Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 21
  1. #1

    Malajzia qendër muslimane e modës

    Malajzia qendër muslimane e modës



    Sipas njoftimeve të mediave, me moton "t'i islamizojmë veshjet tona" Malajzia po përpiqet të bëhet një qendër islame e modës për vendet muslimane dhe mbarë botën.

    Sipas agjensisë kuvaitiane të lajmeve Kuna, Rosma Mansor, gruaja e kryeministrit Naxhib Tun Razak pohoi për shtypin se planifikon ta bëjë Malajzinë qendër muslimane të modës duke mirëpritur sfilatat e modës në të cilat paraqiten kostume të ndryshme të frymëzuara nga vlerat dhe arti islam.



    Zonja Mansor tërhoqi vërejtjen se sfilata islame e modës që u mbajt në Malajzi shfaqi kostume stilistësh të njohur nga bota muslimane dhe institucionet e shteteve perëndimore të cilat organizojnë të tilla sfilata me shpresën që t'i japë shtysë veshjes islame, e njohur për thjeshtësinë e saj.

    Ajo tha se veshjet e shfaqura janë të përshtatshme si për muslimanet ashtu edhe për jomuslimanet.

    "Shumica e veshjeve janë frymëzuar nga arti islam i kombinuar me atë të Malajzisë.
    Malajzia është ndër ato shtete muslimane të cilat janë të dhëna pas ruajtjes së artit dhe trashëgimisë së tyre" - shtoi ajo.

    Ajo tha gjithashtu se shpreson t'i ndryshojë klishetë e mënyrës së veshjes së grave muslimane dhe shpreson të dëshmojë se gruaja mund të jetë e hijshme dhe e thjeshtë në të njëjtën kohë.

    "Islami i përfshin të gjitha sferat e jetës pa ekstremizëm apo ashpërsi. Është një fe që vlen në çdo kohë dhe në çdo vend" - u shpreh ajo.

    Ministria e Turizmit bëri organizimin e kësaj sfilate islame të modës në kuadër të 10 vjetorit të Karnavalit të Madh të Shitjeve në Malajzi. Në këtë sfilatë u shfaqën kostume të shumëllojshme islame me stile turke, arabe, e malaje.

    Sfilata e modës përfshiu gjithashtu veshje meshkujsh të stilit arab dhe të Lindjes së Mesme të frymëzuara nga arti, zbukurimet dhe qeramika islame.

    Kjo sfilatë duket se do të bëhet një sektor i rëndësishëm në industrinë e modës duke përfshirë stilist nga Parisi e deri te Dubai dhe duke krijuar gjithçka nga mantelet e deri tek mbulesat islame të modës së fundit. /alarabiya/

  2. #2

  3. #3

  4. #4
    Sensual
    Anëtarësuar
    17-02-2009
    Postime
    4,304
    e mahnitshme vertete ... mode si kjo nuk kisha pare kurre .

    bravo , flm qe na dhe mundesine ti shohim keto pamje te rralla

  5. #5
    In GoD We TrUsT !!! Maska e SaS
    Anëtarësuar
    28-11-2005
    Postime
    2,792
    djerse po me bien nga emocionet kur shikoj keto veshje te magjishme !!! me kujtohet nje femer me pallto( burrash deri tek kembet ) dimri qe ishte ne plazhin e durresit jo me shume se nje vit me pare !!! gjithmone nga keto veshje emocionohem dhe djersa me rreshket padashje neper trup !!!
    YoUr DrEaM Is YoUr DeStInY...

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Citim Postuar më parë nga SaS Lexo Postimin
    djerse po me bien nga emocionet kur shikoj keto veshje te magjishme !!! me kujtohet nje femer me pallto( burrash deri tek kembet ) dimri qe ishte ne plazhin e durresit jo me shume se nje vit me pare !!! gjithmone nga keto veshje emocionohem dhe djersa me rreshket padashje neper trup !!!
    Më kujtohet dhe mua SaS një herë kur shihja një vajzë mu në detin e Durrësit që ishte veshur me rroba banje por ishte e shëndoshë e e zhvilluar dhe të gjithë njerëzit që ishin aty (pleq e të ri, fëmijë etj.) e shikonin quditshëm , papritur ngado që ajo kalonte djemë (të moshuar e të rinjë, e fëmijë) i afroheshin dhe i flisnin (gjëra të zakonshme, patetike), e më pas e preknin , e ajo çfarë bënte... ?! ... thjesht u thoshte mos më prekni, largohuni ... ?!

    Çfarë mendon ...?


    Me Rrespekt : ILMGAP
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Citim Postuar më parë nga ILMGAP Lexo Postimin
    Më kujtohet dhe mua SaS një herë kur shihja një vajzë mu në detin e Durrësit që ishte veshur me rroba banje por ishte e shëndoshë e e zhvilluar dhe të gjithë njerëzit që ishin aty (pleq e të ri, fëmijë etj.) e shikonin quditshëm , papritur ngado që ajo kalonte djemë (të moshuar e të rinjë, e fëmijë) i afroheshin dhe i flisnin (gjëra të zakonshme, patetike), e më pas e preknin , e ajo çfarë bënte... ?! ... thjesht u thoshte mos më prekni, largohuni ... ?!

    Çfarë mendon ...?


    Me Rrespekt : ILMGAP
    o zot car llogjike.

    pa fjale, sdi nejri ca em than as ca me menu
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  8. #8
    In GoD We TrUsT !!! Maska e SaS
    Anëtarësuar
    28-11-2005
    Postime
    2,792
    Citim Postuar më parë nga ILMGAP Lexo Postimin
    Më kujtohet dhe mua SaS një herë kur shihja një vajzë mu në detin e Durrësit që ishte veshur me rroba banje por ishte e shëndoshë e e zhvilluar dhe të gjithë njerëzit që ishin aty (pleq e të ri, fëmijë etj.) e shikonin quditshëm , papritur ngado që ajo kalonte djemë (të moshuar e të rinjë, e fëmijë) i afroheshin dhe i flisnin (gjëra të zakonshme, patetike), e më pas e preknin , e ajo çfarë bënte... ?! ... thjesht u thoshte mos më prekni, largohuni ... ?!

    Çfarë mendon ...?


    Me Rrespekt : ILMGAP
    mendoj qe ka vepruar gjysme drejt !!! jo vetem qe ka bere mire qe i ka thene ashtu po edhe duhet te lajmeronte policine !!!

    PS : ndonje mendim per temen ke ???
    YoUr DrEaM Is YoUr DeStInY...

  9. #9
    In GoD We TrUsT !!! Maska e SaS
    Anëtarësuar
    28-11-2005
    Postime
    2,792
    Citim Postuar më parë nga derjansi Lexo Postimin
    o zot car llogjike.

    pa fjale, sdi nejri ca em than as ca me menu
    derjans lere te shprehet popullin !!! normale qe do e kundershtoj ai se nuk i vjen mire ajo qe thashe une !!!

    gjithsesi ilmgap vajzat qe perdhunohen ose ngacmohen fizikisht nuk jane te zhveshura por te veshura nese me kupton ku e kam llafin !!!
    YoUr DrEaM Is YoUr DeStInY...

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Citim Postuar më parë nga SaS Lexo Postimin
    mendoj qe ka vepruar gjysme drejt !!! jo vetem qe ka bere mire qe i ka thene ashtu po edhe duhet te lajmeronte policine !!!

    PS : ndonje mendim per temen ke ???
    hahaha... Më vjen mirë, më bëre të qesh, por pasi që qesha e morra veten dhe të shkrova ...:

    SaS, ajo (si dhe të tjerat) e pëlqejnë këtë ... Pse e pëlqejnë?! sepse edhe ashtu vishen , vishen vetëm për të treguar pasuritë e saja trupore intime, e pse e kuptoni e bëheni kishe nuk dini ...?!

    Për temen s'kam ç'të flas sepse kjo është kundërpërgjigje e këtyre fotove :



    Me Rrespekt : ILMGAP
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  11. #11
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anëtarësuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Normale qe kto fe jan biznes.. Nga rrobat sfilata e modes do nisin te shesin prezervative me nenshkrim "Rruga per ne parajse" !
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  12. #12
    … ßriläntě … ΅ Ø λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anëtarësuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    Ju lutem mos e ktheni temen ne diskutim fetar sepse ketu nuk eshte vendi.

    Kjo qenka moda? Pa pik shije qenka.

    Disa menyra per lidhje shamije :
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  13. #13
    … ßriläntě … ΅ Ø λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anëtarësuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    Disa menyra te tjera per te lidhur shamine :
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  14. #14
    … ßriläntě … ΅ Ø λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anëtarësuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    Te tjera vazhdojne:
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  15. #15
    … ßriläntě … ΅ Ø λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anëtarësuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    ....................
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  16. #16
    … ßriläntě … ΅ Ø λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anëtarësuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    *************************
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura    
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  17. #17
    Á Я † ι $ † Maska e Homer
    Anëtarësuar
    18-12-2008
    Vendndodhja
    Nιρρση
    Postime
    2,287
    Edhe mu po me pelqe kjo moda, ndoshta ma shum Top-Modelet se veshja por nejse

    M'ka rastis nje her me pa ne rrug nja 2 arabe te veshura si kto lart dmth ftyren jasht me te vertet shum shum te bukura

    Ndersa ne shkolle kisha ca arabe tjera si me qene te shartume me struc ...
    Ndryshuar për herë të fundit nga Homer : 30-07-2009 më 19:26
    D'Oh!

  18. #18
    … ßriläntě … ΅ Ø λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anëtarësuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    Ne te bardha ...
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  19. #19
    … ßriläntě … ΅ Ø λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anëtarësuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    Ngjyra ........
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anëtarësuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836
    Citim Postuar më parë nga [Perla] Lexo Postimin
    Ju lutem mos e ktheni temen ne diskutim fetar sepse ketu nuk eshte vendi.

    Kjo qenka moda? Pa pik shije qenka.

    Disa menyra per lidhje shamije :

    Ndonje menyre me e bo lak a ka

    Shume shemtut pff
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga daniel00 : 30-07-2009 më 20:07

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •