Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 16 prej 16
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2008
  Postime
  1,283
  Faleminderit
  3
  4 falenderime n 3 postime

  Kapitalizmi..,kriza dhe rrugt e tejkalimit t saj

  N shum shtete t zhvilluara si SHBA,Gjermani,Angli e tjera,ka indikacione se efektet e krizs finansiare kan filluar t amortizohen.
  Ka nj trend t rritjes s krkess,siguri m t madhe t investimeve,plot shembuj t ringjalljes s bankave dhe institucioneve finansiare,nj rritje ekonomike t jashtzakonshme n Kin e shum vende tjera duke prfshir edhe Shqiprin.Me nj fjal, po tregohen shenja t sigurta se kapitalizmi modern ka gjetur forma t reja mbijetese dhe se nuk ishin me vend ato paralajmrimet ogurzeza pr gjoja kolapsin e tij dhe ringjalljen e tezave t vjetra marksiste pr te dhe sistemin kapitalist.
  Ja nj koment mjaft domthns nga Adrian Civici q e ilustron m s miri vitalitetin dhe shpirtin inovativ amerikan.
  -------
  Kapitalizmi: Cinik apo thjesht seleksionues?

  Vendosur: 31/07/2009 - 08:06
  Gazeta "Panorama"


  ADRIAN CIVICI

  Lajmet dhe komentet pr krizn ekonomiko-financiare dhe efektet e saj vijn dhe ikin val-val.Nj pjes e tyre vazhdojn t jen tronditse, sepse prmbajn shum elemente q jo vetm shkaktojn pesimizm, por krkojn dhe reflektime serioze mbi mundsit e daljes nga kriza dhe politikave ekonomike e financiare m t prshtatshme pr kt qllim. Po kshtu edhe sinjalet pozitive q vijn nga OECD-ja, FMN-ja apo Banka Botrore q vazhdimisht koht e fundit po japin mesazhe shprese mbi mundsit e shpejta t fillimit t daljes nga kriza. Publikimi i do treguesi q ka t bj me ecurin e nivelit t punsimit, nivelit t besimit t bizneseve dhe konsumatorve, bilanceve tregtare dhe atyre t pagesave, ecuris s investimeve, orientimit t treguesve kryesor makroekonomik, deficiteve buxhetore e kursit t kmbimit etj., prbn menjher lajm dhe i nnshtrohet analizave e komenteve t gjera. Panoramat bardh e zi alternohen dhe duket sikur optimistt dhe pesimistt thjesht i zn rrugn njri-tjetrin n tentativat e tyre pr t dshmuar se jan ata q kan t drejt.
  Por n kt trsi lajmesh ka vetm disa dit, q nj lajm sht br krye-lajmi i gjithkaje q lidhet me krizn: Goldman Sachs, nj nga bankat m t madha amerikane njoftoi pr nj fitim prej 3.4 miliard dollarsh vetm n tremujorin e dyt t ktij viti. Shifr kjo sa dyfishi i parashikimeve m optimiste t dhna nga ekspertt e sektorit bankar amerikan dhe atij ndrkombtar. Banka tashm 140-vjeare, simbol dhe njkohsisht nj nga viktimat e para t shprthimit t krizs rreth nj vit m par, me kt nivel fitimi, por gjithashtu edhe me shifrat rekord t volumit t aktiviteteve t saj, realizon fitimin m t madh n historin e saj.
  Pyetjet dhe pikpyetjet jan t pafundme. Si ka mundsi q n kt kriz t tmerrshme financiare, ku sipas ekspertve n nivel botror vetm sistemi bankar vlersohet se ka humbur mbi 2000 miliard dollar dhe tregjet financiare e bursat n trsi kan humbur mbi 20.000 miliard dollar, nj bank, gjendja e vshtir e s cils u lakua gjat, t arrij nj rezultat kaq spetakolar? N Wall Street, e ashtuquajtura banka e mbretrve dhe mbretresha e bankave duket se ka br mrekullin. Aq m tepr q drejtuesit e saj kan njoftuar tashm se n llogarit e tyre ndodhen n dispozicion 11.4 miliard dollar t destinuara q t shprblejn me bonuse t ndryshme mjaft t mdha ekspertt, drejtuesit dhe gjith stafet e tyre, duke e vendosur Goldman Sachs-in n krye t lists pr sa i prket nivelit t pagave dhe shprblimeve pr punonjsit e bankave.
  Si sht e mundur nj gj e till? Komentet e para ia atribuonin nj sukses t till prfitimit nga fondet publike t vna n dispozicion t saj fillimisht nga ekipi i Presidentit Bush dhe m von nga ai i Presidentit Obama, t cilt n kuadrin e planeve mbshtetse akorduan shuma marramendse n ndihm t sektorit bankar. Po kshtu, shum nga kritikt e saj evidentojn problemin se banka ka lidhje t forta me Shtpin e Bardh, duke iu referuar faktit se figura t shquara t politiks amerikane, si Bob Rubin n kohn e presidencs Klinton, Paulson n kohn e Xhorxh Bushit apo edhe Tim Geithner i kabinetit Obama, kishin qen m par drejtues apo t angazhuar me Goldman Sachsin. Por nj argument i till nuk duket dhe aq i qndrueshm po t kihet parasysh se Goldman Sachs-i i ka shlyer tashm qeveris amerikane t 10 miliard dollart q iu dhan si ndihm vjeshtn e kaluar, kur ajo ishte n kulmin e krizs s saj.
  Megjithat, n trsin e ktyre analizave, t gjith duket se bien dakord me nj gj: q Goldman Sachs e ka arritur kt rezultat trondits kt radh n kuptimin pozitiv t fjals, si pasoj e nj veprimi apo prpjekje t vetme q quhet INOVATION. Dhe akoma m shum se kaq, me rezultatin e saj duket se po i jep prgjigje edhe nj shqetsimi akoma m fondamental se vet kriza: a sht vet sistemi kapitalist shkaku thelbsor i ksaj krize? Gjat gjith ktyre muajve, n tentativ pr t gjetur fajtorin e krizs dhe rrugdaljet prej saj, lulzuan natyrshm mjaft qndrime t kundrta, t cilat krkonin rikthimin e plot t Keynes-ianizmit dhe ndrhyrjes s gjer t shtetit n ekonomi, q e cilsonin kapitalizmin liberal si t keqen m t madhe t kohrave moderne, q arrinin deri atje sa ti jepnin t drejt Marksit n vlersimet e tij pr kapitalizmin etj.
  Ndrkoh, Goldman Sachs, m shum se sa thjesht prgnjeshtrues i fundit t kapitalizmit, po bhet barts i nj mesazhi shum thelbsor pr t ardhmen. Dalja nga kriza dhe eficenca n periudhn post-kriz varet shum nga inovacionet q aktort ekonomik dhe politikat ekonomiko-financiare jan n gjendje t bjn. Kapitalizmi, m shum se sa cinik, sht nj proces i fort selektiv. Nga kriza dalin m shpejt dhe m t sigurt ata q jan n gjendje t reformojn dhe modernizojn thellsisht sistemin, strukturat dhe mnyrat e funksionimit t tyre, ata q din t paraqiten n treg t rinovuar n prputhje me krkesat e reja. E gjith kjo korrespondon shum mir me konceptin e shkatrrimit krijues t dhn nga ekonomisti amerikan Joseph Shumpeter, sipas s cilit do periudh prosperiteti shoqrohet me nj kriz t thell, gjat s cils ata q nuk din apo nuk arrijn t rinovojn cilsisht aktivitetet e tyre jan t detyruar t vdesin me nder n betejn me krizn. Nga kjo logjik duhet prjashtuar si i neglizhuar do reagim, q sht trsisht i natyrshm, i tipit: Po karakteri human i kapitalizmit ku sht? ...mos vall duhet pranuar pa kushte darvinizmi ekonomik e social?. Aspak. Humanizimi i kapitalizmit bhet dhe duhet br shum mir me politikat publike, buxhetore, politikat sociale, politikat e rishprndarjes proporcionale t efekteve t rritjes ekonomike, mbrojtjen sociale, garantimin e stabilitetit financiar dhe kontrollin e inflacionit etj.
  Pak m prtej se ky shembull pr momentin individual i Goldman Sachs-it, ekspertt po evidentojn vazhdimisht nj koncept baz. Ekonomit e vendeve t ndryshme, qofshin kto t zhvilluara apo n zhvillim, nuk duhet thjesht t presin mbarimin e krizs dhe rikthimin e normalitetit n mnyr normale, por duhet t bhen do dit e m shum t ndrgjegjshme, se nga kjo kriz do dalin m shpejt e do zhvillohen po kaq shpejt vetm ato ekonomi e biznese q do jen n gjendje t bjn reforma t thella strukturore, q do jen n gjendje t bjn politika konkrete n favor t inovacioneve m bashkkohore, q do t reflektojn nj aftsi t lart prshtatjeje me kushtet e reja t zhvillimit dhe konkurrencs botrore n kuadrin e thellimit t globalizimit.
  N paketat e prballimit t krizs q shum vende apo qeveri hartuan, mbizotronin instrumentet e stopimit t krizs, prballimit t prkohshm t saj, absorbimit t nj pjese t madhe t saj nga fondet publike, garantimi i nj mbshtetjeje t madhe sociale pr m t prekurit etj. Por tashm n shum vende po prgatiten ato q quhen gjenerata e dyt e planeve t mbshtetjes dhe zhvillimit, thelbi i t cilave sht rritja e aftsive t ekonomis dhe biznesit pr t dal sa m shpejt nga kriza dhe pr tu zhvilluar n mnyr eficente n vitet q vijn. Thelbi i ktyre planeve sht pikrisht nxitja dhe orientimi i prdorimit masiv t inovacioneve bashkkohore si armt m t suksesshme n prballimin e konkurrencs n vitet q vijn. Kto paketa t gjenerats s dyt duket se jan shum m seleksionuese n prfshirjen dhe prfitimet nga to. Vetm ato biznese q shfaqin shenja t qarta aftsie prshtatse dhe dinamik t shpejt ndryshimi do t jen prfituesit kryesor t mbshtetjes.
  Mendoj se kjo lloj filozofie duhet t bhet shpejt pjes e politikave tona ekonomiko-financiare, t bhet pjes e vet vendimmarrjes s bizneseve n planet e tyre t zhvillimit. Biznesi krkon vazhdimisht me t drejt mbshtetje m t madhe nga qeveria pr prballimin e efekteve t krizs. Nga ana e saj, edhe qeveria duket se dalngadal po bindet se efektet e krizs n Shqipri jan konkrete dhe me pasoja t dukshme, duke dhn vazhdimisht sinjale pozitive pr ndrhyrje e favorizime t ndryshme. Por, eksperienca botrore dhe analizat e shembujve pozitiv, si sht dhe rasti i Goldman Sachs-it krkojn shum m tepr se kaq. Thjesht, mbshtetja dhe ndihmat, qofshin kto si favorizime fiskale, derregullime apo mbshtetje direkte, nuk mjaftojn, sidomos po t kemi parasysh perspektivn e afrt post-kriz.
  Sinjalet n politikat tona ekonomiko-financiare apo sociale pr muajt dhe vitet n vazhdim, prve nxitjes maksimale drejt politikave strukturore t ashtuquajtura t gjenerats s dyt, pra q garantojn zhvillim t qndrueshm si dhe konvergjenc e integrim cilsor n ekonomin botrore, duhet t transmetojn shum dukshm edhe mesazhin tjetr, se prioritet do ken e duhet t ken ato ndrmarrje e kompani q tashm kan nj plan modern zhvillimi, ato biznese e aktivitete q dshmojn se jan prfshir n logjikn e inovacionit dhe modernizimit, ato sektor t ekonomis q garantojn rezultate eficente n prballimin e konkurrencs kombtare e ndrkombtare etj. Trajtimi n bllok i do biznesi apo aktiviteti pa asnj lloj seleksionimi, sipas logjiks s msiprme do t ishte po aq i gabuar sa edhe indiferenca apo mosndrhyrja pr shptimin e tij nga kriza. Duke br gjith politikat e mundshme e t domosdoshme t mbrojtjes sociale, t zbutjes maksimale t efekteve sociale si pasoj e krizs, ne duhet t jemi po kaq t kujdesshm n kuptimin e thelbit t kapitalizmit: garn e prditshme me eficencn dhe konkurrencn. N rast se nuk e absorbojm si duhet kt moment, rrezikojm t sorollatemi gjat n prpjekjet pr prballimin e efekteve t krizs dhe mbi t gjitha n garantimin e ritmeve t nevojshme t rritjes ekonomike n vitet q vijn.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2008
  Postime
  1,283
  Faleminderit
  3
  4 falenderime n 3 postime
  [Drejt qeverisjes globale antikrize

  Vendosur: 26/09/2009 - 08:25

  "Panorama"

  • ADRIAN CIVICI

  Megjithse ka mbi dhjet vjet q sht krijuar, duket se tani erdhi koha q t dal n sken roli i vrtet i G20. Misioni i saj kryesor i sintetizuar si “qeverisja e ekonomis globale” lindi n prgjigje t nevojs pr t prballuar krizat, dhe me sa duket po konsolidohet pikrisht n kt prballje globale me krizn aktuale. E krijuar n shtator t vitit 1999 dhe e mbledhur pr her t par n dhjetor t po atij viti n Berlin, G20 prmbledh tet vendet m t zhvilluara t bots (SHBA, Japoni, Gjermani, Franc, Angli, Itali, Kanada dhe Rusi), dhjet vende me ekonomi n zhvillim t shpejt ose si quhen ndryshe “ekonomi emergjente” (Afrikn e Jugut, Arabin Saudite, Argjentin, Brazil, Kin, Koreja e Jugut, India, Indonezia, Meksika dhe Turqia) si dhe Australin dhe BE-n n trsin e tij t prfaqsuar nga Presidenti i Kshillit Evropian dhe Presidenti i Banks Qendrore Evropiane. Pr t kuptuar se sa e fokusuar n problematikn financiare dhe ekonomike globale sht ky organizm, mjafton t prmendim faktin se antar t prhershm t forumeve t tij jan ministrat e financave dhe guvernatort e bankave qendrore t 20 vendeve pjesmarrse t tij. Grupi i tet vendeve m t industrializuara t bots, q deri tani dukej se kishte pushtetin dhe t drejtn e diskutimit, analizave dhe vendimmarrjes m t rndsishme n nivel global, duket se “po shkrihet” n G20 duke krijuar kshtu dy premisa strategjike q garantojn gjithnj e m shum stabilitet pr ekonomin e planetit, dhe mbi t gjitha, rrisin sigurin pr parandalimin apo menaxhimin e suksesshm t krizave. Nga nj “klub” pothuajse verior si ishte G8, tashm G20 po bhet nj “tryez e rrumbullakt” shum m prfaqsuese n nivel global. Ekonomit e vendeve antare t saj prodhojn aktualisht rreth 85% t prodhimit t brendshm bruto (PBB) t bots. N kt mnyr, shum nga kontradiktat e vjetra t tipit “veri-jug” apo “vende t zhvilluara – vende n zhvillim” etj., duket se po eliminohen. Vendimmarrja pr problemet globale duket se po bhet edhe vet plotsisht globale duke garantuar nivel t gjer prfaqsimi e pjesmarrjeje. Tashm objektivi i saj sht i qart: “Zhvillimi dhe mbshtetja e nj rritje t qndrueshme n bot, pa disekuilibra financiare dhe tregtare q ndikojn n shprthimin dhe prhapjen globale t krizave”.
  Megjithse e projektuar pr t’u mbledhur nj her n vit, takimi aktual i Pittsburgh-ut n SHBA sht i treti brenda nj viti. N syt e t gjithve, G20 u shfaq menjher si nj nga “instrumentet dhe mundsit e arta q bota kishte n dispozicion pr t prballuar krizn aktuale globale ekonomiko-financiare”. Dhe jo rastsisht amerikant dhe Presidenti Obama duket se kan zgjedhur Pittsburg-un, dikur kryeqytet industrial i hekurit dhe elikut, simbol i zhvillimit q objektiv t vetm kishte prodhimin dhe fitimin pa u shqetsuar pr stabilitetin social dhe mjedisin, ndrsa sot qytet model i orientuar trsisht drejt zhvillimit t qndrueshm, teknologjive t avancuara dhe soft-ekonomis. Mesazhi sht i qart: at q ka arritur Pittsburgu duhet ta synojm t gjith. Vendimet m t rndsishme q u morn n kt takim mund t prmblidhen n disa drejtime fondamentale q presupozohet se do t garantojn stabilitetin e ekonomis dhe financave botrore n vitet n vazhdim. N kt kuadr, n prgjigje t mjaft zrave q krkonin “zvoglimin apo edhe ndrprerjen e planeve speciale mbshtetse ekonomiko-financiare anti-kriz t lanuara n SHBA, BE dhe n shum vende t tjera t bots, u ra dakord n unanimitet q “masat mbshtetse monetare dhe buxhetore t aplikuara deri tani duhet t vazhdojn n mnyr q t mos cenohet ringritja ekonomike”. Me gjith optimizmin e moderuar t FMN-s, OCDE-s, Banks Qendrore Europiane, Federal Reserve, etj., pr fillimin e daljes s ekonomis botrore nga kriza dhe shfaqjen e mjaft shenjave inkurajuese drejt stabilitetit dhe rritjes, prsri, prsri, drejtuesit kryesor t vendeve t G20 preferuan t tregohen t kujdesshm dhe t rekomandojn vazhdimin edhe pr disa muaj t tjer t ktyre paketave mbshtetse financiare, monetare e lehtsirave t ndryshme fiskale. N kt mnyr t gjith mund t jen t sigurt se kriza do eliminohet dhe ekonomia botrore, pr pasoj dhe ekonomit e vendeve t veanta do fillojn nj cikl t ri rritjeje e zhvillimi t stabilizuar. Prve vendeve t G20, kjo thirrje apo rekomandim ju bhet t gjitha qeverive t vendeve t tjera t bots q t mos prfshihen nga euforia se “kriza mbaroi”, se tashm “nuk ka m nevoj t vazhdojm me plane speciale antikriz”, apo se “meqense vendet e zhvilluara po dalin nga kriza, efektet pozitive t ksaj dukurie do transmetohen menjher edhe tek ekonomit e vendeve t vogla, t varfra apo ato n zhvillim”. Prve ndikimeve direkte t evidentuara n shum ekonomi t vendeve t bots si pasoj e krizs globale, ekspertt e G20 rekomandojn edhe realizimin e nj “skaneri” kombtar apo rajonal pr t evidentuar ato efekte q kan ardhur si pasoj e defekteve strukturore, shkalls s integrimit me tregun global, nivelit t ult t konkurrueshmris dhe prfshirjes akoma simbolike t shum vendeve n ekonomin e dijes dhe adoptimin e inovacioneve. Pr nj gj duket se t gjith jan t sigurt: ekonomia e periudhs post-kriz, pra ekonomia e vitit 2010 e prtej nuk do jet ajo q po lem pas. Globalizimi po e shton presionin e kompetivitetit dhe tashm koha e “avantazheve krahasuese” t Ricardos duket se ka kaluar plotsisht n favor t kohs s “avantazheve konkurruese” q krijohen me politika ekonomike-financiare e sociale t miradresuara. N kt kndvshtrim, Shqipria ka nj rrug t gjat e t vshtir prpara, aq m tepr q prtej disa arritje pozitive t vlersueshme n fushn e prmirsimit t klims s biznesit dhe legjislacionit, kemi akoma shum pr t br n drejtim t rritjes s kompetivitetit t produkteve tona, n drejtim t futjes s teknologjive t reja dhe inovacioneve, n drejtim t sofistikimit t biznesit apo shtjeve t krkim-zhvillimit n t gjitha nivelet. Vendimi i dyt tepr i rndsishm dhe ndoshta nga m fondamentalt t marr n kt “klim hapjeje dhe partneriteti global” sht dhe ai i rritjes s influencs s vendeve me ekonomi emergjente n vendimmarrjen dhe strategjit e FMN-s. Pes pr qind e “peshs” s ktij institucioni do t ndryshoj duar duke iu kaluar pikrisht vendeve si Kina, India, Brazili, etj. E gjith kjo prkthehet si nj ndryshim apo ekuilibrim i t drejts s vots apo peshs s saj n vendimmarrjen e FMN, konsiderohet si nj hap i rndsishm drejt nj barazie m t madhe ndrmjet vendeve t “Veriut” me ato t “Jugut”, etj. Riekuilibrimi i t drejts s vots n gjirin e FMN-s u gjykua si mjaft vendimtar pr t rivendosur besimin e mjaft vendeve t bots, sidomos ato me pesh t rndsishme ekonomike e financiare n ekonomin botrore, tek institucioni m prestigjioz i bots, i cili ka si mision survejimin e koordinimit makroekonomik t t gjith vendeve t planetit, tashm duke patur si ortak edhe G20. Ky vendim sht i rndsishm edhe pr faktin se eliminon t famshmen “auto-sigurim”, q shum nga vendet emergjente filluan t praktikonin mbas krizs aziatike t vitit 1998, si pasoj e vlersimit t tyre negativ pr mnyrn se si i merrte vendimet FMN-ja, duke e akuzuar at se “impononte receta perndimore”. N kt mnyr, eliminohet apo t paktn reduktohet efekti negativ i “auto-sigurimit” n destabilizimin e tregtis botrore dhe nivelin e zhdrejt t kompetivitetit ndrmjet vendeve t zhvilluara perndimore dhe atyre me ekonomi emergjente.
  S fundi, nj mas tjetr e rndsishme e aprovuar sht dhe vendosja e nj kuadri rregullash q kan t bjn me “fiksimin e bonuseve pr menaxhert e tregut financiar” t quajtur ndryshe dhe si “golden boys”. Natyrisht q nuk mund t vendosej nj kufi i caktuar individual pr do “traders”, por ajo q vlersohet si themelore jan disa parime t rndsishme t fiksuara nga ana e Kshillit t Stabilitetit Financiar, institucioni m i ri i ngarkuar me sigurimin e supervizionit financiar botror n lidhje me kt shtje. Me gjith divergjencat e dukshme ndrmjet amerikanve dhe europianve pr kt shtje, G20 arriti t fiksonte “nj linj t kuqe” limitimi t ktyre bonuseve marramendse t deritashme. N lidhje me “parajsat fiskale” t trajtuara gjersisht dhe n samitin e parafundit t G20 n Londr, n prill t ktij viti, u ra dakord q t vendosen sanksione t forta pr t gjith ato vende q nuk garantojn transparenc maksimale pr origjinn dhe menaxhimin e shum fondeve e investimeve.

 3. #3
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-06-2009
  Vendndodhja
  webcam or email ne tek tvsh21@yahoo.com
  Postime
  827
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Kapitalizmi ka per te vdekur. Merr Ameriken qe eshte ne borxh tek nje shtet komunist.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2008
  Postime
  1,283
  Faleminderit
  3
  4 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga tvsh Lexo Postimin
  Kapitalizmi ka per te vdekur. Merr Ameriken qe eshte ne borxh tek nje shtet komunist.
  -------------------
  tvsh,
  Besoj se ndaj kurreshtjen e shume anetareve te ketij Forumi per kete konstatim tendin.
  Kete ,qe kapitalizmi ka per te vdekur, e kam shume te njohur qe disa dekada...jam ne pritje...
  Mua me intereson dicka tjeter,sincerisht te pyes ;cili eshte ai shtet komunist ?

  Nese ke menduar per Kinen,me sa e percjelli gjendjen atje (permes mediave),une nuk shoh dicka "komuniste" ne kete vend.
  Une shoh nje forme shume primitive te kapitalizmit shtetror,ku mugojne lirite elementare sindikale,liria e shprehjes dhe e mendimit,dhuna ndaj tibetianeve dhe ujgurve (qe nuk te beje fare me komunizem ,por me logjike perandorake kineze) dhe nje stershtet tipik neokolonialist qe gllabron cka te gjeje perpara.
  Ekzemplaret me te shemtuar te kapitalizmit imerialist ne Afrike,Azi dhe Ameriken latine,(ku operojne kryesisht kompanite e medha kineze),e ke atje me tere koloritin e mundeshem, qe as Carls Dikensi nuk do te arrinte t`a pershkruaj....
  Me nje fjale,ekpsloatim,mizerje dhe denigrim total i njeriut e natyres....
  Ky eshte "komunizmi " kinez..

 5. #5
  Dash...me kembore Maska e Toro
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  CALIFORNIA
  Postime
  1,406
  Faleminderit
  0
  22 falenderime n 21 postime
  Citim Postuar m par nga Guri i Kuq Lexo Postimin
  -------------------
  tvsh,
  Besoj se ndaj kurreshtjen e shume anetareve te ketij Forumi per kete konstatim tendin.
  Kete ,qe kapitalizmi ka per te vdekur, e kam shume te njohur qe disa dekada...jam ne pritje...
  Mua me intereson dicka tjeter,sincerisht te pyes ;cili eshte ai shtet komunist ?

  Nese ke menduar per Kinen,me sa e percjelli gjendjen atje (permes mediave),une nuk shoh dicka "komuniste" ne kete vend.
  Une shoh nje forme shume primitive te kapitalizmit shtetror,ku mugojne lirite elementare sindikale,liria e shprehjes dhe e mendimit,dhuna ndaj tibetianeve dhe ujgurve (qe nuk te beje fare me komunizem ,por me logjike perandorake kineze) dhe nje stershtet tipik neokolonialist qe gllabron cka te gjeje perpara.
  Ekzemplaret me te shemtuar te kapitalizmit imerialist ne Afrike,Azi dhe Ameriken latine,(ku operojne kryesisht kompanite e medha kineze),e ke atje me tere koloritin e mundeshem, qe as Carls Dikensi nuk do te arrinte t`a pershkruaj....
  Me nje fjale,ekpsloatim,mizerje dhe denigrim total i njeriut e natyres....
  Ky eshte "komunizmi " kinez..
  Dikur kishte nje emer per te gjitha keto.....FASHIZEM! Sot ky term u rezervohet atyre qe flasin ne per "laisser faire" kapitalizem ne ekonomi dhe te drejta individuale ne politike.....Bota eshte kthyer seprapthi!
  "Who is John Galt?"

 6. #6
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Postime
  6,435
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime
  Citim Postuar m par nga tvsh Lexo Postimin
  Kapitalizmi ka per te vdekur. Merr Ameriken qe eshte ne borxh tek nje shtet komunist.
  Kapitalizem eshte edhe komunizmi, edhe ne komunizem pakica perfiton, ajo udheheq dhe ka te gjitha privilegjet qe njerezit tjere nuk i kane. Komunizmi eshte si ide e mire, por eshte utopi. Kina eshte shtet komunisto-kapitalist. Rritja ekonomike vjen per shkak te shkuarjes se kapitalit perendimor (kryesisht) ne ate shtet. Borxhi kthehet, veq 1 muaj mos me shpenzu amerikanet para per kafshe shtepiake.
  Destroyer of falsehood :)

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  691
  Faleminderit
  4
  7 falenderime n 7 postime
  Rruget e tejkalimit te krizes dihen , POR,,,,,,,,,,,,,,,,,, dikushi nuk don ti shohe apo nuk i pelqen


  Falimentimi i te dobtit dhe te paaftit , kjo asht rruga e vetme e daljes nga kriza (dhe jo mbeshtetja financiare e tyne)

 8. #8
  humble
  Antarsuar
  24-03-2007
  Vendndodhja
  in M.T's heart
  Postime
  653
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga tvsh Lexo Postimin
  Kapitalizmi ka per te vdekur. Merr Ameriken qe eshte ne borxh tek nje shtet komunist.
  Ai asht mendim naiv. Egzistenca e kapitalizmit ushqehet prej instiktit te konsumizmit. Deri sa te bajn hije rraca e njirit mbi faqe te ksaj toke ka per te pas edhe konsumizem... dor per dor me kapitalizem.
  Yevgeny Rodionov
  Rroft AMERIKA!

 9. #9
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,926
  Faleminderit
  3
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga GANGO of SG Lexo Postimin
  Ai asht mendim naiv. Egzistenca e kapitalizmit ushqehet prej instiktit te konsumizmit. Deri sa te bajn hije rraca e njirit mbi faqe te ksaj toke ka per te pas edhe konsumizem... dor per dor me kapitalizem.
  Pajtohem.

  Pervec kesaj, kush tha qe Amerika eshte kapitaliste? Amerika eshte socialiste, vecse nuk e dine dhe aq me shume nuk deshirojne ta dine perqasjen me nje terminologji te tille famekeqe.

  PS. Terminologjia dhe koncepti nuk kane te perbashketa pothuaj fare.

 10. #10
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-06-2009
  Vendndodhja
  webcam or email ne tek tvsh21@yahoo.com
  Postime
  827
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Guri i Kuq Lexo Postimin
  -------------------
  tvsh,
  Besoj se ndaj kurreshtjen e shume anetareve te ketij Forumi per kete konstatim tendin.
  Kete ,qe kapitalizmi ka per te vdekur, e kam shume te njohur qe disa dekada...jam ne pritje...
  Mua me intereson dicka tjeter,sincerisht te pyes ;cili eshte ai shtet komunist ?

  Nese ke menduar per Kinen,me sa e percjelli gjendjen atje (permes mediave),une nuk shoh dicka "komuniste" ne kete vend.
  Une shoh nje forme shume primitive te kapitalizmit shtetror,ku mugojne lirite elementare sindikale,liria e shprehjes dhe e mendimit,dhuna ndaj tibetianeve dhe ujgurve (qe nuk te beje fare me komunizem ,por me logjike perandorake kineze) dhe nje stershtet tipik neokolonialist qe gllabron cka te gjeje perpara.
  Ekzemplaret me te shemtuar te kapitalizmit imerialist ne Afrike,Azi dhe Ameriken latine,(ku operojne kryesisht kompanite e medha kineze),e ke atje me tere koloritin e mundeshem, qe as Carls Dikensi nuk do te arrinte t`a pershkruaj....
  Me nje fjale,ekpsloatim,mizerje dhe denigrim total i njeriut e natyres....
  Ky eshte "komunizmi " kinez..
  komunizmi kinez u felliq nga kapitalizmi amerikan. shikoje si eshte sot, mizerie si thua ti. kjo ishte arsyeja enver hoxha u largua nga kina. prape kapitalizmi eshte ne triliona dollare ne borxh tek kina.

  e kush ishin iniciatoret qe sollen kete menxyre ne kine? e thote alan greenspan tek "age of turbulence" iniciatori dhe nder projektuesit e "kapitalizmit" kinez eshte ten stia opin. kete ka shkruar edhe enver hoxha tek libri "revizionistet kineze" se ten stia opin do i beje gropen kines tani qe po afrohen me ameriken.

  ka mijera, miliona ne fakt komuniste te ndershem kineze qe te kthejne me sukses komunizmin puro ne kine. une kam besim te plote tek keta komuniste.

 11. #11
  Sensual
  Antarsuar
  17-02-2009
  Postime
  4,331
  Faleminderit
  2
  15 falenderime n 15 postime
  Citim Postuar m par nga tvsh Lexo Postimin
  komunizmi kinez u felliq nga kapitalizmi amerikan. shikoje si eshte sot, mizerie si thua ti. kjo ishte arsyeja enver hoxha u largua nga kina. prape kapitalizmi eshte ne triliona dollare ne borxh tek kina.
  .
  e si do behet me gjithe keto para mendon ti tvsh ?

  ma merr mendja qe do ja fali Kina

  ndonje kontrat ka midis ketyre dy vendeve ? nese jo po dhe sikur po te kete forget it ... sbesoj se ka per ti marr ndonjehere .. jan leke avulli ato pa vlere reale

 12. #12
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-06-2009
  Vendndodhja
  webcam or email ne tek tvsh21@yahoo.com
  Postime
  827
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Enii Lexo Postimin
  e si do behet me gjithe keto para mendon ti tvsh ?

  ma merr mendja qe do ja fali Kina

  ndonje kontrat ka midis ketyre dy vendeve ? nese jo po dhe sikur po te kete forget it ... sbesoj se ka per ti marr ndonjehere .. jan leke avulli ato pa vlere reale
  Enii ekonomia e kines e disa vendeve te tjera jane ekonomi eksporti. kines i duhet nje partner konsumator te madh te gelltidhe se eksportin e saj te madh.

  nuk prishet asnje kontrate. paraja ne vendet perendimore eshte fiat money, pritet kur ti doje qejfi politikes. kina ka nevoje per ate para te ushqeje nje miliard njerez.

  kjo krize(financiare,commodity etc.) qe filloi ne 2007 ne vendet kapitaliste u be enkas per te minuar rritjen e kines sepse kina po ecte hapa te medha e me vone sdo ja kishte nevojen atyre.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  691
  Faleminderit
  4
  7 falenderime n 7 postime
  Kriza qe filloi ne VENDET KAPITALISTE!!!!!!!!!!!!! hahahaa, kush jan vendet jokapitaliste pa krize ekonomike qe te shkojme te jetojme atje , ore komunist 100%

  Kina jo vetem qe nuk po SABOTOHET ekonomikisht nga USA , por po FAVORIZOHET maksimalisht duke shkelur te gjitha rregullat e tregut te lire

  Kina VJEDH dhe KOPJON firmat Europiane pa iu futur asnje gjemb ne kambe, mallrat e saj futen ne te gjitha kontinentet PA DOGANA me ndihmen(nderhyrjen) e drejtperdrejt te shtetit Amerikan, USA i jep Kines haptasi teknologji berthamore, "rozemberget" sot ne USA nuk cohen ne karrike elektrike por drejtojne CIA dhe shtetin Amerikan

  Propaganda ekonomike-politike Amerikane po na can ****** cdo dite per gjoja zhvillimin e madh te Kines dhe Indise dhe se bota e ardhme i takon ketyre fuqive e popujve te kategorise dyte e trete

  Kriza ekonomike asht rezultat i fuqizimit te Euros ne krahasim me dollarin dhe i anashkalimit te ligjit universal te dominimit arjan

 14. #14
  SHQIPERIA E BASHKUAR Maska e Der_Kaiser5
  Antarsuar
  10-04-2007
  Postime
  751
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga loni-loni Lexo Postimin
  Kriza qe filloi ne VENDET KAPITALISTE!!!!!!!!!!!!! hahahaa, kush jan vendet jokapitaliste pa krize ekonomike qe te shkojme te jetojme atje , ore komunist 100%

  Kina jo vetem qe nuk po SABOTOHET ekonomikisht nga USA , por po FAVORIZOHET maksimalisht duke shkelur te gjitha rregullat e tregut te lire

  Kina VJEDH dhe KOPJON firmat Europiane pa iu futur asnje gjemb ne kambe, mallrat e saj futen ne te gjitha kontinentet PA DOGANA me ndihmen(nderhyrjen) e drejtperdrejt te shtetit Amerikan, USA i jep Kines haptasi teknologji berthamore, "rozemberget" sot ne USA nuk cohen ne karrike elektrike por drejtojne CIA dhe shtetin Amerikan

  Propaganda ekonomike-politike Amerikane po na can ****** cdo dite per gjoja zhvillimin e madh te Kines dhe Indise dhe se bota e ardhme i takon ketyre fuqive e popujve te kategorise dyte e trete

  Kriza ekonomike asht rezultat i fuqizimit te Euros ne krahasim me dollarin dhe i anashkalimit te ligjit universal te dominimit arjan
  Postimi me i sakte. Ke maksimumin e pikeve.
  Tony Montana: I kill a communist for fun, but for a green card, I gonna carve him up real nice.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-08-2008
  Postime
  1,283
  Faleminderit
  3
  4 falenderime n 3 postime
  Fituesi i vrtet i recesionit

  FAREED ZAKARIA

  19/10/2009

  Nj vit m par, qeverit kryesore t bots shptuan ekonomin globale. Mbani mend tetorin 2008: Lehman Brothers ishte zhdukur fare, AIG ishte duke u lkundur, do bank ishte duke u br dshmitare e kolapsit t bilanceve t veta. N t gjith botn, kredit ishin ngrir dhe tregtia ishte duke u ndalur. M pas erdhi nj seri lvizjesh q filluan n Uashington, shptime t bankave, paketa fiskale shptimi, stimuj fiskal dhe mbi t gjitha, lirim t politikave monetare. Nuk sht nj ekzagjerim t thuash se kto masa parandaluan depresionin. Por kriza megjithat ka shkaktuar nj ngadalsim t prgjithshm, i cili ka pasur ndikimin e vet n do vend t bots.

  Surpriza e madhe e vitit 2009 ka qen shrimi dhe rimkmbja e tregjeve t mdhenj n zhvillim, India, Kina, Indonezia, ekonomit e t cilve kan qndruar vibrante. Por, nj shtet jo vetm q ka mbijetuar, por ai edhe ka lulzuar: Kina. Ekonomia kineze do t rritet me 8.5 pr qind kt vit, eksportet jan ringjitur srish aty ky ishin n fillim t vitit 2008, rezervat e valuts s huaj kan mbrritur n nj ik kulmore, m e larta e t gjith kohrave 2.3 trilion dollar, dhe paketa stimuluese e Pekinit ka balancuar fazn tjetr t madhe t ndrtimit t infrastrukturs n vend. Nj pjes e mir e gjith ksaj ka ardhur pr shkak t politikave qeveritare shum efektive. Charles Kaye, drejtor i prgjithshm i kompanis, Warburg Pincus, ka jetuar pr vite t tr n Hong Kong. Pas udhtimit t fundit n Kin disa muaj m par, ai erdhi dhe m tha: “T gjith qeverit kan reaguar ndaj krizs me strategji mbrojtse, duke u prpjekur t mbrojn pikat e tyre t dobta. Kina e ka shfrytzuar pr t ecur prpara mnyr agresive”. sht e drejt t themi se fituesi i krizs ekonomike globale sht Pekini.

  Pothuajse do shtet n botn perndimore hyri n kt kriz i keqprgatitur. Qeverit po shpenzonin shum para dhe kishin deficite buxhetor shum t mdhenj, kshtu q n nj moment kur atyre iu desh t shpenzonin shum pr t stabilizuar ekonomin, deficitet u bn stratosferik. Tre vjet m par, shteteve evropiane iu krkua q t ken nj deficit buxhetor m pak se 3 pr qind t GDP-s, pr t qen t kualifikuar pr antarsim n BE. Vitin tjetr, shum prej tyre do t ken deficite buxhetor prej 8 pr qind t GDP-s. Deficiti i SHBA-s do t jet m i lart, n prqindje, se do koh tjetr q nga Lufta e Dyt Botrore.

  Kina hyri n kt periudh krize n nj pozicion krejt t ndryshm. Ajo kishte nj tepric buxhetore dhe kish nisur rritjen e normave t interesit me qllim q t ngadalsonte disi rritjen e tepruar. Bankat po notonin n sasi t mdha shpenzimesh konsumatore dhe kredish t teprta. Kshtu q kur goditi kriza, qeveria kineze mund t vepronte me politika q msohen n libra shkolle me synimin pr t rinisur rritjen. Ajo mund t ulte normat e interesit, t rriste shpenzimet qeveritare, t lironte disi kredidhnien dhe t inkurajonte konsumatort q t fillonin t shpenzonin. Pasi kish qen goxha i disiplinuar gjat viteve t bollkut, tani Pekini mundej q t lironte disi “litart” n vite ngushtimi.

  Dhe hidhini nj sy natyrs s pakets stimuluese t Kins. Shumica e shpenzimeve qeveritare t SHBA-s sht e drejtuar nga konsumi, n formn e subvencioneve, pagave, sigurimeve shndetsore etj. Pjesa m e madhe e pakets stimuluese n Kin po shkon drejt investimeve pr rritje ekonomike n t ardhmen: infrastruktur dhe teknologji t reja. Pasi ndrtoi infrastruktur t shekullit 21 pr qytetet e saj t nivelit t par gjat dekads s kaluar, Pekini do t ndrtoj tashm infrastruktur t ngjashme edhe pr t tjert.

  Kina do t shpenzoj 200 miliard dollar pr hekurudha n dy vitet e ardhshm, pjesa m e madhe pr hekurudha t shpejtsis s lart. Linja Pekin-Shangai do t shkurtoj kohn e udhtimit mes ktyre dy qyteteve nga 10 n katr or. Shtetet e Bashkuara, n t kundrt, kan projektuar m pak se 20 miliard, q do t shprndahen n dhjetra projekte, gj q praktikisht garanton dshtimin e tyre. Sigurisht, nuk sht thjesht hekurudha. Kina do t shtoj 44 mij milje rrug t reja dhe 100 aeroporte t rinj n dekadn e ardhshme. Dhe pastaj sht lundrimi, ku Kina sht shndrruar n liderin global. Dy nga portet m t mdhenj t bots jan Shangai dhe Hong Kongu.

  Kina sht gjithashtu e vetdijshme pr varsin e saj nga nafta e importuar dhe sht duke vepruar me mnyra shum largpamse. Ajo shpenzon tashm m shum pr teknologji solare, t ers dhe baterive se sa Shtetet e Bashkuara. Studimet nga Banka e Investimeve lazard Freres tregojn se nga 10 kompanit m t mdha n kto tre fushe, katr jan kineze dhe vetm tre jan amerikane. Kina po bn gjithashtu investime masive n arsimin e lart.

  “N dekadn e fundit, ndrkoh q ekonomia e Kins vazhdonte t rritej me ritme t paprecedent, shumica e analistve perndimor vazhdonin t diskutonin se kur do t niste rnia”, thot Zachary Karabell, autor i nj libri t ri shum t menur, Superfusion, q flet mbi ekonomin Sino-amerikane. “Tashm pr Kinn q po ecn prpara edhe n mesin e ksaj krize, gjith sa mund t diskutojn ata sht, kur do t ndalet Kina? Duket sikur ata i shohin faktet, por nuk kuptojn fare se t bjn me ta”. Przierja e uditshme kineze mes ndrhyrjes shtetrore, tregut, diktaturs dhe eficencs sht shastisse. Por sht koha t pushojm s shpresuari pr dshtimin e Kins dhe t fillojm t kuptojm dhe adaptojn suksesin e saj.

 16. #16
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-06-2009
  Vendndodhja
  webcam or email ne tek tvsh21@yahoo.com
  Postime
  827
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  fareed zakaria eshte gazetar inteligjent, sistemi bankar perendimor ne vecanti ai amerikane eshte gjithmone nje time-ticking bomb.

  paraja eshte gjaku i ekonomise dhe menyra si eshte organizuar sistemi bankar perendimor do te kemi prape nje financial meltdown tjeter por ne detaje te ndryshme nga cfare ishte vjet.

  kina ka bere gabim qe lidh recovery me stimulus sepse prape njerzit do kerkojne bailouts kur ata gabojne ne investimet e tyre.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •