Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
 1. #1

  Arkitektt e forumit... m ndihmoni!

  Prshndetje,

  Pr prezantimin e nj punimi studimesh mbi nj institucion fmijror "ideal", me grupin e puns ku bj pjes, kemi projektuar "Qndrn e Jets Fmijrore" ideale ( sipas nesh ). Kemi br maketin e prezantimit 3D, i cili prezanton aspektin e jashtm t projektit. Na mungon prezantimi i sallave t ktij maketi. Menduam ti prezantojm me programin e microsoftit "PowerPoint". Asnjra nga pjestaret e grupit t puns nuk ka aftsit e duhura informatike pr t realizuar projektin n kompjuter. Kjo vshtirsi do na ulte cilsin e prezantimit, ndaj nse ndokush ndjehet se mund t na ndihmoj mund t m kontaktoj direkt ktu ose n mp q t mund t skanoj planin ton artizanal, pr t br montimin informtik.

  Falenderimet e mia paraprake pr ndihmn tuaj.

  Mbrmje t mir

  Elna.

 2. #2
  Power Point nuk eshte i veshtire...mjafton te punosh pak dhe ja del pa problem.

 3. #3
  Vshtir Pr Ta Kuptuar Maska e Dj_PiRoMaN
  Antarsuar
  10-02-2006
  Vendndodhja
  TeToV
  Mosha
  30
  Postime
  362
  Pershendetje
  jam ne shkolle te mesme profesionale
  Teknik Arkitektonik ( Arkitektur ) jam viti IV ( Maturant )
  edhe ne kemi punuar me maketa por ashtu prezantime nuk kemi bere ... vetem i kemi prezantuar per patrionatin e shkolles
  do te kisha lutur te kontaktosh me mua
  besoj se i duhemi njeri -tjetrit
  ps.kam disa template te bukura per Power Point s'eshte problem
  Loneliness brings pain and pain makes you a genius... ;)

 4. #4
  Prshndetje.

  Falenderime pr leximin dhe ndihmn e propozuar.

  Duket se nuk jam qartsuar. Ok. Edhe njeher. Studimet e mia nuk kan lidhje me arkitekturn direkt. Ato kan lidhje me edukimin dhe menaxhimin e bots fmijrore. N nj nga kurset po formohemi pr ndrtimin e projekteve institutionale q i prgjigjen nevojave t fmijs. N ndrtimin e projektit, grupi i puns ku bj pjes ka imagjinuar q prvec ans ligjore dhe profesionale bn pjes edhe ana teknike e arkitekturs.

  Pra, duhet te hedh n kompjuter nj plan ndrtimi t animuar 3D. N kt plan prezantohen disa salla: kuzhina dhe salla ngrnies e nj dimensioni pr 40 fmij, salla polivalente, salla krijimtaris, salla motorike, salla pikturs dhe n fund salla madhe e spektkeleve q njkohsisht sht dhe salla e pianos dhe teatrit. N kto salla mobilimi sht i prshtatshm pr tre grupe moshe. P.sh pr fmij 2 deri 6 vje , pr fmij 6 deri 12 si dhe pr t rriturit q do shoqrojn fmijt. Specifika e ktij projekti qndron pikrisht tek mobilimi i brndshm i tij, pra ergonomia dhe prshtatja e mobilimit sipas moshs dhe zhvillmit t fmijs.

  Aspektin e jashtm t ktij projekti ne e kemi realizuar 3D n salln ton t kreativitetit. Maketi sht i prfunduar. Aspektin e brndshm e kemi n letr t vizuatuar me laps. Kt plan do donim ta gjallronim me animation informatik sikur t ishte i vrtet. Pr prdorimin e PowerPoint nuk sht problem. Ndrsa pr realizimin e ktij plani e kemi problem. Duhet program special dhe dije specifike. Njher q plani sht reaizuar n programin special, mundemi ta marrim nga aty e ta bashkangjisimin n programin PowerPoint pr prezantimin. Pra ndihma q krkoj esht gjallrimi i nj plani t shsht n plan 3D informatik.

  Falenderime paraprake

  Elna.

  p.s. Piroman, ti ndoshta punon me program t till. Sipas mendimit tim tek fusha tnde e formimit hyn.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Elna Durrsi : 26-09-2008 m 09:00

 5. #5
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,748
  Te duhet nje koleksion fotografik i pamjeve te dhomave sallave si fillim pastaj keto i kthen ne animacion me flash.
  Menyre tjeter eshte te marresh pamje per cdo mur perfshire mobiljet perballe,orendite cfare ka.Pamjet i fut te gjitha ne fotoshop,i ben crop per barazi ne permasa dhe me pas nderton panorame 3 D fikse ose animacion.
  Mund te besh ndryshime ne ngjyra midis objekteve dhe mureve per ti pasur ne harmoni duke perdorur programin color style.
  ----
  Te duhen pamje fotografi te gatshme.Nqs nuk ka atehere ke dy opsione.
  1.Kompozim i idese se mobilimit per cdo salle ne leter.Aty futen forma e salles
  objektet cfare do kete,dhe ngjyrat.Sipas skices nderton sallen me objektet ne photoshop.
  2.Opsion tjeter eshte qe sipas skices gjen imazhe ne gogel te salles,objekteve qe duhen.Keto pamje duhet te jene te vecuara,pra nje fotografi vetem 1 salle,nje fotografi tjeter vetem nje tavoline,nje pamje tjeter nje vazo lule,nje pamje tjeter nje karrige per kalamaj etj.Te gjitha keto imazhe i konverton ne
  gif format transparent.Pastaj me fotoshop ben organizimin e ketyre objekteve.
  Hap sallen bosh si pamje dhe aty fut objektet,i levis ne pozicione te caktuara
  i permason,zvogelon pak deri sa salla e kompletuar te duket mire.
  Me programin color style u ben ndryshimin ngjyrave te objekteve.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 6. #6
  Enraged Maska e Scion
  Antarsuar
  22-07-2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  2,296
  Citim Postuar m par nga Elna Durrsi Lexo Postimin
  Prshndetje.

  Falenderime pr leximin dhe ndihmn e propozuar.

  Duket se nuk jam qartsuar. Ok. Edhe njeher. Studimet e mia nuk kan lidhje me arkitekturn direkt. Ato kan lidhje me edukimin dhe menaxhimin e bots fmijrore. N nj nga kurset po formohemi pr ndrtimin e projekteve institutionale q i prgjigjen nevojave t fmijs. N ndrtimin e projektit, grupi i puns ku bj pjes ka imagjinuar q prvec ans ligjore dhe profesionale bn pjes edhe ana teknike e arkitekturs.

  Pra, duhet te hedh n kompjuter nj plan ndrtimi t animuar 3D. N kt plan prezantohen disa salla: kuzhina dhe salla ngrnies e nj dimensioni pr 40 fmij, salla polivalente, salla krijimtaris, salla motorike, salla pikturs dhe n fund salla madhe e spektkeleve q njkohsisht sht dhe salla e pianos dhe teatrit. N kto salla mobilimi sht i prshtatshm pr tre grupe moshe. P.sh pr fmij 2 deri 6 vje , pr fmij 6 deri 12 si dhe pr t rriturit q do shoqrojn fmijt. Specifika e ktij projekti qndron pikrisht tek mobilimi i brndshm i tij, pra ergonomia dhe prshtatja e mobilimit sipas moshs dhe zhvillmit t fmijs.

  Aspektin e jashtm t ktij projekti ne e kemi realizuar 3D n salln ton t kreativitetit. Maketi sht i prfunduar. Aspektin e brndshm e kemi n letr t vizuatuar me laps. Kt plan do donim ta gjallronim me animation informatik sikur t ishte i vrtet. Pr prdorimin e PowerPoint nuk sht problem. Ndrsa pr realizimin e ktij plani e kemi problem. Duhet program special dhe dije specifike. Njher q plani sht reaizuar n programin special, mundemi ta marrim nga aty e ta bashkangjisimin n programin PowerPoint pr prezantimin. Pra ndihma q krkoj esht gjallrimi i nj plani t shsht n plan 3D informatik.

  Falenderime paraprake

  Elna.

  p.s. Piroman, ti ndoshta punon me program t till. Sipas mendimit tim tek fusha tnde e formimit hyn.
  Ajo qe kerkoni juve me sakte, eshte Modelim dhe Animim ne 3D i INTERIERIT, si dhe procesi i ndertimit i treguar skematikisht me ane te Animimit? Apo e kam gabim?

 7. #7
  Citim Postuar m par nga Scion Lexo Postimin
  Ajo qe kerkoni juve me sakte, eshte Modelim dhe Animim ne 3D i INTERIERIT, si dhe procesi i ndertimit i treguar skematikisht me ane te Animimit? Apo e kam gabim?
  Prshndetje dhe...

  shum falje pr vonesn n prgjigje.

  Kam prshtypjen se kjo sht. Them kam prshtypjen sepse jam ca e papregatitur nga arkitektura dhe bazat teknike t ndrtimit t nj projekti skematik.

  Falenderime t gjithve

  Elna

 8. #8
  Riprshndetje.

  Ja nj aspekt i par i ndhms pr mua .

  Esht Aktualisht:

  cedce 1.jpg (23.6 KB)


  Do t bhet:

  cedce 2.jpg (20.1 KB)

  Do dshroja fiktivisht q t gjitha ndrtesat n brendsin t hapsirs s gjelbrt t fshihen. N vend t tyre t integrohet "ndrtesa" nga fotot e mposhtme si dhe objektet e tjera ne t. :

  cedce 3.jpg (30.0 KB)

  Fatkeqsiht nuk arrija ti bashkanfjisja fotot posht tekstit... Shpresoj se ndonjri q sht i familjarizuar me animacionin skematik do t mund t orientohet. Ndrkoh po vazhdoj sjelljen e pjess s dyt t fotove. Ky skedar mbante vetm tre foto.

  Falenderime paraprake

  Elna.

  p.s... jam pak e prhumbur midis projektit t shkruar dhe projektit t figuruar, kshtu q krkoj falje pr 'orientimin n t shkruar a sqaruar .
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 9. #9

  Vazhdim ...

  i fotove t maketit ton t famshm .
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 10. #10
  Pra ideja sht q n nj ish stadium n nj nga zonat e qytetit ku banoj, t ndrtohet nj qndr e zgjimit kulturor fmijror pr ti ofruar fmijve t ksaj zone nj hapsir kulturore konstruktive si dhe etnografike (me sjellje nga kulturat e mbar bots). Gjithashtu, pr t mbajtur nj vazhdimsi me gjendjen e mparshme t ktij ish-stadi, menduam ta linim fushn e futbollit njejt si gjat ndeshjeve. Gjithashtu dhe nj pjes t ish- mureve t vjetra ta shndrronim n mur -eskalade ( ngjitje) pr t eskaladuar fmijt.

  Realisht ky stadium sht miratuar pr park gjelbrimi. Mua dhe grupit tim t puns na duhej nj vendndodhje pr projektin ton,kshtu q fiktivisht zgjodhm kt vend .

  Foto e mposhtme sht nga lagja ku ndodhej ish-stadiumi.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Elna Durrsi : 08-10-2008 m 14:22

 11. #11
  Nse dikush ndjehet t bj nj montazh imazhor me kto t dhna, do i isha mirjohse.

  Mbrmje t mir

  Elna.

Tema t Ngjashme

 1. Rregullorja e Forumit Shqiptar
  Nga Albo n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 82
  Postimi i Fundit: 01-02-2015, 15:33
 2. Cila sht Rregullorja e Forumit Shqiptar?
  Nga Albo n forumin Pyetje - prgjigje
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-07-2006, 12:03
 3. Projekte te veanta dhe arkitektt e forumit
  Nga drini_n_TR n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 16-06-2006, 12:45
 4. Publikohet portali i forumit
  Nga Albo n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-06-2003, 12:49

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •