Close
Faqja 3 prej 10 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 192
  1. #41
    Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
    Anëtarësuar
    04-04-2009
    Postime
    1,730

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Dora e Perendise vepron mbi gjithe njerezit dhe Fjala e Tij eshte e patjetersueshme dhe e pandalshme dot nga njerezit dhe nga bota. Nga goja e vete Jisu Krishtit, ne Ungjill shkruhet: "...ka vetem nje mekat qe nuk falet, dhe ai eshte mekati ndaj Frymes se Shenjte!" Kisha eshte e Shenjte pasi Fryma e Shenjte gjen strehe ne te. Dhe Kisha brenda saj ka sherbetoret e Perendise qe Perendia ka thirrur per te sherbyer ne te, ka besimtaret e thjeshte, ka edhe gjithe shpirtrat e te vdekurve qe jane te lidhur me Kishen ne perjetesi. Prandaj une me lart thashe, kush ve dore mbi Kishen, ka bere mekatin e pafalshem. Sipas tradite judaike qe trashegon edhe kisha jone, mekati ndaj Frymes se Shenjte qe nje njeri i vetem ben, rendon deri ne 6 breza. Rendon edhe mbi shpirtrat e atyre femijeve qe nuk kane lindur akoma. Keto qe une shkruaj, nuk i shkruaj per te trembur njerezit e pushtuar nga fryma e keqe qe bejne akte te tilla. Keto une i shkruaj per shqiptaret e thjeshte, qe ne injorancen e tyre fetare nuk e dine se cfare bejne.

    Sa per ndeshkimet e Perendise dhe njerezit me pushtet ne Shqiperi qe Perendia ka ndeshkuar, ceshtja nuk eshte nese eshte "akt i ulet apo i larte" ajo qe thote Albo, por nese jane ngjarje te verteta ato qe thote Albo apo jo? A kane ndodhur dhe a i kemi deshmuar vete ne kohen qe jetojme? Keto nuk kane ndodhur shekuj me pare, kane ndodhur ne 20 vitet e fundit.

    Njerezit e thjeshte dhe njerezit pa bese ne Perendi nuk e shohin dot se si vepron Dora e Perendise ne kete bote. Vetem njerezit me besim mund te shohin keto gjera, njerezit qe i afrohen Perendise me frike, besim dhe perulesi. Ne si popull ne komunizem e humbem edhe friken e Perendise, edhe besimin ne Zot, edhe perulesine si njerez.

    Albo
    As nuk vihet ne dyshim qe vullneti i Perendise vepron mbi gjithe njerezit dhe ska kush ta shmange. Por problemi qendron se ashtu sic pretendon ti qe besimtaret e Shpirtit Shenjte e shikojne doren e Perendise se si vepron, ashtu pretendojne dhe besimtaret e feve tjera. Domethene eshte mendim(besim) tejet personal dhe jo fakt qe mund te merret si i mireqene per te vertetuar se bekimi i Perendise eshte me njeren pale apo me tjetren . Eshte ceshtje besimi dhe keta jane shume te nderlikuara te gjenden me mendje. Sa me shume te tentosh per te depertuar ne kete det te thelle aq me shume erresire dhe labirinte te veshtira te dalin para.

    Une i qendroj besnik idese qe kjo ceshtje ka dimension te madh shpirteror per besimtaret orthodoks dhe ska interesa materiale ne te. E njejta gje eshte e vlefshme dhe per besimet tjera nese do kishin probleme te tilla.
    No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

  2. #42
    Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
    Anëtarësuar
    13-05-2002
    Vendndodhja
    Shqipëri
    Postime
    974

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Ku eshte pare ndonjehere qe nje prift te cenoje te drejten e ushtrimit te detyres juridike dhe te moralshme te nje personi?

    Ku eshte pare ndonjehere te promovohet dhuna dhe vetdrejtesia nga nje Kishe e Krishtit?

    Ku eshte pare ndonjehere qe te vritet nje i Krishtere (Shqiptar) ne emer te Krishtit si e beri Kisha ortodokse greke?

    Ku eshte pare ndonjehere te nxirren eshtrat e nje te vdekuri nga varri per te kenaqur kleriket xhihadiste te ortodoksise talibaniste greke?

    Per kishen e Permetit, ashtu si prifteria e mori me force kultura e mori me ligje. Dhe mbi ligjet s'duhet te dale as shen meria e as prifti, as hoxha, etj. Ne jetojme ne saje te ekulibrit te nje shteti ligjor dhe jo ne saj te propagandes qe nuk i perket ketij lloj shteti. Feja eshte e ndare nga shteti dhe eshte nje lloj propagande, nuk perben shtet. Kush do e pranon, kush nuk do nuk e pranon. Kjo eshte liria dhe ashtu si une , p.sh, qe e respektoj fene, ashtu edhe pjestare te fese duhet te respektojne te tjeret qe nuk jane pjese e saj. Mos kerkoni ta ngrini fene mbi njerezit, se jeta eshte e njerezve ne toke dhe jo e propagandes abstrake.
    "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e KORCARI 2
    Anëtarësuar
    26-12-2012
    Vendndodhja
    Thesaloniqi
    Postime
    360

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Unë që po ju shkruaj jam lindur e rritur në Përmet deri në moshën 18 vjeçare. Prej 17 vjetësh së bashku me familjen time kam emigruar në Amerikë. Po ulem të shkruaj pasi jam indinjuar jashtëmase me atë që po ngjet në qytetin tim të lindjes dhe është një ngjarje që nuk duhet të shqetësojë vetëm përmetarët, por gjithë shqiptarët paqedashës e liridashës, pa dallim besimi fetar. Një grup "policësh privatë" kanë dhunuar një godinë që shërbente prej 16 vjetësh si Kishë, kanë dhunuar fizikisht klerin që shërbente në atë Kishë, kanë dhunuar të gjitha objektet e shenjta në kishë, që nga Ungjilli, ikonat e deri tek enët e shënjta që kleri përdor gjatë Liturgjisë Hyjnorë. Janë dhunuar edhe njerëzit e mediave të vendit, që erdhën në vendin e ngjarjes për të marrë informacion mbi atë që po ndodhte nga njerëzit e "policisë private". Këta "policë privatë" pretendojnë se po vinin në vend një vendim gjykate që godina e Kishës ti kthehej në pronësi Bashkisë Përmet, edhe pse ky vendim ishtë marrë mbi 10 vjet më parë. Dita që zgjodhën për të kryer një dhunim të tillë, ishta dita që Kisha dhe gjithë besimtarët orthodhoksë në botë festonin Festën e Fjetjes dhe Lartësimit së Virgjëreshës Mari, në nder të së Cilës është ngritur edhe Kisha në Përmet. Arsyeja tjetër që mora mundimin të shkruaj ka të bëjë me faktin se është e paimagjinueshme për mua, se si ky sakrilegj kalohet pa vëmendjen e duhur të mediave shqiptare dhe pa reagimin e bashkëqytetarëvë të mi në Shqipëri e në botë. Nuk më takon mua të flas në emrin e Përmetit e përmetarëvë, qytetit me historinë më të lavdishme në historinë e Shqipërisë dhe me njërëzit më paqedashës e të kulturuar të vendit. Por më takon mua si qytetar i atij vendi, si qytetar përmetar, si besimtar i thjeshtë orthodhoks që të ndaj me ju reagimin tim për këtë ngjarje. Dhe uroj që ky reagim i imi të inkurajojë gjithë përmetarët, gjithë shqiptarët, të mëdhenj e të vegjël, që të gjejnë kurajon që të ngrejnë zërin e tyre si qytetarë të atij vendi, sa hërë që shkelen hapur liritë e tyre universale e kushtetuese si njërëz të lirë.

    E vërteta historike mbi Kishën e Shën Marisë së Pazarit

    Duke qenë së unë i përkas brezit të lindur pas "revolucionit kulturor" të 1967 në Shqipërinë komuniste, unë nuk kam mundur që të shikoj me sytë e mi Kishën e Shën Marisë, apo të mësoj mbi bësimin fetar. Në kohën që unë linda, ishte e ndaluar të përdorje fjalën "Zot" e nuk kish "kisha" apo "xhami" apo "teqe" në Përmet. Por ajo që unë di mbi këtë Kishë, është ajo që kam mësuar nga goja e familjes sime, brezit të gjyshit tim, lindur në fillim të shekullit të XX, brezit të babait e nënës sime, lindur pas çlirimit të Shqipërisë në 1944, të cilët e dëshmuan me sytë e tyre jo vëtëm praninë e Kishës në mes të qytetit, por edhe aktet transformuese që ndodhën me të më pas, me urdhër të rregjimit komunist të kohës në vitin 1967. Në kohën që unë kam lindur e jetuar në Përmet, godina njihej si "shtëpia e kulturës". Burimi tjetër historik që hedh dritë mbi historikun e kësaj kishe, janë dëshmitë e përmetarëvë të tjerë të vjetër që përkonin plotësisht me dëshmitë e familjes sime dhe librat e shumtë që janë botuar mbi historinë e Përmetit e përmetarëvë në këto 20 vitet e fundit. Këto libra, për herë të parë hidhnin dritë mbi historinë e vërtetë të Përmëtit e përmetarëvë, të çliruar nga diktati dhë frika e rregjimit komunist të kohës, që revizionoi jo vetëm historinë e Përmetit, por revizionoi siç i vinte për mbarë gjithë historinë e popullit shqiptar që nga gjeneza e historisë. Dhe burimi i fundit që hedh dritë janë dëshmitë e vetë Kishës Orthodhokse në Shqipëri që ka mbledhur dhe i ka servirur publikut në këto 20 vjet.

    Me rrënien e komunizmit, pas vitit 1990, ajo që njihej si "shtëpi kulture" e humbi jo vetëm funksionin e saj gjatë kohës së komunizmit, por u transformua në një godinë ku u hapën biznese private nga persona të caktuar që morën ambientet e godinës me qera. U hapën bilardo, lojra fati, lojra argëtimi për fëmijë me pagesë dhe salla e madhe e shtëpisë së kulturës u përdor vetëm për takime elektorale politike të partive politike të kohës. Lulishtet që rrethonin godinën u "pushtuan" po nga lokalet private. I shkruaj të gjitha këto, fakte që i njohin gjithë përmetarët që kanë jetuar në atë qytet, për të bërë transparëncën me publikun e gjerë shqiptar që ka lexuar shumë artikuj në media, por nuk i ka mësuar të gjitha këto fakte.

    E vërteta historike për mua është e qartë si drita e diellit: vendi dhe godina që në quanim "shtëpi kulture" ka qënë për 3 shekuj Kishë Orthodhokse, ngritur e trashëguar brez pas brezi nga vetë besimtarët orthodhoksë përmetarë. Nuk ka asnjë dilemë, asnjë hije dyshimi mbi të vërtetën historike. Kushdo që pretendon se nuk është kështu, apo se shteti ka "investuar" e "ndryshuar" strukturën e godinës, është ose duke gënjyer hapur, ose është duke u munduar të shtrembërojë të vërtetën me qëllim.

    Çfarë ishte "shtëpia e kulturës" në Përmet?

    Kur një diplomat amerikan vizitoi Përmetin në një mision fakt-mbledhës mbi problemin e Kishës së Shën Marisë, kur arriti para Kishës në Përmët, përkthyesi i tij shqiptar i thotë: "Kjo ka qenë shtëpia e kulturës në Përmet dhe tani e ka marrë Kisha". Diplomati ngriti vetullat dhe iu drejtua përkthyesit të tij shqiptar: "Shtëpi kulture?" Ishte mënyra e tij për të thënë që nuk e kuptoj se çdo të thuash. Përkthyesi i shpjegoi që në komunizëm ajo kish shërbyer si "shtëpi kulture". Diplomati nuk insistoi më tëj, por e shënoi togëfjalëshin "shtëpi kulture" në bllokun e tij dhe e mbylli atë dilemë me fjalët: "Nuk e dija që kultura kishte një shtëpi, tani e mësova!" Kur u kthye në Tiranë, merr në telefon një intelektual të nderuar dhe e fton për një kafe e bisedë. Misioni i diplomatit: Të zhbirrojë kuptimin e "shtëpisë së kulturës" në Përmët.

    Intelektuali shqiptar e sqaroi diplomatin se ato që shqiptarët njohin si "shtëpi kulture" nuk ishin gjë tjetër veçse vatra të indoktrinimit të popullsisë shqiptare me propagandën komuniste të rregjimit komunist. Ato u ngritën në Shqipëri në vitet 60 sipas modelit kinez të revolucionit kulturor komunist të Mao Cen Dun-it në Kinë. Në to nuk prodhohej art e kulturë. Ato shërbenin si vatra të indoktrinimit të fshatrave e qyteteve të vendit, nëpër të cilat kalonin gjithë popullsia e vendit, që nga fëmijët e vegjël në bankat e shkollave, e deri tek pleqtë pensionistë, ku duhet të mësonin "moralin e njeriut të ri komunist". Dhe nuk ishte rastësi që në shumicën e rasteve, këto "shtëpi kulture" u ngritën mbi godinat e objekteve të kultit të vendit, kishave e xhamive, pasi rregjimi komunist e kish të qartë që duhej të shkatërrohej tradita fetare e shqiptarëve para se shqiptarët të mund të indoktrinoheshin me ideologjinë e re komuniste. Morali i ngritur mbi traditën shekullore fetare të shqiptarëve u zëvendësua me moralin komunist. Ungjilli e Kurani ia lanë vendin "Veprave të Shokut Enver"! Frika ndaj Perëndisë ia la vendin frikës ndaj xhelatëvë të rregjimit komunist, që të vrisnin, burgosnin, internonin, spiunonin për një fjalë goje.

    Dhe njerëzit që drejtonin këto "shtëpi kulture" në Përmët e në mbarë qytetet e Shqipërisë nuk ishin njerëz dosido. Këta ishin njerëz të përzgjedhur nga Partia, shumë prej të cilëvë u dërguan edhe në Kinë për të mësuar nga "vëllezërit tanë komunistë kinezë" se si të bënim edhe ne një revolucion kulturor në Shqipëri. Se kush ishin këta përsona në Përmet, i njohin gjithë përmetarët dhë janë të njëjtët persona që mbushin faqet e gazetave shqiptare me artikuj nostalgjikë për të kaluarën komuniste dhe sulme ndaj Kishës Orthodhokse dhe klerit orthodhoks në Përmet e mbarë Shqipërinë. Kjo është mënyra së si ata ruajnë nostalgjinë për të kaluarën në të cilën, u lindën, rritën e thinjën. Dhe më vjen tmerrësisht keq të konstantoj nga larg, se edhe 20 vjet liri nuk kanë ndihmuar këtë kategori njërëzish që të çlirohen nga fryma ateisto-komuniste që propaganduan dhunshëm mbi 2 breza përmetarësh.


    Kultura komuniste, njollë e zezë në kulturën shqiptare

    Një tjetër aspekt që më irriton jashtëmase është kur lexoj nga përmetarë të ndryshëm, kryesisht nostalgjikë të së shkuarës komuniste, që përpiqen të barazojnë kulturën komuniste me kulturën e traditën shekullore të Përmetit e përmetarëvë. Zotërinj! Nuk ka ngelur kultura përmetare që të barazohet me kulturën komuniste! Përmeti është parajsa shqiptare! Për shekuj përmetarët e besimeve të ndryshme jetojnë në paqe me njeri-tjetrin. Nëse do të mësosh për bashkëjetesën e harmoninë fetare të shqiptarëvë, shkoni e vizitoni Përmetin, qytetin e kishave orthodhokse, xhamive muslimane, teqeve bektashije, bashkësive ungjillore. Revolucioni kulturor komunist i vitit 1967 ishte oguri më i zi në historinë e atij populli që nga gjeneza e tij! Më i rëndë se vetë pushtimi osman, pasi as osmanët nuk iu mohuan shqiptarëve lirinë për të besuar në këtë mënyre! Akte të tilla të dhunshme që ndodhin sot në Përmet nuk kanë se si të mos risjellin në mendjen e përmetarëvë e gjithë shqiptarëvë atë që ngjau me ta në vitin e mbrapshtë 1967. Me këto akte ju nuk po përdhosni një Kishë, ju po përdhosni kulturën përmetare, po shkatërroni bashkëjetesën e harmoninë fetare të qytetit e mbarë Shqipërisë.

    Përmeti është djepi i rilindjes sonë kombëtare që nxorri më shumë rilindas se gjithë trojet shqiptare të marra së bashku. Përmeti është qyteti i Naim Frashërit që i këndon Përëndisë në vjershat e tij dhe që ju u munduat t'ia redaktonit për t'ia përshtatur propagandës komunisto-ateiste të kohës. Përmeti është vendlindja e Jani Vretos nga Postenani, mikut më të mirë të Naim Frashërit në Stamboll, që i thosh mikut të tij në Stamboll: "As pema nuk lëshon gjethe pa bekimin e Perëndisë!" Çfarë do të thosh Naimi e Jani po të mësonin se përmetarët e tyre të dashur sulmojnë sot me dhunë shtëpinë e Zotit në mes të Përmetit?! Cila është përgjegjësia e këtij brezi përmetarësh sot, që të bëjmë sakrilegje të tilla ndaj Kishës dhe Zotit, apo t'i ruajmë e trashëgojmë këto brezit tjetër që vjen pas nesh?!

    Këto Kisha shekullore nuk janë vetëm prona të Kishës Orthodhokse dhe besimtarëvë orthodhoksë. Keto janë edhe kontributi më i madh kulturor shqiptar në kulturën universale të njerëzimit! Ato kishat e shenjta shekullore që gjejmë në Përmët, vizitohen jo vetëm nga përmetarët e vjetër në ditën e festave të tyre, por vizitohen edhe nga turistët e huaj të shumtë që vizitojnë Përmetin, të cilët mrekullohen nga afresket kishtare. Familjet e vjetra përmetare që kanë lëvizur në qytetet e tjera të vendit apo jashtë tij, nuk kthehen në Përmet për tu çmallur me "shtëpinë e kulturës", vijnë për të vizituar kishat e shenjta të qytetit dhe fshatrave përreth prej nga kanë origjinën. Dhe kjo nuk është vetëm një dëshmi e traditës së tyre fetare familjare, kjo është një dëshmi se shpirti i shqiptarit ishtë kalaja e vetme që komunistët nuk arritën ta pushtojnë dot. Përmetarët e gjithë shqiptarët po u rikthehen traditës së tyre fetare në liri të plotë. Atë që e mbolli dhuna, po e shkatërron sot liria!

    Për veshët e kujt bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Bie për veshët e besimtarëvë të thjeshtë orthodhoksë në mbarë Shqipërinë dhë në botë. Eshtë detyra jonë si besimtarë që të lutemi për Kishën, lutje drejtuar Zotit tonë Krisht e Nënës sonë të Tërëshënjtë, Virgjërëshës Mari. Duhet t'Iu lutemi jo vëtëm që të mbrojnë Kishën tonë nga i ligu, t'iu japi forcë e besim klerit orthodhoks, por duhet të lutemi edhe që të ndriçojë ërrësirën shpirtërorë të atyre njërëzve që bëjnë akte të tilla. Siç na mëson Zoti ynë Krisht, kush vë dorë mbi Kishën, kush vë dorë mbi shërbëtorët që Perëndia ka thirrur për të shërbyer në atë Kishë, kush vë dorë mbi besimtarët që mblidhen të adhurojnë Zotin në atë Kishë, ka bërë mëkatin që nuk falet e nuk njeh mëshirën e Zotit. Mëkatin ndaj Frymës së Shenjtë që gjen strehë në atë Kishë dhe që e shenjtëron e mbron atë Kishë, atë qytet, atë popull. Një mëkat që do të rëndojë mbi shpirtrat e tyre, mbi shpirtrat e familjarëvë të tyre, mbi shpirtrat e fëmijëve të fëmijëvë të tyre në përjetësi. Kjo është arsyeja pse besimtarët orthodhoksë hyjnë në Kishë me frikë dhe besim Perëndie. Nuk duhet të dëshpërohemi për këto që ndodhin pasi Perëndia është gjithmonë me ne! Asnjëhërë nuk ka braktisur dhë asnjëherë nuk do të na braktisi. Ky është dhe një test për besimin tonë, një test që Vetë Perëndia lejon të ndodhi, për të parë nëse ne do të jemi gati të dëshmojmë atë që besojmë jo vëtëm në kohë paqeje, por edhe kur e gjejmë veten nën sulmet e dhunshme të demonëvë me fytyrë njeriu.

    Bie për veshët e shqiptarëvë të të gjitha besimeve fetare në vend. Sot dhunohet një Kishë në Përmet, nësër do të dhunohet një xhami, pasnesër një teqe apo një bashkësi ungjillore. Ky nuk është një sulm vetëm ndaj Kishës Orthodhokse apo komunitetit orthodhoks, ky është një sulm ndaj lirisë fetare të gjithë shqiptarëvë që zgjedhin të praktikojnë në liri besimin e tyre. Të gjithë duhet të ngrejmë zërin së bashku, që nga krerët e komuniteteve fetare, e deri tek besimtarët e thjeshtë. Ky është një sulm dhe padrejtësi që nuk i bëhet vetëm Kishës Orthodhokse por gjithë komuniteteve fetare të vendit. Ka ardhur koha që të ngrejmë zërin të gjithë së bashku, për të mbrojtur liritë tona kushtetuese që kërcënohen nga i njëjti pushtet, nga të njëjtat gjykata që janë ngritur për të na mbrojtur ne qytetarëvë këto liri.

    Bie për veshët e gjithë inteligjencës shqiptare, si brenda edhe jashtë vendit. Të gjithë asaj inteligjence në vend që nuk ka kurajon të vrasi heshtjen pasi i tremben raprezaljes së njerëzve me pushtet që orkestrojnë akte të tilla. Po zgjodhët të heshtni, nuk jeni qytetarë të lirë, jeni skllevër të atij rregjimi e atij sistemi aspak demokratik. Dhe heshtja është thjeshtë një ftesë për rikthimin e tiranisë ateisto-komuniste në Shqipëri. Edhe inteligjenca shqiptare që jeton jashtë Shqipërisë nuk është pa faj, përfshi unë që po iu shkruaj. Jeta në mërgim me rutinat dhe problematikën e vetë na ka kthyer në indiferentë për atë që ngjet në Shqipëri. Eshtë detyra jonë që të ngrejmë zërin tonë për probleme të tilla dhe të mos mjaftohemi vëtëm me kaq, pasi jemi në pozita për të bërë shumë më shumë se ngritja e zërit. Injoranca triumfon vetëm në ato vende ku inteligjenca zgjedh të heshti.

    Bie edhe për veshët e gjithë shqiptarëvë të thjështë liridashës. Shteti e gjykatat janë ngritur për t'iu shërbyer ju, e jo ju atyre! Në komunizëm sovrani ishte diktatori dhe partia-shtet, në demokraci ne jemi sovrani. Secili prej nesh dhe të gjithë së bashku. Sa herë që shikoni sulme të tilla mbi liritë kushtetuese tuaja, sa herë shikoni padrejtësi ku prona nuk shkon tek pronari i ligjshëm por vidhet me dhunë, duhet të protestoni jo vetëm me zë por edhe me votën tuaj. Të gjithë ata pushtetarë që prishin paqen dhe dhunojnë hapur liritë tuaja për të besuar e praktikuar këtë bësim, të gjithë ata gjyqtarë të korruptuar që marrin vendime të tilla arbitrare me pasoja për gjithë shoqërinë, të gjithë ata burra shteti që zgjedhin të heshtin, meritojnë ndëshkimin me votën tuaj. Duhet t'iu shkruani letra e dërgoni email të gjithë përfaqësuesve tuaj për deputet, pushtetarëvë lokalë, që t'iu bëni të qartë indinjimin tuaj dhe humbjen e mbështetjes suaj me votë. Vëtëm nëse e bëjmë këtë gjë, klasa jonë politike dhe pushtetarët do të mësojnë se çdo të thotë të jetosh me frikën e sovranit, më frikën e votës së lirë.

    Po e mbyll me një lutje drejtuar Nënës së Tërëshenjtë të Zotit, Virgjëreshës Mari: Mbroje o Nënë e Tërëshenjtë Kishën Orthodhokse dhe ndiçoje errësirën shpirtërorë të popullit tim me lutjet e Tua drejtuar Zotit tonë Krisht!


    Ilirjan Papa


    * Autori është themeluesi e drejtuesi i komunitetit të parë e më të vjetër në gjuhën shqipe në Internet, Albasoul.com dhe ForumiShqiptar.com.
    Shume sakte dhe qarte.

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Denoncuesi i Kishës në Përmet: Kanë vetëm 25 m2 truall te Pallati i Kulturës
    0
    Argument, Flashe Premte, 23 Gusht, 2013 | 09:11 am

    KASTRIOT BEZATI ISH-DREJTOR I KULTURES NE BASHKINE E PERMETIT (MAJTAS) GJATE INCIDENTIT PER GODINEN E PALLATIT TE KULTURES
    Rrëfen historinë e gjyqeve 7-vjeçare.

    Denoncoi kishën në Përmet, Bezati: Athina pas konfliktit

    Kastriot Bezati, drejtor i Kulturës nga viti 1996: Nga 584 m2, kisha vetëm 25 m2 .

    Konflikti për pronësinë e Pallatit të Kulturës në Përmet, për ish-kreun e Kulturës përmetare Kastriot Bezati, suportohet nga qarqe të Athinës.
    Bezati është personi i vetëm që, me iniciativën e tij, ka luftuar i vetëm në proceset gjyqësore, duke përfaqësuar shtetin ndaj Kishës Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë, e cila ka kërkuar administrimin dhe pronësinë e objektit të diskutueshëm. Ai ka qenë me detyrë drejtor i Kulturës prej vitit 1996 deri në 2007, duke kaluar të gjitha peripecitë gjyqësore mes Bashkisë dhe kishës. Ndërsa sot ai është i papunë. Në një intervistë për gazetën “Panorama”, Bezati shprehet se negociatave për uljen e tensioneve i ka dhënë fund vendimi i të gjitha shkallëve të Gjyqësorit shqiptar, duke i njohur pronësinë shtetit.
    Zoti Bezati, ju nuk jeni më drejtor i Kulturës në Përmet, por ende jeni aktiv në qëndrime për sa i përket çështjes së Pallatit të Kulturës ose, siç e quajnë ortodoksët e këtushëm, Kisha e Shën Mërisë. Përse vijoni të mbani këto qëndrime, kur nuk gëzoni ende këtë post?
    Kanë qenë këto qëndrime të palëkundura të miat ato të cilat më kushtuan edhe vendin e punës, pasi jam hequr nga puna nga ish- kryebashkiaku Edmond Komino, i cili u zëvendësua nga ai i tashmi. Nejse, kjo mua nuk më ka mbajtur larg zhvillimeve që po ndodhin këto ditë në Përmet. Konflikti mes Kishës Ortodokse dhe Pallatit të Kulturës nisi në shtator të vitit 1997 dhe përfundoi më 5 maj 2004 me rrugë ligjore. Gjatë kësaj kohe u zhvilluan seancat gjyqësore, të cilat në të gjitha rastet favorizuan Pallatin e Kulturës. Pronësia e saj u gjykua nga 45 gjyqtarë. Ndërtimi i Pallatit të Kulturës nisi më 11 prill 1961 dhe përfundoi më 28 nëntor 1962, kur dhe u përurua me rastin e 50-vjetorit të shpalljes së pavarësisë. Nga e gjithë sipërfaqja prej 584 metrash katrorë, vetëm 25 metra katrorë ose 4.8% është e Kishës e Shën Mërisë.
    Ka 10 vjet që Gjyqësori e ka thënë fjalën e vet, ndërkohë që vendimet e tij nuk janë ekzekutuar. Si do ta quanit ju këtë vonesë?
    Gjatë kësaj kohe, shteti ka qenë i kapur nga dikush dhe ky është kryepeshkopi i Shqipërisë, Anastas Janullatos, i cili nuk është shqiptar, por edhe qarqet e Greqisë, e cila mban ende në fuqi ligjin e luftës me vendin tonë. Aktive kanë qenë edhe qarqe të caktuara të Athinës, që kanë ndikuar në moszbatimin e këtyre vendimeve. Pra, janë këto që shteti ynë të mos vepronte energjikisht për të ekzekutuar vendimet e Gjykatës së Lartë dhe atë Kushtetuese. Gjatë kësaj kohe, është bërë një lojë e turpshme mes Policisë dhe Përmbarimit. Sa herë që vinte Përmbarimi për të ekzekutuar vendimin, nuk mbështetej nga policia dhe anasjelltas.
    Ndërsa më 16 gusht kemi ekzekutimin e vendimit nga përmbaruesi. Për ju zoti Bezati, a është i vonuar ky ekzekutim vendimi?
    Më 16 gusht, përmbaruesi Fatos Alimadhi ekzekutoi vendimin dhe, për mendimin tim, në këtë ditë u shënua triumfi i drejtësisë shqiptare. Në këtë ditë nuk u dhunuan objektet me vlerë të kishës, siç u trumbetua nga kleri. Nuk pati incidente nga ana e Përmbarimit, pasi një njeri që kërkon zbatimin e ligjit nuk kërkon incidente. Nuk më vjen mirë që Përmeti, trualli i vëllezërve Frashëri për problemet e kulturës, ka ndërhyrje nga Athina apo qëndrim jo atdhetar të Janullatosit dhe kreut të PBDNJ, Vangjel Dule. Për mua, kjo ndërhyrje cenon harmoninë ndërfetare në Përmet. Pallati është ngritur para vitit 1967 ku u hoq me ligj e drejta e besimit fetar dhe u shkatërruan objektet fetare, por në vitin 1962 dhe kjo vetëm në 4.28% të truallit të ish-kishës së Shën Mërisë.
    Në Përmet, a janë ngritur objekte të tjera nga shteti në trojet e kishës apo dhe të institucioneve të tjera fetare dhe si kanë reaguar ato?
    Patjetër që po. Në vitin 1969 u ngrit shkolla e mesme “Sami Frashëri” dhe u ngrit në 50% të truallit të xhamisë. Ndërsa në vitin 1984 u ngrit Pallati i Sportit i qytetit, në një truall gati 100% pronë e xhamisë. Në asnjë rast nuk janë hasur konflikte dhe shqetësime nga xhamia apo myslimanët. Konflikte kemi pasur vetëm për rastin në fjalë, të cilat suportohen patjetër nga Athina. Këto objekte, së bashku me Pallatin e Kulturës, të cilat janë ndërtuar nga shteti, përbëjnë fytyrën e bukur të Përmetit.
    Kleri ortodoks në Përmet kërkon bisedime për të gjetur një zgjidhje me kreun e Bashkisë së Përmetit. Ju si do t’i përkufizonit këto seanca bisedimesh që kanë filluar?
    Bisedimet për zgjidhje të problemit nuk janë të nevojshme. Zgjidhje më mirë sesa ligji nuk ka. Këto bisedime mund të marrin formën e pazarit ku Pallati i Kulturës të shitet në treg. Mund të marrin formën e pazarit për të hapur portat e Pallatit të Kulturës për të hyrë Kali i Trojës. Ndaj kam bindjen se e vetmja zgjidhje është ajo e dhënë nga Gjykata Kushtetuese, e cila lartëson Pallatin e Kulturës në zemër apo qendër të Përmetit dhe kësaj zgjidhjeje duhet t’i bindemi të gjithë që nga Presidenca, Kryeministria e të gjitha me radhë deri te Parlamenti.

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e Archon
    Anëtarësuar
    05-12-2012
    Postime
    2,280

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Citim Postuar më parë nga deshmuesi Lexo Postimin
    Denoncuesi i Kishës në Përmet: Kanë vetëm 25 m2 truall te Pallati i Kulturës


    KASTRIOT BEZATI ISH-DREJTOR I KULTURES NE BASHKINE E PERMETIT (MAJTAS) GJATE INCIDENTIT PER GODINEN E PALLATIT TE KULTURES
    Rrëfen historinë e gjyqeve 7-vjeçare.
    ......
    Lexo pak per kete personin qe e paraqesin si hero

    Perpara se ti peruleni zotit Bezati,me lejoni te them nja dy fakte te verteta qe mund ti verifikoj cdo gazetar apo qytetar… Cdo permetar i majte apo i djathte, i krishtere apo synit dhe bektashi e njohin kete zotin Bezati si pergjegjesin kryesor te vjedhjes se objekteve dhe shkaterrimit te Muzeut Historik dhe Etnografik qe u ngriten me aq mund gjate viteve te diktatures. Po ky Bezat e ktheu shtepine e kultures ne Bingo per kunatin e vet. Kjo eshte hipokrizi.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Archon : 24-08-2013 më 02:21

  6. #46
    i/e regjistruar Maska e Archon
    Anëtarësuar
    05-12-2012
    Postime
    2,280

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    U bënë tashmë gjashtë ditë që prej ditës kur Kisha Orthodhokse e së Tërëshenjtës në Përmet u përdhos në mënyrë më barbare dhe në sytë e orthodhoksëve e të gjithë botës. Kjo përdhosje ngjason më ato që dikatatura komuniste kreu në mënyrë të paskrupullt me të njejtët njerëz.
    Komandanti i këtyre trimave përmbaruesi privat, apo krijesa mutante e ndonjë partie që i dha liçensë pas shërbimeve të tij për partinë pavarësisht që ka si të gjithë , pothuajse në këtë vend, një diplomë prej juristi për analfabetët , të cilën mund ta blesh dhe në pazar tashmë, pati kurajon, me arrogancë të pa parë, që të shpifë në media kundër klerikëve, besimtarëve por dhe t'i japë këshilla shtetit Shqiptar dhe atij Grek. Me sa duket mendoi se ndoshta do të bëjë ndonjë karrierë politike si shumë të tjerë që kanë zgjedhur për të përdorur si shkallë që të arrrijnë këtë, sharjet, fyerjet, demigrimet, kundër komunitetit orthodhoks.
    Në këtë shpalosje të egërsisë dhe fushatë terrori kundër othodhoksisë, kishin në krah mediat e të gjitha llojeve me në krye tendenciozët dhe mendjlehtët që kanë investuar gjithçka kundra nesh të balkanweb-it dhe News 24. Kjo dukej qartë nga titujt si “Përmbarimi merr vatrën e kulturës, priftërinjtë jashtë” ose “Hiqet kryqi vendoset flamuri” etj etj të cilat nuk ja vlen të permenden më. Në të gjithë artikujt mbështetej me fanatizëm gënjeshtra, e vërteta e shtrembëruar, dhe trajtohej çdo orthodhoks dhe Kisha Orthodhokse si shkakëtar jo vetëm i këtij problemi por dhe i shumë problemeve të tjera të shkuara të cilat sërish ishin krijuar nga vetë mediat dhe u përsëritën me këtë rast. Harronin në mënyrë të pështirë faktin që vatrat e kulturës janë me siguri prodhime të komunizmit dhe gjithmonë përpiqeshin të zvendësonin kishën e cila në esencë është një vatër kulture e vërtetë dhe e përjetëshme Pasi lexoje apo dëgjoje lajme në lidhje me këtë çështje me siguri që kushdo tjetër që nuk e njeh situatën dhe çështjen do të ndjente urrejtje ndaj orthodhksëve. Kjo dukej qartë dhe nga komentet që rënditeshin poshtë çdo artikulli, të cilat një pjesë i shkruan grupi i caktuar për çdo gazetë elektronike dhe një pjesë mburracakësh të ndryshëm, injorantë, grafikë, analfabetë, arrogantë të fshehur prapa një kompjuteri me pseudonime, shpesh të qëllimshme, të cilët derdhnin, shprehnin me të gjitha llojet e fjalëve, mllefin , helmin e tyre i cili nga njëra anë të indinjonte ndërsa nga ana tjetër të zhgënjente dhe të frikësonte. Kjo është natyrale kur mendon se të gjithë ata sa nuk janë orthodhoksë ose mbajnë emrin orthodhoksë dhe në thelb nuk dinë se çfarë është ky besim, kanë opinion për çështjet e brendëshme kishtare dhe flasin me një mënyrë të tillë sikur Kisha Orthodhokse është ndonjë institucion shtetëror të cilin mund ta komandojë shteti apo vendi i Kryepiskopit caktohet nga parlamenti si një nënpunës që mund të pushohet kur të dojë kushdo.....! Ata nuk ndalonin thjesht në konstatime por në urdhëresa të cilat propozonin akoma dhe luftë e vrasje të orthodhoksëve mendim të cilin e përforcojnë shumë mirë dhe elmentët ekstremë, të ashtuquajturit historianë si ky Pëllumb Xhufi (i cili kopjoi dhe deformoi librin Joakim Martinianit mbi Voskopojën dhe më pas e shiti si produkt të tij të mbushur plot me mashtrime dhe gënjeshtra) apo Mentor Nazarko (analist i bananeve) i cili kishte kurajon prej injoranti të akuzonte orthodhoksët si mjet i shteti grek për të shkëputur jugun. Ndërsa ai që plotësisht të pështiroset me mendimet e tij është Artur Zheji ky person me komplekse të pa para , të prodhuara ndër vite nga nevoja e kësaj krijese të mbijetojë, e ka vërtetuar më së miri se urren gjithçka orthodhokse. Ai me siguri që ka nevojë për një vizitë tek psikiatri dhe që mund t'ia u garantoj që do të mbahej atje ose do të kurohej për të përballuar të gjithë ato ndjenja inferioriteti që ka dhe të cilat shprehen me sulme kundra atyre që janë shumë më lart si na formimi si nga edukata dhe vlerat.
    Po të vini re të gjithë ata që përdoren për të sulmuar orthodhoksinë janë të njejtët që janë përgatitur për një kohë të gjatë dhe nxjerrin bukën e gojës duke gënjyer, shpifur, imagjinuar, e duke mbjellë urrejtje kundër tyre.
    Shteti shqiptar as që nuk shfaqej për dy ditë, me sa duket priste që të kishim ndonjë zhvillim më të ashpër apo ndonjë vrasje që të shkaktonte më pas ndonjë ndarje ekstreme të orthodhoksëve nga besimtarët e tjerë në Shqipëri. Ose ndoshta kishte ndonjë plan destabilizimi për të mbuluar të gjitha ato maskarallëqe që i bën popullit të tij këtu e njëzet vjet me rradhë. Në të njejtën kohë dje arriti t'i falte komunitetit Myslyman disa mijëra metra katrorë tokë shtetërore të cilat do të përdoren për të ngritur një Universitet Islamik.
    Besimet fetare të tjera përveç zërit të një deputeti katolik, qëndruan në një pozicion pritjeje sepse ndoshta nuk dinin të vërtetën mgjth se duhet që të kuptojnë që të gjithë, nqs nuk janë pjesë e kësaj përdhosjeje, se u përdhos një vend i shenjtë i kultit orthodhoks dhe nesër nuk dihet se kush e ka rradhën. Kur ka precedentë në vazhdim mund të aplikohet dhe në raste të tjera.
    Kisha Orthodhokse u gjend në një pozicion normal në këto 23 vite pseudo-demokraci në atë pozicion që tashmë nuk e surpirzon asnjë lloj sulmi kundër saj e sidomos kundër kreut të saj. Ajo me të gjitha mjetet u përpoq që ti bënte njerëzit që të shihnin të vërtetën dhe të kuptonin se nuk po e kërkonte kot atë Kishë që u zabtua nga njerëz të egër me mbiemrin Alimadhi të cilët po ja u prezantojmë më poshtë në foto. Ata janë pronarë të policisë private Aulona dhe kanë rrëmbyer dhe toka të tjera të Kishës në Kakome. Kisha disponon të gjitha dokumentat që e vërtetojnë pronësinë e 4700 m2 që i parkasin, gjithashtu ka dhe historinë e cila dëshmon për këtë por në këtë vend fallcifikatorët, mashtruesit janë ata që fitojnë dhe tashmë tek ndërgjegjia e të gjithëve zotësi, trimëri dhe virtyt është të fitosh sa më shumë në kurriz të të tjerëve në çdo lloj mënyre të jashtligjëshme duke shfrytëzuar çdo rast dhe çdo njeri.
    Besimtarët e saj mgjth se për ta nuk ishte ofendim dhe shkelje më të madhe se ky veprim sërish treguan vetëpërmbajtje. Akoma dhe kur hynë dhe morën ambjentet e kishës për disa orë ata treguan sërish vetëpërmbajtje kur dëgjuan të gjitha ato ofendime nga rojet kriminelë, paramilitarë, kundër tyre dhe klerikëve të tyre. Nqs kjo do të kishte ndodhur në një komunitet tjetër fetar do të kuptonit se sa të vetëpërmbajtur ishin orthodhoksët. Rojet plagosën ditën e parë dy klerikë dhe ditën tjetër dy besimtarë (në spitalin e qyteti mjekja nuk donte as të vërtetonte këto dëmtime me shkrim) ndërsa nuk dëgjuam ndonjë roje që të ketë pësuar ndonjë dëmtim.
    Në këtë fushatë disinformimi dhe urrejtjeje ndihmoi dhe fakti se shteti Grek u prononcua dhe u interesua për këtë problem dhe për të gjithë orthodhoksët. Kjo bëri përshtypje të madhe dhe shtoi sulmin dhe urrejtjen kundër Kishës dhe besimtarëve. Pse vallë duhet ti çuditë ky fakt? Nuk është normale kur në një shtet ku orthodhksët janë pakicë dhe sulmohen vazhdimisht duke mos patur asnjë mbrojtje një shtet orthodhoks të insteresohet për ata. Pse vallë shpreh solidaritetin shteti shqiptar për ata sa vriten në Siri, Egjipt, apo dalin parti që mbështetin diktatorin Erdogan, bëjnë propagandë pro osmane, marrin pjesë në luftë kundër të krishterëve krah ekstremistëve, etj raste?
    Ne orthodhoksët nuk jemi jetimë që të na marrë me shkelma kush të dojë dhe kur të dojë.
    Këtu hyn dhe i vetëshpalluri prift Nikolla Marku. Ai nuk është veçse një agjent i nacionalistëve ekstremë shqiptarë i cili si identitet nuk është as shqiptar por sllav. Funksionon si klerik orthodhoks dhe ka veshur, në mënyrë antikanonike me rregullat e kishë, me veladon një kriminel të cilin e mban me vete dhe janë bërë tani dy të vetëshpallur klerikë, ndërsa dhe vetë është shnguruar klerik, sipas atij vetë, nga një Mitropolit sllavomaqedon. Kështu vërteton origjinën e tij por dhe faktin që është një klerik që nuk i përket Kishë Orthodhokse Autoqefale Shqiptare por asaj skizmatike të FYROM-it. Ky i jashtëligjshëm, i pashkollluar, mendjelehtë dhe arrogant pati kurajon që të sulmojë Kishën Orthodhokse, besimtar dhe klerik i së cilës pretendon se është duke ofenduar dhe shpifur kundër klerikëve të ligjshem dhe besimtarëve të saj. Kjo krijësë shumëqelizore pa tru, pa zemër e pa shpirt, ka opinion për çështje të cilat nuk i njeh aspak. Këtë person qarqe të betuara antiorthodhokse e krahasojnë me Nolin duke kërkuar të marrë Kreun e Kishës Orthodhokse. Ky e ka marrë me të gjitha mënyrat përgjigjet nga vetë orthodhoksët dhe mund ta lexonte dhe në votat që morën mbështetësit e këtij “qeni zarbë që vetëm di të lehë e të lëpijë për një kafshore bukë” të cilën ja japin armiqtë e Kishës sonë. Edhe sikur të ishin besimtarët dhe klerikët e Përmetit ashtu si i quajti ai nqs ishte orthodhoks i vërtetë nuk mund të fliste për këtë çështje të përdhosjes së Kishës në atë mënyrë. E vërtetoi dhe njëherë që nuk ka asnjë lidhje me moralin, principet, vlerat, virtytet e besimit orthodhoks as me Kishën Orthodhokse as me besimtarët e saj të vërtetë. Por kemi dhe një pyetje: Pse shteti shqiptar nuk ndjek as dëbon një mashtures nga një tempull që i takon Kishës Orthodhokse por e mbron dhe e përdor si vegël kundër saj në emër të saj? Ky fakt është një vërtetim se po përdoren të gjitha mjetet kundër nesh.
    Pas të gjitha këtyre që përmendëm mundet çdo kush të nxjerrë konkluzionet e tij shumë kollaj.Është më e qartë se drita e djellit që ORTHODHOKSIA është nën PËRNDJEKJE të vazhdueshme në këtë vend ku të gjitha qarqet anti-orthodhokse kontrollojnë shtetin dhe punojnë ditë e natë për të bindur njerëzit që errësira është dritë dhe anasjelltas.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Archon : 24-08-2013 më 02:37

  7. #47
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,462
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Po te kishte shtet shqiperia, do te shkonte menjehere te nxirrte jashte Kishes se Shen Marise ne Elbasan, zaptuesin dhe t`ja kthente Kishan pronarit legjitim,,,,kete nuk e ben shteti sepse eshte i korruptuar.., perndryshe do te conte edhe ne kete rast permbarimin dhe policet per te zbatuar vendimet e gjykatave...
    Duaje te afermin tend si veten

  8. #48
    Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
    Anëtarësuar
    13-05-2002
    Vendndodhja
    Shqipëri
    Postime
    974

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    At Nikolla Marku eshte vazhdues i denje i martireve per kishen autoqefale shqipetare qe ju perkushtuan me jeten e tyre qe gjuha shqipe te mbisundoje ne te gjitha kishat e reja dhe te vjetra qofshin keto ortodokse apo katolike. Janullotos i ka kaluar koha, largohuni jeni i lutur , misioni juaj eshte i perfunduar, tani ne kemi prifterinjte tane. Nuk jane shqipetaret ne kohen e para luftrave. Ja kemi dale dhe pa kishat jo me pa TY. Zoti le te ju vleresoje se sa i beses keni qene me te dhe me shqipetaret.
    "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e Archon
    Anëtarësuar
    05-12-2012
    Postime
    2,280

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Citim Postuar më parë nga Ingenuous Lexo Postimin
    At Nikolla Marku eshte vazhdues i denje i martireve per kishen autoqefale shqipetare qe ju perkushtuan me jeten e tyre qe gjuha shqipe te mbisundoje ne te gjitha kishat e reja dhe te vjetra qofshin keto ortodokse apo katolike. Janullotos i ka kaluar koha, largohuni jeni i lutur , misioni juaj eshte i perfunduar, tani ne kemi prifterinjte tane. Nuk jane shqipetaret ne kohen e para luftrave. Ja kemi dale dhe pa kishat jo me pa TY. Zoti le te ju vleresoje se sa i beses keni qene me te dhe me shqipetaret.
    Nikolla Marku eshte pasues i denje i vepres se Haxhi Qamilit,jo i martireve te kishes ortodokse,mos i zer ne goje se i ndot emrat e tyre te shqiptuara prane ketij personi

  10. #50
    Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
    Anëtarësuar
    13-05-2002
    Vendndodhja
    Shqipëri
    Postime
    974

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Thua se keta qe komentojne me larte jane shqiptare vetem se shkruajne shqip?! Une nuk e besoj.

    I nderuari dhe respektuari AT Marku flet troc dhe pa dorashka, kerkon te zbatohet autoqefalia e kishes shqiptare qe nuk e ka vendos ai, por as Janullatos.
    Se kush eshte Janullatos e kemi njohur me mire se ndonje komentues qorr, shurdhe dhe injorant. Po te ishte burre i mire, ai duhet ti kishte degjuar gjithe keto gjera dhe te kishte ikur vete, nuk ikenn vete: duhet ta heqesh me zor!

    Qendresa e At Markut kundrejt presionit te peshkopeve greke qe kane uzurpuar Kishen Ortodokse Shqiptare, eshte njesoi si rruga dhe qendresa e Fan Nolit qe luftoi per nje kishe shqiptare te pavarur.
    Eshte per te ardhur keq te shikosh sot Kishen Ortodokse Autoqefale Shqiptare te ngritur me aqe munde nga Noli i Madh ta kete humbur plotesisht pavarsine dhe identitetin e saj. Shqiptaret ortodoks duhet te ndihen te fyer nga gjendia aktuale ku ndodhet sot kisha e tyre qe drejtohet nga nje grup klerikesh greke. Ka ardhur koha per shqiptaret ortodoks te ngrene zerin dhe te marin ne duart e tyre fatet e kishes se tyre dhe ta pastrojne ate nga helmi grek qe i ka injeksuar Janullatosi ne venat e saje.
    Shqiptaret ortodokse duhet ta pastrojne kishen e tyre nga cibanet greke qe ka mbjelle Janullatosi ne hirarkine e kishes. Shqiptaret ortodokse duhet te largojne nga kisha e tyre ardhacaket pseudo-greke te minoritetit qe e kane kthyer kete tempull te zotit ne nje qender spiunazhi dhe propagante per henelizimin e shqiptarve. Ne qofte se ardhacaket greko-ortodoks te minoritetit duan nje kishe te tyre, atehere le ta ngrene vete kete kishe dhe te marin dhe Janullatosin dhe kleriket e tjere greke po te duan. Kisha qe ngriti Fan Noli eshte kisha e shqiptarve dhe si e tille nuk ka vende per spiunet e Greqise dhe lerhaqenet e sillogjeve greke.

    Ata ortodoks Shqiptare qe jane kundra thirrjes se At Markut per tu vetudhehequr ne kishen Shqiptare jane ata qe nuk e kane ndare dot fene nga kombi, jane ata qe thone: kush eshte mysliman eshte turk e kush eshte ortodoks eshte grek, per te ardhur keq jeni bere...

    Respekte At Nikolla Markut....
    "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

  11. #51
    i/e regjistruar Maska e Archon
    Anëtarësuar
    05-12-2012
    Postime
    2,280

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Citim Postuar më parë nga Ingenuous Lexo Postimin
    Thua se keta qe komentojne me larte jane shqiptare vetem se shkruajne shqip?! Une nuk e besoj.

    I nderuari dhe respektuari AT Marku flet troc dhe pa dorashka, kerkon te zbatohet autoqefalia e kishes shqiptare qe nuk e ka vendos ai, por as Janullatos.
    Se kush eshte Janullatos e kemi njohur me mire se ndonje komentues qorr, shurdhe dhe injorant. Po te ishte burre i mire, ai duhet ti kishte degjuar gjithe keto gjera dhe te kishte ikur vete, nuk ikenn vete: duhet ta heqesh me zor!

    Qendresa e At Markut kundrejt presionit te peshkopeve greke qe kane uzurpuar Kishen Ortodokse Shqiptare, eshte njesoi si rruga dhe qendresa e Fan Nolit qe luftoi per nje kishe shqiptare te pavarur.
    Eshte per te ardhur keq te shikosh sot Kishen Ortodokse Autoqefale Shqiptare te ngritur me aqe munde nga Noli i Madh ta kete humbur plotesisht pavarsine dhe identitetin e saj. Shqiptaret ortodoks duhet te ndihen te fyer nga gjendia aktuale ku ndodhet sot kisha e tyre qe drejtohet nga nje grup klerikesh greke. Ka ardhur koha per shqiptaret ortodoks te ngrene zerin dhe te marin ne duart e tyre fatet e kishes se tyre dhe ta pastrojne ate nga helmi grek qe i ka injeksuar Janullatosi ne venat e saje.
    Shqiptaret ortodokse duhet ta pastrojne kishen e tyre nga cibanet greke qe ka mbjelle Janullatosi ne hirarkine e kishes. Shqiptaret ortodokse duhet te largojne nga kisha e tyre ardhacaket pseudo-greke te minoritetit qe e kane kthyer kete tempull te zotit ne nje qender spiunazhi dhe propagante per henelizimin e shqiptarve. Ne qofte se ardhacaket greko-ortodoks te minoritetit duan nje kishe te tyre, atehere le ta ngrene vete kete kishe dhe te marin dhe Janullatosin dhe kleriket e tjere greke po te duan. Kisha qe ngriti Fan Noli eshte kisha e shqiptarve dhe si e tille nuk ka vende per spiunet e Greqise dhe lerhaqenet e sillogjeve greke.

    Ata ortodoks Shqiptare qe jane kundra thirrjes se At Markut per tu vetudhehequr ne kishen Shqiptare jane ata qe nuk e kane ndare dot fene nga kombi, jane ata qe thone: kush eshte mysliman eshte turk e kush eshte ortodoks eshte grek, per te ardhur keq jeni bere...

    Respekte At Nikolla Markut....
    Direkt me "shkisherove" si jo shqiptar se nuk kam mendim si ty,apo si disa ketu.Mua me ke 100% shqiptar,por une vleresoj veprat,jo fjalet

    Mund te me thote dikush se cfare kontributi ka ky person pervec llomotitjeve te tij lart e poshte,sa kisha u ndertuan nga artikujt apo deklaratat e tij ne media???

    Kisha e Shqiperise ka ne gjirin e saj qindra klerike shqiptare dhe drejtimin pasi kryepeshkopi te nderoje jete do ta marrin shqiptaret,kjo eshte edhe synimi i vete kryepeshkopit

  12. #52
    Bordi Drejtues Maska e Ingenuous
    Anëtarësuar
    13-05-2002
    Vendndodhja
    Shqipëri
    Postime
    974

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Problemi nuk qendron vetem a do largohet Janullatosi Archon... por a do te jete nje shqiptar ortodoks qe do drejtoje mbas Janullatosit ...???!!!

    Nuk me dukesh tip qe frikesohesh nga e verteta, edhe pse tingellon e hidhur.
    "Askush nuk eshte perfekt, une jam askushi"

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e Archon
    Anëtarësuar
    05-12-2012
    Postime
    2,280

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Citim Postuar më parë nga Ingenuous Lexo Postimin
    Problemi nuk qendron vetem a do largohet Janullatosi Archon... por a do te jete nje shqiptar ortodoks qe do drejtoje mbas Janullatosit ...???!!!

    Nuk me dukesh tip qe frikesohesh nga e verteta, edhe pse tingellon e hidhur.
    Te gjithe ata qe kane njohuri mbi situaten e kishes ortodokse sot,e dine se kush do e zevendesoje kryepeshkopin dhe ai do te jete shqiptar,nga Korca

  14. #54
    i/e regjistruar Maska e Archon
    Anëtarësuar
    05-12-2012
    Postime
    2,280

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Megjithese si gjithmone,cdo ceshtje ku perfshihet komuniteti ortodokse kthehet ne lufte kunder kryepeshkopit,po sjell nje fjalim te kryepeshkopit te mbajtur pak jave me pare

    "Te ndihmojme mbare shoqerine e Shqiperise,ne nje rrugetim te ri,por rrugetimi i ri nuk do te jete thjesht hyrja ne Europe,por do te jete atehere kur banoret e ketij vendi te jene njerez te ditur,njerez qe kerkojne te verteten,njerez qe kultivojne qyteterimin,njerez qe jetojne me shume respekt dhe qe ndihmojne njeri-tjetrin."

    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 26-08-2013 më 10:38

  15. #55
    Une jam shqiptar Maska e gjergj arianiti
    Anëtarësuar
    29-12-2008
    Vendndodhja
    ne boten e cudirave
    Postime
    92

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    O Albo pse nuk ja nderron emrin ketij forumit ti lali? Beja Forumi Anti-Shqiptar ose Forumi Percares Shqiptar, ca te duash ti vetem ta dim dhe ne se ku po hyjm.
    Duaje atdhene si shqiponja folene.

  16. #56
    Orthodhoks Maska e ilia spiro
    Anëtarësuar
    02-02-2009
    Postime
    3,462
    Postimet në Bllog
    1

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Citim Postuar më parë nga gjergj arianiti Lexo Postimin
    O Albo pse nuk ja nderron emrin ketij forumit ti lali? Beja Forumi Anti-Shqiptar ose Forumi Percares Shqiptar, ca te duash ti vetem ta dim dhe ne se ku po hyjm.
    C`ju intereson juve me kete forum, se mos ju ka sjelle njeri me zor...
    Duaje te afermin tend si veten

  17. #57
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Skom qka te shtoj e te heq...Ne pergjithsi pajtohem me shkrimin dhe paknaqsin tuaj e te besimtarve ortodoks si diqka normale dhe e arsyshme,po kjo eshte kure shtetin e drejtojn mafiozet.Kisha eshte e rendesis meq ajo paska vite qe qenka ndertuar ,ku edhe vlera arkitektonike e ka anen e saj,pastaj me kte kish lidhet e kaluara e shemtuar e rregjimit kumunist,me njerzit qe nuk e harruan Zotin ,e shum qka tjeter.

    Shtepi kulture mund shteti te ndertoj sa te doj pore nuk mund te ndertoj diqka te para 300 apo me shum vite.
    Kisha duhet te ket perparsi ne kte rast sepse e ka vleren dhe eshte pronarja e asaj pjese.
    duhet edhe kompromis ,edhe pse nganjiher mund te jene te dhembshme,pore jeta eshte me kto rregulla qe shpesh na i ben i forti...qka ti besh.
    Pushtetaret kan knaqesin kure populli kerkon diqka qe nuk ka te bej me lekun(paran)
    veq ne pare mos i ngacmo se e gjejn zgjedhjen ata vetem se kerkojn tju falenderohem ...ani pse as gje nuk dhan nga paraja.

  18. #58

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Jemi shtet ligjor. Nuk kane rendesi artikujt dhe opinionet personale, dhe as preferancat fetare. Por vetem ligji dhe vendimet e gjykatave. Nuk eshte me viti 1997 kur behej gjithcka me force e dhune dhe ziheshin tokat sipas qefit apo futeshin njerezit e pushtonin ndertsat e shtetit e benin shtepi. Sot shteti shqiptar eshte nje shtet i ligjit dhe nese gjykata jep urdher, atehere ai zbatohet. Nese s;te pelqen urdheri, mos lufto policine, por shko apelo deri ne fund, edhe ne gjykatat europiane.

  19. #59
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,457
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Citim Postuar më parë nga Qyfyre Lexo Postimin
    Jemi shtet ligjor. Nuk kane rendesi artikujt dhe opinionet personale, dhe as preferancat fetare. Por vetem ligji dhe vendimet e gjykatave. Nuk eshte me viti 1997 kur behej gjithcka me force e dhune dhe ziheshin tokat sipas qefit apo futeshin njerezit e pushtonin ndertsat e shtetit e benin shtepi. Sot shteti shqiptar eshte nje shtet i ligjit dhe nese gjykata jep urdher, atehere ai zbatohet. Nese s;te pelqen urdheri, mos lufto policine, por shko apelo deri ne fund, edhe ne gjykatat europiane.
    1. Te ishte Shqiperia "shtet ligjor", urdhrat e permbarimit nuk do te viheshin ne vend me "police private", qe cuditen shqiptaret e boten, vihen ne vend me policine e bashkise apo policine e shtetit, qe i ka zyrat 50 hapa larg nga Kisha.

    2. Te ishte Shqiperia "shtet ligjor", nje gjykate nuk merrte nje vendim te formes se prere per ti dhene pronen KOASH, dhe gjykata tjeter nuk merr nje vendim tjeter ne kundershtim te plote me vendimin e meparshem dhe pa pranine e perfaqesuesve ligjore te Kishes.

    3. Te ishte Shqiperia "shtet ligjor", ne krye te Gjykates Kushtetuese nuk do te ishin mbledhur prokuroret e rregjimit te Enver Hoxhes qe denuan me vdekje qindra bij nenash e internuan mijera te tjere, sepse keshtu i donte qejfi "rregjimit". Nuk mbaheshin gjyqe me deshmitare te rreme kur nje qytet e librat e historise shkruajne per Kishen e Shen Marise se Pazarit ne mes te qytetit, per plot 3 shekuj.

    3. Te ishte Shqiperia "shtet ligjor" kryeministri i vendit nuk zgjidhte te heshte per 4 dite teksa prifterinjve dhe besimtareve u thyeshin dhembet e u nxirreshin thikat, e gazetareve u futeshin shkelma dhe u thyeshin kamerat televizive. Dhe nuk e linte ceshtjen pezull e pa zgjidhje per 22 vjet, por nxirrte nje vendim qeverie qe i kalonte pronen Kishes duke i dhene fund sorrollatjeve gjyqesore.

    4. Te ishte Shqiperia "shtet ligjor", presidenti i vendit bente nje deklarate per ate qe po ngjet ne Permet qe kercenon paqen e harmonine fetare te vendit. Edhe sot e kesaj dite, presidenti i vendit nuk ka bere asnje deklarate per Permetin por ka gjetur kohe te beje disa deklarata per pronat e familjes se tij.

    5. Te ishte Shqiperia "shtet ligjor", ishte ne gjendje qe t'iu jepte zgjidhje vete problemeve te saja, e nuk i drejtonte qytetaret e saj per ne "gjykatat nderkombetare". Asnje gjykate nderkombetare nuk ka pushtet ne Shqiperi pasi Kushtetuta e Shqiperise njeh vetem Gjykaten Kushtetuese si shkallen me te larte te apelimit te nje ceshtje.

    Shqiperia jo vetem qe nuk ka "shtet ligjor", por nuk ka as qytetare me kulturen elementare qytetare. Dhe kur kjo kulture te mungon ty qe jeton prej vitesh ne Perendim, cfare pret nga ai shqiptari i thjeshte qe nuk ka dale ndonjehere nga cmendina me emrin Shqiperi?!

    Albo
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 28-08-2013 më 15:31

  20. #60
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-01-2010
    Postime
    1,126

    Për: Për kë bie kambana e Shën Marisë së Përmetit?

    Edhe kisha do te rindertohet, pavaresisht urrejtjes se shumices se komentuesve me fe tjeter ndaj komunitetit ortodoks gjerat do te ecin paqesisht. Jemi ne bote dhe bota eshte kjo qe na rrethon, kuptohet qe te mbulojne vuajtjet e ketij vendi i duhet t'i mbulojne me ngjarje qe prekin ndjenjat e popullit dhe si mund te gjendej me mire prishja e nje kishe e Shen Marise te cilen te krishteret arbereshe te Sicilise e kane himn te tyre. E si mund te gjendej nje rast me i mire nje vater kulture e vulosur me emrin e rilindasit Naim Frasheri por qe i kendoi Shen Marise ne njeren nga vjershat e tij. E si te mos ishte ndryshe duhet te permendej dhe muzikanti Laver etj. Por vetem nje gje nuk u prek perse ende keta njerez nuk merren me ceshtjen e Kishes por me ceshtjet e politikes se jashtme. Populli i krishtere do zgjidhje per Kishen dhe ai nuk ka lidhje me politiken. Ne fund te fundit politika merr ate qe mbjell. Dhunon, plackit, perdhos keshtu do trajtohet dhe ajo nga te njejtit soj. Nese do te respektonte te drejtat askush nuk do te guxonte te padiste shtetin shqiptar qe tashme i ka shtuar kercenimet edhe ndaj besimtareve te punesuar. Fatkeqesisht ne ne Shqiperi po e izolojme komunitetitn ortodoks dhe kjo eshte nje gje e rrezikshme sepse ai komunitet ka tradite, kulture dhe njerez te arsimuar te cilet nese nuk i respekton si shqiptare neser do t'i humbni sic humbet ne histori dhe Reken e Maqedonise dhe ortodokset e Kosoves edhe ata ne pjese te tjera. Sot tre jane komunitetet kryesore ortodokse qe duhen ruajtur. Ne Shqiperi, ne Peleponez arvanitasit dhe ne Italine e Jugut te cilet jane sot uniate.

Faqja 3 prej 10 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •