kryeqytetit ndrsa i kan dhuruar kaos. Respektivisht komunat e Dajtit, Farks, Kasharit jan shkaktare t ksaj asfiksie t paimagjinueshme t kryeqytetit, q e jetojm t gjith. Njsoj n Durrs, Elbasan, Shkodr e gjetiu, kjo ndarje territoriale tani sht kthyer n makth pr buxhetin e shtetit dhe n parajs pr prfituesit. Reforma e munguar e ndarjes territoriale, n fakt, gati po merrte udh n fillimvitet 2000, kur ndaloi papritur. Nj kaprio politike bri q gjrat t ktheheshin nga fillimi dhe gjith ajo pun titanike br nga nj grup ekspertsh t zinte pluhur dhe t harrohej krejt nga qeveria n ikje. Pr fat t keq, procesi i nisur nga PS-ja n vitet 2000 dhe vazhduar n t gjith hallkat deri n parlamentin shqiptar, madje edhe me asistencn e duhur ndrkombtare, nuk u finalizua. Stina e mir e dy Big-ve politik do t ngrinte srish, ndrsa Partia Socialiste do t linte pushtetin pr tet vjet. Si imperativ, dhe jo m kot, ajo ka riardhur n ditt tona me nevojn e braktisjes s ktij parcelizimi aq t madh t vendit. “N kushtet e ndarjes s sotme administrativo-territoriale, kur njsit vendore jan t vogla, mundsit pr t rekrutuar nj staf me aftsi profesionale pr t administruar me efektivitet njsin, mbeten t vogla. Nga ana tjeter, polarizimi ekonomik e financiar si rezultat i zhvillimit t diferencuar t njsive t ndryshme administrativo-territoriale dhe lvizjet demografike, jan shoqruar edhe me diferencime t mtejshme t nivelit arsimor t popullsis s njsis”, thot Blendi ui, ekspert i PS-s dhe nj nga njerzit, i cili e ka ideuar dhe skicuar kt reform q nga fillimi. N fakt, sht e dukshme situata e vshtir e njsive vendore, ku shumica prej tyre jan barr pr buxhetin dhe penges pr zhvillimin dhe tashm me mandatin e ri t maxhorancs (me kartonin e +80 votave) sht m shum se e nevojshme nj ndarje e re. Reforma, e cila duhet t prfshij shum aktor duhet t synoj shkrirjen e njsive q s’jan t zonjat t realizojn funksionet e tyre dhe m shum akoma i rndojn buxhetit. E thon shum dhe n fushat Rama e artikuloi shpesh.

  Situata e sotme

  Por a sht aq e leht? Shqipria numron sot n hartn e saj administrative plot 12 qarqe, 65 bashki, 309 komuna dhe gati 3020 fshatra. S’mund t quhet m decentralizim, pasi ky sht nj thrrmim i vrtet i territorit pr frym popullsie. Si paradoks, me censusin e ri jemi thjesht 2.8 milion banor, ndrsa jemi mbushur me subjekte administratash lokale, t cilat presin fondet e vogla q kryetart e tyre s’ua gjejn kurr si duhet vendin, apo q se ajn kokn fare pr mjedisin, zhvillimin e komuns etj. E sa m t largta e t thella jan gjeografikisht njsit territoriale aq m parazite duken. Sensi i sotm i reforms, e cila pritet t nis menjher n shtator, ideon nj prmbledhje m t madhe t njsive territoriale, ku njsit m t mdha do t funksionojn si t pavarura dhe t futen direkt pr thithje fondesh me Brukselin. N studimin e vetm t mir q u b n vitet 2002-2003 llogaritej se 34% e njsive vendore nn 5.000 banor kishin mbi 40% t administrats me nivel arsimor t lart. Ndrsa 74% e njsive vendore me 10.000-20.000 banort e tyre kishin mbi 40 % t administrats me arsim t lart. Por, s’mbaronte ktu. T mjaftoje t shikoje administratat, rrogat, taksat, shkollat dhe m shum e t kuptoje se kto ndarje thjesht shrbenin si institucione ku prodhoheshin individ q katapultohen n politik ose n furnizues t votave politike, sesa duheshin pr zhvillim.“Nga ana tjetr, kryetart e njsive vendore kan pasur sjellje t dyzuar sepse nj reform territoriale mund t oj n humbje t “pushtetit” aktual pr disa dhe rritje pr disa t tjer. Pr m tepr, fuqizimi potencial i disa njsive t mdha vendore dhe rajoneve mund t perceptohet si nj “krcnim” nga klasa politike q do t dshironte t kishte nj marrdhnie sa m t varur t njsive vendore ndaj nivelit qendror”, shprehet Dritan Shutina, drejtori i Co-Plan. Por historia s’mbaronte ktu sepse rreth 67% t njsive vendore deri n 2000 banor ruanin mbi 50% shpenzime administrative.  Kuadri ligjor

  Para viteve ’90 ndarja administrativo-territoriale ishte kompetence e Presidiumit t Kuvendit Popullor, kurse pas vitit 1992, n baz t nj ligji q mban dat 10.06.1992, ndarja administrativo-territoriale ishte kompetenc e Kshillit t Ministrave, me prjashtim t krijimit t fshatrave apo bashkimit t tyre, e cila bhej me vendim t kshillit t rrethit. Kurse nga periudha 1992-2000, procedura pr paraqitjen e projektvendimeve n ndarjen administrative-toksore nuk parashikonte norma e rregulla t qarta. Propozimi vinte nga nj kshill, nj deputet, nj kryetar apo krkohej mendim nga kshilli vendor prkats e nga prefekti, por pa prbr kusht.

  Por shtja s’mbaronte ktu, transmetoheshin nga posht –lart vetm ato propozime q konsideroheshin si t pranueshme.

  N zbatim t Kushtetuts, n vitin 2000, u miratuan tre ligje q kishin t bnin me ndarjen administrativo-territoriale. Njri kishte t bnte “Me organizimin dhe funksionimin e qeverisjes vendore”; tjetra “Pr ndarjen administrativo-territoriale t njsive t qeverisjes vendore n Republikn e Shqipris”. Fal ktij ligji u miratua ndarja administrativo-territoriale dhe u krijuan 12 qarqet (Berat, Durrs, Dibr, Elbasan, Kuks, Lezh, Fier, Kor, Gjirokastr, Shkodr, Vlor e Tiran). U ligjruan 65 bashki n prbrje t t cilave jan sot 64 qytete dhe 180 fshatra. (33 bashki jan qytet+fshatra) dhe 309 komuna me 10 qytete dhe 2829 fshatra (10 komuna kan n prbrje t tyre qytete), si edhe ligji “Pr organizimin dhe funksionimin e bashkis s Tirans”. Pastaj mbi bazn e kushtetuts dhe ligjit nr.8652, dt.31.07.2000, u prcaktuan Mnyra e organizimit dhe funksionimit t organeve t qeverisjes vendore.  E ardhmja

  Reforma territoriale, sot, sht jo vetm domosdoshmri por edhe kursim mirfilli parash, ashtu si edhe fitim i tyre. Ende reforma, q do doj koh q t rivitalizohet, krkon shfryrjen e ksaj strukture dhe nj mirkuptim t t gjith aktorve politik n mnyrn sesi mund t lehtsosh kt fryrje. Specialistt mendojn se bashkimi n qendrat e mdha do ndikoj m shum n urbanizimin e shoqris shqiptare dhe do heqin disi at ndarje t frikshme gati fisnore q po kthehet n fshatrat tona. M shum akoma, krijimi i njsive t mdha do t thot q njsit e pushtetit vendor n nuklat e tyre m t larta, do t komunikojn direkt si institucione me organizmat ndrkombtare dhe nuk do jen t centralizuara me Qendrn, q do t thot do krijohet nj mentalitet tjetr me qendra kulturore, sportive, tregtare dhe pse jo: qytetet do t konkurrojn me njra-tjetrn n aspektin e metropoleve. Tani topi sht n dor t politiks dhe n rastin ton t s Majts, q n fillim t viteve ‘200 ishte gati drejt finalizimit t ktij projekti t madh. A do mundet t konkludoj tani? Kjo mbetet pr tu par.

  “Le t themi se politika ka pasur nj interes t lkundur. Vet politika sht shprehur vazhdimisht pr reform, dhe po ajo nuk ka marr deri m sot vendim. Vazhdimisht sht komentuar se nj ndarje e re territoriale do t ndikonte balancat politike, por zgjedhjet qendrore t vitit 2009, ato lokale t 2011-s dhe zgjedhjet e fundit parlamentare (2013) jan tregues t “mjegullsis s bastioneve politike” dhe orientimin e zgjedhsve nga oferta konkrete dhe jo nga ngjyra e forcs politike. Rrjedhimisht, klasa politike mund t jet m bashkpunuese n marrjen e vendimeve konsensuale n kt drejtim”, shprehet Shutina. Kurse ui, q e ka kaluar n do segment kt struktur mendon se: kjo shumic ka marr mandatin q ta shtyj prpara dhe ta prfundoj kt reform kaq t rndsishme pr Shqiprin.
  As edhe nj parti se ka br t vetn deri n fund kt luft. Arsyeja dihet: Modeli i sotm i strukturs administrative duket se i shkon m shum kryetarve t politiks dhe jo nevojave reale t vendit. Sapo mbarojn zgjedhjet, harta e njsive administrative qndron aty ku sht me nj grup administratash q vetm harxhojn dhe abuzojn, duke i dhn Shqipris imazhin e nj fshati gjigand. Por, me sa duket, fshati u duhet srish shqiptarve t politiks, q t mbajn t rrethuar realisht qytetin dhe t prjetsojn nj grup q profesion kan vegjetimin.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Reschen : 29-08-2013 m 06:52 Arsyeja: ndryshim

 4. #4
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime

  Ndarje e re administrative ne Shqiperi.

  Ndarje e re administrative ne Shqiperi.

  Eshte nje nga pikat e programit te PS, te cilen e mbeshtes dhe uroj qe ti jipet drejtim ne nje kohe shume te shpejte. Eshte e paperballueshme per nje shtet si Shqiperia, qe te funksionoje me nje numer kolosal bashkish dhe komunash, rrethesh, qarqesh, prefekturash.

  Nje mbivendosje e kote dhe e panevojshme strukturash te pushtetit lokal, te cilat kane sherbyer vetem per te kenaqur deshirat e militanteve (nga te dy palet). Kjo edhe mund te justifikohej ne vitet '90, nga mungesa e mjeteve dhe rrugeve te komunikimit dhe te infrastruktures, por jo ne kohen e sotme.

  Shqiperise i duhet nje mdoel i ri administrativ.

  Si mendoni?

 5. #5
  Drinbach Maska e DYDRINAS
  Antarsuar
  17-02-2005
  Postime
  8,066
  Faleminderit
  56
  44 falenderime n 43 postime

  Pr: Ndarje e re administrative ne Shqiperi.

  Lvizje surpriz e Rams, gati ndarja e re territoriale

  Zvoglimi i numrit t komunave dhe bashkive. Si ndikon reduktimi i njsive vendore n zgjedhjet e ardhshme

  Publikuar m 27.08.2013

  Luis Tanushi

  -Brenda katr viteve t ardhshm vendi pritet q t’i nnshtrohet nj ndarjeje t re territoriale t vendit. Pasi ka fituar 83 mandate n Kuvendin e ri, e majta i ka mundsit t arrij t miratoj ndryshimet n ndarjen administrative, q krkojn shumic t cilsuar. Do t mjaftonte vetm nj deputet nga partit e djathta, dhe e majta do t arrinte t plotsonte kuorumin e nevojshm prej 84 deputetsh. Kryeministri i ardhshm, Edi Rama, u shpreh dje se pr nj menaxhim m t mir t territorit, nevojitet edhe nj ndarje e re administrative . “Planet e ashtuquajtura rregulluese q jan ndrtuar brenda prbrenda qyteteve, aty ku jan ndrtuar, kan rezultuar krejtsisht t padobishme n funksion t prmbajtjes s ktyre flukseve q kan ardhur nga jasht qytetit dhe q jan stabilizuar rreth e rrotull qytetit. Kjo ka rezultuar fatale qoft pr ndrtimet pa leje, qoft prsa i prket planeve ose mosplaneve t komunave kufitare. sht nj sfid jo e jona, por besoj sht nj sfid e gjith klass politike sot, e gjith prfaqsuesve t popullit shqiptar n parlament, pr t’i dhn m n fund jet reforms territoriale, e cila duhet t oj n shkurtimin drastik t numrit t njsive vendore n funksion t situats krejtsisht t re q kemi n vend, pavarsisht politiks, pavarsisht qeveris”, u shpreh Rama.

  Por, ndarja e re administrative, vshtir se do t pranohet pa kushte nga e djathta, edhe pse nuk ka fuqi bllokuese. Ndarja administrative prcakton edhe t ashtuquajturin numr tek apo ift t tyre, i cili i ka sjell humbje deputetsh s majts, veanrisht n jug ku mund t merrte m shum deputet. Numri i lart i njsive vendore, veanrisht pr zgjedhjet e prgjithshme, rrit edhe mundsin e blerjes apo t ndikimit familjar n rezultatin e zgjedhjeve. Ekzistenca e listave zgjedhore t fryra, si pasoj e mbajtjes s nj regjistri t fryr t gjendjes civile, kryesisht n zonat rurale, sht n themel t nj manipulimi tjetr q prcakton numrin e deputetve t do qarku dhe t njsive vendore. Shqipria sot qeveriset n nivel vendor nga bashkit, t cilat menaxhojn prgjithsisht zonat urbane dhe nga komunat, t cilat menaxhojn zonat rurale. Nj hallk ndrmjetse mes tyre dhe qeveris jan prefekturat, t cilat n praktik kan shum pak pushtet real. Ndarja e vendit n kt mnyr u krye fillimisht n vitin 1992, kur shqetsimet kryesore lidheshin me integritetin territorial t vendit. Pr kt arsye, njsit e qeverisjes vendore u bn shum t vogla. Vendi u nda n mbi 300 komuna dhe 65 bashki. Prve ndarjes n njsi shum t vogla, kjo mnyr e menaxhimit t territorit kishte pak ose aspak lidhje me zhvillimet ekonomike. Fshatrat, t cilat teorikisht duhet ta ndajn fatin me qytetin/qytetet, ku shesin m s shumti prodhimet e veta ushqimore, qen njsi administrative m vete. Qytetet e mdha, t cilat duhej t zgjeroheshin pr shkak t urbanizimit dhe rritjes s popullsis, praktikisht nuk kishin territor ku t zgjeroheshin.


  shekulli

 6. #6
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Antarsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,683
  Faleminderit
  12
  69 falenderime n 55 postime

  Pr: Ndarje e re administrative ne Shqiperi.

  Citim Postuar m par nga DYDRINAS Lexo Postimin
  Ndarje e re administrative ne Shqiperi.
  Shqiperise i duhet nje mdoel i ri administrativ.

  Si mendoni?
  peshku thone qe qelbet nga koka keshtu qe modeli i ri administrativ duhet te fillohet qe nga koka..e keqja eshte se asnjeres parti politike nuk i pelqen ndryshimi i ketij administrimi..ti more pushtetin lokal por harrove qe ai eshte maja e ajsbergut ne problemet administrative..nese do te shkurtosh numrin e komunave dhe bashkive ne vend automatikisht do te shkurtosh edhe numrim mjaft te larte te te punesuarve ne keto komuna dhe bashki..qe dmth te shkurtosh numrin e militanteve te nje partie ne administraten publike..qe dmth te shkurtosh nje thes me vota qe kjo parti merr nga keto militante..e kujt partie i intereson te ule numrin e atyre qe potencialisht do votonin per te..shqiptaret jane servile dhe sahanlepiresa dhe ja japin voten vetem atij qe ju jep nje kocke per ta lepire..dhe kete gje e dine ekspertet e partive politike dhe ne vend qe te shkurtojne komunat dhe bashkite dhe rrjedhimisht edhe numrin e te punesuarve ne administraten publike gjejne menyra nga me te ndryshmet si e si ta rrisin kete administrate..ja cka beri majmuni i ri qe do udheheqe shqiperine per nje mandat tjeter..nga 15 ministri qe kishte saliu beri 20 ministri thjeshte dhe vetem per te kenaqur militantet e tij me poste ministrore , me 3-5 zevendesministra per cdo ministri e ku po e di sa drejtori te reja do krijoje ne shkallet me poshte..dhe grumbullon te pakenaqurit e krahut te tij ..shpiku edhe nje model te ri qe ministri duhet te lere mandatin e deputetit me qellim qe te kenaqe edhe nja 20 te tjere me mandate deputeti duke e fryre administraten si tullumbace..prite kur te shpike ndonje gje tjeter qe te ju jape nje kocke ngjeles apo gjinushit apo paskalit..jo se ju dhimbsen fort jo por i duhen te gjithe keta pas 4 vitesh kur te kete zgjedhje..dhe parulla eshte e qarte..fiton postin po sigurove votat..

  perse duhet te reformohet pushteti lokal kur duhej te reformohej presidenca , parlamenti e qeveria...a po e sheh qe me hilete e tyre kan pjelle nje president qe luajne me te si macja me miun dhe e perdorin si lecke per te fshire kepucet..pse nuk e bene qe ne fillim qe presidenti te zgjidhej direkt nga populli dhe ti jepnin kopetenca me te medha qe te ndihej autoriteti i tij..sepse nuk ju intereson partive politike nje president i forte..ndryshe nuk do e perdornin me keq se lecken..

  perse duhet te reformohet pushteti lokal kur ke nje parlamet komplet gjurulldi hesapi..ku ke nje parlament ne te cilin gjejne vend edhe horra e mafioze..cka i duhet nje shqiperie sa nje by.the vend nje parlamet me 140 deputete..sa nga keta deputete jane aktive dhe sa ngrohin karrigen dhe marrin rrogen krejt kot..ne cdo parlament qe ka ardhe ne shqiperi po them keshtu me hater se veq 30-40 jane koka..te tjeret jan thjeshte by.the mbi te cilat mbeshteten keto koka..a nuk e bejne dot punen e parlamentit 40 deputete..sigurisht qe e bejne ..bile edhe me pak ne numer e bejne..e bejne edhe me cilesore..provoje te besh nje parlament ku te mos kete me shume se sa 40 deputete dhe do shohes qe do flaken jashte tipat e nard ndokes apo tom doshit apo skender gjinushat e paskal milot..te jesh i sigurte qe ky numur deputetesh do ulte ne maksimum vjedhjen e votes ne baze por edhe trafikimin e votes ne parlament ku kaq islami nga i kuq nuk do kishte me mundesi te behej blu apo nard ndoka nuk do kishte me mundesi te nderronte karrige sa here te frynte era..por te gjithave partive politike nuk ju intereson reformimi i parlamentit pasi ju duhen keta deputete pasi sa me shume deputete te kene aq me shume zhurme do bejne..gjumin e bejne per vete ama parate i marrin ne kurrizin tone..

  pse duhet te reformohet pushteti lokal kur ke nje pushtet qendror te fryre me keq se nje tullumbace..reformo nje here qeverine dhe pastaj bjer ne baze..por as kjo nuk i pelqen partive politike pasi sa me shume ministra te kene aq me shume grumbullues votash do jene..partive politike ju interesojne votat e jo mireqenja popullore..keshtu do jete shqiperia sot e mot..thjeshte do jete dosa me 100 cica ku 1000 derrkuce do turren kush te thithe me pare ne te..

  keshtu i dashur patriot eshte puna e modelit te ri administrativ..edhe nese do kete guximin te nderhyje ne pushtetin lokal do bashkoje ato komuna dhe bashki ku qartesisht humbet vete dhe do lere ashtu siq jane ne mos do beje komuna dhe bashki te reja aty ku fiton vete..
  Ndryshuar pr her t fundit nga _MALSORI_ : 19-09-2013 m 04:22
  a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Antarsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime n 89 postime

  Pr: Ndarje e re administrative ne Shqiperi.

  Ne shqipni ka komuna me nga 170 votus. Ku kryetari i komunes shkon atje ni her ne vit

  Kjo asht qesharake

  Edhe ndarja e deputetve asht ba krejt kot psh

  Qarku i kuksit ka 80 mij banor dhe 5 deputet
  Qarku i dibres ka 140 mij banor dhe 6 deputet pra 60 mij banor ma shum e veq ni deputet ma teper
  JO NEGOCIATA VETVENDOSJE

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-01-2011
  Postime
  2,454
  Faleminderit
  1
  29 falenderime n 26 postime

  Pr: Ndarje e re administrative ne Shqiperi.

  shqiperia duhet te ndahet ne 4 vllajete.
  vilajeti i pare tirana me ne krye vezir edi *** rama, ku perfshin durrsin elbasin krujen.
  vilajeti i dyte vlora,me vezir gramos *** ruci, ku futet edhe tepelena, gjirokastra, fieri
  vilajeti i trete skrapari me sulltan ilir *** meta ku ben pjese korca, berati, permeti
  vilajeti i katert veriu, me vezir ilir *** beqja

 9. #9
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,504
  Faleminderit
  68
  179 falenderime n 165 postime

  Pr: Ndarje e re administrative ne Shqiperi.

  Citim Postuar m par nga DYDRINAS Lexo Postimin
  Ndarje e re administrative ne Shqiperi.

  Eshte nje nga pikat e programit te PS, te cilen e mbeshtes dhe uroj qe ti jipet drejtim ne nje kohe shume te shpejte. Eshte e paperballueshme per nje shtet si Shqiperia, qe te funksionoje me nje numer kolosal bashkish dhe komunash, rrethesh, qarqesh, prefekturash.

  Nje mbivendosje e kote dhe e panevojshme strukturash te pushtetit lokal, te cilat kane sherbyer vetem per te kenaqur deshirat e militanteve (nga te dy palet). Kjo edhe mund te justifikohej ne vitet '90, nga mungesa e mjeteve dhe rrugeve te komunikimit dhe te infrastruktures, por jo ne kohen e sotme.

  Shqiperise i duhet nje mdoel i ri administrativ.

  Si mendoni?
  Shume organizma shteterore jane te teperta.
  Ministria e Integrimit psh,eshte komplet kot.
  Me bashkite duhet te kete numer te arsyshem
  punonjesish ku te parashikohet qe te merren me pune produktive
  dhe jo te shtyjne oren ne pune pa bere asgje.
  Numri i larte ne punonjes zyrash ne bashki dhe administrate lokale
  do shkaktoje rritjen e deficitit buxhetor dhe rritje te inflacionit.
  Kjo do shoqerohet me rritje te taksave per qytetaret
  dhe rritje te cmimeve te produkteve dhe serviseve.
  Nje situate te ngjashme me Shqiperine ka pasur Nju Xhersi,ku
  numri i larte i punonjesve ne bashki dhe shtet,jo vetem qe coi
  ne burokraci por shkaktoi shume rritje te medha te shpenzimeve.
  Buxheti shkoi deficit 34 bilion dollare.

  Nqs ne bashki futen punonjes me shumice,shpiken vende pune dhe detyra
  funksione shteterore kjo do coje ne deficit buxhetor dhe do jete nje minus
  I madh ne ekonomi dhe ne krye te 4 vjeteve socialistet nuk do marrin vote
  per administrim te keq lokal dhe rritje te deficitit buxhetor.

  Caktimi I punonjesve dhe numri I punonjesve eshte shume delikat si problem,duhet menduar mire dhe
  te mos vihen ne pune punonjes me shume se sa kerkohet.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  691
  Faleminderit
  4
  7 falenderime n 7 postime

  Pr: Ndarje e re administrative ne Shqiperi.

  Citim Postuar m par nga DYDRINAS Lexo Postimin
  Ndarje e re administrative ne Shqiperi.

  Eshte nje nga pikat e programit te PS, te cilen e mbeshtes dhe uroj qe ti jipet drejtim ne nje kohe shume te shpejte. Eshte e paperballueshme per nje shtet si Shqiperia, qe te funksionoje me nje numer kolosal bashkish dhe komunash, rrethesh, qarqesh, prefekturash.

  Nje mbivendosje e kote dhe e panevojshme strukturash te pushtetit lokal, te cilat kane sherbyer vetem per te kenaqur deshirat e militanteve (nga te dy palet). Kjo edhe mund te justifikohej ne vitet '90, nga mungesa e mjeteve dhe rrugeve te komunikimit dhe te infrastruktures, por jo ne kohen e sotme.

  Shqiperise i duhet nje mdoel i ri administrativ.

  Si mendoni?
  "ndarja e re administrative'" ashte nje nga KERKESAT e vazhdushme te shovinizmit Grek
  ,,,,,,,,,dhe ka per qellim bashkimin e komunave me kombesi Greke

  Pa OMONIA = bashkim,,,,, nuk mund te kete autonomi
  1 meleon pelesher

 11. #11
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,504
  Faleminderit
  68
  179 falenderime n 165 postime

  Pr: Ndarje e re administrative ne Shqiperi.

  bashkite duhet te ngelen ne numer aq sa kane qene.Nuk mund te besh shkurtime ne numer per bashkite.
  1 bashki per cdo qytet duhet.
  Per fshatra mbi 500 banore duhet te kete komune,administrate fshati me 4 persona maksimumi
  Per fshatra nen 500 banore duhet te kete vetem nje zyre me kryeplakun dhe nje sekretare
  qe te marre telefonatat dhe dokumentoje problemet nga telefonatat.
  Kryeplaku percjell problemet me tel ne bashkine me te afert.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Antarsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlor
  Postime
  1,931
  Faleminderit
  31
  170 falenderime n 125 postime

  Pr: Ndarje e re administrative ne Shqiperi.

  gjithe kryeplaket merren me droge.... hajde ndarje hajde. kot e kemi ofenduar Baba Qemon e shkrete.....
  Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Zbardhet drafti i qeveris: Ja harta e re territoriale e Shqipris

  Zbardhet drafti i qeveris/ Ja harta e re territoriale e Shqipris

  Fejzi Braush

  Qeveria ka prfunduar projektligjin, me an t t cilit synon t bj t mundur realizimin e reforms territoriale. imagesBhet fjal pr draftin ligjor q parashikon t gjith metodologjin, kriteret, strukturat dhe afatet brenda t cilave do t realizohet kjo reform. Drafti i hartuar nga ministri i Shtetit pr Pushtetin Vendor, iu sht paraqitur tashm n mnyr paraprake edhe grupeve t interesit dhe shum shpejt do t shkoj n parlament. Ai prmban vetm 12 nene dhe q n fillim prcakton se ajo q krkohet t arrihet sht nj reform territorialo-administrative me dy nivele, rrethi dhe qarku. Procesi i ndarjes administrativo-territoriale do t filloj nga rrethet, si njsi baz e qeverisjes vendore ku bashkia qendr rrethi do t jet qendra e re e njsis baz t qeverisjes vendore. Por brenda ksaj njsie, pra brenda rrethit do t ket dhe njsi t tjera vendore, por pr ekzistencn apo krijimin e t cilave ky draft prcakton disa kritere strikte, si sht popullsia, vazhdimsia territoriale, tradita dhe distanca. M konkretisht, njsi t reja baz t qeverisjes vendore mund t krijohen brenda kufijve t rrethit, ose nga territore t dy ose m shum rretheve nse njsia e re e krijuar sht nj zon funksionale m vete, distanca e territorit me qendrn e njsis mundson ofrimin e gams s plot t shrbimeve pr banort e saj, njsia e re e krijuar respekton parimin e vazhdimsis territorial, duhet t ket nj numr t konsiderueshm banorsh, mbshtetur edhe n karakteristikat gjeografike t zons dhe ka nj tradit historike dhe karakterizohet nga lidhje tradicionale mes banorve t gjith territoreve prbrse. Sa i prket ktyre njsive t reja q do t krijohen, n projektligj parashikohet q pr zonat me densitet t lart, numri i popullsis duhet t jet minimalisht 30 mij, pr zonat me densitet mesatar, 20 mij dhe ato me densitet t ult, 10 mij banor. Kto tri nivele u korrespondojn pak a shum zonave fushore t Ultsirs Perndimore, zonave kodrinore dhe malore. Prjashtohen nga ky rregull njsit aktuale, t cilat n shumic banohen nga minoritetet. Ndrkoh q ve rrethit do t ket dhe nj nivel t dyt ndarjeje, q do jen qarqet, pr t cilat n projektligj nuk prcaktohet asnj kriter apo parim q do t udhheq kt ndarje. Burime zyrtare thon se parashikohet q propozimi n etapat e mpasme do t jet pr nj ndarje t re territoriale q ka n total 70 njsi administrative.

  Gjithsesi, pr t realizuar gjith kt reform, projektligji i paraqitur parashikon nj bashkveprim t qeveris 13-09-13-07-54-20medium_bledi-cucinprmjet ministrit pr Pushtetin Vendor, Parlamentit dhe njsive t qeverisjes vendore. M konkretisht, ministri do t jet ai q do t drejtoj gjith kt proces, duke bashkvepruar me Parlamentin dhe me njsit vendore.

  Komisioni parlamentar

  Parlamenti nga ana e tij do t ngrej nj komision t posam parlamentar, q do t punoj pr grumbullimin e propozimeve dhe pr hartimin e projektligjit t ri pr ndarjen territoriale-administrative. Ky komision parashikohet q t drejtohet nga dy bashkkryetar, nj prfaqsues i mazhorancs dhe nj i opozits. Nga ana tjetr, pr t hartuar propozimet pr do njsi q do t krijohet do t ngrihen 12 komitete rajonale n 12 qarqe, t cilat do t drejtohen nga prefekti dhe do t ken prbrje t baraspeshuar politike. Bazuar n propozimet e ardhura nga 12 komitetet rajonale ose prefektt dhe pasi shqyrton prputhshmrin e propozimeve me kriteret dhe afatet e ktij ligji, ministri i Shtetit i paraqet pr shqyrtim komisionit t posam parlamentar pr Reformn Administrativo-territoriale propozimet pr hartn e re administrativo-territoriale pr nivelin e par t qeverisjes vendore. Ministri i Shtetit, bazuar n konsultimet me t gjitha grupet e interesit dhe grupin e puns dhe pas konsultimit me komisionin e posam parlamentar pr Reformn Administrativo-territoriale, harton propozimin pr ndarjen e re administrativo-territoriale t nivelit t dyt t qeverisjes vendore.

  Afatet, harta e re territoriale pr zgjedhjet vendore

  Projektligji dhe harta e re e ndarjes territorialo-administrative e Shqipris do t jet gati n mes t shtatorit, me qllim q Kuvendi ta miratoj at n mbledhjet e para t sesionit t ri, n mnyr q ajo ti shrbej zgjedhjeve t ardhshme vendore t vitit 2015. Kt t paktn parashikon projektligji i hartuar nga ministri Blendi ui dhe q shum shpejt do t vij n Kuvend, me an t t cilit prcaktohet metodologjia dhe kriteret mbi t cilat do t realizohet reforma. Kshtu, projektligji parashikon q brenda 10 ditve nga hyrja n fuqi e ligjit, prefektt krijojn komitetet rajonale. Brenda dats 10 prill 2014, komitetet rajonale miratojn dhe drgojn pran ministrit t Shtetit propozimet e harts s re t ndarjes administrativo-territoriale pr do qark. Nse nga komitetet nuk respektohet afati i msiprm, prefektt, brenda dats 15 prill 2014, miratojn dhe drgojn pran ministrit t Shtetit propozimet pr do qark t harts s re t ndarjes administrativo-territoriale. Ministri i Shtetit, bazuar n propozimet si m sipr pr njsit vendore t nivelit t par dhe pas shqyrtimit t prputhshmris ligjore t tyre, i paraqet t gjitha propozimet, prfshir hartn e re t ndarjes administrativo-territoriale, n komisionin e posam parlamentar pr Reformn Administrativo-territoriale brenda dats 30 prill 2014. Komisioni i posam shqyrton propozimet dhe i miraton ato n parim deri n datn 20 maj 2014. Propozimet e miratuara nga komisioni i posam konsultohen me komunitetet e zonave prkatse deri m dat 30 korrik 2014. Pas konsultimeve, ministri i Shtetit prgatit projektligjin Pr ndarjen administrativo-territoriale t njsive t qeverisjes vendore n Republikn e Shqipris me propozimin pr hartn e re t ndarjes administrativo-territoriale dhe ia drgon pr miratim Kshillit t Ministrave brenda dats 15 shtator 2014. Projektligji pr ndarjen e re administrativo-territoriale prfshin edhe propozimin pr njsit vendore t nivelit t dyt.

  Projektligji

  Neni 1

  Qllimi i ktij ligji sht prcaktimi i kritereve dhe metodologjis pr ndarjen e re administrativo-territoriale t Republiks s Shqipris, si dhe instrumentet dhe afatet kohore q nevojiten pr realizimin e ktij qllimi.

  Neni 2

  Numr i konsiderueshm banorsh nnkupton nj popullsi mesatarisht mbi 30.000 banor n zonat me densitet t lart popullsie, mbi 20.000 banor n zonat me densitet t mesm popullsis dhe mbi 10.000 banor n zonat me densitet t ult popullsie, sipas prcaktimeve t densitetit t popullsis t INSTAT.

  Neni 3

  Procesi i ndarjes administrativo-territoriale do t filloj nga rrethet, si njsi baz e qeverisjes vendore.

  Bashkia qendr rrethi do t jet qendra e re e njsis baz t qeverisjes vendore.

  Njsi t reja baz t qeverisjes vendore mund t krijohen brenda kufijve t rrethit, ose nga territore t dy ose m shum rretheve nse plotsohen kriteret e mposhtme:

  Njsia e re e krijuar sht nj zon funksionale m vete;

  Distanca e territorit me qendrn e njsis mundson ofrimin e gams s plot t shrbimeve pr banort e saj;

  Njsia e re e krijuar respekton parimin e vazhdimsis territoriale;

  Duhet t ket nj numr t konsiderueshm banorsh, mbshtetur edhe n karakteristikat gjeografike t zons.

  Neni 4

  Brenda 15 ditsh nga hyrja n fuqi e ktij ligji, pr mbikqyrjen e procesit t ndarjes administrativo-territoriale,Kuvendi krijon nj Komision t Posam Parlamentar pr Reformn Administrativo-Territoriale, me bashkkryesim t prfaqsuesit t mazhorancs dhe opozits parlamentare.

  Neni 5

  Ministri i Shtetit pr shtjet Vendore koordinon punn e t gjith institucioneve publike n nivel qendror dhe vendor si dhe merr masat dhe nxjerr udhzimet e nevojshme metodologjike pr realizimin e procesit.

  Neni 6

  N 12 Qarqet e vendit, me urdhr t Prefektit t Qarkut, krijohen Komitetet Rajonale t Reforms Administrativo-Territoriale. Komitetet Rajonale kan prbrjen si m posht:

  Neni 10

  Ministri i Shtetit, bazuar n konsultimet me t gjith grupet e interesit dhe grupin e puns dhe pas konsultimit me Komisionin e Posam Parlamentar pr Reformn Administrativo-Territoriale, harton propozimin pr ndarjen e re administrativo-territoriale t Qarqeve si nivel i dyt i qeverisjes vendore dhe ia paraqet qeveris pr miratim, brenda afateve t prcaktuara n kt ligj. Ndarja n qarqe miratohet nga Parlamenti, me propozim t qeveris.

  Njsia vendore e nivelit t dyt duhet t garantoj hartimin dhe zbatimin e politikave zhvillimore rajonale, harmonizimin e politikave kombtare n nivel rajonal dhe kohezionin social.

  MAPO

 14. #14
  Moderator Maska e Archon
  Antarsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,294
  Faleminderit
  33
  92 falenderime n 79 postime

  Pr: Zbardhet drafti i qeveris: Ja harta e re territoriale e Shqipris

  Ndarja e re territoriale, ndrhyrje deri dhe n Kushtetut

  N 2 dekadat e fundit shum gjra kan ndryshuar n Shqipri, por deri m tani lufta politike e ka br t pamundur nj reform t plot territoriale-administrative. Tashm q kjo reform sht futur n axhendn e qeveris, ekspert dhe urbanist krkojn q kjo reform t prfshij edhe decentralizimin.

  Ish-kryeministri Ylli Bufi, i cili po punon s bashku me eksperte pr nj projekt alternativ t reforms administrative territoriale, deklaron se duhet t ndryshoj modeli i qeverisjes, nse krkojm q pushteti vendor t jet funksional. Sipas tij, prtej Kushtetuts, nevojitet edhe ndryshimi i 12 ligjeve n mnyr q njsite vendore t ofrojn shrbimet pr t cilat kan nevoj qytetaret.

  Edhe sipas urbanistit Dritan Shutina, ndarja e njsive duhet br n varsi t kompetencave q duam t’ju japim drejtuesve vendor. Shutina vlerson punn e qeveris pr hartimin e nj drafti, i cili e nis punn duke u bazuar tek 36 rrethet dhe prcakton 3 ndarje, zona me dendsi popullsie t lart mesatarisht mbi 30 mij banor, t mesme mbi 20 mij dhe t ult mbi 10 mij banor, raporton Vizion Plus.

  Ylli Bufi, i cili ka qn bashkkryetar i Komisionit t Posam Parlamentar pr Reformn Territoriale n vitin 2004, pranon se interesat politike jan shum t forta n kt proces, pasi ndarja e re do t ndikoj n zgjedhjet lokale dhe parlamentare. Qeveria tashme ka prcaktuar kriteret mbi t cilat do t bhet harta e re e ndarjes territoriale dhe ky draft pritet t mbrrij n Parlament n fillim t sesionit kur do t ngrihet edhe komisioni i posam.

  TEMA

 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Pr: Zbardhet drafti i qeveris: Ja harta e re territoriale e Shqipris

  Ndarja e re administrative, Basha: Nuk lvizim nga parimi i konsensusit

  TIRANE – “Partia Demokratike dhe aleatt e saj nuk lvizin nga parimi i konsensusit, prsa i prket reforms s re administrativo-territoriale.” Kshtu deklaroi kryetari i opozits Lulzim Basha, pas nj takimi me aleatt e PD-s.

  “Reforma krkon si minimum t domosdoshm konsensusin. Ta implementojm parimin e vots me konsensus n auln e Kuvendit. do qndrim tjetr q nuk merr n konsiderat domosdoshmrin e konsensusit do t konsiderohet e papranueshme nga ana jon.”- u shpreh Basha.

  Sipas Bashs, “asnj qeveri nuk mund t diktoj apo imponoj qndrimin e saj n nj reform kaq t rndsishme”.

  I pyetur pr hapat q do t ndrmarr opozita, n rast se mazhoranca e miraton e vetme kt reform, shefi i opozits tha: “Hapat arbitrar n drejtim t imponimit me fuqin e kartonve, q shkelmon do parim t nj demokracie funksionale, do t jet kmbana e fundit pr kt sjellje arrogant , antiligjore t ksaj mazhorance dhe do t detyrojn nj reagim t fuqishm t opozits n do hapsir. Uroj q t mos ta shikoj kt si nj prov muskujsh, pr t ciln nuk angazhohemi, por jemi gati nse na thrrasin n nj shesh beteje, por ta shikojn si nj mundsi t art pr t rikthyer besimin q ata vet an goditur me aktin pr npunsin civil dhe pr t rivendosur konsensusin si vler, q sht krkes themelore e BE-s dhe qytetarve shqiptar.”

  Basha komentoi edhe homazhet e zhvilluara sot n bulevardin “Dshmort e Kombit” n prkujtim t viktimave t 21 janarit, duke thn se pasojat e asaj dite “nuk mund t ndahen kurr nga shkaku, shkaktart dhe organizatort, q sot prdhosn kujtimin e viktimave t 21 janarit”.

  PROJEKTLIGJI
  Maxhoranca e re propozon nj numr m t vogl njsish administrative. Qeveria ka tashm gati projektligjin pr caktimin e "kritereve dhe metodologjin q do t ndiqet pr ndarjen e re administrativo-territoriale t Republiks s Shqipris". Bazuar n disa rekomandime, qeveria i propozon Kuvendit nj projektligj, i cili cakton kriteret q duhet t mbahen parasysh pr hartimin e ndarjes s re administrative, e cila do t bhet n konsultim edhe me drejtues t qeverisjes vendore. N relacionin q shoqron projektligjin thuhet se, "Shoqata e Komunave t Shqipris n prill t vitit 2013, ka miratuar nj qndrim zyrtar t sajin ku rekomandon nevojn pr t rishikuar ndarjen ekzistuese administrativo-territoriale t vendit dhe propozon q ndarja e re administrativo-territoriale t ket 160 komuna, nga 308 q jan aktualisht".

  Ndrkoh "nj auditim specifik sht kryer edhe nga Kontrolli i Lart i Shtetit mbi nevojn pr rishikimin e ndarjes administrativo-territoriale. Pas studimit dhe gjetjeve t konfirmuara n analiza krahasimore se njsit e mdha vendore performojn m mir se njsit e vogla, duke rritur eficiencn e fondeve publike, rekomandohet ndrmarrja e reforms administrativo-territoriale. KLSH sugjeron q bashkit t riorganizohen me nj minimum popullsis prej 15.000 banorsh, ndrsa komunat duhet t ken nj minimum popullsie prej 10.000 banorsh".

  Grupi i puns q ka prgatitur kt projektligj ka marr n konsiderat eksperienca t ngjashme n vende t cilat kan zhvilluar n vitet e fundit reformn administrativo-territoriale, si psh. Suedia, Danimarka, Letonia, Lituania, Polonia, Gjeorgjia, Irlanda dhe Armenia.

  (er.nu/BalkanWeb)

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime

  Pr: Zbardhet drafti i qeveris: Ja harta e re territoriale e Shqipris

  Meta: Reforma administrative dhe territoriale sht domosdoshmri

  TIRAN N mbledhjen e par t Komitetit Drejtues Kombtar t LSI-s, Ilir Meta deklaroi se reforma administrative Meta lsie territoriale sht domosdoshmri n kt fillim viti. Pr kryetarin e LSI-s dhe njkohsisht kryetar i Kuvendit, Ilir Meta, ky sht viti i reformave t rndsishme. “Ky sht nj vit q un do t dshiroja ta cilsoja si nj vit i reformave t rndsishme, t mdha dhe t pashmangshme. Ka ardhur koha q t ndahemi nj her e mir me fenomenin e tranzicionit “trhiq e mos kput”. Reforma administrative e territoriale sht nj domosdoshmri. N rast se vendi sot ka nj prapambetje t theksuar sa i takon standardeve n nj drejtim t caktuar kjo sht pikrisht lidhur me situatn me t ciln ndeshemi sa i takon ndarjes administrative dhe territoriale t vendit. sht po ajo ndarje e cila ka qen q nga viti 1992 n zgjedhjet lokale t saj kohe dhe t mos harrojm se edhe ndarja e vitit 1992 ishte nj konvertim demografik i ndarjes, q ishte prpara me kshillat popullore t kooperativave dhe t ndrmarrjes bujqsore. Prandaj sht domosdoshmri q t ecim n kt rrug, sepse kjo sht vendimtare pr t prodhuar nj pushtet vendor, q merr prgjegjsi, q ka kapacitet pr planifikim strategjik t politikave zhvillimore…”, – tha ai. Pr pasoj, Meta nnvizoi se sht koha q mazhoranca dhe opozita t punojn s bashku n kt drejtim. “…Prshndes edhe nj her iniciativn m t fundit pr nj komision parlamentar konsensual me dy bashkkryetar, me nj nga mazhoranca e nj nga opozita, me numrat t barabart t antarve q t filloj punn menjher n kt drejtim. Dhe kjo gj duhet br patjetr sa m shpejt brenda ktij sesioni n mnyr q t ken mundsi t gjith qytetart, t gjitha forcat politike t projektojn fushatn e ardhshme pr zgjedhjet vendore”, shtoi ai. Meta foli edhe pr domosdoshmrin pr reform n drejtsi, ndrsa u ndal edhe tek debati i dits q lidhet me vendosjen e gjobave ndaj qytetarve pr shkelje t rregullave t qarkullimit rrugor. “Siguria rrugore sht nj problem shum i madh, sht nj problem trondits pr shoqrin ton. Jan br investime t jashtzakonshme n rrug dhe n infrastruktur por n fund t fare n sinjalistik dhe n shum element t tjer t siguris rrugore ka nj prapambetje t jashtzakonshme. Natyrisht q nuk krkohet ndonj investim shum i madh por krkohet prgjegjshmri dhe kujdes shum i madh pr t ecur drejt nj ndryshimi shum t shpejt t siguris n rrug dhe t mbrojtjes s jets s qytetarve tan. Ndaj edhe opozita prpara se t bja kritika edhe pr gjobat edhe pr probleme t tjera duhet t bj edhe nj autokritik pr sa i takon ktyre problemeve t cilat jan probleme t trashguara”, tha ai. Lidhur me ecurin e ktij viti, Meta u shpreh optimist se aleanca n pushtet do t ofroj mundsi t reja pr ristrukturimin e ekonomis, ndrsa krkoi nj sjellje t re ndaj biznesit.

  MAPO

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-04-2014
  Vendndodhja
  Su: Europe
  Postime
  143
  Faleminderit
  19
  9 falenderime n 9 postime

  Pr: Zbardhet drafti i qeveris: Ja harta e re territoriale e Shqipris

  Ruiu presim deri t enjten pr reformn.
  Basha:Po u b reforma pa ne, derdhemi ne sheshe
  Celibashi: Ndrkoh, ministri i Shtetit pr marrdhniet me Parlamentin, Ilirjan Celibashi, deklaroi dje lidhur me reformn territoriale se “nse pa arsye t justifikuara opozita nuk bhet pjes e ktij procesi, nuk ka asnj arsye prse kjo shumic qeverisse t mos vazhdoj n rrugn e reformave”.
  http://www.ama-news.al/2014/04/rucij...otesta-masive/

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-04-2014
  Vendndodhja
  Su: Europe
  Postime
  143
  Faleminderit
  19
  9 falenderime n 9 postime

  Pr: Zbardhet drafti i qeveris: Ja harta e re territoriale e Shqipris

  Foto/propozimi i ri per ndarjen territoriale: Formohet rajoni i Arberit, i Kaoneve dhe i Muzakajve.

  N kohn q po diskutohet pr ndarjen e re territoriale, portali ShtetiWeb vjen me nj propozim pas diskutimeve t bra n 11 qarqet e vendit.

  Sipas ktij propozimi, vendi ndahet n gjasht rajone: rajoni i Shkodrs, rajoni i Arbrit, rajoni Elbasan- Kor, rajoni i Muzakajve, rajoni i Kaonve dhe Tirana.

  N total do jen 89 bashki dhe nuk do ket komuna e qarqe.

  N rajonin e Shkodrs do prfshihen qarku i Shkodrs, i Lezhs (pa Kurbinin) dhe i Kuksit. Popullsia do jet 617 mij banor dhe do ket 16 bashki.

  N rajonin e Arbrit do ket 987 mij banor dhe do prfshihen qarku i Dibrs, i Tirans (nj pjes), qarku i Durrsit dhe rrethi i Kurbinit. Rajoni do ket 20 bashki.

  Rajoni Elbasan- Kor, ose ELKO, do ket 803 mij banor dhe do prfshij qarkun e Elbasanit dhe t Kors. Rajoni do ket 18 bashki.

  Rajoni i Muzakajve do ket 738 mij banor dhe prfshin qarkun e Fierit dhe t Beratit. Rajoni do ket 18 bashki.

  Rajoni i Kaonve do ket 510 mij banor dhe prfshin qarkun e Vlors dhe t Gjirokastrs. Rajoni do ket 16 bashki.

  M pas do jet Tirana me 518 mij banor.

  http://www.gazetatema.net/web/2014/03/08/foto-propozimi-i-ri-per-ndarjen-territoriale-formohet-rajoni-i-arbrit-i-kaoneve-dhe-i-muzakajve/

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-04-2014
  Vendndodhja
  Su: Europe
  Postime
  143
  Faleminderit
  19
  9 falenderime n 9 postime

  Pr: Zbardhet drafti i qeveris: Ja harta e re territoriale e Shqipris

  Reforma territoriale, nxirrni “kartat” e Mehdi Frashrit nga sirtari!

  Edhe pse po i afrohen shekullit q athre, themelet e reforms administrative shqiptare ngelen ato q ka hedhur q n vitin 1931............. http://gazetadita.al/reforma-territo...t-nga-sirtari/

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-04-2014
  Vendndodhja
  Su: Europe
  Postime
  143
  Faleminderit
  19
  9 falenderime n 9 postime

  Pr: Zbardhet drafti i qeveris: Ja harta e re territoriale e Shqipris

  Co-Plan propozon ndarjen e Shqipris me 4 ose 6 rajone

  Linku: http://gazeta-shqip.com/lajme/2014/0...-ose-6-rajone/

  Prezantohen dy projektet e reja pr n nivelin e dyt t qeverisjes vendore. Rishikim i rolit t prefektit

  Herion Mesi
  Ndarja administrativeQeveria vijon konsultimet e saj me grupet e interesit pr realizimin e reforms s re administrativo-territoriale, ku pr ndarjen e re n nivelin e dyt t qeverisjes vendore studioja “Co-Plan” propozoi dy ndarje administrative t Shqipris, me katr ose me 6 rajone.

  Hartat e reja Emri: timthumb.jpg

Shikime: 6623

Madhsia: 65.4 KB

  Co-Plan-i prezantoi n tryezn e organizuar dje nga Ministri i Shtetit pr shtjet Vendore, Bledi ui s bashku me Programin e Zhvillimit Rajonal (RDP) dhe Institutin për Zhvillimin e Habitatit, dy harta t reja administrative t territorit t Shqipris. N hartn e par, drejtori i studios, urbanisti Dritan Shutina propozoi nj ndarje me 4 rajone t mdha t vendit n: Rajonin e Veriut ku Qarkut aktual t Shkodrs i bashkohet Lezha, Kuksi dhe Peshkopia; Rajoni Qendror- ku Qarkut t Tirans i bashkohet Durrsi dhe Elbasani; Rajoni Lindje-Perndim- ku Qarkut t Kors i bashkohet Berati, Lushnja dhe Fieri; dhe Rajoni i Jugut n t cilin prfshihet e gjith pjesa jugore e vendit. Ndrsa n hartn e dyt, Shutina theksoi se ndarja sht ideuar duke iu referuar baseneve ujore t vendit dhe kjo hart prcakton nj ndarje prej 6 qarqesh, sipas zonave q lagen nga lumenjt m t mdhenj t vendit. “Kshtu do t kemi Rajonin e Drinit, Rajonin Mat-Drin, Rajoni Shkumbin-Erzen, Rajoni i Devollit, Rajoni i Semanit dhe Rajoni i Vjoss”, theksoi drejtori i Co-Planit. Sipas tij, rajoni sht par si nivel i dyt i qeverisjes politikbrs dhe zbatues, i cili merr kompetenca q tashm i takojn pushtetit qendror. “Harta zgjedhore n kt ndarje nuk kan luajtur rol thelbsor. Nuk respektohet ndarje e qarte politike, jan partit q prcaktojn pushtetin”, sqaroi Shutina.

  Realizimi

  PREZANTIM REFORMA 4.pptx

  Pr realizimin e nj platforme t till urbanisti Shutina shkon deri te propozimi rishikimi i rolit t prefektit. Ai u shpreh i mendimit se kjo ndarje duhet t realizohet nprmjet bazs ligjore, institucionale, burime njerzore, burime financiare, politike dhe statistikore q do t garantonin dhe vazhdimsin e implikimit t ksaj reforme. “T rishikohet Kushtetuta, Kodi Zgjedhor, decentralizimi dhe ligji organik pr pushtetin vendor; legjislacioni sektorial. Ose kjo t organizohet brenda prkufizimeve kushtetuese aktuale dhe rishikim i strategjis s decentralizimit dhe legjislacionit sektorial. Gjithashtu, duhen krijuar institucione t reja dhe duhet br nj reformim i ekzistueseve (agjencit), ku t bhet dhe nj rishikim i institucionit t prefektit. Dhe kjo krkon asete n burime njerzore me kapacitete t reja dhe ripozicionime. Gjithashtu duhet t rikonceptohet mnyra e administrimit fiskal dhe financiar t ktyre institucioneve. Kjo sht nj shans pr politikn vendore dhe at qendrore pr demokratizimin e qeverisjes”, u shpreh urbanisti Dritan Shutina. Duke vijuar m tej, Shutina theksoi se ndarja e rajoneve duhet t bhet n form horizontale dhe t shmanget ndarja e rajoneve n mnyr vertikale. “Prve zons s ultsirs, pjesa tjetr e Shqipris q prfshin zonat malore sht shum m e pazhvilluar se zona e ultsirs, gj q do t krijonte dhe nj ndarje t padrejt t rajoneve t reja, pikrisht pr shkak t divergjencave ekonomike q krijohen nga ndarja e rajoneve n mnyr vertikale”, u shpreh ai. N prfundim, drejtori ekzekutiv i Co-Plan-it bri apel pr t mos e shtyr me tej kt proces dhe pr t marr menjher disa vendime. “sht detyrimi jon q t realizojm vendimmarrje q t na pozicionojn n mnyr strategjike pr sfidat q do t kemi n t ardhmen. Ka ardhur momenti q ta bjm kt reform tani”, tha Shutina. Ndrsa, t pranishmit n tryezn e djeshme, prfaqsuesit e qeveris, Parlamentit, kryetart e kshillave t qarqeve, prfaqsues t organizatave ndrkombtare dhe shoqris civile, diskutuan pr nevojn e rishprndarjes s prgjegjsive dhe funksioneve midis niveleve t qeverisjes vendore. Diskutimi u prqendrua te roli q ka aktualisht qarku dhe nevoja pr rishikimin e tij n kuadr t hartimit t strategjis s decentralizimit dhe organizimit t Reforms Administrativo-Territoriale. Gjithashtu, u parashtruan prgjegjsit dhe funksionet t cilat mund apo do t duhet t marrin prsipr qarqet dhe si mund t ndikojn ato n organizimin territorial n kt nivel.

  Diskutimet

  Albana Dhimitri - “Roli dhe funksionimi i qarkut dshtoi, pasi u prball me bashkit, ku ndryshimet e prkatsis politike mes drejtuesve krijoi dhe mosrakordimin e ktyre dy niveleve t pushtetit vendor”

  Besnik Aliaj - “Jam i ides q qeveria ta realizoj kt ndarje pr katr vjet n mnyr q t’i jepet koha e mjaftueshme pr konsolidimin e ktyre rajoneve, t cilat sipas meje duhet t jen 6 dhe jo 4”

  Kreu i Qarkut t Kors - “Qarqet u lan ashtu si u krijuan n fillim dhe asgj s’u arrit me at ndarje q u b n 2000-in. Qarku sht kot atje zotrinj prandaj, shtja e qarkut duhet t zgjidhet me vot nga populli”

  Przgjedhja - Ekspertt n panel mbshtetn projektin e Co Plan, ndrsa m i volitshm pr rajonalizim sipas tyre ishte projekti me 6 rajone, pasi qytetart duan ta ken pran fizikisht shrbimin dhe kontaktet me vendort.

  Linku: http://gazeta-shqip.com/lajme/2014/0...-ose-6-rajone/

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •