Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 100
  1. #81
    i/e regjistruar Maska e bamatat
    Anëtarësuar
    07-01-2010
    Vendndodhja
    Ne malet e Laberise atje ku Dielli dhe Shqiponja rrine bashke
    Postime
    1,070
    Shqiptaret emigrante qofte te Europes qofte te Amerikes qe jane martu me shtetase te huaja une i njof me gishta ! Ndersa gjithe pjesen tjeter te atyre qe njoh dhe numrin nuk mund ta llogaris , mgjithese kane qene qe ne femijeri atje , kane ardhe ne Shqiperi per te marre nuse !

    Por aismilimi per shqiptaret qe kane nje kohe te gjate shume , mundet te kete ndodhur pjeserisht , dhe kjo sepse shteti i tyre ame , ka qene shume i dobet dhe nuk ka bere perpjekjen minimale per te ditur se ku jane , lere pastaj per tu kujdesuar !

    Nje dege e keputur nga trungu , normal qe koha ben presion qe ta thaje !

    Shikoni kolonite arbereshe , ne Itali ! Jane munduar te rruajne shume gjera shqiptare ! Edhe sot pas me shume se 500 vjet flasin shqipen e vjeter , sepse kane patur fatin qe kane qene komunitet ! Por shikoni nga ana tjeter se cfare ka bere shteti ame per ta ? Asgje ! Edhe ne kohe te monizmit , ftoheshin te merrnin pjese ne Festivalet Folklorike Kombetare , ose mbaheshin lidhje institucionale , por relata masive mungonin !

    Ndersa sot askush nuk flet per ta ! Nje emision ne media nuk jepet ! Lere pastaj aktivitetet e diplomacise sone apo te institucioneve shteterore ! As atyre nuk ju jepet informcion mbi Shqiperine dhe as neve nuk e dime se cfare behet me ta ! Lidhjet 0000...oooo !

    Te forte jane qe nuk asimilohen !

  2. #82
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar më parë nga bamatat Lexo Postimin
    Shqiptaret emigrante qofte te Europes qofte te Amerikes qe jane martu me shtetase te huaja une i njof me gishta ! Ndersa gjithe pjesen tjeter te atyre qe njoh dhe numrin nuk mund ta llogaris , mgjithese kane qene qe ne femijeri atje , kane ardhe ne Shqiperi per te marre nuse !

    Por aismilimi per shqiptaret qe kane nje kohe te gjate shume , mundet te kete ndodhur pjeserisht , dhe kjo sepse shteti i tyre ame , ka qene shume i dobet dhe nuk ka bere perpjekjen minimale per te ditur se ku jane , lere pastaj per tu kujdesuar !

    Nje dege e keputur nga trungu , normal qe koha ben presion qe ta thaje !

    Shikoni kolonite arbereshe , ne Itali ! Jane munduar te rruajne shume gjera shqiptare ! Edhe sot pas me shume se 500 vjet flasin shqipen e vjeter , sepse kane patur fatin qe kane qene komunitet ! Por shikoni nga ana tjeter se cfare ka bere shteti ame per ta ? Asgje ! Edhe ne kohe te monizmit , ftoheshin te merrnin pjese ne Festivalet Folklorike Kombetare , ose mbaheshin lidhje institucionale , por relata masive mungonin !

    Ndersa sot askush nuk flet per ta ! Nje emision ne media nuk jepet ! Lere pastaj aktivitetet e diplomacise sone apo te institucioneve shteterore ! As atyre nuk ju jepet informcion mbi Shqiperine dhe as neve nuk e dime se cfare behet me ta ! Lidhjet 0000...oooo !

    Te forte jane qe nuk asimilohen !
    Me pelqej ky mendim, ishte shume logjik dhe real, poashtu i sinqertë
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  3. #83
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-12-2008
    Vendndodhja
    ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
    Postime
    1,015
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student Lexo Postimin
    Me siguri qe edhe ju keni mundur ta vereni nje fenomen te till qe na godet neve shqiptareve ne kete aspekt

    Pse ne shqiptarve na ndodhin keto gjera?? A thua kemi munges krenarie dhe munges vetëbesimi si popull dhe lakmues te identiteteve te huaja.
    Sepse shqiptaret nuk njofin veten e tyre,nuk din kush jan ne te vertet, se nese do studionin thellesisht historin,do ishin te vetdijshem per origjinen dhe kulturen e tyre.Kur te kishin fituar keto njohuri, do i mbyllnin gojen cdo kujt me provat bindese dhe do kishin arsye per tu ndier krenar me shum se cdo kush ne kete bot.

    Por qe te arrihet kjo gje duhen pun dhe studime ne historin e kombit ton dhe jo sic ndodh rendomt me studuime per kuranin apo biblen.

    Ne kete forum bie ne sy se shum shqiptar merren shum her me libra fetar se sa me librat e historis faktet flasin vet, e cfare te pretendosh nga keta lloj njerzish kur din gjithcka per kuran e bibel por nuk din asgje per origjinen e tyre, e cila eshte shum her me e shenjt e se sa mesimi i kulturave te huaja.
    Ndryshuar për herë të fundit nga sulioti : 07-02-2010 më 08:27

  4. #84
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    01-03-2003
    Postime
    11
    Fillimisht perdorimi i fjales asimilim eshte i pavend!!!!

    Une nuk e di ne cshtet jeton ti, por aty ku jetoj une, njerezit qe nuk integrohen nuk i duan.... i quajne te prapambetur....

    Vendet europiane jane plot me emigrante, psh marokene, ruse, bullgare apo shqiptare. Dua te them qe shqiptaret jane nga te paktet rraca qe integrohen shume shpejt ne jeten e kulturen e vendit ku jetojne. Kjo do te thote mundesi me te medha per te punuar, studiuar apo per tu pranuar nga njerezit e ketij vendi.

    Ti na thua tani qe kjo qenka gabim. Dmth sipas teje nje njeri qe emigron ne Amerike, duhet te flase shqip , te mesoje vec shqip, te mos rrije me amerikane se ai eshte shqiptar e te tilla gjera. Une mendoj se kjo eshte e gabuar.....
    Pse kur nje i huaj vjen ne Shqiperi te jetoje ne e shohim shtrember nese sdi asnje fjale shqip. Si pret ti te ndertosh nje jete jashte shtetit kur nuk do te integrohesh. Cdo vend ka rregullat e tij. Nese ste pelqen mund te rrish ne vendin tend zoteri, njeri ste detyron. Ne familje fol shqip, asnje problem ska. Por te jetosh 20 vjet jashte e mos dish 2 fjale te lidhesh ne gjuhen perkatese kjo me duket skandaloze .
    Gjithsesi , per te mos e trashur idene ku dua te dal: Njeriu duhet te pershtatet sipas vendit ku jeton. Ndryshe nuk zhvillohet dot.

  5. #85
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anëtarësuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Pse shqiptarët nëpër botë, asimilohen më shumë se te tjerët?
    Sepse janë më fukarenj (meqë largohen), por edhe më modernë (meqë asimilohen).
    Prektora

  6. #86
    i larguar Maska e bindi
    Anëtarësuar
    17-10-2009
    Vendndodhja
    Ne bregdet
    Postime
    1,523
    Citim Postuar më parë nga darwin Lexo Postimin
    Sepse janë më fukarenj (meqë largohen), por edhe më modernë (meqë asimilohen).
    Po ku ka te bejne asimilimi me modernizimit more i mjere...!Ne mungese te konstitucionit shpirtrore dhe kombtare si vlere, mbase po...!

  7. #87
    i/e regjistruar Maska e Bani gjk
    Anëtarësuar
    06-01-2005
    Postime
    550
    Sajmira citim : Dua te them qe shqiptaret jane nga te paktet rraca qe integrohen shume shpejt ne jeten e kulturen e vendit ku jetojne.

    Me fal e nderuar po ketu e ke shum shum gabim !!! E ke gabim sepse sikur shqiptari qe integrohet shpejt ne nje shoqri nuk ma merr mendja qe ka ndonje popull ne bote qe e bene kete, bile ne aq shpejt integrohem qe gati gati behem me evropian se evropianet.
    Kurse sa i perket pytjes :
    Pse shqiptarët nëpër botë, asimilohen më shumë se te tjerët?
    Ka disa faktor, disa faktor u than ne kete teme, keshtu qe nuk po i perseriti, vetem di me thene qe mburruni se jeni shqiptar sepse me te vertet kemi me cka te mburrem.

  8. #88
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    O Fisnik nga flet ti? Fjalet e tuaja jane te bukura, sikur po ben leksion
    Te jetosh realitetin e shesh qe eshte veshtire te jetosh ne idealismin per te cilen flet ti.

  9. #89
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Citim Postuar më parë nga sajmira Lexo Postimin
    Fillimisht perdorimi i fjales asimilim eshte i pavend!!!!

    Une nuk e di ne cshtet jeton ti, por aty ku jetoj une, njerezit qe nuk integrohen nuk i duan.... i quajne te prapambetur....

    Vendet europiane jane plot me emigrante, psh marokene, ruse, bullgare apo shqiptare. Dua te them qe shqiptaret jane nga te paktet rraca qe integrohen shume shpejt ne jeten e kulturen e vendit ku jetojne. Kjo do te thote mundesi me te medha per te punuar, studiuar apo per tu pranuar nga njerezit e ketij vendi.

    Ti na thua tani qe kjo qenka gabim. Dmth sipas teje nje njeri qe emigron ne Amerike, duhet te flase shqip , te mesoje vec shqip, te mos rrije me amerikane se ai eshte shqiptar e te tilla gjera. Une mendoj se kjo eshte e gabuar.....
    Pse kur nje i huaj vjen ne Shqiperi te jetoje ne e shohim shtrember nese sdi asnje fjale shqip. Si pret ti te ndertosh nje jete jashte shtetit kur nuk do te integrohesh. Cdo vend ka rregullat e tij. Nese ste pelqen mund te rrish ne vendin tend zoteri, njeri ste detyron. Ne familje fol shqip, asnje problem ska. Por te jetosh 20 vjet jashte e mos dish 2 fjale te lidhesh ne gjuhen perkatese kjo me duket skandaloze .
    Gjithsesi , per te mos e trashur idene ku dua te dal: Njeriu duhet te pershtatet sipas vendit ku jeton. Ndryshe nuk zhvillohet dot.
    Nese fillimisht fjala asimilim eshte e pavend ne kete teme, ateher konsideroje perfundimisht se sja ke iden edhe fjales Integrim.

    Askush nuk po thot qe te mos integrohesh more , mirpo integrim nuk mund te quajm edhe nese harron identitetin tend dhe harron poashtu cdo pike identeti kombetar qe ke.

    Ti mundesh pa pik problemi te integrohesh kudo dhe ne cilin do shtet, mirpo mos harro se kush je dhe se nga vjen.

    Disa po mendojn qe nese don integrim, ateher duhet ta nderrosh emrin, gjuhen, kulturen, fen etj..

    O njerez edhe keshtu integrohesh pa problem: Behu i disiplinuar, paguaj obligimet shtetrore (tatime dhe taxa), rrespektoje ligjin dhe behu i kulturuar, meso disa fjal elementare te asaj gjuhe te atij shteti ku gjendesh (nuk te obligon te doktorrosh gjermanishten gjermani se as vet nuk e doktorron ai), puno dhe gjallno ne menyre te ligjshme, shkolloj femijet ne at gjuhe(thuajse po e dergon ne ndonje kurs te gjuhes, mirpo ne shtepi foli shqip dhe jepi libra shqip me lexu) etj

    Ja keto jan, cfar duhet tjeter qe te integrohesh??

    s0ni O Fisnik nga flet ti? Fjalet e tuaja jane te bukura, sikur po ben leksion
    Te jetosh realitetin e shesh qe eshte veshtire te jetosh ne idealismin per te cilen flet ti.
    Aspak nuk po jap leksione ketu, mirpo aman po me bejne nervoz disa forumista ketu, qe futen me arroganc dhe pa dy fije njohuri dhe te drejtohet me ofendime, thuajse une ketu jam roje burgu dhe ai i burgosur, plus e injorojn kete fakt qe realisht existon dhe ate pa asnje argument, vetem se i mjafton qe te te ofendoj dhe kaq ( ky eshte argument per te)

    Edhe tjetra, per kete problem nuk akuzoj direkt diasporen, sepse fundi i fundit nuk kan faj ata, pse ndjehen te braktisur nga "dy shtetet e tyre" dhe poashtu nuk kan faj, nese shteti as qe interesohet per ta.

    Shteti shqiptar permes ambasadave ne cilin do shtet duhet separi te mbaj evidenc per cdo shqiptar qe gjendet ne ate shtet dhe pastaj te kujdeset per qeshtjen e tyre.

    Duhet te kete strategji konkrete dhe tek ateher mundesh me i pa efektet, thjesht keshtu: Investo ne organizimin e komunitetit shqiptar ku do qe gjenden dhe nese nje komunitet organizohet ateher ai mund te prodhoj frute dhe te jete aktiv, duke hap shkolla shqipe, femijeve duke i dhene libra ne gjuhen shqipe e keshtu me radh .
    Ndryshuar për herë të fundit nga fisniku-student : 07-02-2010 më 11:47
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  10. #90
    i/e larguar Maska e SKRAPARI
    Anëtarësuar
    13-01-2005
    Postime
    867
    Asimilimi ka te beje vetem me kohen. Femijet e shqiptareve te cilet jetojne sot ne evrope apo amerike patjeter qe do te asimilohen per faktin se atyre nuk u pelqen menyra e jeteses se prinderve te tyre. Shqiptaret ne keto vende patjeter quhen te prapambetur dhe ne te shumten e rasteve ata ashtu si zezaket jetojne ne geto.

  11. #91
    i/e regjistruar Maska e kapllani
    Anëtarësuar
    11-06-2009
    Postime
    190
    Citim Postuar më parë nga SKRAPARI Lexo Postimin
    Asimilimi ka te beje vetem me kohen. Femijet e shqiptareve te cilet jetojne sot ne evrope apo amerike patjeter qe do te asimilohen per faktin se atyre nuk u pelqen menyra e jeteses se prinderve te tyre. Shqiptaret ne keto vende patjeter quhen te prapambetur dhe ne te shumten e rasteve ata ashtu si zezaket jetojne ne geto.
    Kësi paragjykime nuk ka vetëm për shqiptarët, por kudo qi të shkosh do të ketë njerëz të cilët ua japin të huejve vulë të paracaktueme.

    Por kjo nuk më duket si arsyeja e radhës së parë pse shqiptarët asimilohen. Shpesh e kemi rastin kur shqiptarët (por edhe njerëz të tjerë qi jetojnë në diasporë) rrnojnë të shpërndamë nëpër atë vend dhe nuk mbajnë kontakt me njanin tjetrit. Nganjiherë shqiptarët edhe me qillim i shmangen kontaktit me bashkatëdhetarëve të tyne e kështu mbizotnon ndikimi e kulturës së huej.

    Nuk ma merr mendja se shqiptarët ma shpejt asimilohen sesa të tjerët. Në të kundërten, besoj se ata njerëz prej shteteve perendimore qi emigrojnë dhe rrisin fëmijë në gurbet nuk kujdeset aq fort t'u mësojnë atyne gjuhën e tyne e as nuk e shohin si diçka të keqe kur ta marrin identitetin e huej.

    Shqiptarët në ketë pikëpamje nuk spikatetn fort prej të tjerëve, bash mirë shihet tek arbneshët: ata edhe sot e kësaj dite e ruejtën gjuhën e tyne, por në anën tjetër kemi edhe mijra shqiptarë, qi as nji fjalë shqip s'dinë me ta folë pas ca vjetësh mërgimi.

  12. #92
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-10-2009
    Vendndodhja
    larg
    Postime
    1,011
    fisniku, mbase ke ardh ne perfundim se shqiptaret po asimilohe me se shpejti se te tjeret na thuaj ku e bazon ket konkludim ,a je mar me ket problem profesionalisht ,sa vende ke perfshir ne punen tende dhe sa kohe ..... apo ke informata nga ndokush qe eshte mar me ket ceshtje,
    apo ja fut KOT si gjithher!

  13. #93
    Nuk di te kete ndonje statistike qe shqiptaret, ne raport me komunitetet e tjera, kane asimilimin me te larte. Duke patur parasysh ketu qe per gati 40 vjet, Shqiperia ishte nje nga vendet me te izoluara, mungonte emigracioni dhe shqiptaret jashte Shqiperise nuk kishin asnje komunikim ose ishte fare i paket me Shqiperine. Kjo krijoi nje boshllek qe çoi ne mungesen e nje strukture qe do te mbante gjalle gjuhen dhe traditat per te gjithe ata qe emigruan. Gjithesesi, ka familje shqiptare qe kane disa breza ne emigracion, edhe familje te ardhura me vone, te cilat ruajne gjuhen dhe traditat, por edhe te tjera qe nuk e bejne. E njejta gje si me komunitetet e tjera etnike, kush me shume e kush me pak. Do veçoja komunitetin çifut, qe pavarsisht se e perdorin apo jo gjuhen ne vendet ku jane, pavarsisht se mund te kene breza te tere ne vendet ku jetojne dhe bejne jeten e vendit qe kane zgjedhur, gjithmone jane te prezantuar dhe kane njohje per gjuhen dhe kulturen e tyre.

    Bamatat, tani arbereshet nuk marrin me pjese vetem ne festivalet folklorike por edhe ne festivale te tjera lol, po te kujtoj te fundit ate te RTSH-se. Mgjth bie dakort, duhet bere me shume, jo vetem me arbereshet, por me te gjitha komuninetet shqiptare neper bote, te mos humbase lidhja.
    Mos shkruaj gjë kur je me nerva, sepse, ndërsa plaga e gjuhës është më e keqe se e shpatës, mendo ç’ka mund të jetë ajo e pendës

  14. #94
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    04-02-2010
    Postime
    26
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student Lexo Postimin
    Me siguri qe edhe ju keni mundur ta vereni nje fenomen te till qe na godet neve shqiptareve ne kete aspekt.

    Ne shqiptaret kemi ditë ta ruajm identitetin tonë edhe ateher kur na eshte rrezikuar me dhunë e forcë, mirpo quditërisht sot ka qe ne kohe paqe dhe pa imponim braktisin pikat identifikuese te identitetit kombetar.

    Jo pak familje shqiptare qe gjenden neper botë, kan filluar ta "trashin gjuhen" dhe kesisoj ti japin prioritet gjuheve te tjera dhe jo asaj shqipe.

    Bile skandali eshte kur jan Prinderit ata qe i flasin femijeve te tyre ne gjuhen jo shqipe edhe atë ne mes te shtepis se tij, dhe akoma ma skandaloze sa qe edhe kur vjen në atdhe, fillon te zgerdhihet ne gjuhe te tjera me femijet e tij.

    Kinezët jan Shembull ne këtë rast

    Ku do qe shkojnë neper botë kinezët, ata e ruajn identitetin e tyre kombetar, sa qe menjeher me vendsojen ne nje qytet, fillojn te ndertojn lagjet e tyre kineze, ndertojn restaurante kineze, shesin mallin e tyre kinez, hapin klinika per masazha kineze dhe ne fund e krijojnë nje qytet ne veti shpesh te quajtur: "Chinese Town"(qyteti kinez)

    Kulminacioni
    Ka kinez qe jan te lindur ne Amerikë, mirpo qe nuk dijnë te flasin gjuhen angleze, sepse jan te organizuar dhe e ruajn identitetin e tyre kombetar mbrenda qytetit te tyre "CHINESE TOWN"

    Pse ne shqiptarve na ndodhin keto gjera?? A thua kemi munges krenarie dhe munges vetëbesimi si popull dhe lakmues te identiteteve te huaja.
    Disa flasin gjuhe te huaja me femite per te treguar se kane mesuar edhe ata dicka ne kete jete. ahahhahaha po e forta eshte se e flasin gjuhen e huaj por gjithe gabime ose te bejne me qesh kur i degjon. hajt mo menje menje kjo jet

  15. #95
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-02-2007
    Postime
    389
    e po ajo qe po them qe duhet te krijojm fe shqipater si ajudit shih jan neper bote 5000 vite dhe prap jan jaudi ,e ne shqipatret apo iliret te ishim 5000 vjet neper bote te shkepur do te shuheshemi per 50 viet dhe sdo te dinte historia asgje,ajo qe gjeneratat e para e mabjne veten po tani lidhe me muslimane apo turqe dhe feja i bashkon dhe behen turq apo er europ lidhen me te krishter europian dhe feja i bashkon dhe asimilohen,po me fshin kur po them se fet dhe krahinarizmat perbejn rezik per kombin shqipatr,dhe derisa nuk te shndrohet shqiptaria ne relixhion githmon do te jete kontestuese eksistenca jon

  16. #96
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anëtarësuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    shefja e se dashures sime eshte rreth 45 vjeç dhe italiane. ka lindur dhe eshte rritur ne gjermani ku jeton akoma. atje eshte martuar me nje italian. edhe ai i lindur dhe i rritur atje. kane edhe dy femije. vajza e tyre gjithashtu po martohet me nje italian i cili po ashtu ka lindur ne gjermani... kur i takoj, me njeri - tjetrin te gjithe flasin 90% te kohes italisht...

    nuk e di a eshte mire apo keq. nuk po e komentoj fare rastin e mesiperm...
    thjesht raste te tilla per shqiptaret nuk arrij t'i imagjinoj...
    Vasudhaiva Kutumbakam

  17. #97
    Njoh une nje rast ku nje shqiptar i ardhur ketu ne Amerike me moshen 10 vjec, eshte martuar me nje vajze nga nje familje arbereshe e lindur ne Amerike.

  18. #98
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Studim, Foshnjat i mësojnë dy gjuhë, që në barkun e nënës



    Foshnjat që rriten në një ambient dygjuhësh mësojnë ta bëjnë dallimin mes dy gjuhëve që në barkun e nënës, mësohet nga një studim i publikuar këtë javë në revistën amerikane "Psychological Science".

    Disa shkencëtarë të fushës së psikologjisë në Universitetin British-Columbia të Kanadasë si dhe një shkencëtar i Organizatës për Bashkëpunimin dhe Zhvillimin Ekonomik, OCDE, me bazë në Francë studiuan dy grupe të porsalindurish.

    Në grupin e parë, foshnjat kishin dëgjuar të flitej vetëm anglisht kur ndodheshin ende në mitrën e nënës, ndërsa në të dytin, ata kishin dëgjuar në të njëjtën kohë të flitej anglisht dhe tagalog, gjuhë e folur në Filipine.
    Për të përcaktuar preferencën e foshnjave ndaj një gjuhe, shkencëtarët studiuan refleksin e tyre të thithjes që, kur rritet, nënkupton një interes të foshnjës ndaj një stimuli.

    Në një provë të parë, fëmijët dëgjuan për 10 minuta një ligjëratë që alternohej çdo minutë mes anglishtes dhe tabalogut. Foshnjat të cilat përpara lindjes kishin dëgjuar të flitej vetëm anglisht "treguan një refleks thithjeje më të madh" kur dëgjonin anglisht se sa kur dëgjonin fjalë në gjuhën tagalog. Ata që i kishin dëgjuar të dyja gjuhët nuk shfaqnin preferencë.
    Një provë tjetër kishte të bënte me të folurën me foshnjat në një gjuhë deri sa ata të mos shfaqin më asnjë interes. Atëherë një person tjetër fillonte të fliste herë në njëjtën gjuhë me të parin dhe herë në një tjetër.

    Shkencëtarët konstatuan se refleksi i thithjes rritej vetëm kur foshnjat dëgjonin personin e dytë të shprehej në një gjuhë tjetër.
    "Kjo përvojë të bën të mendosh se foshnjat dygjuhëshe, ashtu si edhe ata që nuk janë të tillë, janë të aftë ta bëjnë dallimin mes dy gjuhëve", shkruajnë autorët e studimit, të cilët vazhdojnë: "Ekziston një mekanizëm që në çastet e para të jetës që i ndihmon fëmijët dygjuhësh të mos i ngatërrojnë dy gjuhët që u janë folur", një kusht themelor për mësimin e dy gjuhëve në të njëjtën kohë./BalkanWeb/

    Por kur nuk flitet ne atë ambient familjar (shqiptar) asnje fjal shqip, si ka mundesi qe foshnja te mesoj kete gjuhe, sigurisht qe nuk ka mundesi dhe del femija nga dy prinderit shqiptar me vul gjermane apo franceze
    Ndryshuar për herë të fundit nga fisniku-student : 19-02-2010 më 14:00
    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  19. #99
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-10-2009
    Vendndodhja
    larg
    Postime
    1,011
    Citim Postuar më parë nga fisniku-student Lexo Postimin
    Studim, Foshnjat i mësojnë dy gjuhë, që në barkun e nënës


    Foshnjat që rriten në një ambient dygjuhësh mësojnë ta bëjnë dallimin mes dy gjuhëve që në barkun e nënës, mësohet nga një studim i publikuar këtë javë në revistën amerikane "Psychological Science".

    Disa shkencëtarë të fushës së psikologjisë në Universitetin British-Columbia të Kanadasë si dhe një shkencëtar i Organizatës për Bashkëpunimin dhe Zhvillimin Ekonomik, OCDE, me bazë në Francë studiuan dy grupe të porsalindurish.

    Në grupin e parë, foshnjat kishin dëgjuar të flitej vetëm anglisht kur ndodheshin ende në mitrën e nënës, ndërsa në të dytin, ata kishin dëgjuar në të njëjtën kohë të flitej anglisht dhe tagalog, gjuhë e folur në Filipine.
    Për të përcaktuar preferencën e foshnjave ndaj një gjuhe, shkencëtarët studiuan refleksin e tyre të thithjes që, kur rritet, nënkupton një interes të foshnjës ndaj një stimuli.
    Në një provë të parë, fëmijët dëgjuan për 10 minuta një ligjëratë që alternohej çdo minutë mes anglishtes dhe tabalogut. Foshnjat të cilat përpara lindjes kishin dëgjuar të flitej vetëm anglisht "treguan një refleks thithjeje më të madh" kur dëgjonin anglisht se sa kur dëgjonin fjalë në gjuhën tagalog. Ata që i kishin dëgjuar të dyja gjuhët nuk shfaqnin preferencë.
    Një provë tjetër kishte të bënte me të folurën me foshnjat në një gjuhë deri sa ata të mos shfaqin më asnjë interes. Atëherë një person tjetër fillonte të fliste herë në njëjtën gjuhë me të parin dhe herë në një tjetër.
    Shkencëtarët konstatuan se refleksi i thithjes rritej vetëm kur foshnjat dëgjonin personin e dytë të shprehej në një gjuhë tjetër.
    "Kjo përvojë të bën të mendosh se foshnjat dygjuhëshe, ashtu si edhe ata që nuk janë të tillë, janë të aftë ta bëjnë dallimin mes dy gjuhëve", shkruajnë autorët e studimit, të cilët vazhdojnë: "Ekziston një mekanizëm që në çastet e para të jetës që i ndihmon fëmijët dygjuhësh të mos i ngatërrojnë dy gjuhët që u janë folur", një kusht themelor për mësimin e dy gjuhëve në të njëjtën kohë./BalkanWeb/
    UPSSSSS!
    Kujdes gra kur jeni shtatzena mos shikoni filma te huaj shum !!!

  20. #100
    Shqiptaret jane ata qe e ruajne me shume se te gjithe gjuhen dhe kulturen e tyre kur shkojne ne emigrim. Emigrante nga shtetet e tjera asimilohen shume me shpejt se shqiptaret dhe e harrojne shume shpejt nga kane ardhur. Prandaj duhet te jemi krenare, dhe jo ta ngreme si problem punen e asimilimit.

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •