Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 12 prej 12
 1. #1
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime nė 159 postime

  Lukreci - njeriu ende mister i diteve te sotme

  Qekur ishte i vogel i pelqente te lexonte cdo gje. Keshtu e nis rrefimin Stephen Greenblatt, profesor letersie ne Harward, se si ra ne kontakt per here te pare me librin e Lukrecit (Titus Lucretius Carus). Ndersa ishte duke pare nje dite midis librave me ēmim te lire ne librarine e shkolles, i terhoqi vemendje kopertina e njerit prej tyre, titullohej "Mbi natyren e gjerave" (On the nature of things) nga autori romak Lukreci. Kur po e shfletonte, filloi te lexonte pershkrimin e tij per krijimin e universit. Duke qene qe Lukreci kishte jetuar disa gjenerata para Krishtit, Stephen mendoi se do ishte pershkrimi i ndodhive shpjeguar nepermjet zotave, dheut, ajrit, zjarrit, ujit e mrekullive te tyre qe krijuan ēdo gje siē e shohim sot. Ne te kundert, per habine me te madhe te Stephen, ky pershkrim nuk tingellonte aspak i lashte. Per me teper, ishte nje shpjegim teresisht laik, qe injoronte zotat, parajsen, ferrin, jeten pas vdekjes dhe inteligjencen artificiale, mbi te gjitha e habiti llogjika e autorit aq afer me ate te diteve te sotme.

  Teoria e hershme e atomit

  Ne pershkrimin e tij (duke mbledhur nga Demokriti dhe te dhenat e atehershme) Lukreci shprehet se universi eshte i perbere nga nje numer i pafund atomesh "…qe levizin ne menyre te ērregullt ne hapesire, si copezat e pluhurit ne rrezen e diellit, duke u perplasur, bashkangjitur, formuar struktura komplekse, shperbere perseri, ne nje proēes papushim krijimi dhe shkaterrimi. Asgje nuk i shpeton ketij proēesi. …Nuk ka nje plan te mbifuqishem apo artitekt hyjnor, as inteligjenc artificiale. Te gjithe, perfshire edhe speciet te cilave iu perkasim, jane zhvilluar ne hapesira shume te gjata kohore. Evolucioni eshte i rastesishem, mgjs kur behet fjale per gjerat e gjalla ka te beje me seleksionimin natyral, speciet qe arrijne te pershtaten dhe shumefishohen me sukses, ekzistojne te pakten per disa kohe. Ato specie, te cilat nuk pershtaten - zhduken shpejt. Por asgje - duke filluar qe nga speciet (pjese e se cilave jemi) deri tek planeti ku banojme apo dielli qe na ndriēon - nuk eshte e perjetshme…."

  Jo vetem qe Lukreci e beri kete pershkrim 2000 vite me pare, por doreshkrimi i tij arriti te mbijetoj renien e perandorise romake, djegien, vjedhjen dhe shkaterrimin e librarive shume te rralla. Arriti te mbijetoj njemije vite ne arkivat e ftohte te manastireve mesjetare ku krimbat gerryes, persekutimi, asgjesimi ishin gjera te zakonshme, deri sa perfundoi te ekzistonin jo me shume se 3 kopje ne gjithe boten. Gjithesesi, kjo nuk e pengoi qe "Mbi natyren e gjerave" te behej nje nga esete me radikale dhe te diskutuara te periudhes se pas-rilindjes, e preferuara e Machiavelli, Montaigne, Thomas More dhe Thomas Jefferson.

  Permbledhur nga
  http://www.npr.org/blogs/krulwich/20...modern-mystery
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 20-09-2011 mė 00:35
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 2. #2
  Enraged Maska e Scion
  Anėtarėsuar
  22-07-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  2,344
  Faleminderit
  39
  45 falenderime nė 39 postime
  WOW

  qe levizin ne menyre te ērregullt ne hapesire, si copezat e pluhurit ne rrezen e diellit, duke u perplasur, bashkangjitur, formuar struktura komplekse, shperbere perseri, ne nje proēes papushim krijimi dhe shkaterrimi.
  Nese ky liber, ashtu sic pretendohet te jete i vertete athere na lind e drejta te supozojme se ky person ka ditur/ka patur dijeni qe nga ligjet e termodinamikes e deri tek fisioni/fusioni berthamor ketu e 2000 vite perpara!

  Interesante
  What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Shume interesante,
  ndoshta ky robi nuk ka patur ndonje dije te mirefillte shkencore por me te degjuar do e kete patur si kulture te pergjithshme nga te tjeret dhe i ka shpjeguar me fjalet e veta sic do bente sejcili prej nesh po te shkruante dicka rreth natyres si e kuptojme neve sot.

  Nuk eshte aspak e re qe dikur njerezit (ose grupe te caktuara) kane patur dije te thelle shkencore mbi natyren dhe ligjet e saj.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-08-2011
  Postime
  147
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Lukreci eshte nje nder personalitetet e artit romak,por ajo ese mbeshtetet mjaft te Demokriti ndaj me duket se ska shume gjera per tu habitur aty.

 5. #5
  IT Professionals Maska e Sirius
  Anėtarėsuar
  13-11-2002
  Vendndodhja
  Geneve
  Postime
  593
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Nuk munde te beje nje pershkrim te tille pa pasur nje bagazh leximi te mirfillt e sidomos para 2000 viteve, ka mundur ti bie ne dore ndonje liber sekret nga civilizime te lashta te cilin e ka rushkrujte ne gjuhen e kohes.

  Si hipotez te dyte mendoj se ka pas kontakte me jashte dicka si Nicola Tesla (qofte permes endrrave apo permes kontaktit fizik), nese eshte kjo e dyta asgje spaska bere cka ka mundur te beje.
  Nothing comes from nothing

 6. #6
  Manitu Maska e kiniku
  Anėtarėsuar
  08-07-2005
  Vendndodhja
  Mos tė na vijė cudi se cdo frymor nga vete natyra priret tė kerkoj ushqim; Lukreci
  Postime
  870
  Faleminderit
  33
  12 falenderime nė 10 postime
  Libri ekziston edhe ne shqip.
  Where have all the good men gone
  & where are all the gods?

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Endless
  Anėtarėsuar
  17-08-2007
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  5,212
  Faleminderit
  0
  22 falenderime nė 17 postime
  gjitmone me ka intriguar ky emri ketij, Lukreci.

  nje tek pyetje kisha une, gjithmone ne baze te ketij shkrimi te sjell ketu, a ka gjasa qe njerezit qe kane jetuar ketu e 2000 vjet para te kene kuptu ndonje gje nga shkrimet e ketij? se jo per gje, po edhe une personalisht, nje person me bagazh mesatar (tani edhe cik qefin vetes do ja bejem ne ), i epokes se teknologjis dhe epokes qe njerezit pak a shume kane filluar i dine te tera, e kam pak te veshtire t'ja ndjek shkrimin.
  Without deviation from the norm, progress is not possible

 8. #8
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime nė 159 postime
  Citim Postuar mė parė nga Scion Lexo Postimin
  WOW  Nese ky liber, ashtu sic pretendohet te jete i vertete athere na lind e drejta te supozojme se ky person ka ditur/ka patur dijeni qe nga ligjet e termodinamikes e deri tek fisioni/fusioni berthamor ketu e 2000 vite perpara!

  Interesante
  Duket sikur shkenca ne keto kohe, s'ka bere gje tjeter, veēse ka provuar dicka te thene dy mije e ca vite me pare lol
  Po, shume interesante koha ne te cilen eshte formuluar si koncept dhe si ka mbijetuar doreshkrimi.
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Kanina
  Anėtarėsuar
  14-10-2010
  Postime
  553
  Faleminderit
  7
  10 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga shigjeta Lexo Postimin

  Teoria e hershme e atomit

  Ne pershkrimin e tij (duke mbledhur nga Demokriti dhe te dhenat e atehershme) Lukreci shprehet se universi eshte i perbere nga nje numer i pafund atomesh "…qe levizin ne menyre te ērregullt ne hapesire, si copezat e pluhurit ne rrezen e diellit, duke u perplasur, bashkangjitur, formuar struktura komplekse, shperbere perseri, ne nje proēes papushim krijimi dhe shkaterrimi. Asgje nuk i shpeton ketij proēesi. …Nuk ka nje plan te mbifuqishem apo artitekt hyjnor, as inteligjenc artificiale. Te gjithe, perfshire edhe speciet te cilave iu perkasim, jane zhvilluar ne hapesira shume te gjata kohore. Evolucioni eshte i rastesishem, mgjs kur behet fjale per gjerat e gjalla ka te beje me seleksionimin natyral, speciet qe arrijne te pershtaten dhe shumefishohen me sukses, ekzistojne te pakten per disa kohe. Ato specie, te cilat nuk pershtaten - zhduken shpejt. Por asgje - duke filluar qe nga speciet (pjese e se cilave jemi) deri tek planeti ku banojme apo dielli qe na ndriēon - nuk eshte e perjetshme…."
  ]
  nje pyetje kam une kjo pjesa ketu larte eshte mare dhe perkethyer vertet sipas origjinalit??!!!!! jo per gje por ketu jo vetem qe po flitet per teori shkencore te fundit si ajo mbi atomin dhe per evolucionin per planetin ku jetojme(dmth ne vone morem vesh qe toka ishte e rrumbullaket ndersa ky as e diskuton fare kete e ka mare si te mireqene rrumbullakesin e tokes) por edhe gjuha se si flitet dhe terminologjia dhe konceptet jane njelloj me kete moderne??!! nese seshte pikerisht keshtu kush ka info a ka mundesi te na sjelli ketu kete pjesen tamam sic eshte shkruar ne origjinal fjal per fjal?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kanina : 20-09-2011 mė 18:50

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-08-2011
  Postime
  147
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Libri nuk eshte ndonje liber i sapo zbuluar.
  Mund te them se eshte studiuar dhe ne letersine e shkolles se mesme te pergjithshme
  Ata qe kane studiuarantikitetin ne vit te pare mbase e kujtojne.

 11. #11
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime nė 159 postime
  Libri, jo qe nuk eshte i sapo zbuluar, por eshte dy mije e ca vite me pare i shkruar, ekziston ne disa gjuhe dhe mund ta lexosh tani edhe ne internet. Interesante eshte ekzistenca e koncepteve te tilla ne ate periudhe te historise se njerezimit, po keshtu edhe fakti si mbijetoi kjo ese deri ne 1417.

  Kanina historia e njerezimit nuk ka qene gjithmone "e ndritshme". Pyetjeve te tilla dhe te tjera, mund te gjejne pergjigje tek libri "Menjanimi" (The Swerve) nga Stephen Greenblatt
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 12. #12
  Enraged Maska e Scion
  Anėtarėsuar
  22-07-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  2,344
  Faleminderit
  39
  45 falenderime nė 39 postime
  Citim Postuar mė parė nga shigjeta Lexo Postimin
  Duket sikur shkenca ne keto kohe, s'ka bere gje tjeter, veēse ka provuar dicka te thene dy mije e ca vite me pare lol
  Po, shume interesante koha ne te cilen eshte formuluar si koncept dhe si ka mbijetuar doreshkrimi.
  Pak a shume po,

  Ne fakt, eshte nje thenie ne rrethet shkencore, ku thuhej se; ne rast se dijetaret e hershem do e kishin marre me seriozisht "Paradoksin e Zenos", relativitetin s'do e kishte zbuluar Einstein
  What can be asserted without evidence, can be dismissed without evidence

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •