Close
Faqja 1 prej 23 12311 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 449
 1. #1
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime

  Epopeja e UK-s

  Komandanti Legjendar Adem Jashari


  Kshilli Organizativ ka br t gjitha prgatitjet pr shnimin e Epopes s UK-s


  Prishtin, 1 mars (Kosovapress) Time: 18:20

  N kuadr t ktij 5-vjetori, Kshilli Organizativ ka marr t gjitha masat q manifestimi Epopeja e UK-s t jet sa m n nivel. Aktivitetet festive do t organizohen n nivelin qendror dhe lokal, -ka thn pr Kosovapress-in, n emr t Kshillit Organizativ, kshilltari i kryeministrit t Kosovs, Ramadan Avdiu

 2. #2
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime
  Nn prkujdesjen e kryeministrit Rexhepit, t mrkurn nis manifestimin Epopeja e UK


  PRISHTINE, 3 mars - T mrkurn fillon manifestimi tradicional prkujtimor Epopeja e Ushtris lirimtare t Kosovs. N kt manifestim, q sivjet mbahet nn patronatin e kryeministrit Bajram Rexhepi, pritet t marrin pjes qytetar t shumt nga Kosova dhe trojet e tjera etnike shqiptare.
  Manifestimi pr epopen e UK-s dhe 5-vjetorin e rnies s komandantit legjendar Adem Jashari mbahet prej 5 deri m 7 mars, ndrsa organizator jan Trupat Mbrojtse t Kosovs. Kshilli Organizues i manifestimit, sipas kolonel Arif Muolli, pret nj pjesmarrje masive e qytetarve t Kosovs dhe t trojeve tjera shqiptare.
  M 6 mars Trupat Mbrojtse t Kosovs do t bjn homazhe te varrezat e dshmorve si dhe do t vizitojn familjet e tyre, Po kt dit, n ort e mbrmjes, n salln e sporteve 1 Tetori n Prishtin do t mbahet nj akademi prkujtimore.
  Nj delegacion i Kshillit Organizues t manifestimit Epopeja e UK-s pati sot nj takim me kryeministrin Bajram Rexhepi. N takim u njoftua pr prgatitjet q jan br pr organizimin e ktij manifestimi. Sipas organizatorve, tashm jan br t gjitha prgatitjet q manifestimi Epopeja e UK-s t mbahet me sa m dinjitet.

 3. #3
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime
  N salln e hotelit inkelried, n etingen t Zvicrs, me pjesmarrjen e qindra mrgimtarve, q kishin ardhur nga shum an t Zvicrs dhe qytetet gjermane, q shtrihen
  afr kufirit me Zvicrn, n organizim t degve t PDK-s dhe t AAK-s pr Zvicr, u shnua 5-vjetori i njrs nga ngjarjet m madhore t historis s re t Kosovs, t
  lufts dhe t prpjekjeve t saj pr liri, ngjarje ato t cilat do t madhronin dhe nderonin do popull, i cili ka dhe do t ket prher si kryefjal t jets s tij, lirin e atdheut.
  Pr epopen e Ushtris lirimtare t Kosovs n Prekazin legjendar dhe dshmort e Lufts s Ushtris lirimtare t Kosovs, fjaln e rastit e mbajti Bejtullah Tahiri, antar
  i kryesis s Degs s PDK-s n Zvicr, i cili n fillim t fjals s tij tha: Jemi mbledhur sot n pesvjetorin e epopes s lavdishme t UK-s n Prekaz dhe rnies heroike
  t komandantit legjendar t Ushtris lirimtare t Kosovs, Adem Jashari, q ta prkujtojm at epope dhe ti nderojm t gjith t rnt n luft pr liri, t cilt duke e
  vn atdheun mbi do gj q patn, u sakrifikuan pr t dhe prjetsisht u vendosen n altarin e t pavdekshmve.
  Duke folur m tutje Bejtullah Tahiri tha se, n kt dit, n t ciln prkujtojm betejat e 5, 6 dhe 7 marsit t vitit 1998, njkohsisht i prkujtojm edhe t gjith martirt e
  kombit, q n periudha t ndryshme bn sakrificn m sublime pr atdheun e tyre.
  Ai m tutje i prkujtoi epopet e shnuara gjithandej fushbetejave t Kosovs dhe shum dshmor t lufts s Ushtris lirimtare t Kosovs, t cilt kan pasur emrin e
  prbashkt, pavarsisht nga koha kur jan vrar - ushtar t Ushtris lirimtare t Kosovs, lufta e se cils padyshim ka qen ngjarja m themelore n historin e kombit
  shqiptar n mbarimin e shekullit.
  Pjesmarrsit n tubim i prshndeti edhe ambasadori i Republiks s Shqipris n Bern, Leontiev ui, i cili shprehu fjal mirnjohjeje dhe miradie pr luftn e Ushtris
  lirimtare t Kosovs, pr dshmort e liris, pr Kosovn dhe pr popullin e saj. Pjesmarrsit n kt tubim i prshndetn edhe prfaqsuesit e subjekteve politike, organizator
  t ktij tubimi si dhe prfaqsues t shoqatave Miqt e Trupat e Mbrojtjes s Kosovs, Shoqata Kadri Zeka etj.
  Pas fjalve t rastit u dha nj program artistik me kng dhe recitime kushtuar epopes s Ushtris lirimtare t Kosovs dhe dshmorve t kombit, kurse n fund mrgimtarve
  iu b thirrje, q t marrin pjes n tubimin protestues, q do t mbahet m 8 mars, n orn 10, para selis s OKB-s n Gjenev, kundr arrestimeve t ish-ushtarve
  dhe komandantve t UK-s, bn t ditur Shrbimi pr Informim i Degs s PDK-s n Zvicr.

 4. #4
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime
  TMK-ja bn gati Prekazin pr t prkujtuar komandantin

  Zona e par e TMK-s prgatit vendin pr Epopen e UK-s

  ADEM META
  SKNDERAJ, 2 MARS - Pjestart e Zons s par t TMK-s koh t gjat jan n gjendje mobile me qllim q t kryejn t gjitha prgatitjet para dats 5 mars, kur fillon manifestimi gjithpopullor Epopeja e UK-s, pr nder t shnimit t pesvjetorit t veprs dhe rnies heroike t komandatit legjendar Adem Jashari dhe familjes Jashari. Major Hasan Hoxha, zdhns i ZP t TMK-s, pasi prkujton se kt vit ky manifestim mbahet nn patronatin e kryeministrit t Kosovs dhe me pjesmarrjen e TMK-s, thot se fillimisht sht br prmirsimi i rrugs, e cila lidh kompleksin prkujtimor Adem Jashari n Prekaz me shiritin e asfaltit. Sipas planeve t pushtetit lokal parashihet q kjo rrug sivjet t asfaltohet, andaj sht br nj intervenim i prkohshm nga ana e pjestarve tan, sqaron majori Hoxha. Ai tregon se po ashtu sht intervenuar edhe n placetn mes kompleksit t varrezave dhe atij t Kullave t Pamposhtura. Pjestart e TMK-s jan duke prgatitur edhe skenn pr mbajtjen e manifestimit Nata e zjarreve, q do t mbahet m 7 mars si dhe objekteve t tjera prreth, sqaron zdhnsi i ksaj zone. Gjendja mobile e pjestarve t ksaj zone ka zgjatur edhe gjat uikendit. Si po shihni, skena sht n prfundim e sipr dhe tash jemi duke punuar n montimin e vendeve t cilat jan t parapara pr mysafir, ato pr kamera televizive si dhe elektrifikimi i tr ksaj hapsire, shprehet kolonel Kamer Hamza, shef i shtabit t ZP t TMK-s, i cili edhe kt uikend ishte bashk me ushtart e tij n poligonin e puns n Prekaz. Ai thot se t gjitha punt jan duke i kryer pjestart e ksaj zone, ndrkoh q elektrifikimi po ndihmohet nga ekipi i KEK-ut. Kolonel Hamza thot se sivjet risi sht montimi i nj videoprojektori me dimensione t mdha, i cili do t mundsoj q t pranishmit prreth t ken m t leht prcjelljen e programit, n t cilin do t marrin pjes artist t shquar nga trojet shqiptare. M 6 mars, Ditn e dshmorve prej ors 10:00 do t fillojn homazhe n varrezat e dshmorve si dhe vnia e kurorave, duke filluar nga varrezat e Jasharve n Prekaz.

 5. #5
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime
  Epopeja e UK filloi me marshimin e Trupave Mbrojtse t Kosovs


  Prishtin, 5 mars (Kosovapress) Time: 14:15

  Mijra qytetar nga t gjitha viset e Kosovs kan vrshuar sot kryeqytetin kosovar, Prishtinn, pr t marr pjes n manifestimin e madh, q po mbahet n 5 vjetorin e rnies s Komandatit Legjendar t UK, Adem Jashari, familjes s tij dhe gjith dshmorve t tjer.

 6. #6
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjSikurDielli
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,795
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  ...
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 7. #7
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjSikurDielli
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,795
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Nata e Zjarreve ne Prekaz!
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 8. #8
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjSikurDielli
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,795
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Mbledhja e popullit ne Stadiumin e Prishtines...
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 9. #9
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime
  Fenomeni Adem Jashar, fenomen unikat n hisorin e qytetrimit- Nga Ahmet Qeriqi

  Fenomenal jan njerzit e veant, t cilt me veprat dhe bmat e tyre ln gjurm t pashlyeshme n momente t caktuara t historis.

  Nj fenomen i till, me prmasa madhore jo vetm kombtare, sht ADEM SHABAN JASHARI, i lindur n Prekaz t Drenics, m 28 nntor t vitit 1955 dhe i rn n pavdeksi m 7 mars t vitit 1998, po n Prekaz.

  Shkrimet e deritanishme q jan publikuar pr Adem Jasharin, prve n raste t veanta, nuk t ln prshtypjen e analizave t thella studimore, n pasqyrimin me prgjegjsi dhe njohuri profesionale t ktij fenomeni unikat jo vetm n historin shqiptare. Pr m tepr, shumica e shkrimeve t deritanishme, jan shnime t zakonshme jetshkruese, n t cilat vrehet qasja uniforme, stili i rnduar me figura stilistike tejet t prgjithsuara dhe mjaft t konsumuara n letrat tona. Prmasat heroike, sakrifikuese, t Adem Jasharit dhe t Jasharve t tjer t Prekazit, tani dshmor t kombit, jan prmasa t veanta, unikate n historin e qytetrimit botror.

  Akti i heroizmit vetsakrifikues t JASHARVE sht akt fenomenal dhe si i till i takon nj tipologjie s veant studimore shkencore. Fenomeni Adem Jashar, sht fenomen sui generis, fenomen q i tejkalon prmasat kombtare e rajonale, sht fenomen q mund t paraqitet vetm njher n historin e qytetrimit, ose njher gjat disa shekujve.

  Veantia tipike e ktij fenomeni i ka specifikat e veta n sinkroni dhe n diakroni, n koh dhe n hapsir. Rrfimi pr luftn, qndresn dhe sakrificn e Adem Jasharit, Hamz Jasharit, Shaban Jasharit dhe t JASHARVE t tjer n Prekaz, m, 5.6 dhe 7 mars t vitit 1998, sht rrfimi m trondits, n t njjtn koh rrfimi m krenar dhe m i sublimuar nga t gjitha rrfimet e tjera t lufts dhe t sakrifics njerzore, n emr t idealit t liris, n emr t lirimit nga barbaria m e tmerrshme q ka sunduar ndonjher n bot. Filozofi m i madh gjerman, Georg Vilhelm Fridrih Hegel, n veprn madhore `Fenomenologjia e shpirtit` n kapitullin, Perndit dhe njerzit , ndr t tjera ka shnuar*Forcat e prgjithshme disponojn n vetvete shenjn e individualitetit, e cila sht e lidhur me principin e veprimit. Nga kjo del se vepra e tyre manifestohet si veprim i lir, i cili prgjithsisht rrjedh prej tyre. Kshtu kan vepruar perndit, kshtu veprojn edhe njerzit*. (Hegel Fenomenologjia e shpirtit, BIGZ 1974 faqe 420. Pikrisht n suaza t ktij prkufizimi filozofik t Hegelit, duhet zbrthyer frymn e principit t jets dhe t veprs s Adem Jasharit, t Anteut t kohs son i cili u prball me forcn e brutalitetit barbar, pr t ngadhnjyer mbi at forc djallzore, me aktin e qndress dhe t heroizmit unikat.

  Fenomen i veant vetflijues

  Fenomeni Adem Jashar, ka ndodhur vetm njher, ka ndodhur n koh dhe hapsir t caktuar, ka ndodhur n momentin vendimtar t historis son. Fenomeni i till nuk mund t prsritet. Ai sht unikat, origjinor, autentik.

  Pr ta sjell n jet Adem Jasharin dhe pr t br t till far ishte, natyra ishte treguar e pakursyeshme. Ai ishte shtathedhur, i till si Akili, Herakli apo Gjergj Kastrioti. Hyji e kishte pajisur me mendje t kthjellt, me gjykim t shndosh dhe me veti vetflijuese, n mbshtetje t s mirs dhe urrejtje kundr s ligs. Nga historia kombtare i kan ln mbresa t veanta rrfimet pr Bajram Currin, eriz Topullin, Oso Kukn.

  Njrzimi i fuqis fizike dhe mendore n qenien e tij prbnte trsin harmonike t mbushur prplot me impulse pozitive, pr t prballuar me sukses sfidat, me t cilat e ballafaqoi koha.

  Fenomeni Adem Jashar, nuk do t` ishte n at prmas i kompletuar, po t mos ishte i biri i Shaban Jasharit dhe nn Zahides. Nuk do t ishte fenomen sui generis, po t mos e kishin mbshtetur fuqimisht vllezrit, bashkshortja, t afrmit dhe tr familja e gjer n momentin vendimtar t bmes s tij heroike. Nuk do t ishte me prmasa t tilla fenomenal, po t mos ishte lindur n Prekaz t Drenics, pikrisht m 28 nntor t vitit 1955.

  N tiparet e fizikut t tij, hetojm t gjitha vijat karakteristike t fytyrs, t flokve, t hunds dhe t syve, krejtsisht identike me tipart e Leks s Madh. Po t vm prball skulpturn e Leks s Madh t punuar nga skulptori grek, dhe t vrejm me kujdes fizikun e Adem Jasharit n mosh 35 vjeare, do t vrejm elementet m identike t mundshme t ngjashmris, sikur ndodh jo rastsisht me ngjashmrin mes njerzve t nj race.

  Pamja fizike e Adem Jasharit rrezaton forc, qndres, heroizm, pathos revolucionar, pathyeshmri. N figurn e tij jan sintetizuar t gjitha elementet shpirtrore dhe fizike me prmasa t veanta. Haprimi i tij krijon prshtypjen e hapruesit historik, t Marathonomakut t Madh, t lajmtarit, t lufttarit, t vetflijuesit, projektuesit dhe brsit t fitors.

  Mbase jo rastsisht babai i kishte vn emrin Adem, q n gjuhn hebreje do t thot, tok, njeriu i par sipas bibls, t cilin Hyji e kishte krijuar sipas shmblltyrs s vet. Nuk do t` ishte i rastsishm as patronimi Jashar, q n gjuhn persiane do t thot, kng. Kto dy elemente sado q mund t i prkasin rastsis, megjithat prmbushin edhe nj an tjetr t paraqitjes s ktij fenomeni, jo vetm shqiptar. M 5.6. dhe 7 mars t vitit 1998, Adem Jashari i kisht knduar liris, i kishte knduar toks shqiptare, e cila edhe pse kishte filluar t digjej nga piromania sodomiste sllave, edhe pse do t lahej n gjakun e mijra martirve e dshmorve, ajo, qysh ather kishte filluar frymmarrjen e liris.

  Parashikimi i Nostradamusit pr Njeriun e Madh

  Fenomeni Adem Jashar, i prket profecive t parashikuesve m t njohur t historis s civilizimit.

  Rrfimi historik pr Adem Jasharin, duke e krahasuar at me personazhe t caktuara t Bibls apo t rrfimeve t tjera para antike dhe t kohs antike si, Anteu, profeti Job, Juda Makabe, Spartaku e shum t tjer, sht rrfim q n shum segmente i tejkalon tregimet e mome mbi trimrin, qndresn, vendosmrin dhe vetsakrificn. Rrfimi mbi bmat dhe qndresn e Adem Jasharit, n mnyr vegimtare sht prezentuar edhe n parashikimet profetike t Mishel Nostradamusit, i cili ka parapar me saktsi shum nga rniet e ngritjet n historin e njerzimit.

  N nj katren t Nostradamusit pr Njeriun e Madh, thuhet Veprat e vjetra do t prfundojn.

  Dhe nga atia e keqja do t bjer mbi Njeriun e Madh. Parshikues t mdhenj, OMSCA,Tiran, 1999, faqe 145.

  Po t`i analizojm me vmendje kto dy vargje, n kontest t kohs dhe hapsirs son historike, do t zbrthejm enigmn parashikuese t Nostradamusit.

  Me aktin luftarak e vetflijues t Adem Jasharit dhe t JASHARVE, m 7 mars t vitit 1998 n Prekaz, prfunduan veprat e vjetra, prfundoi skllavria dhe rrojtja zvarranike, prfundoi deliri i rrojtjes nntok, si urithi.

  Dhe, pr t prfunduar prgjithmon e vjetra shekullore skllavruese, Nga atia e keqja do t bjer mbi Njeriun e Madh. atia e Kulls s Adem Jasharit ishte prshkuar me zjarrin e t gjitha armve shfaronjse t artileris s Mabusit,(Milosheviqit).Zjarri i predhave armike ra, jo vetm mbi atin e kulls s Njeriut t Madh, por edhe mbi t gjith Jashart q qndruan n Kshtjell.

  Gjithnj duke analizuar profecit e Nostradamusit do t hasim edhe n Vargje t tjera mjaft kuptimplote

  Nj vrasje aq e egr, sa askush nuk mbeti i gjall! (Vepra e cituar faqe 126). Edhe ky konstatim vegimtar, sado q duket i prgjithsuar dhe mund t korrespondoj edhe me shum ngjarje t tjera t mizorishme q kan ndodhur dhe ndodhin kudo n bot, t prkujton t veantn e profecis, faktin real se, m 7 mars t vitit 1998 n Kulln e Qndress historike shqiptare, n Prekaz, asnj kshtjellar nuk mbeti i gjall, por pikrisht at dit, filloi shembja e prgjithmonshme e sundimit t Satanait serb n Kosov.

  Fenomeni i prjetsis

  Fenomeni Adem Jashar, n historin ton m t re, n ndrgjegjjen e liridashsve shqiptar, sht ngulitur jo vetm si kult q simbolizon trimrin, vendosshmrin, sakrificn, po mbi t gjitha sht simbol unikat i fuqis dhe i vitalitetit kombtar, simbol i prsritjeve ciklike t ngritjeve shqiptare, pas rnieve t shumta. Adem Jashari sht Mesi i realizuar, sht shptimtari q e kishim pritur me shekuj, sht udhrrfyesi dhe shemblldhnsi realist i liris. Epiqendra e heroizmit dhe qndress shqiptare sot, nuk mund t mendohet pa ideatorin dhe projektuesin e Ushtris lirimtare t Kosovs, Adem Jashari.Vepra e tij heroike ishte dhe vazhdon t mbetet burim i frymzimit m t fisnikruar kombtar pr t gjith shqiptart liridashs dhe m gjer.Vizita q shqiptart, por edhe shum liridashs e humanist t tjer nga mbar bota i bjn Kulls s Jasharve, n Kompleksin Memorial Kombtar, n Prekaz, sht tregues se pikrisht n qendr t Shqipris Etnike po prjetsohet nj vendpelegrinazh i ri i bots, nj Mekke shqiptare, nj vend i shenjt jo vetm i Shqipris.

  Fenomeni Adem Jashar po ngritet n monument prjetsie fizike e shpirtrore, jo si mit mesjetar, jo vetm si legjend e rrfimtaris tradicionale heroike, por si figur realiste me prmasa po ashtu gjithnj realiste, sepse vepra dhe heroizmi i tij shnuan piedestalin, preken majat ku nuk arrijn dot as legjendat, shnuan infinitet, prtej t cilave pushon fjala.

  N t gjitha segmentet studimore, n t gjitha format e krahasimit dhe t prshkrimit,fenomeni Adem Jashar,imponohet me origjinalitet,imponohet me veanti tipike t nj tipologjie autentike n paraqitje, q mbrthen n vetvete t gjitha prshtresimet universale t Njeriut i cili jo rastsisht kishte sfiduar terrin, barbarin, dhunn, jo rastsisht iu kishte kundrvn ushtris gjakatare t Mabusit (Milosheviqit) t kohs son.

 10. #10
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime
  Adem Jashari sht institucioni i shenjt i liris- Nga Hashim Thai  Fjalimi i kryetarit t PDK-s, Z Hashim Thai mbajtur m 5 mars n stadiumin e Prishtins

  T nderuar qytetar,

  I nderuari z. Kryeministr,

  -Pr secilin vend dhe popull n bot ka dit, data, ngjarje, fenomene dhe personalitete t veanta me t cilat krenohen dhe i respektojne t gjith, individi, institucionet dhe shoqria.

  -Pr ne, n Kosov dhe shqiptart n prgjithsi, Pes Marsi 1998, ngjarja ne Prekaz, projekti Ushtris lirimtar t Kosovs dhe personaliteti i Komandantit Legjendar, Adem Jashari, paraqesin kthesn e jashtzakonshme historike pr Kosovn dhe rajonin.

  - Adem Jashari sht institucioni i shenjt i liris dhe demokracis s Kosovs, Adem Jashari shte vet simboli i saj.

  - Ushtria lirimtare e Kosovs nuk u krijua pse shqiptart e Kosovs donin trazira, luft, vrasje, djegie e shkatrrime, por nga fakti se gjendja q ishte krijuar nga pushtimi serb, ishte e padurueshme.

  -Ishte menuri, nder, sakrific dhe shptim pr qytetart e Kosovs formimi i UK-s. N beteja ran 1700 ushtar, mbetn 700 invalid t lufts, me qindra fmij jetim, rreth 13.000 civil t ekzekutuar, me dhjetra varreza masive, mijra t zhdukur. Nj fakt q prap askund nuk simbolizohet m mir se tek tragjedia krenare e familjes s tij.

  Por ne dolm faqebardh, sepse ne istikame luftonin luttart e liris, anekand Kosovs. Fituam, sepse na mbshteste populli, sepse lufta jon ishte e drejt dhe n fund na mbshteti dhe tr bota demokratike me n krye SHBA dhe aleatt perndimor.

  Lufta jon ishte sa lirimtare aq humane, patm dhe humbje t rnda n bashklufttar dhe popull, por lufttart e liris edhe n momentet m t rnda nuk shtien dor kundr popullsis civile serbe (grave, pleqve, fmijve) edhe pse shum u munduan armiqt tan t krijojn situata t tilla me individ t caktuar kriminel e keqprdorues.

  Ne luftuam kundr aparatit represiv dhe administrats s Beogradit, ne i treguam tiranis dhe padrejtsis njerzore se si komb jemi t gatshm t mbrojm veten, t lirojm veten ashtu si do t dijm dhe t ndrtojm shtetin ton duke respektuar t tr qytetart tan pa dallim etnie, religjioni apo ngjyre.

  - Ushtria lirimtare e Kosovs arriti tri objektiva kryesore: zhvilloi luft t drejt, krijoi aleanc me shtetet m demokratike t bots dhe liroi Kosovn.

  Me t drejt nga diplomacia dhe shkenca perndimore, UK-ja vlersohet si Lvizja me e suksesshme lirimtare e t gjitha kohrave n bot.

  Ne sot kemi pse t krenohemi me rezistencn ton heroike, me luftn dinjitoze q zhvilluam dhe fitoren e merituar q e arritm.

  Prjetuam situata t rnda, por nuk u prkulm kurr, vetm e vetm q ta kemi Kosovn t lir dhe demokratike. Dham shum si popull- bijt m t mir t kombit ton, por sot familjet e dshmorve, invalidt, fmijt jetim, lufttart e gjall t liris, nuk kan nevoj pr imunitet moral, por, pr njohje, respekt dhe prkujdesje institucionale. (Ata nuk jan t mshiruarit e Kosovs, por nderi dhe krenaria e saj).

  Prandaj, Parlamenti i Kosovs duhet sa m shpejt ta njoh luftn e UK-s dhe sakrificn e popullit t Kosoves.

  -Sot, kur po prkujtojm lavdin e epopes s Prekazit dhe komandantit Legjendar Adem Jashari, shum lufttar t liris jan t privuar nga liria, ose jan duke u prballur me procese t ndieshme denigruese dhe shum t tjer po prballn me shantazhi, mohime e denigrime, por ftoj gjith ata q me dinjitet ditn t luftojn dhe dhan-ofruan shum pr lirin e Kosovs se mbi pushtete dhe ego t prkohshme sht shteti i Kosovs dhe procesi i ndrtimit t saj, q me do kushte ne duhet ta ruajm dhe me dinjitet ta tejkalojm.

  Ne e kemi fituar luftn si popull duhet ta fitojm dhe paqn t bashkuar.

  Ashtu si koha e lufts q pati heronjt e saj, ashtu edhe koha e paqes po i prodhon heronjt e vet. Personaliteti i Fatmir Limaj i simbolizon ata.

  Kosova sot, sht e lir, me institucione stabile, demokratike dhe gjithprfshirse. Ne respektuam bashkpunimin me ndrkombtart edhe kur zhvillonim luft pr liri a vdekje. Sot, ky bashkpunim dhe ky kooperim, vetm sa do t thellohet. Nuk do t ket forc a faktor q do ta dmtoj kt bashkpunim.

  Kosova ruhet, respektohet dhe ndrtohet vetm duke punuar me menquri pr t.

  Respekt lufttarve t liris dhe obligim q t i shrbejn atdheut

  Respekt pr bashksin ndrkombtare.

  Lavdi e prjetshme komandantit legjendar Adem Jashari dhe gjith dshmorve t atdheut.

 11. #11
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime
  6_mars, 2003
  N pes vjetorin e Epopes s UK-s- Shkruan: Jakup Krasniqi

  Vetm pes vjet na ndajn nga epopeja e Marsit t Madh, e Marsit t Adem Jasharit dhe i Jasharve Legjendar, nga epopeja moderne biblike pr njeriun, lirin, drejtsin, sigurin, dhe ardhmrin, nga epopeja m e lavdishme e Ushtris lirimtare t Kosovs, nga epopeja q bri kthesn m t madhe n historin moderne t kombit ton. Kto pes vjet mjaftojn pr t par madhshtin shumdimensionale t nj lufte pr jet a vdekje, ku shkuarja n prjetsi fuqizon dhe e rinon jetn, i jep krah e jet t sotmes dhe t ardhmes s popullit dhe vendit ton.

  Pa krijesn e Lvizjes Politike Atdhetare LPK-n, pa rolin prijetar t Adem Jasharit dhe t (organizimit) formacionit t tij ushtarak, nuk do ta kishim krijesn m kulmore t lavdis e krenaris son kombtare - Ushtrin lirimtare t Kosovs, q rilindi e prjetsoi nderin dhe krenarin ton kombtare, q na ishin nprkmbur pr dekada nga njerzit e lig dhe regjimi i huaj.

  Pa Ushtrin lirimtare t Kosovs, pa luftn lirimtare t popullit ton, pa udhheqjen politike dhe ushtarake SHP, pa prfitimin e NATO-s n ann e lufts lirimtare t popullit ton, pa mbshtetjen e vendosur t Bashksis ndrkombtare, pr t drejtat tona lirimtare pr jet, liri, drejtsi, pavarsi e demokraci, n Kosov nuk do t kishim kt realitet dhe kt perspective, edhe pse jo n prmasat e dshiruara t qytetarit ton, larg aspiratave tona kombtare pr liri, drejtsi e bashkim kombtar.

  Pa ndihmn njerzore, politike dhe ushtarake t m t fuqishmve pr liri dhe demokraci, t njerzve q jo rastsisht kishin n duart e tyre fuqin e drejtsis, t politiks, t diplomacis e t ushtris, si ishin: Presidenti i SHBA-s Bill Klintoni, Kryeministri i Britanis s Madhe; Toni Bler, Sekretarja e Shtetit e SHBA-s, zonja Ollbrajt, Sekretari i Prgjithshm i Natos, zoti Solana dhe Komandanti i NATO-s pr Evrop, amerikani Vesli Klark jeta, liria, siguria, demokracia, prspektiva n Kosov do t kishin tjetr mim.

  Pa trimrin tradicionale t ktij populli, pa trimat dhe udhheqsit luftarak t ktij dheu, q kurr si mbyllen t dy syt, q kurr nuk u ngopn gjum lirie, pa flijimet e prvitshme atdhetare, pa flijimin m t madh biblik t Jasharve LEGJENDAR, pa Legjendarin Adem Jashari, pa rnjet e dhjetra komandantve dhe qindra e mijra dshmorve t kombit, pa komandantt e rn e t gjall, pa Petritat e elikat e Ushtris lirimtare te Kosovs, q pr hir t liris e t proceseve pozitive, jetrat e tyre po i ln peng n gjyqet politike t Prishtins, Prizrenit e t Hags, q edhe mijra jetra po t kishin atdheut dhe ju do tia falnin, n kt Sall nuk do t kujtohej krenaria dhe lavdia e Epops s Prekazit Epops m t lavdishme t kombit. Kjo Qendr studentore do t fliste nj gjuh tjetr, msimi dhe banimi i studentve do t bhej npr bodrume t mshirdhnjes larg trendeve bashkohore t zhvillimit, t arsimit e t edukimit.

  Popullit dhe rinis son nuk i duhet mshira, ju duhen dhe miritojne drejtsin, ligjin, sigurin, zhvillimin dhe kto do ti ken vetm n shtetin e pavarur t Kosovs. do zgjidhje tjetr prmbys t gjitha aspiratat e popullit shqiptar.

  Pa lavdit e flijimet e prmendura e t paprmendura, pa humbjet e pallogaritshme njerzore e materiale, pa zbraztsit e pariparueshme shpirtrore, pa dhimbjet e pashrueshme njerzore, sot n Kosov nuk do t flitej pr administratn ndrkombtare UNMIK-un, pr sigurin ndrkombtare KFOR-in, pr demokracin Evropiane, e as pr prfaqsi diplomatike e vizdhnje n Prishtin.

  Nuk do t flitej pr zgjedhje t lira e administrat lokale, pr Institucione t prkohshme n Kosov, pr Parlament e Qeveri, pr TMK e SHPK. Nuk do t flitej as pr mediume t shkruara e elektronike, t ktij niveli e as pr kto trende zhvillimore her t kndshme e her t pakndshme, q po zhvillohen n Kosov e pr Kosovn. Prandaj, t gjith kta mekanizma, vendor e ndrkombtar kan obligim ligjor dhe moral pr ti respektuar lirit dhe t drejtat tona, t fituara me luft, me gjak, me flijime t shumta. Kan pr obligim ti ruajn vlerat tona lirimtare, vlerat e lufts son lirimtare, shenjat emblematike t lufts son lirimtare, gjakun, gjymtimet, flijimet, viktimat e t humburit. Pushteti lokal duhet t ket prkujdesje t vazhdueshme pr dshmort, familjet e dshmorve, pr t gjith ata q kan psuar nga lufta. Pushteti qndror, Parlamenti dhe Qeveria duhet t krijojn bazn juridike pr ti mbrojtur vlerat atdhetare, t fituara m luft lirimtare. Praktika e deritashme e harrimit, e diferencimit, e prmimit dhe e injorimit mund t jet me pasoja pr sigurin dhe ardhmrin.

  Praktika e pengimit pr ngritjen e shtatoreve t dshmorve t UK-s, mund t jet me pasoja t pariparueshme pr bartsit e ktyre dukurive t shmtuara e primitive.

  T nderuar pjesmarrs t ksaj Akademie Jubilare, jemi n pes vjetorin e Epopes m t Madhe t UK-s, t Epopes s Jasharve Legjendar, n prvjetorin e pest t rnjes s Komandantit Legjendar t UK-s Adem Jasharit, q na prkujton para se gjithash e mbi t gjitha programin dhe qllimet e Ushtris lirimtare t Kosovs. Na tregon rrugn npr t ciln ecm, deri ku arritm, ku ngecm dhe ka na pret n ditt e ardhshme. Ky prvjetor na obligon t bjm bilance dhe analiza t sakta, pa u dehur nga vetknaqsia, vetmashtrimi e prgjumja, pa iu nnshtruar shantazheve, shpifjeve t denoncuesve tradicional, t ideve t liris, t njerzis e t demokracis. Ky prvjetor dhe koha kur po mbahet ky prvjetor, jan treguesit m t mir se sa na duhet largpamsia, guximi, vendosmria, ndjenja e flijimit, e atdhedashuris, e liris, e pavarsis dhe e demokracis q kishte Komandanti yn Legjendar Adem Jashari. Me guximin dhe vendosmrin e Komandantit Legjendar Adem Jasharit dhe Jasharve t tjer, me vizionin e Ushtris lirimtare t Kosovs, duhet t udhhiqen t gjitha Institucionet tona si dhe t part e atyre Institucioneve ose duhet t zbresin nga drejtimi i tyre.

  Populli shqiptar i Kosovs, historia m e lavdishme e tij, aspirata, drejtsia, prosperiteti pr sot dhe nesr, po vazhdon t prballet me vshtirsi e padrejtsi t dhimbshme e t padrejta q rrezikojn t na kthejn n vitet e para lufts lirimtare. Prandaj, Atdheu yn, Kosova n kt Mars na obligon dhe na thrret pr mobilizim t ri, t t gjith qytetarve, t t gjitha institucioneve t vendosura n Kosov, vendore e ndrkombtare, q t vhemi n shrbim t procesit pr krijimin e Shtetit t Pavarur t Kosovs.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Llapi : 06-03-2003 m 16:42

 12. #12
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime  N kuadr t manifestimit tradicional "Epopeja e UK-s" u mbajt nj akademi prkujtimore

  Prishtin, 7 mars - N kuadr t manifestimit tradicional "Epopeja e UK-s" n salln "1 Tetori" n Prishtin mbrm u mbajt nj akademi prkujtimore. Ky manifestim u hap me himnin kombtar dhe me nj minut heshtje n nderim t gjith dshmorve.
  N kt akademi morn pjes drejtuesit m t lart t vendit, prfaqsues nga mbar hapsira shqiptare dhe qindra qytetar. Fjaln e rastit e mbajti kryeministri Bajram Rexhepi. Ai ve tjerash, tha se jan dshmort ata q e vulosn fitoren mbi armikun dhe se sakrifica e tyre na obligon ta vazhdojm amanetin e tyre.
  Pjesmarrsve t ksaj akademie iu drejtua edhe kshilltari i presidentit t Shqipris, Afrim Krasniqi, i cili prcolli prshndetjet dhe respektin e presidentit Moisiu pr veprn e madhe t komandantit legjendar Adem Jashari. Ai tha se populli i Kosovs sht duke br hapa t sigurt n prparimin politik, ekonomik dhe social dhe nnvizoi se tash Kosova ka nevoj pr ndrtim t shtetit dhe integrim n Evrop.
  Ndrkaq, n emr t familjes Jashari kt akademi e ka prshndetur Bekim Jashari. Akademia ka prfunduar me ekzekutimin e disa veprave orkestrale nga Filharmonia e Kosovs.
  Kjo akademi u mbajt nn patronatin e kryeministrit t Kosovs Bajram Rexhepi.

 13. #13
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime
  ADEM JASHARI

  Mos e leni, malin me dushk, me ju ndryshk allti e pushk

  Adem Jashari lindi n Prekaz t Drenics, m 28 nntor 1955.Kt vit, Shaban Jasharit, krahas Fests s Flamurit, q e festonte pr do mot, ju shtua edhe nj fest tjetr - Ditlindja e djalit t cilin e pagzoi: Adem. Dhe ishte e natyrshme q mbi djepin e tposalindurit n kt dit, Djepi t mbulohej me flamurin e Sknderbeut.Kshtu ndodhi at dit n familjen Jashari, n Prekazin e Ahmet Delis. Familjes se xha Shabanit iu shtua edhe nj pushk, n Drenic jehuan krismat e pushkve pr flamur dhe ushtarin e posalindur t liris. Xha Shabanit ju duk se jehona e pushkve q u zbrazn pr lindjen e Adem Jasharit po shprndahej val - val npr Drenic e Kosov si jehona "Oooo o o prite, prite Azem Galicn o heeejjj", e atij sikur ju duk se po ndgjonte jehonn: "Prite, prite Adem Jasharin o heeejjj". Sdo t ishte udi q at dit, xha Shabani ti kishte ndgjuar t dy jehonat, se at dit e kaluara po e prcaktonte t ardhmen, ishin br nj. At dit, Flamuri - Lindja - krisma - jehona ishin determinim i nj lavdije t madhe. Adem Jashari erdhi n kt bot me t vetmin ndryshim nga gjith moshatart e tij se ky u lind n ditn e fitorev m t lavdishme t popullit shqiptar, n Ditn e 28 Nntorit. Kshtu nisi jeta n vazhdimsi n Prekazin e lavdive t prsritshme. N fest me krisma e kng edhe vdekjen e bjn me krisma e kng. Xha Shabani ishte i kujdesshm me t gjith fmijt, por ndaj Ademit tregonte nj kujdes t veant, ndoshta pse i kujtohej dita e lindjes, i kujtoheshin krismat e pushks dhe jehonat e prsritura t atyre krismave n 28 Nntorin e vitit 1955. Xha Shabani pas Lufts s Dyt Botrore, pr nj koh pati ushtruar profesionin e msuesit, por pr shkak t veprimtaris atdhetare ai do t largohet nga procesi msimor dhe do merrej me bujqsi. Ai pa ndonj ngurri vendosi t merrej me punimin e toks dhe edukimin e fmijve n frymn e atdhetarizmes. Kshtu po rritej Ademi s bashku me vllezrit m t mdhenj, Rifatin dhe Hamzn. Ademi kishte nj interesim t veant pr armt, pr t bmat e prekaziotve gjat historis e sidomos i interesonte akti tepr burrror i Ahmet Delis dhe ndihma q ai i pati dhn fqiut, q ishte sulmuar nga bandat serbe. Sopata e Ahmet Delis, ajo q bands etnike i ndau kokat n dysh, isht br legjend, legjend e historis n mbrojtje t nderit dhe dinjitetit kombtar. Adem Jashari kishte nj interesim t veant pr Emin Latin, prekaziotin bashklufttar t Azem e Shot Galics, t atij brezi trimash, q n gjith shqiptarin njiheshin pr t burrri e trimri. Ndonse ky brez i trimave me nam t liris, Kosovs nuk i sollen lirimin e bashkimin kombtar, por brezave ju lan amanet: pushkt trimrore t liris. Ky amanet prcillej nga brezi n brez, nga lufttari ke lufttari me porosi, q t prcillej si stafet deri n fitoren mbi armikun e kombit. Prekazi n mnyrn m besnike e prcolli amanetin e lufttarve t liris, jo vetm duke e mbajtur syrin n shnjestr, por duke prcjell jehonn e pushkve t liris nga Prekazi n Drenic e n Kosov, jehon q i mbulonte t gjitha tokat e pushtuara t Shqipris. A nuk e tregoi kt edhe Kulla e Shasivar Alis, n dimrin e ftoht t vitit 1945? A nuk u prsrit kjo nga pasardhsi i Emin Latit me 13 maj 1981, kur Tahir Meha mbuloi me turp njsin speciale t policis beogradase, duke i shkaktuar humbje t mdha edhe n njerz edhe n teknik luftarake agresorit, q kishte aktivizuar pr shuarjen e celulave kryengritse.T gjitha kto dhe shum t tjera q s'u prmendn, lan gjurm t thella n edukimin atdhetar t Adem e Hamz Jasharit dhe ets s tij trime. Adem dhe Hamez Jashari do t betohen para varrit t Tahir Mehs, se do t vazhdojn luftn pr lirim deri n fitore. Dhe, ecen guximshm rrugs s lufttarve kombtar, duke ngritur si n aspektin organizativ, njashtu edhe duke rritur numerikisht, numrin n rradht lufttarve t liris e t pavarsis, duke ngritur efikasitetin e lufts lirimtare, me ka ndryshuan rrjedhat e historis dhe hapen nj epok t re - Epokn e Ushtris lirimtare t Kosovs. Demonstratat e vitit 1981, ngjarjet e Pranvers s madhe studentore t vitit 1981, t cilat u shndrruan n Lvizje t madhe popullore, q me vite mbajten t ndezur flakadanin e liris e t lirimit t kombit, patn ndikim t fort patriotik n brezin q formuan, organizuan dhe udhhoqen politikisht dhe ushtarakisht Ushtrin lirimtare t Kosovs. Adem Jashari dhe eta e tij ka qen dhe ka mbetur brthama themeltare e UK-s. N histori mundet edhe t ndodhin ngjarje t rastsishme, por Adem Jashari, eta dhe familja e tij nuk jan rastsi e historis, ata me ndrgjegje e vendosmri u prgatitn pr kthesn vendimtare t historis son m t re. Adem Jashari nuk shkoi rastsisht n Shqipri pr t prsosur artin e lufts, t cilin e prvetsonte me shpejtsi t rrufeshme, dallohej nga i gjith brezi i tij. N prgatitjet ushtarake tregoi aftsi dhe cilsi t larta n prvetsimin e artit t prdorimit t armeve t ndryshme pr luftn lirimtare. Adem Jashari, ndryshimet q po bheshin n vitet 90, i shihte me optimizm, prandaj me vendosmri e sineritet t lart nisi angazhimin e tij n sfern ushtarake, pr organizimin e lufts lirimtare. Adem Jashari dhe eta e tij nuk ishin nisur n rrugn e lufts pr liri, pr hir t ktij apo atij lideri, pse ky apo ai i paskan syt e zinj. Ata ishin nisur pr lirimin e Kosovs pa br llogari meskine, karieriste apo grabitse. Ata e donin Kosovn e lir e t pavarur. Ata ishin t liruar nga ideologjizmat, ve shqiptarizms. Adem Jashari dhe eta e tij ndryshimet politike q ndodhen n vitet 90 i priti me optimizm, besoj shum, por nuk do t kaloj shum koh dhe do t zhgnjehen se kasta e "re" e politikajve po bhej penges e rrjedhave t reja t historis, po ngulfaste shpirtin luftarak t shqiptarve liridashs. Kur n fund t vitit 1991, n Kosov po bheshin arrestime t t gjith atyre q ishin prgatitur n Shqipri, Adem Jashari do t njoftoj etn e tij dhe t krkoj nga ata, q t ishin vigjilent se do nat armiku mund tiu trokaste n porta. Ai do tiu thot shokve: "Armt nuk i kemi marr q tia dorzojm armikut, por q ta luftojm deri n fishekun e fundit". M fjaln e komandantit u pajtuan t gjith. Dhe, nuk vonoi dita kur armiku do t trokas n portn e Jasharve. Ishte mngjesi i hershm i 30 dhjetorit 1991, ku armiku me nj makineri t tr policore kishte rrethuar Jasharajt dhe krkuan dorzimin e Adem Jasharit dhe Jasharve tjer. Adem Jashari me vllezr e shok apelit t armikut pr dorzim ju prgjigjen me breshri armsh nga shum drejtime. Ishte e art, eta e Prekazit kishte vendosur epokn e lufts lirimtare, ata mes jets se burgut e t poshtrimit kishin zgjedhur jetn e lavdis e t liris, me t gjitha pasojat q mund ti kishte. Vetm t guximshmit npr koh t ndryshme i kan ndrruar rrjedhat e historis, kshtu ndodhi edhe me Adem Jasharin dhe etn e tij. Kshtu nisin aksionet luftarake mbi policin e armikut, fillimisht n Drenic, e pr t'u prhapur m von ne Llap e Dukagjin, n Drini e kudo n Kosov.UK po bhj shpres pr popullin dhe tmerr pr armikun, armikut po i rrshqiste dheu nn kmb, pasigurin e shihte t do kaube. Adem Jashari ishte kudo. Ai po bhej legjend. Ai ishte kudo ku sulmohej armiku, ai ishte n do cep t Kosovs. Vetm frikacaket nuk mund ti besonin trimrive e t bmave t Adem Jasharit, ata nuk dshironin ndeshjen me armikun dhe sa her q eta e tij sulmonte e vriste policin kriminale t armikut do t thonin: "Kta jan dor e zgjatur e armikut, jan t Sheshelit apo t Arkanit etj.", - dhe kjo nuk ishte dika e re, dikush duhej t mbulonte kolaborimin me Beogradin, por paraprakisht duhej akuzohej tjetri. Adem Jashari kishte shum mundsi, ai kishte zgjedhur me ndrgjegje mundsin e lufts s armatosur pr liri e pavarsi, anipse ai i dinte mundsit e veprimit luftarak t UK-s. Pas lufts se 26 nntorit 1997, n Llaush t Re, ku mori pjes Ademi me etn e tij, nga e cila armiku u trhoq me bisht nn kmb, armiku do t bj plane pr zhdukjen e Adem Jasharit. Kjo do t ndodh me 22 janar 1997. Nj band kriminele kishte sulmuar familjen Jashari, me qllim q t zhdukej kjo erdhe e rrezikshme e Ushtris lirimtare t Kosovs. Por, fal gjakftohsis e guximit t familjes dhe ndihmes q erdhi nga eta, armiku u trhoq pa arritur qllimin. Ato dit e tr Kosova sikur ishte n Lagjen e Jasharve. Nuk ishte e vshtir ta kuptoje mesazhin q kishte ln armiku. Armiku ishte trhequr i bindur se nuk kishte gjetur mnyren e eliminimit t Adem Jasharit dhe familjes Jashari. Armiku dshironte qoft edhe largimin e Jasharajve nga trojet e tyre, por Jasharajt nuk i lshonin trojet strgjyshore. Ata as t vdekur nuk donin t shkuleshin nga vendi i tyre, pr ka kishin nisur luftn. Adem Jashari dhe gjith Jasharajt nuk e donin ikjen e poshtrimin, ata e dshironin qndresn, e donin lirin dhe pavarsin e Kosovs. Armiku pas disfats s 22 janarit kishte filluar prgatitjet pr nj sulm t prmasave t mdha policore dhe ushtarake, dhe ky sulm do t filloj n mngjesit e hershm t 5 prillit 1998, pak dit pasi policia armike kishte pasur nj disfat t Lisat Binak, n Likoshan. Kt her forca t mdha ushtarake dhe policore e kishin rrethuar Prekazin, me orientim kryesor Lagjen e Jasharve. Lufta pr eliminimin e Jasharve ishte e rrept. Armiku Prekazin e kishte vendosur n rreth t hekurt dhe sulmonte nga shum an. UK-ja aso kohe i kishte mundsit e kufizuara t sulmit e t deprtimit. Adem Jashari dhe eta e tij sulmit armik ju prgjigjen me sulm. Lufta q zhvilloi Adem Jashari me shok q e madhe. Sulmi i armikut vinte nga larg. Pas nj rezistence t gjat dhe herioke, armiku arriti t djeg e shkatrroj Lagjen e Jasharve, por jo kurr vendosmrin pr t vazhduar luftn pr liri e pavarsi. Adem Jashari deri n vdekje luftoi e kndoi, jo vdekja e Adem Jasharit nuk sht vdekje sht prjetsi. Lufta pr Prekazin q e ashpr. Qndresa ishte e madhe.Ushtria lirimtare e Kosovs humbi prijetarin e saj. Kosova fitoi komandantin legjendar. Me aktin e rnies se Jasharve, Kosova mundi frikn dhe pr lirin e pavarsin u hapen shtigje t reja. Adem Jashari - legjend, solli kualitet t ri n filozofin dhe mendsin e shqiptarve pr jetn, atdheun, lirin pr nderin dhe dinjitetin e kombit. Rnia heroike e Adem Jasharit i dha shtytjen m t fuqishme mobilizimit, strukturimit dhe profesionalizimit t Ushtris lirimtare t Kosovs. Ushtria lirimtare e Kosovs fitoi hapsira t reja veprimi. Komandanti Legjendar i UK-s me jetn, veprn dhe lavdin e tij i dha kualitete dhe prmasa t reja 28Nntorit - Fests son Kombtare.

  Komandanti legjendar

  M 5 mars 2001, bhen 4 vjet prej dits kur, n Luftn e Madhe kundr forcave policore e ushtarake serbe, n Prekaz, ra heroikisht Adem Jashari, Komandanti legjendar i Ushtris lirimtare t Kosovs. Me veprn e tij luftarake, begatoi legjendariumin ton kombtar edhe me nj petk t ri t realitetit mbinjerzor. Besn shqiptare e stolisi edhe me nj kuror madhshtore. Trimrin tradicionale e ngriti n piedestal. Poetiks son i dhuroi edhe nj kryeprotagonist t famshm. Historis i shtoi nj kaptin t veant e m t lavdishme. Mbar bots, edhe nj her, i tregoi se far mimi mund t paguaj populli shqiptar pr liri e pavarsi. Babai i tij, Shaban Jashari, ndihmoi formimin patriotik t Adem Jasharit. Ai, m 1937, mbaron msimet n gjuhn arabe n Medrese t Mitrovics. Leximin dhe shkrimin shqip i msoi si autodidakt. Shquhej me bindje t paluhatshme fetare, kombtare e shkencore. Pas Lufts s Dyt Botrore, u gjet me ditar n dor. I takonte gjenerats s par t msuesve n Drenic. Filloi punn n shtpit shkolla dhe n kushte m t vshtira. Ishte koha kur nxnsve shqiptar, sipas teksteve e programit pansllavist serb, duhej tu shpjegohej se t part e popullit tan ishin sllavt! do gj kombtare shqiptare trajtohej si nacionaliste e armiqsore. Msuesi trim bile n kundrshtim flagrant me norma t huaja pedagogjike n shkollat shqipe. Frymzohej veanrisht nga Bajram Gashi i Rezalls, atdhetar i dshmuar, nip i tij, hoxh, msues dhe inspektor i shkollave. Tani e tutje, nxnsve u msonte vjersha t Naimit, Mjedjes e Fishts. U thoshte se t part e popullit ton jan ilirt e jo sllavt. N debate ilegale, shpesh shtronte pyetje: A ka bes me t pabest; a ka bashkjetes me ata q e gjuajn gurin dhe e fshehin dorn; q t vrajn natn e t qajn ditn; Vall sa miliona shqiptar do t ishin sot n Ballkan, po t mos e kishim prbindshin serb midis nesh. Ndiej dhembje pr ata q, edhe sot ndrrojn pr ndonj bashkim-vllazrim me shkie. Sa her e provuam kt politik, e paguam me kok. Regjimi komunist n Sknderaj, m 1951 e largon nga puna, me akuza se sht religjioz, nacionalist dhe bashkpuntor i Dervish Koprivs, njri nga ballistt e njohur n Drenic. Nxnsve, dashamirve, po edhe bijave e bijve t vet shpesh, u fliste me emocione t thella pr dijetar dhe trima t Prekazit e m gjer, pr Ahmet Delin, Mursel Ahmetin, Ram Islamin, Emin Latin, Hafz Arifin, Hys Feratin, e m n fund pr Nebih e Tahir Mehn. Tahir Meha, m 13 maj 1981, mu n ditn e fests tradicionale t Sigurimit shtetror jugosllav, prej kulls s vet, lufton me nj njsit t policis sekrete, q e rrethuan dhe donin t arrestonin. N Kosov ndodhej edhe ministri jugosllav i punve t brendshme, krimineli Franjo Herlevi. Sulmojn me tanke e helikopter. Ishte kjo lufta e par e armatosur kundr regjimit okupator, pas 32 vitesh, kur Rifat Berisha, m 17 maj 1949, lufton kundr forcave policore ushtarake n Gajrak t Malishevs. Ran dshmor Tahiri dhe babai i tij Nebihu, pasi vran 4 polic dhe plagosn disa t tjer. Varrimi bhej m 15 maj 1981. Pjesmarrja e shqiptarve ishte e ndaluar rreptsisht. Ademi, megjith urdhrin policor, s bashku me baban, Shabanin, dhe t vllan, Hamzn, u gjetn aty. N shenj t pikllimit t thell, q t tret s bashku me t pranishmit e pakt, mbi varret e ktyre dshmorve betohen: Lufta me Serbin do t shkoj deri n fund. Kjo ishte edhe nj dit historike, kur Adem Jashari i shpalli luft Serbis. Ai qysh i ri, organizoi dhe mori pjes n demonstrata, si n Sknderaj, Mitrovic e Prishtin, kundr Kushtetuts s tankeve, m 1989/90, me t ciln Serbia suspendoi KSA-n e Kosovs dhe bri ripushtimin klasik t saj. Adem Jashari, m 3 nntor 1991, shkon n Akademin Ushtarake Sknderbej Dega e Forcave Toksore n Tiran, pr strvitje, q organizohej si kurs njmujor. I takoi kontingjentit t par. Msoi qitjen me t gjitha llojet e armve, q nga pistoleta e deri te mortajat e granatahedhset. Tregoi rezultate shembullore. M 30 vjetor 1991, n ort e hershme t mngjesit, forca t mdha policore, me armatim t rnd, rrethojn Familjen Jasharaj. Krkonin dorzimin e Ademit ose do ta pushkatonin babain e tij Shabanin, q e mbanin peng. Rifati, Hamza dhe Ademi u shpallin rezistenc t armatosur. T shtna dgjohen edhe nga fqinjt prreth. Kolona t gjata njerzish, nga t gjitha ant e Drenics, nisen n drejtim t Prekazit. Situata qetsohet kah ora 16, me ndrhyrjen e subjekteve politike shqiptare. U keqtrajtuan me dhjetra gra, fmij e pleq. M 26 nntor 1997, n Rezall t Re, s bashku me shokt, pjestar t Ushtris lirimtare t Kosovs, theu sulmin e nj ekspedite ushtarako-policore. M 22 janar 1998, trojet e Adem Jasharit rrethohen pr s dyti. T vetmit, q e mbijetuan kt rrethim, jan Bajram Gashi, nipi i tyre dhe Iliriana, bija e Rifatit. Bajrami tregon: N mrmje t 21 janarit, shkova te dajt. Ishte muaj i ramazanit. N kull, pr fat, i gjeta dajn Shaban me t dy djemt, Hamzn e Ademin. M pritn me gzim t madh, sikur po e dinin se kjo ishte pritja e fundit. Ademi, pasi u terrua, veshi armt dhe u nis pr n detyr t vet. Daja Shaban, n bised, m tha: Po nipo po, po flitet si do t na rethojn. Por, neve, prve vdekjes, ska forc q na detyron tia kthejm shpinn pragut t shtpis. T nesrmen, para syfyrit, dola n korridor t ods, pr t marr abdest e pr t falur sabahin. Papritmas, afr dritares, shprtheu nj bomb. U thyen xhamat. Daja Shaban tha: Bajram, u rrethuem. Mori automatikun dhe, prej dritares, shtinte pa ndrpre. Nipat, Besimi (16), biri i Hamzs, dhe Kushtrimi (13) e Fitimi (17), bijt e Ademit, q ishin me ne n kull, sikur bnin gara me gzim, n ndonj loj, kapn armt dhe filluan luftn. Nga bomba e dyt, dera ra prbrenda. Kulla u mbush me tym. Hamza me Zarifen, t shoqen e Rifatit dhe me t dy vajzat, Ilirann (24) dhe me Selveten (20), bijn e vet, luftonin nga shtpia e vjetr. Adilja, shoqja e Ademit, mbante lidhjet shtpi-kull. Feridja, shoqja e Hamzs, kujdesej pr strehimin e fmijve. Mu aty, shprtheu edhe bomba e tret. Pre demolimeve, spat pasoja t tjera. Ishte luft e vrtet. Dukej sikur oborrit i shkonte flak. Filluan t shtna edhe nga fqinjt. Daja Shaban, n stilin e Azem Galics, lshoi kushtrimin me z t lart: O pritmi n at an e mos mi lsho asnj t gjall. N ora 6 t mngjesit, armiqt trhiqen. Iliriana e Selveti kishin marr plag t lehta. Ndihm mjeksore u ofruan mjekt dr. Abdyl Salihu dhe dr. Bajram Rexhepi, tani kryeministr i Kosovs, q erdhn prej Mitrovics. M von erdhi edhe Ademi. M prqafoi, duke m thn: A ti Bajram po lufton kshtu a? Edhe sot m duket se mustaqet e tij t gjata, ende m kan mbetur n faqen time t djatht. M 28 shkurt 1998, Adem Jashari me bashklufttart, nxitoi n frontin e lufts n Likoshan e Qirez. Edhe aty jep nj kontribut t veant pr thyerjen e hordhive gjakatare serbe. M 5 mars 1998 rrethohet pjesa m e madhe e Drenics Veriore. Adem Jashari, prmes radiolidhjeve, nga Jetullah Geci n Llaush, njoftohet se, nga Mitrovica pr Sknderaj, po arrinte nj kolon e gjat e forcave policore e ushtarake serbe. Prej andej do t filloj rrethimi i Prekazit t Poshtm. N piksynim ishin Kulla dhe shtpit e Adem Jasharit. Vinin edhe tri kolona, nga Prishtina n drejtim t Gllogofcit; nga Klina drejt Malishganit dhe tjetra deprtonte prej Sieve, Kopiliqi e Aareve. Ndrkoh, vetm rreth fshatit Prekaz i Posht, vreheshin mbi 100 automjete, prej t cilave 70 t blinduara. N Fabrikn e Municionit, sipas njoftimeve t OSBE-s, ishin pozicionuar forca t specializuara serbe. T gjith ishin n gatishmri luftarake. Prekazin, pak m von, e rrethojn edhe 200 automjete t blinduara. Ishte e pamundur q dikush t ofronte ndihm. Familja e Adem Jasharit, njzri, vendosn t mos largoheshin nga shtpia. Ata q ishin t aft, kapn armt dhe zun pozitat pr luft. T gjith angazhohen pr ndihm njri-tjetrit, pavarsisht nga mosha e gjinia. Rreth ors 6 t mngjesit, nga Fabrika e Municionit, dgjohen tri t shtna. Supozohet se paralajmronin luftn. Nga ora 6.45, prej ksaj fabrike dalin forca t mdha t artileris s rnd. Vendosen n Mishlan, kodra m e lart n lagje, prball shtpive t Jasharajve, n lindje. Ky ishte rrethimi i fundit dhe m i forti. Sipas vzhguesve, n rrethimin e Prekazit t Poshtm, prkatsisht t lagjes s Jasharajve, ishin angazhuar afro 8000 trupa. Komandanti Legjendar Adem Jashari, n bised telefonike me njsitin e UK-s n Llaush, u thot: Pr hajr na qoft lufta, duke shprehur kshtu vendosmrin e nj ushtaraku trim e t pathyeshm. Filloi sulmi i pakrahasuar nga t katr ant. Lufta zgjati tr ditn. N mbrmje, t shtnat ishin paksa m sporadike. Vritet Adile Jashari, bashkshortja e komandantit, duke i ndihmuar burrit me arm e municion. M 6 mars, lufta vazhdon me t njejtin intensitet, por nga distanca. Serbt kurr skan br luft ball pr ball, por vetm nga distanca. Nga rezistenca e Komandantit dhe e Jasharajve, forcat serbe shpesh trhiqeshin nga nj pozicion n tjetrin. Fitim Jashari (17), djali i Komandantit, dy dit e ka mbajtur pozicionin e vet luftarak, derisa ka rn trimrisht. Luftuan edhe t gjith t tjert, q ishin t aft pr ta mbajtur pushkn dhe pr aq sa patn municion. M 7 mars, q nga mngjesi, forcat armike shumfishohen. Detonimet ishin edhe m t fuqishme. Deri n momentin e fundit Komandanti se ndrpreu kngn Besa-Bes. Kndonte sepse, si thoshte vet: Erdhi dita t luftojm n front dhe haptas me Serbin. Jemi n pozicionin m t shenjt dhe m t shtrenjt pran vatrs dhe toks son etnike. Kam bindje t plot se Serbia, pas ksaj lufte, do t humb. Kosova dhe shqiptart do t lirohen prgjithmon. Kndonte pr ta forcuar moralin luftarak t familjes, n astet kur t gjith e shikonin vdekjen pr s afrmi. U thoshte: Mos u friksoni. Qndroni trimrisht, ashtu qysh keni qndruar gjithmon. Nj predh e rnd, ndoshta raket tok-tok, godet shtpin e Komandantit, nga pjesa verilindore. Ia qllon dhoms ku ishin trehuar 14 veta, t moshave prej 7-72 vjeare. Prej tyre, 12 ran dshmor. Shptojn Besarta (12) dhe Kushtrimi (13). I parafundit, nga antart e familjes s Shaban Jasharit, ditn e tret t lufts, para ders s shtpis m t madhe, ra heroikisht Adem Jashari, komandanti legjendar i Ushtris lirimtare t Kosovs. E oi n vend betimin e dhn mbi varrin e Tahir Mehs, para 17 viteve. Para muzgut, Kushtrimi mendon se ka kaluar rreziku. I thot Besarts T dalim, ndoshta shptojm! Posa del n der, plumbat e armikut e qllojn edhe at. Ra edhe ky dshmor, afr babait legjendar e t shtrenjt. Prej 22 antarve, q ishin n shtpi ditn e sulmit, 20 ran n altarin e liris: Shaban Murat Jashari (74), Zahide Shaban Jashari (72), Zarife Rifat Jashari (49), Hamz Shaban Jashari (47), Ferida Hamz Jashari (43), Adem Shaban Jashari (43), Adile Adem Jashari (40), Selvete Hamz Jashari (20), Hidajete Rifat Jashari (18), Fitim Adem Jashari (17), Afete Hamz Jashari (17), Besim Hamz Jashari (16), Valdete Rifat Jashari (14), Lirije Hamz Jashari (14), Igballe Rifat Jashari (14), Kushtrim Adem Jashari (13), Blerim Hamz Jashari (12), Igball Rifat Jashari (11), Fatime Hamz Jashari (8), Blerim Hamz Jashari (7). Mbetn t gjall: Rifat Shaban Jashari (52), Murat Rifat Jashari (26), Bekim Hamz Jashari (25), Iliriana Rifat Jashari (24), Lulzim Adem Jashari (22), Bashkim Rifat Jashari (22), Shqipe Adem Jashari (17), Besarta Hamz Jashari (11), Fazli Rifat Jashari (10) dhe Marigona Adem Jashari (8). Pothuajse i njejti fat i prcolli edhe familjet e tjera t Jasharajve, si t Qazimit, Beqirit, Sherifit, Zens, Tahirit, Zuks, Sadikut, Hamitit, Qerimit, Maliqit, Halitit, Fejzs, Bajramit, Sinanit, Aliut, Smailit etj. Q nga dita e tret, kur rezistenca filloi t bjer, n lagjen Jasharaj, nga mbrmja, futen policia. Mblidhnin kufoma nga t dy frontet. Kufomat tona i drguan n Morgun e Prishtins. M 8 mars, n ort e vona, i kthejn n Sknderaj. Tr natn i mbajn n kamiona t policis. Komandanti i policis i shkon n shtpi Hilmi Nuradinit, mik i Shaban Jasharit dhe i krcnohet: Nse nuk i pranoni kufomat, n emr t shtetit, i varrosim ne vet. Hilmiu i thrret disa qytetar. Formohet Kshilli i Pranimit dhe i Varrimit t 48 kufomave, i prbr nga Emin Dajaku, zejtar n Sknderaj; Hilmi Nuradini, tregtar nga Klina e Poshtme; Ibush Kabashi, fotograf nga Palaci; Jahir Bejta, jurist nga Sknderaj; Mehmet ollaku, jurist nga Qubreli; Nazif Goxhuli, mjek nga Sknderaj; Rifat Bejta, arsimtar nga Prekazi dhe Ymer Gashi, jurist nga Sknderaj. M 9 mars i pranuam kufomat. I vendosm n nj lokal t gjer n depon e Lah Hotit nga Tushilla. Me ne ishte edhe imami, mulla Osman Hoti i Likofcit. Filluam identifikimin. Erdhn shum gazetar dhe agjenci televizive. Incizonin pamje t tmerrshme. T nesrmen, m 10 mars, nga Gjakova na erdhn arkivolet. I vendosm kufomat n to. Bartjen deri n vendvarrim, e bri policia me kamiont e tyre. Kishte edhe serb t Bajs, zjarrfiks e t burgosur. Deri sa shkuam ne pas tyre, nja 2 km. kmb, polict i kishin lshuar kufomat npr varre, por mbrapsht, n kundrshtim me rregullat fetare islame. Na dhan urdhr t prer: Vetm 15 minuta keni afat pr ti varrosur. Filluam punn m t rnd q mund t mbahet mend. Ishim vetm 12 veta. do njrit i rrinin nga tre polic mbi kok. E mbuluam rendin e par e pjesrisht t dytin. Komandanti i policis urdhron: Arkivolet e tjera t mbesin t pambuluara! Sigurisht, pasi u terrua, friksoheshin nga ndonj rrezik i papritur. M 11 mars, profesor Zekeria Cana, mulla Hajdin Aruaj, Xhafer Murtezi, Hilmi Nuradini, Mehmet ollaku e Nazif Goxhuli, shkojn n Palc, ku ishte nj shtab i policis, pr t krkuar garanci, deri sa t mbulohen arkivolet. Marrveshja arrihet por, me kusht, q kufomat e mbuluara t mos preken, ndrsa t tjerat t rregullohen sipas normave fetare. U caktuan vetm 60 veta, pr t marr pjes n varrim. U nism prej Sknderajit pr n Prekaz. Pas nesh vinte policia n kolon, me vetura, pizgauer e tanke, q u stacionuan n Lagjen Jasharaj. E vzhgonin s afrmi punn ton. N prani t pjesmarrsve, t gazetarve t vendit e t huaj, me nj amin dhe nj minut heshtje, ua bm nderimet dshmorve t kombit. Me fjaln prfundimtare t prof. Zekeria Cans, ashtu si mundm, e prfunduam varrimin. Policia, kufomat e tyre, q i mbanin n sekret t plot, i krkonin npr shtpit grmadha t Jasharajve. Megjithat, nj gazetar i Delo-s s Lubjans, pohonte se kan mbetur t vrar 72 pjesmarrs t forcave serbe. Televizioni serb B-92, i Beogradit, lajmron se n Luftn n Prekaz, kan mbetur 69 polic t vrar. Ministri jugosllav i punve t brenshme, n televizionin gjerman, ndonse nga agjencit thuhej se n Prekaz ska pasur luft, deklaroi se n Prekaz sht br nj luft e madhe, sikur n Luftn e Dyt Botrore. Rifat Jashari e Zuk Jashari, me m t afrmit, me miq e dashamir, n Odn e madhe t Rifatit, t punuar shpejt pas lufts, prej 12 qershor 1999, pa kufizim, mbajn t pamen tradicionale, m t madhe q mbahet mend n Drenic. Megjith dhmbjen, pr humbjen e 56 antarve t familjeve t tyre, t moshs prej 4-96 vje, qndrojn t fort. Jan t vetdijshm se nuk sht leht t jesh n piedestal t lufts pr shtjen kombtare. Zoti ju lasht shndosh o burra, ishte refreni q dgjohej nga ngushlluesit. Qofshi shndosh. Edhe ju Zoti ju lasht shndosh, ua kthenin vizitorve shprehjet e ngushllimeve, si u ka hije burrave me qndres t pathyeshme. Qndres t jashtzakonshme tregonin t gjith t mbijetuarit. Rifati, motrat Hava (54), Zyla (49), Zoja (47), Qamilja (41) e Halimja (32), me bij, bija, nipa e mbesa, krjionin prfytyrimin e pafundsis s universit njerzor, sikur Zoti kishte hedhur balsamin mbi plagt q kishin n ato zemra t mdha. Pyetjes: A mund ti del Kosova prball borxhit q ia ka Familjes Tuaj, Rifati i prgjigjet: Jo, Kosova nuk i ka kurrfar borxhi familjes son. Njzet antar t ksaj shtpie dhe dyzet t tjer t lagjes prreth, kan rn duke e lar borxhin ndaj Kosovs son martire. E ky borxh ndaj Kosovs mund t paguhet vetm duke qen t bashkuar, n luftn ton pr liri e pavarsi dhe pr bashkim kombtar. Trojet e Adem Jasharit, tani Kompleksi Memorial, i kan vizituar edhe nga 5000 vizitor n dit, nga gjith hapsira shqiptare e diaspora. Nga Shqipria, prve shum udhheqsve t shtetit, kan ardhur edhe oficer e pedagog t komandantit, nga Akademia Ushtarake e Tirans, si Ylli Mici, Hasan Ymeri, Agron Dhinarko e Kastriot Hoxha. Bn vizit edhe ushtarak t lart t NATO-s dhe prfaqsues t UNMIK-ut. Ishte ktu edhe Xhozef Diogardi, nga Liga Shqiptaro-Amerikane. Erdhn shum shkrimtar, gazetar e artist nga Evropa, Azia, Afrika, Australia e Amerika.

  Bernar Kushner, ish-administrator i OKB-s pr Kosov, m 23 gusht, viziton familjen Jashari, t ciln e quajti Familja e sakrifics. Ndr t tjera tha: Kjo familje luftoi me heroizm, pr t fituar drejtsi e demokraci n Kosov. Erdha q tiu prshndes, pr admirimin q kam ndaj familjes Jashari. Dua t them edhe nj t vrtet t madhe, se Prekazi lvizi t gjitha mekanizmat botrore, q ndikuan pr t vepruar konkretisht. Dhe, sikur t kishte mim Nobel pr liri, ather ai, me siguri, do ti takonte familjes Jashari.

  Ismail Kadare, m 20 nntor 1999, viziton familjen Jashari. U tha: Ngjarja n kt vend sht e hatashme dhe madhshtore. sht rast tepr i rrall n bot. sht fenomen q tronditi globin. Lufta u b shum e fort. Ran shum dshmor. Ra edhe komandanti i UK-s. Komandant, rrallher vriten n luft. Vrasja e komandantve, n mnyr t veant, e madhshton luftn. Njri nga intelektualt mikprits, iu prgjigj: Ska pasur luft n Drenic, kundr okupatorve, ku t mos vriteshin komandant. Kshtu, n Luftn e Kosovs, m 1389, vritet Milosh Kopiliqi, komandant i lufttarve drenicas. M 1878, n mes Prokupes dhe Nishit, kundr invazionit serb, vritet komandant Zeqir Llausha. E tani me radh, Ahmet Delia, Shaqir Smaka, Azem Galica, Kamer Loshi, Nak Berisha, Lec Gradica, Zenel Baica, Shaban Palluzha, Mehmet Gradica, Arif Shala, Rifat Berisha, e tani Adem Jashari, Fehmi Lladrofci, Ilaz Kodra, etj. Smbahet mend q, ndonjri nga komandantt, t ket vdekur me krye n jastk. Kadare, n librin prkujtimor, shkruan: Ndodhem n familjen e Jasharajve, atje ku nisi nj flak e madhrishme, flaka e liris q e ndrioi krejt Prekazin, Drenicn e m pastaj mbar Kosovn. Ajo shkreptim zgjoi nga gjumi Evropn dhe botn. Shekujt kalojn, drita e liris, drita e atyre q ran pr t, nuk zbehet kurr. Ndodhem ktu i prekur thell, si rrallher n jetn time. Ju falemnderit promete t Jasharjave legjendar.  D R E N I C ES  Lumja ti Drenic e Kuqe-Asnj plumb kurr nuk e huqe!(Populli)

  Pr qshtjen kombtare, Drenica asnjher nuk i ka kursyer trimat!

  N qendrn e Dardanis ilire, gjgjsisht t Kosovs s sotme, shtrihet

  Drenica heroike. Kjo trev kreshniksh, q n antik njihej me emrin Klapotnik na e prkujton qdo her historin ton t lavdishme n shekuj. Ky emr kaq i dashur dhe krenar pr ne, gjithmon ka qen dhe sht tmerr pr armiqt tan. Sa e sa her armiq t ndryshm provuan ta zhdukin nga faqja e dheut, por i lan eshtrat n te. Kjo fole trimash u b sinonim i rezistencs dhe i qndress mbarshqiptare pr liri dhe pavarsi kombtare.

  Drenica nuk dihet se si e mori emrin. Mund t jet se kjo rrjedh prej fjals dr - drri, pasi q dikur drer kishte mjaft n kto vise bregore. Drenica prfshin nj territor kodrinor ndrmjet Fushs s Kosovs n lindje prej Goleshit e Qiqavic, maleve t Carralevs n jug, malit Mokna n veri dhe rrafshit t Dugagjinit n perndim. Pra, ajo paraqet nj territor kompakt, nj trsi gjeografike, n t ciln gravitojn mbi 100 fshatra. N pikpamje administrative sht e coptuar dhe fshatrat e saja u takojn disa qendrave komunale: Sknderajt, Gllogovcit, Lipjanit, Vushtrris dhe Malishevs.

  Drenica e Kuqe

  Edhe pas vitit 1455, kur Kosova prfundimisht ra nn sundimin turk, Drenica mbeti e paprkulur dhe e pannshtruar. Kjo zgjati (mbi 400 vjet) deri rrethviteve 1850-1860, kur njfar Jashar Pasha, sundimtar i Prishtins, i pushtoi disa fshatra t ksaj treve, t cilat sot e ksaj dite njihen me emrin Drenica e Pashs. Siq tregojn pleqt, ky far pashai erdhi nga drejtimi i Prishtins dhe pa ndonj kundrshtrim t fort i pushtoi fshatrat deri te Qikatova. Kur e dgjuan kt drenicasit e morn si dhun nderi, fyerje t rnd dhe ia kthyen pushkn, duke mos e ln t shkoj m tutje. Kshtu pjesa tjetr e Drenics, q nuk u nnshtrua por i mbrojti trojet e veta me arm e me gjak, u quajt Drenica e Kuqe. Pra, q nga ky moment historik, Drenica ndahet n dy pjes.

  1) Drenica e Kuqe ose Drenica e Eprme, n veri, q prfhsin pjeshn drrmuese t fshatrava (afr 80) dhe

  2) Drenica e Pashs ose Drenica e Ult, n jug, q prfshin diku rreth 20 fshatra.

  Sidoqoft, Drenica n historin ton kombtare, mbetet territor i qndress shqiptare, q secilit pushtues i rezistoi me arm n dor. Q nga

  Beteja e Kosovs (1389) e deri m sot, nga kjo trev doln njerz q me pushk e me pen luftuan pr qlirim dhe pavarsi kombtare. Kshtu, n luftn e par kundr osmanve, n Betejn e Kosovs, trimi drenicas, Millosh Nikoll Kopiliqi (nga Kopiliqi i Sknderajit) do ta plagos pr vdekje sulltan Mratin I . Edhe n luftn e mvonshme antiosmane, q e udhhoqi Austria, morn pjes shqiptart. M 1689 pas Pikolomenit kishte rreth 6000 shqiptar, shumica drenicas.

  Emri

  Drenic ua shtinte frikn armiqve. Edhe vet sulltanin nuk e linte t qet n Stamboll. Sa e sa fermane u nnshkruan e sa e sa koka pashallarsh u pren pr t, por kot. Tr Ballkani dhe Evropa ishin qetsuar e n Drenic ende skishte pushtet t plot turk. Edhe ather kur provuan ta vjn pushtetin, m 1891, dshtuan: Saraji Hamidije n mes Llaushs, Polacit e Prekazit u rrnua plotsisht ndrsa kajmekami me gjith nnpunsit e tjer u dbuan brenda nats.

  "Vend grajzish...Pushteti borgjez serb ia kishte dron ksaj ane aq shum sa q e quante

  << vend grajzish >>. Kunsulli serb n Prishtin (gjat sundimit turk) Borisllav Nushiqi (1864-1938) lavdrohej, q hipur mbi kal, kishte kaluar npr tokn e Drenics. Edhe n elaboratet e ndryshme q gatuheshin npr kabinetet e krerve dhe akademikve serb pr shprnguljen dhe zhdukjen e shqiptarve, Drenica parashikohej si vendi m i rrezikshm, prej nga duhej larguar masovikisht popullsia vendse (shqiptart). Vet mbreti Aleksandr pati propozuar q ky territor t shkatrrohej plotsisht. Borgjezia serbe mendonte se me djegjen e fshatit t fundit dhe me vrasjen e fmijs s fundit n Drenic. pr opinionin ton do t hiqet nga rendi i dits edhe vet qshtja shqiptare.Numri i atyre q luftuan kundr pushtuesve turq, austrohungarez e posaqrisht kundr atyre serb sht shum i madh. Nga trevat e Drenics u dalluan: Bejte Galica,Ahmet Delija, Shaqir Smaka, Azem Bejt Galica, Shot Galica, Mehmet Delia, Lec Gradica, Zenel Baica, Ilaz Reqaku, Fazli Berani, Bajram Trdevci, Halit Bajrami, Mehmet Gjeli, Shaban Mangjolli, Shaqir Pirraku etj.

  "Mos kij besim te serbt!...."

  Edhe gjat Lufts s Dyt Botrore rezistenca dhe revolta m e madhe kundr sllavokomunistve qetnik shprtheu n Drenic. Ktu ende ruhej amaneti i Azem Bejt Galics dhe i shokve t tij se << bes me shka nuk ka >>. Ky amanet u rikujtua edhe gjat atyre viteve t stuhishme. M 8 prill 1943, kur npr fshatrat e Drenics propagandohej pr vllazrim-bashkim, Fadil Hoxha vet shkoi n fshatin Berish. Aty u takuan me plakun e menqur t atij fshati, me Tahir Berishn, i cili pos tjerash i pat thn: << Mos kij besim te serbt! Gjithmon na kan mashtrue e kan me ju mashtrue.>> Kjo doli e sakt dhe shum shpejt u vrtetua. Brenda muajve janar-shkurt 1945 u b ploja mbi Drenic. Gjat ksaj periudhe t ndrlikuar historike n mesin e shum t tjerve u dalluan: Shaban Polluzha, Mehmet Gradica, Ahmet e Rifat Galica, Sadik Lutani, Azem Aruqi, Imer Fazli Radisheva, Ajet Grguri etj.

  Hasan PrishtinaNga treva e Drenics, nga Polaci, ishte edhe familja e Hasan Prishtins (1878-1933). Ky ideolog, i shquar dhe udhheqs i palodhur i kryengritjeve t prgjithshme pr Pavarsin e tokave shqiptare, tr pasurin dhe jetn e dha pr t mirn e kombit. Lirisht mund t thuhet se veprimtaria e tij luftarake gjat muajve maj-gusht 1912 e prgatiten ngritjen e Flamurit n Vlor.N prfundim t ksaj flete po e citojm shkrimtarin ton t njohur Hivzi Sulejmanin, i cili shkruan: << Kurr ky vend, kjo an me male dhe lugina mesatare, kjo Drenic e paprkulur, nuk ka dashur t dij pr asnj pushtet prveq pushtetit t vet. Kurkujt pra nuk i sht nnshtruar. E prej ligjeve njerzore q vlenin aty diqka ishte vetm nj: Ai i Leks >>.

  Bejt Galica

  Dikur, para m se 200 vjetsh, Galica ishte nj fshat i vogl dhe i varfr siq ishin shumica e fshatrave shqiptare. N mesin e atyre familjeve t pakta shquhej ajo e Abaz Bejts. Ai i kishte tre djem: Azemin, Ferizin dhe Ibishin. Prej tyre dallohej Azemi. Ishte m trimi e m bujari. Azemi kishte vetm nj djal, Bejtn.Bejtau lind n pranvern e vitit 1853 n Galic. Q nga fmijria, duke qndruar npr odat e fshatit, mori msime t mira. Aty i lindi dashuria pr atdheun e vet, pr popullin shqiptar q po vuante nn zgjedhen turke dhe pr qdo gj kombtare. Krahas tyre, n ann tjetr, i shtohej urretja kundr pushtuesve q nuk po e linin rehat kt tok strgjyshore.Azemi e martoi djalin (Bejten) n mosh m t re se moshatart e tij, pse ishte mashkulli i vetm n familje. E martoi me nj vajz nga Kutllovci, me t ciln i pati dy djem: Seferin dhe Zenelin. Pas pes vjetsh i vdes gruaja e par dhe Bejta rimartohet me Sherifen, bijn e Kurt Selacit q ishte i njohur n tr Shaln e Mitrovics pr trimri dhe menquri. Me t i pati edhe tre fmij: Azemin, Mihann dhe Ademin. Edhe fmijt Bejta i edukoi n frymn patriotike dhe luftarake. Kt e bnte jo me fjal, por me veprime konkrete duke marr pjes aktive n qdo kryengritje q organizohej kundr hordhive otomane.Qysh m 1890/91, kur Perandoria turke bri prpjekje pr ndryshime administrative n Vilajetin e Kosovs dhe pr vendosjen e pushtetit n Drenic, ai u gjend n radht e para. Siq dihet Drenica i prkiste rrethit t Vushtrris. Sulltani ishte i interesuar q t krijoj nj rreth t posaqm n Drenic, n mnyr q ta kishte nn sundim t plot kt trev t paprkulshme. Ai si vend t prshtatshm caktoi lokalitetin midis tri fshatrave t mdha t Drenics, n mes Polacit, Llaushs dhe Prekazit. Pasi u bn prgatitjet e duhura filloi puna me ndrtimin e Sarajit. U caktua edhe rendi kush kur duhet t dal n pun "vullnetare". Pr qdo dit lartsoheshin muret e ndrtess e bashk me to rritej mllefi dhe urrejtja n zemrat e drenicasve. Dhe kur u caktua edhe kajmekami me nnpunsit e tjer t Sarajit me emrin HAMIDI*vendsit u ngriten n kmb. Kshtu, m 14 janar 1891 afr 2 000 vet t udhhequr nga Ahmed Delia i Prekazit e sulmuan Sarajin. Kjmekami i ri, Kahremen beu dhe npunsit e tjer, mezi shptuan nga flaka dhe lufta. Saraji u dogj, materiali u shprnda dhe kshtu pashai turk (Xhelil Pasha) dshtoi, nuk arriti ta nnshtroj Drenicn, pr qka koka e tij do t prfundonte n kamarn e turpit.N kt bejtej t prgjakshme u shqua edhe Bejt Galica. Ai u kishte rn n sy edhe auktoriteteve turke dhe pas disa ditsh arrestohet. Bashk me nj grup kryengritsish drgohet n Shkup. Pashai turk kishte dalur n ballkon dhe po i vshtronte t arrestuarit q ecnin kalldrmeve t pluhrosura. I bri prshtypje nj burr i hajthm. me tirq t zi e plis t mpreht n kok, i cili ecte krenarisht dhe me nj mosprfillje. I urdhroi rojet q tia brenda ashtu duarlidhur. Posa u fut i arrestuari n zyr pashai e pyetii t quajn more djalosh i padgjushm?-Bejt Azemi, por t gjith me thrrasin Bejt Galica, -iu prgjigj ai gjakftoht e duke e shikuar n sy.-H, more lanet (shejtan) a e sheh se Perandoria jon i ka duart e gjata sa tju arrij edhe n ato malet tuaja t egra, ku gjeten vdekjen mijra e mijra ushtar tan- vazhdoi pashai.-Ore pasha- iu drejtua Bejta- vrtet Perandoria juaj i ka duart e gjata, por jetn e ka t shkurtr. Ato trojet tona, ku rriten shqipet nuk durojn ti shkel kmb e huaj. Nuk jan msuar n robri. Burra e gra luftojn. Edhe vet toka, po spati kush ta mbroj, hapet dhe do tju prbij t gjall, por ikni sa ssht von...-Mjaft more zog kaurri - briti me z hakrrues pashai i cili e kishte humbur durimin dhe nga nervoza filloi t dridhej.Ti do te kalbesh ne burgjet tona t errta se je nga ajo far e mallkuar, e cila duhet zhdukur me rrnj. Ti na qenkshe mu nga ajo toka e shpallur haram q quhet Drebice, e cila nga nxori telashe me shum se e gjith europa. Nga ai vend ogurzi ishte edhe Millosh Kopili, i cili m 1389 me thik t helmuar e therri sulltan Muratin I, q kishte ardhur pr ta cliruar Kosovn nga te pafet. Ai ua ka ln amanet q t luftoni kundr nesh. Ka pes shekuj q sundojm tr Europn e ju na e dogjet Sarajin e posangritur. N shpirtin tuaj ka hyr i paudhi dhe sju l t qet. Por ai q ngirtet kundr perandoris son t Shenjt do t psoj kshtu si ti, n qelit tona t ftohta. Nga to do t dilni vetm t vdekur... un jam katil pr rebelt si ju... Merreni e ma shporrni sysh kt qafir! -u briti rojeve q qndronin gaditu para ders se tij.Vrtet, Bejta u dnua me burg t prjetshm, me 101 vjet.

  Me 1902 Porta e Lart vendosi t bj reforma n Vilajetin e Rumelis. Pr zbatimin e tyre u caktua Hilmi Pasha, i cili arriti n Shkup m 12 dhjetor 1902. Ai pr ti mashtruar dhe prvetsuar shqiptart n prkrahjen e reformave menjher e bri amnestimin e disa t burgosurve. N mesin e tyre u gjend edhe Bejt Galica, i cili pas 11 vjetsh doli nga burgu i Shkupit.Edhe pas daljes nga burgu Bejta nuk e ndali aktivitetin e vet luftarak e organizativ. U zgjodh udhheqs i lufttarve nga fshatrat: Galic, Dubovc, Mikushnic, Beqiq dhe Krasaliq. N muajin shkurt te vitit 1902 i prfaqsoi keto fshatra n tubimin e kretrve t Drenics q u mbajt n kulln e Ahmet Delis n Prekaz. Aty u vendos q t mbahet sa m shpejt nj kuvend i ngjashm me ato t Gjakovs dhe t Llugs.M 26 mars 1903 mori pjes n fushn e Morins, n Kuvendin historik t Drenics, t cilin e udhhoqi Ahmet Delia. N te u vendos t kundrshtohen reformat turke. Pas tri ditsh, m 29 mars, mijra dernicas, nn dretimin e Ram Lutanit e morn Vushtrrin pa pengesa t mdha. T nesrmen u nisen pr n Mitrovic pr tu ndihmuar vllzrve shaljan, t cilt e kishin sulmuar qytetin dhe krkonin dbimin e menjhershm t konsullit rus Shcerbinit. B e t e j a qe e prgjakshme. U vran mbi 300 shqiptar. Nga kodra e Bairit sulmonin me topa. Aty qndronte edhe Shcerbini, i cili edhe komandonte. Nj ushtar shqiptar n ushtrin turke, me emrin Ibrahim Halit Popovci, nga Suka e Gjilanit, duke i par kto skena tmerruese e dredh pushken dhe e qllon konsullin, i cili vdiq pas disa ditsh. Edhe n kto luftime u dalluan trimat q i udhhoqi Bejt Galica.Lvizja anti-turke sa vinte e shtohej. Kryengritsit shqiptar kishin prfshir mbar Kosovn. N muajin korrik 1907 shprtheu revolta e armatosur n Drenic. T gjith kryengritsit e ksaj treve ishtin grumbulluar rreth Rezalls dhe Devicit.Shemsi Pasha me forca t shumta gjendej n Mitrovic. Atij i erdhi urdhri nga Stambolli q sa ma shpejt t shuhet me gjak kjo kryengritje. Ky menjher i nisi dy taborre nn drejtimin e major Vehbi Efendiut pr n Drenic. Posa arritn n Llaush krusn pushkt e para. Vehbi Efendiyt iu desh t zbres nga kali dhe ta ruaj kokn e vet. Beteja e prgjakshme e cila zgjati tr ditn, u zhvillua midis Rezalls dhe Devicit. Aty mbesin te vrar shum shqiptar, n mesin e tyre edhe njri nga prijsit e betejs- Bejt Galica. Ai kishte mbetur keq prmbys. Nj ushtar i ksaj ane e njeh dhe don ta kthej mbar Vehbi Efendiu iu krcnua: - Largohu more edepsz se po t kpus me kamxhik. Ai sht harambash q ka kundrshtuar dovlentin. Ashtu le t vdes, prmbys!Kshtu, n muajin korrik 1907, n fushn e nderit ra heroikisht patrioti dhe lufttari 54 vjecar, Bejt Galica. Pas nj jave turqit ia dogjn shtpin n Galic duke i ln pa kulm mbi kok Sherifen me dy thjeshtrit (Seferin dhe Zenelin) dhe tre fmijt e vet: Azemin, Mihanen dhe Ademin.Me vrasjen e Bejt Galics nuk u shua rezistenca e armatosur n kt familje trime. Rrugn e tij do ta vazhdojn t bijt, sidomos djali i tret,

  Azem Bejt Galica me Nusen e Maleve - Shot Galica

  Azem Bejta u lind m 10 dhjetor 1889. I rritur n gjirin e nj familje me tradita luftarake e patriotike, q nga fillimi u prcaktua pr luft t pakompromis me secilin q do ti cenoj vatrat e t parve.
  Si fmij prjetoi ngjarje t hidhura dhe tragjike. Turqit ia vran baban dhe ia dogjn shtpin, duke i ln t pastreh. Rropatjet e ksaj familjeje npr dallgt e egra t jets ia forcuan ndjenjn e atdhedashuris dhe ia ngritn n nj ideal t pashuar, pr t cilin e dhe edhe jetn.
  Tiparet e nj trimi t paepur dhe t nj vizionari t mpreht u manifestuan q n rinin e hershme t ktij djaloshi. Si i vogl dallohej nga moshatart. Ishte i zgjuar e i shkatht. I plqenin shum kngt e trimris dhe rrfimet e pleqve pr ngjarje t ndryshme nga historia kombtare. N odat tona - shkolla, mori msime t mira. Ky shpirt i shndosh qndronte n nj trup t shndosh, siq do t thoshin latint. Edhe pr zhdrvjelltsi ua kalonte t gjithve. N mundje, me oban, ishte i pari. Por mbi t gjitha at e cilsonin trimria dhe guximi. Ende pa i mbushur 11 vjet me pushkn e dajs, e pati plagosur nj serb t Selacit, (Stojanin) t cilit ia kishin frikn t gjith.
  Shumher burrat e Selacit (dajat e tij) dhe t Galics bisedonin rreth asaj se kujt i ka ngja Azemi, dajave apo babait? Kur nxeheshin shum i qetsonte plaku i urt i Galics, mixha Rexhep duke u thn: O burra, pse po lodheni aq shum. Kah tgan mir asht, dajt tirma e babn trim.
  Gjat viteve 1910 - 1912 shprthyen kryengritjet e prgjithshme pr pavarsin e tokave shqiptare. M 5 maj 1912 Hasan Prishtina doli n Drenic, i mbathi opingat dhe e dha kushtrimin pr nj luft mbarkombtare kundr Perandoris osmane.
  Edhe Azemi, 20-vjear, u radhit n etat kryengritse t Drenics, t udhhequra nga Ahmet Delia i Prekazit. Kur drenicasit dhe shaljant ishin nisur pr luft prbri tyre marshonte Isa Boletini, hipur mbi kal e i shoqruar nga disa trima. N mes t shum trimave i ra n sy djaloshi sypatrembur e i etshm pr luft.
  - I kujt sht ai djal? -pyeti Isa Boletini.
  - I biri i Bejt Galics, Azemi - iu prgjigj njri nga trimat q e shoqronte.
  Isa e ngau kalin dhe iu afrua Azemit.
  Pasi u prshndet me t ia vuri dorn n krah dhe e prgzoi: - T lumt ore djalosh trim. Ti paske vendosur ta drgosh n vend amanetin e babait tnd, ta vazhdosh, rrugn e tij luftareke. Kjo sht rrug e vshtir por e lavdishme dhe e ndershme. Zemra mu b mal nga gzimi, sepse Bejta nuk paska vdekur. Shpirtin e tij luftarek po e shoh n syt e tu t etshm pr liri. Ai e paska ln nj trim q do ta nderoj Kosovn dhe mbar kombin. Me fat rruga e lavdis se nj vend q lind brezni trimash nuk do t humbet kurr...
  B e t e j a t e atyre viteve qen t vshtira dhe t prgjakshme. Shtetet fqinje sodisnin dhe bnin plane djallzore pr coptimin e trojeve shqiptare. E formuan alianvn ballkanike dhe ather kur bisha evro-aziatike po bnte prplitjet e fundit, n njrn an, dhe shqiptart ishin molisur nga betejat e pareshtura, n ann tjetr, ato u inkuadruan n luft. Kshtu, mbi tokat e posaliruara shqiptare, u vrsuln si nj lukuni ujqrish grabitqar ushtrit serbo-malazeze. Secila mundohej t kafshoj nj cop m t madhe nga trupi i gjakosur.
  Nse luftrat ballkanike pr disa popuj ishin fatlume, se ua solln lirin, pr shqiptart e Kosovs ishin t kobshme, sepse u solln robri t reja. Fitorja e 28 Nntorit ishte gjysmake.
  K o s o v a u pushtua nga Serbia dhe Mali i Zi. Ato filluan terrorizmin mbi popullatn shqiptare. U sulmuan do gj kombtare: gjuha, flamuri, zakonet, feja, toponime e t tjera, me qllim q t bhen shprngulje nga Kosova. Krahas atyre u hapn edhe shum burgje e kampe turture. N Drenic kampi m famkeq ishte ai i Runikut, ku u keqtrajtuan shum dernicas.
  Azem Bejta t gjihta kto ngjarje i prjetoi vet, n vijn e frontit. Kurr nuk iu nda lufttarve t liris. Mori pjes edhe n Betejn Legjendare t Merdarit, ku mbeten mijra t vrar.
  Posa ishte kthyer nga betejat ishte arrestuar dhe burgosur. Disa dit ishte mbajtur n stacionin e Trnavcit. Pr do dit e detyronin t punoj n rrugn Mitrovic - Pej. Nj dit derisa po punonin n Vojtesh ra n konflikt me xhandarin q i shoqronte (ruante). E qlloi ekan duke e plagosur pr vdekje. Ather e drguan n kampin e Runikut. Atje kalonte shum keq. Jeta ishte e rnd dhe e mundimshme. T burgosurit i kishin futur n nj balt t madhe midis nj livadhi t rrethuar me tela xhemba e me roje t dyfishuara. Shum vdisnin nga mundimet dhe torturat. Nj dit drenicasit e sulmuan kampin. Organet shtetrore, t mllefosur, i qesin n pushkatim t burgosurit. Azemi arrin t shptoj midis plumbave. Ishte fundi i vitit 1913.
  Xhandarmria serbe, e ndihmuar edhe nga nj spiun shqiptar, vhet n ndjekje t tij. E hetojn dhe e rrethojn n malet e Mikushnics. I paarmatosur dhe duarlidhur plagoset n dorn e majt (nga ky moment gishtat e ksaj dore i mbeten t palvizshm). Pas disa orsh kapet dhe drgohet n burgun e Mitrovics.
  T nesrmen ia arrestojn edhe t dy vllezrit: Seferin dhe Zenelin dhe bashk me shum t rinj nga Drenica i burgosin. Pas disa ditsh t gjith i nisin pr n Serbi. Pak dit i mbajn n Zajear e pastaj i transferojn pr n Pozharevc, n burgun m t rnd t kohs.
  N burg jeta ishte e mjerueshme. I ushqenin sa pr t mos vdekur. Mbi nj vit e kaluan n vetmi t plot, npr qelit e nndheshme prplot lagshti, errsir e myk. Krahas tyre mbi ta pr do dit ushtrohej edhe shum tortur barbare e tipit mesjetar. Por, megjithat, duhej mbijetuar.
  Azemi ishte optimist dhe mbante qndrim burrror. Kurr nuk u gjunjzua as nuk u zhgnjye. N zemrn e tij kishte zn vend dashuria pr Kosovn. Ajo dashuri e mbante duke ia ushqyer shpirtin e tij q po vuante para grilave t hekurt. Tashm ajo ishte shndrruar n nj ideal p pashuar jetsor. Gjithnj shpresonte se nj dit do t kthehet n Kosov dhe do ta vazhdonte luftn pr lirimin dhe pavarsimin e trojeve t veta. Shpesh e ndrronte Kosovn e lir. Kt ua thoshte edhe shokve. E shihte veten t lir duke vepruar drejt saj. Si n vegim e dgjonte zrin e mekur t nn-loks q e thirrte n rrugn e nderit, n rrugn e pavdekshmris...
  Dhe, nuk vonoi shum, ajo dit e bardh agoi. U kputen prangat, u shkallmuan dyert, u mbytn rojet dhe, u kaprcyen telat. Trimi vet i shtati u gjend n ajr t pastr, i lir...
  Organet serbe, ai mngjes pranveror, i gjeti t hutuar. Linja telefonike ishte e ngarkuar me zra t shqetsuar e tr ankth:
  -Alo...alo Komanda e Mitrovics, a m dgjoni? Jam drejtori i burgut t Pozharevcit. T lutem, dgjo me kujdes! Dje pasdite na ka ndodh nj skandal shqetsues. Nj grup t burgosurish sht arratisur. T gjith jan nga rrethi juaj. Atyre u prin ai djaloshi mustaqezi i quajtur Azem. Dy rojtar i kemi gjetur t mbytur prdhunisht. T lutem shum, merri t gjitha masat pr ti kapur, se po e mori vesh lartmadhria e pat jeta ime...
  -far, far?! -u arkdis komandanti - ikje nga burgu thua? Mos je i dehur... apo po tallesh me mua? Azem Bejta t arratiset nga ai burg me gjith ato labirinthe enigmatike e mu ne zemr t mbretris son. A guxon te ndodh kjo mer sylesh? Jo, jo ende nuk m besohet se prndryshe do t mendem. Kjo sh e tmerrshme dhe fatale. Medet na paska gjetur ne q do t kemi pun me te. Kurr m organet tona nuk do t ken qetsi n kto an. Lirisht xhandart e postkomandave tona le ta lshojn Drenicn. Sdo t ket qetsi as krali yn n Beograd. Phu, ju marrt djalli, ju marrt, more kukuvajkat e dreqit!...
  T arratisurit ecnin drejt vendlindjes pa ar kokn po ndodhte n qarqet shtetrore. Pas nj udhtimi t gjat e t mundimshm, natn e ditn, maleve e fushave, t lodhur e t uritur, arritn n Kosovn e dashur. Ishte pranvera e vitit 1915.
  Azemi pa humbur koh, ende pa kaluar muaji, vendosi ta formaoj etn e vet luftarake. Bashk me dy vllezrit dhe disa trima nga fshartrat prreth q u grumbulluan n Galic. Nn hijn e Qarrit qindravjear (Lisi i vorreve) e shtruan sofrn dhe u uln rreth saj. Nna Sherife ua solli flamurin shqiptar, q e kishte ruajtur n fund t arks dhe pasi e shpalosi mir e shtroi mbi sofr. Trimat me dorn e majt n zemr e me t djathtn mbi flamur njzrit u betuan: Betohemi n kt flamur t shenjt se sa t jemi gjall do t luftojm pr lirin e ktyre trojeve. Betohemi dhe bjm be se pr Kosov japim jetn sikurse me le.
  Kjo et, e cila m von do t bhet Nna e etave kaake te Kosovs, menjher filloi aksionet e veta luftarake. Kshtu nisn edhe ditt e tmerrit pr xhandart e posteve n Drenic dhe pr spiunt. Dhe gjt trembdhjet vjetve, sa ekzisoi kjo et, arriti ti zhviloj mbi shtatdhjet beteja t suksesshme e fitimtare.

  BUROJA

  Ne kilometrin e dymbedhjet te rruges s asfaltuar Skenderaj-Klin shtrihet fshati Buroj, i komunes se Skenderajit,

  Pra ne kilometrin e dymbdhjet te rruges n t djathte fillon nje rruge e shtruar me rr, rrug e rendit te katert pra,dhe mu aty ne at udhkryq fillon te shtrihet fshati Buroj qe esht nje fshat i rrafsht i regjionit te Drenices, apo me sakt fshati i fundit ne perendim te ketij regjioni, banoret e Burojes merrn me bujqesi, ku kultivohet sidomos gruri dhe misri, por pa harruar ketu edhe pemet e shumta qe kane fshataret, pastaj te permendim edhe burimet qe ka buroja, mu ne mes te fshatit esht nje burim uji /Qeshmja/ aq i ftohte dhe aq i leht per ta pir, qe vjen dikund nga bjeshket e moknes, pastj edhe nej burim tjeter qe shum shpejt pritet qe nga ai burim te punohet ne rrjetin e furnizimit te fshatit me uj te pijshem /Topliku/ buroja sht e njohur edhe per vetkontribut, para dhe pas lufte, pastaj per mirqenje dhe qetesi, ne buroj nuk ka ndodhur kurr, as me e vogla zenk me burojasve, e per mosmarrveshje te medha nuk mban mend kush te ken ndodhur ne kt an te Drenices, dhe me e rendesishmja e fshatit buroj, banoret e burojs qe moti kan filluar te shkollohen, se aty moti esht thn se pasuria e njeriut sht dija, dhe ka shum te rinje te reja qe studioin ne Univerzitetin e Prishtines dhe ate te Tiranes, ne buroje ka mjek t pergjithshm, stomatolog, profesor, njerz te politikes, pastaj edhe artist, shkrimtar, yje muzike, rapsode burimor, buroja ka edhe xhamin 300 vjeqare, qe u shkatrrua gjat luftes,fshati buroj ka mbi 250 familje, dhe ne psembdhjet vitet e fundit u ndertuan pothuaj ne qdo familje nje shtepi e re, por lufta e demtoj shum burojen, si qdo vend tjeter te Kosoves,por pas lufte perseri me vrull te ri, buroja prap filloj te lulezoj si me par, te rnt jan themeltar te liris qe kemi, kjo esht motoja e burojasve, edhe nga buroja te rinj e t reja rroken pushken dhe ju bashkuan UCK-se qe ne oret e para te themelimit,pakez a shum bn dhe bjn per Kosoven tri personalitete nga buroja, shkrimtari Nebil duraku, kengetari Ilir Shaqiri dhe Kryetari i PDK-se /ish drejtor i drejtoris s pergjithshme te UCK-se/ Hashim Thaqi.

 14. #14
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime
  Mbi 100 mij vet n Natn e Zjarreve n Prekaz pr t prkujtuar familjen Jashari dhe epopen e UK-s


  PREKAZ, 7 mars - Epopeja e Ushtris lirimtare t Kosovs, t ciln pes vjet m par e shkruan me gjakun e tyre komandanti legjendar Adem Jashari dhe t gjith pjestart e familjes Jashari, sht shndrruar sot n mbrmje n nj manifestim t madh kombtar me emrin Nata e Zjarreve pr mbi njqind mij vet q jan mbledhur nga t gjitha trevat shqiptare.
  Qytetar t shumt qysh nga ort e hershme t mngjesit ia kishin msyr Prekazit pr t nderuar veprn dhe sakrificn e lavdishme t Jasharajve. T gjitha rrugt q t shpiejn pr n Prekaz edhe n ort e vona t nats kan qen t bllokuara nga automjetet dhe njerzit e shumt q sa vinini e shtoheshin pr t marr pjes n kt prvjetor. Pr kt shkak shum prej qytetarve kan br kilometra rrug m kmb pr t marr pjes n kt kremtim t madh.
  Varrezat dhe kullat e Jasharajve jan br nj vend i shenjt pr t gjith shqiptart. N kt vend ata festojn m s miri historin m t re dhe msojn se si duhet mbrojtur atdheu dhe si duhet luftuar pr t, u shpreh n hapjen zyrtare t manifestimit Ilaz Drguti, eprori i Shtabit t Prgjithshm t Trupave Mbrojtse t Kosovs, t cilat bashk me kryeministrin Bajram Rexhepi jan organizator t manifestimeve t ktyre ditve.
  Prvese n Prekaz, zjarret jan ndezur edhe n qendra t tjera t Kosovs, veanrisht n ato vende ku jan zhvilluar beteja t ish-Ushtris lirimtare t Kosovs. Manifestimi Nata e Zjarreveu prcoll nn masa t rrepta sigurie nga policia e UNMIK-ut dhe Shrbimi Policor i Kosovs.

 15. #15
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjSikurDielli
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,795
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Mesazh i presidentit Moisiu, me rastin e 5-vjetorit t vrasjes s Adem Jasharit

  Lajmi i ores 12:40 PM

  TIRANE (7 Mars) - Kam knaqsin t ndaj sot me ju respektin dhe nderimin tim t thell, jo vetm pr nj nga ngjarjet m t rndsishme t lufts pr lirimin e Kosovs, por edhe pr nj nga masakrat m t mdha q vuajti populli heroik i Kosovs nga makina ushtarake e Millosheviit. Pes vjet m par, regjimi diktatorial i Beogradit drgoi n Drenic tanke, autoblinda dhe artileri t rnd pr t rrethuar dhe ekzekutuar Adem Jasharin dhe 20 antar t tjer t familjes s tij. N kt prvjetor t pest pa Adem Jasharin dhe t katrtin me lirin e Kosovs, ne prulemi me respekt t thell ndaj veprs s pavdekshme t heroit, familjes dhe bashkluftetarve t tij. Respekti dhe nderimi i thell i takon gjithashtu t gjith atyre burrave guximtar, t shquar dhe atdhetar, q dhan jetn pr lirimin e Kosovs, pavarsisht nga formacionet ku bn pjes dhe bindjet e tyre partiake. Busulla e tyre udhheqse ishte dhe mbeti Kosova, liria dhe ardhmria e saj. I paharruar n jet t jetve qoft kujtimi i tyre! Kujtimet e hidhura t t kaluars duhet t na vlejn, q ajo t mos prsritet dhe pr t reflektuar n prditshmrin e t ardhmen ton. Politikant lipset t kuptojn aspiratn e popujve pr t jetuar n paqe e n fqinjsi t mir. Ata duhet t punojn me prkushtim pr t forcuar klimen demokratike, jasht konfliktit dhe prjashtimit. T drejtat dhe lirit e secilit nuk mund t mbrohen duke ua mohuar ose cnuar t tjerve. Vetm nprmjet zgjerimit dhe konsolidimit t vlerave demokratike dhe integrimit euroatlantik, Kosova e ka t sigurt t ardhmen e vet, shqiptart e kan t sigurt t ardhmen e tyre - prfundon Moisiu mesazhin e tij. anjo/ko (BalkanWeb)

 16. #16
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime
  mimi Hasan Prishtina pr Familjen Jashari


  PRISHTINE, 7 mars - Familja e legjends s lufts s Ushtris lirimtare t Kosovs, ajo e Adem Jasharit, u nderua sot me mimin Hasan Prishina, q ia ndau Shoqata pr Kthimin e Shprngulurve nga Kosova. Kjo familje sht e nderuar dhe respektuar lart, kurse mimi q iu dha sht modest, than udhheqsit e ksaj shoqate, gjat dorzimit t mimit Rifat Jasharit. Jahja Lluka, kryetari i ksaj shoqate, u shpreh se mimi Hasan Prishtina, sht nj simbol modest pr t nderuar veprn e madhe t familjes s komandantit Adem Jashari. N shenj nderimi dhe respekti ndaj veprs s komandantit Adem Jashari, mijra qytetar sot kan vizituar kompleksin memorial t Jasharajve n Prekaz. Kryetari i Aleancs pr Ardhmrin e Kosovs Ramush Haradinaj. Kryetari i Aleancs pr Ardhmrin e Kosovs Ramush Haradinaj tha se Prekazi sht vendi ku familja Jashari ra n altarin e liris, n mbrojtje t atdheut. Megjith ktyre, pjesmarrsit gjat vizits n familjen Jashari than se institucionet kryesore t Kosovs duhet t tregojn kujdes pr familjet e deshmorve dhe respekt pr ta.

 17. #17
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime
  Thai: Adem Jashari sht institucion i shenjt i liris dhe demokracis n Kosov

  Mijra qytetar nga trojet shqiptare nderuan 5-vjetorin e rnies s Komandantit legjendar, Adem Jashari

  LORIK PUSTINA
  PRISHTIN, 5 MARS - Flamuj t panumrt kuq e zi, brohoritje UK, UK, dgjoheshin anknd Prishtins nga kolonat e shumta t njerzve t cilt nga mbar Kosova dhe trojet e tjera shqiptare marshonin drejt stadiumit t Prishtins pr t nderuar rnien heroike t Komandantit legjendar t UK-s, Adem Jashari. Pes vjet m par n Prekaz jehoi krisma e armve t liris, krisma e armve t nj ushtrie t re, q u quajt si UK. 5 vjet m par komandanti i ksaj ushtrie, legjendari Adem Jashari, iu kundrvu nj makinerie t tr gjakatare serbe, dhe flijoi jetn e tij dhe jetn e familjes Jasharaj pr lirin q Kosova e gzon sot. Kosovar, shkupjan, ulqinak, mijra njerz kishin arritur n n Prishtin, pr t nderuar t gjith dshmort e kombit t cilt e flijuan jetn e tyre pr lirin e Kosovs. Ministra, deputet, zyrtar t lart qeveritar, komandant, ushtarak t shumt, ishin ulur n karrige t Stadiumit t strmbushur, s bashku me t nderuarit familjen e Jasharve dhe bac Rifat Jasharin. Bajram Rexhepi, kryeminist i Kosovs, Hashim Thai kryetar i PDK-s dhe ish-prfaqsues politik t UK-s, Ramush Haradinaj kryetar i AAK-s dhe ish-komandant i ZOD, kryebashkiaku i Vlors Niko Vejzaj dhe gjeneral Agim eku, komandant i SHP t TMK-s, s bashku me kryetarin e BDI-s, Ali Ahmeti dhe sekretarit t tij Gzim Ostreni, shtrngonin dorn Rifat Jasharit, duke e nderuar at. Adem Jashari sht institucion i shenjt i liris dhe demokracis n Kosov. Ai sht simboli i saj. UK-ja nuk u krijua pse shqiptart e Kosovs dshironin trazira, por gjendja e krijuar nga pushteti serb ishte e padurueshme, tha n fjalimin e tij, kryetari i PDK-s, Hashim Thai. N beteja ran 1700 ushatr, qindra fmij jetim. Fituam sepse lufta jon ishte e drejt, e prkrahur nga populli dhe n fund edhe nga tr bota, u shpreh ai pr t prmendur se UK-ja arriti 3 objektiva: bri luft t drejt, krijoi aleat me shtetet m demokratike botrore dhe liroi Kosovn. Thai prkujtoi institucionet e vetqeverisjes n Kosov se sht m se e nevojshme q sa m shpejt t njihen vlerat e lufts lirimtare n Kosov. Parlamenti i Kosovs duhet sa m shpejt t njoh luftn liritare t Kosovs dhe sakrificn e popullit t Kosovs, theksoi ai. Shum lufttar t liris jan t privuar nga liria dhe shum t tjer jan duke u prballur e shantazhe, tha Hashim Thai, duke prmendur emrin e Fatmir Limajt, ndrsa prcillej me brohoritje t t pranishmve t cilt skandonin e emrin e tij. Ne kemi fituar luftn si popull dhe do ta fitoj paqen s bashku. Lufta heroike n Prekaz, rnia heroike e Adem Jasharit dhe familjes s tij, e shpejtoi procesin e lirimit t vendit, prfundoi ai. Komandanti i ShP t TMK-s, gjeneral Agim eku, n fjalimin e tij tha se epopeja q e shkruan Jashart n mars 1998 hapi nj faqe t re t historis te shqiptart. Ajo vulosi jo vetm fillimin e lufts por edhe fitoren e saj. Komandanti legjendar me familjen e tij u shndrruan n mite t qndress dhe prkushtimit, do t bheshin simbol i qndress mbarkombtare dhe burim i forcs pr t gjith lufttart e UKs. Historia jon do t lidhet me emrin e komandantit legjendar Adem Jashari ashtu si sht e lidhur e tr familja Jashari q dshmuan se ishin t denj pr t shkruar dhe pr t hyr n histori, tha eku. eku prsriti fjalt e kryetarit t PDK-s, Thai, duke thn se mbrojtja e vlerave t UK-s sht obligim i t gjith shqiptarve. Mbrojtja e vlerave t paprekshme t UK-s, sht obligim i t gjith qytetarve t Kosovs si dhe e institucioneve t Kosovs t zgjedhura n mnyr demokratike, t cilat duhet t mbrojn kto vlera, prfundoi eku. Pesvjetorin e rnies s Jasharve n Prekaz, e prshndeti edhe kryetari i AAK-s, Ramush Haradinaj dhe kryebashkiaku i Vlors, Niko Vejzaj. Ne prulemi para dshmorve t kombit dhe para martirve, para qndress s komandantit legjendar Adem Jasharit dhe t familjes Jashari, u shpreh Haradinaj. Historia jon m e re ka nj moment t veant. Epopen e Prekazit q po e prkujtojm sot. N Prekaz ndodhi nj kthes e madhe dhe kt do ta tregoj historia, tha Haradinaj i cili gjat kohs s luftimeve ishte komandant i ZOD-it. Popull i Kosovs, ne e fituam luftn dhe m askush nuk mund t na robroj edhe pse po prangosen lirimtart. Lirin e fituar nuk mund t na e marr m askush, shtoi ai. Ne do ti falim ata t cilt krkojn falje pr t kqijat e bra por lirin nuk do tia falim askujt. Ashtu si kemi ditur t fitojm luftn do t dim ta fitojm edhe paqen dhe do t jetsojm vullnetin e popullit pr Kosovn shtet, demokratik dhe t pavarur, prfundoi kryetari i AAK-s. Niko Vejzaj, kryebashkiaku i Vlors, ku para 90 vjetsh sht ngritur flamuri kuq e zi, pr t shpallur pavarsin e Shqipris, tha se me vete bart mesazhet vllazrore t vlonjakve. Ne vlonjakt erdhm ktu n Drenic, n kt kshtjell t liris shqiptare duke bartur me vete mesazhet vllazrore dhe kombtare nga Vlora. Erdhm ktu pr t puthur Kosovn dhe flakt e liris s Adem Jasharit dhe vllezrit tan kosovar ashtu si erdhi 90 vjet m par Isa Boletini dhe Hasan Prishtina dhe puthn flamurin n Vlor, tha ai. Vejzaj para mijra pjesmarrsve tha se Adem Jashari n Vlor sht shpallur me titullin Qytetar Nderi sepse lufta n Kosov prcjell frymzime t mdha pr t arritur qllimet tona pr zgjidhjen e shtjeve tona kombtare. Ndrkaq vllai i t madhit Adem Jashari, Rifat Jashari prshndeti t gjith t pranishmit dhe familjet e invalidve t lufts dhe dshmorve. Fjalimeve t mysafirve i parapriu edhe rreshtimi dhe marshimi i kuadranteve t TMKs, t cilt n nj ceremoni solemne ngritn flamurin kuq e zi dhe nderuan 5-vjetorin e rnies s Komandantit legjendar, Adem Jashari.


  Marr nga Koha Ditore

 18. #18
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime
  Akademi prkujtimore n pesvjetorin e

  Epopes s UK-s

  Moisiu i prkulet nga

  Tirana sakrifics s

  Jasharve Rugova
  askund!

  NAIM ZEQIRI
  Prishtin, 7 mars - E kam
  vshtir t gjej fjal pr t prshkruar
  figurn e komandantit
  legjendar t UK-s Adem
  Jashari, pr t prshkruar vetmohimin,
  prkushtimin dhe sakrificn
  e bijve dhe bijave m t
  mir t kombit, t cilt t rreshtuar
  n radht e UK-s i hapn
  perspektivn liris, paqes,
  demokracis dhe pavarsis.
  Kshtu ka thn, t enjten mbrma,
  kryeministri Kosovs, Bajram
  Rexepi, n akademin prkujtimore,
  n pesvjetorin e Epopes
  s UK-s.
  Populli yn sht i mishruar me
  dshmort dhe prkulet para
  vendeve ku ata pushojn t qet,
  sepse jan dshmort ata q
  identifikohen me lirin e atdheut
  dhe popullit, jan ata q bjn
  historin dhe ngrisin vlerat
  shpirtrore t popullit. Sakrifica e
  tyre e sublime na obligon neve q
  t realizojm amanetin e tyre dhe
  t prkujdesemi pr familjet e tyre
  dhe fmijt e tyre, sepse ata me
  luftn e tyre heroike, ua kthyen
  buzqeshjen fmijve tan. Ne
  jemi t vetdijshm se Kosova n
  rrugn e nisur po ecn ngadal,
  por duhet ta ken t qart t
  gjith se Kosova sigurt po shkon
  drejt ardhmris s saj t ndritur,
  sepse kt rrug na e trasuan
  dshmort, shtoi Rexhepi.
  Telegrami prshndets i
  Moisiut
  Ndrkoh q kryetarit Ibrahim
  Rugova nuk i ka rn ndrmend
  t thot nj fjal t vetme
  n kto dit t kujtimit pr
  Jashart, e lre m t marr pjes
  n akademi a manifestime tjera,
  kryetari i Shqipris ka drguar
  prshndetje nga Tirana.
  Afrim Krasniqi, kshilltar i presidentit
  t Shqipris Alfred Moisiu,
  ka lexuar telegramin prshndets
  t presidentit Moisiu, n t
  cilin, ndr t tjera, thuhej: T
  dashur familjar, miq dhe
  bashklufttar t Adem Jasharit.
  Kam knaqsin q t ndaj sot
  me ju respektin dhe nderimin tim
  t thell jo vetm pr nj nga
  ngjarjet m t rndsishme t
  lufts pr lirimin e Kosovs, por
  edhe pr nj nga masakrat m t
  mdha q vuajti populli i Kosovs
  nga makina ushtarake e
  Milosheviqit. N kt prvjetor t
  pest pa Adem Jasharin dhe t
  katrtin n lirin e Kosovs ne
  prkulemi me respekt t thell
  ndaj veprs s pavdekshme t
  heroit, familjes dhe bashklufttarve
  t tij. Respekti dhe nderimi
  thell iu takon, gjithashtu, t gjith
  atyre burrave guximtar q
  dhan jetn pr lirimin e
  Kosovs, sepse busulla e tyre e
  jets ishte dhe mbeti Kosova dhe
  ardhmria e saj, prandaj i paharruar
  do t jet kujtimi pr ta.
  Pa UK-n, nuk do ta kishim
  lirin
  N cilsin e ish-zdhnsit t
  UK-s foli Jakup Krasniqi.
  Krasniqi tha se, pa UK-n, pa
  luftn e popullit ton, pa udhheqjen
  politike dhe ushtarake
  Shtabin e Prgjithshm, pa prfitimin
  e prkrahjen ndrkombtare
  me luftn ton n Kosov
  nuk do t kishim kt realitet, nuk
  do ta kishim lirin, edhe pse jo n
  prmasat e dshiruara.
  Pa flijimin biblik t Jasharve
  dhe pa t madhin Adem Jashari,
  pa rnien e dhjetra komandantve
  dhe qindra mijra dshmorve
  t kombit dhe pa komandantt
  e gjall dhe t rn, pa
  Petritat dhe elikat e UK-s, q
  pr hir t liris e t proceseve pozitive
  jetrat e tyre po i ln peng
  n gjyqet politike t Prishtins,
  Prizrenit dhe Hags, q edhe
  mijra jetra po ti kishin, atdheut
  dhe ju do tjua falnin, n kt sall
  nuk do t prkujtohej epopeja e
  Jasharve, tha Krasniqi.
  N emr t Trupave t Mbrojtjes
  t Kosovs foli gjenaral Sulejman
  Selimi. Ai ka thn se pa emrin e
  Adem Jasharit, UK-ja nuk do t
  merrte ato prmasa historike,
  sepse ai ishte organizatori dhe
  bartsi kryesor i gjith lindjes dhe
  organizimit t UK-s dhe
  kurorzoi lirin e Kosovs, duke
  qen n ball t saj dhe duke br
  ndrrime epokale n historin m
  t re t shqiptarve.
  Duke folur pr arrestimet e ishlufttarve
  t UK-s, Selimi ka
  thn se do cenim i vlerave t
  lufts son lirimtare do t jet i
  papranueshm, sepse ato vlera
  jan t shenjta dhe si t tilla do ti
  ruajm si t paprekshme.
  N emr t familjes Jashari t
  pranishmit i ka prshndetur
  Bekim Jashari, i biri i Hamz
  Jasharit.
  Ju drgoj prshndetje t
  przemrta nga familja Jashari.
  Ne e dim t gjith q zoti e krijoi
  tokn, qiellin dhe ajrin. Ai krijoi
  edhe njerzimin, kurse populli
  nga gjiri i vet krijoi dijetar dhe
  lufttar dhe po u bm ne t
  gjith s bashku, do t bjm
  realitet amanetin e t parve tan.
  Lavdi dshmorve t kombit dhe
  rroft kombi shqiptar, ka thn
  ai.
  Akademia sht prmbyllur me
  nj program artistik, shfaqur nga
  Filharmonia e Kosovs, e drejtuar
  nga maestro Zhani Ciko.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Llapi : 09-03-2003 m 07:48

 19. #19
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime
  N Ditn e Dshmorve, homazhe dhe vizita para varrit t komandantit
  legjendar Adem Jashari dhe dshmorve tjer
  N Prekaz, indinjim
  pr sjelljet e Dacit n
  Kuvendin e Kosovs

  Ne jemi krenar q gjendemi ktu, sepse ktu sht krijuar historia dhe mu pr kt sa her
  q vijm te varri i komandantit ton ndihemi krenar q i takojm t njjtit komb, q i ka
  takuar edhe komandanti yn legjendar Adem Jashari, tha gjenerallejtnant Agim eku

  EMINE RUSHITI
  SHYHRETE KADRIU
  Sknderaj, 7 mars - Rreshtat e gjat t pjestarve t
  t gjitha zonave t TMK-s, t Gards s Kosovs,
  batalioneve, ndrkaq prbri tyre prfaqsues t strukturave
  komunale nga komunat e ndryshme t
  Kosovs, t shoqatave t dala nga lufta e UK-s dhe
  LN-s, subjekteve politike etj, me buqeta lulesh n
  duar qndronin t radhitur n platon para kompleksit
  t varrezave, n pritje pr t br homazhe para varrit
  t komandantit legjendar Adem Jashari dhe Jasharve
  tjer. Homazhe dhe kurora lulesh kishin filluar q nga
  ort e mngjesit para varreve t Ahmet Delis, Azem
  Bejts, Shaban Polluzhs, Mehmet Gradics, Tahir
  Mehs etj.
  Npr urn e drunjt drejt varrit t komandantit legjendar,
  i pari bri homazhe gjenerallejtnant Agim eku, i
  shoqruar nga gjeneral Sylejman Selimi dhe
  bashkpuntor tjer.
  Vargu i delegacioneve q bnin homazhe sa vjen e
  shtohej. Atij t parit i bashkoheshin edhe zyrtar t KK
  nga Sknderaj e Drenasi, prfaqsues t OJQ-ve t
  ndryshme, nxns e qytetar t shumt nga t gjitha
  trojet shqiptare.
  Gjenerallejtnant Agim eku, pasi tha se TMK-ja sht
  vazhduese e UK-s, e cila ka qen vler gjithkombtare
  e t gjitha kohrave dhe brezave, shtoi: Ne jemi
  krenar q gjendemi ktu, sepse ktu sht krijuar historia
  dhe mu pr kt sa her q vijm te varri i
  komandantit ton ndihemi krenar q i takojm t
  njjtit komb, q i ka takuar edhe komandanti yn legjendar
  Adem Jashari.
  Nait Hasani, i shoqruar edhe nga bashkveprimtar
  dhe bashklufttar, pr Epokn e re tha se, heroizimi
  i lufts s Jasharve ndrroi epokn e politiks
  ndrkombtare dhe asaj shqiptare n Kosov dhe theu
  mitin e pacifizmit pr nj ndryshim pozitiv t shtjes s
  Kosovs.
  Me luftn e Jasharve dhe UK-s, bashksia
  ndrkombtare ndrmori hapa serioz n vnien e
  shtjes shqiptare n pozita t barabarta t lufts s
  drejt t popullit shqiptar dhe UK-s, t cilt arritn t
  bhen faktor i fuqishm i zgjidhjes s shtjes s
  Kosovs, ka thn Hasani.
  Ndrsa Rexhep Selimi, derisa ecte drejt Kompleksit t
  Kullave, i tha Epoks s re se, do 5 mars, vit pas
  viti bhet edhe m i fuqishm dhe m legjendar, kur
  kujtojm se pikrisht m kt dat u ndrruan epokat
  me protagonistin kryesor komandantin legjendar
  Adem Jashari.
  Marsi sht epope aq e madhe dhe e lavdishme, t
  ciln do ta dshironte dokush q ta kishte dhe ne si
  popull duhet t jemi m t vetdijshm, ta mojm m
  tepr, ta kujtojm prdit dhe t jemi
  moto e ndrtimit t s ardhmes son
  kombtare, tha ai.
  Rugova e ka luftuar tr kohn
  angazhimin e Komandantit
  Legjendar dhe tr UK-s, duke e
  njollosur rnd vlern e saj q e konsideronte
  si shrbim t Serbis, ndrsa
  sot kinse po ndan dekorat pr
  Jashart, kjo nuk sht gj tjetr,
  vese nj hipokrizi e sojit t tij, kan
  thn pjestar t shoqatave t dala
  nga UK-ja.
  Ndrkaq, Sadik Halitjaha, kreu i veteranve
  t lufts s UK-s, i cili ka
  br homazhe te varri i Komandantit
  Legjendar, Adem Jashari, e ka
  komentuar spekulimin se Rugova i ka ndar mimin
  m t lart, si nj njollosje t madhe q i bhet familjes
  Jashari. Ska titull m t lart sesa urdhri i
  Komandantit Legjendar (Adem Jashari), kushdo q e
  jep nj mim tjetr t lart, qoft ai president apo
  kado q e quan veten, ka thn Sadik Halitjaha.
  Rugova dhe asnj nga bashkpuntort e tij, kurr nuk
  e kan vizituar Prekazin dhe as Familjen Jasharaj. N
  nj komunikat pr opinion, dr.Rugova ka thn se
  sht duke e punuar nj dekorat, por ende nuk sht
  gati, pr familjen Jashari.
  Ndrkoh, sjelljet e krerve t Kuvendit t Kosovs, n
  Prekaz jan pritur me indinjat. Kuvendi i Kosovs
  refuzoi t njihte luftn e UK-s dhe t Adem Jasharit.
  Qitja n vota e diskutimit t rezoluts pr mirnjohjen
  e rezoluts dhe refuzimi i saj nga deputett e LDK-s,
  prfshir ktu Dacin, kan poshtruar varret e Prekazit
  dhe gjith dshmorve t kombit duke i dhn nj hije
  t keqe fests nacionale Epopeja e UK-s, q
  mbaron me Natn e Zjarreve.

 20. #20
  Perjashtuar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  19,800
  Faleminderit
  26
  81 falenderime n 76 postime
  Tubime prkujtimore n pesvjetorin e rnies
  s Adem Jasharit

  Sakrifica e
  Jasharajve
  prkujtohet n
  Gjermani
  Ram Buja tha se Fatmir Limaj ashtu si ka krijuar vlera t
  reja gjat kohs s lufts s UK-s, ashtu do t dij ti
  mbroj ato vlera edhe para nj gjyqi ndrkombtar

  Bon, Munchen, 10 mars - N tubimin prkujtimor me
  rastin e pesvjetorit t rnies s komandantit legjendar
  t UK-s, Adem Jasharit dhe familjes s tij, Dega e
  Partis Demokratike t Kosovs, n Gjermani, organizoi
  tri tubime t mdha n Bon, Munchen dhe Berlin.
  N tubimet e bashkatdhetarve n Bon, nga Kosova si
  mysafir morn pjes Ram Buja, nnkryetar i PDK-s
  dhe Ismail Syla, antar i Kshillit Drejtues t PDK-s.
  Tubimi i par prkujtimor u mbajt n Hennef t Bonit.
  Para bashkatdhetarve foli Ram Buja, ish-antar i
  Shtabit t Prgjithshm t UK-s, antar i delegacionit
  n Rambuje dhe tash nnkryetar i PDK-s. Sakrifica legjendare
  e Adem Jasharit dhe familjes s tij, lufta e drejt
  dhe vizionare e UK-s, gjaku i derdhur i mijra dshmorve,
  prkrahja e filozofis politike t lufts lirimtare,
  e mbshtetur edhe nga bota demokratike n
  krye me SHBA-t dhe NATO-n, bn kthesn historike
  t lirimit t Kosovs nga sundimi serb dhe hapjen e
  nj faqeje t re pr ardhmrin e Kosovs, tha n fillim
  Ram Buja, i cili tubimin e prshndeti edhe n emr t
  kryetarit t PDK-s, Hashim Thai, q u prit me duartrokitje
  dhe ovacione, pr UK-n.
  M pas, nnkryetari i PDK-s, Ram Buja foli pr zhvillimet
  aktuale n Kosov, pr reflektimet e fundit n
  skenn politike pas burgosjes s deputetit dhe politikanit
  t shquar, Fatmir Limajt, duke potencuar se z.
  Limaj ashtu si ka krijuar vlera t reja gjat kohs s
  lufts s UK-s, ashtu do t dij ti mbroj ato vlera
  edhe para nj gjyqi ndrkombtar.
  Me nj fjal rasti u paraqit publicisti Bedri Islami, i cili
  prshkroi hollsisht vitet e bujshme t lufts s UKs.
  Jasharajt legjendar dhe disa nga figurat
  emblematike t UK-s. Me nj fjal rasti para publikut
  t shumt u paraqit edhe kryetari i Degs s PDK-s,
  Ymer Lladrovci. N kt tubim prkujtimor u shfaq nj
  program i pasur kulturo artistik, i prgatitur nga
  nxns, kngtar dhe recitues t shumt.
  Po ashtu, mbrm u mbajt tubim i ngajshm edhe n
  Munchen. N kt tubim para publikut me ngrohtsi t
  veant u prit z.Ram Buja, i cili n kt dat prkujtimore
  falnderoi t gjith bashkatdhetart, pr kontributin
  e dhn n kohn e lufts s UK-s.
  Nnkryetari i PDK-s, z. Ram Buja u prqndrua edhe
  n zhvillimet aktuale n Kosov, duke folur veanrisht
  pr prpjekjet q bjn subjektet e prgjegjshme politike,
  pr ndrtimin e institucioneve.
  N salln q nuk i zuri t gjith bashkatdhetart u shfaq
  nj koncert i denj artistik nga Shoqria Kulturore
  Iliria. Tubime u prshndet nga dhjetra shoqata t
  ndryshme anemaban vendeve t Evrops
  Perndimore, njofton Zyara e Informimit e PDK-s.

Faqja 1 prej 23 12311 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 540
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 03:45

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •