Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629

    Marty s’i dëshmon akuzat UÇK-së dhe Hashim Thaçin në Parlamentin Evropian

    Strasburg, 11 mars - Një takim me tensione është mbajtur në Strasburg, në kuadër të Komitetit për marrëdhënie me jashtë në Parlamentin Evropian, për dyshimet mbi trafikimin e organeve të të burgosurve serbë nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës gjatë luftës në Kosovë në vitin 1999, njofton Radio Evropa e Lirë.

    Dhjetorin e kaluar, politikani zviceran, Dick Marty, ka prezantuar një raport në Këshillin e Evropës, në të cilin është thënë se ka bazë për dyshimet mbi trafikimin e organeve të 300 të burgosurve serbë nga UÇK-ja.

    Raporti i tij e ndërlidhë kryeministrin e Kosovës dhe ish liderin politik të UÇK-së, Hashim Thaçin, me akuzat për trafikim.

    Raportet fillimisht janë shfaqur në vitin 2002, por zyrtarë të lartë në EULEX besojnë se ato janë të pabaza dhe se hetimet e kryera në 2004-ën, nuk kanë gjetur ndonjë gjurmë për të sugjeruar se ka pasur trafikim organesh.

    Më 10 mars, zoti Marty ka prezantuar gjetjet e tij në Komitetin për marrëdhënie me jashtë të Parlamentit Evropian.

    Gazetarët nuk kanë qenë të pranishëm në takim, por pas tij, anëtarët e PE-së kanë thënë se zoti Marty ka dështuar të ofrojë dëshmi për akuzat, ndërkohë që edhe ka akuzuar eurodeputetët, se janë kritikë ndaj raportit të tij për shkak të anshmërisë së tyre.

    “Problemi është se raportin e tij ai e ka prezantuar në një formë të mprehtë dhe ne kemi ngritur pyetje në formë gjithashtu të mprehtë dhe ai filloi të na sulmojë”, i ka thënë përfaqësuesi gjerman në Parlamentin Evropian, Bernd Posselt, të përditshmes “Irish Times”.

    “Ai duhet të përgjigjet dhe jo të sulmojë njerëzit që ngrejnë pyetje”, ka thënë zoti Posselt, duke e cilësuar raportin si joserioz dhe se dëshiron të dëgjojë fakte serioze dhe jo polemikë.

    Doris Pack, gjithashtu eurodeputete gjermane, ka thënë se “reagimi i Martyt ka qenë fyes”. Sipas saj, së paku 90 për qind të eurodeputetëve që kanë ngritur pyetje në adresë të Martyt kanë qenë shumë kritik ndaj raportit.

    “Në fund, ai u tërbua dhe filloi të na sulmojë të gjithëve, duke na akuzuar se jemi të njëanshëm, sepse i njohim personalisht njerëzit në qeverinë e Kosovës…Natyrisht, unë i njoh ata. Unë kam punuar në këtë rajon për 24 vjet”, tha zonja Pak, duke nënvizuar se Marti nuk ka ofruar as emra dëshmitarësh, viktimash e madje as nuk ka specifikuar se cilat organe dyshohet se janë trafikuar.

    ”Irish Times” ka kërkuar mendimin e zotit Marty, por ai ka refuzuar të komentojë përmbajtjen e raportit ose rezultatin e takimit të mbajtur. Gjatë këtij takimi, ai ka thënë se duhet të ketë një program për mbrojtjen e dëshmitarëve në Kosovë para se ai të mund të ofrojë detaje për dëshmitarët e trafikimit të organeve.

    Faleminderit për rekomandimin Faleminderit për rekomandimin

    sipas Kohës Ditore

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    Marty nuk ka dëshmi, por gënjeshtra dhe trillime serbo-ruse, kunder UÇK-së.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Llapi
    Anëtarësuar
    08-08-2002
    Postime
    10,979
    tash veq prit kur ti dalin ne ndihm keta deshmitaret e mbrojtur te dik-martit qe jan antar te keti forumi haaaaaa kur te versulen me te lehne
    Do t´i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

  4. #4
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anëtarësuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664
    Citim Postuar më parë nga Kosovelli Lexo Postimin
    Strasburg, 11 mars - Një takim me tensione është mbajtur në Strasburg, në kuadër të Komitetit për marrëdhënie me jashtë në Parlamentin Evropian, për dyshimet mbi trafikimin e organeve të të burgosurve serbë nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës gjatë luftës në Kosovë në vitin 1999, njofton Radio Evropa e Lirë.

    Dhjetorin e kaluar, politikani zviceran, Dick Marty, ka prezantuar një raport në Këshillin e Evropës, në të cilin është thënë se ka bazë për dyshimet mbi trafikimin e organeve të 300 të burgosurve serbë nga UÇK-ja.

    Raporti i tij e ndërlidhë kryeministrin e Kosovës dhe ish liderin politik të UÇK-së, Hashim Thaçin, me akuzat për trafikim.

    Raportet fillimisht janë shfaqur në vitin 2002, por zyrtarë të lartë në EULEX besojnë se ato janë të pabaza dhe se hetimet e kryera në 2004-ën, nuk kanë gjetur ndonjë gjurmë për të sugjeruar se ka pasur trafikim organesh.

    Më 10 mars, zoti Marty ka prezantuar gjetjet e tij në Komitetin për marrëdhënie me jashtë të Parlamentit Evropian.

    Gazetarët nuk kanë qenë të pranishëm në takim, por pas tij, anëtarët e PE-së kanë thënë se zoti Marty ka dështuar të ofrojë dëshmi për akuzat, ndërkohë që edhe ka akuzuar eurodeputetët, se janë kritikë ndaj raportit të tij për shkak të anshmërisë së tyre.

    “Problemi është se raportin e tij ai e ka prezantuar në një formë të mprehtë dhe ne kemi ngritur pyetje në formë gjithashtu të mprehtë dhe ai filloi të na sulmojë”, i ka thënë përfaqësuesi gjerman në Parlamentin Evropian, Bernd Posselt, të përditshmes “Irish Times”.

    “Ai duhet të përgjigjet dhe jo të sulmojë njerëzit që ngrejnë pyetje”, ka thënë zoti Posselt, duke e cilësuar raportin si joserioz dhe se dëshiron të dëgjojë fakte serioze dhe jo polemikë.

    Doris Pack, gjithashtu eurodeputete gjermane, ka thënë se “reagimi i Martyt ka qenë fyes”. Sipas saj, së paku 90 për qind të eurodeputetëve që kanë ngritur pyetje në adresë të Martyt kanë qenë shumë kritik ndaj raportit.

    “Në fund, ai u tërbua dhe filloi të na sulmojë të gjithëve, duke na akuzuar se jemi të njëanshëm, sepse i njohim personalisht njerëzit në qeverinë e Kosovës…Natyrisht, unë i njoh ata. Unë kam punuar në këtë rajon për 24 vjet”, tha zonja Pak, duke nënvizuar se Marti nuk ka ofruar as emra dëshmitarësh, viktimash e madje as nuk ka specifikuar se cilat organe dyshohet se janë trafikuar.

    ”Irish Times” ka kërkuar mendimin e zotit Marty, por ai ka refuzuar të komentojë përmbajtjen e raportit ose rezultatin e takimit të mbajtur. Gjatë këtij takimi, ai ka thënë se duhet të ketë një program për mbrojtjen e dëshmitarëve në Kosovë para se ai të mund të ofrojë detaje për dëshmitarët e trafikimit të organeve.

    Faleminderit për rekomandimin Faleminderit për rekomandimin

    sipas Kohës Ditore

    Kerte propagandues qe sherben per politiken ruse e serbe e lane vetem plumbi ne balle . Ky fare padofili zviceran nuk ka te drejte te manipuloje me popullin shqipetare.

    UCK ja ishte vullnet i popullit shqipetare , dhe si ushtri popullore ajo eshte finansuare nga vete populli.

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anëtarësuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594
    Citim Postuar më parë nga Kosovelli Lexo Postimin
    Marty nuk ka dëshmi, por gënjeshtra dhe trillime serbo-ruse, kunder UÇK-së.
    E kane keqinformuar spiunat shqiptare qe kane qene me bollek ne mes nesh.
    Prit edhe pak kur te fillojne te shkruajne genjeshtra per UCK

  6. #6
    JUDO Maska e Gogi
    Anëtarësuar
    10-08-2008
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,669
    Hahahaaa tash e akuzojne Thaqin ...... jo sdi! Ju kane hargju edhe akuzat kunder krijuesit te pavaresise se Kosoves.
    “Kush është prej jush pa mëkat, le ta gjuajë i pari gurin në të!”

  7. #7
    Antivirus -Llap- Maska e ardiana luzha
    Anëtarësuar
    19-11-2007
    Vendndodhja
    Ne mendjen tende!
    Postime
    1,008
    Citim Postuar më parë nga Fara11 Lexo Postimin
    tash veq prit kur ti dalin ne ndihm keta deshmitaret e mbrojtur te dik-martit qe jan antar te keti forumi haaaaaa kur te versulen me te lehne
    Krejte venet blihen shpiunat me pare,ktyre tonev si tjav qelin deri si qent mas mishit ngajte,e ma e keqja gezohen qe flasin kunder Shqiptareve
    2011*Pse të pështyjmë rrugës, kur ka njerëz që e meritojnë fytyrës ...

  8. #8
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    ”Irish Times” ka kërkuar mendimin e zotit Marty, por ai ka refuzuar të komentojë përmbajtjen e raportit ose rezultatin e takimit të mbajtur. Gjatë këtij takimi, ai ka thënë se duhet të ketë një program për mbrojtjen e dëshmitarëve në Kosovë para se ai të mund të ofrojë detaje për dëshmitarët e trafikimit të organeve.
    A po shifni sa po i ,,dhimben''Dick***** Shqiptaret,me shum se ca antarve te ketij forumi....Per shkak te mosmbrojtjes se tyre do terhiqet! Hahaha
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    “Ai ( Dick Marti) duhet të përgjigjet dhe jo të sulmojë njerëzit që ngrejnë pyetje”, ka thënë zoti Posselt, duke e cilësuar raportin si joserioz dhe se dëshiron të dëgjojë fakte serioze dhe jo polemikë.

  10. #10
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar më parë nga Kosovelli Lexo Postimin
    sipas Kohës Ditore
    Me vjen mire qe e perkrahni kete gazete sepse nje kohe shum e sulmojshi.

    E sa i perket temes , kjo gje u dit , sa i perket trafikimit me organe , kurse tjerat hmm

  11. #11
    Antivirus -Llap- Maska e ardiana luzha
    Anëtarësuar
    19-11-2007
    Vendndodhja
    Ne mendjen tende!
    Postime
    1,008
    Citim Postuar më parë nga xhamia Lexo Postimin
    Me vjen mire qe e perkrahni kete gazete sepse nje kohe shum e sulmojshi.

    E sa i perket temes , kjo gje u dit , sa i perket trafikimit me organe , kurse tjerat hmm
    Cka deshte me thane me qete!!!!? ti qe fol edhe qe thu dicka edhe qe ke cka me thane.....Tregom!!!
    2011*Pse të pështyjmë rrugës, kur ka njerëz që e meritojnë fytyrës ...

  12. #12
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar më parë nga ardiana luzha Lexo Postimin
    Cka deshte me thane me qete!!!!? ti qe fol edhe qe thu dicka edhe qe ke cka me thane.....Tregom!!!
    Veq per trafikim organesh ska prova...se per akuzat tjera ska nevoj me pas se kejt bota e din qe o bosi i mafies nKosove

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2009
    Postime
    2,629
    Milkway;, prit sa dush ti bashk me Dik Maryn se kot e keni valla!

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •