Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 20
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-07-2007
  Postime
  90
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim

  Fjalori shpjegues i gjuhės shqipe me rreth 40.000 fj.,online

  Kėtu : http://www.fjalori.shkenca.org mund ta gjeni Fjalorin shpjegues tė gjuhės shqipe me rreth 40.000 fjalė. Mjafton qė tė shėnoni nė formular fjalėn a termin e kėrkuar dhe menjėherė do ta keni shpjegimin (pra, pėrmbajtjen dhe funksionin gramatikor etj ..).

 2. #2
  Isis Maska e Mon.Alisa
  Anėtarėsuar
  15-09-2010
  Vendndodhja
  Kingdom of the Night
  Postime
  658
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Thnx per ktooo...
  A osht e mundur noj qysh me shkarku ktoo ?

 3. #3
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga LJanina Lexo Postimin
  Kėtu : http://www.fjalori.shkenca.org mund ta gjeni Fjalorin shpjegues tė gjuhės shqipe me rreth 40.000 fjalė. Mjafton qė tė shėnoni nė formular fjalėn a termin e kėrkuar dhe menjėherė do ta keni shpjegimin (pra, pėrmbajtjen dhe funksionin gramatikor etj ..).
  PARTI I f.
  1. Organizatė politike e njė klase a e njė shtrese shoqėrore tė caktuar, qė ka programin e statutin e vet dhe qė lufton pėr tė mbrojtur interesat e klasės a tė shtresės shoqėrore, sė cilės i pėrket. Parti politike. Parti borgjeze. Parti demokratike (konservatore, republikane). Parti fashiste. Parti revizioniste. Kongresi i partisė.
  2. Reparti pararojė dhe i organizuar i klasės punėtore, qė e udhėheq atė drejt fitores sė revolucionit proletar dhe pėr ndėrtimin e shoqėrisė socialiste e komuniste, qė ka nė themel tė tė gjithė veprimtarisė sė saj idetė e marksizmit. Parti komuniste. Parti marksiste. Parti e tipit tė ri.
  3. vjet. Grup njerėzish qė i bashkon pėrkohėsisht njė qėllim i caktuar; palė; secili nga grupet qė marrin pjesė nė njė lojė. U ndanė dy partish. Partia e parė mundi tė dytėn.
  REVIZIONIST m.
  Pėrkrahės i revizionizmit dhe qė ndjek rrugėn e revizionizmit; agjent i borgjezisė dhe i imperializmit nė lėvizjen komuniste, qė fshihet prapa frazave revolucionare marksiste.
  REVIZIONIST mb.
  Qė ndjek dhe pėrkrah revizionizmin; qė shpreh idetė e revizionizmit ose qė ėshtė veēori dalluese e tij; qė mbėshtetet nė revizionizmin ose qė pėrbėhet prej revizionistėsh. Grup revizionist. Ideolog (shkrimtar) revizionist. Politikė (ideologji, teori, vijė) revizioniste. Degjenerimi revizionist.
  MIKROBORGJEZ m.
  1. Pjesėtar i shtresės sė mikroborgjezisė, borgjez i vogėl. Familje mikroborgjezėsh. Mendon si mikroborgjez.
  2. keq. Ai qė vė interesin e ngushtė vetjak mbi interesin e pėrgjithshėm tė shoqėrisė, qė ėshtė dhėnė pas pėrfitimeve vetjake dhe pėrpiqet vetėm pėr mirėqenien e vet; ai qė ka mbeturina tė njė pėrfaqėsuesi tė mikroborgjezisė ose ka fituar tipare tė tilla. Ishte bėrė njė mikroborgjez.
  MIKROBORGJEZ mb.
  1. Qė ka tė bėjė me mikroborgjezinė, qė i pėrket mikroborgjezisė, i mikroborgjezisė; qė shpreh interesat e shtresės sė mikroborgjezisė a qė pasqyron ideologjinė e saj. Shtresė mikroborgjeze. Ideologji mikroborgjeze. Me prejardhje mikroborgjeze.
  2. keq. Qė ėshtė karakteristik pėr njė mikroborgjez, prej mikroborgjezi. Koncept (qėndrim, kuptim) mikroborgjez. Egoizėm mikroborgjez. Sedėr mikroborgjeze. Shfaqje mikroborgjeze. Frikė mikroborgjeze.
  MIKROBORGJEZI f.
  Shtresa shoqėrore e pronarėve tė vegjėl, e cila zotėron mjete prodhimi dhe rron me tė ardhurat qė nxjerr nga prona e puna e vet, duke shfrytėzuar pjesėrisht edhe punėn me mėditje, borgjezia e vogėl. Shtresat e mikroborgjezisė. Pėrfaqėsuesit e mikroborgjezisė.
  REAKSIONAR m.
  Pjesėtar i forcave tė reaksionit, kundėrrevolucionar; ai qė pėrkrah dhe mbėshtet reaksionin; kundėrshtar i pėrparimit shoqėror ose kulturor, pėrkrahės i prapambetjes. Reaksionarėt e jashtėm (e brendshėm). Reaksionar i tėrbuar. Bandė reaksionarėsh.
  REAKSIONAR mb.
  1. Qė bėn pjesė nė forcat e reaksionit, i reaksionit; qė mbėshtet dhe pėrkrah reaksionin, qė i shėrben reaksionit. Politikė (ideologji) reaksionare. Pikėpamje (ide) reaksionare. Qėndrim (veprim) reaksionar. Qeveri (organizatė) reaksionare. Forca (qarqe) reaksionare. Element reaksionar. Vend reaksionar. Shkrimtar reaksionar. Libėr (film) reaksionar. Shtypi reaksionar. Ka pėrmbajtje (qėllime, synime) reaksionare. Luan njė rol reaksionar.
  KOMUNIST m.
  1. Ai qė ėshtė i mbrojtur me idetė e me parimet e komunizmit shkencor dhe vepron me besnikėri sipas kėtyre ideve e parimeve; ai qė me ndėrgjegje tė lartė pėrkrah programin e partisė komuniste dhe lufton pėr ta vėnė atė nė jetė.
  Komunist i orėve tė para. Cilėsitė e komunistit. Shembulli i komunistėve.
  Ėshtė komunist.
  2. Njeri qė me ndėrgjegje tė lartė pėrkrah programin e partisė komuniste dhe lufton pėr ta vėnė atė nė jetė. Ėshtė komunist i vėrtetė.
  BOLSHEVIK m.
  1. Anėtar i partisė bolshevike tė themeluar nga V.I. Lenini dhe tė udhėhequr mė pas nga J.V. Stalini (nė fillim anėtar i shumicės revolucionare nė Partinė Punėtore Socialdemokrate Ruse, qė u formua nėn udhėheqjen e V.I. Leninit nė luftė me pakicėn oportuniste menshevike). Partia e bolshevikėve.
  2. Pasues i bolshevizmit, marksist i vendosur, komunist revolucionar (nė kundėrvėnie me oportunistėt dhe me revizionistėt e ndryshėm). Bolshevik i vėrtetė.
  MARKSIZĖM m.
  Doktrinė revolucionare e klasės punėtore, e krijuar nga K. Marksi dhe F. Engelsi,

  shkenca mbi revolucionin e masave tė shtypura e tė shfrytėzuara dhe mbi diktaturėn e proletariatit, mbi fitoren e socializmit e tė komunizmit nė tė gjithė botėn;

  shkenca materialiste dialektike pėr ligjet e pėrgjithshme tė zhvillimit tė natyrės, tė shoqėrisė dhe tė mendimit njerėzor. Bazat e marksizmit.
  Studimi (pėrvetėsimi) i marksizmit.
  06.11.2010
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga darwin : 05-11-2010 mė 21:31
  Prektora

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e canasta
  Anėtarėsuar
  29-03-2007
  Postime
  43
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Fjalore i pastert dhe i shpejt, shum pune e mire.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
  Anėtarėsuar
  01-01-2010
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  880
  Faleminderit
  14
  7 falenderime nė 7 postime
  Fjalor shume i mire dhe i qart!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Sami Hyseni
  Anėtarėsuar
  01-01-2010
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  880
  Faleminderit
  14
  7 falenderime nė 7 postime
  Citim Postuar mė parė nga Mon.Alisa Lexo Postimin
  Thnx per ktooo...
  A osht e mundur noj qysh me shkarku ktoo ?
  Nese perdor Mozilla-en, ateher kliko mbi Linkun e lartperpendur dhe hapet faqja e tij. Pastaj, ne Tab-in ( ne gjermanishte, nuk e di si eshte ne shqip) i cili hapet lart mbi faqen, shtyp simbolin e linkut te l.p. dhe ashtu te shtypur ( e mban, pra, te shtypur) e terhjek ( drag and drop) ne Lesezeichen ( prap ne gjermanishte, me fal) dhe e leshon pastaj aty.
  Sa here qe te klikosh mbi kete "Lesezeichen", shfaqet, nder te tjera, edhe Linku i kesaj faqe.
  E njejta procedur vlen edhe per IE( Internet Explorer) vetem se ky link duhet te terhiqet (programohet) tek "Favorite".

  Shpresoj te kem ndihmuar pak a shume.

  Te pershendes!

  P.S. Nese dikush mund ta shpjegoj kete me mire ne shqipe, ju lutem, bejeni!

 7. #7
  United States of Albania Maska e USA NR1
  Anėtarėsuar
  17-01-2010
  Vendndodhja
  KU
  Mosha
  47
  Postime
  5,490
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 14 postime
  wooow LJanina shumeee faleminderit.

 8. #8
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga darwin Lexo Postimin
  06.11.2010

  REVIZIONIST m.
  Pėrkrahės i revizionizmit dhe qė ndjek rrugėn e revizionizmit; agjent i borgjezisė dhe i imperializmit nė lėvizjen komuniste, qė fshihet prapa frazave revolucionare marksiste.
  REVIZIONIST mb.
  Qė ndjek dhe pėrkrah revizionizmin; qė shpreh idetė e revizionizmit ose qė ėshtė veēori dalluese e tij; qė mbėshtetet nė revizionizmin ose qė pėrbėhet prej revizionistėsh. Grup revizionist. Ideolog (shkrimtar) revizionist. Politikė (ideologji, teori, vijė) revizioniste. Degjenerimi revizionist.
  MATRAPANTER
  Qė ndjek dhe pėrkrah mantrapantren; qė shpreh idetė e matrapantres ose qė ėshtė veēori dalluese e tij; qė mbėshtetet nė matrapantrizmin ose qė pėrbėhet prej mantrapantrash. Grup mantrapantrash. Ideolog (shkrimtar) matrapantrist. Politikė (ideologji, teori, vijė) matrapantriste. Degjenerimi matrapanter.
  Shume sqarime te mira "dhe i qart" jashtzakonisht -huuu...
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-07-2007
  Postime
  90
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  @Baptist,
  @darwin,

  Ne si popull i vogėl kundruall popujve tė tjerė kemi prirje tė jashtėzakonshme si rasti i besimeve fetare, tri sosh (tani gjashtė), dhe vetėm Gjakova, kishte diku rreth dymbėdhjetė sekte fetare (tani njėzet). Njė popull i vogėl me dymbėdhjetė e ndoshta edhe me shume dialekte e kushedi sa dymbėdhjetėshe te tjera, qe, ne numėr kaq te madh, janė pak te dobishme, ne mos krejt te dėmshme.

  Le ti bėjmė edhe dymbėdhjetė fjalor shpjegues te gjuhės shqipe, pse jo, sipas qejfi te partive tona, sekteve tona fetare, bajraktarėve tanė, pse jo edhe sipas qejfit te nuseve tona, dhe gjithnjė sipas qejfit, se kėshtu bėhemi popull i madh siē ishim ne Ilirinė e lashtė.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime nė 198 postime
  Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
  MATRAPANTER
  Qė ndjek dhe pėrkrah mantrapantren; qė shpreh idetė e matrapantres ose qė ėshtė veēori dalluese e tij; qė mbėshtetet nė matrapantrizmin ose qė pėrbėhet prej mantrapantrash. Grup mantrapantrash. Ideolog (shkrimtar) matrapantrist. Politikė (ideologji, teori, vijė) matrapantriste. Degjenerimi matrapanter.
  ...
  Bohh, cfare shpjegimi! Asgje s'mora vesh.
  Feelings change - memories don't.

 11. #11
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
  Bohh, cfare shpjegimi! Asgje s'mora vesh.
  Tamam si ne fjalor!

  shembulli ishte i qarte me sa shoh:
  REVIZIONIST
  Qė ndjek dhe pėrkrah revizionizmin; qė shpreh idetė e revizionizmit ose qė ėshtė veēori dalluese e tij; qė mbėshtetet nė revizionizmin ose qė pėrbėhet prej revizionistėsh. Grup revizionist. Ideolog (shkrimtar) revizionist. Politikė (ideologji, teori, vijė) revizioniste. Degjenerimi revizionist.

  Pra, -nese e kupton kete [ketu siper] s'do ta kesh problem ta kuptosh as kete:

  MATRAPANTER
  Qė ndjek dhe pėrkrah mantrapantren; qė shpreh idetė e matrapantres ose qė ėshtė veēori dalluese e tij; qė mbėshtetet nė matrapantrizmin ose qė pėrbėhet prej mantrapantrash. Grup mantrapantrash. Ideolog (shkrimtar) matrapantrist. Politikė (ideologji, teori, vijė) matrapantriste. Degjenerimi matrapanter.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 21-11-2010 mė 20:11
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime nė 198 postime
  Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
  Tamam si ne fjalor!

  shembulli ishte i qarte me sa shoh:
  REVIZIONIST
  Qė ndjek dhe pėrkrah revizionizmin; qė shpreh idetė e revizionizmit ose qė ėshtė veēori dalluese e tij; qė mbėshtetet nė revizionizmin ose qė pėrbėhet prej revizionistėsh. Grup revizionist. Ideolog (shkrimtar) revizionist. Politikė (ideologji, teori, vijė) revizioniste. Degjenerimi revizionist.

  Pra, -nese e kupton kete [ketu siper] s'do ta kesh problem ta kuptosh as kete:

  MATRAPANTER
  Qė ndjek dhe pėrkrah mantrapantren; qė shpreh idetė e matrapantres ose qė ėshtė veēori dalluese e tij; qė mbėshtetet nė matrapantrizmin ose qė pėrbėhet prej mantrapantrash. Grup mantrapantrash. Ideolog (shkrimtar) matrapantrist. Politikė (ideologji, teori, vijė) matrapantriste. Degjenerimi matrapanter.
  Qe te kesh te qarte shpjegimin e fjales mantrapanter, duhet te kesh te qarte cdo te thote 'Mantrapantra''
  Po mantrapantren si e shpjegon ky fjalori?
  Feelings change - memories don't.

 13. #13
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
  Qe te kesh te qarte shpjegimin e fjales mantrapanter, duhet te kesh te qarte cdo te thote 'Mantrapantra''
  Po mantrapantren si e shpjegon ky fjalori?

  Pse, fjalen 'revizionizem' e kuptove nga sqarimi qe jep fjalori?!!!
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 14. #14
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Citim Postuar mė parė nga LJanina Lexo Postimin
  @Baptist,
  @darwin,

  Ne si popull i vogėl kundruall popujve tė tjerė kemi prirje tė jashtėzakonshme si rasti i besimeve fetare, tri sosh (tani gjashtė), dhe vetėm Gjakova, kishte diku rreth dymbėdhjetė sekte fetare (tani njėzet). Njė popull i vogėl me dymbėdhjetė e ndoshta edhe me shume dialekte e kushedi sa dymbėdhjetėshe te tjera, qe, ne numėr kaq te madh, janė pak te dobishme, ne mos krejt te dėmshme.

  Le ti bėjmė edhe dymbėdhjetė fjalor shpjegues te gjuhės shqipe, pse jo, sipas qejfi te partive tona, sekteve tona fetare, bajraktarėve tanė, pse jo edhe sipas qejfit te nuseve tona, dhe gjithnjė sipas qejfit, se kėshtu bėhemi popull i madh siē ishim ne Ilirinė e lashtė.
  Mė fal, ku e pe pakėnaqėsinė? Nuk ėshtė rast dėshirash personale, ėshtė se si pėrēudnohet kuptimi i fjalėve -

  Fjalori i Gjuhės Shqipe ėshtė i viteve 80. Sot nuk ka problem po tė rregullohet.. Bojatisjet e partisė mund tė qėrohen. Nuk ka mė operativė (p.sh kjo fjalė, shpjegohet nė fjalor?).
  Prektora

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-07-2007
  Postime
  90
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
  Pse, fjalen 'revizionizem' e kuptove nga sqarimi qe jep fjalori?!!!
  REVIZIONIZĖM m.
  Rrymė ideologjike e politike borgjeze, oportuniste e antimarksiste, qė lindi nė fund tė shekullit XIX nė gjirin e lėvizjes komuniste ndėrkombėtare dhe qė u pėrpoq tė rishikonte bazat e parimet themelore revolucionare tė marksizmit dhe t'i zėvendėsonte ato me teori reaksionare e antishkencore, tė cilat kanė pėr qėllim tė pėrjetėsojnė sundimin e kapitalizmit.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-07-2007
  Postime
  90
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga darwin Lexo Postimin
  p.sh kjo fjalė, shpjegohet nė fjalor? .

  OPERATIV mb.
  1. usht. Qė ka tė bėjė me veprimet luftarake tė njėsive tė mėdha, qė lidhet me operacionin ushtarak. Shtabi operativ. Zona operative. Plani operativ. Komandė operative. Lojė operative.
  2. fin. Qė ka tė bėjė me veprimet financiare nė njė punė tė caktuar. Evidencė operative. Pėrfundimet operative. Seksion operativ.
  3. Qė e kryen njė punė vetė dhe menjėherė, qė e plotėson nė vend detyrėn e ngarkuar, qė vepron shpejt e nė kohėn e duhur. Organet (njėsitė) operative. Grupi operativ.
  4. Qė ka tė bėjė me veprimtarinė e gjallė tė njė ndėrmarrjeje a tė njė grupi njerėzish; qė lidhet me punėt e pėrditshme, tė cilat duhen ndjekur hap pas hapi; veprues. Plani operativ. Tė dhėnat operative. Koha operative pėr prodhimin e diēkaje. Ēėshtjet operative.
  5. Qė bėhet menjėherė e nė kohėn e nevojshme; qė bėhet shpejt e me fryt. Mbledhje (punė, masa) operative. Takim (kontroll) operativ. Nė mėnyrė operative.
  6. Qė ėshtė i ngarkuar pėr zgjidhjen e detyrave tė ngutshme e tė ditės, qė duhet tė ndjekė vetė ēėshtje tė veēanta nė njė zonė a sektor tė caktuar; qė ka shėrbimin e ditės nė njė njėsi ushtarake ose nė organet a nė repartet e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme. Punėtori operativ.
  7. si em. ~I m. ~Ė, ~ĖT bised. Punėtori ose oficeri operativ. Operativi i repartit. Operativi degės sė Punėve tė Brendshme. Operativi i zonės.

 17. #17
  Shtegtari! Maska e Gregu
  Anėtarėsuar
  30-11-2008
  Postime
  877
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Nga ketu mund te shkarkohet programi mbi fjalorin elektronik shpjegues.
  http://www.gjuhashqipe.com/shkarko/FESh.zip

  Duhet te regjistroheni dhe pastaj mund ta shkarkoni.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gregu : 08-12-2010 mė 08:25 Arsyeja: ngaterrim i nje shkronje.
  "Nė fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranė Perėndisė, dhe Fjala ishte Perėndi!"

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-07-2011
  Postime
  44
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Shume i mire eshte.

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-07-2007
  Postime
  90
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim

  Ē'janė kėto gėnjeshtra


 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-01-2011
  Vendndodhja
  Mitrovicė
  Postime
  340
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Fjalori shpjegues i gjuhės shqipe me rreth 40.000 fj.,online

  Citim Postuar mė parė nga Gregu Lexo Postimin
  Nga ketu mund te shkarkohet programi mbi fjalorin elektronik shpjegues.
  http://www.gjuhashqipe.com/shkarko/FESh.zip

  Duhet te regjistroheni dhe pastaj mund ta shkarkoni.

  Bėn edhe pa u regjistruar kėtu:

  http://www.gjuhashqipe.com/softuere/softuere.aspx?ida=31

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •