Close
Faqja 9 prej 23 FillimFillim ... 789101119 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 180 prej 449
 1. #161
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime
  Ata q Kosovs ia dhan veten

  Ata e ditn, se nj popull sht historikisht i pjekur kur sht i gatshm t bj sakrifica q pashmangshm i krkojn qllimet e larta si jan liria e pavarsia.
  N qndrimin ndaj dshmorve t kombit, ndaj UK-s, ndaj lufts s saj lirimtare, dshmohet dika m e rndsishme se interesat e ndryshme t prtashme politike: dshmohet botkuptimi liridashs, karakteri dhe dinjiteti historik i populli shqiptar

  Shkruan: Rexhep Qosja

  Para tet vitesh n Prekaz t Drenics ngjau nj bm tepr tragjike, por shum madhshtore: pr lirin dhe nderin ton u flijua lavdishm nj familje: familja e Shaban Jasharit. Me kt akademi po e prkujtojm kt familje monument, e cila, me madhshtin e saj vetflijuese sht unike jo vetm n historin shqiptare, po edhe n historin evropiane. Po prkujtojm Adem Jasharin, i cili me UK-n e ndrroi prgjithmon historin e Kosovs. Po prkujtojm dshmort dhe gjith t rnt t cilve ua dim varret dhe t cilve varret ende nuk ua dim. Me kt akademi po nderojm familjart e tyre, q jan ktu dhe familjart e tyre,q nuk jan ktu. Me kt akademi po nderojm t gjith pjestart e UK-s. Kosova sht gjithnj e m afr dits s pavarsis pr t ciln dhan jetn ata q po prkujtojm; dhe, sa m shum po i afrohemi ksaj dite aq m e lavdishme dhe m madhshtore bhet sakrifica e tyre. Kjo pavarsi do t jet sovrane sepse sovrane e bri gjaku i atyre q u flijuan pr t. Adem Jashari, antart e grupit t tij nismtar, t gjith pjestart e UK-s, si t ishin t msuar prej historis dhe prej Perndis, e kuptuan astin historik dhe ditn duhet t bhet. Kur kapn armt, ata nuk bn llogari, kurrfar llogarie, as politike, as jopolitike. Ata nuk menduan si menduan shum t tjer q nuk u nisn n rrugn e tyre. Ata nuk menduan: do t shptoj a do t vritem! Do t m dal m mir kshtu a ndryshe! Do t kryej a sdo t kryej fakultet! Do t bhem a sdo t bhem profesor, magjistr, doktor shkence! Do t krijoj a sdo t krijoj karrier para lufts a pas lufts! Do t bhem a sdo t bhem drejtor, deputet, ministr, kryeministr a kryetar!
  Jo.
  Ata e patn t qart nj gj: Kosova nuk mund t lirohet me fjal, me kumtesa, me deklarata, me konferenca, me bisedime n Beograd a n Prishtin q bheshin ather; me vetura, me shkuarje-ardhje, me pritje e prcjellje. Ata e morn nj vendim: t luftojn pr Kosovn dhe, n qoft se lirin dhe pavarsin e saj nuk do t presin ti gzojn, do t ket kush ti gzoj: do ti gzoj populli q ua dha jetn.
  Ata nuk filozofojn pr politikn, as pr diplomacin, sepse ata e ndjejn nj t vrtet q tradita ua ka br pjes t identitetit shpirtror: e ndjejn t vrtetn se pr lirin duhen t bra e jo vetm fjal. Ata e ditn, sepse kt ua msuan ata q kan mbajtur tirqi e qylaf e q dikush po i prqesh sot, se nj popull sht historikisht i pjekur kur sht i gatshm t bj sakrifica q pashmangshm i krkojn qllimet e larta si jan liria e pavarsia. Ata e ditn se shpresa dhe besimi, se politika, pa veprim, pa t bra, pr nj popull t shtypur e t persekutuar, pr nj popull t pushtuar, si ishte populli shqiptar n Kosov dhe n Jugosllavi prgjithsisht, sht mashtrim i Zotit dhe i popullit, q mund tia lejojn vetes vetm ata q prej mashtrimit jetojn. Ata e ditn se fitorja, m n fund, kurr nuk i takon vetm t fortit, aq m pak vetm atij q ska t drejt, por t guximshmit dhe atij q ka t drejt; se disa mijra q mbrojn t drejtn pr t jetuar t lir, q bjn luft t drejt, jan m t fort se dhjetra-mijra q bjn luft pushtuese. Ata e ditn se kshillave politike gjithmon duhet tu besohet m pak sesa sjelljeve t kshilldhnsve t cilt, hert m t shpeshta, t kshillojn duke pasur parasysh interesat e veta e jo tuat. Ata, prandaj, nuk ishin t gatshm t pranojn kshillat e diplomatve t huaj e t dgjuesve t tyre vendor, q ishin kundr do qndrese vepruese. Si mund t quheshin t sinqerta kto kshilla q jepeshin prej atyre q krejt historin e kan luftra: mbrojtse, lirimtare, pushtuese dhe kolonizuese!
  Por, ata e ditn njkohsisht se popujt e mdhenj q t kshillojn pr durim t pafund, nnshtrues, jo vetm se nuk i mojn, por i shprfillin pafund ata popuj q sbjn asgj m shum sesa t luten pr lirin q u takon. T gjitha luftrat lirimtare i kan dshmort dhe historiant e tyre, por edhe armiqt, kundrshtart dhe shprfillsit e tyre. Shembuj pr kt ka te t gjith popujt historik e edhe n historin ton. Edhe sot mund t bindemi se grupe politike q e kan kundrshtuar UK-n nuk jan kthyer ende n ithtar t saj! Disa njerz t politiks vazhdojn ta ndrtojn karriern mbi gjakun e dshmorve, por as emrat e tyre e as emrin e UK-s nuk e shqiptojn ende. E shumllojshme sht kjo bot politike dhe intelektuale, kurse n jetn ton, si edhe n jetn e gjith popujve, prplasen interesa t ndryshme kundrshtimore. N kt prplasje viktimat e para jan: e Drejta dhe e Vrteta.
  Pas m shum se gjasht vitesh sht miratuar ligji pr dshmort, veterant dhe invalidt e lufts. Me kt ligj sigurohen t drejta t tyre dhe t familjarve t tyre, por me kt ligj nuk sigurohet edhe e vrteta pr lvizjen kombtare dhe luftn lirimtare. T vrtetat shkencore nuk sigurohen me ligje, natyrisht. Tekste t ndryshme shkollore, historishkrimi dhe publicistika jon pr lvizjen ton kombtare, pr 15 vitet e saj t fundit, pr luftn lirimtare jan prplot gjysm t vrteta, t pavrteta dhe gnjeshtra partiake.
  Si t mos jen?
  Disa nga institucionet tona shkencore, Akademia jon e Shkencave dhe e Arteve, fatkeqsisht, vazhdojn t jen institucione partiake dhe t partishme. Ato edhe m tej i falen zrit t partis m par se zrit t s vrtets dhe t s drejts. T shpresojm se kshtu nuk do t jet gjat. Kto dit kryetari i Kosovs e bri at q sht dashur t bhet para tet, para shtat, para gjasht vjetsh: e vizitoi Shtpin monument t familjes Jasharaj, e vizitoi tokn ku u vu themeli i pavarsis s Kosovs. Dhe, kshtu, u b ajo q n krye t hers sht dashur t bhet: mbi interesa partiake u vu e drejta dhe u vu interesi i Kosovs. Ky hap i pritur q bri kryetari i ri i Kosovs, Fatmir Sejdiu, premton q gjendja jonormale n Presidencn e Kosovs t kthehet shpejt n gjendje normale, q ky institucion, me simbole e me pun i partishm, i barrikaduar dhe i privatizuar, t bhet shpejt ka do t duhej t ishte: institucion demokratik, transparent, simbol i unitetit t shqiptarve dhe i afrimit t gjith qytetarve t Kosovs. E thash se Kosova po i afrohet dits s pavarsis, t besojm sovrane, por t shtoj se, sa m shum po i afrohemi ksaj dite, aq m i madh, bhet borxhi yn moral dhe atdhetar ndaj atyre q u flijuan pr t. Pos q t na lirojn ata u flijuan edhe q t na bashkojn, por t mos harrojm se njerzit mund t bashkohen vetm rreth t vrtets e jo rreth gnjeshtrs.
  Ta kryejm kt borxh ndaj tyre; ta kryejm ndershm kt vit kur m shum se kurr u than t pavrteta pr historin ton m t re. E, e vrteta q ua kemi borxh atyre sht fare e thjesht. Dhe, sht kjo. As Konferencn e Rambujes pr Kosovn; as ndrhyrjen e NATO-s n Kosov; as vendosjen e KFOR-it e t UNMIK-ut n Kosov; as bisedimet e filluara tashm pr statusin prfundimtar t Kosovs; as pavarsin e pashmangshme t Kosovs nuk i ka sjell politika e partive politike a aq m pak ajo politika partiake q ishte qoft edhe kundr protestave qytetare! Jo. Edhe Konferencn e Rambujes; edhe ndrhyrjen e NATO-s n Kosov; edhe vendosjen e KFOR-it e t UNMIK-ut n Kosov; edhe fillimin e bisedimeve pr statusin prfundimtar t Kosovs; edhe pavarsin e pashmangshme sovrane t Kosovs i ka sjell lufta e atyre q kujtojm e nderojm sot, lufta e UK-s. Kjo e vrtet, megjithat, nuk sht e gjith e vrteta q ua kemi borxh dshmorve dhe UK-s. E vrteta e plot do t ishte kjo: lufta e UK-s nuk sht e rndsishme vetm pr Kosovn ajo sht e rndsishme pr popullin shqiptar n prgjithsi. Mund t thuhet kshtu sepse me t, si mund t shihet edhe sot, jan krijuar kushtet historike q Kosova dhe Shqipria t zhvillohen si nj trsi, q populli shqiptar tani e tutje t funksionojn si nj komb modern, domethn si nj e tr.
  Po, ta prfundoj kt fjal.
  N qndrimin ndaj dshmorve t kombit, ndaj UK-s, ndaj lufts s saj lirimtare, dshmohet dika m e rndsishme se interesat e ndryshme t prtashme politike: dshmohet botkuptimi liridashs, karakteri dhe dinjiteti historik i populli shqiptar.
  Lavdi e prjetshme Adem Jasharit, pjestarve t rn t familjes Jashari, dhe t gjith dshmorve q kt botkuptim, kt karakter dhe kt dinjitet historik t popullit shqiptar i provuan lavdishm me jetn e tyre.

  (Fjal e mbajtur n Akademin kushtuar 8-vjetorit t rnies s Adem Jasharit)

 2. #162
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime
  Fjala e Kryetarit t Kosovs Fatmir Sejdiue n Akademi Prkujtimore n kujtim t figurs madhshtore t Komandantit Adem Jashari
  T nderuara familje t dshmorve
  E nderuara familje Jashari
  T nderuar prfaqsues t institucioneve vendore dhe ndrkombtare
  T nderuar prfaqsues t shkencs dhe t kulturs

  Zonja dhe zotrinj,

  Dita e Dshmorve sht dit kur prkujtojm me krenari jetn e atyre q u flijuan pr Kosovn prgjat udhtimit ton t shenjt pr liri dhe pavarsi.
  Ky udhtim sht i gjat. Puna, dija, djersa dhe gjaku q i jan blatuar liris dhe pavarsis solln lirin n mesin e vitit 1999. Kto duhet t sjellin njohjen e pavarsis s Kosovs n kt vit, n 2006 shin.
  Liria dhe pavarsia e Kosovs do t?u sjell paqen e prhershme t gjith pjestarve t kombit: atyre q kan shkuar n prjetsi dhe prehen n dheun e Kosovs pa e pas jetuar paqen mbi dh, por edhe vdektarve, bashkohanikve e pasardhsve t tyre. Adem Jasharit i themi t gjith Komandant Legjendar i UK s. Mund ti thoshim edhe Komandant Historik. Ai ra n altarin e liris para tet vjetsh, bashk me prindr e bij. U flijuan tre breza t nj familjeje, pr tu shkrir n nj: n prjetsi.
  Jan t shumt dshmort tan, jan bashk dshmort tan. Emrat e tyre jan tani n librat, n shkollat, n rrugt dhe n sheshet e Kosovs, ankend vendit ton. Por, mbi t gjitha jan n kujtesn ton, n kujtesn e kombit.
  Dita e Dshmorve sjell n mendjet tona jett e flijuara pr misionin e shenjt, pr lirin dhe pavarsin e Kosovs, pr lirin e gjith qytetarve t saj. Institucionet demokratike t vendit duhet ta shpiejn Kosovn drejt integrimeve euro atlantike. Kshtu prmbyllim misionin e madh, duke siguruar q vendi yn t gjendet n familjen e madhe t kombeve t lira, n gjirin e vet t natyrshm perndimor.
  Kemi ende shum pun prpara. Shpresojm t mos ket m nevoj pr sakrificn m sublime pr t?i kryer kto pun. Ne t gjith do t vm n shrbim t vendit ton dijen, punn e guximin pr ta uar n vend amanetin e dshmorve.
  Lavdi dshmorve t Kosovs!

  Prishtin, 6 mars 2OO6

 3. #163
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime
  Nga Manifestimi i perkujtimit t Epopes s UCK-s organizuar n Bruksel  Kete perkujtim te Epopes se UCK-se e organizuan veprimtare te Shoqatave te dalura nga lufta si dhe subjekte e shoqata te ndryshme qe veprojne ne Belgjike.

  Referat per Epopen e uk-se.

  Te nderuar vellezer dhe motra, te nderuara familje te deshmoreve,te nderuar bashkekombase,me lejoni qe ne emer te keshillit organizativ tju pershendes dhe njeherit tju uroj mirseardhje ne kete dite te dhembjes dhe te krenarise kombetare.

  Ne historin e njerzimit ,veshtir se gjendet nje popull i gjithe si ne shqiptaret, qe te ket luftuar kaq shume,qe te kete guxuar kaqe shume,qe te kete treguar kaqe trimeri e menquri, qe ti kete thyer te gjithe armiqte dhe te kete dala faqebardhe para historise,ta kete rrembyer fuqine me armet e tij,asnjehere ne luftra pushtuese dhe duke qene dohere ne aleance me te drejten,siq ishte edhe uk-ja me NATO-ne.

  Armiqe nga ma te egrit jane sulur ndaj nesh,me qellim te na shfarosin,jo vetem nga trojet tona etnike por edhe nga faqja e dheut.

  Synimi i te gjithe armiqve qe na u sulen ishte ta fshinin Atememdheun tone nga harta e Ballkanit ta coptonin dhe ta ndanin ndermjet veti.Por me kot.Ne luftuam e fituam.Ne ishim,jemi dhe do te jemi te pavdekkshem.

  Per keto qellime,armiq te shumte kane shkelur mbi token tone amtare ,romaket e Cezarit e te Marke Antonit,Osmanet,hordhit serbo-sllave qe nga Stefan Dushani,Karagjorgjeviqet e gjere te ato te Milloshevqeve etj.Por populli i yne u beri balle tere ketyre invaduesve,duke dale pas do pushtuesi me te bashkuar,me i perterire dhe me i vendosur per te mos ulur koken kurre perpara asekujt.

  Arkivat e kancelarive te huaja jane te mbushura me dokumente qe deshmojne per luften,trimerite sakrificat dhe aspiratat e ligjshme dhe te zjarrta te popullit tone,per te jetuar i lire dhe dinjitoz ne trojet e tij,trashegim prej te pareve.Por,keto arkiva nuk u hapen deri me sot.

  Te mbyllura mbeten arkivat:e Stambollit,Beogradit,Athines,Romes,Berlinit,Parizi t dhe te Londres.

  Por,ma mire m qarte se sa n shkresat e kancelarive te huaja,historija jone e madherishme eshte shkruar me djersen dhe gjakun e vete popullit ton liridashes.Ajo eshte kenduar dhe do te kendohet brez pas brezi,nga vete populli.

  Pak popuj ne Bote e paten fatin e shqiptareve,qe te gjitha ditet e motmotit ti kene Dite te dhembjes dhe te krenarise Kombetare.E tille eshte edhe dita e 5 marsit 1998.Kjo dite eshte pervjetori i nje Epopeje te histrise te lavdishme shqiptare te cilen ia dhuruan Komandanti legjendare Adem Jashari,Hamza,xha Shabani dhe shume antare te familjes Jashari dhe Haredinaj e tjera, qe luftuan heroikisht,per te mos vdekur kurre dhe per te realizuar aspiratat e popullit shqiptare qe shekuj me radhe ka luftuar per te qene i lire e sovrane ne trojet e veta.

  Pra pa hyre ne historin e mbi 2000.vjeqare te popullit shqiptar,por vetem nga historija prej Skenderbeut,ku 25 vite rreshte nen Udheheqjen dhe komanden e tije,populli shqiptare luftoi me nje Perandori shume te fuqishme qe ishte Turkija,pra ne saje te luftrave 5 shekullore te pa nderprera,ne saje te Rilindasve ku me programin e tyre organizuan Kuvendin e Lidhjes shqiptare te Prizerenit dhe kerkuan mevetesi nga okupatori,por nuk gjeten mbeshtetje dhe u detyruan te rifillojne me kryengritje te njepasnjishme,pra qereki i fundeshekullit te 19-te. dhe qereki i fillimshekullit te 20-te Ishin te ngarkuara me luftra te ashpra.

  Dhe ma ne funde Perandorija Turke kapitulloi dhe u detyrua te largohej,Por,Trojet shqiptare mbeten te okupuara dhe te coptuara nga shtetet shofeniste serbo-malazezo-greke,te perkrahura me marreveshje te mshefta e te hapura siqe ishte marreveshja e Shene Stefanit,Kongresi i Berlinit,Konferenca e Londres,Versajes,Parisit etj.

  Pra si pasoj e okupimit te eger nga shtetet shofeniste te lartpermendura dhe vendimet e pa drejta ne korriz te popullit shqiptare edhe gjate shekullit te kaluar edhe ne fillim te ketij shekulli lufta per liri nuk ka munguar,natyrisht populli shqiptare vazhdimisht eshte munduar qe me mjete paqsore ta zgjedhe eshtjen kombetare.Por duke mos pasur sukses vetm me keto mjete,atehere eshte detyruar te perdore edhe mjetet luftarake.Siqe ka thene Sami Frasheri,krahas diplomacis duhet mbushur edhe pushken plote.

  Keshtuqe edhe ushtrija lirimtare e kosoves uk)dhe ajo e Lugines se presheves(upmb)dhe ushtrija lirimtare Kombetare (uk),ne Luginen e vardarit kane lindur si domosdo e kohes pasiqe me mjete paqsore nuk u realizuan kerkesat e shqiptareve gjate protestave te viteve 1968,nuk u realizuan gjate protestave te viteve 1981,nuk u realizuan gjate protestave te viteve 1988-89-90.edhe pse ishin kerkesa minimale(Republike ne kuader te ishe Jugosllavise).Kurse pas suspendimit te autonomis te kushtetutes se vitit 1974,dhe pase vrasjeve e burgosjev te qindra e mijrave shqiptareve atehere kerkesat u shtuan dhe kerkohej shtete i pavarur,gje qe ishte ma reale dhe ma e drejte,per ate edhe u mbajte referendumi i popullit te kosoves ne vitin 1991-per shtet te pavarur dhe sovrane

  Pra edhe kjo kerkese nuk ishte maksimale,mirpo regjimi i Millosheviqit nuk ngopej me gjake shqiptari por filloi edhe ma tutje me tortura,vrasje,burgosje dhe ndjekje te intelektualve,te rinise,te veprimtarve qe ishin ma te vendosur per pavarsin e Kosoves etj.Dhe keshtu u detyruan ti leshojn vatrat shekullore diku 400.000-500.000,shqiptare deri ne vitin 1997.

  Pra te gjitha keto ngjarje historike,te gjitha perjetimet e popullit shqiptare gjate historise e ne veqanti, neve gjeneratave qe mbajme mende nga lufta e dyte Botrore e kendeje,atehere detyrimishte ushtrija lirimtare e kosoves u brumos dhe kete brumosje e fuqizuan edhe me shume protestat e nje(1)Tetorit te vitit 1997 organizuar nga univerziteti i Prishtines ne krye me te ndjerin,rektorin Ejup Statovcin,Albin Kurtin,Muhamet Mavraj,Bujar Dugollin etj.Dhe po ne ket vite doli ne skene UCK,me 28 NENTOR-1997.Ne varrimin e mesuesit Halit Gecit ku dora e gjakatarit serbe e vrau para nxensave te tije.

  Natyrisht se ushtrija lirimtare e kosoves nuk ka dalur spontanisht por ne menyr te organizuar dhe per ate dikushe ka merita te veqnta,por edhe obligime te veqanta,mirpo ne te gjithe shqiptaret duhet te jemi mirenjohes,se deshmoret nuk kan rene per nje levizje apo parti por per atedhe dhe kombe.Prandaj do tendence per pervetsim nga kushdo qofte eshte shkelje mbi gjakun e tyre kurse meritat apo trdhtite tja lame hisrorise sepse me perfundimin e Shekullit te 20-Me perfundimin e betejave ne Kosove,ne luginen e Vardarit,dhe te Presheves,ka perfunduar nje kapitull i historise,Por,te njejten kohe ka filluar kapitulli i dyte,sepse kemi hyre ne shekullin e 21-te.Dhe ne ende nuk kemi realizuar aspiratat e drejta te popullit shqiptar,per vetevendosje ku me do Rezolute te kombeve te bashkuara i takon do Populli.

  Pra ne ende nuk e kemi quar amanetin e deshmorve te te gjitha kohrave,por edhe te betejave te fundit qe ishin ne Kosove,lugine te Presheves dhe lugines se Vardarit.Se betimi eshte bere para Flamurit Kombetare.po citj: "Si pjestar i ushtrise lirimtare te Kosoves,betohem se do te luftoj per lirimin e tokave te pushtuara dhe bashkimin e tyre,do te jem perhere besnik,luftetar i denje i lirise,vigjilent,guximtare dhe i disiplinuar,i gatshem,qe ne do kohe,pa kursyer as jeten time te luftoj per ti mbrojtur interesat e shenjta te ATDHEUT.

  Nese shkeli kete betim,le te ndeshkohem me ligjet m te ashpra te luftes,dhe nese tradhtoj qofte i humbur gjaku im BETOHEM"

  Pra edhe ne kete pervjetor te dhembjes dhe te krenarise kombetare,familja Jashari dhe gjithe familjet e deshmoreve,do ti presin ballehapur vizitoret nga te gjitha viset shqiptare.Me kete rast,vetem familjet e deshmoreve,nuk e kan konsumuar te drejten e plote per tu krenuar me vepren heroike te bijve te tyre deshmore.

  Nje soj i vizitoreve te ketyre familjeve,perkunder dhembjes dhe mallit qe "ndiejne"per deshmoret,me plote te drejte jan te privuar nga e drejta per tu krenuar me vepren Madhore te tyre.Ngase,jo vetem se nuk e kan quar deri ne fund vepren per te cilen u flijuan deshmoret,jo vetem se lejojne qe te shkelet mbi gjakun e tyre,por edhe jane shendruar ne perfitues te luftes,duke e shfytzuar gjakun e deshmoreve dhe sakrificat sublime te popullit per interesat e tyre karrieriste,perfituese dhe skajshmerisht meskine.

  Rrofte EPOPEJA e UCK-se.

  Rrofte Populli Shqipetar.Lavdi Dshmoreve.


  Pregaditi:Bajram Selmanaj

  Aprovoi keshilli organizativ i Epopes se UCK-se.m 26 shkurte 2006-Bruksele.

 4. #164
  Perjashtuar Maska e Sabriu
  Antarsuar
  29-12-2005
  Postime
  1,421
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Prof.Dr.Fatmir sejdiu,sht nj dele politike si dhe disa t tjer t LDK-s,ku vet LDK,ja ka m tepr dme se sa dobi e lre m Kosova.Z.Fehmiu sht vetm nj LDK;ist ingj i but e batak.
  Kte do ta vrtrtoi koha.

 5. #165
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime
  Manifestimi gjithkombtar Epopeja e UK-s -
  --------------------------------------------------------------------
  HEROIZMI I JASHARAJVE U PERKUJTUA
  EDHE N GJERMANI
  -----------------------------------------------------------------------
  -PDK-s dega n Gjermani per t nderuar dhe kujtuar qendrsen heroike t Komandantit legjendar Adem Jashari,dhe Jasharajve,mbajti nj tubim madheshtor n Ingolstadt t Bavaris.

  Edhe pr kunder motit te ftoht ,dhe me bor q ishte 4-Marsi i ktij viti n Gjermani,nuk i ndaloi qindra bashkatdhetar,me Flamuj n dore,dhe ma fotografi t Komandantit legjendar Adem Jasharit,si dhe shum te veshur edhe me uniforme t UK-s,q t marrin pjes n Akademin Perkujtimore ,qe PDK-ja organizoi n Gjermani.
  Me himnin e Flamurit dhe me nje minut heshtje u nderua Komandanti legjendar Adem Jashari,Jasharajt dhe t gjith deshmort e Liris.
  -N kt tubim mor pjes ,ish ushtar dhe ushtare t UK-s,familjar t deshmorve,puntor,artist,si dhe shum aktivist dhe veprimtar t shtjes kombtare.
  Rreth 700-pjesmarres n ket tubim disa her nderpriten programin duke brohoritur UK..UK,si dhe ADEMJASHARI,ku te ben me dije si keshtu nderohet lufta e Jasharajve t cilt ndryshuan historin tet vjet m par,per ta shkruar nje histori t re dhe t lavdishme.
  N emer t PDK-s ,per Gjermani t pranishmit i pershendeti dhe i falenderoi per pjesmarrje masovike Ramadan Mexhuani ,sekretar i Partis.
  N vazhdim t manifestimit nj referat pr jetn dhe vepren e Jasharajve ,dhe dshmorve t liris e lexoi Ymer Lladrovci,kryetar i PDK-s n Gjermani,i cili me kt rast mes tjerash tha:
  Tet vjet m par n Prekaz jehoi krisma e armve t liris,krisma e armve te nj ushtrie t re qe u qujt UK-s.Tet vjet m par Komandanti i kesaj ushtrie ,legjendari Adem Jashari,iu kundervu nj makinerie gjakatare serbe,dhe flioi jten e tij dhe e gjith familja Jasharaj,duke u mbetur ne panteonin e pavdeksis.Dihet se gjithqka qe ka qen madhore dhe perjetsisht e ngulitur ne zonen operative te Drenics dhe ne strukturat ushtarake te UK-s ka lidhje me emrin e Adem Jasharit.N zemrn e qendress kosovare,n at Drenic t njohur tashm,familja e Jasharajve sht njera nga simbolet e qendress.por edhe Ademi ishte simbol i kesaj familjeje.Themelet e liris s Kosovs jan n Drenic ne Prekazin e Ahmet Delis t Tahir Mehes,dhe t familjes s Jasharajve.Prandaj duhet ta mbajm qendrimin e drejt e t guximsh ndaj UK-s, dhe te perkulemi pran varrit te Komandantit legjendar Adem Jasharit,dhe deshmorve te liris,qe na e sollen ket liri qe sot e gezon populli.
  Tubimin e pershendeti edhe veprimtari i eshtjes kombtare n diaspor z-Bedri Islami,i cili tha se:Trim si ADEM JASHARI,dhe familjeje si JASHARAJA nuk mund t vdesin.Ky sht fillimi i legjendes dhe n kt legjend Adem Jashari do t mbes prher ashtu siq e shkroi legjenden e tij,buzgaz,me uniformen e UK-s,ne trup dhe me armen ne dor.Nuk ka rrug tjetr pr t shkruar nj histori t qendress.
  Prekse ishte edhe pershendetja ne kt tubim e ish ushtares se UK-s,z-Bahtie Sejdiu-Bytyqi,e cila paraqiti evokime nga lufta e perbashket me Komandantin legjendar Adem Jashari,e cila shtoi se vetem keshtu te bashkuar do ta qojm ne vende amanetin e desmorve,dhe do ta nderojm luften e lavdishme te UK-s.
  Musafiret nga Holanda zonja Wilma dhe zotri Grigori Gubbinka,pershendeten te pranishmit,me fjalet se ne ju ndihmojme familjeve te farfra n Kosov,ju kemi ndertuar shtepi ,atyre te pa streh mbi kok,dhe marri femij per ti sheruar ne Holande nga smundjet te ndryshm,e .Pra misioni i tyre ishte humanitar ku nga te pranishmit u pershendet me duartrokitje frenetike si nje mik i mire i shqiptarve.
  Tubimin e pershendeti edhe Enver Shala ,ne emer te shoqates ,miqet e TMKS. Ai shtoi se Uk-ja ishte ushtri e cila u shendrru ne TMK,por edhe TMK-ja me Pavarsin e Kosoves,do te shendrrohet ne nje ushtri per ta mbrojtur Kosoven.
  U shfaq edhe nje program kulturoro artistik.ARTISTI I TEATRIT KOMBTAR NGA TIRANA zotri Ismail Hodo,recitoi poezi per ADEM Jasharin dhe Drenicen,per Flamurin dhe Kosoven.Grupi i valleve dhe i drames ZERI I ATDHEUT ,dhe grupi SHQIPONJATrecituan ,kenduan dhe vallzuan,t veshur me uniformen e Ushtris lirimtare te Kosoves,ku mahniten te pranishmin me pregaditjen e tyre shum te mir artistike.

  Kenge pas kende ,poezi pas poesie dhe pershendetje pas pershendejeve,u permbyll ky tubim madheshtor,ku Jasharajt u perkujtuan edhe ne Gjermani ,nen organizimin e PDK-s

  Zyra pr informim e PDK-s,Dega n Gjermani,zdhnsi i degs,Kadri Grvalla


  Marr nga:http://www.pdkgjermani.de/page1.html

 6. #166
  Perjashtuar Maska e Sabriu
  Antarsuar
  29-12-2005
  Postime
  1,421
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Adem Jashari sht figura m e ndritur dhe m e shanjt e gjith historis shqiptare mbarkombtare. A.Jasharit sht figur patriotike shqiptare e historike e ngritur n t vrteta historike dhe e pranuar nga t gjith shqiptart pa marr parasysh prkatsin fetare.Ka disa figura shqiptare t cilat mohen si historike t ngritura n baz t romantizmeve feudale shqiptaro- romake,pr t cilat edhe sot e ksaj dite shkruhen libra t rreme e kndohen kng.Ndra figura e Adem Jasharit sht e ngritur n baz t veprs historike t cilen e la pas i ndjeri,vepr kjo pr t ciln jan thurur e do t thuren kng lavdie,jan shkruar e do t shkruhen libra reale historike pr jet e mote deri sa t ekzistoin toka me njerz.

 7. #167
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Antarsuar
  30-12-2005
  Postime
  5,073
  Faleminderit
  5
  9 falenderime n 8 postime
  11 Marsi i pranverės sė kuqe nė Vėrri-Histori qė u shkrua me gjak nė luftėn e lavdishme tė UēK-sė

  Vėrrini, kjo pikė e gjakut nė gjeografinė e hartave tė historisė sė atdheut, ėshtė arena e tė gjitha luftrave dhe pėrpjekjeve qė i zhvilloi populli ynė nė kėto anė,gjatė shekullit qė shkoi, kundėr armikut dhe pushtuesit serbė.Kosova, qė tani mė kishte hyrė nė vitin e dytė tė vazhdimit tė luftės qlirimtare kundėr pushtuesit serbė, nė trupin e sajė Vėrrinin e kishte plotė pėrplotė plagė e gjakė nga luftrat qė u zhvilluan verėn e vjeshtėn e vitit `98-tė, pa djemtė mė tė mirė tė atdheut, si:Remzi Ademaj, Xhevat Berisha, Selajdin Berisha,Asim Berisha, Shefqet Berisha, Bekim Berisha, Alajdin Berisha, Naip Berisha, Shahadin Berisha, Ibrahim Osmanaj,Nehat Berisha, Agim Shala, Besim Shala, Avdi Shala, Fatmir Berisha,Tamil Shala, Milaim Thaqi, Refki Shala,Fejsali Hoti, Astret Poniku, Arsim Poniku, Nesim Krasniqi, Hasim Maliqaj,Beamir Memaj, Ylber Fanaj, Albrim Fanaj, Nexhat Fanaj,Muhamet Shemsedini, Xhymret Shemsedini, Sabri Maliqi.., tė cilėt dhanė gjithqka nga vetvehtja pėr atdheun dhe liriniė.Gjakut tė derdhur tė dėshmorėve nė Vėrri, ju bashkohet edhe gjaku i shumė martirėve tė kėsaj ane, qė nė mesin e tyre kishte edhe fėmijė, pleq e plaka, qė u flijuan nė votrat e tyre shekullore;Asllan Berisha, Izair Berisha, Bajram Thaqi, Mursel Halilaj, Skender Mehmedaj, Ogush Kryeziu, Qazim Poniku,Kadishe Berisha, Mergjan Shala,Myrvete Shala, Fatime Shala, Hate Shala, Xhemil Krasniqi, voglushi Arlind Kryeziu dhe Idriz Krasniqi. Por kullat e Vėrrinit nuk ishin mposhtur, prapė tymonin oxhaqet, prapė tymonin votrat, prapė frymonte jeta edhe gjatė dimrit tė ashpėr tė sharrit, dimrit tė luftės e tė rimėkėmbjes pėr ta marrė fuqinė pėr luftrat e reja, pėr pranverėn e kuqe tė Kosovės.  Lufta po vazhdonė
  Syrin e pranverės e paralajmėronin luleborėt qė po sa kishin filluar ti hapnin fletėt pėr ta thithur ngrohtėsin e rrezeve tė diellit.Ndėrsa kthimi e luftėtarėve tė lirisė (njėsisė speciale) nė Vėrri, paralajmėron shpresėn se atdheu ka djem qė i dalin zotė pėrherė, nė udhėtimin drejtė dritės.Pra, me urdhėr tė komandės sė zonės operative tė Pashtrikut (kom. Drinit) dhe komandės sė brigadės 125 tė UēK-sė (kom. Nehat Basha), nga Retia mė datėn 3 marsė, nė drejtim tė Vėrrinit, u nisė njėsia speciale e udhėhequr nga komandant Samidin Xhezairi – Hoxha, pėr tė arritur mė 4 marsė nė Gjeq (Jeshkovė), pra nė zonat mė tė dėmtuara nga betejat e mė parshme.Me vendosjen e luftėtarėve tė lirisė nė kėtė fshatė, nga familja e vetme qė ishte, ishte kėrkuar qė tė largohej nga fshati, sepse aty pritej njė luftė e ashpėr me okupatorin serbė,ndėrsa kėtė situatė vazhdimishtė e vėzhgonte edhe misioni i OSBE-sė me seli nė Prizren.Ishte pra ky fillimi i riorganizimit tė UēK-sė nė kėto anė, pas shumė betejave tė pėrgjakshme qė ishin zhvilluar mė herėt dhe pas rėnjes sė shumė udhėheqėsve dhe luftėtarėve tė UēK-sė nė Vėrri gjatė shtatorit tė `98-tės.Oxhaqet e kullave tė pa thyeshme i pritėn krahėhapur djalėrinė militante tė pushkėtarėve tė lirisė me luleborėt e para tė syrit tė pranverės sė Vėrrinit.Dhe orėt e historishme po rridhnin, bashkė me vrullin e lumenjėve nga bora e sharrit.

  Beteja
  Mėngjezi i 11 marsit, sapo kishte aguar, tufat e borės sė dimrit Vėrrinas, shkėlqenin nė dritėn e diellit qė sapo i kishte lėshuar rrezet pėr ti ngrohur filizat e pranverės qė po fillonte. Ndėrsa dita pėr luftėtarėt e lirisė, majėn e djalėrisė shqiptare, po fillonte jo vetėm me pėrditshmėrinė e rregullit ushtarak, por edhe me lajmin e Valbona Shalės (zana e maleve tė Vėrrinit), se njėsiti i motorizuar serbė ka depėrtuar nė fshatin Hoqė e qytetit dhe ėshtė pozicionuar nė drejtim tė Jeshkovės.Ndėrsa luftėtarėt e lirisė tė vendosur nė luftėn pėr qlirimin e atdheut, ngjeshėn armėt dhe morėn pozicionet pėr fillimin e luftės kundėr armikut shekullor serbė.Lufta tani mė kishte filluar, granatat serbe qė binin pa ndėrprerė nga tė gjitha drejtimet, pėr luftėtarėt e lirisė ishin sinjalė se kėmbėsoria armike po afrohej, prandaj pėr qdo momentė pritej fillimi i luftės ballė pėr ballė me armikun.Gjat kohės derisa forcat armike po granatonin, plagė tė rėnda merrė luftėtari i lirisė Ymredin Qengaj (baca Dinė).Granatimet serbe tė njėsitit tankist vinin nga drejtimi i fshatit Hoqė e qytetit, ndėrsa me Praga gjuhej nga Shtavat, ndėrsa me minahedhės tė kalibrit 80 dhe 120 mm, nga drejtimi i Malėsis sė Vėrrinit (ish Lybeqevė) dhe Kushtrimi (ish Billushė)Dhe po ashtu siq ishte parashikuar nga komandant Samidin Xhezairi, se armiku gjatė granatimeve, e shfrytėzonė mundėsinė pėr tė u afruar pozicioneve tė ushtarėve tė UēK-sė, ashtu edhe kishte ndodhur.Ushtria armike tani mė ishte afruar Jeshkovės, lufta qė zhvillohej ishte tepėr e ashpėr, luftė pėr jetė a vdekje.Por luftėtarėt e lirisė ishin tė pathyeshėm, nė mbrojtje tė pozicioneve dhe tė fshatit. Forcat tė armikut serbė qė kapnin numrin 3800 ushtarė dhe 270 mjete tė motorizuara tė angazhuara nė kėtė sulmė, u pėrballonin 51 luftėtarė tė njėsisė speciale tė Ushtris ēlirimtare tė Kosovės, tė armatosura kryesishtė me armatim tė lehtė.Luftė zhvillohej nga tė gjitha anėt qė e rrethonin Gjeq-in(ish Jeshkovėn) dhe gjatė kėsaj lufte ushtarėt e njėsisė speciale dėshmuan trimėri, guxim dhe vendosmėri tė pa shoqe nė luftė kundėr okupatorit, duke i sjellė edhe atijė humbje tė mėdha ushtarake. Dhe derisa po zhvillohej luftė shumė e ashpėr nė Gjeq (ish Jeshkovė), nė mes tė ushtarėve tė njėsisė speciale tė UēK-sė dhe armikut serbė,popullata civile e fshatrave Malėsi e Vėrrinit, e Kushtrimit dhe e Hoqės sė qytetit, mbahej nė rrethim tė plotė nga ushtria dhe policia serbe.Duke u kthyer gjithmonė nė vijėn e luftės, por nė pa mundėsi pėr ta pėrshkruar tė gjithė luftėn e 11 marsit `99, nė Gjeq, lufta kishte vazhduar deri nė orėt e mbrėmjes, pėr tė vazhduar mė pastajė edhe nė orėt e vona tė natės.Nė kėtė luftė tė pabarabartė numerikishtė dhe ushtarakishtė, nė altarin e lirisė, nė fushėn e nderit, atje ku pėrherė thėrret atdheu, sa herė qė rrezikohet liria, bienmreidin Qengaj(1959), Alajdin Xhezairi(1974). Bashkim Sukaj (1979), Hajdar Shala (1977), Feriz Susuri(1969), Hamit Thaqi (1970), Tahir Gashi (1977)Hysen Regjepi(1973), Skender Latifi(1970).

  Nėntė lulet e pranverės sė kuqe tė 11 marsit 1999, nė Vėrri

  Ishin pra kėta djem trima tė zgjedhur tė atdheut, qė idealin e lirisė dhe luftėn pėr tė, e kishin tė qelikosur nė shpirtė ndėr brezni, prandajė ora e madhe kombėtare i gjeti me pushkė nė dorė, duke i dalė zotė Kosovės pėr tė ja sjellė dritėn – lirinė.Dhe liria i thirri edhe nė Vėrrinin e betejave tė lavdishme tė luftės sė UēK-sė, pėr ta vazhduar amanetin e komandat; Petritit, Xhevatit, Selajdinit e sa, e sa luftėtarėve, qė i dha atdheu.Varrimi i nėntė luftėtarėve tė lirisė u bė nė Pagarushė me nderime tė larta ushtarake, ndėrsa ceremoninė mortore pėr dėshmorėt e Vėrrinit e patė hapur drejtori i drejtoris civile-publike tė zonės sė Pashtrikut;Dr.Sabaudin Cena, ndėrsa fjalėn pėrmortore e patė mbajtur Sadik Halitjaha, ndėrsa kujtime pėr dėshmorėt evokoi bashkėluftėtari i tyre; Basha, fjalėt e cilit do ti kujtojmė;Si mundė ta harrojmė trimėrin e komandant Hysenit, pastaj trimėrin e komandant Ilirit, apo zėrin e bukur karshi trimėrisė tė Feriz Susurit, kur me qifteli kėndonte kėngė pėr trimėri.E si mundė ta harrojmė trimin Tahir Gashi, atijė trimi tė pa shoqė, apo si mundė tė harrohet burrėria, urtėsia e njeriut plot elan pėr liri e Hamit Thaqit, trimi Skender, baci Din-Alajdini. Telegramė ngushllimi patė dėrguar komandanti i Sh.P. tė UēK-sė;Sylejman Selimi.Ndėrsa njėsia e nderit nėn komandėn e komandant Bashės, gjuajti tri herė tė shtėna nderi nė shenjė nderimi pėr dėshmorėt e Vėrrinit.Por beteja e Jeshkovės mė 11 mars, nuk kishte pėrfunduar me rėnjen e kėtyre nėntė luftėtarėve tė lirisė, po atė ditė pa gjurmė u zhdukėn;Ymer Shala nga Jeshkova (plisbardhi i Vėrrinit), Nuridin Shala, Ilmi Shala, Shahadin Gashi nga Kushtrimi, Regjep Buduri dhe Femi Shala nga Hoqa e qytetit, Musli Gashi nga Hatmagja, Faik Begaj nga Banja e Malishevės, Besnik Kastrati nga Dushanova, ndėrsa nė Malsi tė Vėrrinit, Bali Avdaj dhe Shemsedin Shala nga Kushtendili.

  Orėt e lirisė po numronin, do tė sjellė kėtu shėnimin e njė miku tim tė pendės (Q.Th),i cili po ato ditė tek e kishte parė njėrin nga tė rėnėt nė kėtė betejė, me sy qė e mbanin shikimin kah dielli, shkruanteiria ėshtė shumė afėr.  Deri nė fitore
  Amanetin duhet vazhduar, ora e historisė s`duhet ndalur, bjeshkėve tė Koretnikut po i rivinin djemt Vėrrinit, zjarri i luftės ndezur duhej mbajtuar, deri nė fitore.Vėrrinit po i rikthehej luftėtari i pa epur o lirisė Zafir Berisha me shokė, pėr ta rivazhduar luftėn,amanetin e shokėve, sė bashku me Samidin Xhezairin-Hoxhėn, kundėr okupatorit serbė, deri nė fitore.Data shėnonte 14/15 marsin, nė kalendarė, Vėrrini ende po i numronte plagėt e betejės tė sapopėrfunduar.Dhe ditėt qė do tė rrjedhin, bashkė me betejat e njėpasnjėshme, do tė jenė edhe mė tė pėrgjakshme, por kėsaj radhe armiku serbė e mori goditjen e fundit, pėr tu larguar pėrfundimishtė nga Kosova.  Liria

  Dhe, 12 qershori `99 nė tokėn e Arbėrit e solli diellin e shumėpritur – lirinė, e solli gjaku i djemve dhe vajzave, mė tė mirė tė atdheut, bijtė mė tė mirė tė orės sė madhe kombėtare, ushtarėt e Ushtrisė ēlirimtare tė Kosovės dhe alenca e Nato-s.  Gėzim Ajgeraj, Mars 2002.

 8. #168
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime
  Pa luftn lirimtare t popullit shqiptar nuk do t kishte ndrhyrje t NATO-s, e as lirim t Kosovs

  N kuadr t shnimit t Dits s lirimit t Sknderajt, n Marin sht pruruar Memoriali i Lufts s UK-s, ku jan skalitur emrat e t gjith dshmorve t lufts.
  Zbulimin e memorialit e bn ish-udhheqsi politik i Ushtris lirimtare t Kosovs, tani kryetar i Partis Demokratike t Kosovs z.Hashim Thai, kryefamiljari i Familjes heroike Jashari, bac Rifat Jashari dhe drejtues t zonave operative t ish-UK-s.

  Duke folur para t pranishmve t shumt, q ishin mbledhur n Marin t Sknderajt, ish-zdhnsi i Ushtris lirimtare t Kosovs, tani sekretar i prgjithshm i Partis Demokratike t Kosovs z.Jakup Krasniqi, theksoi:

  Ky monument n kt kodrin t Marins sht vepr e pushtetit vendor, e pushtetit q ka dal nga gjaku dhe vota juaj, nga miqt dhe dashamirt tan, q q din dhe don ta vlersojn vlern ton kombtare, flijimin biblik pr lirin, flijimin e Jasharve legjendar, n krye me legjendarin Adem Jashari.

  Ish-antari i Drejtoris Politike t UK-s me tej i rikujtoi t pranishmit se: Pa Jashart, pa komandantin legjendar, nuk do t kishte Ushtri lirimtare t Kosovs. Pa flijimin biblik t Jasharve pr lirin nuk do t kishte mobilizim t kombit pr luftn lirimtare. Pa luftn lirimtare t popullit shqiptar nuk do t kishte ndrhyrje t NATO-s, edhe pr pasoj nuk do t kishte largim nga Kosova t forcave armike, e as lirim t Kosovs. Jeta n Kosov nuk do t kishte kt kuptim, as kt prmas t dinjitetit, t zhvillimit dhe t prparimit.

  Sekretari i prgjithshm i PDK-s z.Jakup Krasniqi duke iu drejtuar qytetrve n manifestimin e prurimit t Monumentit t Liris n Marin t Sknderajt, u shpreh:
  Ky monument i financuar nga nj donator, mik i vendit dhe i popullit ton, nga pushtetit vendor, do ti flet cilitdo q hyn dhe del nga Sknderaj, pr Epokn e UK-s, pr epokn e komandantit legjendar, pr familjen, q mobilizoi gjith popullin n luftn pr liri, q mobilizoi NATO-n dhe shtetet q e prbjn at, m par dhe m shum s ata politikan vendor q thirreshin n votn e qytetarve dhe q do t duhej ta drejtonin vendin n luftn lirimtare dhe kt se bn kurr. Drejtuesit nuk i munguan as popullit e as Ushtris lirimtare t Kosovs. Lufta lirimtare, lirimi ndodhi, por jo pa mimin pr liri.

  Z.Jakup Krasniqi vazhdoi adresimin e tij n Marin duke thn se: ky monument ku jan skalitur emrat e gjith dshmorve t Ushtris lirimtare t Kosovs do tu flet brezave pr rrugn e vshtir t lavdis, npr t ciln ecn pararendsit e tyre, pr t ardhur te liria, pr t ardhur ktu ku jemi sot, pr t ardhur t njohja ndrkombtare e shtetit t pavarur dhe sovran t Kosovs.

  N fund, njri prej drejtuesve t Partis Demokratike t Kosovs z.Jakup Krasniqi u shpreh i bindur se pavarsia pr Kosovn ka ndodhur para 7 vjetsh, n qershorin e vitit 1999, ndrsa pr bashksin ndrkombtare kjo do t ndodh s shpejti.

  Do t ndodh se sbn ndryshe. Gjaku i liris nuk lejon fat tjetr pr Kosovn dhe popullin e saj. Do t ndodh kjo se demokraci do t thot respektim i vullnetit t shumics, e vullneti minimal i shumics s qytetarve t Kosovs sht Kosova, shtet i pavarur dhe sovran, me flamurin e saj n Organizatn e Kombeve t Bashkuara theksoi Krasniqi.

 9. #169
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime
  Me rastin e shtat vjetorit t Operacionit “Shigjeta” dhe pes vjetorit t betejave t UK-s n Maqedoni, flet ish-eprori i UK-s, UPMB-s dhe UK-s n Maqedoni Ibrahim Shaqiri  ADRESA U E UK -s N PERNDIM ISHTE LVIZJA POPULLORE E KOSOVS  Bisedn e zhvilloi:Sheradin Berisha  Ibrahim Shaqiri ka lindur m 18.02.1965 n fshatin Llojan t Kumanovs. Shkolln fillore e kreu n vendlindje ,ndrsa shkolln e mesme ushtarake t aviacionit luftarak i kreu n Rajllovac t Sarajevs dhe n Batajnic t Beogradit. Pas prfundimit t akademis z.Shaqiri transferohet n komandn e korpusit t V-t n Zagreb .Gjat qndrimit n Zagreb, me sukses kreu kursin gjasht mujor t aerologjis. N tetor 1985 transferohet n Prevllak t Herceg-Novit, n nj qendr ushtarake ku kryheshin prova me armatimet m t reja. N kt qendr z.Shaqiri kryen nj kurs tjetr prej 18 muajsh pr aerologji t lart me radio-sonda dhe radar. Pas shprthimi t lufts n Kroaci(1991) ai trhiqet nga radht e AJ-s dhe kthehet n vendlindje. Pr shkak se qndrimi i z.Shaqiri n Kumanov ishte i pasigurt, n shtator 1992 pas shum peripecive, s bashku me familjen e tij emigron n Gjermani. Gjat qndrimit n Gjermani, z.Shaqiri ka dhn kontribut t veant n financimin e lufts lirimtare n Kosov dhe n viset tjera shqiptare n “Lugin t Preshevs” dhe n Maqedoni. Si ushtarak, n prill 1999 do ti bashkohet radhve t UK-s, dhe merr pjes aktive n strvitjen fiziko-taktike t ushtarve pr operacionin e koduar”Shigjeta” n Pashtrik, ndrsa n vitin 2000/2001 kyet n UPMB dhe n radht e UK-s n Maqedoni.

  ZIK: z.Shaqiri, pas largimit nga radht e AJ-s pr shkaqe sigurie ju emigruat n Gjermani…?

  Shaqiri:Pas largimit nga radht AJ-s, n shtator 1992 emigrova n Gjermani. Bra nj krkes pr strehim politik dhe pas nj kohe autoritetet gjermane ma pranuan kt status. Ndrkoh, ndoqa nj kurs intensiv(6 mujor) t gjuhs gjermane dhe m pastaj kalova nga objektet e refugjatve, n nj banes private dhe kshtu fillova nj jet krejtsisht normale. Nga qershori 1995 kalova me banim n qytetin Regensburg dhe aty u punsova si shofer i kamionit.

  Me kalimin e kohs u njoha me shum shqiptar t profesioneve t ndryshme. Asokohe, aty ku banoja, vepronte LDK-ja dhe UNIKOMB-i dhe kisha oferta pr tu kyur n kto parti, por meq nuk shihja veprime konkrete t tyre nuk u antarsova, ndonse kisha kontakte t rregullta me aktivist t shumt. Duke e ditur situatn npr t ciln po kalonte Kosova dhe viset tjera shqiptare n Maqedoni dhe n Kosovn Lindore,(sot po i themi ”Lugina e Preshevs”), gjat takimeve t rastit me aktivist t ndryshm pata preferuar q t bhet evidentimi dhe kontaktimi me eprort shqiptar kudo q ishin..., pr ti br prgatitjet e para profesionale pr situata lufte. Mirpo, prgjigjja ishte gjithnj e njejt, se :”... ka koh dhe i kemi njerzit q po merren me kt shtje!”  ZIK: Dihet mirfilli se n vitet 1994-1999 Ushtria lirimtare e Kosovs do t kryej dhjetra aksione guerile, kundr forcave policore e ushtarake serbe... se fundi(1998-99) prballen edhe frontalisht, ndrsa mrgata shqiptare ishte ajo q e financoi kt ushtri t lavdishme. Cili ishte angazhimi juaj n kt drejtim?

  Shaqiri:Dalja e Ushtris lirimtare t Kosovs n sken, me aksionet e veta guerile kundr forcave policore-ushtarake serbe si dhe lufta frontale lirimtare e vitit 1998-99, ndryshoi pr s mbari rrjedhat e organizimit n Gjermani. Organizata LPK kudo mbante takime me mrgimtar dhe grumbullonte mjete financiare pr UK-n, pr ka edhe kontributi im nuk ka munguar n kt drejtim. Pr m tepr, un si epror nuk bja m gjum t qet, madje as q kisha vullnet pr pun...Tashm krkoja ti gjeja rrugt pr tju bashkuar radhve t UK-s.  ZIK: Si e gjete kt rrug...?

  Shaqiri:Shum leht. Adresa e UK-s ishte LPK-ja dhe fondi i saj “Vendlindja Thrret”.

  Nj dit rash n kontakt me veprimtarin e LPK-s Fatmir Gega dhe e ftova t vij n banesn time. Fatmiri erdhi s bashku me nj koleg tjetr dhe pasi ua dorzova mjetet financiare q i kisha ndar pr UK-n, gjat biseds ju shpreha gatishmrin time pr tju bashkuar edhe fizikisht radhve t UK-s. Ky vendim imi meq u mirprit nga ata, pas tri ditsh mi krijuan mundsit pr tu nisur n frontet e lufts,kah Shqipria.  ZIK: Dhe, cili ishte itinerari juaj n kt mision lirimtar?

  Shaqiri:M 8 prill 1999 nga Regensburgu mua dhe Burim Osmanajn (nj i ri vullnetar), veprimtart e LPK-s na drguan n qendrn mobilizuese n Nyrnberg. Nga Nyrnbergu(ku takuam shum vullnetar t tjer) n mnyr t organizuar me autobusa udhtuam npr Itali dhe nga Bari me anije zbarkuam n skelen e Durrsit, n Shqipri. N Durrs u vendosm n restorantin ”Drenica”, i cili shrbente si qendr e vullnetarve t UK-s, q vinin pareshtur nga t gjitha shtetet e perndimit. N kt qendr rekrutuese kemi plotsuar nga nj formular me t dhnat personale dhe gjat dits jemi informuar pr zhvillimet luftarake t UK-s n Kosov... N mbrmje me dy autobus kemi udhtuar pr n Kuks dhe aty shtabi i UK-s na shprndau npr disa reparte ushtarake. Mua me nj grup vullnetarsh na caktuan t shkojm n repartin e Helshanit (n Has), ku si prgjegjs ishte kolonel Maliq Doi.  ZIK: Sa ushtar kishte ky repart dhe cili ishte stafi komandues i tij?

  Shaqiri: Po, n Helshan ishin mbi 700 ushtar, t vendosur n dy objekte banimi, jo sa duhet t rregulluara, por me kalimin e kohs u krijuan kushte m t mira. Pas shpalljes s mobilizimit t prgjithshm nga SHP i UK-s... u shtua numri i ushtarve dhe i reparteve ushtarake, prandaj ato dit n repartin ton erdhn edhe katr epror t UK-s, si: Bilall Syla, Shaban Musliu, Ilir Daka, Ibr Elezi dhe Bashkim Lladrovci. Ndrkoh, n kt repart satfit komanues do ti bashkohen edhe pes epror t ushtris shqiptare, si: kolonel Spiro Butka, kolonel Arqileu dhe togert: Driton Durmishaj ,Agim Sallaku dhe Ermir Begaj.  ZIK:Po, far detyrash kishit ju?

  Shaqiri:Un, fillimisht kryeja detyrat e nj ushtari, si gjith ushtart tjer dhe pr komandant kisha eprorin Ibr Elezi. Mirpo nj dit rastsisht komandant Elezi m pyeti nga vija dhe far profesioni kam dhe kur i tregova se vij nga Kumanova dhe me profesion jam ushtarak, ai m tha se duhet t lajmrohem n shtab. N mbrmje u paraqita n shatorren ku ishte vendosur shtabi dhe pasi u intervistova nga eprori Shaban Musliu, u emrova komandant i nj kompanie dhe me kt rast u bra edhe antar i shtabit.  ZIK: far strvitjesh ushtarake kryheshin n Helshan?

  Shaqiri:N repartin ton kryheshin intensivisht: strvitjet taktike, sulmi dhe mbrojtja n frontin e lufts, lvizja e ushtarit n fush betej, zrja e pritave armikut, kalimi npr fushat e minuara etj. Kto prgatitje ushtarake ndikonin q morali i ushtarve t jet i lart pr luft.  ZIK:Derisa n Helshan...bheshin kto strvitje t rregullta, n Koshare kishte shprthyer fronti pr thyerjen e kufirit shqiptaro-shqiptar. A keni drguar ushtar n frontin e Koshares?

  Shaqiri: Po, ndonse Fronti i Koshares(q me urdhr t SHP t UK-s, kishte shprthyer n javn e dyt t prillit), ishte pjes e gjith operacionit ushtarak t UK-s q zhvillohej prgjat vijs kufitare, n gjysmn e dyt t prillit me vendim t komands son, n kt front jan drguar mbi 200 ushtar t prgatitur e t pajisur mir pr luft.  ZIK:Dhe, pastaj si u zhvilluan ngjarjet n zonn tuaj?

  Shaqiri:Meqense pr do dit shtohej numri i vullnetarve, q vinin nga vende t ndryshme t bots, n fundi t prillit nga Helshani mbi 600 ushtar u transferuan n qendrn e Akademis Ushtarake - Sknderbeu n ”Feken”. Atje kushtet pr strvitje ishin shum m t mira. N kt qendr ushtarake kemi vazhduar me ushtrime taktike dhe kemi ndrtuar nj infrastruktur profesionale ushtarake t UK-s dhe n kt drejtim kontribut t veant kan dhn stafi i komands s ksaj akademie, n krye me komandant Flamur Skarparlliun dhe kolonel Adriatikun.  ZIK:Dihet mirfilli se Brigada juaj ishte bartse e frontit t lufts n Pashtrik,q SHP i UK-s e kishte koduar si Operacioni “Shigjeta”.

  A mund t na thoni, se kur marshuat pr Pashtrik dhe si u zhvilluan luftimet e ktij operacioni?

  Shaqiri:N maj t vitit 1999 me urdhr t shtabit, dy batalione t brigads son marshuan pr n Frontin e Pashtrikut, ndrsa batalioni i tret ka shkuar n frontin e Koshares. Marshimi pr n Pashtrik ishte i vshtir, pr shkak t peshs me paisje ushtarake q kishim n shpin (30 kg) si dhe terrenit t vshtir kodrinor... mirpo fal prgatitjeve fizike dhe moralit t lart, t gjitha i prballuam. Me t arritur n zonn e luftimeve n Pashtrik, menjher filluam prgatitjen e terrenit (hapjen e transheve, llogoreve ...) pr dislokimin e brigads, ndonse atje gjetm disa njsi ushtarake si dhe Batalionin “Atlantiku”.

  N operacionin “Shigjeta” pr gjat tr vijs sulmuese n Pashtrik u zhvilluan luftime t prgjakshme dhe intensiteti m i madhe i luftimeve ishte n fund t majit dhe fillim t qershorit 1999, kur njsit tona arritn t deprtonin n thellsi t pozicioneve serbe. Forcat serbe ndrkoh kan sjell prforcime t reja dhe kan prdorur tr arsenalin e armatimit t rnd pr ta prballuar sulmin ton.  ZIK: Ku ishin t pozicionuara njsit e Brigads suaj dhe si i prballuat kundrsulmet e armikut?

  Shaqiri: Kundrsulmet e forcave serbe i prballuam me sukses, fal moralit t lart t ushtarve tan dhe angazhimit maksimal t eprorve t Brigads n krye me komandantin Bilall Syla, i cili vazhdimisht ishte n pozicionet e para, ku zhvilloheshin luftimet. Brigada jon operonte n maj t Pashtrikut, n nj teren mjaft t vshtir dhe mbulonte 2 deri n 3 km t vijs s frontit, ndrsa n krahun e djatht dhe t majt t njsive tona, operonin njsi tjera t UK-s me drejtime t caktuara taktike, nga shtabi i operacionit “Shigjeta”. Vlen t theksohet se gjat ktij operacioni nga Brigada jon ran dshmor 4 ushtar, ndrsa u plagosn rreth 20 t tjer.  ZIK:Kur prfundoj operacioni” Shigjeta” n Pashtrik dhe far ndodhi pastaj ?!

  Shaqiri: Luftimet n Pashtrik kan prfunduar menjher pas nnshkrimit t marrveshjes s Kumanovs ( 09.06.1999) dhe, kah mesi i qershorit me urdhr t shtabit t operacionit”Shigjeta” t gjitha njsit e Brigads kan marshuar n drejtim t Kosovs dhe pas nj rrugtimi t gjat npr bjeshkt e Pashtrikut, kemi arritur n nj fshat t Hasit. Aty, kemi qndruar nj nat dhe t nesrmen t gjith ushtart jan urdhruar t shkojn npr zonat operative t UK-s prej nga vinin ata, ndrsa ne eprort udhtuam pr n Drenic, ku patm nj takim me stafin e SHP t UK-s. Pas ktij takimi, meq nuk kisha pretendime t vazhdoj jetn ushtarake, m 21 qershor 1999, bra nj krkes pr demobilizim pran Shtabit t Prgjithshm dhe u ktheva n Gjermani, tek familja ime.  ZIK: Pas kthimit n Gjermani, me far aktiviteti u mort dhe si u kyqet n radht e UPMB-s ?

  Shaqiri: Pas kthimit tim n Gjermani me mirkuptim t shefit t firms ku punoja ma hert, vazhdova punn si shofer. Dhe punova deri n momentin kur plasi lufta n Kosovn lindore n “Lugin t Preshevs”, t udhhequr nga UPMB-ja. Pr t financuar kt ushtri, n Gjermani dhe gjithandej npr shtetet perndimore, LPK-ja formoj kshillat pr financimin e UPMB-s, n krye me atdhetarin e devotshm Haser Maliqi. Nj kshill t ktij fondi e themeluam edhe n Regensburg. Pas nj kohe, un shpreha gatishmrin q ti bashkohem edhe fizikisht radhve t UPMB-s dhe me ndihmn e Haserit n janar t vitit 2001 nga Munihu udhtova pr n Shkup. Pr tu futur n zonn ku kontrollohej nga UPMB-ja kam kaluar n Kosov dhe prej Gjilanit jam futur n Konul, ku kam takuar komandant Hixhin dhe Komandant Vullnetin me t cilt pastaj kam shkuar n fshatin Dobrosin. Aty jam sistemuar n shtabin e UPMB-s dhe gjat tr kohs kam punuar s bashku me komandant Danin .  ZIK: Si ishte organizimi i UPMB-s n Dobrosin... dhe me far detyrash u ngarkuat nga shtabi?

  Shaqiri: Po organizimi ishte shum i mir, pr faktin se n UPMB ishin radhitur tashm djemt m t mir, q kishin fituar prvoj luftarake n Kosov. Nga shtabi u narkova q t merrem me strvitjen fizike dhe taktike-ushtarake t ushtarve si dhe me hapjen e pozicioneve t reja n pozitat strategjike t UPMB-s. At koh jemi prballur thuaja se pr do dit me forcat ushtarake serbe dhe me kt rast vlen t prmenden luftimet e prgjakshme n kodrn e Lluanit.  ZIK:z.Shaqiri, akoma pa prfunduar lufta n “Lugin t Preshevs”, n Tanush u paraqit Ushtria lirimtare Kombtare, si e prjetuat kt ngjarje?

  Shaqiri:Thn t drejtn n at moment kur dgjova pr paraqitjen e UK-s n Tanush jam habitur, sepse ende nuk kishim prfunduar punn n “Lugin t Preshevs”. Mirpo m von do t msoja shkaqet e vrteta t fillimit t lufts n Maqedoni. Tani pr do dit vrisja mendjen pr zhvillimet luftarake n Maqedoni dhe kt gj e vrejti komandant Haxhija dhe nj dit m thot q t kaloj n Kumanov pr tju bashkuar radhve t UK-s.  ZIK: Si u kyqt n radht e UK-s n Maqedoni?

  Shaqiri: Po pa humbur koh, un prmes nj lidhjeje shum sekrete u futa n Sllupan dhe rash n kontakt me shtabin e UK-s pr komunn e Likovs. Aty takova Fadil Nimanin - Komandant “Tigrin”, Sami Ukshinin – komandant “Sokolin” dhe Nazmi Beqirin (tash deputet n Kuvendin e Maqedonis).

  Ato dit meq Shtabi i UK-s n Likov e m gjer ishte duke u konsoliduar n do aspekt, un shfrytzova rastin t vij pr disa dit n Gjermani, pr ti kryer disa pun q kishin nevoj pr mua.  ZIK: Pastaj, a u kthyet srish n Maqedoni apo...?

  Shaqiri: Po,po meq un isha n kontakt t vazhdueshm me shtabin e UK-s, pas disa ditsh, pikrisht m 2 maj 1999 (at dit kur Komuna e Likovs u shpall zon e lir) m thrrasin q t kthehem n Maqedoni. Dhe pa humbur koh, m 3 maj nisem pr Maqedoni dhe pas shum peripetish t vshtira u futa n fshatin tim t lindjes n Llojan. Fillimisht kontaktova me shtabin dhe aty u sistemova n sektorin operativ. Puna ime konkrete ishte prcaktimi i pozicioneve, hapja e istikameve, ndrtimi i bunkerve... dhe strvitja fizike e taktike e ushtarve t rinj.  ZIK: N ciln Brigad t UK-s keni qen i sistemuar dhe a keni pas ndonj pozit ushtarake?

  Shaqiri: Kam qen antar i Shtabit t Brigads 113 Ismet Jashari “Kumanova” dhe m 17 qershori 2001 jam emruar shef i operativs t ksaj brigade. Komandant i Brigads ishte Sami Ukshini – komandant “Sokoli”, kurse antart tjer t shtabit qen: Gjeneral Maliq Ndrecaj, Sadullah Duraku, Hajrullah Misini(Shpati), Ulusi Beqiri, Komandant “Guri” etj. Zona e veprimit t Brigads son prfshinte terenin prej Llojanit deri n Nakushtak ku fillonte zona operuese e Brigads 114. Gjat kohs s lufts kt zon e kan vizituar edhe drejtues t SHP t UK-s Ali Ahmeti, Gzim Ostreni, Fazli Veliu, Nazmi Beqiri etj.  ZIK: z.Shaqiri n zonn operative t Brigads 113... jan zhvilluar disa beteja t prgjakshme me forcat mqedone, si jan: Beteja e Vaksincs, beteja e Sllupanit, e Mateit dhe mbi t gjitha Beteja e prgjakshme e Haraqins.Si jan zhvilluar kto beteja?

  Shaqiri: Po sht e vrtet se Brigada 113 ka marr pjes n shum beteja. Fillimisht dua tju them se m 18 maj 2001 Brigada jon sht prballur me forcat maqedone, n zonn n mes fshatit Llojan dhe Vaksinc, ku luftimet u zhvilluan edhe n 100 m largsi. M 25 maj, mbi 40 tanksa e autoblinda t forcave sllavo-maqedone sulmuan srish fshatrat: Vaksinc e Llojan dhe beteja m e prgjakshme ishte n Vaksinc. At dit forcat e armikut prve forcave t motorizuara prdorn edhe helikoptert. Brigada 113 n krye me Komandant “Tigrin” Fadil Nimanin rezistoi me t gjitha forcat q kishte n dispozicion dhe kjo betej zgjati 24 or. Gjat ksaj beteje t prgjakshme ran dshmor komandant” Tigri”, dy ushtar, nj civil dhe shum t tjer u plagosn.

  Pas betejs s Vaksincs forcat maqedone sulmuan Matin. N kt betej morn pjes tri kompani t kmbsoris dhe njsia speciale e Brigads 113, t cilat ishin t prgatitur fizikisht dhe t paisur mir me armatime. N Mate luftimet zgjatn gjasht dit dhe gjat ktyre ditve forcat tona duke e mbrojtur me do mim popullatn, forcave maqedone ia shkatrruan nj tank, si dhe i shkaktuam dme tjera ushtarake. Lufta n Sllupqan zgjati dy muaj pa ndrpre dhe aty u zhvilluan shum beteja. Sllupqani u shkatrrua trsisht, por populli heroik n krye me UK-n ia doln ti mposhtin shum her forcat sllavo-maqedone.  ZIK: Po, Beteja e Haraqins...?

  Shaqiri: Beteja e Haraqins sht nj kapitull i veant n luftn e lavdishme t UK-s. M 22 qershor 2001, pikrisht n orn 4 t mngjesit, forcat maqedone filluan ta granatojn Haraqinn (nga t gjitha ant) me kalibra t mdha artilerie dhe raketor. Fshati u mbulua me gasra toksike. Forcat maqedone tentonin me do kusht t hynin n fshat, mirpo njsit tona ishin fortifikuar mir n pozicione dhe me asnj mim nuk lejuan deprtimin e forcave armike. Vlen t theksohet se n mbrojte t Haraqins ishte nj Batalion i Brigads 113 dhe njsia speciale e ksaj brigade. Forcat maqedone pr t realizuar qllimet e veta, prdorn aeroplan, helikopter si dhe raketat tok-tok, t cilat hapnin kratere deri n 7-8 m thellsi me diametr 80 m. Gjat betejs s prgjakshme n Haraqin ran dshmor shtat ushtar, ndrsa 26 t tjer u plagosn rnd. Beteja n Haraqin zgjati tri dit dhe pas tri ditsh me urdhr t SHP t UK-s i kemi ndrpre luftimet. Pas ndrprerjes s luftimeve n Haraqin ka ardhur nj delegacion i NATO-s dhe OSBE-s n krye me diplomatin Piter Fejt pr t biseduar lidhur me gjendjen e krijuar. N bisedime, (q zgjatn dy dit), prball delegacionit ndrkombtar prej 12 vetash, nga pala jon ishte: Komandant Hoxha, Kushtrimi, Qufa dhe un si ushtarak. Pas bisedimeve t gjata u muar vendimi q njsit tona t trhiqen nga Haraqina. Ky ishte edhe vendim i SHP t UK-s. Nga Haraqina u trhoqm me 50 automjete amerikane dhe u vendosm n fshatin Nakushtak.

  ZIK: Dhe lufta n Maqedoni prfundoj me nnshkrimin e Marrveshjes s Ohrit?

  Shaqiri: Po, lufta n Maqedoni definitivisht prfundoi me nnshkrimin e marrveshjes s Ohrit. Derisa kjo marrveshje u mirprit nga popullata, thn realisht nga nj numr i eprorve dhe ushtarve t UK-s ka pas nj lloj skepticizmi n kt drejtim. Marrveshjes s Ohrit i ka paraprir demobilizimi i UK-s dhe ky proces u zhvillua n tri faza. Faza e fundit e demobilizimit u zhvillua m 27.08.2001, ndrsa un u demobilizova m 26.09.2001.

  Meqense nuk kisha pretendime pr t vazhduar karriern ushtarake apo politike, m 28.09.2001 u ktheva tek familja ime n Gjermani ku edhe sot jetoi e veproj n kt vend.

 10. #170
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime


  FATMIR LIMAJ: Lufta e drejt e UK-s sht garanc pr pavarsin e Kosovs

  N Vraniq t Therands sht mbajtur tubim prkujtimor pr nder t dshmorit Reshat Muaj dhe dshmorve t tjer t ksaj ane. N kt tubim ka marr pjes edhe nj delegacion i kryesis s PDK-s, i kryesuar nga nnkryetari Fatmir Limaj dhe lideri i Kabinetit pr Qeverisje t Mir, Hajredin Kui.  Nnkryetari i Partis Demokratike t Kosovs, Fatmir Limaj duke prshndetur t pranishmit, ka theksuar se respekti dhe prulja para veprs s dshmorve t kombit na rrit t gjithve dhe na siguron pr nj t ardhme m t sigurt. Ai ka vazhduar m tej duke thn: sht mir q do dit q po afrohet zgjidhja e statusit politik t Kosovs, vlera e lufttarve t UK-s, e atyre q kan dhn jetn pr lirin e Kosovs, po del n shesh, po madhshtohet. Limaj ka thn se garanci pr pavarsin e Kosovs sht lufta e drejt dhe lirimtare e UK-s.

  Po t mos ishte lufta lirimtare sot n Vjen do t bisedohej se sa ushtar dhe polic t Serbis do t mbeteshin n Kosov, e jo pr shtjen e reformimit t pushtetit lokal. Por, fal lufts s UK-s ne kemi shporrur at ushtri dhe makineri ushtarake dhe e kemi liruar Kosovn tha Fatmir Limaj.

  Nnkryetari i PDK-s ka vazhduar fjalimin e tij n nderim t veprs s dshmorve t UK-s duke thn se pr her t par shqiptart n Kosov jan n pozit t dhnsit, e jo t lypsit. Tani ne jemi n pozicionin kur duhet tu ofrojm t drejta t tjerve. Ky sht ndryshimi q ka ndodhur n historin m t re t Kosovs dhe kt ndryshim e ka sjell lufta heroike e UK-s.

  Fatmir Limaj ka prfunduar adresimin e tij para mass s tubuar n Vraniq t Therands duke theksuar: qofshin faqebardh ata q kujtojn veprn e dshmorve dhe q realizojn n vepr ndrtimin e nj Kosove t re dhe demokratike.

 11. #171
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime

 12. #172
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,393
  Faleminderit
  44
  36 falenderime n 26 postime
  Nnkryetari i PDK-s ka vazhduar fjalimin e tij n nderim t veprs s dshmorve t UK-s duke thn se “pr her t par shqiptart n Kosov jan n pozit t dhnsit, e jo t lypsit. Tani ne jemi n pozicionin kur duhet t’u ofrojm t drejta t tjerve. Ky sht ndryshimi q ka ndodhur n historin m t re t Kosovs dhe kt ndryshim e ka sjell lufta heroike e UK-s”.


  thote Lima ..


  dhe Lima eshte nje nga regjisoret e prites qe eleminoi Luftarin e Komandantin e UCK-s .. Drinin.. dhe jo vetem Drinin..
  Lima kur uck-ja pra luftaret kalonin nete ne debore e shi kapardisej ne llapushnik duke torturuar luftare e fshatare qe nuk ishin te celules enveriste-qose demaqo jakupiste..
  Dhe UCK-ja .. pjesa Limoiste.. ska asnje merite ne ate "ndryshimin" nga lyps ne dhenes te se drejtes..
  Ajo eshte merite e Natos dhe vetem e Natos e cila duke njohur realitetin qe e fshihte me egersi dhe mjeshteri kupola enveriste qe kishte pronesuar drejtimin e UCK-se i dha goditjen Sllobos dhe ja shperbleu atyre miljona grave e fmive e pleqve kosovare sakrificen e tmerrshme me LIRI e Mundesi per prosperitet..
  Ajo cka u ofroj Lima me shtabin e tije Shqiptareve ishte.. e drejta me u masakrue nga Arkanat .. e drejta e magjupve qe kurre nuk e kishin pasur qe te bejne cte duan me shqiptarin.. dhe e drejta me ik ne mal fmi pleq e gra te pambrojtur nen kercenimin e hordhive te shumadise e ne meshire te natyres.. e drejta me hup.. e miljona njerzve e me ju lut per nji pik uje shkaut te Gligorovit ne Stankovac apo per nje meter plastmas pandushave ne Kukez e Laprak..  Lima vazhdon demagogjine..

  Sa turp..

  Mirnjohje per jete NATOS..!!!!!!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 11-08-2006 m 05:06

 13. #173
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime
  Brari
  Limaj eshte Heso i gjall ai me shoke e liroi Kosoven tani do te na sjell edhe Pamvarsin e saj te njoftur nderkombtarisht dhe ai ka dal i paster nga gjykata nderkombetare e Hages prandaj leh e piskat ti deri te tranohesh se kot e ke.

 14. #174
  SHQIPTAR Maska e ARIANI_TB
  Antarsuar
  30-12-2005
  Postime
  5,073
  Faleminderit
  5
  9 falenderime n 8 postime

 15. #175
  Perjashtuar Maska e Zu_s
  Antarsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,682
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Llapi
  Pamvarsin


  Jo pamvarsin, por pam-pamvrasin bij te Shqipes.

 16. #176
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,393
  Faleminderit
  44
  36 falenderime n 26 postime
  Kosoven or Llap e cliroj Nato e Lima as burgun e llapushnikut nuk e mbrojti ku ishte drejtor e knaqej tu rreh e zhdem ne hu te mjeret fshatare kosovare qe i ran nen kthetra ketij vishinski primitiv stalinist..
  Ja mbathi si lepur e la isakun me shok me i krye porosite ..pra me i dhan te burgosurve (shqiptare) plumbin.
  Por e pat nji te mire ikja e Limes sepse Isaku i trembur nuk mujti me i ekzekutue plotsisht te burgosurit e nga te burgosurit mbeti dikush gjall e i tregoj Kosoves se me cfar "lufte clirimtare" eshte marre lim jakupi dhe shtabi i tyre polpotist.

  ..

  vetem te vertetat e sherojn Kosoven..

 17. #177
  krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
  Antarsuar
  21-07-2005
  Vendndodhja
  diku neper bote
  Postime
  2,711
  Faleminderit
  12
  56 falenderime n 42 postime

  Dy pyetje per ty Llap.

  1....Si e komenton parullen qe dikush ne Kosove e perdore se ... Dje ishim UCK , sot jemi PDK ?

  2....Si e komenton faktin qe ne Kosove nuk ndodhi ashtu si ne vende te tjera ku ka pase konflikt te armatosur dhe qe pas zgjedhjeve demokratike forcat militare u besuan nga populli per ti qeverisur ato ?

 18. #178
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Diku npr Bot
  Postime
  639
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga kaprotja
  1....Si e komenton parullen qe dikush ne Kosove e perdore se ... Dje ishim UCK , sot jemi PDK ?

  2....Si e komenton faktin qe ne Kosove nuk ndodhi ashtu si ne vende te tjera ku ka pase konflikt te armatosur dhe qe pas zgjedhjeve demokratike forcat militare u besuan nga populli per ti qeverisur ato ?


  Pr pyetjen tnde t par :- Dje ishim UCK , sot jemi PDK .


  Kta ,, petritat '' e hashimit menduan se sht koha e ali bungut dhe se do mashtrojn popullin me ksi denglash allakomuniste t qelbura ,se PDK-ja e sotme nuk sht asgj tjetr pos UK-ja e djeshme !!!!!!!!!!!
  Shum paroll dhe propagand naive .
  Kan menduar se vetm ata kan jetuar n Kosov e nuk i ka par kush bmat e tyre ,apo edhe nse ka pasur t tjer qytetar n Kosov ,sipas tyre ata kan qenur qorra ( t verbr ) ,por njkohsisht kan qenur edhe t shurdht dhe nuk kan ndgjuar !!!!! .

  Pyetja e dyt :- si ndodhi q nuk fituan kta ,, trimat '' e hashimit sht poashtu shum e thjesht .
  Se kta , pa filluar lufta mir , n egzil ( Zvicr e Suedi ) kishin prpiluar nj list t zez pr vrasje e likuidime kokash me mend ,q as milloshevii m mir nuk do i kishte zgjedhur ata individ .
  List e prpiluar me emra e mbiemra ,por n qarqet e ngushta t tyre iu kishin shtuar edhe nofkat ( dikur gazeta '' Tema '' e shqipris e pat br publike ate list -si fotokopie nga origjinalja ) si psh.
  1.Kryetarit t Kosovs Ibrahim Rugova '' shalli '' .
  2.Fehmi Agani '' profesori '' ,
  3.Zekeria Cana '' bananja '' ( sipas nj shpifjeje srbe pr ta depersonalizuar Prof. Cann n Kosov .
  E kshtu me radh ,nj list e zez me nj fjal ,q ti zhdukin gati t gjith intelektualt e Kosovs,e kta lopart e hashimit mandej ,t formonin qveri loparsh nga e para ( veprim indentik sikur dulla gjat LN-s ) .
  Po, edhe disa KOKA edhe u vran , diku mbi tredhjet q i dij un me emra e mbiemra p.sh.
  I pari u vra :-
  Enver Maloku - publicist i Agjensis QIK ( Qendra Iformative e Kosovs ) q informonte botn me lajme nga Kosova ( pr shtazrin srbe q bnte ) gati n t gjitha gjuht mdha botrore .
  Ai u vra si sot ,kta ,, trimat '' e hashimit hapn angjensin e lajmeve '' Kosovapresh '' nesr n mngjes diku n Drenic ,dhe e shtitnin radiostacionin e tyre ,me nj qere me kuaj nga fshati n fshat ( pr reklam para katundarve ) ,sikur dulla me t dnuarit dikur.
  Mandej ,n Shqipri - Tiran , u vra gazetari Ali Uka nga Deani i Kosovs ( personalisht nga hashim thai ) ,prse nuk pranonte Aliu ,q UK-ja t prshndete me grusht sikur dulla dikur .
  Mandej po n Shqipri - Tiran ,u vra Ministri i Mbrojtjes i Kosovs Kolonel Ahmet Krasniqi ,po nga njerzit e hashim thait, dhe se vrasja e tij sht manifestuar me breshri kallashash nga ,, trimat '' e hashimit n Kosov ,por edhe me shampanj n perndim .
  Mandej u vra Akad. Prof. Fehmi Agani ,i shpiunuar nga ,, trimat '' e thait se ai Prof. Agani gjindej n at tren q linte Kosovn .
  U vra publicisti tjetr dhe kshilltari i Dr. Rugovs , Xhemaj Mustafa diku dy jav pasi hyri KFOR-i n Kosov para shtpis s tij .
  Iu b disa her atentate Kryetarit Rugova ,si n rezidencn e tij ( duke i krcyer prmi avllia ) si dhe disa her tentim atentash npr rug t Prishtins .
  Mandej u vran edhe dhum e shum t tjer si oficer, publicist, gazetar ,aktivist q vrtet punuan pr nj Kosov t pa mvarur .

  Epo kaprotja ,populli kishte sy, vesh ,prjetoi kta krime n gjirin e vet ,nga kjo fallang dulliste ,prandaj edhe nuk i votoi dhe nuk ka pr ti votuar kur .

 19. #179
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  28
  Postime
  5,706
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga DriniM
  Pr pyetjen tnde t par :- Dje ishim UCK , sot jemi PDK .


  Kta ,, petritat '' e hashimit menduan se sht koha e ali bungut dhe se do mashtrojn popullin me ksi denglash allakomuniste t qelbura ,se PDK-ja e sotme nuk sht asgj tjetr pos UK-ja e djeshme !!!!!!!!!!!
  Shum paroll dhe propagand naive .
  Kan menduar se vetm ata kan jetuar n Kosov e nuk i ka par kush bmat e tyre ,apo edhe nse ka pasur t tjer qytetar n Kosov ,sipas tyre ata kan qenur qorra ( t verbr ) ,por njkohsisht kan qenur edhe t shurdht dhe nuk kan ndgjuar !!!!! .

  Pyetja e dyt :- si ndodhi q nuk fituan kta ,, trimat '' e hashimit sht poashtu shum e thjesht .
  Se kta , pa filluar lufta mir , n egzil ( Zvicr e Suedi ) kishin prpiluar nj list t zez pr vrasje e likuidime kokash me mend ,q as milloshevii m mir nuk do i kishte zgjedhur ata individ .
  List e prpiluar me emra e mbiemra ,por n qarqet e ngushta t tyre iu kishin shtuar edhe nofkat ( dikur gazeta '' Tema '' e shqipris e pat br publike ate list -si fotokopie nga origjinalja ) si psh.
  1.Kryetarit t Kosovs Ibrahim Rugova '' shalli '' .
  2.Fehmi Agani '' profesori '' ,
  3.Zekeria Cana '' bananja '' ( sipas nj shpifjeje srbe pr ta depersonalizuar Prof. Cann n Kosov .
  E kshtu me radh ,nj list e zez me nj fjal ,q ti zhdukin gati t gjith intelektualt e Kosovs,e kta lopart e hashimit mandej ,t formonin qveri loparsh nga e para ( veprim indentik sikur dulla gjat LN-s ) .
  Po, edhe disa KOKA edhe u vran , diku mbi tredhjet q i dij un me emra e mbiemra p.sh.
  I pari u vra :-
  Enver Maloku - publicist i Agjensis QIK ( Qendra Iformative e Kosovs ) q informonte botn me lajme nga Kosova ( pr shtazrin srbe q bnte ) gati n t gjitha gjuht mdha botrore .
  Ai u vra si sot ,kta ,, trimat '' e hashimit hapn angjensin e lajmeve '' Kosovapresh '' nesr n mngjes diku n Drenic ,dhe e shtitnin radiostacionin e tyre ,me nj qere me kuaj nga fshati n fshat ( pr reklam para katundarve ) ,sikur dulla me t dnuarit dikur.
  Mandej ,n Shqipri - Tiran , u vra gazetari Ali Uka nga Deani i Kosovs ( personalisht nga hashim thai ) ,prse nuk pranonte Aliu ,q UK-ja t prshndete me grusht sikur dulla dikur .
  Mandej po n Shqipri - Tiran ,u vra Ministri i Mbrojtjes i Kosovs Kolonel Ahmet Krasniqi ,po nga njerzit e hashim thait, dhe se vrasja e tij sht manifestuar me breshri kallashash nga ,, trimat '' e hashimit n Kosov ,por edhe me shampanj n perndim .
  Mandej u vra Akad. Prof. Fehmi Agani ,i shpiunuar nga ,, trimat '' e thait se ai Prof. Agani gjindej n at tren q linte Kosovn .
  U vra publicisti tjetr dhe kshilltari i Dr. Rugovs , Xhemaj Mustafa diku dy jav pasi hyri KFOR-i n Kosov para shtpis s tij .
  Iu b disa her atentate Kryetarit Rugova ,si n rezidencn e tij ( duke i krcyer prmi avllia ) si dhe disa her tentim atentash npr rug t Prishtins .
  Mandej u vran edhe dhum e shum t tjer si oficer, publicist, gazetar ,aktivist q vrtet punuan pr nj Kosov t pa mvarur .

  Epo kaprotja ,populli kishte sy, vesh ,prjetoi kta krime n gjirin e vet ,nga kjo fallang dulliste ,prandaj edhe nuk i votoi dhe nuk ka pr ti votuar kur .
  Pr pyetjen e par, ajo nuk sht parull por realitet, deri dje kan luftu pr vendin e sot sht paqe prandaj merren me politik.
  Pr pytjen e dyt, muj me than se jemi nj popull vetvrass, edhe vet kaprotja e prmendi se jemi t vetmit n bot, pra q e kemi shkel ushtrin.
  Shqiptart e Kosovs kshtu n prgjithsi si popull jan tregu asgja ma teper se nji turm e lepujve q vazhdimisht ikin.Vetm nj pakic ishte ajo q luftonte.
  Djemt e UKs e kan tregu trimrin e tyre, n luft, kan luftue me plot sakrifica, derisa t tjert kan ik n Bllac e prej atyhit kan shku n vende luksoze t Perndimit.
  UK nuk e ka fajin pse LDK i ka vra pr pushtet njerzit e aft, i kan vra vet se jan tut q po ia marrin pushtetin.

 20. #180
  Perjashtuar Maska e Zu_s
  Antarsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,682
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga alibaba
  UK nuk e ka fajin pse LDK i ka vra pr pushtet njerzit e aft, i kan vra vet se jan tut q po ia marrin pushtetin.
  hmmmm

  Mas ke ngatrru dika ???

Faqja 9 prej 23 FillimFillim ... 789101119 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 540
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 03:45

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •