Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 13 prej 13
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Bronkiti akut

  Nese di dikush te me shpjegoj gjithqka rreth Bronkitit akut nga diagnoza deri te sherimi ?

 2. #2
  tHeKtHi MaMa :P
  Anėtarėsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  new york
  Mosha
  40
  Postime
  1,722
  Faleminderit
  1
  2 falenderime nė 2 postime
  djali im kishte ket problem me shum me ndihmuan ilaqet popullore sesa ato te mjekut


  un sherova djalin tim kshtu
  arra te vogla sa filloin te behen vuna ne mjalt lash 30 dit te qendroin aty
  pastaj qdo dit i jepja nga nji lug ne mengjes

  dhe kur kishte veshtirsi ne frymarrje
  merrja gazeta shpoja gazeten me gjilper sa me shum qe mundja lyeja nji shtres dhjam derri piper te zi dhe me ate e mbeshtillja ne shpind dhe gjoks deri ne mengjes
  me beso i ndihmoi shum djalit tim
  if love is the answer, could you rephrase the question?

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  poedhe une kam djalin e semur me bronkit akut e kam me inhalim, problemi eshte se temperautra qdo dit i rrin ne 38 grad dhe nuk po han mir ju lutem ndihmomni ?

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga binnni Lexo Postimin
  poedhe une kam djalin e semur me bronkit akut e kam me inhalim, problemi eshte se temperautra qdo dit i rrin ne 38 grad dhe nuk po han mir ju lutem ndihmomni ?
  Djali im ka vetem 10 muaj

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga prishtinase Lexo Postimin
  djali im kishte ket problem me shum me ndihmuan ilaqet popullore sesa ato te mjekut


  un sherova djalin tim kshtu
  arra te vogla sa filloin te behen vuna ne mjalt lash 30 dit te qendroin aty
  pastaj qdo dit i jepja nga nji lug ne mengjes

  dhe kur kishte veshtirsi ne frymarrje
  merrja gazeta shpoja gazeten me gjilper sa me shum qe mundja lyeja nji shtres dhjam derri piper te zi dhe me ate e mbeshtillja ne shpind dhe gjoks deri ne mengjes
  me beso i ndihmoi shum djalit tim
  Faliminderit shum per kshilla
  po ne ket koh nuk ka arra a mundem vetem mjat mi dhen djalit a i ndohmon, edhe sa kg mjalt dhe sa arra i le per 0 dite te qendrojn faliminderit shum per ndihmen tende dhe kush do qe din ju lutem ndihmomni.

 6. #6
  . Maska e Dritė
  Anėtarėsuar
  16-03-2009
  Postime
  397
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga binnni Lexo Postimin
  Faliminderit shum per kshilla
  po ne ket koh nuk ka arra a mundem vetem mjat mi dhen djalit a i ndohmon, edhe sa kg mjalt dhe sa arra i le per 0 dite te qendrojn faliminderit shum per ndihmen tende dhe kush do qe din ju lutem ndihmomni.

  Tash e pash kete teme ketu dhe medoemos te te shkruaj e dashur.

  Mjalten nuk guxon te ja japesh bebes pa i mbush 1 vjet shkaku se ka rezik te merr helmim nga mjalta (botulizem).

  Te lutem kur eshte ne pyetje femiju jot, mos experimento shume me gjera qe i ndegjon dhe lexon pa u konsulltuar me ndonje mjek te mire, sidomos ne rastin e siperpermendur te keshilloj te gjejsh nje specialist per mushkerite sa nuk eshte perkeqesuar dhe te kaloje nga bronhit akut ne ate kronik.

  Une skam asgje kunder mjekesise popullore, perkundrazi, edhe vete kam provuar shume gjera kur ka qene ne pyetje shendeti i femijeve. Por, cdogje kam bere duke u konsulltuar me pediatrin tim perpara qe te sigurohem se nuk e demtoj femijun tim!!!

  Une kisha fat se mjeku im ishte i specializuar edhe per mjekesi alternative, keshtu qe ai e peshonte situaten kur mundem te kaloj ne mjekesi alternative (popullore) e kur duhet medoemos te marrim barna farmaceutike.

  Shko sa me shpejte ne ndonje spital ose te ndonje specialist per mushkeri dhe mos e len kete pune zvarre.

  Kalofsh mire dhe sherim te shpejte!

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Anėtarėsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime nė 198 postime
  Ashtu sic tha dhe Drite mjalti ne asnje menyre nuk duhet te jepet te femijet nen 1 vjec.
  Nje gje tjeter e gabuar qe behet ne Shqiperi eshte ferkimi i trupit me alkool per te ulur temp. Edhe kjo nuk eshte e keshillueshme.
  Me femijet e vegjel nuk behen eksperimente. Vetem specialistet mund te te ndihmojne. Mos u sorrollat kot e degjo plakat lart e poshte. I ftohti ne moshen e vogel le pasoja per tere jeten te njeriu.
  Sherim te plote e sa me te shpejte femijes!

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,876
  Faleminderit
  27
  117 falenderime nė 106 postime
  Po sa mire qe di te hapesh tema e te perdoresh netin , gjej nje makine ēfaredo dhe vrap ne spital se kjo rrezikon jeten e femijes prej kokfortesise .

  Nuk ka as mjalt as arra as as dhjame e as mish , do ilaēe qe e sherojne , ik ēoje te mjekohet ne spital se eshte torturuar ai femije pa mjekime nje muaj me temperature .

  Nuk eshte pune melhemi magjik , bimet popullore nuk kane efekt te forte ndaj infeksioneve me miliarda mikrobe qe te vrasin ngadale . Prandaj duhen antibiotike dhe jo thjesht kokrra po injeksion me gjilpera qe t'ja bejne infermieret kurse mjekimin e vendos mjeku se ēfare te perdore e sa te perdore . Ik mos rri me te lexosh postime ne forum .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga daniel00 : 27-04-2010 mė 14:11
  Ngjeshur me brezin e se vertetės,parzmoren e drejtėsisė,mburojėn e besimit dhe shpatėn e Frymės.

 9. #9
  yep Maska e Izadora
  Anėtarėsuar
  11-09-2008
  Vendndodhja
  ne zemren e atij qe ka "zemer"
  Postime
  8,891
  Faleminderit
  24
  39 falenderime nė 37 postime
  Citim Postuar mė parė nga binnni Lexo Postimin
  Nese di dikush te me shpjegoj gjithqka rreth Bronkitit akut nga diagnoza deri te sherimi ?
  Diagnozen , shkakun vetem mjeku e jep, se nga se i shkaktohet bronkiti.
  Nuk do te te keshilloja eksperimente pa dijenin e mjekut.

  Si reagon nje trup, nuk reagon nje trup tjeter.

  Beji teste te ndryshme te mjeku ndaj alergjive, duhani, kafshet , lageshtira e ambjentit ku jeton etj etj .

  Tek femijet kur kalon nje moshe e caktuar , bronkiti ndonjeher zhduket vete vetiu .
  Jeto sot se neser nuk i dihet

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-08-2006
  Postime
  68
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga binnni Lexo Postimin
  Faliminderit shum per kshilla
  po ne ket koh nuk ka arra a mundem vetem mjat mi dhen djalit a i ndohmon, edhe sa kg mjalt dhe sa arra i le per 0 dite te qendrojn faliminderit shum per ndihmen tende dhe kush do qe din ju lutem ndihmomni.

  Pershendetje,
  Ne radhe te pare per te gjithe ato femra qe kur mendojne te behen nena dhe ne momentin kur kane sjelle ne jete femijen e tyre duhet te mendojne se kane pergjegjesi per ate krijese qe kane sjelle ne jete, dhe pergjegjesia nuk mbaron ne momentin e lijndjes por mbaron kur femija eshte 18 vjec, (une do te thosha qe nuk mbaron asnjehere, por nejse).
  Pra te drejtohem ty nene e ketij femije 10 muajesh me temperature 38 per nje muaj dhe nuk ushqehet mire, si mund te rrish e te kerkosh informacion ne forum ne lidhje me arrat dhe mjaltin dhe dhjamin e derrit / dhise dhe nuk shkon te besh analizat e gjakut te femijes, te besh eko, grafi, gjithcka qe mund te besh, nuk them te ndryshosh boten, por te dish se cfare ka ky femije, cfare pediatri / apo doktor familje qenka ai person qe paske shkuar, si mund te mbash nje femije me 38 per nje muaj,
  Leviz vendit, merr pergjesite si nene dhe ndihmo krijesen tende,

  (te me falesh qe shkruajta me kete gjuhe te ashper, jam nene vete dhe jam shume e ndjeshme ne lidhje me shendetin e femijes, kam kaluar dhe vete ne peripecira me shendetin e femijes tim, por ama KURRE nuk kam pritur kaq shume sa ti per te gjetur shkakun, Te pakten shkakun!)

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  31-08-2009
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Une jam Nene per her te par dhe jetoj ne Zvicerr, kto kshilla i kerkoj per nje plus per vete, faliminderit gjithve per kshillat qe mi keni dhen, te mjeku e konrolloj dhe qdo jav ja bejn analizat e dalin gjithmon mir e qoj ne spital edhe atje me thojn qe eshte mir tash me ka then qe edhe inhalimin me ja nalu, por problem qendron siq me than ne spital djali im merr virusin e gripit shpesh, dhe me than qe mbrenda 1 viti mundet deri 12 gripe mir ra, ju faliminderit gjithve per kshilla.

 12. #12
  _____
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga binnni Lexo Postimin
  dhe me than qe mbrenda 1 viti mundet deri 12 gripe mir ra, ju faliminderit gjithve per kshilla.
  12 gribe dmth nje grib cdo muaj, kjo nuk eshte normale.
  Sic tha njera mesiper kerko te gjesh shkakun e ketyre gribeve. Kur te ikesh tek mjeku thuaj te perjashtoje semundjet qe do te shkruaj meposhte, do ti jap ne anglisht por mesiguri qe mjeku juaj do ti kuptoj.
  1. Severe Combined Immunodeficiency ose shkurt (SCID)
  2. Myeloperoxidase Deficiency, (MPO)
  3. Adenosine deaminase deficiency, (ADA)

  Per momentin keto me vijne ndermendje. Keta semundje shkaktojne infeksione me sasi te larte. Te shkuara djalit.

 13. #13
  Kerkoj fshehtesit e jetes Maska e vali@
  Anėtarėsuar
  07-04-2010
  Vendndodhja
  Stockholm, Suedi
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga binnni Lexo Postimin
  Nese di dikush te me shpjegoj gjithqka rreth Bronkitit akut nga diagnoza deri te sherimi ?
  Pershendetje Binnni!

  Si duket ke marre diagnozen e lengimit te djalit tuaj te vogel.

  Por pyetja ime eshte:

  Pse pyet se si sherohet Bronkiti?
  A nuk morre pergjegjeje te mjaftueshme nga mjeket?
  A nuk morre barera per mjekim?
  A mos mundohesh vete ta sherosh femiun tend duke lexuar thashe e theme nga njerezit qe nuk kan njohuri per mjekesi ( pa ofendime nga anetaret e forumit) ?

  Te lutem permbaju keshillave te mjekut nese deshiron qe djali te sherohet.

  Pershendetje dhe sherim te shpejte te bukuroshit tend!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •