Close
Faqja 21 prej 21 FillimFillim ... 11192021
Duke shfaqur rezultatin 401 deri 418 prej 418
 1. #401
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,191

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  Mosdija lidhur me Parajs

  Tregohet se nj her motit jetonte nj njeri, i cili ishte mjaft i devotshm. Kishte nj dshir shum t zjarrt pr t ardhur sa m par n parajs.
  Pas shum viteve vdiq dhe arriti n parajs. Engjlli e pranoj dhe e shoqroj duke marr pr dore. Engjlli ia tregon malet e mrekullueshme, fushn me lulet e llojllojshme, si dhe perndimin e diellit, fmijt e vegjl t cilt luajn npr rrug.
  Njeriu thot: “Sa e mrekullueshm sht parajsa.” Engjlli i prgjigjet: "Kjo nuk sht qielli i vrtet! Kjo sht bota n t ciln ke jetuar, por kurr nuk e ke shijuar as par."

  Shtitje n natyr t lir

  Ha, nse ke uri,
  Flej, nse ndien lodhje,
  Bisedo me lule,
  me pem e kafsh.
  Kjo gj sht e mrekullueshme,
  dhe plotsisht falas!
  Fatin s’mund ta blesh,
  Dashuria sht vetm falas. (Phil Bosmans)

 2. #402
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,191

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  Kam msuar nga nj tregim nga lashtsia, i shnuar nga Ciceroni, lidhur me Dionisin e Ri (397-343 para Krishtit) i cili jo vetm se ishte nj tiran n Sirakuzen greke me nj pushtet absolut, por edhe me nj jet luksoze q t gjith ia kishin lakmi dhe bashkpuntorin e tij Damokleun...

  Shpata e Damokleut

  Tregohet n nj tregim i mom, pr mbretin tiran Dionisin e Ri dhe oborrtart q ishin ziliqar me jetn luksoze dhe me pushtetin absolut.. N nj mnyr dinake nj bashkpuntor i mbretit i quajtur Damokle i drejtohet Dionisit: ”Ti je njeriu m fatlum n mesin e t gjith njerzimit!”
  Dionisi e dinte mir se do mbretri dhe pushtet jan pamje mashtruese, se n do an kanosen rreziqet. Nj dit prej ditve mbreti i ftoi oborrtart, kshilltart dhe njerzit e lart nga do krahin, ku organizon nj dark solemne dhe shum t pasur me ushqime dhe pije t llojllojshme, kurse n vendin e veant e vendosi Damokleun pikrisht n fronin e mbretit pr ta shijuar pr nj moment pasurin dhe pushtetin e pa kufizuar si edhe knaqsin mbretrore.
  Gjat solemnitetit t gostis mbretrore mbreti ia kthen vmendjen q t shikojn prpjet pr mbi kok. Damokleu e shikon shpatn e varur pr mbi kokn e tij, e cila ishte e lidhur n qimen e kalit e cila ishte n luhatje, q mund t kputet n do moment dhe mund t'i bie n kok..
  N kt situat Damokleun e rrmbej frika dhe tmerri i madh q nuk mund t hante e as t pinte, edhe m pak ta shijojn knaqsin q ja ofroi mbreti, por knaqsia ju kthye n nj ankth i ferrit.. Ather i afrohet mbreti Dionis dhe ja shpjegon, shpata e cila sht e lidhur pr qimen e kalit pr mbi kokn e tij, sht rreziku i do pushtetarit e do mbreti, pr kt duhet ta kuptoj donjeri se fati dhe knaqsia mbretrore sht vetm nj mashtrim.
  “Kuptoje se un jetoj n kt atmosfer n dukje e kndshme por jeta ime sht plot sfida, frika dhe ankth i prhershm” prfundoi Dionisi.

  Nga kjo sht krijuar shprehja “Shpata e Damokleut” q ka domethnien:”rreziku i prhershm q na kanoset”, “situata e rrezikshme”, “krcnimet e prhershme” etj, por ne mund t themi se kjo shpata e Damokleut sht vdekja - si shprehet Shn Augustini - q nga lindja e njeriut, pa marr parasysh sht i bukur apo i shmtuar, i pasur apo varfanjak; i urt apo i kufizuar, me jet t gjat apo t shkurtr etj. Nj dit t gjith duhet t vdesim! Dita e t Vdekurve na prkujton se nuk jemi t prhershm n barkun e ksaj toke, sikur nuk kemi qen as n barkun e nns, por syt i kemi t drejtuar kah Qielli i ri dhe Toka e re.

 3. #403
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,191

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  Prmbajtja e pamueshme

  Tregohet n nj tregim i mom, se dikur motit jetonte nj plak shum i urt, tek i cili vinin shum njerz pr t'u kshilluar. Kurse plaku pr kshillat e veta nuk ka llogaritur asgj, kurse kshillat i kishte falas.
  Nj prej ditve vjen nj burri i ri pr t'u kshilluar me plakun e urt. Ky burr shpenzonte shum para pr gruan e vet, kurse n ann tjetr nuk kishte pr ka t krenohej, sepse asgj nuk shihej. I drejtohet plakut t urt dhe i thot: M trego, o njeri i urt, se ka t bj, s paku ato q i shpenzoj pr gruan time, t m kthehen mbrapa?
  Plaku buzqeshet dhe i thot: Zotri, gjrat q i blen apo i shet nuk kan vler n qoft se nuk prbjn dika n veten e tyre q nuk mund t shiten as t blihen. Krkoje prmbajtjen q sht shum e vlefshme.
  Cila prmbajte sht e vlefshme? pyet burri i ri.
  Plaku i urt i prgjigjet:Biri im, shum e mueshme dhe e vlefshme sht prmbajta e nderit dhe prsosmris s puntorit, i cili e ka fabrikuar punn. Kt gjithher mendoje mir, para se t'i blesh gjrat.

  Kto kshilla vlejn edhe sot e ksaj dite edhe pr neve: nderi dhe puna e br mir dhe me ndrgjegje jan prmbajtja m e mueshme, e cila do t shprblehet m s shumti...

 4. #404
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,191

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  T gjykosh t tjert

  Tregohet n nj tregim, se dikur motit nj murg me emr Moisi kishte br nj faj prkatsisht nj mkat. Kurse eprori i bashksis e fton mbledhjen (kapitullin) pr t diskutuar pr fajin e murgut Moisi. N mbledhje sht i ftuar edhe vet murgu fajtor, i cili e refuzoi ftesn.
  T gjith murgjit ishin mbledhur prve Moisiut, dhe eprori e on nj murg tjetr q ta ftojn n mbledhje, sepse t gjith po e presin.
  Murgu i thjesht dhe modest, ngrihet e shkon n mbledhje. Mirpo e merr nj en me shum vrima dhe e mbush me uj dhe u nis n mbledhje... Kur njerzit e takonin t habitur e pyesnin: ka sht me ty Moisi?
  Murgu plak iu prgjigjet: Mkatet e mija rrjedhin prej meje dhe nuk i shoh, tani po shkoi n mbledhje pr t'i gjykuar mkatet e t tjerve!
  Kur vllezrit tjer murgj e dgjuan, nuk mund t bnin asgj tjetr prvese ia falen fajin vllait mkatar.

  Nse nuk dshironi t jeni viktim, duhet t reagoni me vendosmri. Jeni t vendosur kur veproni n dobi t interesave personale dhe luftoni pr vete. Shprehni qart nevojat e juaja, e njkohsisht respektoni t drejtat dhe ndjenjat e njerzve t tjer. moni veten dhe vetbesimi i juaj do t jet n nivelin e lart.

 5. #405
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,191

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  Durimi

  Tregohet n nj tregim, pr nj njeri, i cili e kishte t qart se ka dshironte t arrinte n jet. Ai sht prcaktuar pr zdrukthtar si dhe t bhet mjeshtr i drurit. Kaloi vite t tra duke krkuar si ta lakoj drurin pr t krijuar nj rrot qerre.
  Me durim dhe kmbngulje msoi se si t bashkpunoj me drurin. Nga ana tjetr puna filloi t lulzoj pasi arriti mjeshtrin pr ta lakuar drurin ku punonte shum rrota dhe pjest e saja pr qerre, karroca etj.
  Pran tij jetonte fqinji i tij, i cili jetonte me nj standard t lart jete, por filloi t bhet ziliqar n suksesin e fqinjit tij. Pr kt ai vendosi t prodhoj dy her m shum rrota pr qerre e karroca, blen veglat m moderne dhe porosit drut nga pylli dyfish m shum dhe m t mdhenj. Filloi t punoj rrotat nga druri, por gjitha rrotat dshtojn dhe falimentojn.
  N fund vendosi t shkoj te fqinji i tij i cili ishte mjeshtr druri pr ta pyetur, ku qndron suksesi i tij: Mjeshtr, pse mua nuk m ec puna si ty, un i kam veglat poashtu si ti bile edhe m t mira se ti, poashtu kam drurin m t madh dhe dyfish m shum se ti?
  Mjeshtri bn buzn n gaz dhe i drejtohet: Vrtet, te dyja i ke: Drurin e mir dhe veglat e mira. Por t mungon durimi. Pr ta lakuar drurin krkohet shum durim dhe shum koh.

  far do pun, zanati, profesioni q ta bsh, bje me zemr, ashtu do t mbetesh i ri dhe krijues, largohu nga zilia se t plak para kohe. Mos harro, pr t qen mjeshtr krkohet shum koh dhe durim, ather as suksesi nuk do t mungoj. Suksesi nuk sht qellim, por sht rruga q on kah qllimi.

 6. #406
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,191

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  Fqinji i ndershm (BESA)

  Tregohet n nj tregim, ku jetonin n nj qytet t madh dy argjendar. Njri ishte ifut dhe tjetri i krishter. Mes vetes bjshin gara por ishin miq t mir, dhe kishin besim t madh ndaj njri tjetrit. Nj dit prej dite mbreti jep urdhr me dekret se ifuti duhet ta braktis shtetin. Bile edhe ata pr dy dit.
  Argjendari ifut ishte n siklet se ka t bj, dhe shkoi te argjendari i krishter dhe i thot: ”Nuk mund t'i marr me vete t gjitha gjrat e mueshme. Nuk e di ku t shkoj sepse nuk kam shtpi tjetr, dhe nuk mund t mbshtetm te askush sepse s'jam n vendin e sigurt. ka t bj?” Argjendari i krishter i thot: ”Besomi mua. Shpresoj dekreti i mbretit sht i prkohshm dhe mllefi i tij kundr ifuteve do t kaloj, dhe ti do t kthehesh prap n vendin tnd e n shtpin tnde. Para Zotit t premtoj do t kujdesohem pr pasurin tnde derisa t kthehesh.”
  Argjendari ifut, merr frym thell dhe qetsohet, para se t lshoi qytetin ia besoi pasurin, arin dhe gurt e mueshme t xhevahirit dhe shkoi.
  Pas shum viteve mbreti vdiq. Dekreti i par i birit t tij ishte q ifutt mund t rikthehen mbrapa.
  Argjendari ifut gjat prndjekjeve asnjher nuk sht shkruar me mikun e tij t krishter. Dhe menjher e shfrytzon rastin dhe kthehet n vendin e vet, duke mos ditur se ka ka ndodhur me mikun e tij. Nuk dinte a sht miku i tij ende gjall? A e ka mbajtur premtimin? Po ashtu a i ka ruajtur gjrat e vlefshme?
  Kur argjendari ifut u rikthye n qytetin e dikurshm, ku ishte shtpia e tij, ju duk dika e uditshme. I afrohet shtpis s dikurshme dhe mbetet pa frym, shikon dyqanin e mikut q dikur ishte krenaria e qytetit dhe rrethit, tani ishte vetm nj rrnoj. As shtpia aty pari nuk ishte m.
  ifuti thot me vete: ”Gjithka paskam humbur” dhe me z qan.” Gjithka kam humbur, edhe mikun e paskam humbur.”
  Aty pari i afrohet nj plak. Ishte fqinj i dikurshm i tij, gzohet shum kur e sheh mikun e dikurshm ifut dhe i rrfehet se ka ka ndodhur pas ikjes s tij: ”Pasi shkove ti, dyqani im digjet nga zjarri. Kam humbur pothuajse do gj. Prej asaj dit kam jetuar n varfri.”
  “Pse nuk e ke shfrytzuar pasurin time, pr t filluar rishtas?” i thot ifuti. “Sepse ke patur arin tim dhe gurt e mueshm!”
  “Nuk kam pasur frik ta humbi pasurin time, por kisha frik mos ta humbi nderin tim. Mos ta thyej besn, sepse t kam premtuar para Zotit se do ta ruaj thesarin tnd. T gjitha q m'i ke dorzuar i kam ruajtur n podrum.” I thot miku i krishter.

  Nuk kaloj java kur ifuti i hapi dyqanin e arit. Pasurin e vet e ndau prgjysm me mikun e krishter, kshtu t dy jetuan deri n vdekje si vllezr.

 7. #407
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,191

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  Unaza e mbretit Salomon

  Tregohet n nj legjend hebraike, pr mbretin m t urtin e kohs Salomonin, i cili ishte n mnyr t prhershme kishte luhatje shpirtrore q nga mirqenia deri te dshprimi shpirtror. Ather ai i ftoi te vetja dijetart nga Jerusalemi pr ti ndihmuar pr ta zgjedhur kt problem.
  Pasi mbreti u kshillua me dijetart, e porositi nj unaz tek argjendari dhe e porositi argjendarin ta gdhend n unaz nga ana e jashtme: fjalt t cila jan t vrteta dhe t prshtatshme pr gjitha koht si dhe n do rast.
  Pas nj muaji argjendari lajmrohet dhe vjen n oborrin e mbretit Salomon dhe ja dorzon unazn e arit me mbishkrim: Zayin (Zain), Gimmel (Gimel) dhe Yod (Jod) q n shqip do t thot Edhe kjo do t kaloj!
  N ditt e kqija ky nnshkrim do t'i jap mbretit kuraj, pr ta mposhtur disfatn dhe pesimizmin. N ditt e mira, suksesi e triumfi do tia mundsoj mbretit t zbres n tokn e buks. Nga ather unaza e Salomonit u b talisman dhe rojtar i qetsis shpirtrore.

  Kjo vlen edhe sot e ksaj dite, t jemi t sinqert ndaj vetvetes. Ndoshta na vjen vshtir ta pranojm t vrtetn prandaj e mohojm. Nse n cilndo qoft lmi te jets tuaj nuk e ndjeni veten mir, vshtroni brendin tuaj dhe hulumtoni motivet. Nse jetojm me gnjeshtra, vetbesimi yn gjithnj do t jet i dobt. Gjithmon jetoni t sinqert ndaj vetvetes dhe vetbesimi i juaj do t jet n nivel t lart.

 8. #408
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,191

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  Zilia

  Tregohet dikur motit pr nj tregtar ifut me emr Levi. Nj dit prej ditve shkoi te rabini pr t'u ankuar: Rabbi un e kam tregtin time, tepr shum punoj nga mngjesi deri n mbrmje, bile nuk mund t mbijetoj nga ardhurat. Kurse pran meje sht hajduti i krishter, i cili e ka tregtin pran meje, pr do dit sht m i pasur.
  Rabini e shikon dhimbshm dhe pas nj heshtje t gjat i prgjigjet dhe i thot: Shiko Levi, gjrat jan shum t thjeshta. Ai i krishteri merret vetm me tregtin e vet edhe i mjafton, bile punn e tij e kryen me zemr, pr kt i shkojn punt mir.
  Kurse ti kujdessh pr dy tregti: pr tregtin tnde dhe tregtin e fqinjit tnd, pr kt nuk t mjafton aftsia dhe as puna q e kryen.

  Ata q jan t paknaqur me vetveten, zakonisht jan ata q prgojojn njerzit e tjer. Ata q respektojn veten edhe ndaj t tjerve do t sillen me respekt.
  Krkoni dika pozitive q do t mund t thoni pr ta rreth vetes dhe do t zbuloni se do t prmirsohet energjia e juaj personale dhe do t forcohet vetrespekti dhe vetbesimi.

 9. #409
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,191

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  Lumturit e Djallit

  Lum ata q gjat t diels jan t lodhur e t mrzitur si dhe t zn me pun, q nuk ju duhet t shkojn n kish, sepse ata jan bashkpuntort m t mir t mit.
  Lum ata q gjat predikimit t meshtarit jan t mrzitshm n bindje se nuk ka dika jetsore, sepse prej predikimit nuk do t ket asgj.
  Lum ata q flasin e prflasin, sepse ata mbjellin farn e ndasis mes njerzve, pr ka jam shum i knaqur dhe mirnjohs.
  Lum ata q fyhen dhe u rrin hatri shpejt, sepse ata do t bhen urrejts dhe zemrak.
  Lum ata q nuk ju ndihmojn t tjerve dhe kurr nuk japin lmosh, sepse ata jan bashkpuntort e mi t dashur.
  Lum ata q thojn se e duan Zotin, por ata urrejn vllain e motrn e vet, sepse ata jan gjithmon me mua.
  Lum ata q shkaktojn vepra krimi, sepse do t quhen bijt e s keqit.
  Lum ata q nuk kan koh pr t'u lutur, sepse ata do t jen kafshata e ime e leht.

 10. #410
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,191

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  Feneri

  Tregohet n nj tregim i mom, pr banoret e nj qyteze t vogl, t cilt kishin n qendr t sheshit kryesor nj fener, q shndrit sheshin n trsi. Banort ishin mjaft krenar me fenerin. Nj prej ditve kryebashkiaku vendosi q ta obligojn nj njeri i cili do t kujdesohet pr fenerin.
  Rojtari i fenerit ishte krenar q i kishte ra pr hise pr t'u kujdesuar pr fenerin. Nj dit prej ditve nga entuziazmi vendosi nj shigjet me mbishkrim, q njerzit t'i drejtonte kah feneri ku edhe ishte i vendosur.
  Banort e qytezs filluan t tallen me rojtarin. Nj prej ditve njri prej banorve e pyeti kujdestarin e fenerit: Vrtet si po flitet, a e keni vendosur ju kt shigjet me kt mbishkrim?
  Po, zotri i prgjigjet kujdestari me krenari.
  Un do ju kshilloj q ta hiqni sa m par.
  Pse? pyet kujdestari me habi.
  Aty ku nuk shihet feneri dhe drita e saj, nuk i shrben arsyes s vet.

  Virtytet e vrteta si dhe vlerat e sinqerta nuk kan nevoj pr asnj reklam, sepse ato ndriojn si drita e fenerit n heshtje pa ndonj zhurm t t gjith kalimtarve!

 11. #411
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,191

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  Krmilli dhe qershia

  Tregohet nj her motit, jetonte nj krmill i cili nj her ishte nisur n udhtim, pr synim e kishte pr t ardhur deri te qershia. Koha ishte shum e keqe ku frynte era e pamshirshme. Nga ana e tjetr shpendt e malit filluan t tallen me ndrmarrjen e krmillit: “Shihe at krmillin e marr dhe budalla”. Nj shpend i thot: “Ku mendon t rrshqassh? Pse je drejtuar kah qershia?” Shpendi i dyt i thot me ironi: ”Ore budalla, a nuk e sheh se qershia ende nuk sht pjekur.”
  Krmilli buzqesh dhe i prgjigjet:”Kur t arrij un te qershia, qershia do t piqet!”

  Bota e natyrs sht ila i jashtzakonshm pr ngarkesn e mendjes. Shumica nga ne jetojm me ritm t shpejtuar t jets, e jemi te rrethuar me shpikje t teknologjis s re. Vendbanimet dhe qytetet e dendura, shkalla e lart e ndotjes s ambientit dhe komunikacioni krijojn shum probleme shoqrore. Gjithkujt i ngutet, nuk kemi koh njri pr tjetrin, as pr veten ton, t gjith ne jemi nevrik, n ankth, depresion, stres, tensionin e lart, sheqerin dhe yndyrn etj., q nuk sht pr t'u habitur pse ordinancat e psikiatris jan plot e pr plot... Kur sht vetbesimi yn i fort n mendjen ton zotron paqja, e njra nga mnyrat m efektive pr qetsimin e mendjes sht vnia e kontaktit me botn e natyrs.

 12. #412
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,191

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  Nxitje dhe kurajo

  Tregohet nj her se nj njeri i moshuar me vete kishte disa piktura dhe skica vizatimi dhe po i afrohet poetit dhe piktorit t njohur Dante Gabriel Rossetti pr ta pyetur mendimin e tij lidhur me disa piktura dhe skica. Ky njeri dshironte ta dij edhe vlersimin si dhe mendimin e Rossettit. Si kureshtar dshironte ta dinte se si ia vlerson talentin e tij si artist.
  Rossetti punimet me vmendje i shikon. Dhe shum shpejt konstaton se nuk kan ndonj vler arti, dhe piktori i cili i ka punuar nuk ka ndonj talent pr art...
  Kurse Rossetti ishte nj njeri i mirsjellshm dhe pedant por shum i sinqert, dhe pa hezitim i drejtohet njeriut t moshuar dhe i tregon n mnyr t bukur, se pikturat e shikuara nuk kan ndonj vler artistike dhe se autori i tyre nuk ka ndonj talent t veant pr art. Me keqardhje i tregon, por nuk mund ta gnjente.
  Burri ishte i zhgnjyer, por duket se e ka prit nj pohim t till nga Rossetti, dhe krkon falje se i ka marr kohn e mueshme, por megjithat e pyet t’i vlersojn edhe disa piktura q i ka pikturuar nj piktor i ri.
  Arstiti i njohur i shikon me vmendje edhe pikturat dhe skicat e piktorit t ri, dhe ishte entuziazmuar dhe i knaqur me piktura dhe skica dhe tregon: ”Kto piktura dhe skica jan t mira, dhe kan vler! Ky artisti i ri ka talent. Duhet ta nxisim n rrugn e artit. Ka nj perspektiv t madhe n t ardhmen n qoft se orvatet dhe punon.”
  Rossetti e vren se burri i vjetr ishte i gzueshm, dhe e pyeti: ”Kush sht ky piktori i ri q ka perspektiv? Ndoshta sht biri i juaj?”
  “Jo” i prgjigjet plaku i dshpruar: ”Jam un para 40 viteve. N qoft se i kisha dgjuar ather kto fjalt e juaja, do t isha piktor! Por asokohe nuk kam dgjuar ndonj fjal t bukura kuraje q do t m nxiste, dhe shum shpejt e kam braktis pikturn dhe artin.”
  Ndryshuar pr her t fundit nga NoName : 08-11-2021 m 15:51

 13. #413
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,191

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  Ndrrimi i qndrimit: nga pesimizmi n optimizm

  Tregohet n nj tregim t imagjinuar, pr nj vejush t varfr, e cila kishte dy djem. Ishte krejtsisht e varur prej djemve, t cilt kishin t ardhura shum t vogla, kurse kjo ishte shndetlig dhe paaft pr t punuar. Por kjo vejush ishte mjaft e brengosur pr bijt e saj. N t njjtn koh u shqetsonte shum dhe n ann tjetr shpresonte, se puna e fmijve do t ken sukses.
  Njri djal ishte shits i ombrellave. Pr kt nna pr do mngjes hert, delte jasht dhe shikonte kohn, a sht moti me diell apo me shi. N qoft se ishte moti me vransira, ajo n mnyr falnderimi thoshte: ”Shiqyr, o Zot, sepse sot biri im do t shes adra shiu..”
  N qoft se ishte dielli dhe moti i bukur, tr ditn ishte n siklet dhe e shqetsuar se sot nuk do t blej askush ombrella...
  Kurse djali tjetr shiste kartua freskuese. Poashtu para se t shkonte edhe ky n pazar, shikon motin, duke shikuar qiellin. N qoft se dielli sht i fshehur pas reve, dhe paralajmrohet shiu, ajo u bnte nervoz si dhe e brengosur se i biri saj nuk do t shiste kartua freskuese.
  Pa marr parasysh se si do t jet koha, vejusha e gjor gjithher jetonte n nj far ankthi dhe friket. N qoft se dielli shndrit dhe rrezaton, frik se askush nuk do t blej ombrella, n qoft se bie shi prap askush nuk do t blej kartua freskuese.
  Nj jet e till ishte e mbushur jo vetm me ankth e frik por dhe nga nj pasigurie ekzistenciale, q vejushn e kishte br nj kufom t gjall.
  Nj dit prej ditve zori e bri q t shkoj vejusha n bised te shoqja e saj e ngusht. Pas shum bisedave dhe pasi ja qajti hallin, e shoqja i prgjigjet: ”Moj fisnike, pse ti mendon n kt mnyr?
  Mendimi i till sht shum i gabuar. N qoft se do t bie shi, njerzit do t blejn ombrella. N qoft se ka diell, njerzit do t blejn kartua freskuese. Ashtu ti nuk humb asgj, t paktn njri djal fiton, ashtu kurr nuk je n mungesn materiale, pr ekzistencn tnde!”
  Vejusha ia vuri veshin fjalve t shoqes saj dhe e ndrroj mnyrn e bindjet e veta. Nga ajo dit ajo jetoi e gzueshme dhe fatlume.

 14. #414
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,191

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  Nna

  N nj tregim i mom tregohet ku nj mbret vendos ta krkoj nj njeri i cili ishte m i rndsishmi, m i vyeshmi dhe m i madhi n mbretrin e tij.
  Kshilltart dhe oborrtart dalin n terren pr ta krkuar njeriun e duhur q i plotson kushtet pr t qen m i madhi. Disa e zgjedhin nj burr shum pasanik dhe e sjellin te mbreti. Tjert e sjellin nj njeri t aft q ka fuqi shrimi, disa t tjer e sjellin nj njeri t menur dhe t urt q njeh mir ligjin dhe drejtsin.
  Prap disa tjert e gjejn nj njeri t aft q shquhet pr aftsit drejtuese n pronat e tij. Poashtu edhe shum njerz t tjer t suksesshm i sjellin para mbretit. Kuptohet vetvetiu se nuk ishte leht pr ta zgjedhur njeriun q dallohet mbi t gjith t tjert.
  N fund para mbretit paraqitet edhe nj grua me flokt e thinjur. Nga syt e saj rrezaton dija, kuptimi dhe dashuria.
  Kush sht kjo grua? pyet mbreti. ka ka br kjo grua, a ka ndonj pun t madhe apo t veant? Vazhdon mbreti: A i kini pa dhe dgjuar t gjith t tjert t cilt i keni sjell? Madje mbreti vazhdon duke i pyetur kshilltart e tij. Dhe vazhdoi: Kjo sht nna. N qoft se nuk ishte nna, nuk do t kemi mjek q shrojn, as nuk do t kemi dijetar dhe shkenctar, as njohs t ligjit dhe moralit, poashtu as pronar t shkatht, as shenjtr e njerz t mir. Nna ishte ajo msuesja dhe edukatorja e par!
  Populli i duartrokit mbretit. Kurse mbreti zbret prej fronit dhe i prkulet Nns.

 15. #415
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,191

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  Guri i mueshm

  Tregohet n nj tregim nga lashtsia krishtere. N nj fshat kalon nj murg, i cili bn konak nn nj lis, tek ai vjen nj fshatar dhe i drejtohet murgut: Ma jep gurin e mueshm?
  Pr far guri sht fjala pyet murgu...
  Gjat nats kam ndrruar, q t shkoj n muzgun e nats pr ta takuar nj murg n fund t fshatit, i cili do t ma japin gurin e mueshm, me t cilin gur do t bhem i pasur pr tr jetn, thot fshatari.
  Murgu shpien dorn n strajc, e gjen nj gur: Sigurisht sht ky gur, pr t cilin po m pyet. I thot murgu fshatarit dhe ja jep. Kt gur e kam gjetur para nj dite n pyll. Tani me gzim po ta jap.
  Fshatari i habitur e shikon gurin. Ishte diamant, q nuk kishte par ndonjher m t madh. E merr dhe shkoj n shtpi shum i gzueshm. Por tr natn nuk mund t flej, sillet npr shtrat nga njra an n tjetrn. Ditn tjetr hert n mngjes fshatari shkoi te murgu dhe i thot: Tr natn kam menduar dhe nuk kam fjetur, dhe kam vendosur ta kthej gurin e mueshm.
  N vend t gurit t lutm ma jep at gj, q t ka mundsuar, q aq me lehtsi me ma dhn gurin e mueshm.

  Sa m i begatshm sht jeta e njeriut nga brendia (zemra) aq m leht bhet jeta e jashtme t ciln m pak i nevojitet.

 16. #416
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,191

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  Shndrit aty ku sht e nevojshme

  Tregohet n nj tregim nga lashtsia e krishter. N nj qytet jeton nj dijetar i madh i bibls. Ishte njeri i devotshm. Pr do dit dhe pr do or thellohej n librat e Shkrimit shenjt, lutej dhe meditonte. Nj prej ditve do t shkoj n qytetin ku ai jeton nj njeri i shenjt. Pasi dijetari i bibls dgjoi pr vizitn e njeriut t shenjt, vendosi ta takoj n kish.
  Fillimisht dijetari shkoi n kish, pr t'u takuar me njeriun e shenjt, por nuk e gjeti, pastaj shkoi n shenjtrore pr t'u takuar, por prap nuk e gjeti. Shikon npr vende t ndryshme ku mund ta gjej pr t'u takuar, por askund nuk e gjeti. Rastsisht e gjen n sheshin e qytetit.
  M n fund kur e gjeti dijetari i prezantohet njeriut t shenjt, dhe i tregon se pr do dit disa or i prkushtohet thellimit t Shkrimit shenjt, urats dhe meditimit. Dhe shton: ”Kam ardhur deri tek ti pr t'u kshilluar, se si t'i shrbej Zotit?”
  Njeriu i shenjt me kujdes e shikon dijetarin e bibls dhe i thot: ”Shum leht sht t jesh dijetar dhe i shenjt n dhomn tnde! Por duhesh t dilet jasht, n sheshe dhe aty t mundohesh ta jetosh shenjtrin tnde.”
  Nuk dihet se ka bri dijetari, a dgjoj kshillat e njeriut t shenjt, por kshillat e tilla na jep Jezusi, ku thot: ”Ju jeni drita e bots. Nuk mund t fshihet qyteti i ngritur n maje t malit.. Ashtu t shndris edhe drita juaj para njerzve, q t'i shohin veprat tuaja t mira e ta lvdojn Atin tuaj q sht n qiell.” (Mt 5,14.16)

  Shum leht sht t jesh drit n dhomn e sigurt, kjo mund t jet edhe vepr egoiste, ka do t thot e ndriojm vetveten. Por nuk sht leht t ndriosh n zhurmn e jets s prditshme. Pikrisht aty sht e nevojshme drita jon t shndris.
  Ndryshuar pr her t fundit nga NoName : 12-11-2021 m 07:34

 17. #417
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,191

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  PRIFTI Q DSHTOI

  Prifti famullitar n nj qytet t vogl shkoi n kish i inkurajuar dhe i motivuar pr t kremtuar nj tjetr mesh t mbrmjes, por ora kishte kaluar dhe askush nga besimtart nuk kishte ardhur. Pas 15 minutash hyjn tre fmij, pas 20 minutash hyjn dy t rinj. Kshtu ai vendosi t fillonte meshn me pes persona. Gjat meshs, nj ift hyri dhe u ul n stolat e fundit t kishs.
  Ndrsa prifti po predikonte dhe po shpjegonte ungjillin, hyri nj burr tjetr, gjysm i pist, me nj litar n dor. I zhgnjyer dhe pa kuptuar shkakun e pjesmarrjes s dobt t besimtarve, prifti kremtoi meshn me dashuri dhe predikoi me entuziazm.
  Kur po kthehej n shtpi, ai u sulmua dhe u rrah nga dy hajdut t cilt i morn antn me Bibln dhe sende t tjera me vler. Me t mbrritur n shtpi, i mbuluar nga plagt, ai e prshkroi at dit si: Dita m e trisht e jets s tij, dshtimi i shrbimit dhe dita m e pafrytshme e karriers s tij; por nuk ka rndsi, ai do t kishte br gjithka me Zotin dhe pr T.
  Pas pes vjetsh, prifti vendosi ta ndaj kt histori me besimtart e kishs. Kur mbaroi historia, nj ift i rndsishm n at famulli u ndal dhe tha: At, ifti n tregimin pr t cilin fole ulur n pjesn e pasme t kishs jemi ne. Ishim n prag t ndarjes pr shkak t shtjeve dhe mosmarrveshjeve t ndryshme n shtpin ton. At mbrmje m n fund kishim vendosur divorcin, por fillimisht vendosm t shkonim n kish pr t ln unazat tona dhe m pas t gjith do t vazhdonin rrugn e tyre. Ndrkoh, pasi dgjuam predikimin po at mbrmje, vendosm t mos largoheshim.
  Si rezultat, sot jemi ktu me nj shtpi dhe familje t restauruar.
  Teksa ifti bisedonte, nj nga biznesment m t suksesshm q ndihmoi kishn tundi me dor, duke krkuar t fliste dhe kur iu dha mundsia tha: At, un jam njeriu q mbrriti gjysm i pist me nj litar n dor. Isha n prag t falimentimit, i humbur n drog, gruaja dhe fmijt e mi u larguan nga shtpia pr shkak t sulmeve t mia. U prpoqa t vrisja veten at nat, por litari u kput, kshtu q dola t blej nj tjetr. Rrugs pash kishn e hapur, vendosa t hyja edhe pse ishte shum pis dhe me litar n dor. At nat, predikimi i juaj m goditi zemrn dhe u largova nga ktu me vullnetin pr t jetuar. Sot jam pa drog, familja ime sht kthyer n shtpi dhe jam br biznesmeni m i madh n qytet.
  N dern e hyrjes s sakristis, diakoni brtiti: At, un isha nj nga ata hajdutt q t grabitn. Tjetri vdiq po at nat kur ne kryem grabitjen e dyt. N antn e tij kishte nj Bibl. E lexoja sa her q zgjohesha n mngjes. Pas shum leximit, kam vendosur t shrbej n kt kish."
  Prifti u trondit dhe filloi t qaj bashk me besimtart. N fund t fundit, ishte nj nat q ai e konsideronte nj nat dshtimi.

  Ushtroni thirrjen (punn apo misionin) tuaj me prkushtim pavarsisht nga numri i pjesmarrsve. Jep maksimumin do dit, sepse do dit je instrument i s mirs pr jetn e dikujt. N ditt m t kqija t jets tuaj mund t jeni ende nj bekim n jetn e dikujt. Zoti mund t prdor "rrethanat e kqija" t nj jete pr t prodhuar fitore t mdha.

 18. #418
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,191

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  N DORN TNDE SHT ZGJEDHJA

  Tregohet se nj her n lashtsi, na ishte nj grua e cila po ujiste kopshtin e shtpis se saj, kur pa tre pleq q po qndronin para oborrit t saj. Ajo nuk i njihte dhe pyeti: Nuk m duket se ju njoh, por duhet t jeni t uritur. Ju lutem, hyni n shtpi q t mund t hani dika.
  Ata pyeten: A sht burri n shtpi? Jo, u prgjigj ajo, burri im nuk sht n shtpi.
  N kt rast, nuk mund t hyjm than ata.
  N mbrmje, kur burri u kthye, ajo i tregoi gjithka far kish ndodhur. Ather, u thuaj atyre q u ktheva, kshtu q, ftoi t hyjn!
  Gruaja doli pr t'i ftuar tre burrat n shtpi.
  Nuk mund t hyjm te tre n shtpi, shpjeguan pleqt.
  Pse? pyeti ajo.
  Njri nga burrat shpjegoi: Emri i mikut majtas sht Pasuri. Me pas tregoi tjetrin.Emri i mikut djathtas sht Sukses. Dhe mua m quajn Dashuri.
  Tani, shko brenda dhe vendos me burrin tnd se cilin doni nga ne te tre q t hyj brenda.
  Gruaja hyri brenda dhe i tregoi burrit gjithka q ata than. Ai u gzua dhe tha: Sa bukur!
  Nse sht kshtu, ather ta ftojm Pasurin, q t vij dhe ta mbush shtpin ton!
  E shoqja nuk qe dakord: I dashur, pse mos ta ftojm Suksesin?
  E bija q po i dgjonte prej kohesh u afrua dhe tha: Un nuk jam dakord me ju, un propozoi q m mir ta fusim brenda Dashurin? Kshtu, familja jon do t ishte plot dashuri.
  Marrin n konsiderat kshilln e vajzs son tha burri.
  Shko jasht dhe thirre Dashurin, q t jet i ftuari yn.
  Gruaja doli e tha:Kush nga ju sht Dashuria? T vij ju lutem dhe le t jet i ftuari yn.
  Dashuria u ngrit dhe u drejtua pr t hyr n shtpi. Edhe t tjert u ngritn dhe e ndoqn pas.
  E habitur gruaja pyeti Pasurin dhe Suksesin: Un ftova vetm Dashurin: Pse po vini dhe ju?
  Te tre u prgjigjn njhersh: Nse do t kishe ftuar Pasurin ose Suksesin, dy t tjert do te qndronim jasht, por meq ftove Dashurin, kudo q shkon ajo edhe ne shkojm me t.

  Ku ka dashuri, ka edhe Sukses e Pasuri.

Faqja 21 prej 21 FillimFillim ... 11192021

Tema t Ngjashme

 1. Histori dashurie
  Nga Letersia 76 n forumin Ditari i meditimeve
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 02-10-2010, 05:57
 2. Fragmente nga nje histori qe nuk u shkruajt kurre.
  Nga Gertiii3 n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 04-12-2009, 10:00
 3. Shqiptart n Rumani, nj histori e lasht
  Nga ILovePejaa n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 25-09-2007, 05:13
 4. E bardhe..e bukura ime!
  Nga Free n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 16-07-2004, 06:15
 5. Nje histori e shkurter rreth kryqezatave
  Nga Saraj n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-11-2002, 13:52

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •