Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-07-2011
    Postime
    3

    Cduhet bere...

    Pyetja ime eshte cduhet bere qe te mos kalosh ne orgazem vetem pas disa castesh marredhenie seksuale ose me qarte cduhet bere qe orgazma te vije pas 30 min marredhenie ?

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e hot_prinz
    Anėtarėsuar
    29-05-2007
    Vendndodhja
    Frankfurt
    Postime
    9,878
    - Gjate aktit seksual, mashkulli para se t'ejakuloje ndrro pozicionin, ritmin, kjo mund zgjatet Pa kufi, aq Sa lejo kondicioni.
    tempus fugit, amor manet in aeternum corde

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anėtarėsuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005
    Cka eshte ejakulimi i hershem?

    paraqet arritjen e shpejt te orgazmes gjat aktit seksual.Kjo me se shumti atakon meshkujt dhe supozohet se 30% te tyre kan kete "problem"

    Ne baze te statistikave 3/4 e meshkujve ejakulojn ne kohe 2-3 minuta pas penetrimit,dhe se si ejakulim i hersesh njesohet nese ejakulon para kohes prej 2 min prej momentit te penetrimit.

    Shkaktaret

    mendohet se natyra psikologjike eshte arsyeja me e shpesht e problemit,edhe pse ne tersi nuk eshte e vertetuar.Eshte vrejtur se anksioziteti (frika,trema) gjate aktit seksual shkakton edhe impotencen edhe ejakulimin e hershem ,shpesh tejndjeshmeria e penisit,si dhe muskulatura pubike e dobesuar jane faktoret qe munden me qen shkak .

    ejakulimi primar i parakoheshem

    Kur mashkulli asnjehere nuk ka pas maradhenje seksuale me pare.Jo stabiliteti emotiv,karakteristik te keta persona,si dhe masturbimi i hershem ne femijeri mund te jen shkak ne kete rast.Ne kete situat me se shumti ndihmon psikoterapia.


    ejakulimi sekundar i hershem

    ne kete rast me se shpeshti kemi te bejem me "friken nga akti" qe me se shumti lidhet me mossiguri ne maskulizmin e vet, ose ne deshiren e tepruar per te dhene nje impresion te mire ke femra ne krevat.Shpesh mashkulli nga frika se nuk do mund te arrij orgazmen e shpejton ate dhe perfundon shpejt.Stres edhe ketu njesohet si faktori kyq.


    Tretman

    Sherimi nga ejakulimi i hershem ka spekter te gjere te veprimit,psikoterapia,relaksimi nga stresi,perdorimi i kremave anestetik per uljen e tejndjeshmerise se penisit,ushtrimeve si dhe ne ca raste edhe antidepresiv.

    teknikat e ushtrimit

    nisu-ndalu

    aplikimi i ketij ushtrimit gradualisht "edukon penisin" per vetkontroll,si dhe marrje fryme thell gjat fazave te pauzes.

    teknika e presionit

    me gishtin e madh dhe gishtrin tregues shtypja pergjat gjith trupit te penisit dmth ne gjdo pike te tij mundet,por me se shumti efekt ne rrenje te penisit ne drejtim te uretres.Kjo ule rreflexin e tejndjeshmerise si dhe ule presionin e penisit,kjo perseritet pas afersisht 3-4 penetrimeve.

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-07-2011
    Postime
    3
    Ju Faleminderit per pergjigjet e dhena

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e davidd
    Anėtarėsuar
    02-09-2009
    Postime
    2,016
    Citim Postuar mė parė nga infodua Lexo Postimin
    Pyetja ime eshte cduhet bere qe te mos kalosh ne orgazem vetem pas disa castesh marredhenie seksuale ose me qarte cduhet bere qe orgazma te vije pas 30 min marredhenie ?
    ne fillim po spate qen ne lidhje me nje femer, meshkujt vijn shpejt, kshu jam dhe une ne fillim po spata pat sex per nje perjudhe kohe. me sa di une pjesa me e madhe e meshkujve ose 80 % e meshkujve shkojne aty ke 3-5-10-15-20 minuta ne sex, pervec nje shenje qe ka stamina qe quhet capricorn apo briciapi, qe shkon 1 ore minimumi deri ne 10 ore sex pa ndaluar. une jam vet capricorn dhe me e shumta qe une kam pas sex ne 24 ore ka qen 20 ore sex.

  6. #6
    ***VIP***
    Anėtarėsuar
    26-08-2008
    Postime
    800
    Hahaha; po te lexosh postimet e disave ketu; te gjithe shqiptaret hamshora dalin. Nejse keta zgjasin me ore neper endrra e me duar. Te jemi realist shumica ka mundesi zgjasin 10- 20 min. Ne raste festash edhe 30 min pa marr viager e kam fjalen. Prape keta qe zgjsin me ore "ma thote mendja jane adoleshente e flasin kot" nuk ka shume rendesi koha por intensiteti dhe pasioni ne akt. Mund te zgjasesh me ore po po qe si puna e breshkes; partnerja ska per te arrit kurre ne orgazem. Me mire jepi 20 min te paharrueshme dhe ke per te pa.
    Dihet qe femrave u duhet me shume kohe per te arritur orgazem semeshkujt keshtu qe eshte shume e rendesishme qe te behen "lojra seksuale", ferkime etj qe femra te jete afer orgazmes kur te filloni.
    Moderator, e di vet ti...

  7. #7
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar mė parė nga infodua Lexo Postimin
    Pyetja ime eshte cduhet bere qe te mos kalosh ne orgazem vetem pas disa castesh marredhenie seksuale ose me qarte cduhet bere qe orgazma te vije pas 30 min marredhenie ?
    Ejakulimi i parakohshem eshte problem psikologjik i cili ndodh tek meshkujt te cilet nuk kane vetebesimin e duhur se mund te kenaqin partneren e tyre.
    Zgjidhja qe une sugjeroj eshte ushtrimi i lojrave seksuale disa minuta perpara marredhenies seksuale.
    Kjo te lejon qe te jesh me konfident me partneren tende dhe rrjedhimisht dhe ejakulimi do jete me i vonshem.
    Pershendetje!
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Pushi
    Anėtarėsuar
    20-12-2007
    Postime
    159
    Citim Postuar mė parė nga infodua Lexo Postimin
    Pyetja ime eshte cduhet bere qe te mos kalosh ne orgazem vetem pas disa castesh marredhenie seksuale ose me qarte cduhet bere qe orgazma te vije pas 30 min marredhenie ?
    Ndoshta nuk i pergjigjem krejtesisht pyejes tende sepse ka plot eksperte ne forum qe te kane dhene pergjgje , por di te te them qe ndryshe nga cmendojne meshkujt, te rezistosh gjithmone gjate nuk eshte gjithmone e deshirueshme per femren, madje kur meshkujt zgjasin gjithmone gjate, behet pak si "turn off" per femren. Me rendesi ka frekuenca se sa gjatesia e 1 akti te vetem.

    Idealja per nje femer do te ishte: hajde shpejt heren e pare (se i tregon qe je shume i joshur) por zgjate disi heret e tjera. Jo me shume se 20-25 minuta, ndryshe behet e lodhshme.
    Pra nqs e ke problem qe vjen shpejt, ska problem, heren e dyte, te trete e keshtu me radhe brenda nates do vish gjithmone e me me vonese

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •