Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 69 prej 69
 1. #61
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Anėtarėsuar
  06-01-2008
  Postime
  6,917
  Faleminderit
  406
  498 falenderime nė 419 postime
  Citim Postuar mė parė nga Toro Lexo Postimin
  And your point is?????? Mos valle e pasura shume konkurrence i garanton cmim te lire konsumatori? Jo per gje, po shko pak ne Greqi apo Itali per pushime ku ke hotele te vogla e te medha ne cdo qoshe turistike. Te gjithe jane marre vesh me njeri tjetrin per minimumin e cmimeve megjithese kjo eshte e jashteligjshme) dhe nuk i ulin per qamet.
  Shko njehere ne Gjeneve (Zvicer) per te blere orat e famshme zvicerane qe shiten ne cdo qoshe te qytetit e shiko se cdo dyqan i vogel eshte marre vesh me konkurrentin e tij per minimumin e cmimit te te njejtes ore. Cuditerisht, mua mu desh te shkoj ne New York City per te gjetur te njejten ore qe shitej si monopol ne nje dyqan te vetem me 1/3 e cmimit nga ajo qe e kishin 10 dyqane te vogla konkurruese ne Zvicer. Po flas per mall origjinal (vertetuar me numer seriali)!
  (Do shkoj).

  Te garantuar nuk ka asgje.
  Po kunkurenca eshte e vetmja menyre per mos abuzimin e vleftes....
  Ti je dhe "kapitalist".E baza e kapitalizmit eshte konkurenca,liberizmi.

 2. #62
  gone Maska e INFINITY©
  Anėtarėsuar
  08-11-2007
  Postime
  4,376
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime
  Citim Postuar mė parė nga Toro Lexo Postimin
  Deri me sot, te pakten ne Amerike, nuk ka asnje shembull konkret kur monopole apo quazi monopole kane ngritur cmimet. Kerko madje dhe shembuj gjyqesh te famshem anti-monopol (psh United States vs Alcoa). Arsyeja eshte shume e thjeshte: ngritja e cmimeve qofte edhe e nje monopoli do te joshte konkurrentet (qofte dhe ata inekzistente). Eshte ligji i tregut.
  Te garantoj qe i di ligjet e tregut shume me mire se c'mund ta mendosh ti megjithate faleminderit per mundimin e bere.

  Po ndalem vetem te kjo pjese e postimit tend sepse pjesa tjeter eshte thjesht nje histori e "bukur" qe ke gjetur vetem per te mbeshtetur mendimin tend, por qe ti harron qe eshte vecse nje rast i lokalizuar dhe asgje me teper. Nuk e di nqs te kane rene ne dore por ke shume artikuj dhe studime te shkruar ne Business Journals rreth predatory pricing dhe monopolies, megjithate as nuk po denjoj te harxhoj kohen duke i sjell ketu sepse duket qe ti nuk je i hapur per mendimin e shumices dhe te eksperteve.

  Thua qe ne Amerike nuk ka asnje shembull konkret qe monopolet te rrisin cmimet. E di pse?! Sepse Amerika nuk e lejon ekzistencen e monopoleve me ligj zoteri. Nuk ka si te ngrej cmimet dicka qe nuk eshte e lejuar te ekzistoj. Korporata te kalibrit te Microsoft-it bejne ate qe i detyrojne njerezit qe ne menyre qe te blejne nje produkt te kesaj kompanie, duhet qe te marrin nje pakete te tere sepse perndryshe nuk e blejne dot.

  Pak Business 101 per ty zoteri ne kete fushe:

  Korporatat e medha nuk i shikon te ngrene cmimet atehere kur mendon ti. Nje korporat e madhe ka nje kosto me te vogel prodhimi te nje produkti, gje qe e lejon ate qe te uli cmimin deri ne ate pike ku nje firme tjeter me e vogel nuk mund te mbijetoje konkurrencen, keshtu qe detyrohen ta mbyllin veprimtarine e tyre. Duke hequr qafe konkurrencen, korporatat e medha me pas i cojne cmimet sa t'ju doje qejfi atyre, dhe perfundimisht eshte konsumeri qe vuan.

  Sipas teje milioneri duhet te behet bilioner, kurse i varferi duhet te vdes urie sepse sa here e ngre koken per te bere dicka, shtypet nga milioneri. Ehhh sa gje e bukur eshte kapitalizmi!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga INFINITY© : 26-03-2010 mė 23:25

 3. #63
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  05-11-2009
  Postime
  2,419
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Kapitalizmi dhe komunizmi janė sisteme tė kėqija.

 4. #64
  i/e regjistruar Maska e _AuLoNa_
  Anėtarėsuar
  04-04-2007
  Postime
  1,232
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga INFINITY© Lexo Postimin
  Si ajo qe po perpiqet te bej Obama?! Sa realiste eshte dicka e tille ne Amerike?

  Aulon, cfare mendimi ke per ligjin e ri te health care-it qe u aprovua? Mund te pergjigjesh dhe ne kontestin e kapitalizm vs. socializm per mos te dal nga tema.

  Infiniti tani e pashe kete, megjithate kjo teme akoma do te debatohet derisa te stabilizohet e te shtrihet sherbimi ne 30 e ca milion amerikane te tjere, te kene sistem shendetesie i cili nuk do ti ler ata pa sherbim te menjehershem nqs jane te semure te pavetedijshem.

  Amerika nuk eshte komplet kapitalist, keshtu qe edhe sistemin shendetesor nuk e ka pasur deri tani komplet kapitalist! Ketu tani me teper po debatohet midis nivelit te ndryshem te socializmit.

  Ne parim, ne kapitalizm asnje kontrate nuk eshte e detyrueshme nese nuk eshte rene dakort bashkerisht nga te gjitha palet e interesuara. Problemi eshte se kur dikush eshte i semure i pavetedijshem, do te kete nevojshem sherbimin e menjehershem, por nuk jane ne gjendje te hyjne ne nje kontrate tė detyrueshme.

  Nqs e marrin nga nje doktrine strikt kapitaliste atehere:

  Nje spital nuk ka obligim te sherbej nje njeriu te pavedijshem nqs ata nuk jane te bindur per mundesine e tij per te paguar. Pra, nqs ti je nje njeri i pasur me sigurim, por ne aparence jep nje pershtypje jo te tille, dhe kur spitali nuk e dijeni se kush jeni ju , do te te marr persiper te te mjekoje vetem kur personi te jete i vetedijshem dhe te afroj te dhena se mund te paguaj.

  Ndersa ne nje sistem si ky qe kemi tani:

  Nqs nje spital do te zgjedh per te sherbyer personit, atehere personi nuk ka asnje detyrim per te paguar nqs nuk ka rene dakort per kete sherbim.

  Duke pare kete menyre, nqs qeveria kerkon spitalet te sherbejn te semureve te pavetedijshem, atehere duhet te vendose te detyrueshme per te pavetedijshimt te paguajne faturen. Nqs i kerkon pacientit te paguaj faturen, edhe pse nuk ka pasur ndonje kontrate, apo e detyron pacinetin qe te blej kete sigurim para incidenteve, atehere tregon nje shkalle me afer socializmit.

  Ne kete faze, sistemi shendetesor American ishte njė sistem socialist edhe para se Obama te vinte ne pushtet, Obama e beri me teper socialiste. Ne realitet shumica tani debatojne me teper nivelet te ndryshem te socializmit per shendetesine, dhe ma merr mendja qe asnje te doje te coje sistemin shendetesor ne nje standart te vertet kapitalist, edhe vete republikanet sado qe bejne sikur grinden. Them gjithashtu qe kjo ben shtetin te jete si rregullator per cmimet e siguracjoneve shendetesore tek kompanite e sigurimeve shendetesore. Kjo ishte vecse nje tjeter shtese qe ju be programit te Medicare dhe Medicaid, por kete rradhe ketu me kete ligj do te ndihmohen edhe njerezit te cilit punojne.
  Actions speak louder than words, but in this case words are speaking volumes .

 5. #65
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,171
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 6. #66
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,171
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Mgjs nuk jam ndonje partizan i objektivizmit, me pelqen kjo quote nga Atlas Shrugged (eshte nga te preferuarat e mia). E pershkruan mjaft gjalle dallimin midis shoqerise kapitaliste dhe asaj klanoro-feudale (edhe kur tribalet e kesaj se fundit pretendojne se sjellin shoqerine e hapur dhe tregun e lire, hehehe...)

  Watch money. Money is the barometer of society’s virtue. When you see that trading is done not by consent but by compulsion – when you see that in order to produce you need to obtain permission from men who produce nothing – when you see that money is flowing to those who deal not in goods but in favors – when you see that men get rich more easily by graft than by work, and your laws no longer protect you against them, but protect them against you – when you see corruption being rewarded and honesty becoming a self-sacrifice – then you will know that your society is doomed. Gold is so noble a medium that it does not compete with guns and does not make terms with brutality. It will not permit a country to survive as half property, half loot.”
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga D@mian : 16-04-2011 mė 01:37
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 7. #67
  i/e regjistruar Maska e Cerebro
  Anėtarėsuar
  11-07-2014
  Postime
  125
  Faleminderit
  30
  18 falenderime nė 14 postime

  Pėr: Kapitalizmi, ideali i panjohur

  Temė fantastike!
  Toro fantastik! I ke gozhduar tė gjithė oponentėt me argumente. Inferioriteti i tyre logjik vihet re qartė!  Pėshėndetje nga Cerebro
  Tomorrow Never Dies.

 8. #68
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,174
  Faleminderit
  11
  197 falenderime nė 163 postime

  Pėr: Kapitalizmi, ideali i panjohur

  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
  Kapitalizmi eshte thjesht ligj i natyres,
  ku te gjithe kane te drejta te barabarta, por ku rezultatet e sejcilit varet vetem nga merita personale.
  Jam plotėsisht dakord !

  I forti do kapitalizem sepse eshte i ndergjegjshem per zotesine e vet.
  I dobeti do komunizem, qe te haje ne kurriz te tjetrit.
  Jam plotėsisht kundra !

  Pse ?

  Sepse kur i gjith sistemi ėshtė Komunist, funksionon si i tillė pėr tė gjithė ( tė paktėn teorikisht ) . Pra nuk mund tė kemi njerėz qė i'u del shpirti duke punuar dhe njerėz qė jetojnė me asistencė nė kurriz tė taksave tė atyre qė punojnė.. sepse nuk do tė quhej mė komunizėm por Socializėm. Komunizmi ka nė bėrthamėn e tijė propagandistike "Punėn" e pėrbashkėt dhe pėrfitim tė njėjtė pėr tė gjithė.. ( Gjithmonė teorikisht sepse Komunizmi nuk ka qenė i mundur tė aplikohet nė asnjė vėnd tė botės sipas programit ) Kjo pėr arsye tė degradimit tė elitės udhėheqėse drejt egoizmit kapitalist.. dmth punon populli dhe rron udhėheqia.. ashtu si dhe nė gjithė vėndet pseud-komuniste pėrfshi dhe PPSH-ėn tonė !!
  Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

 9. #69
  i/e regjistruar Maska e Cerebro
  Anėtarėsuar
  11-07-2014
  Postime
  125
  Faleminderit
  30
  18 falenderime nė 14 postime

  Pėr: Kapitalizmi, ideali i panjohur

  Citim Postuar mė parė nga Wordless Lexo Postimin
  Sepse kur i gjith sistemi ėshtė Komunist, funksionon si i tillė pėr tė gjithė ( tė paktėn teorikisht ) . Pra nuk mund tė kemi njerėz qė i'u del shpirti duke punuar dhe njerėz qė jetojnė me asistencė nė kurriz tė taksave tė atyre qė punojnė.. sepse nuk do tė quhej mė komunizėm por Socializėm. Komunizmi ka nė bėrthamėn e tijė propagandistike "Punėn" e pėrbashkėt dhe pėrfitim tė njėjtė pėr tė gjithė.. ( Gjithmonė teorikisht sepse Komunizmi nuk ka qenė i mundur tė aplikohet nė asnjė vėnd tė botės sipas programit ) Kjo pėr arsye tė degradimit tė elitės udhėheqėse drejt egoizmit kapitalist.. dmth punon populli dhe rron udhėheqia.. ashtu si dhe nė gjithė vėndet pseud-komuniste pėrfshi dhe PPSH-ėn tonė !!
  Pjesa me tė zeza evidenton rrejshmėrinė mė tė rrezikshme logjike qė bėjnė ata qė mbėshtesin direkt apo indirekt socializmin, nė tė gjitha format nė tė cilat shfaqet.
  Njerėzit nuk janė tė barabartė. Nga vet natyra e njeriut, se si ėshtė i ndertuar, njė njeri nuk mund kurrsesi tė jetė i barabartė me njė njri tjetėr. Nuk po flas pėr barazi pėrpara ligjit. Ajo ėshtė njė gjė krejt tjetėr. Por pėr nga vet natyra e gjėsė njerėzit nuk janė e nuk lindin tė barabartė. Disa kanė mė shumė forcė fizike, pra mund tė japin mė shumė rendiment nė punė. A do tė ishte e drejtė qė njė njeri me mė shumė forcė fizike, duke punuar mė shumė, tė merrte tė njėjtėn sasi parashė si ai qė paguan mė pak sepse ėshtė mė pak i fortė fizikisht apo mė pak i pirur pėr tė punuar? Pėrgjigja ėshtė jo!

  Komunizmi, socializmi aplikohet vazhdimisht. nė cdo rregull apo ligj tė fut qeveria gjoja nė interes tė sė mirės sė pėrgjithshme aty ke filozofinė socialiste.

  Tė tė jap njė shembull konkret. Kuotat rozė. Ekzistojnė disa kuota qė u dedikohen femrave, grave. Psh tė paktėn 1/3 e deputetėve tė njė liste fjala vjen duhet tė jenė femra. Ky ėshtė njė ligj qė nė pamje tė parė duket i drejtė, sepse kėrkon mė shumė barazi... Por nuk ėshtė aspak kėshtu. Pėrse? Sepse duke imponuar me ligj, nė emėr tė barazisė mes sekseve, qė njė e treta tė jenė femra, ti si ligjvėnės kėrkon qė 1/3 e parlamentarėve tė jenė femra, pavarėsisht faktit nėse kėto individė femra janė apo jo tė aftė tė realizojnė detyrėn e tyre. Nė kėtė mėynrė, mund tė ndodh qė nė vend qė tė futet njė indvid mashkull, bie llafi, qė ėshtė i aftė, atė vend tė parlament e merr njė femėr, qė mund tė ndodhi se ėshtė mė pak e pėrgatitur se ai...
  Tomorrow Never Dies.

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •