Close
Faqja 18 prej 20 FillimFillim ... 81617181920 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 341 deri 360 prej 391
 1. #341
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  MOS NDRYSHO!

  Pr shum koh kam qen nj njeri nevrotik.
  Isha plot ankth, i ligshtuar dhe egoist.
  E the gjith vazhdonin t m thoshin se duhej t ndryshoja.
  E t gjith vazhdonin t m thoshin sa isha nevrotik.
  Dhe un fyhesha nga fjalt e tyre, por isha dakord me ta,
  dhe doja t ndryshoja, por asnj ndryshim nuk arrita,
  megjithse mundohesha me t gjitha forcat e mia.
  Ajo q m shkaktonte m shum dhimbje,
  ishte fakti q edhe miku im m i dashur
  vazhdimisht me prkujtonte se isha nevrotik.

  Edhe ai m thoshte gjithmon se duhej t bja gjithka
  q ishte e mundur pr nj ndryshim.
  Un isha dakord edhe me t dhe nuk isha fare i zemruar me t.
  Ndihesha n pranin e tij krejtsisht i pafuqishm dhe i paguximshm.
  Pastaj nj dit ai m tha: Mos ndrysho; rri si je.
  Nuk ka rendsi q t ndryshosh apo jo. Un t dua ashtu si je;
  Nuk mund t bj asgj pa ty, nuk mund t mos dua!"

  Ato fjal qen si nj muzik e mrekullueshme pr vesht e mia:
  Mos ndrysho! Mos ndrysho! Mos ndrysho!...Un t dua si je!
  Dhe u qetsova! Dhe u ndjeva i gjall.
  Dhe, gjja m e uditshme, ndryshova!

  Tani e di mir se nuk kisha mundsi t ndryshoja me t vrtet,
  nse nuk do t kisha gjetur dike q do t m kishte dashur,
  edhe nse nuk do t kisha ndryshuar.

  E Ti po m do kshtu, o Hyji im?!

 2. #342
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  DEMI I EGRSUAR.

  Nj her msuesi ishte i zhytur n lutje,
  dhe nxnsit e tij u afruan dhe i pyetn:
  Zotri, na mso t lutemi. Dhe ja far tha...
  Nj dit dy burra kalonin npr nj fush
  kur pan nj dem t egrsuar. Menjher filluan t vrapojn,
  n drejtim t rrethimit m t afrt, t ndjekur nga kafsha.
  Por e kuptuan sa m shpejt se nuk kishte shptim pr ta.
  Ather nj prej tyre brtiti m t madhe ndaj tjetrit:
  Skemi t bjm m! Asgj nuk mund t na shptoj!
  Sa m shpejt, thuaj nj lutje.
  Dhe tjetri n kthim: Kurr nuk jam lutur n jetn time
  dhe nuk di lutje t prshtatshme pr nj situat t till.
  Ska gj! Demi sht duke na goditur: t gjitha lutje mund t shkojn mir!
  Dakord, do t them lutjen q recitonte babai im prpara dreks:
  T falnderojm, o Zot, pr ushqim q jemi duke marr!

 3. #343
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  ZJARRI.

  Gjasht veta, rastsisht u gjinden n errsir
  n nj nat t akullt, n nj ishull t pabanuar.
  Secili prej tyre shtrngonte n duart e veta nj cop druri.
  Nuk kishte dru tjetr n at ishull, t zhytur n mjegulln e detit.
  N qendr nj zjarr i vogl fikej dal-ngadal
  pr munges t lnds djegse.
  Ftohti bhej gjithmon e m shum i padurueshm.

  Vetja e par ishte nj grua,
  por dridhja e flaks e ndrioi fytyrn e nj emigranti t zi.
  Gruaja e pa. Shtrngoi grushtin e vet prreth drurit
  q e kishte n dor duke menduar:
  Pse do ta harxhoj drurin tim pr ta ngrohur nj prtac
  q erdhi ktu pr t vjedhur buk dhe pun?

  Burri q ishte afr asaj gruaje,
  e pa nj njeri q nuk ishte antar i partis s tij.
  Kurr n jet nuk do ta kishte shkaprderdhur drurin e vet
  pr nj kundrshtar politik.

  Vetja e tret ishte veshur shum keq.
  Ai u mbshtoll edhe m shum
  me kapotn e vet t lyer dhe t zhyer,
  duke e fshehur n t drurin e vet.
  Ai q ulej afr tij ishte me siguri shum i pasur.
  Dhe mendonte: Pse duhet ta harxhoj drurin tim pr nj pasanik prtac?.

  Pasaniku ulej atje duke menduar pr pasurin e vet,
  pr villet e veta, pr katr veturat e veta dhe
  pr llogarin bankare me t vrtet t pasur.
  Baterit e celularit ishin t shkarkuara.
  Duhej ta ruante drurin e vet me do kusht
  pr ta mos harxhuar pr kta njrs dembel dhe t paaft.

  Fytyra e zeza t emigrantit shprehte nj dshir hakmarrjeje
  n dritn e dobt t zjarrit tashm t fikur.
  Ai e shtrngonte me t gjitha forcat e veta drurin e vet.
  E dinte mir se t gjith ata t bardht e prbuznin.
  Nuk do ta kishte vn kurr drurin e vet n gac t zjarrit.
  Kishte ardhur me n fund ora e hakmarrjes.

  Antari i fundit i atij grupi t mjer
  ishte nj njeri koprrac dhe plot parashikimesh.
  Nuk bnte asgj pa fitime.
  T japsh vetm atij q t jep
  ishte motoja e tij e preferuar.
  Do t ma paguajn shtrenjt kt cop druri, mendonte ai.

  I gjetn kshtu,
  me drunjt e veta shtrnguar n duart e veta,
  t palvizshm n vdekje nga ngrirja.
  Nuk kishin vdekur pr ftohtin nga jasht,
  kishin vdekur pr ftohtin e brendshm.  Ndoshta edhe n familjen tnde,
  n bashksin tnde,
  prball teje ka nj zjarr q fiket.
  Sigurisht ti e shtrngon nj cop druri
  n duart e veta.
  far do t bsh me at dru?

 4. #344
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  BUJKU I VJETR.

  Nj bujk i vjetr kishte nj kal t vjetr
  q i shrbente pr ta lvruar tokn.
  Nj dit kali iku, n nj vend kodrinor.
  Miqve t tij, q vinin pr ta ngushlluar pr fatkeqsin,
  ky ua jepte kt prgjigje: Fatkeqsi? Fat i mir? Kush e di?.
  Pas nj jav kali u kthye,
  duke marr me vete nga kodrat
  nj kope kuajsh t egr,
  dhe kt her fqinjt
  e prgzuan fshatarin pr fatin e tij.
  Por prgjigjia qe: Fatkeqsi? Fat i mir? Kush e di?.
  Pastaj ndodhi q djali i tij,
  duke krkuar q ta shtroj nj prej atyre kuajve t egr,
  u rrzua dhe e ktheu nj kmb n nj mnyr t rnd.
  T gjith menduan se kjo gj ishte me t vrtet nj fatkeqsi e madhe.
  Por bujku nuk mendonte kshtu
  dhe reagimi i tij i vetm qe: Fatkeqsi? Fat i mir? Kush e di?.
  Disa jav pas ksaj gjje,
  ushtria hyri n fshatin
  duke vendosur pr t gjith t rinjt t aft
  shrbimin ushtarak t detyruar.
  Por kur e pan djalin e fshatarit me kmbn e thyer,
  e lan n paqe. Kjo qe nj fatkeqsi? Nj fat i mir? Kush e di?.


 5. #345
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  THELBSORJA N JET.

  Nj dit nj fmij sforcohej pr t ngritur nj gur t madh
  Por nuk mundte ta lvizte.
  Babai i tij, q e shikonte, i tha m n fund:
  A je i sigurt q je duke e prdorur t gjitha forcat e tua?
  Po! brtiti fmija.
  Nuk sht e vrtet, nuk e krkove ndihmn time!

 6. #346
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  Mbreti dhe Fshatari Plak

  Nj her mbreti Matia,
  ndrsa kishte dal pr
  t par se si rronte populli i tij i varfr,
  takoi nj fshatar plak.
  Mbreti kishte me vete tr oborrin:
  t gjith zotrinj t fuqishm.
  Mbreti prshndeti plakun:
  -Nderim pr ty, o plak!
  -Nderim gruas sime.
  -Sa lek fiton ?
  -Gjasht lek, madhri.
  -Sa vet jeni ?
  -Dy.
  -ǒi bn katr t tjert ?
  -I hedh posht.
  Mbreti vazhdon ta pyes :
  -Dhe kur t bhen tridhjet e dy ?
  -Tashm jan vetm dymbdhjet.
  -Dhe cjapi mundet t prtyp?
  -Patjetr, madhri.
  -Mir, plak,- tha mbreti,- zoti t bekoft. -
  Kuptimin e biseds son nuk duhet tia tregosh askujt,
  prderisa t mos shohsh prsri fytyrn time.
  Dhe duke vazhduar t ec u kthye drejt shpurs q e shoqronte :
  -Ather zotrinj, cili sht n gjendje t m shpjegoj
  bisedova me plakun, do ti fal nj tok t madhe.
  Zotrinjt donin t zbulonin kuptimin,
  por t gjith q provuan nuk mundn dot.
  Kshtu q u kthyen te plaku dhe filluan ta pyesnin. Por ai u tha :
  -A nuk dgjuat q mbreti tha se nuk mund t them asgj, deri sa t mos e shoh prap?
  Por ata kmbnguln dhe, pr ta bindur, i premtuan se do ta shprblenin mir.
  -Mir, -tha plaku,- m jepni dhjet monedha t arta.
  -Ather prse i the mbretit nderim gruas sime?.
  -Sepse gruaja m lan teshat dhe teshat e lara tregojn nderim.
  -Vrtet, -than zotrinjt, -po prse i hedh posht lekt?
  -Do tjua them pr dhjet monedha ari.
  Pasi i dhan lekt, u prgjigj:- Sepse me dy rroj un, katr ia jap tim biri, njsoj sikur ti hedh posht.
  -Dhe tridhjet e dy, si ka mundsi t bjn dymbdhjet?
  -Ua them pr dhjet monedha ari.
  I dhan dhjet monedha t tjera.
  -Sepse kur isha i ri kisha tridhjet e dy dhmb, kurse tani vetm dymbdhjet.
  -Pa shiko, as q e kishim menduar,- than zotrinjt.- Po ather, cjapi si ia bn q prtypet?
  -Ua them pr dhjet monedha ari.
  Pasi i mori edhe ato, tha:
  -N kt mnyr si po prtyp parat tuaja.
  U turpruan zotrinjt dhe t zemruar i than plakut :
  -Prit kur ti themi mbretit q na i tregove t gjitha, pa e par prap at!
  -Si nuk e kam par prap?
  Ja ku sht, n t gjitha kto monedha ari sht fytyra e tij.
  Ai pikrisht pr kt nguli kmb, t mos jua tregoja, deri sa t m paguanit mir.
  Ather zotrinjt nuk dinin t thoshnin m, e lan plakun dhe shkuan t arrinin mbretin.


 7. #347
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  JOAKIM MURAT.

  Kur u b mbreti i Napolit,
  gjra e par q bri Joakim Murat,
  qe vizita e burgut.
  Pr t festuar ndodhin
  u vendos q mbreti
  do ta kishte falur dhe liruar nj t dnuar.
  Por kush?
  Mbreti i ri foli me shum t burgosurit
  q t gjith deklaroheshin t pafajshm.
  T gjith, prve vetm nj.
  Madhria Juaj, un jam fajtor, -tha -.
  dhe sht e drejt q t kryej dnimin e merituar.
  Kriminel i keq! tha mbreti sht nj gj shum e keqe
  q ti t jesh me kta njrz t mir.
  Ka rrezik q ti korruptosh t gjith!
  Shpejt! Shko jasht!
  Dhe ia fali dnimin.

 8. #348
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  KOPRRACIA.

  Nj koprrac, duke dgjuar se kishte nj njeri m koprrac se ai,
  shkoi n shtpin e tij me qellim q t bhet nxnsi e tij.
  Sipas zakoneve, ai duhej t’ia bnte nj dhurat msuesit;
  prandaj ia oi nj shishe plot me uj n t ciln kishte
  vn nj cop karton t prer n form t nj peshku.
  Koprraci i madh nuk ishte n shtpi, dhe nusja e tij
  e pranoi nxnsin.
  “Ja nj peshk, dhurat e prvuajtur e nxnsit t ri” tha mysafiri.
  Nusja e koprracit mori peshkun, duke e falnderuar,
  dhe ia ofroi nj filxhan aji t zbrazt, duke e ftuar at q ta pij ajin.
  Kur ai e pati pir ajin, nusja e koprracit i vizatoi dy unaz n ajrin
  dhe e ftoi ta marr nj mblsir.
  Pikrisht n kt ast hyri n shtpi koprraci i madh,
  dhe, duke par se nusja vizatonte dy unaz,
  brtiti i zemruar: “far jan kta harxhime? Dy mblsira?
  Mund t mjaftonte nj gjysm unaze!

 9. #349
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  SI N NJ PASQYR.

  Nj dit, n mbrmje, nj fshatar u ul te dera e shtpis s tij
  pr t shijuar freskun e mbrmjes.
  Afr shtpis s tij kishte nj rrug q shkonte n nj fshat.
  Nj burr, q kalonte pr kt vend, e pa fshatarin dhe mendoi:
  Ky njeri sht sigurisht nj prtac, nj dembel: nuk punon
  dhe e kalon gjith dit i ulur n prag t shtpis...
  Pas disa minuta kaloi edhe nj tjetr. Ky mendoi:
  Ky njeri sht nj donzhuan. Rri i ulur atje pr ti par vajzat
  q kalojn dhe ndoshta pr ti bezdisur.
  M n fund nj i huaj q shkonte n fshatin, tha me veten:
  Ky njeri sht sigurisht nj puntor i madh.
  Punoi me mund gjith ditn dhe tani shijon pak qetsi pas puns s rnd.
  Me t vrtet ne nuk mund ta dim shum gjra mbi fshatarin
  q ishte i ulur n prag t shtpis s tij...
  Por mund t themi shum gjra pr ata njrs
  q kaluan n kt rrug duke shkuar n fshatin:
  i pari ishte nj njeri dembel i lindur,
  i dyti nuk ishte nj njeri i mir, ishte nj plot vese,
  i treti ishte nj puntor i madh.

  Gjithka thua, flet pr ty; pikrisht kur ti flet pr t tjert (Paul Valery).

 10. #350
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  QIELLI N NJ DHOM.

  N shtpin time ka dy dhoma, dy krevate, nj dritare e vogl dhe nj mace e bardh.
  N shtpin time ham buk vetm n mbrmje
  kur babai im kthehet n shtpi me antn plot me buk dhe me peshk t that.
  N shtpin ton jemi t gjith t varfr, por babai im i ka syt bojqielli,
  nna ime i ka syt bojqielli, vllai im i ka syt bojqielli, edhe un i kam syt bojqielli,
  edhe macja i ka syt bojqielli.
  Kur jemi t gjith t ulur pr dark – n shtpin ton duket q sht qielli.

  Nj vajz 8 vjeare nga S. Jose (Kostarika)

 11. #351
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  KUSH JE TI?

  Nj fmij q quhej Riccardo, e pyeti nnn e vet:
  Kush jam un?
  Ti je djali im, u prgjigj nna.
  Riccardi shkoi te gjyshja dhe e pyeti:
  Kush jam un?
  Ti je nipi im, u prgjigj ajo.
  Dhe Riccardo shkoi te vllai dhe e pyeti:
  Kush jam un?
  Ti je vllai im.
  Shum mir, mendoi Riccardo, un jam tri gjra: Djali, nipi dhe vllai.
  Tani dua ta pyes portieren
  Ti je nj banues e pallatit, i tha.
  Jam tashm katr gjra: djali, nipi, vllai dhe banues. Dhe sht vetm ora dhjet e mngjesit.
  N mbrmje sa gjra do t jem?
  E mori nj biiklet dhe shkoi ta bj nj gjiro npr qytet. Nj polic rrugor i tha se ai ishte nj iklist.
  Pastaj ai shkoi t blej nj gazet te nj kiosk
  dhe gazetashits i tha se ishte nj klient. U takua me msuesen e vet dhe ajo i tha se ai ishte nj nxns.
  Djali, nipi, vllai, banues n nj pallat, iklist, klient dhe nxns. Dhe jan shtat gjra!
  N ort e para t pasdites ai lexoi gazetn e vet, dhe u b nj lexues;
  luajti me top dhe qe nj futbollist, shikoi televizionin, dhe qe nj telespektator.
  Pastaj e pyeti nusen e vllait:
  Kush jam un?
  Ti je kunati im. Dhe je edhe xhaxhai i djalit ton
  Nuk dua t humb llogari, mendoi Riccardo,
  Djali, nipi, vllai, banues te nj pallat, iklist, klient nxns,
  lexues, futbollist, telespektator, kunati, xhaxhai...dhe jan dymbdhjet.
  Para se t perndonte dielli, shum njrs i pyeti:
  Kush jam un?
  Je nj apkn, nj kureshtar, nj i mrzitshm, nj fmij qen prgjigjet.
  Dhe ishin 16 gjra. Riccardo shkoi t flej gjum i knaqur.
  T nesrmen n mngjes nna e zgjoi nga gjumi duke thn:
  ohu, gjumash, sht e diela, dhe shkojm t bjm nj ekskursion.
  Shtatmbdhjet me gjumash, u prgjigj Riccardo,
  dhe nse shkoj pr nj ekskursion, jam nj ekskursionist
  dhe jan tetmbdhjet gjra.
  Tetmbdhjet veta n nj njeri.
  A jam apo nuk jam nj njeri i rndsishm, me vler?
  Dhe kishte drejt, sepse do person q jeton n kt bot,
  sht i rndsishm, me vler!

 12. #352
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-08-2013
  Postime
  559

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  FARSA E JETS.

  Nj dit n nj teatr
  Prapaskena mori zjarr.
  Aktori komik doli n parasken
  Pr t njoftuar spektatort.
  Ata menduan q ai po luante kshtu
  Rolin e vet me shum shpirt
  Dhe e duartrokitn me entuziazm.
  Ai vazhdoi duke i njoftuar pr rrezikun,
  Por u shumfishuan t qeshurat.
  Kshtu, mendoi ai, do t zhduket bota:
  N gzimin e prgjithshm t njerzve t mir,
  Q do t besojn n nj fars.

 13. #353
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  DRITA.

  "Cilat dritat ishin t ndezur n kish?" nj katekiste i pyeti fmijt.
  "Llambadart",
  "Qirinjt",
  "Drita e kuqe e tabernakullit",
  "Dritaret".
  Fmijt heshtn.
  "Dika tjetr?", Pyeti prsri msuesja e katekizmit.
  Nj fmij ngriti dorn dhe tha: "Syt e njerzve!"

  Pse e harrojm kaq shpesh at drit q sht brenda nesh? Pse e lm t shuhet?
  "Kur isha i vogl natn, babai im gjithmon linte dritn n tryezn time pran shtratit".
  "Babai im ishte drita!"

 14. #354
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  LUTJE E PADOBISHME.


  Dy rabin t mir u takuan pr nj dark s bashku.

  Ata ishin miq dhe flisnin pr gjithka,

  pastaj diskutuan gjith natn von mbi ekzistencn e Zotit.


  Ata arritn n prfundimin se Zoti nuk ekzistonte.

  Pastaj ata shkuan t flinin ...

  Dita zbardhi dhe njri nga t dy u zgjua dhe filloi t krkonte mikun e tij n shtpi, por ai nuk e gjeti at.

  Ai doli ta krkonte n kopsht dhe n fakt ai ishte atje, duke lexuar me zell lutjet e mngjesit.

  I habitur e pyeti: “E po! far po bn?".

  "Ti e sheh vet, un lexoj lutjet e mngjesit ...".

  Un jam bfasuar: ne diskutuam gjat gjith nats,

  Dhe konkluduam se Zoti nuk ekzistonte dhe ti tani je ktu duke thn lutjet e Mngjesit! "

  Tjetri thjesht u prgjigj:

  "Me vjen keq, por far lidhje ka Zoti me kt?".


  Ata q nuk din t luten, thon lutje. Berlicche nga C.S.Lewis i sugjeron djallit t ri, nxnsit e tij
  kt metod pr t'i br lutjet e njerzve t padobishme:
  Ti duhet t'i inkurajosh ata q t kujtojn ose t durojn t kujtojn natyrn
  t lutjeve t tyre t fmijris, t riprtritur n mnyr t papagalli"

 15. #355
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  ZOTI DHE MBLSIRAT.


  Nj nn u kujdes t vinte bazat pr jetn morale t fmijs s saj,

  duke prfituar nga zhdukja e disa mblsirave t ruajtura n dollapin e dhoms s ndenjs.

  "A e di se kur vodhe tortn, Zoti ishte atje me ty, edhe pse un nuk e pash?"

  “Sigurisht, tha fmija duke reaguar fuqishm.

  Por mblsirat vazhdonin t zhdukeshin.

  Me durim nna vazhdoi: "A e di se Zoti po t shihte n at moment?"

  "Sigurisht"

  "Dhe far mendon se t tha kur ti po viodhe tortn?"

  "Ai m tha: Ktu jemi vetm ti dhe un: merri dy".  Fmija kishte t drejt.

  Zoti nuk ruan asgj, madje as varrezat ku kaq shum e kan mrguar at.

  Dhe duke pasur nevoj t zgjedh midis mblsirave dhe mua,

  pa asnj hije dyshimi, Zoti m zgjedh mua.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 26-01-2021 m 09:23

 16. #356
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  RRUGA M E SHKURTR PR TEK ZOTI.


  Nj djal i ri e pyeti nj vetmitar: "M thuaj mnyrn m t shpejt pr t shkuar te Zoti".

  Duke buzqeshur, vetmitari u prgjigj: "Ha nj nga ato krpudhat".

  I riu i befasuar brtiti: "Por ata jan helmues".

  "Pikrisht! Tha vetmitari.


  Nuk ka rrug m t shkurtr pr tek Zoti.

  Duhet nj jet e tr.

 17. #357
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  KARTMONEDHA


  Konferencieri filloi ligjeratn e tij duke br

  t fluturoj nj banknot t gjelbr prej 100 eurosh.

  "Kush e dshiron kt?" Pyeti ai.

  Shum duar u ngritn, por konferencieri sqaroi:

  "Para se ta jap, duhet t bj dika".

  Ai e rrudhi kartmonedhnme forc, pastaj tha:

  "Kush e dshiron akoma?"

  Duart u ngritn prsri.

  Po sikur ta bja kt? "

  Ai e hodhi kartmonedhn n mur dhe kur ajo ra n dysheme,

  ai e shkeli at dhe ua tregoi t gjithve:

  tani ishte e ndyr dhe e katandisur keq.

  "Dikush ende e dshiron at?"

  Si zakonisht, duart u ngritn lart.

  Pavarsisht se sa keq u trajtua kartmonedha,

  ajo nuk humbi asgj nga vlera e saj.  Shum her n jet jemi t turpruar,lnduar, nprkmbur, keqtrajtuar dhe ofenduar ...

  Megjithat, ne gjithmon e mbajm vlern ton.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 28-01-2021 m 05:15

 18. #358
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  PAS KONCERTIT  Nj mbrmje, pas nj koncerti shum t duartrokitur,

  Andres Segovia, i konsideruar kitaristi m i madh i t gjitha kohrave,

  u afrua nga nj admirues i cili i tha:

  "Mjeshtr, un do t jepja jetn time q t arrij t luaj kitarrn si ti".

  Andres Segovia e vshtroi me vmendje

  dhe i tha: "Ky sht pikrisht mimi q kam paguar un".  Pr do qllim q don t arrish,

  mimi q duhet t pagosh, sht i shtrenjt.

  Talentet e shklqyera paguhen me jetn.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ninoenina : 29-01-2021 m 09:06

 19. #359
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin

  FRUTAT  Nj burr q krkonte menurin, vendosi t ngjitej n nj mal ku Zoti shfaqej do dy vjet.

  Vitin e par ai ushqeu veten me gjithka t'i jepte toka,

  dhe pastaj nuk kishte asgj m pr t ngrn dhe ai duhej t kthehej n qytet:


  "Zoti sht i padrejt!", tha ai, "ai nuk

  e kuptoi se un kam qen ktu gjat gjith ksaj kohe pr t dgjuar zrin e tij.

  Por tani jam i uritur dhe po largohem pa e dgjuar at! "

  N at moment iu shfaq nj Engjll:

  " Zoti do t donte shum t fliste me ty. Gjith vitin t ushqeu.

  Ai shpresonte q ti do t kishe siguruar jetn tnde pr vitin e ardhshm.

  Por gjat gjith ksaj kohe, far ke mbjellur?

  Nse nj njeri nuk sht i aft t prodhoj fruta atje ku jeton,

  ai nuk sht i gatshm t flas me Zotin ".  "Un jam 45 vje, nuk kam familje, as shtpi, as pun.

  Un u them t tjerve se jetn e kaloj shkelqyeshme,

  por kjo nuk sht e vrtet. far po bj ktu?"

 20. #360
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2020
  Postime
  325

  Pr: Histori t vogla dhe t bukura pr shpirtin


  FITIMI?


  Nj studiues kinez ishte ftuar n Universitetin e Berlinit.

  Nj koleg i tij gjerman e priste n daljen e aeroportit.

  Pas fjalve t rastit, t dy u nisn drejt stacionit t autobuseve.

  Nj autobus ishte gati pr t shkuar.

  Profesori gjerman e mori kinezin pr krah: "Eja, eja, shpejt!" ai brtiti.

  T dy filluan t vraponin dhe hyn n autobusin n sekondn e fundit.

  N fakt, posa t ishin brenda, dyert u mbylln dhe autobuzi u nis.

  Me nj pshertim t madhe, gjermani shikoi orn e tij dhe tha:

  Le t falendrohet Zoti! I fituam 10 minuta.

  Kinezi e shikoi at dhe me nj buzqeshje i tha:

  "Dhe far t bjm me kto dhjet minuta?".  Nuk ka rndsi aq shum t jemi t zn,

  por m tepr pse jemi t zn.

  Bleta merr lavdrime; mushkonja goditet n do mnyr!

Tema t Ngjashme

 1. Histori dashurie
  Nga Letersia 76 n forumin Ditari i meditimeve
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 02-10-2010, 05:57
 2. Fragmente nga nje histori qe nuk u shkruajt kurre.
  Nga Gertiii3 n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 04-12-2009, 10:00
 3. Shqiptart n Rumani, nj histori e lasht
  Nga ILovePejaa n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 25-09-2007, 05:13
 4. E bardhe..e bukura ime!
  Nga Free n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 16-07-2004, 06:15
 5. Nje histori e shkurter rreth kryqezatave
  Nga Saraj n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-11-2002, 13:52

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •