Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime

  Thumbs up Bimet mjeksore qe perdoren per mjekim!

  Aloa Vera Pėr kėtė bimė janė gjetur shkrime tė ndryshme edhe nėpėr papiruse, pėr tė cilėn thuhet se ėshtė bimė shumė e dobishme dhe nga ajo janė prodhuar tableta tė vogla kundėr infeksionevet tė ndryshme.

  Kopra e rėndomtė Foshnjeve tė posalindura iu jipet nė formė ēaji, pėr pengimin e dhembjeve dhe shtangimeve tė cilat e pėrcjellin foshnjen nė muajt e para tė lindjes. Me sukses pėrdoret edhe kundėr kollit.

  Trumėza Ėshtė ekaspektorans i mirė dhe spazmolitik i lehtė. Ka edhe veprim bakteriologjik. Pėrdoret si bar pėr shėrimin e organeve tė tretjes, si edhe ndodhet si pėrbėrės i shumė ēajrave tjera.

  Kėputja e arrave
  (Equisetum Arvense), nė organizėm vepron si hemostatik, si adstringent, si diuretik, si depurgativ, si bar pulmonal, si anti inflamator, etj

  Kamomili
  Pėrdoret kundėr dhembjeve dhe shtrėngimeve, inflamacioneve tė lėkurės dhe mukozės sė gojės, fytit, hundės, syve, poashtu pėr rregullimin e tretjes sė ushqimit, pastrimin e rrugėve urinare nga jasht dhe brenda, kundėr hemorroideve, te kokėdhembjet, pėr qetėsim, pėr fshikėzėn e urinės, zorrė, stomak, kundėr rėrės nė mėlēinė e zezė, te urinimet me vėshtirėsi, ērregullimet e menstruacioneve, si mjet kundėr qelbėzimeve...

  Makthi i egėr
  Nė mjekėsinė popullore pėr ndaljen e rrjedhjes sė gjakut, kundėr diarresė e dizenterisė, kundėr tuberkulozit, si qetėsues i dhembjeve tė zorrėve dhe lukthit, kokės, kundėr gurit nė mėlēinė e zezė etj.

  Mendra
  Pėrdoret si spazmolitik (kundėr gėrēeve dhe shtangimeve nė lukth e organe tjera), pastaj pėr qetėsimin e shtangieve tė muskujve sidomos nė organet e tretjes etj.


  Luleshurdha
  Ėshtė diuretik efikas, tonik digjestiv dhe laksativ pėr mėlēi dhe veshkė, hepatik, antireumatik, depurgativ, bar antilitik, bar pėr pankreas,aperient i butė, etj.

  Eufrazia
  Vepron si: antikataral, antiseptik, adstringent, tonik, digestiv, medikament pėr sy, tonik mukosal...

  Rrika Stimulans i qarkullimit tė gjakut dhe lėngjeve tė tjera, diuretik, antiseptik, stimulator digjestiv, lokalishtė ėshtė rubefacientė, citofilaktik..

  Molla
  Pėrgatitja e uthullės sė mollės dhe ndikimi i saj nė organizėm...

  Mugujt e bimėve Mugujt e bimėve - koncentrate vitaminore.
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-01-2003
  Vendndodhja
  transilvani
  Mosha
  44
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Interesante keto bimet qe ke shkruar , jane te dobishme per shendetin.
  si plotesim . citricet portokalli, limoni , jane te pasur ne vitamina C dhe bioflavonoide qe kane efecte te mira per pastrimin e ghakut nga substantat oxidative dhe ndihmojne ne qarkullimin e gjakut.
  eshte dhe nje bime angjinare qe ndihmon ne semundjet e melcise dhe perdoret nga firma Falk ne gjermani per prodhimin e ilaceve.
  te pershendes Alba je vajze e vecante.
  Dr juxhini

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  flm dottor Juxhin per respektin!
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e valdet74
  Anėtarėsuar
  09-05-2002
  Vendndodhja
  mitrovic /kosov
  Mosha
  44
  Postime
  7
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ku mundem me gjet nje ilaq nga barishtat per alergji te rinitisit pra te hundes flm ...
  SELAMUN ALEJKUM TE GJITH MUSLIMANVE

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-01-2003
  Vendndodhja
  transilvani
  Mosha
  44
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ja ca recomandime per alergite
  duhet evituar duhani, poleni, gazet e makinave, kafshet shtepiake
  ilace duhen marre antihistaminice si dhe spray per hundet pyet ne farmaci
  Dr juxhini

Tema tė Ngjashme

 1. Gramatikė dhe rregulla drejtshkrimi shqip
  Nga alvi nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 85
  Postimi i Fundit: 26-12-2016, 10:04
 2. Skandali, ilaēe kafshėsh pėrdoren tek njerėzit
  Nga [Perla] nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 05-03-2010, 23:07
 3. Kontributi i shkenctarėve islam nė shkencė
  Nga Bleti002 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 15-03-2009, 22:29
 4. Disa nga Ilacet me te zakonshme dhe efektet e tyre
  Nga Vinjol nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2009, 08:12
 5. Atropina
  Nga Vinjol nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2009, 08:11

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •