Close
Faqja 4 prej 12 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 223
  1. #61
    Ragnald
    Anëtarësuar
    18-06-2006
    Vendndodhja
    london
    Postime
    4,442
    Citim Postuar më parë nga Xingaro Lexo Postimin
    Me mire nuk e pershkroje dot.
    Kto pseudo-nacionalizmat,pseudo-atdhedashurite etj jane nje hipokrizi qe mbeten vetem neper fjale dhe ne asnje lloj vepre.

    Na dolen te gjithe atdhetare neper forume.Thua ti atdhetaria eshte me lidh 5 llafe te bukura dhe me ja thene te tjereve.
    S'ka me atdhetarira me poezira,poema e llogje lart e poshte.Shqiperine e mbajne forcat e emigranteve qe dergojne para.Pa ato para shqipetaret do u kacafytnin per buke me njeri tjetrin.
    Te ishin aq patriote shqiptaret nuk do u avisnin 20 vjet neper mitingje si qente pas kockave duke ju lepire politikaneve te radhes.Dhe ato leke qe vijne nga jashte,gjysma vidhen nga politikanet gjysma tjeter shpenzohet neper kafenete dhe dembelhanet e paraziteve qe rrine kot gjithe diten me shpresen se X apo Y do i dergoje noj 100 eursh me shty muajin.
    Te mbarosh ne europe dhe amerike dhe te vish te te kerkojne konvertim diplome duke te sorollat me muaj eshte kulmi.Kur ne shqiperi eshte korrupsioni i universiteteve sheshit,per te mos permendur ato privatet qe jane bere si supermarkete.Eshte per ti peshtyre ne surrat te gjithe ato plehrat qe kane zene rrenje neper postet qeveritare.
    Edhe ti me bukur se ai me lart e qendise
    Plotesisht dakort me ty.
    Me trazohet stomaku ndonjehere nga keta so-called nacionalista ketu.
    Shumica e ketyre jane rob kafenesh qe skane c'bejne tere diten e gossip-in lart e poshte si plakat e keqija.

    Ca patriotizmi?
    Mbi te gjitha jam njeri e instikti me shtyn per nje jete me te mire.
    Ndersa arsyja me thote ''ik atje ku nga shpellar , kthehesh ne njeri i civilizuar'' .

    Keto jane primaret ne jete .

  2. #62
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Citim Postuar më parë nga Gi de Masha Lexo Postimin
    Izadora kjo "Nje qeveri e forte do te dije te mbroje dhe shtetasin e tij qe jeton jashte trojeve shqiptare" ma kujtoi një rast që ka ngjarë në shtetin ku unë jetoj . Qeveria e këtushme kishte deklaruar se nuk do të investonte që të mbahej mësimi në gjuhën turke. Qeveria turke ishte përgjigjur: "Jam unë që paguaj për turqit e mi atje dhe mësimi në gjuhën turke do të mbahet".
    Vallë e bëjnë këtë qeveritë tona?!
    e kam ba, une jam deshmitare qe isha e paguar nga ish qeveria per mesim kultur dhe turizem ne atdhe me femijt tan....
    sot asht krejt ndryshe , por qka po ndodh nuk e dim kush ka fajet .......
    ra biseda per nji lokal te kultures , shqiperia ap para e kety as lokal ska e parat qpo ndodh me ato ??? shqiptari kur gjen han ....

    sa i perket temes se Zoti Gashi shum e qelluar kan mendu po te njeten gje sa her por sme asht ap ideja ta hap nji teme te till e shum e menqur.

    Ne atdhe nuk kthemi ne, se se pari ne qe kemi ketu shum vite , atje po na qujn moliarder dhe po na kqyrin me sy jo te ngroft gjithku gjithku .

    dy ne ket mosh atje nuk gjem pune e ketu kemi kriju kapitak qe nga atje smund ta percjellim

    por per ta pergadit pensionin po se po, por duhet mendu shendetin, ne vedlindje korupcion i madh me u sheru e ne na duhet gjithsesi me rujt vendin edhe ketu per sherim, per dokumenta me dokumenta te ktuhit shetisim boten me dikumenta shqiptare mund te shkojm ne durs dhe ulqin !!!

    as ne greqi smund te shkojm....

    atdehun e dojm se e shofim qe atdheu yn si ngjan askujt e ne zemer kemi nji mall ta shofim si ketu.
    une nuk shkoj dimrit kurr ne atdhe se merdhihem se ftofti , prej kohes turkut shqiptaret nxejn nji dhom e tjerat jan frigorifer !
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  3. #63
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anëtarësuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594
    Citim Postuar më parë nga Smth_Poetic Lexo Postimin
    Edhe ti me bukur se ai me lart e qendise
    Plotesisht dakort me ty.
    Me trazohet stomaku ndonjehere nga keta so-called nacionalista ketu.
    Shumica e ketyre jane rob kafenesh qe skane c'bejne tere diten e gossip-in lart e poshte si plakat e keqija.

    Ca patriotizmi?
    Mbi te gjitha jam njeri e instikti me shtyn per nje jete me te mire.
    Ndersa arsyja me thote ''ik atje ku nga shpellar , kthehesh ne njeri i civilizuar'' .

    Keto jane primaret ne jete .
    Aproved.Patriotismin e duan ata qe se kane,pra parazite gazetash ose fshataruce qe kane marre tapi pa leje.
    Edhe ecin ne asfalt,me opinga me balte.
    lg
    Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

  4. #64
    i/e regjistruar Maska e Xingaro
    Anëtarësuar
    14-06-2002
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    640
    Per mendimin tim mungojne ca koncepte baze.I ve re tek ata qe jetojne ne shqiperi,jo per fajin e tyre kuptohet,po sepse eshte ambjenti qe krijon disa psikoza kolektive.

    Po te jetosh ose arsimohesh ne nje shtet europian, (po besoj se dhe ne USA) kupton sa domethenes eshte koncepti i patriotizmit ne sensin e shendoshe te fjales.Patriotizmi ne shqiperi kuptohet si perjashtim ndaj tjetrit,dmth une jam shqiptar dhe te tjeret jane kot.Jemi gati ti shajme te gjithe te huajt,dhe te krijojme paragjykime dhe asnjehere nuk shofim veten tone ne ça gjendje jemi.

    Ne Shqiperi ekziston partia e atyre qe thone:"Shko nga te duash po si vendi jot nuk ka".
    Shprehje tipike e 50 vjeçareve qe jane rritur ne komunizem.Dhe po ta vini re jane ata qe e mbajne peng vendin,kta shtresa e prinderve tane,se jane shtresa me e korruptuar,me dallaveraxhij,me dembela.Jane mesuar ne komunizem qe s'punonte njeri dhe kishin te gjithe per te ngrene,dhe kane trasheguar kete kulturen e qylit,te perfitimit pa punuar,dine vetem me pergoju te tjeret.Dalin pastaj bejne dhe si teoriciena:"Italianet jane pepino,gjermanet jane te ftohte,anglezet jane pijaneca.greket jane rracista,amerikanet dine vetem me punu po s'e shijojne jeten"...Thu ti vetem ne shqiptaret e paskemi kuptu ne ket bote.
    Botekuptimi i sotem eshte se bota po shkon drejt globalizimit,na pelqen apo s'na pelqen neve.Te jetopsh ne europe dmth te levizesh ku te duash,dhe asnje s'te kerkon asnje lloj dokumenti.Je i lire ta krijosh jeten tende ku te duash,ne baze te aftesive qe tregon.Ka emigrante qe kane ngelur punetore te thjeshte llaçi,ashtu siç ka plot qe kane hecur si neper biznese dhe neper studime dhe e kane tregu veten siç eshte per tu treguar.
    Quanta vita hai contaggiato,quanta vita bruccerai...!

  5. #65
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anëtarësuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594
    Citim Postuar më parë nga Xingaro Lexo Postimin
    Per mendimin tim mungojne ca koncepte baze.I ve re tek ata qe jetojne ne shqiperi,jo per fajin e tyre kuptohet,po sepse eshte ambjenti qe krijon disa psikoza kolektive.

    Po te jetosh ose arsimohesh ne nje shtet europian, (po besoj se dhe ne USA) kupton sa domethenes eshte koncepti i patriotizmit ne sensin e shendoshe te fjales.Patriotizmi ne shqiperi kuptohet si perjashtim ndaj tjetrit,dmth une jam shqiptar dhe te tjeret jane kot.Jemi gati ti shajme te gjithe te huajt,dhe te krijojme paragjykime dhe asnjehere nuk shofim veten tone ne ça gjendje jemi.

    Ne Shqiperi ekziston partia e atyre qe thone:"Shko nga te duash po si vendi jot nuk ka".
    Shprehje tipike e 50 vjeçareve qe jane rritur ne komunizem.Dhe po ta vini re jane ata qe e mbajne peng vendin,kta shtresa e prinderve tane,se jane shtresa me e korruptuar,me dallaveraxhij,me dembela.Jane mesuar ne komunizem qe s'punonte njeri dhe kishin te gjithe per te ngrene,dhe kane trasheguar kete kulturen e qylit,te perfitimit pa punuar,dine vetem me pergoju te tjeret.Dalin pastaj bejne dhe si teoriciena:"Italianet jane pepino,gjermanet jane te ftohte,anglezet jane pijaneca.greket jane rracista,amerikanet dine vetem me punu po s'e shijojne jeten"...Thu ti vetem ne shqiptaret e paskemi kuptu ne ket bote.
    Botekuptimi i sotem eshte se bota po shkon drejt globalizimit,na pelqen apo s'na pelqen neve.Te jetopsh ne europe dmth te levizesh ku te duash,dhe asnje s'te kerkon asnje lloj dokumenti.Je i lire ta krijosh jeten tende ku te duash,ne baze te aftesive qe tregon.Ka emigrante qe kane ngelur punetore te thjeshte llaçi,ashtu siç ka plot qe kane hecur si neper biznese dhe neper studime dhe e kane tregu veten siç eshte per tu treguar.
    Une kam lexuar shkrimin tend para disa kohesh.
    Dhe keshtu eshte,sipas mendimit tim dhe fiks.
    Faleminderit.
    Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

  6. #66
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-05-2006
    Postime
    3,344
    Unë nuk e di cfarë moshe je ti, por po të them: nuk ka torturë më të madhe se kur gogolët ke mbi kokë!
    Une dua dhe disa vite te shkoj 30.Por ska rendesi kjo ,mund te kuptohet shume mire dhe nga nje femi i vogel se jane pasojat e Enverit dhe qe shqiperija spo merr rruge .
    Ne u zhdukshin Gogolet nga koka mos u merzit ti vijne gaxhorret e tjere .Komunizmi i ka rrenjet e thella.Paska qene si puna e shushunjave qe te pikan gjakun pa e kuptuar .Kushdo qe te vij ne pushtet , shqiptari me mire punon dhe lan pjatat e botes se sa ne vendin e vet .
    Plus ti je nga kosova ,gjithmone shqiptaret e kosoves te pakten keta qe njoh une ne realitet kane marre kulturen perendimore kurse shqiptareve t e shqiperise su lejohej te degjonin i cik Italianin se kushedi c'behej .
    E di Barsaleten e Titos me Enverin ti ?!

    I thote Titua Enverit ;- po leri popullin te dali te hapet me boten ,i kam lene une keta te mite iken e iken dhe tani si Bleta kane filluar te mblidhen prape.
    Mire e ke thoshte Enveri ;-po ti i ke Blete po keta te mite jane Grenca ne iken s'kthehen me . (preteksi i kafshes per popullin e vete se e dinte qe po gabonte )

    Enveri me plote goje sic kane nje shprehje Amerikanet ka qene 'Son of a gun 'Dhe e coj ne kete gjendje qe eshte shqiperija dhe njerzeve ju duket ferr ai vend duke me futur dhe mua ketu dhe pse nuk e njoh mire ate sistem .
    Kosoven nuk e njoh nuk di c'te them .

    Me mire do behet se me keq s'ka ku shkon me .Nuk me dhe pergjigje te sakte per ate qe te pyeta po nejse lere s'ka gje .prisja pergjigje tjeter.
    Shendet .

  7. #67
    i/e regjistruar Maska e KokeKatrori
    Anëtarësuar
    18-06-2009
    Vendndodhja
    perballe Malit
    Postime
    237
    Citim Postuar më parë nga darwin Lexo Postimin
    Por, mos më thuaj që kur dërgon këto të ardhura, të shkojnë në mendje qoftë për një fraksion të sekondit hallet e pjesës së kombit që jeton në atdhe ose këto të ardhura është duke t'i kërkuar shteti shqiptar që të ballancojë bilancin e pagesave (bie fjala). Pra thjesht, dërgesa e parave është motiv familjar, nuk të bëjë në mënyrë direkte me fjalën "kontribut".

    Kujt ia paguan taksat ti? Shtetit shqiptar apo shtetit ku qëndron? Puna dhe mundi yt ekonominë e cilit shtet ndihmon direkt? Kam parë në Gjermani, që kur vinte puna te nënshtetësia (shteti gjerman nuk lejon dy nënshtetësi) emigrantët tanë pa asnjë mëdyshje hiqnin dorë nga nënshtetësia shqiptare. Për të ardhur keq, por kjo është zgjedhja e tyre. A duhen llogaritur më si pjesë e kombit shqiptar apo në rastin më të mirë si pjesë periudhë-pushimore e tij apo pjesëmarrës-forumore?

    Tani, e kuptove përse nuk duhet të votojnë? Sepse nuk duhet të vendosin për të tjerët.
    Pershendetje Darwin, leket qe dergon Izadora dhe Emigrantet e tjere i shikon kushdo qe ka sy ne balle !!! Pa ato leke askush ne Shqiperi sdo mund te blinte 1 shishe Cola, nje veze, nje molle apo cfaredo tjeter me shtrenjte se ne perendim !!! Pa ato leke, 90% e popullsise nuk do rrinin neper kafenera (dhe ketu e kam fjalen qe ne Shqiperi edhe puna behet ne kafene).
    Eshte keqdashje te flasesh keshtu per Lopen qe po te mban me qumesht !! Shteti Pusht Shqiptar (me falni se ky eshte vecse mendimi im personal) edhe nje takse prej 10 Eurosh arriti te vere per Lopen Emigrante(kur hynte ne Shqiperi) ... dhe nuk eshte halli tek ato 10 Euro qe cdo Emigrant do ti jepte me kenaqesi, por TAMAM te Komentet qe ben Ti ("cfare bete Ju Emigrantet per Shqiperine ? Asgje nuk bete") dhe te siguria qe as edhe nje Cent nga keto 10 Euro nuk do harxhohet per te miren e Kombit !!!! Ptuu Shtet Langaraq.

    Kurse une kam pare se si Shteti Shqiptar kur Bashkeatdhetaret lene kombesine (per cfaredo arsyeje qofte) jo vetem qe nuk u jep me vete asnje shenje dashurie qe te mos e harrojne kurre Shqiperine e tyre, por i bind se per Shtetin Shqiptar, keta Emigrante jane vecse nje Objekt qe duhet rrjepur. Ptuuu, Shtet langaraq.

    Pra sipas Teje Emigrantet sduhet ta quajne me veten Shqiptar ?? Apo duhet te jene vecse Shqiptar Shurdh-Memece ?? Thuaje hapur Vella, Ti do qe te jene edhe me me shume rendimet, se qe jane Lope dhe milen nga nje Shtet Langaraq, ky eshte fakt - per fat te keq.
    Citim Postuar më parë nga alibaba Lexo Postimin
    Me të vërtetë janë një numër i madh plebejsh, që vinë një herë në vit me vetura të shtrenjta, që kushedi si i kanë bërë, ose me vjedhje, ose kanë marrë kredi, e tash punojnë 20 vjet si pastruesë për një veturë. Vinë sa për t'u lëvduar.

    Po jo vetëm që nuk kontribojnë në shtetin tonë, por as në familje nuk kontribojnë sa kam vërejtur.
    Kjo ska nevoje per koment sepse eshte vecse ofenduese dhe e pabazuar

    Sa per Temen : E duam atdheun, por jo të jetojmë në të. Pse?
    Pergjigja ime : Sepse nuk me pelqen te jem as Shurdh Memec dhe as Lope qe milet dhe per me teper jo qe jo ne vendin ku kam lindur e jam rritur. Askush qe e mban veten per Shqiptar nuk eshte as me patriot dhe as me gjak me te kuq se imi, prandaj mos u tallni me Emigrantet sepse nuk e meritojne.

  8. #68
    i/e regjistruar Maska e Edmond83
    Anëtarësuar
    17-01-2003
    Vendndodhja
    China Town
    Postime
    125
    Nostalgjia ndienje e forte....
    RRaK LLdAk FaK

  9. #69
    Citim Postuar më parë nga ademgashi_dk Lexo Postimin
    Prej kohësh kam menduar ta hap këtë temë, por bija në siklet si ta titulloja. Një herë më shkoj ndërmend ta titulloja:
    1. Kush po na vret dashurinë për atdheun. ( prej kësaj hoqa dorë se m'u duk fort e ashpër )
    mandej mendova ta titulloja pak si në stilin folklorik "Larg syshë, por afër zemrës"... edhe prej kësaj hoqa dorë...

    Ajo që më shtyri për ta hapur këtë temë qe rasti pasi lexova temën "Cka më mësoi emigrimi". Nga shkrimet pashë se të gjithë kishin nostalgji për atdheun, natyrisht siç kam edhe unë, por asnjërin nuk e pashë të thoshte se do të kthehem në atdhe, ashtu siç nuk po bëj as unë. Paramendo sa e vështirë është të kesh dashuri kaq të madhe për diçka dhe nga ana tjetër mos të bësh ballë ta realizosh ( duke duruar 100 mënxyra në dhe të huaj).

    Vallë ku është arsyeja?

    Thuajeni hapur!


    Me nderime,
    Adem Gashi, mësues
    Danimarkë
    Dhe në vuaj le të vuaj
    të mos vdes në dhe të huaj

    parafrazova këto vargje të Cajupit. Eh!
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  10. #70
    Erando
    Anëtarësuar
    19-07-2004
    Vendndodhja
    Perendim
    Postime
    865
    un me deshire shum te madhe do kthehem, mezi po pres edhe pak, kam qef te martohem dhe te kthehem nje here e mir
    HISTORY HOLDS
    for the time to come and share.

  11. #71
    i/e regjistruar Maska e juanito02
    Anëtarësuar
    09-07-2007
    Postime
    2,964
    E duam vertet Vendin tone po ashtu si e kane bere poltikanet aktuale nuk rrihet nje dite aty.
    Albania Uber Alles

  12. #72
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    13-06-2009
    Postime
    17
    o zotri, po qe se e don atdheun ashtu si shkruan,dote kishit punu atje ne danimark e do te kishit investu ne kosov,o shqipri , bile sadopak do i kishe ndihmu bashkefshatarve tu ,duhet sakrific per atdhe o njeri ,eshte e kot te thuash e dua atdheun e te mos kontribosh asgje per te

  13. #73

    Mirë e ke qendresa...

    Citim Postuar më parë nga qendresa09 Lexo Postimin
    o zotri, po qe se e don atdheun ashtu si shkruan,dote kishit punu atje ne danimark e do te kishit investu ne kosov,o shqipri , bile sadopak do i kishe ndihmu bashkefshatarve tu ,duhet sakrific per atdhe o njeri ,eshte e kot te thuash e dua atdheun e te mos kontribosh asgje per te
    por dardha ka bishtin prapa.
    1. Hiqeni atë bindjen, se kushdo që është në mërgim ka para sa të dojë; se në mërgim paratë rriten në një pemë dhe ne vetëm shkojmë dhe i vjelim ato.
    2. Disipilohuni pak. Kush është ai që i vë paratë e veta në zjarr në një vend ku nuk ka ligj, në një vend të korruptuar në një vend ku s'mendohet gjë tjetër përvec hajnisë ose për t'ia hedhur tjetrit.
    3. Duajeni dhe cmojeni punën. Paratë nuk pikin nga qielli.

    P.S. Nga vizita që kam pasur në Kosovë formova këtë bindje: Të gjithë kishin dëshirë të kishin para, por e keqja është se ato para po i donin disi të u bien nga qielli ose duke e mashtruar tjetrin. Bota këtë e ka tejkalaur andaj bota e di se vetëm me punë zhvillohet vendi.

    Respekt për ty qëndresa dhe për gjithëtë rinjtë me dëshirën që ta doni punën.
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  14. #74
    i/e regjistruar Maska e DEA27
    Anëtarësuar
    18-08-2004
    Postime
    511
    [QUOTE=qendresa09;2507323]o zotri, po qe se e don atdheun ashtu si shkruan,dote kishit punu atje ne danimark e do te kishit investu ne kosov,o shqipri , bile sadopak do i kishe ndihmu bashkefshatarve tu ,duhet sakrific per atdhe o njeri ,eshte e kot te thuash e dua atdheun e te mos kontribosh asgje per

    po ti lali ca po ben aty ku je a sna thua e ne qofsh ne shqiperi si po kontribon? apo lere fare mos u mundo te ma shpegosh se e kam parasysh, permisimi fillon nga vetja ej se kam fjalen nga balluket apo kush i vesh kepucet me me maje se tjetri nga brena lali from within!!!
    failure is not an option!

  15. #75
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-08-2006
    Vendndodhja
    askund
    Postime
    9,007
    Citim Postuar më parë nga ademgashi_dk Lexo Postimin
    por dardha ka bishtin prapa.
    1. Hiqeni atë bindjen, se kushdo që është në mërgim ka para sa të dojë; se në mërgim paratë rriten në një pemë dhe ne vetëm shkojmë dhe i vjelim ato.
    2. Disipilohuni pak. Kush është ai që i vë paratë e veta në zjarr në një vend ku nuk ka ligj, në një vend të korruptuar në një vend ku s'mendohet gjë tjetër përvec hajnisë ose për t'ia hedhur tjetrit.
    3. Duajeni dhe cmojeni punën. Paratë nuk pikin nga qielli.

    P.S. Nga vizita që kam pasur në Kosovë formova këtë bindje: Të gjithë kishin dëshirë të kishin para, por e keqja është se ato para po i donin disi të u bien nga qielli ose duke e mashtruar tjetrin. Bota këtë e ka tejkalaur andaj bota e di se vetëm me punë zhvillohet vendi.

    Respekt për ty qëndresa dhe për gjithëtë rinjtë me dëshirën që ta doni punën.
    ke shume drejte
    edhe ne shqiperi eshte e njejta gje
    respekte
    JO SEKS PARA MARTESE

  16. #76
    i/e regjistruar Maska e DEA27
    Anëtarësuar
    18-08-2004
    Postime
    511
    Citim Postuar më parë nga darwin Lexo Postimin
    Mbase jashtë teme por është një shprehje e lezetshme:

    Serbët do të bënin gjithçka për Kosovën me përjashtim të faktit që të jetonin atje.



    Shqiptarët jashtë atdheut janë të dënuar të asimilohen gradualisht nga vendet ku qëndrojnë, sepse brezat që do rrjedhin prej tyre do jenë gjithmonë e më larg Shqipërisë sepse vetë jeta e tyre nuk është më e ndërtuar në atdhe. Jo se për këtë është "faji" i tyre, sepse jetën çdo individ e jeton vetë, por kjo është e vërteta. Për mua nuk duhen llogaritur më në parashikimet që bëhen për popullsinë. Madje më duken shumë të çuditshme kërkesat që kanë për të votuar.

    Të votojnë për.. çfarë?
    jo mire e ke ti per cfare te votojne kur ju qe jeni aty u eshte bere kurrizi me i bute se barku e sua a ndjen qe u ka hipur ne kurrize sale e evin, me soj e sorrollop ju vetem qaheni neper telefona qe skena skena skena, se menderaja sja u mban te dilni te kerkoni te drejtat, apo jeni kthyer ne nje mas pa tru qe u llapacisin "elita" politikane nga ti doje qefi e ju si dele i shkoni nga pase, e dhembet u tregoni atyre qe u qendrojne afer (te afermeve emigrant) se ata su kerkojne llogari, ata su abuzojne, ata u duan pa kushte, dhe ketu shfaqet monstruziteti juaj! ju qe snjihni ndienja njerzore ju qe sdini se ceshte puna eshte nje shprehje e marksi e vjeter sa bota "puna e ktheu majmunin ne njeri" ja pra pse njerzit ne shqiperi jane kthyer ne majmuna qe hidhen nga dega ne dege te kapin ndonje levere banane dhe nuk shtrojne kurrizin te nxjerrin te ardhurat e tyre denjesisht, e jo tu shtrijne doren e te abuzojne me djersen e mundimin e emigrantit, se nese ne shqiperi puna eshte e mundimshme fizikisht, ketu eshte e mundimshme ne shume aspekte!
    failure is not an option!

  17. #77

    Lajm që më cmendi për të mirë

    Citim Postuar më parë nga padrilla Lexo Postimin
    un me deshire shum te madhe do kthehem, mezi po pres edhe pak, kam qef te martohem dhe te kthehem nje here e mir


    Aman Pandrilla as na thuaj cfarë paske gjetur, ku do të jetosh se ka vite që jam duke menduar si të kthehem. As na e shpjego pak këtë recetë dhe si e gjete këtë dëshirë kaq të madhe për t'u kthyer.

    E c'të të them. Lum si ti.
    I lutem zotit të të plotësoj të gjitha dëshirat dhe gjithashtu i lutem zotit që mos të të ndodh si një shokut tim që u kthye në vendlindje, nga patriotizmi, por pas shumë peripecive atje, u kthye prapë në Skandinavi duke ikur si lepuri nga zagari herë në Angli, herë në Francë, Danimarkë, Norvegji dhe SUedi dhe tash së fundi ende rri i fshehur në Danimarkë!!

    Rasti i dytë. Një bashkëfshatar imi mori lejeqëndrimi në AUstri. Bëri pasuri. Bleu truall në Kosovë, ndërtoi shtëpi dhe u kthye në Kosovë. E ku ka më mirë! Pas dy vitesh u kthye në Austri, por tash i thanë jo e ke humbur të drejtën e lejeqëndrimit këtu. Dhe ky që kishte investuar në truall, shtëpi e gjëra të tjera, po i lë që të gjitha ato dhe tash sorollatet me gjithë familje nëpër Francë, nga e para për të marrë lejeqëndrim të ri.
    Ndryshuar për herë të fundit nga projekti21_dk : 04-12-2009 më 08:25
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  18. #78
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    me sa kam degjuar do rriten edhe cmimet e energjise dhe te ngrohesh ne shqiperi tani do quhet luks

  19. #79
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anëtarësuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594
    Citim Postuar më parë nga ademgashi_dk Lexo Postimin

    Aman Pandrilla as na thuaj cfarë paske gjetur, ku do të jetosh se ka vite që jam duke menduar si të kthehem. As na e shpjego pak këtë recetë dhe si e gjete këtë dëshirë kaq të madhe për t'u kthyer.

    E c'të të them. Lum si ti.
    I lutem zotit të të plotësoj të gjitha dëshirat dhe gjithashtu i lutem zotit që mos të të ndodh si një shokut tim që u kthye në vendlindje, nga patriotizmi, por pas shumë peripecive atje, u kthye prapë në Skandinavi duke ikur si lepuri nga zagari herë në Angli, herë në Francë, Danimarkë, Norvegji dhe SUedi dhe tash së fundi ende rri i fshehur në Danimarkë!!

    Rasti i dytë. Një bashkëfshatar imi mori lejeqëndrimi në AUstri. Bëri pasuri. Bleu truall në Kosovë, ndërtoi shtëpi dhe u kthye në Kosovë. E ku ka më mirë! Pas dy vitesh u kthye në Austri, por tash i thanë jo e ke humbur të drejtën e lejeqëndrimit këtu. Dhe ky që kishte investuar në truall, shtëpi e gjëra të tjera, po i lë që të gjitha ato dhe tash sorollatet me gjithë familje nëpër Francë, nga e para për të marrë lejeqëndrim të ri.
    Profesor Gashi,ti je shume i madh.
    Pa patriotisem nga ana ime
    Kush nuk mendon sipas menyres se tij,nuk ka llogjike!

  20. #80
    heretic Crusoe Maska e darwin
    Anëtarësuar
    25-08-2004
    Vendndodhja
    under the microscope
    Postime
    1,918
    Citim Postuar më parë nga DEA27 Lexo Postimin
    jo mire e ke ti per cfare te votojne kur ju qe jeni aty u eshte bere kurrizi me i bute se barku e sua a ndjen qe u ka hipur ne kurrize sale e evin, me soj e sorrollop ju vetem qaheni neper telefona qe skena skena skena, se menderaja sja u mban te dilni te kerkoni te drejtat, apo jeni kthyer ne nje mas pa tru qe u llapacisin "elita" politikane nga ti doje qefi e ju si dele i shkoni nga pase, e dhembet u tregoni atyre qe u qendrojne afer (te afermeve emigrant) se ata su kerkojne llogari, ata su abuzojne, ata u duan pa kushte, dhe ketu shfaqet monstruziteti juaj! ju qe snjihni ndienja njerzore ju qe sdini se ceshte puna eshte nje shprehje e marksi e vjeter sa bota "puna e ktheu majmunin ne njeri" ja pra pse njerzit ne shqiperi jane kthyer ne majmuna qe hidhen nga dega ne dege te kapin ndonje levere banane dhe nuk shtrojne kurrizin te nxjerrin te ardhurat e tyre denjesisht, e jo tu shtrijne doren e te abuzojne me djersen e mundimin e emigrantit, se nese ne shqiperi puna eshte e mundimshme fizikisht, ketu eshte e mundimshme ne shume aspekte!
    Të kishte ndonjë farë logjike në këto rreshta që ke shkruar, po të respektoja dhe po të përgjigjesha. Po si duket ti ngatërron (largqoftë!) situata familjare dhe i përshtat ato për kë mendon se të del përpara.

    Unë, darwin, nuk kam asnjë nevojë nga mundi yt i pashoq. Isha dhe unë skllav dikur, por tani nuk jam më. Më mjafton që s'më kërkon njeri dokument kur blej cigare dhe më vendosin gotën përpara kamarierët, edhe ditët e javës.

    Punë të mbarë!
    Prektora

Faqja 4 prej 12 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Ne kemi jetuar me shqiptarë, dhe do vazhdojmë të jetojmë!
    Nga DYDRINAS në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 01-12-2006, 09:46
  2. Si ta jetojmë Javen e Madhe?
    Nga NoName në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-04-2006, 16:44
  3. Dashuria në dy kohë
    Nga whisper në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 329
    Postimi i Fundit: 13-04-2005, 13:31
  4. Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 01-03-2004, 17:10
  5. Pse jetojme?
    Nga Failed Rapper në forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Përgjigje: 110
    Postimi i Fundit: 05-07-2003, 19:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •