Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 21
  1. #1

    Policia italiane: Liliana Kondakci, “mamaja” e trafikut të drogës

    Popullariteti që gëzonte ka qënë mjeti më i fortë që ka përdorur këngëtarja lirike shqiptare Liljana Kondakci, 56 vjecare për të trafikuar lëndë narkotike drejt Italise. Përgjimet telefonike nga ana e policisë italiane dëshmojnë se Liljana Kondakci, është njohur mes anëtarëve të grupit te trafikanteve si “la mamma” shqip “mamaja” ose “këngëtarja. Emri i këngëtares publikohet edhe njeherë si eksponent i drogës pas një operacioni të zhvilluar sot të Guardia di Finanza, ku ranë në pranga 20 persona. Për Kondakciun është prerë edhe një urdhër-arrest.

    ROME-Këngëtarja lirike e mirënjohur e skenës së viteve ’80, Liliana Kondakci dyshohet se është pjesë e një rrjeti të mirëorganizuar droge. Madje banda e njihte atë dhe me emër të koduar. Ajo thërritej “La mamma”, ose shqip “mamaja”. Emri i këngëtares publikohet edhe njeherë si eksponent i drogës pas një operacioni të zhvilluar sot të Guardia di Finanza, ku ranë në pranga 20 persona. Për Kondakciun është prerë edhe një urdhër-arrest. Policia italiane nuk ka më dyshim, ajo është trafikante droge

    Popullariteti që gëzonte ka qënë mjeti më i fortë që ka përdorur këngëtarja lirike shqiptare Liljana Kondakci, 56 vjecare për të trafikuar lëndë narkotike. Agjencia e lajmeve ANSA bën të ditur se Liliana Kondakciu është personi ndër të hetuar përsa i përket në operacionit të kryer mëngjesin e së premtes nga Guardia di Finanza. Në këtë operacion përfunduan në pranga 20 persona, mes të cilevë shumë shqiptarë. Kondakci është burgosur edhe më parë në kuadrin e hetimeve të majit të 2006 në stacionin hekurudhor të Sibarit, ku sapo kishte arritur nga Shqipëria, nëpërmjet Barit. Në cantën e saj u gjet plot 3.3 kg heroinë.
    Përgjimet telefonike nga ana e policisë italiane të cilave u referohet agjencia italiane e lajmeve ANSA, dëshmojnë se Liljana Kondakci, është njohur mes anëtarëve të grupit si “la mama” shqip “mamaja” ose “këngëtarja”. Nga të njëjtat burime mësohet se këngëtarja shqiptare ka përdorur popullaritetin e saj për t’u shpëtuar kontrolleve të policisë në Shqipëri. Hetimet lidhur me banden ku ben pjese kengetarja po drejtohen tani nga gjykatësit e DDA të Katanzaros, Salvatore Murone dhe Vincenco Luberto dhe nga financiarët italianë në bashkëpunim me Drejtorinë Qendrore të Shërbimit Antidrogë të Ministrisë së Brendshme.

    Operacioni i zhvilluar sot nga policia italiane vuri ne pranga 20 persona (të disa kombësive italianë, shqiptarë e grekë ( të cilëve u është përgatitur fleta e arrestit me burg në kuadrin e operacionit “Shkodra”).
    Bëhet fjalë për shqiptarët e mëposhtëm: Liljana Kondakci, 56 vjec me pseodonimin “mamaja” ose “këngëtarja”, Bashkim Kubazecaj – 32 vjec, i lindur në Shkodër dhe banues në Villapiana – me pseudonimin “flokegjati”
    Luan Kubazecaj – 35 vjec, banues në Trebisace, me pseudonimin “ai i Las Vegasit”. Albert Mesiti – 28 vjec, me pseodonimin “Marko”. Elvis Metvelaj – 24 vjec, banues në Trebisace, me pseodonimin “majmuni”, Rodon Rexhepi – 28 vjec, Fisnik Smajlaj – 35 vjec, me pseodonimin “tullaci”, Sajmir Ujkaj – 33 vjec, Gential Ulqini – 25 vjec – banues në Trebisaçe, me pseodonimin “Astriti” dhe Gentian Hamzaraj – 30 vjec.
    (d.b/BalkanWeb)
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

  2. #2
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anëtarësuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Ja kush na e nxjerr namin e keq me te vertete.

    Pastaj qahemi neve se pse na kan inat te tjeret.. shife ca ben gjith kjo kengtare. Turp ti vije.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Apollyon : 31-10-2008 më 13:09
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    56 vjec gru

    hajde debile hajde
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e alda09
    Anëtarësuar
    08-02-2008
    Vendndodhja
    a casa
    Postime
    1,327
    s'ngopet me leket e koncerteve Liljana? se dija qe paska dopio profesion.

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Ku qendron skandali ketu?
    Te shesesh droge eshte tregeti si çdo tregeti tjeter.
    Dhe kengetaret duan te ushqehen.

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e HoLd*Em
    Anëtarësuar
    13-05-2008
    Postime
    179
    Na gjeni ndonje kenge te ksaj ta degjojme njehere talentin.

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    shpresoj te jete rrene kjo me lil kondak..

    le te shijojm pak muzik..







  8. #8
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anëtarësuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    YouTube - Albania Eurovision 2004 Anjeza Shahini - Image of You
    Kjo eshte bashkpuntore e Liljanes, apo cne qe na e ke nxjerr ktu?
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    e nxorra se me pelqen anjeza.. o apollo..


    mos tjerr llafe kot..

  10. #10
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anëtarësuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Ok .

    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e D&G Feminine
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Postime
    2,659
    looool
    ...................

  12. #12
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Brari e paska omeltu temen.
    Liljana ka qene gjithmone nji rruspie,dhe tani nji drogaxhie.

  13. #13
    Moderator
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Postime
    2,009
    Gjykata italiane pret urdhër-arrestin,Liljana Kondakçi në kërkim për trafik droge

    CATANZARO/ ITALI

    Këngëtarja shqiptare Liljana Kondakçi shpallet person në kërkim ndërkombëtar. Lajmi bëhet i ditur dje nga gazeta italiane “Gazzetta del Sud”, e cila shkruante se artistja Kondakçi kërkohet në të gjithë Evropën për trafik të substancave narkotike, si pjesëmarrëse në rrjetin gjigand të drejtuar nga Fisnik Smajlaj. Në artikullin e gazetës italiane theksohej se këngëtarja 56-vjeçare, e konsideruar në Shqipëri si pasuri kombëtare, është përfshirë në rrjetin e njohur me kodin “Shkodër”, si pjesë e të cilit është shpallur person në kërkim ndërkombëtar.
    Gazeta “Pulieze” thekson më tej në artikullin e djeshëm se çështja penale në ngarkim të këngëtares shqiptare ka filluar në maj të vitit 2006, kur Kondakçi u arrestua në stacionin e trenit Sibari në Cosentino, me tre kilogram kokainë në çantë. Në atë kohë këngëtarja shoqërohej nga një person tjetër, i cili u ndalua edhe ai. Mësohet se këngëtarja Kondakçi kishte deklaruar pas ndalimit nga policia italiane, se pakoja me drogë ishte një dhuratë nga një fans i saj dhe ajo nuk ishte në dijeni për përmbajtjen e saj. Burime zyrtare të cituara nga mediat italiane bëjnë me dije se droga kishte ardhur nga Shqipëria dhe saktësisht nga grupi i shkodranit Fisnik Smajlaj. Sipas mediave të vendit fqinj, mësohet se Prokuroria e Castrovillari kërkoi dënimin me 2 vjet e 8 muaj burg për artisten dhe pritësin e lëndës narkotike, i cili rezultoi se ishte shqiptari Luan Kubazekai. Gjykata italiane dha një vendim të ri ndaj Liljana Kondakçiut në tetor 2008. Ky vendim urdhëronte policinë dhe Interpolin për arrestimin e këngëtares nën akuzën e trafikut ndërkombëtar të narkotikëve. Urdhri mësohet se mbeti i pa zbatuar, pasi në këtë kohë këngëtarja Liljana Kondakçi ishte larguar nga Italia. Menjëherë pas publikimit të lajmit nga gazetat italiane e më pas nga media shqiptare në Tiranë, në tetor 2008 Liljana Kondakçi reagoi duke hedhur poshtë akuzat. Artikulli i djeshëm i gazetës italiane, theksonte dyshimet e policisë sipas të cilave Liljana Kondakçi mund të fshihet në Gjermani porse janë vënë re gjurmë të saj edhe në Shqipëri. Vitin e kaluar në kohën kur urdhër-arresti ndaj saj u bë publik, këngëtarja mohoi gjithçka gjatë komunikimit me mediat shqiptare në Tiranë. Ajo pretendoi se problemet e saj me drejtësinë italiane ishin zgjidhur dhe se gjithçka lidhej me arrestimin e saj në vitin 2006 në Itali, kur kishte qenë një keqkuptim. Këngëtarja lirike e viteve `80, e konsideruar si një nga zërat më të njohur të skenës muzikore shqiptare, hodhi poshtë implikimin e tij në çfarë akuzohet nga autoritetet italiane. tr.so


    Përgjimet, Kondakçi thirrej “La Mamma”
    ITALI – Prokuroria italiane, e cila ka mbajtur në përgjim për më shumë se dy vjet bandën ku Liljana Kondakçiu akuzohet se bënte pjesë, ka arritur të zbulojë edhe kodin që përdorej për të fshehur emrin e njohur të artistes shqiptare. “La Mamma” ose në shqip mamaja, ka qenë emri që përdorej nga anëtarët e bandës në bisedat e tyre telefonike dhe ambjentale, kur flitej për këngëtaren Liljana Kondakçi. Sipas të dhënave hetimore, mësohet se ajo është përdorur për transportimin e ngarkesave me drogë edhe në Shqipëri, ku me popullaritetin e saj si artiste e muzikës së lehtë arrinte të shmangte kontrollet dhe verifikimet e policisë, që mund të ndalonin trafikimin e drogës. Sasia më e madhe e drogës së trafikuar nga banda në fjalë mësohet se ka qenë heroinë.


    22 anetare
    të identifikuar dhe të skeduar është numri i personave që bënin pjesë në grupin kriminal, pjesë e të cilit ka qenë edhe Liljana Kondakçi gjatë trafikut të drogës mes Shqipërisë dhe Italisë

    "Panorama" 11/02/2009

  14. #14

  15. #15
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,703
    Postimet në Bllog
    18

    Për: Policia italiane: Liliana Kondakci, “mamaja” e trafikut të drogës

    Pas më shumë se 2 vjet, Liljana Kondakçi fiton lirinë

    Artistja e madhe shqiptare, Liljana Kondakçi ka rifituar sërish lirinë, pasi ka vuajtur një dënim me dy vjet e 8 muaj heqje lirie në një burg në Itali.

    Fillimisht, Kondakçi ishte arrestuar në Itali në verën e vitit 2006, kur u ndalua në stacionin hekurudhor të Sibarit teksa transportonte 3 kilogram kokainë, dhe më pas ajo u kap në Selanik në vitin 2010, duke u ekstraduar në Itali. Artistja shqiptare ka vuajtur dënimin në burgun e Castrovillari. Në vendin e saj, ajo është një yll muzikë, raporton gazeta “La Gazzeta del Sud”

    Në këtë shkrim, të titulluar, “Mina shqiptare, i rikthehet lirisë”, thuhet se “nga Durrësi në Vlorë, nga Tirana në Elbasan, të gjithë në shtëpi kanë së paku një CD të Liljana Kondakçi. Edhe pse 56 vjeçe ajo është ende një yll i muzikës dhe kinemasë përtej Adriatikut.”

    “La Gazzeta del Sud” shkruan më tej se nga bashkëatdhetarët e saj, Liljana është konsideruar thesar kombëtar. Sipas saj, askush nuk e kishe imagjinuar atë më parë në pranga, të dënuar për posedim të drogës, apo për përfshirje në trafikun ndërkombëtar të drogës.

    Burimi: Panorama

  16. #16
    Kalorës i Lirisë Maska e BlueBaron
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Në Tironën e Ondrrave
    Postime
    5,046

    Për: Policia italiane: Liliana Kondakci, “mamaja” e trafikut të drogës

    Vallai me thone te drejten Gazeta Terroneve ja paska fut shum phordhes. Une, personalisht, nuk njof asnji ne Tirone qe te kete nje kasete apo cd te Lil Kondakçiut. Me sa maj mend une, preferenca per te ka qene e ne nivelin e ulet.
    E paska shem n'euro avokati Lilit ate klluf gazetari qe paska shkrujt lajmin ...
    Mund të shkëpusësh Çunat nga TIRONA, por kurrë nuk mund të shkëpusësh TIRONËN nga zemra e Çunave !!!

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e mesuesi_1
    Anëtarësuar
    27-06-2009
    Vendndodhja
    ne shkolle
    Postime
    2,050

    Për: Policia italiane: Liliana Kondakci, “mamaja” e trafikut të drogës

    Citim Postuar më parë nga BlueBaron Lexo Postimin
    Vallai me thone te drejten Gazeta Terroneve ja paska fut shum phordhes. Une, personalisht, nuk njof asnji ne Tirone qe te kete nje kasete apo cd te Lil Kondakçiut. Me sa maj mend une, preferenca per te ka qene e ne nivelin e ulet.
    E paska shem n'euro avokati Lilit ate klluf gazetari qe paska shkrujt lajmin ...

    ndoshta ata duke e ngritur shume figuren e Lilit kane menduar se do te krijojne nje zhurme me te madhe per kengetaren shqiptare .... dhe fyerja si rrjedhim do te ishte me e forte per shqiptaret .... edhe Koco Devole u gjend perpara nje loje te tille disa vite me pare ....
    Ndryshuar për herë të fundit nga mesuesi_1 : 19-01-2013 më 03:36
    "They will not control us, We will be victorious"

  18. #18
    Kalorës i Lirisë Maska e BlueBaron
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Në Tironën e Ondrrave
    Postime
    5,046

    Për: Policia italiane: Liliana Kondakci, “mamaja” e trafikut të drogës

    Citim Postuar më parë nga mesuesi_1 Lexo Postimin
    ndoshta ata duke e ngritur shume figuren e Lilit kane menduar se do te krijojne nje zhurme me te madhe per kengetaren shqiptare .... dhe fyerja si rrjedhim do te ishte me e forte per shqiptaret .... edhe Koco Devole u gjend perpara nje loje te tille disa vite me pare ....


    Per mendimin ti msus, gazetari eshte bazuar ne mbrojtjen e avokatit apo ne ate çfare i ka thene avokati nqs gazetari e ka pyetur per me shume informacion rreth klientes se tij. Besoj se linja mbrojtese e avokatit ka qene paraqitja e Kondakçi si artiste e madhe e Shqiperise dhe se eshte e rastesishme ne kete mesele.
    Ndersa persa i perket uljes se figures shqiptare nuk ka nevoje te lodhet gazetari pasi ka material te bollshem dhe me teprice te ofruar nga vete ne shqiptaret. Nje artiste e nivelit medioker as nuk ngre dhe as nuk ul peshe ne kandarin e figures tone ...
    Mund të shkëpusësh Çunat nga TIRONA, por kurrë nuk mund të shkëpusësh TIRONËN nga zemra e Çunave !!!

  19. #19
    Moderator Maska e benseven11
    Anëtarësuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816

    Për: Policia italiane: Liliana Kondakci, “mamaja” e trafikut të drogës

    Ministria e kultures duhet te sponsorizoje artistet per krijim albumesh dhe shperndarjen e disqeve neper bote.
    Gjithashtu te ndihmonte me organizime koncertesh jashte vendit.
    Arsyeja pse Liliana i eshte futur droges ka qene leku.Liliana ka qene keq per leke.
    Sikur shteti te kishte sponsorizuar shitje alnumesh,Liliana nuk do ngaterrohej me droge fare,pasi do fitonte shume nga shitjet e albumeve.
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  20. #20
    Kalorës i Lirisë Maska e BlueBaron
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Në Tironën e Ondrrave
    Postime
    5,046

    Për: Policia italiane: Liliana Kondakci, “mamaja” e trafikut të drogës

    Citim Postuar më parë nga benseven11 Lexo Postimin
    Ministria e kultures duhet te sponsorizoje artistet per krijim albumesh dhe shperndarjen e disqeve neper bote.
    Gjithashtu te ndihmonte me organizime koncertesh jashte vendit.
    Arsyeja pse Liliana i eshte futur droges ka qene leku.Liliana ka qene keq per leke.
    Sikur shteti te kishte sponsorizuar shitje alnumesh,Liliana nuk do ngaterrohej me droge fare,pasi do fitonte shume nga shitjet e albumeve.


    Jo vetem Lili s'do kishte provuar hekrat e burgut, por edhe Tupac me Notorius BIG do ishin gjalle ...


    Ben7, rilexoje shkrimin para se te postosh.
    Mund të shkëpusësh Çunat nga TIRONA, por kurrë nuk mund të shkëpusësh TIRONËN nga zemra e Çunave !!!

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Arrestohet këngëtarja Liljana Kondakçi në Itali
    Nga Era1 në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 100
    Postimi i Fundit: 28-04-2010, 19:09
  2. E shtrenjta Liliana
    Nga Matrix në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 18-11-2009, 17:06
  3. Kushtetuesja: Vendimi i qeverisë për prishjen e mbikalimit antikushtetues
    Nga Gunnar në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 247
    Postimi i Fundit: 18-01-2008, 12:05
  4. Interpoli Spanjoll dhe Portugez mbi Sokol Olldashin
    Nga Hyllien në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 41
    Postimi i Fundit: 30-04-2007, 23:18
  5. Policia italiane vret ne qender te Romes "Ujkun"
    Nga StormAngel në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 02-08-2004, 12:51

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •