Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 26
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-07-2009
  Postime
  25
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Dua te mesoj limitet

  Kush ka njohuri rreth limiteve nese mundet te me siguroj ca material, flm per mirkuptim
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Naletja : 06-07-2009 mė 03:42

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-07-2009
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  qfar problemi e ki se i di deri diku klm
  material mundesh me gje ne libra ne net nuk di ku

 3. #3
  Perjashtuar Maska e Dito
  Anėtarėsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahēen time
  Postime
  3,888
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Me qarte se ckerkon? mbi cfare limitesh flet, kujt shkence i referohesh? ndersa ky poshte teje do perkthyes ta marresh vesh.


  Dito

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-07-2009
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  qka kuptova un e ka fjalen per limitet ne matematike
  limite tjera nuk e di si ka
  si din tjera limite postoj ti dito

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-07-2009
  Postime
  25
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ndegjoni kam fjalen po pra per limitet ne matematik , un kam provim tashi ne analiz matematikore ngasse jam studnete e vitit te par dega matematik-informatik,mirpo problemi esht se nuk mar vesh fare ne limite prandaj nese mundeni diqka mem ndihmu ose deni liber qe mendoni se mund te gjej diqka ngase at qka kam mar nga profi asgj sme ek ndihmu diq qe esht me thejsht dhe me kapshme ju falenderoj shum qao

 6. #6
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  30-06-2009
  Vendndodhja
  webcam or email ne tek tvsh21@yahoo.com
  Postime
  827
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Naletja Lexo Postimin
  ndegjoni kam fjalen po pra per limitet ne matematik , un kam provim tashi ne analiz matematikore ngasse jam studnete e vitit te par dega matematik-informatik,mirpo problemi esht se nuk mar vesh fare ne limite prandaj nese mundeni diqka mem ndihmu ose deni liber qe mendoni se mund te gjej diqka ngase at qka kam mar nga profi asgj sme ek ndihmu diq qe esht me thejsht dhe me kapshme ju falenderoj shum qao
  limitet gjenden duke vene vleren e atij limiti ne funksion

  f=(x+1)/x kur x shkon ne psh ne 2 limiti =(2+1)/2=1.5
  zevendeso x me cdo numer dhe bej veprimet
  por ka dhe andralla kur
  f=(x+1)/x kur x shkon ne +/- infinit limiti i f(x)= (infinit+1)/infinit= 1

  tjeter shembull

  f(x)=1/(x^2+1) kur x shkon ne psh ne 2 limiti i f(x)=1/(4+1)=0.2
  f(x)=1/(x^2+1) kur x shkon ne +/- infinit limiti =1/(infinit+1)= 0

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-07-2009
  Postime
  25
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga tvsh Lexo Postimin
  limitet gjenden duke vene vleren e atij limiti ne funksion

  f=(x+1)/x kur x shkon ne psh ne 2 limiti =(2+1)/2=1.5
  zevendeso x me cdo numer dhe bej veprimet
  por ka dhe andralla kur
  f=(x+1)/x kur x shkon ne +/- infinit limiti i f(x)= (infinit+1)/infinit= 1

  tjeter shembull

  f(x)=1/(x^2+1) kur x shkon ne psh ne 2 limiti i f(x)=1/(4+1)=0.2
  f(x)=1/(x^2+1) kur x shkon ne +/- infinit limiti =1/(infinit+1)= 0
  te falenderoj shum met vertet , tani kam nje koncept mirpo ndoshta po kerkjo pak shum , kerkoj ndjes po a ka mundsi me deni literatur me te zgjerume nese mundeni mem informu se egziston ndojn qe mund te paisem une , edhe pse sidoqoft te falenderoj edhe njeher tung

 8. #8
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  30-06-2009
  Vendndodhja
  webcam or email ne tek tvsh21@yahoo.com
  Postime
  827
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Naletja Lexo Postimin
  te falenderoj shum met vertet , tani kam nje koncept mirpo ndoshta po kerkjo pak shum , kerkoj ndjes po a ka mundsi me deni literatur me te zgjerume nese mundeni mem informu se egziston ndojn qe mund te paisem une , edhe pse sidoqoft te falenderoj edhe njeher tung
  google.com

 9. #9
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  30-06-2009
  Vendndodhja
  webcam or email ne tek tvsh21@yahoo.com
  Postime
  827
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  harrova per naljeten ka funksione ku limiti nuk ekziston psh: y=1/x
  limit f(x)=1/x kur x-> shkon ne 0 nuk ekziston

  por kur x->shon ne zero+ o+ (duke shkuar drej 0 nga ana pozitive) limiti eshte infinit
  kur x->shkon ne zero-+ o- (zero minus) limiti eshte -infinit
  left=majtas right=qender

  me program matematikor, shiko dge figuren por principi eshte i njejte
  Kodi:
  >> syms x
  >> y=1/x
  y =
  1/x
  >> limit(y,x,0,'right') %pozitive zero 0+ (right limit)
  ans =
  inf
  >> limit(y,x,0,'left') %zero negative o- (left limit(
  ans =
  -inf
  >> limit(y,x,0) %this does not exist NaN
  ans =
  NaN
  >> limit(y,x,4) %limiti kur x shkon ne 4
  ans =
  1/4
  >> limit(y,x,4,'left') %limiti kur x shkon ne 4 (left lmit)
  ans =
  1/4
  >> limit(y,x,4,'right') %limiti kur x shkon ne 4 (right lmit)
  ans =
  1/4
  >> clear
  >> 
  >> x = [-2:0.0001:2]; %scalar array
  >> y=1./x; %scalar division
  Warning: Divide by zero.
  (Type "warning off MATLAB:divideByZero" to suppress this warning.)
  >> plot(x,y),xlabel('x'),ylabel('y'),title('y=1/x'),grid
  Citim Postuar mė parė nga tvsh Lexo Postimin
  limitet gjenden duke vene vleren e atij limiti ne funksion

  f=(x+1)/x kur x shkon ne psh ne 2 limiti =(2+1)/2=1.5
  zevendeso x me cdo numer dhe bej veprimet
  por ka dhe andralla kur
  f=(x+1)/x kur x shkon ne +/- infinit limiti i f(x)= (infinit+1)/infinit= 1

  tjeter shembull

  f(x)=1/(x^2+1) kur x shkon ne psh ne 2 limiti i f(x)=1/(4+1)=0.2
  f(x)=1/(x^2+1) kur x shkon ne +/- infinit limiti =1/(infinit+1)= 0
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga tvsh : 14-07-2009 mė 15:44

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-07-2009
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Formulat themelore per limite
  1.Limiti I shumes ose I differences se dy funksioneve
  lim x tenton ne a [f(x)±g(x)]= lim x tenton ne a f(x)± lim x tenton ne a g(x)

  2. Limiti iprodhimeve te dy funksioneve – formula
  lim x tenton ne a [f(x)*g(x)] =lim x tenton ne a f(x)* lim x tenton ne a g(x)

  3.Limiti I fuqise – formula
  lim x tenton ne a[f(x)] ne fuqin n = [lim x tenton ne a f(x)]ne fuqi n

  4. Faktori constant mund te nxiret jasht shenjes se limitit
  lim x tenton ne a C *f(x) =C* lim x tenton ne a f(x)

  5. Limiti I hersit te dy funksioneve
  lim x tenton ne a f(x)/g(x)= lim x tenton ne a f(x)/ lim x tenton ne a g(x)

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-07-2009
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Shembuj nga limitet

  1. lim x tenton ne 2 3x^2-1/4x+5 = 3*2^2-1/4*2+5 =11/13

  2. lim x tenton ne -2 (3x^2+5x-4) = 3*(-2)^2+5*(-2)-4 = 3*4-10-4 = -2

  3. lim x tenton ne ∞ 2x^2-3x+5/5x^2+4x+1 = pjestojm numruesin dhe emruesin me

  x^2 lim x tenton ne ∞ 2-3/x+5/x^2//5+4x+1/x^2 = 2/5 ke parasysh kjo eshte thyes e

  dyfisht vija kryesore e thyses eshte ku I kam bere dy vija te thyese

  ^ - tregon fuqin psh x^2 dmth x nee katror
  / pjestimi
  *shumzimi

  Qak te intereson diqka tjeter pyet

  Nese e di te tregoj nese jo ndoshta din dikush tjeter ne kete forum se nuk jam expert I matematikes se weq sa kam mbaruar shkollene mesme.

 12. #12
  Shqiptar Maska e EdiR
  Anėtarėsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  Madison, WI, U.S
  Postime
  963
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nqs je duke bere Analize Matematike gjerat qe duhet te dish per limitet me sa me kujtohet kane te bejne me funksionet pambarimisht te vogla.
  Rregulli me i pergjithshem per limitin e nje funksioni eshte vlera e funksionit kur zvendeson piken e dhene. Me poshte eshte dhene nje shembull i tille. Lim x->2 i X^2 eshte 4.
  Kusht i nevojshem dhe i mjaftueshem qe nje funksion te kete limit eshte te jete i percaktuar dhe i vazhdueshem ne nje segment sado te vogel qe perfshin edhe ate pike.
  Limitet e njeanshme: kur i afrohesh pikes se dhene nga e majta apo nga e djathta.
  Nga e majta dmth - vlerat jane me te vogla sesa ajo e dhene. psh lim x->2
  me - kemi 1.8999,1.959,1.999, dicka me e vogel sesa 2 por edhe kjo kur ngrihet ne katror eshte paka a shume dy, nga e djathta dmth + kemi te bejme me 2.0001, 2.0021 etj
  Problemi me keto limite vjen kur kemi te bejme me 0, pasi kemi ndryshim shenje, dicka me e vogel sesa 0 eshte jo vetem (-) nga e majta por edhe ne vlere - negative.

  Te lutem mer nje shembull nga libri, leksionet dhe shkruaje ketu qe te mund te shpjegojme me detaje c'fare ndodh. Limitet jane te pafundme dhe teoremat jane te shumta per raste te vecanta.
  Think. Laugh. Live.
  Mendo. Qesh. Jeto.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-07-2009
  Postime
  25
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Faleminderit shum te gjithve met vertet me keni ndihmu mjaft net vertet kapitullin qe me pak e kam te qartt eshet limitet dhe vazhdueshmeria e funksionneve kjo osht ajo qe me s epaku mar vesh , “nga ti edir shof qe merr vesh majft nga analiza matematikore nese ke mundesi te me ndihmosh rreth vazhueshmeris s e limitve , ju falenderoj edhe njeher shum
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Naletja : 17-07-2009 mė 08:03

 14. #14
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  30-06-2009
  Vendndodhja
  webcam or email ne tek tvsh21@yahoo.com
  Postime
  827
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Naletja Lexo Postimin
  Faleminderit shum te gjithve met vertet me keni ndihmu mjaft net vertet kapitullin qe me pak e kam te qartt eshet limitet dhe vazhdueshmeria e funksionneve kjo osht ajo qe me s epaku mar vesh , “nga ti edir shof qe merr vesh majft nga analiza matematikore nese ke mundesi te me ndihmosh rreth vazhueshmeris s e limitve , ju falenderoj edhe njeher shum
  funksioni i shembullit me grafik y=1/x siper eshte i vazhdueshem? si thua ti naljeta? nqs nuk eshte pse nuk eshte?

  po y=1/(x*x) eshte funksion i vazhdueshem? nqs po pse eshte i vazhdueshem?

  je goc e zgjuar

 15. #15
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Anėtarėsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,464
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga tvsh Lexo Postimin
  limitet gjenden duke vene vleren e atij limiti ne funksion

  f=(x+1)/x kur x shkon ne psh ne 2 limiti =(2+1)/2=1.5
  zevendeso x me cdo numer dhe bej veprimet
  por ka dhe andralla kur
  f=(x+1)/x kur x shkon ne +/- infinit limiti i f(x)= (infinit+1)/infinit= 1

  tjeter shembull

  f(x)=1/(x^2+1) kur x shkon ne psh ne 2 limiti i f(x)=1/(4+1)=0.2
  f(x)=1/(x^2+1) kur x shkon ne +/- infinit limiti =1/(infinit+1)= 0
  Gabim e ke ti shoku sepse limit i f(x)=(infinit+1)/infinit nuk eshte e barabart me 1 por eshte form e pacaktuar , sepse ku din qfare vlere ka infiniti .

  Nalete keto forma jane per klase te mesme e jo per fakulltet, nuk di ne cilin Universitet je e regjistruar por ne UP keto forma nuk msohen fare .

  Ke disa lloje te limiteve , limite racionale , irracionale , trigonometrike etj .

  Gjithe secila prej tyre ka format e zgjidhjes

 16. #16
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  30-06-2009
  Vendndodhja
  webcam or email ne tek tvsh21@yahoo.com
  Postime
  827
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
  Gabim e ke ti shoku sepse limit i f(x)=(infinit+1)/infinit nuk eshte e barabart me 1 por eshte form e pacaktuar , sepse ku din qfare vlere ka infiniti
  eshte 1 me garanci

  por eshte i papercaktuar,nuk ekziston kur x vete ne 0

  megjithate noten ta jep mesuesi jo forumi

 17. #17
  Shqiptar Maska e EdiR
  Anėtarėsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  Madison, WI, U.S
  Postime
  963
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ju lutem mos kaloni ne sulme personale por perpiquni te ndihmoni sa me shume.
  Lim x+1/x eshte 1 kur x nuk eshte zero dhe kjo ka vetem nje zgjidhje si per forumin edhe per mesuesin.
  si forme eshte inf/inf por me manipulim te thjeshte zgjidhet. Dhe keshtu shumica e funksioneve ne infinit ose ne menyre analitike ose me perafersim.
  po te pjestosh lart e poshte me x kemi nje lim qe shkon ne zero 1/x dhe nje qe shkon tek 1 qe e ben limitin nje.
  Think. Laugh. Live.
  Mendo. Qesh. Jeto.

 18. #18
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Anėtarėsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,464
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga EdiR Lexo Postimin
  Ju lutem mos kaloni ne sulme personale por perpiquni te ndihmoni sa me shume.
  Lim x+1/x eshte 1 kur x nuk eshte zero dhe kjo ka vetem nje zgjidhje si per forumin edhe per mesuesin.
  si forme eshte inf/inf por me manipulim te thjeshte zgjidhet. Dhe keshtu shumica e funksioneve ne infinit ose ne menyre analitike ose me perafersim.
  po te pjestosh lart e poshte me x kemi nje lim qe shkon ne zero 1/x dhe nje qe shkon tek 1 qe e ben limitin nje.
  Pershendetje Edir

  Keshtu po qe eshte 1 por sipas tvsh infinit+1/infinit nuk eshte kurr e barabart me 1 .

  Une do ta shtoja se tek limitet kur ndryshorja x tenton ne infinit ateher pjesetohet me fuqine me te madhe te x .

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-07-2009
  Postime
  25
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ndigomi nuk dua te ngrej debat mirpo nese ka mudsi mem ndihmu sa me shum oki, ju falenderoj te gjithve

 20. #20
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  30-06-2009
  Vendndodhja
  webcam or email ne tek tvsh21@yahoo.com
  Postime
  827
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Naletja Lexo Postimin
  Ndigomi nuk dua te ngrej debat mirpo nese ka mudsi mem ndihmu sa me shum oki, ju falenderoj te gjithve
  oki naljeta, une kam mbaruar ne universitet per matematike si minor

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •