Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 39 prej 39
 1. #21
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime nė 22 postime
  Citim Postuar mė parė nga ela11 Lexo Postimin
  shume faleminderit po tani vajzes i ra temperatura prap ilaci popullor e beri efektin,,,,ketu ne amerike i bejne 8 vaksina pernjeresh cudi ne kur kemi qene bebe nuk na benin kaq shume dhe me te forte ishim,,,,,,,i vura ne kembe nisteshte me kos te ftohte te trashe ja perzjeva ne nje garze dhe ja vura si komprese ja lashe nje ore i dhashe dhe tylenol,,,,ilacet tona popullore jane te mira
  tani ushqimin e kam problem sa tja filloj javes tjeter prandaj me ndihmoni me ndonje faqe ne internet
  falenderoj aniden qe me tha per kete kompresen qe i vura ne kembe prap shqiptaret te ndihmojne
  Kur femija ka temperature nuk duhet te mbulohet per te zbulohet ne menyre qe nxehtesia te clirohet, biles disa keshillojne edhe me kanatiere e panolin apo mbathje kur eshte pak me i madh. Kompresat me uje te ftohte ne ball bejne te kunderten, nuk e ulin por e ngrene temperaturen. Nese femija ka temperature shum te larte dhe nuk i ulet me asgje, ateher keshillohet te futet ne vaske me uje te ngrohte, dhe jo sic mendojne e veprojne disa qe e fusin ne uje te ftohte.

 2. #22
  Sensual
  Anėtarėsuar
  17-02-2009
  Postime
  4,331
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  Citim Postuar mė parė nga *~Rexhina~* Lexo Postimin
  e di por kur flas me doktoret gjithemone iritohen ose thone "oh mos i beso keto artikuj" me mire te jesh "safe than sorry" ...shkaku i autizem nuk eshte verifikuar qe shkaktohet nga vaksina, zakonisht kan komplikime te tjera...disa e kan ne gene por geni eshte dormant dhe mbase nga vaksina behet active, por shume shume e rralle
  e di pse irritohen .. sepse sduan te marrin pergjegjesine e efekteve ..lol
  plus keshtu jan brainwashed ne shkolle ... megjithate duhet te behen me shume research per keto .. edhe pse do te thonte humbje materiale per kompanite greedy ..

 3. #23
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  Citim Postuar mė parė nga Enii Lexo Postimin
  e di pse irritohen .. sepse sduan te marrin pergjegjesine e efekteve ..lol
  plus keshtu jan brainwashed ne shkolle ... megjithate duhet te behen me shume research per keto .. edhe pse do te thonte humbje materiale per kompanite greedy ..
  lol ose irritohen se mendojn se eshte dicka qe njerzit sduhet te preokupohen un per vete me femijen e pare slija website pa lexuar, apo youtube videos, dhe kur degjoja "qe femija me vdiq nga nje semundje qe morri ne spital apo pas disa javesh" panikohesha, it is normal, so i understand your worries
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 4. #24
  Sensual
  Anėtarėsuar
  17-02-2009
  Postime
  4,331
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  lol ... i'v become a bit hysterical i admit it

 5. #25
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  "a bit" is an overstatement ...po epidural ke ndermend ta marresh ?
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 6. #26
  Sensual
  Anėtarėsuar
  17-02-2009
  Postime
  4,331
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  them se po ... ne fillim do mundohem te bej si e forte e duroj ... po sja dola dot ... do e kerkoj lol

  per ty spo pyes se besoj po perseri .

 7. #27
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Eni e ke menduar te lindesh ne shtepi?

 8. #28
  Sensual
  Anėtarėsuar
  17-02-2009
  Postime
  4,331
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  noooooo , lol kam marr ter kte rruge qe mos ta bej ne Shqiperi .. lere pastaj ne shtepi

  an interesting fact ... vjerra ime ka bere 6 femije ne Shtepi ... oh boy ato malsoret po qe kane qene gra te forta me perpara

 9. #29
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Haha aman mos u tmeros mendo bebushin/en nuk e kisha me te keqe,kur theme ne shtepi sigurisht me doktoreshe edhe mami i ke par ene youtube lol te forta jane

 10. #30
  Sensual
  Anėtarėsuar
  17-02-2009
  Postime
  4,331
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  po i kam pare lol .. natyrale fare ... kur e ben ne uje thone qe ska shume dhimbje ...

 11. #31
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  Citim Postuar mė parė nga Enii Lexo Postimin
  them se po ... ne fillim do mundohem te bej si e forte e duroj ... po sja dola dot ... do e kerkoj lol

  per ty spo pyes se besoj po perseri .
  oh po dhe cke me te lol, good luck hun, do jet funny nese lindim ne te njejten dite
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 12. #32
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Ajde mbyllni e nje dhome te dyja te mbani doren e njera tjetres
  qe te dyja te kini nje bebush te shendoshe...
  Rexhi cupe do lindesh prap?

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e ela11
  Anėtarėsuar
  11-06-2010
  Postime
  212
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga dardajan Lexo Postimin
  Per problemet mjeksore qe mund te kete femija drejtohu tek pediatri, dhe ajo qe te ka then pediatri qe te mos perdoresh asgje per temperaturen deri ne 38° eshte shum e drejte biles uno do ta keshilloja deri ne 39° te mos i japesh asgje. Temperatura nuk eshte semundje, ulja e temperatures nuk e sheron femijen, perkundrazi ne temp 40° te gjitha bakterjet ngordhin. Temperatura eshte nje ilaē nje mjet qe perdor organizmi yne kunder semundjes prandaj mos u shqeteso nesa ka temperatur biles deri 39,5°-40° nuk eshte per tu alarmuar. Per te ulur temperaturen mbaj gjithmon ne shtepi nje pako me suposta 150-200mg qe futen nga poshte ne anus. Keto suposta nese nuk e ke degjuar kete fjale jane si tip sapuni ne formen e nje thane, biles ka nga ato qe jo vetem ulin temperaturen por luftojne edhe ndonje problem infiamator fillestar. Keto suposta jepen tek femijet nga poshte ne menyr qe te mos demtojne stomakun me ilace. Por edhe ky suposti nga poshte demton pak floren intestinale, prandaj per kete i jepet femijes fermenti latici. Emrat nuk mund ti them sepse ne shtete te ndryshme ilace te njejta kane emra te ndryshme.
  Per vaksinat mund te them qe mos ti besh vaksinen nese femija ka temperature apo ndonje problem tjeter shendetsor, si psh alergji. Nese femija eshte alergjik ne fillim duhet bere testi kunder alergjise qe percaktoin nese tek ai femije vasinat bejn apo nuk bejne demtime.
  Prandaj per cdo problem para se ti besh vaksinen konsultou me konsultoren ku ben vaksinat duke i shprehur shqetsimin tend.

  Per ushqimin nuk eshte nevoja te shkosh gjithmon tek mjeku, keshilla per ushqimin mund te japin edhe ata qe kane kaluar para jush kete fase.

  Per ushqimin po te jap dy menyra

  1- Menyra e pare eshte e thjeshte meqe jeton jashte Shqiperise por tani ka edhe ne Shqiperi, shko ne nje supermerkat gjej koridorin ku shkruuhet ushqim per femij dhe aty do gjesh ushqime te gatshme per femijet e cdo moshe, dhe te cdo lloji. Kjo eshte menyra me e thjeshte por qe kushton pak nga ana ekonomike, dhe megjithse ushqimet jane cilesore per menyren e jeteses bashkekohore, ato nuk jane natyrale, dhe jane te mbushura me Estrogjene, qe jane hormone feminile. Pastaj ka edhe shum koservante apo soluzione te tjera kimike qe mbingarkojne organet e pastrimit si melcia, veshkat, etj.

  2-Menyra e dyte eshte qe ti pregatisesh vete.
  Bli ne dyqan nje frullator qe te perzieje,coptoje dhe kremosi cdo ushqim qe hedh brenda, meqense femija nuk ka dhembe ne duhet tja coptojme dhe ti bejme ne forme kremi cdo lloj ushqimi. Psh merr nje gjysem banane nje filxhan qumesht, dhe 3-4 biskota nga ato per femij te moshes tuaj qe kane vitamina dhe minerale, pastaj perzieji duke i frulluar se bashku. Do tju dali nje krem shum i shijshem qe femija mund ta pertype pa problem. Qumeshti duhet te jete pak i ngrohte, dhe ti sherbehet i ngrohte, pa e djegur gjuhen, ne fillim provoje vet.
  Ne vend te qumeshtit mund ti hedhesh edhe caj, une per vete perdor caj mali.

  Diten tjeter merr nje gjysem kokerr molle, dhe vepro njesoj si me siper, por mollen duhet qerosh dmth tja heqesh lekuren, por molla shkon me shum me caj, dhe ne nje moshe mbi 7 muaj.

  Mund te marresh gjysem avogado, me pak leng mishi ta perziesh me luge dhe tja japesh pa e frulluar, se ai frut eshte shum i bute.

  Pra tani ne vend te qumeshtit dhe cajit perdorim lengun e mishit, te cilin mund ta perziejme me perime e zazavate te cilat i kemi zier me pare me uje ose me avull.

  Psh leng mishi, nje karot, gjysem kungulleshke nga ato te voglat, dhe pak patate te ziere, i frullon mire per pak seconda aq sa te behet e gjitha si krem i lengshem. Keto lloj ushqimesh duhet te jene gjithmon pak te lengshme ne menyre qe te kalojne shpejt poshte, ne te kundert nje krem si puna e purese me patate i qendron ne goje dhe e kalon poshte me pak veshtiresi.

  Kur ta pregatitesh ushqimin femijen mbaje afer qe tju shohe, dhe shum shpejt ai do ta kuptoje qe po gatuan per te sidomos kur jane te shijshme, kjo e ben ate qe ti vije oreksi dhe te filloje secrezionet ne goje dhe stomak pa i dhene ende ushqim, prandaj dhe do ta haje i urritur. Biles ndodh qe te qaje se mezi pret qe te pregatitet dhe te haje.
  Me receta te tilla grate e forumit mund ta mbushin plot temen dhe ska pse te shkoj tek mjeku, ajo per keto keshilla ka nevoje.

  Qumeshtin e gjirit mundohu te pakten tja japesh deri ne 1 vjec, nese ke pak qumesht duhet pare arsyeja, por nese ti kapercen nje vaft me ushqim te pregatitur nga ty, qumeshti per vaftin tjeter do jete i mjaftueshem.
  Nese ke problem me sasine e qumeshtit ky eshte nje problem tjeter dhe varet nga disa faktore, si ato emozionale, psikollogjik stress, pune, ushqim etj...

  Besoj se me keto pak keshilla mund te kem ndihmuar, shendet e jete te gjate femijes.
  shume faleminderit

 14. #34
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  po cupe, ashtu me than tepakten ketu dhe disa muaj me perpara lol, shpresoj se eshte cupe se gjithe kete kohe po mendoj se do kem nje cupe tjeter
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 15. #35
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  Citim Postuar mė parė nga ela11 Lexo Postimin
  shume faleminderit po tani vajzes i ra temperatura prap ilaci popullor e beri efektin,,,,ketu ne amerike i bejne 8 vaksina pernjeresh cudi ne kur kemi qene bebe nuk na benin kaq shume dhe me te forte ishim,,,,,,,i vura ne kembe nisteshte me kos te ftohte te trashe ja perzjeva ne nje garze dhe ja vura si komprese ja lashe nje ore i dhashe dhe tylenol,,,,ilacet tona popullore jane te mira
  tani ushqimin e kam problem sa tja filloj javes tjeter prandaj me ndihmoni me ndonje faqe ne internet
  falenderoj aniden qe me tha per kete kompresen qe i vura ne kembe prap shqiptaret te ndihmojne
  ca i beri niseshteja dhe kosi? po efektin e ka bere tylenol mi Ela, pa ta shifje kos dhe niseshtene ti .

  tylenoli nuk i ben gje. Lere cthote Dardajani. lol. Pak e qeteson, jo po lerini femijet sikletosen me temp, kur shume mire mund ti japesh tylenol.
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 16. #36
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Rexhi do te rjepe cupa tjeter nga zilia haha mbaje mend

 17. #37
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime nė 78 postime
  Citim Postuar mė parė nga HELEN OF TROY Lexo Postimin
  Rexhi do te rjepe cupa tjeter nga zilia haha mbaje mend
  hahaha te besoj kete kam frike se e kam ven re dhe me kushuririn e saj te vogel qe kur e perkedhel nuk me shkullet do te rri dhe ajo ne prer :/

  sorry ela te prishem temen
  nganjehere eshte mire te lesh femijen te luftoj infeksionin, per vete jam anti-medikacioneve, ama po i eshte rritur temperatura si shume, duhet ti japesh medication qe tia uli tepakten per disa ore dhe mos harro ta mbash femijen hydrated
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e Pa_doreza2
  Anėtarėsuar
  02-11-2009
  Postime
  1,715
  Faleminderit
  1
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga ela11 Lexo Postimin
  ju lutem me ndihmoni me eksperiencat tuaj ,,vajza mu be 6 muaj car ushime ti filloj si fillim dhe oraret ju lutem
  po kur i kini bere vaksinen car i beni per temperaturen me gjithe keto vaksina i semurin femijet
  Ela11
  Pershendetje desha te pyes si eshte Vajza sot ka ende temperatur ?
  S’ēarmatosem sa t’jetė jeta!

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e ela11
  Anėtarėsuar
  11-06-2010
  Postime
  212
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Tani vajza eshte shume mire nuk ka fare temperature dhe qesh dhe luan,,,,,sot i fillova dhe ushqimin per here te pare po 3-4 luge te vogla i dhashe me cereal for baby me oris dhe me qumshti tim keshtu them ti jap deri ne fund te javes me kaq luge pastaj ta rit me shume luge si per here te pare e pelqeu dhe qante deshte prap

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •