Close
Faqja 20 prej 21 FillimFillim ... 1018192021 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 381 deri 400 prej 418
 1. #381
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  PAS GRABITJES!


  Pr t eleminuar do t keqe nga bota
  do t ishte e nevojshme q t gjith t vendosnin
  t mos jen shkaku i ksaj t keqeje.
  Profesori Henri, disa metra larg shtpis,
  u gjend me tytn e nj arme t drejtuar n syt e tij.
  Nj grabits, me fytyrn e mbuluar,
  i tha t dorzonte antn dhe portofolin.
  Ai e bri kt dhe grabitsi u largua me shpejtsi n errsir.
  Ende i friksuar nga prvoja e tmerrshme,
  at mbrmje ai u ul n tryezn e tij dhe shkroi kt lutje:
  "O Zot, sot dikush m plakiti.
  E di q duhet t t falnderoj pr shum gjra.
  S pari, faleminderit q nuk m kan grabitur kurr m par.
  Dhe n kt bot t tanishme, tashm sht nj mrekulli.
  S dyti, dua t t falnderoj
  sepse grabitsi m mori vetm portofolin
  q prmbante vetm disa monedha
  dhe nj ant t vjetr plot me letra.
  Un gjithashtu t falnderoj
  sepse gruaja dhe vajza ime nuk ishin me mua:
  ato do t kishin qen shum t friksuara,
  dhe gjithashtu pr faktin
  se tani ato nuk kan pse t m qajn mua.
  M n fund, Zot, do t doja t t falnderoja
  n nj mnyr t veant,
  sepse un isha i grabituri dhe jo hajduti ".
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 22-03-2021 m 11:09

 2. #382
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,191

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  VESET E KQIJA

  Kam msuar nga nj tregim i nj autorit t panjohur si t heqim dor nga veset, abuzimet dhe zakonet e kqija...
  Nj msues i menur i msoi t riut t heq dor nga veset dhe zakonet e kqija!

  Tregohet nga nj tregim t nj autori t panjohur se si nj njeri i pasur krkon nj msues t vjetr dhe t menur pr ta mbajtur djalin e tij larg zakoneve e veseve t kqija...
  Msuesi e mori djalin e ri me vete dhe shkoi fillimisht pr shetitur rreth nj kopshti. Ai ndaloi te nj bim e re dhe krkoi nga djaloshi ta shkul bimn e njom e cila sapo kishte lulzuar nga toka. Djaloshi preku bimn e njom me gishtin e madh dhe me gisht tregues dhe me lehtsi e shkuli prej toke. Pastaj msuesi i krkoi djaloshit q nj bim m t madhe ta shkul nga toka. Djaloshi e shkuli por pak me vshtirsi.
  Pastaj msuesi shkoi te nj kaube dhe i thot djaloshit: Provo ta shkulish kt kaube. Djaloshit prdori gjitha forcat e tija, por n fund arriti ta shkul nga toka...
  Pastaj msuesi e drgoi djaloshin te nj lis, dhe i thot: Provo ta shkulish nga toka. Djaloshi mundohet n do mnyr ta shkul nga toka, por nuk arriti n asnj mnyr ta leviz nga vendi. Por lisi mbeti i pamposhtur n vendin e vet.
  Pasi djaloshi nuk arriti dot ta shkul lisin nga toka, i drejtohet msuesit duke marr frym thell nga lodhja dhe i thot: Kjo detyr sht e pamundur, pr ta shkul lisin nga toka me dor!
  Msuesi i prgjigji: Shum mir, kjo ndodh edhe me veset e shprehit apo zakonet e kqija q fillojn n jetn e njeriut. N fillim shkulen shum leht, dhe sa m shum koh t kalojn lshojn rrnj t thella si lisi dhe sht e pamundur t shkulen apo t eliminohen!
  Si nuk ka dit pa nat as nat pa dit, ashtu nuk ka ndonj njeri t prsosur. do njeri bart me vete zakone apo vese t kqija qofshin t vetdijshme qofshin t pavetdijshme, qofshin me fjal banale dhe t pahijshme, qofshin ato sharjet, t nmurat, inatet, poashtu mund t jen alkooli i tepruar, duhani apo ndonj substanc tjetr q na bn t varur, qofshin te ushqyerit dhe pija e tepruar.

  Koha e Kreshmeve sht koha m e volitshme q t punojm me vetn ton, dhe t'i shkulim t gjitha gjrat q e dmtojn personalitetin ton njerzor. Po e prfundoj me nj thnie t Nn Terezs: Gjysma e bukuris s njeriut sht 'fjala', prandaj flisni mbl se nuk ju kushton asgj!

 3. Anetart m posht kan falenderuar NoName pr postimin:

  ExTaSy (27-03-2021)

 4. #383
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,191

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  VETBESIMI

  Emri: 164345221_10158635184613591_1938020288099504743_o.jpg

Shikime: 73

Madhsia: 39.3 KB

  Kam msuar nga nj tregim i imagjinuar lidhur me nj mbret t uditshm q kishte veshur muret e sallonit krejt n pasqyr Oborri mbretror i prpunuar plot me pasqyra dhe qeni!

  Dikur n lashtsi jetonte nj mbret pak si i uditshm, i cili kishte nj kshtjell t madhe, por kjo kshtjell ishte mjaft e uditshme. Muret ishin t veshura, poashtu edhe dyshemeja dhe tavani me mijra pasqyra!
  Nj dit kur askush nuk ishte n kshtjell, nj qen u prplas dhe hyri n kshtjell. I habitur nga nj vend i panjohur, ai filloi t shikonte rreth tij. Pr tmerrin e tij ai e kupton se ai sht i rrethuar nga nj numr qensh. Ata ishin kudo dhe ata ishin t panumrt.
  Me qllimin pr t'u mbrojtur nga qent e shum, ai tregoi dhmbt, por n t njjtn koh qent t tjer tregonin dhmbt e tyre. Ai filloi t brtiste pr t'i trembur. Si prgjigje, t gjith qent rreth tij filluan t brtitnin duke i br konkurrenc.
  Duke par kt, qeni ishte tashm mjaft i sigurt se jeta e tij ishte n rrezik dhe filloi t lehin. Por sapo ai leh, t gjith qent e tjer filluan t lehnin n t. Sa m shum ai lehte aq m tepr tjert lehshin n t.
  T nesrmen n mngjes, n sallonin e kshtjells u gjet nj qen i shtrir prtok dhe i ngordhur si dhe ishte krejtsisht vetm. Nuk kishte asnj tjetr prve tij n kshtjell. N miliona pasqyra ai ishte i rrethuar. Askush nuk luftonte me t, sepse askush nuk ishte atje.
  Problemi ishte se qeni e shikoi veten n pasqyr dhe kjo e friksoi deti n vdekje. Kur filloi t luftoj me pamjen e vet n pasqyr, edhe ata e sulmonin. Ngordhi duke luftuar me miliona prfytyrime t veta nprmjet pasqyrave q i lajmrohen n do an, i cili shikonte armikun duke e sulmuar.

  N qoft se qeni u kishte buzqeshur dhe luajtur me bisht, t gjith qent n pasqyr do t’i buzqeshin, dhe do t bhej nj takim i ngroht dhe me siguri do t mbijetonte.
  Nga ky shembull mund t msojm t buzqeshim njri tjetrin dhe shikohuni n pasqyr dhe qeshni. Po vrtet qeshni me krejt fytyrn – me sy e jo vetm me buz.
  Shikoni me kujdes qeshjen tuaj; e ka ndriuar fytyrn tuaj? Merrni qeshjen tuaj n shtitje, ushtroni n shoqrin e t tjerve. Ndikimi mund t jet shum i mir.


  "Shprehia e t qeshurit ju ndihmon q t shikoni prtej vetes, e ndonjher vetm kjo u nevojitet q t nxisni ndryshimin e ndjenjave tuaja dhe t shtoni vetbesimin tuaj", pohon Lynda Field.

 5. 2 antart m posht falenderuan NoName pr mendimin e shprehur n kt postim:

  ExTaSy (27-03-2021),Neteorm (25-03-2021)

 6. #384
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,191

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  MBRETRESHA E SHMTUAR

  Dikur motit thuhet se kishte jetuar nj mbretresh, e cila ishte vajza m e bukura e bots. Njerka e saj ishte ziliqare n bukurin e saj dhe nga vitet m t njoma t saj ajo filloi ta bind mbretreshn se sht e shmtuar duke i than: ”Ti je e shmtuar! Nuk je vetdijshm se sa e shmtuar je! Aq e shmtuar je sa njerzit nuk do t mund t shikonin pamjen tnde.” Bile i porosit t gjith oborrtart e mbretris q t'i thon t njjta fjal, se ajo sht nj dshtake e shmtuar. Ashtu do oborrtar q u takonte me mbretreshn i thoshin se sa e shmtuar je.
  Mbretresha u rrit si nj grua e bukur dhe e hijshme, por ajo ishte e pashpres dhe e dshpruar, duke e bindur vetn: “Un jam e shmtuar!” Duke qajtur pr pamjen e vet se “askush nuk do t dashurohet n mua, sepse jam e shmtuar; askush nuk do t pranoj t martohet me mua, sepse jam e shmtuar.”
  Brengosja e saj ishte aq e madhe sa filloi t fsheht n burgun e fortess s qytetit. Kshtu q askush nuk mund ta shoh. Aty ajo jeton vetm si eremite. Filloi ta urrej vetveten, sepse ishte e bindur se n t vrtet ishte e shmtuar.
  Pasi mbretresha vdiq (njerka), disa njerz t mir erdhen te mbretresha e burgosur. Tani njerka q e ka urrejtur dhe ishte ziliqare n bukurin e saj, tashm e vdekur, dhe i thon: ”Fjalt q t'i ka thn njerka ishin rrena e jo t sakta. Ti nuk je e shmtuar. Ti je nj vajz shum e bukur dhe e hijshme. Je vajza m e bukura, q kemi par ndonjher.”
  Mbretresha nuk do t’iu besoj. ”E di se nuk sht e vrtet ka ju po thoni. Nuk sht e nevojshme t shikoni se sa e shmtuar jam? Ju lutem shkoni, sepse un jam pa fat dhe e shmtuar dhe ashtu do t vdes.”
  Nj dit prej ditve vjen n oborrin mbretrori nj mbret i hijshm dhe oborrtart i tregojn pr mbretreshn q vetveten e ka burgosur n burgun e qytetit. Ai shkoi pr ta vizituar n burg. Sapo e shikoi ai u dashurua n bukurin e saj dhe i thot: ”Sa e bukur dhe e dashur qenke. Aq e bukur dhe e mrekullueshme qenke sa syt e mi nuk mund t ndahen prej teje.”
  Mbretresha me dor e mbulon fytyrn dhe thot: ”T lutem, shko nga ke ardhur! Un e di se jam e shmtuar. Mos m fyej m dhe me lsho t jetoj n qetsin time. Un jam vajza m e shmtuara n bot. Un e di, se si un dukem dhe jam.”
  Por mbreti nuk deshi t largohet. I afrohet dhe m tepr dhe i thot: ”Ju jeni shum e bukur, ju jeni gruaja m e bukura n bot.”
  Pasi mbretresha n zrin e mbretit ndjeu nj dashuri dhe butsi, i oi syt n syt e tij. N syt e mbretit t dashur e sheh veten si n pasqyr pamjen e vet. Hutohet dhe pas pak kohve zgjohet nga mashtrimi q kishte ndaj vetes. Me kujdes shikon veten n syt e mbretit si n pasqyr, dhe n bebzat e syrit t tij ngadal e rinjeh vetveten dhe e sheh fytyrn se sa e bukur sht. Qeshet dhe habitet prej gzimit. “Jam e bukur, vrtet jam e bukur“, pshpriti mbretresha.

  Njerzit jan pr njri tjetrin pasqyr psikologjike. Reflektimi pozitiv e shoqron dashuria dhe ndihmon ta ndrtojm prfytyrimin pozitiv pr vetveten ton. Ndrsa reflektimet negative e rrnojn me kritikat shkatrruese dhe krijojm nj pamje negative pr veten ton dhe ather jetojm n kompleksin e pavlefshm, duke bindur veten se nuk jemi t vlefshm, e mbesim viktim. Shikohuni n pasqyr, shikoni thell syt tuaj dhe thoni sesa ju duan dhe ju mojn. Me koh do t msoni t shfrytzoni pasqyrn pr shprehjet tuaj. Puna me pasqyr e shpejton energjin. Nse me t vrtet dshironi t keni vetbesim t fort dhe ky sht qllimi i juaj, jini kmbnguls me kt teknik...

 7. #385
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  MENDIMET E ZOTIT NUK JAN SI MENDIMET E NJERZVE.


  Kur Solomoni vendosi t'i ndrtonte nj tempull t mrekullueshm Zotit,
  ai u besoi ndrtimin e katr mureve kryesore katr kategorive t ndryshme:
  pronarve t tokave, zejtarve, tregtarve dhe t varfrve.
  Tri kategorit e para paguanin puntort,
  ndrsa t varfrit ndrtuan murin n ann perndimore me duart e tyre.
  Ai mur u ndrtua me shum sakrifica dhe shum njerz vdiqn.
  Por Zoti e vlersoi murin perndimor m shum se tre t tjert,
  e bekoi dhe e shptoi nga do shkatrrim.
  sht "muri i vajtimit" ku hebrenjt shkojn edhe sot pr t'u lutur.

 8. #386
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,191

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  FILXHANI

  Dikur motit filxhant nga biluri kan fol!

  Tregohet nga nj tregim i lasht, paskan shkuar plaku dhe plaka n shitore pr t'i bler nipit nj dhurat pr ditlindje. Gjyshja e shikoi pa pritur nj filxhan shum t bukur. Shiko sa e mrekullueshm sht ky filxhan, i thot plaka burrit. Edhe e merr n dor dhe e shikon prej s afrmit edhe m mir. Vrtet, shum i bukur dhe i mrekullueshm qenka, q askurr nuk kam pa dika t till!. N at moment ndodhi dika e papritur dhe e pabesueshme, dika q ndodh vetm te librat e fmijve, dhe filxhani filloi t flas dhe u drejtohet plakut dhe plaks: Shum faleminderit pr komplimente. Ta dini se un nuk kam qen gjithmon i bukur si jam tani.
  N vend ifti t jet i befasuar se filxhani flet, ata e pyesin filxhanin: ka mendon me at fjal , se nuk je i bukur? Filxhani vazhdon dhe iu prgjigjet: Fillimisht kam qen nj kup dh argjiri (deltina). Nj dit prej ditve nj njeri me duart e lagura dhe t zhytura me merr dhe me uj m shtyp me duart e tija, pastaj me vendos n rrotn e poarit. Pastaj rrota e poarit filloi sjelljet me nj shpejtsi marramendse aq sa filluan t m merren mendet, gjithka u sjell rreth meje, ashtu nuk mund t ndalem. Un bja kushtrim duke i than t ndalin, mjaft nuk mund t duroj m..., prgjigja ishte jo tani, por ki durim!
  Pastaj ndaloj sjellja e rrots s poarit, por ka t bj un i mjeri, tani m presin gjrat edhe m t dhimbshme dhe m t rnda, dhe poari me vendosi n furrn e zjarrit. N furr filloi zjarri i pamshirshm t m djeg, aq sa nuk mund t duroja dot. Prap brtas: Mjaft! Mjaft! Se nuk mund t duroj m! Prap e dgjoj prgjigjen: Jo nj her! Vetm durim!
  Pasi mendova me mua gjithka ka prfunduar dhe u djega. Poari me nxjerri nga furra dhe nj zonj me merr n duart e saja e filloi t vizatoj n pjesn e jashtme timen. Ngjyrat q i vizatonte n mua kishin nj arom t keqe dhe t rnd pr t duruar. Saq nuk mund t duroi m dhe brtas srish: Mjaft, mjaft! Nuk mund t duroj m kto aroma t rnda. Zonja e dobt, m prgjigjet me nj ftohtsi : Jo nj her, por duro!
  Un shum u gzova kur gruaja e ndrpren t m grvishtin dhe t m ngjyrosin. Por nj grua tjetr m vendosi rishtas n furrn e zjarrit. Tani ishte shum m nxeht se prpara n furr. Un prap lutem dhe brtas t madhe, q t ndrpresin: Mjaft, mjaft! Nuk mund t duroj m! Gruaja prgjigjet :Jo tani! Ki durim edhe pak! Dhe gruaja me nxori nga furra e zjarrit dhe me vendosi n ujin e ftoht. Ah, ftoht, akull dhe jam dridh nga ftohtit e papritur. Kur krejtsisht u ftofa, nj djalosh me nxjerri nga uji i ftoht dhe me vendosi s bashku me filxhant e tjer n nj kuti.
  Nj zonj e mirsjellshm me vendosi te kutia n dollap para nj pasqyre. Kur e shikova vetn n pasqyr u mahnita. Nuk mund t'i besoja syve t mi. Nuk isha m i shmtuar, as i lagur, as pa form dhe as i zhytur, tani shkelqeja, isha i bukur, i terur dhe i pastr. Tani isha i gzueshm dhe i hareshm!
  Ather e kam kuptuar se vuajtjet, dhimbjet, djersa dhe vshtirsit e japin kuptimin e jets m silicore. Pa kt kryq tani do t isha nj kup dhe argjile dh i zhytur. Tani krejt dhimbja, vuajtjet e marrin kuptimin e vet. Dhimbjet kan kaluar dhe bukuria, cilsia e jets q ka lindur gjat vuajtjet kan mbetur .

  Asgj e vyeshme n bot nuk mund t bhet pa vuajtje, pa mund dhe pa djers nprmjet kryqit arrihet cilsia e jets.

  Jezusi thot: "Prnjmend, prnjmend po ju them: nse kokrra e grurit e mbjell n dh nuk vdes, mbetet e vetme, por nse vdes jep shum fryt!" (Gjn 12,24)

 9. #387
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  GRUAIA E PRSOSUR.


  Mulla Nasrudin ishte ulur n banakun e dyqanit t tij
  kur nj fqinj erdhi pr t br nj bised:
  "Un do t martohem, Mulla, dhe un jam shum i ngazllyer.
  A nuk ke menduar edhe ti ndonjher t martohesh?"
  Nasrudin u prgjigj:
  "Po, un mendova shum pr kt.
  Doja t gjeja gruan e prsosur.
  U nisa ta gjej dhe shkova n Damask.
  Atje takova nj grua t bukur, plot hir, t mir dhe shum shpirtrore,
  por ajo nuk e njihte gjerat e ksaj bote.
  Kshtu un u ktheva n udhtimin tim dhe shkova n Isphahan.
  Atje takova nj grua q ishte edhe shpirtrore edhe e ksaj bote,
  e bukur n shum aspekte,
  por ne nuk mund t komunikonim.
  Prfundimisht shkova n Kajro
  dhe pas shum krkimesh atje e gjeta gruan e prsosur.
  Ajo ishte e kulturuar, mendjempreht, plot hir,
  e bukur nga t gjitha aspektet,
  e zotronte kt bot ashtu edhe sferat q e kaprcejn at.
  Ndjeva se kisha gjetur gruan e prsosur.
  Shoku i tij i bri nj pyetje tjetr:
  "Ather, pse nuk u martove me t, Mulla?
  "Mjerisht", tha Nasrudin duke tundur kokn,
  edhe ajo ishte n krkim t burrit ideal! ".

 10. #388
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,191

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  Kam msuar nga nj tregim i imagjinuar, ku Zoja e Bekuar e drgon n tok engjllin pr ta sjell n parajs nj dhurat t mueshme dhe t vlershme pr Birin e vet Jezu Krishtin pr kohn e Kreshmve...

  LOTT E NJERIUT T PENDUAR

  Flitet n nj legjend t vjetr, ku tregon se nj dit prej ditve Zoja e Bekuar Maria Nna e Jezu Krishtit e fton te vetja nj engjll dhe e detyron q t zbresin n tok dhe i thot: ” Zbrit n tok dhe ma sjell gjen q sht m e vlefshme dhe m e shtrenjt n tok, sepse dshiroj t’ia dhuroj birit tim Jezusit pr kohn e kreshmve.”
  Engjlli zbret n tok dhe shkon prej nj vendi n vend tjetr, viziton m t bukura qytete, ndalon para nj dyqani, shikon nj qafore nga gurt e muar xhevahiri prej mijra e mijra ngjyrave. Mendon n vetn e vet: ”Kjo sht m e bukura dhe m e shtrenjta gj ktu n tok. Do t'ia oi Mbretreshs Qiellore. Sigurisht do t jet e knaqur!”
  Me kujdes e merr qaforen dhe e on drejt dyerve t parajss, por dyert nuk u hapn. Qaforja bie pr tok dhe bhet copa-copa.
  Pastaj engjlli rishtas kthehet n tok. Me kmbngulje krkon dhuratn m t vlefshme dhe m t muar. Nj dit prej ditve e shikon nj trndafil t mrekullueshm. E cila ishte e pasur me ngjyrat e begatshme si dhe me aromn magjepse. I thot vetes: ”Sigurisht kjo sht dika m e bukura dhe m e vlefshmja gj n tok dhe mund t’ia oi Zojs Bekuar.”
  Engjlli e merr trndafilin dhe me shpejtsi fluturon kah qielli, por prap nuk u hapen dyert e parajss. E lshoi trndafilin ers q e shprndau n katr ant.
  Prap rishtas engjlli zbret n tok, pr t krkuar m t mueshmen dhe m t bukuren gj n bot. Nga larg e shikoi nj spital. N heshtje hyri n spital. Ishte muzgu i nats ku dgjohet zri i kambans.
  Engjlli shpejtoi pr ta lutur uratn dhe pr t nda bekimin. Shikon nj njeri shum t smur i cili nuk besonte. I afrohet engjlli, e puthi, e ngushlloi. Krejtsisht i mahnitur i bie n prehr t engjllit duke qajtur. Lott e pendess ia larguan krejtsisht frikn dhe tmerrin e mkatit.
  Engjlli i merr dy pika lot dhe vrapoi kah qielli. Dyert u hapn, i vjen Zoja e Bekuar prpara engjllit n takim. I merr dy lot si peharin e argjendt, e cila ia oi tek froni i birit t vet Jezu Krishtit.
  Ashtu engjlli e ka gjet ka sht n tok m e vlershmja dhe m e mueshmja pr parajs.

  Ather Jezusi u tregoi kt shmblltyr:
  “Cili prej jush, po i pati njqind dele dhe, nse nj prej tyre i humb, nuk i l t nntdhjetennt t tjerat vetm n kullos e nuk shkon pas t humburs derisa ta gjej? Kur e gjen, plot gzim e v n krah, dhe, posa arrin n shtpi, i thrret miqt e fqinjt e u thot: ‘Gzohuni me mua se e gjeta delen time q m humbi.’ Un po ju them: n qiell do t ket po kshtu m shum gzim pr nj mkatar q pendohet e kthehet se pr nntdhjetennt t drejt, q s’kan nevoj t kthehen.” (Lk 15,3-7)

 11. #389
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,191

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  Kam msuar nga nj tregim i imagjinuar mbi nj konflikt mes nns dhe birit kokfort e zemrak!

  T URREJ APO T DUA?

  Ishte nj her nj djal i quajtur Toni, me shtat i vogl por shum zemrak. Edhe pse ishte zemrbardh shpeshher shprthente duke u zemruar n jetn e prditshme. Ai ecte npr dhomn e tij duke brtitur si i trbuar, kur nuk i shkonin punt ashtu si ai dshironte.
  Nj dit prej ditve nna shkoi n qytet pr t tregtuar, kurse Toni ishte vetm n shtpi, i cili shkoi n kuzhin dhe e gjeti nj kuti me biskota ku nna me kujdes i ruante. Ai i merr dhe me oreks t mir i hngri. Pasi nna kthehet nga qyteti, dhe e zbulon se kutia e biskotave ishte e zbrazt dhe e pyet Toni: A i ke ngrn ti biskotat nga kutia? Toni menjher prgjigjet:Jo nn, as nj biskot nuk kam hngr! Sigurisht se jo, t betohem se nuk i ka prekur!
  Prgjigjet Toni. Nna e hidhruar i brtet Tonit: Ti rrenacak! A t kam msuar q gjithher ta thuash t vrtetn dhe t jesh i sinqert! Dhe ja prvjel nj flakaresh.
  Toni hidhrohet, i mbushur plot inat shprthen duke i thn nns: T urrej! T urrej! Dhe do t dal prej shtpie dhe nuk do t kthehem m!
  Toni i hidhruar e braktis shtpin dhe fshatin dhe shkoi thell n pyll. I mrzitur dhe i trbuar nga inati, rishtas filloi t brtas me gjith fuqin q kishte: T urrej! T urrej! Dgjon mbrapa jehonn e zrit t vet: T urrej! T urrej! T urrej. Nga frika Toni thot: Ti m urren mua? Kush je ti?
  Aq shum e kap frika dhe Toni u kthye n shtpi, dhe e prkdhel nnn: Mami, mani, kam frik! Dikush m urren! E kam dgjuar, se dikush ka brtitur dhe m thot se m urren!
  I dashuri Toni im!, i prgjigjet mami: Ku e ke dgjuar? Dhe ma trego vendin.
  Toni i thot: N pyll larg nga shtpia. Eja dhe do ta tregoj vendin.
  E merr nnn prdore dhe shkojn n pyll. Pas nj kohe arrin te shkmbi dhe Toni tregon vendin. Ktu! Shih kt shkmb? Ktu jam ulur dhe nj njeri i keq ka brtitur: T urrej! T urrej!
  N rregull i prgjigjet nna:Qetsoju dhe bj at ka do t them un. Po i prgjigjet Toni i friksuar.. Dhe nna i thot: Merr frym thell, dhe mbushi mushkrit me ajr. Pastaj me sa fuqi t kesh, brtit: T dua! T dua! T dua!
  Dhe Toni bn ashtu si i thot nna. Dhe menjher dgjon jehonn mbrapa: T dua! T dua! T dua! Toni buzqesh dhe nga gzimi edhe njher sprovon me sa kishte fuqi: T dua! T dua! T dua!
  Nna e pyeti Tonin se ka dgjon tani, kush ishte armiku apo kush ishte miku yt?

  do njri prej neve ka nevoj pr tu shikuar n pasqyr, sepse nuk e shohim veten as fytyrn ton, ashtu kemi nevoj pr njerzit e tjer, si e shohim veten n pasqyr njsoj shohim qndrimet tona ndaj t tjerve. Ai tjetri sht pasqyra e shpirtit. N raportin ndrnjerzor jan t rndsishme sjelljet tona ndaj tjetrit, q reflektojn si jehona e zrit apo si pasqyra. Ato gjra si i themi dikujt ata jemi ne. Ather pse mos ta shfrytzojm buzqeshjen, fjalt e buta dhe t mbla dhe t mira, mirsjelljen me tjert dhe kshtu i prmirsojm raportet dhe nuk na kushton shum. Ta marrim shembullin e Nns Tereze...

 12. #390
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,191

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  KUPTIMI I LUTJES

  Tregohet pr njri shum t menur nga Lindja, q kishte nj nxns t talentuar dhe t shquar. Msuesi ishte i knaqur me prparimin e shpejt t tij. Por m von e befason, sepse nxnsi m shum mbshtetej n filozofin e tij se sa n lutje (urat).
  Thoshte: “Pse t lutemi? Kur Zoti sht i gjithfuqishm. Nuk ka nevoj pr lutjet dhe bisedat tona, dhe n mirsin e tij do t japin pr ka ne kemi nevoj. Edhe m tepr. Zoti sht i prjetshm. Ather si mundemi ta zvendsojm prjetsin me urat (lutje)?” Kshtu mendonte nxnsi dhe filloi mos t lutet m.
  Msuesi i urt me nj fytyr serioze rrin nn hijen e palms. Nxnsi i tij i drejtohet dhe i thot: ”Msues, pse jeni kaq i brengosur?” Msuesi i prgjigjet: “Pse e kam mikun tim, i cili deri tani n mnyr t kujdesshm e prpunoi tokn duke e mihur dhe duke hedhur farn n t, dhe nga kjo tok ai edhe jetonte, tani ai e braktis plorin dhe kosn. Thot, se nuk sht e nevojshme t prpunohet fusha, sepse mund t jetohet nga fusha e paprpunuar.”
  Nxnsi ia kthen: ”Ai nuk sht fare n mend, se si mund t jetojn pa e prpunuar tokn?” Msuesi i prgjigjet: ”Prkundrazi ai sht shum i zgjuar. Ai ashtu mendon: Se Zoti sht i gjithfuqishm, pr kt mund t japin bukn, pa i drejtuar syt ka plori dhe toka. Ai sht i mir dhe do ta prgatisin tryezn e begatshme pr mua.”
  Nxnsi i thot msuesit: ”Msues kjo do t thot ta sprovosh Zotin!”
  Kuptohet i prgjigjet msuesi: ”Un flas pr ty, edhe ti n t njjtn mnyr po e sprovon Zotin. A nuk sht urat (lutja) m pak e vlefshme se puna. Ky njeri prtac nuk dshiron t'i drejtoj syt kah toka, pr t prfituar mirqenien materiale. Ti me fantazin tnde nuk dshiron syt e tu t drejtohen kah Qielli pr t marr dhurata shpirtrore.”

 13. #391
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,191

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  GURI

  Tregohet se nj dit kishin dal pr ta mih kopshtin babai e biri i tij Davidi tetvjear. Duke mihur kopshtin pas shtpis hasin n nj gur t madh. Babai i thot Davidit: “Duhet ta heqim kt gur, nga kopshti!”. “Un do ta heq” thot Davidi. Dshiron t tregohet i rndsishm. Dhe mundohet n do mnyr ta lviz gurin, kt mnyr apo n tjetrn mnyr. Por guri nuk lviz dot nga vendi. N fund Davidi pranon se nuk mund ta lviz dhe pranoi pafuqin e vet.
  “Mendoj se mund ta lvizsh dhe ta heqsh nga kopshti!” thot babai. N qoft se mundohesh, mund t bsh gjithka t duash.” Davidi rishtas mundohet ta lviz gurin deri sa fillojn duart t'i dhembin, dhe gati filloi t qaj.
  “Nuk mundem, nuk mund ta lvizi” rishtas pohon Davidi. “Vrtet babai nuk mund ta lviz as nj centimetr, u mundova me gjitha fuqit e mia, por pa sukses!” vazhdoi Davidi.
  “Vrtet a i ke shfrytzuar t gjitha mundsit q i ke n prdorim?” i thot babi. Davidi bn me kok se i ka shfrytzuar t gjitha mundsit, por babai luan me kok se nuk sht e vrtet.
  “Biro, nuk i ke shfrytzuar t gjitha mundsit, se nj e ke harruar. N qoft at e shfrytzon ather do t mundesh ta largosh gurin nga kopshti,”
  “ka kam harruar?” pyet Davidi babain. Babai buzqeshet dhe i drejtohet:” Ktu jam edhe un. Ke mundur t m pyetesh q t t ndihmoj, por kt nuk e bre.”
  Davidi vazhdon:”Babi a po m ndihmon?” Bab e bir s bashku e heqin gurin nga kopshti me nj orvatje t madhe. Ashtu ngadal gurin e qesin jasht kopshtit dhe bjn vend pr kopshtin e gjelbr.
  Davidi tani buzqeshet dhe nga gzimi thot: ”Babi, e lvizm gurin, e lvizm!”

  Shpeshher uditemi, se duhet ta bartim kryqin apo barrn vet, ka nuk sht e vrtet. Zoti sht afr nesh, vetm pret, q t'i krkojm ndihm. Zoti dshiron q t mundohemi, se si do gj t varet prej nesh, dhe njher i besojm, se si t gjitha sukseset tona varen prej hirit t tij! Vetm s bashku mund t'i tejkalojm pengesat dhe problemet e jets!

 14. #392
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,191

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  Njeriu me kapel n kok

  Tregohet se nj dit, nj burr hyri n kish me kapel n kok dhe kisha ishte e mbushur me besimtar. Disa besimtar ia trhjekin vmendjen se duhet hequr kapela prej koks, se ky vend sht i shenjt. Po ashtu edhe kryetari i kshillit t kishs u munda ta bind por nuk ia arriti dot.

  Edhe famullitar gjat meshs e vrejt burrin me kapel n kok, dhe pas meshe e ftoi te vetja. Pasi burri shkoi n takim me famullitarin. Megjithat famullitari i drejtohet: Jam shum i lumtur q ke ardhur n kishn ton, dhe t ftoj edhe herave tjera q t vini n famullin ton. Poashtu famullitari nuk harroi pr t br vrejtjen: Zakonisht n kish hiqet kapela nga koka, dhe shpresoj se n t ardhmen do ta respektoni kt rregull, i thot famullitari.
  Burri iu prgjigj: Shum faleminderit zotri. Edhe m tepr t falnderoj, q keni gjetur koh t diskutoni me mua. Shum mir keni br q m keni ftuar, dhe t vij n famullin tuaj.
  Un rregullisht marr pjes n meshn shenjte pr do t diele e festa q tri vite me radh, fatkeqsisht njerzit vetm sot m kan vrejtur. Pr tre vite asnjri nuk ka folur asnj fjal me mua. Sot kur e kam vendosur kapeln n kok, pr her t par bisedoi me mua Kryetari i Kshillit. Tani pas tre viteve po bisedoj me Famullitarin. Deri tani kisha prshtypje se ju jeni tepr i zn me punt baritore pr t gjetur koh pr t biseduar me mua.

  Vrtet sht e nevojshme q dikush t bjn dika t veant, pr t krijuar vmendje, pr t gjetur koh pr bised? Vrtet, a jemi aq t zn me pun?

 15. #393
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  VIJA LIDHSE

  Gdhendsi i nj guri varri ngriti daltn dhe tha: "Un kam mbaruar".
  Burri ekzaminoi gurin: fotoja e babait, t dy datat 1916 dhe 2000 t ndara me nj vij prej disa centimetrash.
  Ai tundi kokn dhe tha: "Un nuk di t shpjegoj, por mua m duket kaq pak:
  m dgjoni, babai im ka pasur nj jet t gjat, t plot dhe aventureske:
  Un do t doja t kuptoja disi dika pr fmijrin e tij:
  jeta n nj familje t madhe, fshati plot gjelbrim dhe kafsh,
  punt e lodhshme, knaqsia e nj korrje t mir,
  shqetsimet pr stuhit e vers dhe thatsirn ...
  Pastaj lufta, treni pr lufttart, llogoret, plagt,
  arratisja nga nj kamp burgu, takimi me nnn timeme ...
  Fmijt q lindin, rriten, martohen
  dhe niprit e mbesat q arrijn njri pas tjetrit ...
  Pastaj pleqria e qet, smundja, natyrisht,
  por edhe afeksioni, dashuria, entuziazmi, pasioni,
  ditt e gjata t puns, ankthet, shqetsimet, gzimet ...
  Gdhendsi dgjoi me kujdes,
  pastaj kapi daltn dhe ekiin
  dhe me katr goditje t shpejta
  zgjati vijn midis dats s lindjes
  dhe dats s vdekjes me gati gjysm centimetr.
  Ai u kthye nga burri dhe i tha: "A sht m mir?"


  Jeta nuk mund t jet nj vij mes dy datave.

  Jeta prqafon do moment t ekzistencs tnde... dhe m gjer.

  Ti vdes ashtu si ke jetuar.

 16. #394
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  ORA...


  N Thajland, 6 veta udhtuan n nj tren.
  Njri prej tyre ishte nj prift, i veshur me nj rrob t zez e t gjat.
  Si ishte e natyrshme, filluan t diskutonin mbi religionn e tyre
  dhe pas nj diskutimi t gjat, pyetja thelbsore qe vetm nj:
  Cila sht feja m e mir?
  Ai q dukej se ishte personi me m shum autoritet,
  pr t shpjeguar se n fund t gjitha religjonet jan t ngjashme,
  nxori nga xhepin e tij nj Rolls Royce
  dhe tha, duke treguar me gishtin pr xhepin n t cilin edhe prifti mbante orn e tij:
  "E shihni, zotri i nderuar,
  ora ime dhe ora juaj, t dyja masin orarin:
  n orn time ora sht 4.30 pasdite".
  Prifti nxori orn e vet dhe tha: "Edhe n orn time!
  Prandaj, m jep orn tnde dhe un t jap orn time!"
  Por tjetri, mes t qeshurave t miqve t tij,
  tha: "Oh jo! Ora ime vlen m shum, kushton m shum!"

  T gjith i njohim nevojat e zemrs ton
  dhe cila jan pjetjet thelbsore
  q i zn mendjen ton...
  Nga mijra fe q ndjekin njerzit sot,
  cila sht ajo q i plotson m mir nevojat tona,
  dhe u jep pyetjeve tona prgjigjet m t mira
  dhe m t arsyeshme, objektivisht
  m t prshtatshme pr natyrn ton njerzore?

 17. #395
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,191

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  Dshmitart e rrejshm t Jezusit

  Kam msuar nga nj tregim i imagjinuar lidhur me njerzit e pabes (mashtruesit) t cilt shtihen si dshmitar e Jezusit: ''Ruhuni se mos ju mashtrojn, sepse shum veta do t vijn n emrin tim duke thn: "Un jam", dhe: "Erdhi koha". Mos shkoni, pra, pas tyre.’’...

  Tregohet se njher djalli i afrohet Shn Martinit pr ta mbshtetur n rrugn e tij. Fillimisht shfaqet si mbret, me madhrin e shklqimin mbretror, dhe i drejtohet Shn Martinit: "Martin t falnderoj shum pr besnikrin tnde ndaj meje. Tani edhe ti duhesh ta ndjesh se edhe un jam besnik ndaj teje. Nga tash do ta ndjesh afrsin time. Mundesh t mbshtetesh krejtsisht n mua."
  Shn Martini e pyet: "Kush jeni ju?’"
  Djalli i prgjigjet: "Un jam Jezusi, Jezu Krishti."
  Vazhdon Shn Martini: "N qoft se je Jezu Krishti, ather ku i ke varret (plagt) e tua t kryqit?"
  Djalli i prgjigjet Martinit: "I dashuri Martin, un vij nga lavdia e qiellit dhe pr ket nuk kam plag."
  Shn Martini i prgjigjet; "Krishtin t cilin nuk ka plag nuk dshiroj ta shoh. N Krishtin q nuk i bart shenjat e kryqit nuk mund t mbshtetem. Shporru prej meje o djall mashtrues!"

  Kriteri autentik gjat shpalljes s Ungjillit sht gatishmria e lajmtarit pr flijim e vuajtjet t kryqit...

 18. #396
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,191

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  Vlerat mashtruese

  Kam msuar nga nj tregim i imagjinuar lidhur me njerzit prepotent dhe mendjemdhenj, do gj q e bjn e bjn pr t'i par t tjert, duke u krahasuar me kallinjt e grurit...

  Tregohet se njher babai i merr me vete dy djemt dhe i oi n arn me plot grur q shklqenin prej kallinjve t verdh plot grur. Duke ecur pran ars me plot grur. Njri prej djemve ndalet dhe thot: Shikoni se far ka mes kallinjve. Kurse djali tjetr thot: Po t isha un n vend babit tim, do t'i zhdukja nga toka t gjith kallinjt e prkulur, dhe do t'i lja vetm ato q jan t drejta e t gjata, q sht nj hijeshi pr t'i shikuar me sy. Ather do ta kemi arn m t bukur n kt vend.
  Baba iu prgjigjet: Do t ishte dika e mrekullueshm po ta bni kt. far ekonomistash do t jeni. Budallenjt e mi, t gjith ata kallinjt e prkulur, q juve nuk po iu plqejn dhe nuk po ju mbushin syrin, n t vrtet ata jan m t mirt. Ata jan plot me kokrra gruri. Kurse ata t drejtit q ju duken t hijshm e krenar, ata jan gati t zbrazt pothuajse jan kasht e asgj tjetr. Bijt e mi, mbani mend nj gj, si sht dallimi mes kallinjve, ashtu sht edhe mes njerzve. Kokat e zbrazta gjithher jan prepotent e mendjemdhenj, dalin pr t'u dukur para tjerve...

  Jezusi na thot: "Edhe m i madhi prej jush le t jet shrbtori juaj. Sepse kush do t lartsoj veten do t poshtrohet; dhe kush do t prul veten do t lartsohet." (Mt 23,11-12)

 19. #397
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,191

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  Shum rrug ojn te Zoti

  Tregohet pr nj tregim t vjetr, se si dikur nj mbret modest ndrtoi nj pallat t mrekullueshm por pakz i uditshm. N qendr t pallatit ishte dhoma e tij, n t cilin ishte froni i mbretit.
  N ket dhom ishte vetm nj der q hyn brenda... Kurse pallati ishte i grshetuar me shum korridore tipit t labirintit, t cilt lakohen rreth e rrotull q drejtohen te dera kryesore. Pasi pallati ishte i prfunduar, mbreti jep urdhr, q t gjith qytetart e mbretris le t t vijn n pallatin e tij mbretror.
  Mbreti rrinte n fronin e vet, i gatshm pr t'i pritur qytetart e vet. Njerzit vinin nga gjitha ant dhe qndronin para pallatit dhe shikonin n korridoret e grshetuara n mnyr t uditshme. Ata thojn me z: "Se asnj rrug nuk on te dhoma prkatsisht te froni i mbretit!" Princi qndronte para ders dhe i drejtonte n korridoret e grshetuara duke iu thn: "Brenda ju pret mbreti. T gjitha rrugt shpien te mbreti dhe froni i tij!".

  do rrug on te Zoti. do njeri e ka rrugn e vet. Pr kt gj Zoti shte i mrekullueshm, sepse do njrit ia cakton rrugn e vet personale. Mos ta humbim shpresn n qoft se rrugt jan t grshetuara.

 20. #398
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,191

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  Shkarkoje barrn

  Tregohet nga lashtsia, se Shn Pjetri kishte shprehi pr t dal n shtitje kmb, dhe veanti me babn e vet Jonen, i cili i shpjegonte shum gjra t mira dhe t bukura q i takonin n natyr.
  Ashtu nj prej ditve pas dreks dalin n shtitje s bashku, pas shiut q kishte ra para disa ditve, kurse rruga ishte br me balt.
  Fatbardhsisht te dy kishin marr izmet e gjata nga goma. Por sa m shum ecin dhe kalojn npr balt, ashtu balta kapet npr izmet e tyre. Pas nj koht t shkurtr izmet ishin br aq shum me balt sa u dukshin si dy shtylla dheu.
  N nj moment Pjetri ndalon dhe i thot Jons: "Nuk mundem m t eci! Merr frym thell dhe thot: Kmbt i kam aq t rnda ashtu mnzi mund t'i lvizi, nuk mund t eci prpara m."
  "Nuk sht as nj far mrekullie" - i thot babai - "n izmet e tua aq shum balt sht ngjitur, q t pengon pr t ecur prpara. izmet e tua duhet rishtas t'i lirosh nga balta. Prndryshe nuk do tia arrijm cakut."
  Pjetri e dgjoi vrejtjen e babs dhe shkoi te lumi dhe i pastroi izmet, ashtu n t vrtet tani kmbt ishin shum m t lehta dhe me lehtsi ecin prpara kah caku..

 21. #399
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  NJE HAJDUT.


  Nj hajdut arriti te dera e parajss dhe filloi t trokiste. Pjetri dgjon potere dhe shikon nga dera:
  "Kush eshte atje'?
  "Un".
  "Dhe kush je ti?" '
  "Nj hajdut. M lr t hyj n qiell!".
  "Kurr e kurrs! Ktu nuk ka vend pr nj hajdut!"
  "Dhe kush je ti q t mos m lejosh t hyj?"
  "Un jam apostulli Pjetr".
  "Un t njoh. Ti je ai q nga frika e mohoi Jezusin tre her para se t kndonte gjeli! Un di gjithka, mik"
  I skuqur nga turpi, Pjetri u trhoq dhe vrapoi pr t thirrur Shn Palin. "Pal, shko dhe fol me at djal n der". Shn Pali e nxori kokn nga dera: Kush sht atje? "
  "Jam un, hajduti, m lr t hyj n parajs"
  "Ktu nuk ka vend pr hajdutt!"
  "Dhe kush je ti q nuk dshiron t m lejosh t futem brenda?"
  "Un jam apostulli Pal"
  "Ah! Pal! Ti je ai q shkoi nga Jeruzalemi n Damask pr t vrar t krishter. Dhe tani ti je n Qiell!".
  Shn Pali u skuq, shkoi dhe i tregoi gjithka Shn Pjetrit.
  "Ne duhet ta drgojm Evangjelistin Gjon n at der. Ai kurr nuk e tradhtoi Jezusin".
  Gjoni shikoi nga dera: "Kush sht atje?"
  "Jam un, hajduti. M lr t hyj n parajs!"
  "Ti mund t trokassh sa t duhsh, hajdut, por ktu nuk ka vend pr mkatar si ti!"
  Dhe kush je ti q nuk m lejon t futem brenda? "
  "Un jam Ungjilltari Gjon!"
  "Ah! Ti je nj ungjilltar. Pse ju ungjilltart i mashtroni njerzit? Ju keni shkruar: Trokitni dhe do t'ju hapet. Pyesni dhe do t merrni. Un kam trokitur pr dy or, dhe un pyes, por askush nuk m lejon t hyj brenda Ti je gnjeshtar. Nse ti nuk m gjen nj vend n parajs, un menjher kthehem n tok dhe u them t gjithve se keni shkruar gnjeshtra n Ungjill! "
  Gjoni u tremb dhe e la hajdutin t hynte n parajs.


  Kur pedikatari u kthye prsri n temn e Lajmit t mir,
  nj burr e ndrpreu: "far lloj Lajmi t mir sht, nse sht kaq e leht t shkosh n ferr dhe kaq e vshtir t hysh n parajs?"
  Qielli sht vetm shtje mshire!

 22. #400
  Zoti sht Dashuri! Maska e NoName
  Antarsuar
  01-03-2006
  Vendndodhja
  Doblibar
  Postime
  2,191

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  Fuqia e urats

  Tregohet se nj her moti, dielli e drgon nj zog n shkrettir, pr t knduar. Dielli i urdhron: Fluturo o zog n shkrettir, dhe kndo pandrprer, kndo e mos u ndal.
  Zogu shkoi n shkrettir dhe filloi t kndonte...
  Shkrettira u prmallua nga kndimi i mir dhe filloi t shprthejn nga toka pemt e llojllojshme...
  Zogu vazhdon t kndoj, nga prmallimi shprthej nga toka, uji, lumenjt ku e ujiten shkrettirn. Zogu vazhdon edhe m tutje t kndoj edhe m bukur dhe m fort.
  Nga mallngjimi shkrettira e shterpt dhe e that, filloj t shprthej bari, lulet e llojllojshme dhe krejt shkrettira u b e gjelbr, dhe do gj u gjallrua.. Nga shkrettira e that dhe e vdekur u b tok pjellore, nga ushqehen jo vetm kafsht por edhe njeriu!

  Fuqia e urats sht ajo arma m e fort e njeriut, q shkrettirn e kthen n tok pjellore e gjelbrimi, si edhe e shkrin akullin dhe born e polit t Veriut dhe e bn t lulzoi jeta.

Tema t Ngjashme

 1. Histori dashurie
  Nga Letersia 76 n forumin Ditari i meditimeve
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 02-10-2010, 05:57
 2. Fragmente nga nje histori qe nuk u shkruajt kurre.
  Nga Gertiii3 n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 04-12-2009, 10:00
 3. Shqiptart n Rumani, nj histori e lasht
  Nga ILovePejaa n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 25-09-2007, 05:13
 4. E bardhe..e bukura ime!
  Nga Free n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 16-07-2004, 06:15
 5. Nje histori e shkurter rreth kryqezatave
  Nga Saraj n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-11-2002, 13:52

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •