Close
Faqja 1 prej 16 12311 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 313
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,973
  Faleminderit
  8
  18 falenderime n 16 postime

  Shqipria dje dhe sot - far prodhon sot Shqipria?

  Duke shikuar filma t vjetr n nj kanal televiziv shqiptar m ka rastisur t shoh fabrika, shkritore (fonderi ) mineralesh, tjerrtore, fabrik tekstili ( mbaj mend n vitin dikund 83-84 t kem bler nj batabie shqiptare. Jo se ishte kush e di far kualiteti, por m mjaftonte t shihja firmn: Made in Albania ), traktor vendor, uzina plehrash kimike, fabrik armsh, ….

  … gatishmrin e njerzve pr ta ndrtuar vendin ( me dshir e pa dshir kt nuk e di ), ta zm ratsi i trmetit n Dibr; gatishmria e inxhinierve tan pr t krijuar vet dika, gatishmria e fshatarsis kooperativiste pr t rritur rendimentet, bonifikimi i tokave etj etj...

  Dhe ... m shkrepi n mendje t bj kt pyetje:
  - Po, vall sot ka prodhohet n Shqipri?

  Shqipria sht e pasur me minerale, e me lnd t par, ’bhet sot me to?


  P.S. Tems mos i jepni karakter politik. Thjesht e hapa nga kureshtja.
  Ndryshuar pr her t fundit nga projekti21_dk : 14-11-2011 m 10:34
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 2. #2
  EPIROT Maska e EDLIN
  Antarsuar
  16-07-2007
  Vendndodhja
  ku bhen qinglat
  Postime
  1,528
  Faleminderit
  6
  20 falenderime n 19 postime
  - Po, vall sot ka prodhohet n Shqipri?
  Prodhohet, do gje prodhohet...
  Me ka rastis te blej kepuce "made in Albania" ne Itali..
  Epiri sht dhe do t mbetet gjithmon shqiptar ashtu si e krijoi natyra dhe historia - A. Frasheri

 3. #3
  Perjashtuar
  Antarsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Une bleva nje fuci te vogel ketu edhe per here te pare pashe qe ishte prodhuar ne shqiperi
  po gjalpin qe prodhojme po e ngaterojne me margarine sja vlen me ta blesh qe atje
  Ndryshuar pr her t fundit nga HELEN OF TROY : 14-11-2011 m 11:27

 4. #4
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,935
  Faleminderit
  142
  222 falenderime n 186 postime
  Citim Postuar m par nga projekti21_dk Lexo Postimin
  Duke shikuar filma t vjetr n nj kanal televiziv shqiptar m ka rastisur t shoh fabrika, shkritore (fonderi ) mineralesh, tjerrtore, fabrik tekstili ( mbaj mend n vitin dikund 83-84 t kem bler nj batabie shqiptare. Jo se ishte kush e di far kualiteti, por m mjaftonte t shihja firmn: Made in Albania ), traktor vendor, uzina plehrash kimike, fabrik armsh, .

  gatishmrin e njerzve pr ta ndrtuar vendin ( me dshir e pa dshir kt nuk e di ), ta zm ratsi i trmetit n Dibr; gatishmria e inxhinierve tan pr t krijuar vet dika, gatishmria e fshatarsis kooperativiste pr t rritur rendimentet, bonifikimi i tokave etj etj...

  Dhe ... m shkrepi n mendje t bj kt pyetje:
  - Po, vall sot ka prodhohet n Shqipri?

  Shqipria sht e pasur me minerale, e me lnd t par, bhet sot me to?


  P.S. Tems mos i jepni karakter politik. Thjesht e hapa nga kureshtja.
  Nga tja fillojme me pare .
  Sa per batanijet po ato kane qene lesh pa hile. Sot nuk kane pse prodhohen se prodhon kinezi 50 batanije me koston e nje batanije ne Shqiperi.

  Traktoret Shqiptare rafmet pacin me teper prisheshin se sa punonin keshtuqe ajo uzine me teper i dilte me humbje shtetit se sa me fitim.

  Kromi i Shqiperise akoma eksportohet sot e kesaj dite bashke me nje perqindje te larte ari qe ka sepse ne Shqiperi shteti nuk u be ndonjehere mbare te merrej me perpunimin e ketij minerali qe e rendit Shqiperine ne vendin e dyte ne bote.

  Sot sigurisht qe ne Shqiperi prodhohet por te ardhurat qe vijne ne prodhimi ne Shqiperi nuk kap as 20 % te GDP.
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 5. #5
  Unica Fede Unica Passione Maska e Boy
  Antarsuar
  07-01-2010
  Vendndodhja
  Rome
  Postime
  1,094
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Fakti se eshte e pasur me lende te pare, s'do te thote detyrimisht qe duhet te jete ne gjendje qe ta perpunoje ate. Merkatoja tashme eshte globale dhe Shqiperia tani per tani nuk e perballon dot konkurencen.
  Perch er coro che famo tutti quanti insieme
  dice LAZIO sei grande te volemo bene!

 6. #6
  Love all, but trust a few Maska e angmokio
  Antarsuar
  02-09-2011
  Vendndodhja
  AngMoKio
  Postime
  3,935
  Faleminderit
  142
  222 falenderime n 186 postime
  Citim Postuar m par nga Boy Lexo Postimin
  Fakti se eshte e pasur me lende te pare, s'do te thote detyrimisht qe duhet te jete ne gjendje qe ta perpunoje ate. Merkatoja tashme eshte globale dhe Shqiperia tani per tani nuk e perballon dot konkurencen.
  Nuk e kuptove ku i kisha fjalen.
  Shteti Shqiptar shet kromin per krom edhe pse ai ka nje perqindje te larte ari. Dmth x shtet qe blen kromin tek ne e blen me te njejtin cmim qe e blen ne Rusi por shteti Shqiptar i jep dhe ar me vete.
  Nese kete krom ta perpunojme ne Shqiperi duke i marre arin dhe me pas duke i shitur vetem kromin a nuk do dilnim me fitim?
  "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

 7. #7
  Unica Fede Unica Passione Maska e Boy
  Antarsuar
  07-01-2010
  Vendndodhja
  Rome
  Postime
  1,094
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  C'eshte e verteta une iu pergjigja temes. Sa per analizen qe ke bere ti me lart, jam pjeserisht dakort. E vertete qe shume produkte nuk ishin te nje niveli te larte, por ama i jepnin pune njerezve dhe ushqeheshin familje te tera. Qytetet kishin me gjalleri, femrat punonin, ndersa tani rrijne tere diten te mbyllura ne shtepi duke pare telenovela.
  Perch er coro che famo tutti quanti insieme
  dice LAZIO sei grande te volemo bene!

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-03-2010
  Postime
  524
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  eshte e vertet eshte prodhuar e jemi ushqyer,,sa u habiten bota kur u hapen kufijte ne 90 ,,dukeshim si talibaner,,,

  edhe sote ka po te duash te punoshe por ndryshimi i sotem me athere ,,

  shiko fshatin asnjeri spunon ,c do kush e ka ndonje qe jeton jashte

  edhe mbahen me to te ardhura,,

  kurse ne kohe te dulles skishe o do punoje te dilte shpiri o do vdisje ,,populli u raskapit neper radha edhe skamjen e shihje ne c do familje,,,
  ai traktori qe prodhuam ne vitet 80 ,,per 8 ore pune qe punnte kerkonte 250 litra nafte
  i gjithe buxheti shkoje per hekur e cimento per bunker.
  kredia kineze shkoj per te blere arme
  e shume e shume te tjera

 9. #9
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Antarsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,947
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Citim Postuar m par nga EDLIN Lexo Postimin
  Prodhohet, do gje prodhohet...
  Me ka rastis te blej kepuce "made in Albania" ne Itali..
  hahaha. edhe mua me ka rastisur e njejta gje.
  madje ne itali kam pare edhe spaghetti te prodhuar ne shqiperi.
  Vasudhaiva Kutumbakam

 10. #10
  Klea Maska e kleadoni
  Antarsuar
  15-03-2006
  Postime
  3,599
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Ne Shqiperi ka plot fabrika prodhimi kepucesh, rrobash te ndryshme etj qe jane me pronar italjan apo te ndonje vendi tjeter. Kshuqe, ajo qe prodhohet, nuk nxirret jashte shqiperie me cmim eksporti, por me nje cmim normal te biletes se kamionit e te shoferit sepse pronari i huaj e dergon e vendin e tija.

  Tokat jane lene djerre, plot fusha qe s'mbillen e plot fruta perime qe importohen nga jashte kur fare mire mund te mbillen ketu.

  etj etj

  La vita non si spiega, si VIVE!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Besoja
  Antarsuar
  24-07-2008
  Vendndodhja
  Prrenjas, Shqiperi
  Postime
  3,270
  Faleminderit
  44
  30 falenderime n 25 postime
  Se far prodhohej ather,ne q kemi jetuar t flasim se si e sa ushqeheshim,se si e sa visheshim.Nj pal mbathje t reja qarkullonin n gjith shtpin!Nuk di a keni dgjuar pr mbathjet me arna!Un personalisht,me nj kmish poliestr,e shtyva 12 vjet!Ju betohem.Nuk dua t'i hyj ushqimit se prbn njolln m t zez t vndit ton socialist.
  Tani mendojeni e kuptojeni vet se far prodhohesh n mmdheun ton t dashur!
  Autori i postimit bn thirrje q t mos i japim ngjyra politike!!!Por pa na thuaj zotri,a ishte politika ajo q drejtonte do gj dhe do sekond t jets ton?Pra,si mund t mos ta trajtojm politikisht?!
  Por m e uditshmja sht se po shkruajn pr Shqiprin,ata q nuk e jetuan as edhe nj sekond!!!

 12. #12
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  112
  64 falenderime n 58 postime
  cfare prodhon Shqiperia!?

  ku jetoni ju shqiptar ne hene?

  industria e lehte eshte nga me modernet.

  industria e ndertimit,pronar turk apo italjan prodhohen ne Shqiperi.

  ps.sa per kohen e dulles mos na hapni zorret.

 13. #13
  New York Maska e mario_kingu
  Antarsuar
  09-12-2004
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  2,237
  Faleminderit
  3
  22 falenderime n 22 postime
  kjo eshte nje tragjedi e nje populli
  Partizoni

 14. #14
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Antarsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,947
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  para nje 2-3 vjetesh ne shqiperi pata blere nje peshqire.
  shkruhej tek etiketa: prodhuar ne ish-fabriken e peshqirve, shkoder
  hahaha.
  Vasudhaiva Kutumbakam

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,973
  Faleminderit
  8
  18 falenderime n 16 postime
  A mund t m thot dikush sa jan rendimentet e pambukut sot, n krahasim me vitin 1958?!! ( m bri prshtypje filmi q pash para 3-4 ditsh), sa prodhohet pambuk n fabrikn - tjerrtoren e pambukut gjithmon duke krahasuar me vitin 1958.

  Pastaj disa prmendin traktort duke ironizuar. Mir, si sht kualtiteti i traktorve q sot prodhohen n Shqipri, n krahasim me ata q prodhoheshin dikur.

  Sa sht rritur prodhimi i kromit ta zm n krahasim me vitet e 60-70.

  Sa sht rritur prodhimi i tekstileve n krahasim me vitet e kaluara.
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 16. #16
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  19 falenderime n 18 postime
  Citim Postuar m par nga projekti21_dk Lexo Postimin
  A mund t m thot dikush sa jan rendimentet e pambukut sot, n krahasim me vitin 1958?!! ( m bri prshtypje filmi q pash para 3-4 ditsh), sa prodhohet pambuk n fabrikn - tjerrtoren e pambukut gjithmon duke krahasuar me vitin 1958.

  Pastaj disa prmendin traktort duke ironizuar. Mir, si sht kualtiteti i traktorve q sot prodhohen n Shqipri, n krahasim me ata q prodhoheshin dikur.

  Sa sht rritur prodhimi i kromit ta zm n krahasim me vitet e 60-70.

  Sa sht rritur prodhimi i tekstileve n krahasim me vitet e kaluara.
  Kemi tejkaluar planin ne masen 135% sic ishte parashikuar ne mbledhjen e fundit te organizates baze te PPSH-se , ku u zotuam para partise dhe shokut Sali Hoxh Berisha qe ne 6 mujorin e ardhshem do kemi tejkalim plani ne te gjitha sektoret e prodhimit.

  Rroft Partia Punes se Shqiperise me ne krye shokun Sali Berisha

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,973
  Faleminderit
  8
  18 falenderime n 16 postime
  Citim Postuar m par nga projekti21_dk Lexo Postimin
  A mund t m thot dikush sa jan rendimentet e pambukut sot, n krahasim me vitin 1958?!! ( m bri prshtypje filmi q pash para 3-4 ditsh), sa prodhohet pambuk n fabrikn - tjerrtoren e pambukut gjithmon duke krahasuar me vitin 1958.

  Pastaj disa prmendin traktort duke ironizuar. Mir, si sht kualtiteti i traktorve q sot prodhohen n Shqipri, n krahasim me ata q prodhoheshin dikur.

  Sa sht rritur prodhimi i kromit ta zm n krahasim me vitet e 60-70.

  Sa sht rritur prodhimi i tekstileve n krahasim me vitet e kaluara.
  ka edhe t tjera:
  ta zm...
  sa mund ta blije aso kohe nj diplom shkolle dhe sa kushton sot nj diplom sipas dshirs sate ( n cilin fakultet t duash),
  sa investohej ather n kultur dhe sa sot
  si ishte mirqenia e njerzve aso kohe dhe si sot ( hiq ata q kan dik jasht shtetit )
  si ishte shrbimi n spitale aso kohe dhe si sht sot
  si ishte cilsia e msimit ( shkolls ) aso kohe dhe si sht sot
  sa analfabet kishte aso kohe dhe sa ka sot ( sot aq m keq ke analfabet me diploma )
  sa ishte gatishmria pr t'u sakrifikuar pr atdheun ather dhe sa sot

  ka edhe shum, por besoj edhe ju t renditni t tjera...
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,973
  Faleminderit
  8
  18 falenderime n 16 postime
  Citim Postuar m par nga puroshkodran Lexo Postimin
  Kane marre persiper me na tregu kohen e Enverit njerez qi nuk e kane jetu asnji dite
  prshndetje puro shkodran, jo un nuk po ju msoj, por po ju pyes pr ato q po i shoh. Ju nese keni kundrargumete demantojeni kto. Prandja mos u merrni me mua e me njerz t tjer q flasin me fakte.
  Ja ta zm:
  demantojeni:

  A mbillej pambuku dikur n Shqipri,
  A u rindrtua dibra brenda 5-6 javsh pas termetit
  a kisht eshkritore kromi dikur dhe a shkrihej krom e metale tjera n shqipri. ( Besoj t kujtohet "eliku i Partis")
  sht e vrtet se prodhoheshin traktor n shqipri

  nse po, pranojeni kt t dhn dhe mbi t gjitha sa sht shtuar rendimenti krahasur me ato vite ( kupto vitet e 50-60)
  ose
  demantojeni, ta zm: "jo ato q ke par n TV pr mledhjen e pambukut kan qen t Maqedonis, a Bullgaris, pra jan montazhe....
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 19. #19
  .
  Antarsuar
  24-04-2002
  Postime
  2,012
  Faleminderit
  0
  64 falenderime n 55 postime
  O Projekt, ti nqs do te dish me shume per ate kohe, ka materiale sa te duash e mund te informohesh me mire. Po ti s'e ke hallin se si e cfare behej ne ate kohe, e ke hallin te tregosh se ishte me mire ne kohen e xhaxhit. S'ka asgje per te demantuar (sic thua ti) dhe mire ta tha puroshkodrani, kur s'ke jetuar asnje dite ne Shqiperi ne ate kohe, mos fol kodra mbas bregu.

  Po, prodhohej ne ate kohe cdo gje ne Shqiperi. por duhet te dish qe parimi i idhullit tend, Enver ishte "cdo gje me forcat tona", "jemi ne rrethim", "hedhim valle ne goje te ujkut" e te tjera budallalliqe. Dhe cdo gje prodhohej, deri tek gjilpera, por kjo nuk do te thote se ishte me mire ashtu. Ta kane shpjeguar edhe me siper, se c'do gje dilte me humbje, qe dmth kosto dilte me e larte se cmimi i shitjes. Dhe ku ishe? Asgjekundi. Bleje sende qe shume me mire do ishte t'i bleje jashte se sa t'i prodhoje vete.

  Nejse, se s'ja vlen te diskutosh me gjate. Eshte si te mbushesh shoshen me uje. lol

 20. #20
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  35
  Postime
  4,276
  Faleminderit
  123
  72 falenderime n 64 postime
  Citim Postuar m par nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Dikur prodhonim fruta dhe perime, sot nuk kemi nevoje ti prodhojme se na i sjell Saliu nga Maqedonia, Bullgaria etj... Por ne sot jemi modernizuar dhe meremi me prodhimin e Hashashit, Kanabis, Maroanes etj prodhime bashkohore
  Kjo nuk eshte vetem faji i shtetit ky eshte edhe faji i publikut qe vleresojne sasin para cilesis. Prodhim vendas eshte i fresket ne disa raste edhe organik por publiku nuk eshte ne gjendje te pagoj koston edhe per ket arsye blen mallin e importuar. Shteti ka faj por edhe populli ka pak faj sepse nuk jane te informuar si duhet. Edhe ketu ne usa ka shume fruta/perime te importuara por pjesa qe eshte e informuar rreth cilesis paguan me shume edhe blen prodhimin vendas & organik.

  Te thuash qe koha ateher ka qene me mire eshte cmenduri. U ndertua dibra per 5-6 vjet lol por ateher gjithe ndertesat e dibres ishin shume here me pak se sa ndertasa ka vetem nje lagje e dibres sot. Ato kohe te zymta jo vetem qe nuk duhen krahasuar por duhen harruar sepse eshte turp ti kujtosh.
  Ndryshuar pr her t fundit nga loneeagle : 18-11-2011 m 10:19
  I LOVE GOD

  j&g

Faqja 1 prej 16 12311 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •