Close
Faqja 19 prej 21 FillimFillim ... 91718192021 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 361 deri 380 prej 418
 1. #361
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  GAZANIA.

  Gazania, nj lule me ngjyra delikate,
  ishte e etur pr shoqrin e bletve dit e nat,
  por asnj nuk u ndal n petalet e saj.
  Prkundr ksaj, lulja vazhdoi t shpresonte:
  n nett e gjata ajo imagjinonte nj qiell
  ku nj mori e madhe bletesh fluturonte lart
  dhe pastaj ulej pr ta puthur butsisht.
  Fal ksaj ndrre ajo ishte n gjendje
  t rezistonte deri t nesrmen,
  kur ajo hapej prsri me dritn e diellit.
  Nj nat, duke ditur vetmin q e kapte,
  hna e pyeti gazanin: "A nuk je e lodhur duke pritur?"
  "Ndoshta po. Por un duhet t vazhdoj t luftoj"
  "Pse"?
  "Sepse nse nuk el, thahem".


  N momentet kur vetmia duket se asgjson t gjitha pritjet,
  e vetmja mnyr pr t rezistuar sht t vazhdosh t lulzosh.

 2. #362
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  PRKRENARJA.  Llogoret e Lufts s Par Botrore jan si plagt q shprfytyrojn bukurin e Maleve.

  N to mund t gjesh gjithka: kanae t ndryshkur, bishta cigaresh, copa batanije,

  thas dhe madje disa mitraloza t vjetr.

  N nj prej atyre llogoreve u gjend nj prkenare,

  n t ciln nj ushtar i panjohur kishte shkruar me thikn e tij:

  "Mami, nse mundem, do t kthehem".

  Nuk kishte shkruar as himnet e fitores, as krcnimet ndaj armikut,

  por vetm at premtim pr nnn, si nj lutje.
  Jeta, si lufta, po brtet: "Mami, do t kthehem nse mundem!"

  sht lutja jon e prditshme: "Baba, un po vij".

 3. #363
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  LISI DHE TRNDAFILI.


  N nj kopsht jetonin midis pemve, shkurreve dhe luleve t tjera,

  nj lisi dhe nj trndafil.

  Lisi me degt e tij t fuqishme dukej si nj kuror

  q pushtonte mbi bimt e prulura t kopshtit.

  Trndafili ishte nj krcell me pak gjethe

  dhe kishte nj pamje anemike dhe dukej gjithnj n prag t tharjes.

  Lisi knaqej ta poshtronte at: "Ti je thjesht nj deg e vogl me disa gjemba!"

  Kur frynte era, gjethet e panumrta e lisit vringllonin

  pr t moduluar tinguj dhe harmoni t kndshme.

  Dhe pr kt lisi ishte krenar:

  "Un jam nj orkestr, e mbush qiellin me harmoni sublime.

  Ky krcell anemik q e quajn trndafil, nuk di t bj asgj.

  Cili sht dobia e nj trndafili?".

  Trndafili i ndrojtur dhe i friksuar, rrinte i heshtur.

  Por kur n muaj maj, eli nj lule e mrekullueshme,

  i gjith kopshti shprtheu n duartrokitje t gjata, t sinqerta dhe t ngrohta.  Shum njerz kan nevoj t shfaqen ndryshe,

  m t mir dhe m t fort se sa jan n t vrtet ...

  Lulet thjesht elin.

 4. #364
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  KAMERIERA!


  Familja zuri vend n nj tryez n nj restorant.

  Kameriera fillimisht mori porosit e t rriturve

  dhe m pas iu drejtua nj uni 7-vjear.

  "Dhe ti, far po merr?", e pyeti.

  Fmija shikoi prreth me ndrojtje dhe tha:

  "Un do t doja nj sandui me suxhuk".

  Kameriera ende nuk kishte filluar t shkruante,

  kshtu q nna e fmijs e ndaloi at:

  "Sandui? Jooo!", tha ajo, i sillni nj biftek me karota dhe pure patatesh! ".

  Kameriera nuk i kushtoi vmendje asaj dhe e pyeti djalin:

  "far do me sandui, ketchup apo mustard?".

  "Ketchup".

  "Un do t jem ktu pas nj minut,"

  i tha kameriera ndrsa u kthye pr n kuzhin.

  N tryez ata t gjith ishin pa fjal nga habia.

  Djali i vogl i vshtroi nj nga nj dhe tha:

  "Hej! Ajo zonj mendon se un me t vrtet ekzistoj".  Shtpit tona jan plot me njerz q kan t njjtn vler si mobiljet.

  Shum do t dshironin thjesht t "ekzistonin".

 5. #365
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  DO DIT.

  Nj rabin u ftua t ligjroj pr Eksodin.
  Ai foli pr episodin e mans q binte nga qielli:
  "Zoti bri t binte buka e tij si shiu. Mana ishte e shijshme si nj tort me mjalt;
  mjaftonte pr nj dit. Kur. Dielli po fillonte t ngrohej, po shkrihej ... ".

  Nj dgjues e ndrpreu at: "far humbje kohe! Pse vetm pr nj dit?
  A nuk do t ishte mir nse Zoti do t kishte drguar mann e mjaftueshme pr nj vit t tr?
  Do t kishte qen nj gj m praktike dhe shum m pak e lodhshme ..." .

  Rabini u prgjigj me nj histori:
  "Nj mbret i madh kishte nj djal.
  Ai ishte vetm nj fmij, por ai duhej t hipte n fron
  dhe arsimimi i tij ishte nj shtje shtetrore.
  Ekzistonte nj ligj q krkonte q mbreti t shihte vetm
  djalin e tij nj her n vitin.
  Mbreti e donte shum fmijn e tij dhe princi i vogl e donte shum baban e tij.
  Sa do t donin t ishin bashk m shum! Por ligji ishte i pamshirshm.
  Kshtu q pak nga pak babai dhe djali u bn dy t huaj ".
  Dhe ai vazhdoi: "Pr kt arsye Zoti drgoi dhuratn e tij do dit ...".

  Pr kt ne lutemi do dit.

 6. #366
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  DORA DHE RRA.

  Giorgio, nj djal 13 vje, eci n plazh me nnn e tij.
  Papritmas ai e pyeti at:
  “Mami, si mbahet nj mik kur m n fund ke arritur ta gjesh?”
  Nna meditoi pr nj koh,
  pastaj u prkul dhe mori dy grushta rr.
  Duke mbajtur pllmbt lart,
  ajo shtrngoi nj dor fort:
  rra i ra mes gishtave
  dhe sa m shum q shtrngonte grushtin,
  aq m shum rra binte n tok.
  Pastaj ajo mbajti dorn tjetr t hapur:
  rra mbeti e gjitha n dorn e saj.
  Giorgio dukej i befasuar dhe vetm tha: "E kuptoj".

  O Zot, m ndihmo t jem mik pr t gjith, nj mik q pret pa u lodhur,
  q mirpret me mirsi, q jep me dashuri,
  q dgjon pa prpjekje, q falnderon me gzim.
  Nj mik q t jet gjithmon prezent do her q ka nevoj pr t.
  Bj t jem disponueshm dhe mikprits sidomos ndaj m t dobtve dhe t pambrojturve.
  Kshtu q pa br ndonj gj t madhe, un mund t'i ndihmoj t tjert
  q t ndihen m afr Teje, o Zot i butsis.

 7. #367
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  DSHIRA.

  Njher e nj koh ishte nj njeri q ishte shum i varfr
  e jetonte n nj mjerim ekstrem.
  Sidoqoft, ai ishte shum i prkushtuar ndaj Shn Nikolls
  dhe iu lut me zjarr t madh dit e nat.
  Kshtu Shenjti zbriti n tok pr ta ndihmuar.
  Duke arritur n shtpin e tij
  dhe duke par mjerimin e tij
  e q nuk kishte ndonj burim jetese,
  ai vendosi ta ndihmonte.
  Shenjti e drejtoi gishtin nga nj gur q ishte n oborr
  q menjher u kthye n ar t shndritshm.
  "A doni ar?" - e pyeti shenjti njeriun e varfr.
  Burri u prkul thell dhe u prgjigj:
  "Jo! Un nuk e dua at!".
  Shenjti e shikoi me sy t ndritshm nga lumturia
  dhe tha: "Ah, biri im, far ngushllimi m jep.
  Tani e di q vrtet je nisur n rrugn e shenjtris:
  Lum skamnort n shpirt
  sepse e tyre sht Mbretria e qiejve!"
  Por burri tha: "Jo, jo! Nuk m ke kuptuar...
  un dua vrtet gishtin tnd".  Zoti na ka ln t gjithve vetveten,
  por ne nuk bjm mrekulli. Pse?

 8. #368
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  MREKULLIA.


  Kjo sht historia e vrtet e nj vajze 8 vjeare
  q e dinte se dashuria mund t bnte mrekulli.
  Vllai i tij i vogl ishte i destinuar t vdiste nga nj tumor i keq n tru.
  Prindrit e tij ishin t varfr, por kishin br gjithka pr ta shptuar,
  duke shpenzuar t gjitha kursimet e tyre.
  Nj mbrmje babai i tij i tha grues s tij me lot:
  "Ne nuk mund ta durojm m. Vetm nj mrekulli mund ta shptoj at".
  Vajza e vogl kishte dgjuar. Ajo vrapoi n dhomn e saj,
  theu derrkucin dhe vrapoi n farmacin m t afrt,
  dhe prpara farmacistit t habitur, vendosi t gjitha monedhat e saj n banak.


  "Pr far shrben? far dshiron, vajza?"
  "sht pr vllain tim t vogl, farmacist.
  Ai sht shum i smur dhe un erdha pr t bler nj mrekulli."
  "Cfare po thuash?" mrmriti farmacisti.
  "Emri i tij sht Andrea. Ai ka dika q rritet brenda koks s tij,
  dhe babai i tha nns se ka mbaruar,
  dhe se vetm nj mrekulli mund ta shptoj at.
  Un e dua vllain tim t vogl dhe kjo sht arsyeja pse mora
  t gjitha parat e mia dhe un erdha pr t bler mrekullin".


  Farmacisti buzqeshi i trishtuar.
  "Vajza ime e vogl, ne nuk shesim mrekulli ktu".
  "Por nse kto para nuk jan t mjaftueshme,
  un mund t merrem me pun dhe t gjej m shum ...
  Sa kushton nj mrekulli?"
  N farmaci ishte nj burr i gjat, elegant
  dhe q dukej i interesuar pr historin.
  Farmacisti i hapi kraht e tij i trishtuar
  dhe vajza e vogl me lot n sy filloi t mbledh monedhat e saj.
  Burri shkoi tek ajo. "Pse po qan, foshnj, far t ndodh?"
  "Farmacisti nuk dshiron t m shes mrekullin
  apo edhe t m tregoj se sa kushton.
  sht pr vllain tim t vogl q sht shum i smur.
  Mami thot se do t duhej nj operacion,
  por babai thot se kushton shum dhe se ne nuk mund t paguajm
  dhe se do t duhej nj mrekulli pr ta shptuar.
  Prandaj un solla gjithka q kam! "
  "Sa shume ke ti?"
  "Nj dollar dhe 11 cent, por ju e dini,
  shtoi ajo me nj z t zbeht, un ende mund t gjej dika ..."


  Burri buzqeshi:
  "Shiko, nuk mendoj se sht e nevojshme.
  Nj dollar dhe 11 cent sht saktsisht mimi i nj mrekullie".
  Me njrn dor ai kapi shumn e vogl,
  dhe me tjetrn butsisht mori dorn e vajzs.
  "M o n shtpin tnde, un dua t shoh vllan tnd t vogl
  dhe gjithashtu nnn dhe baban ,
  dhe t shoh me ta nse ne mund t gjejm mrekullin e vogl q u nevojitet".
  Zotria i gjat dhe vajza e vogl doln t kapur pr dore.
  Ai njeri ishte profesor Carlton Amstrong,
  nj nga kirurgt m t mdhenj n bot.
  Andrea i vogl u operua dhe ishte n gjendje t kthehej n shtpi
  disa jav m von i shruar plotsisht.
  "Ky operacion, tha mami, sht nj mrekulli e vrtet. Pyes veten se sa kushtoi."
  Motra e vogl e Andreas buzqeshi pa thn asgj.
  Ajo e dinte se sa kishte kushtuar mrekullia:
  Nj dollar dhe 11 cent ... dhe m shum,natyrshm, dashurin dhe besimin e nj fmije.  "Nse keni aq besim sa nj far sinapi, mund t'i thoni ktij mali,
  lviz nga ktu deri atje, dhe mali do t lviz.
  Asgj nuk do t jet e pamundur pr ju".

 9. #369
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  PIKA E TAKIMIT.

  Nj anije luksoze lundrimi goditi nj gum me forcdhun
  dhe filloi t merrte uj.
  Komandanti u krkoi udhheqsve t feve t prfaqsuara n anij
  t bnin dika q t gjith mund t pranonin.
  Rabini propozoi t recitohej shema.
  Imani sugjeroi leximin e Kuranit,
  dhe prifti katolik q t kremtohej nj mesh.
  Nuk arrinin t ishin t nj mendje
  dhe t tre po nxeheshin.
  Kapiteni edhe nj her i nxiti ata:
  "Por a do t ket dika t prbashkt pr t gjitha fet?!".
  N at moment nj burr i moshuar dhe i vogl
  mori kapeln e vet
  dhe filloi t ecte midis t pranishmve
  pr t mbledhur lmosh.

 10. #370
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin


  Zinxhiri dhe krehja.  N nj vend n kt bot jetuan nj burr me nusjen e vet.
  Dashuria nuk kishte ndaluar s rrituri q nga dita e martess s tyre.
  Ata ishin shum t varfr, por secili e dinte
  q tjetri mbante nj dshir t paplotsuar n zemrn e tij:
  ai kishte nj or xhepi ari, t trashguar nga babai i tij
  dhe ndrronte t blinte nj zinxhir t t njjtit metal t muar.
  Ajo kishte flok t gjat dhe t but bjond
  dhe ndrronte nj krehr sedefi
  q mund ta kalonte npr flokt e saj si nj diadem.
  Ndrsa vitet kalonin, ai mendonte gjithnj e m shum pr krehn,
  ndrsa ajo e kishte harruar krehn,
  duke krkuar nj mnyr pr t bler zinxhirin e arit.
  Ata nuk kishin folur pr kt gj pr nj koh t gjat,
  por brenda tyre ata mbanin fshehurazi ndrrn e pamundur.
  N mngjesin e dhjet vjetorit t martess s tyre,
  burri pa gruan e tij q vinte drejt tij duke buzqeshur,
  por me kokn gati trsisht t rruar,
  pa flokt e saj t gjat e t bukur:
  "far ke br, e dashur?", Pyeti ai i habitur.
  Gruaja hapi duart e saj ku shklqente nj zinxhir i art i mueshm:
  "Un i shita pr t bler zinxhirin e art pr orn tnde".
  "Ah, zemr, far ke br?" tha burri,
  duke hapur duart n t cilat ai kishte nj krehr t mrekullueshm sedefi.
  "Un e shita orn pr t'ju bler krehrin!".
  Dhe ata u prqafuan, pa pasur m asgj,
  t pasur vetm me njri-tjetrin.


  "Mvendos si vul mbi zemrn tnde,

  porsi vul mbi dorn tnde

  se dashuria sht e fort si vdekja,

  i pashmangshm sht si dheu i zi lakmimi;

  vapa e saj si vapa e zjarrit,

  flak hyjnore!

  Ujrat e mdha dashurin nuk mund ta ndalin,

  nuk e fikin as lumenjt!

  Kush do t jepte

  gjithka ka n shtpin e vet

  me qllim t blej dashurin,

  do t prbuzej prej gjithkujt.

  (KeK)


  KA VETM NJ LUMTURI, N KT JET:

  Q T DUAM E Q T DUHEMI!

 11. #371
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  HISTORIA E UJKUT T KEQ.

  Alessio, nj djal tre vje, i thot motrs s tij:
  "M trego historin e ujkut t keq".
  Lisa, motra 10 vjeare:
  "Por jo! Nuk ka ujqr t kqij; ka vetm ujqr t palumtur"

  Nuk ka burra dhe gra t kqij.
  Ka vetm burra dhe gra t palumtur:
  fmij t palumtur, sepse nuk kan nj familje;
  gra dhe nna t palumtur sepse burrat e tyre e kan larguar nga shtepia;
  nna e palumtur sepse fmijt e tyre jan narkoman;
  burra, gra dhe fmij t palumtur q,
  pr shkak se jan t ndershm,
  jetojn n varfri ekstreme,
  ndrsa politikani, profesionisti e pandershm
  50 metra larg shtpis s tyre,
  ndrtojn vila q kushtojn miliona ...

 12. #372
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  DY PESHQ T KUQT!  Dy peshq t kuqt jetonin n nj kavanoz qelqi.

  Duke notuar prtacisht rrotull e rrotull,

  ata gjithashtu kishin koh pr t filozofuar.

  Nj dit nj peshk e pyeti tjetrin:

  "Por a beson n Zot?"

  "Sigurisht!".

  "Dhe si e di ti at?"

  "Kush mendon ti se e na ndryshon ujin do dit?"  Jeta jon rinovohet dita dits nga nj mrekulli,

  origjina e s cils sht prtej do arsyeje.

 13. #373
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  ZGJEDHJA.

  Nj burr ndihej tmerrsisht i shtypur nga vshtirsit e jets
  dhe u ankua te nj mjeshtr i famshm i shpirtit
  "Nuk mund ta duroj m! Kjo jet sht e padurueshme!"
  Mjeshtri mori nj grusht hiri dhe e hodhi n nj got
  plot me uj t pijshm t pastr q kishte n tryez, duke thn:
  "Kto jan vuajtjet e tua!"
  I gjith uji n got bhet i vrenjtur dhe i ndyr.
  Mjeshtri e hodhi tutje.
  Mjeshtri mori nj grusht tjetr hiri, identik me at t mparshmin,
  ia tregoi burrit, pastaj vshtroi nga dritarja
  dhe e hodhi n det, valt e t cilit prplasnin shtpin.
  Pluhuri u shprnda n nj ast
  dhe deti mbeti saktsisht si m par.
  "E kupton?, shpjegoi mjeshtri,
  do dit ti duhet t vendossh
  nse duhet t jesh nj got me uj apo det.

 14. #374
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  N T NGRYSUR...

  Shum koh m par nj msionar kaprceu "Malet Shkmbore" me nj indian t ri.
  do mbrmje n nj moment t sakt t perndimit t diellit,
  i riu largohej pak, kthehej drejt diellit dhe fillonte t lvizte ritmikisht kmbt
  dhe kndonte me nj z t ult nj kng t mbl t mbingarkuar me nostalgji.
  Gjithka e mbushte misionarin me kuriozitet admirues,
  kshtu q nj dit ai e pyeti udhzuesin e tij:
  "Cili sht kuptimi i asaj ceremonis s bukur q bn do mbrmje?"
  "Oh! sht nj gj e thjesht, tha i riu,
  gruaja ime dhe un kemi krijiuar kt kng s bashku.
  Kur jemi larg, secili prej nesh, kudo q t jet, kthehet nga dielli,
  nj minut para se t perndoj dhe fillon t kndoj dhe krcej.
  Kshtu, do mbrmje, edhe nse jemi larg,
  ne kndojm dhe krcejm s bashku ".
  Kur perndon dielli, me k kndon? Me k vallzon?
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 09-03-2021 m 09:53

 15. #375
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  NJE HAJDUT.


  Nj hajdut arriti te dera e parajss dhe filloi t trokiste.
  Pjetri dgjon potere dhe shikon nga dera:
  "Kush eshte atje'?
  "Un".
  "Dhe kush je ti?" '
  "Nj hajdut. M lr t hyj n qiell!".
  "Kurr e kurrs! Ktu nuk ka vend pr nj hajdut!"
  "Dhe kush je ti q t mos m lejosh t hyj?"
  "Un jam apostulli Pjetr".
  "Un t njoh. Ti je ai q nga frika e mohoi Jezusin tre her para se t kndonte gjeli! Un di gjithka, mik"
  I skuqur nga turpi, Pjetri u trhoq dhe vrapoi pr t thirrur Shn Palin:
  "Pal, shko dhe fol me at djal n der".
  Shn Pali e nxori kokn nga dera: "Kush sht atje? "
  "Jam un, hajduti, m lr t hyj n parajs"
  "Ktu nuk ka vend pr hajdutt!"
  "Dhe kush je ti q nuk dshiron t m lejosh t futem brenda?"
  "Un jam apostulli Pal"
  "Ah! Pal! Ti je ai q shkoi nga Jeruzalemi n Damask pr t vrar t krishter. Dhe tani ti je n Qiell?!".
  Shn Pali u skuq, shkoi dhe i tregoi gjithka Shn Pjetrit.
  "Ne duhet ta drgojm Evangjelistin Gjon n at der.
  Ai kurr nuk e tradhtoi Jezusin".
  Gjoni shikoi nga dera: "Kush sht atje?"
  "Jam un, hajduti. M lr t hyj n parajs!"
  "Ti mund t trokassh sa t duhsh, hajdut, por ktu nuk ka vend pr mkatar si ti!"
  Dhe kush je ti q nuk m lejon t futem brenda? "
  "Un jam Ungjilltari Gjon!"
  "Ah! Ti je nj ungjilltar.
  Pse ju ungjilltart i mashtroni njerzit?
  Ju keni shkruar: Trokitni dhe do t'ju hapet.
  Pyesni dhe do t merrni.
  Un kam trokitur pr dy or, dhe un pyes,
  por askush nuk m lejon t hyj brenda.
  Ti je gnjeshtar.
  Nse ti nuk m gjen nj vend n parajs,
  un menjher kthehem n tok dhe u them t gjithve
  se keni shkruar gnjeshtra n Ungjill! "
  Gjoni u tremb dhe e la hajdutin t hynte n parajs.


  Kur pedikatari u kthye prsri n temn e Lajmit t mir,
  nj burr e ndrpreu: "far lloj Lajmi t mir sht,
  nse sht kaq e leht t shkosh n ferr
  dhe kaq e vshtir t hysh n parajs?"
  Qielli sht vetm shtje mshire!

 16. #376
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  TE TJERET.


  Babai dhe djali ishin ulur pran njri-tjetrit n kish
  dhe papritmas djali preku baban e tij dhe qeshi:
  "Papa', shiko at njeri, ai sht duke fjetur".
  Babai shikoi djalin e tij shum seriozisht dhe u prgjigj:
  " Do t ishte m mir nse do t flije edhe ti,
  n vend se t flisie keq pr t tjert".


  Disa pleq shkuan pr t vizituar Abba Poemen
  dhe pyetn: "Sipas mendimit tuaj,
  kur n kish i zm vllezrit tan n gjum,
  sht me vend t'i pickojm pr t'i zgjuar?
  Poemen u prgjigj, "Nse do t shihja
  nj vlla duke fjetur n kish,
  do ta mbshtesja kokn e tij n prehrin tim
  dhe do ta lija t pushonte."


  Ne t gjith duhet t rizbulojm se far do t thot fjala "ndjes".

 17. #377
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  BIJT E NNS MERIMANG.

  Sapo mbrrijn n shtpin e tyre n malin,
  nna e Marcos, 4 vje, filloi t gjuaj merimangat
  q kishin br folet e tyre gjithkund brenda.
  Por Marco ndrhyn: "Mos i vrit merimangat e vogla".
  Dhe nna: "A nuk i shheh sa t shmtuara jan?".
  Dhe ai: "Por pr nnat e tyre jan shum t bukur".


  Nj vajz e vogl tha
  q Zoti sht nj baba
  q t do si nj nn.
  Ndoshta nuk gjeni
  aq shum gjra n vetvete
  q ju plqejn.
  Por pr Zotin ju jeni
  krijesa m e bukur n univers!

 18. #378
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  SUKSESI.


  Nj misionar q kishte jetuar n Kin pr shum vite
  dhe nj kngtar q kishte qen vetm atje pr dy jav,
  u kthyen n Shtetet e Bashkuara me t njjtn anije.
  Kur u ankoruan n Nju Jork,
  misionari pa nj turm t madhe admiruesish q prisnin kngtarin.

  "Zoti, nuk e kuptoj, murmuriti misionari,
  un i kam kushtuar 42 vjet t jets sime Kins,
  dhe ai qndroi atje vetm pr dy jav,
  megjithat ka qindra njerz
  q i urojn atij mirseardhjen n shtpi,
  ndrsa pr mua nuk ka askush ".
  Dhe Zoti u prgjigj: "Bir, por ti nuk ke ardhur ende n shtpi".

 19. #379
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  NJ MYSAFIR KALIMTAR


  Nj dit nj turist vizitoi nj Rabin,
  nj Rabin i famshm.
  Shtpia e Rabinit ishte vetm
  nj dhom e madhe plot me libra.
  E vetmja mobilje ishte nj tavolin dhe nj stol.
  "Rabi, ku gjenden mobiljet tuaja?" pyet turisti.
  "Dhe ku jan tuajat?" u prgjigj Rabini.
  "Por un jam thjesht nj mysafir kalimtar, u prgjigj turisti.
  "Edhe un", tha Rabini.

 20. #380
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  638

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  MBETRESHA VIKTORIA.


  Mbretresha Viktoria donte shum burrin e vet Albertin e Koburgut.
  Alberti nuk mund t mbante titullin e mbretit
  dhe as t mbante nj rol publik.
  Megjithse Viktoria e Alberti dashuroheshin shum,
  t dy diskutonin dhe ziheshin her pas here.
  Nj dit pas nj debati,
  Princi Albert u mbyll n dhomn e tij.
  Menjher pas ksaj,
  Mbretresha Viktoria i trokiti n der.
  "Kush sht'?" - pyeti Alberti.
  "Mbretresha e Anglis", u prgjigj ajo.
  Dera mbeti e mbyllur
  dhe gruaja e re trokiti prsri.
  "Kush sht'?"
  "Mbretresha e Anglis!"
  Heshtja! Dhe kshtu pr disa her me radh.
  E m n fund:
  "Kush sht'?"
  "Un jam Viktoria, gruaja jote, Albert".
  U prgjigj Vittoria.
  Dhe dera menjher u hap.

Tema t Ngjashme

 1. Histori dashurie
  Nga Letersia 76 n forumin Ditari i meditimeve
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 02-10-2010, 05:57
 2. Fragmente nga nje histori qe nuk u shkruajt kurre.
  Nga Gertiii3 n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 04-12-2009, 10:00
 3. Shqiptart n Rumani, nj histori e lasht
  Nga ILovePejaa n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 25-09-2007, 05:13
 4. E bardhe..e bukura ime!
  Nga Free n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 16-07-2004, 06:15
 5. Nje histori e shkurter rreth kryqezatave
  Nga Saraj n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-11-2002, 13:52

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •