Close
Faqja 2 prej 10 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 189
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
    Anëtarësuar
    19-02-2007
    Postime
    1,274
    shkruan : akademik Rexhep Qosja
    Nderi i Kombit ( 19 qershor 1997-t).

    megithëse Qeveria e Pajtimit Kombëtar po bënë mjaftë për përmirsimin e gjendjes në Shqipëri, shumë4ka që do të duhej të bëhej nuk po bëhet për shkak se ende vazhdon politika e kuptuar si hakmarrje. Nuk ka dyshim se " kultura" e urrejtjeve e ndasive dhe e hakmarrjeve, e zbatuar aq gjatë, nuk mund të mposhtet as shpejt, as lehtë.
    Por mund të bëhet më tepër se ç'po bëhet për përmirsimin e gjendjes, për sherimin e shpirtrave dhe, më në fund, për komprometimin e " kulturës" së tillë rrënuese.

    Përpos atyre që po bën Qeveria e pajtimit Kombëtar, edhe çka tjetër do të mund të bëhet?

    1. Sipas mendimit tim, partitë politike, bashkërisht, do të duhej të miratojnë një Delaratë, në të cilën do të ftojnë anëtarët dhe, në përgjithësi, ithtarët e tyre, që të lënë mëritë, ndasitë, konfliktet politike e ideologjike dhe të bashkohen rreth të përbashkëtës. Mireqenjen dhe lumturinë mund t'i ndertojmë vetëm bshkarishtë.
    bashkë mund të jemi dikushi e diçka ( Qosja po thret për bashkim serish dhe jo për hakmarrje e jo si e quajnë disa " përçarës - nderhyrja e Preng Sherrit) në Ballkan e në Europë, kurse të ndarë e të përçarë mesvete si TANI- asgjë!

    2. Do të duhej të mbahej një Kuvend githëkombëtar në të cilin do të shqyrtoheshin: gjendja politike dhe shoqerore e Shqiperisë, gjendja shpirterore e shqiptarëve, pozicioni ballkanik i Kombit Shqiptar dhe pozicioini i përbashkët nderkombëtar i çështjes shqiptare si ryt i këtyre shqyrtimeve do të ndertohej politika e njësuar kombëtare e pajtimit dhe strategjia e njësuar kombëtare e përpjekjeve për zhvillimin e Shqiperisë, për rilindjen shpirtërore e morale shqiptare dhe për zgjedhjen e çështjes Kombëtare.

    3. Do të duhej të përcaktohej Roli integrues Kombëtar: I Universiteteve në Shqiperinë shtetërore, në Kosovë dhe në Tetovë, akademive të shkencave dhe të arteve në Tiranë dhe në Prishtinë dhe i shoqatave të shkrimtarëve dhe të krijuesve tjerë artistikë dhe shkencorë.

    4. Intelegjenca shqiptare do të duhej sa më parë të filloj me program, riafirmimin e vlerave gjthëkombëtare mbi të cilat do të sendertohet rilindja shpirtërore dhe morale e popullit.

    Të gjitha këto, dhe përpjekje tjera afrimi, solidarsie, shërimi të përgjithshëm, ngritje shpirtërore, vëllazërie, do të duhej të bëhen sa më parë për shkak se Kundërshtarët e pajtimit Kombëtar dhe ideologet e tyre nuk duket se kanë nxjerrë mësimin historik prej fatkeqësive në të cilën e sollën Shqiperinë me politikën e konfrontimeve militante brendakombëtare.
    Të mësosh Historinë dhe prej Historis, prej të së kaluarës së të tanishmës sate - thot një mendimtar - domethanë të mësosh se cilat qëllime do të zgjedish, cilat qëllime që janë qëllime të përbashkëta.
    Dhe mëtej: të mësosh prej Historis domethanë të mësosh të jesh i përgjegjshëm për përbashkësinë.

    FUND

    P.S.

    Kështu Foli Rexhep Qosja për Ngjarjet e vitit 1997-t: foli ashtu siç do të fliste gjthësecili shqiptar që Shqiperinë e Rilindasve e ka në zemër; foli për Pajtimin Kombëtar - pajtim që mjerishtë duket akoma nuk është arritë duke i lënë hasmerit mënjë anë!
    Foli Rexhep Qosja sepse Dy Akademitë nuk folën sikur që edhe më vonë për shumë çështje me rëndësi nuk flisnin!
    Por Rexhep Qosja është i tillë. Ai nuk di të heshttë!
    për këtë Arsye është: Kalorësi i fundit i Rilindjes sonë Kombëtare!
    KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
    EDHE N'VORR ME T'PËRMENDË KAM!

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    paska thene qosja:

    --

    Dhe mëtej: pasojë e drejtpërdrejt e kësaj politike të kuptuar si hakmarrje dhe e këtij pushteti të shenderruar në mjet të thellimit të ndasive dhe të përçarjeve në jetën Kombëtare, sipas të dhënave zyrtare, janë; rreth 1000 të vrarë; rreth 90 nëna, foshnje, fëmijë dhe meshkuj të mbytur në Adriatik gjatë përpjekjeve për të ikur prej Atdheut; rreth 7000 të plagosur, rreth 15000 të ikur në Itali dhe në vende të tjera europiane gjatë tre muajve të fundit; rrenimet e të mirave të përbashkëta me vlerë prej rreth 5 miliardë dollarë amerrikan; gjasat e pakësuara të Shqiperisë për hyrje në paktin NATO; gjasat e pakësuara të Shqiperisë për hyrje në bashkimin Europian dhe, në fund, gjasat e pakësuara të popullit shqiptar për zgjedhje të drejtë të çështjes kombëtare, prandaj edhe të çështjes së Kosovës!

    ...


    pra boll mire e paska dit qosja se cfar tragjedish solli 97 ta.

    e pra thuj qoses se jo gisht po dy duart e koken e kembet e krejt qenja jote o qose.. ka nxitur e regjisuar e drejtuar kte katastrofe,...

    pra thuj dhe tek ato foshnjet o qose eshte kallashi i caushve te tu o qose..
    le te fabrikoj ai cte doje..

    nuk i pi uje demagogjia.. mashtrimi ..justifikimi.. e ponc pilatoizmi i tij.. i dale bojet..

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
    Anëtarësuar
    19-02-2007
    Postime
    1,274
    [QUOTE=Mciri;2454672]
    Lexova me interes shkrimet e njëpasnjëshme të zotit Preng Sheri , në të cilat është marrë përsipër rivlerësimi i një prej figurave intelektuale të diskutueshme të Kosovës, Rexhep Qosja.
    Unë nuk e kam marrë përsipër rolin e rivlersimit të figurës së Rexhep Qosës ngaqë për ta bërë këtë gjë duhet me qenë kolos porsi ay që është!


    Në tërësi jam plotësisht dakord me mendimet e autorit, për çështjen e pajtimit kombëtar. Argumentat që ai paraqet janë vërtetësorë dhe krejtësisht bindës.
    Dakord për këto gjëra!

    Por, duke marrë shkas nga debati i paradokohshmë Qosja-Kadare, më lindën disa mendime, të cilat nuk mund të mos i hedh në forum. Këto mendime mund të jenë subjektive, por mendoj se ia vlen të diskutohen. Ato lindën si pasojë e një pyetje të thjeshtë e të drejtpërdrejtë: si ka mundësi që një kapacitet intelektual si Rexhep Qosja, i cili ka qenë aq i angazhuar në çështjen e pajtimit (për rrjedhojë, e bashkimit kombëtar) të mos konceptojë një gjë kaq të thjeshtë, se debati midis dy figurave madhore shqiptare, njëri prej të cilëve është përfaqësuesi i atyre që kanë jetuar brenda shtetit shqiptar, ndërsa tjetri i atyre që kanë jetuar në trojet shqiptare të tjetërsuara, është në dëm të idesë së tij thelbësore, pra të “pajtimit kombëtar
    ”?

    E para, Rexhep Qosja dhe Kadareja nuk shkëmbyen mendime të kundërta para Luftës së Kosovës; nuk polemizuan gjatë trazirave të 1997-es; nuk polemizuan gjatë luftës së Kosovës Lindore; nuk polemizuan gjatë Luftës në maqedoni! Ata nuk u pajtuan për disa çështje në kohën kur; Kosova në barkun e saj nuk e mbante më bajlozin e zI Serbinë; në Kohën kur shqiptarët bënë Universitet të pranueshëm karshi atij të Tiranës dhe Prishtinës me disa tjera PRIVATE; POLEMIZUAN NË KOHËN KUR SHQiptarët hynë në shekullin e ri me fitore në krahasim me shekullin që po e lenin pas! sa i përket debateve ky nuk është i apri që njehë letra Shqipe;Historia Shqiptare si polemizuesin më të madh gjerë më sot e njehë Faik Konicen.
    Faik Konica polemizonte me të gjithë. Janë të njohura shkrimet e tija në Albania për Ismail Qemalin, të cilin pasi që e lëvdon një herë më vonë në numrat 1 gjerë në 6 të vitit 1900 s'le gjë pa thënë...
    Faik KOnica kur polemizonte kundershtarët i quante; recka, xuxoboqerit, doçët, kopilet a dobiqet, zuzarët.
    Ai, Faik Konica pra, shumicen e kundershtarëve të vet i pagezoi zuzar!
    Nëse ka të interesuar mundë të ju sjellë polemikat e tij me Ismail Qemalin, me Asdrenin, sikurse me Fan Nolin...

    Nga Polemikat të njohura në letrat shqipe janë; Barleti dhe Budi; Frang bardhi me të tjerët, Pastaj janë letrat që tregojnë se si polemizoj Nezimi ( Frakulla) me kundershtarët,Polemikat e Jeronim Deradës, shkrimet polemiste të Thimi Mitkos, Polemikat dhe fyerjet që u bënte Mihal Grameno në gazeten " KorçA", Fan Noli dhe polemikat në gazeten"Drita", Nonda Bulka si " grindaves",,,, etj etj...
    Pra, gati secila periudhë kohore kishte polemistet e saj.
    Padyshim që këtë periudh, të sotmen, si polemist janë duke e shenuar Dy koloset e letersisë Shqiptare: Rexhep Qosja dhe Ismail kadare!




    Pa dashur të kaloj në akuza të drejtpërdrejta e të paargumentuara, do të mundohem të bëj një retrospektivë të marrëdhënieve të inteligjencës shqiptare me pushtetin dhe pushtuesit dhe, duke u nisur nga dëshira e mirë për të mos e rënduar atë, po filloj me marrëdhëniet midis popujve dhe pushtuesve të tyre. Për të mos shkuar tepër larg, do të kujtoja këtu problemin e “kolaboracionizmit” i cili del në sipërfaqe edhe sot mbas më se gjashtëdhjetë vjetësh në Europën perëndimore.
    kolaboracizmi ka qenë githnjë i dënuar që nga kohërat e shkuara e gjerë më sot!



    Dihet se në Francë, gjatë pushtimit gjerman të luftës së dytë botërore, një pjesë jo e vogël e shoqërisë franceze e pranoi pushtimin dhe u bë bashkëpunëtore e pushtuesit
    .
    Francezët, pas Luftës, Fronti i rezistencës së tyre, pa një pa dy pothuajse që të gjithë kolaboracionistet, i dënoj dhe i pushkatoj; kjo gjë dihet historikisht!


    I njëjti fenomen po ndodh në ditët e sotme në shoqërinë palestineze midis popullsisë, që do të mbijetojë në kushtet e pushtimit dhe pushtuesve izraelitë. Nga ky fenomen nuk mund të shpëtonte, mendoj, as shoqëria kosovare, e cila ka qenë për gati një shekull nën pushtimin sërb. Dimensionet e këtij shkrimi nuk lejojnë të analizojmë metodat e pabesa, që përdorin pushtuesit, për të përçarë shoqëritë që duan të nënshtrojnë
    ,
    E qartë; për të sqaruar të gjitha metodat që përdorin pushtuesit duhet një qasje më serioze dhe hapesir më e madhe kohore! dakord!

    do të tregoj vetëm një detaj, të përjetuar gjatë luftës së UÇK, për çlirimin e Kosovës nga dhuna sërbe: një nga personat që kishte për detyrë të furnizonte UÇK-në me armë, duke kaluar nëpër Shqipëri, në një çast të humbjes së vigjilencës u shpreh “Na morrin më qafë maskarenjtë. Na prishën tregtinë me sërbin”.
    Shembuj të tillë ka pasur mjaftë: Deri sa në Drenic luftohej, jasharët flijoheshin në Prishtinë mbaheshin zgjedhje për një farë Kuvendi që kurrë asnjëherë nuk funksiononte dhe luanin rolin e maskarejëve; gjerë sa në disa pjesë të Kosovës luftohej në prishtinë pihej " lëngë dredhzave " nëpër kafiteri. Tregohet një anekdotë për këtë gjë:
    Kur jakup Krasniqi e dha Intervisten dhe në Intervistë tha: " Së shpejti do të jemi në prishtinë dhe do ta çlirojmë atë" - Prishtinasit të t'merruar filuan t'i shkruajnë:
    " Po pse bre jakup a, po çfarë të kemi bërë ne ty, ë"!
    Shembull tjetër më i dhimbshëm i pas luftës: Kur Nënat protestonin për të zhdukurit e tyre para teatrit Kombëtar shumë kalimtarëve u pengonte kjo gjë dhe vet kisha dëgjuar kur kishin thënë: " na kanë lodhë s'po kemi ka me kalue prej tyre"!
    interesant Ai që nuk duhet përmend emrin po ashtu asnjëherë nuk i kishte vizituar!



    Më duket se shprehja e mësipërme ka një domethënie të madhe. Unë personalisht nuk kam të dhëna mbi emrat apo numurin e bashkëpunëtorëve sërbë në Kosovë, por kam të drejtë të mendoj se ai nuk ka qenë i vogël
    ,

    Jo i vogël por ka qenë marramendës i madh; të tillë ka efdhe sot pa fije dyshimi!

    sidomos në radhët e inteligjencës; dihet se lufta midis dy shoqërive, respektivisht midis dy kulturave, zhvillohet kryesisht në rrafshin intelektual. Në këtë sens, pa dashur t’i rëndoj, një pjesë e inteligjencës kosovare është përshtatur me pushtimin sërb dhe ka bërë çfarë është e mundur për të mbijetuar. Këtu nuk e kemi fjalën për informatorët ordinerë, që i ka çdo shoqëri, të cilët i paguhen prurësit më të parë. Fjalën e kemi për atë pjesë të shoqërisë, së cilës i janë dashur vite për tu përshtatur me pushtuesi e që nuk mund ta ketë ndërgjegjen krejtësisht të pastër e që nuk ndjehet komode kundrejt asaj shtrese jo aq të kulturuar, por që i ka bërë rezistencë aktive pushtuesit, duke mos e pranuar kulturën e tij.
    Atë pjesë që Ju pretendoni e keni tek Dosja Demaçi e të cilët në gjyqin ndaj tij kishin dëshmuar për aktivitetin e demaçit për rrënimin e sistemit jugoslalv; të tillët i ke në arhivat dhe procesverbalet e diferencimeve politkke në Institutin Albanologjik, atë Historik, Fillozofik etj etj. Po ashtu ca nga akademikët siç ishin hajredin hoxha, syrja Pupovci e qe besa edhe shumë nga ata emra që ne i njohim si krijues të mirë e të cilët dua t'i kurse ishin gjetur në funksione të larta, jo të krijimeve por të organeve të partis!


    Ndoshta nga ky sindrom mund të vuajë edhe intelektuali Rexhep Qosja. Drejt këtij mendimi më çon tendenca e tij për ta shtyrë shoqërinë kosovare drejt kulturës islamike (talebaniste), ndërsa Kadare e shtyn drejt kulturës katolike (perëndimore). Këtu mendoj se qëndron edhe thelbi i kontradiktës ndërmjet Qoses dhe Kadaresë dhe jo tek xhelozia intelektuale, sikurse mundohen ta degjenerojnë disa pseudointelektualë.
    Këtu gaboni shumë rëndë në vlersimë! S'pari Qosja është Rilindas dhe për të as kisha dhe as xhamia s'luajnë rol karshi interesave të kombit mbarë! Polemika me kadarenë i dha të drejtë Qoses! Qosja vetëm i kujtoj kadaresë se shqiptarët për aqë sa ndjehen të krishterë po aqë ndjehen edhe musliman! praktika e tregon këtë gjë! ndoshta kadareja foli për një pjesë të shqiptarëve teksa Qosja foli për tërë shqiptarët: ikë ti në Maqedoni dhe thuaju shqiptarëve, atje, që janë me orientime të krishtera!
    " kritike" e akuzonin Qosen si " islamist" duke marrë shembuj banal se kur e paskan vizituar në shtepin e tij, Ay u paska kërkuar t'i zbathnin këpucët! Po cili shqiptar apo cila familje shqiptare në kosovë, qoftë e krishterë apo e besimit musliman se bë këtë gjë?

    Të Mos harrojmë që fetë tek shqiptarët i sollën pushtuesit: fenë katolike e sollën romakët- atë ortodokse Perandoria bizantine dhe islamin osmanët! madheshtia e Shqiperis është të qenit vendë me plural feshë!

    Përsa i përket moskoherencës së shqiptarëve të shtetit amë në problemin e pajtimit kombëtar, do të thosha se edhe shteti shqiptar ka qenë gjithmonë në vëmendjen e strategjisë së Akademisë Sërbe
    .
    Që nga memorandumi i Ilia garashaninit dhe spastrimit të Toplicës, Pustarekës, jablanicës, sanxhakut të Nishit me shqiptarë dhe dëbimi i ytre në kosovë!



    Mjafton të kujtojmë këtu se Partia Komuniste Shqiptare u fut nën sqetullën sërbe që në lindje të saj.

    Komunizmin në Shqipëri e kishte sjellë i pari Ali kelmendi pejan; sot e kësaj dite shumë shkolla mbajnë emrin e tij!


    Mbas prishjes së murit të Berlinit, a mund të ishin aq të papërgjegjshëm ndaj vetes sërbët sa të linin jashtë kontrollit lëvizjet “demokratike” brenda shtetit shqiptar?
    Jo, ata kishin punuar shumë që pas hapjes së kufijve të krijohej një urrejtje vëllazerore; në mes shqiptarëve të kosovës dhe atyre të Shqiperisë! Për këtë gjë punonin edhe disa parti politike të formuara në Kosovë! Sikur ato të ishin jashtë planit të serbëve Ata serbët pra do t'i ndalonin së vepruari ashtu siç bënë me Televizionin, radion, Shtypin, universitetin!

    Argumentet ndaj këtij qëndrimi sërb dolën gjatë vitit 1997, në prag të çlirimit të Kosovës, kur Shqipërisë iu vu zjarri nga duar tepër të specializuara, ndërsa në parlamentin sërb, ku kërkohej llogari për fonde financiare të konsiderueshme, deklarohej publikisht “shihni Shqipërinë”.
    Plotesisht dakord ngaqë ardhja e Bulatoviqit në Shqiperi e Paniqit dhe përfolja e një takimi të fshehtë të gazidedës me Arkanin si dhe zhdukja e Remzi hoxhës lidhen për këto gjëra!



    Për ironi të fatit dhe leshtësisë mendore të udhëheqjes shqiptare, gjatë intepelancës parlamentare për çështjen e dosjeve të shërbimeve sekrete deklarohej me mburrje: “Të gjitha dosjet e shërbieve sekrete janë të paprekura, me përjashtim të dosjeve të shërbimit jugosllav”. No comment
    ]

    Dosjet duhet të hapen pa dallim dhe sa më parë!
    Është interesant që kosovaret kur kemi të bëjmë me dosjet në Shqiperi sikur gjatë viteve të 90-ta me komunizmin në Shqiperi janë shumë të zëshëm por të njetit kur kemi të bëjmë me Dosjet në kosovë dhe komunizmin në Kosovë - heshtin dhe nderrojnë gëzofin!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Preng Sherri : 19-10-2009 më 11:47
    KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
    EDHE N'VORR ME T'PËRMENDË KAM!

  4. #24
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    12-05-2009
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    2,914
    Qosja eshte i mire ne letersi po politika si shko fare .Ai kure kaprce prroin ben pa e kalu hooooop e ne hendek.Kure kritikoi kosovaret si frikacak se po ikun ne shqiperi nji dite me vone u veshe ne rroba grash e iku vete ,mendonte se luft do te ket vetem neper fshatra e ku ka asfalt sdo ket luft ,kshtu e genjej mendja e njeriut qe kom pas simpati si nji Shqiptare i madhe. Koha zbulo fshehtsit.

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    ganimet..

    a mundesh me qarte me fol per ikjen e qoses..
    un me sa di ai e rruajti mjekrren.. jo per mos me u njoft nga serbia e maqedonia.. por nga poplli i vet..
    ju po thoni se u vesh me tesha te grave..
    sa e vertete eshte kjo?
    ka ndonji qe e fakton kte?

    dalim tash tek qosja..

    ne disa shkrime po mundohet i ngrati preng me na bind se qosja eshte pajtim-axhiu i shquar..
    sic duket qosja e ka vra mendjen gjat mbas asaj qe ndodhi ne vlor berat tepelen e ne mbar shqiperine ne 97 ten e revolucionit te vonuar.. qe te fshije me demagogji pergjegjsite e tija personale e te bashkpuntoreve te tije ne kte kasaphane anti kombetare e krimnale.. e anti demokratike..

    supozojme se na qenka qosja pajtimtar i madh..
    sipas ksaj del se dhe dishepujt e tij .. duhet te jene pajtusa te medhenj..
    mirpo nuk na lejon prenga ta besojme kte pallaver..

    edhe se nji popull krejt ne minus 30 grade u shkul nga shpijat katundet e qytetet.. per me i dhan mirnjohjen e respektin e pershendetjen e fundit liderit te tyre te urte ibrahim rugoves.. ne nuk e pam as qosen as prengistet polpotiste te tij te distancohen qofte perkohesisht nga urrejtja pathologjike ndaj rugoves..
    cfar pajtimtaresh jan keta qe as me nji popull te vetin nuk munden me u pajtu qofte dy dite..
    ata dhe kur u dha lajmi se rugova ka kancer..se rugova po fiket se rugova mbaroj.. nuk i nderprene asnji sekond fyerjet shtazarake sadiste e polpotiste ndaj rugoves.. dhe vazhdojne me ate urrejtje e egerrsi te pashoqe..

    po te ish pajtimaxhi qosja i kish shkue qoft nji dekik familjes se te ndjerit xhem mustaf ne kto gati plot 10 vjet qe eshte vrare..
    ose i kish shkue per ngushllim familjes se luftarit te shquar uk bytyq.. qe u vra nga nji eksponent pikerisht i nxitur nga urrejtja envero-qosiste per ldk-ne..

    loja per te ashtuquajturin pajtim qe kinse ka dashur te beje qosja me ca idajet beqira ne 92 ne ishte nje manever e enverizmit per te sulmuar pd-ne e demokracine..

    gatishmeria e qoses per tu perdorur nga enverizma eshte proverbiale..

    servilizmi i tij e meraku i tij per ta ri kthyer enverizmen ne pushtet ne shqiperi nuk njef kufij..
    ai eshte gati ti shohe mijra foshnje te masakruara vetem e vetem qe padronet e tij te jene presidenta e kryeministra e qeveritare te shqiperise..

    ishte rugova qe dhe i semure e pajtoj ramushin e sejdiun .. hashimin me ldk-ne ne ato nivele aq sa mundi.. kurse qosja ne cdo rast ishte armiku i cdo shenje per pajtim..

    nuk harrohet ajo dite kur berisha ne ethet e asaj situate te tmerrshme qe po kalonte JUGU.. mundi te binde disa nga studentet e vlores e gjirokastres per ti dhen fund rebelizmit e per tu ulur ne tryeza bisedimesh.. gje qe po te realizohej sic desh berisha do te kursente nga kallashi anarkisto enveristo caushist.. mijra e mijra jete shqiptaresh.. por u degjua ulerima e qoses.. nga bastionet e sketerres.. qe tha..
    ne asnji menyre mos u ulni ne bisedime.. vazhdoni me hu e zjarr me kallash e litar.. se .. dhe arriti kulmin anti kombetarizmi i tij kur tha.. .. se jan pralla tha.. ato cka po thon disa se na u rrezikoka sovraniteti kombetar e shteteror..
    ec perpara o causheri.. hungeriu pantera qose..
    dhe u be ajo qe u be qe ai vete ja paska bere inventarin..
    ja lexoni atje lart se i dika dhe qosja dhe prenga se.. sa femija e rinia humbi jeten e se sa miliarda e miliarda lek e devize.. pasuri kombetare u be zjarr e hi..




    le te flase belamiu.. deshmitari i ngjarjeve te jugut.. meqe vlonjatet nuk guxojn te flasin as sot.. nga frika qe kane nga rrjeti enverist ne internet e kudo .. qe sta perton kallashin mbas shpine..

    oj na e quan veten pajtimtar.. nxitesi i urrejtjes e i gjakdedhjeve..

    ska turp..

    u cua qosja ta haje te gjalle kadarene.. vetem e vetem se kadare i tha dy fjale te mira per te ndjerin rugova..



    u cuan ta grijne me makin mishin Agim Docin poetin e shquar qe i ka bere qindra kenge luftareve te kosoves dhe qe e ka cuar shqiperin dhe kosoven bashke disa here plot dinjitet ne eurovizione..


    pajtimtare keta..

    kan nis njesitin me ja shpraz kallashin brarit.. se nuk i ha pallavrat e tyre.. e nuk i serviloset vampirave polpotist..



    ..
    Ndryshuar për herë të fundit nga Brari : 19-10-2009 më 16:45

  6. #26
    Afer Baba Fajes Maska e Marinari
    Anëtarësuar
    04-02-2005
    Vendndodhja
    Martanesh
    Postime
    1,015
    Citim Postuar më parë nga Brari Lexo Postimin



    u cuan ta grijne me makin mishin Agim Docin poetin e shquar qe i ka bere qindra kenge luftareve te kosoves dhe qe e ka cuar shqiperin dhe kosoven bashke disa here plot dinjitet ne eurovizione..


    pajtimtare keta..

    kan nis njesitin me ja shpraz kallashin brarit.. se nuk i ha pallavrat e tyre.. e nuk i serviloset vampirave polpotist..



    ..
    Agim Doçi, ia shtypi vehtes mishin me genjeshtra, dhe nuk ishim ne ata qe e detyruam te genjeje per Rexhep Qosjen!
    Kurse per vehte, mos ke frike...se nuk ka nisur askush njesit kunder teje.

    Mos e bastardhoni temen!

  7. #27
    Manitu Maska e kiniku
    Anëtarësuar
    08-07-2005
    Vendndodhja
    Mos të na vijë cudi se cdo frymor nga vete natyra priret të kerkoj ushqim; Lukreci
    Postime
    869
    Citim Postuar më parë nga Preng Sherri Lexo Postimin
    Nuk po më duket i mjerë Sylejman Aliu që fyen krenarit tona kombëtare si Demaçin, Qosen, Ukshin Hotin, jakup Krasniqin, hashim Thaqin etj etj por të mjerë po më duken të MJerët që marrin artikujt e të mjerëve që kanë kaluar së pari nëpër sitën e udbes!
    Krenarite tona kombetare!???

    Nese keta qe i ceke me larte jane krenaria e kombit, atehere, vaj halli per kombin.

    Ukshin Hoti e Qosja jane poet, nuk jane matematicien. Keta prekin emocionet e njerezve por nuk dijne te perllogarisin, te analizojne se cfare eshte mire e cfare eshte keq. Keta para popullit shtrojne detyra te parealizueshme, jane romantikë te papermirsueshem dhe te demshem per shoqeri.

    Kur Hoti thirrste Kosoven te ngritej ne lufte, ashtu lehte, sikur te ftonte njerezit ne darsem, sikur nuk e dinte se ne lufte njerezit vriten; populli i thjeshte e dinte se "Ariu nuk frigohet me tupan" andaj edhe u larguan nga qendrimet e tilla. Pa dyshim, i thurrin lavde, e bejne hero, ia cmojne meritat akademike, por, thelle ne vete e dijne...

    Edhe Qosja, momentin qe le lapsin e fillon te flet e tregon se cfare duhet e cfare jo, ai behet i demshem per shoqeri.

    Kur jakup Krasniqi e dha Intervisten dhe në Intervistë tha: " Së shpejti do të jemi në prishtinë dhe do ta çlirojmë atë" - Prishtinasit të t'merruar filuan t'i shkruajnë:
    " Po pse bre jakup a, po çfarë të kemi bërë ne ty, ë"!
    Shume e vertete. Kur ajo qe nuk guxon te thuhet haptazi, thuhet nepermes shakase. O prengo, nebulozat gjysem romantike dhe gjysem komike mund t'ia tregosh nipit tend i cili do kete durimin dhe vullnetin te i gelltis keto si te verteta. Tjeret e dijne mire: Po pse bre, cfare te kemi bere?

    Clirimtari i vertete nuk pritet keshtu. Se si pritet Clirimtari i vertete, shiqo pritjen qe populli i beri NATO-s. Populli qyqar i Kosoves, qe nuk ka testise te luftoje per mireqenie te vete, te pakten e di se kush e ka cliruar.

    Nipit tregoi se menjhere pas luftes vellau i Thaqit u zu me 1 milion e gjysem maraka te popullit ne veture. Nipit tregoi se krenaria e kombit ishte e vetmja ne historine e krimeve te luftes e cila u denua per vrasjen e popullit te vete e jo te popullit armik.

    Prishtinasit e dinin se ata nuk vinin ta clirojne Prishtinen, por thjesht, ta ri-okupojne.
    Where have all the good men gone
    & where are all the gods?

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-03-2006
    Postime
    120
    Citim Postuar më parë nga Brari Lexo Postimin
    ganimet..

    a mundesh me qarte me fol per ikjen e qoses..
    un me sa di ai e rruajti mjekrren.. jo per mos me u njoft nga serbia e maqedonia.. por nga poplli i vet..
    ju po thoni se u vesh me tesha te grave..
    sa e vertete eshte kjo?
    ka ndonji qe e fakton kte?

    dalim tash tek qosja..

    ne disa shkrime po mundohet i ngrati preng me na bind se qosja eshte pajtim-axhiu i shquar..
    sic duket qosja e ka vra mendjen gjat mbas asaj qe ndodhi ne vlor berat tepelen e ne mbar shqiperine ne 97 ten e revolucionit te vonuar.. qe te fshije me demagogji pergjegjsite e tija personale e te bashkpuntoreve te tije ne kte kasaphane anti kombetare e krimnale.. e anti demokratike..

    supozojme se na qenka qosja pajtimtar i madh..
    sipas ksaj del se dhe dishepujt e tij .. duhet te jene pajtusa te medhenj..
    mirpo nuk na lejon prenga ta besojme kte pallaver..

    edhe se nji popull krejt ne minus 30 grade u shkul nga shpijat katundet e qytetet.. per me i dhan mirnjohjen e respektin e pershendetjen e fundit liderit te tyre te urte ibrahim rugoves.. ne nuk e pam as qosen as prengistet polpotiste te tij te distancohen qofte perkohesisht nga urrejtja pathologjike ndaj rugoves..
    cfar pajtimtaresh jan keta qe as me nji popull te vetin nuk munden me u pajtu qofte dy dite..
    ata dhe kur u dha lajmi se rugova ka kancer..se rugova po fiket se rugova mbaroj.. nuk i nderprene asnji sekond fyerjet shtazarake sadiste e polpotiste ndaj rugoves.. dhe vazhdojne me ate urrejtje e egerrsi te pashoqe..

    po te ish pajtimaxhi qosja i kish shkue qoft nji dekik familjes se te ndjerit xhem mustaf ne kto gati plot 10 vjet qe eshte vrare..
    ose i kish shkue per ngushllim familjes se luftarit te shquar uk bytyq.. qe u vra nga nji eksponent pikerisht i nxitur nga urrejtja envero-qosiste per ldk-ne..

    loja per te ashtuquajturin pajtim qe kinse ka dashur te beje qosja me ca idajet beqira ne 92 ne ishte nje manever e enverizmit per te sulmuar pd-ne e demokracine..

    gatishmeria e qoses per tu perdorur nga enverizma eshte proverbiale..

    servilizmi i tij e meraku i tij per ta ri kthyer enverizmen ne pushtet ne shqiperi nuk njef kufij..
    ai eshte gati ti shohe mijra foshnje te masakruara vetem e vetem qe padronet e tij te jene presidenta e kryeministra e qeveritare te shqiperise..

    ishte rugova qe dhe i semure e pajtoj ramushin e sejdiun .. hashimin me ldk-ne ne ato nivele aq sa mundi.. kurse qosja ne cdo rast ishte armiku i cdo shenje per pajtim..

    nuk harrohet ajo dite kur berisha ne ethet e asaj situate te tmerrshme qe po kalonte JUGU.. mundi te binde disa nga studentet e vlores e gjirokastres per ti dhen fund rebelizmit e per tu ulur ne tryeza bisedimesh.. gje qe po te realizohej sic desh berisha do te kursente nga kallashi anarkisto enveristo caushist.. mijra e mijra jete shqiptaresh.. por u degjua ulerima e qoses.. nga bastionet e sketerres.. qe tha..
    ne asnji menyre mos u ulni ne bisedime.. vazhdoni me hu e zjarr me kallash e litar.. se .. dhe arriti kulmin anti kombetarizmi i tij kur tha.. .. se jan pralla tha.. ato cka po thon disa se na u rrezikoka sovraniteti kombetar e shteteror..
    ec perpara o causheri.. hungeriu pantera qose..
    dhe u be ajo qe u be qe ai vete ja paska bere inventarin..
    ja lexoni atje lart se i dika dhe qosja dhe prenga se.. sa femija e rinia humbi jeten e se sa miliarda e miliarda lek e devize.. pasuri kombetare u be zjarr e hi..




    le te flase belamiu.. deshmitari i ngjarjeve te jugut.. meqe vlonjatet nuk guxojn te flasin as sot.. nga frika qe kane nga rrjeti enverist ne internet e kudo .. qe sta perton kallashin mbas shpine..

    oj na e quan veten pajtimtar.. nxitesi i urrejtjes e i gjakdedhjeve..

    ska turp..

    u cua qosja ta haje te gjalle kadarene.. vetem e vetem se kadare i tha dy fjale te mira per te ndjerin rugova..



    u cuan ta grijne me makin mishin Agim Docin poetin e shquar qe i ka bere qindra kenge luftareve te kosoves dhe qe e ka cuar shqiperin dhe kosoven bashke disa here plot dinjitet ne eurovizione..


    pajtimtare keta..

    kan nis njesitin me ja shpraz kallashin brarit.. se nuk i ha pallavrat e tyre.. e nuk i serviloset vampirave polpotist..



    ..
    Perse more zoteri nuk nisesh nga ky "pajtimtari"yt i cili nuk ishte nje person privat ,por i thoshte veti president i Kosoves.Nese Qosja ka pase obligim moral per ti shkuar ne ngushllime dhe varrim nje kolegu e nuk shkoi per ndonje arsye ndoshta edhe objektive,atehere na thuaj perse ky byqym presidenti nuk shkoi asnjehere ne olatrin e sakrifices dhe krenarise kombetare ne Prekaz qe kishte obligim institucional si president i popullit dhe vendit te cilit lufta sakrifica dhe gjaku i heronjeve te Prekazit dhe mbare Kosoves i sollen lirine.
    TI je nje provokator i vockel qe manipulon dhe spekulon sipas interesit pa fije
    kriteri etik. Larteson perqaresin me te madh te shqiptareve pas Esat Pashe Toptanit per gjithe ate perqarje e zhgarravitje qe beri ne momentet kur shqiptareve ju duhej uniteti me shum se kurre.
    Ramushi, Sejdiu, Daci,Thaqi me siguri do te ishin nje ne lufte kunder okupatorit dhe ne paqe konkurent ne garen normale politike po te mos kishte fute Rugova,ai "pajtimtari" yt tharmin e perqarejes dhe urrejtjes mes tyre me zi se sherbimet e regjimit sllavokomunist.Ty a te kane plase syte a? A nuk po sheh se pasi iku Rugova nuk pati vrasje politike,rrahjet e tentim atentate pati vetem ne luften brendapartiake te partise se tij.se helbete ai la ca larva te asaj fare te keqe.
    Pas largimit te kufomes se velanise skena politike e shqiptareve te Kosoves u normalizua dhe nuk pati nevoje per nderhyrje te nderkombetareve si ne kohen e tij.
    Koha dhe realiteti treguan se kush perqante,eleminonte dhe nxiste krime politike ne Kosove per ti fajsuar kundershtaret politik. Kjo eshte shkolla e UDB-se lum Brari te cilen padronet e Beogradit ua mesuan e soji juaj e zbatoi dhe ende sot po perpiqet ta praktikoje.

    Nuk te ka habitur fakti se pas ikjes se Rugoves u stabilizua dhe u normalizua skena politike dhe nuk pati as edhe nje atentat politik?
    Keni mbete tani si peshqit pa uje se ju ushqeheshit me keso ndytesirash.
    Ndryshuar për herë të fundit nga hasjani 51 : 20-10-2009 më 07:12

  9. #29
    BASHKIM KOSOVE ME SHQIPERINE DHE JO PAZARLLEQE ME SERBINE E GREQINE

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
    Anëtarësuar
    19-02-2007
    Postime
    1,274
    Ashtu siç e solla dhe si* e lexuat Foli Rexhep Qosja për ngjarjet e vitit 1997-t. Pra, mësuam që, së pari Akademis së Arteve dhe Shkencës së Kosovës i vjen një letër nga Akademia e Arteve e Tiranës e në të cilën kërkohet nga kjo e para ndihmë për të nis Kuvendin për Pajtim dhe bashkim Kombëtar!
    Pra, mësuam që Akademia e Shkencës dhe e Arteve e kosovës, mbanë Mbledhjen e saj, vendos t'i përgjigjet pozitivishtë kërkesës dhe për këtë ngarkojn me punë; Idriz Ajetin, Rexhep Qosën, Hajrullah Goranin dhe Ramiz Kelmendin.
    Por të analizojm së pari se cilët ishin ata më të interesuarit që ky pajtim ndërshqiptarë të mos ndodhte?
    Në rend të aprë fqinjët armiqësor ndajë shqiptarëve siç ishin serbët dhe grekët e të cilët në ato vite me të madhe e kishin pushtuar Tiranën! Këta, do të gjejnë element të mjaftueshëm për t'penguar këto gjëra!
    Në Kosovë, edhe zogjët e dinin dhe e dijnë që Serbia, që ishte forcuar Pushtetin me Milosheviqin dhe e cila kishte suprimuar çdo gjë në Kosovë( shkollat, TV-et, Universitetin, më vonë Institutin Albanologjik, ekipet sportive; fushat, palestrat) do të linte të funksionojn vetëm ato parti dhe Partiza veprimtaria e të cilave me asgjë s'do të rrezikonte pushtetin absolut të Serbëve në Kosovë!
    Eshtë shumë paradoksale ta zëmë një vendim i pushtetit të egër të Millosheviqit:
    " Ata i konfiskojn pasaporten Profesor Rexhep Qoses për tri vite që të mund t'ja ndalojn udhëtimin jashtë vendit!
    Përse e bënë këtë gjë? Nga çka frikohej ay pushtet që e bënte këtë gjë?
    Në anën tjetër LDK-ja që ishte partia e themeluar nga ish- anëtarët e LIdhjes Komuniste të Kosovës dhe e cila degët e LKK-ës që njiheshin si OTH( Organizata Themelore të LKK-ës) me lokalet e saja mu para Hundëve të Policis Serbe; para Hundëve të Sigurimit Shtetëror; para Hundëve të Burgut hetues së prishtinës pjesa e pasme e saj - vepronin të pa penguar ndersa Kryetarit të saj, Jo që nuk i ndalonin udhetimin jashtë vendit por përkundrazi; ia siguronin atë udhëtim!
    Si është e mundur kjo që:
    " UDB.a dhe pushteti serb fusnin në burg, të rinjë dhe të reja, një numër të konsiderueshëm në vitin 1992 e një numër më t'madh në vitin 1993; Ukshin Hotin me t'u bërë Kryetar i UNIKOMBIT ndersa Aktivistët e LDK-ës dhe Ibrahim Rugovën e ruanin si sytë e ballit?!
    Pse atyre u pengonte Qosja, Ukshin Hoti, LPK-ja, LKÇK-ja, universiteti, Televizioni, Akademia që u përzu nga selia e saj, Sporti, Muzika ndersa në anën tjetër Partit shqiptare siç ishin LDK-ja, P. Fshatare, P. Sosialdemokrate etj etj nuk u pengonin?
    A, thua serbët e dinin që ato institucione duhet mbyllë ngaqë punonin kundra Serbis dhe këto partit tjera duhet lënë të veprojnë ngaqë punonin për Serbinë?!
    Koha e kishte dëshmuar këtë gjë!
    Nuk është e rastësishme që, " kosovarët" në vend që të luftonin për lirinë e tyre; në vend që t'i luftonin komuinistët nga radhët e tyre; në vend që të hiqnin emra komunistësh nga shkollat dhe rrugët e tyre - më shumë u angazhuan për ta denuar sistemin në Shqipëri; më shumë derdhen lot krokodili për t'burgosurit politik të Shqiperisë ndersa për t'burgosurit politik të Kosovës kërkonin që edhe një herë të burgoseshin siç ishte rasti me Ukshin Hotin!
    Në ditët që do të vijojnë, meqë dje ishte 10 vjetori i vdekjës së Rektor Ejup Statovcit do të sjellim një Intervist të tij, ku ai kritikon LDK-ën dhe t'parin e saj që po duan ta rrenojn këtë Universitet; Ku ai flet për " dogovorin" në mes Rugovës dhe millosheviqit; Ku ai flet për letrat të cilat ia dergonte Atij që Nuk duhet përmend emrin por që hëngri për fat t'mirë fiq e diq me serbët e Gorazhdecit!
    Ata të cilët i linte Serbia të qetë për t'punuar, nga ajo Serbia pra, kishin marrë për detyrë që: çdo gjë të pastër shqiptare dhe çdo iniciativ që qonë drejt bashkimit të shqiptarëve ta rrënonin, ta sabotonin; në fillim të shpifnin dhe ta fyenin si kushtë për t'i lënë të lirë të veprojnë: Ata fyen universitetin, fyen Punëtorët, fyen ushtarët e vrarë në APJ-ë, Nënat që dhunoheshin dhe nuset e përdhunuara, Profesoret Kombëtarë si Rexhep Qosen, Ukshin Hotin, Agim Vincën , Mujë Rugovën, Ramiz kelmendin, Azem Shkrelin, shoqaten e shkrimtarëve, Institutin Albanologjik; Mjeket pediatre si Flora brovinen që s'lanë gjë pa thënë për të nga ato fjalët më të ndyra; e ato fjalë i dinin vetën udbashët shqipfolës që me detyrë ishin futur dhe strehuar në gjirin e Parrtive Politike të Kosovës të formuara dhe të bekuara nga vet Serbia!
    Edhe sot të njejtit duan që Topi dhe Loja të hudhet tek Shqiperia që të jetë sa më largë tyre!
    Jo zotëri!
    Kosova u bë shtetë, i pavarur dhe ajo e ka për detyrë karshi Kërkesës së bashkesis Europiane ta denoj të kalaurën e saj; të dënoj kolaboracionistët; Ti hapë Dosjet e krimit; të gjejë kush vrau fazli GraJçevcin, Shaban Shalën, Xhemajli berishën, Besnik Restelicën, Bislim Rexhepin etj etj!
    lereni vuajtjet e do farë Zef Pëllumbash por k¨rkoni që kriminelet të demaskohen dhe të dalin para Gjyqit të popullit për krimet e bëra ndajë shqiptarëve të ish- Jugosllavis ku një numër i madh i ytre u mbyten gjatë torturave neper burgje e ku shumica e të punësuerve si tek eprorët, policët, torturuesit e gardianët ishin shqiptarë!
    KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
    EDHE N'VORR ME T'PËRMENDË KAM!

  11. #31
    mall Maska e bili99
    Anëtarësuar
    05-04-2007
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    1,804

    Per te verteten ja vlen te "shpenzosh kohen" ,shikoni intervisten!


    Kalorsi i Fundit ne ecjen e tij maratonike bashke me kombin e vet nuk lodhet, pasi merr energji nga e verteta !

    ARIANI_TB :

    rrofsh qe e solle ketu ta shohim ne qe nuk kemi pasur rastin.
    Cdo fjale qe flet profesori i nderuar ka argumentin si vule vertetesie.
    Kaloresi i Fundit jep gjykimet e veta te drejta karshi kombit, per bashkim ,zhvillim dhe perparim kombetar.Jo me palavra, jo me kamoflazha por, me te verteten e asaj qe jemi dhe si duhet te jemi te sigurte me ate qe jemi qe madje edhe te tjeret te na njohin si duhet.
    Per segmentin e politikes ku edhe perpara se te krijohet LDK- ,si gjithmone sic duhet te bej nje besnik intelektual i kombit profesor Qosja e beri publikisht ka qene ne revisten "Zeri" me vazhdime, pra per opcionet e zgjedhjes se ceshtjes shqiptare.
    Ishte ne nje vije vazhdimesie kombetare( duke e ditur se vazhdimesia eshte jeta e nje kombi), pra ishte ne rrugen Shqiptaret e bashkuar, me sakt Shqiptaret jasht Shqiperise administrative te bashkohen ne nje shtet-republike,me theks si asnje tjeter-pra shqiptaret e te gjitha trojeve jasht Shqiperise, dhe me pastaj ne kete maratone kombetare edhe tek bashkimi final...Te gjitha qe i thote kane qene te verteta : une jam deshmitar i gjalle , se si klanet politike luftonin per pushtet te nje populli pa shtet dhe pa liri..
    Pra njerez qe dje nuk deshen asnje teritor dhe popullate shqiptare tjeter perreth pos te Kosoves krahine qe ish determinuar nen harten Jugosllave ,vetem me nje arsyetim banal "se nuk len bota..."nderkaq qe Jugosllavia shkatrrohej bashke me kufinjte e "njohur nga po ajo bota", ata pra jane recidivat e sotem qe cpikin kombin kosovar...pra si tipi Matoshi qe si ish gazetar i Zerit , ne vend qe te lexonte gazeten e vet kur shkruante Qosja ai duke u rropatur nga pretendimi per tu be poet dhe gazetar, perfundoi si nje filozof me fame cpiku kombin kosovar me definicionin e neveritshem qe e dini.

    Mund ta urreje kush te deshiroje profesor Qosjen, dhe kjo tregon nivelin dhe siperfaqesine ne vleresim te kritikuesit ,vertete duhet te jo vetem te dishe por edhe te keshe nje kredibilitet per te vleresuar nje personaliteti shume te rralle ne boten shqiptare ,dhe mos te them te vetem- unik !! !

    Keshille per kritiket: kritika konstruktive eshte nje arme per avansim, eshte nje armatosje per ate qe kritikohet, pra kete ka bere profesori i nderuar ,i ka ngrit ne nje nivel tjeter ata qe ka kritikuar, ose se paku ju ka ndihmuar ta bejne nje gje te tille.

    POR: kritika dashakeqe, e panivel, nga njerez jokompetent, me inspirim te klaneve politike te ndryshme jo vetem qe eshte nje thike ne zemren shqiptare ,por eshte nje vetvrasje edhe per vete kritikuesin.
    Klane te ndryshme ne menyre shume te pandershme, me thane ne menyre kurverie nxjerrin nje paragraf jashtkonteksti dhe i japin interpretim montazhi per qellimet e tyre klanore te turpshme dhe kryekeput te pandershme, qe me se paku ju dhemb kombi dhe me shume ajo personalja dhe " fuqia " klanore per te pronesuar te verteten dhe per te sunduar me po ate komb fukara dhe ne nje mase budalla!!!
    Eshte ne interes te gjithesecilit te harxhoje pak kohe per te mesuar te vertewten perpara konkluzioneve dhe diskualifikimeve te marra si te verteta nga grupacione dhe individe dashakeqinje kombetar.




    me nderime ,
    bili99
    Ndryshuar për herë të fundit nga bili99 : 20-10-2009 më 17:05
    I Ilirides jam Iliri,
    dhe i lire dua me mbet.
    Per cfardo xhevahiri,
    Shqiperine se jap per jete

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    si nuk guxon prenga me tregue se..
    a ka qen qosja anetar i lkj-se a jo..

    pse preng je zan kaq ngusht?

  13. #33
    Une di qe perveç "te fundit te mohikaneve",
    i fundit si kalores ishte - Don Kishoti i Mançes...
    Mgjs nuk jam prezuntuoz fare!

  14. #34
    mall Maska e bili99
    Anëtarësuar
    05-04-2007
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    1,804
    Mciri : Pergjithsisht me pelqeu rezonimi ne analizen tuaj,se paku ka nje kuptim dhe duket personal me shume se i influencuar.
    Une do te ndalem ne disa pika:
    Rexhep qosja nuk e praktikon fene, pra "fene" qe ka dhe emrin musliman i ka trashigimi familjare.
    Me nje fjale ai ka dhene nje konstatim realist, nje konstatim qe preket dhe shihet, nje realitet aktual ne trojet shqiptare , nje gjendje konkrete te socme te perqindjes me te madhe me perkatesi fetare muslimane.
    Nuk ka cpik asnje gje, dhe as qe ka fol me menyre deshirore se c'feje duhet ti perkasin shqiptaret: ta mbajne kete qe e kane marre, te kalojne ne nje fe qe kane pasur apo te mos kene fare.
    Ashtu sic eshte nje njeri me themel diturie ai ka thene se eshte realitet ne teren sot qe ne nuk mund ta mohojme, madje pse na qenka krishterimi feja e shqiptareve?? shqiptaret kane qene aty edhe kur nuk ka qene i lindur as Jezu Krishti dhe as Muhamedi.
    Ai nuk ka bere thirrje corre per mbrojtje te islamit, as per ti shty shqiptaret sic thua ti kah talibanizmi perkundrazi ai ka treguar nje realitet egzistues.
    E verteta eshte sic thote Qosja: shqiptaret si te pergjithsuar nuk jane ne ate nivel ngritje qe te kuptojne vetveten, pse e thote? po te besh nje thirrje per nderrim feje eshte plotesisht prishje paqje dhe vellazerie mbrendakombetare ky eshte realiteti yne.
    Vetem tek ne i gjen te gjitha ekstremizmat, tek ne i gjen talibanezet ne Kosoven e cliruar nga perendimi, dhe te panjohur nga shtetet talibaneze!!!!
    Nderkaq Kadare qe pershkruhet nga Qosja si nje njeri dhe shkrimtar qe ka perdorur here mimikrine dhe here joburrnine per te shpetuar, e ben edhe ne kete rastin e fese.
    Si njeri nder intelektualet me te njohur te botes shqiptare ,duhet te kete ndjeshmeri per te verteten dhe jo per deshiroren dhe dobine qe mund ti sjelle kombit konvertimi ne krishterim..
    Shkrimtari yne i madh qe eshte njesoj si Qosja per nga feja dhe emri ( trashigim familjar pra, dhe te dy nuk e praktikojne ) ne vend qe te thirri popullin per konvertim duhet te tregoje ndjeshmeri per realitetin dhe demet qe mund ti sjelli shoqerise se pergjithshme shqiptare.
    Jane dy qendrime te ndryshme per konceptimin e fese si element perberes- mveshes ne idenditin shqiptar.
    Perderisa Rexhep Qosja thote se ne ne Europe dhe bote do te shkojme keshtu sic jemi si nje ylber trashigimie te kaluar dhe sic jemi sot ,dhe ne me vlerat tona kombetare keshtu sic jemi do te pranohemi nga bota detyrimisht.
    Kadare thote se me mire do te pranoheshim ne bote si te krishtere, mund te jete edhe e vertete por, eshte nje hipoteze, madje ne nje menyre si te thuash sikur te beheshim te gjithe shqiptaret miliarder( me Euro e kam), gjithe bota do te na pranonte jo vetem si te barabarte por do te ishte edhe servile ndaj nesh!!!?? e vertete por pyetja eshte ,se sa do te behen te gjithe shqiptaret miliardere!!???

    Ku qendron perplasja personale ne kete kontekst qe te dy flasin per te miren e kombit: Kadare mendon paragjykon Qosjen per fanatik fetar, E PARAGJYKON-kjo me shkronja te medha ,ai nuk eshte fetar.
    Qosja nderkaq e PARAGJYKON Kadarene si mimikriku i deshmuar ne vazhdim ,pra nderron cdo gje ky se eshte mesuar te jete i pergedheluri i oborrit vetem e vetem per interes personal, pra nje pragmatist klasik.

    Tash per pyetjen se si eshte e mundur qe Qosja eshte angazhuar dhe angazhohet per bashkim kombetar dhe nga ana tjeter krijon perplasje mbrendakombetare duke kritikuar Kadarene ,Berishen, Klasen politike ne Kosove!!???
    Eshte e mundshme shume e mundshme por, si thash me pare eshte niveli yne qe i jep pamundesine e zhvillimit modern dhe bashkues vete shoqerise shqiptare, pra vete ne..,kur Qosja kritikon cilindoqoft nuk flet per hava sic na teket neve ketu,cdo gje e analizon mire, ka argumentet e veta dhe eshte origjinal per ndjeshmerine ndaj kombit,jemi ne me injorancen tone qe ndahemi ne taborre.!!!?Ne boten e qytetruar qe ne synojme nuk duhet te marrim anet e atyre qe ne adhurojme personalisht, duhet te vleresojme vepren e secilit.
    Qe ta shkurtoj komentin tim: cduhet te bejme ne!?
    Intelektualet dhe personalitetet kombetare qe parafola une , per mendimin tim jane thesare kombetare dhe si te tille ne duhet ti cmojme.
    Per ate se cka thone dhe cka bejne une do te them ate qe tha Qosja kur shqiptaret e gjithe botes por ne vecanti ne Kosove u cuan edhe ne tribuna proteste kunder ikjes se Kadarese ne Perendim, duke e share dhe e fyer si me keq...duke bojkotuar ligjerata mesimi per Kadarene..etj deri sa edhe me ekstreme!!!
    C'tha Qosja athere une do ta them tash per te dy: Kadare dhe Qosja edhe kur dine cka bejne edhe kur nuk dijne (ose ua erreson gjykimin egoja e tyre gjigante) prape se prape jane Qosje dhe Kadare !!Dy margaritar me rendesi jetike per kombin shqiptar.
    Po ne a mund ti duam njesoj ? personalisht une i dua edhe kur me duken si femije, koloset e kombit, edhe athere kur me bejne mua te skuqem per vogelsite e tyre si njerezit me te medhenje qe ka pjelle shqiptarizma...dhe me kujton asgje tjeter por, historine shqiptare ne vazhdim, me kujton Nolin, Konicen, Arshi Pipen, Rilindasit dhe presim ne presim te ndryshojme!!
    Mund te nisim me vetveten ,nuk do hiqemi ne si trupa pa tru te lidhemi per njerit apo tjetrit: I dua njesoj me gjithe shpirt dhe jo per pallavra korrektesie politike, si Kadarene si shkrimtari me i madh i gjalle, Si Qosjen si Kaloresi i Fundit i Rilindjes Kombetare, dhe ta permend edhe Berishen bile e dua njesoj edhepse keta ne mes nuk durohen...!
    Fjalet e Qosjes jane perdor gjithmone duke i nxjerre jashta konteksti vetem ta perbaltin ata qe sherrin e kane profesion,, nga ana tjeter shumica absolute qe e kritikojne Qosjen le qe kane problem vleresimi por, as qe dijne gje per Qosjen.
    Edhenjehere te them: Qosja ka ego si shqiptar tipik, por eshte lugatizuar nga qarqe te pandershme kombetare, dhe sic shoh ketu dhe ne jete per Qosjen flitet si per nje hic!? kjo eshte tmerruese per nje komb qe synon civilizimin dhe nuk ka ndjeshmeri minimale per vleresimin real te nje personaliteti.
    Qosja eshte aq i madh , sa qe ne si nje komb i ndare sic jemi do te lengojme mungesen e vepres, prezences dhe qortimit kombetar te ketij biri fisnik te kombit per nje shekull.

    me nderime,

    bili99
    Ndryshuar për herë të fundit nga bili99 : 20-10-2009 më 20:55
    I Ilirides jam Iliri,
    dhe i lire dua me mbet.
    Per cfardo xhevahiri,
    Shqiperine se jap per jete

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
    Anëtarësuar
    19-02-2007
    Postime
    1,274
    E dëgjova dhe e përcolla me vëmendje emisionin e B. Haxhiut me profesor Qosen. Ajo që më ra në sy s'pari është një anomali tepër negative tek Gazetarët tanë; qoftë në Shqiperi qoftë në Kosovë: ndërhyrja dhe nderprerja e bashkëbiseduesit vend e pavendë!
    Batoni do t'bënte mirë sikur ta ftonte Profesorin për t'biseduar vetëm për një Problematik ngaqë Ai duke dashtë të fliste për të gjitha" Problematikat" VETËM SA SHPEJTONTE DHE NUK E LENTE Profesorin që të bënte spjegimin e duhur dhe të tërë. Por, megjithatë nga Ajo intervist mësuam edhe njëherë se Rexhep Qosja ishte dhe është një Lis i gjatë i cili, megjithëse kur e godasin furtunat m lakohet, porsa ato të ikin ngritet serish lartë e më lartë për të treguar që është i rezistueshëm nga çdo stuhi e kallkan!

    Në Intervist prof Qosja fare në fund foli për polemiken e tij me shkrimtarët serbë në Kongresin e Novi Sadit dhe megjithëse e kam botuar edhe një herë këtë gjë, po në këtë Forum dhe për Qosjen më lejoni që këtë gjë ta bëjë edhe një herë!





    Në vitin 1985 ishin mbajtur takimet e shkrimtarëve të Jugosllavisë në Kongresin e nëntë të tyre... ishin ftuar edhe shkrimtarët dhe krijuesit nga Kosova...
    Në atë takim folen secili në mënyren e vete por referati i Rexhep Qosjes aso kohe kishte zgjuar reagime të mëdha në mesin e shovenistëve serbë...

    FJALA E REXHEP QOSES NË TAKIMIN E SHKRIMTARËVE NË NOVI SAD
    Referati i tij ishte me titull:

    Dy Ftyrsia e Politikës

    Po ju drejtohem në gjuhën serbe që të mos më quaj dikushi si shkrimtar autoqefal sepse besoj që asgjë autoqefale në këtë botë nuk ka, dhe jo që eventualisht ta marr ndonjë duartrokitje sepse që më parë e di që kur ta degjoni fjalimin tim, s'do të ketë duartroklitje por perkundrazi.. Por me këtë rast do t'ju drejtohem ne serbishte që të më kuptoni që të githë...

    Në kohë të fundit në gjuhen serbo-kroate janë botuar intervju, feltone, memoare, vepra publicistke dhe skencore, vjersha, këngë, tregime, romane, drama dhe monodrama, në të cilat shkruhet për popullin shqiptarë kulturen dhe traditen e tij.
    Për dekada të tëra ishte injoruar albanologjia dhe temat shqiptare dhe tani papritmas ato bëhen interesante dhe preokupim i një numri gazetarësh, shkencetarësh dhe poetësh.
    Si Historian i letersisë shqiptare i cili e njehë shumë mirë Historinë shoqërore të popullit të tij mund të themë, që në të gjitha ato shkrime dhe libra, ka shumë gjera të papritura dhe të pamundshme. Mund të thuhet kështu sepse në ato shkrime, vërehet mosnjohja e një populli, një kulture, mos njohja e ngjarjeve Historike, e figurave Historike, duke i seleksionuar sipas interesave, duke perdorur teza të gabuara të bazuara në shpifje, ku disa të verteta që paraqet shtypi serbë thjeshtë fallsifikohen dhe të gjitha këto mund të quhen si një anakronizëm intelektual.
    Kur të gjitha keto të lexohen do të shohim se sa të paverteta ka, sa gjera diletante të shkruara dhe të thëna dhe të paverteta për prejardhjen e vet shqiptarëve, Historis së Mesjetës, levizjeve të Popujve, rreth Rilindjes Kombëare të shqptarëve, rreth Lidhjes së Prizrenit, përkatsis fetare, rreth shkrimtarëve tanë të Rilindjes Kombëtare, rreth shkrimtarëve të mëdhenjë të shqiptarëve si Naim Frashëri, Ndre Mjeda, ose Fan Noli, rreth krijimit të gjuhës letrare të shqiptarëve, rreth dialekteve...

    Në të githa librat dhe punimet e botuara nga shkencetaret serbë, ka gjera të cilat me asgjë s'janë dokumentuara të cilat çak janë edhe të fallsifikuara, qëllimkqija të cilat mundë të karakterizohen si një mesymje ndajë shkences shqiptare për ta asgjësuar sikurse edhe kulturen dhe historin e tyre.
    ËSHTË E Q ARTË QË PAS GJITHË KËSAJ propagande për të shkatrruar shkencen shqiptare nuk mundë të jenë në pyetje kurrfarë punimesh shkencore por perkundrazi, qëllime tjera.Këtu kemi të bëjmë me synimet e tmerrshme për të njollosur popullin shqptarë dhe kundër vet popullit.

    Dje kemi degjuar ketu në keto takime disa nga ato shpifje dhe gënjeshtra ku u tha që shqiptarët kanë bërë genocid mbi serbët në Kosovë! Genocid?!
    Për zot, në kend kanë mundur të bëjnë genocid shqptarët të cilët prej që kur dinë Historia janë duke luftuar për të mbijetuar gjerë në ditët e sotme? Edhe ai që e tha dje një gjë të tillë e di që kjo është vetëm një fantazi e zhilvernerit.

    Por disave ju lejohen edhe krijime të tilla në të cilën tregohen heroj të hipur mbi gomar apo edhe njerez me katër gishta. Le ta thotë edhe këtë gjë ai që e tha dje atë gënjeshtër, pse mos ta thotë? Për disa që të shkruajnë për shqiptarët, ti shajnë njollosin ata, është një punim shumë rentabil me profite dhe shitje të shumtë tirazhi.
    Ajo që unë shkruaj, flasë dhe e mbroj Kulturen shqiptare ka të bëjë me këto shkrimet qëllimkqija që vijnë nga një pjesë e njerezve qëllimkqijë të cilet nuk njohin sa duhet shqiptarët.
    Nga shkencetaret shqiptarë kërkohet që të bëhet diferencimi dhe jo vetem këtë por shkohet aqë largë sa që kërkohet që të hiqen nga programet shkollore vjershat e Naim Frasherit, Ndre Mjedes, Fan Nolit? Në njere anë kerkohet që të jenë në programe shkrimtarë si Njegoshi, Mazhuraniqi.
    lejimi i kritereve të tilla si dhe represioni shtetror intelektualët shqiptarë i ka sjellë në një pozit shumë të pavolitshme. Në faktë të jesh Krijues shqiptarë poet dhe shkrimtarë s'ka qenë kurrë e lehtë. Por të jesh krijues shqiptarë në kushtet e sotshme është me të vertetë shumë vështirë.
    E them këtë sepse të jesh sot krijues, poet dhe shkenctarë shqiptarë do të thotë:
    - të kesh kujdes se për cilen temë do të shkruash
    - të kesh kujdes të mos perdoresh ndonjë simbol siç është ta zëmë ai i shqiponjes
    - të mos bësh krahasime Historike
    - Të kesh kujdes të mos e permendish emrin e " SHQIPERIS" përpos nëse ate se permend në kontestin negativ
    -

    Ti frikohesh fjales diferencim ashtu siç i frikoheshin intelektualet në mesjetë fjalës Inkuzicion
    - Të kesh kujdes se me kend po fletë sepse edhe muret kanë vesh
    - Tju frigohesh perdorimit të shkronjave KR sikur në të kaluare që Njerzit u frikoheshin thonjeve të lënë nën pragun e deres
    - Të kesh kujdes që mos rastesisht vesh një pallto të zezë me ndonjë shall të kuq
    - të jesh i detyruar të dalesh para ndonjë komisioni për të treguar se cilat kanë qenë bindjet e tua, dje, sot dhe nesër
    - Të jesh i detyruar për ti kritikuar ata që s'kritikohen dhe ti falenderosh ata që se meritojnë këtë gjë
    - Të votosh për të pa-aftit dhe t'i injorosh të aftit
    - Të degjosh çka nuk të degjohet dhe të mos guxosh të degosh çka të degjohet.


    Të jesh Intelektual shqiptarë- poet dhe punetor shkencor, do të thotë të jesh i njejtë si personazhi Jozef K i Franc kafkës te " procesi" që do të thotë në çdo kohë mund të të thërrasin..
    Të jesh intelektual shqiptarë sot do të thotë të behesh çka nuk je dhe të jesh ai që s'je.Por të jesh Intelektual shqiptarë sot megjithgatë do të thotë të besoash që megithatë gjithmonë nuk mundet me qenë kështu!

    Ju faleminderit për vëmendjen

    ( Pas ketij fjalimi shkrimtarët serbë ishin versulë mbi profesor Qosjen me kritika dhe emertime çfarë kemi pas rastin ti degjojmë dhe t'i lexojmë edhe në këtë forum,,, vërejtje e P.Sherrit).


    Por atyre Rexhep Qosja ua mbyllë gojën me një replik të tij kur u thotë:
    " Detyra morale e shkrimtarit nuk është që të flasë ashtu qysh i pelqen dikujt por që ta thotë të Vërtetën! Unë jam ketu që ta flasë të vërteten dhe jo në kishë për t'u lutur"


    Prill i vitit 1985
    në Novi sad

    Rexhep Qosja e foli at'herë të vërtetën e cila s'u pelqejë serbëve. Profesori edhe në vitet e 90-ta e foli të vërtete që s'u pelqejë piunëve të serbëve. Ai edhe sot e fletë të vërtetë që s'u pelqen serbëvë malazezve dhe nipave të tyre në Kosovë...
    KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
    EDHE N'VORR ME T'PËRMENDË KAM!

  16. #36
    Manitu Maska e kiniku
    Anëtarësuar
    08-07-2005
    Vendndodhja
    Mos të na vijë cudi se cdo frymor nga vete natyra priret të kerkoj ushqim; Lukreci
    Postime
    869
    Citim Postuar më parë nga Shkruan: Besnik Gjongecaj
    Ka qenë një kohë, saktësisht viti 1996, në të cilin instiktivisht fillova të ushqej në ndërgjegjen time idenë që Suplement Rexhep Qosja ishte jo realist në kritikat e ashpra që i drejtonte veçanërisht presidentit të Republikës të asaj kohe dhe sot kryeministër i vendit, por edhe politikës qeverisëse që ai aplikonte në Shqipëri. Madje, fillova të besoj që kritikat e tij frymëzoheshin nga urrejtja më shumë se nga dëshira për të ndihmuar, urrejtje që nuk dukej vetëm si politike, por edhe personale
    Ja edhe nje qe e ka kuptuar se cfare kalibri i njeriut eshte Rexha.
    Where have all the good men gone
    & where are all the gods?

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
    Anëtarësuar
    19-02-2007
    Postime
    1,274
    Bilanci negativ i Politikës Zhgënjyese

    shkruan: Rexhep Qosja
    29 shkurt 1996


    Në Kosovë nuk ka pasur dhe nuk ka forcë politike apo individ me autoritet nga radhët e shqiptarëve që ka mbrojtur farë koncepti të Luftës si mjet për zgjedhjen e sotme të drejtë të çështjes së kosovës. Jo. Dhe, kësi koncepti nuk ka mbrojtur asnjë forcë poltike a individ me autoritet jo pse lufta nuk është mjet legjitim në përpjejet për liri dhe pavarësi, por pse çdo shqiptar e ka ditur se luftën do ta humbim tragjikisht. Më në fund, regjimi serb është kujdesur që shqiptarët t'i privojë edhe nga pushkët e gjuetisë, edhe nga thikat e lëre më farë armë tjetër. Për këtë arsye liderët e socialistëve serbë rrahin gjoks sot pse më sukseshëm se kurrë kanë arritur ta paqësojnë Kosovën dhe ta dobësojnë Lëvizjen shqiptare që ata e quajnë " seperatizmi shqiptarë"!
    Udhëheqja e LDK-ës shihet sot si udhëheqje me bilanc politik negativ jo pse nuk ka lejuar që shqiptarët të çohen në luftë - se për këtë nuk është më e " merituar" se policia e mILLOSHEVIQIT POR PSE E KA LEJUAR DOBËSIMIN në të vërtet shpërbërjen e Lëvizjes shqiptare, pse ka hequr dorë prej PROTESTAVE, GREVAVE, DEMONSTRATAVE DHE trajatave të tjera të mosbindjes qytetare, si mjete të luftës për pavarësi që kemi mundë t'i zbatojmë e me të cilat çështja shqiptare do të bëhej çështje që do të peshonte larg më shumë edhe në sytë e zotëri Perinës dhe, mund të jetë, do të shtrohej edhe në Dejton. Udhëheqja e LDK-ës prandaj do të ketë nevojë githnjë e më shpesh që jo vetëm zoti Perinën, por edhe përfaqësues tjerë!

    P.S.
    Do ta sjellim edhe këtë shkrim të prof Qoses në tërësi; teksa me konstatimet e tija nuk pajtoheshin dhe, edhe sot nuk pajtohen vetëm të mjerët!
    Cilët janë ata të mjerë?
    janë ata të cilët duke qenë pakurrizor struken nën sqetullat e një partie dhe të cilët pa urdherin e Partisë nuk guxojnë; të hanë, të flenë, bashkëshortet seksualisht t'i " ngacmojnë", të mendojnë, të veprojnë! Pra, të tillët i shikon se si bërtasin për Titon, për rankoviqin, disa para Lufte për pashiqin, të tjerë më vonë për Jozhen e vogël: Për atë që nuk duhet përmendë emrin ngaqë hëngri fiq e diq me serbët e Gorazhdecit!
    Për tru-thatët që s'kuptojnë çdo gjë është e pakuptimtë; ata si eunuk të oborreve mbretërore ( lexo; sherbetor partish) e luajnë atë valle të vetme të cilën ua kanë mësuar padronët e tyre!
    Po të shikoni, kur sjellin disa " emra" që kritikojn gjoja Qosen, sheh që ata edhe s'janë "emra" ose më mirë me thënë: kerkushi dhe askushi!
    Rexhep Qosja e tha në mënyrë të ARTË:" ka shkrimtarë që janë të oborrit mbretëror, shkrimtar zyrtarë; por eedhe ata të cilët nuk prononcohen janë të tillë!
    Unë jam shkrimtar që shqetesoj pushtetet/in!

    E, po kështu flet( foli) REXHEP QOSJA - kalorësi i Fundit i Rilindjes sonë Kombëtare
    nderi i Kombit dhe zëri Kombëtar i vetmi për një kohë të tërë!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Preng Sherri : 21-10-2009 më 07:41
    KURR' SHQIPERI S'KAM ME T'HARRUE
    EDHE N'VORR ME T'PËRMENDË KAM!

  18. #38
    Manitu Maska e kiniku
    Anëtarësuar
    08-07-2005
    Vendndodhja
    Mos të na vijë cudi se cdo frymor nga vete natyra priret të kerkoj ushqim; Lukreci
    Postime
    869
    Citim Postuar më parë nga Preng Sherri Lexo Postimin

    " Detyra morale e shkrimtarit nuk është që të flasë ashtu "

    Detyra e shkrimtarit eshte te shkruaj, dhe me shkrime te bind tjeret.

    Por, pasi veprat e tij nuk lexohen, nuk i ngelet qe tjeter pos te flas.
    Where have all the good men gone
    & where are all the gods?

  19. #39
    Manitu Maska e kiniku
    Anëtarësuar
    08-07-2005
    Vendndodhja
    Mos të na vijë cudi se cdo frymor nga vete natyra priret të kerkoj ushqim; Lukreci
    Postime
    869
    Citim Postuar më parë nga Preng Sherri Lexo Postimin
    Për atë që nuk duhet përmendë emrin ngaqë hëngri fiq e diq me serbët e Gorazhdecit!
    Gati harrova. Thaqi, ky hero i cili nuk u lekund nga stuhite e stihite, sapo erdhi ne fotele, shkon dhe puth Milanin e vogel.

    Okay, jam dakort qe po iu fal serbve traktor, por, te puthesh dikend....ky skajshmerisht akt intim.


    Sa mire ky sherri i vogel qe nuk i permend te gjitha. Qaji ne Gorazhdevc nuk e harron (se ka dic personale) por nuk permend puthjet nder - etnike.
    Where have all the good men gone
    & where are all the gods?

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    21-03-2006
    Postime
    120
    Citim Postuar më parë nga kiniku Lexo Postimin
    Detyra e shkrimtarit eshte te shkruaj, dhe me shkrime te bind tjeret.

    Por, pasi veprat e tij nuk lexohen, nuk i ngelet qe tjeter pos te flas.
    Shkrimtaret e medhej te popujve ne udhekryqe historike flasin e shkruajne ,ne nje menyre jane zeri dhe shpirti i trazuar i popullit te tyre ne lufte per liri dhe mvehtesi,ne lufte per vlerat me te shenjta kombetare dhe univerzale ,te cilat mundesojne jeten e frymimin e atij populli si gjithe popujt e botes se lire.
    Rexhep Qosja pati fati te barte mbi supe se bashku me bashkemendimtaret e bashkevceoprimtaret ,misionin e shenjte te rende sa kalvari por edhe te lavdishem sa vete perjetesia rruges se mundimshme plote sfida e sakrifica te lirise.
    Nuk i ishte shkruar Rexhep Qoses vetem ti perkushtohej shkrimeve ne qetesi dhe idile,te shkruante per natyren,bukurine ,dashurine,per jeten dhe gezimet e saja te rendomta.Popullit te tij i ngulej thika ne asht,flaka i pervlonte trupin,erresira e roberise perpiqej ti mbuloje edhe ate pak drite qe i kishte mbetur.Ne shpirtin e shkrimtarit vlonte se bashku dhembja,revolta,pikllimi e krenaria e mbi te gjitha vendosmeria dhe guximi per te mundur kulqedren shekullore qe kishte zene burimin e lirise dhe jetes popullit te tij.
    Ai edhepse i molisur nga dhembja dhe renkimi qendroi stoik duke ngritur deri ne kupe te qiellit zerin e revoltes dhe kushtrimit per lufte kunder padrejtesise shekullore per dalje nga erresira e roberise.
    Ti gabon rende zoteri kur akuzon Qosen pse fole .Qosaj foli atehere kur te tjeret heshtnin.Zeri i tij ishte udherrefyes per ata djem dhe vajza qe ju pergjegjen flake per flake kushtrimit te lirise. Rexhep Qosja nuk do te heshte as ne varr sepse zeri i tij dhe veprat e tija do te jene drite per gjeneratat qe kurre ma mos te leshojne fatin e tyre ne duar te armiqeve dhe hyzmeqareve te tij.

    Ata qe i pengon qosja kane probleme me ndergjegjejen dhe perkushtimin ndaj atdheut dhe kombit tone.

    Kuj i mungon Rugova mund ti bashkohet Halil Matoshit ne perpjekje per te ringjalle titizmin e vllezerim bashkimin .

Faqja 2 prej 10 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •