Close
Faqja 4 prej 12 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 226

Tema: Emra shqip

  1. #61
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar mė parė nga Tannhauser
    As emri Gjergj eshte shqip, as emri Kastriot, as emri Skenderbe
    1) emri Gjergj eshte shqiptarizim i emrit grek Jeorgios (qe do te thote 'ai qe punon token')
    2) emri Kastriot eshte latin nga castra qe do te thote keshtjelle (edhe keshtjelle eshte latine castillo) dhe -iot eshte greke qe tregon toponim
    3) emri Skender eshte arab. Kur arabet ndeshen emrin Aleksandros pjesen Al e kaluan per nyje (si p.sh al-jabr=algjebra) dhe emri u be al-Iskandar sepse ks-ne greke e bene sk. dhe me kohe u transformua nga turqit Skender. Beu eshte titull otoman.

    Menyra etimologjike jote eshte te pakten qesharake. Mos harro se shqipja eshte plot me huazime qe arrijne mbi 50% te gjuhes. Nje shembull, shqipja ka afersisht 35 000 fjale dhe 5000 jane me origjine te gjuheve lindore. 1/7!

    sa per emrin Thomas mund te hapesh nje fjalor me ghjuhen hebraike...

    mos ngaterro te verteten me ate qe do ti te besosh
    Ashtu thua ti, por fjala Thoma eshte Thom, diftom dhe diktoj dic'thom eshte shqip. Mos me permend huazimet Latine, se ka mundesi qe nje numer i madh fjalesh te shkoj ne kah te kundert sepse edhe Latinet nuk e shpiken nga hici gjuhen. Lexo Plinin se ta thote ai mire se kush ja u solli. Flitet me aq kollajllik qe shqipja ka huazuar por faktikisht nuk provohet kurre nje huazim i te tilla shkallave sic permend dhe ti (50 % psh).

    Sa per emrin Gjergj un e dija qe shqiptaret skan patur gjuhe ne ato kohera ore derezi... paskan arrit dhe me shqiptarizu dhe emra... heu bre burre pse nuk thua ti.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  2. #62
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    nė Blog
    Postime
    1,121
    po atehere pse nuk shkruajten gje shqiptaret (ose iliret)?? apo i kishin te gjitha gati? une mund te te kundershtoj vetem ne baze te logjikes (e shikon, edhe kjo greke eshte!) por nuk kam qejf te te ndjek ne hapat e hiperboles (greke dhe kjo) dhe te metafizike (edhe kjo greke) sic do ti te shkosh. Te pakten keto qe them i lexova dhe i mesova nga albanologe, nuk i nxorra nga mendja, jo se nuk kam fantazi (greke)! E shikon, une mund te shkruaj historine e botes ne greqisht pa marre asnje fjale te huaj po ti nuk mund ta besh me shqipen. Jeton ne mergim? Mer nje liber, lexo origjinalin dhe pastaj lexo edhe perkthimin shqip. E shikon sa i varfer eshte?? Une kam lexuar ne alglisht librin Ca vinci code, pastaj per krahasim e lexova ne shqi dhe ne greqisht. Jo vetem qe ishte perkthimi shume i varfer nga origjinali por ishte dhe shume i varfer edhe ne krahasim me perkthimin ne greqisht. Te pakten greqishtja kur merr fjale te huaja me huazim i zevendeson me greke kurse shqipja i le ashtu sic jane. P.sh. integrimi, emancipimi, logjistika e plot, plot te tjera...
    Emrin gjergj e mori Skenderbeu se ishte i krishtere per nder te Sh. Gjergjit (por emri eshte grek) Dhe nuk e them une. Gjithe bota e di. Apo gabohemi te gjithe se bejme komplot kundra shqiperise dhe duam te keqen e saj???

  3. #63
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Citim Postuar mė parė nga Tannhauser
    po atehere pse nuk shkruajten gje shqiptaret (ose iliret)?? apo i kishin te gjitha gati? une mund te te kundershtoj vetem ne baze te logjikes (e shikon, edhe kjo greke eshte!) por nuk kam qejf te te ndjek ne hapat e hiperboles (greke dhe kjo) dhe te metafizike (edhe kjo greke) sic do ti te shkosh. Te pakten keto qe them i lexova dhe i mesova nga albanologe, nuk i nxorra nga mendja, jo se nuk kam fantazi (greke)! E shikon, une mund te shkruaj historine e botes ne greqisht pa marre asnje fjale te huaj po ti nuk mund ta besh me shqipen. Jeton ne mergim? Mer nje liber, lexo origjinalin dhe pastaj lexo edhe perkthimin shqip. E shikon sa i varfer eshte?? Une kam lexuar ne alglisht librin Ca vinci code, pastaj per krahasim e lexova ne shqi dhe ne greqisht. Jo vetem qe ishte perkthimi shume i varfer nga origjinali por ishte dhe shume i varfer edhe ne krahasim me perkthimin ne greqisht. Te pakten greqishtja kur merr fjale te huaja me huazim i zevendeson me greke kurse shqipja i le ashtu sic jane. P.sh. integrimi, emancipimi, logjistika e plot, plot te tjera...
    Emrin gjergj e mori Skenderbeu se ishte i krishtere per nder te Sh. Gjergjit (por emri eshte grek) Dhe nuk e them une. Gjithe bota e di. Apo gabohemi te gjithe se bejme komplot kundra shqiperise dhe duam te keqen e saj???
    Nese ti e barazon veten me nje gazetar qe nuk ka lidhje nga bota(idene do ishte fjala qe do te pelqente ty si i shkolluar) dhe qe shkruan ne ate fare feje vetem per te rene ne sy(pak a shume mendo(shqip kjo) Adi Krasten) atehere un skam c'te te them ty, vecse te uroj qe librin qe do shkruash, sepse ke mbaruar per keto gjera fundia fundit, ta shkruash ne cfaredolloj gjuhe tjeter pervcse shqipes, meqe te kufizonka. Meqe dike dhe greqisht mire, ti i shef gjerat ne boten me te ulet te perceptimit, ti je akoma te shpella e Platos, te shkalla eikasia ose atje ke qejf ti shofesh.

    Per perkthimet sic thashe me siper ke te drejte, por nuk eshte faji i shqipes, por papergjegjesia e atyre debilave qe i perkthejne dhe fakti qe ne shqiperi ka kohe qe nuk ka entitete rregullatore qe te mbikqyrin keto gjera, dmth jane shkaterruar. Un si perkthim me te mirin qe kam lexuar keto kohet e fundit, mund te permend Kujtimet e Eqrem Vlores, ndersa te tjeret duke filluar nga Gatopardi e deri tek Iliret e Enzo Gattit jane perkthime s'ka'ndaloze.

    Shqiptaret sic mund te vinin emra shenjtoresh ne ate kohe(shenjtoret sjan grek sa per dijeni por njerez qe i ka derguar zoti... fundia fundit Roma ose Vatikani "krenohet" me Jezusin edhe pse ata vete e vrane !) vinin dhe akoma vejne emra Iliresh. I gjithe fisi i Dukagjineve eshte i mbushur me emra te tille. Dhe sa per Skenderbeun ai kishte biblioteken e tij, mos harro qe ne Padova ka patur nje BIBLIOTEKE ILIRIKE, e cila eshte zhdukur para rreth 300 viteve dhe sdihet cfare eshte bere me te. Skenderbeu ka patur libra te tere per historine kombetare dhe kete ta verteton i ndjeri Dhimiter Pilika, pellazgollogu me i madh i te gjitha koherave. Ti siduket ke taku Kokrutat, Andreat e Neritanat, ato te cilet i vodhen cdo gje ketij njeriu te vyer.

    E sa per greket mos me trego, se skane lene gje pa djegur sa here futeshin territoreve shqiptare... cuditerisht edhe ato kisha qe sot quhen "greke" sepse kane mbishkrime te tilla. Kjo djegje dhe perdhunim vazhdon dhe ne ditet tona me ikonat qe vidhen e qe do zevendesohen. Normalisht qe jemi nje popull qe po shkon drejt zhdukjes, vecse disa ferkojne duart, nje pjese shume e vogel punon kundra rrymes, dhe pjesa tjeter nuk mund te bej gje tjeter per momentin vecse te shikoj ne mjerim shkaterrimin e ketij populli. Kete e thote dhe Antonio Belusci ne intervisten e tij, qe e cileson shqiperine ame si nje vend te semure, ku ka rene nje plage e rende, mbase dhe e pasherueshme.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hyllien : 06-11-2005 mė 13:12
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  4. #64
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Cyclo:

    Po rri o derebardhe.

    Tjatri po perpiqet te justifikoje se perse e ka kembyer emerin qe i vune prinderit ne Shqiperi nen trysnine e komunizmit, me nje Origjinal Grek i cilli i ka mundesuar lirine te veje ne shkolle pa merite, me kusht qe te peshtyje buken e ngrene. Po te bindet ay ndaj c'thua tine, do i nxjerrin dokumenta si pe te ati priftit te Kanadase.

    Kombi shqipetar po shpeton nga kepushkat.

    Ja ore ti, ca etimollogji sipas methodollogjise qe kerkon:

    Haus- haur ku mbahen bagetite e trasha ne Janine e Cameri
    Gjergj-jeorgios-Sergei-jergei-evgjit
    Grek-hellen-sellen-halen-balene-pellen-krren
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 06-11-2005 mė 15:29
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  5. #65
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    nė Blog
    Postime
    1,121
    Emrin e kisha Grek dhe e kam Grek. Jam aq i madhe ne moshe sa nuk me kapen planet e komunisteve... Sa per etimologjite qe ben ti mund te merrem edhe me profesionin tjeter qe kam, si psikolog dhe te te ndihmoj...

  6. #66
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Ndihme me te qarte se ajo me lart s’jep dot.

    Dihej qe ju grekte e keni ngulitur e vazhdoni ta ngulisni etimollogjine me ane te psikologjise, po tani muarrme vesh edhe qe cdo “etimologjist” u ketheka ne psikolog per vargun me poshte piramides me narciste e mediokre. E keshtu u prodhonka armata me “historiane & etimologjiste” te rinj qe instruktohet te sulmoje bordet/

    Shpif, shpif se dicka do mbetet.- Gebels. I eci per ca kohe...
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  7. #67
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    nė Blog
    Postime
    1,121
    Me sa shikoj i vetmi shpifes ti je. Nuk erdha une qe te sjell historine ne metrat e mia por ti e ben. edhe nuk jam une qe e bej personale temen por ti. Mire eshte qe tu japim ato qe u takojne shqiptareve por jo te vjedhim nga te tjeret! Noli turbare circulos meos ose me mire Mi Mu Tus Qikllus Tarrate...

  8. #68
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Sigurisht nuk po thoni se isha une qe parashtrova peshen time pe historiani dhe psikollogu ne forum, qe mendoj se historia e Shqiperise me jep perfitim personal, qe e kam per nder te kem emer grek, apo qe konsideroj Cabejn si te barabarte.

    Sa per moralizimet per hajduterine kulturore, keto shprehen sakte ne “Hajduti theret kapni hajdutin”. Shkrimet tuaja (niveli llogjik dhe argumentativ) e klasifikojne humbje kohe dhenjen e cdo pergjigjeje, po qe se nuk do perdoreshin nje medium propagande te gjere (forumin) synonin uljen e ndergjegjes kombetare, infiltrimin e kompleksit te inferioritetit te rinise shqiptare ndaj “grekeve”, dhe rekrutimin e kavieve “etimolloge” nga radhet e hibrideve.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  9. #69
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    nė Blog
    Postime
    1,121
    E them edhe nje here (dhe tani seriozisht)! Mos beson se shqiptaret kane ardhur nga ndonje planet apo yll tjeter te galaktikes dhe kane si plan te sundojne boten? Murin kinez e bene gje shqiptaret? Me te vertete ceshtja jote eshte tamam interesante por mos te vij mire per kete se kam ndeshur njerez me me shume komplekse.

  10. #70
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    02-11-2005
    Vendndodhja
    nė Blog
    Postime
    1,121
    Ajde prape me Cabej-in. Kur u hoqa une si koleg apo i barabarte me Cabej-in?

  11. #71
    i/e regjistruar Maska e Arcas
    Anėtarėsuar
    10-11-2005
    Postime
    162
    Citim Postuar mė parė nga Tannhauser
    E them edhe nje here (dhe tani seriozisht)! Mos beson se shqiptaret kane ardhur nga ndonje planet apo yll tjeter te galaktikes dhe kane si plan te sundojne boten? Murin kinez e bene gje shqiptaret? Me te vertete ceshtja jote eshte tamam interesante por mos te vij mire per kete se kam ndeshur njerez me me shume komplekse.
    Kam qenur nje here ne zvicer dhe kam takuar nje greke nga qiprua. Mbas pak llafosje ma beri qe ne Greket i kemi dhene driten njerezimit, ne na kane prure ketu nga nje anije kozmike.
    Me beri pershtypje arsyetimi yt ndaj nje bashkatdhetari, tamam si i ketij djalit qipriot.

  12. #72
    i/e regjistruar Maska e tani_26
    Anėtarėsuar
    11-09-2002
    Vendndodhja
    Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
    Postime
    1,113
    Citim Postuar mė parė nga Tannhauser
    po atehere pse nuk shkruajten gje shqiptaret (ose iliret)?? apo i kishin te gjitha gati? une mund te te kundershtoj vetem ne baze te logjikes (e shikon, edhe kjo greke eshte!) por nuk kam qejf te te ndjek ne hapat e hiperboles (greke dhe kjo) dhe te metafizike (edhe kjo greke) sic do ti te shkosh. Te pakten keto qe them i lexova dhe i mesova nga albanologe, nuk i nxorra nga mendja, jo se nuk kam fantazi (greke)! E shikon, une mund te shkruaj historine e botes ne greqisht pa marre asnje fjale te huaj po ti nuk mund ta besh me shqipen. Jeton ne mergim? Mer nje liber, lexo origjinalin dhe pastaj lexo edhe perkthimin shqip. E shikon sa i varfer eshte?? Une kam lexuar ne alglisht librin Ca vinci code, pastaj per krahasim e lexova ne shqi dhe ne greqisht. Jo vetem qe ishte perkthimi shume i varfer nga origjinali por ishte dhe shume i varfer edhe ne krahasim me perkthimin ne greqisht. Te pakten greqishtja kur merr fjale te huaja me huazim i zevendeson me greke kurse shqipja i le ashtu sic jane. P.sh. integrimi, emancipimi, logjistika e plot, plot te tjera...
    Emrin gjergj e mori Skenderbeu se ishte i krishtere per nder te Sh. Gjergjit (por emri eshte grek) Dhe nuk e them une. Gjithe bota e di. Apo gabohemi te gjithe se bejme komplot kundra shqiperise dhe duam te keqen e saj???

    U pelqen apo jo disa nacionalisteve shqiptare ketu shume gjera nga ato qe shpreh Tannhauser ketu jane te verteta......

    E vertete eshte gjithashtu se iliro-arber-shqiptaret gjithmone kane parapelqyer armen ne vend te penes, nuk shkruajten histori dhe gjithashtu nuk bene ndonje rezistence te madhe ndaj asimilimit ne drejtim te emrave dhe feve.....

    Edhe sot e kesaj dite shqiptaret i nderrojne zakonisht emrat duke huazuar gjithmone emra te huaj....

    Nese shqiptaret deshirojne te vendosin emra shqiptar dhe me kuptim sigurisht qe mund ta bejne kete, por shqiptaret si historikisht,ashtu si edhe sot e kesaj dite vazhdojne te kene prirje asimiluese nga te huajt.....


    Ajo qe vlen te theksohet eshte se edhe pse shqiptaret e kane patur kete te mete te huazimit te emrave kjo nuk do te thote se ne baze te emrit mund te behet identifikimi i nje figure apo nje populli.....
    Gjergj Kastrioti vertet ka nje emer greko-latin por ai ishte shqiptar...Ashtu si te gjithe arberit e asaj kohe te cilet thirreshin me emra te krishtere e jo shqiptare...

    Ne fakt edhe vete greket me perqafimin e krishterimit u ndikuan nga emra te krishtere, kryesisht me ndikim hebraik dhe braktisen emrat e grekeve te lashte..Kjo tradite vazhdon edhe sot e kesaj dite ne Greqi....

    Pra me pak fjale emrat nuk perbejne ndonje problem te madh por e mira do ishte qe secili shqiptar te kishte nje emer te kuptueshem ne gjuhen shqipe...Personalisht kam nje emer te paster shqiptar dhe te njejten gje do te me pelqente te beja edhe me pasardhesit apo te afermit e mij.....

    Ku qendron bukuria p.sh e emrit Majkell ndaj emrit Alban apo Taulant?
    Pra problemi qendron ne mendjet e shqiptareve e jo tek emrat e tyre....
    Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

  13. #73
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Per cfare ka te drejte Tani Hauseve zoti internacionalist, qe emri shqiptar Gjergj rrjedh prej atij Georgios apo Jorgos, qe te dy greke? Apo qe greket jane edhe trojane, greke, siriane dhe pellazge njekohesisht? Apo qe nuk asnje fakt historik se nga rrjedh emertimi “grek” dhe si ndodhi qe ky nocion mori nje perhapje kaq te gjere duke zevendesuar emrat specifike te fiseve te lashte pellazge ne ri-perkthimet e autoreve te lashte.

    Mbase per ju nuk ka ndryshim mes atij qe llagapin tuaj e ka mesuar nga nje njejat tekste, nga ata qe jane thelluar pertej teksteve. Ose mbase gjenealogjine e familjes tende ta di me mire komshia se sa gjyshi yt.

    Ps. Doje te thoje Mikel, Mihal dhe Michael (Majkell)?
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  14. #74
    i/e regjistruar Maska e tani_26
    Anėtarėsuar
    11-09-2002
    Vendndodhja
    Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
    Postime
    1,113
    Citim Postuar mė parė nga Styx
    Per cfare ka te drejte Tani Hauseve zoti internacionalist, qe emri shqiptar Gjergj rrjedh prej atij Georgios apo Jorgos, qe te dy greke? Apo qe greket jane edhe trojane, greke, siriane dhe pellazge njekohesisht? Apo qe nuk asnje fakt historik se nga rrjedh emertimi “grek” dhe si ndodhi qe ky nocion mori nje perhapje kaq te gjere duke zevendesuar emrat specifike te fiseve te lashte pellazge ne ri-perkthimet e autoreve te lashte.

    Mbase per ju nuk ka ndryshim mes atij qe llagapin tuaj e ka mesuar nga nje njejat tekste, nga ata qe jane thelluar pertej teksteve. Ose mbase gjenealogjine e familjes tende ta di me mire komshia se sa gjyshi yt.

    Ps. Doje te thoje Mikel, Mihal dhe Michael (Majkell)?
    Zoti nacionalist une nuk po bej avokatin e personit ne fjale po e riperseris se ne disa raste ai ka te drejte edhe pse ato bien ndesh me parimet e tua apo nuk u pershtaten deshirave te tua.....
    Ne asnje rast nuk thashe se Tannhauses ka te drejte per cdo gje qe ai ka thene ketu ne forum pasi nuk e kam lexuar...Per citimin ne fjale e thashe mendimin tim duke bere dhe shpjegimin perkates...

    Se ca jane greket pak me intereson, ajo qe me intereson eshte se cfare jam vete....Ti para se te merresh me pellazget shih te merresh me shqiptaret dhe realitetin shqiptar sot...Gjysmen e territorit shqiptar e ke te mbushur me sllavizma dhe nuk po ben asgje per ti zevendesuar me emrat e meparshem ose te pakten me emra shqiptare....Shko se kam hapur nje teme te re rreth kesaj dhe jep mendimin tend...Kjo gje eshte me e rendesishme se sa te merresh me greket, maqedonet apo trojanet....
    Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

  15. #75
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Zoti Internacional:

    Shumica “Internacionalisteve” kane si parim parimin qe “nuk kam asgje per te te humbur”. Kjo asgje, e cila perfshin identitetin moral sigurisht qe nuk ka si te leje vend per ate nacional. Besoj “deshirat” me te ethshme barten nga kjo kategori pa principe, me histori te diskutueshme.

    Thua qe nuk te intereson kush jane greket. Edhe kjo nje teze “interancionaliste”. Vras mendjen, neqoftese dikush do paraqitej ne Universitetin ku meson me identitetin tend te kerkonte te perjashtoheshe ti, si do te veproje? Do i raportoje adoptuesit te identitetit historine tende, e te familjes, te cilat ai e di me mire se ti vete? Apo do ta injoroje uzurpusin, domethene do lije vendin ne univesitet qe te takon me te drejte, dhe do veje direket te ndihmoje familjen e afert ne punet e rendomta ditore qe bejne? Sigurisht, qe kontributi jot ne kete menyre do kishte prodhuar vlera reale te pacmuara.

    Tema e re qe ke hapur jo vetem qe reflekton te njejten perqasje rastesore, e shtruarje te pasakte te problemit si edhe me lart, por edhe ndihmon kauzen e atyre qe kane ndryshuar toponimine pellazge per te lene gjurmen e vet ne vende kritike te antikitetit. Zevendesimi i rendomte i emrave do zhdukte pa kriter edhe ato pak gjurme qe ruhen ende ne toponimine e bastarduar. Ketu jam krejtesisht dakort me Kocollarin.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  16. #76
    i/e regjistruar Maska e tani_26
    Anėtarėsuar
    11-09-2002
    Vendndodhja
    Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
    Postime
    1,113
    Citim Postuar mė parė nga Styx
    Zoti Internacional:

    Shumica “Internacionalisteve” kane si parim parimin qe “nuk kam asgje per te te humbur”. Kjo asgje, e cila perfshin identitetin moral sigurisht qe nuk ka si te leje vend per ate nacional. Besoj “deshirat” me te ethshme barten nga kjo kategori pa principe, me histori te diskutueshme.

    Thua qe nuk te intereson kush jane greket. Edhe kjo nje teze “interancionaliste”. Vras mendjen, neqoftese dikush do paraqitej ne Universitetin ku meson me identitetin tend te kerkonte te perjashtoheshe ti, si do te veproje? Do i raportoje adoptuesit te identitetit historine tende, e te familjes, te cilat ai e di me mire se ti vete? Apo do ta injoroje uzurpusin, domethene do lije vendin ne univesitet qe te takon me te drejte, dhe do veje direket te ndihmoje familjen e afert ne punet e rendomta ditore qe bejne? Sigurisht, qe kontributi jot ne kete menyre do kishte prodhuar vlera reale te pacmuara.

    Tema e re qe ke hapur jo vetem qe reflekton te njejten perqasje rastesore, e shtruarje te pasakte te problemit si edhe me lart, por edhe ndihmon kauzen e atyre qe kane ndryshuar toponimine pellazge per te lene gjurmen e vet ne vende kritike te antikitetit. Zevendesimi i rendomte i emrave do zhdukte pa kriter edhe ato pak gjurme qe ruhen ende ne toponimine e bastarduar. Ketu jam krejtesisht dakort me Kocollarin.

    z. "nacionalist i vonuar" ose imitues i shovinisteve te dikurshem greke....
    Me se miri ne kete shkrim shpalosen idete shterpe qe kane disa tipa si ju, qe si zakonisht jeni jashte realitetit...
    Te thashe dhe me siper merru me realitetin shqiptar sot dhe pasi te kesh mbaruar me kete realitet me pas merru me iliret e se fundi me pellazget...

    Eshte pamundesia juaj qe te perballoni realitetin dhe per kete arsye arrini te hidhni teza boshe mbi pellazget per te cilat burimet historike jane te pamjaftueshme kshu qe i plotesoni ju me "idete" tuaja te famsheme...Nuk po e zgjas me tej sepse kam frike se do humbisja kohe kot duke polemizuar me persona qe koha i ka lene mbrapa....
    Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

  17. #77
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Post interesant. “Shovinistet e dikurshem greke”. Me nje fjale, sot nuk ka shoviniste greke. Si duket keta jane moderuar, sepse punen e tyre po e bejne me eficence armatat mediokre te realisteve shqiptare qe luftojne vetem qe te quhen “moderne” dhe “globaliste” nga greku. Keto qenje sensitive, me realitet nenkuptojne kollateralin qe siguron mireqenje personale, si edhe pasurim pa dhimbje e mundim.

    E kuptueshme, qe kjo do arrihet duke shitur ate qe nuk permban vlere ekzistenciale per ta, por qe ka treg shitjeje te shkelqyer, historine. Disa shesin e shakterrojne ikonat dhe guret, disa te tere konceptin. Kjo e dyta quhet realizem intelektual.

    P.S. Artifaktet per Pellazget nuk gjenden aty ku te kane treguar te shohesh.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  18. #78
    i/e regjistruar Maska e tani_26
    Anėtarėsuar
    11-09-2002
    Vendndodhja
    Ne vendin e shqiponjave ku tani ka vetem korba!
    Postime
    1,113
    Citim Postuar mė parė nga Styx
    Post interesant. “Shovinistet e dikurshem greke”. Me nje fjale, sot nuk ka shoviniste greke. Si duket keta jane moderuar, sepse punen e tyre po e bejne me eficence armatat mediokre te realisteve shqiptare qe luftojne vetem qe te quhen “moderne” dhe “globaliste” nga greku. Keto qenje sensitive, me realitet nenkuptojne kollateralin qe siguron mireqenje personale, si edhe pasurim pa dhimbje e mundim.
    Ka dhe sot shoviniste grek po jane aq te paperfillshem dhe qesharake sa edhe nje pjese e kolegeve te tyre shqiptare....
    Paske pershkruar ca gjera rreth meje qe edhe vete nuk i dija....

    Nje karakteristike e gjithe "pseudo-patrioteve" apo sic deshirojne te vetequhen "nacionaliste" eshte se kur diskutojne rreth nje teme duke mos pasur argumente rreth nje teme te caktuar filoojne dhe shkruajne hamendje dhe analiza boshe rreth nje personi. Me kete gje behen kundershtare te lehte dhe shpalosin menjehere mos-dijen dhe paaftesine qe i karakterizon...

    P.S. Artifaktet per Pellazget nuk gjenden aty ku te kane treguar te shohesh.
    Pa me thuaj ti ku te shoh? Te lexoj pallavrat e cdo "nacionalisti" ne forum?
    Nuk ka njerez te perkryer ka vetem qellime te perkryera!

  19. #79
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga tani_26
    Ka dhe sot shoviniste grek po jane aq te paperfillshem dhe qesharake sa edhe nje pjese e kolegeve te tyre shqiptare....

    Pa me thuaj ti ku te shoh? Te lexoj pallavrat e cdo "nacionalisti" ne forum?
    Nuk besoj se do te thuash qe rezidentet Greke e konsiderojne te paperfillshme dhe qesharake qeverine dhe kishen e tyre. Koleget shqiptare jane shoviniste pro-greke, gjithashtu.

    Greqia ka meriten se perftoi nga izolimi Shqiperise per te adopuar ate kulture qe ajo deshironte, si edhe ta etiketonte ate si “greke”.
    Ti me sa duket kerkon te punojne te tjeret per kulturen tende, e madje te ta vendosin ne internet. Eshte e qarte se, neqoftese nuk kerkon referencat qe te lehtesosh punen grekut e slavit ne zhdukjen e gjurmeve (deshmite) e fundit te literatures mbi kulturen e vertete te antikitetit, me e kollajshmja eshte te pranosh si te vertete dhe shperndash pikepamjen qe pranon turma.

    Si e shpjegojne disparitetin midis kultures se Athines dhe Spartes ciceronet e muzeve te Greqise?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 14-11-2005 mė 14:52
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  20. #80
    i/e regjistruar Maska e harmonies
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Postime
    181
    Citim Postuar mė parė nga tani_26
    Nje karakteristike e gjithe "pseudo-patrioteve" apo sic deshirojne te vetequhen "nacionaliste" eshte se kur diskutojne rreth nje teme duke mos pasur argumente rreth nje teme te caktuar filoojne dhe shkruajne hamendje dhe analiza boshe rreth nje personi. Me kete gje behen kundershtare te lehte dhe shpalosin menjehere mos-dijen dhe paaftesine qe i karakterizon...
    Ashtu eshte tani 26, edhe Enver Hoxha prandaj i shpartalloi "pseudo-patriotet" sepse dikush nga greko-sllavia i peshperiti ne vesh per paaftesine e tyre, si edhe i mbushi mendjen se pikerisht ata, nacionalistet shqiptare, ishin problemi i Ballkanit. Dhe pasi i spastruan viset Shqiptare, brenda dhe jashte kufijve shteterore te Shqiperise me ndihmen shkollareve te vertete ala-Enver (si puna juaj tani 26), iu futen popullsise internacionaliste shqiptare, me lopate, per ta hedhur ne det. Jeni i kundershtar i forte, si Ballaban Pasha ishte...

Faqja 4 prej 12 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •