Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
  1. #1

    A është Islami zgjidhje për njerëzimin? - Dr. Zakir Naik

    Ndrysho Firmën

  2. #2
    [ MUSLIM SUNNIT' ]
    Anëtarësuar
    14-12-2007
    Vendndodhja
    Mitrovicë/Tavnik City
    Postime
    184
    e kam pa ket ligjerata.. dhe e kam marr gith textin dhe e kam lexuar disa her.. dhe është e vetmja ligjeratat e cila me ka lan pa koment..
    all-llahu e shperbleft ket njeri..
    Jezusi (Isai a.s) është sikurse edhe gjithë profetët tjerë rob i zgjedhur dhe i dërguar i Allahut.

  3. #3
    Njerezit e mencur , jane tolerante ne mes veti.

    Shiko videon:

    Debate With American Soldiers - Sheikh Ahmed Deedat




    Ndryshuar për herë të fundit nga Explorer : 22-06-2010 më 12:04
    Ndrysho Firmën

  4. #4
    Dr. Zakir Naik eshte pikerisht nxenesi i te ndjerit Ahmed Deedat
    Ndrysho Firmën

  5. #5
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    02-06-2010
    Postime
    84
    natyrisht qe islami eshte zgjidhje per njerzimin.. Kur femijet femra u varroseshin per shkka se ka qen ofendim te lindesh femer erdh islami dhe ndaloi keto gjera te ndyta te flliqta, kur perendimi dhe ligjet e njerzeve lejojn lokale te prostitucioneve ku nje femer mbrenda nates flen me dy meshkuj duke bere kurvnillak si pasoj e kesaj po vie semundja e sides, islami po i denon rreptesisht keto lokale po edhe mbron femren qe mos te behet objket seksi objekt epshi objekt dhunimi dhe pasta te lihet ne rrug pa kurfar mbrojte etj etj. shyqyr Zotit qe jam musliman dhe muslimanet qe jetojn ne baze te fjales se All-llahut padyshim qe ne kete bote jan te shpetuat por edhe ne boten tjeter ku i pret xheneti po vend i mire eshte ky per te devotshmit nje bote e perhershme pa vuatje, mjeret ata qe boten e perhershm e harrojn per boten e perkohshne e shkojne bejn gjera per mu dok heronj te amerikes e te njerzeve duke e hidheru All-llahun.

  6. #6
    Ndrysho Firmën

  7. #7
    Ndrysho Firmën

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-05-2008
    Postime
    644
    Nuk kam qellim te fyej askend,por kam te drejten te shprehem lirshem e te ju pyes:
    Si munde te jete islami zgjidhje per njerezimin kur nuk ka funsionuar per shtetet arabo-muslimane?
    Besoj e dini se ne cfare gjendje jane keto shtete,apo jo?!
    Si do ti pergjigjen kesaj ?
    Ju lutem vetem per nje gje ,mos filloni te justifikoheni me gjera se ,nuk jane duke praktikuar islamin e vertet ,kan devijuar blla blla

  9. #9
    Skandinavien Maska e TetovaMas
    Anëtarësuar
    20-03-2008
    Vendndodhja
    Te vendi i xhenetit
    Postime
    2,664

    Natyrishte se Islami do te mbetet zgjidhje (me shprese )

  10. #10
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar më parë nga MIRIAM Lexo Postimin
    Nuk kam qellim te fyej askend,por kam te drejten te shprehem lirshem e te ju pyes:
    Si munde te jete islami zgjidhje per njerezimin kur nuk ka funsionuar per shtetet arabo-muslimane?
    Besoj e dini se ne cfare gjendje jane keto shtete,apo jo?!
    Si do ti pergjigjen kesaj ?
    Ju lutem vetem per nje gje ,mos filloni te justifikoheni me gjera se ,nuk jane duke praktikuar islamin e vertet ,kan devijuar blla blla
    Oj Miriame Hanmi

    Islami nuk ka qen, nuk eshte dhe nuk do te jet asnjeher faktor negativ per asgje (normal per Haramet po)- Ky eshte parim.

    Mirpo per ta kuptu nje gje qe rrall kush e kupton, ma sqaro pse Afrika eshte e varfer, kur dihet se eshte kontinenti me i pasur me pasuri natyrore ???

    Ta thot baci pse

    Sepse perendimi dhe mijt e bardh te evropes, jan perkujdes qe ta vjedhin gjithnje afriken dhe kete e kan arrit si???

    E kan arritur duke i pushtu (gjithmon kan qen koloni te evropjaneve), duke i perqare politikisht ndermjet veti, duke i korruptuar lideret e shteteve afrikane, duke ua shpernda nacionalizmin qe pastaj kombet afrikane te luftojn me njeri-tjetrin- Rezultati Afrika kontinent i luftes, ndersa Hajdutat ne keso rastesh perfitojn dhe keta jan evropjanet.

    Sasin e Diamantit te cilin e posedon evropa eshte i vjedhur nga afrika (Kongo).

    Keshtu eshte edhe me shtetet muslimane, Ka qen vetem nje Shtet Islam ne Arabi, tash jan rreth 90 shtete qe jan bere pik e pesë, gjysma e tyre jan shtete komuniste dhe nacionaliste dhe gjysma tjeter jan shtete te okupuara dhe me gjendje lufte - pse kjo??

    Sepse: Nacionalizmi eshte pjell masone dhe permes nacionalizmit prej 1 shteti islam i kan shpernda ne rreth 90 shtete.

    Tjetra : ne shum shtete arabe akoma eshte prioritet jete lufta , sepse perendimoret ia kan imponu nje lloj sistemi te jetes dhe kur ke nje prioritet te tille te jetes (luften) teatri dhe shkenca e teknologjis nuk te bie ne mend.

    Shtetet arabe plaqkiten gati njesoj sikur afrika nga perendimoret, keshtu qe per ta arritur kete plaqkitje veprojn njesoj sikur me afriken (duke i pushtu, duke i perqare politikisht ndermjet veti, duke i korruptuar lideret e shteteve arabe, duke ua shpernda nacionalizmin etj)

    Miriame kur ka qen vetem 1 shtet islam, brenda ketij shteti qe ka pasur kufijt deri ne adriatik e gjetiu, nuk ke pasur rast qe ti japesh nje varferi zeqat sepse ska pasur te varfer asnje. Bile ka qen nje rast kur nje kontigjent me zeqat i nisur nga arabia per ne afrik eshte kthyer mbrapa sepse ateher ne afrik ska pas te varfer asnje.

    Ky eshte shteti islam qe i friksohen te gjithe, ky eshte shteti ku vjedhesi dhe i vjedhuri nuk shperblehen njejt, ky eshte shteti ku prijesi i ketij shteti nuk guxon ta ja jap femijes se tij edhe nje moll qe eshte pasuri e popullit(omeri ibn abdullah azizi), ky eshte shteti ku te rinjeve ua ka sponzorizu martesen vetem e vetem te largohen nga prostitucioni etj.

    Mirpo edhe sot ka gjera te mire sidomos ne arabin saudite, bile nje statistike thot keshtu:qe nga viti 95 e deri ne 2009, jan exekutu vetem 2 persona per krime te renda!! vetem dy !!!!! ne shtetet e perendimit brenda 1 minuti dhunohen 6 femra
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-05-2008
    Postime
    644
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student Lexo Postimin
    Oj Miriame Hanmi

    Islami nuk ka qen, nuk eshte dhe nuk do te jet asnjeher faktor negativ per asgje (normal per Haramet po)- Ky eshte parim.

    Mirpo per ta kuptu nje gje qe rrall kush e kupton, ma sqaro pse Afrika eshte e varfer, kur dihet se eshte kontinenti me i pasur me pasuri natyrore ???

    Ta thot baci pse

    Sepse perendimi dhe mijt e bardh te evropes, jan perkujdes qe ta vjedhin gjithnje afriken dhe kete e kan arrit si???

    E kan arritur duke i pushtu (gjithmon kan qen koloni te evropjaneve), duke i perqare politikisht ndermjet veti, duke i korruptuar lideret e shteteve afrikane, duke ua shpernda nacionalizmin qe pastaj kombet afrikane te luftojn me njeri-tjetrin- Rezultati Afrika kontinent i luftes, ndersa Hajdutat ne keso rastesh perfitojn dhe keta jan evropjanet.

    Sasin e Diamantit te cilin e posedon evropa eshte i vjedhur nga afrika (Kongo).

    Keshtu eshte edhe me shtetet muslimane, Ka qen vetem nje Shtet Islam ne Arabi, tash jan rreth 90 shtete qe jan bere pik e pesë, gjysma e tyre jan shtete komuniste dhe nacionaliste dhe gjysma tjeter jan shtete te okupuara dhe me gjendje lufte - pse kjo??

    Sepse: Nacionalizmi eshte pjell masone dhe permes nacionalizmit prej 1 shteti islam i kan shpernda ne rreth 90 shtete.

    Tjetra : ne shum shtete arabe akoma eshte prioritet jete lufta , sepse perendimoret ia kan imponu nje lloj sistemi te jetes dhe kur ke nje prioritet te tille te jetes (luften) teatri dhe shkenca e teknologjis nuk te bie ne mend.

    Shtetet arabe plaqkiten gati njesoj sikur afrika nga perendimoret, keshtu qe per ta arritur kete plaqkitje veprojn njesoj sikur me afriken (duke i pushtu, duke i perqare politikisht ndermjet veti, duke i korruptuar lideret e shteteve arabe, duke ua shpernda nacionalizmin etj)

    Miriame kur ka qen vetem 1 shtet islam, brenda ketij shteti qe ka pasur kufijt deri ne adriatik e gjetiu, nuk ke pasur rast qe ti japesh nje varferi zeqat sepse ska pasur te varfer asnje. Bile ka qen nje rast kur nje kontigjent me zeqat i nisur nga arabia per ne afrik eshte kthyer mbrapa sepse ateher ne afrik ska pas te varfer asnje.

    Ky eshte shteti islam qe i friksohen te gjithe, ky eshte shteti ku vjedhesi dhe i vjedhuri nuk shperblehen njejt, ky eshte shteti ku prijesi i ketij shteti nuk guxon ta ja jap femijes se tij edhe nje moll qe eshte pasuri e popullit(omeri ibn abdullah azizi), ky eshte shteti ku te rinjeve ua ka sponzorizu martesen vetem e vetem te largohen nga prostitucioni etj.

    Mirpo edhe sot ka gjera te mire sidomos ne arabin saudite, bile nje statistike thot keshtu:qe nga viti 95 e deri ne 2009, jan exekutu vetem 2 persona per krime te renda!! vetem dy !!!!! ne shtetet e perendimit brenda 1 minuti dhunohen 6 femra
    Po ky eshte justifikim koti Fisnik baci
    Njeriun e mencur askush nuk munde ta shfrytezoj ,pse keta "minjet e bardhe"(pjese e ciles race je edhe ti e une),nuk po munden ta shfrytezojne Kinen?
    ,por vetem zezaket dhe zezaket e reres?
    Normalisht kur je shume injorant dhe i prapambetur te tjeret perfitojne,ky eshte rregull prej se eshte kurdis dynjaja,sikur edhe zezaket apo ata zezaket e tjere (muslimano-arabet),te kishin menqurine e ketyre "minjeve" njejte do veproni,ta siguroj.
    Por me nje sistem te drejte jetesor edhe nese nuk ke intelegjence aq te larte do arrish dicka por menyra e keqe e jeteses do ta shuan edhe intelegjencen me te larte.
    Si e shpjegon ti qe prej se eshte formuar cmimi Nobel ,nga 1 .4 miliarde musliman vetem gjashte prej tyre kane fituar cmime ndersa nga 12 milion hebrenje 165?
    Si e shpjegon qe nuk ka institucion boteror ku nuk ka hebrenje edhe ate ne poste vendimarrese,pse ?
    Eshte intelegjenca shume e larte apo deshira e Zotit?,edhe pse edhe te paren e ka ne dore Zoti.
    Si eshte e mundur qe allahu"qafirat" i favorizon me te mira ndersa "besimtaret e tij" ,i ndeshkon?!!!!
    Vetem mos me thuaj qe e ka lene shpeblimin per boten tjeter sepse kurani thote qe besimtarin do ta shperblen edhe ne kete bote edhe ne ate bote.

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-05-2008
    Postime
    644
    Edhe dicka Fisnik,ke qene ne ndonje nga keto vende(arabo-muslimane) qe flet me aq entuziazem e krenari per sistemin e rregullat e tyre?
    Une po
    Nese don te mbetesh keshtu si je ,i bindur qe cdo gje qe ka lidhje me islamin eshte e drejte,te keshilloj qe kurre mos ti vizitosh se do zhgenjehesh,ndersa nese je i interesuar te kerkosh te verteten atehere ta keshilloj te kunderten.

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-05-2008
    Postime
    644
    Citim Postuar më parë nga MIRIAM Lexo Postimin

    Si e shpjegon ti qe prej se eshte formuar cmimi Nobel ,nga 1 .4 miliarde musliman vetem gjashte prej tyre kane fituar cmime ndersa nga 12 milion hebrenje 165?
    Si e shpjegon qe nuk ka institucion boteror ku nuk ka hebrenje edhe ate ne poste vendimarrese,pse ?
    Eshte intelegjenca shume e larte apo deshira e Zotit?,edhe pse edhe te paren e ka ne dore Zoti.
    Si eshte e mundur qe allahu"qafirat" i favorizon me te mira ndersa "besimtaret e tij" ,i ndeshkon?!!!!
    Vetem mos me thuaj qe e ka lene shpeblimin per boten tjeter sepse kurani thote qe besimtarin do ta shperblen edhe ne kete bote edhe ne ate bote.
    Ku jeni qe nuk pergjigjeni ,ju ka ngrene macja gjuhen
    Ka 6 ore e me shume qe skeni dhene asnje koment!!!

  14. #14
    Ekstremist Islamik Maska e ximi_abedini
    Anëtarësuar
    27-02-2010
    Vendndodhja
    nga KOSOVA e SHQIPERIS
    Postime
    2,800
    Citim Postuar më parë nga MIRIAM Lexo Postimin

    Si e shpjegon ti qe prej se eshte formuar cmimi Nobel ,nga 1 .4 miliarde musliman vetem gjashte prej tyre kane fituar cmime ndersa nga 12 milion hebrenje 165?
    Si e shpjegon qe nuk ka institucion boteror ku nuk ka hebrenje edhe ate ne poste vendimarrese,pse ?
    Eshte intelegjenca shume e larte apo deshira e Zotit?,edhe pse edhe te paren e ka ne dore Zoti.
    Si eshte e mundur qe allahu"qafirat" i favorizon me te mira ndersa "besimtaret e tij" ,i ndeshkon?!!!!
    Vetem mos me thuaj qe e ka lene shpeblimin per boten tjeter sepse kurani thote qe besimtarin do ta shperblen edhe ne kete bote edhe ne ate bote.
    eshte e vertet se sot jehudit jan me te zgjuar se popujt e tjer dhe ata sot e sundojn boten por jan edhe njerzit me te poshter qe ka sot bota
    jan te zgjuar sepse punojn studiojn nuk flejn dhe qdo njeri qe do mundohet ai do triumfoj ndersa hebrejt nuk ndalen duke studiu dhe ja sot e kan boten ne dor

    ndersa pse muslimanet nuk e sundojn boten shkaku eshte vet muslimani sepse zoti naj ka dhen udhrrefysin kuranin dhe na ka premtu qe nese do e zbatoni do triumfoni ndersa sot muslimanet kuranin nuk e zbatojn dhe jan kaq posht nders per te tjeret qe nuk besojn ata e kan te mundur te arrin suksese ne ket bot edhe pa e zbatu kuranin kete zoti ju ka dhen dhurat jobesimtarve sepse per ta nuk ka bot tjeter ndersa muslimani kurr nuk do perparoj derisa kurani te mos zbatohet ne jeten e ti , mirpo prp se prap kjo bot do jet e veshtir per besimtarin e drejt sepse zoti do e sprovoj besimin e tij gjat ter kesaj jete

    muslimanet sot kan fillu te zgjohen nga gjumi po punojn po studiojn dhe po e zbatojn kuranin dhe shum shpejt pritet qe te sundojn boten te gjitha sondazhet e bera nga shum organizata jomuslimane tregojn se islami mbrenda 20-50 viteve do e sundoj boten dhe do jet feja numer nje ne bot
    Përderisa është dikush në Qiell që më mbron...
    Nuk ka askush në Tokë që më mposhtë...”

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-05-2008
    Postime
    644
    Citim Postuar më parë nga ximi_abedini Lexo Postimin
    eshte e vertet se sot jehudit jan me te zgjuar se popujt e tjer dhe ata sot e sundojn boten por jan edhe njerzit me te poshter qe ka sot bota
    jan te zgjuar sepse punojn studiojn nuk flejn dhe do njeri qe do mundohet ai do triumfoj ndersa hebrejt nuk ndalen duke studiu dhe ja sot e kan boten ne dor

    ndersa pse muslimanet nuk e sundojn boten shkaku eshte vet muslimani sepse zoti naj ka dhen udhrrefysin kuranin dhe na ka premtu qe nese do e zbatoni do triumfoni ndersa sot muslimanet kuranin nuk e zbatojn dhe jan kaq posht nders per te tjeret qe nuk besojn ata e kan te mundur te arrin suksese ne ket bot edhe pa e zbatu kuranin kete zoti ju ka dhen dhurat jobesimtarve sepse per ta nuk ka bot tjeter ndersa muslimani kurr nuk do perparoj derisa kurani te mos zbatohet ne jeten e ti , mirpo prp se prap kjo bot do jet e veshtir per besimtarin e drejt sepse zoti do e sprovoj besimin e tij gjat ter kesaj jete

    muslimanet sot kan fillu te zgjohen nga gjumi po punojn po studiojn dhe po e zbatojn kuranin dhe shum shpejt pritet qe te sundojn boten te gjitha sondazhet e bera nga shum organizata jomuslimane tregojn se islami mbrenda 20-50 viteve do e sundoj boten dhe do jet feja numer nje ne bot
    Qe islami do jete feja numer nje as une se ve ne dyshim,duke u nisur nga gjithe ky natalitet ne mesin e tyre por nuk ishim duke folur per sasi por cilesine.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •