Close
Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 126
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Uarda-1
    Anëtarësuar
    09-06-2008
    Postime
    896

    A mund të kthehet dashuria në urrejtje?!

    Shume njeres thone qe dashurine nga urrejtja e ndan nje fije shum shum e holle.
    Po ju cfare mendoni??

    Mendoni se mund te dashuroni nje person qe urreni apo te urreni personin qe dashuroni??????????

    P.S. Te dashurosh s'eshte mekat, te urresh eshte mekat
    Zoti është pranë gjithë atyre që kërkojnë, pranë gjithë atyre që e kërkojnë në të vërtetë.

  2. #2
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Thuhet dashurohet me zemer,por ne fakt nuk eshte e vertete,dhe dashuria dhe urrejtja jane ne tru,bile bikerisht ne te njejten ane te trurit, ne te njejten "zone"...pra jane pjese integrale te njera tjetres.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Uarda-1
    Anëtarësuar
    09-06-2008
    Postime
    896
    Citim Postuar më parë nga Buddy Lexo Postimin
    Thuhet dashurohet me zemer,por ne fakt nuk eshte e vertete,dhe dashuria dhe urrejtja jane ne tru,bile bikerisht ne te njejten ane te trurit, ne te njejten "zone"...pra jane pjese integrale te njera tjetres.
    po kur dashuria eshte ne tru atehere si e shpjegon faktin qe duam nje person dhe jo nje tjeter dhe shpesh duam njeriun e gabuar dh eqe me tru duhet te kemi arsyetim ne perkundrazi bejem ate qe ehste gabim dhe kjo pse? se na shtyn zemra se zemra eshte larg nga arsyetimi
    Zoti është pranë gjithë atyre që kërkojnë, pranë gjithë atyre që e kërkojnë në të vërtetë.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Elonaa
    Anëtarësuar
    17-09-2005
    Postime
    1,661
    Citim Postuar më parë nga Uarda-1 Lexo Postimin
    Shume njeres thone qe dashurine nga urrejtja e ndan nje fije shum shum e holle.
    Po ju cfare mendoni??

    Mendoni se mund te dashuroni nje person qe urreni apo te urreni personin qe dashuroni??????????

    P.S. Te dashurosh s'eshte mekat, te urresh eshte mekat



    Tek une nuk ndoth ky fenomen!
    Ate qe dashuroj e dashuroj me gjithe forcen e shpirtit dhe s'mund ta urrej.Ate q e urrej e urrej per jet.
    Nqs se me ndoth qe dashuroj dicka qe s'duhet ta dua mbase do frenoj veten te ndaloj dashurin por respktin s'kam per ta humbur dhe urrejtjen s'kam per ta lejuar te lind.Nganjehere edhe mund te dashurosh dike qe nuk perputheni ne planet per jeten.Mund edhe te ndahesh, kjo s'do te thot qe te lind urrejtja pas ketij veprimi.Dashuria zevendesohet me respekt me mire se sa me urrejtje.Perjashtoj si gjithmon rastin ekstrem te tradhetis.per vet veprimin e ulet qe do bej partneri lind automatikisht urrejtja.Se frenojm dot!
    Njerzit nuk i japin asgjeje rendesi me te madhe se asaj qe eshte qesharake.(Gete)

  5. #5
    Gjurmë në Pentagram ♪... Maska e symphony
    Anëtarësuar
    04-06-2009
    Vendndodhja
    Në luginën e dashurisë.
    Postime
    2,622
    Dashuria e dashuruar nuk njeh urrejtjen!

  6. #6
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga Uarda-1 Lexo Postimin
    Shume njeres thone qe dashurine nga urrejtja e ndan nje fije shum shum e holle.
    Po ju cfare mendoni??

    Mendoni se mund te dashuroni nje person qe urreni apo te urreni personin qe dashuroni??????????

    P.S. Te dashurosh s'eshte mekat, te urresh eshte mekat
    mes dashurise ne njeren ane dhe urrejtjes ne tjetren ekzistojne miliona vagona ndjesishe deri te ndjenja neutrale per te arritur te vagoni i skajshem i ekstremit te urrejtjes.

    Te gjithe keta vagona kan dhe lokomotiven e vet, dhe teresia emocionale e personit varet nga sa dhe cili shtyen me shume duke terhequr tjeret ne anen e vet.


    Disave mund t'u mungoje plotesisht vagoni i skajit te kundert te urrejtjes, ca te tjereve ai i dashurise.

    Por njerezit qe dashurine dhe urrejtjen i kane futur ne nje vagon kane nevoje per psikoterapi te rende dhe intenzive, ne rast se kete ngaterrese nuk e kane me te lindur. Te tjeret, nuk kane sherim.

    Ata qe vagonit te dashurise i japin rolin e lokomotives me tere forcen e saj, -edhe nese bartin vagonin e urrejtjes, ai do te kapet nga pluhuri qe ngrejne vagonet e dashurise me c'rast edhe urrejtjen do ta trajtoje me njerezi.

    Urrejtja eshte barre e rende, dhe mallkimi me i madh qe mund ta gjej njeriun ne jeten e tij.
    -E mira thote: po pate mundesi - shkepute vagonin e urrejtjes qe te fluturosh i/e lire.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Baptist : 26-06-2009 më 11:22
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  7. #7
    maraklije Maska e bombona
    Anëtarësuar
    09-02-2009
    Vendndodhja
    ne shkoder,ne shtepin time
    Postime
    4,714
    dashuria duhet ushqyer cdo dite qe te jetoje gjate,pasi nese nuk e ushqen eshte si ajo lulja qe thahet dhe ne vend te aromes se mir cliron vatem kalbesire...
    urrejtja vjen menjeher pas dashuris dhe anasjedhtas nuk ja njeri qe pasi ka dashur nje njeri i ka ndar nje ''fije''dhe ai te qendroj konstant,pra rrjedh qe ai ta urreje.
    e njejta gje ndodh me urrejtejen...
    per mua dashuria dhe urrejtje jan nja qift i pandashem qe sado te mundohen ti largohen njeri tjeterit aq do afrohen me shum...
    meso nga e djeshmja,jeto te sotmen,shpreso per te ardhmen...

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-06-2009
    Postime
    112
    dashurija eshte e madhe por shum shpejt zhduket nese genjen ne gjeren me te vogel kot me dasht kur nuk e man
    Shqiptar me fe islame .

  9. #9
    i'm not fragile Maska e Daniel Maker
    Anëtarësuar
    17-03-2008
    Postime
    1,802
    Di qe te me haj ne bes ai person qe dua do te shuhet nga jeta ime me zor kshu qe vetem urrejtja me ngel per ate.
    mos luj se sta quj

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Uarda-1
    Anëtarësuar
    09-06-2008
    Postime
    896
    Une personalisht dashuria qe i jap nje personi eshte me verte shum shum e madhe po ashtu sic jap dashuri do te doja te merja...
    Por nese behet fjale per urrejtje ndaj personit qe kam dashur dikur, nuk e kam bere dot nuk ja arrij teurrej e kam te veshtire.... sepse e di qe po urreva nuk do kthehej me gje mbrapa....
    per sa i perket asaj qe te urresh e te duash nuk e di po nuk besoj se e bej... pavaresisht se nuk urrej deri me sot por mbaj dhe mar inat dhem qe mund te fal po jo te haroj dhe qe te kthehet ai inat ne dashuri.... se besoj spse do vazhdoj qe te ritet inati dhe do filloja te urreja e jo me te dashuroja.....
    Por ka persona qe ate qe e urrejne nje dite fillojne ta duan... ec mo se gje e keqe seshte te duash ke urren pavaresisht se shume e veshtire per tu praktikuar....
    Zoti është pranë gjithë atyre që kërkojnë, pranë gjithë atyre që e kërkojnë në të vërtetë.

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-03-2008
    Postime
    208
    Citim Postuar më parë nga Uarda-1 Lexo Postimin
    Shume njeres thone qe dashurine nga urrejtja e ndan nje fije shum shum e holle.
    Po ju cfare mendoni??

    Mendoni se mund te dashuroni nje person qe urreni apo te urreni personin qe dashuroni??????????

    P.S. Te dashurosh s'eshte mekat, te urresh eshte mekat
    Dashurinë e ka krijuar natyra (zoti), urrejtjen e krijon njeriu

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    un jo per vete, personin qe e urrej e urrej dhe enderroj sikur ne bomb ti bie ne cac te kokes
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Flora82
    Anëtarësuar
    17-04-2006
    Vendndodhja
    afer detit
    Postime
    899
    çe te dyja shkojne bashke edhe dashuria edhe urrejtja !

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e hot_prinz
    Anëtarësuar
    29-05-2007
    Vendndodhja
    Frankfurt
    Postime
    9,878
    Citim Postuar më parë nga Uarda-1 Lexo Postimin
    Shume njeres thone qe dashurine nga urrejtja e ndan nje fije shum shum e holle.
    Po ju cfare mendoni??

    Mendoni se mund te dashuroni nje person qe urreni apo te urreni personin qe dashuroni??????????

    P.S. Te dashurosh s'eshte mekat, te urresh eshte mekat


    Dashuria te verbon dhe kur ndjenjat per nje person jane te dyshimta, do te lind njehere dashuria e pastaj do lind edhe urrejtja.
    Dashuria dhe urrejtja jane nje nder perjetimet me te dhimbshme qe mund ti perjetoje njeriu.
    Do urrejme pse dashurojme, sepse duam ate qe nuk deshirojme.
    Perderisa ne njeren ane ndjenjat e forta te dashurise kerkojne nje flijim te pafundm per dashurine, ne anen tjeter dyshimi ne ate person i kthen te gjitha keto ndjenja te dashurise ne urrejtje.
    Kjo ambivalence ndjenjash dashurie dhe urrejtje, me luften e tyre shkaterrimtare duke dobesuar dhe smuar personin qe e ndjen ate. Gjithmone i konfrontuar me pyetjen se a ia vlen, do vendos ultimatume vetes qe e di se nuk do te mund ti mbaje.
    Ndoshta nje ultimatum per harrese? Do te ishte ideja me e mira.

    Po te mos ishte shpresa...

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Elonaa
    Anëtarësuar
    17-09-2005
    Postime
    1,661
    Citim Postuar më parë nga hot_prinz Lexo Postimin
    Dashuria te verbon dhe kur ndjenjat per nje person jane te dyshimta, do te lind njehere dashuria e pastaj do lind edhe urrejtja.
    Dashuria dhe urrejtja jane nje nder perjetimet me te dhimbshme qe mund ti perjetoje njeriu.
    Do urrejme pse dashurojme, sepse duam ate qe nuk deshirojme.
    Perderisa ne njeren ane ndjenjat e forta te dashurise kerkojne nje flijim te pafundm per dashurine, ne anen tjeter dyshimi ne ate person i kthen te gjitha keto ndjenja te dashurise ne urrejtje.
    Kjo ambivalence ndjenjash dashurie dhe urrejtje, me luften e tyre shkaterrimtare duke dobesuar dhe smuar personin qe e ndjen ate. Gjithmone i konfrontuar me pyetjen se a ia vlen, do vendos ultimatume vetes qe e di se nuk do te mund ti mbaje.
    Ndoshta nje ultimatum per harrese? Do te ishte ideja me e mira.

    Po te mos ishte shpresa...

    S'besoj se kjo ndoth tek shumica.
    Si e shpjegon faktin qe disa falin tradhetin???
    Si e shpjegon qe ca te tjere i rikthehen dashurise edhe pse ne opinion jane betuar e sterbetuar qe se duan me?
    Disa falin dhunen qe ushtrojne i dashuri ?
    Disa te tjere kur takohen pas shume vitesh madhengjehen.Per mua dashuria ngelet dashuri s'mund te kthehet ne urrejtje.Flas per ate qe eshte dashuri e vertet jo kalimtare.
    Njerzit nuk i japin asgjeje rendesi me te madhe se asaj qe eshte qesharake.(Gete)

  16. #16
    Sensual
    Anëtarësuar
    17-02-2009
    Postime
    4,304
    Shakespeare ka thene qe jan e njejta gje ...

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-04-2009
    Postime
    3

    Wink

    un them qe urrejtja mund te kthehet krejt papritur ne dashuri

  18. #18
    maraklije Maska e bombona
    Anëtarësuar
    09-02-2009
    Vendndodhja
    ne shkoder,ne shtepin time
    Postime
    4,714
    nje genjeshter mund te bej qe gjith dashuria te kthehet ne urrejtje
    meso nga e djeshmja,jeto te sotmen,shpreso per te ardhmen...

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e hot_prinz
    Anëtarësuar
    29-05-2007
    Vendndodhja
    Frankfurt
    Postime
    9,878
    Citim Postuar më parë nga Elonaa Lexo Postimin
    S'besoj se kjo ndoth tek shumica.
    Si e shpjegon faktin qe disa falin tradhetin???
    Si e shpjegon qe ca te tjere i rikthehen dashurise edhe pse ne opinion jane betuar e sterbetuar qe se duan me?
    Disa falin dhunen qe ushtrojne i dashuri ?
    Disa te tjere kur takohen pas shume vitesh madhengjehen.Per mua dashuria ngelet dashuri s'mund te kthehet ne urrejtje.Flas per ate qe eshte dashuri e vertet jo kalimtare.
    Elonaa, nese tek shumica do ndodhte dashuria e Romeos dhe Zhuljetes, bota do shkonte drejt mortalitetit, apo jo.

    Une mendoj se dashuria dhe urrejtja kane te bejne shume me dashurine e vertete, nocioni dashuri e vertete eshte nje perjetim ndjenjash i cili nuk mund te definohet, dashuria ndjehet nga zemra e nuk pyet logjiken.

    Dashuria e vertete mendoj se do te mund te ekziston vetem atehere kur logjika kurr nuk ve ne dyshim dashurine absolute te zemres. E nese logjika do gjej shkakun me te vogel per nje dyshim se tjetri nuk ndjen dashurine e njejte, atehere ne kete moment do lind urrejtja. Urrejtja jo ndaj personit tjeter por urrejtje dhe lufte e mendjes ndaj zemres.

    Shume thone se dashuria e vertete eshte nje iluzion e nuk ekziston, sepse absolutizmi mes dy personave te ndjejne njejte, ta duan dhe ta akceptojne njeri tjetrin pakompromis eshte nje ilusion, sepse vete bota e edhe njerzit nuk jane absolute por bejne kompromise.

    E nese ndjen dashurine e vertete, mendoj se do kesh vetem dy shtigje. E largon logjiken dhe ndjek zemren pa llogaritur ne konsekuencat shif Romeon dhe Zhuljeten ose shtegu tjeter lufta e perjetshme e mendjes me zemren.

    Pyetjeve tua nuk mund tu pergjigjem sepse nuk i kam perjetuar, nuk e di cfare te them, varet nga ajo se a dashurojne me zemer apo bejne vetem nje kompromis.

  20. #20
    ♣AbSoLuT♣ Maska e [LoTi]
    Anëtarësuar
    25-04-2007
    Vendndodhja
    IT
    Postime
    837
    Citim Postuar më parë nga Uarda-1 Lexo Postimin

    P.S. Te dashurosh s'eshte mekat, te urresh eshte mekat
    Eshte dhe nje fjal e urt popullore:Ai u martua me te sepse e dashuroi , Ajo e dashuroi ate sepse u martua.
    |- Më Pikòj NPik Loti, Në Fòrm Realiteti -|

Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •