Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 49
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Mbinjeriu
    Anëtarësuar
    10-09-2009
    Postime
    397

    A ja vlen të ndryshosh për tjetrin/tjetrën?

    -Përshendetje të nderuar

    - A ja vlenë të ndryshoni për dikënd?

    -Jemi në lidhje me një person që konsiderojmë se është personi i duhur për ne,dhe ajo më e rëndësishmja është se kemi ndjenja për të dhe ky person një ditë thotë se lidhjes së tyre i erdhi fundi,arsyeja mos përshtatja e karaktereve do thoja!
    -Sado e mrekullueshme të ketë qenë marrëdhënia juaj, ajo tashmë e ka vendosur se ti nuk vlen më për të,megjithatë, kur ajo vendos të ndahet,është e rëndësishme që ti ta kuptosh se ajo nuk dëshiron më të rri me ty,edhe pse nuk do e marrësh qetë,por ky është realiteteti edhe kur nuk besojmë në të ai mbetet aty!

    -Reagimi fillestar i një personi në një situatë të ngjajshme do ishte se ndoshta do mundohej të e bindte se vlen dhe e meriton të jetë me të,edhe pse për të e bindur atë ndoshta duhet një dëshmi konkrete,pra po mendojë një provë se do ndryshosh dhe do bëhesh ashtu siç preferon partneri.
    -Mendoni se duhet bërë këtë,për një person që nuk u vlerëson dhe gjithmonë tek ju shehë hapësirë për përmirësime?
    Kjo goje nuk eshte per keta veshe

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Elonaa
    Anëtarësuar
    17-09-2005
    Postime
    1,661
    Ne cdo lidhje ka probleme.Edhe nqs e shkaterojme kete lidhje prape problemet do vine ne lidhjen tjeter.Porblemi qendron sa te afte jane partneret te zgjidhin problemet e lindura.Cdo problem e ka nje zgjidhje ne baze te llogjikes.Te dy partneret duhet te arsyetojne drejt pa cenuar njeri tjetrin.Duhet te ndryshoj ai qe eshte gabim!Ajo ti nuk pershtatesh me mua eshte thjesh justifikim per ta larguar.S'ka mundesi te gaboj gjithmon njeri!Ne kete rast mendoj qe njeri nuk dashuron me !!!Ndryshimi s'ka me vend perderi sa i esht thene qe nuk pershtatemi.S'ka ca ndryshon!
    Njerzit nuk i japin asgjeje rendesi me te madhe se asaj qe eshte qesharake.(Gete)

  3. #3
    Τρελάρα Maska e Ksanthi
    Anëtarësuar
    22-12-2007
    Vendndodhja
    Στ'αστέρια
    Postime
    2,763
    Nqs ndryshon per nje njeri tjeter do te thote qe nuk do jesh me ti .
    Karrakteri nuk ndryshon sa hap e mbyll syte .Pastaj nqs tjetri nuk te do ashtu sic je do te thote qe nuk te dashuron ty por imazhin qe ka krijuar ne mendjen e tij.

  4. #4
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Gabimi me i madhe ne jete eshte:
    -Te mos ndihesh vetevetja!
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e alem_de
    Anëtarësuar
    02-10-2009
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    6,745
    Gruas e burrit duhet ti behesh kemish per shtati thoshte mamaja ime (Rahmet paste.).Kam pase nenen me te mire ne bote.

  6. #6
    life is a flower Maska e maryp
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Vendndodhja
    ne univers
    Postime
    3,897
    NJeriu nuk ndryshon kurre, sado qe te mundohemi, ndryshojne ndjenjat ndaj nje njeriu por ne mbetemi ato qe jemi..
    NESSUNA VITA PUO' DIRSI COMPLETA SENZA UN PIZZICO DI FOLLIA (COELHO)

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e alem_de
    Anëtarësuar
    02-10-2009
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    6,745
    Pa bere kompromise nuk funksionon kurr......nuk ka kompromise pa te pakenaqur.Cdo te thote tamam,nuk ka njeri tamam,partneri duhet te meret,me te gjitha te metat e dobesite e veta.Nuk ka njeri perfekt.Pershendetje e pa njohura.

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anëtarësuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688
    Ne disa rrethana ,,edhe duhesh te ndryshosh per njeriun qe ti don.

  9. #9
    Τρελάρα Maska e Ksanthi
    Anëtarësuar
    22-12-2007
    Vendndodhja
    Στ'αστέρια
    Postime
    2,763
    Citim Postuar më parë nga alem_de Lexo Postimin
    Pa bere kompromise nuk funksionon kurr......nuk ka kompromise pa te pakenaqur.Cdo te thote tamam,nuk ka njeri tamam,partneri duhet te meret,me te gjitha te metat e dobesite e veta.Nuk ka njeri perfekt.Pershendetje e pa njohura.
    Sh mire e ke thene alem .Pse tjetri eshte perfekt qe kerkon perfeksion?

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e alem_de
    Anëtarësuar
    02-10-2009
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    6,745
    Perfekt eshte vetem zoti ne se ka.Po ta duash partnerin sic eshte nuk eshte nevoja ta ndryshosh,se po ta ndryshosh i thua dikure,nuk je ai qe ke qene.Prap keq.

  11. #11
    Larguar..
    Anëtarësuar
    31-08-2009
    Postime
    4,530
    Joooooooooo jam kjo qe jam, Per mire, nuk ka problem te ndryshosh, per keq jo.
    Mjafton qe te ndihesh mire me ndryshimet qe morre.
    Po deshet te ndryshonit, ujku qimen e nderron por zakonin s´e harron.

  12. #12
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Kesaj i thone:
    ,,Hip se te vrava,zbrit se te vrava"
    Duhet te pranohemi pa ndryshime,nese veq duhen mes vete!
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Infinite
    Anëtarësuar
    04-06-2007
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    275
    Ca jane keto aman, do ndryshosh apo jo? Po kjo nuk eshte reale njeher, si mund te ndryshosh karakterin tend??

    Une jam dakort qe pas nje periudhe te gjate kohe nje cift nis te pershtatet me njeri tjeterin dhe e shef me pas se gjate kesaj kohe disa gjera kane ndryshuar, por ama, se ai/ajo mendon se nuk ka perputhje karakteri............. Do me thene qe sjemi per njeri tjetrin, pik mbaroi!

    Udhen e mbare! nuk mund te ndryshoje njeriu ate qe eshte ne te vertete, i bie te jete hipokrit......ne radhe te pare me veten e tij..
    Nese ti nuk e kontrollon mendjen tende dikush tjeter do ta beje...

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anëtarësuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    keto jane pretekste te ashtequajtura inteligjente per te hequr qafe dike
    Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Varet, Psh nese je pijanec, drogaxhi, hajdut, je 200 kile, dhe e dashura te thote qe te marr vetem nese behesh njeri normal ja vlen apo jo? Fundja i ben nje te mire vetes me kete rast pavaresisht sa zgjat lidhja juaj.

  16. #16
    Τρελάρα Maska e Ksanthi
    Anëtarësuar
    22-12-2007
    Vendndodhja
    Στ'αστέρια
    Postime
    2,763
    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    Varet, Psh nese je pijanec, drogaxhi, hajdut, je 200 kile, dhe e dashura te thote qe te marr vetem nese behesh njeri normal ja vlen apo jo? Fundja i ben nje te mire vetes me kete rast pavaresisht sa zgjat lidhja juaj.


    Ai / ajo duhet te ndryshoj per veten jo per te tjeret qe te jete njeri i afte ne shoqeri.Kjo nuk quhet dashuri por presion psikologjik qe pos e bere kete nuk do jesh me mua.

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e ChuChu
    Anëtarësuar
    03-06-2002
    Vendndodhja
    nyc
    Postime
    3,400
    Njeriu ndryshon me shoqerine, kohen, shtetin ku jeton. Normale qe do ndrythoth dhe per ate qe daculon. Do besh kompromise e do mesosh te gatuash e te lash rroba psh... ndryshime jane dhe keto.

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga Ksanthi Lexo Postimin
    Ai / ajo duhet te ndryshoj per veten jo per te tjeret qe te jete njeri i afte ne shoqeri.Kjo nuk quhet dashuri por presion psikologjik qe pos e bere kete nuk do jesh me mua.
    Epo ca e kane me te kujtuar Ksanthi. Duan nje te shkundur qe te vijne ne vete.

    Pse nuk quhet dashuri? Ti do thuash qe te duam duhet te pranojme nje hajdut, apo kriminel sic eshte? Te dashurosh nje kriminel se eshte kriminel nuk me duket normale. Kjo eshte dashuri e verber. Te duash te sjellesh nje ndryshim per mire ne jeten e njeriut qe do me duket shume normale.
    P.sh Nese burri yt do luante bixhoz tere diten, dhe do ju shkaterronte nga ana ekonomike ti cfare do beje? Do e pranoje burrin sic eshte duke vuajtur ne heshtje, e lejuar shkaterrimin e vetes tende, apo do e keshilloje te hiqte dore nga bixhozi per te miren e familjes, dhe te ardhmes tuaj se bashku?

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e Elonaa
    Anëtarësuar
    17-09-2005
    Postime
    1,661
    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    Epo ca e kane me te kujtuar Ksanthi. Duan nje te shkundur qe te vijne ne vete.

    Pse nuk quhet dashuri? Ti do thuash qe te duam duhet te pranojme nje hajdut, apo kriminel sic eshte? Te dashurosh nje kriminel se eshte kriminel nuk me duket normale. Kjo eshte dashuri e verber. Te duash te sjellesh nje ndryshim per mire ne jeten e njeriut qe do me duket shume normale.
    P.sh Nese burri yt do luante bixhoz tere diten, dhe do ju shkaterronte nga ana ekonomike ti cfare do beje? Do e pranoje burrin sic eshte duke vuajtur ne heshtje, e lejuar shkaterrimin e vetes tende, apo do e keshilloje te hiqte dore nga bixhozi per te miren e familjes, dhe te ardhmes tuaj se bashku?
    ti mendon dhe ke shpres se ke force te ndryshosh nje hajdut dhe nje kriminel apo drogaxhi.????Jane institucione te tera ne sherbim te ketij qellimi dhe s'kan shume rezultate te mira ne punen e tyre.Ruhu nga ata mos te vrasin e shpirt!
    Njerzit nuk i japin asgjeje rendesi me te madhe se asaj qe eshte qesharake.(Gete)

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anëtarësuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688
    Citim Postuar më parë nga e panjohura Lexo Postimin
    Kesaj i thone:
    ,,Hip se te vrava,zbrit se te vrava"
    Duhet te pranohemi pa ndryshime,nese veq duhen mes vete!
    e panjohura,Si eshte vendi behet kuvendi.

    edhe mos thuani se nuk ndryshoni...sepse vet jeta e ndryshon njeriun,,e lere se nuk ben nje ndryshim te vogel se paku per ate qe don,,nejse secili mendimin e vet

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •