Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 4 prej 4
 1. #1
  Pasioni pr shkencn Maska e King_Arthur
  Antarsuar
  27-04-2006
  Vendndodhja
  Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
  Postime
  2,429
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 5 postime

  N prag Evropiani XL me 24 skuadra

  M 26 shtator, n Borso, pritet transformimi i Euro-s n nj mini-Botror

  UEFA, pr momentin, ka vendosur t mos marr asnj vendim. Ka prfunduar ultimatumi i par, Euro 2012 do t mbetet n Poloni & Ukrain. Do t flitet srish n vitin 2009.

  Por nuk prjashtohet q m shpejt t diskutohet pr ta ndryshuar Evropianin, ku interesat jan t shumta pr t konfirmuar nj ide t shprehur tashm, por q duket shum komprometuese.

  Do ta thot shefi ekzekutiv i UEFA-s, Platini, m 26 shtator n Bordo: n axhend, edhe transformimi i Evropianit n nj mini-Botror (24 kombtare) dhe modeli i ri i Kups UEFA.

  Euro 2012

  N Blater vuan me Afrikn e Jugut, nuk vuan m pak Platini. Raporti i Lambert konfirmon q punt po ecin mir n Poloni, por ngadal n Ukrain; premtime t pafundme, po aq sa edhe probleme.

  Kriza politike n Kiev e prkeqson edhe m shum dhe kooperimi midis Zvicrs, Austris dhe Gjermanis sht nj tentativ ekstreme. Por pr momentin as q bhet fjal pr kthim mbrapa.

  Plani B

  Gjithka sht shtyr, duket se n mbledhjen e marsit t Komitetit Ekzekutiv (Bukuresht): UEFA do t vlersoj nj raport tjetr. Pra q do t thot dy gjra: 1) sa m shum koh kalon, aq m pran zeros jan shpresat e Italis, sepse, n kt rast, Ekzekutivi do ti jepte 2012 vetm atyre q jan gati 2) favoritet pr ta marr jan Anglia dhe Spanja (kampione e Evrops).

  Por pr t marr Evropianin ssht e leht. N Zgjedhjet e UEFA-s n 2011-n nuk pritet revolucion n raport me Lindjen.

  Euro me 24

  N kompensim, mund t jet Evropiani i madh 2016: Evropiani me 24 skuadra sht gati realitet. Studimi i prfitimeve t UEFA-s sht Ok, Platini beson se ka Po-n unanime t 53 federatave.

  Sigurisht, nj faz finale me 24 skuadra do t ul cilsin, me finaliste gati nj skuadr n dy. Rritja me 50% t skuadrave nuk do t rris prfitimet me 50%, kshtu i bie m pak para pr kok. Por UEFA i ka llogaritur t gjitha.

  Formula e re

  Nuk sht e sigurt q Ekzekutivi do ta aprovoj edhe formuln e fazs finale dhe at t eliminatoreve.

  N rast se Platini preferon nj Evropian t tipit Usa 94 apo Italia 90: 6 grupe me nga 4, n erekfinale 2 t parat e do grupi dhe 4 t dytat m t mira.

  Alternativ pr studimin: 8 grupe me nga 3, me vetm 1 t eliminuar dhe pastaj nj faz e re n grupe, q do t na kthej n formuln ekzistuese.

  Ekziston ideja pr nj Evropian me 20 skuadra, por duket e vshtir. Pr tu diskutuar jan edhe eliminatoret: Do t duhet t qndroj sistemi i konsoliduar, 8/9 grupe, por m shum shanse: dy t parat menjher n fazn finale dhe t tretat n play-off.

  Ndryshon UEFA

  Do t diskutohet edhe pr Kupn e re UEFA, e cila nga 2009-10 do jet nj kopje e Champions me faz paraeliminatore: faza n grupe (12 n vend t 8 t Champions), kshtu q eliminimi direkt vetm n 16-she.

  Mungon emri: sht propozuar Euro League, por Platinis nuk i plqen. Ather do t konfirmohet emri historik? Ku i dihet.

  KUPA e re UEFA

  N 2009-10 Kupa UEFA do jet nj kopje e Champions me faz paraeliminatore: faza n grupe (12 n vend t 8 t Champions), kshtu q eliminimi direkt vetm n 16-she

  top-channel
  Gjergj Kastrioti org

 2. #2
  I vete perjashtuar! Maska e GeNi_25
  Antarsuar
  25-05-2005
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  562
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Euro 2016 me 24 skuadra!

  Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s vendosi q n Kampionatin Europian ne viti 2016 te marrin pjesee 24 skuadra prfaqsuese!

  Ps: Edhe pse 2016 me duket teper larg, mendoj se shanset per ne kete eveniment jane me te larta per Shqiperine!
  Shyqyr qe filo-greket nuk administrojne dhe kete nen-forum te Forumit Shqiptar!

 3. #3
  Leader Maska e Ribery
  Antarsuar
  10-02-2008
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  830
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  shpresoj te jete Shqiperia ose Kosova ne kete eveniment!

  Be the change you want to see in the world!

 4. #4
  Ribery Maska e bavarezi5
  Antarsuar
  31-10-2005
  Vendndodhja
  Tetov
  Mosha
  30
  Postime
  1,444
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Patjeter qe edhe Shqiperia te kualifikohet ne kete eveniment..
  Kur njeriu e kupton q nuk sht i ditur, ai ka hedhur nj hap drejt dituris.
  (Mark Tuain)

Tema t Ngjashme

 1. SK Tirana
  Nga Pasiqe n forumin Futbolli shqiptar
  Prgjigje: 251
  Postimi i Fundit: 22-06-2009, 19:19
 2. Cila eshte skuadra me e forte ?
  Nga inter_forever n forumin Futbolli
  Prgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 17-08-2006, 08:22
 3. Kombtarja Shqiptare - (Lajme)
  Nga zeus n forumin Futbolli shqiptar
  Prgjigje: 158
  Postimi i Fundit: 01-03-2006, 15:22
 4. Tifozt e Super Kampiones Tirana
  Nga BlueBaron n forumin Futbolli shqiptar
  Prgjigje: 157
  Postimi i Fundit: 26-02-2006, 21:05
 5. Cili sht evropiani m i mir q ka shkelur n NBA?
  Nga kolombi n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 11-10-2005, 18:33

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •