Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 59 prej 59
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    smth .. baba im eshte nga veriu e mamaja nga jugu por korentin e kan paguar kokerr me kokerr gjat gjithe kohrave..e deri me tani qe llafosemi..
    dhe mos-paguesit jan dhe nga veriu dhe nga jugu dhe nga qendra e mesme.. pra mos ja fut kot..

    edhe se e kemi paguar nuku pame ndonje lehtesi ne asnje kohe..
    nje dizaj kish harruar im ate ta paguaj.. e kjo vonese zgjati vetem 2 dit dhe erdhi tekniku e ja preu me darë kabllin e korentit..
    komshiu jone qe ka ndertuar magaze e ville ne oborr te pallatit ka hedhur kabblin ne shtylle te pallatit e merr korent per 7 pal qejfe e ne cdo cep te viles se tij shkelqejn nat e dit llambatinat..kur thon beratasit..
    pra ai nuku pagon.. se babai im kur conet te bej shu.rren naten ecen ne erresire qe te mos ndez dritat qe te mos i vijne shume pagesa.. e rrezohet.. kurse komshiu qe eshte dhe nga jugu e nga veriu e me shume nga selim roz miu.. i mban nat e dit ndezur prozhektoret qe ja ndricojne oborrin ku merzejne nja 7 mercedesa e bemevera..

    pra atij nuku guxojne ti vene faturistet ne dere.. kurse njerzve te urte u shkojne e u bertasin e kabllin u a plasin.. e faturat u a rrasin.. dhe per korentin qe harxhon matrapazi..

    nje qeveri serioze.. me grushtin e saj te hekurt.. duhet matrapazve tu a marre nje me një.. kurse te rregullteve.. tu a lehtesoje.. si shenj respekti per korrektesen e tyre ..

    ore benseven..

    pse je cuditur ti..

    ke pare ti ndonji here qe brari te mos ket shkruar gjera brilante..

    uaa..

    hajde ben seven hajde..

  2. #42
    Citim Postuar më parë nga shigjeta Lexo Postimin
    Behet fjale para se sa sistemi i shperndarjes se energjise te privatizohej dhe jo per faturat me pas. Arsyeja eshte bere me se e qarte "borxhi është kontraktuar në atë periudhë kur ndihma ekonomike dhe pensionet kanë qenë shumë më të ulëta se sot" - Ky eshte borxh qe i detyrohet shtetit dhe jo kompanive private, pra nuk eshte nje incentiv per te mos paguar faturat ne te ardhmen, kompania e shperndarjes tashme eshte privatizuar. Sigurisht kush do perfitoj, do paraqesi dokumentat dhe faturat e nevojshme. Familje quhet edhe nje person/pensionist i vetem.

    Gjithashtu eshte nje ligj qe ndihmon ne kalimin e ekonomine nga informale ne formale, hap shume i rendesishem per zhvillimin e ekonomise. Po keshtu do ndihmoj ne nje rregjistrim me te sakte te pronesise.
    Ky ligj nuk perfshin subjektet ne hetim.

    Shqiperia nuk eshte as i pari apo i vetmi vend qe ben amnisti/falje te taksave. USA jo pak kohe me pare beri amnisti (dhe nderkohe vazhdon nje tjeter), pas mareveshjes me Zvicren, per te bere te ditura llogarite e amerikaneve ne bankat zviceriane dhe qe kapnin shume kolosale te taksave te papaguara.

    http://www.stepjournal.org/news/news..._offshore.aspx
    Se kur eshte kontraktuar borxhi nuk ka shume rendesi. Pensionet mund te kene qene te uleta, por kane qene te uleta si per ate pensionistin qe i ka paguar fatuarat, ashtu edhe per ate qe nuk i ka paguar faturat. Ndersa ai qe i ka paguar ka sakrifikuar nga ane te tjera, ai qe s'ka paguar se ka care koken fare, dhe tani i falet. Pra del budalla ai qe u tregua i rregullt megjithese merrte te njejtin pension.

    Kjo nuk ka aspak lidhje me kalimin e ekonomise nga formale ne informale. Se kam une nje borxh 1 milion lek nuk do te thote se ka informalitete. Borxhet dihen se sa jane, kush i ka etj etj.

    Lajmi qe ke sjelle ka te beje me amnisti/falje te taksave, kurse ketu po flitet per borxhe apo mospagim faturash. Megjithate le te ndiqet i njejti shembull si te ai lajm dhe tu ofrohet nje afat ku mund ti paguajne borxhet me ulje meqe jane shuma te medha duke llogaritur dhe interesin qe eshte shtuar dhe gjoba qe mund te kete per vonesat. Por jo te falen komplet, pa i vene fare para pergjegjesise ata qe e dine qe duhet te paguanin por se kane care koken.

  3. #43
    United States of Albania Maska e USA NR1
    Anëtarësuar
    18-01-2010
    Vendndodhja
    KU
    Postime
    5,430
    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    Humanizem per post personal mbase. Dardha e ka bishtin prapa.
    Dhe ketu ne USa nuk te fal shteti sic bene ne Shqiperi. Ketu duhet te besh aplikim per ndihme.Do cosh 100 dokumenta qe vertetojne qe je nen nivelin e jeteses pa te fali ngrohjen shteti, dhe nuk ta fal fare jo. Te bie te paguash nje pjese te vogel. P.sh nga $400-500 ne muaj qe mund te vije fatura ne dimer mund te paguash $50 apo pak me shume.
    Babi im s'ka lene fature pa paguar. Do i them mos e vrit mendjen shume ketej e tutje se sa te jete gjalle Sala e ke te paguar faturen. Mendon Sala per ty.
    haha ishalla edhe nga nje makine ja blen Sala
    e di se rryma cdokund paguhet, po le te behet i pari shtet Shqiperia me human
    psh.ne shtetet e jashtme paguhen edhe banesat per ata qe kane nivelin e jetes me te ulet qe jane papunesi apo invalide...

    Pershendetje e Rrespektuara mia@

  4. #44
    Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
    Anëtarësuar
    09-09-2007
    Postime
    3,698
    Citim Postuar më parë nga shigjeta Lexo Postimin
    ...

    Shqiperia nuk eshte as i pari apo i vetmi vend qe ben amnisti/falje te taksave. USA jo pak kohe me pare beri amnisti (dhe nderkohe vazhdon nje tjeter), pas mareveshjes me Zvicren, per te bere te ditura llogarite e amerikaneve ne bankat zviceriane dhe qe kapnin shume kolosale te taksave te papaguara.

    http://www.stepjournal.org/news/news..._offshore.aspx
    Eja paralele, ec meridiane.

    Shigjeta, krahasimi me SHBA (sindrom i marrezise se madheshtise se shtirur) ketu eshte krejt i pavend dhe aspak perkues.

    Pagesa e rrymes (per nevoja shtepiake apo korporative) nuk eshte takse, as edhe toll. Ti e blen energjine elektrike - nuk paguan, je debitor.

    Taksa nuk blihet, ajo vendoset - nuk paguan, te marrin lacke e placke, se shteti e ze leprin me karroce.

    Rasti konkret qe flasim eshte teresisht per qellime propagandistiko-konfuziteti, dhe vecanerisht ne funksion te zgjedhjeve te radhes.

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
    Anëtarësuar
    25-01-2004
    Vendndodhja
    Larg vendlindjes i pa shpi..
    Postime
    4,220
    Shumë gjest i mirë i qeveris!


    Ata që nuk kan mundesi me e pagu atë borgj që ju ka mbledh ja ka fal! Kjo duhet me u përshëndet dhe përkrah nga të gjithë ju se ka dikush që ja mendon për buk mi lan ato lek e jo me pagu gjithë atë rrym që ju ka bo!

    Bravo Berisha!

    Shqiptar i vertet!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Nice_Boy : 29-03-2011 më 19:58
    Më gënjeu pasuria, jeta vrap më iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka në dhe të huaj do të vdes..

  6. #46
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga USA NR1 Lexo Postimin
    haha ishalla edhe nga nje makine ja blen Sala
    e di se rryma cdokund paguhet, po le te behet i pari shtet Shqiperia me human
    psh.ne shtetet e jashtme paguhen edhe banesat per ata qe kane nivelin e jetes me te ulet qe jane papunesi apo invalide...

    Pershendetje e Rrespektuara mia@
    Nuk ta paguan shteti aq kollaj jo. Mesa di une ketu ka plot familje Shqiptare qe kane aplikuar ne shtet dhe nuk ju eshte aprovuar. Te nxjerrin nje mije yckla. Vetem ca familje nga Kosova qe kane nga 6 kalamaj kane perfituar. Te tjeret se paguan nje muaj dy muaj te nxjerr pronari i banese perjashta ose ta marrin shtepine nese e ke blere me banke. Shteti te ofron shelter. Jane ndertesa per njerezit qe flejne rrugeve. Ofrojne nga nje krevat per te fjetur naten aty ne kolektiv me te tjeret, e nje pjate gjelle per te ngrene. Nuk te fal njeri aq kollaj, jo.

    Nuk jam kundra humanizmit por beje ne menyre te tille qe shtresa tjeter te mos ndihet e ofenduar dhe e zhgenjyer. Nuk besoj se te 270.000 familjet qe u eshte falur kane qene te gjithe vertet ne nivel ekstrem varferie. Njoh plot qe jane dhe e kane heq kotheren femijeve nga goja dhe kane paguar. Sinqerishrt mendoj se ky veprim do kete pasoja negative. Po i bind Shqiptaret qe del me i fituar kur nuk zbaton detyrat e tua si qytetare. Do shtohet numri i familjeve qe nuk do e paguajne energjine. Pse ta paguajne kur mund tu falet?
    Respekte dhe per ty.
    Feelings change - memories don't.

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e beni33
    Anëtarësuar
    27-04-2008
    Postime
    4,230
    mendoj se berisha ka ber nje veprim shum te mir dhe tash duhet te fillojn te baguajn n ga zero ata qe kishin fatura te pa paguara

  8. #48
    i/e regjistruar Maska e beni33
    Anëtarësuar
    27-04-2008
    Postime
    4,230
    ne kosove duhet te ndiqen nje veprim i till sepse ne kosove ka familje qe i ka mbi 6000 euro borgj fjalen e kam per ato familje qe skan as kend ne pun para mendoni si mund ti paguaj kjo familje kto para

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga beni33 Lexo Postimin
    mendoj se berisha ka ber nje veprim shum te mir dhe tash duhet te fillojn te baguajn n ga zero ata qe kishin fatura te pa paguara
    E keqja eshte se kjo lloj falje eshte hera e dyte qe ndodh ne prag fushate. Njerezit e keqkuptojne humanizmin nese mund te quhet I tille.Kur u falen njehere thone falen prape, dhe ashtu ndodhi. Nuk eshte cudi qe mot te behen300000 apo me shume familje qe nuk do e paguajne energjine.
    Feelings change - memories don't.

  10. #50
    Citim Postuar më parë nga beni33 Lexo Postimin
    ne kosove duhet te ndiqen nje veprim i till sepse ne kosove ka familje qe i ka mbi 6000 euro borgj fjalen e kam per ato familje qe skan as kend ne pun para mendoni si mund ti paguaj kjo familje kto para
    Te rritet ndihma financiare per keto familje qe jane ne te njejten gjendje. Se ka dhe familje te tjera qe jetojne me te njejtat te ardhura por mundohen te jene te drejte me shtetin dhe paguajne faturat.

    Me falje te tilla te borxheve u thuhet bravo vetem atyre qe nuk kane bere asnje tentative apo sakrifice per te paguar faturat. Nese rrit ndihmen financiare, atehere po, eshte ndihme per te gjithe ata qe jane ne kushte te veshtira.

  11. #51
    i/e regjistruar Maska e Besoja
    Anëtarësuar
    24-07-2008
    Vendndodhja
    Prrenjas, Shqiperi
    Postime
    3,260
    Edhe sikur ta pranojmë se diku kanë ndodhur këto falje,kjo nuk më lidh apo më zgjidh gjë mua,taksapaguesin e rregullt.Është hera e dytë që falet energjia elektrike dhe më vjen keq për një gjë.Më së shumti,kanë përfituar ata që jo se nuk kanë patur me çfarë ta paguajnë por nuk kanë dashur.Një pjesë e vogël janë fukarenj që megjithëmënd nuk kanë patur ta paguajnë.Me këtë gjest,pa ndarë se kush ka abuzuar dhe kush nuk ka patur mundësi,unë si pagues i rregullt,nuk ndjehem mirë fare dhe kjo është njësoj si pasuria që u nda.Përfituan një pjesë dhe të gjithë e dimë që nuk ju takonte atyre e tëra!!!

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e OO7
    Anëtarësuar
    07-12-2004
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    3,823
    Dmth ne po pagujm edhe per ata qe spagujn.
    Po jo faturat ti fali ky por edhe gocen ta japi falas tek te gjithe, prap ska me fitu ket radhe.

  13. #53
    -
    Anëtarësuar
    21-01-2009
    Vendndodhja
    -
    Postime
    2,081
    Vallaj me ate surrat qe ka ajo s`ia vlen as falas. Po mos i fut Sales ide te rrezikshme se nxorri Ciljeten dhe Ingridin...dhe s`keni per te marre as voten e Edit pastaj
    -

  14. #54
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Kjo eshte 'batuta' , cudia e rradhes se 'bemave' te tij pseudo-humanitare. Ne c'vend botes falen keto idera briliante-mos-pagues- te energjise qe perdor? E gjithe bota, ne keshtu rastesh ka alternativa te tjera qe quhen- Payments plan, qe shqip do te thote, shteti duhet te ofroj programe per keto familje qe Jane me low income,te ardhura te pakta, plane ku te paguajne me plane mujore me te ulta, po kurrsesi te FALEN. Prandaj nuk zhvillohet ekonomia atje , se Maloku vjen me idera 'briliante te padegjuara' aka idera te cmendura.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  15. #55
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anëtarësuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Sa mirë do të ishte për portofolet boshe të shumë 'qytetarëve' nqs zgjedhjet do të zhvilloheshin çdo vit, eh...
    Elegance is an attitude.

  16. #56
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Ai me keto po blen votat e fukarenjeve.
    Po tashti nga sot asnje shqiptar mos te paguaj asnje fature.
    Tia lene Berishes ti paguaj me parate e piramidave dhe naftes.
    Ndryshuar për herë të fundit nga iliria e para : 30-03-2011 më 15:10
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  17. #57
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Mire eshte te ndihmosh popullin, kjo nuk diskutohet.
    Çka me intereson mue eshte ajo se si ka mundesi qe kryeministri te veprojne keshtu?
    Kush ja jep ketij kete te drejte?
    Qellimi eshte i qarte, por cilat jane pasojat? Cili eshte mesazhi? Me leket e KESH-it te blejne votat!

    A duhet ne te ardhmen ti paguajme faturat,a por do presim te na i falin?

    MOS PGUANI FATURAT, NA I PAGUAN SALIU.
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  18. #58
    Ne lidhje me faljen e detyrimeve te energjise elektrike, artikulli hapes i temes i ka sqaruar qarte diferencat dhe pikat qe trajton. Ka rendesi periudha per te cilen flitet pasi vendos nje kufizim kohor dhe eshte per ata qe nuk kane arritur t'i paguajne faturat ne periudhen kur shperndarja e energjise ka qene shteterore, pra nje borxh/pagese qe i detyrohet shtetit. Pensionistet vertet kane te ardhura me te pakta, por edhe pensionistet kane diferencim midis tyre. Nuk mund te thuash psh qe nje inxhinjer ne pension ka akumuluar te njejten "mireqenie" dhe te njejtin pension, si dikush ne fshat. Po keshtu ndihma ekonomike nga shteti per kategori te ndryshme, nuk ka qene ajo qe eshte tani. Duke qene edhe njehere qe keto borxhe i detyrohen shtetit, shteti zgjedh forma te ndryshme per te aplikuar ndihma ndaj qytetareve. Dicka e tille nuk mund te perseritet, pasi kompania eshte privatizuar.

    Si shembull, per kthimin e ekonomise nga informale ne formale dhe per te permendur politikat qe ndjek nje shtet per menaxhimet e ekonomise, nuk eshte per te krahasuar ekonomine shqiptare me ate amerikane, italiane, gjermane, irlandeze etj vende qe i kane bere amnistite fiskale. Taksat jane nje detyrim ndaj shtetit. A eshte e drejte qe dikush me te ardhura te pakta ose mesatare i paguan rregullisht, por nje i pasur i transferon leket jashte per t'i shmangur taksat?! Gjithesesi, shteti ka gjetur nje menyre, nepermjet amnistise, te rregjistroj me mire te ardhurat e ketyre njerezve, qe do paguajne detyrime/taksa me te sakta ne te ardhmen.
    Mos shkruaj gjë kur je me nerva, sepse, ndërsa plaga e gjuhës është më e keqe se e shpatës, mendo ç’ka mund të jetë ajo e pendës

  19. #59
    Citim Postuar më parë nga shigjeta Lexo Postimin
    Ne lidhje me faljen e detyrimeve te energjise elektrike, artikulli hapes i temes i ka sqaruar qarte diferencat dhe pikat qe trajton. Ka rendesi periudha per te cilen flitet pasi vendos nje kufizim kohor dhe eshte per ata qe nuk kane arritur t'i paguajne faturat ne periudhen kur shperndarja e energjise ka qene shteterore, pra nje borxh/pagese qe i detyrohet shtetit. Pensionistet vertet kane te ardhura me te pakta, por edhe pensionistet kane diferencim midis tyre. Nuk mund te thuash psh qe nje inxhinjer ne pension ka akumuluar te njejten "mireqenie" dhe te njejtin pension, si dikush ne fshat. Po keshtu ndihma ekonomike nga shteti per kategori te ndryshme, nuk ka qene ajo qe eshte tani. Duke qene edhe njehere qe keto borxhe i detyrohen shtetit, shteti zgjedh forma te ndryshme per te aplikuar ndihma ndaj qytetareve. Dicka e tille nuk mund te perseritet, pasi kompania eshte privatizuar.

    Si shembull, per kthimin e ekonomise nga informale ne formale dhe per te permendur politikat qe ndjek nje shtet per menaxhimet e ekonomise, nuk eshte per te krahasuar ekonomine shqiptare me ate amerikane, italiane, gjermane, irlandeze etj vende qe i kane bere amnistite fiskale. Taksat jane nje detyrim ndaj shtetit. A eshte e drejte qe dikush me te ardhura te pakta ose mesatare i paguan rregullisht, por nje i pasur i transferon leket jashte per t'i shmangur taksat?! Gjithesesi, shteti ka gjetur nje menyre, nepermjet amnistise, te rregjistroj me mire te ardhurat e ketyre njerezve, qe do paguajne detyrime/taksa me te sakta ne te ardhmen.
    Eshte shume e vertete qe "pensionistet vertet kane te ardhura me te pakta, por edhe pensionistet kane diferencim midis tyre. Nuk mund te thuash psh qe nje inxhinjer ne pension ka akumuluar te njejten "mireqenie" dhe te njejtin pension, si dikush ne fshat. Po keshtu ndihma ekonomike nga shteti per kategori te ndryshme, nuk ka qene ajo qe eshte tani. "

    Por puna eshte qe kur kemi dy pensioniste, qe kane qene inxhinjere, dhe njeri ka paguar faturat dhe tjetri nuk i ka paguar, atehere del qe ai qe i ka paguar ka qene budalla. Pra sido qe ti ndash ti pensionistet e ata qe marrin ndhma financiare, ne cdo grupim ka qe kane paguar e ka te tjere qe nuk kane paguar. Per cdo person qe nuk ka paguar faturat, mund te gjesh nje tjeter qe i ka paguar dhe qe eshte ne gjendje te njejte financiare. Pra eshte dhe faktori se sa i pergjegjshem eshte nje njeri me detyrimet ndaj shtetit.

    Me e drejta do ishte qe tu jepej nje pension shtese, apo dy apo tre te gjitheve. Dhe atyre qe kan borxhe tu mbahej dhe te perdorej drejt borxhit qe kane. Keshtu po eshte e barabarte per te gjithe, pasi ndihmohen te gjithe njesoj, dhe jo vetem ata qe nuk kane paguar.

    Shigjeta, sa Ameriken pastaj, te varferit nuk paguajne fare taksa madje dhe ata te shtreses mesatare, paguajne shume pas. Vetem te pasurit paguajne.

    Amnistia qe ata kane ofruar eshte qe mos i denojne, po akoma duhet te paguanin nje pjese te borxheve. Dhe une nuk po them ti fusim ne burg ata pensionistet qe kane borxhe. Por tu falet interesi, tu falen gjobat per vonesat, tu behet ulje nese i paguajne njeheresh, etj. etj.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Qyfyre : 04-04-2011 më 10:35

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •