Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 36
  1. #1
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    17-01-2007
    Postime
    139

    Lavdatate Nuk Te Bejne Nder

    Bahtir Hamza,poet
    bahtirhamza@yahoo.com

    Llom Llemadeoti, shqiptar
    llemadeo@yahoo.de
    Diku ne Gjermoni.
    0049 173 5701252

    Date : Aprill.14.2009.

    Letere kethese. Nr:2.
    Thema : PER PALIGJATUR E HAJNI SHPIRTERORE

    LULETE E MIJE KURRE NUK KANE ME U THA !


    “Nuk ka gje me te tmershme se sa paditurija vepruese” !.
    ka tahen : GETE.

    Meqenese nuk ta dia as ermin e as mbiermin,por duke besua se je shqiptar po te quaje me te njetin emer po si mapare Llommy yne, pasi qe nuk ke emer tjeter as per te mire e as per te keq.Prandaj mos u Fsheh pase emrit. “Llemadeo”, por deshomje emrin embiemrin tend, identitetin dhe origjinen sepse e verteta eshte mrekulli e levdatat nuk te bejne nder.! nuk eshte turp te thuashe emrin e mbiemrin tend.!or Burri dheut.!

    Or ti Llomy yne shqiptar, qe je diku ne Gjermoni, une ta bere nje vrejteje te vogel, te shkrova pa as nje te e keqe, me lutje,a,dhe as nuk te kam sha, as nuk te kam fye, e as nuk tu kam kerrcnue,sepse nuk jam rrite me te shame, e as nuk jam rrite me luxe, por jam rrite me vujteje dhe dhembje,………….
    Te thashe dhe po te them perseri se lavdatate nuk te bejne nder, as tya e as nje shqiptari qe jetone dhe qe ka jetua ne kete Bote,ne tere Gllobin.Llommy yne,lavdatate nuk i kane bere nder as Flori Dusha Maxhun Bruqit, as Bandes se tina BioTerroriste Kriminale…
    Lavdatate nuk i kan bere nder as Rrahmon Morines, as Sinan Hasanit e as Fadil Hoxhese,…. Lavdatate nuk i kane bere nder as Ahmet Zogollit,(Zogut Matjan).Lavdatate nuk i kane bere nder as Enver Hoxhese, pa mustaqe, e as me mustaqe,komunist........AS Hekuran Isajt me Nexhemine as Namik Doklese,e as F.Nanosit me Ramzi Aline,.....
    Lavdatate nuk i kan bere nder as Ali Pashe Toptanit, ne Paris, …………..

    Dihet se njeriu i perket kesaje bote qe bene pjese ne grupin e shtazeve dhe eshte shtaza me e persosur, sepse njeriu shtaze e hane shtazen njeri,gje qe cdo ngjallese qe linde nga njeriu ne forme njeri, lind idiot, dhe ardhja ne jete eshte nga Dashuria,qofte dashuri e dhunume, apo Dashuri trathetie, apo dashuri mashtrimi,qofte dashuri hajnesh, por e veqanta eshte mendja dhe shpirti i cdo njeriut ( I & Q ) qe dallohet nga grupi i shtazeve dhe nuk ka bote tjetere.
    Prandaje mesohu nga Une, Llommy yne shqiptar.! sepse une kam linde me lindje te Diellit, dhe Kosoven kam me e bere edhe me te bukure……..

    Une jam njeri, jam shqiptar, i emruar jam Bahtir Hamza, Nanen e kam shqiptare nga Toplica e Ballcese,e Baben nga Malesia e Shkodrese.Une kame linde ne Drenice.
    Si njeri qe jam,jam i edukuar shqiptarisht,e edhe une di me fale, ta fali Token, ta fali gjakun, ta fali librin,POR AS KUJT NUK JA FALI SHPIRTIN.

    Llommy yne shqiptar qe je diku ne Gjermoni.Po lidhem tani me fjalen tende.
    Ti Llommy yne, ne leteren tande Tuesday, April 14, 2009 7:02 PM
    shkruane Citoje :”Kritiket, studiuesit, historianet dhe gjuhtaret, vlersuesit e letersise se mirfillte dine ti gjykojne dhe ti ndajne vlerat nga antivlerat!”

    Plotesisht pajtohem. Ja po i dergoje per botim te dy poemate edhe timen DRENICA LEGJENDE ME LULE, e edhe tenden” 100 Vjetori i kongresit tė Manastirit”.
    Llommy yne.!gje qe cdo shqiptar do ta kete shume lehte me e kuptua e me e zbulua Plagjiaturen dhe Hajnin tende.Pra lete na gjykone lexusi, lexuesi lete thote fjalen e vete, dhe cdo shqiptar qe dine me vleresua artin, gjuhen e shpirtit te HYJIT krijus, leta sheh dhe leta njeh te verteten dhe PLAGJIATUREN tende, HAJNIN TENDE.Pa idhnim, pa inati, pa xhelozi.A po shefe se Une jam shume Liberal.Jam shume i sinqert.

    Jam mase i bindur se, Lulete E Mije Kurre Nuk Kane Me u Tha !Lulete e mija i kane pre Stinete e shekujve, dhe do te i prejne perseri dhe kurre nuk kane me mbete pa ujin e vendlindjese,Kengevashat e mija,qe gezoje gjuhen shqipe (dialektet toske dhe gege) qe ta dishe se te shkruarit e cdo letere, poezie,apo poeme, roman, novel apo fabulla, sot behet dhe do te behet gjithehera ne gjuhen shqipe letrare gjuhe standarde ne te dya dialektet .Toske dhe Gege.sepse edhe Tosket edhe geget i kane thane lamtumire vendlindjese.Plejada e tyre Rilindase eshte bashkuar sot.

    Po po te gjigjem,Llommy yne, me banim diku ne Gjermoni, se Zefi yne, Ate Gjegj Fishat,(poet me permasa boterore) ka jetuar ne Robni, nen mejrim te kohes, me njerezi Hipokrit, Oportunist,Injurant,Lajkatar,Tartabiqa, e Taralusha, ka jetua Robot, e ROBOT jeton edhe TI Llommy yne, qe deshmon vete ne leteren tende ,se je nje Hipokrit, nje mediokerr, nje Oportunist,nje Injurant, nje Taralushe, ! qe s’ke thya as zone, as kufi, e as nuk gezon heroizem te armeve,as nuk ke Ideal te larte,e as nuk je kane i shtypur nga Fukarallaku, e as nuk ke qene i ndjekur per enderrate tua,me vjene keq po ky eshte realiteti qe po ta theme, e qe e lexova ne leteren tende te cilen ti e ke shkruar dhe ma ke dergua ne adresen time.E-mal.bahtirhamza@yahoo.com e, e ke shprednar edhe ne adresa te tjere.

    Llommy yne, une nuk merrem me Fjale, e as me te shame, por une do te i shaje te gjitha ata, qe ma vrajne Identitetin tim shqiptar, qe vrajne Personalitetin tim kombetare letrar, qe tentojne te ma nderroje edhe emrin edhe identitetin, dhe asnji here nuk do te i la te qete.Deri sa e verteta te merre Dimenzion te qarte.

    Une jam Bahtir Hamza,jam i paster, njerezisht, kombetarisht, moralisht dhe shqiptarisht, dhe shqiptarisht e kam vera per segjalli, anmikun e shqiptareve ,anmikun tim, Flori Dushan Maxhun Bruqin,UDB-ash, agjent ,shpijun i sigurimit secret serb, me -X- i cili ka pas per objektiv ta vret Identitetin tim shqiptar,I cili ka vra figurat leterare shqiptare, I cili ka vra Intelektualet shqiptar, I cili ka vra gazetar shqiptar, I cili eshte munduar te ta varet edhe nderin e luftetareve te UCK-ese, qe eshte takua me zonjene Carlo De Ponte, 2003. ne Prishtine.me qerast duke u lavderua kinese ka qene “reporter lufte”, “me Ilaz Prokshin, neper podrum te Prishtinese,” zonjese Carlo De Ponte, i ke dhane Informacion Fallso,jo korrekte, te gabuara,jo te sinqerta, pra duke u lavderuar ne emer te UCK-ese, ja keshtu sikur ju siqe i paraqiteni lavdatate e tua, me 25. vjete,e ai (Flori Dushan Maxhun bruqi,) me 25.libra, paligjatura e Hajni…..vetem e vetem te I mbulon ndodhite e kohese dhe gjurmet ne kohen e sistemi monist –serbosllav, te bamet e tija kriminale,vetem e veteme te gjindet diku ne mesein e Intelektualve.!….

    Mire, nese ti nuk merresh me mua, une merrem me shpirtin tim, qe askujt nuk ja fail shpirtin , as tya, as Flori Dushan Maxhun Bruqit, as Ilaz Prokshit,e as kujt ne kete bote, nuk ua fali as nje gereme te Kengevashava te mija, dhe kete lufte qe e beje per te verteten,reale dhe te sinqert kurre nuk kam me ndale.Pra ta dishe se ti je i dyti qe te shkruje keshtu………..

    Une merrem me te verteten dhe cdo hera do te i shaj ata qe jane te pa njerezi, qe nuk kan as nder, as etike te moralit njerezor, as ndergjegje shqiptare, sepse ARTI nuk vidhet. Or ti Llomy yne shqiptar…..

    Kercnimet tua, mbaj per vete, Une jam burr dhe fare nuk frigohem, nuk te kam sha, as ne nane e as ne Babe, e as ne Familje e as ne Farefis as ne Rob te shtepsie.
    Nese don po te shaje fare nuk frigohem, po nuk jam edukuar me te shame, nuk jam rrite me te shame, jam edhe me i bukur kur keshtu ju vraje, sepse jam teper i kulturum.
    Ta dishe se mua nuk me merr Plumbi.OR TI Llommy yne, qe jeton diku ne Gjermoni.

    Shpirti im ushqehet me vet HYJIN e Dritese, qe hece para meje,pase meje, qe hece ne anet anesore, dhe eshte ne mua, gje qe jam ai qe dua.JAM POET I GJITHE SHQIPTAREVE, e lulete e mije kurre nuk kane me u tha ! lavdatate nuk te bjene nder. !

    Do te te habitesha si kur te ishte poema jote ndryshe, e jo e krijuare nga hajnija jote,dhe fatkeqesia eshte se ti e ke shkruare nga padituria jote……………

    Kujtoje thenjne e nje Filizofi : Nese ti mendone se je i diture ne kete jete, atehera, Cjapi mjekerrosh eshte dijatari.

    Duke i pershendetur lexuesit ju uroje Festene Pashkve.Prill.2009.
    Te gjithe shqiptaret paqin URATEN e ZOTIT.zoti i bekofte.
    Tani lexusi e ka fjalen.

    Pershendetej shqiptare
    Bahtir Hamza,


    Pergjigje Bahtir Hamzes

    Tuesday, April 14, 2009 7:02 PM
    From: This sender is DomainKeys verified
    "Llemadeo D." <llemadeo@yahoo.de>View contact details
    To: bahtirhamza@yahoo.com, admin@zemrashqiptare.net, analizashqip@yahoo.com, info@stublla.com, art-cafe@alb-net.com, sterkala@yahoogroups.com, info@shipkovica.com, penashqiptare@yahoo.com, moderator.lidhja_came@yahoo.com, cameria@yahoogroups.com, timshkupi@hotmail.com, lidhja_came@yahoogroups.com, edlira_xhemo@yahoo.com, bota-letrare@yahoogroups.com, bota-letrare@Groups.com, bakiymeri@yahoo.com... more

    Populli shqiptar ka nje fjale te urte shekullore:
    *I shami te shane!*.


    E une meqense po shahem prej jush, nuk kam ndermend te bej te njejten gje, pasi nuk eshte menyra ime e te jetuarit, as me te shame e as me ndonje ves tjeter jo te mire!

    Krijimtaria ime me rreth 1 milion faqe libri, nuk e ka as edhe nje fraze te njejte me asnje krijues tjeter te vjeter as te ri, e jo me me ju!
    E ajo ndodh sepse mua me ka fale Zoti krijues dhe jam formuar ne jete i tille nepermjet studimeve te mia, nepermjet miliona provave ne krijimtari tash 25 vjet!
    E une nuk krijoj vetem poezi, poema, proza, por krijoj dhe njihem si piktor, punoj profesionalisht edhe ne artin e fotografise, pra bej ca gjera dhe shume gjera qe nuk behen me te kopjuar, e sidomos nga ju!

    Kritiket, studiuesit, historianet dhe gjuhtaret, vlersuesit e letersise se mirfillte dine ti gjykojne dhe ti ndajne vlerat nga antivlerat!
    Natyrisht qe poemat e mia epiko-legjendare(dhjetra te tilla jane shkruar me gjuhen e vjeter gege, stil qe e ka perdorur poeti i madh i kombit AT Gjergj fishta, por une shkruaj me ate gjuhe, me ate stil, por nuk kopjoj Gjergj Fishten sepse ai nuk kopjohet, ai e ka vene vulen e vet ne artin e letersise!
    E qe ta dishe; At Gjergj Fishta spo e jeton kohen tone, ska qene ne perkujtimin e 100 vjetorit te kongresit te Manastirit ne Shkup, as ska degjuar gje per te!

    Megjithate meqense e kam pare se ju rregullisht shahni e poshtroni njerez me fjale nga me te ultat, spo merrem me ju fare, pasi une nuk jam i pari qe fyhem prej jush!

    Po e mbylli me fjalet e fundit per ju:
    Nese je burre' eja e perdore fjalen Llom...per mua dhe kunder meje' balle per balle!
    Por nuk ma merr mendja se u perket atyre burrave, sepse burrat nuk shajne askend!

    Nderime per ju te cilet per fat te keq ishit te detyruar ndoshta' te lexoni sharjet e ketij individi...qe me duket se ushqen shpirtin me sharje kunder te tjerve!

    Ndjese per kohen qe ju mora!
    Llemadeo
    Ketu eshte telefoni im nese deshiron te shajashe drejt per drejt!
    0049 173 5701252




    --- Bahtir Hamza <bahtirhamza@yahoo.com> schrieb am Di, 14.4.2009:

    Von: Bahtir Hamza <bahtirhamza@yahoo.com>
    Betreff: REAGIM PUBLIK

    An: llemadeo@yahoo.de, admin@zemrashqiptare.net, analizashqip@yahoo.com, info@stublla.com, art-cafe@alb-net.com, sterkala@yahoogroups.com, info@shipkovica.com, penashqiptare@yahoo.com, moderator.lidhja_came@yahoo.com, cameria@yahoogroups.com, timshkupi@hotmail.com, lidhja_came@yahoogroups.com, edlira_xhemo@yahoo.com, bota-letrare@yahoogroups.com, bota-letrare@Groups.com, bakiymeri@yahoo.com
    Datum: Dienstag, 14. April 2009, 3:43


    Bahtir Hamza,poet,
    bahtirhamza@yahoo.com
    Date : Monday. Aprill.13.2009.


    Llamllamdeo,DE.

    REAGIM

    More ti LLommi yne.

    Ti ke vjele e ke vjedhe vargje nga Poema ime.
    DRENICA LEGJENDE ME LULE.
    Po ashtu ke vjele e ke vjedhe vargje NGA I MADHI YNE
    ATE GJERGJ FISHAT.

    LUTEM Llommy yne, FESHIJE VARGJET E MIJA, E EDHE VARGJET E ATE GJERGJ FISHTES, NGA KJO "POEME" QE TI E KE PREZENTUA NE EMRIN TEND.!

    NUK DUA TE TE BEJEN KEQ, !
    Nese nuk mundem me i be mire shqiptarit, keqe hiqe se hiqe.
    Por pasteroje shpirti tend Llommy yne.

    Pershendetej shqiptare
    Bahtir Hamza,



    http://letersia.zemrashqiptare.net/a...tirHamza/3770/

    Drenica Legjendė Me Lule - Vaj Me Motive Popullore -
    E premte, 12-10-2007, 10:05pm (GMT+1)

    DHURATĖ PĖR ADHURUESIT E FJALĖS SĖ SHKRUAR

    ARTI GJUHĖ UNIVERZALE QĖ BASHKON POPUJT


    BAHTIR HAMZA,

    DRENICA LEGJENDE ME LULE
    VAJ ME MOTIVE POPULLORE

    BALADĖ PĖR VĖLLANĖ TIM SHQIPTAR

    PROLLOGU
    DARDANI, ARBĖRI, NACIONALSIT.

    V ė ll a.
    Kush tė la me dorė nė faqe,
    Kush tė vrau pėr sė gjalli,
    Kush tė ndoqi nga ato konaqe,
    Kush ti ngarkoj nė shpinė ato gjaqe.
    E mė le vetėm zemėrėn ma kalle
    D.A.N,o vėlla, vėlla, o D.A.N,
    NACIONALSIT, ARBĖRI, DARDANI,

    -I-
    Me trup tė prerė po jeton burri,
    Nė atė gur mali, mbi mal tė kuq,
    Ti i re asaj lahute,
    Kėngė tė bukura plotė trimėri,
    Kodra kodrės ia jep dorėn
    Loti zemrėn po e shkrinė
    Diell e rreze mbi Shqipėrinė.


    a)1.
    Hirrhen zanat nė atė cep tė malit,
    Ta vajtojnė zogun e shqiptarit,
    Qė mbet i therur nė derė tė votrės,
    Qė s’ia shkeli kurr pragun motrės,
    Por nė dhe tė huaj i pėrbuzur,
    Kėrkon telat e kėputur,
    Tė kėsaj lahute mijė vjeqare,
    Tė kėsaj lahute shpėtimtare,
    Qė lanson nder e burrėri
    Nė atė tokė t’etur pėr liri,

    -II-
    Nė troll tė arbėrit kėndojnė zanat,
    T’marrin nė sy jataganat,
    Tė nxjerr kokė ai plis i bardhė,
    I pėrlloqur e i sharė
    Nga shqipfolsa e hyzmeqar
    Shumė fshatar shumė qytetar.
    Dhe disa t’mėdhejė shqipėtarė,
    Tė kthehet pėrkrenarja e Skenderbeut,
    Bjeshka e Krujės me ujė tė lehtė,
    Dora e ftoftė,por zemra e nxehtė.

    a)2.
    Nė troll tė vetė se s’pushon dheu,
    Tė vijnė zanat lozonjare,
    Anė e kėnd tokės shqiptare,
    Pėr t’ia mėsye atij barbari,
    Qė pėrditė vretė zogjė shqipėtari,
    Pėr t’kėndue nėn hije tė fikut,
    Pėr tė ja que llampės fitilin,
    Gjamės t’Ibrit ,gjamės Drinit,
    Lugjeve t’Sharrit,bjeshkėve Drenicės,
    Pėr t’ia la ballin plot gjak,
    Pėr tė ja hequr atė duvak,
    Nusės sonė n’fytė me lakė.
    Pėr t’ia ēelur derėn shtėpisė,
    Pėr t’ia ndalur turrin tiranisė
    Shumė “UDB-ashave” tė Drenicės.
    Kanė mbetė mitila,- mikroba tė Serbisė.
    “Qytatar” tė Ēicagos, t’ Fushė Kosovės, e t’Prishtinės.


    -III-
    Zė po lėshonė bjeshka e Kapitit
    Ku janė kullat e Junikut,
    Me i’u dhėnė zjarr “UDB-ashėve” t’Serbisė.
    Qė vrajnė zogjė tė shqiptarisė.
    Ku ėshtė vallja e djalėrisė
    Me i’a que nė vend nderin Shqiperisė
    Tytė pas tyte, e lėmė djalin,
    Forcė mbi forcė e kemė moralin,

    a)3.
    Eshtrat dridhen nėn varr me borė,
    Po ku jeni o shqipėtarė,
    Rreze pse nuk iu epni plagėve
    U mallkoftė gjaku i tė ranėve
    Ku ka mbetė Kosova jonė
    Me dridhet varri jashtė me dalė,
    Nuk durohet mė ky tiran,
    Ky tiran SERBIAN,
    Me hyzmeqarė “UDB-asha”,namė po banė,
    Qė m’ka zanė diellin e frymė s’po marrė.
    M’ka shkelė gojen e gjam nuk kamė,
    Pse s’po e shifni kėtė xhelat,
    Amanetin ku e latė,
    Besėn e tė parėve pse e vratė,

    -IV-
    Unė jetojė nė kohėra tjera,
    Ku as njė lule s’qelė pranvera,
    Unė jetojė nė pritje tė kotė,
    Ju morėt rrugėn nėpėr botė,
    Gjama ime sulmė e lotė,

    a/4.
    Kush ka sy e veshė me ndi,
    Qaj- kėndojė pėr fėmijėt e mi,
    Edhe n’mėgrim nuk kam liri
    Ah,pse dhunohet kjo vajzėri
    Nga kėta qenefa fshatar gjilangji,
    Shqiptarella kosovarli,
    Dhunojnė gra,dhunojnė femijė.
    I prenė n’besė pėrgjithnjė.
    Jeta e tyre u bė ZI, mė zi.
    U martuan me faqezinj.
    I Pėrbindėshi, ai shpirtzi.
    Qė nga prindė ndau fėmijė
    Mjerė pėr ligj,mjerė pėr liri.

    -V-
    Po pyet Shkodra,po pyet Malėsia.
    Hej shqiptarė ku ėshtė Shqipėtaria !
    Ku ėshtė kombi ku ėshtė njerėzia.
    Ku ėshtė besa ku ėshtė trimėria.
    Ku ėshtė nderi ku ėshtė vajzėria.
    Qė pėrditė i dhunon kojshia,
    Ku ėshtė toka e burrėria,
    Qė pėrditė i shkelė Serbia,
    I shkelė Greku, Italia,
    Malazezi e Maqedonia,

    a/5.
    Po pyet bota ē’ėshtė Shqipėria ?!
    Ih,ē’ka qenka Shqiptaria!!!
    Ty Kosovė ku t’mbetė RINIA,
    Qė me ferrė tu mbyllė shtėpia,
    Rrugėve t’botės plotė jetima
    Fjalėn BABĖ,se shqipton fėmia,
    Buka tyre ėshtė mėrzia,
    Dymijė vjet larg liria.

    -VI-
    A po bijnė si dikur tupanat,
    Nė darsėm tė bukur me hare,
    A po ndizen si dikur zjarret,
    A po trimat pushojnė nėn DHE.

    a/6.
    A po gumzhojnė si dikur malet,
    Shiu i pranverės a po bie?
    Pse s’shėrohen plagėt e shqiptarėve?!
    Se ndėr eshtėra ndjej lagėshti,
    Ėshtė vaji i ytė, apo lotė e mi,


    -VII-
    Ndjej erė gjaku nė asfallt,
    Ndij hapa krushqish pa bajrakė.
    Ku tė mbeti flamuri ty Kosovė?!
    Qė nė trupin tandė veē dimėr e borė,
    Njė erė tė randė e ndjej thellė nė varrė,
    Hije kjo qė s’mė le me dalė,
    Fėmijėt e mi me i parė,

    a/7.
    Me mungon drita,mė mungon liria.
    Nuk po i shohė gjurmėt e mia,
    Nuk po i shohė kullat me frangjia,
    Ku mė lidhė Besa ,e Burrėria
    Qė kaherė u rritė trimėria,
    Nuk po i shohė gurėt e sokakut,
    Nuk po i ndijė dhimbjet e barkut,
    Nuk po e shohė gurin as egjrėn,
    Nuk po e shohė tallen as therrėn,
    Nuk po e shohė barin e gjelbėrt,
    Nė roga, nė malė as nė rrotullakė,
    Ku e hangrem atė kulaq,
    Ku dikur i kullotja dhitė,
    Kulumrive rreth shtėpisė,
    Nė kėtė kopsht t’migjės Adem,
    Qė i’a fali babės tem.
    Baba Isė, n’kėmbė tė djathtė sakatė,
    Buka kurr s’i pushojė nė barkė,
    Dhe n’rrugė tė mėrgimit rriti fėmijė.
    Me ēekiq e me mistri
    Ndėrtoi shkolla,ndėrtoi shtėpi.


    -VIII-
    Njė kėrcimė e ndijė mbi gardhė,
    Njė krismė pushke nė trupin tėndė,
    Duart tua plotė me gjakė,
    Mė prekėn fytyrėn mezi shohė,
    Por ta dishė se tė njohė,

    a/8.
    Nė qiell ndijė njė bubullimė,
    Njė gjamė tė randė,njė shkreptėtimė.
    Ty Kosovė, t’i helmuan fėminė,
    Nė Kosovė, edhe nė mėrgim
    Nė votra tona mbjellėn zinė,
    Shqiptarella“UDB-asha” me Serbinė,
    Qė shėtisnin derė mė derė,
    Kullė me kullė,e ferrė me ferrė,
    Sjellin dimer e s’delė dot verė.


    -X-
    S’ndihen tupana as s’ndihet def.
    Bėhen darsma,pushkė s’kėrcet,
    Fluturon qyqja gurė mbi gurė,
    Nisen krushqit pa flamurė !
    Kthehen nė shtėpi pa gojė si gur,
    “Tela e gjemba” tė ngrehur n’murė.
    Plakat t’shkreta tjerrin furkė…
    Tė shkojė jeta Kosovė n’burg.
    Tė shkojė jeta ndėr dhera tjera,
    Ah,pėr ty a s’vjen pranvera?!...

    a/9/
    Qani ju zana bashkė me mue,
    Tė qajė s’mundem se jamė shterrue,
    M’ka shterrue ai malli yt,
    Ditė e natė tuj tė pritė,
    Tuj ta pa fytyrėn nė kujtim.
    E ti mė zhdukesh si pėrftim,
    Shkove botės,ndėr dhera tjera,
    Nė ēdo stinė tė presė te dera,
    Do tė pres gjer sa tė vjenė pranvera,
    Tė ngrisim zėrin si do hera,
    Le tė ushtojė lugina e ferra,
    Nga Tivari e Perveza
    Nga Prekazi e Gjeneva,
    Fėmijve mos t’iu humbasė besa.
    Tė ketė qershija e tė ketė dredhėza.

    -X-
    Bie shi i mallėngjimit
    Mbulohen meshkujt e kėtij trimit.
    Qe dikur ishin luftėtarė.
    E tradhėtisht mbetėn tė vrarė
    Nga “UDB-ashet” e Serbisė.
    Pėr LIRI tė Shqiptarisė.
    Pėr ketė tokė tė Dardanisė.

    a/10.
    Gjėmė po bėn vajza e shtėpisė.
    Pa vėllezėr e motra tė lirisė,
    Prishet bisteku i qiknise
    Niset dasma e djalėrise,
    Nuk na vijnė ata t’mėrgimit.
    Nė mur gishtat e kujtimit.
    Dora kujtim mbeti me kanė.
    Nanė moj Nanė e mjera Nanė.
    Por ti nuk vjen as n’kėtė pranverė
    Do tė pres nė dimėr e verė.
    Me i’a kthye gėzimin shtėpisė.
    Me i’a kthye duvakin lirisė,
    Me ja kthye gazin fėmisė,
    Qė ėshtė qarte e pėrmallue.
    Ne foto gjithėnjė duke t’shikue.
    Nuk bėn gjumė pa t’ėndėrruar,
    Duke tė pritė me lot t’shkrumbuar.
    Delė nė dritare delė nė derė.
    Qė tė kethehesh veē njėhere.
    Qė tė ketė gaz me verė.
    Pėr Bajram e pėr Kėrshėnedellė
    N’shpirtin tim dritė tė mbjellė.

    -XI-
    E t’ia ēojmė fitilin fenerit.
    Shqiptarisė t’i kthehet nderi.
    Mbarė Shqiperisė t’i hiqet terri.
    Tė na ndritė njė rreze Dielli.
    T’bėhen NJERĖZ shqiptarellat kosovar.
    Ta ndjejn veten SHQIPETARĖ

    a/11.
    Qė tė bėjmė ahengje e dasma.
    Qė tė dalin te kroi vashat.
    Buzė Goleshit tė lindė Dielli.
    N’ “ALPET SHQIPTARE” tė kėndon Bilbili.
    Me bjeshkė e male tė rritet syri.
    Me blegerima tė veshet Sharri
    Rrezja e diellit tė prekė Tivarin
    Tė buzeqesh gjethi e trendafili,
    Tė avullojnė lugaret nė ara.
    Nėn rreze tė arta le tė hidhet fara.
    Tė rrjedhė VALBONA me gurgullim.
    Lumenjtė tanė tė ndritin shtėpinė
    Qė nga Perveza nė Manastir.
    Nga Malsia e Mbishkodrės e Koloshin,
    Kulturė e besė tė ketė kjo djalėri.
    DERI TE GURI I SHPUAR ,-ATY I THONĖ SHQIPĖRI.
    Tė mbjellim nder e lavdi,
    Pėr gjėra tė liga mos t’kem lakmi.
    Edhe n’ Kishė edhe n’Xhami.
    N’sofėr tė ZOTIT bukė mė u ngi.

    -XII-
    “ZOT Bekoje SHQIPĖRINĖ”
    Shumė gjak derdhėm pėr LIRIN.
    Tė mbrojmė gjuhėn, tė mbrojmė feminė.
    Tė mbrojmė trollin e shtėpinė.
    Tė bashkojmė gjithė Shqiperinė
    Se pa gjak se duam lirinė
    “T’gjith shqiptarėt me qenė kombėtar.”
    “Me ju dalė bishave pėr ballė.”
    E “Ēdo lule tė ketė aromė.”
    Ta njeh bota ARBĖRINĖ tonė
    E ta zhdukim robėrinė
    Tė mbrojmė nderin e burrėrinė.
    TĖ JETOJMĖ NĖ MBARĖ ARBERINĖ.

    a/12.
    EPILOGU

    NACIONALSIT,ALBANI, DARDANI,
    D.A.N, o Vėlla.

    Kulturė e besė tė ketė kjo djalėri.
    DERI TE GURI I SHPUAR ,-ATY I THONĖ SHQIPĖRI.
    Tė mbjellim nder e lavdi,
    Pėr gjėra tė liga t’mos kemi lakmi.
    Edhe n’ Kishė edhe n’Xhami.
    N’sofėr tė ZOTIT bukė mė u ngi.
    “ZOT Bekoje SHQIPĖRINĖ”
    Shumė gjak derdhėm pėr LIRIN.
    Tė mbrojmė gjuhėn, tė mbrojmė feminė.
    Tė mbrojmė trollin e shtėpinė.
    Tė bashkojmė gjithė Shqipėrinė
    Se pa gjak se duam lirinė
    “T’gjithe shqiptarėt me qenė kombėtar”.
    “Me ju dalė bishave pėr ballė.”
    E “Ēdo lule tė ketė aromė.”
    Ta njeh bota ARBĖRINĖ tonė
    E ta zhdukim robėrinė
    Tė mbrojmė nderin e burrėrinė.
    TĖ JETOJMĖ NĖ MBARĖ ARBERINĖ.


    Maj 1992. Zvicėrr.

    http://www.zemrashqiptare.net/articl...tKulture/7771/
    Llemadeo: 100 Vjetori i kongresit tė Manastirit
    Monday, 13-04-2009, 10:47am (GMT+1)
    Llemadeo
    100 Vjetori i kongresit tė Manastirit


    Zanė moj Zanė, apo mė ndigjon,
    Ēka po due sot me tė thanė
    Atje larg ku mė je moj Zanė!
    Ēka’ po sillet sot kah shqyptaria
    Mbas shumė luftet e shumė mėrzie,
    Mbas shumė gjamet e shumė pusie,
    Mbas shumė deket e shumė idhnimit,
    Kah Ballkani’ n’troje tė Ilirit,
    Kah po flitet shqyp’ moj Zanė
    Kah Prishtina e nė Tiranė
    Bash kah Shkupi e keh Manastiri,
    Ku ka rranjėt historia
    Pėr ēka shkoj e pėr ēka nisi
    Qysh nė kohėt para Krishtit…

    Por unė sod’ spo due me t’lodhė
    Pėr me tė thanė se ēka pat ndodhė
    Nėpėr shekuj e mijra vjet,
    Nė njato luftna, qė ti i din vetė
    I din vetė e i ke pas pa…
    Edhe pse unė shkoj gjithnji tuj kja…
    Gjith tuj kja e tuj kėndue,
    Si njaj fmija qė pat met harrue,
    Mbet jetim pa tat e nanė
    Udhve t’botės tuj bamun gjamė…
    Tuj ba gjamė’ tuj kjajt me lot
    Pėr t’padrejtėn e zezue,
    Kur i ligu he’ u shofte fare
    Nis tėrthuer e fulikare
    E msyn gjith’ n’toka t’shqyptarve!
    Nė ato troje tė shqyptarisė
    Tė Malcisė e Dardanisė,
    Prej Presheve e n’Mitrovicė’
    Ēka po mbetet nan at kapicė…
    Ēi pat vu krajli mbi Sy
    Kur Shqypninė e pati msy…
    Me njat qellimin ma tė zi
    Pėr me marrė e pėr me zhgrry,
    Me sundue e me pushtue
    E shqyptarėt pėr me i ēfarue!

    Por po sod’ po kam diēka tjetėr
    Qė spo mundem me ta thanė pa letėr
    Ēka po shoh nė kėt fare ditet
    Nė atė Shkup’ bash matanė drinit
    Ku rreh spari rrezja e diellit
    Nė ato trojet e shqyptarisė
    Nė ato vėndet e Ilirisė,
    Mbledhun jane burrat e sodit’
    Burra e gra, por jo si t’motit,
    Jo si Lekt nė kohė t’ Kastriotit...
    Por, t’thjesht me folė e me ligjėrue,
    Njat dit tė bukur me kujtue
    Kur e mira pat lulėzue
    Pėr gjuhė shqype e pėr shqyptar
    Kur njat udhė tė Rilindjes e pati marrė!

    Jo po vetėm ata sjanė
    Shih po kann nji „mik“ matanė,
    Nji ma t’fortin, si dorzanė…
    Qė shty’ pat kėnė nė shekullin e fundit
    Mal mbas mali e gur mbas gurit’
    Edhe zu vėnd nė ato livalle
    Si ēoban i kopeve sllave
    Ēi e pat zan nata kah Sharri
    Nė ato brigje tė atij mali,
    E kur bishat e vun para
    Erdh e zuni vėnd kumara’
    Bash nė Shkup, nė atė krye tė vendit
    Tuj u shti se kesh po ik…
    Sa t’shkrijnė bora mbi koritė
    Sa tė hapėn qafat matanė…
    Por besa, besa ai aty mbet,
    Aty bani strofkėn e vet,
    Bash si bisha nė at’ shkorret’
    Tuj pėrfitue n’besėn shqyptare
    Qė kurr mikun nuk e lanė jashtė
    Qė kurr mikun se lan pa e dashtė,
    Por e vėn shpesh nė krye tė vėndit,
    Siē e lyp zakoni i vėndit!

    Mirpo miku o mori Zanė
    S’ish kėnė mik’ po due me t’ thanė
    Se kur kaloj njė natė’ e dy
    Nė krye tė vėndit’ ai vuni sy…
    O tė rafsha nore’ o moj Zana e malit
    Seē u ēue mbi rod t’shqyptarit,
    Seē u ēue e u kacafyt,
    Tė zonė e shpis ai po e myt,
    Se ma i fort kish qėllue qeni;
    Edhe greun seē ja dhunoj
    Edhe fmitė ja sakatoj’
    E shoj fare shpinė e shqyptarit
    Ai ēobani…i pari i sllavit…
    Qė erdh atėherė kah vėndet tona
    Edhe mbet me t’fort e dhunė,
    Tuj u zhgja me gunė e zhgunė…
    Tuj thirr fisin edhe farėn,
    Tuj ja u marr shqyptarve arėn,
    Tuj ja marrė ēdo gja me vlerė,
    Tuj u shkelun nė Bese e Nder,
    Deri sot’ sa ska ma vlerė;
    Pėr me fole’ pėr ēka hup’ ka shkue,
    Por le tė kthej’ sot pėr me t’kallxue
    Se si shqyptarėt tuj u pėrpjekė,
    Tuj u rrek poshtė e pėrpjetė,
    Ja kan mbrri me ekxistue,
    Edhe nė shtetin e krijue
    Bash prej hiēit’ tė pa kėnun,
    Ēi kurr andej nuk asht kėn pėrmėndun!
    Se nė ato troje tė Ilirisė
    Ska kėnė kurrė ėmni i Makedonisė!

    Por po u duhet shqyptarve tė shkretė
    Pėr me u kujdes pėr ēka ka mbetė;
    Edhe pse nė gjuhė tė anmikut
    Po u duhet me ndigjue’
    E me folė ka i herė’ e me kuvendue
    Besa edhe me rrah shplakė apo me gzue…
    Aspak shpirtit tuj dėshirue!

    Por po ani’ o moj bukuri
    O moj e mira nėpėr ajri
    Ēi zanė ke vend sot nė male tė Sharrit
    Pėr me pa vetė ti’ njat farė gazit
    Njat farė gzimit’ po due me tė thanė
    Ēka po bajnė sot’ do Shkupjanė,
    Do Prishtinas e do Tiraneli…
    Kollovarė…do gurbetēi…
    Do belbzana...per histori…
    Qė nė Shkup kan ardhun vi…

    Jo po gzojnė more tė raftė e mira
    Edhe pse sllavisht aty po flitet
    Bash pėr kohėt kur shqypja fillet’
    Pėr kongresin e Manastirit’
    Kur pat shkėlzye njajo rreze diellit
    Pėr gjuhė shqype e pėr shqyptarė
    Kur ballkani zjarm pat marrė,
    Kur coptue kje kombi mbarė
    Ndėr osmanė, ndėr grek e sllavė,
    Kur gjith shpresa e shpėtimit
    Mbas dymijė e kusur vjet
    Aq u zbeh, u fill e u mek!

    Po ani de, le tė flasė edhe i hueji
    Nė gjuhė tė krajlave qė ja patėn msy’
    Me ma tė mdhajat’ Zano’ ushtri
    Pėr me zgrap e shtyp e gri…
    Kah shqypnia atje nė veri
    Deh kah lindja e ka jugu,
    Nėpėr kohnat e atij muzgu…!

    ***

    A po e sheh moj e mirė’ qysh po qeshin
    Edhe nė radhė shojshojn ma presin,
    Ku seicilli po e merr fjalėn
    Herė sllavisht, shqyp e sllavisht
    Pa i bamun kurrkush bisht’
    Tė vėrtetės e historisė,
    As vetė pushtuesit e shqyptarisė
    Edhe pse shesin sot gjytetnim’
    Nė njat farė thirrjet’ “bashkim-vllazrim!”.

    ***
    Por i hile Zano ai kuvėnd e ka,
    Ai pervjetor o kjoft bekue,
    I njiqindėti e i pa harrue!
    Se ai sllavi msue me pėrēa
    Me pėrēa e me shpėrnda…
    Me i ēoroditė shqyptart gjithmonė
    I ka marrun vetė punėt nė dorė,
    Si vetė knjazi, mendje hollė…
    E po u thotė se; ja u baj vetė
    Njato festa pėr histori…
    Po jo nė Shkodėr, as nė Malci,
    Jo’ kah shkon rrjedha nan Dri’
    As nė Tiranė, as nė Janinė,
    Se ma jo nė Manastir’
    E jo e jo’ as nė Prishtinė!
    Por nė Shkup’ ku ai ka fuqinė
    Ku vetė sllavi ka ushtrinė,
    Ka fuqinė e qeverinė
    Ku shqyptarėt urtė po i rrinė,
    Nė troje tė veta’ nan sllavinė
    Me gjysė tė drejtat’ e me gjysė lirinė!

    Edhe e niska sllavi festimin
    Pėr me ja u ba shqyptarve urimin,
    Pėr alfabetin e bekue,
    Por nė sllavisht’ o tė kjosha true’!
    T’kjosha true o moj Zana e malit
    Pėr kob tė zi t’rodit t’shqyptarit’
    Po qysh me ardhė e zezė kjo ditė
    Mos me mujte me pritė, me qite,
    Mos me gzue njeri nė shpi tė vet,
    Mos me ba dasem, as gjamė
    Pa e pasė dreqin nėpėr kambė!

    Deh moj Zanė’ ti me mė falė’ mue!
    Se spo di ēka jam tuj t’kallxue,
    Gjamsh e vajesh keq tėrbue,
    Pėr ēka shpirti asht tuj mė vajtue,
    Kur po i shoh shqyptart e shkretė,
    La me gjak nėpėr kėtė jetė,
    Der dhe n’motet ma tė fundit
    Bash nė shpi tė vet’ tek Gostivari
    Ku spo u ndalet motrave vaji,
    Ku spo u pushon Nanave gjama,
    Kah po i shohin djelt e ri,
    Vizak t’vramė, besa edhe fmi…
    Deri dhe burrat la me gjak,
    Nan dhunė t’sllavit, nan dajak’
    Nė ato pragje tė Ilirisė
    Nė ato dyer tė shqyptarisė
    Bash n’kyt shekull, pus tė zi
    Ēi spo njeh tė drejta pėr shqyptari!
    Por po i vrasin e po i dhunojnė,
    Vetėm pse; shqyptarė’ u thonė!

    E kėshtu po u shkon moti e jeta
    Tuj qindrue nė troje tė veta,
    Zhyt e mbytu nėpėr rrejdha,
    Ma tė thjeshtėve, popullit mbarė,
    Se do tė tjerė, si ma nė shej „dritet“,
    Do’ ēi hip i kan njaj farė politiket…
    Jo te tanė, por shumė’ due me thanė;
    Me dy lugė, ata ēi po hanė…
    Me dy shpija po jetojnė,
    Nja me sllavin e nja me shqyptarė,
    Me dy rroga ata rrogtarė,
    Nja pėr heshtjen e servilizmin…
    E tė dytėn pėr pseudoshqyptarizmin!

    Kurse popullit, shqyptarve tė vėrtetė,
    Sot po u duhet prap pėr me durue
    Fyemje t’hapuna, deri zyrtare
    Nė gjuhė tė huej’ nė gjuhė t’vrastarve.
    Me ndigjue ligjėrime
    Simbas dėshires sė sllavisė,
    Qė shkon tuj e shue historinė
    Tuj e zbehė grim e ka i grimė,
    Tuj ja u largue prej sė vėrtetes,
    Ku zu filli fillimi i jetės…
    Tuj ia u shty gurėt e historisė
    Deri dhe malet’ e Shqyptarisė…!

    E po festohet Zano, po festohet
    Gjithė e mira po kujtohet,
    Kush tuj kėndue e ligjėrue,
    Kush tuj hedh valle e tuj nderue…
    Kush mėrzisė’ besa fort ngujue…!

    Se a po e sheh moj Zanė njat Trim tė ri,
    Ēi spo e pėshtet shpinėn n’karrik tė ti,
    Por pėrkulun po rrin tuj shikjue,
    E duert e veta fort tuj i shtėrngue,
    E sytė e thekshėm i ka lėshue,
    Kah tribuna, ku po flitet…
    Bash nė atė zėmėr ai po mėrzitet
    Ai kryebardhė’ thijash mbulue…!

    Jo besa’ ai plak ska qellue
    Se po ma ka nji moshe te re
    Gjysėn e shkullit’ thonė se ka pre’
    Porse thijat o mori Zanė
    Prej merziet at’ e kan nxanė
    Qysh se rrezet… nė ato bjeshkė
    E patėn tha e patėn rreshkė,
    Edhe bora e parė kur atje pat ra,
    Nė ato maja e pat nxanė,
    Nė idhnim me varrė e gjamė,
    Tuj bam gjurmė e tuj bam kambė…
    Pėr liri e tė drejta t’shqyptarve,
    Shtėrngue shpirtit n’Besėn e tė parve,
    Dal me dek ai pėr liri,
    Bash nė krye tė shokve te ti,
    Bash ne krye tė njasajė ushtri.

    Tė njasajė ēete Zano’ po due me thanė…,
    Kur; Oso Kukė’ bahen te tanė
    Pėr me e djegun edhe Dheun nan kambė
    E mos me lanė gjurmėn e anmikut,
    Me zan vėnd a me vra me pre
    Siē jan msuemun bishat ndėr ne,
    Me na vra e me na dhunue,
    Tok e vrri, e fmi e grue…
    Me plaēkite e me koritė
    Votra e vorre’ siē bajn tė liqtė!

    Jo po njaj Fisnik’ me thija t’bardha
    Ēi me za tė ultė po mi del fjala,
    Sepse trimat nuk bajn zhurmė,
    Nuk bėrtasin as nuk ēirren,
    Por nė Besa-Besė ata seē lidhen
    Me njat guximin mbi’ njerzorė,
    Kur ti marrin punėt nė dorė,
    Sa ska forcė ma ti ndalojnė,
    Pėr pa i dhanun vėndit liri
    E pa e kthye anmikun’ nė atė kufi…,
    Atje larg prej kah pat ardhė,
    Si barbarė’ me rracė e farė!

    E ai’ po i lshon sytė sot si shqiponja,
    Tuj ja u ndjek fjalėn te goja
    Miq e shokė, kah ata po flasin
    E besa edhe atyne’ qė si miq po qasen,
    Tuj i vu ai’ nė at’ shėjz’ tė synit…
    Ku e ka’ bash dhėmbjen shpirti…!
    Tuj ndėj gati’ Zano’ pėr kur kush t’sulet,
    Pėr kur i pa besi’ parp nė armė tė ngulet
    Edhe t’fillojnė me djegė, me pre,
    Siē pan’ ba gjithmonė ndėr ne.

    Atėhere’ ska ma besė me t’pa besin!
    Por qe besa njaj ma i pari…
    Sy shqiponja’ njaj kryebardhi…
    Ka me marrė udhėn kah Mali…
    Ka me marrė udhėn kah Sharri…
    Ka me marrė udhėn pėrpjetė…
    Ku e bajn mėnd burrat me dekė’…
    Pėr Nder tė Motarve e tė Nanave,
    Pėr jetė tė foshnjave, e vorre tė t’parve!
    Pėr lirinė e tė gjithė shqyptarve!

    E varg e vi mbas tij tė tanė,
    Nėpėr maja e bjeshkė tė nalta,
    Nėpėr fusha e ograja…
    Mbath e zbath, si ti nxanė sekondi,
    Kur t’marr zjarm ndokund’ ma trolli,
    Besa besa shqyptart e ri,
    Skan me prit ma pėr mashtrime,
    Dialogjesh a bisedime….
    Por kan me i zgiedhun punt e veta,
    Siē thot Zoti’ pėr njato tė drejta
    Pėr njato tė drejta qė njeri ka,
    Pėr me ndėj’ e me jetue
    Nė toke tė vet’ liritė mi i gzue!

    Ndėrsa nė Shkup’ Zano festohet,
    Me bukuri e diplomaci…
    Ku vetė sllavi punve po u pri…
    Pėr me zbut ndoj idhnim tė ri,
    Pėr me shue gjurmėt e zeza,
    Kah e shkuemja e kah e vjetra…
    Por edhe me fsheh njat politikė
    Qė shpesh herė po e nxjerr kryet,
    Kundėr trojeve dhe shqiptarve…
    Kah Tetova e Gostivari…
    Atje nalt bjeshkve’ kah Sharri…!

    Le te festohet Zano, tė festohet
    Se qe besa’ fort po zgjohet
    dita ditės liria e madhe’
    Besa-besė ndėrgjgjia e shqyptarve,
    Po e shkund Dheun shekullor,
    E po del jashtė pėrmbi ēdo Vorr’
    Pėrmbi vorret e herojve,
    Pėrmbi vorret e dragojve,
    E kreshnikve tė shqyptarisė,
    Edhe po i rrokun shpatat e plore…
    Neper lugje e bregore…
    Me piskam, vikamė e gjamė…
    Dersa i ligu tė rrije m’njananė
    E ti shohi punėt e veta,
    Pa na i shkelun ma njato tė drejta!

    Besa bese liria e shqyptarve
    Kapton detė edhe male
    Vjen tuj vumun punet nė vi
    Me dashni e pa merzi’
    Dersa t’ketė besė e burrni!
    Jo me sllav, jo, as me greki’
    Se ata besė kurrė nuk kanė,
    Se ata besėn nuk e njohin,
    Por po thom’ Zano, Besė nė Zotin!
    Besė me Zotin e besė me botėn,
    Besė me tė drejtat, me Europėn,
    Besė me tė drejtėn pėr Liri,
    Besė pėr paqe nė Gjytetni!

    E kur Besė’ ma tė mos ketė,
    Bash shqyptarėt, njata vetė
    Kan me i marrun punėt nė dorė
    Me guximin ma tė ri’
    Tuj i ngul thėmbrat nė histori,
    Tuj qėndruemun nė njato themele
    Nė njato pyrgje tė ēdo kshtjelle…
    Nė njato troje mijra vjeēare
    Tė Pellazgo-Ilir’ Shqyptarve!

    Edhe unė, Zano, atbotė, bash vetė;
    Skam me prekė ma’ pėndė as fletė,
    Por kam me thirrė’ deri ne kup tė qiellit’
    Me nji za, kushtrim tė ri…
    Ēi der rrufete kam me i bashkue…
    E nėpėr qiell’ tuj flakerue…
    Kam me ja u lshue pėrmbi kry’
    Te tan njatyne ēi kan vu sy’
    Shqyptarinė pėr me shpėrbi!
    Kam me ia u shkri armėt’ mizorve,
    Ēi na i shkelin ato vorre,
    Ēi na i bajn Nanat me gjamė,
    E na i veshin motrat nė zi
    Atje brigjeve pėrmib Dri,
    Kah Tetova e Gostivari…
    Pėrtej Cemit nė at Malci,
    Te Janina nė at’ Ēamėri!

    Le tė lueje diplomacia,
    Por mbaj mėnd ti fjalėt e mia
    Se shqyptar nuk don me thanė,
    Me i ndej t’huejit pėr nan kambė!
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

  2. #2
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Kush me pas kohen me lexu gjithe kete shkrim se

  3. #3
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    17-01-2007
    Postime
    139

    Shkrime nga Bahtir Hamza mbi ēeshtjen kombetare

    Bahtir Hamza,
    361 + 1² = 1
    Monday.20.Aprill.2009


    TA NJOHIM TE VERTETEN
    (pjesa e pare)


    PROLOGU


    Ojjj NANE
    Ku je ti
    Ojjj NANE
    Ku je ti
    Zemera me eshte thy
    **************
    Zemera me eshte thy
    Ojjj NANE
    Pse erresira te jete ne vendlidjen time
    E hana i paska dy fytyra
    ****************
    Ojjj NANE
    Dua me fole me ty, NANE
    ****************
    Une nuk jam horr,
    Nuk ja pis.
    Nuk jam drgomen
    Nuk jam agjente i serbise,
    Nuk kam arka droge
    ***************
    Ojjj NANE
    A jam une shqiptar ?!
    ********************
    REAGIM

    Shkruaj kete REAGIM, kunder Injuranteve, Hipokriteve, Opurtunisteve,Lajkatareve, Tartabiqave , Taralushave ,Zuzakave, e Zuzareve ,UDBashve, e Trathetareve, te cilet me shume se gjysmeshekulli kane vra identitetin shqiptar, kane vra nderin e oxhakut, keta qe kane vra figura leterare intelektuale kombetare, keta qe kane vra shpirtat njerezor, nderin e UCKese, luftetaret e lirise.Keta te cilite ka vra qeshtejen thelbesore te rinise shqiptare nacionaliste kosovare,per “Kosoven Republike”, ! Shkruja kete REAGIM kunder,”Enlirat Hoxhaj” per shkrimin e tina cotoje: “STOP SHKRIMEVE DHE FYERJEVE ANTIKOMBETARE TE MANJAKUT BAHTIR HAMZA.Thursday, April 16, 2009 4:06 AM.From: This sender is DomainKeys verified "Enlirat Hoxhaj" <enlirathoxhaj@yahoo.com>View contact details To: tschameria@yahoogroups.com,botuare neper shume faqe te internetit.

    DEKLAROJE.

    1)Nuk ZOT ,Nuk ka as Fuqi Mbinatyrore,Nu ka as njeri, qe mi ndale shkrimet e mija,as qe i cenzuron Kengevashat e mija.
    2)Nuk ka njeri,as shqiptar,e as shqiptare,e qe une ia kam vra Identitetin qe une iu keme bere fyrje kombetare ose “antikombtare”.
    3)Une Bahtir Hamza, nuk jam “Manjak,” por jam MBRET i Mbretėrive tė juaja.
    4)Qellimi im eshte puna,dhe kam pergjegjesi ndaje personalitetit dhe ndaje Identitetit tim.
    5) Une rri krenar, per te bamet e mija, sepse qielli eshte i ime, prandja lete pihet qielli,
    6) Ermin tim Bahtir Hamza,Identitein tim shqipatr, qe e gezoje nga nana im shqiptare,e ruaje e mbroje me cdo nder,me cdo kusht dhe kurre nuk e ndrroje me asnje karrige,e as me asnje vetur,me asnje tesha,dhe as me te vetmin borxh.

    “OR SHQIPTAR HE KOSOSVAR” ( M.Kuteli)
    Burrnisht po te them dy fjale.
    *************************
    Kurre per zot se ke kete bote
    Ke me u be krimb per toke

    ************************
    STOP.Nje shekull i tere u vra shqiptari pa deshmitar krimi,
    STOP.Nje shekull u dogje shqiptari, dhe ju ka shkaterruar Familja.
    STOP.Nje shekull u dogjenen e u persekutua librat shqip
    STOP.Nje shekull, u dogje e verteta e histories se popullit shqiptare,
    STOP.Nje shekull Flasin gjurmet ne kohe te shekullit XX
    STOP.Ne shekullin XXI u shpalle “Kosovse Republike”.
    STOP.Deshmit dhe Faktet flasine me shume se cdo gje tjetere,
    STOP. Duhet te i njohim UDBashet, Zuzarete,Trathetaret,Gjuetaret e popullit shqiptar te Kosovese, qe mesues e kishine :” Marshall Titen”,e kumar e Pobratim e kishin Alaksander Rankovicit, Obrenin, e Milotin Poparen,Bozhen,Bogicevicin,
    Sadik Milicin ,e Milic Kirsten………….
    STOP.Duhte te I njohim Trathetaret e popullit shqiptar, te komanduar nga Serbet.qe ishin te vedndosure neper fshaterate , e Deqanit,e te Drenicese, te Gjilanit, e te Prishtinese, te Gajkovese, e te Llapit, te Pejese, e te Gollakut gje qe ma shume se njegjymse shekullui na varjtene me Fjale, na shpallen te Ēmendur, na vrajten me injurance.Keta qe na vrane edhe lirine ne vatrat tona.!

    TA NJOHIM TE VERTETEN


    Duke lexuar kete letere te “Elnireta Hoxhaj” kinse me banim ne Berlin,ne adresen e intrenti, www.tschameria.com.www.cameria.com.me karakter shpifje ,Fyrje ,propaganda te rrejshme, Me detyroi te beje nje kerkes te Organet zyrtare te Pocilicse ne Berlin per te njofte kete njeri, kete shqipatar, qe bene propaganda te rresjhme kunder personalitetit tim.

    Per kerkesen time Date 17.Prill.2009.nga Policja gjermane more nje gezim sepse personi ne fjale, me kete emer faren nuk ekzistone as ne Berlin e as ne tere Gjermonin.Pos tjerash ne raportin e policies thuhet:”Herr Hamza,wir habe nicht gefunden dise person mit so name ,….nicht existiret in Berlin, und auch…. in ganze Deutschland” ne shqip ;”na nuk e kemi gjete nje persone me emer te tille,…. nuk exziston as ne Berlin dhe as….. ne tere Gjermoni,” perfundon citati. Dhe ato shpifje ,ato fryje, ajo propaganda e rrejshme, me detyroi te I pergjigjem lexuseve shqaiptar per te njohure te verteten.

    Me 16.Prill.2009.ne webfaqe.tschameria.com.www.cameria.com,eshte letera me titull : “STOP SHKRIMEVE DHE FYERJEVE ANTIKOMBETARE TE MANJAKUT BAHTIR HAMZA,me emri Enlirat Hoxhaj,me Banin ne Berlin si dhe nje leter tjetre me emer Festim Bajraktari Te dy keta emra jane emra fallso,.”NOFK” sikurese 39.emra te tjere “NOFKA” te cilie rrezatojne ne librin tim,MOS U SHEF PAS EMRIT, gje qe pas ketyre emrave fshihet vet Flori Dushan Maxhu Bruqi, I cili me emra e mbiemra fallso shkrun dhe ia botojne porpaganden e tina te rrejshme ,per te I vra shpirtat e njerezve.
    Eshte shum interesant, se si tani UDB-ashi yne shqiptar Flori Dushan Maxhun Bruqi, nga Isnaiqi i Deqanit,qe ishte dhe eshte i pregdhelur nga serbet e atehershem, me vendebanim ne Beograd, qe ne Beogrda u brymos shpirti i tije si shpijun,si agjent Tradhtare shqiptar, qe me vite me radhe ka vra identitin shqiptar, fytyrat publike, njerezite e shquar te politikese,figurat letrare, gazetar/e shqiptar, dhe tani UDBashi,ybe Flori Dushan Bruqi, perdore lloj llooje menyrashe e metodash, emrash e mbiemrash,perdor njerezit te cilit i ka bere vegel te vete , (dhe i perdore vegel qorre,) I cili mbahet gjalle ne lirine e Kososve,dhe egersohet poqese dikush ia thote te vertetene e kohese se tije, egersohet kur ua thojme te vertetene per trathetine e tija.Ky agjent gjuetari, i njohur me emrin orgjinal Flori Bruqi,(e me merin pergdheles Florjan) UDBash, ybe shqiptar qe nga viti 1981. I ua shtoje krenarine serbise dhe popullit serb, sepse rrobate e tina jane te preme e te bleme ne Berogard, nen Flamurin e triumfit serb dhe te ish-Jugosllvasie,qe nga mesuesi i tina TITO.gje qe edehs ot msheftesite e kohese i mbane te mshehura sekcert,ne trupin e vet dhe kurre nuk ka ma mujte me i perbi te bamet e veta per shpijunazh dhe Tratheti kombetare, sa do qe te i nderron emrat dhe mbiemrate,per te gjeture rruge per bashkepunim,per shpifje e propagande te rrejshme,per fyrje kunder njerezve qe jan figuar publike e edhe kunder meje………..

    Une Besoje,se sot .Shqiptaret ne Kosove dhe ne tere botene jane te vetedijshem dhe kane vetedije qe te i njohine shkrimet e tina dhe menyren e rrutullimit te emrit fallso,Nofk,( gjegjesisht Flori Dushan Maxhun Bruqi. )Dhe nese e bejme nje analize te vogel ne dy shkrimet ne dy leterate te botuare te webfaqja: tschameri.com,dhe cameria.com,date .16.Prill.2009. nen emrat “Elnirant Hoxhaj” si dhe Festim Bajraktari, dhe nese i lexojme leterat e tjera qe nga viti 2006, dele emir i vertete Flori Bruqi,qe karakterizohen me keraktere serbe.

    Flori Bruqin,e njohin dhe e mbajne ne mende gjenerata e tina, duke u shenderruar nga shqiptari ne shqiptarell,qe eshte edhe sot ne sherbim te sherbimit secret serb, gje qe edhe nga viti 1999-2003-2008.i ka mbrojet interesate e serbeve dhe te serbsie, qe shte takua me zonjne Carlo De Ponte.Ndersa ne anen tjeter jane faktet dhe deshmit, te Flori Bruqit,qe deshmone vete gjuha e tina propaganduse, megallomane, qe ai vet dhe gjuha e tina eshte gjuhe e HIPOKRITEVE, injurantave, e Horrave e,e rrugaqeve, e Hijanave te zezsa, qe artikullon paknaqesite e veta,Lavdatet e veta.Ndersa qe nag Dhjetori 2008. dele ne shesh shumeftyresia e tina me Tezate te ndrsyhme ndrrimi, ne perpjekje per te rritur lakmin e vet, dele me emra e mbiemra fallso, per te gjete rruge e vend ne webfaqe te internetit,per shpifje ,e propaganda ne stiln e fyrjese ……….Por tani UDBashi yne shqiptar ka marre gjuhen e Dhelperes,qe ka ndyte dhe ka perllose Dinjitetin e shume njerezve shqiptar dinjitoz,…

    Ne jemi deshmitar te kohese, dhe tani shifene “Zharkat”e zhargojet me te bemet e tyre,me te,qe jane vegel e tina, shifen dhe njihen te bemet e tiana si UDBash,shifen LAROKET, Laramanat, e Lakanoret LAKOR,qe jetojne dhe enden lireshem bashkerisht ne Kosoven e lire.UDB-ashet,qe se bashku pije e qeshine e hajne e pjerdhine neper restorane e Kafene te Prishtinese, ne kete qytet Dardan, qe e lindi Historine e Hasan Prishtinese e te Qorr Ilazit, lindi Revolucioni e Rinise kosovare ,per “Kosven Republike”e nga vatra e Drenicese lindi :”Arbania e vogle” Flamuri,“PENA SHQIPTARE” Kosova shtet, kur dihete se shume shqiptar nacionalist , ne vite e shekuj, kane ike ne qiell,veteme pes ishin nacionalsit, vetem e vetem pse donim te jemi te lire, vetem e vetem pse e donin Kosoven si Republike te Shqiperise, dhe mu kujtu Esat Pash Toptani, Ahmete Zegolli, mu kujtu F.S.Noli,e Hasan Prishtin, Luigj Gurakuqi,Kadri Mehmeti,Azem Bejta e Ate Gjerrgj Fishta,Enver Hoxha, e Pjeter Arbenori, Hevzi Nela, e Pano Taco, mu kujtua, Rrahmon Morin, e Zenel Gervalla,Januz Loshi ,Halim Zariqi,Tafil Zena, e Ramadan Bogiqi(vici), Din Gjoshi ,Emin Syliqi, Adem Demaqi, e Fazli Gariqevci, Zeqir Gervalla,Isak Halilaj, Osam Gashi, Hazir Shala, e Adem Rrukiqi,Muhamet Karaqica,Azem Vllasi, Mahmut Bakalli, Ymer Elshnai,Osman Dervishi, Ramadan Hamza,Xhevdet Nika, e Bahtjar Osamni, Tahir Meha, Bejte Rexhepi, Sami Lushtaku,e Adem Jashari,mu kujtuna dallget e flakeve ne Prekaz, mu kujtuan Dhembjet e jetese….

    Une Besoje se sot.Shqiptaret e ndershem te Kosovese,njohin shume mire sistemi politike te turturave e te dhunese te plaqkitjeve e te proceseve montuse kriminale komuniste ,te asaje kohe sllavoserrbo-monisto Titsit-Rankovicjan,e Miloshovicjan,1945-1981-1998/’999.qe shqiptareve nacionalist te Kosoves, ua vrajten enderrat, e cdo rruge jete,nacionalistet shqiptar e kishin te mbyllur te gjitha rruget,te mbylluar e te ndalura per te zhvilluar te vertetene e njohjese se cilet jemi NE,si KOMB,si Popull, si njohje te jetese, Ne te ndaluar e kishum kulturene tradicionale,mesimine Historise,per te mesuare e njohur historin e popullit shqiptar, NE kishum te ndaluar qe te i lexonim librat e Ate Gjergj Fishtese “Lahuta Malcise” si dhe te Adem Demaqit.”Gjarrprinje e Gjakut” .Ne kishum te ndaluar te ndigjonim Radio Tiranen, e ne Kosove gjithemone NATA eshte merr per DITE,e qielli i Kosvese ishte pa horizont drite mbuluar me re te zeza………………

    Por te i kethehmi temese(leterave).
    Sot ne kete shekull XXI.cdo gje menagjohet nga intreneti dhe mes te tjerashe jane edhe bizniset e web faqeve te shume shqiptarev,siqe jane :web.faqe.www.tschameria.
    com.www.cameria.com.www.bruqi.com. www.albniapress.com.(Flori Bruqi)
    bashkimkombetar.com e tje,e tje...qe ne parim nuk kane ase gje njerezore as educative, e as kombetare,perpos se deshmojne karakteret serbe dhe slave,dhe me propaganden e tyre te rrejshme, nxisin anmiqesin ne mese shqiptareve.
    Shtrohet pyetja : Cka pretendojne keta.?! Qe i publikojne ne web faqe te tyre private,individuale, shpifje, e propaganden e rrejshme kunder shqiptareve e kunder fytyrave publike shqiptare, e kunder figurave letrare.?!
    Shukrt dhe qarte.Kush perfitone nga keto aktivitete te Ēoroditeshme te shqiptareve e qe shtypin ndergjegjen dhe NDERIN e shqiptareve, e qe jan shqiptar.?!
    Kujtoje : Shkrimet e fyrjet e shpifje e errat dhe te dhembeshme qe kane bere Gjergj Kastriotit, Nane Terezes, (Gonxhe Bojaxhiun) .Ate Gjergj Fishten, Ing .Xhafer Deve, Akademik. Rexhep Qosjen, Rektorit te UNI.Prishtinese Enver Hasnit, Profesirit Baki Ymerin, Luftarine lirise Sami Lushtakut, gazetarve te RTK-ese,Personlitetit tim,nderin tim mergimtar, mundit tim Humon,te jetese, identiteti tim kombetar, dhe keto lexohen edhe sot ne keto webfaqet ,individuale, private, te ketyre Zhargojve e te “Zharkave “ e zuzkave, e zuzareve,♦ e gjuetarve,☻e te shqiptarellave te tjereve, qe jane Larok e Laramana,♦ me emre e mbiemr fallso,jane me nje sy, e edhe me sy Ēakerrli,e qe tjerrine biznise……….
    Ne te dy rastet ne keto webfaqe, lexohen lloj lloj shkembimesh shkrimesh e botimesh nga shqiptarellat dhe nga shqipttaert qe i gezojne keto web faqe, deshmojne :
    1)karakteri serb, shpifje, rrena, e thane e thashme te kota…..,
    2)deshmojne qe jane anmiqet e nacionalizmit shqiptar………..
    3)deshmojne TRATHETIN e trashiguar qe nga baballaret e tyre,…
    Te bamet e tyre nuk i lanjne, as Drinat e Bardhe, as Bistrica,e as Deti Jon,e as lumi Drenica, e as Deti Adriatik, e as Oqenanet, e as gjuha me sakica…..

    Per hire te se vertetese , shkenca,poetika, gazetaria,e politika, e as gjuha shqipe nuk eshte per Flori Bruqin, I cili qe nga viti 1981. ka pas per detyre te iu sigurone serbeve raporte, kunder riniese nacionaliste shqiptare kosovare.Mirepo prej viti 1995. ka botuar “25.liraba” me hajni e plagjiatur. Per ta njohur te vertetene, Flori Bruqi,eshte ai i cili i ka vera identitetin shqiptar kombetar, ka vra personalitet te shquara shqiptar dhe figurate leterare, ka vera ushtaret e lirise,gazetaret shqiptar, dhe asesi nuk mundet te shpeteon nga te bamet e tija, nga te keqija e tina, nga propaganda e tina e rrejshme, nga shpifjete e tina,me emra fallso, qe ka manipulua me Eliten dhe Etiken Morale kombetare te UCKese,duke i ka dhane z.Carlo DePontese.Informata te gabuara ne vitin 2003. ne Prishtine.

    Flori Bruqi, ne cilisin e gazetarit dhe te “reporterit te lufetes” (pa te drejte), eshte takuar me zonjene Carlo De Ponte, ne 2003. ne Prishtine, i cili para saje eshte lavdua per te bemet e tia, te ciles i ka dhane informate te rreme, edhe per vete edhe per ushtaret e UCK-es, i cili ka shpife edhe per luftetaret e UĒK-ese, dhe per luften e tyre te shenjte……

    Si deshmi po ua sjelli Intervisten e shkurt qe e bere me 18.Prill.2009.Mr.M.M.gazetar, i cili prerase me tha;”…z.Carlo DePonete eshte shume e afte, te cilese i kojtohete fare mire,vizita ne Kosove –Prishtine, 2003.dhe takimi me gazetaret shqiptar,e cila me tha. Citoje,” Une dia, qe jame takua me gazetar shqiptare,ne Prishtine 2003. dhe me kujtohet shume mire gazetari –“reporteri i luftese” “Flori Buqi,” i cili filloj te tallet me mua, dhe pasi me tergio se kishte qene “ reporter lufte,” me lavdatate e tina, une e afrova dhe mi ka dhene infromate, te cilat i kam prezentua ne liber, dhe tani sado le te i bije murit me koke, eshte ajo e vertete qe e ka thane gazetari shqiptar, dhe nuk e kame percizua emrin e tije ne liber, si aresye per me i ik konflikteve nder shqipatr,”mbaron citati. Keshtu me bene te diture Mr.M.M.gazetar, I cili vazhdon dhe me thote,”zonja Carlo De Ponte, ka qene prokrurorja kryesore e gjygjite te Hagese, e cila ka shute edhe keto fjale, citoje;” ate qe une e kam paraqite ne liber eshte mase e vertete, shqiptaret gazetar te Kosovse, “ai reporter i luftese”duhe te denohne per shpifje e shpijunazh “ mbyllet citati .

    Pra UDBashi yne shqiptar,Flori Bruqi, gazetar, “reporter i luftese ,shtetas i Republikese Kosovese, nga Isaniqi i Deqanit,” qe gezon deshmite dhe faktet qe ka punuar agjent dhe shpijun per sherbimin secret serb te serbise edhe ne Beogrda edhe ne Kosove, per gjera te tilla eshte i njohur edhe ne Kosove edhe ne Diaspor dhe ka experience qe nga viti 1981. …………….
    Ndersa ne nje Intreviste tjetere qe e bera me 19.Prill.2009.nje ish,zv-komandant I larte ne Shtabin e UCK-ese,z.A.B.i cili thote Citoj.”Flori Bruqi,nuk ka pase kurfare presion nga askush e as nga ushtaret e UĒK-ese, per me i dhane zonjes Carlo De Ponte, informacione te rrejshme, ky magar as nuk ka qene fare “reporter lufte”, as nuk ka qene ushtare i UĒK-ese, e as nuk ka dale nga Prishtina,po ka ndejte ne Prishtine bashke me serbet e tije, pyte “radiokosovne e lire” dhe te tregojne se kush kane kene reprortert e luftese.”. Mbyllet citati…
    Ndersa ne leterne time me lutje per “RadioKosvseseLire”, drejtuar z.N.P.me 19.Prill.2009.se a ka kene “reporter lufte” Flori Bruqi,?! “Radiokosovaelire” keshtu mu pergjigje.Citoje:” Mbylle gojen mor horr
    Sunday, April 19, 2009 8:06 AM.From: "Radio Kosova e lirė" <info@radiokosovaelire.com.To: bahtirhamza@yahoo.com
    Mbylle gojen o horr i horrave
    Ti je nje shares i UCK-se, mor pis i pisave.” mbyllet Citati.
    Leteren time ja bashkangjese ketij reagimi.

    Prandja nese i preferohemi “shkenctarit, shkrimtarit, gazetari,reporterit te lufetes,”
    Flori Brquit, lindje pyteja, kush do te ushtone me shume,./!propaganda e rrem, shpifjte e tina me emra fallso, apo e verteta e kohese me deshmi dhe fakte. ?!

    EPILOGU
    Une paraqite ne opinjon kete reagim, si aresye per shqiptaret, e per lexuesit shqiptar qe shqiptaret kudo qe jane te zhvillohen per te njohure te vertetenne,e qe te kene princip te se vertetese, dhe eshte me e dobishme kjo, sesa te lexojem propaganda te rejshme ,shpifje, Fyrje e fallsifikime, me emra falso,ne web.faqe.www.tschameria.com.
    www.cameria.com.www.bruqi.com. www.albniapress.com.(Flori Bruqi) bashkimkombetar.com e tje,e tje……………

    Pra ne sot duhet te mesojme te vertetene, ta bejem shprehi te vertetene sepse dihet me vite e shekuj,se : As anmiku yne serbosllave, as grekofonet, as RUSET,as Bugaret,nuk munden me i sjelle deme me shume shqiptareve nacionalista te Kosovese, figuareve letrare shqiptare,luftetareve te lirise, shtetit te ri te Kosovse,sesa vete shqiptaret, ja si keta qe i kemi me webfaqet e tyre dhe i kemi lexue,dhe I lexojme ne keto faqe internetit,
    qellimet dashakeqese te ketyre , HIPOKRITVE qe jane vegel qorre te UDBashit ton.

    Kete na bene te kuptoje : propaganda e tije dhe e tyre tyre,shpifjet e Fyrjet, paria e tyre me e keqe, shprehjet e tyre ne menyre me te ndyta ,qe nuk kane as krah, as FORCE, gje qe serbosllavet i kane bere per vete,dhe ne webfaqet e tyre deshmohet TRATHETIA e tyre,qe i kane mbete besnik serbeve.Keta Hipokrit, injurant, lajkatar, tartabiqa e me lloj lloji taralushashe, zuzkashe e zuzare, Kopila e Mitila,te monizmit serb,qe kane edhe gjakun e perzire me skllave, qe kane mbete amplitude verbim deshmojne se karakterziohen me karaktere serbe.
    Pjesa e dyte vazhdone ne jave tjeter.


    Bashkangjitur leteren derguar RadioKosoveseselire.
    I nderuari z.Nysret Pllana,

    Duke te pershendetur perzemersishte, duke rujte bresa te veqanta nga ti,
    (8.Janar. 2003)dhe duke e diture se jeni edhe JU, je TI,z.Nysret Pllana,perej atyre ushtareve qe keni hyre ne vdekje, e qe jeni gjalle,qe ke luftua per liri dhe qe ke krijuar RadioKosovse e lire, lutem te nderi i yte, a eshte e mundur te na tregni, se a ka kene Flori Bruqi, "reporter i luftese" dhe a ka kene i kyqur “si reporter lufte”ne radiokosoven e lire,nese PO.- a i ka keryare obligimet si gazetar gjate kohese se luftese ne radionKosva e lire, .Nese Jo.JO.

    Ne qe kemi besim e plote ne tya, dhe duke te besuar ty,z.Nysret Pallna,Lutem na tregoni me sinqeritet,mos u frigo fare he o Burri i dheut,sepse askush nuk i ka njofte reportert e luftese me mire sesa ti, me radiokosoven e lire, qe ka kene nje pikelidhje e informimit per luften qe u zhvillua ne Kosove,dhe mbetet radio e juaja, gjegjesisht e jone, per te be mire, e mire, per te quare ne vend amanetin e atdhetareve tane,te deshmoreve tane, te gjysheve e te stregjysheve tane,qe kane dhane jeten per kete liri.Per kete pavarsi,per “Kosoven Republike”per kete shtet me te ri ne Bote.

    Me shkruaj shkurt.
    bahtirhamza@yahoo.com

    Te fala te shumta.

    Pershedentje shqiptare
    Bahtir Hamza,poet,Editor.
    18.Prill.2009.

  4. #4
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    17-01-2007
    Postime
    139

    Reagim .“epideistika Prindėrore Nė Njė Antologjie Poetike “

    BAHTIR HAMZA,letrar
    bahtirhamza@yahoo.com

    Gjeke Marinajt,publicist
    Teksas USA.


    Date.28.Prill.2009.

    Thema ; REAGIM per shkrimin ne Arte Cafee,
    “EPIDEISTIKA PRINDĖRORE NĖ NJĖ ANTOLOGJIE POETIKE “
    Sunday, April 26, 2009 1:23 PM. ART-Caffe.


    Ky shkrim i Gjeke Marinajt, eshte botua edhe ne vitin e kaluar,dhe e kom hudhe ne koshin e plehrave.Meqe tani, ai i cili e ka postua ne Art-Caffe, (per ribotim)ia ka feshi Daten e publikimit te autorit , dhe ka karakter lavdate, po REAGOJE, pa asnje te keqe,jo per te krijuar anmiq, por te verteten e jetese.
    Une e kuptoje peshen e cdo libri, sepse cdo liber I buzeqesh atdheut, dhe nuk ka liber te keq.Por Valle, a nuk ishte me mire qe ketije “libri : “antologjisė poetike Zemra Prindėrore.””te i perin nje poezi per Nane Terezen,qe eshte Nana e gjithe kombit shqiptar.
    Nana e gjithe botese Krishtere, apo jo.?!

    Sipas shkrimit te Gj.Marinjat, kuptova se libri ne fjale nuk ka art luftarak te poetikese , e as art qe e sulmon roberine e sistemit criminal te gjelatit criminal Enver Hoxhes, e as te UDBasheve, “kosovarjot” shqiptar .Por libri ne fjale permblidhet dhe fuqizohet; me disa shqiptar qe jane te intriges,plagjiator, hipokrit, dhe me disa shqiptar te dashurise per poezi, por ne anen tjeter me shqiptar te diktatures kriminale Enversite, gjymseshekullore , (1945-1992) e qe jane : humbes te lirise, humbas te gjallerise kombetare e te vertetese historike,humbas te vrullit djaloshar, humbas te besimit nder njerezor, gje qe tani shtirren,e shtirret sikur nuk eshte fajtor,por jane keta ne moshen e tyre te rreshture ne sistemin e gjelatit criminal Rankovico-Enversit-Titist, dhe nuk munden te mbulohet gjurmet e tyre e as te verteta e ndodhive te tyre………..

    Si pas shkrimit te Gjeke Marinjat, ne kete liber prozentohen dhe disa shqiptare te shpirtit njerezor,dhe eshte detyre e jona qe duhet te dihet dallimi ne mes shkrimtareve qe ishin edhe shkrimtar edhe komunista, si edhe ata qe ishin edhe poete desertor dhe nacionalista,gje qe nuk i bejne poezite, e as libra njelloji, dhe as ne bashkemendim te nje pikelidhje te nje qendrimit shpirterore nuk kane asgje te perbashket,pra jane dy diagonale te kunderta.
    Shtrohet peytja : pse duhet te meshifte e verteta.?!

    Sipas Gjeke Marinaj, (nga Teksasi) me shkrim e tije “EPIDEISTIKA PRINDĖRORE NĖ NJĖ ANTOLOGJIE POETIKE “ te botuar edhe ne kete vit ne Art-Cafee, me 26.Prill.2009. qe nuk ka me u botua kurre me, na bene te ditur per botimi i antologjisė poetike “Zemra Prindėrore” me autor Agim Bacellit,I cili thotė : Citoje : “ Kėtė mozaik poetik e kanė bėrė edhe mė tė shndritshėm dy poetė tė ftuar si poet nderi, dy ikona tė poezisė shqipe, Dritėro Agolli dhe Agim Shehu. “

    Ne aktivitetin kulturore per prezentimin e antologjive poetike ,per te I zbulua krijusit dhe talentet e rinje te shqiptaret dhe per shqiptaret eshte nje etape e re, qe zanafillen e ka nga “PENA SHQIPTARE” Prishtine, qe nga viti 2003.’004.’005.’007. ….

    Mirepo ne ket veprimtari poetike te Agim Bacellit,siqe thote Gjeke Marinja,” mozaik poetik”jane shkrimtaret e pershtatur e te ngjitur njeri pas e pas tjeterit,njeri komunist i perbetuar e tjeteri UDBashe,i kulluar, qe e kane te njeten smundje, te njetene lakmi,(ne prejashtim,
    zonj.Mimoza Ahmeti,zonj. Vitore Stefa,z.Agim Shehut,qe jane te shkelqyshem)dhe ta atyre qe fare nuk i njoh,dhe as nuk deshiroje te te i njohe, sepse asnje nuk e ka vajin e as vijen e lirise…
    Te ia kam nje shkrimtari nje liber te mire kurre syt mos ja pafsha…

    Mirepo, Gjekė Marinja, ne shkrimin e vet Dritero Agollin e quane “Ikone te poezise shqipe”. Te ndalemi pak ketu.
    Une nuk kam asgje te keqe kunder Dritero Agollit,(edhe pse eshte pak smut i deshiroje sherim sa ma te shpejt)por jam i binudur,se Gjeke Marinajt, i mungon vetedija dhe njohja me te veretetene, sepse ne kete bote nuk ka pase as nuk ka Ikaona te poezise.
    *******************************
    Dritero Agolli nuk eshte i ngrire e i pagjelleri
    Dritero Agolli, nuk eshte bere Ikone e as kujt.
    Dritro Agolli,nuk eshte luftetar i Krishterimt,
    Dritero Agolli, eshe nje shkrimtar shqiptaromonistoRus,qe ka dhen kontribute te shquara gjelatit komunist Enver Hoxhese, dhe sistemit komunist te tije,gje qe eshte deshtues i politikes se Partise Sicialiste, trashigmitar e “P.P.SH.” dhe nuk ka nevoj per lavdata.
    z.Dritero Agolli,eshte konsideruar si nje shkrimtar me I mire nder te gjithe shkrimtaret komuniste te Enver Hoxhese, ne Tirane dhe ne Shqiperi.Edhe pse z.Ditero Agolli, nuk eshte as IKON, as nacionalsit, e as Demokrat,por ne veprat e tia gjejme stilin komunist, rrethimet e jetese komuniste, dhe shpirti i tije nuk digjte per liri, e as per dashuri nacionaliste demokrate shqiptare, gje qe shume shkrimtar jane shkri me Drito Agollin,…!

    KUJTOJE
    Dritro Agollin, si emer e kom ndigjua perhere te pare ne viti 1970. ne kalsen e tete te shkollese fillore”vllaznim-bashkim” te Gllogovcit,nga arsimtari i gjuhese shqipe Isak Krasniqi,I cili na ka thane :”Sot po ua prezentojme poeti ma te madhe komuniste,”marksito-leninist” Dritro Agolli, nga Shqiperi”…..
    Ndersa Une personalisht dhe fizsikisht e kam takua ne Nentor.1993.ne ora 19.00.h. ne Selin e Shoqatese “MEMEDHEU” te ST.Gallen, ne Zvicerr, i cili para te parnishmeve ne fjalimin e tije komunist per Rilindasit,nuk e tha as nje fjel per poetin tardicional Ate Gjegj Fishten, Pasi e perfundoje fjalen e vet z.D.Agolli,E mora une fjalen.

    Deri sa une folesha para te pranishmeve - atdhedashesve, Dritro Agolli, i pytke ata qe ishine ne tavoline e tije, per mua, se kush jam une,dhe pas mbarmit te fjalimit tim, ju afrova dhe e pershendeta, dhe ne shenje rrespekti ia dhashe librin tim U rritsh me lule te botes. Mepase e mori fjalen z.Agim Doci, deshmoje se ishte rrite ne nje shtypje te dhunshme te komunizmit, dhe foli per Ate Gjergj Fshten,mirepo Dritro Agolli , i mbushur me inat, perseri doli ne sken para te parnishemeve dhe nga urrejteja i skuqur ne fytyre kerkoje falje per harres, dhe me nje thenje te Ate Gjergjr Fishtese e mbylli fjalimin e vet.Ndersa Agim Doci,me dy persone te tjere e leshoi Sallen dhe dulen jashte.

    Ketu ne kete nate takimi me Dritro Agollin,ishin rrethanate e pershteshme per te I mbrojte poetet tane nacionalist ,per te fole haptas per jeten e tyre,per tragjedine e tyre, per triumfet e tyre, per vepritarit e tyre,e edhe per poetiken e tyre, e dhe per poetin tone te madh nacionalsit te letersise shqiptare Ate Gjergj Fishta.(kopie,vdio-Kaseta).

    Mirepo te i kthehemi librit te Agim Bacellit, “antologjisė poetike Zemra Prindėrore.” Dhe autorit Agom Becollit, qe eshte nje zbatues 44 vjeqar i komunizmit, dhe trashigimtar i gjelatit kriminel( Enver Hoxhes,) qe fare nuk ka te beje as me letersi, as me histori te letersis shqiptare,as nuk ka titull,Profesor,as Magjister,as Doktor as Akademik, as shkenctar,as nuk ka kene i denuar per art, as i ndjekur si nacionalist,as nuk ka kene i cenzuaruar, as nuk ka kene i persekutum, nga askush e as nga Xhaxhi i tije “gjelati komuniste Enver Hoxha,…..
    Ja lexone, : Agim Bacelli. I lindur dhe i rritur,ne qytetin e Korces ,ne vitin 1951. Pas mbarimit te shkolles se mesme ,vazhdoi studimet e larta ne Akademine e Aviacionit .Ka sherbyer ne bazen ajrore te Rinasit dhe ate te Zadrimes .Ka mbajtur graden major deri ne lirimin ,e tij ne vitin 1995.Po ne kete vit emigron ne SHBA ,me familjen .Sot jeton e punon ne qytetin e NEĖ YORKUT.Njohes i mire i teknollogjise kompjuterike ,informatikes ,e bejne te kaloje me ore te tera ,duke kerkuar e rremuar ne arshivat e historise dhe kultures jo vetem te popullit shqiptar por edhe te kulturave te popujve te tjere.Themelues i shume forumeve ,ėebsiteve dhe listave virtuale shqiptare ne internet ,intervist nga Raimonda Moisiu,

    Ne botimin e kesaj antologjie poetike “Zemra Prindėrore” te A.Bacellit, per te kaluare dallohen “kosovarjoti” : Zeqir Gervalla, UDBash,(me banim ne Neė York) qe populli yne shqiptar I Republikese se Kosoves, ka ruajte gjurmet e kohese, dhe eshte shembylli i Fazli Hades,(Gariqevcit),qe populli e gjykone thelle, Zeqir Gervalles,per tratheti, me daljene e tina nga burgu, mbenda viti per vepritari armiqesore nacionaliste,per Falmur kombeter.(1964).
    Mirepo nese Ne, rrimi dhe bisedojme me kete njeri, Zeqiri, fillon me qajte, dhe shifet se nuk ka mujt me ju perballuar tarjtimit te turturave te burgut ,dhe i ka dhane shoket.!

    Ne botimin e kesaje antologjie poetike “Zemra Prindėrore” te A.Bacellit,dallohet UDB-ashi yne shqiptar”kosovarjoti” Flori Dushan
    (Maxhun)Bruiq, UDB-ash nga Isniqi i Deqanit, trathetor,palagjiator,me tradit te karakterit serbosllave lexoni deshmit dhe faktet (1980-2008)

    Me pas eshte Gezim Ajgeraj, nje bleresi i pozive nga Ilaz Prokshi,
    Me pas Raimonda Moisiu,plagjitore, lakmiqare ne stilin komunist
    ”une per ty e ti per mua”.!
    Llalbardo Dukagjine, eshte nje arhitip,lexoni poemen time Drenica Legjende me lule, 1992.dhe poemen e tije “ 100.vjetori I Kongresit te Manstirt”.2009.www.zemrashqiptare.net.

    Ndersa emrat e te tjereve per mua jane te pa njohur.Por e dia se nuk kane shkalle te larte poetike, qe mundohen nga e verteta te bejen ndryshime,por ne mese te te mireve “shenderite” dhe i keqi…..!
    Eshte e randesishme se paraqiteja dhe perzgjedhja e ketyre shqiptareve
    “kosovarjot” dhe te shqiptareve komunist-Enverist, ne kete antologji
    Agim Bacelli,ka paraqite Lakmine e tyre,dhe per te bere emer.Mirepo me e randesishme eshte qe te gjithe jane shqiptar,nga kjo del se ne mes te tyre ka qe jane njerezi te ulet dhe perkete aresye emrohen me kesi emerash, sepse e kane po kete qellim te trashiguar.

    Une besoje se pas kesaje kritike, ne shqiptaret do te jemi edhe me te bukure, dhe besoje se shqiptaret e komunizmit Enverostalinist, (1945-1992) do te mbushen me vetedije te shpirtit njerezore ,njiasht edhe “kosovarjotet “ e mije,qe me prezentimine se vertetese te hecim perpara. sidoqofte e verteta eshte ne te mire te kombit, te kulturese kombetare, te historise se letersis shqiptare per te prezentuare te miren, te bukuren, te vertetene dhe njohjne e gjuremve ne kohe.
    Shtrohte pyetja pse ne keta liber “Zemra Prindėrore” Agim Bacelli, me palgjiator, me hipokrit e me arhitipa,paraqet ne bashkelidhje njerezit dinjitoz, poetet e mirefillit te letersish shqiptare, siqe jane : zonj.Mimoza Ahmeti,zonj. Vitore Stefa,z.Agim Shehut,?!……….
    Ose eshte nje qellim i tije,qe te na bene te ndijshme per shkrimtaret komunist,ose te na detyrone te i duame edhe keta komunist, kur veqe dihet se kane kene rraktar,skllever qe duhen te binden dhe te rroken per nacionalizmin shqiptar dhe te mbushen me ndjenja kombetare, sepse keto ndjenja ua xhveshi gjelati kriminel Enver HoxhiSatlinisti, dhe Aleksander Rankoviqi,…

    Sipas shkrimit te Gjeke Marinajt,qe e ka bere per kete liber, lexova emrat e titujt e poezive te autorve, si dhe te stilit te tyre qe jane te karaktereve te ndryshme, si dhe vet mosha dhe stili i tyre eshte i ndryshushem………
    Mua me pelque titulli “Buzeqeshja e Penes” e zonj.Arta Mizinit, qe nuk eshte qeshteje teknike, per eshte boteveshterimit im qe une e beje te dallohet nga te tjeret.Si do qe te jete libri eshte nje kujtim,por poeti, artisti i dine, i ndien dhe i njehe,shkaqet e vujtejese, dhembjen e zemerse , “shtrydhjne e lotit”, si dhe vargun e sinqert te cdo poeti,por une jame i rrepet edhe ndaje vetevehtese, gje qe kam prishe edhe une poezi, balada, vjersha, dhe kam levize, nga shteti ne shtet, nga kontinenti ne kontinent por nuk mundem te heshti, per te vertetene.Une nuk kam ra nga qielli,por jame linde nga Nana ime shqiptare, 25.vjet kom jetura ne mes stuhive turturuse te botese se popullit tim.e 27.vjet i merguar.Sa per kurreshtje po ua derrgoje poezine time, TE VARRI I NENES.2000.

    Por sot jame RE e Bardhe ,me kenaqesi e shkruaj kete REAGIM, pa i kerkua as kujt flaje, ndoshat ju shqetesoje por mos u merziteni,sepse une jam vetem nje lexues, veshtruse dhe nje kritik, dhe e dua librin,dhe jam mik i librit,dhe jam i fuqizuare nga kultura e librit,e edhe kete REAGIM e kame shkruare me aresya, a,?apo jo. Gjek Marinaj.?!

    Una jam shqiptar, ju therrase, pa sharje, edhe pse UDBashet i kam sha,e nacionalistet e edhe te tjeret i dashuroje me buzeqeshje, sepse ju besoje, dhe me keto ndjenja dhe per te verteten nuk mundem te heshti, para ketije sekreti te para gjysmeshekull qe shqiptaret jane djegur nga vet shqiptaret, para kesaje dhembje ,para ketije shkrimi, qe jane prezentua UDB-ashet, e komunistat, gjuetar, shkrimtar te perzire te katagarise, nacionaliste dhe te kategorise komunist”Marksisto-Lenioniste”, gje qe kemi te bejme me njerezi te dy talenteve te ndryshme, sepse shpirti I poezise qendrone ne shpirtin e poetit te sinqert,ne ndjenjen kombetare, ne ndjenjen e dashurise, per te verteten, per te deshuma se cilete jemi NE.
    Kush nuk pajtohet me kete REAGIM TIM, le te me shkruan
    bahtirhamza@yahoo.com
    bahtirhamza@hotmail.com


    Pershendetje shqiptare

    Bahtir Hamza


    TE VARRI I NENES
    Guri bėn gjumin e jetes sė qetė
    Te fshati I tė vdekurve
    Unė,qetėsisht pėrulem para kėtij guri
    Shenjė ė peindėrve tė mi qė mė thėrrt
    Tė vij sa mė shpesh kėtu
    Tė mos lejoj kush
    E t’ia prish qetėsinė fshatit
    Tė tė vdekurve nė amshim.

    Ai ėshtė vendi ku takohen
    Tė gjallėt me tė vdekurit
    Privilegj qė nuk e ka fshati I tė gjallėrve
    Ndaj shkoj shpesh aty
    Te Varri I nėnės Fahrije
    Prehem pėr liri.

    25.Maj.2000.

    Art-Cafe] EPIDEISTIKA PRINDĖRORE NĖ NJĖ ANTOLOGJIE POETIKE
    Sunday, April 26, 2009 1:23 PM
    From: "Llemadeo D." <llemadeo@yahoo.de>View contact details
    To: "arta-cafe" <art-cafe@alb-net.com>, sterkala@yahoogroups.com, teutatshqiptarenebote@yahoogroups.com, "Gazeta RD" gazetard@albaniaonline.net

    EPIDEISTIKA PRINDĖRORE NĖ NJĖ ANTOLOGJIE POETIKE

    Kėtė mozaik poetik e kanė bėrė edhe mė tė shndritshėm dy poetė tė ftuar si poet nderi, dy ikona tė poezisė shqipe, Dritėro Agolli dhe Agim Shehu.

    Nga Gjekė Marinaj

    Ashtu si tė gjitha projektet e tjera nė letėrsi qė nisin me njė ide apo me njė grup idesh filloi dhe u realizua edhe botimi i antologjisė poetike Zemra Prindėrore. Por askush mė parė se poeti Agim Bacelli, ideator i kėtij botimi, nuk do tė ishte dakord se distanca midis njė ideje dhe realizimit tė saj ėshtė shpesh aq larg sa ē’ėshtė ėndėrrimi nga realiteti. Pėr fat tė mirė ideve tė mira u bashkėngjiten gjithmonė njerėzit e mirė.

    Ndaj nė radarin e kėtij projekti hynė menjėherė njė grup miqsh tė pėrbėrė nga disa poetė, shkrimtarė dhe intelektualė. Zemra Prindėrore u pėrgatit, redaktua dhe korrektua nga tre anėtarė tė shquar tė Shoqatės sė Shkrimtarėve Shqiptaro-Amerikanė: Agim Bacelli, sekretarja e shtypit pranė shoqatės Kėze (Kozeta) Zylo dhe Kostaq Duka, duke pasė pranė edhe pėrkujdesjen e vazhdueshme tė kryetarit tė shoqatės z. Dalan Luzaj. Njė kontribut tė veēantė nė kėtė drejtim dhanė edhe konsultantėt Mardena Kelmendi e Edmond Ismailati, krijuesja e arti grafik Eva Saliu si dhe redaktori teknik Albert Zholi. Kėtė mozaik poetik e kanė bėrė edhe mė tė shndritshėm dy poetė tė ftuar si poet nderi, dy ikona tė poezisė shqipe, Dritėro Agolli dhe Agim Shehu.

    Tė gjithė prindėrit e mbi pesėdhjetė poetėve tė pėrfshirė nė kėtė antologji do tė ishin krenarė me paraqitjen teknike dhe kualitetin e poezive tė kėsaj antologjie qė u dedikohet ekskluzivisht atyre. S’do mend, siē ndodh me tė gjitha botimet e antologjive, mund tė ketė edhe nga ata qė do e kundėrshtonin pėrfshirjen nė antologji tė disa poetėve mė pak tė njohur nė komunitetin letrar. Por pėr fat tė mirė, grupi i punės ėshtė mbėshtetur nė qėllimin e mirė tė tyre dhe ėshtė pėrkrahur nga njerėz qė zakonisht flasin me vepra. Nė kėtė vorbull hyjnė edhe sponsorėt e veprės si nėnkryetari e shoqatės Mėhill Velaj, Mardena Kelmendi dhe studiuesi e pėrkthyesi i njohur Dr. Selaudin Velaj. Me shumė tė drejtė, kjo Antologji ėshtė e ndėrtuar tėrėsisht me poezi qė poetėt u kanė dedikuar prindėrve tė tyre e qė andej tė gjithė prindėrve shqiptarė.

    Pėr misionin e shenjtė qė kanė, tė gjitha poezitė, pa pėrjashtim, janė tė mira dhe shumė prej tyre tė shkėlqyera. Ato janė poezi tė drejtpėrdrejta, tė pastra dhe tė depėrtueshme. Ajo qė tė tėrheq vėmendjen ėshtė hollėsia e detajeve, seleksionimi i kujtimeve; secili poet ka idenė e vet se cilat kujtime duhen pėrfshirė e cilat duhen lenė jashtė poezisė. E gjithė kjo dhėnė me atė ndjenjėn dhe dashurinė qė vetėm poetėt e kanė kapacitetin letrar ta thonė nė vargje.

    Ndarja me prindėrit, me tokėn nė tė cilėn janė rritur, ėshtė njė farė vdekjeje pėr poetėt. Distanca gjeografike dhe koha e shkėputjes, vuajtjet pėr tė na rritur dhe sekretet e mbijetesės, gjendja e shėndetit apo humbja e tij, mundėsia e vdekjes apo vetė vdekja pėrbėjnė universin drejt tė cilit graviton pesha e madhe e shqetėsimit tė poetėve pėr ata qė i lindėn dhe i rritėn me dashurinė mė tė madhe dhe me mundimin mė tė sinqertė.

    Ja me ē’mjeshtėri poetike e me ē’pastėrti mendimi filozofik e kthen nė vargje ndjenjėn e ndarjes dhe natyrėn rreth saj poetja Raimonda Moisiu: “Nata, para se tė nisesha pėr nė kurbet, / Kishte hėnė—si fytyrė e vdekjes nata—e qetė” (Raimonda Moisiu, “Gurėt e Rrugicės Sime”, fq. 139). Apo poetja tjetėr e talentuar Julia Gjika, e cila di ta humanizojnė subjektin e vetmisė nė atė mėnyrė sa tė bėn qė ta pėrjetosh atė nė nivelin qė e pėrjeton ajo vetė kur shkruan: “Kur dikush i troket nė derė, / ai nuk e dėgjon, / po tė dėgjojė, / nuk beson, / se dikush troket pėr tė. / Babai jetim nė pleqėri” (Julia Gjika, “I vetėm brenda katėr mureve”, Fq. 82). Duke poetizuar nė tė njėjtėn ide poeti Adnan Mehmeti e zgjeron hapėsirėn e mendimit duke i shtuar atij nocione inventive pėrshkrimesh shpirtėrore: “Nė thinjat e mia / Fėmijėt pėrkėdhelin / Bardhėsinė e tyre. / Kujdes, mos u dashuroni me to, / Se nė zbardhjen e tyre, / Sodis thinjat e babait ti” (Adnan Mehmeti, “Thinjat”, fq. 20)

    Pėr prindėrit tė gjithė fėmijėt janė poet ndonėse ata mund tė mos shkruajnė poezi. Ndaj disa prej tyre nganjėherė janė mospėrfillės ndaj kėsaj tė fundit. Edhe mospėrfillja e prindėrve tanė ndaj poezisė, nė kėtė vepėr, eksploron vetveten si njė ēelės sa krijues aq edhe sofist nė brendėsinė e njė origjinaliteti tė rrallė nė varg. Poetėt dhe shkrimtarėt e ndjejnė mė mirė se kushdo tjetėr se ēdo lėvizje qė bėjmė nė kėtė jetė gjeneron njė forcė energjie dhe se kjo energji duhet vėnė nė shėrbim tė suksesit jo vetėm tė vetes por edhe tė tjerėve.
    Poeti ynė kombėtar Dritėro Agulli, e sheh raportin midis vetės dhe babait tė tij jo si baba e poet por si baba e bir, njė energji poetike kjo qė do tė jepte jetė edhe te lexuesi mė i plogėt: “S'e thur poemėn aq tė gjatė, / Me vargje si litarė, / Se kushedi e gris im atė / Dhe dredh me te cigare” (Dritėro Agolli, “Poemė pėr babanė dhe veten”, fq. 16).

    Nisur nga fakti se universi operon nėpėrmes shndėrrimeve dinamike tė cilat marrin kuptim mė sė miri nė jetėn dhe veprimtarinė e njerėzve tė mirė, tė atyre qė u japin tė tjerėve njė pjesė tė vetvetes, nė cilėndo formė tė jetė e mundshme dhe e pėrshtatshme, mund tė themi se edhe prindėrit tanė na duan pa pretendime pėr shpėrblime qoftė edhe nga ato artistike. Ja mendimet e poetes Arta Mezini nė kėtė pikė: “Kam frikė pena ime, kam frikė / Prej botės sė madhe asgjė nuk marr hua / Dhuratė kam gjithēka, veē zemrės qė rreh / Udhėn e jetės dhe udhėtarėt qė dua” (Arta Mezini, “Buzėqeshja e penės”, fq. 31).
    Ngaqė prindėrit pėrbėjnė njė pjesė kaq esenciale nė jetėn e poetėve nė fjalė, Zemra Prindėrore vjen te lexuesi si njė reflektim i kėsaj lidhje shpirtėrore, si shteg nė kėrkim tė pėrjetėsisė sė tyre nė format e pranueshme tė shoqėrisė prej sė cilės vijmė. Madje edhe marrėdhėniet me prindėrit tanė u nėnshtrohen ligjeve tė marrjes dhe dhėnies sė anasjelltė tė kėsaj sentonie. Siē do e shohim mė poshtė tė perceptuar nė metafora tė goditura, tė japėsh dashuri nėnkupton edhe tė pranosh atė. Poezia “Njė pjesė e imja” e Diana Seitajt e ilustron mė sė miri kėtė koncept: “Dhe po tė mė pyesin nesėr, ēfarė do tė zgjidhja pėr ju, / sėrish, pavdekėsinė do tė thėrrisja! / E nėse them, se jeni njė pjesė e imja, / besoj se unė pėr ju.., jam e tėra” (Diana Seitaj, “Njė pjesė e imja”, fq. 39).
    Sado qė mundohemi ta idealizojmė jetėn, ngaqė ajo ka njė fund dhe fundi i saj do i shkaktojnė dhembje tė tjerėve qė mbeten pas, jeta mbetet njė harmoni komunikimi e tė gjitha elementeve tė shpirtėsisė qė pėrbėjnė strukturėn e ekzistencės. Ky fund edhe kur nuk ėshtė peltik ėshtė dhe mbetet i frikshėm, i pėrmallshėm e deri nė fund njerėzor: “Natėn vonė kur doli hėna, / Mbi bar na gjeti nėpėr ėndrra. / Veē gjallė nėna shuplakat hap, / Si tjegulla mbi ne e vesa s’na lag”(Ēerēiz N. Myftari “Nė shuplakė tė nėnės”, fq. 38).
    Nga Myftari mėsojmė njė nga arsyet se pse ndjehemi gjithmonė tė vegjėl para prindėrve tanė. Dashuria prindėrore ka njė ligj tė koduar nė gjakun tonė si shqiptarė dhe si humane qė jemi. Kjo qėndron edhe mė e tillė pėr ne krijuesit ku ligji ėshtė nė njė manifest me tė cilin shpallim parimet e qėllimeve tona themelore. Brenda kėtij ligji e shohim veten nė njė proces tė ēuditshėm ku observuesi behet i observuari, njė proces ky i ngjashėm me atė ku ėndėrruesi manifeston ėndrrėn e tij.

    Pėr ta shijuar nė njė formė mė tė bukur kėtė ide le t’i referohemi tė talentuarės Zylo:“Nga kripa e currilit tė lotit, / S’duronin dot kėtė lloj vese, / Qė buronte nga zėrat e mekura, / Brenda pentagramit qė s’buzėqeshte!” (Kėze (Kozeta) Zylo “Rrudhnin Fletėt”, Fq. 94). Edhe Valbona Dardha ka mėnyrėn e saj tė poetizimit nė kėtė pikė: “Ti akoma vazhdon tė mė pėrkundėsh, / Pėr ty, unė akoma fėmijė i parritur / Mbuluar me thinja” (Valbona Bardha, “Mall Etern”, Fq. 172). Pikėrisht pėr kėto nivele sa personale aq edhe tė pėrgjithshme poeti Dhori Thanasi sugjeron: “Ti ruajmė “tė lashtat”/ Le tė rrjedhin si lumė / Tė duash ėshtė pak / Tė kujdesesh ėshtė shumė” (Dhori Thanasi, “Kujdes”, Fq. 43).


    Mendimet e Thanasit janė jo vetėm pjesė e ingranazhit tė kulturės sonė por edhe tė etikės qė e vlerėsojmė aq lart. Sepse burimi i gjithė krijesės ėshtė vetėdija, potenciali qė gjakon shprehjen e dashurisė dhe dhimbjes, tė bukurės dhe tė shėmtuarės, tė bekuarės dhe mėkateve nėpėr tė cilat kalon njeriu gjatė jetės. Atributet e tjera qė pėrfshijnė kėto aspekte tė vetėdijes janė zakoni, heshtja e pafund, ekuilibri, thjeshtėsia si dhe cilėsi tė tjera esenciale tė natyrės tonė. Tė asaj natyrė tė ndėrtuar nga Zoti dhe tė zbukuruar nga ne dhe brezat e tjerė papa nesh.

    Nė Zemra Prindėrore poetėt nuk e kanė lėnė pas dore as komponentin e vuajtjes si pjesė e jetės. Kostaq Duka e thotė si s’ka mė mirė: “Im atė punėtor ėshtė, / nga mė tė thjeshtėt, nxjerr gėlqere tė bardhė”… / Ē’mė erdhėn ndėrmėnd kėto vargje, / vargjet e parė pėr babanė”(Kostaq Duka, “S’janė vetėm disa fjalė”, Fq. 90). Kurse Petraq Pali, i njohur si poet qė jep maksimumin e vet nė lartėsimin e figurės sė babait tė tij Janko Pali (mėsues i popullit) pėr kėtė antologji vė nė pah edhe vuajtjet e sė ėmės. Ja me ē’maturi poetike e kryen kėtė akt autorial: “Kur litari nėpėr supe / Tė kish prerė e tė kish grirė / Mbushur bucela me ujė.... / Tharė buza shkretėtirė!” (Petaq Pali “Bucela”, Fq. 136). E si mund tė mos i vlerėsosh vargjet qė pasojnė: “Mė pret gjithnjė tek prag’ i portės, / Duart nėn pėrparėse sikur fsheh diēka, / Njėlloj si nėnat nė mėhallėt e botės, / Nėna ime, e plakura” (Thani Naqo, “Nėnės” Fq. 166).
    Mundėsitė e interpretimit tė kėtij aspekti poetik si nga pikėpamja e dialogut me tė kaluarėn ashtu edhe tė formalizmit sentonik tė realitetit jepen me mjeshtri dhe ndjenjė edhe nga njė poet tjetėr i pėrfshirė nė kėtė antologji. Ai ėshtė Gėzim Llojdia, njė fragment i poezisė tė sė cilit vijon:“Mullarėt e barit u kalbėn, te konakėt tanė, nė katundin e largėt. / Oborri gri i heshtur ditėn dhe natėn, kasollja e lopės me bajga tharė, / thupėrishtet rėnė, mbi thanė. / Fener poēethyer, gjysmė i ngrėnė” (Gėzim Llojdia, “Do ti mbledh lotėt e gjyshes pas plisit”, Fq. 62). Ndėrsa poeti Shefqet Dibrani, nė njė nga poezitė mė tė arrira tė tij, trishtimin njerėzor e vė mbi hallet e pėrditshme qė karakterizojnė shumicėn e nėnave tona. Ai e kthen atė nė njė dramė tė vėrtet. Nė fakt ai e pėrkufizon domethėnien e vuajtjes njerėzore nė mėnyrėn e tij, duke e lėnė lexuesin nė shkallėn e gjykimit tė vet pėr zinė qė vetėm pak vite mė parė u pėrzie me ajrin qė thithte njeriu kosovar nė rrugėn e vėshtirė tė lirisė sė vet: “Diku nė rrugėt e Prishtinės, Nėna ra / Lemeria e klithmės sate shpirtrat shurdhon pa pra…“ (Shefqet Dibrani, “Baladė pėr nėnėn dhe motrėn Xifė duke ikur nga Prishtina”, Fq. 160).

    Poema e Dibranit na futė nė njė shteg poetik ku potencialet semantike dhe estetike tė poezisė e fuqizojnė mendimin se mungesa e prindėrve tanė ka diēka tė shenjtė dhe humane nė vetvete. Gjė qė shpjegon se standardet e larta intelektuale dhe morale tė poetėve bėjnė qė roli i prindėrve nė vargun e tyre tė shkėputet nga realja te surealja edhe anasjelltas. Ndue Hila dhe Skendėr Rusi, secili nė mėnyrėn e vet, e konsiderojnė kėtė aplikim tė jetės sociale si fenomen sa tė pamundshėm aq dhe tė paevitueshėm nė marrėdhėnie me veten. I pari shkruan: “Marr tė flas me tė, por nuk mundem / Marr t’i shkruaj por jo. / Sa shumė unė pėr tė po vuaj, / Siē vuan pėr mua dhe ajo.” (Ndue Hila, “Malli pėr Nėnėn” 128). Ndėrsa Rusi thotė: “Gjithnjė po bėhesh mė e kėrrusur, / Sikur po i afrohesh tokės! / Unė jam atje,nė sytė e rrudhur, / Ku ėshtė fillimi i gjithė botės!” (Skėnder Rusi, “Nėnės sime”, Fq. 155).

    Si tė tillė poetėt duhet tė falėn pėr ndjenjėn e njė krenarie tė ligjshme qė rritet mė parė brenda gjoksit e pastaj brenda vargut tė tyre. Sepse poetėt, siē dihet, janė gjithmonė nė luftė tė brendshme midis arsyes dhe dashurisė distinktive qė kanė pėr prindėrit: “Dhe ikja larg teje shumė herė / dhimbja lozte me kėmbėt e mia / mėrzia frynte furishėm si erė / e ēdo ditė prej mallit tė mbinin thinja!..” (Lekė Gjoka, “Nėnės” Fq. 98). Po kėshtu edhe poeti Edmond Ismailiati me njė intuitė vėrtet fine poetizon dhimbshėm: “I trishtuar ēohem ēdo mėngjes, / Me shpresė se do tė pėrqafoj, / Krahėt bosh i mbledh me pėrtesė, / Mbushur plot dhimbje i shtrėngoj” (Edmond Ismailati, “Tek loti mungesėn pėrjetoj—Babait tim Sherif Ismailati”, Fq. 44).
    Intelekti poetik qė gjendet nė kėtė antologji ėshtė i pėrbėrė nga njė fenomen qė paraqitet here si gjysmė-art e here gjysmė-instinkt, por qė tė dyja janė tė pėrdoruara me efektivitet nė gjuhėn poetike dhe tonin pėrmallues qė zotėrojnė nė vetvete poezitė e tyre. Kėto efekte mundėsojnė apo argėtojnė idenė se dashuria prindėrore i pėrket sa ekzistencės njerėzore aq edhe asaj hyjnore. Njė ide kjo qė gjeneron fuqi tė mėdha ndjesishė dhe elaboron pastėr nė aspektet e shqetėsimit intelektual dhe kapacitetit tė vetėdijes humane qė tentojnė nė varg: “Ne jemi lisa me rrėnjė / nė gurė e varre / jehonė zėrash tė rinj / oshėtimė zėrash tė tė parėve” (Mėhill Simon Velaj “Fragment Historie” Fq. 121). Kėtė vetėdije poetja e re Marjeta Ismailati e thotė me njė sinqeritet gati fėmijėror dhe me njė pastėrti te admirueshme mendimi: “Mė kujtohet gjyshi im! / Kėngė labe seē kėndonte, / Kur arat me parmendė lėronte, / Unė ecja si flutur pas tij, / Nėpėr gjurmėt qė lėshonte ai” (Marjeta Ismailati, “Mė kujtohet gjyshi im—Shahin Tusha” Fq. 115).

    Edhe zhvillimi i cilėsive morale ėshtė njė dukuri interesante nė kėtė libėr. Rėndėsia e mėsimeve tė prindėrve nuk humbet nė mes tė rreshtave por ėshtė njė e dhėnė direkte dhe me forcėn poetike qė meriton. Nė shumicėn e poezive tabani ideor shtihet nė sferat e instinkteve sociale pėrfshi kėtu edhe rolin e prindėrve qė shkojnė si vektorė paralel me jetėn nė vazhdim. Kėto instinkte janė shumė komplekse e nganjėherė drejtohen drejt disa veprimeve specifike qė kanė lėnė gjurmė nė kujtimet e poetėve.

    Elementet kryesore qė pėrbėjnė kėto episode janė dashuria, emocionet dhe simpatia, tė cilat tek poetėt, mė duket mua, gjenden nė njė shkallė mė tė lartė se nė pjesėn tjetėr tė popullsisė. Poetėt e skanojnė dashurinė prindėrore mė njė pėrkujdesje tė veēantė. Ata e lartėsojė karakterin e lartė prindėror dhe derivacionin e tyre deri nė nivel interpersonal. Ja njė fragment poetik nga Resmi Corbaxhi: “Herė mė rri nė krah / mė jep njė kėshillė / Bir! / Shokė pa gabime mos kėrko, / ėshtė e kotė / nė qoftė se ti do / tė mos mbetesh pa shokė” (Resmi Corbaxhi, “Hija e tij” Fq. 142) .

    Llemadeo Dukagjini ėshtė njė poet tjetėr qė me njė vizion filozofik tė filtruar nė traditėn burrėrore tė vendlindjes sė tij ndėr tė tjera shkruan: “Ndėrsa njėzėri, etrit, qė tė dy mė thanė; / ‘Sa tė mundesh o bir tė ligun e duro, / Por largohu prej tij po munde“ njė ditė udhe larg… / Kurrė besė mos i fal, as borxh“ kurrė mos i kėrko’! “ (Llemadeo Dukagjini, “Porosi e etėrve” Fq. 102).

    Sipas kėtyre sy poetėve, vlerat e prindėrve janė tė pazėvendėsueshme nė jetėn tonė pavarėsisht nga statusi personale qė fitojmė nė jetė. Orvatja pėr ekzistencė apo nevoja pėr tė mbijetuar ėshtė dhėnė nė njė mozaik ngjyrė-plotė metaforash, qė lė vend si pėr interpretim shpirtėror ashtu edhe filozofik. Kushtet e pafavorshme tė jetesės sė prindėrve tė poetėve nuk paraqiten si intriga politike ndaj fatit tė tyre, por mė tepėr si pėrpjekje pėr tė rritur fėmijėt pavarėsisht vėshtirėsive qė mund tė sjellė koha.
    Poeti Gjeto Turmalaj gjendet brenda kėtij perceptimi: “Se ėshtė krijesa ma e madhe e dashnisė, / Se ėshtė shpirti ma i madh i ngrohtėsisė, / Edhe kur tė mbarojė drita e Diellit e Hanės, / S’ka pėr tė mbarue madhėshtia e Nanės” (Gjeto Turmalaj, “Pėr Nanėn”, Fq. 70). Ja edhe Flori Bruqi: “Ti kėrkon dritė / se ishe dritė / siē janė dritė / tė gjitha nėnat” (Flori Bruqi, “Rreze drite”, Fq. 55). Fatjon Pajo futet direkt nė zemėr tė kėsaj vėrtetėsie: “Sot bie shi… / Mbėshtes ballin nė gjoksin tend / E me vehte them: / -S’ka si Ti!” (Fatjon Pajo, “Tim eti” Fq. 52). E njėjta rrjedhė e vetėdijes se prindėrit janė gjithēka pėr fėmijėt e tyre buron edhe nga poezia kuptimplote “Zemra Prindėrore” e poetit Agim Bacelli (titull ky qė ėshtė huazuar dhe si titull i antologjisė) “Askush nė botė s’ju do mė shumė / Se prindi qė ju ka sjell nė jetė! / Prindi ju bėhet ēadėr apo gunė / Nė stinėn pėrvėluese a nė qamet” (Agim Bacelli, “Zemra prindėrore” fq. 24).

    Pa u larguar nga ky kuzerizėm, si gjithmonė magjik nė fjalėn e tij, porti Dalan Luzaj shkruan: “Rėndojnė mbi tė tetėdhjetė e ca vite / ēdo vit i solli njė dhuratė / Me shpirtin e pastėr prej fėmije / Atdheut ia nisi pėr shpatė” Dalan Luzaj. “Babai” Fq. 56). Poeti dhe pėrkthyesi i mirėnjohur Vangjush Ziko, po ashtu, vė nė lėvizje ndjenjat e thella qė ka nė njė nga poezitė e bukura tė tij tme titull “Ikja e babait”: “Si na e bėre kėshtu, baba?!... / Flisje, buzėqeshje, rėnkoje ngadalė. / Brym'e verdhė mbi fytyrėn tėnde ra, / Tingėllove dhe heshte si njė kėmbanė.”

    Natyrisht, poezi tė arrira nga shumė drejtime janė edhe ato tė poetėve Zeqir Gėrvalla, Mardena Kelmendi, Argetina Tanushi, Maliq Lila, Hysen Cifligu, Zaho Balili, Vitore Stefa, Rozi Theohari, Eleonora Gjoka, Agim Vatoci, Robert Martiko, Vangjush Ziko, Riza Lahi, Mimoza Ahmetaj, Eduard Dilo, Belul Shaqo Arapi, Hasibe Alishani-Bllaca, Gjezide Isufi, Medije Vraniqi, Gėzim Ajgeraj, Fatjon Thanasi etj.

    Sė fundi, duket qartė se poezitė e kėsaj antologjie janė tė frymėzuar nga motivet mė humane tė poetėve dhe organizatorėve pjesėmarrės. Qėllimi i mirė u jep vlera edhe me tė larta virtyteve tė tyre tė mėdha. Perceptimi artistik qė gjejmė nė kėtė grup poetėsh ėshtė karakteristikė e poetėve shqiptarė, tė cilėt me dashurinė mė sublime i vėnė nėnat dhe baballarėt e tyre nė njė platformė tė atillė njerėzore e sociale qė pėr shumė njerėz nė botė njė perceptim i tillė do tė konsiderohej si njė lloj utopie brenda ligjeve tė trashėgimisė familjare. Shkurt “Zemra Prindėrore” ėshtė njė antologji deri nė fund poetike nė kuptimin mė poetik tė fjalės.

    A.Bacelli ka filluar te krijoje qe ne moshen 7-8 vjecare. Poezia e tij e pare eshte bere kur ai ishte vetem 12 vjec. Nje termet i forte ne Korce ne 24 korrik 1964 do te tronditete Shqiperine dhe Maqedonine me Dibren. Humanizmi, perkrahja qe i ben populli yne njerezve te demtuar nga termeti i jep frymezimin per t'ju kushtuar poezine "Ju flet Dibra", botuar ne gazeten Zeri i Popullit.

    Frymezimin per te shkruar e gjen te lidhur ngushte me fantazine ,e cila merr vlera te medhaja ,se edhe vete dituria ,qe te rinon ,te zbukuron ,te ben mbret dhe perandor ,te ben te fluturosh pa krahe e te lundrosh pa pende,te ben t'ja kalosh shpejtesise se drites e te mposhtesh postulatet e shkencetareve me te medhenj te botes.Guximin ,qe shpesh i mungon , e gjen duke krijuar poezi ,tregime ,publicistike ,histori ,gjeografi ,muzike . Pasionin per te krijuar e krahason me gruan me te bukur qe i dashuron e i vlereson , me shume bukurine shpirterore,se ate fizike dhe i jep zemer, force e muze ,te hyje ne zemrat e atyre qe nuk te afrojne te pragu i deres.. Kur mbaron se shkruari nje poezi a tregim ,ndihet i kenaqur ,krenar ,tamam si ai arkitekti qe sapo ka perfunduar nje ndertese te bukur dhe i gezohet shume. Shpesh fle e zgjohet me krijimet e tij. Eshte shume i dashuruar plot pasion pas te shkruarit e te remuarit ne histori.

    Ky eshte shkrimtari ,publicisti dhe poeti ,Agim Bacelli. I lindur dhe i rritur,ne qytetin e Korces ,ne vitin 1951. Pas mbarimit te shkolles se mesme ,vazhdoi studimet e larta ne Akademine e Aviacionit .Ka sherbyer ne bazen ajrore te Rinasit dhe ate te Zadrimes .Ka mbajtur graden major deri ne lirimin ,e tij ne vitin 1995.Po ne kete vit emigron ne SHBA ,me familjen .Sot jeton e punon ne qytetin e NEW YORKUT.Njohes i mire i teknollogjise kompjuterike ,informatikes ,e bejne te kaloje me ore te tera ,duke kerkuar e rremuar ne arshivat e historise dhe kultures jo vetem te popullit shqiptar por edhe te kulturave te popujve te tjere.Themelues i shume forumeve ,websiteve dhe listave virtuale shqiptare ne internet ,ku kontributi i tij ,ne te shkruar nuk njeh kufij .Nje krijues universal ,i te gjitha zhanreve . Ja nje vleresim per poezine e Agimit nga gazetari,Resmi Corbaxhi:Poezite e Agimit jane si petalet e nje lule shume te bukur ...Petalet hodhen rrenje ne atdhe dhe shperthyen ne nje kontinent tjeter,rrugeve te nje qyteti ,qe kurre nuk fle,e me te medhenjte e botes ,New Yorku,Cdo petal ,nje lidhje,,e cdo lidhje nje mendim ,nje mesazh.Here-heres nepemjet tyre shpirti i poetit rebelohet ,here zbutet.Mbi te gjitha petalet kane nje mesazh 'Te qenurit njeri i mire! Por per te ditur me shume rreth Agimit dhe veprimtarise se tij ,kete do na i thote vete ai ,nepermjet kesaj bisede ,qe ne beme bashke!
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  5. #5
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    17-01-2007
    Postime
    139

    Shkrime nga Bahtir Hamza mbi ēeshtjen kombetare

    TRI LEGJENDAT
    E SHPIRTIT TE KOMBIT SHQIPER


    BAHTIR HAMZA,letrar
    bahtirhamza@yhoo.com
    bahtir7@hotmail.com

    Saturday.May.02.2009.


    -I-Pjesa e parė
    a)

    Tri legjenda tė luleve tė pavdekshme tė dy shekujve, XX dhe XXI. tė “Republikės sė Kosovės” qė karakterizohet dhe e bėjnė fuqiplote tėrė Botėn Shqiptare, shqiptarėt nė pėrgjithėsi, si dhe Karhinėn Autonome Autoktone tė DRENICĖS, si dhe shtetin mė tė ri nė Botė, ” Republiken e Kosoves”, shteti i dytė shqiptar.

    b)
    Legjendat qė nuk i kanė bėrė tė huajt. As nuk kanė mujt me i thy kurrė tė huajt,qendėrojnė tė pa thyeshėme dhe janė tė pa humbura pėr jetė e mot nė Piedistal.
    Kėto tri legjenda janė pjesė e botės dhe e vetė jetės tė mbarė shqiptarėve nė tėrė Globin, dhe i takojnė A.R.B.-ės, qė ėshtė trualli i gjithė shqiptarėve, gjė qė politika nga arti mori tė drejtėn e vet. Kėto legjenda festohen me Data, me simbole tė Lirisė, me petėkun e Yjve,gjė qė gjatė tėrė jetės mbarė shqiptarėve u kanė sjellė: fat, liri, dashuri, gezime, lumturi dhe shtet qė secili shqiptar ta njehė Universin, sepse janė vetė Universi.
    c)

    Nė keto tri legjenda janė sakrifikua njėrezit mė tė shenjėt shqiptar nacionalist tė Drenicės,dhe tė mbarė popullit shqiptar,njėrezit qė kanė mbrojtė Identitetin kombėtar shqiptar, njėrezit qė kanė mbrojt nderin, Familjen, shtėpin, njėrezit qė kanė mbrojtė fėmijtė jetima, janė njėrezit qė janė tė vdekur e qė sot janė tė gjallė, e tė gjallit tė vdekur, gjė qė janė me NE nė ēdo festė jete, janė nė cdo shtėpi, dhe kurrė nuk bijnė poshtė, sepse janė shembulltyra me autotentike e traditėse dhe e zakonėve tė njė populli liridashės dhe nė vete janė thesar janė muze pėr tėrė popullin shqiptar.


    TRI LEGJENDAT E SHPIRTIT TE KOMBIT SHQIPTAR.

    1.Shteti ”Arbani e vogel” Azem Bejt Galicės,(1921-1924)
    2.Simboli ”UCK”-ės, Adem Jasharit,(1981-1999)
    3.Simboli ”Pena Shqiptare” Bahtir Hamzės.(2003-2005).
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

  6. #6
    LIVERPOOL FC Maska e geezer
    Anėtarėsuar
    29-09-2007
    Vendndodhja
    Windy City Chicago.USA
    Postime
    836
    Pershendetje zotri Bahtir desha te pyes per kete simbolin [I]"3.Simboli ”Pena Shqiptare” Bahtir Hamzės.(2003-2005)''[/I] cila ishte kjo se nuk munda te kuptoj ,
    LIVERPOOL
    you`ll never walk alone

  7. #7
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    17-01-2007
    Postime
    139

    Koment per Lexuesit

    Bahtir Hamza,
    E deille.Maj.03.2009.

    Thema : Per Simbolin e PENES SHQIPTARE . Koment per lexuesit.

    LEXUES i DASHUR.


    Duke ju falenderua pezemersisht, kam nderin te ju shkruaj kete koment ne shenje te mirenjohjese, dhe te rrespektit qe e kam per ju. Ne burimin e dijese ketu ne Forumin Shqiptar,qe bashkohemi se bashku.

    Simboli i PENES SHQIPTARE eshte sinunim dhe rezullta , I librit, I vaterese, dhe I njohjese me boten,si bote dhe te vet botese shqiptar.Symboli eshte krijuar dhe punare nga Une Bahtir Hamza, dhe Prof.Hazir Shala, ndersa dizajnin e ka bere Iliri,per mbare shqiptaret per te i realizuare enderrat e tona,dhe si i tille ka karakteristikat e veta.
    Nese nuk e kupton, te lutem pytem te te spjegoje ne detalje.

    Lexues i dashur,


    Ne principin e se vertetese, i mbaje per mirenjohje KOMENTET e juaja filozofike, si vegime aktuale, dhe komunikim me mua, e ne anen tjetere eshte : perkrahje e qytetrimit te atdhedashurise,e artit e se vertetese, e javes, e muajit, e vitit, e, e shekullit, e Debateve per te i njohur gjurmet ne kohe,e,edhe te inicijativese politike, fuqimisht ne krahun e zgjidhjese politike,e drejta jone e pavdekshme ne lidheshmeri me historin me te drejten dhe shtetin, dhe gjithemone ne funksionimi e se vertetese dhe te kulturese, si dhe ne alternativen per te kene te lire dhe te bashkuare ne harmonin e dashurise se atdheut ton,te shtetit ton ,te Republikese se Kosoves, qe e kane dashte dhe e kane kerkua kahera, Baballaret tane , stergjyshet tone, me alternetiva lufte,e kane kekruare Rapsodte e kenge folklorike, dhe kete melodi, qe eshte e jona,e gjakut ton, qe jemi ne ,qe jane figura te historise se popullit ton, qe nga Syle Rezalla,(1819) Halil Hamza,(1830)Azem Bejet Galica,(1924) Adem Jashari,(1998)
    jane IDOL te identitetit dhe dinjitetit kombetare te atdheut,te Republikse se Kosoves.

    Gjenerate pas gjenerate shqiptar,/e,te rriture e te edukuar ne perkupimin e tyre me ngjyrate e Flamurit, me veshje kombetare,per gezime e festa,neper tragjedi e triumfe, me libra e filma,deshumam angazhimet tona fantastike, filozofike, e kombetare,per te i mbushe detyrat dhe detyrimet e amanetet e baballareve tane,e te stergjysheve tane, dhe gojen tone nuk na e mbyllene as prangat e as Ēelite e burgjeve te mjerimit, ato te monizmit te bishave te egra serbosllave, Titiste, Rankovicjane, UDBashjanėt,edhe ase keto Bisha te egra te sotit te mbetura amplitude verbimi, te vjetere me mitila te rinje,qe edhe sot jetojne dhe kerkosene kunder Republikes se Kosovse edhe ne Beograd,e ne Kosove,bejne propaganden te rrejshme,neper webfaqe private te internetit , me shpifje e fyrje, na vrajne identitetin tone shqiptar,gje qe me menyrate me te turpeshme ne forma te ndryshme mundohen me e shua historin e popullit ton shqiptar, me e nderrua poziten gjeografike te Republikese se Kosovese,mundohen me i ndrrua Tezate dhe pozitat , UDBashi –Patriot e “reporter lufte” qe shqiptaret e Kosoves ne munges te vetedijes njerezore kombetare, Ujku te mirret per Qingj,mundohen me e mbulua te vertetene e kohese krim,…
    Por ata harrojne se e kane vra edhe zerin tone te dashurise per liri dhe atdhe dhe kjo eshte aresyeja qe Ne burimin e dijese qe bashkohemi se bashku sepse nga ne rrezaton kultura dhe edukata jone njerezore shqiptare dhe kombetare.

    Eshte per te u ēudite edhe me disa shqiptar tane,qe tani kekrojen te i rrespektojme Bishate e egra.Keto bisha qe na i kane hanger femijte tane, qe i kane dhunua Vajzate tona, motrate tona, edhe ne Kosove edhe ne Mergim,gje qe na frenojne edhe lirine tone, qe deshirojne te na i hjekin edhe armet nga brezi.Keta shqiptar qe ne pengoje te ndertojem shtepija ne truallin ton, na ndalojne te perparojme edhe me shkollim,Medet o Medet.

    Per fat te keq ende ka asi shqiptar te tille qe kane mentalitetin e tyre dhe karakterizohen me karakteret e tyre serbosllave UDB-ashjane,qe nuk e rresepketojne as sot Flamurin e Republikes se Kosoves,e as Petkun e YJVE, por i bejne cenzur te vertetese dhe simbolin Flamur te shtetit te Republikese se Kosoves e vrajne me Injurance, qe te shihete nga ta,qe nuk deshirojne te shohin te nesermen, e, e nesermja eshte sot.
    Ndersa, intrigantet,hipokrtitet, hajdutet, palgjiatoret, UDBashet, gjuetaret, zuzkat e zuzart,qe flasin gjuhen,gjuhen qe e flasim ne sot,si dhe kane dashurine e Diktaturese moniste e sllavohegjomoniste, ēdo hera do ti IKSIZOJE,……………..

    sepse baballarte tane, gjyshet e stergjyshte tane me shekuj i ka hanger Ujku ne Kosove,
    sepse Femijte tane me vite e vite i kane hanger QET Endacak, qe jane dhe sot ne Kosove,
    sepse femijte tane,nxanesat tane, me vite jane helmua nga gjarrpnojet helmuese, qe sot gjinden neper pyjet e Kosoves,
    sepse shqiptaret me shekuj jane te djegur, te vrare, e te persekutuare pa deshmitar krimi,
    sepse shqiptaret nacionalsit kurre nuk e kan e thithe as Ujkun as Ulkonjen,
    sepse vetem e vetem pse shqiptaret e deshten Kosoven shtet te lire, ne diagonalen e jetes se vete shqiptareve me simbol te karakterit te Gjergj Kastriotit.


    Lexues te Dashur,

    Ne burimin e dijese ketu ne Forumin shqiptar ju falenderoje shume qe me lexoni,qe bashkohemi se bashku. Sepse ju tregoni rrespekt per kulturen tone tardicionale shqiptare,dhe fitoni dijen, njohjen e gjurmve ne kohe si dhe te vertene per cdo ēeshteje shqiptare.

    Pershendetje shqiptare
    Bahtir Hamza,
    bahtirhamza@yahoo.com
    bahtirhamza@hotmail.com
    penashqiptare@yahoo.com
    penashqiptare@hotmail.com

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anėtarėsuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    shih llullanin tash e bėn vetveten Legjenda e Tretė:


    llullani shkroi:

    'TRI LEGJENDAT E SHPIRTIT TE KOMBIT SHQIPTAR.

    1.Shteti ”Arbani e vogel” Azem Bejt Galicės,(1921-1924)
    2.Simboli ”UCK”-ės, Adem Jasharit,(1981-1999)
    3.Simboli ”Pena Shqiptare” Bahtir Hamzės.(2003-2005).''

    Edhe Drenicen ma ban republikė, llullani po dojka ta ndajė nga Kosova! E vrau edhe Penen Shqiptare dhe u bė vet fena shqiptare! Llullani shkruan historinė e vet personale, duke e bėrė lesh e li, Historinė e Kombit Shqiptar!!! Ja, si e gjuan nė pleh skizofreni, krejt edhe atė veprimtari tė vet!

    Kur ta analizoj mirė e thellė kėtė shkrim tėndin, ti merr infarkt!
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anėtarėsuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Sė Pari dua tė them se kam njė rrespekt tė madh pėr secilin nga tė tret.

    TRI LEGJENDAT E SHPIRTIT TE KOMBIT SHQIPTAR.

    Ti mendon se janė legjendat e popullit shqiptar . . . por ka shumė tė tjerė qė nuk i rradhisin si legjendat e kombit Shqiptar . Ndoshta disa ndėr legjendat pasi pėr disa ka shum legjenda (po flas pėr tė gjitha kohėrat) , ndėrsa unė mendoj se ende nuk ka lind njėriu (legjenda) qė do mė bėnte tė thoshte qė ėshtė krenaria e kombit.


    Ndoshta ka njerėz qė as nuk e njohin mirė :

    3.Simboli ”Pena Shqiptare” Bahtir Hamzės.(2003-2005).


    qė ti ke thėnė se ėshtė njėra ndėr tri legjendat shqiptare.


    ose ka njerėz qė nuk e dinė saktėsisht historinė e :

    1.Shteti ”Arbani e vogel” Azem Bejt Galicės,(1921-1924)


    Me Rrespekt : ILMGAP
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ILMGAP : 05-05-2009 mė 08:34

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anėtarėsuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    kur mungon njohuria e definimit tė ēėshtjes, e kthen mbrapsht dhe i zbret kah bishti, ato janė dogma politike, jo republika e Drenicės, e Dukagjinit, e Llapit, Preshevės... dogma tė dėmshme ideologjike, qė nuk din elementet e bashkimit tė kombit, por mahallė e republikė, person e legjendė, e aq ma keq kur e ven vetveten nė rend me Azem Galicėn e Adem Jasharin seee

    ky ėshtė kulmi i turpit!
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

  11. #11
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Azem Bejta ka qenė Drangue.

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anėtarėsuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    besa ma drangu shotan Hamza dikush tjeter
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

  13. #13
    LIVERPOOL FC Maska e geezer
    Anėtarėsuar
    29-09-2007
    Vendndodhja
    Windy City Chicago.USA
    Postime
    836
    Pershendetje zotri Bahtir Hamza do te ne japesh edhe pak sqarime me keto komentet e ketyre qe ben me lart , edhe une nje pyetje kam , a jan keto si lloj rebuplike a spo di si te i quaj keto tri fshatrat edhe pse une aty kam qen me qindra her ne keto tri fshatra por spaskam degjuar per ket qe e keni shkruajtur ju , tung
    LIVERPOOL
    you`ll never walk alone

  14. #14
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    Pershendetje zotri Bahtir Hamza do te ne japesh edhe pak sqarime me keto komentet e ketyre qe ben me lart , edhe une nje pyetje kam , a jan keto si lloj rebuplike a spo di si te i quaj keto tri fshatrat edhe pse une aty kam qen me qindra her ne keto tri fshatra por spaskam degjuar per ket qe e keni shkruajtur ju , tung
    Ka qenė Zonė e Lirė qė e ka kriju Azem Bejta, ku kontrollin e ka pasur Azemi me Ēetėn e vet.

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Selami2006
    Anėtarėsuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    Te ?
    Postime
    367

    ----------............

    -----------------
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Selami2006 : 05-05-2009 mė 18:06
    Mos lejoni qė imtėsitė t’ua prishin disponimin

  16. #16
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    17-01-2007
    Postime
    139
    JETA MBYLLET NĖ RRUGĖN E BERLLOGUT
    Kush ėshtė morr i zi.?!


    Shkruan : Bahtir Hamza,
    bahtirhamza@yahoo.com
    penashqiptare@yahoo.com

    Saterday.May. 16.2009.



    Nė sipėrfaqėn e Shqipėrinė se viti 1878.”nė Republikėn e Kosovės,” janė dy karhina autonome autoktone .Drenica dhe Llapi.[/I]

    Dy krahinat,kanė shtrirjne me tė gjerė gjerogarfike nė veri perendim tė “R.Kosoves”,si dhe nė pjesen qenderore tė Republikene Kosovės, qė kanė simbolet e veta, kanė fist e veta , kanė veshtjet e veta kombėtare, kanė Legjendatė e tyre,dhe historikisht i kanė rrezistue kohės se roberisė shekulklore, dhe kanė sakrifikue mė sė shumti njerėzi pėr lirinė e Kosovės.
    Nė dy shekuj –XX-XXI-kėto dy karhina Llapi e Drenica,-Drenica e Llapi, kanė dhanė mėse shumti Heroj, dhe deshmor nė trualli e “Kosovėn Republikė”.pėr “Kosovėn Rapublike” Shtet.


    Drenica dhe Llapi,janė dy karhinatė ma tė mira,mė pjellore nė sipėrfaqen e “Republikese se Kosovės.” kanė vequritė e tyre karakteristike qė kane pamje magjepse.Kėtu vend te randesishem zenė Bujqesia, Bagtia,Blegtoria,Trgatia, nė anėn tjetėr janė dy karhinatė mė tė njohura nė historinė e populit shqiptar pėr pėrjetimin e luftėse, imazhi i tyre janė Bjeshkėt dhe livadhet,qė i kanė pėrdor dernicakėt dhe llapjanėt pėr strehim dhe luftim, nė mjedisin e rrafshnaltave tė tyre ka Gryka, Shpella, Male e zabele, gurina e shkembij, dhe gur tė qmushėm tė pagdhendur, veqojė nė Drenice ėshtė edhe “GURI I KANĖS” .E edhe “GURI I PLAKES” nė Dobrashovc….

    Nė tė dy Krahinatė janė gjurmėt e kohėse tė luftėse dhe tė jetėse , janė edhe “Varret e Krushqėve tė varė”.Karakteri dhe morali i njerėzve qė jetojnė nė kėto dy karhina ėshtė i lartė dhe luftark, edhe pse kanė Ēoban shumė tė mirė.Bashkėjetesa e dernicarėve dhe e llapjanėve ėshtė e pėrbashkėt,sinor dhe me fat ,qė rritėn me edukim dhe kulture, edhe pėrbėrsė kryesor ėshtė veteditja kombėtare,krijimtaria e letersise kombetare.Tė dy Karhinat karakterizohen me Poet me tė medhjne tė kombit shqiptar,ndersa nė anen tjetėre populli karakterizhet me thenjen krenarie citoje :”jamė Llapjan si tanė dynjaja”
    ose “Drenicė je me ty”,ja sa bukurė,”qė tė deshta dhe tė DU” vendlindja ime….
    PO. Mos tė ishinė Drenicė e Llapi ,shqiptarėve tė Kosovėse iu fike edhe oxhaku….

    NE,Drenicak dhe Llapjanet, Ne. i kemi dalė zot ēdo shtėpie, i kemi dalė zot Fėmijve jetima, dhe robnimit tė shqiptarisė. NE.i kemi treguare botėse edhe gishtin edhe fytyren edhe shpirtin ,NE. burrnin, trimerin edhe NDERIN,e kemi traditė, dhe nuk durojmė nderrim tė identitetit , dhe nuk durojmė shurjen e dinjitetit kombėtar , shumė makshkuj tė kėtyre dy krahinave, janė tė gjatė,bukurosha, qė i kanė rrezistue ēdo dashurie, ēdo lufte, ėdo politike, dhe lakmin na kanė edhe miqėt edhe anmiqėt,edhe ēdo kush.
    Kjo bukuri shihet edhe sot, gjė qe jemi pėr ēdo ĒMIM.sepse kemi bukuritė HYJNORE e bashkarishtė kemi GENIN luftarak , tė fuqishėmin e kohės…..
    Ndersa femerat e Drenices e tė Llapit , lindin DRITĖ, ” jane tė bukura dhe pa behane” dhe gjithėmone ua kanė zbardhė fytyrėn dhe ua kanė rritė imazhin Familjesė dhe mbarė Kosovės.

    Kėto dy krahina tė “Republikės sė Kosovės”, janė nė zemėr ,janė nė damaret e mbarė popullit shqiptar,dhe i kanė tėrhequr mesė shumti shqiptarėt pėr luftė, mė luftė tė pėrbashketė rritėn luftėn pėr realizimi e “Republikės sė Kosovės”.qė kanė bėrė shumė pėr realizimi e shtetit tė Kosovės, jo vetėm tė rriturit por edhe fėmijtė e kėtyre dy krahinave janė tė veqant dhe ēdo gjenerate e tyre ėshtė e veshure me rroba kombėtare,..
    Ne tė dy Krahinatė dua tė veqojė veshjen dhe lojen e ĒOBANĖSH,qė lujanė nėpėr lidhave e fushė e edhe tė shelgjet e lumumejve, lojen mė gugjuma,(guxhasė) .Ose loja tejtėr e peshės se GURIT, ose loja tjetėr “Flamuras”…
    NE Dernicarėt dhe Llapjanėt, kemi tarditė tarshigimin e baballarėve tanė dhe tė burrėnisė shqiptare, ,jemi pėrballe me shumė rreziqe dhe as kush nuk ka mujte me na thya identitetin ton shqiptar, e as kush nuk ka mujtė me na marr dinjitetit tonė kombėtar, por serbėve e UDB-ashave shqiptarella,u kemi dhanė plumb nė trup, e shumė shqiptarėve ua kemi shkunė zemratė,e edhe nė veprimtarin e tyre politike. NE e kemi pasė dhe e kemi zemėren e pastėre, dhe shume shqiptareve u kemi dhenė gjak, dhe djersėn……

    Nga viti 1912.Gjyshtėt tanė,baballaretė tanė,e edhe Ne, nė zemer kishum Shqiperin, dhe luftėn pėr liri e kemi bėrė ne dy shekuj. Ne, dhe NE kemi pesua masėshumti tragjedi nė njerėzi,nė Familje,nė Fėmijė, nė pasuri kulturore, nėpėr shkolla,e edhe nėrpėr fushė edhe lugjeve tė Malit, e lumejve tė Drenicese e tė Llapit,mė lloj lloj bisha tė egra , me mijė tė uijt, me KLUSHĖ TĖ NĖNTOKĖS, e me gjarrpnoje fushe,e me morra te zi, e me bisha te sllavit.…..
    Dy krahinatė tona tė “Republikes se Kosovėse”, truallin dhe tokėn e kanė la me gjak.NE, kemi pasė interesin mė tė madh pėr daljne nga Roberia, pėr lirinė e Kosovės,pėr “Kosovėn Republikė”.NE nacionaliste tė Drenicės edhe tė llapit, kemi pasė NDERIN e Oxhakut, dhe kurrė nuk kemi pranuna nenshtrim nga tė hujit,e as bashkėpunim me tė hujit,dhe as tokėn tonė, e as livadhet tona,nuk kemi durua tė na i shkelin tė huajit, as serbi,as malazezi, as bugari e as rusi,…
    Kujtone kėngėn e Bec Sinanit(llapjan)tė kenduar nga Rapsodi i drenicese Rexhe Kopiliqi,i Vėrbovcit,i cili po pėr ketė kėngė ėshtė i rrahure dhe i burgosure nga UDB-ashėt , Tafil Zena dhe Din Gjoshi….
    Kujtone kėngėn e Hoxhė Brznicese,llapjan, te kėnduarė nga rapsodet Drenicės,Selman Haradini, dhe Cuf Kadishani, tė cilet po pėr kėtė kėngė tė dy rapsodet janė rrahur dhe janė burgosur nga UDBashėt.Ramadan Bogiqi,Ramė Ajazi, Nasuf Ajazi,e Sadik Milici,…
    ************ ******************
    Nė anėn tjetėre, kujtone revolucioni i rinisė studentor 1981,kujtone Ylfete Humollin llapjane, e vrarė nė livadhin e gjelbert……….
    Kujtone Gjylen e Llapit,(Shoten Galicen e dytė)mėrgimtar nė Zvicrrė,aktiviste dhe veprimtare nė “L.P.R.E.K”,.…….,
    Kujtone Zahir Pajazitin, biri i shqipės qė rriti luftėn dhe pėrkushtimin e lirisė pėr “Republikėn e Kosovės”……
    Kujtone komandantin Remin,(biri i komandantit Mustafė Hoxhės)e edhe nga ky u shkundė Kosova, qė Kosovės ia dha rrugėne e mbarė, e, dhe mbi Kosovė shkrepi mengjesi i rrezeve pėr plagė. gjė qė NE, drenicakėt dhe llapjnaėt deshmojmė ,se i gjithė populli shqiptar ka kenė i keqėtrajtuar i dhunura dhe i pėrbuzur, me shumė kriza tė vetė jetėse,E, ne nacionalistet shqiptar nuk kishėm as mbėshtetėje,as pėrkrahje, as ndihmė
    Ne drenicakėt dhe Llapjanet, jemi tė parėt shqiptar qė nga Parisi nė Zurich,e nga Zurichu, nė Kosovė,i kami futė armėt e luftės .Maj.1991-Nėntor.1994.me ndihmen e z.B.W. te Prof.M.K.Dr.SH.H. dhe te Z.Q. me ndihme e I.H.llapjanė, dhe tė R.(Haxhės)A,drenicar, dhe tė Vullkanizerit Q.O.nė Prishtinė,qė ishte pika e shperndarjes sė armėve nė dy drejtime.Llap –Drenice……….

    Historikisht zullum mė i madh iu ėshtė bėrė populltės sė Drenicės dhe tė Llapit, e jo, e jo atyre tė rrafshit tė Dukagjinit,qė ishin “Marksista –Leninista” Kumar e Pobratima me Alaksander Rankoviqin e me Marshall Titen,e me serb tė ndryshem komunistaRusBugar qė nuk e deshirojshin ndarjen e Kosovės nga ish-Jugosllvaia,- as nga Serrbia,por deshirojshin qė “Kosovėn tė ketė vetėqeverisjen Marksiste Leniniste, komuniste” e barabart nė kuadėr tė Federates Jugosllave,ashtu siqė e kėkroi Mahmut Bakalli,ne vitin 1979.si dhe “Levizja Marksiste-Leniniste” e shqiptarėve tė Dukagjinit,Pejė,Deqan,Gjakovė….Kėta u zgjuna kur veq hija e tyre e zezė ishte e zgjatur,gjė qė edhe sot disa ende flijnė me sy qel, e disa flijnė edhe mė njė sy, e disa nuk e shohine hijen e tyre te zezė…

    Ėshtė shumė interesant se rrafshit tė Dukagjinit ,ėshtė plotė Kulla e gjallėri,por ju mungon kjo qe ėshtė karakteristike pėr Drenicėn dhe Llapin.Kėta tė rrafshit tė Dukagjinit ishin poletikan dhe burra shteti me njė startegji komuniste 50 vjeqare antishqipatre,qė kėtu dhe tė kėta mbretėron.xhelozi, inati promitiv, analfabetizmi, thane e theshmėt,hasmeria nė mese veti, vrajset e tyre nė mese veti, pėr njė qen, pėr nje Gjel,(kėndus) pėr bashkėpunimin e tyre me UDBėn,serbosllave,dhe kujtone kohėn e serbve, dhe dijagonalen e tyre me pikalidhje,qė nga Klina,Peja,Deqani, e Gajkova, “Baca Bozh”, ishte shkuese, ( Mėsit )nėpėr Familjet shqiptare , pėr nuse shqiptare.!
    Kujtone “vallėn me shpata,”te ansamblit “Rugova” dhe tė ansamblit “SHOTA” qe ėshtė me karaktere serbe ju lutem shifne paraqitėjen e vallės tė asjė kohe,sepse tashe e kane ndryshua..
    Paraqitje, e “Vallės mė Shpata”, tė asajė kohe, ėshtė negative pėr popullit shqiptar,ishte dhe ėshtė edhe sot pėr interesat serbe, qė ndėrlidhet me martesatė e shqiptarėve,pėr tė i treguar botės,se shqiptarėt pėr njė femer rrahen e vriten, dhe me nderhyrjen e serbit,si pas kerkesės sė vet femrės,shuhet konflikti nė mes shqiptarėve, e shqiptarėt i ulin shpatat e pėrqafohen,
    Medet o Medet.!!!!
    Shul shqip,kujna ja kam shkerdhye atė NANĖ e , e ka bėrė kėtė korogarfi….

    Kjo valle duhet tė shuhet dhe kurrė tė mos paraqitet nė mediat shqiptare.
    Po ashtu kujtone filmin “Uka i Bajshkėve tė Nemuna” me karaktere serbe e me paraqitje e UDBashve shqiptar,qė shqiptaret paraqitėne nė startegji me akte kriminale, tė vrasjeve tė shqiptarėve me PARA…

    Por tė i kethehemi kohes se sotit.Ēuditėrsihtė shumė njerėzi primitive tė rrafshti t’Dukagjinit, nuk e njohin Flamurin e ri tė shtetit tė Kosovės dhe nuk e vendosin nėpėr pallatete tyre pėr festat tė “Republikės se Kosovės.”,gjė qė deshmojne se nuk e kanė dashtė Fitorenė e Kosovės, shtet,e as” KosovėnRepublikė,”…

    Historikisht, pra nėpėr vite e shekuj,zullumi me i madh iu ėshtė bėrė, popullatės sė Drenicės dhe tė Llapit, e jo, e jo atyre tė rrafshit tė Dukagjinit, e as tė rrafshit tė Kosovės.
    Rrafshi i Kosovės, nė dijagonalen e pikėlidhjes Prishtinės, Gjilanit,Kamenices, Viti, qė ishin poletikan komunista e socialista, qelbanika, kumar e Porbartima me serb,qė ende janė edhe sot, kėta qė mė shumė ishin bashkėpuntor tė UDB-ėse, qė pėr sherbimin e tyre kishin paga tė majme, Shtepi e Banes, veqojmė Gjilanasit,qė s’kanė fare burrni, qė zejnė vendit e dytė (pas Gjakovarėve) nė udhėheqjne komuniste Jugosllve,pėr trathėti kombėtare.Sinan Hasani, e tje e tej
    Ose kujtone sot “Decentralizimin” e Lutfi Hazirit, qė ėshtė rruga e trashigimis sė ”vllaznim bashkimit”serbojugosllave, qė i ngjalli edhe dhjetė(10) komuna tė serbėve.Trup.marri, e deshi tė gezone edhe zyre tė veqantė pėr “Decentralizimin e serbve “ nė Austri….

    Pra shqiptarellate tė till, qė kanė edhe tituj,mė vetedijen e tyre ZERO, dhe me aftėsin e tyre pėr trathėti dhe Usatllar,nė shėrbim tė serbėve e tė UDBės, u pa. Kėta bejnė vrasje tė politikės kombėtare, vetėvrasje kolektive, vrasje kulturore,dhe shumė shqiptarella u bėnėn morr i zi, gjė qė i hangėren shumė shqiptar nacionalista, hangėren fėmijtė tan, Vajzatė tona, Nuset shqiptare, Pleqet,Burrat, e gratė shqiptare, e qė edhe sot lotojnė nė kujtim, tė Dhunės, tė turturave, e tė trathėtive tė shqiptarellave gjilanas, kėta qė Kosovės kurrė nuk ia kan dhanė krahun, por janė pėrkul para serbėve dhe Ustallarve tė tyre dhe janė bėrė Miqė e Kumar me Serb.
    ************* **************** ********
    Pra falė Burrave dhe qendersės sė Drenicarve dhe tė Llapjanve, qė murėn trimeri dhe rrole e edhe angazhime pėr lirinė e Kosovės,pėr “Kosoven Republikė” dhe nuk u pajtuanė me roberin serbe, e as me kumaritė e serbeve, e as me “vallaznim bashkimin” serb,dhe as mė atė qė propozuan udhėheqėsit komunista shqiptarella, tė Rrafshti tė Dukagjinit dhe ata tė Rrafshit tė Kosoves,e as mė ata tė”Levizjese Marksiste –Leniniste” tė viti 1979.qė ishin tė padeshirushėm pėr nacionalistet shqiptar………….

    Kjo i shtyri Burrat e Drenices dhe tė Llapit,tė bashkohėn pėr revolucion, pėr kryengritje,pėr liri tė Kosoves, dhe me 13.Maj.1981. Drenicaret jane tė parėt qė kanė hapė zjerr kundėr policies serbe e UDBashėve shqiptaroserb, nė Prkaz,Nebih e Tahir Meha,dhe armatosjen e popullatės se dy Karhinave.
    Kujtone rexhistrimin e tabelave tė veturave tė qytetit tė Mitrivicese.”TM”.shqiptaret thojshin :”Tahir Meha.”A serbet thojshin:”Titova Mitrivica”!


    Nė Prekaz,tė Drenicės, nė tė mire tė Kosovės,pėr “Kosoven republike”, filloi lufta, dhe doli nė skenė Ushtria Ēlirimtare e Kosovės.” UĒK-ėja”, me kamandant Adem Jasharin,qė ka paraqitė mrekullin e identitetit shqiptar,”pėr tė ia kėthye nderin Kosovese dhe konakut”, dhe pas vrasjese se komandantit te UĒK-es,Adem Jasharit,UĒK-ja nuk kishin as mbrapavi, as bukė, as municion, as tesha, e as armė tė randa pėr operacione luftarake tė konfliktit Ushatrak, por kishte guximin pėr LIRI, qė shqiptari tė jetė shqiptar tė mbronė Fėmijtė,shtėpin, trullin dhe Nderin,e Kosova tė jete “Rpublikė”. UĒK-ja nė vitin 1998.-1999. u bė e barabartė me ushtrinė serbe dhe “NATON”.dhe me 12.qershor.1999. u Ēlirua Kosova.

    [B]Shtrohet pytja,[/B] : Si janė sot ushtartėt dhe komandanete e “UCK-es” janė tė pa funksion,tė pa punė,janė tė mėrguar, Invalidat e luftese pa sigumet tė jetėse, Jetaimat e Republikes sė Kosovės,janė pa asistence sociale, jetojnė me shumė mėrzi,…
    Shtrohet pytja,A u ndertua Drenica dhe Llapi, pas atyre bumbardimeve e shkaterrimeve tė shumėta nga lufta.pėrgjigja ėshtė.JO.JO.

    Ėshtė shumė interesant, se me shumė ėshtė ndertua, Gjakova,Gjilani,Deqani,Prizreni,Se sa Drenica e Llapi.

    Por shihet dhe dihet se shqiptarėt Drenicar dhe Llapjanėt,janė shumė tė radsishėm, pėr vet Kosovėn.Sepse sot Kosova ėshtė “Rpublika e Kosovės” ėshtė e qiellit, ėshtė e Yjve , ėshtė e Flamurit tė saj me petkun e Yjve,ėshtė vet Kosovės, kryetari i “Republikes se Kosovės”, ėshtė llapjan, Kryeministri i parė i “Republikės se Kosovės” ėshtė Dranicar.
    Shtrohte pyetėja ; Vallė a sėshtė kjo merkulli e Zotit.?! PO si JO.O shqiptar or tė mjer.!

    Kujtone Atė Gjergj Fishtėn,por ėshtė me randėsi qė ta dijmė se edhe sot ėshtė gjallė morri i zi, qė po i hanė shqiptarėt tinxizsht.Deri kur shqiptarellat dhe shumica e tyre do tė trathetojne nder shqiptaret,gjė qė “E kanė shua nderin e tė parėve,”Pse nuk e rrespektojne Flamurine ri tė shtetit tė “Republikese se Kosovese.”?! Dihet se pas mbarimit tė mandatit tė kryetarit F.Sejdiu,”Republika e Kosoves” do tė kėtė strukturen e re. Kryetari i ardheshme i Republikes se Kosovese, bėhetė z.NENAD RASHIQ, e Kryeminister bėhėt Behxhet Pacolli,dhe kjo bėhėt pėrarėsye se Jeta mbyllet nė rrugėn e berllogut, “garbage people”.!
    Vazhdonė njė ditė tjetėr.
    REALITETI DHE E VĖRTETA
    DALLIMI I FLAMUJVE
    KUSH ESHTE MORRI I ZI

  17. #17
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    17-01-2007
    Postime
    139

    Jeta Mbyllet Nė Rrugėn E Berllogut

    JETA MBYLLET NĖ RRUGĖN E BERLLOGUT
    Kush ėshtė morr i zi.?!

    Shkruan : Bahtir Hamza,
    bahtirhamza@yahoo.com
    penashqiptare@yahoo.com

    Saterday.May. 16.2009.




    Nė sipėrfaqėn e Shqipėrinė se viti 1878.”nė Republikėn e Kosovės,” janė dy karhina autonome autoktone .Drenica dhe Llapi.

    Dy krahinat,kanė shtrirjne me tė gjerė gjerogarfike nė veri perendim tė “R.Kosoves”,si dhe nė pjesen qenderore tė Republikene Kosovės, qė kanė simbolet e veta, kanė fist e veta , kanė veshtjet e veta kombėtare, kanė Legjendatė e tyre,dhe historikisht i kanė rrezistue kohės se roberisė shekulklore, dhe kanė sakrifikue mė sė shumti njerėzi pėr lirinė e Kosovės.
    Nė dy shekuj –XX-XXI-kėto dy karhina Llapi e Drenica,-Drenica e Llapi, kanė dhanė mėse shumti Heroj, dhe deshmor nė trualli e “Kosovėn Republikė”.pėr “Kosovėn Rapublike” Shtet.


    Drenica dhe Llapi,janė dy karhinatė ma tė mira,mė pjellore nė sipėrfaqen e “Republikese se Kosovės.” kanė vequritė e tyre karakteristike qė kane pamje magjepse.Kėtu vend te randesishem zenė Bujqesia, Bagtia,Blegtoria,Trgatia, nė anėn tjetėr janė dy karhinatė mė tė njohura nė historinė e populit shqiptar pėr pėrjetimin e luftėse, imazhi i tyre janė Bjeshkėt dhe livadhet,qė i kanė pėrdor dernicakėt dhe llapjanėt pėr strehim dhe luftim, nė mjedisin e rrafshnaltave tė tyre ka Gryka, Shpella, Male e zabele, gurina e shkembij, dhe gur tė qmushėm tė pagdhendur, veqojė nė Drenice ėshtė edhe “GURI I KANĖS” .E edhe “GURI I PLAKES” nė Dobrashovc….

    Nė tė dy Krahinatė janė gjurmėt e kohėse tė luftėse dhe tė jetėse , janė edhe “Varret e Krushqėve tė varė”.Karakteri dhe morali i njerėzve qė jetojnė nė kėto dy karhina ėshtė i lartė dhe luftark, edhe pse kanė Ēoban shumė tė mirė.Bashkėjetesa e dernicarėve dhe e llapjanėve ėshtė e pėrbashkėt,sinor dhe me fat ,qė rritėn me edukim dhe kulture, edhe pėrbėrsė kryesor ėshtė veteditja kombėtare,krijimtaria e letersise kombetare.Tė dy Karhinat karakterizohen me Poet me tė medhjne tė kombit shqiptar,ndersa nė anen tjetėre populli karakterizhet me thenjen krenarie citoje :”jamė Llapjan si tanė dynjaja”
    ose “Drenicė je me ty”,ja sa bukurė,”qė tė deshta dhe tė DU” vendlindja ime….
    PO. Mos tė ishinė Drenicė e Llapi ,shqiptarėve tė Kosovėse iu fike edhe oxhaku….

    NE,Drenicak dhe Llapjanet, Ne. i kemi dalė zot ēdo shtėpie, i kemi dalė zot Fėmijve jetima, dhe robnimit tė shqiptarisė. NE.i kemi treguare botėse edhe gishtin edhe fytyren edhe shpirtin ,NE. burrnin, trimerin edhe NDERIN,e kemi traditė, dhe nuk durojmė nderrim tė identitetit , dhe nuk durojmė shurjen e dinjitetit kombėtar , shumė makshkuj tė kėtyre dy krahinave, janė tė gjatė,bukurosha, qė i kanė rrezistue ēdo dashurie, ēdo lufte, ėdo politike, dhe lakmin na kanė edhe miqėt edhe anmiqėt,edhe ēdo kush.
    Kjo bukuri shihet edhe sot, gjė qe jemi pėr ēdo ĒMIM.sepse kemi bukuritė HYJNORE e bashkarishtė kemi GENIN luftarak , tė fuqishėmin e kohės…..
    Ndersa femerat e Drenices e tė Llapit , lindin DRITĖ, ” jane tė bukura dhe pa behane” dhe gjithėmone ua kanė zbardhė fytyrėn dhe ua kanė rritė imazhin Familjesė dhe mbarė Kosovės.

    Kėto dy krahina tė “Republikės sė Kosovės”, janė nė zemėr ,janė nė damaret e mbarė popullit shqiptar,dhe i kanė tėrhequr mesė shumti shqiptarėt pėr luftė, mė luftė tė pėrbashketė rritėn luftėn pėr realizimi e “Republikės sė Kosovės”.qė kanė bėrė shumė pėr realizimi e shtetit tė Kosovės, jo vetėm tė rriturit por edhe fėmijtė e kėtyre dy krahinave janė tė veqant dhe ēdo gjenerate e tyre ėshtė e veshure me rroba kombėtare,..
    Ne tė dy Krahinatė dua tė veqojė veshjen dhe lojen e ĒOBANĖSH,qė lujanė nėpėr lidhave e fushė e edhe tė shelgjet e lumumejve, lojen mė gugjuma,(guxhasė) .Ose loja tejtėr e peshės se GURIT, ose loja tjetėr “Flamuras”…
    NE Dernicarėt dhe Llapjanėt, kemi tarditė tarshigimin e baballarėve tanė dhe tė burrėnisė shqiptare, ,jemi pėrballe me shumė rreziqe dhe as kush nuk ka mujte me na thya identitetin ton shqiptar, e as kush nuk ka mujtė me na marr dinjitetit tonė kombėtar, por serbėve e UDB-ashave shqiptarella,u kemi dhanė plumb nė trup, e shumė shqiptarėve ua kemi shkunė zemratė,e edhe nė veprimtarin e tyre politike. NE e kemi pasė dhe e kemi zemėren e pastėre, dhe shume shqiptareve u kemi dhenė gjak, dhe djersėn……

    Nga viti 1912.Gjyshtėt tanė,baballaretė tanė,e edhe Ne, nė zemer kishum Shqiperin, dhe luftėn pėr liri e kemi bėrė ne dy shekuj. Ne, dhe NE kemi pesua masėshumti tragjedi nė njerėzi,nė Familje,nė Fėmijė, nė pasuri kulturore, nėpėr shkolla,e edhe nėrpėr fushė edhe lugjeve tė Malit, e lumejve tė Drenicese e tė Llapit,mė lloj lloj bisha tė egra , me mijė tė uijt, me KLUSHĖ TĖ NĖNTOKĖS, e me gjarrpnoje fushe,e me morra te zi, e me bisha te sllavit.…..

    Dy krahinatė tona tė “Republikes se Kosovėse”, truallin dhe tokėn e kanė la me gjak.NE, kemi pasė interesin mė tė madh pėr daljne nga Roberia, pėr lirinė e Kosovės,pėr “Kosovėn Republikė”.NE nacionaliste tė Drenicės edhe tė llapit, kemi pasė NDERIN e Oxhakut, dhe kurrė nuk kemi pranuna nenshtrim nga tė hujit,e as bashkėpunim me tė hujit,dhe as tokėn tonė, e as livadhet tona,nuk kemi durua tė na i shkelin tė huajit, as serbi,as malazezi, as bugari e as rusi,…
    Kujtone kėngėn e Bec Sinanit(llapjan)tė kenduar nga Rapsodi i drenicese Rexhe Kopiliqi,i Vėrbovcit,i cili po pėr ketė kėngė ėshtė i rrahure dhe i burgosure nga UDB-ashėt , Tafil Zena dhe Din Gjoshi…. :L
    Kujtone kėngėn e Hoxhė Brznicese,llapjan, te kėnduarė nga rapsodet Drenicės,Selman Haradini, dhe Cuf Kadishani, tė cilet po pėr kėtė kėngė tė dy rapsodet janė rrahur dhe janė burgosur nga UDBashėt.Ramadan Bogiqi,Ramė Ajazi, Nasuf Ajazi,e Sadik Milici,… :L
    ************ **********
    Nė anėn tjetėre, kujtone revolucioni i rinisė studentor 1981,kujtone Ylfete Humollin llapjane, e vrarė nė livadhin e gjelbert……….
    Kujtone Gjylen e Llapit,(Shoten Galicen e dytė)mėrgimtar nė Zvicrrė,aktiviste dhe veprimtare nė “L.P.R.E.K”,.…….,
    Kujtone Zahir Pajazitin, biri i shqipės qė rriti luftėn dhe pėrkushtimin e lirisė pėr “Republikėn e Kosovės”……
    Kujtone komandantin Remin,(biri i komandantit Mustafė Hoxhės)e edhe nga ky u shkundė Kosova, qė Kosovės ia dha rrugėne e mbarė, e, dhe mbi Kosovė shkrepi mengjesi i rrezeve pėr plagė. gjė qė NE, drenicakėt dhe llapjnaėt deshmojmė ,se i gjithė populli shqiptar ka kenė i keqėtrajtuar i dhunura dhe i pėrbuzur, me shumė kriza tė vetė jetėse,E, ne nacionalistet shqiptar nuk kishėm as mbėshtetėje,as pėrkrahje, as ndihmė
    Ne drenicakėt dhe Llapjanet, jemi tė parėt shqiptar qė nga Parisi nė Zurich,e nga Zurichu, nė Kosovė,i kami futė armėt e luftės .Maj.1991-Nėntor.1994.me ndihmen e z.B.W. te Prof.M.K.Dr.SH.H. dhe te Z.Q. me ndihme e I.H.llapjanė, dhe tė R.(Haxhės)A,drenicar, dhe tė Vullkanizerit Q.O.nė Prishtinė,qė ishte pika e shperndarjes sė armėve nė dy drejtime.Llap –Drenice……….

    Historikisht zullum mė i madh iu ėshtė bėrė populltės sė Drenicės dhe tė Llapit, e jo, e jo atyre tė rrafshit tė Dukagjinit,qė ishin “Marksista –Leninista” Kumar e Pobratima me Alaksander Rankoviqin e me Marshall Titen,e me serb tė ndryshem komunistaRusBugar qė nuk e deshirojshin ndarjen e Kosovės nga ish-Jugosllvaia,- as nga Serrbia,por deshirojshin qė “Kosovėn tė ketė vetėqeverisjen Marksiste Leniniste, komuniste” e barabart nė kuadėr tė Federates Jugosllave,ashtu siqė e kėkroi Mahmut Bakalli,ne vitin 1979.si dhe “Levizja Marksiste-Leniniste” e shqiptarėve tė Dukagjinit,Pejė,Deqan,Gjakovė….Kėta u zgjuna kur veq hija e tyre e zezė ishte e zgjatur,gjė qė edhe sot disa ende flijnė me sy qel, e disa flijnė edhe mė njė sy, e disa nuk e shohine hijen e tyre te zezė…

    Ėshtė shumė interesant se rrafshit tė Dukagjinit ,ėshtė plotė Kulla e gjallėri,por ju mungon kjo qe ėshtė karakteristike pėr Drenicėn dhe Llapin.Kėta tė rrafshit tė Dukagjinit ishin poletikan dhe burra shteti me njė startegji komuniste 50 vjeqare antishqipatre,qė kėtu dhe tė kėta mbretėron.xhelozi, inati promitiv, analfabetizmi, thane e theshmėt,hasmeria nė mese veti, vrajset e tyre nė mese veti, pėr njė qen, pėr nje Gjel,(kėndus) pėr bashkėpunimin e tyre me UDBėn,serbosllave,dhe kujtone kohėn e serbve, dhe dijagonalen e tyre me pikalidhje,qė nga Klina,Peja,Deqani, e Gajkova, “Baca Bozh”, ishte shkuese, ( Mėsit )nėpėr Familjet shqiptare , pėr nuse shqiptare.!
    Kujtone “vallėn me shpata,”te ansamblit “Rugova” dhe tė ansamblit “SHOTA” qe ėshtė me karaktere serbe ju lutem shifne paraqitėjen e vallės tė asjė kohe,sepse tashe e kane ndryshua..
    Paraqitje, e “Vallės mė Shpata”, tė asajė kohe, ėshtė negative pėr popullit shqiptar,ishte dhe ėshtė edhe sot pėr interesat serbe, qė ndėrlidhet me martesatė e shqiptarėve,pėr tė i treguar botės,se shqiptarėt pėr njė femer rrahen e vriten, dhe me nderhyrjen e serbit,si pas kerkesės sė vet femrės,shuhet konflikti nė mes shqiptarėve, e shqiptarėt i ulin shpatat e pėrqafohen,...
    Medet o Medet.!!!!

    Shul shqip,kujna ja kam shkerdhya atė NANĖ e , e ka bėrė kėtė korogarfi…

    Kjo valle duhet tė shuhet dhe kurrė tė mos paraqitet nė mediat shqiptare.
    Po ashtu kujtone filmin “Uka i Bajshkėve tė Nemuna” me karaktere serbe e me paraqitje e UDBashve shqiptar,qė shqiptaret paraqitėne nė startegji me akte kriminale, tė vrasjeve tė shqiptarėve me PARA…

    Por tė i kethehemi kohes se sotit.Ēuditėrsihtė shumė njerėzi primitive tė rrafshti t’Dukagjinit, nuk e njohin Flmurin e ri tė shtetit tė Kosovės dhe nuk e vendosin nėpėr pallatete tyre pėr festat tė “Republikės se Kosovės.”,gjė qė deshmojne se nuk e kanė dashtė Fitorenė e Kosovės, shtet,e as” KosovėnRepublikė,”…

    Historikisht, pra nėpėr vite e shekuj,zullumi me i madh iu ėshtė bėrė, popullatės sė Drenicės dhe tė Llapit, e jo, e jo atyre tė rrafshit tė Dukagjinit, e as tė rrafshit tė Kosovės.
    Rrafshi i Kosovės, nė dijagonalen e pikėlidhjes Prishtinės, Gjilanit,Kamenices, Viti, qė ishin poletikan komunista e socialista, qelbanika, kumar e Porbartima me serb,qė ende janė edhe sot, kėta qė mė shumė ishin bashkėpuntor tė UDB-ėse, qė pėr sherbimin e tyre kishin paga tė majme, Shtepi e Banes, veqojmė Gjilanasit,qė s’kanė fare burrni, qė zejnė vendit e dytė (pas Gjakovarėve) nė udhėheqjne komuniste Jugosllve,pėr trathėti kombėtare.Sinan Hasani, e tje e tej
    Ose kujtone sot “Decentralizimin” e Lutfi Hazirit, qė ėshtė rruga e trashigimis sė ”vllaznim bashkimit”serbojugosllave, qė i ngjalli edhe dhjetė(10) komuna tė serbėve.
    Trup.marri, e deshi tė gezone edhe zyre tė veqantė pėr “Decentralizimin e serbve “ nė Austri….

    Pra shqiptarellate tė till, qė kanė edhe tituj,mė vetedijen e tyre ZERO, dhe me aftėsin e tyre pėr trathėti dhe Usatllar,nė shėrbim tė serbėve e tė UDBės, u pa. Kėta bejnė vrasje tė politikės kombėtare, vetėvrasje kolektive, vrasje kulturore,dhe shumė shqiptarella u bėnėn morr i zi, gjė qė i hangėren shumė shqiptar nacionalista, hangėren fėmijtė tan, Vajzatė tona, Nuset shqiptare, Pleqet,Burrat, e gratė shqiptare, e qė edhe sot lotojnė nė kujtim, tė Dhunės, tė turturave, e tė trathėtive tė shqiptarellave gjilanas, kėta qė Kosovės kurrė nuk ia kan dhanė krahun, por janė pėrkul para serbėve dhe Ustallarve tė tyre dhe janė bėrė Miqė e Kumar me Serb.
    ************* ************ *******
    Pra falė Burrave dhe qendersės sė Drenicarve dhe tė Llapjanve, qė murėn trimeri dhe rrole e edhe angazhime pėr lirinė e Kosovės,pėr “Kosoven Republikė” dhe nuk u pajtuanė me roberin serbe, e as me kumaritė e serbeve, e as me “vallaznim bashkimin” serb,dhe as mė atė qė propozuan udhėheqėsit komunista shqiptarella, tė Rrafshti tė Dukagjinit dhe ata tė Rrafshit tė Kosoves,e as mė ata tė”Levizjese Marksiste –Leniniste” tė viti 1979.qė ishin tė padeshirushėm pėr nacionalistet shqiptar………….
    Kjo i shtyri Burrat e Drenices dhe tė Llapit,tė bashkohėn pėr revolucion, pėr kryengritje,pėr liri tė Kosoves, dhe me 13.Maj.1981. Drenicaret jane tė parėt qė kanė hapė zjerr kundėr policies serbe e UDBashėve shqiptaroserb, nė Prkaz,Nebih e Tahir Meha,dhe armatosjen e popullatės se dy Karhinave.
    Kujtone rexhistrimin e tabelave tė veturave tė qytetit tė Mitrivicese.”TM”.shqiptaret thojshin :”Tahir Meha.”
    A serbet thojshin:”Titova Mitrivica”!

    Nė Prekaz,tė Drenicės, nė tė mire tė Kosovės,pėr “Kosoven republike”, filloi lufta, dhe doli nė skenė Ushtria Ēlirimtare e Kosovės.” UĒK-ėja”, me kamandant Adem Jasharin,qė ka paraqitė mrekullin e identitetit shqiptar,”pėr tė ia kėthye nderin Kosovese dhe konakut”, dhe pas vrasjese se komandantit te UĒK-es,Adem Jasharit,UĒK-ja nuk kishin as mbrapavi, as bukė, as municion, as tesha, e as armė tė randa pėr operacione luftarake tė konfliktit Ushatrak, por kishte guximin pėr LIRI, qė shqiptari tė jetė shqiptar tė mbronė Fėmijtė,shtėpin, trullin dhe Nderin,e Kosova tė jete “Rpublikė”. UĒK-ja nė vitin 1998.-1999. u bė e barabartė me ushtrinė serbe dhe “NATON”.dhe me 12.qershor.1999. u Ēlirua Kosova.


    Shtrohet pytja, : Si janė sot ushtartėt dhe komandanete e “UCK-es” janė tė pa funksion,tė pa punė,janė tė mėrguar, Invalidat e luftese pa sigumet tė jetėse, Jetaimat e Republikes sė Kosovės,janė pa asistence sociale, jetojnė me shumė mėrzi,…
    Shtrohet pytja,A u ndertua Drenica dhe Llapi, pas atyre bumbardimeve e shkaterrimeve tė shumėta nga lufta.pėrgjigja ėshtė.JO.JO.

    Ėshtė shumė interesant, se me shumė ėshtė ndertua, Gjakova,Gjilani,Deqani,Prizreni, Se sa Drenica e Llapi.

    Por shihet dhe dihet se shqiptarėt Drenicar dhe Llapjanėt,janė shumė tė radsishėm, pėr vet Kosovėn.Sepse sot Kosova ėshtė “Rpublika e Kosovės” ėshtė e qiellit, ėshtė e Yjve , ėshtė e Flamurit tė saj me petkun e Yjve,ėshtė vet Kosovės, kryetari i “Republikes se Kosovės”, ėshtė llapjan, Kryeministri i parė i “Republikės se Kosovės” ėshtė Dranicar.
    Shtrohte pyetėja ; Vallė a sėshtė kjo merkulli e Zotit.?! PO si JO.O shqiptar or tė mjer.!

    Kujtone Atė Gjergj Fishtėn,por ėshtė me randėsi qė ta dijmė se edhe sot ėshtė gjallė morri i zi, qė po i hanė shqiptarėt tinxizsht.Deri kur shqiptarellat dhe shumica e tyre do tė trathetojne nder shqiptaret,gjė qė “E kanė shua nderin e tė parėve,”Pse nuk e rrespektojne Flamurine ri tė shtetit tė “Republikese se Kosovese.”?! Dihet se pas mbarimit tė mandatit tė kryetarit F.Sejdiu,”Republika e Kosoves” do tė kėtė strukturen e re. Kryetari i ardheshme i Republikes se Kosovese, bėhetė z.NENAD RASHIQ, e Kryeminister bėhėt Behxhet Pacolli,dhe kjo bėhėt pėrarėsye se Jeta mbyllet nė rrugėn e berllogut, “garbage people”.!

    Vazhdonė njė ditė tjetėr.
    REALITETI DHE E VĖRTETA
    DALLIMI I FLAMUJVE
    KUSH ESHTE MORRI I ZI
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 17-05-2009 mė 23:34

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anėtarėsuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    Kjo ėshtė kur njeriut edhe tė sotėm i pėrzihen 'kabllot', ku edhe atė pak inteligjencė tė tij, e dredhon, e bishtėron, e lokalizon nė tė keqe e dėm tė vet shqiptarizmes!

    Nacionalizmi shqiptar, nuk ėshtė vetėm i njė personi, a i njė treve shqiptare dhe ėshtė keq e paburrėri, tė vetngritet njeriu, nė dėm tė vet trevės sė tij e tė nacionalizmit shqiptar!

    Azem Bejta, e Adem Jashari, e Ramush Haradinaj etj., nuk janė vetėm persona tė trevave tė tyre, por janė heronj tė gjith kombit shqiptar dhe kjo qė po bėni, ėshtė njė egoizėm mashtrim mbi masėn, e nxitje tė lokalizmave obskurante, qė krijojnė ndasi e pėrēarje kombėtare - se secila trevė ka heronjt e vet, ka historinė e vet, ka shqiptarizmen e vet dhe tė gjitha pėrbėjnė SHQIPTARIZMEN KOMBĖTARE NACIONALE!

    Pėrdorimin a mospėrdorimin e njė symboli shtetėror, nuk mund ta imponojė as njė njeri, as njė trevė, por vetiu vie rregullimi i duhur i symbolit shtetėror - qė mbi tė qendron njė symbol ma i madh - Flamuri Kombėtar Shqiptar, qė ka ditėn e vet kombėtare, pėrcaktuar edhe me kushtetutė edhe vet rrjedha historike dikton nė pėlqimin a mospėlqimin e njė symboli tė tashėm - por duhet qendruar stoik nė historinė e kombit, nė vet historikun e Flamurit Kombėtar! E vet thua se je njė nacionalist - e vet iriton flamurin nacional, duke e quajtur shqipen 'morri i zi'! Ku don tė dalėsh...!

    Kėto janė lojėra fėmijėsh: Drenica e pėrkrah flamurin shteteror, e Dukagjini - jo!
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e ZANOR
    Anėtarėsuar
    25-09-2002
    Postime
    1,114
    tri herė i njejti tekst?

    E nėse ti shkon ma thellė, ja si del e vėrteta historike:

    Dy familje ishin nė shenjestėr tė regjimit shtetterrorist serv, pas familjes Tahir Meha 1982 e shumė tjerave para e pas saj - e ato ishin Familja e Shaban Jasharit dhe Familja e Hilmi Haradinajt, me qėllim qė t'i shkrij tė gjallė me flakė dhe pikėrisht falė ndihmes sė Dukagjinit, shpėtoi deridikund Familja Haradinaj e Gllogjanit edhe po ta kishte bėrė Drenica tė njejten ndihmė e mbrojtje tė Familjes Jashari - sot do tė ishin gjallė tė dy familjet!

    Dy sulmet ēlirimtare: njera nė postbllokun policor serv nė Irzniq, nga Luan Haradinaj dhe sulmi ēlirimtar i Adem Jasharit nė anėn tjetėr - vuan nė dyshim shtetterrorin serv ēetnik, me pretekst se ēlirimtarėt e Kosovės ishin 'terrorist' dhe mu kėto dy akte ēlirimtare, nė tė dy anėt e mKosovės - ishin hapi i parė i Luftės Ēlirimtare tė Kosovės!

    Pastaj vijnė aktet tjera: paraqitja e grupit tė ashtuquajtur nga regjimi rev e veglat e tij si 'grup terrorist' nė Deēan dhe deri mė shpalljen e Treshit UĒK nė funeralin e mėsuesit, mė 1993! Kush ishin ATA TRE?


    ***Kjo ėshtė kur njeriut edhe tė sotėm i pėrzihen 'kabllot', ku edhe atė pak inteligjencė tė tij, e dredhon, e bishtėron, e lokalizon nė tė keqe e dėm tė vet shqiptarizmes!

    Nacionalizmi shqiptar, nuk ėshtė vetėm i njė personi, a i njė treve shqiptare dhe ėshtė keq e paburrėri, tė vetngritet njeriu, nė dėm tė vet trevės sė tij e tė nacionalizmit shqiptar!

    Azem Bejta, e Adem Jashari, e Ramush Haradinaj etj., nuk janė vetėm persona tė trevave tė tyre, por janė heronj tė gjith kombit shqiptar dhe kjo qė po bėni, ėshtė njė egoizėm mashtrim mbi masėn, e nxitje tė lokalizmave obskurante, qė krijojnė ndasi e pėrēarje kombėtare - se secila trevė ka heronjt e vet, ka historinė e vet, ka shqiptarizmen e vet dhe tė gjitha pėrbėjnė SHQIPTARIZMEN KOMBĖTARE NACIONALE!

    Pėrdorimin a mospėrdorimin e njė symboli shtetėror, nuk mund ta imponojė as njė njeri, as njė trevė, por vetiu vie rregullimi i duhur i symbolit shtetėror - qė mbi tė qendron njė symbol ma i madh - Flamuri Kombėtar Shqiptar, qė ka ditėn e vet kombėtare, pėrcaktuar edhe me kushtetutė edhe vet rrjedha historike dikton nė pėlqimin a mospėlqimin e njė symboli tė tashėm - por duhet qendruar stoik nė historinė e kombit, nė vet historikun e Flamurit Kombėtar! E vet thua se je njė nacionalist - e vet iriton flamurin nacional, duke e quajtur shqipen 'morri i zi'! Ku don tė dalėsh...!

    Kėto janė lojėra fėmijėsh: Drenica e pėrkrah flamurin shteteror, e Dukagjini - jo!
    Historia shkruhet drejtė, e jo me lokalizma e dreqizma tė mendjeve tė ideologjive tė shkuara!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ZANOR : 16-05-2009 mė 16:11 Arsyeja: teknike
    HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

  20. #20
    me 40 hajdutė Maska e alibaba
    Anėtarėsuar
    12-12-2005
    Vendndodhja
    Ne shpellen e pirateve
    Postime
    5,671
    rrezon para se tė akuzosh drenicakėt pėr vetėmburrje, distancohu nga diskriminimi i paarsyeshėm qė klasa politike i ka bėrė drenicakėve.

    Njerėzit qė kanė luftu, jetimėt e dėshmorėve, invalidėt etj, shumė prej tyre deri vonė kanė jetuar nė tenda, dhe ende sot kanė probleme ekonomike, e askujt nuk i intereson pėr ta, ndonėse lirinė e tėrė Kosova e gėzon nė saje tė tyre.

    Duhet tė pėrtypen pak fjalėt para se t'i nxjerrėsh.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Shqiptar : Fan Noli mbi ceshtjen tone kombetare
    Nga Eni nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 11-08-2009, 20:25
  2. Pėrgjigje: 139
    Postimi i Fundit: 14-06-2005, 06:29
  3. Myfid bej Libohova
    Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 29-03-2004, 04:24
  4. Si vjen bashkimi kombėtar?
    Nga Anton nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 487
    Postimi i Fundit: 22-02-2004, 00:19

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •