Close
Faqja 10 prej 15 FillimFillim ... 89101112 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 181 deri 200 prej 286
  1. #181
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Citim Postuar mė parė nga s0ni Lexo Postimin
    Vete e kam provuar kete edukim fetar per ja nje muaj (mos i fol cunave, mos i shiko ne sy, e budalliqe te tjera).....s'me pelqeu prandaj do ta kundershtoj!!
    Sono mos me thuj qe ke qene viktime e perkoheshme e kolegjit turk?

  2. #182
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Citim Postuar mė parė nga uvejsa Lexo Postimin
    Une shes gershere per berbera lol.
    Duket qarte qe ja ke marre doren te rrujtmes edhe leshit.

    Po nje njeri qe e vetmja gje qe di, eshte Hadithi i Mizes , ben mire ta mbaje gojen mbyll edhe mos i shesi dengla te tjereve duke lexu ndonje gje ne internet, e duke e shit si mendim personal.

    Dmth behu nje njeri i dobishem per shoqerine, puno a krijo dicka a bej cfaredolloj gjeje. Pastaj eja me modestine qe te takon. Se ndryshe perfundo qe te marto lagjia. As burre nuk gjen dot.

  3. #183
    Ēufo Cufo o gjumash... Maska e Mau_kiko
    Anėtarėsuar
    06-03-2009
    Vendndodhja
    In the Jungle, the mighty Jungle!
    Postime
    1,576
    Citim Postuar mė parė nga s0ni Lexo Postimin
    Ok, deshironi te edukoni femijet jetim atehere shkoni tek shtepia e femijeve e i beni leksion per si duhet te sillen etj. Deshironi te edukoni femijet qe kane baben pijanec, i mbledhim dhe keto e i dergojme nje ore leksion te mesojne si te sillen.

    Ku eshte ndryshimi midis teje qe ke mesuar nga edukata fetare edhe une qe kam mesuar nga prinderit? Nuk e di, per vete nuk shoh asnje lloj ndryshimi kur krahasoj veten time me shoqerine qe kane marre edukim nga feja. Madje jam edhe me e forte sesa ato sepse e kam syrin cel/hapur per cdo lloj situate qe te kem nevoje kam familjen te gatishme per t'me ndihmuar.

    Keto bazat e moralit te fese e praktikojne rraca e zeze neper kisha si teper ketej. Ta dish sa pertoke jane moralisht eshte per te vene duart mbi koke.

    Per mua feja nuk eshte aq e forte sesa familja!

    Une per vete nuk i kam mesuar gjerat nga edukata fetare, mos ti ngaterrojme gjerat. Fatmirsisht, une kam patur prinder te cilet merrnin vesh nga etika dhe edukata dhe dini ta percillnin ne formen e duhur tek mua. Madje me mesuan edhe disa gjera per fene. Mire une e paskam pas fatin te mesoj nga prinderit, po ata qe nuk e kane? (po e perseris) ti leme ne dore te fatit?
    Nuk eshte ceshtja te shkojme te ndihmojme femijet jetim, ajo eshte tjeter ceshtje per tu diskutuar, dhe jam i gatshem te jap mendimin tim edhe per ate teme nese deshiron te hapesh nje te tille ne forum, prandaj, mos ti ngaterrojme gjerat, ti permbahemi asaj qe shkruajm.

    Prandaj ekziston Edukata ne shkolla, te mesoj rregullat e sjelljes, dhe jo ti mbeldhe femijet qe kane prinder problematik neper grupe te vecanta qe te duken si te vecuar nga bota dhe si te me te meta....

    Edukata fetare nuk ka si qellim imponimin e fese, por prezantimin e saj, te mirat dhe te keqijat, historikun e saj e te tjera. Nqs arrin te kuptosh kete, atehre hallall, po me duket se nuk po e kuptoke.



    Citim Postuar mė parė nga s0ni Lexo Postimin
    Keto bazat e moralit te fese e praktikojne rraca e zeze neper kisha si teper ketej. Ta dish sa pertoke jane moralisht eshte per te vene duart mbi koke.
    une zakonisht, kur nisem te bej dicka, nuk marre per shembull se sa me moral jane te tjeret qe bejen ate qe deshiroj te beje dhe une, kjo eshte ceshtje e tyre, jo e imja. Une i vej vetes per detyre qe te bej dicka dhe ta bej mire, jo ti hap syt majtas e djathtas per te pare te metat e te tjereve...

    Citim Postuar mė parė nga s0ni Lexo Postimin
    Per mua feja nuk eshte aq e forte sesa familja!
    Meqe me ke cituar mua, duket sikur une kam thene dicka te ngjashme si "poshte familja dhe larte feja..." te kuptohemi, nuk i kam thene keto fjale, dhe ate qe kam thene une nuk kane kete kuptim dhe as nuk i jane afruar fare ketij rezultati qe ti ke nxjerre.
     /l、
    (゚、 。 7
     l、 ~ヽ   
     じしf_, )ノ
    ...e Dio disse kung e kung fu...
    哈哈

  4. #184
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-05-2009
    Postime
    1,130
    Citim Postuar mė parė nga Force-Intruder Lexo Postimin
    Duket qarte qe ja ke marre doren te rrujtmes edhe leshit.

    Po nje njeri qe e vetmja gje qe di, eshte Hadithi i Mizes , ben mire ta mbaje gojen mbyll edhe mos i shesi dengla te tjereve duke lexu ndonje gje ne internet, e duke e shit si mendim personal.

    Dmth behu nje njeri i dobishem per shoqerine, puno a krijo dicka a bej cfaredolloj gjeje. Pastaj eja me modestine qe te takon. Se ndryshe perfundo qe te marto lagjia. As burre nuk gjen dot.
    Kush je ti te me urdherosh se duhet ta mbylli gojen?!! Mos ke ngateruar person rastesisht.

    Une punoj e "krijoj" per aq sa ma lejon mosha ime, sigurisht kur do jem ne moshen tende, do bej me teper.

    Une te pakten di nje hadith te mizes, por ti me dhimsesh qe nuk je i zoti per asgje. E vetmja gje qe te karakterizon ty eshte inati, xhelozia dhe urejtja. Te pakten te ishe ndonje eskavatorist apo traktorist do e kishe me mire, sesa te flasesh per gjera qe s'ke njohuri.

  5. #185
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Citim Postuar mė parė nga uvejsa Lexo Postimin
    Une te pakten di nje hadith te mizes, por ti me dhimsesh qe nuk je i zoti per asgje. E vetmja gje qe te karakterizon ty eshte inati, xhelozia dhe urejtja. Te pakten te ishe ndonje eskavatorist apo traktorist do e kishe me mire, sesa te flasesh per gjera qe s'ke njohuri.

    E kuptoj... paskam prekur nje tel te dhimshem me punen e marteses.
    Po mos u merzit... me kismet do te ta gjejne edhe ty ndonje burre sipas zakonit. Dicka mesatare... qe te te pershtatet.

    Meqe nuk ka universitet fetar verdalle, ka shume mundesi mos e marresh kurre arsimin e larte. Po ska gje.
    Do rrish gjithe diten ne shtepi te presesh burrin kur te kthehet. Te lash e shplash. Me kismet ndonje kalama. E keshtu per nja 40 vjet.

    Ne fund te jetes tende do te mund te thuash qe i je dedikuar familjes dhe adhurimit te Zotit.

    Sa bukur

  6. #186
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Ohh Mau nuk po te citoj se do fillojme e bejme filozofi fjale per fjale pastaj.
    Thjesht nuk e shoh te llogjikshme edukimin fetar neper shkolla, juve thoni qe feja i meson femijeve moralin si te sillen etj. kurse une jam e mendimit qe prinderit kane me teper fuqi sesa feja ne kete ceshtje. Ne shkolle nxenesit shkojne te mesojne te marrin njohurine e duhur, nuk eshte e nevojshme te perfshijme aty cfare te meson feja per moralin. Nese doni te beni leksion mbi fete e botes atehere kete e pranoj vetem nqs nxenesi deshiron te zgjedhe kete lende, jo te detyrueshme si matematika, gjuhe/letersia etj.

  7. #187
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-05-2009
    Postime
    1,130
    Citim Postuar mė parė nga Force-Intruder Lexo Postimin
    E kuptoj... paskam prekur nje tel te dhimshem me punen e marteses.
    Po mos u merzit... me kismet do te ta gjejne edhe ty ndonje burre sipas zakonit. Dicka mesatare... qe te te pershtatet.

    Meqe nuk ka universitet fetar verdalle, ka shume mundesi mos e marresh kurre arsimin e larte. Po ska gje.
    Do rrish gjithe diten ne shtepi te presesh burrin kur te kthehet. Te lash e shplash. Me kismet ndonje kalama. E keshtu per nja 40 vjet.

    Ne fund te jetes tende do te mund te thuash qe i je dedikuar familjes dhe adhurimit te Zotit.

    Sa bukur
    E sheh qe ato cilesi qe t'i permenda i shfaq ne cdo postim tendin?

    Martesa ka kohe per mua, te pakten JO edhe 4 vite, vetem pasi une ta mbaroj fakultetin. Mos ma mbaj gajle, se do i vie rradha edhe kesaj.

    Pas Medreses mund te shkosh ne cilindo drejtim dhe nuk eshte e thene qe patjeter te vazhdosh me studimin e fese. Sa per njohurine tende ka fakultet te studimeve islame edhe ne Prishtine, por preferenca ime eshte ne vendet arabe te vazhdoj dhe shpresoj qe do me realizohet kjo enderr.
    Akoma se kam vendosur perfundimisht se cfare do te studioj, por gjithnje e me shume po me mbushet mendja te vazhdoj me studimin e Islamit. Dhe mos u habit kur nje dite do shkruaj ne forum nga Arabia, Siria, apo edhe nje preference e trete qe kam Malajzia.

  8. #188
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Paska me shume influence nje ore mesimi 45 minuta ne shkolle se sa familja me te cilen femija shpenzon 18 ore ne edukimin e femijes?
    Prindi nuk ka nevoje te flasi me ore te tera. Flasin dhe veprimet e tij. Femija eshte pasqyre e prindit.
    Ujvesa do e kuptoje kur te behet vet prind se tani eshte femije per vete. Mos u lodhni kot.

  9. #189
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-05-2009
    Postime
    1,130
    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Paska me shume influence nje ore mesimi 45 minuta ne shkolle se sa familja me te cilen femija shpenzon 18 ore ne edukimin e femijes?
    Prindi nuk ka nevoje te flasi me ore te tera. Flasin dhe veprimet e tij. Femija eshte pasqyre e prindit.
    Ujvesa do e kuptoje kur te behet vet prind se tani eshte femije per vete. Mos u lodhni kot.
    Nese babi im eshte matematicient, atehere nuk kam nevoje te mesoj ne shkolle matematiken, sepse do ma mesoj babi ne shtepi. Po ashtu edhe biologjine meqe mami eshte biologe dhe ja prej dy lendeve u lirova Gezuar!

  10. #190
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Citim Postuar mė parė nga uvejsa Lexo Postimin
    nje dite do shkruaj ne forum nga Arabia, Siria, apo edhe nje preference e trete qe kam Malajzia.
    Hhahaha... po te la burri. Ai nuk mund te toleroje qe te flasesh ne kompjuter me meshkuj simpatike dhe qafira si puna ime

  11. #191
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-05-2009
    Postime
    1,130
    Citim Postuar mė parė nga Force-Intruder Lexo Postimin
    Hhahaha... po te la burri. Ai nuk mund te toleroje qe te flasesh ne kompjuter me meshkuj simpatike dhe qafira si puna ime
    Do i tregoj qe je berber dhe do e kesh edhe nje myshteri te rregullt lol.

  12. #192
    i/e regjistruar Maska e marcus1
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Greqi
    Postime
    2,574
    Citim Postuar mė parė nga uvejsa Lexo Postimin
    Nese babi im eshte matematicient, atehere nuk kam nevoje te mesoj ne shkolle matematiken, sepse do ma mesoj babi ne shtepi. Po ashtu edhe biologjine meqe mami eshte biologe dhe ja prej dy lendeve u lirova Gezuar!
    Pse nuk ke dėgjuar pėr home schooling ti? Tashmė njė pjesė e madhe e prindėrve nuk i ēojnė mė fėmijėt nė shkollė, por i mėsojnė nė shtėpi dhe atje shkojnė vetėm pėr tė dhėnė provimet.
    The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

  13. #193
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-05-2009
    Postime
    1,130
    Citim Postuar mė parė nga marcus1 Lexo Postimin
    Pse nuk ke dėgjuar pėr home schooling ti? Tashmė njė pjesė e madhe e prindėrve nuk i ēojnė mė fėmijėt nė shkollė, por i mėsojnė nė shtėpi dhe atje shkojnė vetėm pėr tė dhėnė provimet.
    Po shume mire. Le t'ia veme celsat shkollave.
    Edhe po te jete prindi njeriu me i ditur, prap nuk eshte e njejta gje sikurse te mesosh ne shkolle.

  14. #194
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga uvejsa Lexo Postimin
    Nese babi im eshte matematicient, atehere nuk kam nevoje te mesoj ne shkolle matematiken, sepse do ma mesoj babi ne shtepi. Po ashtu edhe biologjine meqe mami eshte biologe dhe ja prej dy lendeve u lirova Gezuar!
    Matematika eshte dhe me te dhene ne fakt. Ka qe jo se nuk duan, por nuk munden ta kuptojne . Aq ua ka dhene Zoti.
    Jo te gjithe shkelqejne ne te edhe pse e bejne perdite . Mesimi fetar ka mundesi dhe po u vu do jete nje here ne jave sic eshte edukata morale, pune me dore, muzika, etj.
    Sa per dallimin e te mires nga e keqja shyqyr Zoti ua ka dhene aftesine te gjitheve ta bejne, pa qene nevoja per nderhyrjen e fese. Edukata morale ne shkolle e ploteson sic duhet kerkesen. Eshte tjeter gje pastaj se sa ke deshire ti zbatosh. Vetem po pati mangesira mendore atehere ka nevoje per leksione te teperta, .

  15. #195
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Citim Postuar mė parė nga uvejsa Lexo Postimin
    Do i tregoj qe je berber dhe do e kesh edhe nje myshteri te rregullt lol.
    Nuk jam berber... po edhe po te isha... JAM I SIGURTE QE NUK DO DI KU TA PRES. hahahhahhahah
    Do jete ashtu i gjithi e ke parasysh?

  16. #196
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga uvejsa Lexo Postimin
    Dhe mos u habit kur nje dite do shkruaj ne forum nga Arabia, Siria, apo edhe nje preference e trete qe kam Malajzia.
    kurse un do habitem

    uvejsa do te morim partizone lol qi mos ikesh n'arabi.hi hi hi

  17. #197
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    23-02-2010
    Postime
    713
    Me behet qefi qe kjo tema eshte plot me humor, ashtu si ēdo teme ku perzihet islami me shkencen.
    Ne lidhje me temen, jam pro futjes se edukates fetare ne shkolla.
    Le te rritet edhe egjra bashke me grurin, sepse vetem keshtu dallohet kush eshte kush.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kinney : 08-04-2010 mė 15:44
    I support Papa Joseph Ratzinger.
    Me mire nje armik i zgjuar se nje mik budalla.

  18. #198
    Ēufo Cufo o gjumash... Maska e Mau_kiko
    Anėtarėsuar
    06-03-2009
    Vendndodhja
    In the Jungle, the mighty Jungle!
    Postime
    1,576
    hmmm prape sme paske kuptuar, gjithsesei po mundohem per here te fundit ti marre gjerat shtruar...

    Citim Postuar mė parė nga s0ni Lexo Postimin
    Thjesht nuk e shoh te llogjikshme edukimin fetar neper shkolla, juve thoni qe feja i meson femijeve moralin si te sillen etj. kurse une jam e mendimit qe prinderit kane me teper fuqi sesa feja ne kete ceshtje.

    Hmmm kush ne? Une? Ma merr mendja qe nuk kam shkruar kete, por ti lexoje edhe nje here ate qe kam shkruajtur, se si dihet, edhe ske marre vesh gje nga ckam shkruajtur..., gjithsesi ti rikthehemi asaj qe kam shkruajtur, vetem te mos kemi keqkuptime.
    Une kam thene qe edukata fetare hap nje horizont te ri, dhe jo qe te meson per moralin...
    Madje kam permendur nje lende te vecante qe deri ne klase te ketert quhet "Edukata" dhe mesohet nga femijet. Aty mesohet edhe per gjerat e mira dhe te keqija, Per moralin e te tjera. Madje edhe ne klase te 5, 6, 7, 8, dhe 9 mesohet Edukata, qe femijet, qe nxenesit te mesojne per moralin. Ndersa une qe Edukata fetare tu mesoj moralin dhe tu beje predikime bible e kurani nuk e kam permendur.

    Citim Postuar mė parė nga s0ni Lexo Postimin
    Ne shkolle nxenesit shkojne te mesojne te marrin njohurine e duhur, nuk eshte e nevojshme te perfshijme aty cfare te meson feja per moralin. Nese doni te beni leksion mbi fete e botes atehere kete e pranoj vetem nqs nxenesi deshiron te zgjedhe kete lende, jo te detyrueshme si matematika, gjuhe/letersia etj.
    S'do kete per mesues ndonje hoxhe ose prift o ku di une. Do kete mesues te pergjithshem, njesoj si aritmetika, letersia, edukata, fiskultura etj... Eshte dicka e mire te mesohet.
     /l、
    (゚、 。 7
     l、 ~ヽ   
     じしf_, )ノ
    ...e Dio disse kung e kung fu...
    哈哈

  19. #199
    Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
    Anėtarėsuar
    21-03-2003
    Vendndodhja
    Napoli,Italy
    Postime
    5,221
    Citim Postuar mė parė nga uvejsa Lexo Postimin
    Pas Medreses mund te shkosh ne cilindo drejtim dhe nuk eshte e thene qe patjeter te vazhdosh me studimin e fese. .........
    Si psh ne drejtim te shtepise, ne drejtim te furrit te bukes, ne drejtim te xhamise se madhe, veri, jug....ahahahhahaahh...
    Urime uvejsa, sidomos per Malajzine....kur erdhi nje mision fetar malajzian ne Shqiperi, daja im i ftoi ne shtepi te vet per nje dreke......ēa qyfyresh mi goce....
    nuk merrnin luge e pirun ne dore se sipas tyre ishin shpikje e shejtanit, ...e futja pilafit me duar.... televizorin jo e jo, por edhe kur vinte ne dhome nusja e dajes per te sjelle pjatat, kthenin koken menjane qe te mos e shikonin, as doren nuk i dhane kur iken.....ahahahahah.....kishin ardhe me na sjelle civilizim...lum si ti qe do shkosh t'jua marresh drejt e ne burim......
    Jarigas

  20. #200
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar mė parė nga Mau_kiko Lexo Postimin
    hmmm prape sme paske kuptuar, gjithsesei po mundohem per here te fundit ti marre gjerat shtruar...

    Hmmm kush ne? Une? Ma merr mendja qe nuk kam shkruar kete, por ti lexoje edhe nje here ate qe kam shkruajtur, se si dihet, edhe ske marre vesh gje nga ckam shkruajtur..., gjithsesi ti rikthehemi asaj qe kam shkruajtur, vetem te mos kemi keqkuptime..
    hahah ok Mau ok, po nuk ishe ti ai qe pyete sesi do rriten femijet qe kane prinder pijanec?
    Nga kjo supozova qe deshiron fejen te mesohet si pjese e moralit te nxenesve.

    Une kam thene qe edukata fetare hap nje horizont te ri, dhe jo qe te meson per moralin...
    Madje kam permendur nje lende te vecante qe deri ne klase te ketert quhet "Edukata" dhe mesohet nga femijet. Aty mesohet edhe per gjerat e mira dhe te keqija, Per moralin e te tjera. Madje edhe ne klase te 5, 6, 7, 8, dhe 9 mesohet Edukata, qe femijet, qe nxenesit te mesojne per moralin. Ndersa une qe Edukata fetare tu mesoj moralin dhe tu beje predikime bible e kurani nuk e kam permendur.
    Kete klasen e "Edukates" e kane hequr nga sistemi i shkolles tani? E kam permendur edhe vete mesiper qe kjo klase
    na jipeshe cdo te Premte kur une kam qene studente.


    S'do kete per mesues ndonje hoxhe ose prift o ku di une. Do kete mesues te pergjithshem, njesoj si aritmetika, letersia, edukata, fiskultura etj... Eshte dicka e mire te mesohet.
    Sipas teje cfare do jipet ne lenden e mesimit? Histori fetare? Deri ketu jam dakort por nqs kerkojne te bejne me teper, ne asnje menyre. Edhe historia fetare nuk eshte e nevojshme te mesohet ne 8-vjecare, apo shkollen e mesme. Ne universitet po!

Faqja 10 prej 15 FillimFillim ... 89101112 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •