Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 22
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e saura
    Anėtarėsuar
    07-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    3,498

    Lamtumir Beni!

    Sot nje shoqa ime ne Fb kishte shkruajtur kete qe po sjell une ketu per nje kushuririn e saj ,U preka shume dhe mendova ta sjell ketu ...


    LAMTUMIR BENI!

    E di qe ju te gjith doni te degjoni histori te bukura dhe te qeshni se bashku,por sot dua te ndaj me ju nje histori te dhimshme ,nje familje e mrekullueshme qe perfundoi ne tragjedi.
    Dikur nje vajze e re ,e arsimuar ,e bukur dhe nga familje e nderuar bie ne dashuri martohet dhe krijon ēerdhen e saj me lindjen e dy djemve Arbeni dhe Ardi.
    Familje e lumtur ,djemte rriteshin,te mire te sjellshem dhe mbi te gjitha te shkelqyer ne mesime ,por siē duket shume me teper seē duhet .
    Keta djem ne ate kohe u pane ndryshe ,sepse kishin mendime te ndryshe ,ne ate llum ambjenti ku jetonim dhe ku jetojme akoma ata u duken sikur kishin probleme mendore .
    Por jo...i vetmi difekt i tyre ishte se ishin gjeni,super inteligjente.
    te dy studjuan ,mbaruan fakultetin me rezultate te shkelqyera ,por asnje dere nuk ju hap per pune se ishin ndryshe .
    Beni shkruante romane ,ese,por kam pershtypjen qe vetem nje roman arriti ta botoje me tirazh te vogelsa per te na e shperndare neve njerzve te afert.
    Pak e nga pak familja nisi te rrenohej,i jati ish ushtarak i larte doli ne pension,e ema gruaja me e radhe qe une kam njohur,ekonomiste doli ne pension por e mbanin se kishte nevoje ,ishin 4 goje per tu ushqyer ,flitej vetem per ushqim dhe ilaēe .
    Keta djem u trajtuan gjithmone si persona me probleme mendore dhe u trajtuan ne menyre ēnjerzore per mendimin tim,ilaēe nga me te fortat qetesues qe ta kalonin gjithe diten ne gjume dhe arriti momenti qe mbeten te veteburgosur ne shtepi ne kater faqet e mureve .Nje familje qe vuante ne heshtje kete tragjedi.
    NUk kalon shume dhe e ema peson nje emoragji cerebrale ,familja e te vellait i ndenji tek koka derri sa nderroi jete .
    Ajo iku dhe la pas nje zoteri te moshuar dhe dy djem ne gjendje te llatarshme ekonomike dhe njerzore .
    Une jam larg tani por dje me erdhi lajmi i tmerrshem qe Beni i dha fund jetes se tij 40 e ca vjeēare ,u ndjeva keq , u ndjeva ne faj u ndjeva e dermuar ,qava shume dhe qaj duke shkruar ...qaj per jeten e tij ,per indiferentizmin tone dhe te shoqeris njerzore ,qaj per ate djale qe mbeti gjalle Ardi dhe qe i perjetoi te gjitha keto.Desha ta ndaj me ju sepse duhet te jemi me afer ketyre njerezve ne nevoje .me vjen keq sepse kisha kohe qe po pergatisja te mblidhja te ardhura nga gjithe farefisi ,per ta ndihmuar sado pak,por ja qe tani jam shume vone ,rutina e perditshme na ben te harrojme kush eshte ne grahmat e vdekjes ,kush nuk do te jetoje me se nuk ka mundesi te jetoj.
    Lamtumire Beni ,kushuriri im i dashur ,gjeniu qe asnjeri nuk te vure re,shko prehu i qete me maman tende te dashur dhe lere kete bote te ndyre qe nuk ti hodhi syte kurre ,lamtumir shpirt i dashur ,nuk do ta harroj kurre fytyren tende me njerezore seē duhej.
    L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

  2. #2
    shume prekes saura ky shkrim....u prehte ne paqe Beni !

  3. #3
    U prehte ne paqe.

    Ky shkrim nuk duhet te jete vetem prekes por ka qellim ndergjegjsues..pra me kujdes me njerzit qe na rrethojne e qe kane nevoje per ndihme!

  4. #4
    Larguar Maska e Noellag
    Anėtarėsuar
    23-09-2009
    Vendndodhja
    Ne zemrat tuaja
    Postime
    2,583
    Na boten njerezore mbizoteron hipokrizia..Ne gjakun e tyre qarkullon ndyresia kunder vlerave dhe shpirtit fisnik te njeriut ..

    U prehte ne paqe
    Larguar

    Duhet te perjetosh shume qe te behesh njeri

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e landi45
    Anėtarėsuar
    10-04-2008
    Postime
    1,711
    te rroni vete

  6. #6
    E dua letėrsinė Maska e eralni
    Anėtarėsuar
    01-10-2004
    Vendndodhja
    Roma
    Postime
    151
    Qaeni sa ka vdekur se kur ish gjall su kujtua njeri ,kjo eshte hipokrizi.Shihni pereth se si Beni gjeni me qindra dhe mos i qani se jan ende gjall ,nqs ju vinka per te qare ,qani se eshte dhe moda e fajtorve per te kerkuar falje.

  7. #7
    United States of Albania Maska e USA NR1
    Anėtarėsuar
    18-01-2010
    Vendndodhja
    KU
    Postime
    5,430
    ngushellime saura,dhe familjes se saj

  8. #8
    *Ne zemer te kam babushi* Maska e *suada*
    Anėtarėsuar
    24-11-2007
    Vendndodhja
    Rruga shishe lagja tap :)
    Postime
    2,355
    Ngushellime Saura. U prehte ne paqe.

    Unaza sipas gishtit,dashura sipas shpirtit.

  9. #9
    Τρελάρα Maska e Ksanthi
    Anėtarėsuar
    22-12-2007
    Vendndodhja
    Στ'αστέρια
    Postime
    2,763
    Perse duhet ti mendojme njerzit kur ikin nga koj bote?Perse nuk i japim duart dhe ti mbajme prane , tju tregojme se jemi aty dhe i duam.Perse njerzit hipokrit kur jemi mire na duan dhe kur pesojme dicka na hedhin poshte si rroba te grisura?Perse kur kemi ndonje "difekt" na shohin me keqardhje ?Asnje nuk ka nevoje per keqardhje por per RESPEKT per dashuri te vertete .
    JETE MIZORE ME NJEREZ HIPOKRITE QE VETEM VETEN MENDOJNE.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Besoja
    Anėtarėsuar
    24-07-2008
    Vendndodhja
    Prrenjas, Shqiperi
    Postime
    3,260
    U prehtė nė paqe!

  11. #11
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Me vjen shume keq, u prehte ne paqe...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga land : 29-07-2010 mė 14:05

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e saura
    Anėtarėsuar
    07-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    3,498
    Ju faleminderit te gjithve ,nuk eshte kushuriri im ,por i nje shoqes sime ,miqte e forumit qe kam ne fb ,le ta lexojne andej ,se e kam ngushelluar dhe une ...
    Une e solla se u preka shume ,dhe u preka pikerisht se si Beni ne varferi ka shume dhe njerez qe vuajne per arsye te ndryshme gjithashtu ka ka shume .E njoh shoqen time se ēfare ndjeshmeria ka ,dhe e ka thene shume mire qe rutina e jetes na merr dhe harrojme ate qe kemi afer o larg ,mendojme qe do te jete gjithmone aty duke na pritur....
    Kjo na ndodh te gjithve ,prandaj duhet te reflektojme ,te jemi me pak egoist duhet te gjejme kohen per ate qe vuan dhe ka nevoj per ndihme .
    Neser mund te na ndodhe neve ,nuk eshte e veshtire ,nje papunesi ,nje vdekje e nje njeriu te shtrenjte ,nje divorc , frika se mos ngelesh vetem , ,nje trishtim i thelle te ēon shpejt ne depresion fatkeqsisht ....
    L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anėtarėsuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594
    Citim Postuar mė parė nga Ksanthi Lexo Postimin
    Perse duhet ti mendojme njerzit kur ikin nga koj bote?Perse nuk i japim duart dhe ti mbajme prane , tju tregojme se jemi aty dhe i duam.Perse njerzit hipokrit kur jemi mire na duan dhe kur pesojme dicka na hedhin poshte si rroba te grisura?Perse kur kemi ndonje "difekt" na shohin me keqardhje ?Asnje nuk ka nevoje per keqardhje por per RESPEKT per dashuri te vertete .
    JETE MIZORE ME NJEREZ HIPOKRITE QE VETEM VETEN MENDOJNE.
    Te jetoje i qete ne banesen e fundit.
    Pikerisht Ksanthi,sepse NE jemi HIPOKRITA,ngaqe kenaqemi duke e pare tjetrin te vuaj!
    klm

  14. #14
    I vetelarguar
    Anėtarėsuar
    13-07-2010
    Postime
    31
    Ngushellime per familjen e te ndiemit Arben.
    Si mbas mendimit tim,ne kete bote ka ma shume idhenime sesa gezime.Asht ma se e vertete qe jeta mund te marrin papritmas kahje te padeshirueshme dhe te shembet cdo gja saqe e ardhmja duket vetem si erresine e plote siē asht nata pa hane.
    Le te shpresojme qe babe e bir qe kane mbet nga kjo familje te mos lihen te vetmuem dhe ne harrese.

  15. #15
    Dark Angel Maska e smokkie
    Anėtarėsuar
    08-01-2004
    Vendndodhja
    verdalle
    Postime
    1,137
    Bye Beni! Byby
    Beni iku vete?
    Cdo gje eshte relative...

  16. #16
    Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
    Anėtarėsuar
    23-08-2009
    Vendndodhja
    Ne mesin e te dashurve te mi...
    Postime
    10,781

    Unhappy

    Ngushellimet e mia Saura,u preht ne paq.
    - - Shumė shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me askė!
    Agim Metbala"

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anėtarėsuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119
    Citim Postuar mė parė nga smokkie Lexo Postimin
    Bye Beni! Byby
    Beni iku vete?
    ehh dicka e tille...


    by by beni
    Without deviation from the norm, progress is not possible

  18. #18
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    vertet prekse ,jetojm ne boten e pa meshirshme dhe te pa drejt.nji arsye e fort per te dal loti i shpirtit shqiptar.

  19. #19
    MoDa KaLoN,sTiLi QeNdRoN! Maska e fashion_girl
    Anėtarėsuar
    06-07-2010
    Postime
    2,409
    shum prekese...ngushillme!

  20. #20
    Larguar..
    Anėtarėsuar
    31-08-2009
    Postime
    4,530
    E vertete, ashtu sic ke shkruar ti Saura, ashtu eshte ne Shqiperi, per fat te keq.

    Me preku thelle ne zemer, se kur te rinjte, mundohen me mish dhe me shpirt te ndertojne te afermen e tyre, brensa, jashte atdheut qofte, ka nga ata qe nuk i lene te ecin perpara dhe te perparojne, ka njerez talles, njerez qe te perbuzin....


    Ngushellimet e mia, nuk ke cfare te thuash, fjalen nuk sherbejne per asgje.

    Vetem, kurre mos e perbuz tjetrin, as mos mendo se je me i mire se ai, te gjithe jemi njerez, kemi dobesite, dhimbjet, hallet tona.
    Ai meritonte te ishte i forte, te kishte guxim, te mos i pyeste se cfare bente, te mendonte per te ardhmen e tij. Po ashtu dhe tjetri. Vetem per keto gjera duhet nje vullnet i forte per ti perballuar. Nuk ia vlen te kesh njerez te tille qe duken si ujqer te terbuar.

    Ngushellimet e mia te sinqerta, per familjen e tij.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •