Close
Faqja 1 prej 13 12311 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 249
 1. #1
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime

  shtja e emrit t Maqedonis

  Prshndetje antar t nderuar.


  N kt tem do t diskutohet reth cshtjes s emrit t Maqedonis, cdo lajm ose artikull q ka t bj me temn n fjal e ka vendin ktu...


  Prej sot dhe n ditt n vijim cdo ndodhi m t re reth cshtjes s e emrit do tua sjell tek kjo tem, poashtu n kt tem jan t mirpritur mendimet e secilit gjithashtu edhe propozimet e secilit pr emrin e Maqedonis.


  Debat t kndshm.
  Sui generis

 2. #2
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Shtypi grek paralajmron shtyerjen e zgjidhjes pr emrin

  Gazeta “Elevterostipos” shkruan se ekziston rreziku i shtyerjes s bisedimeve pr shtjen e emrit t Maqedonis.

  Gazeta thirret n burime t larta t diplomacis greke, t cilat paralajmrojn mossukses t negociatave edhe gjat vizits s paralajmruar t ndrmjetsit t OKB-s, Metju Nimic pr vizit n Shkup dhe Athin m 14 dhe 15 gusht.

  Sipas gazets “Ta Nea” situata nuk sht e mir n kontestin e emrit, sepse bisedimet e javs s ardhshme do t jen t parat pas letrave nxitse t kryeministrit t Maqedonis, Nikolla Gruevski drejtuar qendrave ndrkombtare pr shtjen e pakics maqedonase n Greqi.

  “Navtemboriki” citon shefen e diplomacis greke Dora Bakojani se vetm shtja e emrit do t jet pika kye e negociatave midis Shkupit dhe Athins.


  (INA)
  Sui generis

 3. #3
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Bakojani: Athina negocion vetm pr shtjen e emrit

  Athina do t negocioj vetm pr shtjen emrit n bisedimet t cilat udhhiqen nga ndrmjetsuesi, Metju Nimic, ka deklaruar shefja e diplomacis greke, Dora Bakojani pr gazetn greke “Express”.

  Bakojani kt e ka thn me rastin e ftess s ndrmjetsuesit Nimic, pr fillimin e nj raundi t ri bisedimesh pr emrin, m 14 dhe 15 gusht n Nju Jork me negociatort, Nikolla Dimitrov dhe Adamantis Vasilakis.

  Si njofton gazeta, ministrja greke ka theksuar se, raundi i ri i negociatave pr emrin do t filloj me qndrimet tashm t njohura pr opinionin e gjr.

  Autoritetet greke vazhdojn t mohojn egzistimin e pakics maqedonase n Greqi.

  Athina zyrtarte disa her prsritur se me Maqedonin do t negociojn vetm pr shtjen e emrit.  (INA)
  Sui generis

 4. #4
  USAlbania
  Antarsuar
  27-05-2008
  Vendndodhja
  With money you can buy a bed, but not sleep.
  Postime
  524
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  S'ka nevoje kjo teme te jete kryeteme pasi vet fakti se askush nuk na pyeten per emrin dhe as qe jemi ne rrjedha ( ne shqiptaret ) ne bisedime kot se i vrasim gishtat ne tastature.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-06-2003
  Postime
  570
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Maqedonia si shtet pa bosht kurrizore qe eshte provoj te shantazhoje edhe te luaje edhe me Greqine siq eshte mesuar te luaj non stop me shqiptarine, por rezultati ishte mbetja pa hy ne Nato, 1 me 0 per Greqine. Rezultati vetem do te thellohet ne kete drejtim dhe sme vjen aspak keq.

 6. #6
  Perjashtuar Maska e landi45
  Antarsuar
  10-04-2008
  Postime
  1,776
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Maqedonia Nuk Shpres Te Ekzistoje Si Shtet Do Ishte Mire Te Shperbehej Dhe Territoret Shqiptre Te Bashkoheshin Me Shqiperi E Kosove Dhe Pjesa E Ngelur Me Serbine Dhe Keshtu Kenaqeshin Dhe Serbet Si Dhe Greket

 7. #7
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Bakojani krkon ndalimin e emrtimit Maqedoni n Lojrat Olimpike

  Shefja e diplomacis greke, Dora Bakojani deklaroi se Athina zyrtare do t krkoj ndrhyrje t Komitetit Olimpik Ndrkombtar nse sportistt nga Shkupi n hapjen e Lojrave Olimpike do t defilojn me emrin Maqedoni.

  “Do t ndrmarrin t gjitha aktivitetet e nevojshme n planin politike dhe sportiv nse Shkupi nuk plotson krkesat tona dhe nuk i prmbahet atyre n hapjen e Lojrave Olimpike”, deklaroi sot shefja e diplomacis s Greqis, Dora Bakojani, njofton agjencia e lajmeve ANA-MPA.

  Athina zyrtare i drgoi not proteste Komitetit Olimpik Ndrkombtar pr shkak t disa shkrimeve t publikuara n faqen zyrtare t Lojrave Olimpike me fjalt Maqedoni dhe maqedonas.

  Shefja e diplomacis greke, Bakojani theksoi se Maqedonia duhet t njihet si IRJM, e cila me kt emr sht e regjistruar nga OKB-ja dhe q sht prdorur n olimpiadat e kaluara n Athin dhe Sidnej.

  Reagime kundr prdorimit t emrit Maqedoni sot ka patur edhe nga Komiteti Olimpik i Greqis, i cili krkoi q Shkupi t njihet me emrtimin Ish-Republika Jugosllave e Maqedonis.


  (INA)
  Sui generis

 8. #8
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Republika e Re Demokratike e Maqedonis propozimi i ri i Nimiit

  SHKUP – Republika e Re Demokratike e Maqedonis, RRDM sht nj nga propozimet e fundit pr zgjidhjen e shtjes s emrit mes Athins dhe Shkupit. T paktn kshtu ka shkruar sot gazeta greke “Elevteros Tipos”. Sipas t prditshmes nj jav para zhvillimit t bisedimeve t reja pr emrin t ndrmjetsuara nga ndrmjetsi i OKB-s, Metju Nimi, po qarkullojn zra pr plan t ri pr zgjidhjen e kontestit t emrit, ku propozohet si emr Republika e Re Demokratike e Maqedonis.
  “Nga ana tjetr, diplomacia greke nuk ka komentuar kt informacion. Ndrsa disa burime pran qeveris n Athin konfirmojn se Greqia nuk do t trhiqet nga pozicioni i saj dhe nuk do t pranoj nj emr t till”, shkruan gazeta “Elevteros Tipos”.  (a.s/Balkanweb/INA)
  Sui generis

 9. #9
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Gruevski pret propozim m t mir pr emrin nga Nimic

  Ndrmjetsuesit Metju Nimic, qart i sht br e ditur se n cilat kahje mund t mendohet pr shtjen e emrit.

  Kshtu deklaroi kryeministri i Maqedonis, Nikolla Gruevski, lidhur me spekulimet e mediumeve greke se n takimin e ardhshm ndrmjetsuesi ndrkombtar do t propozoj emrin “Republika e Re Demokratike e Maqedonis”.

  “Prderisa Nimic jep propozim t ngjajshm me at, do t kaloj si kaloi edhe hern e fundit”, tha Gruevski, i cili la t kuptohet se nuk do t pranoj propozimin e lartprmendur.

  Ai shpreson se Nimic do t propozoj emr m t mir se hern e kaluar.


  (INA)
  Sui generis

 10. #10
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  31
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime n 16 postime
  Citim Postuar m par nga Coca-Cola Lexo Postimin
  S'ka nevoje kjo teme te jete kryeteme pasi vet fakti se askush nuk na pyeten per emrin dhe as qe jemi ne rrjedha ( ne shqiptaret ) ne bisedime kot se i vrasim gishtat ne tastature.
  Se cila tem do t qndroj kryetem e vendos un dhe jo ju.


  Gjith t mirat.
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 11. #11
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Ta Nea:Nuk priten rezultate nga bisedimet e reja pr emrin

  Gazeta e njohur greke “Ta Nea” shkruan sot se nuk priten rezultate pozitive n bisedimet e ardhshme pr shtjen e emrit q do t mbahen m 14 dhe 15 gusht n Nju Jork.

  Sipas gazets, gjasat jan tejet minimale pr t pasur nj rezultat pozitiv n takimin e paralajmruar midis ndrmjetsit t OKB-s, Metju Nimic dhe prfaqsuesve t grupeve negociatore t Shkupit dhe Athin, transmeton agjencia e lajmeve netpress.

  “Pritjet pr ndonj rezultat n takimin e radhs jan shum minimale, pr shkak t retoriks s skajshme t Shkupit dhe pretendimet e reja pr t qen pjes e agjends s negociatave. Ndrmjetsi Nimic sht i njohur edhe pr krizn n raportet midis presidentit Branko Crvenkovski dhe kryeministrit Nikolla Gruevski, letrat e kryeministrit Gruevski drejtuar prfaqsuesve ndrkombtar pr shtjen e pakics maqedonase n Greqi. Sipas burimeve diplomatike, edhe optimistt m t mdhenj nuk presin dalje nga ky qorrsokak i krijuar dhe nuk priten ide dhe propozime t reja pr zgjidhje”, shkruan gazeta prestigjioze greke “Ta Nea”.


  (INA)
  Sui generis

 12. #12
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Kriza pr emrin, propozohet “Maqedonia veriore”

  “Maqedonia veriore” duket se do t jet propozimi i radhs i ndrmjetsit t OKB-s Metju Nimi pr shtjen e emrit mes Greqis dhe Maqedonis. Ndrkoh televizioni “Kanal5”, referuar burimeve diplomatike, tha se javn tjetr Nimi do t bj nj tjetr vizit n Shkup dhe Athin.

  SHKUP - Gazetat greke “Katimerini” dhe “To Vima” sot kan shkruar se Nimi ka menduar t jap nj tjetr propozim pr emrin e Maqedonis. “Maqedonia veriore” do t jet emri q ndrmjetsi i OKB-s do ti paraqes t dyja palve, asaj maqedonase dhe pals greke. Sipas ktyre gazetave Nimi pretendon t arrij ndonj zgjidhje t mundshme t shtjes n muajin shtator.
  Ndrkoh sipas televizionit “Kanal5” e cila u hst referuar burimeve diplomatike, Nimi do t bj nj tjetr vizit n Shkup dhe Athin n javn q vjen.
  Kt jav, konkretisht n datat 14 dhe 15 gusht, Nimi do t zhvilloj takime n Ne York me palt negociatore, at greke t udhhequr nga diplomati Adamantios Vasilakis dhe maqedonase t udhhequr nga Nikola Dimitrov.
  Ndrmjetsi i OKB-s do t njihet me qndrimet e dyja palve pr zgjidhjen e shtjes s emrit, pas fushats s fundit n planin diplomatik midis zyrtarve t t dyja vendeve. “Pasi t dgjoj t dyja palt negociatare, Nimi planifikon t bj nj vizit n rajon pr t biseduar me krert shtetror pr arritjen e nj kompromisi”, bn t ditur “Kanal5”.
  Sipas mediave greke, prshpejtimi i procesit sht nxitur nga administrata amerikane, e cila krkon zgjidhje t shpejt t emrit, me qllim q Maqedonia t jet antare e Aleancs Veriatlantike para prfundimit t mandatit presidencial t Xhorxh Bush.  (a.s/Balkanweb/INA)
  Sui generis

 13. #13
  USAlbania
  Antarsuar
  27-05-2008
  Vendndodhja
  With money you can buy a bed, but not sleep.
  Postime
  524
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga ClaY_MorE Lexo Postimin
  Se cila tem do t qndroj kryetem e vendos un dhe jo ju.


  Gjith t mirat.
  Ti nuk je ne rrjedha ne Maqedoni dhe ska nevoje te tregohesh diktatorial ketu. Une vetem dhash nje mendim timin ne kontekst te problemit e jo te forumit.

 14. #14
  Larguar nga forumi Maska e Embelsira
  Antarsuar
  26-09-2006
  Vendndodhja
  Po te mori mendja hajde dhe ti !!!
  Mosha
  31
  Postime
  128
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Mbi te gjitha duhet nje atentat asaj Bakojanit ti behet ose vetem te frigohet pak se dicka me acaron me deklaratat e saj.
  Kodi:
  Larguar per shkaqe personale

 15. #15
  Perjashtuar Maska e Zu_s
  Antarsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,674
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Po te ishin Shiptaret dikushi do t'ia kishin lene emrin Emathia. Por keto gjera mbeten si gjithmone vetem endrra te pa realizueshme, se neve Shqiptarve nuk po na intereson ashtu dika si nacionalizmi dhe patriotizmi, neve po na intereson vetem euro dhe dollari per gjepin personal.

 16. #16
  shqiptari Maska e faruk_01
  Antarsuar
  24-09-2006
  Vendndodhja
  maqedoni
  Postime
  590
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga Zu_s Lexo Postimin
  se neve Shqiptarve nuk po na intereson ashtu dika si nacionalizmi dhe patriotizmi, neve po na intereson vetem euro dhe dollari per gjepin personal.
  per veten tende flet ketu...apo nese po eshte ne regull nese jo ske drejt te flasish ne emer te gjith shqiptareve.
  O Sa mir t'jesh Shqiptar...

 17. #17
  shqiptari Maska e faruk_01
  Antarsuar
  24-09-2006
  Vendndodhja
  maqedoni
  Postime
  590
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Athina prve emrit nuk pranon t bisedoj me Shkupin pr shtje tjera, shkruajn t mrkurn gazetat greke, duke e komentuar raundin e ri t ardhshm t negociatave maqedono-greke n Nju-Jork, i cili sht i pari pas letrave q ua drgoi kryeministri Nikolla Gruevski shum organizatave ndrkombtare dhe prfaqsuesve n t ciln tregon pr ekzistimin e pakics maqedonase n Greqi.
  “Nafetmoboriki” e transmetoi deklaratn e shefes s diplomacis greke Dora Bakojani se vetm emri dhe zbatimi i tij jan tem e negociatave q zhvillohen me ndrmjetsimin e Kombeve t Bashkuara. Gazeta thekson se Gruevski ka drguar letr deri n Bashkimin Evropian, NATO, KB, OSBE, n Kshillin e Evrops dhe deri n vendet antare t G-8-s. Athina druan se Shkupi mund t insistoj t bisedohet pr kt shtje dhe pr kt shkak dshiron parakohe ta paralajmroj ndrmjetsuesin Metju Nimicin t mos e zgjeroj rendin e dits t negociatave, shkruan “Etnos”.
  Greqia, shton gazeta, nuk pret prparim t veant nga raundi i ri i negociatave n Nju-Jork m 14 dhe 15 gusht.
  O Sa mir t'jesh Shqiptar...

 18. #18
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  IHT: Kontesti pr emrin, ka lidhje me krizn Gjeorgji-Rusi

  Kontesti pr emrin mes Athins dhe Shkupit, sipas burimeve n Uashington, ka lidhje me krizn Gjeorgji-Rusi.

  Kt, n tekstin e gazets "Interneshnll Heralld Tribjun", e shkruan Edvard Xhozefi.

  Sipas Xhozefit, sht e nevojitet q Maqedonis menjher t`i drgohet ftes pr antarsim n NATO, e me kt t`i drgohet porosi vendimtare Mosks.

  Ndrkoh, Athina duhet t dnohet pr lidhjet me Rusin dhe pr synimet q ta pengoj aderimin e Maqedonis n NATO.

  "Me drgimin e ftess pr Maqedonin, NATO jo vetm q do t tregoj se ka ndr mend ta vazhdoj zgjerimin, por edhe do ta mbroj t drejtn e integritetit territorial t shteteve t vogla, kshtu q Mosk do ta kuptoj vendosmrin e Perndimit lidhur me "kontestet e ngrira", qofshin ato n Gjeorgji, n Maqedoni, n Kosov, ku Serbia vazhdon t`i mbshtes serbt, t cilt jan kundr shtetit t ri", thekson Xhozefi.


  /Makfaks/
  Sui generis

 19. #19
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Rajs shpreson n zgjidhje t shpejt pr emrin

  WASHINGTON – Maqedonia duhet t antarsohet n NATO dhe shtja e emrit nuk duhet t jet penges pr kt. N kt mnyr sht shprehur Sekretarja amerikane e Shtetit Kondoliza Rajs teksa ka dal n nj konferenc pr situatn n Gjeorgji. “Qndrimi jon sht q Maqedonia duhet t antarsohet n NATO. Shpresat jan q konteksti rreth emrit, tash do t mund t zgjidhet m shpejt. Bisedova me kolegt e mi grek, si dhe maqedonas. Kjo sht dika q nuk duhet ta pengoj antarsimin e Maqedonis n NATO, dhe n kt drejtim jemi duke punuar”, tha Rajs. Sekretarja amerikane e Shtetit prfundoi duke thn se nisja e procesit t antarsimit do t sjell arsye dhe motive pr realizimin e reformave t brendshme pr demokratizimin e mtutjeshm.  (a.s/Balkanweb/INA)
  Sui generis

 20. #20
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Mediat greke: "Maqedonia Veriore" n pes variante, propozim i Nimicit

  Ndrmjetsuesi i posam i KB-s pr bisedimet Maqedoni-Greqi, Metju Nimic, i cili dje n Nju-Jork pati takime me prfaqsuesit e dy vendeve, kmbngul n at q vendimi prfundimtar duhet t bazohet n emrin, i cili do t'i prfshij fjalt "Maqedonia Veriore", shkruan sot gazeta greke "Etnos".

  Sipas burimeve n Nju-Jork, n t cilat bazohet gazeta, Nimici n takimin e djeshm e ka propozuar pikrisht at emr n pes variante.

  "Kathimerini" srish, shkruan se Nimic pothuajse 12 vjet pas nnshkrimit t Marrveshjes s prkohshme n vitin 1995 nuk ka ndrmarr nism serioze pr mbylljen e ksaj shtje, ndrsa tani prnjher e ka intensifikuar tr procesin. Kjo sipas gazets, sht pr shkak interesit t SHBA-s pr antarsimin e Maqedonis n NATO.

  "Nga momenti prej kur Uashingtoni dhe shtetet e mdha evropiane intersohen pr kontestin, Nimici ndjen se ka shansa serioze pr sukses, shkruan "Kathimerini", duke theksuar se sipas planeve t mediatorit, shtatori mund t jet muaji ky pr zgjidhjen e problemit.

  Mediat greke sot e transmetuan deklaratn e Metju Nimicit pas takimit n Nju-Jork me prfaqsuesit e Maqedonis se "kontesti sht zgjidhs" dhe se shtja kryesore n bisedime sht preocesi i emrit, si sht e parashikuar edhe me rezolutn e Kshillit t Sigurimit dhe Marrveshjes s prkohshme. Kjo sipas tyre, sht prgjigje "pr orvajtjet e Shkupit t zgjeroj rendin e dits t bisedimeve me shtje t tjera". sn/mb/13:03  Mia
  Sui generis

Faqja 1 prej 13 12311 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Emigrantt, rrezik kombtar pr Greqin?...
  Nga DYDRINAS n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 17-02-2009, 21:42
 2. Emigrantt, rrezik kombtar pr Greqin?...
  Nga BOKE n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 25-10-2006, 16:49

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •