Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 15 prej 15
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,973
  Faleminderit
  8
  18 falenderime n 16 postime

  Danimark: Festivali i fmijve shqiptar Pranvera e fmijve 2010

  Nesr m 15 maj 2010, nn prkujdesjen e Radio ”Projekti 21” n Kopenhag t Danimarks, mbahet Festivali fmijve shqiptar ”Pranvera e fmijve 2010”, i 15-ti me radh.

  Pr kt festival pjesmarrjen e kan konfirmuar:
  Shoqata e Gruas”Kosovarja” nga Malm e Suedis
  Shoqata ”Mrgimtari” nga Kieli i Gjermanis
  Qendra pr Kultur Shqiptare ”OKARINA” – nga Landskorna, Suedi
  Grupi i fmijve "Pllumbat e Projektit 21" nga Kopenhaga e Danimarks,
  si dhe shum fmij e grupe t tjera.

  N festival do t marr pjes edhe ekipi i gazetarve nga RTK - “Zri yn”, me gazetar, Mon Beqiri.

  N festival jan ftuar edhe prfaqsit diplomatike shqiptare: Ambasada Shqiptare e Shqipris, ajo e Kosovs dhe e Maqedonis.

  Pas festivalit, t pranishmit do t’i argtoj, kngtari i mirnjohur, Mahmut Ferati

  Pr rrjedhn e festivalit do t ju njoftoj nesr.

  Me nderime,
  Adem Gashi, koordinator i festivalit
  dhe redaktor n Radio “Projekti 21”
  Ndryshuar pr her t fundit nga projekti21_dk : 14-05-2010 m 09:24
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Besoja
  Antarsuar
  24-07-2008
  Vendndodhja
  Prrenjas, Shqiperi
  Postime
  3,270
  Faleminderit
  44
  30 falenderime n 25 postime
  Gjej rastin t uroj pr punime t mbara pr kt festival.
  Kush ka punuar me fmijt,e ndjen m s shumti kt eveniment kaq t bukur!
  Po ju postoj nj poezi pr fmij duke menduar se nuk prish gj n kt ngjarje.

  SHQIPES I KNDOVE

  Nna ime e mir
  'po m thoshje vall
  Kur un kndova
  Pr hern e par?!

  Syt pse t qeshnin
  Pse m puthe fort
  M thuaj t lutem
  Un' se kuptoj dot!

  Voglushe mamit
  Shum m gzove
  Se n t'parn kng
  Shqipes i kndove

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,973
  Faleminderit
  8
  18 falenderime n 16 postime
  Citim Postuar m par nga Besoja Lexo Postimin
  Gjej rastin t uroj pr punime t mbara pr kt festival.
  Kush ka punuar me fmijt,e ndjen m s shumti kt eveniment kaq t bukur!
  Po ju postoj nj poezi pr fmij duke menduar se nuk prish gj n kt ngjarje.

  SHQIPES I KNDOVE

  Nna ime e mir
  'po m thoshje vall
  Kur un kndova
  Pr hern e par?!

  Syt pse t qeshnin
  Pse m puthe fort
  M thuaj t lutem
  Un' se kuptoj dot!

  Voglushe mamit
  Shum m gzove
  Se n t'parn kng
  Shqipes i kndove
  T faleminderit Beso.
  Sikur ta kishim kt poezi s pakut nj a dy dit m hert, me siguri se ndonj voglush a voglushe do ta cicronte. Un edhe pak po nisem pr Kopenhag dhe po e gjeta ndonj fmij do t gjej rastin q edhe kjo poezi t jet pjes e festivalit.
  Edhe nj her t faleminderit.
  Respekt,
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,973
  Faleminderit
  8
  18 falenderime n 16 postime

  Prshndetje nga Kopenhaga

  Ju prshndes nga nj atmosfer shum e bukur me student shqiptar. Jam duke prjetuar caste t bukura studentore n Konvikt.

  Kbenhavn V
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  06-01-2010
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  433
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Urojme qe festivali te kete sukses ju lumte organizatoreve femijet kane nevoje per takime te ndryshme e sidomos ata qe jane ne diaspore ktu vlen te permendim edhe mesuesit qe po japin kontributin e tyre duke ua mesuar gjuhen e bukur shqipe

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,973
  Faleminderit
  8
  18 falenderime n 16 postime
  Citim Postuar m par nga Kasumi Lexo Postimin
  Urojme qe festivali te kete sukses ju lumte organizatoreve femijet kane nevoje per takime te ndryshme e sidomos ata qe jane ne diaspore ktu vlen te permendim edhe mesuesit qe po japin kontributin e tyre duke ua mesuar gjuhen e bukur shqipe
  t faleminderit Kasumi pr urimin.
  tash po nisem pr n sallen ku mbahet Festivali pr t takuar grupet q do t vijn ashtu q t koordinojm punt.

  respekt,
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 7. #7
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga ademgashi_dk Lexo Postimin
  Nesr m 15 maj 2010, nn prkujdesjen e Radio Projekti 21 n Kopenhag t Danimarks, mbahet Festivali fmijve shqiptar Pranvera e fmijve 2010, i 15-ti me radh.

  Pr kt festival pjesmarrjen e kan konfirmuar:
  Shoqata e GruasKosovarja nga Malm e Suedis
  Shoqata Mrgimtari nga Kieli i Gjermanis
  Qendra pr Kultur Shqiptare OKARINA nga Landskorna, Suedi
  Grupi i fmijve "Pllumbat e Projektit 21" nga Kopenhaga e Danimarks,
  si dhe shum fmij e grupe t tjera.

  N festival do t marr pjes edhe ekipi i gazetarve nga RTK - Zri yn, me gazetar, Mon Beqiri.

  N festival jan ftuar edhe prfaqsit diplomatike shqiptare: Ambasada Shqiptare e Shqipris, ajo e Kosovs dhe e Maqedonis.

  Pas festivalit, t pranishmit do ti argtoj, kngtari i mirnjohur, Mahmut Ferati

  Pr rrjedhn e festivalit do t ju njoftoj nesr.

  Me nderime,
  Adem Gashi, koordinator i festivalit
  dhe redaktor n Radio Projekti 21


  Urrime per festivalin . Kame vetem nje pyetje per ju organizatoret.??? Pse gjithemone kurre mbahen festivale per femijet festa te dryshme ne Kobenhage , gjithemone ju behet thirrje ambasadoreve te muhallave shqipetare. Keto Ambasadore nuk merritojne te jene ne mesin e shqipetareve , per arsye se jane te gjithe sahanelepires.

  C'ka jane duke bere per popullaten ne mergim keto fare perfaqesues te Ambasadave te muhallave shqipetare, per mergaten shqipetare ne Danimarke dhe gjithe evropen ?? Ju mendoni se ende funkcionon komunizmi dhe patjeter duhet te jene prezente Ambasadata.

  Mos i felliqni femijet me keta sahanelepires . Mos e demtoni ardhemrine e femojeve me keta fare ambasadoresh.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime
  I nderuar mik e i paloshshmi Adem GASHI,
  Nga thellsia e zemrs e t shpirtit, t gjith ata q marrin pjes n organizimin e "Festivali i fmijve shqiptar Pranvera e fmijve 2010 , Ju prgzoj, Ju uroj e Ju lartsoj deri n kup t qiellit..
  Fmijt jan e ardhmja jon, fmijt jan yjet q shndrisin nnqiellin ton, fmijt jan jeta dhe e ardhmja e jon...
  Rrofshit sa male me bor!
  SUKSESE!

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,973
  Faleminderit
  8
  18 falenderime n 16 postime
  Citim Postuar m par nga Agim Metbala Lexo Postimin
  I nderuar mik e i paloshshmi Adem GASHI,
  Nga thellsia e zemrs e t shpirtit, t gjith ata q marrin pjes n organizimin e "Festivali i fmijve shqiptar ”Pranvera e fmijve 2010” , Ju prgzoj, Ju uroj e Ju lartsoj deri n kup t qiellit..
  Fmijt jan e ardhmja jon, fmijt jan yjet q shndrisin nnqiellin ton, fmijt jan jeta dhe e ardhmja e jon...
  Rrofshit sa male me bor!
  SUKSESE!
  T faleminderit mik i dashur!
  Un them: Fmijt jan engjujt e ksaj bote.
  T investosh n rinin do t thot ke investuar n ardhmrin tnde ( kupto: shteti, shoqria q investon n rinin...)
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,973
  Faleminderit
  8
  18 falenderime n 16 postime
  T dahsur miq, krkoj t falur q nga lodhja nuk po jam n gjendje t sjell nj shkrim pr rrjedhat e Festivalit.


  Respekt,
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,973
  Faleminderit
  8
  18 falenderime n 16 postime
  Citim Postuar m par nga TetovaMas Lexo Postimin
  Urrime per festivalin . Kame vetem nje pyetje per ju organizatoret.??? Pse gjithemone kurre mbahen festivale per femijet festa te dryshme ne Kobenhage , gjithemone ju behet thirrje ambasadoreve te muhallave shqipetare. Keto Ambasadore nuk merritojne te jene ne mesin e shqipetareve , per arsye se jane te gjithe sahanelepires.

  C'ka jane duke bere per popullaten ne mergim keto fare perfaqesues te Ambasadave te muhallave shqipetare, per mergaten shqipetare ne Danimarke dhe gjithe evropen ?? Ju mendoni se ende funkcionon komunizmi dhe patjeter duhet te jene prezente Ambasadata.

  Mos i felliqni femijet me keta sahanelepires . Mos e demtoni ardhemrine e femojeve me keta fare ambasadoresh.
  Prshndetje Tetova Mas.
  Kt e bjm pr ta rrespektuar institucionin!
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 12. #12
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga ademgashi_dk Lexo Postimin
  Prshndetje Tetova Mas.
  Kt e bjm pr ta rrespektuar institucionin!


  S'a interesante !!! Festivali i femijeve ne Kobenhage ,nga vete pjesmarrja e prinderve dhe femijeve ishte i rrespektuare , kurse sai perket institucionit , vetem se e humbe vleren festivali. Nuk munde te quhet institucion shqipetare nje konzulat i cili nuk munde te garantoje edhe nje te drejte me elementare per mergimtarin.

  Me sigutri se duhet rrespektuare institucionet , pore jo institucione te cilat,shkijet i kane instaluare edhe ne evrope, ne dem te shqipetareve.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,973
  Faleminderit
  8
  18 falenderime n 16 postime

  Dallndyshet shqiptare vallzojn edhe n mrgim

  Nga festivali i 15 jubilar „Pranvera e fmijve 2010“ n Kopenhag

  Mrika Pllana - Krasniqi

  Kopenhag 17 maj. Ishte pikrisht dita e shtune kur Kopenhaga kishte ne rrugt e saja m shum dallndyshe kishte m shum frymzim shqiptare, sepse kishin ardhur nga shum qytete t tjera pr t marr pjes n festivalin e fmijve “Pranvera e fmijve 2010” , festival ky i 15-ti me radh , i cili mbahet nen protektoratin e Radio ”Projekt 21” dhe drejtorit t saj Havzi Sylejmani - XHAXHI. Ishte knaqsi t shihje dallndyshet e bilbilat q kishin br me qindra e qindra kilometra pr t paraqitur programet e tyre te prgatitura me plot dashuri kombtare. Aty kishin mbrritur edhe pjesmarrsit e par t festivalit e ata ishin dallndyshet e Shoqats Shqiptare ”Mrgimtari” nga Gjermania q kishin br me qindra rrug kilometra pr t ardhur deri ktu, ata u priten me ngrohtsin m t madhe ku vllezrit Emrush dhe Ismet Zendeli dhan nj drek pr rreth 60 persona n restoranin italian. Mikpritja nuk kishte t ndalur. Kjo i ngjante mikpritjeve t tradits shqiptare. Pastaj shoqatat tjera vinin radh- radh n salln q kiishte nj kapacitet prej mbi 1000 vendeshte mbi 1000 vende te rezervuara. Aty me plot krenari erdhn Shoqata e Gruas ”Kosovarja” nga Malm, shoqata Alba , shoqata Okarina e shum pjesmarrs t tjer .

  Festivali filloi me paraqitjen n sken nga fmijt e shoqats mrgimtari q u paraqiten me qirinj n dor e t cilt pas disa astesh u shndrruan n lule pr t’i dhuruar xhaxhit pastaj n sken u paraqiten edhe shume pjesmarrs ku nderuan xhaxhin dhe Radio "Projektin 21" me dhurata, por xhaxhi Havzi Sylejmani me lot n sy pranoi dhuratn nga fmijt e ardhur nga Gjermania librin me titull: “Gjaku i dallndyshes” i cili brenda mbante nnshkrimet e te gjithe femijve q me t vrtet u paraqiten me nj krenari dhe prgatitje t rrall t cilve u printe Ejup Krasniqi kurse punn e pa lodhshme me koreografi qe mahniti t pranishmit e kishte br i madhi Afrim Hasani program i cili u prshndet me ngritjen n kmb t mbi 1200 pjesmarrsve.

  Ky festival nuk ka karakter garues por sht festival q fmijt shqiptare t dine se nga kan ardhur e nga duhet t shkojn q t tregojn se edhe n damart e tyre rrjedh gjak shqiptari.

  Ky festival u ndihmua nga shum bashkatdhetar edhe dhuratat ishin t shumta pr t gjith femijet edhe pr ata q nuk morn pjese ne program. Festivalin e prshndeti ambasadorja e Shqipris, ambasadori i Maqedonis, pastaj zotrinjt Ejup Krasniqi, Hysen Ibrahimi e shum t tjer. Ne fund mbi 1200 pjesmarrs u ndan t knaqur me shpresen e vetme se nuk do t jet festivali i 15 i fundit por q ky festival t vazhdoj kshtu si sht me tr mrekullin e tij.
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,973
  Faleminderit
  8
  18 falenderime n 16 postime

  Mirnjohje pr Radio "Projekti21", nga Sjoqata "Mrgimtari" Kiel - Gjermani

  . .
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga projekti21_dk : 21-05-2010 m 20:21
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-12-2011
  Postime
  269
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Pr: Danimark: Festivali i fmijve shqiptar Pranvera e fmijve 2010

  Urime t sinqerta pr Festivalin madhshtor t Fmijve.Iniciativa sht pr do prkrahje.Suksese edhe m t mdha n t ardhme organizator♪7 t respektuar.

  Po ua postoj nj vjersh si dhurat pr organizimin e Festivalit t Fmijve:

  ASHTU DUHET

  Dit pranvere
  qielli plot kaltri,
  e dy pllumba
  fluturojn n'ajri!

  Hidhen t gzuar
  prpliten lart,
  puthje mes veti
  shkmbejn gjat!

  Dielli hareshm
  mbl i shiqon,
  rreze t arta
  me afsh u dhuron!

  Me tr krshri
  dy pleqt than:
  -Ashtu duhet t'puthen
  gjith n do an!

  Nga lindja,jugu
  perndimi e veriu,
  t duhen bardhi
  i kuqi dhe i ziu!

  Ather edhe dielli
  do t'nxej m fort,
  kur t'sheh t'buzqeshur
  njerzin n bot!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •